5 skyrius. Prie skaitmeninio amžiaus prisitaikiusi Europa

Į žmogų panašus mažas baltas robotas stovi iškėlęs rankas. Fone vaikai imituoja jo pozą.
Humanoidinis robotas NAO pristatomas įtraukiame dienos priežiūros centre, kuriame jis lydi vaikus kasdieniame gyvenime (Karlsrūhė, Vokietija, 2023 m. birželio 7 d.). © AFP

Įvadas

ES remia į žmogų orientuotą, tvarios skaitmeninės visuomenės viziją, kuria piliečiams ir įmonėms suteikiama galių ir kuri veikia kaip klimato politikos veiksmų katalizatorius. Skaitmeninė visuomenė ir skaitmeninės technologijos suteikia naujų laisvių ir teisių, taip pat atveria naujų galimybių mokytis, pramogauti, dirbti, tyrinėti ir įgyvendinti siekius, kurie peržengia fizinių bendruomenių ir geografinių vietovių ribas.

Tačiau vis dar yra daug su skaitmenine transformacija susijusių uždavinių, o ES juos sprendžia taikydama išsamią sistemą, vadinamą skaitmeniniu dešimtmečiu. 2023 m. ES ėmėsi aktyvesnių veiksmų, kad sustiprintų kibernetinį saugumą ir duomenų apsaugą, užtikrintų dirbtiniam intelektui (DI) taikomas atsargumo priemones, pažabotų nesąžiningą praktiką skaitmeninėje erdvėje ir apsaugotų skaitmeninių paslaugų naudotojų teises, ypatingą dėmesį skirdama pažeidžiamiausiems – mūsų vaikams. Kiti prioritetai, be kita ko, buvo priemonės, skirtos junglumui, judumui, švietimui ir teisminiam bendradarbiavimui gerinti.

Spustelėkite ir pateksite į 5 skirsnis - Kosmosas

5 skirsnis

Kosmosas

Pažanga skaitmeninio dešimtmečio srityje

Skaitmeninio dešimtmečio - atidarykite naujoje kortelėje. tikslas – užtikrinti, kad visi technologijų ir inovacijų aspektai būtų naudingi žmonėms. ES yra pasiryžusi siekti holistinės pertvarkos – nuo skaitmeninių įgūdžių tobulinimo ir infrastruktūros modernizavimo iki dirbtinio intelekto integravimo į verslo praktiką ir viešųjų paslaugų stiprinimo skaitmeninėmis priemonėmis. 2023 m. rugsėjo mėn. pradinėje skaitmeninio dešimtmečio ataskaitoje - atidarykite naujoje kortelėje. apžvelgta ES skaitmeninė pažanga. Joje pateiktos rekomendacijos ES valstybėms narėms, kurios padėtų įgyvendinti skaitmeninio dešimtmečio užmojus. Ataskaitoje taip pat pateiktas metinis skaitmeninės ekonomikos ir visuomenės indeksas - atidarykite naujoje kortelėje. ir analizuojamas skaitmeninių daugiašalių projektų - atidarykite naujoje kortelėje. – didelio masto projektų, kurių nė viena valstybė narė negalėtų plėtoti savarankiškai, įgyvendinimas.

Be to, šiame dokumente nagrinėta, kaip valstybės narės įgyvendino Deklaraciją dėl skaitmeninių teisių ir principų - atidarykite naujoje kortelėje., atspindinčią ES įsipareigojimą užtikrinti patikimą, saugią ir darnią skaitmeninę transformaciją, kurios pagrindas – žmonės. Ataskaitoje taip pat apžvelgtas jų bendrų pastangų potencialas ir sėkmė. Išsiskiriantis aspektas buvo neatidėliotinas poreikis didinti investicijas į skaitmenines technologijas, įgūdžius ir infrastruktūrą.

Vaizdo įrašas apie ES skaitmeninį dešimtmetį, kuriame rodomi įvairūs pasakos apie Snieguolę veikėjai. Įraše pabrėžiamos pastangos gerinti interneto ryšį ir didinti saugumą.
VAIZDO ĮRAŠAS. Kartą Europos skaitmeniniame dešimtmetyje.

Skaitmeninės Europos programa

Europos Komisija oficialiai patvirtino savo įsipareigojimą siekti skaitmeninės lyderystės priimdama 2023–2024 m. Skaitmeninės Europos darbo programą. Darbo programoje numatytos strateginės investicijos, kurios labai svarbios įgyvendinant skaitmeninio dešimtmečio užmojus - atidarykite naujoje kortelėje.. Ši programa yra susijusi ne tik su piniginiu įsipareigojimu, bet ir su ES technologiniu suverenumu, kuris neatsiejamas nuo Europos žaliojo kurso. Ją įgyvendindama ES nubrėžia kelią į skaitmeninę ateitį, kuri bus naudinga visiems asmenims, įmonėms ir valdžios institucijoms.

Skaitmeninės Europos programa. Svarbiausi 2023 m. įvykiai

  • Rugpjūčio 31 d.

    Pasirašytas asociacijos susitarimas su Turkija.

  • Rugsėjo 28 d.

    Paskelbti kvietimai teikti pasiūlymus, kuriais remiami aukšto lygio skaitmeniniai įgūdžiai ir duomenų erdvės.

  • Lapkričio 21 d.

    Paskelbti kvietimai teikti pasiūlymus, kuriais remiami aukšto lygio skaitmeniniai įgūdžiai.

  • Gruodžio 14 d.

    Priimtos iš dalies pakeistos 2024 m. darbo programos.

Skaitmeninės technologijos pramonėje

Junglumas

Norint valdyti skaitmeninę transformaciją, reikia ir greito prisitaikymo, ir didesnio junglumo. 2023 m. vasario mėn. Komisija parengė planą, kaip užtikrinti gigabitinį junglumą - atidarykite naujoje kortelėje. visoje ES. Pasiūlytu Gigabitinės infrastruktūros aktu - atidarykite naujoje kortelėje. siekiama sutrumpinti labai pralaidžių elektroninių ryšių tinklų diegimo laiką ir sumažinti sąnaudas. Kad nacionalinėms valdžios institucijoms būtų lengviau tai įgyvendinti, Rekomendacijos dėl gigabitinio ryšio projekte - atidarykite naujoje kortelėje. išdėstytos sąlygos, kuriomis operatoriai gali naudotis konkurentų tinklais. Be to, Komisija tuo pat metu pradėjo konsultacijas - atidarykite naujoje kortelėje., kad sužinotų nuomones apie elektroninių ryšių sektoriaus ir jo infrastruktūros ateitį.

