Posebno poročilo
17 2022

Zunanji svetovalci v Evropski komisiji: Možnosti za reforme

O poročilu:Komisija pogosto uporablja zunanje svetovalce, pri čemer je v ta namen med letoma 2017 in 2020 vsako leto namenila skoraj 1 milijardo EUR. Sodišče je analiziralo, ali Komisija upravlja storitve zunanjih svetovalcev na način, s katerim se varujejo njeni interesi in zagotavlja stroškovna učinkovitost. Zunanji svetovalci prispevajo k razvoju ciljev Komisije. Vendar v okviru Komisije, ki ureja uporabo teh storitev, obstajajo znatne pomanjkljivosti, zaradi česar prihaja do tveganj prevelike odvisnosti in morebitnih nasprotij interesov. Komisija teh tveganj ni ustrezno obvladovala, njeno poročanje o uporabi svetovalcev pa je bilo slabo. Sodišče izreka različna priporočila za odpravo teh težav.

Posebno poročilo Sodišča v skladu z drugim pododstavkom člena 287(4) PDEU.

Ta publikacija je na voljo v 24 jezikih in v naslednjem formatu:
PDF
PDF Posebno poročilo: Uporaba zunanjih svetovalcev

Povzetek

I Evropska komisija za izvajanje različnih svetovalnih in podpornih storitev vse pogosteje uporablja zunanje svetovalce. Vrednost naročenih storitev med letoma 2017 in 2020 je znašala približno 3,7 milijarde EUR. Storitve, ki jih je Komisija naročila, zajemajo svetovalno delo, študije, ocene in raziskave.

II Organi, odgovorni za razrešnico, in mediji se v zadnjem času vse bolj zanimajo za uporabo takih storitev s strani Komisije. Cilj poročila Sodišča je prispevati k večji preglednosti in odgovornosti v zvezi s tem pomembnim področjem.

III Sodišče je želelo v okviru revizije oceniti, ali je Komisija uporabo zunanjih svetovalcev upravljala na način, s katerim se varujejo njeni interesi in zagotavlja stroškovna učinkovitost. Preučilo je zlasti, ali je Komisija:

  1. imela vzpostavljen okvir, s katerim se ureja uporaba zunanjih svetovalcev ter določajo oblike njihove podpore in pravila, s katerimi se utemeljuje njihova uporabo;
  2. pogodbe o izvedbi javnega naročila sklepala učinkovito in je blažila tveganja, ki spremljajo sodelovanje s ponudniki;
  3. upravljala in spremljala uspešnost zunanjih svetovalcev ter ima prakse za oceno rezultatov;
  4. imela zanesljive in točne upravljavske informacije ter je poročala o svoji uporabi zunanjih svetovalcev.

IV Ta revizija je bila osredotočena na najemanje zunanjih svetovalcev med letoma 2017 in 2019, Sodišče pa je, kadar je bilo to primerno, upoštevalo tudi novejše ustrezne informacije. Sodišče je analiziralo finančne in upravljavske informacije o naročenih storitvah, govorilo je z uslužbenci Komisije ter pregledalo pogodbe, da bi ugotovilo, kakšne prakse na področju načrtovanja, javnega naročanja, utemeljevanja, ocenjevanja in upravljanja so bile vzpostavljene.

V Sodišče je sklenilo, da Komisija uporabe zunanjih svetovalcev ne upravlja na način, s katerim bi se v celoti zagotovila stroškovno učinkovitost. V okviru Komisije, s katerim se ureja uporaba teh storitev, obstajajo znatne pomanjkljivosti. Oblike podpore, ki jo lahko zagotavljajo zunanji svetovalci, in obseg, v katerem je mogoče naloge oddajati v zunanje izvajanje, so opredeljeni za študije in ocene, vendar to ne velja za druge storitve, ki jih zagotavljajo zunanji svetovalci.

VI Zaradi uporabe svetovalcev so nastala tudi potencialna tveganja prevelike odvisnosti, konkurenčne prednosti, koncentracije ponudnikov in morebitnih nasprotij interesov. Komisija teh tveganj na interni ravni ne spremlja, obvladuje in blaži v zadostni meri.

VII Sodišče je v zvezi s posameznimi pogodbami, ki jih je preučilo, ugotovilo, da je Komisija upoštevala potrebne postopke za oddajo javnih naročil in zagotovila, da so svetovalci zahtevane storitve izvedli ustrezno kakovostno, preden jih je plačala. Vendar Komisija uspešnosti zunanjih svetovalcev ne ocenjuje dosledno in (razen v primeru študij in ocen) informacij o teh ocenah ne deli s svojimi generalnimi direktorati. Zaradi tega je Komisija manj sposobna opredeliti koristi zagotovljenih storitev in poročati o njih.

VIII Nenazadnje, informacijski sistemi Komisije ne zagotavljajo točnih in zanesljivih informacij o obsegu ter vrstah uporabljenih storitev zunanjih svetovalcev, v zvezi z njimi pa ni sistematičnega poročanja.

IX Sodišče Komisiji priporoča, naj:

  •  dodatno razvije svoj okvir za uporabo storitev zunanjih svetovalcev,
  •  izboljša svoj pristop k spremljanju in blaženju tveganj, ki izhajajo iz uporabe takih storitev,
  •  opredeli in uporablja rezultate takih storitev
  •  ter redno poroča o svoji uporabi teh storitev.

Uvod

Razlogi za uporabo zunanjih svetovalcev

01 Javne uprave uporabljajo zunanje svetovalce iz različnih razlogov. V zadnjih letih se je uporaba teh storitev povečala zaradi hitro spreminjajočih se okoliščin in omejitev v zvezi z upravnimi viri. Svetovalci vse pogosteje sodelujejo pri zasnovi in zagotavljanju storitev, zato je večja tudi potreba po okvirih, ki urejajo njihovo uporabo, da bi dosegli stroškovno učinkovitost.

02 „Zunanji svetovalci” za namene tega poročila pomenijo zasebne in javne ponudnike strokovnih storitev, ki temeljijo na znanju, pri čemer lahko ti ponudniki delajo v prostorih stranke ali zunaj njih. V tem poročilu je „stranka” Evropska komisija. Stranka uporablja izložek njihovih storitev kot vhodne podatke za svoje postopke sprejemanja in izvajanja odločitev ali v podporo svojemu upravnemu delovanju.

03 V tabeli 1 je pregled glavnih razlogov, zaradi katerih Komisija uporablja zunanje svetovalce.

Tabela 1 – Glavni razlogi, zaradi katerih Komisija uporablja zunanje svetovalce

Vzroki   Koristi
Optimizacija upravljanja človeških virov

Komisija si ne more privoščiti, da bi zaposlila, razvijala in zadržala uslužbence s širokim naborom znanj in spretnosti ter strokovnega znanja, ki bi jih lahko potrebovala za posamezne projekte
Dopolnilen vir

  • Dopolnilen vir za izvajanje ukrepov za več deležnikov iz držav članic in tretjih držav, zlasti v obdobju povečane delovne obremenitve ali kadar so znanja in spretnosti potrebni omejen čas
  • Potrebna so specializirana znanja in spretnosti za izvajanje tehničnega in znanstvenega dela (npr. pridobivanje, zbiranje, združevanje podatkov, znanstvena in statistična podpora, razvoj informacijske tehnologije (IT))
  • Večja prožnost in prilagodljivost ob upoštevanju spreminjajočih se organizacijskih in političnih prioritet
Doseganje rezultatov v okviru določenega obdobja in opredeljenih stroškovnih parametrov Zasnova in izvajanje programov

  • Podpora Komisiji pri zasnovi in izvajanju politik ter programov z namenom spodbujanja preglednega odločanja na podlagi dokazov (npr. prispevek v zvezi s posameznimi elementi v obliki študij ali ocen)
  • Fleksibilen dostop do prave mešanice znanj in spretnosti za hitro odpravo vrzeli v zmogljivosti, zlasti kadar je potreba po osebju začasna ali je njihova prisotnost potrebna v državah članicah EU ali tretjih državah
  • Cenejše alternativne možnosti zaposlovanju osebja na kraju samem za gradnjo zmogljivosti prek tehnične pomoči in tehnične podpore
Pomoč pri odločanju Neodvisno mnenje

  • Verodostojen neodvisen glas (npr. po potrebi za izvajanje ciljev iz strateških načrtov)
  • Zunanja stališča, da se zagotovijo dodatni vpogledi v politike in programe EU

Vir: Evropsko računsko sodišče na podlagi intervjujev s Komisijo

Obseg in vrsta zagotovljenih storitev

04 Komisija je v obdobju 2017–2019, na katerega je bila osredotočena revizija Sodišča (glej odstavek 16), z zunanjimi svetovalci sklenila 8 009 pogodb. Te pogodbe so bile v skupni vrednosti 2,7 milijarde EUR. Skupna vrednost pogodb, sklenjenih z zunanjimi svetovalci, se je povečala s 799 milijonov EUR v letu 2017 na 955 milijonov EUR v letu 2019. Komisija je leta 2020 sklenila pogodbe v vrednosti 971 milijonov EUR.

05 Komisija je te storitve v svojem finančnem sistemu evidentirala pod eno izmed naslednjih kategorij: svetovanje, študije, ocene ali raziskave (glej tabelo 2).

Tabela 2 – Kategorije in opisi storitev zunanjih svetovalcev Komisije

Svetovanje Storitve svetovanja, razen naslednjega:
„pravne, kadrovske in socialne storitve”, „komunikacije in objavljanje”, „konference, zunanja srečanja in potovanja”, „ocene”, „študije”, „revizijske storitve”, „storitve IT in stroški telekomunikacij”, „pravne storitve”, „raziskovalne, razvojne ali znanstvene dejavnosti”, „storitve usposabljanja”, „prevajanje in tolmačenje”
Študije Vse vrste študij (vključno s pravno analizo)
Ocene Predhodna ali naknadna ocena projektov, programov, storitve za oceno učinka itd.
Raziskave Storitve, povezane z raziskovalnimi, razvojnimi ali znanstvenimi dejavnostmi, ki ne spadajo v nobeno izmed obstoječih kategorij storitev

Vir: Evropsko računsko sodišče na podlagi informacij s seznama razredov/kategorij pravnih obveznosti Komisije ob upoštevanju javnih naročil in nepovratnih sredstev na podlagi finančne uredbe iz leta 2015

06 Najvišji zneski sklenjenih pogodb v obdobju 2017–2019 se nanašajo na storitve, evidentirane kot „svetovanje” (tj. 72 %). Na sliki 1 je prikazana uporaba zunanjih svetovalcev v Komisiji v navedenem obdobju.

Slika 1 – Zunanji svetovalci v Komisiji1, 2017–2019

Vir: Evropsko računsko sodišče na podlagi finančnih podatkov Komisije

07 Zunanje svetovalce uporablja 45 oddelkov, služb in izvajalskih agencij Komisije, pri čemer so devet generalnih direktoratov in ena izvajalska agencija Komisije za zunanje svetovalce v obdobju 2017–2019 skupaj porabili 2,1 milijarde EUR, tj. 80 % skupnega zneska. Trije generalni direktorati, ki so zunanjim svetovalcem namenili največ sredstev, predstavljajo več kot polovico tega skupnega zneska (podrobnosti so na voljo na sliki 2 spodaj).

