különjelentés
sz.11 2018

A vidékfejlesztési projektek finanszírozásának új lehetőségei egyszerűbbek, de nem kellően eredményorientáltak

A jelentés bemutatása Az egyszerűsített költségelszámolási módszerek alkalmazása egyszerűsítéshez vezethet, valamint csökkentheti a kedvezményezettekre és a tagállami hatóságokra háruló adminisztratív terheket. Ezek a módszerek azonban a 2014–2020-as időszak vidékfejlesztési kiadásainak csak egy kis részét érintik. Azzal, hogy a kifizetéseket outputoktól teszik függővé, ezek a módszerek kevésbé hangsúlyosan alapulnak ugyan a költségszámlákon, de nem fokozzák az eredményekre való összpontosítást. Megállapításunk szerint az egyszerűsített költségelszámolási módszerek révén kordában lehet tartani a vidékfejlesztési projektek költségeit, de csak akkor, ha azokat megfelelő szinten állapítják meg, és azok igazságos, méltányos és ellenőrizhető módszertanon alapulnak.

A kiadvány 23 nyelven és a következő formátumban érhető el:
PDF
PDF General Report

Összefoglaló

I

Az egyszerűsített költségelszámolási módszerek a vidékfejlesztési intézkedések bizonyos típusaira vonatkozó költségvisszatérítések új módozatai. 2014 előtt az ilyen intézkedések keretében megvalósított projektek finanszírozása a felmerült költségek visszatérítésével történt.

II

A támogatások ily módon történő folyósítása összetett és hibák kockázatát hordozó eljárás. Ezért nagy érdeklődés mutatkozott a projektekhez és tevékenységekhez nyújtott uniós pénzügyi hozzájárulás kiszámításának egyszerűbb módszerei iránt. A tagállamok jelenleg (a 2014–2020-as időszakban) három új egyszerűsített költségelszámolási módszer közül választhatnak a fizetendő támogatás összegének megállapításához:

  • átalányalapú egységköltség;
  • egyösszegű átalány;
  • átalánykulcs.
III

Ez a jelentés bemutatja a vidékfejlesztés terén alkalmazott egyszerűsített költségelszámolási módszerekre vonatkozó ellenőrzésünk megállapításait. Fő célkitűzésünk annak értékelése volt, hogy ezek a módszerek egyszerűsítéshez vezetnek-e, valamint biztosítják-e a gazdaságosság elvének érvényre jutását, és alkalmazásukkal jobb eredmények valósulnak-e meg. Megvizsgáltuk, hogy az egyszerűsített költségelszámolási módszerek:

  • egyszerűsítik-e az adminisztrációt;
  • biztosítják-e a gazdaságosságot;
  • széles körben alkalmazzák-e őket, és javítják-e a szakpolitikai célokra történő összpontosítást.
IV

Összességében azt állapítjuk meg, hogy az egyszerűsített költségelszámolási módszerek alkalmazása egyszerűsítéshez vezethet, valamint csökkentheti a kedvezményezettekre és a tagállami hatóságokra háruló adminisztratív terheket. A kifizetések outputokhoz rendelése következtében az egyszerűsített költségelszámolási módszerek kevésbé hangsúlyosan alapulnak a költségszámlákon, ugyanakkor nem fokozzák az eredményekre való összpontosítást.

V

Megállapítottuk, hogy az egyszerűsített költségelszámolási módszerek révén ellenőrzés alatt lehet tartani a vidékfejlesztési projektek költségeit, de csak akkor, ha azokat megfelelő szinten állapítják meg, és azok igazságos, méltányos és ellenőrizhető módszertanon alapulnak. A tanúsító szerveknek az egyszerűsített költségelszámolási módszerek ellenőrzésében játszandó szerepe azonban nincsen meghatározva, ezért az ebből eredő kockázatot kezelni kell.

VI

Megállapítottuk azt is, hogy az új egyszerűsített költségelszámolási módszereket továbbra is csak a vidékfejlesztési kiadások elenyésző része esetében alkalmazzák. Ennek fő okai a vidékfejlesztési projektek sokfélesége és a vonatkozó módszertan kidolgozásához szükséges beruházások.

VII

E megállapítások alapján a következő ajánlásokat fogalmazzuk meg:

  • A Bizottság tegye naprakésszé az egyszerűsített költségelszámolási módszerekre vonatkozó iránymutatását, hogy az a módszertanok kidolgozásának fő alapelveire is kiterjedjen.
  • A Bizottság pontosítsa, hogy ki köteles ellenőrizni az egyszerűsített költségelszámolási módszerekre vonatkozó módszertant és számításokat.
  • Az egyszerűsített költségelszámolási módszerek megfelelő alkalmazását elősegítendő a Bizottság vizsgálja meg további opcionális, készen alkalmazható egyszerűsített költségelszámolási módszerek kidolgozásának lehetőségét, valamint aktualizálja a fő és kiegészítő kontrollok fogalommeghatározásait, hogy azok jobban idomuljanak az egyszerűsített költségelszámolási módszerek alkalmazásához.
  • A Bizottság az eddigi tapasztalatokat figyelembe véve vizsgálja meg, hogy milyen mértékben lehetséges a felmerült költségek megtérítéséről áttérni az eredmények alapján történő költségtérítésre.

Bevezetés

Az uniós vidékfejlesztési politika

01

Az uniós vidékfejlesztési politikája célja az Unió vidéki térségeinek támogatása abban, hogy megfeleljenek egy sor gazdasági, szociális és környezeti kihívásnak. Az Európai Unió évente mintegy 14 milliárd eurót fordít költségvetéséből erre a szakpolitikára. A vidékfejlesztési kiadások a közös agrárpolitika (KAP) kiadásainak mintegy 25%-át teszik ki. A tagállami társfinanszírozás mértéke további évi 7 milliárd euró.

02

Az uniós költségvetésből származó vidékfejlesztési kiadások mintegy fele esetében a kifizetés a megművelt területen vagy az állatok számán alapul. A fennmaradó rész esetében a támogatás a végzett tevékenységekhez vagy a kedvezményezettnél felmerült költségekhez kapcsolódó rögzített vagy százalékos kulcsok alapján meghatározott összegek formájában történhet. Az 1. háttérmagyarázat mutatja be a folyósítás mechanizmusait.

1. háttérmagyarázat.

A vidékfejlesztési támogatások kifizetésének módja

A terület vagy állatok alapján fizetett intézkedések esetében a támogatást évente ítélik oda és hektáronként vagy számosállat-egységenként folyósítják. A vonatkozó jogszabályok2 szerint a támogatást a standard járulékos költségek és az elmaradt jövedelem alapján számítják ki.

A vidékfejlesztési rendelet egyes intézkedések esetében rögzített összegű kifizetéseket vezet be3. Például a fiatal mezőgazdasági termelők tevékenységének megkezdéséhez nyújtott támogatást, valamint a vidéki térségekben folytatott új nem mezőgazdasági tevékenységekre és a mezőgazdasági kisüzemek fejlesztésére szolgáló támogatást előre meghatározott összegben folyósítják.

A vidékfejlesztési támogatások fennmaradó része a mezőgazdaság és az erdészet, az alapszolgáltatások és a falvak megújítása terén végrehajtott beruházási intézkedésekhez, valamint az olyan horizontális intézkedésekhez kapcsolódik, mint a tudástranszfer, az innováció és az együttműködés. Az említett intézkedések keretében korábban támogatott projektek esetében a finanszírozás a felmerült költségek visszatérítésével történt. Ez azt jelenti, hogy a kifizetési kérelem benyújtásakor a kedvezményezett benyújtja a számlákat, a kifizető ügynökség pedig ellenőrzi azok támogathatóságát. A kedvezményezettnek ténylegesen kifizetendő összeget úgy határozzák meg, hogy a támogathatónak minősülő kiadásokat ezután megszorozzák az alkalmazandó támogatási aránnyal.

03

A felmerült és pénzügyileg rendezett költségek visszatérítése alapján támogatást nyújtani összetett és hibakockázatot hordozó eljárás. Megállapítottuk, hogy az uniós kiadásokat érintő hibák az ilyen támogatástípusoknál fordulnak elő a legsűrűbben4. Ezért nagy érdeklődés mutatkozott a projektekhez és tevékenységekhez nyújtott uniós pénzügyi hozzájárulás kiszámításának egyszerűbb módszerei iránt. A tagállamok immár (2014 óta) három ilyen egyszerűsített költségelszámolási módszer közül választhatnak5 a fizetendő támogatás megállapításához:

  • átalányalapú egységköltség;
  • egyösszegű átalány;
  • átalánykulcs.
04

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a visszatérített összeg részben vagy egészben például a következőkön alapul: előre meghatározott módszerrel kiszámított standard költségek, projektoutput-egységek vagy az egyéb költségekre alkalmazott százalékos arányok6 (lásd: 1. ábra). Az egyszerűsített költségelszámolási módszerek különböző típusait kombinálni is lehet.

1. ábra.

Az egyszerűsített költségelszámolási módszerek különböző típusai

Forrás: Európai Számvevőszék, az egyszerűsített költségelszámolási módszerekre vonatkozó bizottsági iránymutatás alapján.

05

A 2014–2020 közötti időszakban bevezetett egyszerűsített költségelszámolási módszerek csak olyan intézkedésekre vonatkoznak, amelyeket nem a terület vagy az állatok száma alapján fizetnek ki, illetve amelyekre nem a rendeletekben meghatározott rögzített összegű kifizetések vonatkoznak (lásd: 2. bekezdés). A 2. ábra bemutatja a 2014–2020 közötti időszakra tervezett vidékfejlesztési forrásokat, jelezve azon intézkedések valószínű arányát, amelyek esetében egyes költségeket egyszerűsített költségelszámolási módszerek alapján lehet kifizetni. Az, hogy az említett intézkedések esetében egyszerűsített költségelszámolási módszereket alkalmaznak, a vidékfejlesztési politika terén új fejlemény, de más alapok7 már a 2007 és 2013 közötti időszakban is alkalmazták azokat.

2. ábra.

Az egyszerűsített költségelszámolási módszerek hatóköre

1A megszüntetett intézkedések a 2007–2013 közötti időszakban megkezdett projektekhez kapcsolódó olyan kifizetéseket jelentik, amelyek esetében a vonatkozó intézkedést 2014–2020-ben nem alkalmazzák (a mezőgazdasági termelők és a mezőgazdasági dolgozók korai nyugdíjazása, az előírások betartása, valamint képzés és tájékoztatás).

Megj.: Az ábrán látható felosztás csak hozzávetőleges, mivel bizonyos intézkedések egyes részeire vonatkozóan rögzített összegű kifizetéseket állapítottak meg, de a tervezett összegek nincsenek alintézkedésenként lebontva.

Forrás: Számvevőszék, a Bizottságtól származó pénzügyi adatok alapján (2017. november 20-i lekérdezés).

06

Az alkalmazandó szabályok8 szerint az egyszerűsített költségelszámolási módszerek megállapítása csak valamelyik alább felsorolt módon történhet9:

  • igazságos, méltányos és ellenőrizhető számítási módszer alapján;
  • az egyszerűsített költségelszámolási módszerekre vonatkozó olyan szabályokkal összhangban meghatározva, amelyeket hasonló típusú műveletre és kedvezményezettre vonatkozóan más uniós szakpolitikákban is alkalmaznak;
  • egy tagállam hasonló típusú műveletre és kedvezményezettre vonatkozó nemzeti támogatási rendszereivel összhangban meghatározva;
  • a rendeletek által megállapított mértékek alapján.
07

Az egyszerűsített költségelszámolási módszerek nem kötelezőek – a tagállamok szabadon dönthetnek alkalmazásukról.

Az ellenőrzés hatóköre és módszere

08

Ellenőrzésünk a vidékfejlesztési támogatások egyszerűsített költségelszámolási módszerekkel történő folyósítási rendszerének kialakítására és alkalmazásának első három évére (2015–2017) terjedt ki. Az érintett intézkedéseket az I. melléklet tartalmazza.

09

Fő célkitűzésünk annak értékelése volt, hogy az egyszerűsített költségelszámolási módszerek egyszerűsítéshez vezetnek-e, és biztosítják-e egyúttal az uniós költségvetés számára a gazdaságosság elvének érvényre jutását, valamint hogy az ilyen módszerek alkalmazásával jobb eredmények valósulnak-e meg. A fő ellenőrzési kérdés megválaszolásához azt vizsgáltuk, hogy az egyszerűsített költségelszámolási módszerek:

  • egyszerűsítik-e az adminisztrációt;
  • biztosítják-e a gazdaságosságot;
  • széles körben alkalmazzák-e őket, és javítják-e a szakpolitikai célokra történő összpontosítást.
10

Az egyszerűsített költségelszámolási módszerek alkalmazásának vizsgálata érdekében 118 vidékfejlesztési programot tekintettük át, és ezek közül 20-at10 választottunk ki dokumentumalapú ellenőrzésre11. Az alábbi hat vidékfejlesztési programot választottuk ki helyszíni vizsgálatra: Flandria (Belgium), Dánia, Szászország (Németország), Kanári-szigetek (Spanyolország), Languedoc-Roussillon (Franciaország) és Svédország. Helyszíni vizsgálataink során összevetettük, hogy milyenek voltak a tagállami eljárások és a kedvezményezetteknek nyújtott iránymutatások az egyszerűsített költségelszámolási módszerek bevezetése előtt és után. Összehasonlítottunk továbbá projektdossziékat, és két tagállamban12 végső kedvezményezetteket is felkerestünk.

11

Az alkalmazandó szabályok és a Bizottság szerepének jobb megértése érdekében áttekintettük a jogi keretet, a tagállamoknak szóló bizottsági iránymutatást, valamint a Bizottság belső eljárásait és ellenőrzőlistáit. A Bizottságnál interjúkat készítettünk, áttekintettük a tagállamokkal folytatott levelezést, és részt vettünk olyan eseményeken is, amelyek keretében a Bizottság az egyszerűsített költségelszámolási módszerekről adott tájékoztatást a tagállamoknak.

Az egyszerűsített költségelszámolási módszerek alkalmazása egyszerűsítette az adminisztrációt

Ezek a módszerek megkönnyítik a kedvezményezettek számára a kérelmek benyújtását …

12

A vidékfejlesztési projektekhez nyújtott támogatás folyósítása egy két szakaszból álló folyamat. Az igénylők először támogatási kérelmet nyújtanak be az illetékes hatóságoknak, amelyek a projekteket a támogathatósági és kiválasztási kritériumok alapján ellenőrzik és jóváhagyják. A projekt befejezése után a kedvezményezettek kifizetési kérelmeket nyújtanak be, amelyeket a kifizető ügynökség a folyósítás előtt ellenőriz. Mindezt a 3. ábra szemlélteti.

3. ábra.

A kérelmezéstől a folyósításig

Forrás: Európai Számvevőszék.

13

A támogatást kérelmezőknek több különböző dokumentumot kell benyújtaniuk az igényléskor. Amennyiben az uniós költségvetés megtéríti a támogatható költségek egy részét, a kérelmezőnek gyakran több ajánlatot kell benyújtaniuk azt igazolandó, hogy a várható költségek észszerűek, majd a kifizetési kérelmekkel együtt be kell nyújtaniuk a számlákat és a kifizetési bizonylatokat. Egy általunk Svédországban vizsgált, 2007–2013 közötti projekt esetében a kedvezményezett marhaistállót épített, és a két vonatkozó kifizetési kérelem 134 számlát és kifizetési igazolást tartalmazott. Ez a követelmény a közvetett költségekre is kiterjed (lásd: 2. háttérmagyarázat).

2. háttérmagyarázat.

Közvetett költségek

A közvetett költségek olyan költségek, amelyek nem közvetlenül tulajdoníthatók egy projektnek. A közvetett költségek lehetnek például irodai bérleti díjak, biztosítási díjak, irodaszerek költsége, valamint posta- és telefonköltségek. Ezek a költségek az uniós finanszírozású projektek bizonyos típusai esetében támogathatónak minősülnek. Ha közvetett költségek támogatását a ténylegesen felmerült költségek alapján kérelmezik, a kedvezményezetteknek minden egyes tételre vonatkozóan alátámasztó bizonyítékot kell benyújtaniuk, és indokolniuk kell a projekthez rendelt költségek arányát (elosztási kulcs). Ezenkívül bizonyítaniuk kell, hogy ezek a költségek észszerűek.

14

Áttekintettük egyszerűsített költségelszámolási módszereket alkalmazó 2014–2020 közötti projektek támogatási kérelmeit és kifizetési kérelmeit, majd összehasonlítottuk ezeket a 2007–2013 közötti időszakból származó projektekkel (amikor még nem alkalmaztak ilyen módszereket), hogy ennek alapján értékeljük, könnyebbé vált-e a kérelmezési és költségelszámolási eljárás. Mind a hat felkeresett tagállamra vonatkozóan azt állapítottuk meg, hogy az egyszerűsített költségelszámolási módszereket alkalmazó projektek kedvezményezettjeinek nem kell benyújtaniuk ajánlatokat a támogatási kérelemmel, valamint a kifizetési kérelmekhez sem kell számlákat és kifizetési bizonylatokat csatolniuk. A 1. táblázat példákat tartalmaz a támogatási kérelmekhez csatolt igazoló dokumentumokra a 2007–2013 közötti időszakra (a felmerült költségek alapján történő visszatérítés) és a 2014–2020 közötti időszakra (egyszerűsített költségelszámolási módszerek alapján történő visszatérítés) vonatkozóan.

1. táblázat.

