Sprawozdanie specjalne
nr15 2018

Wzmocnienie zdolności sił bezpieczeństwa wewnętrznego w Nigrze i Mali – ograniczone i powolne postępy

Ogólne informacje o sprawozdaniu Niger i Mali to niestabilne państwa w Afryce Zachodniej, w których bezpieczeństwo wewnętrzne jest zagrożone ze względu na działalność ugrupowań terrorystycznych, brak zabezpieczeń na granicach i nieuregulowaną migrację. W odpowiedzi na te zagrożenia UE ustanowiła, odpowiednio w 2012 i 2014 r., misje w dziedzinie wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony, mające na celu wzmocnienie zdolności krajowych sił odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne poprzez zapewnienie im szkoleń, doradztwa i wyposażenia. W latach 2012–2017 i 2014–2017 UE przydzieliła odpowiednio 69 455 000 euro na rzecz EUCAP Sahel Niger i 66 475 000 euro na rzecz EUCAP Sahel Mali. Trybunał stwierdził, że misje przyczyniły się w pewnym stopniu do wzmocnienia zdolności sił odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, lecz postępy w tym zakresie były powolne. Wynikało to z trudnej sytuacji, w jakiej misje prowadziły działania, lecz także z niedociągnięć operacyjnych. Trybunał sformułował szereg zaleceń mających na celu zwiększenie wydajności operacyjnej, zapewnienie trwałości działań oraz usprawnienie monitorowania.

Publikacja jest dostępna w 23 językach i w następującym formacie:
PDF
PDF General Report

Streszczenie

I

Brak bezpieczeństwa w regionie Sahelu w Afryce Zachodniej wywiera negatywny wpływ zarówno na rozwój krajów regionu, jak i na interesy Unii Europejskiej. Wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony (WPBiO) jest instrumentem UE mającym na celu sprostanie wyzwaniom wynikającym z konfliktów zbrojnych, braku stabilności politycznej, terroryzmu, przestępczości zorganizowanej i nielegalnej migracji. W ramach WPBiO UE prowadzi w Nigrze i Mali misje cywilne zapewniające szkolenia, doradztwo i wyposażenie w celu wzmocnienia zdolności krajowych sił odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne.

II

Europejska Służba Działań Zewnętrznych (ESDZ) ustanowiła misje UE dotyczące budowania zdolności (EUCAP) Sahel w Nigrze (2012 r.) i Mali (2014 r.) w imieniu państw członkowskich UE oraz planuje ich operacje i zarządza nimi, Komisja zaś zarządza ich budżetami finansowanymi przez UE (69,46 mln euro dla Nigru w latach 2012-2017 oraz 66,48 mln euro dla Mali w latach 2014-2017). Każdą misją kieruje szef misji, który odpowiada za operacje w danym kraju. Ponad połowę personelu stanowią pracownicy oddelegowani do pracy w ramach misji i opłacani przez państwa członkowskie UE. Pozostali pracownicy są opłacani z budżetów misji.

III

Trybunał przeanalizował sposób, w jaki misje EUCAP Sahel były ustanawiane i zarządzane, jak prowadziły działania oraz czy przyczyniły się do wzmocnienia zdolności sił odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne w Nigrze i Mali. Przeprowadził też wywiady z przedstawicielami ESDZ, Komisji, dwóch misji EUCAP Sahel, organów krajowych i sił bezpieczeństwa wewnętrznego w Nigrze i Mali, a także z szeregiem zainteresowanych stron.

IV

Trybunał uznał, że misje przyczyniły się do wzmocnienia zdolności sił odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne, ale postępy były spowolnione przez trudny kontekst, w jakim misje te prowadziły działania, oraz przez niedociągnięcia operacyjne. Trybunał odnotował, że personel misji nie otrzymał odpowiednich praktycznych wytycznych, a w przypadku EUCAP Sahel Niger – nie został też odpowiednio przeszkolony przed rozmieszczeniem. ESDZ i Komisja nie zapewniały wystarczającego wsparcia, a w niektórych przypadkach stosowały procedury niedostosowane do warunków pracy w terenie.