Slika 2 – Deset oddelkov Komisije, ki zunanjim svetovalcem namenijo največ sredstev, 2017–2019

Vir: Evropsko računsko sodišče na podlagi finančnih podatkov Komisije

08 98 % skupnega zneska, porabljenega za zunanje svetovalce, so prejeli ponudniki, registrirani v EU. V obdobju 2017–2019 so 72 % skupnega obsega takih storitev izvedli ponudniki s sedežem v Belgiji, Nemčiji, Franciji, na Nizozemskem in v Združenem kraljestvu.

09 Približno 57 % (tj. 1 542 milijonov EUR) skupne vrednosti pogodb, sklenjenih z zunanjimi svetovalci, se je financiralo v okviru razdelka 4 večletnega finančnega okvira „Evropa v svetu”. Te pogodbe zajemajo storitve, naročene v okviru programov EU, ki so namenjeni boljšemu sodelovanju s tretjimi državami. Razdelek 1 večletnega finančnega okvira „Pametna in vključujoča rast” (745 milijonov EUR, 28 % skupnega zneska sklenjenih pogodb) zajema drugi največji vir financiranja pogodb z zunanjimi svetovalci, pri čemer je bilo le približno 1 % takih pogodb financiranih v okviru razdelka 5 večletnega finančnega okvira „Uprava”. Na sliki 3 so razčlenjene skupne vrednosti pogodb, sklenjenih z zunanjimi svetovalci, v okviru različnih razdelkov večletnega finančnega okvira.

Slika 3 – Viri financiranja pogodb z zunanjimi svetovalci, 2017–2019

Vir: Evropsko računsko sodišče na podlagi finančnih podatkov Komisije

10 Zunanji svetovalci so vključeni zlasti v izvajanje sosedske in širitvene politike, mednarodnih partnerstev, instrumentov zunanje politike ter okoljskih in podnebnih ukrepov EU. Na sliki 4 je predstavljenih deset programov in instrumentov EU, pri katerih so zunanji svetovalci sodelovali v največjem obsegu, pri čemer je vrednost sklenjenih pogodb v obdobju 2017–2019 znašala 1,9 milijarde EUR (tj. 71 % skupnega zneska sklenjenih pogodb).

Slika 4 – Deset programov in instrumentov EU, pri katerih so zunanji svetovalci sodelovali v največjem obsegu, 2017–2019

Vir: Evropsko računsko sodišče na podlagi finančnih podatkov Komisije

Vloge in odgovornosti

11 Generalni direktorati so v okviru decentralizirane strukture upravljanja Komisije odgovorni za opredelitev potrebe po zunanjih svetovalcih ter zagotavljanje, da se svetovalci uporabljajo učinkovito in uspešno. Odgovorni so tudi za opredelitev, oceno in blaženje tveganj, ki izhajajo iz njihove uporabe. Če nekatera tveganja opredeljujejo kot „kritična” (tveganja z visoko prednostjo), bi morali o njih obvestiti Generalni sekretariat in Generalni direktorat za proračun2.

12 GD za proračun in Generalni sekretariat zagotavljata interno usmerjanje in svetovanje, da bi zagotovila, da generalni direktorati dosledno načrtujejo in upravljajo najemanje zunanjih svetovalcev, preprečujejo prekrivanja ter izboljšujejo upravljanje znanja in preglednost. Kadar generalni direktorati pri svojih rednih ocenah tveganj za svoje dejavnosti odkrijejo kritična tveganja, ki izhajajo iz uporabe zunanjih svetovalcev, morajo o tem obvestiti osrednje službe in jih vključiti na seznam vseh kritičnih tveganj, ki se predloži internemu upravnemu odboru3.

13 Interni upravni odbor Komisije zagotavlja usklajevanje, nadzor in strateške usmeritve v zvezi z internimi vprašanji, vključno z dodelitvijo virov in obvladovanjem tveganj. Odbor nadzira postopek obvladovanja tveganj in kolegij redno obvešča o svojih ugotovitvah. Zlasti izvaja pregled seznama kritičnih tveganj4.

Obseg revizije in revizijski pristop

14 Parlament5, Svet6 in mediji so se v zadnjih letih začeli zanimati za vse pogostejšo uporabo zunanjih svetovalcev s strani Komisije. Pojavila so se zlasti vprašanja o vrstah in zneskih sklenjenih pogodb, tveganjih koncentracije, prevelike odvisnosti in nasprotja interesov ter o potrebi po uporabi zunanjih svetovalcev namesto internega osebja. Cilj poročila Sodišča je prispevati k večji preglednosti in odgovornosti v zvezi z uporabo zunanjih svetovalcev s strani Komisije.

15 Revizija Sodišča je bila osredotočena na vprašanje, ali je Komisija uporabo zunanjih svetovalcev upravljala na način, s katerim bi se varovali njeni interesi in zagotavljala stroškovna učinkovitost. Sodišče je preučilo, ali je Komisija:

  1. imela okvir, s katerim se ureja uporaba zunanjih svetovalcev ter določa oblike podpore, ki jo lahko svetovalci zagotavljajo, in pravila, s katerimi se utemeljuje njihova uporaba;
  2. take pogodbe sklepala učinkovito in je blažila morebitna tveganja, ki spremljajo sodelovanje s ponudniki;
  3. upravljala in spremljala uspešnost zunanjih svetovalcev ter ima prakse za oceno rezultatov;
  4. imela zanesljive in točne upravljavske informacije ter je poročala o svoji uporabi zunanjih svetovalcev.

16 Med revizijo Sodišča so bile obravnavane storitve zunanjih svetovalcev (glej odstavek 02), ki so bile financirane v okviru proračuna EU in jih je Komisija naročila med letoma 2017 in 2019 ter jih evidentirala kot svetovanje, študijo, oceno ali raziskavo. Sodišče je obravnavalo tudi novejše zadevne informacije o uporabi zunanjih svetovalcev, kadar je bilo to primerno. V okviru revizije ni ocenilo podpornih storitev IT. Te storitve so zelo specifične; zagotavljajo se v okviru pogodb, ki zajemajo različne storitve IT. Komisija jih prav tako v svojem finančnem sistemu običajno ne evidentira pod nobeno izmed zgoraj navedenih kategorij; namesto tega so evidentirane v posebni kategoriji „storitve IT in stroški telekomunikacij”.

17 Sodišče je dokaze pridobilo:

  1. z dokumentacijskim pregledom navodil, smernic in kontrolnih seznamov Komisije v zvezi z uporabo zunanjih svetovalcev, javnim naročanjem in upravljanjem takih projektov ter poročanjem o pridobljenih rezultatih;
  2. z revizijskimi intervjuji z 11 generalnimi direktorati in eno izvajalsko agencijo Komisije7 o njihovih praksah pri najemanju, upravljanju in ocenjevanju dela zunanjih svetovalcev ter pri opredelitvi pridobljenih izkušenj. Sodišče je izbiro opravilo na podlagi zneskov sklenjenih pogodb v okviru proračuna EU in različnih načinov upravljanja;
  3. s pregledom 20 pogodb, izbranih pri štirih od navedenih 11 generalnih direktoratov za storitve, ki jih zagotavljajo zunanji svetovalci, in sklenjenih med letoma 2017 in 2019. Sodišče je za ta pregled izbralo generalne direktorate, ki so za oddajanje v zunanje izvajanje namenili najvišje zneske (GD NEAR, JRC, GD REFORM, GD GROW) in so pri zunanjih svetovalcih naročili različne vrste storitev;
  4. z analizo razpoložljivih finančnih in upravljavskih informacij za storitve, ki so bile zagotovljene med letoma 2017 in 2019 ter so bile naročene kot svetovanje, študije, ocene in raziskovalne storitve.

Opažanja

Znatne pomanjkljivosti v okviru, s katerim se ureja najemanje zunanjih svetovalcev in utemeljuje njihova uporaba

18 Sodišče se v tem delu poročila osredotoča na okvir Komisije, s katerim se ureja uporaba zunanjih svetovalcev. Sodišče je ocenilo, ali so bila s tem okvirom zagotovljena skupna načela in smernice za načrtovanje ter utemeljitev uporabe zunanjih svetovalcev.

19 V tabeli 3 je prikazana analiza obsega in vrste storitev zunanjih svetovalcev, ki jih je Komisija evidentirala v štirih kategorijah, in so bile vključene v obseg revizije Sodišča v obdobju 2017–2019.

Tabela 3 – Vrsta in obseg storitev, ki so jih zagotovili zunanji svetovalci, 2017–2019

Obseg dela   Vrsta storitev
Izvajanje programov EU
Uporaba zunanjih svetovalcev (naročanje njihovih storitev) je določena v programskih dokumentih in sporazumih o financiranju (npr. v programu za podporo strukturnim reformam, zunanjih ukrepih, programu za okolje in podnebne ukrepe (LIFE), programu Obzorje 2020 in skupini za podporo z nepovratnimi sredstvi za program za turško skupnost na Cipru)

Podporne storitve
Podpora pri izvajanju načrtov upravljanja generalnih direktoratov pogosto vključuje ponavljajoče se vsakdanje dejavnosti

Strokovne storitve
Storitve za odpravo vrzeli v zmogljivosti pri novih ureditvah dobave, na primer na področju razvoja IT
Svetovanje (1)(2)
  • Projekti tehnične pomoči in storitve tehnične podpore
  • Zunanji strokovnjaki, ki delajo v prostorih Komisije in zunaj njih, z obnovljenimi pogodbami (npr. statistične storitve, storitve združevanja podatkov in pridobivanja informacij)
  • Svetovanje, povezano s storitvami IT
  • Storitve, ki jih je izvajalska agencija naročila za izvajanje programov, ki jih je nanjo prenesel nadrejeni generalni direktorat, in sicer v skladu z zahtevami prenesenega programa
  • Pogodbe o opravljanju storitev za izvajanje nalog v okviru načrtov upravljanja
Storitve, povezane z agendo za boljše pravno urejanje ali zasnovo in izvajanjem programov Študije in ocene (1)
  • Izvajanje študij, vrednotenj, ocen učinka
  • Tehnične, sektorske študije in analiza ter storitve pridobivanja podatkov
Storitve/dejavnosti v zvezi z raziskovalnimi, razvojnimi ali znanstvenimi dejavnostmi Raziskave (1)
  • Priprava študij ali ocen, pridobivanje podatkov, tehnična pomoč v zvezi z raziskovalnimi dejavnostmi JRC
  • Laboratorijsko vzdrževanje in oprema
  • Podaljševanje blagovnih znamk in pristojbine za patente
  • Organizacija usposabljanj in konferenc
  • Razgradnja jedrskih objektov

(1) Storitve, zagotovljene v korist Komisije

(2) Storitve v korist držav članic in tretjih držav

Vir: Evropsko računsko sodišče na podlagi podatkov iz finančnega sistema Komisije

Smernice za boljše pravno urejanje: dobra podlaga, vendar jih je mogoče uporabljati le za ocene in študije

20 Sodišče je ocenilo, ali je imela Komisija skupni okvir, v katerem so bila obravnavana pravila, temeljna načela in smernice za uporabo zunanjih svetovalcev. Preverilo je, ali je okvir vključeval opredelitev različnih oblik storitev, ki temeljijo na znanju, in obseg, v katerem bi Komisija lahko te storitve oddala v izvajanje zunanjim svetovalcem oziroma bi jih bilo treba izvesti interno. Tak okvir je pomemben, zlasti če se te storitve uporabljajo za podpiranje ponavljajočih se dejavnosti.