Egyes Svédországban kiválasztott egyszerűsített költségelszámolási módszerek igazoló dokumentumainak összehasonlítása

Egyszerűsített költségelszámolás típusa Szakasz 2014–2020 (egyszerűsített költségelszámolással) 2007–2013 (egyszerűsített költségelszámolás nélkül)
Átalánykulcs: a közvetett költségekre vonatkozóan a támogatható közvetlen személyzeti költség 15%-át fizetik ki Támogatási kérelem Nincs Közvetett költségek részletes költségvetése
Kifizetési kérelem Nincs, a közvetlen költségek alátámasztásához szükségeseken kívül1 Számlák
Kifizetési igazolások
Bérszámfejtési bizonylatok (ha a közvetett költségek személyzeti költséget is tartalmaznak)
Munkaidő-nyilvántartások
Az elosztási kulcs (azaz a projekthez tartozó közvetett költségek aránya) kiszámítása és indoklása
Állattartásra vonatkozó egységköltségek állattartási férőhelyenként vagy m2-ként Támogatási kérelem Az egységeket, azaz állattartási férőhelyeket vagy m2-t feltüntető sablon (a költségek automatikus kiszámításával) Részletes költségvetés Ajánlatok
Kifizetési kérelmek Időközi kifizetések (a munkálatok megkezdésének és előrehaladásának támogatásához): Költségmeghatározás Számlák Kifizetési igazolások

-földmunkák számlája

-az épületről készült fénykép, amelyen láthatóak a padlók, födémek és falak

Végső kifizetések:

-A megvalósított egységek száma

1A közvetlen személyi költségeket bérfizetési bizonylatokkal és a személyzet foglalkoztatási rátájának igazolásával (teljes/részmunkaidős) kell alátámasztani, de ez független attól, hogy az átalánykulcsok a személyzeti költségeken alapulnak-e.

Megj.: A táblázat csak az egyszerűsített költségelszámolási módszerek alkalmazásához kapcsolódó igazoló dokumentumokat tartalmazza.

Forrás: Európai Számvevőszék, tagállami dokumentáció alapján.

15

Amint az 1. táblázatból kiderül, az egyszerűsített költségelszámolási módszerek alkalmazása gyakran jár azzal, hogy a kedvezményezetteknek kevesebb dokumentumot kell benyújtaniuk. Erre a 3. háttérmagyarázat mutat be egy példát.

3. háttérmagyarázat.

A társadalombiztosítási költségekre vonatkozó átalánykulcs Svédországban

A Svéd Mezőgazdasági Tanács az Európai Szociális Alap Svédországi Tanácsával és a Svéd Gazdasági és Regionális Fejlesztési Ügynökséggel együttműködve közös átalánykulcsot dolgozott ki a társadalombiztosítási járulékok tekintetében. Svédországban a legtöbb projekt munkabért és ezáltal társadalombiztosítási kiadásokat is tartalmaz. Ezek a költségek a szerződéstípus és az életkor alapján változhatnak, több különböző szervezettől származó számlákat is tartalmazhatnak és általában összetett számításokat igényelnek. Korábban számos kis kedvezményezett nem kérelmezett térítést az ilyen költségtételekre, mivel túl nehézkesnek ítélte az eljárást.

A képen azok a dokumentumok láthatóak, amelyeket egy kedvezményezett a 2007–2013 közötti időszakban – amikor a társadalombiztosítási költségeket nem átalányalapon fizették ki – egyetlen kifizetési kérelem kapcsán nyújtott be.

… és bár a hatóságok számára a módszertan kidolgozása további munkaterheléssel vagy költségekkel jár…

16

Egyszerűsített költségelszámolási módszerek alkalmazása esetén az irányító hatóságoknak módszertant kell kidolgozniuk és ki kell számítaniuk a kifizetések mértékét13 (a tagállami szinten érintett szervek áttekintését lásd: 45. bekezdés). Ez a támogatásoknak a felmerült költségek alapján történő kifizetéséhez képest többletmunkát jelent. Annak felmérése érdekében, hogy a módszertan elkészítéséhez és a számításokhoz szükséges idő, illetve költségek arányosak-e az adott időszak során elért időmegtakarítással, interjúkat folytattunk a felkeresett tagállami hatóságokkal, és megvizsgáltuk a módszertanra és a számításokra vonatkozó dokumentációjukat. A 4. háttérmagyarázatban példával szolgál a módszertan kidolgozásával kapcsolatos munka mennyiségére.

4. háttérmagyarázat.

A Kanári-szigetek irányító hatósága saját maga dolgozott ki módszertant

A Kanári-szigetek irányító hatósága egységköltség-alapú költségmeghatározást dolgozott ki a mezőgazdasági üzemekben végrehajtott beruházások nyolc kategóriájára (öntözés, mezőgazdasági üzemek, növényi anyagok, gazdasági épületek, általános infrastruktúra, üvegházak és egyéb infrastruktúra, mezőgazdasági gépek és általános létesítmények) vonatkozóan. E kategóriák mindegyike számos alkategóriából áll (kategóriánként legfeljebb 49, összesen 192), a kanári-szigeteki hatóságok ezek mindegyikéhez egy-egy egységköltséget számítottak ki. A módszertant leíró dokumentum 125 oldal terjedelmű, és további, csak elektronikus úton elérhető dokumentumokra való hivatkozásokat is tartalmaz.

17

Amikor a dokumentumalapú vizsgálat során a 20 kiválasztott vidékfejlesztési programért felelős hatóságokat annak kifejtésére kértük, hogy miért nem alkalmazzák nagyobb mértékben az egyszerűsített költségelszámolási módszereket, leggyakrabban a támogatott projektek és kedvezményezettek sokféleségét említették. A 20 hatóság közül hat14 említette még a módszertan kialakítása során felmerülő adminisztratív terheket és időráfordítást.

18

A hat felkeresett irányító hatóság közül három (Dánia, Languedoc-Roussillon és Svédország) úgy döntött, hogy ezt a feladatot legalább néhány egyszerűsített költségelszámolási módszer esetében kiszervezi, mivel nem rendelkezett belső erőforrásokkal vagy szakértelemmel. Annak ellenére, hogy az egyszerűsített költségelszámolási módszerek kidolgozása többletmunkával, illetve költséggel járt, a felkeresett tagállami irányító hatóságok – a (várt) egyszerűsítésre és a végrehajtás során a kezdeményezettek és a közigazgatás szintjén elérhető időmegtakarításra tekintettel – hasznosnak találták, hogy ilyen módszerekbe ruházzanak be.

19

A jogalkotó a rendeletekben egyszerűsített költségelszámolási módszerekként alkalmazható kulcsokat és összegeket is meghatározhat. Ha ezeket a módszereket a tagállami hatóságok külön módszertan vagy számítások elkészítése nélkül fel tudják használni, akkor ezek a módszerek készen alkalmazható egyszerűsített költségelszámolási módszereknek minősülnek. Az 5. háttérmagyarázat mutat be példákat a vidékfejlesztési támogatásokhoz jelenleg rendelkezésre álló, készen alkalmazható egyszerűsített költségelszámolási módszerekre15.

5. háttérmagyarázat.

Készen alkalmazható egyszerűsített költségelszámolási módszerek a vidékfejlesztésben

Közvetett költségek: A tagállami hatóságok ezek kiszámításához a támogatható közvetlen személyzeti költségek legfeljebb 15%-áig átalánykulcsot alkalmazhatnak anélkül, hogy külön számításokkal kellene alátámasztaniuk az alkalmazott kulcs indokoltságát.

Személyi költségek: A tagállami hatóságok az órabér kiszámításához a legfrissebb dokumentált éves bruttó munkaerőköltség 1720-ad részét alkalmazhatják.

20

A rendeletben meghatározott, készen alkalmazható olyan egyszerűsített költségelszámolási módszerek esetében, mint például a közvetett költségek átalánykulcs-alapú megtérítése, az irányító hatóságoknak nem kell indokolniuk az alkalmazott százalékos értéket. Ez a tagállami hatóságok számára különösen előnyös, mivel nem szükséges semmilyen módszertant kidolgozniuk, ugyanakkor kihasználhatják az egyszerűsített kérelmezési és kifizetési eljárás adta előnyöket.

… az adminisztratív ellenőrzések során időt takarítanak meg

21

Az illetékes hatóságok munkatársainak adminisztratív ellenőrzéseket kell végezniük a támogatási és kifizetési kérelmekre vonatkozóan. A vonatkozó jogszabályok16, a tagállami eljárások, valamint a hagyományos és az egyszerűsített költségelszámolási módszereket alkalmazó projektek esetében végzett ellenőrzések áttekintésével megvizsgáltuk, hogyan változnak ezek az ellenőrzések, ha a kifizetéseknél egyszerűsített költségelszámolási módszereket alkalmaznak. A 2. táblázat mutatja be a vonatkozó példákat.

2. táblázat.

Az átalánykulcsos és az egységköltség-alapú finanszírozásra vonatkozó ellenőrzések összehasonlítása

Egyszerűsített költségelszámolás típusa Szakasz 2014–2020 (egyszerűsített költségelszámolással) 2007–2013 (egyszerűsített költségelszámolás nélkül)
Átalánykulcs: a közvetett költségekre vonatkozóan a támogatható közvetlen személyzeti költség 15%-át fizetik ki Támogatási kérelem Nincs A költségek észszerűségének és az elosztási kulcs indoklásának ellenőrzése
Kifizetési kérelem A támogatható személyzeti költség 15%-ának kiszámítása1 A felmerült költségek és a teljesített kifizetések ellenőrzése:

-Számlák, kifizetési igazolások, bérszámfejtési bizonylatok és munkaidő-nyilvántartások vizsgálata (ha a közvetett költségek munkabért is tartalmaznak)

-A közvetett költségek elosztási kulcsának vizsgálata és újbóli kiszámítása

Állattartásra vonatkozó egységköltségek állattartási férőhelyenként vagy m2-ként Támogatási kérelem Az egységek számának ellenőrzése a projekt hatóköréhez képest (a költségek automatikus kiszámításával) A költségek észszerűségének ellenőrzése az ajánlatokkal vagy más értékelési rendszerrel, pl. referenciaköltségekkel történő összevetése révén
Kifizetési kérelem A kérelemben szereplő mennyiségek ellenőrzése A felmerült költségek és a teljesített kifizetések ellenőrzése:

-A költségmeghatározások, számlák és kifizetési igazolások vizsgálata

1A közvetlen személyi költségek támogathatóságát attól függetlenül ellenőrizni kell, hogy az átalánykulcsok a személyzeti költségeken alapulnak-e.

Megj.: A táblázat csak az egyszerűsített költségelszámolási módszerek alkalmazásához kapcsolódó adminisztratív ellenőrzéseket tartalmazza.

Forrás: Európai Számvevőszék.

22

Amint a hat felkeresett tagállam kifizető ügynökségeinek munkatársai elmondták, a költségek észszerűségének ellenőrzése17 korábban sok időt vett igénybe, különösen azokban az esetekben, amikor pontosításra volt szükség vagy az ajánlatok nem voltak megfelelő minőségűek. Ha a kifizetések egyszerűsített költségelszámolási módszereken alapulnak, a kifizető ügynökségek időt takarítanak meg a kifizetési kérelem feldolgozása során azáltal, hogy nem ellenőrzik a számlákat vagy a kifizetési bizonylatokat.

23

A kifizetés folyósítása előtt a kifizető ügynökség munkatársai ellenőrzik, hogy teljesültek-e a támogatás igénybevételének feltételei. Összehasonlítják a befejezett műveletet azzal a művelettel, amelyre a támogatást megítélték, és általában a helyszínen ellenőrzik, hogy a műveletet valóban elvégezték-e18. Az egyszerűsített költségelszámolási módszerek alkalmazása során ezek az ellenőrzések nem változnak.

24

Az egységköltségeken alapuló kifizetések esetében a kifizető ügynökségnek ellenőriznie kell a mennyiségeket. A tagállamok maguk dönthetnek arról, hogyan végzik ezt az ellenőrzést. Számos tagállam helyszíni vizsgálat útján ellenőrzi a kedvezményezetteknél a mennyiségeket és azt, hogy az elvégzett művelet összhangban van-e a támogatási határozattal. Azon műveletek esetében, ahol nem kerül sor helyszíni vizsgálatra, a tagállamoknak más eszközök révén kell ellenőrizniük az érintett mennyiségeket és a művelet valódiságát. A Kanári-szigetek kifizető ügynöksége például a mezőgazdasági járművek nyilvántartása révén ellenőrzi azok tulajdonjogát, míg Dánia műholdas felvételek útján győződik meg trágyatárolók meglétéről.

25

Átalánykulcs használata esetén a támogatható költségeket az elszámolható költségek egyéb kategóriáinak százalékaként kell kiszámítani. A helyszíni vizsgálat céljára kiválasztott hat19 vidékfejlesztési program mindegyike esetében átalánykulcsot alkalmaznak a közvetett költségekre vonatkozóan, és a tagállami hatóságok ezt az egyszerűsítés jó példájaként említették. A 6. háttérmagyarázat egy vonatkozó példát mutat be.

6. háttérmagyarázat.

Példa a közvetett költségekkel kapcsolatos dokumentumokra

Flandriában összehasonlítottuk az átalánykulcsos elszámolás bevezetése előtti és utáni kifizetési kérelmeket, beleértve az igazoló dokumentumokat is. Az átalánykulcsos elszámolás bevezetését megelőzően előfordult, hogy egy 12 eurós tételt kilenc dokumentum igazolt.

Az átalánykulcsok alkalmazása során a kedvezményezetteknek nem kell benyújtaniuk ilyen dokumentumokat, így a tagállami hatóságoknak sem kell ellenőrizniük azokat.

26

A szászországi hatóságok közlése szerint a közvetett költségek ellenőrzési kötelezettségének megszűnésének köszönhetően legalább 50%-kal csökkent a kifizetési kérelmek ellenőrzéséhez szükséges idő. A korábbi időszakban a közvetett költségek vizsgálata miatt minden egyes számla ellenőrzése legalább 10 percet vett igénybe. Ha egy kedvezményezett egyéves időtartamra igényelt bérletidíj-támogatást, az ellenőrzést végző munkatársnak 12 számlát és kifizetési igazolást kellett ellenőriznie, ami körülbelül 120 percet vett igénybe. Jelenleg az ellenőrzést végző munkatársnak csak azt kell megvizsgálnia, hogy helyesen számították-e ki a közvetett költségek 15%-át, és hogy nem szerepelnek-e közvetett költségek a közvetlen költségek támogatására bejelentett számlák listáján: ez körülbelül 10–15 percet vesz igénybe.

27

A svéd hatóságok becslése szerint a ténylegesen felmerült költségek alapján igényelt közvetettköltség-támogatások ellenőrzése kifizetési kérelmenként 3–5 órát vett igénybe, míg az átalánykulcsos elszámolás ellenőrzése csak 50 percig tart.

28

Ellenőrzésünk tanúsága szerint az egyszerűsített költségelszámolási módszerek alkalmazása egyszerűsítést és időmegtakarítást eredményezhet, főként a kedvezményezettek, de az illetékes hatóságok számára is. Az egyszerűsített költségelszámolási módszerekkel kapcsolatos módszertan kidolgozásához az irányító hatóság részéről szükséges előzetes beruházásnak azonban arányosnak kell lennie azzal az időmegtakarítással, amelyet a hatóságok és a kedvezményezettek az ilyen módszerek alkalmazásától elvárnak. Ez az egyik oka annak, hogy az egyszerűsített költségelszámolási módszerek alkalmazása – amint a 4850.és 5556. bekezdés kifejti – kevéssé terjedt el a vidékfejlesztési politikában.

Az egyszerűsített költségelszámolási módszerek megfelelő alkalmazása segíthet korlátok között tartani a vidékfejlesztési projektek költségeit

29

A felmerült költségek visszatérítése alapján finanszírozott projektek esetében a nemzeti hatóságoknak a jóváhagyási szakaszban ellenőrizniük kell, hogy a várható költségek észszerűek-e. Mind a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatóság, mind a Számvevőszék jelentései rámutattak az említett ellenőrzések hiányosságaira (lásd: 7. háttérmagyarázat).

7. háttérmagyarázat.

A költségek észszerűsége a felmerült költségek alapján folyósított támogatások esetén

A felmerült és kifizetett költségek visszatérítésével támogatott projektek esetében a nemzeti hatóságok jellemzően a következők alapján ellenőrzik, hogy az igényelt projektköltségek észszerűek-e: a) a kérelmező által a támogatási kérelemmel együtt benyújtott ajánlatok vizsgálata, vagy b) azoknak a referenciaárakkal való összevetéssel20.

A 2014–2016-os időszakban a vizsgált 193 projektből 66 (34%) nem szolgáltatott elegendő bizonyítékot a költségek észszerűségére vonatkozóan21. A Számvevőszék korábban megkérdőjelezte22, hogy a Bizottság és a tagállami hatóságok a legeredményesebb megközelítéseket alkalmazzák a vidékfejlesztési támogatások költségeinek kordában tartására.

30

Egyszerűsített költségelszámolási módszerek alkalmazása esetén úgy tekinthető, hogy ezeket az ellenőrzéseket kiváltja a megbízhatóan kidolgozott módszertan. Az egyszerűsített költségelszámolási módszerek hatékony alkalmazása kordában tarthatja a vidékfejlesztési projektek költségeit. Ezt akkor lehet elérni, ha az egyszerűsített költségelszámolási módszerek megfelelő szinten vannak meghatározva, megbízható módszertanon alapulnak, rendszeresen felülvizsgálják és szükség esetén naprakésszé teszik őket. Ha aszámítások hibát tartalmaznak, az valamennyi, az adott átalánykulcsot alkalmazó projekt esetében ugyanakkorra mértékű hibát okozna.

Követendő példákat találtunk a módszertanokra és a számításokra vonatkozóan…

31

Megvizsgáltuk a felkeresett tagállamok által kidolgozott módszereket. Megállapítottuk, hogy az EMVA által a 2014–2020-as időszakban támogatott intézkedések többsége hasonló a 2007–2013-as időszakban támogatottakhoz23. Számos tagállam rendelkezik tehát az előző időszakban végzett műveletek során felmerült és kifizetett tényleges költségekről szóló múltbeli adatokkal. A múltbeli adatokon alapuló egységköltségekre a 8. háttérmagyarázat hoz példát.

8. háttérmagyarázat.

A múltbeli adatokon alapuló módszertan Dániában

Egyes területek különösen fontosak a biológiai sokféleség szempontjából. Dániában a mezőgazdasági termelők számára az ilyen területek elkerítését egységköltség alapon támogatják. A dán hatóságok korábbi projektekből származó adatokat használtak fel az ilyen egységköltségek kidolgozására. A számítás a 82, a 2013–2014-as időszakban benyújtott támogatási kérelemhez tartozó legolcsóbb ajánlatokon alapult. Az ajánlatokat a kerítéshez használt huzalok száma alapján 1–2 huzalos (52 ajánlat) és 3–4 huzalos (30 ajánlat) kategóriákra osztották szét, és az egységköltséget ezen ajánlatok átlagaként számították ki. A számítások az 1–2 huzalos kerítéseknél méterenként 19 dán korona (kb. 2,50 euró), a 3–4 huzalos kerítések esetében pedig méterenként 28 dán korona (kb. 3,75 euró) egységköltséget eredményeztek.