V

W ramach obydwu misji było wiele wakatów. W ujęciu średnim obsadzono jedynie trzy czwarte stanowisk. Procedury rekrutacji były czasochłonne i często nieskuteczne. Pracownicy z państw członkowskich UE zasadniczo byli oddelegowali na okres trwający do dwóch lat. Misje EUCAP Sahel otrzymują dwuletnie mandaty i roczne budżety. Wszystkie te aspekty ograniczają wydajność operacyjną misji, gdyż nie wspierają planowania średnio- lub długookresowego. Jednocześnie, mimo że misje nie mają na celu przekształcenia w organy stałe w państwach przyjmujących, nie istnieje obecnie jasno określona koncepcja strategii wyjścia.

VI

Trybunał stwierdził, że misje uwzględniały kwestię trwałości w swoich działaniach, ale z niewielkim powodzeniem. Wynikało to częściowo z braku odpowiedzialności po stronie państw przyjmujących, a częściowo z faktu, że misje nie przeznaczały adekwatnych zasobów na zapewnianie trwałości oraz monitorowanie praktycznego stosowania i wykorzystywania przeprowadzonych szkoleń i dostarczonego wyposażenia.

VII

Wskaźniki dotyczące wyników misji były niskie, a w okresie poddanym kontroli misje nie monitorowały ani nie oceniały wystarczająco realizacji zadań. Oceny oddziaływania ESDZ nie były powiązane z monitorowaniem i oceną.

VIII

Trybunał zaobserwował, że misje odgrywały ważną rolę we wzmacnianiu zdolności sił odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne w Nigrze i Mali, a także we wspieraniu innych działań UE i jej państw członkowskich. Inni darczyńcy, państwa członkowskie UE, organy krajowe i beneficjenci wsparcia EUCAP w Nigrze i Mali zasadniczo pozytywnie ocenili działania w ramach misji EUCAP Sahel.

IX

Trybunał przedstawił ESDZ i Komisji następujące zalecenia:

  • podjęcie działań w celu poprawy wydajności operacyjnej misji;
  • poprawa wskaźnika obsadzenia stanowisk w ramach misji;
  • ustanowienie mandatów i budżetów dostosowanych do operacji oraz opracowanie strategii wyjścia;
  • zwiększenie nacisku na trwałość;
  • poprawa wskaźników, monitorowania i oceny.

Wstęp

Niger i Mali w regionie Sahelu

01

Niger i Mali to niestabilne państwa w Afryce Zachodniej. Są to młode demokracje parlamentarne o słabych gospodarkach i rozwijającej się administracji publicznej. Państwa te, zajmujące 187. i 175. miejsca w rankingu 188 krajów uszeregowanych według wskaźnika rozwoju społecznego z 2016 r. są zamieszkiwane przez ludzi należących do najbiedniejszych na świecie. Niger i Mali to szóste i ósme pod względem wielkości państwa w Afryce. Znajdują się one w południowej części Sahary. Przez ich terytorium przemieszcza się wielu migrantów w drodze do swoich krajów docelowych.

02

Pomimo porozumienia pokojowego podpisanego w czerwcu 2015 r. i obecności zagranicznych sił pokojowych ugrupowania ekstremistyczne są nadal aktywne w północnej części Mali, a krajowe siły bezpieczeństwa borykają się z wieloma trudnościami. Nadal odnotowywane są wysokie liczby ofiar i liczne ataki terrorystyczne. Bezpieczeństwo Nigru jest zagrożone brakiem stabilności w sąsiedniej Libii, Nigerii i Mali. Rząd stoi przed wyzwaniami takimi jak walka z handlem ludźmi i innymi nielegalnymi działaniami.