21 Generalni direktorati na splošno uporabljajo storitve zunanjih svetovalcev v okviru finančne uredbe8 in v skladu s splošnimi pravili za naročanje storitev iz priročnika Komisije o javnih naročilih9. V tem okviru so obravnavana splošna pravila za pogodbe o opravljanju storitev, kot sta pravilna uporaba postopkov za oddajo javnih naročil in ustrezno plačilo za prejete storitve. Vendar pa okvir ne vključuje posebnih določb za najemanje zunanjih izvajalcev za storitve, ki temeljijo na znanju, zlasti tveganj, povezanih s to vrsto najemanja (glej odstavek 55).

22 Komisija je leta 2002 sprejela načela in smernice za pridobivanje in uporabo strokovnega znanja10. Temeljna načela kakovosti, odprtosti in uspešnosti ter smernice za njihovo izvajanje naj bi se uporabljali, kadar oddelki Komisije pridobivajo in uporabljajo nasvete strokovnjakov, ki niso iz odgovornega oddelka, tudi prek zunanjih svetovalcev.

23 Komisija je pripravila dodatne smernice za študije in ocene, ki so predstavljali 22 % skupne porabe za zunanje svetovalce med revizijskim obdobjem (glej tabelo 3). Leta 2012 je pripravila navodilo za uskladitev postopkov za upravljanje študij11. Ti postopki zajemajo celoten cikel priprave študij, od načrtovanja do naročanja, razširjanja in evidentiranja. Dokument vključuje opredelitev študij in skupna merila za njihovo uporabo. V smernicah in zbirki orodij za boljše pravno urejanje12 je od leta 2015 določen okvir za izvajanje ocenjevanj, vključno z opredelitvijo ocen, navodili za dodeljevanje virov in dejavnostmi, ki jih lahko izvajajo zunanji svetovalci13.

24 Sodišče ni našlo podobnih smernic za storitve svetovanja in raziskovalne storitve, ki so predstavljale 78 % skupne porabe za zunanje svetovalce v revizijskem obdobju. Posledično so storitve svetovanja, kot je prikazano v tabeli 3, zajemale raznolike dejavnosti, od kratkotrajnih „svetovalnih” storitev do dolgotrajnejših storitev, ki dopolnjujejo interno strokovno znanje in vire. Te ponavljajoče se storitve, ki se redno uporabljajo, so se nanašale predvsem na izvajanje programov EU ali načrtov upravljanja generalnih direktoratov. Okvir Komisije ni vključeval jasnih navodil in opredelitve storitev svetovanja in raziskovalnih storitev ter obsega, v katerem je lahko Komisija te storitve oddala v izvajanje zunanjim svetovalcem.

25 Sodišče je ugotovilo, da je eden od revidiranih generalnih direktoratov zaradi tega, ker ni bilo na voljo jasnih navodil, ki bi se uporabljala za vse generalne direktorate, analiziral dejavnike, ki bi jih bilo treba upoštevati pri odločitvi o oddajanju storitev v zunanje izvajanje, med drugim:

  •  ohranjanje nadzora nad odločanjem, strategijo in kakovostjo,
  •  merila, ki se uporabljajo za dejavnosti in procese, ki jih ne bi smeli oddati v zunanje izvajanje,
  •  razloge za oddajanje v zunanje izvajanje, ki jih je treba pojasniti v tehničnih specifikacijah.

26 Komisija je julija 2020 objavila navodila o uporabi storitev zunanjih svetovalcev, ki delajo v prostorih Komisije14. V njih je navedeno, da Komisija dela, ki ji je dodeljeno v okviru Pogodb, ne bi smela nikoli oddati v zunanje izvajanje, vendar generalni direktorati lahko oddajo v izvajanje podporne naloge. Navodila se nanašajo zlasti na pogodbe o opravljanju storitev v zvezi z informacijsko tehnologijo, komunikacijo, vzdrževanjem stavb in varnostjo. Komisija ni sprejela smernic za zunanje svetovalce, ki delajo zunaj prostorov Komisije, da bi obravnavala vprašanja, na katera Sodišče opozarja v odstavku 24.

Analize potreb se niso sistematično izvajale ali dokumentirale

27 Sodišče je ocenilo, ali je Komisija ustrezno utemeljila in dokumentirala uporabo zunanjih svetovalcev. Preučilo je, ali so generalni direktorati temeljito razmislili, zakaj so potrebni zunanji svetovalci, in kako je bil ta proces dokumentiran. Pregledalo je smernice in analiziralo vzpostavljene prakse v 20 izbranih pogodbah, dejavnosti pa so dopolnili intervjuji z izbranimi generalnimi direktorati.

28 Sodišče je ugotovilo, da se s smernicami in zbirko orodij za boljše pravno urejanje zagotavljajo navodila za načrtovanje ter utemeljevanje uporabe zunanjih svetovalcev za ocenjevanja. V njih je navedeno, da morajo generalni direktorati uporabo internega strokovnega znanja obravnavati kot glavni vir dokazov. Generalni direktorati morajo pri načrtovanju ocen upoštevati ključne dejavnike, kot so viri, ki so na voljo, potrebni in razpoložljivi podatki, vrsta zahtevane analize ter morebitna prekrivanja z drugim tekočim delom. Interni in zunanji viri, namenjeni izvedbi neke ocene, morajo biti sorazmerni z zaznano pomembnostjo in pričakovanimi učinki posega, kar zadeva ustvarjene stroškov in koristi15.

29 Za študije in ocene, naročene z upoštevanjem smernic za boljše pravno urejanje, so vzpostavljeni sistemi za zagotavljanje, da projektna dokumentacija vključuje zahtevek, v katerem so opisani razlogi za študijo ali oceno, cilji, pričakovani rezultati, učinki, načrtovana uporaba, predvideni časovni razpored ter analiza stroškov in koristi. Sodišče je ugotovilo, da je Komisija v preučenih primerih ustrezno utemeljila uporabo zunanjih svetovalcev.

30 Kadar generalni direktorati oddajo v zunanje izvajanje dejavnosti, ki so opredeljene kot svetovanje ali raziskave, potrebo po oddaji v zunanje izvajanje dokumentirajo v zahtevku za javno naročilo. Generalni direktorati so odgovorni za zagotavljanje, da je predlagano oddajanje v zunanje izvajanje skladno z zahtevami politike in da se ne prekriva z delovnimi programi drugih generalnih direktoratov.

31 Za številne storitve svetovanja, naročene v okviru programov EU, kot sta tehnična podpora za države članice in tehnična pomoč za tretje države, je uporaba zunanjih svetovalcev način izvajanja programa, ki je vključen v njihova pravila in sporazume o financiranju. Sodišče je v teh primerih ugotovilo, da generalni direktorati niso dokumentirali svojih ocen, ali je najemanje svetovalcev najustreznejša rešitev za posamezni zahtevek za javno naročilo. Komisija je obvestila Sodišče, da je v fazi načrtovanja programov ocenila možnosti glede virov, s čimer je utemeljila uporabo zunanjih svetovalcev. Vendar ta ocena ni bila dokumentirana, zato ni bilo na voljo dokazov.

32 Generalni direktorati za storitve svetovanja, naročene za izvajanje ponavljajočih se nalog, ki dopolnjujejo interne vire, pred predložitvijo novih zahtevkov za javna naročila ne izvajajo analiz stroškov in koristi ter potreb, da bi obravnavali relativne prednosti zanašanja na zunanje izvajalce namesto na interno osebje. Sodišče je ugotovilo, da taka analiza ni bila opravljena, na primer za:

  •  storitve zunanjih svetovalcev, ki delajo v prostorih Komisije in zunaj njih, z obnovljenimi pogodbami na področju statističnih podatkov, ki so enakovredne približno 52 uslužbencem s polnim delovnim časom na leto,
  •  ponavljajoče se dejavnosti, povezane z izvajanjem in spremljanjem programov EU.

Postopki za oddajo javnih naročil se upoštevajo, vendar se specifična tveganja še ne obvladujejo dobro

33 V tem delu poročila je obravnavano, na kakšen način je Komisija naročala storitve zunanjih svetovalcev, da bi dosegla stroškovno učinkovitost in blažila tveganja, povezana z zanašanjem na zunanje svetovalce.

Nabava storitev zunanjih svetovalcev je bila v skladu s pravili o javnem naročanju

34 Da bi dosegli stroškovno učinkovitost, je v finančni uredbi in internih pravilih Komisije določeno, da mora Komisija pri oddajanju storitev v izvajanje zunanjim svetovalcem uporabiti konkurenčne postopke izbiranja. Med te postopke spadata določitev in uporaba ustreznih meril za izbor ter dodelitev. Sodišče je ocenilo postopke Komisije za oddajo javnih naročil za sklepanje pogodb z zunanjimi svetovalci in podrobno preučilo 20 izbranih pogodb.

35 Ugotovilo je, da so odgovorni generalni direktorati postopke za oddajo javnih naročil izvajali v skladu z zahtevami iz finančne uredbe in priročnika o javnih naročilih (glej odstavek 21). Komisija je v vseh 20 pregledanih postopkih za oddajo javnih naročil za preučitev stroškovne učinkovitosti in izbiro zmagovalnih ponudb uporabila ustrezna merila za dodelitev (vključno z razmerjem med ceno in kakovostjo).

36 Komisija lahko pri oddaji storitev v zunanje izvajanje izbira med različnimi postopki za oddajo javnih naročil. Za najemanje zunanjih svetovalcev uporablja zlasti odprte postopke (ponudbo lahko predloži katera koli družba) ali omejene postopke (k predložitvi ponudbe je povabljeno omejeno število družb). Vrednost pogodb, dodeljenih v okviru teh dveh vrst postopkov, je v obdobju 2017–2019 znašala 2,3 milijarde EUR (tj. 85 % skupnih zneskov sklenjenih pogodb), kot je prikazano na sliki 5. Ker so ti postopki dolgotrajni, se pogosto uporabljajo okvirne pogodbe kot učinkovito sredstvo za naročanje storitev zunanjih svetovalcev, saj tako ni treba začeti več postopkov za oddajo javnih naročil. Poleg tega so v okvirnih pogodbah, ki so pogosto visokih vrednosti, opredeljeni pogoji (npr. cena, kakovost) posameznih pogodb, ki se dodelijo v njihovem okviru, da lahko Komisija hitreje izkoristi strokovno znanje svetovalcev v odziv na dejanske potrebe. V revizijskem obdobju je 70 % zneskov za pogodbe z zunanjimi svetovalci (tj. 1,9 milijarde EUR) temeljilo na okvirnih pogodbah.

Slika 5 – Delež zneskov za pogodbe glede na vrsto postopka za oddajo javnih naročil, 2017–2019

Vir: Evropsko računsko sodišče na podlagi finančnih podatkov Komisije

Nadzor Komisije ni ustrezal stopnji potencialnega tveganja

37 Sodišče je preverilo, na kakšen način je Komisija opredelila in obravnavala morebitna tveganja koncentracije in prevelike odvisnosti, konkurenčne prednosti ter nasprotij interesov. Preučilo je tudi, ali je bila Komisija opozorjena na taka tveganja in kako jih je interno obvladovala.

Tveganji koncentracije in prevelike odvisnosti

38 Kadar se organizacija za izvajanje ključnih dejavnosti v veliki meri zanaša na posamezne zunanje svetovalce, prevzame tveganje, da bi lahko za nadaljnje izvajanje teh dejavnosti postala odvisna od teh svetovalcev. Sodišče je analiziralo upravne in finančne informacije o ponudnikih, da bi ocenilo obseg, v katerem se je Komisija zanašala na posamezne ponudnike storitev, ter stopnjo koncentracije storitev.