Dirbtinis intelektas ir superkompiuteriai

Nuo bendravimo su pokalbių robotais iki pritaikytų internetinių rekomendacijų – DI tampa neatsiejama ES gyventojų kasdienio gyvenimo dalimi. Atsižvelgiant į tai, kaip plačiai jis naudojamas, labai svarbu sukurti sistemą, kuri neleistų juo piktnaudžiauti ir apsaugotų žmonių privatumą.

ES siekia pirmauti DI, kuriuo žmonės gali pasitikėti, srityje. Ji siekia padidinti mokslinių tyrimų ir pramonės pajėgumus, kartu užtikrindama, kad technologijos išliktų saugios ir kad būtų apsaugotos žmonių teisės.

Gruodžio mėn. Europos Parlamento ir valstybių narių derybose Europos Sąjungos Taryboje dėl novatoriško DI akto - atidarykite naujoje kortelėje. buvo pasiektas politinis susitarimas. Pirmoji pasaulyje išsami DI teisinė sistema skatins jo augimą ES visų labui ir valdys su technologijomis susijusią riziką. Ja DI kūrėjams, diegėjams ir naudotojams nustatomi aiškūs saugaus DI naudojimo ES reikalavimai ir pareigos; užtikrinama, kad DI gerbtų pagrindines asmenų teises ES ir draudžiama tokia praktika kaip socialinių kreditų vertinimas balais. Aktu taip pat siekiama skatinti inovacijas sukuriant apribotą bandomąją reglamentavimo aplinką – specialias sistemas, kuriose įmonės, visų pirma startuoliai, galėtų išbandyti naujus produktus ir paslaugas realioje aplinkoje be įprastų reglamentavimo iššūkių.

Siekdama nustatyti tarptautinius patikimo DI standartus, Komisija bendradarbiauja su bendraminčiais partneriais, pavyzdžiui, G7, be kita ko, vykdant Hirošimos dirbtinio intelekto procesą - atidarykite naujoje kortelėje.. Komisija prisidėjo prie G7 vadovų susitarimo dėl Pagrindinių dirbtinio intelekto principų - atidarykite naujoje kortelėje. ir savanoriško Dirbtinio intelekto kūrėjų elgesio kodekso - atidarykite naujoje kortelėje. ir jį palankiai įvertino.

2023 m. ES ėmėsi tolesnių veiksmų, kad savo valstybėse narėse sukurtų pasaulinio lygio superkompiuterių tinklą. Europos našiosios kompiuterijos bendroji įmonė - atidarykite naujoje kortelėje. – teisės ir finansavimo subjektas, vienijantis ES bendroves superkompiuteriams kurti – atrinko pardavėją, kuris įsigys, tieks, įdiegs ir prižiūrės pirmąjį Europos eksalygmens superkompiuterį (kompiuterį, galintį atlikti daugiau kaip kvintilijoną skaičiavimo operacijų per sekundę) „Jupiter“ - atidarykite naujoje kortelėje.. Be to, birželio mėn. bendroji įmonė pasirašė prieglobos susitarimus su šešiomis vietomis visoje ES (Čekijoje, Vokietijoje, Ispanijoje, Prancūzijoje, Italijoje ir Lenkijoje) dėl kvantinių kompiuterių - atidarykite naujoje kortelėje. prieglobos ir eksploatavimo.

ES pasinaudojo savo pasaulinio lygio superkompiuterių tinklu - atidarykite naujoje kortelėje., kad „pagamintas Europoje“ generatyvinis dirbtinis intelektas taptų tarptautinio masto. Tai padės startuoliams visoje ES sutrumpinti savo DI modelių mokymo laiką.

Margretė Vestajer stovi fone su įvairiais kitais dalyviais ir stebi roboto pristatymą.
Už prie skaitmeninio amžiaus prisitaikiusią Europą atsakinga vykdomoji Europos Komisijos pirmininko pavaduotoja ir už konkurenciją atsakinga Europos Komisijos narė Margrethe Vestager (penkta iš dešinės) G7 už skaitmeninės srities ir technologijų klausimus atsakingų ministrų susitikime (Takasakis, Japonija, 2023 m. balandžio 30 d.). © AFP

Puslaidininkiai

Puslaidininkiai, paprastai vadinami lustais, yra šiandienos elektronikos širdis ir smegenys. Europos lustų aktas, kuris įsigaliojo - atidarykite naujoje kortelėje. rugsėjo 21 d., yra drąsus žingsnis stiprinant Europos puslaidininkių sektorių. Jis taip pat padės ES užtikrinti technologinį suverenumą puslaidininkių technologijų ir pritaikymo srityje. Jo tikslas yra plataus užmojo – iki 2030 m. padvigubinti ES pasaulinės puslaidininkių rinkos dalį iki 20 proc.

Trys ramsčiai
2023 m. laimėjimai

Per Lustų bendrąją įmonę remti pažangiųjų lustų technologijų plėtrą ir inovacijas.

2023 m. lapkričio mėn. Lustų bendroji įmonė - atidarykite naujoje kortelėje. paskelbė pirmus kvietimus teikti pasiūlymus dėl bandomųjų gamybos linijų. Pagal pradinį kvietimą numatyta 1,67 mlrd. EUR iš ES; tikimasi, kad šią sumą papildys valstybės narės ir privatūs fondai ir iš viso ji bus apie 3,3 mlrd. EUR. Bendroji įmonė sustiprins ES puslaidininkių ekosistemą ir Europos technologinę lyderystę. Siekiama panaikinti atotrūkį tarp laboratorijų ir gamybos. Tai reiškia – laboratorijose atliktų mokslinių tyrimų ir sukurtų prototipų pavertimą pritaikomais procesais gamybai.

Pritraukti didelių investicijų lustams ES gaminti ir stabiliam tiekimui užtikrinti.

Nuo tada, kai aktas buvo pasiūlytas 2022 m. pradžioje, ES paskelbta apie daugiau kaip 100 mlrd. EUR vertės pramonės investicijų - atidarykite naujoje kortelėje..

Stebėti rinkos pokyčius ir numatyti būsimas krizes taikant Europos Komisijos ir valstybių narių veiksmų koordinavimo mechanizmą.

Pranešimų apie puslaidininkius sistema - atidarykite naujoje kortelėje. buvo įdiegta 2023 m. gegužės mėn., siekiant stebėti galimą riziką puslaidininkių tiekimo grandinėje.