03

W marcu 2011 r. UE przyjęła strategię na rzecz bezpieczeństwa i rozwoju w regionie Sahelu opartą na założeniu, że rozwój i bezpieczeństwo wzajemnie sobie sprzyjają, a problemy występujące w regionie Sahelu wymagają odpowiedzi na poziomie regionu. W 2014 r. Niger, Mali, Mauretania, Czad i Burkina Faso podjęły decyzję o utworzeniu regionalnej organizacji, „Grupy Pięciu” (G5), w celu wzmocnienia współpracy w obszarze rozwoju i bezpieczeństwa w regionie Sahelu (zob. mapa). UE popiera tę inicjatywę w obszarach wspólnego zainteresowania, takich jak bezpieczeństwo, kontrola migracji, zwalczanie terroryzmu, sytuacja humanitarna i rozwój.

Mapa

Kraje G5 w regionie Sahelu

Źródło: Eurostat.

Cywilne misje w dziedzinie WPBiO

04

Wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony (WPBiO) UE określa struktury i zdolności UE w obszarze obrony i zarządzania kryzysowego oraz stanowi główną część wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa (WPZiB)1. WPBiO, która jest przedmiotem art. 42-46 Traktatu o Unii Europejskiej, doprowadziła do rozmieszczenia misji2 za granicą w celu utrzymywania pokoju, zapobiegania konfliktom i umacniania bezpieczeństwa międzynarodowego zgodnie z zasadami Karty Narodów Zjednoczonych.

05

Od 2003 r.3 UE przeprowadziła 22 misje cywilne w dziedzinie WPBiO w państwach trzecich na całym świecie. Dziesięć misji, które w lutym 2018 r. nadal były toku, koncentruje się przede wszystkim na budowaniu zdolności i wzmacnianiu praworządności w państwach przyjmujących. Większość z nich zapewnia wsparcie w zakresie reformy sektora bezpieczeństwa i dobrych rządów, na przykład EULEX4 Kosowo5 i EUPOL6 Afganistan7. Inne dotyczą także walki z przestępczością zorganizowaną, zwalczania terroryzmu i zarządzania granicami (EUCAP Sahel Mali), a ostatnio zarządzania nielegalną migracją (EUCAP Sahel Niger). UE prowadzi obecnie także sześć operacji wojskowych, które są finansowane bezpośrednio przez państwa członkowskie UE, a nie z budżetu UE. Przegląd cywilnych misji w dziedzinie WPBiO i operacji wojskowych zawarty jest w załączniku I.

06

Za misje cywilne w dziedzinie WPBiO odpowiada Wysoka Przedstawiciel Unii ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa oraz Wiceprzewodnicząca Komisji (WP). Pod jej zwierzchnictwem ESDZ zarządza pracą misji, a Służba ds. Instrumentów Polityki Zagranicznej (FPI) Komisji Europejskiej zarządza ich budżetami. Dyrekcja ds. Zarządzania Kryzysowego i Planowania (CMPD) w ramach ESDZ odpowiada za polityczne i strategiczne planowanie misji oraz opracowuje koncepcje zarządzania kryzysowego dla nowych misji WPBiO. Działem ESDZ odpowiedzialnym za ustanowienie i utrzymywanie misji jest Komórka Planowania i Prowadzenia Operacji Cywilnych (CPCC), której dyrektor jest także dowódcą operacji cywilnych.

07

Państwa członkowskie UE podejmują decyzję o utworzeniu i zamknięciu cywilnych misji w dziedzinie WPBiO za pośrednictwem Rady. Ustanawiają one cele i mandaty misji, zatwierdzają ich plany prac oraz decydują, czy i na jak długo odnawiać mandaty. Rada wraz z Parlamentem Europejskim określa także budżety misji. W ramce 1 zaprezentowana została procedura obejmująca etapy od zidentyfikowania kryzysu po ustanowienie misji, a na rys. 1 zilustrowano, jak są one planowane.

Ramka 1

Procedura obejmująca etapy od identyfikacji po ustanowienie cywilnych misji w dziedzinie WPBiO

01

Po zidentyfikowaniu kryzysu przez ESDZ i państwa członkowskie UE Rada opracowuje polityczne ramy podejścia kryzysowego (PFCA) we współpracy z Komisją, działami geograficznymi ESDZ (GEO-DESK) oraz odpowiednimi wydziałami ESDZ. W dokumencie tym nakreślony jest kontekst polityczny, opisany charakter kryzysu, oraz wyjaśnione jest, dlaczego UE powinna podjąć działania, a także jakie instrumenty są dostępne i najbardziej odpowiednie na potrzeby reakcji ze strony UE.