39 Na sliki 6 so razčlenjeni zneski sklenjenih pogodb desetih ponudnikov, ki so v obdobju 2017–2019 največ zaslužili. Teh prvih deset ponudnikov je predstavljalo manj kot 0,4 % skupnega števila (tj. 2 769) zunanjih svetovalcev, najetih v navedenem obdobju. Obenem je znesek sklenjenih pogodb s temi ponudniki predstavljal 22 % skupnih zneskov sklenjenih pogodb v navedenem obdobju.

Slika 6 – Prvih deset ponudnikov storitev zunanjih svetovalcev glede na znesek sklenjenih pogodb, 2017–2019

Vir: Evropsko računsko sodišče na podlagi finančnih podatkov Komisije

40 Nekateri ponudniki zagotavljajo storitve zunanjih svetovalcev več generalnim direktoratom Komisije. Nekateri od teh ponudnikov imajo podružnice ali odvisna podjetja v različnih državah članicah. Uradno gre za ločene pravne subjekte, vendar je njihova zastopanost v Komisiji večja, če so obravnavani skupaj.

41 Na sliki 7 spodaj je prikazanih deset posameznih ponudnikov z največjim številom sklenjenih pogodb v obdobju 2017–2019. Komisija je s temi ponudniki sklenila 1 297 pogodb (tj. 16 % od 8 009 pogodb, sklenjenih v navedenem obdobju, glej odstavek 04). To kaže, da je bilo razmeroma majhnemu številu pogodbenih izvajalcev dodeljeno razmeroma veliko število pogodb v okviru služb Komisije.

Slika 7 – Deset ponudnikov storitev zunanjih svetovalcev, s katerimi je bilo sklenjenih največ pogodb, glede na število pogodb in njihovo zastopanost v generalnih direktoratih, 2017–2019

Vir: Evropsko računsko sodišče na podlagi finančnih podatkov Komisije

42 Sodišče je analiziralo tudi delež skupnih zneskov pogodb, sklenjenih z desetimi največjimi ponudniki v izbranih generalnih direktoratih16. S slike 8 je razvidno, da se nekateri generalni direktorati v veliki meri zanašajo na razmeroma majhno število pogodbenih izvajalcev. V GD ESTAT je na primer deset ponudnikov predstavljalo manj kot 19 % skupnega števila ponudnikov storitev zunanjih svetovalcev, ki so jih uporabljali generalni direktorati, vendar jim je bilo dodeljenih 87 % (tj. 47 milijonov EUR) celotnega zneska pogodb, ki jih je sklenil generalni direktorat. V GD NEAR je deset največjih ponudnikov pomenilo manj kot 3 % skupnega števila ponudnikov, obenem pa so pomenili 41 % (tj. 277 milijonov EUR) zneskov pogodb, sklenjenih z zunanjimi svetovalci. Ta koncentracija povzroča tveganje prevelike odvisnosti od nekaterih pogodbenih izvajalcev.

Slika 8 – Deset največjih ponudnikov je prejelo velik delež skupnih zneskov sklenjenih pogodb, 2017–2019

Vir: Evropsko računsko sodišče na podlagi finančnih podatkov Komisije

43 V pogodbah, dodeljenih zunanjim svetovalcem, je pogosto zahtevano posebno tehnično znanje, kar lahko omejuje število morebitnih ponudnikov. Kljub temu nekateri večji ponudniki, ki imajo pogosto obsežne izkušnje z delom s Komisijo, redno uspešno sklepajo take pogodbe; manjše družbe so manj uspešne.

44 Sodišče je odkrilo štiri primere, v katerih so isti ponudniki sklenili zaporedne pogodbe v obdobju več let, čeprav so bili redno organizirani odprti postopki za oddajo javnih naročil. Sodišče je posledično ugotovilo, da obstaja tveganje odvisnosti od zunanjih svetovalcev (glej tabelo 4).

Tabela 4 – Tveganje odvisnosti od zunanjih pogodbenih izvajalcev

Primer Opis primera
Primer 1 Nek generalni direktorat je s ponudnikom sklenil okvirne pogodbe v vrednosti 20,8 milijona EUR za obdobje 2014–2018 za storitve zunanjega svetovanja, potrebne za izvajanje programa EU. Te dejavnosti je v naslednjem programskem obdobju od generalnega direktorata prevzela izvajalska agencija. Za obdobje 2019–2023 je organizirala nove postopke za oddajo javnih naročil. Po odprtih postopkih je novo okvirno pogodbo v vrednosti 8 milijonov EUR dodelila istemu ponudniku.
Primer 2 Isti ponudnik je bil uspešen v dveh zaporednih postopkih za oddajo javnih naročil za tehnično in pravno pomoč pri upravljanju enega od portalov Tvoja Evropa – nasveti (dve enoletni pogodbi, ena v vrednosti 1,68 milijona EUR in druga v vrednosti 1,73 milijona EUR).
Primer 3 Nek generalni direktorat je okvirno pogodbo za storitve svetovanja dodelil pogodbenim izvajalcem v prostorih Komisije in zunaj njih, kar je predstavljalo 27 % skupnega zneska sklenjenih pogodb (tj. 14,5 milijona EUR in 104 pogodbe) za zunanje svetovalce za obdobje 2017–2019.
Primer 4 51 % skupnih zneskov sklenjenih pogodb nekega generalnega direktorata za obdobje 2017–2019 (tj. 36 milijonov EUR) so prejele štiri družbe, ki so jih pogosto uporabljali tudi drugi generalni direktorati.

Vir: Evropsko računsko sodišče

Tveganje konkurenčne prednosti

45 Kadar različni oddelki Komisije pogosto uporabljajo zunanje svetovalce (glej sliko 7), ti pri tem pridobivajo izkušnje. To jim lahko daje prednost pri sklepanju prihodnjih pogodb. Sodišče je preverilo, ali ima Komisija vzpostavljene postopke za zagotavljanje transparentnosti pri izbirnem postopku, da svetovalci ali njihovi povezani subjekti, ki se potegujejo za določeno zadolžitev, ne bi imeli konkurenčne prednosti, ker so zagotavljali druge storitve, povezane z zadevno zadolžitvijo.

46 Ugotovilo je, da so nekateri ponudniki zagotavljali kombinacijo storitev svetovanja, izvajanja in ocenjevanja za en sam generalni direktorat. V takih primerih obstaja tveganje, da bodo nekateri ponudniki tako dobili konkurenčno prednost, ker so vključeni v oblikovanje, izvajanje in ocenjevanje iste politike EU.

47 Obstaja tudi tveganje, da bodo nekateri izvajalci dobili konkurenčno prednost, ker med zagotavljanjem storitev generalnim direktoratom dobijo obsežne izkušnje, ki jim bodo koristile v prihodnjih postopkih za oddajo javnih naročil. V nekem primeru je bila ponudniku leta 2018 dodeljena pogodba za pripravo razpisne dokumentacije v zvezi s pogodbo za dela (1,1 milijona EUR). Naslednje leto je bila istemu ponudniku dodeljena še ena pogodba za nadziranje zadevnih del (3 milijoni EUR).

48 Nekateri generalni direktorati so razvili dobre prakse za blažitev tveganj omejene konkurence pri najemanju storitev zunanjih svetovalcev (podrobnosti so na voljo v okviru 1).

Okvir 1

Dobre prakse za omejitev tveganja konkurenčne prednosti

JRC izvaja tržne raziskave, da bi imel pregled nad stopnjo konkurence na področju, na katerem namerava naročiti storitve zunanjih svetovalcev. Cilj tega je omogočiti čim večjo konkurenco v zvezi z vsemi pogodbami ter upoštevati načela transparentnosti, sorazmernosti, enakega obravnavanja in nediskriminacije.

GD ENV je ustanovil odbor za oceno izbranih postopkov za oddajo javnih naročil (ENVAC) in poročanje višjemu vodstvu o postopkih za oddajo javnih naročil, ki se izvedejo vsako leto. Odbor ENVAC je leta 2019 opozoril na potrebo po spremljanju konkurenčnosti postopkov za oddajo javnih naročil, saj je bila v omenjenem letu pri več kot polovici postopkov za oddajo javnih naročil, na podlagi katerih so bile sklenjene pogodbe, prejeta ena sama ponudba.

Eurostat je ustanovil odbor za svetovanje odgovornim odredbodajalcem v zvezi z razpisnimi zahtevami. Analizira tudi koncentracijo na trgu, da bi prikazal stopnjo konkurence med svojimi pogodbenimi izvajalci in omejil tveganje konkurenčne prednosti.

Tveganje nasprotja interesov

49 Sodišče je preučilo vzpostavljene prakse za obravnavanje tveganja nasprotja interesov. V finančni uredbi so opredeljena nasprotja interesov in določeni ukrepi, ki jih je treba sprejeti, da bi jih med postopki za oddajo javnih naročil preprečili. V priročniku Komisije o javnih naročilih so podana nadaljnja navodila. V njem se zahteva, da člani ocenjevalnega odbora Komisije in ponudniki predložijo izjavo, da pri njih ne prihaja do nasprotij interesov.

50 Komisija je pri vseh 20 pogodbah, ki jih je Sodišče preučilo, upoštevala zahteve v zvezi s preverjanji nasprotij interesov iz finančne uredbe in priročnika o javnih naročilih. Podpisane so bile vse potrebne izjave, vse pogodbe pa so vključevale standardno določbo, v kateri je navedeno, da morajo izvajalci prijaviti vsako nasprotje interesov, do katerega bi lahko prišlo pri izvajanju pogodbe. To so formalna preverjanja, zgolj s katerimi ni mogoče zagotoviti, da so tveganja nasprotja interesov obravnavana.

51 Komisija je leta 2021 izdala smernice o izogibanju in obvladovanju nasprotja interesov pri oddajanju storitev v zunanje izvajanje17. Vendar v smernicah Komisije niso obravnavana naslednja tveganja:

  •  dejavnosti zunanjih svetovalcev in njihovih povezanih subjektov, ki so v nasprotju z določbami njihove pogodbe s Komisijo,
  •  storitve zunanjih svetovalcev, ki so si lahko v navzkrižju,
  •  zunanji svetovalci delajo za različne stranke (znotraj ali zunaj Komisije) z nasprotujočimi si interesi v zvezi s tesno povezanimi zadolžitvami.

52 Nasprotja interesov lahko nastanejo tudi s poklicnimi potezami „vrtljivih vrat” osebja Komisije, tj. kadar uslužbenci zasedejo delovno mesto zunaj Komisije (npr. v zasebnem sektorju), ali pa se Komisiji pridružijo posamezniki iz zasebnega sektorja. Ta nasprotja interesov lahko zajemajo neustrezno uporabo dostopa do tajnih informacij, npr. kadar nekdanji uslužbenec Komisije izkoristi svoje znanje in stike za lobiranje v interesu zunanjih delodajalcev ali strank.

53 Kadrovski predpisi za uradnike EU18 določajo, da se morajo uradniki, ki prenehajo delati za Komisijo, vesti pošteno in diskretno, ko se po odhodu zaposlijo drugje. Komisija na podlagi teh pravil obravnava morebitne primere „vrtljivih vrat”. Uspešnost teh mehanizmov je odvisna izključno od tega, da uslužbenci po prenehanju zaposlitve Komisiji predložijo izjave o tem, kakšno delo nameravajo opravljati v obdobju dveh let po prenehanju zaposlitve v javni upravi EU. Osebje, odgovorno za javna naročila, si pri ocenjevanju razpisne dokumentacije prizadeva tudi za identifikacijo nekdanjih uslužbencev z morebitnimi nasprotji interesov.