Europos duomenų strategija

Duomenys yra skaitmeninės transformacijos, inovacijų ir ekonomikos augimo varomoji jėga. Tam tikri viešojo sektoriaus duomenys, pavyzdžiui, meteorologiniai ar oro kokybės duomenys, kurie teikia visuomeninę, aplinkosauginę ir ekonominę naudą, turėtų būti prieinami viešai. 2023 m. sausio mėn. Komisija paskelbė didelės vertės duomenų rinkinių - atidarykite naujoje kortelėje., kurie turi būti prieinami nemokamai kompiuterio skaitomais formatais, sąrašą.

Nuo 2023 m. rugsėjo mėn. taikomu Duomenų valdymo aktu - atidarykite naujoje kortelėje. bus atskleistas viešųjų duomenų potencialas ir skatinamas pasitikėjimas savanorišku dalijimusi duomenimis. Juo bus reglamentuojamas pakartotinis viešai saugomų apsaugotų duomenų naudojimas ir nustatyti bendri logotipai - atidarykite naujoje kortelėje., kad būtų galima nustatyti ES duomenų tarpininkus ir duomenų altruizmo organizacijas. Šiuo aktu taip pat siekiama pašalinti technines kliūtis padedant Europos duomenų inovacijų valdybai. Apžvelgiamaisiais metais Komisija pristatė Europos turizmo duomenų erdvės - atidarykite naujoje kortelėje. ir Europos viešųjų pirkimų duomenų erdvės - atidarykite naujoje kortelėje. planus. Ji taip pat nustatė Europos turizmo suinteresuotųjų subjektų bendradarbiavimo platformos ir novatoriškos viešųjų pirkėjų bendruomenės platformos, skirtos geresniam viešųjų pirkėjų bendradarbiavimui, sistemą.

Lapkričio mėn. ES priėmė - atidarykite naujoje kortelėje. naują Reglamentą dėl suderintų sąžiningos prieigos prie duomenų ir jų naudojimo taisyklių (Duomenų aktą), kuris bus taikomas nuo 2025 m. Juo siekiama skatinti ES duomenų ekonomiką, gerinti prieigą prie pramonės duomenų ir skatinti patikimą ES debesijos rinką. Duomenų aktu bus užtikrinta didesnė duomenų kontrolė, skatinamos inovacijos ir skatinama toliau kurti duomenis.

Parama įmonėms

Kad išliktų konkurencinga, kiekviena įmonė, nepriklausomai nuo jos dydžio, turi vykdyti skaitmeninę transformaciją. Europos skaitmeninių inovacijų centrai - atidarykite naujoje kortelėje. teikia atsakymus ir paramą įmonėms, kurioms reikia pagalbos vykstant skaitmeninei pertvarkai.

Kas yra Europos skaitmeninių inovacijų centras (EDIH)?

Europos skaitmeninių inovacijų centrai yra vieno langelio principu visose valstybėse narėse veikiantys centrai, padedantys įmonėms ir viešojo sektoriaus organizacijoms spręsti skaitmeninius uždavinius ir tapti konkurencingesniais.

Visoje Europoje įsteigta daugiau kaip
150 EDIH - atidarykite naujoje kortelėje..

Jie bendrai finansuojami 314 mln. EUR suma pagal Skaitmeninės Europos programą.

Kam padeda EDIH?

Europos skaitmeninių inovacijų centrai padeda mažosioms ir vidutinėms įmonėms, vidutinės kapitalizacijos įmonėms ir viešojo sektoriaus organizacijoms spręsti skaitmeninius uždavinius. Jų misija dera su Europos skaitmeninio dešimtmečio tikslu užtikrinti, kad iki 2030 m. daugiau kaip 90 % mažųjų ir vidutinių įmonių pasiektų bent bazinį skaitmeninio intensyvumo lygį.

Kaip EDIH gali padėti?

Europos skaitmeninių inovacijų centrai teikia įvairiausias paslaugas, technines ekspertines žinias, profesinį mokymą ir finansines konsultacijas.

Bendrovių teisės skaitmeninimas

Šiuolaikiškam verslui taip pat reikia aiškesnės teisinės sistemos. Toliau plėtojant internetines priemones, skirtas įmonių steigimui ir tarpvalstybinei veiklai, užsiimti verslu ES tampa lengviau. Naujausiu Komisijos pasiūlymu - atidarykite naujoje kortelėje. šiuo klausimu siekiama išplėsti skaitmeninių priemonių ir procesų naudojimą ES bendrovių teisėje. Jame nustatytu vienkartinio duomenų pateikimo principu siekiama sumažinti administracinę naštą – Europos Sąjungoje veiklą plečiančioms įmonėms nereikės iš naujo teikti informacijos. Be to, Verslo registrų sąveikos sistema - atidarykite naujoje kortelėje. užtikrina, kad bendrovių duomenys išliktų patikimi ir lengvai prieinami visoje ES.

Kova su piratavimu internete

Be leidimo dalijimasis autorių teisėmis saugomu turiniu daro žalą kūrybinėms įmonėms ir trukdo inovacijoms bei ekonomikos augimui. Suprasdama, kaip svarbu stabdyti piratavimą internete, ypač tiesiogiai transliuojamų renginių, pavyzdžiui, sporto varžybų ir koncertų, metu, 2023 m. gegužės mėn. Komisija pateikė rekomendacijas dėl priemonių - atidarykite naujoje kortelėje.. Ji ragina valstybes nares imtis veiksmų kovojant su neteisėtomis transliacijomis ir taip remti ES sporto ir kūrybos pramonę.

Transporto ir judumo skaitmenizacija

Taip, kaip skaitmeninio verslo taisyklėmis skatinamas ekonomikos augimas, taip ir skaitmeninis transportas užtikrina tvarų, veiksmingą ir plataus masto augimą. Todėl ES priėmė naujas taisykles, kad paskatintų intelektines transporto sistemas - atidarykite naujoje kortelėje.. Šiuo dabartinės šios srities direktyvos atnaujinimu optimizuojamas kelionių daugiarūšiu transportu planavimas, racionalizuojamas eismo valdymas ir skatinamas ekologiškas keliavimas. Lapkričio mėn. taip pat buvo priimtas pasiūlymas dėl bendros Europos judumo duomenų erdvės - atidarykite naujoje kortelėje., siekiant supaprastinti dalijimąsi duomenimis ir jų kaupimą.