Ha egy adott típusú kiadás esetében kevesebb mint 20 megfelelő minőségű ajánlat állt rendelkezésre, piackutatást végeztek. A kedvezményezettek méltányos kezelésének biztosítása érdekében ezenkívül elemezték az adatok szórását, és arra a következtetésre jutottak, hogy a költségekben a különböző régiók és a különböző felhasznált anyagok szerint mutatkozó eltérések mértéke nem indokolta, hogy ezek alapján több különböző egyszerűsített költségelszámolási módszert vezessenek be. A dán hatóságok azt tervezik, hogy megvizsgálják, szükséges-e az egyszerűsített költségelszámolási módszerekre vonatkozó számításokat a pályázatbenyújtási fordulók előtt évente aktualizálni, illetve a módszereket árindex alapján kiigazítani.

32

Az egyszerűsített költségelszámolási módszereket alkalmazó tagállamoknak általában nincsenek eszközeik arra, hogy továbbra is nyomon kövessék a tényleges költségeket. Ennek az az oka, hogy amikor a kifizető ügynökségek átállnak az egyszerűsített költségelszámolási módszerek alapján történő kifizetésekre, beszüntetik a valós költségekre vonatkozó információk gyűjtését. Ezért előfordulhat, hogy nem állnak rendelkezésükre releváns adatok a számításaik naprakésszé tételére. Emiatt Szászországban (Németország) a hatóságok szakértőket bíztak meg, hogy külső szakértői adatok alapján új módszertanokat dolgozzanak ki az egyszerűsített költségelszámolási módszerek aktualizálására az olyan esetekben, amikor már nem állnak rendelkezésre múltbeli adatok.

… de néhány esetben az alapul szolgáló adatok nem álltak rendelkezésre…

33

Annak értékeléséhez, hogy egy módszertan igazságos és méltányos-e, a módszertannak ellenőrizhetőnek kell lennie. Az ellenőröknek az egyszerűsített költségelszámolás módszerek alkalmazásának teljes időszaka során hozzáféréssel kell rendelkezniük az e módszerek kiszámításának alapjául szolgáló adatokhoz24. A számítások egyes elemeit kiválasztva az igazolhatóság ellenőrzése érdekében egyeztettük azokat a hozzájuk kapcsolható forrásadatokkal.

34

A 8. háttérmagyarázatban leírt módszertan (lásd: 31. bekezdés) mutat be egy olyan példát, ahol nem okozott nehézséget a kiválasztott tételek egyeztetése az alapul szolgáló adatokkal. Az egységköltségekre vonatkozóan kidolgozott módszertanok némelyikének ellenőrizhetőségével kapcsolatban azonban problémákat tártunk fel. A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatóság ellenőrei az egyszerűsített költségelszámolási módszerekre vonatkozóan eddig elvégzett hat ellenőrzésük közül kettő esetében25 hasonló megállapításokat tettek az ellenőrizhetőséggel kapcsolatban.

35

Az általunk ellenőrzött néhány példára vonatkozóan feltárt problémák olyan esetekre vonatkoztak, amikor a hatóságok kiszerveztek számításokat. Svédországban az irányító hatóságnak nem volt hozzáférése a számítások alapjául szolgáló adatokhoz, hanem független felülvizsgálatokra támaszkodott. Dániában a 9. háttérmagyarázatban bemutatott háromszíntű tanácsadói struktúrába szervezték ki a tevékenységet, ami bonyolulttá tette az ellenőrzési folyamatot.

9. háttérmagyarázat.

Több szakértő bevonása bonyolíthatja az ellenőrzést

A dán hatóságok az egyszerűsített költségelszámolási módszerek kidolgozását „A” tanácsadóhoz szervezték ki. Az állatállományra vonatkozóan nem álltak rendelkezésre múltbeli adatok. Az „A” tanácsadó egy alvállalkozót („B” tanácsadó) bízott meg az egységköltségek meghatározásával, aki a „C” tanácsadó cégtől kért adatokat, ezenkívül egy független testület saját szakértelmére és adatforrásaira hagyatkozva felülvizsgálta az alapul szolgáló számításokat. Az alábbi ábra áttekintést nyújt a dániai állattartásra vonatkozó egységköltségek kialakításában részt vevő felekről.

Ellenőrzésünk időpontjában az alapul szolgáló adatok körülbelül egyharmada nem állt rendelkezésre. A dán hatóságok arról tájékoztattak minket, hogy a becslések alapjául szolgáló adatok beszerzéséhez a harmadik szintű tanácsadóval („C” tanácsadó) kellene új szerződést kötniük. A tevékenység kiszervezése és a többszintű tanácsadói struktúra révén történő adatszolgáltatás bonyolította és időigényessé tette a számítások ellenőrzésének folyamatát. A dán hatóságok ezt elkerülhették volna azáltal, ha a – szerződéses partner – „A” tanácsadótól kérik be az adatokat, vagy ha a szerződésben kikötik a számítások ellenőrizhetőségét.

… vagy a számításokhoz használt adatok nem voltak kellően alátámasztva

36

A számítások akkor minősülnek méltányosnak, ha a valóságon alapulnak, és ha a módszertanhoz felhasznált feltevések és adatok megfelelően alá vannak támasztva26. Hogy ez fennáll-e, azt a felkeresett tagállamokban annak révén vizsgáltuk meg, hogy ellenőriztük a kiválasztott egyszerűsített költségelszámolási módszerekhez kapcsolódó módszertanokat. Ezenkívül a számítások tesztelése céljából az egyszerűsített elszámolási rendszerek elemeiből vett mintát egyeztettük a forrásadatokkal (lásd: 3335. bekezdés). A legtöbb esetben azt állapítottuk meg, hogy a módszertan és a számítások megalapozottak.

37

Az egyik felkeresett tagállamban a hatóságok nem tudták alátámasztani a felhasznált adatokat. A Kanári-szigetek egységköltségekre és átalányösszegekre vonatkozó módszertana szerint három ajánlat vagy számla elegendő egy egyszerűsített költségelszámolási módszer bevezetéséhez. A tényleges számításokban felhasznált adatok mennyisége eltérő volt, de a hatóságok több ízben nem tudták megindokolni, hogy miért és hogyan választották ki a felhasznált adatokat. A 10. háttérmagyarázat egy vonatkozó példát mutat be.

10. háttérmagyarázat.

A tagállami hatóságok nem minden esetben tudták megindokolni, hogy minek alapján választják ki az egyszerűsített költségelszámolási módszerekkel kapcsolatos számítások alapjául szolgáló adatokat

Az üvegházakra vonatkozó egységköltségekhez tartozó egyik számítás során a kanári-szigeteki hatóságok 12 forrásdokumentumot használtak fel (számlák és ajánlatok), amelyek közül csak négy volt korábbi projektekből származó számla. Nem tudták rendelkezésünkre bocsátani a 2007–2013-as időszakból származó összes számlát, és azt sem tudták bemutatni, hogy mi alapján és hogyan választották ki a számításhoz használt 12 forrásdokumentumot.

Az egynapos események megszervezésére vonatkozó átalányösszeg kiszámításához a hatóságok három szálloda által adott ajánlatok átlagát használták fel, az ajánlattevők közül kettő azonban ugyanahhoz a szállodacsoporthoz tartozott. A kanári-szigeteki hatóságok nem tudták megindokolni, hogy minek alapján és hogyan választották ki ezt a három szállodát. A számításokhoz használt ajánlatok ezenkívül a héa-val növelt összeget tartalmazták, pedig a számlák héa-tartalma nem jogosult vidékfejlesztési támogatásra27.

38

Más esetekben az egyszerűsített költségelszámolási módszerek kiszámításához a hatóságok egymással össze nem vethető ajánlatokat használtak fel. Erre a 11. háttérmagyarázat hoz példát, amely azt is szemlélteti, hogy az egyszerűsített költségelszámolási módszerek alkalmazása nem mindig jelent hozzáadott értéket a felmerült költségek megtérítése alapján történő támogatáshoz képest.

11. háttérmagyarázat.

Egymással össze nem vethető ajánlatokon alapuló egyösszegű átalány, amely semmilyen megtakarítást nem eredményezett

A Kanári-szigeteken a legalább két vásáron részt vevő helyi akciócsoportok egyösszegű átalánykifizetés révén kaphatnak támogatást a részvételi díjak fedezésére. A kanári-szigeteki hatóságok az átalányösszeget öt esemény átlagköltségének kétszereseként számították ki. Az öt esemény a mezőgazdasággal és az állattenyésztéssel, a kézműiparral és a helyreállítással kapcsolatos. A kedvezményezettek bármely két esemény meglátogatása esetén egyösszegű átalánykifizetést kapnak.

Amennyiben ezeket a tevékenységeket a felmerült költségek alapján térítették volna meg, a kedvezményezettnek valószínűleg két számlát és kifizetési igazolást kellett volna benyújtania a költségek alátámasztására. Ugyanakkor az egyösszegű kifizetés alapjául szolgáló két vásáron történő részvétel bizonyítása érdekében a kedvezményezettnek az új rendszerben is valószínűleg egy-egy számlát vagy jelenléti igazolást kell benyújtania. Ebben az esetben az egyösszegű átalánykifizetés alkalmazásának köszönhetően nem csökkent sem a kedvezményezett által benyújtandó dokumentumok, sem a kifizető ügynökség által elvégzendő ellenőrzések száma, és – amint az ajánlatok közötti eltérések mutatják– a projektköltségek kordában tartásához sem járult hozzá.

A független tanúsítási követelmény eltörlése új kihívásokat támaszt

39

A független ellenőrzés fontos annak biztosításához, hogy az egyszerűsített költségelszámolási módszerek igazságos, méltányos és ellenőrizhető módszereken alapuljanak. Az egyszerűsített költségelszámolási módszerek kialakításának független ellenőrzését a végrehajtás előtt („előzetes ellenőrzés”), illetve a végrehajtás során vagy azt követően („utólagos ellenőrzés”) lehet elvégezni. Áttekintettük az egyszerűsített költségelszámolási módszerek módszertanai kapcsán végzett ellenőrzéseket, és megállapítottuk, hogy a vidékfejlesztés esetében a közelmúltban megváltoztak a szabályok.

40

A vidékfejlesztés területére vonatkozó egyszerűsített költségelszámolási módszerek bevezetését egy független ellenőrző testület által kötelezően kiadandó nyilatkozathoz kötötték28. Ez volt az egyetlen független előzetes ellenőrzési intézkedés. A jogszabályok közelmúltbeli változásai29 következtében a beruházási intézkedésekre már nem vonatkoznak ezek a kötelező nyilatkozatok. Ennek eredményeként 2018-tól nem lesz kötelező az egyszerűsített költségelszámolási módszerekre vonatkozó módszertanok és számítások független ellenőrzése. Az irányító hatóságoknak azonban továbbra is lehetőségük lesz arra, hogy független szervet vonjanak be a módszertan és a számítások meghatározásába vagy felülvizsgálatába.

A Bizottság a vidékfejlesztési programok jóváhagyása során csak néhány kiválasztott ellenőrzés esetében vizsgálja a módszertant és a számításokat…

41

A Bizottság vizsgálja felül és hagyja jóvá a vidékfejlesztési programokat30. Az egyszerűsített költségelszámolási módszerekre vonatkozó számítások validálása nem része a vidékfejlesztési program jóváhagyási folyamatának.

42

A Bizottság ellenőrzéseket végez annak megállapítására, hogy a kifizetések megfelelnek-e az alkalmazandó jogszabályoknak31. Ellenőrzéseik során a bizottsági ellenőrök akkor végzik el a módszertanok és a számítások vizsgálatát, ha az általuk választott kiadások esetében egyszerűsített költségelszámolási módszerek alkalmazására került sor. 2017-ben az ellenőrzések tárgyát képező kiadások többsége még a 2007–2013-as időszakból származó intézkedésekhez kapcsolódott, és a felmerült költségek alapján került kifizetésre.

43

Az egyszerűsített költségelszámolási módszerek módszertani hibái a szóban forgó egyszerűsített költségelszámolási módszerek alkalmazásával megvalósuló valamennyi projektet érinthetik. Több tagállam32 aggodalmát fejezte ki a potenciális pénzügyi korrekciókkal kapcsolatban, és ezt mint az egyszerűsített költségelszámolási módszerek alkalmazásának akadályát említette. A Bizottság ellenőrei által kiszabott egyéb pénzügyi korrekciókhoz hasonlóan ezek hatása is 24 hónapnyi kiadásra korlátozódik33.

44

Az Európai Szociális Alap esetében a Bizottság egy tagállam kérésére előzetesen validálhatja az egyszerűsített költségelszámolási módszerekkel kapcsolatos módszertanokat és számításokat. Ezt egy felhatalmazáson alapuló jogi aktus34 elfogadásával valósítja meg, amely jogbiztonságot teremt a tagállam számára. Mivel a többi európai strukturális és beruházási alap egyike sem választotta ezt a mechanizmust az Omnibus javaslatban35, az továbbra is csak az Európai Szociális Alapra korlátozódik.

… és nincs meghatározva a tanúsító szervek szerepe az egyszerűsített költségelszámolási módszerek ellenőrzésében

45

Három nemzeti szerv vesz részt a pénzeszközök kezelésében és ellenőrzésében, ezek felelősségét az egyszerűsített költségelszámolási módszerekre vonatkozóan a 4. ábra ismerteti.

4. ábra.

Az egyszerűsített költségelszámolási módszerekkel kapcsolatos felelősségek tagállami szinten

Forrás: Európai Számvevőszék, az 1305/2013/EU rendelet alapján.

46

A független tanúsító szervek évente véleményt adnak ki a kifizető ügynökségek éves beszámolójáról, a belső kontrollrendszerük működéséről, valamint a kiadások jogszerűségéről és szabályszerűségéről36. Az igazoló szervekre vonatkozó bizottsági iránymutatás37 nem említi az egyszerűsített költségelszámolási módszereket38.

47

A költségek kordában tartásának érdekében fontos, hogy az egyszerűsített költségelszámolási módszereket a megfelelő szinten határozzák meg. A számításokkal kapcsolatban feltárt problémák azt mutatják, hogy független ellenőrzésre van szükség.

Az új egyszerűsített költségelszámolási módszerek a vidékfejlesztésre fordított összes kiadásnak csak kis részét fedték le

48

Ellenőrzésünk időpontjában a Bizottság nem rendelkezett áttekintéssel az egyszerűsített költségelszámolási módszerek hatálya alá tartozó kiadások arányáról. Az általunk kiválasztott vidékfejlesztési programok között szerepeltek olyanok, amelyeknél megítélésünk szerint a legnagyobb mértékű volt az egyszerűsített költségelszámolási módszerek alkalmazása39, arra azonban mégsem találtunk példát, hogy egy teljes intézkedést egyszerűsített költségelszámolási módszerekkel valósítottak volna meg.

49

Minden vidékfejlesztési intézkedés több alintézkedésből épül fel, amelyek számos különböző projekttípust érintenek. A 20 vidékfejlesztési programra kiterjedő dokumentumalapú ellenőrzésünk során megállapítottuk, hogy az egyszerűsített költségelszámolási módszerek alkalmazása bizonyos típusú projektekre vagy kiadásokra korlátozódott. Ezzel kapcsolatban az 5. ábra szolgál példával.

5. ábra.

A Languedoc-Roussillon régióban csak bizonyos projekttípusok esetében alkalmaztak egyszerűsített költségelszámolási módszereket

Forrás: Európai Számvevőszék, a Languedoc-Roussillon vidékfejlesztési program alapján.

50

Amennyiben az egyszerűsített költségelszámolási módszereket csak egy bizonyos alintézkedés vagy egy konkrét költségtípus esetében alkalmazzák, az érintett összegeket nem lehet nyomon követni. A vidékfejlesztési programokon belüli költségvetés-tervezés csak az intézkedések szintjére terjed ki, míg a tagállamok általában csak projektenként követik nyomon a kifizetéseket (azaz a kiadások ellenőrzése nem az egyes kiadástípusokra vonatkozóan történik). Az egyszerűsített költségelszámolási módszerek egy adott – két egyszerűsített költségelszámolási módszert alkalmazó intézkedéssel rendelkező – vidékfejlesztési programra (Vallónia) gyakorolt hatásának bemutatása érdekében a 6. ábra bemutatja az ilyen módszerek alkalmazásával elszámolt két intézkedés költségvetésének arányát. E két intézkedés esetében a program a közvetett költségek esetében 14%-os átalánykulcsot alkalmaz.

6. ábra.

A Vallóniában várhatóan egyszerűsített költségelszámolási módszerekkel végrehajtandó kifizetések

Forrás: Európai Számvevőszék, a Bizottság dokumentációja alapján.

51

Az I. melléklet mutatja be azokat a vidékfejlesztési intézkedéseket, ahol az egyszerűsített költségelszámolási módszereket a dokumentumalapú vizsgálatra általunk kiválasztott 20 vidékfejlesztési program esetében alkalmazzák. A leggyakrabban használt egyszerűsített költségelszámolási módszerek a készen alkalmazható eszközök (lásd: 19. bekezdés); a 20 vidékfejlesztési program többsége átalánykulcsot alkalmaz a közvetett költségekre vonatkozóan. A 7. ábra bemutatja, hogyan alkalmazzák leggyakrabban az egyszerűsített költségelszámolási módszerek különböző típusait.

7. ábra.

Az egyszerűsített költségelszámolási módszerek leggyakoribb alkalmazási módjai

Forrás: Európai Számvevőszék, a 20 vidékfejlesztési programra kiterjedő dokumentumalapú vizsgálat alapján.

52

Az egységköltség-alapú költségmeghatározást leggyakrabban személyzeti költségek40, utazási költségek vagy szállásköltségek41 esetében alkalmazzák. A teljes projektek esetében az egységköltségeket leginkább a tárgyi eszközökbe történő beruházásokra vonatkozóan alkalmazzák42. A 8. ábra a helyszíni vizsgálat céljára kiválasztott hat vidékfejlesztési programban alkalmazott egyszerűsített költségelszámolási módszereket mutatja be.

8. ábra.