54 Evropska varuhinja človekovih pravic je uvedla več preiskav v zvezi s to zadevo, pri čemer je bilo ugotovljeno, da so prakse Komisije sicer v skladu s pravili, vendar bi bilo mogoče narediti več za večjo uspešnost in smiselnost pravil. Priporočila je, naj ima Komisija pri obravnavanju primerov, ki vključujejo višje uradnike Komisije, odločnejši pristop v zvezi z vprašanjem vrtljivih vrat19. Evropska varuhinja človekovih pravic je februarja 2021 uvedla novo obširno preiskavo, med katero je bil preučen način, na katerega Komisija obravnava primere vrtljivih vrat med svojim osebjem. Preiskava je del okrepljenega spremljanja, na kakšen način uprava EU uveljavlja etične obveznosti uslužbencev EU, ki se zaposlijo v zasebnem sektorju20.

Nekatera tveganja se ne ocenjujejo na ravni institucije

55 Sodišče je preverilo, na kakšen način je bila Komisija opozorjena na tveganja koncentracije in prevelike odvisnosti, konkurenčne prednosti in nasprotij interesov ter kako so bila ta tveganja obvladovana interno.

56 Sodišče je na splošno ugotovilo, da generalni direktorati pri uporabi zunanjih svetovalcev niso opredelili tveganj koncentracije in prevelike odvisnosti, neželene konkurenčne prednosti ali nasprotja interesov oziroma jih niso ocenili kot kritična. Ugotovilo je tudi, da tveganji prevelike koncentracije ponudnikov in prevelike odvisnosti nista bili vedno opazni na lokalni ravni generalnega direktorata. Kljub temu sta lahko pomembni na ravni Komisije. Posledično bi ju bilo mogoče pravilno obravnavati le z oceno na ravni institucije, vendar Komisija takih ocen ne izvaja. Zato nekatera kritična tveganja morda ostanejo neopredeljena in se ne sporočijo internemu upravnemu odboru.

Pomanjkljivosti v načinu, na katerega se upravljajo in uporabljajo storitve zunanjih svetovalcev

57 V tem delu je obravnavan način, na katerega je Komisija upravljala najemanje zunanjih svetovalcev, zlasti način, na katerega je ocenjevala njihovo uspešnost ter opredelila opravljeno delo, ki bi ga bilo koristno posredovati njenim ostalim službam.

Posamezne pogodbe so bile upravljane v skladu s pravili, vendar s pomanjkljivostmi pri oceni uspešnosti

58 Sodišče je preučilo, ali je Komisija določila jasna pooblastila in ureditve dobave za storitve zunanjih svetovalcev ter ali je za zagotovljene storitve plačala ustrezne zneske. Ocenilo je tudi, na kakšen način je Komisija interno delila in ocenila rezultate takih storitev. Preučilo je, ali je Komisija zagotovila, da se storitve zunanjih svetovalcev v različnih generalnih direktoratih zaradi sistematične ocene uspešnosti ponudnikov upravljajo skladno, in opredelila vrednost, ki jo zagotavljajo zunanji svetovalci.

59 Komisija je najemanje zunanjih svetovalcev (svetovanje, raziskave, storitve izvedbe študij ali ocen) upravljala znotraj pravnega okvira iz finančne uredbe in splošnih pravil za naročanje storitev iz priročnika Komisije o javnih naročilih. Pri naročanju storitev je pripravila referenčni okvir, v katerem je opredelila delo, ki naj bi ga ponudnik opravil, pa tudi število in obliko poročil o napredku, ki jih med opravljanjem zadolžitev pričakuje od ponudnika.

60 Sodišče je pri vseh 20 pogodbah, ki jih je preučilo, ugotovilo, da je Komisija pogodbe upravljala v skladu s svojim pravnim okvirom. Na splošno so bile v pogodbah med Komisijo in ponudnikom določene ureditve spremljanja ter poročanja, pa tudi postopek preverjanja rezultatov. Komisija je pred izvedbo plačil preverila, ali so bile storitve, ki so jih opravili svetovalci, zahtevane kakovosti.

61 Sodišče je med analizo ugotovilo, da je Komisija v zvezi z nekaterimi storitvami svetovanja izvedla dodatna preverjanja kakovosti nekaterih rezultatov:

  •  Komisija je pred plačilom statističnih storitev preverila kakovost statističnih podatkov, ki jih je pripravil svetovalec,
  •  za pogodbo za izvajanje tehnične podpore v okviru programa za podporo strukturnim reformam je bil ustanovljen usmerjevalni odbor (s sodelovanjem pristojne službe GD REFORM, države članice in pogodbenega izvajalca) za nadziranje izvajanja pogodbe. To je zagotovilo redno spremljanje (pogosto z mesečnim poročilom) izvajanja pogodbe.

62 Če se končni produkt zagotovi pozno ali je raven njegove kakovosti nižja od pričakovanj, Komisija običajno zadrži zahtevano plačilo, dokler ne prejme zadovoljivega produkta, in ne izvršuje sankcij iz pogodbenih določb. Komisija je naložila kazni in znižala višino plačila pri treh od 20 pogodb, ki jih je izbralo Sodišče. Za to so bila potrebna intenzivna in obsežna prizadevanja operativnih enot, da bi se zagotovila ustrezna kakovost končnih produktov.

63 Čeprav je Sodišče v preučenih pogodbah odkrilo dobre primere tega, kako Komisija ocenjuje uspešnost zunanjih svetovalcev, generalni direktorati uspešnosti niso ocenjevali dosledno. Sodišče je ugotovilo, da so po izpolnitvi pogodb le nekateri generalni direktorati sistematično obravnavali pridobljene izkušnje ali izvedli naknadno analizo stroškov in koristi, ostali pa jih niso. Meni, da je Komisija zato manj sposobna opredeliti morebitna področja, na katerih so mogoče izboljšave. S tem se tudi krepi tveganje ponovnega sodelovanja s svetovalci, ki v preteklosti niso dobro opravili svojega dela.

64 Razen storitev, zagotovljenih znotraj okvira za boljše pravno urejanje (več podrobnosti je na voljo v okviru 2), si generalni direktorati niso sistematično izmenjevali razpoložljivih informacij o oceni zunanjih svetovalcev (npr. pregled stroškov, kakovost rezultatov) znotraj Komisije. Ni bilo centraliziranega zbiranja informacij o najemanju svetovalcev na interni ravni, s katerim bi se omogočila primerjava in ocena uspešnosti ponudnikov.

Okvir 2

Sistematična in deljena ocena uspešnosti zunanjih svetovalcev znotraj okvira za boljše pravno urejanje

Operativne enote so po izvedbi projektov pripravile oceno, v kateri so bili povzeti uspešnost izvajalca (preverjanja, opravljena na podlagi pogodbenih določb), prejeto delo in ustreznost opravljenega dela21.

Pri programih deljenega upravljanja se dejstva v okviru nekaterih študij in ocen preverijo tudi pri državah članicah.

Poleg tega je bil v okviru smernic in zbirke orodij za boljše pravno urejanje zagotovljen forum, mreža za boljše pravno urejanje, v okviru katere so predstavniki operativnih enot vseh zadevnih generalnih direktoratov „za boljše pravno urejanje” razpravljali o horizontalnih vprašanjih v zvezi z upravljanjem dela zunanjih svetovalcev. To je bil tudi način, kako osrednje oddelke Komisije opozoriti na pomembna vprašanja.

Slabe prakse pri izkoriščanju rezultatov zadolžitev zunanjih svetovalcev

65 Sodišče je ocenilo, ali ima Komisija vzpostavljene ustrezne prakse za čim boljšo uporabo rezultatov storitev zunanjih svetovalcev ter za prenos znanja in razširjanje teh rezultatov, kadar je to potrebno.

66 Ugotovilo je, da so v okviru smernic in zbirke orodij za boljše pravno urejanje pripravljena navodila za spremljanje ter analizo obsega, v katerem delo zunanjih svetovalcev prispeva k ocenjevalnemu postopku Komisije. Komisija to analizo predstavlja v delovnem dokumentu svojih služb, v katerem je povzeto ocenjevanje. V navedenem dokumentu je opisano, na kakšen način je Komisija med procesom uporabila strokovno svetovanje22.

67 Sodišče razen okvira za boljše pravno urejanje ni našlo podobnih smernic za storitve zunanjih svetovalcev. V izbranih generalnih direktoratih je odkrilo različne vzpostavljene prakse za opredelitev, ali in na kakšen način je Komisija uporabila rezultate in zaključke, ki so jih zagotovili zunanji svetovalci (glej tabelo 5). Zaradi premalo doslednega pristopa v različnih generalnih direktoratih je Komisija manj zmožna oceniti koristi uporabe teh storitev.

Tabela 5 – Ocena različnih načinov dejanske uporabe rezultatov storitev zunanjih svetovalcev med generalnimi direktorati

Generalni direktorat Vzpostavljene prakse
JRC JRC ima vzpostavljen sistem za analiziranje, na kakšen način so znanstveni in tehnični izložki vplivali na oblikovanje politik EU ter v kakšnem obsegu Komisija uporablja prispevke JRC. Ta pregled uspešnosti se izvaja za vse prispevke JRC, ne glede na to, ali jih je zagotovilo osebje JRC ali zunanji svetovalci.
GD AGRI GD AGRI pripravlja analitična obvestila, v katerih so predstavljeni cilji, ocena kakovosti in glavne ugotovitve študij ter njihova uporaba pri pripravi politike.
GD REFORM in GD NEAR GD REFORM in GD NEAR naročata storitve pri zunanjih svetovalcih v korist držav članic ali tretjih držav, vendar nista odgovorna za uporabo rezultatov projektov ali morebitno analizo te uporabe. Za to je odgovoren končni upravičenec.
GD REFORM je leta 2020 poleg naknadne ocene tehnične podpore začel spremljati, v kolikšni meri države članice uporabljajo rezultate svetovalnih projektov.
GD NEAR ne analizira uporabe rezultatov dejavnosti svetovanja, vendar izvaja ocene na strateški ravni (npr. podnebne spremembe, enakost spolov) in operativni ravni (projekt/program) ter na ravni instrumenta, načina ali države.

Vir: Evropsko računsko sodišče

68 Vprašanje prenosa znanj in spretnosti z zunanjih svetovalcev na osebje Komisije se ne nanaša na vse vrste pogodb. Ko se za obravnavanje pomanjkljivosti v strokovnem znanju v Komisiji najamejo svetovalci, je lahko prenos znanj in spretnosti na Komisijo pomemben ter ustrezen dejavnik. Komisija je potrdila, da je v pogodbah o opravljanju storitev le redko obravnavan prenos znanja s svetovalcev. Ali je prenos znanj in spretnosti potreben, se ne obravnava sistematično. Nobena izmed pogodb, ki jih je Sodišče pregledalo, ni vključevala posebne zahteve za prenos znanj in spretnosti s svetovalcev na osebje Komisije.

69 Komisija ima raznolika orodja, ki vsebujejo informacije, na podlagi katerih je mogoča izmenjava informacij o storitvah zunanjih svetovalcev, vendar so manj ustrezna za razširjanje dela, ki so ga ti svetovalci opravili, kot je povzeto v tabeli 6.