ES taip pat siekia, kad keliai taptų saugesni. Svarbus žingsnis siekiant šio tikslo 2023 m. buvo pasiūlymas modernizuoti vairuotojo pažymėjimų taisykles - atidarykite naujoje kortelėje.. Pasiūlyme numatyta įvesti skaitmeninį vairuotojo pažymėjimą, kuris galiotų visoje ES. Juo taip pat siekiama lengviau užtikrinti kelių eismo taisyklių laikymąsi tarpvalstybiniu mastu. Šie pokyčiai labai svarbūs siekiant pagerinti kelių eismo saugumą ir pasiekti visiškai saugaus eismo vizijos tikslą, kad iki 2050 m. keliuose nežūtų nė vienas žmogus.

Dėl sparčios komercinių bepiločių orlaivių rinkos plėtros Europos Sąjungoje kilo naujų taisyklių dėl bepiločių orlaivių saugos ir veiksmingumo banga. 2023 m. pradėtos taikyti naujos ES taisyklės - atidarykite naujoje kortelėje., kuriomis sukuriama speciali bepiločiams orlaiviams skirta oro erdvė, vadinama sistema „U-space“, kad bepiločių orlaivių eismas būtų saugus, o jų operatoriai galėtų teikti įvairesnes paslaugas. Nuo siuntų pristatymo iki skubios pagalbos ir nuo paieškos ir gelbėjimo operacijų iki infrastruktūros stebėsenos – Europos dronų strategijos 2.0 vizija teiks nuolatinę naudą.

Gerai matomą liemenę vilkintis vyras dirba su įranga šalia geležinkelio linijos.
Darbai prie Vėrto–Germersheimo–Špejerio linijos Vokietijoje, vykdomi pagal programą „Fast-Track“, siekiant padėti skaitmenizuoti geležinkelių tinklą (2023 m. liepos 21 d.).

Skaitmenizacija piliečiams

Kibernetinis saugumas ir atsparumas

2023 m. sausio mėn. įsigaliojo naujosios taisyklės, kuriomis siekiama užtikrinti bendrą aukštą kibernetinio saugumo lygį visose valstybėse narėse, vadinamos TIS 2 direktyva - atidarykite naujoje kortelėje.. Palyginti su ankstesnėmis 2016 m. kibernetinio saugumo priemonėmis, naujosios taisyklės taikomos daugiau sektorių, pavyzdžiui, telekomunikacijos paslaugų teikėjams, pašto paslaugoms, viešajam administravimui ir sveikatos priežiūrai. Šiuose sektoriuose veikiančios įmonės dabar turi vykdyti griežtesnes rizikos valdymo ir pranešimo apie incidentus pareigas.

Lapkričio 30 d. Parlamentas ir Taryba susitarė dėl Kibernetinio atsparumo akto - atidarykite naujoje kortelėje., kuriuo siekiama sugriežtinti taisykles dėl saugesnių aparatinės ir programinės įrangos produktų. Tai yra pirmasis pasaulyje tokio pobūdžio teisės aktas. Juo bus padidintas visų skaitmeninių produktų ES kibernetinis saugumas, o tai padės vartotojams ir įmonėms. Šis teisės aktas bus taikomas viskam – nuo kūdikių stebėjimo prietaisų iki maršruto parinktuvų, o saugumo taisyklės priklausys nuo gaminio rizikos lygio.

Balandžio mėn. Komisija taip pat pateikė pasiūlymą dėl ES kibernetinio solidarumo akto - atidarykite naujoje kortelėje., kad padėtų šalims bendradarbiauti kovojant su internetinėmis grėsmėmis.

Vaizdo įrašas, kuriame išsamiai aptariamos ES investicijos į kibernetinį saugumą ir kalbama apie platformą „Saiber reindž“ – vieną pagrindinių ES iniciatyvų, kuria siekiama stiprinti skaitmeninę gynybą nuo kibernetinių išpuolių.
VAIZDO ĮRAŠAS. ES kibernetinis saugumas. ES aktyviau deda pastangas apsaugoti piliečius, įmones ir infrastruktūrą nuo kibernetinių išpuolių ir finansuoja mokslinius tyrimus, kad sustiprintų savigyną skaitmeninėje erdvėje.

Duomenų apsauga

Šiandieniniame glaudžiais tarpusavio ryšiais susijusiame pasaulyje duomenys sklinda po visą pasaulį paspaudus mygtuką. Duomenų apsauga puoselėja žmonių pasitikėjimą. Tai reiškia, kad visi, kas tvarko asmens duomenis, turėtų laikytis tų pačių taisyklių. Tai pabrėžiama liepos mėn. Komisijos pasiūlyme dėl naujo reglamento dėl Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) procedūrinių taisyklių - atidarykite naujoje kortelėje.. Siūlomu reglamentu siekiama sustiprinti BDAR vykdymo užtikrinimą tais atvejais, kai tai susiję su daugiau nei vienoje valstybėje narėje esančiais asmenimis. Jo tikslas yra aiškus – spartesnis bylų sprendimas, t. y. greičiau suteikiamos teisių gynimo priemonės žmonėms ir didesnis teisinis tikrumas įmonėms.

Dėl gerėjančių pasaulinių duomenų apsaugos standartų suklestėjo tarptautinis bendradarbiavimas. Įsidėmėtini rezultatai būtų gegužės mėn. paskelbtos ES ir Pietryčių Azijos valstybių asociacijos gairės dėl duomenų perdavimo nuostatų - atidarykite naujoje kortelėje., ES ir JAV duomenų privatumo sistema - atidarykite naujoje kortelėje., dėl kurios liepos mėn. susitarta Komisijoje, ir sėkminga susitarimo dėl duomenų su Japonija peržiūra - atidarykite naujoje kortelėje..

Vera Jourova sėdi eilėje su kitais podiumo diskusijos dalyviais ir gestikuliuodama kalba į mikrofoną.
Už vertybes ir skaidrumą atsakinga Europos Komisijos pirmininko pavaduotoja Věra Jourová (antra iš kairės) dalyvauja konferencijoje „Penkeri BDAR taikymo metai. Ar šis reglamentas tebėra ES skaitmeninės aplinkos lyginamasis standartas?“ (angl. „5 Years of the GDPR: Still a benchmark in the EU digital landscape?“ (Briuselis, Belgija, 2023 m. gegužės 23 d.).

Skaitmeninių paslaugų aktas ir Skaitmeninių rinkų aktas

Siekdama geriau apsaugoti pagrindines teises ir pažaboti nesąžiningą praktiką skaitmeninėje erdvėje, 2023 m. ES pradėjo taikyti du naujus aktus – Skaitmeninių paslaugų aktą (SPA) - atidarykite naujoje kortelėje. ir Skaitmeninių rinkų aktą - atidarykite naujoje kortelėje..