A kiválasztott vidékfejlesztési programokra az egységköltségek és az átalánykulcsok használata jellemző, míg az egyösszegű átalánykifizetést csak ritkán alkalmazzák

Megj.: Az egyszerűsített költségelszámolási módszereket csak bizonyos típusú projektek vagy költségkategóriák esetében alkalmazzák, egy teljes intézkedésre kiterjedően sohasem. Az ábra bemutatja, hogy a kiválasztott vidékfejlesztési programokra vonatkozóan hány alintézkedés alkalmazza az egyszerűsített költségelszámolás egyes típusait. Ugyanazon alintézkedés esetében különböző típusú egyszerűsített költségelszámolási módszerek is alkalmazhatóak. Az ábra ezért nem az egyszerűsített költségelszámolási módszerek alkalmazásával eszközölt összes kiadást, csupán az egyszerűsített költségelszámolási módszerek előnyben részesített típusait mutatja be.

Forrás: Európai Számvevőszék, tagállami dokumentumok alapján.

Az egyszerűsített költségelszámolási módszerek nem kaptak elsőbbséget a 2014–2020 közötti vidékfejlesztési programok előkészítése során, de a bizottság ösztönzi használatukat

53

A Parlament és a Tanács 2013 decemberében hagyta jóvá a 2014–2020-as időszakra vonatkozó szabályokat43. Az európai strukturális és beruházási alapokért felelős négy főigazgatóság44 közös iránymutatást készített45 (a Bizottság egyszerűsített költségelszámolási módszerekről szóló iránymutatása), és 2014 szeptemberében közzétette a végleges dokumentumot. A 9. ábra mutatja be a 2014–2020 közötti vidékfejlesztési programok előkészítésének kronológiáját.

9. ábra.

Az egyszerűsített költségelszámolási módszerek kronológiája: a javaslattól az iránymutatásig és a képzésig

Forrás: Európai Számvevőszék.

54

Az európai strukturális és beruházási alapokat irányító négy főigazgatóság megbízást adott egy egyszerűsített költségelszámolási módszerekről szóló tanulmány – jelenleg is folyó – elkészítésére. A tanulmány egy felmérés segítségével gyűjt információkat arról, hogy az egyes alapok esetében milyen intézkedéseket és az egyszerűsített költségelszámolási módszerek milyen típusait alkalmazzák, az érintett összegekről, az ilyen módszerek alkalmazásával végrehajtott projektekről, valamint az ilyen módszerek alkalmazásából származó előnyökről. A Bizottság az így szerzett információkat a következő (2020 utáni) időszakra vonatkozó vidékfejlesztési keret kidolgozásakor kívánja felhasználni.

Az intézkedések és a kedvezményezettek típusainak sokasága megnehezíti az egyszerűsített költségelszámolási módszerek használatát, de azokat beruházások széles köre esetében lehet alkalmazni

55

A 2014–2020-as időszakban a 28 tagállamban 118 különböző vidékfejlesztési program fut 20 nemzeti programmal párhuzamosan, valamint nyolc tagállam vesz igénybe regionális programokat46. Az egyedi gazdasági, természeti vagy strukturális feltételektől függően a vidékfejlesztési programok akár 20 olyan intézkedést is magukban foglalhatnak, amelyek hozzájárulnak az uniós vidékfejlesztési prioritások megvalósításához47.

56

Egyszerűsített költségelszámolási módszereket leginkább akkor érdemes bevetni, ha azok hasonló műveletek vagy kiadástípusok egész sorára alkalmazhatóak. A dokumentumalapú vizsgálatra kiválasztott 20 vidékfejlesztési programért felelős hatóságok a műveletek és kedvezményezettek különböző típusainak sokaságával indokolták, hogy miért nem alkalmazzák szélesebb körben az egyszerűsített költségelszámolási módszereket. Az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA) által támogatott intézkedések több alintézkedésre oszlanak. Az egyszerűsített költségelszámolási módszerek 49 különböző alintézkedés esetében alkalmazhatóak (ezeket az I. melléklet sorolja fel). Az egyes alintézkedések keretében számos különböző projekttípus, illetve kiadás támogatható.

57

A vidékfejlesztési politikát igen sokféle projekt és kiadástípus jellemzi, mégis találtunk példákat arra, hogy a beruházások széles körére dolgoztak ki egyszerűsített költségelszámolási módszereket. Például a Kanári-szigetek vidékfejlesztési programja a mezőgazdasági üzemekben végrehajtott beruházások nyolc kategóriája esetére határoz meg egységköltségeket (lásd: 12. háttérmagyarázat).

12. háttérmagyarázat.

A beruházások széles körére lehet egységköltségeket kidolgozni, de ezek csak bizonyos projektek esetében nyújtanak előnyöket

A kanári-szigeteki hatóságok a mezőgazdasági üzemekben végrehajtott beruházások nyolc kategóriájára (öntözés, mezőgazdasági üzemek, növényi anyagok, gazdasági épületek, általános infrastruktúra, üvegházak és egyéb infrastruktúra, mezőgazdasági gépek és általános létesítmények) vonatkozóan dolgoztak ki egységköltség-alapú költségmeghatározást. E kategóriák mindegyike több alkategóriából áll (kategóriánként legfeljebb 49, összesen 192); a kanári-szigeteki hatóságok alkategóriánként egy egységköltséget számítottak ki.

58

Ha azonban a beruházások bizonyos típusai esetében a projektek száma alacsony, az egyszerűsített költségelszámolási módszerek nem teremtenek hozzáadott értéket. Például a kanári-szigeteki hatóságok egységköltséget határoztak meg ki párakollektorok beszerzésére vonatkozóan. Az egységköltség az egyetlen ajánlattevő ajánlatán alapul. Ellenőrzésünk időpontjáig csak egy projekt vásárolt párakollektort. A vidékfejlesztési projektek alkalmazzák a legkevésbé az egyösszegű átalánykifizetést. A hat felkeresett tagállam48 közül három jelezte, hogy az egyösszegű átalánykifizetés mellőzése mellett döntött, mivel kockázatosabbnak ítélte őket. Ahhoz, hogy egyösszegű átalánykifizetésben részesüljön, a kedvezményezettnek minden feltételt teljesítenie kell – részleges kifizetés nem lehetséges.

59

A tagállamoknak lehetőségük van arra is, hogy különböző típusú egyszerűsített költségelszámolási módszerek kombinációját alkalmazzák egy projekttípus esetében, így az egyösszegű átalánykifizetések olyan tevékenységekre korlátozódhatnak, ahol a kívánt eredmények elérése érdekében valamennyi feltételnek teljesülnie kell. A Kanári-szigetek vidékfejlesztési programja például az egyszerűsített költségelszámolási módszerek mindhárom típusát – egységköltség, egyösszegű átalánykifizetés és átalánykulcs – alkalmazza az együttműködési intézkedések keretében támogatott projektek esetében, valamint a Leader keretében megvalósuló helyi fejlesztések támogatására (lásd: 13. háttérmagyarázat). Az egyszerűsített költségelszámolási módszerek különböző típusainak kombinációja biztosítja alkalmazásuk rugalmasságát.

13. háttérmagyarázat.

Példa arra, hogy egy adott projekten belül különböző típusú egyszerűsített költségelszámolási módszerek is alkalmazhatóak

Az együttműködési intézkedés keretében támogatott projektek esetében a kanári-szigeteki kedvezményezettek a három egyszerűsített költségelszámolási módszert kombinálva részesülhetnek kifizetésekben. Például egy, rövid ellátási láncokat és helyi piacot létrehozó és fejlesztő projektre történő kifizetés állhat a következőkből:

  • egyösszegű átalány a nyomtatott sajtóban és szakfolyóiratokban folytatott olyan promóciós tevékenységekre, amelyek a rövid ellátási lánc és a helyi piac előnyeire hívják fel a figyelmet és ezekről nyújtanak tájékoztatást;
  • a projekt során felmerülő személyzeti költségekre vonatkozó egységköltségek;
  • 15%-os átalánykulcs a közvetett költségek esetében.
60

Egyszerűsített költségelszámolási módszerek bevezetésekor a tagállami hatóságok alapul vehetnek olyan módszertanokat vagy kulcsokat, amelyeket nemzeti vagy uniós rendszerek számára már korábban kidolgoztak. Több olyan vidékfejlesztési programot találtunk49, amelyek a nemzeti rendszerekből származó utazási támogatást vagy a személyzeti költségekre vonatkozó egységköltséget alkalmaznak. A 20 vidékfejlesztési programot felölelő dokumentumalapú ellenőrzésünk tanúsága szerint azonban a tagállami hatóságok csak nagyon ritkán használják fel a más szakpolitikai területeken szerzett tapasztalatokat az egyszerűsített költségelszámolási módszerek kidolgozása során. Erre mindösszesen két példát találtunk (lásd: 14. háttérmagyarázat).

14. háttérmagyarázat.

Példák meglévő módszertan alkalmazására

Toszkána vidékfejlesztési programja a szakképzést és a készségek elsajátítását célzó támogatott projektek esetében egységköltség-alapú térítést és egyösszegű átalánykifizetéseket50 alkalmaz. A vidékfejlesztési program a képzési tevékenységekre vonatkozóan a képzések hosszától függően (kevesebb mint 20 óra; 21–60 óra; több mint 60 óra) három különböző egységköltséget alkalmaz, a személyre szabott tanácsadásra (coaching) pedig átalányösszeget. Az egységköltségekre és átalányösszegekre megállapított összegek az Európai Szociális Alap által finanszírozott, a versenyképességi és foglalkoztatási regionális operatív program által a 2007–2013-as és a 2014–2020-as időszak során már kidolgozott és alkalmazott módszertanokon alapulnak.

Ciprus vidékfejlesztési programja az Erasmus + program keretében a rövid távú mezőgazdasági és erdőgazdálkodási csereprogramokra, illetve látogatásokra vonatkozóan egységköltségeket alkalmaz az utazási költségek és napidíjak esetében.

A tagállami hatóságok aggodalmukat fejezték ki a bizottsági ellenőrzések kapcsán

61

Helyszíni vizsgálataink során több tagállam hatóságai is szóltak arra vonatkozó bizonytalanságukról, hogy a Bizottság hogyan vizsgálja az egyszerűsített költségelszámolási módszereket, és néhányuk az ilyen módszerek alkalmazásának akadályai között említette ezt51. A tagállamokban tett helyszíni vizsgálataik során a Bizottság munkatársai a fő- és kiegészítő kontrollokat tartalmazó lista alapján ellenőrzik a tagállamok irányítási és kontrollrendszereit52. Megvizsgáltuk a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatóság ellenőrzési megközelítését, és megállapítottuk, hogy nem aktualizálták ezeket az kontrollokat az egyszerűsített költségelszámolási módszerek bevezetése tekintetében. A tagállamok aggályait részben eloszlathatná, ha a Bizottság az egyszerűsített költségelszámolási módszerekhez alkalmazkodva naprakésszé tenné a fő- és kiegészítő kontrolljainak meghatározását. Az egyszerűsített költségelszámolási módszerek szempontjából releváns ellenőrzéseket a 10. ábra mutatja be.

10. ábra.

Azon adminisztratív ellenőrzések, amelyek elvégzését a Bizottság az egyszerűsített költségelszámolási módszerekre vonatkozóan elvárja a tagállamoktól

Forrás: Európai Számvevőszék, interjúk és a Bizottság dokumentációja alapján.

62

Ezzel összefüggésben a II.1. és II.2. mellékletben gyűjtöttük össze a közös bizonyossági követelményeket és a teljesítményre vonatkozó alapelveket.

63

A fent tárgyalt kihívások ellenére a felkeresett hat tagállami hatóság közül öt az egyszerűsített költségelszámolási módszerek szélesebb körű alkalmazását tervezi a jövőben. Svédország például az eredeti 2014–2020-as vidékfejlesztési programja keretében nagyobb mértékben szeretett volna egyösszegű átalánykifizetéseket alkalmazni, de ebben akadályozta az a – mára már megszűnt – rendelkezés, amely előzetes jóváhagyáshoz kötötte az egyszerűsített költségelszámolási módszerek alkalmazását53.

A közelmúltbeli jogszabályi változások ösztönözhetik az egyszerűsített költségelszámolási módszerek alkalmazását a vidékfejlesztés terén

64

2016 szeptemberében a Bizottság több olyan rendelkezés módosítására tett javaslatot54, amely a vidékfejlesztési politika végrehajtására is hatást gyakorol. 2017 októberében a Tanács és a Parlament megállapodott abban, hogy 2018-cal kezdődő hatállyal megszüntetnek egy az egyszerűsített költségelszámolási módszerek alkalmazását korlátozó, specifikusan a vidékfejlesztésre vonatkozó rendelkezést55.

65

Az elfogadott módosítások jobban összehangolják egymás között az európai strukturális és beruházási alapok szabályait, és növelik az egyszerűsített költségelszámolási módszerek alkalmazásának lehetőségeit. Az EMVA-támogatásokra vonatkozó módszertan és számítások előzetes hitelesítésének eltörlése megkönnyítheti az egyszerűsített költségelszámolási módszerek szélesebb körű alkalmazását. Az előzetes hitelesítés előírása miatt az egyszerűsített költségelszámolási módszereket az EMVA-támogatásokra vonatkozóan korábbi szakaszban kellett megállapítani, mint például az Európai Szociális Alap esetében. Ez utóbbinál az egyszerűsített költségelszámolási módszereket elegendő legkésőbb a támogatás odaítélésekor meghatározni. Ez jelenleg már az EMVA esetében is így történik. A Tanács és a Parlament még jelenleg tárgyal további, az EMVA-támogatásokra vonatkozó egyszerűsített költségelszámolási módszerek alkalmazására kiható javaslatokat, ezeket a 15. háttérmagyarázat ismerteti. E további módosítások elfogadása esetén az egyszerűsített költségelszámolási módszerek alkalmazási köre ki fog terjedni.

15. háttérmagyarázat.

A javasolt jogszabálymódosítások növelik az egyszerűsített költségelszámolási módszerek alkalmazásának lehetőségeit

Az 1303/2013/EU rendelet 67. és 68. cikkéhez javasolt módosítások értelmében:

  • eltörölnék az átalányösszegekre vonatkozó felső korlátot;
  • az összes európai strukturális és beruházási alap esetében lehetőség nyílna a költségvetés-tervezetek eseti alapon történő megállapítására;
  • a műveletek közvetlen személyzeti költségei átalányként lennének kiszámíthatóak, legfeljebb az adott műveletben felmerülő közvetlen, nem személyzeti költségek 20%-ának erejéig;
  • a művelet fennmaradó elszámolható költségeinek finanszírozására az elszámolható személyzeti költségek 40%-áig terjedő átalánykulcs lenne használható, anélkül, hogy a tagállamnak számításokat kellene végeznie az alkalmazandó átalány megállapítására.
66

Az egyszerűsített költségelszámolási módszerek projektköltségvetés-tervezet alapján történő meghatározásának lehetősége azt jelenti, hogy ezeket a módszereket az egyes műveletek esetében a támogatási kérelem elbírálása során lehet megállapítani. A svéd és a finn hatóságok úgy tájékoztattak, hogy költségvetés-tervezet alapján már több intézkedés esetében is alkalmaztak átalányösszegeket egészen addig, amíg a Bizottság nem tájékoztatta őket arról, hogy az EMVA esetében erre nincs lehetőség56.

Az egyszerűsített költségelszámolási módszerek nem kapcsolódtak jobb eredményorientáltsághoz

Az egyszerűsített költségelszámolási módszerek a számlák helyett az outputra helyezik a hangsúlyt, de nem vezetnek jobb eredményorientáltsághoz

67

Az egyszerűsített költségelszámolási módszerek szélesebb körű alkalmazásának előmozdítása mögötti egyik megfontolás az, hogy így nagyobb hangsúlyt lehet helyezni a teljesítményre és az eredményekre. Az ilyen módszerekre vonatkozó bizottsági iránymutatás több esetben említi ezt a hatást57. A helyszíni vizsgálatra kiválasztott vidékfejlesztési programok esetében egyedi projekteket vizsgáltunk meg annak ellenőrzésére, hogy a tagállami hatóságok a számlák helyett az outputok vagy az eredmények ellenőrzésére összpontosítottak-e, valamint hogy az egyszerűsített elszámolású kifizetés támogathatóságát a tervezett teljesítmény vagy eredmények elérése alapján határozták-e meg. Összehasonlítottunk egyszerűsített költségelszámolási módszerekkel és ilyenek nélkül teljesített kifizetéseket is.

68

Találtunk példákat arra, hogy a projekt outputja és eredményei hozzájárultak az intézkedés célkitűzéseihez (lásd: 16. háttérmagyarázat), de arra semmi nem utalt, hogy így jobb eredményt értek el, mintha a támogatás a felmerült költségeket térítette volna meg.

16. háttérmagyarázat.

Eredményalapú kifizetések Szászországban

A szászországi vidékfejlesztési program egységköltségek alapján finanszírozza természetes kőfalak építését. A természetes kőfalak célja a meredek és dombos szőlőültetvények biológiai sokféleségének helyreállítása, megőrzése és javítása. A kifizetések alapja a megépített fal mérete négyzetméterben.

© Szászország környezetvédelmi és mezőgazdasági minisztériuma

A kedvezményezettek csak a fal természetvédelmi értékének szakértő általi értékelése után igényelhetnek támogatást. A projekt befejezése után a kedvezményezettek az elkészült egységek (m2) száma alapján igénylik a támogatást. A szászországi hatóságok a kedvezményezetteknél a helyszínen ellenőrzik a támogatási kérelmekben szereplő mennyiségeket. A hatóságok kifejtették, hogy ennek, valamint a természetvédelmi szakértő értékelésének révén biztosítják, hogy a projekt outputja hozzájáruljon a kívánt eredmények eléréséhez.

69

Az egyszerűsített költségelszámolási módszerek a kívánt eredmények alapján differenciálhatóak, amennyiben tükrözik a költségeket és biztosítják a kedvezményezettekkel szembeni egyenlő bánásmódot. Több lehetőség is nyílik az eredményekre való nagyobb összpontosítás elérésére, ilyenek például még a kiválasztási kritériumok alkalmazása és a támogatási intenzitásnak, azaz a projektek százalékos EMVA-támogatása arányának változtatása. Nem találtunk példát arra, hogy a gyakorlatban is sor került volna erre.