Tabela 6 – Orodja IT Komisije, ki vsebujejo informacije o uporabi zunanjih svetovalcev


Orodje IT

Namen

Stanje
Modul pravne obveznosti ABAC Centralni repozitorij za nepovratna sredstva in pogodbe. To je centralni proračunski in računovodski informacijski sistem, ki je povezan z drugimi sistemi IT Zagotavlja podatke o pogodbah

Kakovost, točnost in zanesljivost kodiranih podatkov so omejene ter so predmet ocen kakovosti podatkov
Sistem finančne transparentnosti Spletišče, ki objavlja podatke o upravičencih do različnih vrst financiranja, ki ga neposredno upravljajo generalni direktorati Komisije, njeno osebje v delegacijah Unije ali izvajalske agencije

Vir informacij za sistem finančne preglednosti je modul pravne obveznosti ABAC, ki vpliva na kakovost in zanesljivost evidentiranih podatkov
Zagotavlja zmogljivosti iskanja za pogodbe (prejemniki), glede na vrsto (kategorija razreda), predmet naročila ali območje, ki mu bo ukrep koristil

Informacije o prejemnikih so omejene
Podatkovna zbirka Tenders Electronic Daily (TED) Spletna različica dopolnila k Uradnemu listu EU, kjer so objavljena obvestila o postopkih za oddajo javnih naročil (javnih organov) Analizo je mogoče izvesti s preučitvijo obvestila o javnem naročilu
Repozitorij Urada za publikacije Centralni repozitorij študij EU IISDB, uporabnikom omogoča spremljanje napredka ocen in študij Informacije so omejene zlasti na študije in ocene, pri čemer so vključene nekatere tehnične študije
Lokalna orodja IT/repozitoriji Repozitoriji, vzpostavljeni na ravni generalnih direktoratov, za spremljanje in upravljanje strokovnega znanja Informacije so povezane z izložki, pripravljenimi na ravni generalnih direktoratov

Vir: Evropsko računsko sodišče

70 Generalni direktorati so uporabljali različne metode za izmenjavo znanja o izložkih zunanjih svetovalcev (glej primere na sliki 9). To razširjanje je bilo razdrobljeno in osredotočeno na raven generalnega direktorata, kar omejuje potencial za učinkovito deljenje rezultatov dela zunanjih svetovalcev znotraj Komisije.

Slika 9 – Prakse za razširjanje izložkov zunanjih svetovalcev

Vir: Evropsko računsko sodišče

71 Sodišče je ugotovilo, da medinstitucionalna podatkovna zbirka študij EU (IISDB) vsebuje informacije o načrtovanih in izvedenih ocenah ter študijah, na podlagi katerih bi bilo mogoče razširjati znanje. Od marca 2022 lahko do podatkovne zbirke dostopajo vse institucije. Sodišče je analiziralo informacije, ki so jih v to podatkovno zbirko vnesli izbrani generalni direktorati. Ti so študije evidentirali na različne načine, kot je prikazano v tabeli 7, nekatere tehnične študije (npr. poročila, priporočila, tehnične analize) pa niso bile vključene v podatkovno zbirko. Zato IISDB vsebuje delne informacije o vseh izvedenih študijah, Komisija pa zbirke ni zasnovala kot celovito orodje za izmenjavo znanja.

Tabela 7 – Medinstitucionalna podatkovna zbirka študij EU ne vsebuje popolnih informacij o študijah

Generalni direktorat Vzpostavljene prakse
JRC Zunanje študije in ocene, ki so izvedene na zahtevo drugih generalnih direktoratov, niso vključene v IISDB.
GD AGRI in GD GROW V IISDB so vključene zlasti študije in ocene, pridobljene v okviru agende za boljše pravno urejanje.
Tehnične študije, ki niso zagotovljene v okviru agende za boljše pravno urejanje, niso vključene.
EUROSTAT Študije in ocene, razen tistih, ki se uporabljajo za interne namene generalnega direktorata, so evidentirane.
V IISDB so prav tako vključene študije in ocene, izvedene interno (kot so vmesne ocene evropskega statističnega programa).
GD ENV V IISDB so evidentirane predvsem študije in ocene, izvedene znotraj okvira za boljše pravno urejanje.
Študije, izvedene za preučevanje različnih povezav med okoljem in gospodarstvom, so objavljene na spletišču Evropske komisije za okolje in gospodarstvo ter niso evidentirane v IISDB.
GD EMPL V IISDB so evidentirane le študije in ocene, pridobljene znotraj okvira za boljše pravno urejanje.

Vir: Evropsko računsko sodišče

Upravljavske informacije Komisije so le delno točne, sistematično poročanje pa je slabo

72 Sodišče v tem delu preučuje informacije, ki so Komisiji na voljo v zvezi z najemanjem zunanjih svetovalcev, in kako je Komisija poročala o njihovi uporabi.

Komisija nima točnih informacij o obsegu in vrsti storitev zunanjih svetovalcev, ki jih uporablja

73 Sodišče je ocenilo, ali ima Komisija ustrezne in zanesljive informacije, ki bi ji omogočile učinkovit nadzor nad uporabo zunanjih svetovalcev in poročanje o njej ter ali so take informacije na voljo za različne vrste storitev. Sodišče je preučilo, na kakšen način so generalni direktorati Komisije evidentirali informacije za tovrstne storitve, in testiralo podatke za obdobje 2017–2019.

74 Finančni sistem Komisije od leta 2017 omogoča evidentiranje pogodb o opravljanju storitev zunanjih svetovalcev v štirih kategorijah: svetovanje, študije, ocene in raziskave. Komisija je sicer jasno opredelila, kaj pomenita kategoriji „študija” in „ocena” (glej odstavek 23), vendar generalnim direktoratom ni zagotovila jasne opredelitve svetovalnih in raziskovalnih storitev (glej odstavek 24). Ti dve kategoriji sta bili splošneje opredeljeni (glej tabelo 2). Posledično so ju generalni direktorati nedosledno uporabljali pri evidentiranju uporabe zunanjih svetovalcev.

75 Na primer, na seznamu je kategorija „svetovanje”, v okviru katere je bila evidentirana velika večina storitev zunanjih svetovalcev (glej tabelo 3), opisana kot „svetovalne” storitve. Sodišče je ugotovilo, da so generalni direktorati pod to kategorijo evidentirali raznolike storitve. Sem spadajo nekatere storitve, ki se običajno oddajajo v zunanje izvajanje, kot so:

  •  storitve za razvoj in upravljanje sistemov IT, vključno z licencami, vzdrževanjem, študijami in podporo,
  •  statistične storitve ter storitve združevanja podatkov in pridobivanja informacij (temeljne dejavnosti Eurostata in sekundarne dejavnosti drugih generalnih direktoratov),
  •  tehnična podpora za države članice in tehnična pomoč za države (zlasti tretje države).

V slednjem primeru v finančnem sistemu Komisije ni opredeljen končni upravičenec storitve zunanjih svetovalcev. Komisija v okviru razdelka 4 večletnega finančnega okvira „Evropa v svetu” naroča večino takih storitev v korist tretjih držav EU. Te storitve so predstavljale 1 milijardo EUR skupnega zneska sklenjenih pogodb z zunanjimi svetovalci v obdobju 2017–2019. Komisiji to ne omogoča, da bi ustrezno predstavila svojo uporabo zunanjih svetovalcev.

76 Kategorija „raziskave” vključuje vse storitve, povezane z raziskovalnimi, razvojnimi in znanstvenimi dejavnostmi, ki ne spadajo v nobeno izmed ostalih treh kategorij. JRC je na primer v to kategorijo vključil približno 88 % storitev, ki jih je naročil (tj. 107,2 milijona EUR). Sodišče je ugotovilo, da je to zajemalo raznolike pogodbe, pri čemer so nekatere spadale v druge kategorije (glej tabelo 3): izvajanje študij ali ocen, zagotavljanje tehnične pomoči, laboratorijsko vzdrževanje in oprema, pridobivanje podatkov, podaljševanje blagovnih znamk in pristojbine za patente, organizacija usposabljanj in konferenc ter razgradnja jedrskih objektov.

77 Komisija ima decentralizirano strukturo z veliko različnimi oddelki, odgovornimi za evidentiranje podatkov v centralnem finančnem sistemu. Komisija se je zavedala težav s točnostjo evidentiranja podatkov, zato je leta 2020 in 2021 izvajala čiščenje, da bi odpravila napake ali netočnosti pri kodiranju, povezane s pogodbami z zunanjimi svetovalci. Leta 2021 je ustvarila tudi preglednico kakovosti podatkov, da bi sistematično spremljala kakovost evidentiranih podatkov o pogodbah.

78 Sodišče je kljub tem pobudam vseeno odkrilo več neskladnosti in napak, ki so jih generalni direktorati naredili pri kodiranju pogodb z zunanjimi svetovalci (več podrobnosti je na voljo v Prilogi I).

79 Komisija zaradi premalo podrobnih kategorij pogodb in napak pri kodiranju ni imela točnih informacij o obsegu in vrstah storitev zunanjih svetovalcev, ki jih je naročila.

Komisija ne sporoča sistematično informacij o svoji uporabi storitev zunanjih svetovalcev

80 Sodišče je ob upoštevanju, v kakšnem obsegu je Komisija uporabljala zunanje svetovalce, ocenilo, ali je bilo vzpostavljeno ustrezno in sistematično interno poročanje. Organi, odgovorni za razrešnico, in drugi deležniki so Komisijo zaprosili za informacije o zneskih, ki jih namenja zunanjim svetovalcem (glej odstavek 14). Te poizvedbe odražajo resnično zanimanje javnosti za število in strošek zunanjih svetovalcev, vrste zagotovljenih storitev ter morebitna tveganja, ki so s tem povezana.

81 Analiza uporabe zunanjih svetovalcev ali porabe zanje in notranje poročanje o tem se ne izvajata. Interni upravni odbor Komisije je vprašanje zunanjih svetovalcev obravnaval ad hoc, npr. ko je podprl smernice o internih izvajalcih storitev23.

82 Poročanje o uporabi zunanjih svetovalcev se zagotavlja predvsem na podlagi povpraševanja. Komisija na zahtevo (npr. Evropskega parlamenta) pripravi poročilo, ki temelji na informacijah iz njenega finančnega sistema. Vendar morajo generalni direktorati Komisije izvajati ročna preverjanja podatkov, da bi zagovorili, da se sporočajo le pravilni zneski, ki ustrezajo zadevnim storitvam. Med revizijo Sodišča so bile odkrite napake v podatkih Komisije (glej odstavek 78).

83 Letno poročilo o upravljanju in smotrnosti izvrševanja proračuna EU je glavno poročilo Komisije o smotrnosti na visoki ravni v zvezi z rezultati, doseženimi v okviru proračuna EU. V letnih poročilih o dejavnostih generalnih direktoratov se poroča o smotrnosti na lokalni ravni. Oba sklopa poročil ne razkrivata informacij o uporabi zunanjih svetovalcev.

84 Poraba za zunanje svetovalce se financira iz operativnih sredstev različnih programov EU in predstavlja zelo majhen delež skupnih odhodkov iz poslovanja. Zato pogosto ni zajeta v temeljit nadzor nad uporabo notranjih sredstev, ki se financirajo iz upravnih odhodkov, in tozadevno poročanje. Ker ni celovitega poročanja na ravni Komisije, je ta manj zmožna take storitve uspešno upravljati v okviru skupne uporabe sredstev ter opredeliti tveganja, povezana z njihovim zagotavljanjem.