SPA užtikrinama, kad interneto platformos ir paieškos sistemos būtų laikomos atsakingomis už žalingą turinį. Juo siekiama apsaugoti vaikus internete, suteikti aiškumo dėl to, kaip veikia algoritmai, ir uždrausti tikslinę reklamą, kuria žmonės profiliuojami pagal tokias kategorijas kaip etninė kilmė, politinės pažiūros ir seksualinė orientacija.

Šios platformos iki vasario 17 d. turėjo atskleisti savo naudotojų skaičių ES - atidarykite naujoje kortelėje.. Didžiausioms iš jų, vadinamoms labai didelėms interneto platformoms ir paieškos sistemoms - atidarykite naujoje kortelėje., nustatytas laikotarpis iki rugpjūčio mėn. pabaigos, kad jos pradėtų vykdyti šiame akte nustatytas pareigas. Nuo to laiko ES renka informaciją iš pagrindinių platformų, kad patikrintų, ar jos laikosi SPA dalių, visų pirma vaikų apsaugos ir žalingo turinio šalinimo srityse. Siekiant paremti SPA taikymą, šių įmonių algoritmams prižiūrėti buvo įsteigtas Europos algoritmų skaidrumo centras - atidarykite naujoje kortelėje..

Kad būtų paspartintas SPA vykdymas, valstybės narės taip pat raginamos - atidarykite naujoje kortelėje. skubiai reaguoti į teroristinį turinį internete ir neapykantą kurstančią kalbą. Komisija taip pat pasirašė administracinius susitarimus - atidarykite naujoje kortelėje. su keliomis nacionalinėmis žiniasklaidos reguliavimo institucijomis, kurios šiuo metu pirmauja įgyvendinant SPA. Jų vaidmuo prižiūrint žiniasklaidos veiklą ir puoselėjant transliavimo standartus yra ne tik priežiūra. Jos užtikrina, kad interneto platformos būtų ne tik pasyvios interneto prieglobos, bet ir aktyvios dalyvės moderuojant ir valdant turinį internete, kuris yra neteisėtas arba kelia sisteminę riziką visuomenei.

Susijusiame Skaitmeninių rinkų akte nustatytos aiškios pareigos - atidarykite naujoje kortelėje. užtikrinti, kad dominuojančios skaitmeninio sektoriaus įmonės, vadinamos prieigos valdytojais, skaitmeninėje rinkoje išlaikytų vienodas sąlygas. Rugsėjo mėn. pradžioje paskirti šeši prieigos valdytojai - atidarykite naujoje kortelėje., kurie iki 2024 m. kovo mėn. turi pradėti visapusiškai laikytis reikalavimų.

2022 m. Kovos su dezinformacija praktikos kodeksą - atidarykite naujoje kortelėje. pasirašiusios šalys, įskaitant visas pagrindines internetines platformas, taip pat įsteigė naują Skaidrumo centrą - atidarykite naujoje kortelėje. ir paskelbė pirmąsias pradinės būklės ataskaitas - atidarykite naujoje kortelėje. dėl to, kaip jos praktiškai įgyvendina kodekse nustatytus įsipareigojimus.

Vaizdo įrašas, kuriame vaizduojama pernelyg intensyvi invazinio pobūdžio reklama. Jame dvi tinklinio varžybas bandančias žiūrėti moteris vis trikdo daugybė reklaminių pranešimų.
VAIZDO ĮRAŠAS. Dėl Skaitmeninių paslaugų akto tikslinė reklama bus skaidresnė ir labiau ribojama. Pavyzdžiui, bus draudžiama reklama, grindžiama neskelbtinais duomenimis (pvz., duomenimis apie seksualumą, religiją ar rasę) arba nukreipta į vaikus.

Virtualūs pasauliai

Remiantis ES tyrimu - atidarykite naujoje kortelėje., 98 proc. specialistų mano, kad per ateinančius penkerius metus išplėstinė realybė - atidarykite naujoje kortelėje. taps svarbia jėga jų pramonėje. Tai žinodama, ES siekia suprasti tiek tokių technologijų naudą, tiek jų keliamą riziką, kartu visuomet atsižvelgiant į asmens teises. Siekdama gauti realios grįžtamosios informacijos, 2023 m. vasario–balandžio mėn. Komisija surengė Europos piliečių forumą - atidarykite naujoje kortelėje., kuriame surinkta informacija apie virtualiuosius pasaulius (žr. 9 skyrių).

Šie kolektyviniai atsiliepimai buvo panaudoti liepos mėn. priimtoje naujojoje Web 4.0 ir virtualiųjų pasaulių strategijoje - atidarykite naujoje kortelėje., kuria siekiama sukurti skaidrią, saugią ir visiems – tiek žmonėms, tiek įmonėms ar valdžios institucijoms – palankią ES skaitmeninę aplinką.

Moteris, dėvinti virtualiosios realybės akinius, studijoje naudodama manekeną mokosi atlikti dirbtinį kvėpavimą.
Europos piliečių forumo virtualiųjų pasaulių klausimais dalyvė, dėvinti virtualiosios realybės akinius, mokosi gaivinimo technikos (Briuselis, Belgija, 2023 m. balandžio mėn.).

Kokie bus virtualieji pasauliai?

Sveikata

Studentai ir specialistai gali būti mokomi reaguoti į kritines situacijas ir atlikti modeliuojamas operacijas; dėl to sumažėtų chirurginių komplikacijų rizika, o diagnozės būtų tikslesnės.

Žalioji pertvarka

Trimačiai modeliai gali imituoti visuotinio atšilimo poveikį, kad būtų galima geriau suprasti jo priežastis ir švelninimo priemones.

Prie žaliosios pertvarkos visoje pramonėje prisidės trumpesnis įsisteigimo laikas ir mažesnis energijos, medžiagų ir išteklių švaistymas.

Pramonė

Iki 2025 m. pramoniniai virtualieji pasauliai sutrumpins transporto priemonių pristatymo laiką 60 %, o transporto priemonių gamybos anglies dioksido pėdsaką – 50 %.

Menas ir dizainas

Virtualieji kūriniai – nuo mados iki kultūros paveldo ir nuo muzikos iki vaizduojamojo meno ir dizaino – suteiks naujų būdų kurti. Jie suteiks naudotojams galimybę pasijusti kaip tikrame muziejuje, koncerte, teatre ar įtraukiame balete.

Švietimas

Labiau patirtinis mokymosi procesas gali padėti mokiniams greičiau mokytis ir geriau suprasti pasaulį.