70

A Bizottság a közös monitoring- és értékelési rendszeren (CMES) keresztül követi nyomon a vidékfejlesztési politika végrehajtását. A CMES uniós szintű mutatókat58 tartalmaz: a tagállamok által bejelentett adatoknak összevethetőeknek kell lenniük ahhoz, hogy a szakpolitikát érdemben lehessen értékelni. A mutatóknak elviekben a szakpolitikai célkitűzéseket kell tükrözniük, ezért a 11. ábrán egy fiktív példával vizsgáltuk e mutatók és a kifizetések közötti kapcsolatot.

11. ábra.

A célkitűzéseknek, a mutatóknak és az egyszerűsített költségelszámolási módszerek alapján folyósított kifizetéseknek össze kell kapcsolódniuk

Forrás: Európai Számvevőszék.

71

A legtöbb esetben nem tudtunk közvetlen kapcsolatot megállapítani a kiválasztott projektek kifizetései és a mutatók között. Az uniós szinten meghatározott CMES-mutatók valójában nem követik nyomon projektszinten a vidékfejlesztési politika végrehajtását, ezért nem alkalmasak arra, hogy az egyszerűsített költségelszámolási módszerek alapján folyósított kifizetések alapjául szolgáljanak. Mindazonáltal a szakpolitikai eredmények nyomon követése érdekében az EMVA keretében finanszírozott műveleteknek egyértelműen kapcsolódniuk kell valamelyik célkitűzéshez. Az egyes projektek kifizetései és célkitűzései összekapcsolódásának erősítése hozzájárulhat a célkitűzések elérésére történő jobb összpontosításhoz.

A Bizottság javasolta az eredményalapú kifizetések irányába történő elmozdulást

72

A jogi keret közelmúltbeli módosításai59 emellett – az egyszerűsített költségelszámolási módszerek alkalmazásának további lehetőségein túl – az eredményalapú kifizetések lehetőségét is bevezetik. A Bizottság konkrétan azt javasolta, hogy az 1303/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 67. cikke tartalmazzon olyan finanszírozási lehetőséget, amely nem a vonatkozó művelet költségeihez kapcsolódik, hanem inkább a végrehajtás vagy a program célkitűzéseinek megvalósítása terén elért haladást veszi feltételként.

Következtetések és ajánlások

73

Az egyszerűsített költségelszámolási módszerek alkalmazása több potenciális előnnyel jár. Csökkentheti az adminisztratív terheket, mivel nem szükséges minden egyes eurót visszakövetni az egyes igazoló dokumentumokig. A kedvezményezetteknek kevesebb dokumentumot kell benyújtaniuk, míg a tagállami hatóságoknak kevesebb dokumentumot kell ellenőrizniük.

74

A kifizetések outputokhoz rendelése következtében az egyszerűsített költségelszámolási módszerek kevésbé hangsúlyosan alapulnak a költségszámlákon, ugyanakkor nem fokozzák az eredményekre való összpontosítást. Az egyszerűsített költségelszámolási módszerek kordában tudják tartani a vidékfejlesztési projektek költségeit, de csak akkor, ha megbízható módszertanon, valamint igazságos, méltányos és ellenőrizhető számításokon alapulnak. A tervezett eredményalapú kifizetéseknek köszönhetően potenciálian nagyobb hangsúly helyeződhet a teljesítmény növelésére és a célkitűzések elérésére.

75

Ellenőrzésünk az adminisztratív terhek eltolódását és általános csökkenését mutatja. Míg az irányító hatóságok időt vagy pénzt fektetnek be a módszertan és a számítások kidolgozásába, az adminisztratív személyzet időt takarít meg a támogatási és kifizetési kérelmek ellenőrzésekor, továbbá a kedvezményezetteknek kevesebb dokumentumot kell benyújtaniuk (lásd: 1318., 2122. és 26. bekezdés).

76

Az egyszerűsített költségelszámolási módszerek eredményes alkalmazása révén kordában lehet tartani a vidékfejlesztési projektek költségeit. A költségek észszerűségének biztosítása azonban megbízható módszertan alkalmazását követeli meg annak érdekében, hogy a finanszírozás mértékét megfelelő szinten határozzák meg (lásd: 3338. bekezdés.

77

Bár a módszertan vagy számítások aktualizálását nem írja elő jogszabályi követelmény, a gondos pénzgazdálkodás elve szerint az egyszerűsített költségelszámolási módszerekhez kapcsolódó számításoknak naprakésznek kell lenniük, hogy a valós helyzetet tükrözzék.

1. ajánlás

A Bizottság tegye naprakésszé az egyszerűsített költségelszámolási módszerekre vonatkozó iránymutatását, hogy az a módszertanok kidolgozásának fő alapelveire is kiterjedjen. Ennek a következőket kell magában foglalnia:

  • az adatokra vonatkozó minimumkövetelmények;
  • az alkalmazott árak elfogadható változása;
  • a szélsőséges értékeket és gyorsan változó adatokat tartalmazó adatkészletek megfelelő kezelése.

Ajánlott megvalósítási határidő: 2018.

78

A Bizottság a vidékfejlesztési programok jóváhagyása során nem értékeli az egyszerűsített költségelszámolási módszerekhez kapcsolódó módszertant vagy számításokat. A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatóság ellenőrei abban az esetben vizsgálják az egyszerűsített költségelszámolási módszereket, ha az általuk ellenőrzésre kiválasztott kifizetés alkalmazza ezeket, azonban nem választanak ki szisztematikusan ellenőrzésre ilyen módszereket alkalmazó tagállamokat vagy vidékfejlesztési programokat. A tanúsító szervek funkcionálisan független testületek, de az egyszerűsített költségelszámolási módszerek ellenőrzésében betöltött szerepük nincs meghatározva. Emiatt felmerül annak kockázata, hogy az egyszerűsített költségelszámolási módszereket nem vizsgálja független testület (lásd: 4047. bekezdés). Ebben az összefüggésben a II.1. és a II.2. mellékletben foglalt előírások és alapelvek relevánsak lehetnek az egyszerűsített költségelszámolási módszereket alkalmazó és ellenőrző szervek, többek közt a tanúsító szervek számára is (lásd: 62. bekezdés).

2. ajánlás

A Bizottság pontosítsa, hogy ki köteles ellenőrizni az egyszerűsített költségelszámolási módszerekre vonatkozó módszertant és számítást.

A Bizottság különösen a II.1. mellékletben meghatározott megbízhatósági követelmények figyelembevételével pontosítsa a tanúsító szervek szerepét, és a tanúsító szervekre vonatkozó iránymutatásait egészítse ki az egyszerűsített költségelszámolási módszerek és a kapcsolódó belső kontrollrendszerek ellenőrzésére vonatkozó konkrét hivatkozással.

Ajánlott megvalósítási határidő: 2018.

79

Ellenőrzésünk tanúsága szerint az egyszerűsített költségelszámolási módszerek alapján teljesített kifizetések továbbra is csak a vidékfejlesztési kiadások elenyésző részét teszik ki. Ennek legfőbb oka az, hogy nehézségbe ütközik a projektek, tevékenységek és kedvezményezettek széles és sokszínű körére vonatkozó költségintézkedések meghatározása. Mindezek következtében jelentős beruházásra van szükség az egyszerűsített költségelszámolási módszerekre vonatkozó módszertan kidolgozásához. Az egyszerűsített költségelszámolási módszerek kidolgozása csak akkor jár haszonnal, ha nagy számú hasonló projektről van szó, vagy a projektekhez kapcsolódó költségek hasonló jellegűek. Bár az egyszerűsített költségelszámolási módszerek nem felelnek meg minden művelettípus és kiadás esetében, de azért gyakrabban és jobb hatásfokkal is lehetne alkalmazni őket (lásd: 1617. és 4851. bekezdés). Bár a rendeletek lehetővé teszik a más szakpolitikai területeken kidolgozott egyszerűsített költségelszámolási módszerek és átalánykulcsok használatát, megállapítottuk, hogy a tagállamok ritkán élnek ezzel a lehetőséggel.

80

A jogalkotó a rendeletekben az egyszerűsített költségelszámolási módszerekként alkalmazható kulcsokat és összegeket is meghatározhatja. Az ilyen készen alkalmazható egyszerűsített költségelszámolási módszerek fő előnye az, hogy a tagállami hatóságoknak nem kell módszertant vagy számításokat kidolgozniuk (lásd: 1920. bekezdés). Fontos azonban, hogy ezek az átalánykulcsok megbízható alapokon nyugodjanak, és megfelelően össze legyenek hangolva a számlák és más dokumentumok alapján finanszírozott költségekkel.

3. ajánlás

Az egyszerűsített költségelszámolási módszerek megfelelő alkalmazásának elősegítése érdekében a Bizottság

  • vizsgálja meg a megbízható alapokon nyugvó, készen alkalmazható egyszerűsített költségelszámolási módszerek továbbfejlesztésének lehetőségeit;
  • aktualizálja a fő- és kiegészítő kontrollok fogalommeghatározásait, hogy azok az egyszerűsített költségelszámolási módszerek alkalmazását is tükrözzék.

Ajánlott megvalósítási határidő: 2018.

81

Bár a Bizottság a teljesítményre és az eredményekre való fokozott összpontosítást jelöli meg az egyszerűsített költségelszámolási módszerek alkalmazásának egyik okaként, nem állapítottuk meg, hogy nagyobb hangsúlyt fektetnének az eredményekre. Az egyszerűsített költségelszámolási módszerek a számlák helyett az outputra helyezik a hangsúlyt, de nem találtunk arra utaló jeleket, hogy az egyszerűsített elszámolású kifizetésekkel jobb eredmények lettek volna elérhetőek, mint a felmerült költségek visszatérítése alapján.

82

A Bizottság Omnibus javaslatában bevezetett új eredményalapú kifizetések lehetővé teszik, hogy a költségekhez nem kapcsolódó kifizetéseket folyósítsanak. Ezek sikere a Bizottság iránymutatásától és a tagállamoknak az új finanszírozási módok alkalmazása iránti hajlandóságától függ.

4. ajánlás

A Bizottság vizsgálja meg a költségek megtérítésén alapuló kifizetésektől az eredmények alapján történő kifizetésekre történő átállás lehetőségeit. Ennek során a Bizottság vegye figyelembe az egyszerűsített költségelszámolási módszerek bevezetése során szerzett tapasztalatokat.

Ajánlott megvalósítási határidő: 2018.

A különjelentést 2018. március 7-i luxembourgi ülésén fogadta el a Phil WYNN OWEN számvevőszéki tag elnökölte I. Kamara.

a Számvevőszék nevében

Klaus-Heiner LEHNE
elnök

Mellékletek

I. melléklet

Egyszerűsített költségelszámolási módszereket alkalmazó vidékfejlesztési intézkedések a 20 vizsgált vidékfejlesztési program esetében

Intézkedés Al-intézkedés Flandria (Belgium) Vallónia (Belgium) Bulgária Dánia Szászország (Németország) Észtország Írország Görögország Spanyolország Languedoc-Roussillon (Franciaország) Provence-Alpes-Côte d'Azur (Franciaország) (Franciaország) Horvátország Toszkána (Olaszország) Veneto (Olaszország) Ciprus Luxemburg Hollandia Ausztria Finnország Svédország
Tudástranszfer- és tájékoztatási tevékenységek 1.1 X X X X X X X X X X X X X X
1.2 X X X X X X X X X X
1.3 X X X
Tanácsadási szolgáltatások, üzemvezetési és helyettesítési szolgáltatások 2.1 X X X
2.2
2.3 X X
A mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek minőségrendszerei 3.1
3.2 X X X
Beruházások tárgyi eszközökbe 4.1 X X X X X X X
4.2 X
4.3 X X X
4.4 X X X X X X X
A természeti katasztrófáktól kárt szenvedett mezőgazdasági termelési potenciál helyreállítása és megfelelő megelőző intézkedések bevezetése 5.1
5.2
A mezőgazdasági üzemek és a vállalkozások fejlesztése 6.4
Alapvető szolgáltatások és a falvak megújítása vidéki térségekben 7.1 X X X X
7.2 X
7.3 X
7.4 X X
7.5 X X
7.6 X X X X X
7.7 X
7.8 X
Az erdőterületek fejlesztésére és az erdők életképességének javítására irányuló beruházások 8.1 X X X X X
8.2 X
8.3 X X X
8.4 X X X X
8.5 X X X X X X X X
8.6 X X
Az erdő-környezetvédelmi és éghajlattal kapcsolatos szolgáltatások és az erdővédelem 15.2
Együttműködés 16.1 X X X X X X X X X
16.2 X X X X X X X X X X X
16.3 X X X X X X
16.4 X X X X X X X
16.5 X X X X X X X X
16.6 X X
16.7 X
16.8 X
16.9 X X X X X X
16.10 X X X X
Kockázatkezelés 17.1 X
17.2
17.3
A LEADER keretében megvalósuló helyi fejlesztéshez (közösségvezérelt helyi fejlesztés) nyújtott támogatás 19.1 X X X X X X X
19.2 X X X X X X X X X
19.3 X X X X X X X X X
19.4 X X X X X X X X X X X X X
Technikai segítségnyújtás 20.1 X X
20.2 X X
Azon alintézkedések száma, amelyek esetében alkalmazható egyszerűsített elszámolás 21 6 13 4 12 14 1 1 9 10 9 6 1 7 6 0 14 21 18 17
Nem területalapú/állatállománytól függő alintézkedések száma a vidékfejlesztési programban 30 18 29 21 20 28 14 30 31 23 23 26 36 32 26 8 16 36 25 26
Az egyszerűsített elszámolást alkalmazó alintézkedések %-a 70% 33% 45% 19% 60% 50% 7% 3% 29% 43% 39% 23% 3% 22% 23% 0% 88% 58% 72% 65%

Megj.: A felsorolás tartalmazza azt a 49 olyan vidékfejlesztési alintézkedést, ahol a 2014–2020-as időszakban egyszerűsített költségelszámolási módszerek alkalmazhatóak. Nincsen olyan alintézkedés, amelyet teljes egészében egyszerűsített költségelszámolási módszerekkel hajtottak volna végre. Az egyszerűsített költségelszámolási módszereket csak az adott alintézkedések keretében támogatott konkrét projekttípusok vagy kiadások esetében alkalmazzák.

Forrás: Európai Számvevőszék, tagállami információk és a 808/2014/EU rendeletben meghatározott intézkedések alapján.

II. melléklet

1. Az egyszerűsített költségelszámolási módszerekkel kapcsolatos bizonyosság

Bevezetés: Ezeket a kulcsfontosságú követelményeket megvitattuk az európai strukturális és beruházási alapokért felelős bizottsági részlegekkel; e követelmények az egyszerűsített költségelszámolási módszereket alkalmazó és ellenőrző valamennyi szerv szempontjából relevánsak. Az, hogy egy adott ellenőrzés milyen mértékben fog kiterjedni ezekre a követelményekre, függ mind az elvégzett munka hatókörétől, mind attól, hogy a vizsgált kiadások esetében milyen mértékben alkalmaztak egyszerűsített költségelszámolási módszereket.
Előírás Módszer
Kialakítás (az egyszerűsített költségelszámolási módszerekkel kapcsolatos módszertan és számítások) A tagállamok csak olyan egyszerűsített költségelszámolási módszereket alkalmaznak, amelyek az uniós és a nemzeti szabályok szerint megengedettek. Az uniós és nemzeti szabályok elemzése:

annak biztosítása, hogy az alkalmazott egyszerűsített költségelszámolási módszerek típusai összeegyeztethetők legyenek az említett szabályokkal;

azon művelettípusok azonosítása, amelyek esetében az egyszerűsített költségelszámolási módszerek alkalmazása korlátozott, és annak ellenőrzése, hogy alkalmazzák-e az egyszerűsített költségelszámolási módszereket az engedélyezett művelettípusok és költségkategóriák esetében.

Az egyszerűsített költségelszámolási módszereket a jogszabályban engedélyezett módszerek valamelyike alapján hozták létre. Az uniós és a nemzeti szabályok elemzése, valamint az egyszerűsített költségelszámolási módszerek kialakításához engedélyezett módszerek meghatározása.
Annak ellenőrzése, hogy az egyszerűsített költségelszámolási módszerek kialakítása a jogszabályban meghatározott módszerek valamelyikének alkalmazásával történik-e (pl. igazságos, méltányos és ellenőrizhető számítási módszer, meglévő uniós vagy nemzeti rendszerek használata, a rendeletekben meghatározott kulcsok vagy módszerek alkalmazása).
Ha a rendeletekben meghatározott egyedi kulcsokat vagy módszereket alkalmaznak, nincs szükség az elszámolási módszerek kialakításának ellenőrzésére.
Az egyszerűsített költségelszámolási módszerek csak támogatható költségekre vonatkoznak. Annak biztosítása, hogy az egyszerűsített költségelszámolási módszerek meghatározásának módszertana csak az uniós és nemzeti szabályok alapján támogatható költségekre vonatkozik.
Ha ugyanarra a műveletre vonatkozóan egyszerűsített költségelszámolási módszerek vagy különböző költségvisszatérítési mechanizmusok kombinációját használják, gondoskodnak a kettős finanszírozás elkerüléséről. Annak ellenőrzése, hogy egy adott kedvezményezett esetében egyetlen kiadástípus csak egyszer finanszírozható.
Ha egy művelet a ténylegesen felmerült tényleges költségek alapján részben megtérítésre kerül, annak ellenőrzése, hogy az ilyen költségeket nem térítették-e meg az egyszerűsített költségelszámolási módszerek alkalmazásával is.
Ha ugyanazon művelettípusra átalányösszegű támogatást és egységköltséget is alkalmaznak, meg kell bizonyosodni arról, hogy a kiszámított átalányösszeg nem terjed-e ki az egységköltségek alapján megtérített elemekre is.
Az átalánykulcsok esetében az alkalmazott költségkategóriákat átfogóan kell meghatározni és egyértelműen meg kell különböztetni egymástól azokat a költségkategóriákat, amelyekre az átalánykulcs vonatkozik, és amelyek esetében a felmerült költségeket térítik meg.
Amennyiben az egyszerűsített költségelszámolási módszerek meglévő uniós vagy nemzeti rendszereken alapulnak, ezeknek a rendszereknek hasonló típusú kedvezményezetteket és műveleteket kell kezelniük. Annak értékelése, hogy a kedvezményezettek és az egyszerűsített költségelszámolási módszerek használatával támogatott műveletek hasonlóak-e. Ezt eseti alapon kell ellenőrizni, például annak értékelése révén, hogy az adott típusú kedvezményezett esetében az uniós/nemzeti rendszer alapján lehetett volna-e egyszerűsített költségelszámolási módszereket alkalmazni.
Annak ellenőrzése, hogy egy meglévő módszertanból átvett paraméterek (például a földrajzi hatály) azokra a művelettípusokra is érvényesek-e, amelyekre vonatkozóan azt fel fogják használni.
Az egyszerűsített költségelszámolási módszer kiszámítása igazságosan történik: a kiszámított érték észszerű és valóságon alapul, nem minősül túlzottnak vagy szélsőségesnek. Annak ellenőrzése, hogy a tagállami hatóságok megfelelően indokolták-e a módszertanhoz és az egyszerűsített költségelszámolási módszer kiszámításához használt feltevéseket és adatokat.
Az egyszerűsített költségelszámolási módszer kiszámítása méltányos módon történik: nem részesít előnyben egyes kedvezményezetteket vagy műveleteket másokkal szemben. Az egyszerűsített költségelszámolási módszer összegének vagy arányának elemzése, és annak ellenőrzése, hogy az ezek megállapításához használt feltevések és adatok átlagos műveleteken/kedvezményezetteken alapulnak-e, illetve hogy az összegeket vagy kulcsokat objektív indokok alapján diverzifikálják-e.
Az egyszerűsített költségelszámolási módszer kiszámítása ellenőrizhető módon történik: olyan igazoló dokumentumok támasztják alá, amelyek az egyszerűsített költségelszámolási módszer alkalmazásának időtartama alatt ellenőrizhetők. Annak ellenőrzése, hogy az egyszerűsített költségelszámolási módszer meghatározását végző szerv megfelelő nyilvántartást vezetett az alábbiakról:

a módszertan leírása (beleértve a számítás fő lépéseit);

a felhasznált adatok forrásai, beleértve az adatok relevanciájának és minőségének értékelését;

maga a számítás.