Zaključki in priporočila

85 Evropska komisija vsako leto nameni približno 1 milijardo EUR za storitve zunanjih svetovalcev, ki jih uporablja za podporo pri raznolikih svetovalnih, študijskih, ocenjevalnih in raziskovalnih dejavnostih. Sodišče je zaključilo, da Komisija uporabe zunanjih svetovalcev ne upravlja na način, s katerim bi bila zagotovljena stroškovna učinkovitost in v celoti varovani njeni interesi.

86 Sodišče je ugotovilo, da v okviru Komisije, s katerim se ureja uporaba zunanjih svetovalcev, obstajajo znatne pomanjkljivosti. Okvir Komisije za svetovanje in raziskave, kamor se uvršča večina zneska pogodb, sklenjenih z zunanjimi svetovalci, ni vseboval navodil v zvezi z obsegom, v katerem je mogoče naloge oddajati v zunanje izvajanje, kako so storitve zunanjih svetovalcev opredeljene ter katere zmožnosti in zmogljivosti bi bilo treba ohranjati interno (odstavki 1826).

87 V okviru Komisije so za študije in ocene zagotovljene jasne smernice za utemeljevanje ter dokumentiranje uporabe zunanjih svetovalcev namesto internega osebja. Komisija je redno uporabljala svetovalce za izvajanje ponavljajočih se dejavnosti. V številnih takih primerih ni bilo dokazov, da je bila izvedena ocena potreb (odstavki 24 in 2832).

Priporočilo 1 – Dokončanje obstoječega okvira, s katerim se ureja uporaba storitev zunanjih svetovalcev

Komisija naj dodatno razvije svoj okvir, s katerim se ureja uporaba zunanjih svetovalcev. V okviru naj:

  1. opredeli različne oblike podpore, ki jo lahko zagotovijo zunanji svetovalci;
  2. določi smernice, kako izvajati ocene potreb (med drugim, kdaj je treba izvesti analize stroškov in koristi), vključno z metodami za oceno potrebe po oddaji dela v zunanje izvajanje namesto uporabe internega osebja;
  3. zagotovi merila, ki se uporabljajo za dejavnosti in procese, ki bi se morali izvajati znotraj Komisije ter jih ne bi smeli oddati v zunanje izvajanje.

Ciljni rok za izvedbo: december 2023.

88 Sodišče je ugotovilo, da je Komisija pri naročanju storitev pri zunanjih izvajalcih upoštevala finančno uredbo in svoja notranja pravila. Merila, ki jih je uporabljala za izbiro zmagovalnih ponudb, so bila ustrezna (odstavki 3436).

89 Komisija ni v zadostni meri spremljala in obvladovala pomembnih tveganj, povezanih z uporabo zunanjih svetovalcev. Sem spadata tveganji koncentracije ponudnikov in prevelike odvisnosti od razmeroma majhnega števila ponudnikov storitev. To s seboj prinaša tveganje, da so nekateri ponudniki z obsežnimi izkušnjami z delom s Komisijo uspešnejši pri sklepanju pogodb, ker so pridobili konkurenčno prednost. Poleg tega je Komisija izvedla vsa potrebna formalna preverjanja nasprotij interesov. Vendar v okviru teh preverjanj ni mogoče zagotoviti, da so zaznana in odpravljena vsa pomembna tveganja. Nekatera znatna tveganja, povezana s storitvami, ki jih zagotavljajo zunanji svetovalci, zato niso bila ustrezno interno analizirana (odstavki 3856).

Priporočilo 2 – Boljše spremljanje in blaženje tveganj, ki izhajajo iz uporabe storitev zunanjih svetovalcev

Komisija naj izboljša svoj pristop k spremljanju in blaženju tveganj, povezanih z njeno uporabo zunanjih svetovalcev, z:

  1. rednim analiziranjem tveganj koncentracije in prevelike odvisnosti na ravni generalnih direktoratov ter Komisije;
  2. razjasnitvijo vzpostavljenih postopkov, povezanih s konkurenčno prednostjo, ki jo imajo zunanji ponudniki z dolgotrajnimi izkušnjami na ravni EU;
  3. dopolnitvijo navodil za preprečevanje nasprotij interesov z vključitvijo tveganj, ki še niso bila obravnavana;
  4. zagotavljanjem, da generalni direktorati opredelijo kritična tveganja in poročajo o njih ter da so bila ta tveganja predstavljena internemu upravnemu odboru, da bi ta lahko usklajeval ocenjevanje in obvladovanje teh tveganj ter svetoval v zvezi s tem.

Ciljni rok za izvedbo: december 2023.

90 Komisija je dobro upravljala posamezne pogodbe z zunanjimi svetovalci. Zagotovila je na primer, da so svetovalci storitve izvedli ustrezno kakovostno, preden jih je plačala. Vendar Komisija uspešnosti zunanjih svetovalcev ni ocenjevala dosledno in (razen v primeru študij in ocen) informacij o teh ocenah ni delila s svojimi generalnimi direktorati. V pogodbah o opravljanju storitev je le redko obravnavan prenos znanja svetovalcev, Komisija pa ne obravnava sistematično, ali je potreben prenos znanj in spretnosti. Razširjanje rezultatov dela svetovalcev je bilo razdrobljeno in osredotočeno na raven generalnih direktoratov; podatki so bili v nekaterih primerih nepopolni (odstavki 5771).

Priporočilo 3 – Boljša uporaba rezultatov storitev zunanjih svetovalcev

Komisija naj dosledno opredeljuje in izkorišča vrednost, ki se ji zagotavljajo s storitvami zunanjih svetovalcev, tako da, kadar je to ustrezno, izvaja:

  1. sistematične ocene po opravljenem delu zaradi pridobivanja izkušenj;
  2. sistematično analizo, ali je potreben prenos znanja svetovalcev osebju Komisije;
  3. interne ureditve za razširjanje pridobljenih izkušenj in rezultatov in opredeli dobre prakse v zvezi z zadolžitvami zunanjih svetovalcev.

Ciljni rok za izvedbo: december 2023.

91 Z informacijskimi sistemi Komisije se niso zagotavljale točne informacije o obsegu in vrstah uporabljenih storitev zunanjih svetovalcev, čeprav jih Komisija uporablja kot dopolnilen vir za zagotavljanje svojih izložkov. Komisija se tega zaveda in je pred kratkim začela pripravljati izboljšave. Informacij o svoji uporabi storitev zunanjih svetovalcev ne sporoča sistematično Parlamentu in Svetu, prav tako ne izvaja internega poročanja (odstavki 7284).

Priporočilo 4 – Boljše poročanje o uporabi storitev zunanjih svetovalcev

Komisija naj redno poroča o uporabi storitev zunanjih svetovalcev. To poročanje naj temelji na točnih in popolnih podatkih ter vključuje informacije, kot sta obseg in vrsta prejetih storitev.

Ciljni rok za izvedbo: december 2023.

To poročilo je sprejel senat V, ki ga vodi Tony Murphy, član Evropskega računskega sodišča, v Luxembourgu 17. maja 2022.

 

Za Evropsko računsko sodišče

Klaus-Heiner Lehne
predsednik

Priloga

Priloga I – Primeri nepravilnega in nedoslednega kodiranja kategorije pravne obveznosti

V spodnjih tabelah so navedeni primeri nepravilnega (tabela 8) ali nedoslednega (tabela 9) kodiranja kategorij pravne obveznosti, ki jih je Sodišče odkrilo v pregledanih dokumentih. Med revidiranim obdobjem je bila na podlagi kategorije pravne obveznosti okvirne pogodbe določena kategorija pravne obveznosti vseh nadaljnjih posameznih pogodb, ne glede na točen predmet posamezne pogodbe. Ti primeri niso navedeni v spodnjih tabelah.

Tabela 8 – Nepravilno kodiranje kategorije pravne obveznosti

Vrsta storitve Koda Opomba
Priprava poročila o okolju za izdajo licenc za patente, ki so bistveni del standarda, med razvojem interneta stvari Svetovanje Končni produkt je študija.
Študije v podporo konkurenčnosti in celovito poročilo za leto 2018: enotni trg za blago po 25 letih digitalizacije Raziskave Končni produkt je študija.
ESP DESIS III – Opravljanje zunanjih storitev za razvoj in študije informacijskih sistemov ter podporo zanje – sklop 1 – drugi pogodbeni izvajalec Svetovanje Storitev bi morala biti kodirana pod kategorijo Svetovanje na področju informacijske tehnologije.
Izvedba storitev na področjih razvoja in operacij finančnih in/ali računovodskih sistemov IT za naročnike Svetovanje Storitev bi morala biti kodirana pod kategorijo Svetovanje na področju informacijske tehnologije.
Licence in vzdrževanje produktov SAP Svetovanje Storitev bi morala biti kodirana pod kategorijo Svetovanje na področju informacijske tehnologije.
2017/388-933 – revidiranje računovodskih izkazov projektov 2015/356-593 „Enabling living conditions” Svetovanje Storitev bi morala biti kodirana pod kategorijo Revizijske storitve.
ENI/2015/365-481 – organizacija konferenc, seminarjev in srečanj Svetovanje Storitev bi morala biti kodirana pod kategorijo Konference, zunanja srečanja in potovanja.

Vir: Evropsko računsko sodišče na podlagi nabora podatkov ABAC Komisije za obdobje 2017–2019

Tabela 9 – Podobne storitve so kodirane v različnih kategorijah razredov pravne obveznosti

Pogodba o opravljanju strokovnih storitev – plačana pristojbina – 30 dni, brez potovanja Svetovanje
Pogodba o opravljanju strokovnih storitev – 30 dni, s potovanjem Raziskave
Ocena dokumentacije FAD-2018-0 Raziskave
Ocena dokumentacije FAD-2018-0 Ocene
Tehnični sekretariat skupine je obvestil organe v skladu z uredbo o gradbenih proizvodih Ocene
Tehnični sekretariat skupine za upravno sodelovanje (ADCO) je obvestil organe v skladu z uredbo o gradbenih proizvodih Svetovanje
Študija ocene učinka ECODESIGN za ukrepe na področju trajnostnih izdelkov Svetovanje
Študija ocene učinka v zvezi z označevanjem dišavnih alergenov na kozmetičnih izdelkih Študije
Študija ocene učinka v zvezi z revizijo Direktive 2000/14/ES o hrupu na prostem Raziskave
Pogodba o opravljanju storitev – EMODNET – sklop 3 Fizika Svetovanje
Pogodba o opravljanju storitev – EMODNET – sklop 6 Človeška dejavnost Študije

Vir: Evropsko računsko sodišče na podlagi nabora podatkov ABAC Komisije za obdobje 2017–2019

Kratice

EASME: Izvajalska agencija za mala in srednja podjetja24

ENVAC: svetovalni odbor Generalnega direktorata za okolje za javna naročila

ESTAT/Eurostat: Statistični urad Evropske unije

FPI: Služba za instrumente zunanje politike

GD AGRI: Generalni direktorat za kmetijstvo in razvoj podeželja

GD BUDG: Generalni direktorat za proračun

GD CLIMA: Generalni direktorat za podnebno politiko

GD DEVCO: Generalni direktorat za mednarodno sodelovanje in razvoj, leta 2021 se je preimenoval v Generalni direktorat za mednarodna partnerstva (GD INTPA)

GD EMPL: Generalni direktorat za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje

GD ENER: Generalni direktorat za energetiko

GD ENV: Generalni direktorat za okolje

GD GROW: Generalni direktorat za notranji trg, industrijo, podjetništvo ter mala in srednja podjetja

GD MOVE: Generalni direktorat za mobilnost in promet

GD NEAR: Generalni direktorat za sosedstvo in širitvena pogajanja

GD REFORM: Generalni direktorat za podporo strukturnim reformam

IISDB: medinstitucionalna podatkovna zbirka študij EU

JRC: Skupno raziskovalno središče

VFO: večletni finančni okvir

Glosar

Interni upravni odbor: centralni upravljalni organ Komisije, ki zagotavlja usklajevanje, nadzor, svetovanje in strateško usmeritev v zvezi z internimi vprašanji, vključno z dodelitvijo sredstev ter obvladovanjem tveganj.