02

Szereg dokumentów dotyczących planowania i decyzji Komisji, opracowanych w ramach procesu zwanego procedurami zarządzania kryzysowego, przedstawia polityczne kierownictwo i wytyczne od państw członkowskich UE (przekazywane za pośrednictwem Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa (KPiB) oraz Rady).

03

Jeśli Rada podejmie decyzję o ustanowieniu cywilnej misji w dziedzinie WPBiO, Dyrekcja ds. Zarządzania Kryzysowego i Planowania gromadzi fakty z obszaru objętego kryzysem i opracowuje koncepcję zarządzania kryzysowego.

04

Komórka Planowania i Prowadzenia Operacji Cywilnych opracowuje następnie podstawowy projekt misji oraz dokumenty dotyczące planowania: koncepcję operacji (CONOPS), w której ustanawia się mandaty misji, oraz plan operacji (OPLAN), w którym definiuje się zadania misji i oczekiwane rezultaty. Na poziomie operacyjnym cele i zadania określone w dokumencie OPLAN są przekładane na plan wykonania misji (MIP). W planie tym wyszczególnione są działania i projekty, które należy przeprowadzić w celu zrealizowania zadań.

Rys. 1

Planowanie cywilnych misji w dziedzinie WPBiO

Źródło: ESDZ.

08

Komórka Planowania i Prowadzenia Operacji Cywilnych planuje prace misji i nakreśla ich kontekst, a także definiuje działania i wskaźniki wykonania. Zapewnia także dane wejściowe dla FPI w odniesieniu do budżetów misji oraz wspiera Dyrekcję ds. Zarządzania Kryzysowego i Planowania w przygotowywaniu okresowych strategicznych przeglądów postępów. Komórka Planowania i Prowadzenia Operacji Cywilnych zatrudnia 68 pracowników w swojej centrali w Brukseli. Szef misji przejmuje dowodzenie na poziomie operacyjnym w terenie. Wielu pracowników misji jest oddelegowywanych z państw członkowskich UE. Państwo oddelegowujące wypłaca wynagrodzenie oddelegowanemu pracownikowi, podczas gdy budżet misji UE finansuje dodatkową dietę dzienną i premię z tytułu ryzyka. Pracownicy zatrudnieni na podstawie umów są zatrudnieni bezpośrednio przez misje i pracują głównie w obszarze finansów, logistyki, bezpieczeństwa i administracji.

Misje EUCAP Sahel w Nigrze i Mali

09

UE wykorzystuje cywilne misje w dziedzinie WPBiO i operacje wojskowe8, a także inne instrumenty UE9 do wdrażania strategii na rzecz Sahelu. UE ustanowiła misje w Nigrze i Mali w odpowiedzi na zagrożenia dla rozwoju i bezpieczeństwa wewnętrznego w regionie Sahelu oraz dla bezpieczeństwa UE. Celem było niesienie pomocy we wzmocnieniu zdolności sił krajowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne przez zapewnienie szkolenia, doradztwa i wyposażenia. Pracownicy obydwu misji EUCAP Sahel świadczą te usługi wsparcia w charakterze niewykonawczym10. Budują oni zdolności sił bezpieczeństwa wewnętrznego (policji, żandarmerii, gwardii narodowej) w państwach przyjmujących. W Nigrze odnosi się to także do wojska w zakresie, w jakim jego rola związana jest z bezpieczeństwem wewnętrznym.