Az egyszerűsített költségelszámolási módszer kiszámításához használt adatok mintavételen alapuló ellenőrzése és megfelelő ellenőrzési nyomvonal biztosítása.
Kialakítás – irányítási és kontrollrendszer (amennyiben az egyszerűsített költségelszámolási módszereket érint) Az irányítási és kontrollrendszer az egyszerűsített költségelszámolási módszerek kialakításához kapcsolódó releváns ellenőrzéseket is magában foglalja. A tagállami eljárások ellenőrzése és annak értékelése, hogy azok tartalmaznak-e az egyszerűsített költségelszámolási módszerek módszertanának és számításainak funkcionálisan független felülvizsgálatára vonatkozó rendelkezéseket.
Annak ellenőrzése, hogy a felülvizsgálatot adott esetben elvégzik-e, és hogy az kiterjed-e a fent említett főbb követelményekre.
Végrehajtás (egyszerűsített költségelszámolási módszeren alapuló kifizetések) A gyakorlatban alkalmazott egyszerűsített költségelszámolási módszereket előzetesen állapítják meg. A pályázati felhívás vizsgálata, és meggyőződés arról, hogy az hivatkozik az egyszerűsített költségelszámolási módszerek alkalmazására.
A támogatás feltételeit meghatározó dokumentum vizsgálata révén ellenőrizni kell, hogy az alkalmazott egyszerűsített költségelszámolási módszer összegét vagy kulcsát legkésőbb a támogatási határozatban közölték-e.
Egyértelműen meghatározásra kerül a kedvezményezettől az egyszerűsített költségelszámolási módszer alapján történő kifizetés folyósításához elvárt eredmény. A műveletből vett minta esetében a támogatására vonatkozó feltételeket megállapító dokumentum ellenőrzésével kell igazolni, hogy a támogatási szerződés előre meghatározott feltételei egyértelműen meghatározzák-e az egyszerűsített költségelszámolási módszer alapján történő kifizetés folyósításás feltételéül szabott eredményt.
A kifizetésre csak akkor kerül sor, ha az előre meghatározott eredményeket megvalósítják. Annak ellenőrzése, hogy az előre meghatározott eredmények megvalósultak-e, és hogy a támogatás igénybevételének feltételei teljesülnek-e (fizikai ellenőrzés vagy más egyértelmű bizonyíték beszerzése révén).
Átalányösszegek és egységköltségek esetében annak ellenőrzése, hogy az előre meghatározott feltételek teljesültek-e. Az egységköltségek tekintetében ellenőrizni kell a támogatható egység tényleges számát.
Átalánykulcsos finanszírozás esetén ellenőrizni kell, hogy a megállapított összeg a támogatható költségek módszertanban meghatározott kategóriáin alapul-e. Ellenőrizni kell a támogatási kulcs hatálya alá tartozó ténylegesen felmerült és kifizetett költségeket, valamint azt, hogy ezek összhangban vannak-e a támogatás feltételeit meghatározó dokumentummal.
A módszertant megfelelően alkalmazzák, és megfelelően számítják ki az egyszerűsített költségelszámolási módszerek alapján történő kifizetéseket. Annak ellenőrzése, hogy a kifizetés kiszámítása a támogatás nyújtásakor alkalmazandó szabályoknak megfelelően létrehozott egyszerűsített költségelszámolási módszer alapján történik-e (amennyiben az egyszerűsített költségelszámolási módszer mértékét vagy összegét felülvizsgálták, ellenőrizni kell, hogy megfelelő kulcsokat alkalmaztak-e).
A műveletekből vett minta esetében a kifizetés kiszámításának számszaki vizsgálata (egységköltség-alapú költségmeghatározásnál: a végrehajtott egységek száma szorozva az egységköltséggel, egyösszegű átalánynál: egyezés a támogatási határozattal, átalánykulcsok esetén: a meghatározott költségkategóriák %-a).
Abban az esetben, ha az átalánykulcs hatálya alá tartozó költségek értékét módosították, ellenőrizni kell, hogy az átalánykulcs alapján kiszámított összeget szintén arányosan kiigazították-e.
Végrehajtás – irányítási és kontrollrendszer (amennyiben az egyszerűsített költségelszámolási módszereket érint) Az irányítási és kontrollrendszer a műveletek egyszerűsített költségelszámolási módszerekkel történő végrehajtásához kapcsolódó releváns ellenőrzéseket is magában foglalja. A tagállami eljárások áttekintése, és annak értékelése, hogy azok magukban foglalják-e a művelet megvalósulásának, az előre meghatározott feltételek teljesülésének, valamint az egységek (egységköltségek esetén) és a támogatható költségkategóriák adminisztratív ellenőrzését (átalánykulcsos finanszírozás esetén).
Az irányítási és kontrollrendszerben meghatározott adminisztratív ellenőrzések hatékonyan működnek. A kifizetésekből vett minta tekintetében meg kell vizsgálni az adminisztratív ellenőrzéseket, valamint azt, hogy azokat az irányítási és kontrollrendszerben meghatározott ellenőrzésekkel összhangban hajtották-e végre.

II. melléklet

2. Az egyszerűsített költségelszámolási módszerek teljesítménye

Bevezetés: Ez a szakasz példákat mutat be olyan alapelvekre, amelyek a teljesítmény ellenőrzése szempontjából relevánsak lehetnek; az ellenőrzés hatókörétől függően további alapelveket lehet meghatározni. Ezenkívül minden egyes alapelv tekintetében ellenőrzési kritériumokat kell kidolgozni.
Alapelv Módszer
Gazdaságosság Az egyszerűsített költségelszámolási módszereket megfelelő szinten határozzák meg. Annak ellenőrzése, hogy az egyszerűsített költségelszámolási módszereket az adott outputok vagy eredmények tekintetében nem lehetett volna-e jelentősen alacsonyabb költségeket eredményező módon kialakítani vagy végrehajtani.
Az indexálás, illetve a módszertan és a számításhoz használt adatok aktualizálásának szükségességét időszakonként értékelik. Annak ellenőrzése (az eljárások és korábbi aktualizálások vizsgálata vagy megkérdezés révén), hogy a tagállami hatóságok időszakosan értékelik-e az egyszerűsített költségelszámolási módszerekhez kapcsolódó módszertan esetében alkalmazott feltevések és a számításhoz használt adatok aktualizálásának szükségességét. Ellenőrizni kell, hogy a számításokat szükség esetén aktualizálták-e.
Ha az egyszerűsített költségelszámolási módszerek már létező uniós vagy nemzeti rendszereken alapulnak, ellenőrizni kell, hogy az eredeti támogatási rendszer esetében alkalmazott módszertant az adott időszak során módosították-e, és ha igen, ellenőrizze, hogy az egyszerűsített költségelszámolási módszereket ennek megfelelően módosították-e.
Hatékonyság Az egyszerűsített költségelszámolási módszerekre vonatkozó módszertan elkészítésének és a számítások elkészítésének költsége arányos a végrehajtás során az adott időszakban elért megtakarításokkal. Tájékozódás a módszertan kialakításához szükséges forrásokról, és azok összevetése a végrehajtás során elért időmegtakarítással. Annak elemzése, hogy az egyszerűsített költségelszámolási módszerek alkalmazása hatékony-e az adott művelettípus, a kedvezményezett és/vagy a költségkategória tekintetében.
Az egyszerűsített költségelszámolási módszerek alkalmazása következtében egyszerűsödnek az adminisztratív ellenőrzések. Az alábbi szempontok szerint kell megvizsgálni a tagállami eljárást és az adminisztratív ellenőrzésekre vonatkozó ellenőrzőlistákat:

a ténylegesen felmerült költségeket az egyszerűsített költségelszámolási módszerek hatálya alá tartozó kiadáskategóriák tekintetében nem ellenőrzik;

a Bizottság felé igazolt kiadásokat igazolt mennyiségek alapján számítják ki;

az egységköltségek és egyösszegű átalányok esetében az ellenőrzések a teljesítményre és az eredményekre összpontosítanak;

az átalánykulcsok esetében az ellenőrzés azokra a támogatható költségekre összpontosít, amelyekre az átalánykulcsot alkalmazzák.

Eredményesség Az egyszerűsített költségelszámolási módszerek az outputokra és az eredmények elérésére összpontosítanak. Annak ellenőrzése, hogy a kedvezményezettől az egyszerűsített költségelszámolási módszer alapján történő kifizetés folyósításához elvárt eredmények egyértelműen kapcsolódnak-e a szakpolitikai célkitűzések eléréséhez.

A Bizottság válaszai

Összefoglaló

I

A Bizottság 2014-ben továbbfejlesztette az egyszerűsített költségelszámolási módszereket azzal a céllal, hogy még egyszerűbbé tegye bizonyos vidékfejlesztési intézkedések végrehajtását. Kezdettől fogva egyértelmű volt, hogy ez alternatív költség-visszatérítési módszer várhatóan nem erősíti számottevően az eredményorientáltságot. Következésképpen az egyszerűsített költségelszámolási módszerekkel kapcsolatos megközelítés ugyanazokhoz az eredményekhez vezet, mint a hagyományos visszatérítési rendszerek, csak egyszerűbb és gyorsabb módon.

IV

A Bizottság szerint az egyszerűsített költségelszámolási módszerek jelentős mértékben csökkentik az adminisztratív terhet, az Alap kezeléséhez szükséges humán erőforrásokat és adminisztrációs munkát pedig a pénzügyi dokumentumok gyűjtése és ellenőrzése helyett a szakpolitikai célok elérésére lehetne összpontosítani.

V

A Bizottság tisztázta, és a tanúsító szervek szakértői csoportjának ülésein igyekszik tovább pontosítani, milyen szerepet játszanak a tanúsító szervek az egyszerűsített költségelszámolási módszerek módszertanának vizsgálatában.

VI

A Bizottság szerint az egyszerűsített költségelszámolási módszerek újdonságnak számítanak a nem területi és nem állatállomány-alapú kiadások terén. Bizonyos időnek el kell telnie ahhoz, hogy meghonosodjanak a tagállamokban. Mindazonáltal egyes egyszerűsített költségelszámolási módszerek bevezetése jelenleg is zajlik a vidékfejlesztési programok módosítása útján.

VII

Első felsoroláspont: A Bizottság elfogadja ezt az ajánlást, és már megkezdte az iránymutatás naprakésszé tételét azzal a céllal, hogy belefoglalja a közös rendelkezésekről szóló salátarendelettel bevezetendő változásokat.

Második felsoroláspont: A Bizottság elfogadja ezt az ajánlást.

A Bizottság egyetért azzal, hogy a naprakésszé tett iránymutatásban tisztázni kell az egyszerűsített költségelszámolási módszerekre vonatkozó módszertan és számítások ellenőrzésével kapcsolatos bizonyos szempontokat. A tanúsító szervek az egyszerűsített költségelszámolási módszerekkel kapcsolatosan jelenleg a belső kontrollrendszerekről, valamint a kiadások jogszerűségéről és szabályszerűségéről, ezen belül a vonatkozó jogszabályok betartásáról fogalmaznak meg véleményt. Azonban pontosítani lehetne az egyszerűsített költségelszámolási módszerek ellenőrzésében betöltött szerepüket.

Harmadik felsoroláspont: A Bizottság elfogadja ezt az ajánlást, és aktualizálni fogja a fő- és kiegészítő kontrollok jegyzékét, hogy az tükrözze az egyszerűsített költségelszámolási módszerek alkalmazását. A Bizottság további, készen alkalmazható egyszerűsített költségelszámolási módszereket foglalt bele a közös rendelkezésekről szóló salátarendeletbe.

Negyedik felsoroláspont: A Bizottság elfogadja az ajánlást. A Bizottság „Az élelmiszer-ágazat és a mezőgazdaság jövője” című közleményében foglaltak szerint keresi a lehetőségeket olyan rendszerekre való áttérésre, amelyekben a tagállami visszatérítés a szakpolitika végrehajtásán alapul.

Észrevételek

3. háttérmagyarázat – A társadalombiztosítási költségekre vonatkozó átalánykulcs Svédországban

A Svédországból vett példa megfelelően szemlélteti, milyen előnyökkel járhat az adminisztráció szempontjából, ha a ténylegesen felmerült költségek helyett egyszerűsített költségelszámolási módszert alkalmaznak.

28

A Bizottság szerint az egyszerűsített költségelszámolási módszerek módszertanának fejlesztéséhez szükséges beruházások később megtérülnek azáltal, hogy az illetékes hatóságok időt takarítanak meg a támogatási kérelmek és a kifizetési kérelmek benyújtása és feldolgozása során.

7. háttérmagyarázat – A költségek észszerűsége a felmerült költségek alapján folyósított támogatások esetén

Második franciabekezdés: A költségek észszerűségének értékelése a tagállamok feladata. Ezenkívül az ajánlat és a referenciaár csak kettő azon lehetőségek közül, amelyek alapján elvégezhető ez az értékelés (a 809/2014/EU végrehajtási rendelet 48. cikke (2) bekezdésének e) pontja csak példaként említi őket). Amikor a szabályszerűségi eljárások hiányosságot tárnak fel, a Bizottság védi az uniós költségvetést, és iránymutatást ad az alkalmazott rendszerek javításához (lásd a vidékfejlesztési ellenőrzésekről és szankciókról szóló iránymutatást, amelyben a Számvevőszék által a 22/2014. sz. különjelentésben meghatározott ellenőrzőlista is megtalálható a költségek ésszerűségének ellenőrzéséhez).

30

A Bizottság rámutat arra, hogy a vonatkozó jogi keret (az 1303/2013/EU rendelet 67. és 68. cikke) értelmében azokat az egyszerűsített költségelszámolási módszer szerinti összegeket, amelyeket a módszertan alapján határoznak meg, nem feltétlenül kell aktualizálni vagy felülvizsgálni a programozási időszak során. Ugyanakkor még ha nincs is jogalap a számítások aktualizálásának előírására, akkor is előfordulhat, hogy az egyszerűsített költségelszámolási módszert aktualizálni kell, amennyiben bebizonyosodik, hogy már nem méltányos (vagyis nem tükrözi az átlagos piaci költségeket).

34

A Bizottság teljes mértékben osztja azt az álláspontot, hogy az egyszerűsített költségelszámolási módszerekkel kapcsolatos számítások alapjául szolgáló adatoknak rendelkezésre az esetleges ellenőrzés céljából. Erről az esb-alapok 2014-ben közzétett, egyszerűsített költségelszámolási módszerről szóló iránymutatása is említést tesz.

10. háttérmagyarázat – A tagállami hatóságok nem minden esetben tudták megindokolni, hogy minek alapján választják ki az egyszerűsített költségelszámolási módszerekkel kapcsolatos számítások alapjául szolgáló adatokat

A fentiekben már leírtak szerint a Bizottság teljes mértékben osztja azt az álláspontot, hogy az egyszerűsített költségelszámolási módszerekre vonatkozó számítások alapjául szolgáló adatoknak rendelkezésre az esetleges ellenőrzés céljából, az irányító hatóságoknak pedig meg kell tudniuk indokolni az alapul szolgáló adatok használatára vonatkozó döntéseiket.

Ugyanakkor azt is figyelembe kell venni, hogy bizonyos szakmai anyagok és szolgáltatások esetében még három ajánlatot is nehéz beszerezni a szolgáltatóktól/gyártóktól, és ezt tovább nehezíti, ha a legkülső régiókban és korlátozott mennyiségben van szükség rájuk (például meredek talajon használni kívánt, kisméretű traktorok, a trópusi éghajlati viszonyokkal szemben ellenálló anyagok, speciális gépek stb.).

11. háttérmagyarázat – Egymással össze nem vethető ajánlatokon alapuló egyösszegű átalány, amely semmilyen megtakarítást nem eredményezett

A Bizottság szerint ez az észrevétel nem általánosítható, mivel nem vonatkozik minden esetre: a vásárokon való részvétel különféle kategóriákba tartozó elszámolható kiadásokkal járhat, amelyek együttesen valóban többletterhet róhat a közigazgatásra és a kedvezményezettre. Az egyszerűsített költségelszámolási módszerek különösen kis összegű támogatások esetében ajánlottak, más esb-alapoknál pedig akár kötelezőek is lehetnek.