Tarpvalstybinis bendradarbiavimas

Kai ES gyventojai persikelia iš vienos ES šalies į kitą, jų socialinės apsaugos teisės, įskaitant sveikatos priežiūrą ir pensijas, persikelia kartu su jais. Rugsėjo 6 d. Komisija pasiūlė skaitmeninį planą - atidarykite naujoje kortelėje., kad pasinaudoti šiomis teisėmis tarpvalstybiniu mastu būtų greičiau ir paprasčiau. Geresnis valstybių narių keitimasis duomenimis ir supaprastintos prašymų dėl išmokų procedūros padės ne tik žmonėms gyventi, dirbti ir keliauti užsienyje, bet ir įmonėms užsiimti verslu kitose valstybėse narėse, o nacionalinėms administracijomis – koordinuoti socialinę apsaugą tarpvalstybiniu mastu.

Dėl ES skaitmeninės tapatybės dėklės - atidarykite naujoje kortelėje. kiekvienas ES gyventojas netrukus galėtų naudotis saugia mobiliąja programėle, kuri leis įrodyti savo tapatybę tiek internete, tiek realiame gyvenime, ir saugoti asmens dokumentus, pavyzdžiui, vairuotojo pažymėjimą, asmens tapatybės kortelę ir akademinius pažymėjimus.

Pagrindinės iniciatyvos socialinei apsaugai gerinti vykdant skaitmeninę transformaciją

Paspartinti EESSI įgyvendinimą

Tikslas – pereiti nuo popierinių prie skaitmeninių mainų tarp nacionalinių socialinės apsaugos institucijų, užtikrinant, kad iki 2024 m. pabaigos visose dalyvaujančiose Europos šalyse pradėtų veikti Elektroninių socialinės apsaugos informacijos mainų (EESSI - atidarykite naujoje kortelėje.) sistema.

Perkelti socialinės apsaugos koordinavimo procedūras į internetą

Tikslas – padaryti, kad žmonėms būtų dar lengviau judėti ir dirbti užsienyje, ir užtikrinti galimybę greitai gauti teisės aktuose numatytas išmokas. Valstybės narės gali remtis Bendrųjų skaitmeninių vartų - atidarykite naujoje kortelėje. reglamentu, kuriame numatyta, kad iki 2023 m. gruodžio 12 d. tam tikros administracinės procedūros turi būti visiškai perkeltos į internetą.

Visapusiškai dalyvauti Europos socialinės apsaugos paso bandomojoje veikloje

Europos socialinės apsaugos pasu (Europos socialinės apsaugos pasas - atidarykite naujoje kortelėje.) siekiama supaprastinti piliečių socialinės apsaugos teisę patvirtinančių dokumentų suteikimą ir tikrinimą tarpvalstybiniu mastu.

Įdiegti ES skaitmeninės tapatybės dėklę

ES skaitmeninės tapatybės dėklė bus skaitmeninė priemonė, kuria naudodamiesi ES piliečiai galės internetu patikrinti savo tapatybę ir gauti prieigą prie paslaugų visose valstybėse narėse.

Lapkričio mėn. Parlamentas ir Taryba pasiekė politinį susitarimą - atidarykite naujoje kortelėje. dėl pagrindinių ES skaitmeninės tapatybės teisinės sistemos elementų. Įgyvendinant šią sistemą, dėklė suteiks naudotojams galimybę visiškai kontroliuoti savo duomenis per viešai patikimą sistemą, o ne per didelės privačios platformos siūlomą sistemą.

ES taip pat atnaujino savo tarpvalstybinio bendradarbiavimo teisės klausimais taisykles - atidarykite naujoje kortelėje.. Ankstesnės taisyklės apėmė teisminį bendradarbiavimą, bet jose nebuvo numatyta komunikacija skaitmeninėmis priemonėmis. Dabar valstybių narių kompetentingos institucijos, norėdamos saugiau keistis duomenimis, turi prisijungti prie decentralizuotos IT sistemos. Ši sistema bus sąveiki su e. CODEX - atidarykite naujoje kortelėje. – konkrečiai teismų sektoriui sukurta ryšių priemone, kurią valdo Europos Sąjungos didelės apimties IT sistemų laisvės, saugumo ir teisingumo erdvėje operacijų valdymo agentūra - atidarykite naujoje kortelėje..

Be to, dabar žmonės ir įmonės gali naudotis Europos elektroninės prieigos punktu, kad galėtų skaitmeniniu būdu bendrauti su nacionalinėmis teisminėmis institucijomis. Dabar teismo posėdžiuose gali būti naudojami vaizdo skambučiai, taip pat parengti nauji elektroninių parašų ir spaudų naudojimo, elektroninių dokumentų teisinės galios ir teismo mokesčių elektroninio mokėjimo civilinėse bylose protokolai.

Sveikatos priežiūros ateitis taip pat yra skaitmeninė, o 2022 m. pasiūlyta Europos sveikatos duomenų erdvė - atidarykite naujoje kortelėje. netrukus galėtų atlikti svarbų vaidmenį vykdant šią pertvarką. Gruodžio mėn. Parlamentas ir Taryba priėmė pozicijas - atidarykite naujoje kortelėje., kuriomis remiamas šios erdvės, skirtos suteikti ES gyventojams lengvesnę prieigą prie savo sveikatos duomenų ir jų kontrolę, net jei jie yra kitoje valstybėje narėje, sukūrimas. Sveikatos priežiūros specialistams bus sudarytos sąlygos teikti veiksmingas sveikatos priežiūros paslaugas remiantis išsamia sveikatos istorija. Be to, numatoma, kad tai bus pagrindinis elementas užtikrinant saugų sveikatos duomenų naudojimą svarbiems moksliniams tyrimams ir sveikatos politikos plėtojimui.

Naudojimasis ES skaitmenine tapatybe teikiant prašymą dėl banko paskolos

Be ES skaitmeninės tapatybės

1
Susitariama dėl susitikimo su banku

2
Susitikimas banke

Trūksta vieno dokumento (→1)

3
Pateikiami visi popieriniai dokumentai

4
Bankas atsiunčia pasiūlymą

5
Susitariama dėl kito susitikimo su banku

6
Dar vienas susitikimas banke – pasirašoma paskolos sutartis

Su ES skaitmenine tapatybe

1
Naudotojas visus dokumentus – nuo tapatybės kortelės iki pajamas pagrindžiančio dokumento – turi asmeninėje skaitmeninėje dėklėje.

2
Jis pasirenka tik tuos dokumentus, kurių bankas reikalauja prašymui dėl paskolos pateikti, ir paprastai bei saugiai juos išsiunčia.