Izjemni postopek za oddajo javnega naročila: postopek za oddajo javnega naročila, ki se uporablja v nujnih primerih in vključuje pogajanje s ponudniki, izbranimi brez poziva k oddaji ponudb.

Letno poročilo o dejavnostih: poročilo, ki ga pripravijo vsi generalni direktorati Komisije ter institucije in organi EU in v katerem sta opisani njihova smotrnost poslovanja glede na zastavljene cilje ter uporaba finančnih in človeških virov.

Letno poročilo o upravljanju in smotrnosti izvrševanja proračuna: letno poročilo Komisije o njenem upravljanju proračuna EU in doseženih rezultatih, v katerem so povzete informacije iz letnih poročil generalnih direktoratov in izvajalskih agencij o njihovih dejavnostih.

Načrt upravljanja: letni načrt, ki ga pripravi vsak oddelek Komisije, v katerem je opisano delo oddelka v zvezi s prioritetami in strateškimi cilji Komisije ter na podlagi katerega je omogočeno načrtovanje in spremljanje dejavnosti, virov in potreb po osebju ter poročanje o njih.

Odprti postopki za oddajo javnih naročil: postopek za oddajo javnega naročila, v katerem lahko sodelujejo vsi morebitni ponudniki.

Okvirna pogodba: obširen sporazum, v okviru katerega je mogoče skleniti bolj specifične pogodbe.

Omejeni postopki za oddajo javnih naročil: postopek za oddajo javnega naročila, v katerem lahko sodelujejo le izbrani ponudniki.

Postopki za oddajo javnih naročil s pogajanji: postopek za oddajo javnega naročila, ki vključuje omejeno število ponudnikov in pri katerem se lahko javni naročnik pogaja o pogodbenih pogojih.

Razpis za prijavo interesa: predizbira morebitnih ponudnikov, ki bodo vabljeni k sodelovanju v omejenem postopku za oddajo javnega naročila.

Revizijska ekipa

V posebnih poročilih Sodišča so predstavljeni rezultati njegovih revizij politik in programov EU ali tem v zvezi z upravljanjem na posameznih področjih proračuna. Sodišče izbira in načrtuje revizijske naloge tako, da je njihov učinek kar največji, in pri tem upošteva tveganje za smotrnost ali skladnost, višino ustreznih prihodkov ali porabe, prihodnji razvoj ter politični in javni interes.

To revizijo smotrnosti je opravil revizijski senat V – Financiranje in upravljanje EU –, ki ga vodi član Evropskega računskega sodišča Tony Murphy. Revizijo je vodil član Sodišča François-Roger Cazala, pri njej pa so sodelovali vodja njegovega kabineta Dirk Pauwels in atašejka v njegovem kabinetu Stéphanie Girard, vodilni upravni uslužbenec Colm Friel, vodja naloge Daria Bochnar ter revizorki Marion Kilhoffer in Anzela Poliulianaite. Grafično podporo sta zagotovila Alexandra Mazilu in Jesús Nieto Muñoz, jezikovno podporo pa Richard Moore.

Končne opombe

1 Oddelki, službe in izvajalske agencije, ki so najeli zunanje svetovalce.

2 Evropska komisija, C(2018) 7703 final, Communication to the Commission: Governance in the European Commission, 21.11.2018.

3 Risk Management in the Commission – Implementation Guide, različica je bila posodobljena septembra 2021.

4 Evropska komisija, C(2018) 7703 final, Communication to the Commission: Governance in the European Commission, 21.11.2018.

5 Pismo Evropskega parlamenta predsednici Evropske komisije z dne 30. marca 2021, podelitev razrešnice Komisiji za leto 2019, pisna vprašanja komisarju Johannesu Hahnu, zaslišanje z dne 11. januarja 2021; podelitev razrešnice Komisiji za leto 2019, pisna vprašanja generalni sekretarki Ilze Juhansone, zaslišanje z dne 6. januarja 2021.

6 Podrobni odgovori Komisije na posebne zahteve Sveta, ki dopolnjujejo Poročilo Komisije o nadaljnjem ukrepanju glede razrešnice za proračunsko leto 2019, COM(2021) 405 final (točka 33).

7 GD AGRI, GD BUDG, GD EMPL, GD ENV, GD GROW, GD HR, JRC, GD NEAR, GD REFORM, Eurostat, EASME in Generalni sekretariat Evropske komisije.

8 UL L 193, 30.7.2018, Uredba (EU, Euratom) 2018/1046 Evropskega parlamenta in Sveta o finančnih pravilih, ki se uporabljajo za splošni proračun Unije, 18.7.2018.

9 Evropska komisija, Vade-mecum on public procurement in the Commission, februar 2016, posodobljeno januarja 2020.

10 COM(2002) 713 final, Communication from the Commission on the collection and use of expertise by the Commission: principles and guidelines, 11.12.2002.

11 Evropska komisija, Harmonised procedures for managing Commission studies, 4.7.2012.

12 SWD(2015) 111 final in SWD(2017) 350 final.

13 Orodje št. 43: TOOL #43. What is an evaluation and when is it required?, orodje št. 44: TOOL #44. Planning & the 5 year rolling evaluation plan in orodje št. 48: TOOL #48. Conducting the evaluation.

14 Evropska komisija, Guidelines on the use of in-house service providers and assimilated, 27. julij 2020.

15 Orodje št. 4: TOOL #4. Evidence-based better regulation in orodje št. 44: TOOL #44. Planning & the 5 year rolling evaluation plan.

16 Prikazani so le generalni direktorati s skupnim zneskom sklenjenih pogodb, ki presega 50 milijonov EUR.

17 Obvestilo Komisije (2021/C 121/01) – Smernice o izogibanju in obvladovanju nasprotja interesov v skladu s finančno uredbo, 9.4.2021.

18 Kakor so bili nazadnje spremenjeni z Uredbo (EU, Euratom) št. 1023/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 22. oktobra 2013 (UL L 287, 29.10.2013, člen 16).

19 https://www.ombudsman.europa.eu/sl/decision/en/110608

20 https://www.ombudsman.europa.eu/sl/press-release/en/141928

21 Orodje št. 48: TOOL #48. Conducting the evaluation.

22 Orodje št. 49: TOOL #49. The staff working document for evaluation.

23 Guidelines on the use of in-house service providers and assimilated.

24 Od leta 2021 se imenuje Izvajalska agencija Evropskega sveta za inovacije ter za mala in srednja podjetja (Eismea), da bi ime odražalo njen novi mandat in dejavnosti.

Stik

EVROPSKO RAČUNSKO SODIŠČE
12, rue Alcide De Gasperi
L-1615 Luxembourg
LUKSEMBURG

Tel. +352 4398-1
Vprašanja: eca.europa.eu/sl/Pages/ContactForm.aspx
Spletišče: eca.europa.eu
Twitter: @EUAuditors

Veliko dodatnih informacij o Evropski uniji je na voljo na internetu.
Dostop je mogoč na strežniku Europa (https://europa.eu).

Luxembourg: Urad za publikacije Evropske unije, 2022

PDF ISBN 978-92-847-8233-8 ISSN 1977-5784 doi:10.2865/891753 QJ-AB-22-013-SL-N
HTML ISBN 978-92-847-8227-7 ISSN 1977-5784 doi:10.2865/21179 QJ-AB-22-013-SL-Q

AVTORSKE PRAVICE

© Evropska unija, 2022

Politika Evropskega računskega sodišča (Sodišča) glede ponovne uporabe je določena v njegovem sklepu o politiki odprtih podatkov in ponovni uporabi dokumentov ECA Decision No 6-2019.

Če ni drugače navedeno (npr. v posameznih obvestilih o avtorskih pravicah), so vsebine Sodišča, ki so v lasti EU, pod licenco Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Praviloma je zato ponovna uporaba dovoljena, če se ustrezno navede vir in označijo morebitne spremembe. Kdor ponovno uporabi vsebine Sodišča, ne sme potvoriti prvotnega pomena ali sporočila. Sodišče ni odgovorno za morebitne posledice ponovne uporabe.

Če so na gradivu prikazane določljive fizične osebe, npr. na fotografijah uslužbencev Sodišča, ali če gradivo vsebuje dela tretjih oseb, je treba pridobiti dodatne pravice.

Kadar je pridobljeno tako dovoljenje, se z njim razveljavi in nadomesti zgoraj omenjeno splošno dovoljenje, zato morajo biti v njem jasno navedene morebitne omejitve glede uporabe.

Za uporabo in prikazovanje vsebin, katerih lastnica ni EU, je morda treba pridobiti dovoljenje neposredno od imetnikov avtorskih pravic.

Programska oprema ali dokumenti, za katere veljajo pravice industrijske lastnine, kot so patenti, blagovne znamke, registrirani modeli, logotipi in imena, niso vključeni v politiko Sodišča glede ponovne uporabe.

Na spletiščih institucij Evropske unije znotraj domene europa.eu so povezave do spletišč tretjih oseb. Ker Sodišče na ta spletišča ne more vplivati, vas poziva, da preberete njihove dokumente o politiki glede varstva osebnih podatkov in avtorskih pravic.

Uporaba logotipa Sodišča

Logotip Sodišča se ne sme uporabljati brez predhodnega soglasja Sodišča.

Stik z EU

Osebno
Po vsej Evropski uniji je na stotine informacijskih točk Europe Direct. Naslov najbližje lahko najdete na spletni strani: https://europa.eu/european-union/contact_sl.

Po telefonu ali elektronski pošti
Europe Direct je služba, ki odgovarja na vaša vprašanja o Evropski uniji. Nanjo se lahko obrnete:

  • s klicem na brezplačno telefonsko številko: 00 800 6 7 8 9 10 11 (nekateri ponudniki lahko klic zaračunajo),
  • s klicem na navadno telefonsko številko: +32 22999696 ali
  • po elektronski pošti s spletne strani: https://europa.eu/european-union/contact_sl.

Iskanje informacij o EU

Na spletu
Informacije o Evropski uniji v vseh uradnih jezikih EU so na voljo na spletišču Europa: https://europa.eu/european-union/index_sl.

Publikacije EU
Brezplačne in plačljive publikacije EU lahko prenesete s https://op.europa.eu/sl/publications ali jih tam naročite. Za več izvodov brezplačnih publikacij se obrnite na Europe Direct ali najbližjo informacijsko točko (https://europa.eu/european-union/contact_sl).

Zakonodaja EU in drugi dokumenti
Do pravnih informacij EU, vključno z vso zakonodajo EU od leta 1951 v vseh uradnih jezikovnih različicah, lahko dostopate na spletišču EUR-Lex: https://eur-lex.europa.eu.

Odprti podatki EU
Do podatkovnih zbirk EU lahko dostopate na portalu odprtih podatkov EU (https://data.europa.eu/sl). Podatke lahko brezplačno prenesete in uporabite tudi v komercialne namene.