40

A Bizottság megjegyzi, hogy a közelmúltban bekövetkezett jogszabályváltozások jobban összehangolták a megközelítést más esb-alapokkal, amelyeknél nincs szükség a független testület nyilatkozatára. A gyakorlatban a tagállamok egyes egyszerűsített költségelszámolási módszereket azért nem tudtak alkalmazni, mivel programmódosítás útján független testülettől származó nyilatkozatot kellett volna benyújtaniuk. A Számvevőszék jelzi, hogy a tagállamok továbbra is bevonhatnak független testületet a módszertan és a számítások felülvizsgálatába. A Bizottság ezért úgy véli, hogy e követelmény eltörlése egyszerűsítéshez vezet, és inkább lehetőségnek, mintsem kihívásnak tekintendő.

42

A Bizottság szabályszerűségi ellenőrzései nem kizárólag az egyszerűsített költségelszámolási módszerekre irányulnak. Mivel kellő mértékben meg kell bizonyosodni arról, hogy az EMVA-ból finanszírozott és a kiválasztott intézkedésekre fordított kiadásokat az uniós szabályoknak megfelelően igényelték és költötték el, ezért az egyszerűsített költségelszámolási módszerek értékelését a rendszerek ellenőrzése keretében, szúrópróbaszerűen kell elvégezni. Ellenkező esetben az ellenőrzés csak az egyszerűsített költségelszámolási módszerekre terjedne ki, más kérdésekre nem.

43

A Bizottság úgy véli, hogy a pénzügyi korrekciók nem jelentenek akadályt, hanem helyesbítésre adnak lehetőséget a szabályok be nem tartása (az uniós jogszabályok megsértése, szerződésszegés) esetén, és nem függnek a költségszámítási módszertantól.

A Bizottság (az esb-alapokért felelős főigazgatóságok) továbbra is iránymutatást nyújt a tagállamoknak az egyszerűsített költségelszámolási módszerekről. Az ellenőrök bevonásával több tájékoztató rendezvényt is szerveztek a tagállamok számára. Felvilágosítást nyújtottak, ha a tagállamoknak kérdése merült fel az egyszerűsített költségelszámolási módszerek módszertanával kapcsolatosan.

44

Megterhelő lenne a Bizottság számára, ha az összes esb-alapnál lenne ilyen lehetőség, míg az egyszerűsített költségelszámolási módszerek alkalmazása éppen a hatóságokra nehezedő adminisztratív teher csökkentésére irányul.

46

A Bizottság tanúsító szervekre vonatkozó iránymutatásai általánosak, és nem foglalkozhatnak egy-egy eljárással, például az egyszerűsített költségelszámolási módszerekkel, amelyek nem feltétlenül vonatkoznak minden kifizető ügynökségre.

47

A független ellenőrzés nem feltétlenül teszi hibamentessé a rendszert. A Bizottság megjegyzi, hogy ezen ellenőrzés elvégzése esetén is fennáll az a kötelezettség, hogy a módszertant független szervnek kell tanúsítania, és ahogy a Számvevőszék bizonyította, ez nem csökkentette a számításokban előforduló hibák kockázatát. Ezzel szemben úgy tűnik, hogy a költségelszámolási módszerek alapján más, független ellenőrzést nem feltétlenül igénylő esb-alapokból folyósított kifizetéseknél ritkában fordulnak elő hibák.

48

Az egyszerűsített költségelszámolási módszereknek az Európai Szociális Alap (ESZA), az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA), a Kohéziós Alap (KA) és az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA) esetében történő használatáról és rendeltetéséről szóló, a közelmúltban készült tanulmány alapján a Bizottság átfogó képpel rendelkezik az egyszerűsített költségelszámolási módszerek használatáról és rendeltetéséről.

56

A Bizottság úgy véli, hogy a költségelszámolási módszerek alapján folyósított kifizetések elvben alkalmazhatók bármilyen jellegű műveletnél, annak ellenére, hogy az EMVA keretében támogatott projektek sokfélesége miatt a módszertan kialakítása kezdetben beruházást igényel.

58

Lásd a Bizottság 56. pontra adott válaszát.

61

A Bizottsági ellenőrei valóban ellenőrzik az egyszerűsített költségelszámolási módszerek kialakítását és végrehajtását (megfelelő alkalmazását), amennyiben azokat felhasználják a az ellenőrzés tárgyát képező intézkedés(ek) végrehajtásához. A Bizottság mérlegeli, hogy a fő- és kiegészítő kontrollok hangsúlyosabb elemévé tegye-e az egyszerűsített költségelszámolási módszereket a dokumentum későbbiekben felülvizsgált változatában.

62

A Bizottság hangsúlyozza, hogy a tanúsító szervek nem követhetik a II. melléklet 2. szakaszában meghatározott teljesítményelveket. A hatályos jogi keretben ezek az alapelvek túlmutatnak a tanúsító szervek ellenőrzési munkájának hatókörén, amelyet az 1306/2013/EU rendelet 9. cikke egyértelműen meghatároz.

63

A Bizottság szerint ez az észrevétel bizonyítja a jogalkotó által a tanúsítvány elhagyásáról hozott döntés helytállóságát.

67

Az iránymutatás utal arra, hogy az egyszerűsített költségelszámolási módszerek a hatóságokra és a kedvezményezettekre nehezedő adminisztratív terhet hivatottak csökkenteni, lehetővé téve, hogy az Alap kezeléséhez szükséges adminisztrációs munkát a pénzügyi dokumentumok gyűjtése és ellenőrzése helyett a szakpolitikai célok elérésére lehessen összpontosítani.

68

Nincs arra utaló jel, hogy az egyszerűsített költségelszámolási módszerek alkalmazásával jobb eredményeket lehet elérni a tényleges költségek figyelembevételéhez képest. Az egyszerűsített költségelszámolási módszereken alapuló visszatérítési rendszer ugyanazokhoz az eredményekhez vezet, mint a hagyományos visszatérítési rendszerek. Lásd a Bizottság 67. pontra adott válaszát.

69

Míg a kiválasztási szempontok és támogatási intenzitás meghatározásával ugyan célirányosabbá tehetők a beavatkozások (például bizonyos kedvezményezettekre vagy területekre vonatkozóan), az egyszerűsített költségelszámolási módszerek alkalmazásával az adminisztráció egyszerűsíthető a kedvezményezettek kiadásainak visszatérítésére szolgáló hagyományos módszerekhez (számlák) képest. Az előbbi módszerek a szakpolitika végrehajtásának eredményességét növeli, míg az utóbbiak az adminisztrációt teszik hatékonyabbá.

Közös bizottsági válasz a 70. és 71. pontra

A szakpolitika végrehajtásának eredményessége a szakpolitikai célok tekintetében a támogatott beavatkozások közötti hatékony kölcsönhatáson múlik. A közös monitoring- és értékelési rendszer mutatóival értékelhető a szakpolitika végrehajtásának eredményessége. Ezek a mutatók ezért a végrehajtott tevékenységeken és nem az e tevékenységek kifizetésének módján alapulnak. A beavatkozási logika szerint nem lehet közvetlen kapcsolat a szakpolitikai célkitűzések és a kedvezményezetteknek folyósított kifizetések között.

A vidékfejlesztés keretében támogatott műveletek egyértelműen kapcsolódnak a szakpolitikai célkitűzéseihez azokon a kiemelt területeken keresztül, ahol megvalósulnak.

72

A közös rendelkezésekről szóló salátarendeletben bevezetendő, „feltételek teljesülése esetén folyósított kifizetésekkel” kapcsolatos lehetőség nem minősül egyszerűsített költségelszámolási módszernek (kedvezményezetteknek folyósított kifizetés), hanem olyan új finanszírozási forma, amely alapján a Bizottság visszatérítést nyújthat a tagállamoknak. A közös rendelkezésekről szóló rendeletben foglalt új rendelkezés, amely a költségvetési rendelet (121. cikk) módosításaiban bevezetett hasonló javaslaton alapul, lehetővé teszi, hogy a (későbbiekben elfogadandó) felhatalmazáson alapuló jogi aktusokban rögzítettek szerint a programok célkitűzéseinek megvalósítása terén elért haladáshoz vagy azok eléréséhez kapcsolódó feltételek teljesítése alapján járjon visszatérítés a tagállamok számára.

Következtetések és ajánlások

74

Ahogy azt a 69–72. pontra adott válaszaiban már kifejtette, a Bizottság nem ért egyet azzal, hogy közvetlen kapcsolat van a projekt szintén folyósított kifizetés és az eredmények között.

75

Az irányító hatóságoknak csak akkor kell időt szánniuk a módszertan kialakítására, ha az 1303/2013/EU rendelet 67. cikke (5) bekezdésének a) pontja értelmében határoznak meg egyszerűsített költségelszámolási módszereket. A 67. cikk (5) bekezdésének b)–e) pontjában és a 68. cikkben ugyanakkor egyéb lehetőségek is vannak, amelyekhez nem kell módszertant kidolgozni.

77

A rendszeres aktualizálásra vonatkozó jogi követelmények hiányában a tagállamok feladata annak értékelése, hogy az egyszerűsített költségelszámolási módszert esetlegesen szükséges-e aktualizálni, amennyiben bebizonyosodik, hogy már nem igazságos (vagyis nem tükrözi az átlagos piaci költségeket). Lásd még a Bizottság 30. pontra adott válaszát.

1. ajánlás

A Bizottság elfogadja ezt az ajánlást. A Bizottság felülvizsgálja az iránymutatást, hogy bevált módszereket bemutató példákkal és részletesebb tájékoztatással bővítse.

78

A belső kontrollrendszer felülvizsgálata keretében a tanúsító szerveknek a folyamat kialakításának vizsgálata céljából ellenőrizniük kell az egyszerűsített költségelszámolási módszerekhez kapcsolódó eljárásokat. Ezenkívül egyes ügyleteket is össze kell vetniük a fő- és kiegészítő kontrollok jegyzékével annak megállapítása céljából, hogy a kifizető ügynökség által végzett ellenőrzéseket megfelelően alakították-e ki és hajtották-e végre. A jegyzéket a tanúsító szerveknek szóló iránymutatás tartalmazza majd, amely a 2018. pénzügyi évben önkéntes alapon, a 2019. pénzügyi évtől pedig kötelezően alkalmazandó.

Ezenkívül a dossziék statisztikai célú tételes vizsgálata során a tanúsító szerveknek részletekbe menően ellenőrizniük kell a kifizetési kérelmet, a kifizető ügynökségek kontrolljait (adminisztratív, illetve helyszíni), valamint a kifizetésre vonatkozó számítást. Amennyiben a tanúsító szerv már felülvizsgálta az eljárást, akkor csak a kifizetésre vonatkozó számítás számtani pontosságának ellenőrzése lehet szükséges.

Az egyszerűsített költségelszámolási módszerek módszertanát a tanúsító szervek estenként felülvizsgálták.

A tanúsító szerveknek az egyszerűsített költségelszámolási módszerek ellenőrzésében betöltött szerepét a tanúsító szervek szakértői csoportjának novemberi ülésszaka alatt az egyszerűsített költségelszámolási módszerekről tartott munkaértekezleten tisztázták, a szakértői csoport későbbi ülésein pedig tovább pontosítják.

2. ajánlás

A Bizottság elfogadja az ajánlást.

A tanúsító szervek az egyszerűsített költségelszámolási módszerekkel kapcsolatosan jelenleg a belső kontrollrendszerekről, valamint a kiadások jogszerűségéről és szabályszerűségéről, ezen belül a vonatkozó jogszabályok betartásáról fogalmaznak meg véleményt. A tanúsító szervek szerepét tovább kell pontosítani. A Bizottság szerint az ajánlás e részének végrehajtása jelenleg is zajlik. Az iránymutatás egyértelműen meghatározza a tanúsító szervezetek által az egyszerűsített költségelszámolási módszerekre vonatkozóan a kifizető ügynökségek szintjén végzendő ellenőrzési munkát.

A Bizottság tisztázta, és a tanúsító szervek szakértői csoportjának ülésein igyekszik a jövőben még pontosabban megfogalmazni, milyen szerepet játszanak az egyszerűsített költségelszámolási módszerek módszertanának vizsgálatában. Lásd a Bizottság 78. pontra adott válaszát.

79

A Bizottság szerint az egyszerűsített költségelszámolási módszerek újdonságnak számítanak a nem területi és nem állatállomány-alapú kiadások terén. Bizonyos időnek el kell telnie ahhoz, hogy meghonosodjanak a tagállamokban. Mindazonáltal egyes egyszerűsített költségelszámolási módszerek bevezetése jelenleg is zajlik a vidékfejlesztési programok módosítása útján.

3. ajánlás

A Bizottság az alábbiak szerint elfogadja ezt az ajánlást:

Első felsoroláspont: A Bizottság végrehajtottnak tekinti az ajánlás e részét, mivel új, készen alkalmazható egyszerűsített költségelszámolási módszerek kerültek be a közös rendelkezésekről szóló salátarendeletbe. A Bizottság tovább vizsgálja a jövőbeni jogszabályokba belefoglalható további, készen alkalmazható egyszerűsített költségelszámolási módszerek kidolgozásának lehetőségeit, de jelenleg nincs olyan helyzetben, hogy konkrét kötelezettségvállalásokat tegyen.

Második felsoroláspont: A Bizottság aktualizálja a fő- és kiegészítő kontrollok fogalommeghatározását, hogy azok az egyszerűsített költségelszámolási módszerek alkalmazását is tükrözzék.

81

Az egyszerűsített költségelszámolási módszerek a hatóságokra és a kedvezményezettekre nehezedő adminisztratív terhet hivatottak csökkenteni, lehetővé téve, hogy az Alap kezeléséhez szükséges adminisztrációs munkát a pénzügyi dokumentumok gyűjtése és ellenőrzése helyett a szakpolitikai célok elérésére lehessen összpontosítani. Nincs arra utaló jel, hogy az egyszerűsített költségelszámolási módszerek alkalmazásával jobb eredményeket lehet elérni a tényleges költségek figyelembevételéhez képest. Az egyszerűsített költségelszámolási módszereken alapuló visszatérítési rendszer ugyanazokhoz az eredményekhez vezet, mint a hagyományos visszatérítési rendszerek.

82

A közös rendelkezésekről szóló rendeletben foglalt új rendelkezés lehetővé teszi, hogy a programok célkitűzéseinek megvalósítása terén elért haladáshoz vagy azok eléréséhez kapcsolódó feltételek teljesítése alapján járjon visszatérítés a tagállamok számára, mindezt pedig a (későbbiekben elfogadandó) felhatalmazáson alapuló jogi aktusokban kell rögzíteni.

4. ajánlás

A Bizottság elfogadja ezt az ajánlást.

A Bizottság ugyan jelenleg nincs olyan helyzetben, hogy a 2020 utáni időszakra vonatkozó jogalkotási javaslatokkal kapcsolatosan konkrét kötelezettségvállalásokat tegyen, de „Az élelmiszer-ágazat és a mezőgazdaság jövője” című közleményében foglaltak szerint keresi a lehetőségeket olyan rendszerekre való áttérésre, amelyekben a tagállami visszatérítés a szakpolitika végrehajtásán alapul. A Bizottság mindazonáltal változatlanul arra ösztönzi a tagállamokat, hogy a kedvezményezetteknek járó visszatérítések folyósításának megkönnyítése érdekében alkalmazzanak egyszerűsített költségelszámolási módszereket.

Glosszárium

Átalányalapú egységköltség: az egyszerűsített költségelszámolási módszerek egyike, amely előre meghatározott standard költségeket állapít meg meghatározott mennyiségekre vonatkozóan. A támogatható kiadások kiszámításához az átalányalapú egységköltséget megszorozzák a számszerűsített tevékenységekkel, inputokkal, outputokkal vagy eredményekkel.

Átalánykulcs: az egyszerűsített költségelszámolási módszerek egyike, amely a támogatható költségek egyes konkrét, előre meghatározott kategóriái esetében alkalmazható. Kiszámítása egy vagy több támogatható költségkategóriához előre meghatározott százalékos kulcs alkalmazásával történik.

Egyösszegű átalány: az egyszerűsített költségelszámolási módszerek egyike. Egyösszegű általány esetén az – előre kiszámított – támogatási összeget egyben folyósítják az adott projekt számára, miután megvalósultak a támogatási szerződés szerinti tevékenységek és/vagy outputok.

Egyszerűsített költségelszámolási mód: Az 1303/2013/EU rendelet1 67. cikkének b), c) és d) pontjában meghatározott három finanszírozási típus: átalányalapú egységköltség, egyösszegű átalány vagy átalánykulcsos finanszírozás.

Európai strukturális és beruházási alapok: a hétéves költségvetési időszakra meghatározott öt uniós kiadási eszköz: az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA), az Európai Szociális Alap (ESZA), a Kohéziós Alap (KA), az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA) és az Európai Tengerügyi és Halászati Alap (ETHA).

Intézkedés: egy szakpolitika végrehajtására szolgáló támogatási rendszer. Az intézkedés határozza meg a finanszírozható projektekre vonatkozó szabályokat, például a támogathatósági és kiválasztási kritériumokat.

Készen alkalmazható egyszerűsített költségelszámolási módszerek: rendeletben meghatározott egyszerűsített költségelszámolási módszerek. Az ún. készen alkalmazható egyszerűsített költségelszámolási módszereket a tagállami hatóságok azonnal felhasználhatják anélkül, hogy az alkalmazott összegeket vagy százalékokat módszertanilag vagy számítások alapján igazolniuk kellene.

Közös monitoring- és értékelési rendszer (CMES): a Bizottság és a tagállamok közötti együttműködés keretében kidolgozott rendszer, amelynek célja a vidékfejlesztési politika terén elért haladás és eredmények mérése, valamint a vidékfejlesztési támogatások hatásának, eredményességének, hatékonyságának és relevanciájának értékelése.

Megosztott irányítás: az uniós költségvetés végrehajtásának olyan módozata, amikor a Bizottság bizonyos végrehajtási feladatokat a tagállamokra bíz, de azokért továbbra is viseli a végső felelősséget.

Módszertan (az egyszerűsített költségelszámolási módszerekkel összefüggésben): az egyszerűsített költségelszámolási lehetőségek kiszámítására szolgáló módszerek összessége.

Művelet: az vidékfejlesztési program számára meghatározott kritériumok szerint kiválasztott és egy vagy több kedvezményezett által a program célkitűzéseinek elérése érdekében megvalósított projekt, projektcsoport vagy más fellépés.

Pénzügyi korrekciók: azon összegeknek a rendszerhiányosságokat, késedelmes vagy hibás kifizetéseket és más hiányosságokat figyelembe vevő csökkentése, amelyeket a Bizottság a tagállamoknak a megosztott irányítás keretében végzett tevékenységekre vonatkozóan megtérített.