3
Bankas gauna dokumentus elektroniniu būdu. Jei trūksta dokumento, naudotojas jį nusiunčia vienu spustelėjimu. Paraišką galima tvarkyti toliau.

Naudojant ES skaitmeninę tapatybę šis procesas supaprastinamas ir sutaupoma daugiau laiko.

Skaitmeniniai įgūdžiai

Skaitmeniniai įgūdžiai yra labai svarbūs, kad žmonės galėtų dalyvauti darbo rinkoje ir apskritai visuomenėje, taip pat socialinei įtraukčiai užtikrinti. 2023 m. paskelbti Europos įgūdžių metais, todėl ES toliau rėmė valstybes nares ir švietimo bei mokymo sektorių, kad jie galėtų teikti kokybišką, įtrauktų ir prieinamą skaitmeninį švietimą ir mokymą, kad būtų ugdomi ES gyvenančių žmonių skaitmeniniai įgūdžiai. Apžvelgiamaisiais metais ES pradėjo įgyvendinti įvairias iniciatyvas įgūdžių trūkumo problemai spręsti.

Siekiant skaitmeninio dešimtmečio politikos tikslo, kad iki 2030 m. lyčių požiūriu proporcingas IRT specialistų skaičius pasiektų 20 mln., pagal Skaitmeninės Europos programą pradėtos magistrantūros programos ir trumpalaikiai mokymo kursai skaitmeninių įgūdžių srityje. Nuo 2023 m. jos yra prieinamos per Skaitmeninių įgūdžių ir darbo vietų platformą - atidarykite naujoje kortelėje., kuri dabar dar labiau išaugusi – joje veikia 22 nacionalinės skaitmeninių įgūdžių ir darbo vietų koalicijos - atidarykite naujoje kortelėje..

Infografike parodoma dabartinė lyčių nelygybė ES informacinių ir ryšių technologijų sektoriuje ir apibrėžiamas tikslas užtikrinti lyčių lygybę.

Du tūkstančiai dvidešimt pirmaisiais metais 19,1 procento ES informacinių ir ryšių technologijų specialistų buvo moterys. ES tikslas – iki du tūkstančiai trisdešimtųjų metų pasiekti lyčių lygybę ir padidinti moterų informacinių ir ryšių technologijų specialisčių procentinę dalį iki 50 procentų.

Padėtis

Ateityje 90 % darbo vietų bus būtini skaitmeniniai įgūdžiai.

Daugiau kaip trečdalis ES darbo jėgos neturi skaitmeninių įgūdžių, reikalingų daugumai darbo vietų visuose sektoriuose – nuo verslo iki transporto ir net žemės ūkio.

Tik 54 % 16–74 metų amžiaus ES gyventojų gali atlikti pagrindines skaitmenines užduotis.

Daugiau nei 70 % įmonių nurodo, kad tinkamus skaitmeninius įgūdžius turinčių darbuotojų trūkumas – viena iš kliūčių investicijoms.

ES patiria kritinį skaitmeninių technologijų ekspertų trūkumą, be kita ko, kibernetinio saugumo ir duomenų analizės srityje. Tikėtina, kad šis trūkumas didės, nes numatoma, kad nuo 2022 m. iki 2030 m. darbingo amžiaus žmonių skaičius sumažės nuo 265 mln. iki 258 mln.

Įdarbinta 9,4 mln. informacinių ir ryšių technologijų (IRT) specialistų (4,6 % visų darbuotojų ES). Dabartinėmis sąlygomis IRT specialistų skaičius ES iki 2030 m. pasieks beveik 12 mln., tad iki 2030 m. tikslo, t. y. bent 20 mln. dirbančių IRT specialistų, jų trūks maždaug 8 mln.


Kaip problemą sprendžia ES?

Finansinę paramą skaitmeniniams įgūdžiams ugdyti sudaro:

2 mlrd. EUR „Europos socialinio fondo +“ programos

29 mlrd. EUR (*) Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planai(*) Šis skaičius yra numatytos išlaidos pirminiams ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planams.

580 mln. EUR Skaitmeninės Europos programa


ES iniciatyvos skaitmeniniams įgūdžiams remti

1. Giliųjų technologijų specialistų inciatyva - atidarykite naujoje kortelėje. (pagal Naująją Europos inovacijų darbotvarkę)

Pirmaisiais iniciatyvos įgyvendinimo metais Europos inovacijos ir technologijos institutas padarė didelę pažangą siekdamas tikslo, kad iki 2025 m. giliųjų technologijų srities kvalifikaciją įgytų 1 mln. besimokančių asmenų.

Jis įsteigė pirmąją Giliųjų technologijų specialistų mokymo premiją - atidarykite naujoje kortelėje., kuria siekiama pripažinti ir apdovanoti organizacijas, kurios sėkmingai sprendžia giliųjų technologijų srities mokymo problemas.

Jis keleto universitetų ir įmonių įsipareigojimus parengti daugiau kaip 650 000 besimokančiųjų.

2023 m. sausio mėn. jis paleido savo naują interneto platformą „EIT Campus“ - atidarykite naujoje kortelėje., kurioje sutelkta daugiau kaip 2 500 verslumo ir įgūdžių ugdymo kursų.

2. Europos skaitmeninių įgūdžių sertifikatas - atidarykite naujoje kortelėje.

2022 m. rugsėjo mėn.

Siekiant sužinoti apie esamas skaitmeninių įgūdžių sertifikavimo sistemas, atliekama galimybių studija.

2023 m. balandžio mėn.

Su penkiomis ES valstybėmis narėmis (Ispanija, Prancūzija, Austrija, Rumunija ir Suomija) pradedamas bandomasis projektas, kurio tikslas – išbandyti Europos sertifikato sudedamąsias dalis.

2023 m. gruodžio mėn.

Abiejų darbo krypčių rezultatai pristatomi ir aptariami baigiamajame renginyje.

3. Europos skaitmeninių įgūdžių apdovanojimai - atidarykite naujoje kortelėje.

Europos skaitmeninių įgūdžių apdovanojimais skatinama dalytis patirtimi, kaip panaikinti skaitmeninių įgūdžių atotrūkį.

2023 m. apdovanojimais buvo remiamos penkių kategorijų iniciatyvos: jaunimo, moterų, įtraukties, skaitmeninių įgūdžių tobulinimo darbe ir skaitmeninių įgūdžių švietimo tikslais.

Iš 330 kandidatų atrinkti septyni nugalėtojai.

4. Kibernetinio saugumo įgūdžių akademija - atidarykite naujoje kortelėje.

Pastaraisiais metais kibernetinės grėsmės ES labai išaugo. Akademija stiprins ES kibernetinio saugumo pajėgumus ir padidins kvalifikuotų kibernetinio saugumo specialistų skaičių.

Kosmosas

Kosminės technologijos atlieka labai svarbų vaidmenį kasdieniame ES gyventojų gyvenime, pavyzdžiui, kai jie naudojasi mobiliaisiais telefonais ar automobilių navigacijos sistemomis, žiūri palydovinę televiziją ar iš bankomato išsiima pinigų. Palydovai taip pat teikia svarbius duomenis nelaimių metu ir taip pagerina reagavimo į nelaimes koordinavimą.

2023 m. pradėtos teikti naujos paslaugos siekiant didinti ES „Copernicus“ ir GALILEO palydovų sistemų atsparumą ir konkurencingumą. Pavyzdžiui, atnaujinta GALILEO palydovinė sistema - atidarykite naujoje kortelėje. dabar užtikrina dar tikslesnį buvimo vietos nustatymą – iki 20 cm tikslumu.

Kad patenkintų dabartinius duomenų poreikius ir paskatintų inovacijas, Komisija nustatė dinaminę „Copernicus“ pirkimo sistemą - atidarykite naujoje kortelėje.; tai yra naujas būdas vykdyti kosmoso srities viešuosius pirkimus Europoje. Ši sistema mažosioms ir vidutinėms įmonėms bei startuoliams - atidarykite naujoje kortelėje. sudaro palankesnes sąlygas dalyvauti kosmoso duomenų rinkoje.

Vaizdo įrašas apie „Kopernikus“ duomenų erdvių ekosistemą ir jos vaidmenį Žemės stebėjimo ir aplinkos stebėsenos srityje. Be kita ko, kalbama apie prieigą prie duomenų ir jų tvarkymą įvairių taikomųjų programų reikmėms. Šiomis taikomosiomis programomis, pvz., gaivalinių nelaimių žemėlapių kūrimo ir klimato duomenų analizavimo programomis, naudojasi tyrėjai ir įmonės.
VAIZDO ĮRAŠAS. „Copernicus“ duomenų erdvių ekosistema – nauja platinimo platforma, suteikianti prieigą prie Žemės stebėjimo taikomosioms programoms reikalingų duomenų ir infrastruktūros.

Kovo mėn. ES patvirtino IRIS² - atidarykite naujoje kortelėje. (Palydovus naudojančią atsparumo, tarpusavio sujungimo ir saugumo infrastruktūrą) – savo trečiąją didelę palydovų sistemą. Programa, kuriai iš ES biudžeto skirta 2,4 mlrd. EUR, sukurta siekiant užtikrinti saugius vyriausybinius ryšius, remti karines ir gynybos operacijas ir plėsti komercines plačiajuosčio ryšio paslaugas, visų pirma atokiose vietovėse.

Kad Europa ir toliau pirmautų kosminių technologijų srityje, ne mažiau svarbios investicijos į mokslinius tyrimus ir inovacijas - atidarykite naujoje kortelėje., visų pirma pagal ES finansavimo programas, pavyzdžiui, programą „Europos horizontas“. Šio įsipareigojimo įrodymas – demonstravimo ir patvirtinimo orbitoje programa - atidarykite naujoje kortelėje.. Kaip matyti iš pavadinimo, pagal šią programą kosmoso bendrovės gali išbandyti naujas kosmines technologijas tiesiogiai orbitoje. Tai, pavyzdžiui, suteikia Europos mokslinių tyrimų centrams neįkainojamų įžvalgų, o įmonėms padeda paspartinti palydovų paleidimą.

Pripažindama, kad reikia pritraukti daugiau investicijų, 2023 m. pradžioje Komisija taip pat pradėjo taikyti pirmąjį kosmoso biržos indeksą „Helios“ - atidarykite naujoje kortelėje.. Ši priemonė leidžia susidaryti aiškų vaizdą apie Europos kosmoso bendrovių finansinę padėtį. Ji padeda joms pritraukti daugiau dėmesio, o žmonėms – lengviau į jas investuoti.

Plečiantis Europos kosmoso infrastruktūrai, vis svarbesnės tampa apsaugos priemonės. Europos Sąjungos kosmoso programos agentūra, bendradarbiaudama su 15 valstybių narių, remia šią sritį įgyvendindama ES kosmoso stebėjimo ir sekimo partnerystę - atidarykite naujoje kortelėje.. Ši partnerystė, turinti sudėtingą kosmoso stebėjimo ir sekimo jutiklių sistemą, aptarnauja daugiau kaip 190 registruotų organizacijų ir saugo daugiau kaip 400 palydovų nuo susidūrimo su kosmoso šiukšlėmis ir kitais veikiančiais palydovais rizikos.

Kosminės technologijos yra labai svarbios aplinkos apsaugai, o ES iniciatyva „Tikslas – Žemė“ - atidarykite naujoje kortelėje. yra geriausias šio sąryšingumo pavyzdys. Ja siekiama sukurti išsamų skaitmeninį Žemės modelį, kad būtų galima geriau prognozuoti orus ir nelaimes. Gruodžio mėn. patvirtinto antrojo projekto etapo - atidarykite naujoje kortelėje. metu bus sustiprinti esami skaitmeniniai modeliai, pagerintas duomenų tvarkymas ir prijungtos pažangios DI technologijos.

2023 m. Europos kosmoso politikoje - atidarykite naujoje kortelėje. labai daug dėmesio skirta saugumui kosmose. Šiuo klausimu Komisija ir Sąjungos vyriausiasis įgaliotinis užsienio reikalams ir saugumo politikai Josepas Borrellis pateikė bendrą komunikatą dėl ES kosmoso strategijos saugumo ir gynybos srityje - atidarykite naujoje kortelėje.. Jame nustatomos priemonės, kuriomis siekiama bendro supratimo apie kosmoso grėsmes, ir sudaromas pagrindas 2024 m. pateikti pasiūlymą dėl teisėkūros procedūra priimamo akto dėl ES kosmoso teisės akto (žr. 8 skyrių).

ES kosmoso stebėjimas ir sekimas
2023 m. faktai ir skaičiai

Iki 2023 m. pabaigos trijose skirtingose orbitose nustatyta daugiau kaip 15 600 pavojingų suartėjimų.

434
stebimi palydovai

196
organizacijos, registruotos 24 valstybėse narėse

1 000
susidūrimo prevencijos didelės svarbos atvejų

127
grįžimo į atmosferą analizės atvejai

6
susiskaidymo analizės atvejai

± 445 000
matavimų per dieną