Számítás (az egyszerűsített költségelszámolási módszerekkel összefüggésben): az egyszerűsített költségelszámolás összegének/arányának számszaki meghatározása.

Vidékfejlesztési politika: a közös agrárpolitika EMVA-ból társfinanszírozott egyik pillére. E szakpolitika célja a mezőgazdaság és az erdészeti ágazat versenyképességének javítása, a környezet fejlesztése, a vidéki élet minőségének javítása és a vidéki gazdaság diverzifikálásának ösztönzése, s mindennek révén a vidék és a vidéki lakosok helyzetének javítása.

Vidékfejlesztési program: Az uniós vidékfejlesztési politika végrehajtásának regionális vagy nemzeti szintű megtervezését és figyelemmel kísérését szolgáló, a tagállam által elkészített és a Bizottság által jóváhagyott programozási dokumentum.

Végjegyzetek

1 Az Európai Parlament és a Tanács 2013. december 17-i 1303/2013/EU rendelete az Európai Regionális Fejlesztési Alapra, az Európai Szociális Alapra, a Kohéziós Alapra, az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapra és az Európai Tengerügyi és Halászati Alapra vonatkozó közös rendelkezések megállapításáról, valamint az Európai Regionális Fejlesztési Alapra, az Európai Szociális Alapra, a Kohéziós Alapra és az Európai Tengerügyi és Halászati Alapra vonatkozó általános rendelkezések megállapításáról és az 1083/2006/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 320. o.).

2 Az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból (EMVA) nyújtandó vidékfejlesztési támogatásról és az 1698/2005/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2013. december 17-i 1305/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (HL L 347., 2013.12.20., 487. o.) 41. cikkének d) pontja, valamint az 1305/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet alkalmazási szabályainak megállapításáról szóló, 2014. július 17-i 808/2014/EU bizottsági végrehajtási rendelet (HL L 227., 2014.7.31., 18. o.) 10. cikke.

3 Az 1305/2013/EU rendelet 19. cikke (1) bekezdésének a) pontja és 27. cikke.

4 A Számvevőszék éves jelentése a 2014-es pénzügyi év költségvetésének végrehajtásáról (1.25. bekezdés), a 2015-ös pénzügyi év költségvetésének végrehajtásáról (1.29. bekezdés) és a 2016-os pénzügyi év költségvetésének végrehajtásáról (1.15. bekezdés).

5 Az 1303/2013/EU rendelet 67. cikke (1) bekezdésének b), c) és d) pontja.

6 Az európai strukturális és beruházási alapok esetében alkalmazható egyszerűsített költségelszámolási módszerekre vonatkozó bizottsági iránymutatás 1.2.2. szakasza (EGESIF_14–0017:Guidance on Simplified Cost Options (SCOs). European Structural and Investment (ESI) Funds).

7 Például az Európai Regionális Fejlesztési Alap és az Európai Szociális Alap.

8 Az 1303/2013/EU rendelet 67. cikkének (5) bekezdése.

9 Alapspecifikus szabályok révén további módszereket is meg lehet határozni, erre azonban a vidékfejlesztés terén nem volt példa.

10 Flandria (Belgium), Dánia, Szászország (Németország), Kanári-szigetek (Spanyolország), Languedoc-Roussillon (Franciaország), Svédország, Vallónia (Belgium), Bulgária, Észtország, Írország, Görögország, Provence-Alpes-Côte d’Azur (Franciaország), Horvátország, Toszkána (Olaszország), Veneto (Olaszország), Luxemburg, Hollandia, Ausztria és Finnország szárazföldi része.

11 A vidékfejlesztési programokat az egyszerűsített költségelszámolási módszerekre vonatkozó következő kritériumok alapján választottuk ki: a módszerek alkalmazásának különböző szintjei a vidékfejlesztési programokban, a módszerek alkalmazhatósága különböző intézkedések esetében, a módszerek különböző típusainak alkalmazása, a nemzeti és regionális programok kombinációja és az észszerű földrajzi lefedettség, a más szakpolitikai területekről származó módszerek alkalmazása, a Bizottság által különböző időpontokban jóváhagyott programok.

12 Kanári-szigetek (Spanyolország) és Svédország.

13 Kivéve, ha a hatóságok a 19. bekezdésben részletesebben leírt, készen alkalmazható egyszerűsített költségelszámolási módszereket használják.

14 Írország, Languedoc-Roussillon (Franciaország), Provence-Alpes-Côte d’Azur (Franciaország), Toszkána (Olaszország), Luxemburg és Ausztria.

15 Az 1303/2013/EU rendelet 68. cikke (1) bekezdésének b) pontja és 68.°cikkének (2) bekezdése.

16 A Bizottság 2014. július 17-i 809/2014/EU végrehajtási rendelete az 1306/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet alkalmazási szabályainak az integrált igazgatási és kontrollrendszer, a vidékfejlesztési intézkedések és a kölcsönös megfeleltetés tekintetében történő megállapításáról (HL L 227., 2014.7.31., 69. o.).

17 A költségek észszerűségének a felmerült költségek alapján történő támogatásfolyósítás esetén történő ellenőrzésével kapcsolatos további részleteket lásd: 29. bekezdés.

18 A 809/2014/EU rendelet 48. cikkének (3) bekezdésének a) pontja és 48. cikkének (5) bekezdése.

19 Flandria (Belgium), Szászország (Németország), Kanári-szigetek (Spanyolország), Languedoc-Roussillon (Franciaország) és Svédország átalánykulcsot alkalmaz a közvetett költségekre vonatkozóan. Dánia 2014–2016-ban alkalmazott átalánykulcsot, de 2017 eleje óta nem került sor olyan intézkedésekre, amelyek esetében támogathatóak lettek volna a közvetett költségek.

20 A 809/2014/EU rendelet 48. cikkének (2) bekezdése.

21 A Számvevőszék éves jelentése a 2016-os pénzügyi év költségvetésének végrehajtásáról, 7.39. bekezdés.

22 „A gazdaságosság elvének alkalmazása: az Unió által finanszírozott vidékfejlesztési projektekre nyújtott támogatások költségeinek ellenőrzés alatt tartása” című, 22/2014. sz. különjelentés ((https://www.eca.europa.eu/el/Pages/ecadefault.aspx).

23 Csak a következő három intézkedés szűnt meg: a mezőgazdasági termelők és mezőgazdasági munkavállalók korai nyugdíjba vonulása, az előírások betartása, valamint a képzés és tájékoztatás.

24 Az egyszerűsített költségelszámolási módszerekről szóló bizottsági iránymutatás 5.2.1.3. szakasza.

25 Bulgária és Svédország.

26 Az egyszerűsített költségelszámolási módszerekről szóló bizottsági iránymutatás 5.2.1.1. szakasza. „Az irányító hatóságnak képesnek kell lennie arra, hogy kifejtse és indokolja az általa választott lehetőségeket”.

27 Kivéve, ha a kedvezményezett a nemzeti jogszabályok alapján nem tudja visszaigényelni a héát.

28 Az 1305/2013/EU rendelet 62. cikkének (2) bekezdése.

29 2017 decemberében a Tanács és a Parlament elfogadta a 2393/2017/EU rendeletet, amely 2018-tól eltörli az egyszerűsített költségelszámolási módszerekre vonatkozó, független testület által kötelezően kiadandó nyilatkozatokat.

30 Az 1305/2013/EU rendelet 10. cikke.

31 A közös agrárpolitika finanszírozásáról, irányításáról és monitoringjáról és a 352/78/EGK, a 165/94/EK, a 2799/98/EK, a 814/2000/EK, az 1290/2005/EK és a 485/2008/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2013. december 17-i 1306/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (HL L 347., 2013.12.20., 549. o.) 52. cikke.

32 Flandria (Belgium), Dánia, Szászország (Németország), Kanári-szigetek (Spanyolország).

33 Az 1306/2013/EU rendelet 52. cikkének (4) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a finanszírozás nem tagadható meg olyan kiadások esetében, amelyek több mint 24 hónappal azelőtt merültek fel, hogy a Bizottság írásban értesítette a tagállamot ellenőrzési megállapításairól.

34 Az Európai Szociális Alapról és az 1081/2006/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2013. december 17-i 1304/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (HL L 347., 2013.12.20., 470. o.) 14. cikkének (1) bekezdése.

35 2016 szeptemberében a Bizottság az ún. Omnibus rendeletben (COM (2016) 605 final) számos olyan rendelkezés módosítására tett javaslatot, amely befolyásolja a vidékfejlesztési politika végrehajtását.

36 Az 1306/2013/EU rendelet 9. cikkének (1) bekezdése.

37 Értékeléseik elvégzésekor a tanúsító szervek a Bizottság iránymutatásait követik. A tanúsító szervek szerepével kapcsolatos további információkért lásd: „A tanúsító szervek új szerepe a KAP-kiadások terén: előrelépés az egységes ellenőrzési modell felé, de továbbra is jelentős hiányosságokat kell leküzdeni” című 7/2017. sz. számvevőszéki különjelentés (http://eca.europa.eu).

38 Az akkreditációról szóló 1. iránymutatás; az éves tanúsítási ellenőrzésről szóló 2. iránymutatás, a beszámolási követelményekről szóló 3. iránymutatás, a vezetői nyilatkozatról szóló 4. iránymutatás, valamint a szabálytalanságokról szóló 5. iránymutatás.

39 A kiválasztás során más kritériumokat is alkalmaztunk, lásd: 10. bekezdés.

40 Pl. Flandria (Belgium), Kanári-szigetek (Spanyolország), Languedoc-Roussillon (Franciaország), Horvátország, Ciprus, Hollandia és Svédország.

41 Pl. Languedoc-Roussillon (Franciaország), Horvátország, Ausztria és Svédország.

42 Pl. Dánia, Spanyolország, Languedoc-Roussillon (Franciaország), Provence-Alpes-Côte d’Azur (Franciaország) és Svédország.

43 Az 1303/2013/EU, az 1305/2013/EU és az 1306/2013/EU rendelet.

44 DG REGIO, DG EMPL, DG MARE és DG AGRI.

45 Európai Bizottság: Iránymutatás az egyszerűsített költségelszámolási módszerekről. Európai strukturális és beruházási alapok (esb-alapok).

46 Belgium (2), Németország (15), Spanyolország (19), Franciaország (30 vidékfejlesztési program), Olaszország (23), Portugália (3), Finnország (2) és az Egyesült Királyság (4).

47 A 808/2014/EU bizottsági végrehajtási rendelet I. melléklete alapján a vidékfejlesztési prioritások a következők: 1) tudásátadás és innováció; 2) a mezőgazdasági üzemek életképességének javítása és a versenyképesség, fenntartható erdőgazdálkodás; 3) az élelmiszerlánc szervezése, kockázatkezelés és állatjólét; 4) környezetvédelem és éghajlatváltozás; (5) erőforrás-hatékonyság, az alacsony szén-dioxid-kibocsátású és az éghajlatváltozás hatásaihoz alkalmazkodni képes gazdaság; valamint 6) a társadalmi befogadás előmozdítása, a szegénység csökkentése és a gazdasági fejlődés támogatása.

48 Szászország (Németország), Kanári-szigetek (Spanyolország) és Languedoc-Roussillon (Franciaország).

49 Flandria (Belgium), Languedoc-Roussillon (Franciaország), Horvátország, Hollandia, Svédország.

50 A toszkánai hatóságok ezeket az egyszerűsített költségelszámolási módszereket a vidékfejlesztési program első, az Európai Bizottságnak 2016 júliusában benyújtott módosításában vezették be.

51 Pl. Dánia, Szászország (Németország) és a Kanári-szigetek (Spanyolország).

52 Csak a fő kontrollok hiányosságai vezethetnek pénzügyi korrekciókhoz.

53 Az 1305/2013/EU rendelet 62. cikkének (2) bekezdése.

54 COM (2016) 605 final (Omnibus rendelet).

55 Az 1305/2013/EU rendelet 62. cikkének (2) bekezdése, amely az EMVA esetében előírta a módszertan és a számítások előzetes hitelesítését.

56 Finnország: 1., 7., 16. és 19. intézkedés; Svédország: 1., 2., 7., 16. és 19. intézkedés.

57 Az 1.3. szakasz például leszögezi, hogy akkor ajánlott egyszerűsített költségelszámolási módszerek alkalmazása, ha a tagállamok az európai strukturális és beruházási alapok irányítása során a ráfordítások helyett inkább a teljesítményre és az eredményekre szándékoznak összpontosítani, míg az 1.2.2. szakasz az egyszerűsített költségelszámolási módszerek előnyeként említi, hogy „a támogatható költségek az outputokon, eredményeken vagy egyéb költségeken alapuló, előre meghatározott módszer szerint kerülnek kiszámításra”. Kifejezetten az egységköltségekre vonatkozóan a 3.1. szakasz úgy fogalmaz, hogy ezek lehetnek folyamatalapúak (a tényleges költségek legjobb közelítése alapján történő támogatás), eredményalapúak (output vagy eredmény alapján), illetve alapulhatnak a tényleges költségek és eredmények közelítésén.

58 A 808/2014/EU rendelet IV. melléklete.

59 Az Unió általános költségvetésére alkalmazandó pénzügyi szabályokról és az 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2012. október 25-i 966/2016/EU, Euratom európai parlamenti és tanácsi rendelet, valamint a Bizottság által a COM(2016) 605 final közleményben javasolt 1303/2013/EU rendelet módosításai.

Esemény Dátum
Az ellenőrzési feladatterv elfogadása / az ellenőrzés megkezdése 2017.3.8.
A jelentéstervezet hivatalos megküldése a Bizottságnak (vagy más ellenőrzött félnek) 2018.1.23.
A végleges jelentés elfogadása az egyeztető eljárás után 2018.3.7.
A Bizottság (vagy más ellenőrzött fél) válaszainak beérkezése az összes uniós nyelven 2018.4.9.

Az ellenőrző csoport

Teljesítmény- és szabályszerűségi ellenőrzéseinek eredményeit a Számvevőszék különjelentésekben mutatja be, amelyek egy adott költségvetési területtel, illetve az irányítással kapcsolatos kérdésekkel foglalkoznak. Hogy ellenőrzési munkája maximális hatást érjen el, témái megválasztásakor és feladatai megtervezésekor a Számvevőszék tekintetbe veszi a teljesítmény-, illetve szabályszerűségi kockázatokat, az érintett bevétel vagy kiadás nagyságát, a várható fejleményeket, valamint a politika és a nagyközönség érdeklődését.

Ezt a teljesítmény-ellenőrzést a fenntartható természetierőforrás-gazdálkodásra szakosodott, Phil Wynn Owen számvevőszéki tag elnökölte I. Kamara végezte. Az ellenőrzést João Figueiredo számvevőszéki tag vezette, Paula Betencourt kabinetattasé, Robert Markus ügyvezető, Charlotta Törneling feladatfelelős, Ioan-Alexandru Ilie, Liia Laanes, Päivi Piki és Raluca-Elena Sandu számvevők támogatásával. Michael Pyper nyelvi támogatást nyújtott, a titkári feladatokat Annette Zimmermann látta el.

Balról jobbra: Liia Laanes, Michael Pyper, Paula Betencourt, Robert Markus, Charlotta Törneling, João Figueiredo, Raluca-Elena Sandu, Annette Zimmerman, Päivi Piki.

Elérhetőség

EURÓPAI SZÁMVEVŐSZÉK
12, rue Alcide De Gasperi
1615 Luxembourg
LUXEMBOURG

Telefon: +352 4398-1
Megkeresés: eca.europa.eu/hu/Pages/ContactForm.aspx
Weboldal: eca.europa.eu
Twitter: @EUAuditors

Bővebb tájékoztatást az Európai Unióról az interneten talál (http://europa.eu).

Luxembourg: Az Európai Unió Kiadóhivatala, 2018

PDF ISBN 978-92-872-9888-1 ISSN 1977-5733 doi:10.2865/14382 QJ-AB-18-009-HU-N
HTML ISBN 978-92-872-9909-3 ISSN 1977-5733 doi:10.2865/496107 QJ-AB-18-009-HU-Q

© Európai Unió, 2018

Az olyan fényképek és más anyagok felhasználásához vagy reprodukálásához, amelyek szerzői jogainak nem az Európai Unió a tulajdonosa, közvetlenül a szerzői jog tulajdonosától kell engedélyt kérni.

KAPCSOLATBA SZERETNE LÉPNI AZ EU-VAL?

Személyesen
Az Európai Unió területén több Europe Direct információs központ is működik. Keresse meg az Önhöz legközelebb eső központot: https://europa.eu/european-union/contact_hu

Telefonon vagy e-mailben
A Europe Direct központok feladata, hogy megválaszolják a polgárok Európai Unióval kapcsolatos kérdéseit. Vegye igénybe a szolgáltatást

  • az ingyenesen hívható telefonszámon: 00 800 6 7 8 9 10 11 (bizonyos szolgáltatók számíthatnak fel díjat a hívásért),
  • a rendes díjszabású telefonszámon: +32 22999696, vagy
  • e-mailen: https://europa.eu/european-union/contact_hu

INFORMÁCIÓKAT KERES AZ EU-RÓL?

Online
Az Europa portál tájékoztatással szolgál az Európai Unióról az EU összes hivatalos nyelvén: https://europa.eu/european-union/contact_hu

Uniós kiadványok
Az EU Bookshopból uniós kiadványok tölthetők le/rendelhetők meg díjmentesen/fizetés ellenében: (https://publications.europa.eu/hu/publications). Ha bizonyos ingyenes kiadványokból több példányra van szüksége, rendeljen a Europe Direct központtól vagy hazájának helyi információs központjától (lásd: https://europa.eu/european-union/contact_hu).

Uniós jogszabályok és kapcsolódó dokumentumok
Az EUR-Lex portálról bármelyik hivatalos nyelven letölthetők az EU jogi tartalmai és az 1951-től megjelenő jogszabályai: http://eur-lex.europa.eu

Az EU által gondozott nyílt hozzáférésű adatok
A nyílt hozzáférésű adatok európai uniós portálja (http://data.europa.eu/euodp) uniós adatkészletekhez biztosít hozzáférést. Az adatok kereskedelmi és nem kereskedelmi célból egyaránt díjmentesen letölthetők és felhasználhatók.