10

Rada ustanowiła EUCAP Sahel Niger w 2012 r., „aby wspomóc budowanie zdolności nigerskich podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo służących do zwalczania terroryzmu i przestępczości zorganizowanej”11. W 2015 r. państwa członkowskie UE poszerzyły mandat misji, aby objąć nim pomoc na rzecz Nigru w kontrolowaniu nielegalnej migracji, zwalczaniu jej i gromadzeniu informacji na jej temat. Główne biuro zlokalizowane jest w Niameju, stolicy państwa, i tam też pracuje większość ze 169 pracowników misji12. W 2016 r. misja otworzyła biuro terenowe w Agadezie na Saharze. Główne działania w ramach misji są następujące:

  • zapewnianie szkoleń w kluczowych sektorach, w tym w obszarze nauk sądowych oraz interwencji taktycznych i technicznych, a także szkolenie personelu sił bezpieczeństwa wewnętrznego, aby umożliwić mu prowadzenie własnych szkoleń;
  • doradztwo na rzecz sił bezpieczeństwa wewnętrznego w zakresie sposobu projektowania i organizowania kursów;
  • pomoc na rzecz sił bezpieczeństwa wewnętrznego w celu promowania współpracy (interoperacyjności) oraz koordynacji ich działań;
  • dostawa wyposażenia, takiego jak mapy obszarów oddalonych, oprogramowanie do zarządzania zasobami ludzkimi, pojazdy terenowe, policyjne zestawy kryminalistyczne oraz mobilne warsztaty samochodowe;
  • wsparcie przeglądu nigerskiego prawa dotyczącego nielegalnej migracji i powiązanej przestępczości zorganizowanej.
11

Rada ustanowiła EUCAP Sahel Mali w 2014 r., aby „umożliwić władzom malijskim przywrócenie i utrzymanie porządku konstytucjonalnego i demokratycznego oraz warunków trwałego pokoju w Mali, a także przywrócenie i utrzymanie władzy państwowej i jej prawowitego charakteru na całym terytorium Mali poprzez ponowne skuteczne rozmieszczenie na nim struktur administracyjnych”13. 194 pracowników misji14 pracuje w Bamako, stolicy państwa. Niektóre z działań misji to:

  • reforma polityki i budowanie zdolności w celu wzmocnienia umiejętności w zakresie zarządzania granicami;
  • przegląd programów szkoleniowych oraz prowadzenie szkoleń na temat zarządzania operacyjnego i zarządzania zasobami ludzkimi, etyki zawodowej, porządku publicznego, technik wywiadu, profesjonalnych interwencji, policji kryminalnej, zwalczania terroryzmu oraz praw człowieka i płci;
  • uruchomienie mobilnych zespołów ds. szkoleń i oceny w celu dotarcia do regionów oddalonych.
12

W załączniku II przedstawione zostały mandaty i cele obydwu misji EUCAP Sahel przypisane im przez Radę. W tabeli 1 przedstawiono przegląd głównych charakterystycznych cech misji.

Tabela 1

Podobieństwa i różnice: EUCAP Sahel Niger i EUCAP Sahel Mali

  Obie misje Niger Mali
Rozpoczęcie operacji   2012 2014
Długość obowiązywania mandatu Odnawialny co 2 lata    
Główni beneficjenci Siły bezpieczeństwa wewnętrznego:

-policja

-żandarmeria

-gwardia narodowa

Również nigerskie siły zbrojne w odniesieniu do bezpieczeństwa wewnętrznego  
Siedziba główna Stolica Niamej Bamako
Biuro terenowe   Agadez  
Liczba dostępnych stanowisk dla personelu   169 194
Główne wyzwania dotyczące bezpieczeństwa, na których koncentruje się EUCAP

-Obecność ugrupowań terrorystycznych

-Niezabezpieczone granice

-Nieuregulowana migracja

-Rosnąca radykalizacja

-Powrót obywateli Nigru z Libii

-Dostępność broni

-Nielegalne sieci handlu ludźmi i sieci przemytnicze

-Boko Haram / skruszeni terroryści

-Słabe państwo i utrata kontroli nad pewnymi częściami malijskiego terytorium

-Obecność handlarzy ludźmi

-Korupcja

-Przestępczość zorganizowana

-Niewystarczające zaufanie między ludnością a siłami bezpieczeństwa wewnętrznego

13

Rada zatwierdziła 69,46 mln euro na rzecz EUCAP Sahel Niger na okres od lipca 2012 r. do lipca 2017 r. oraz 66,48 mln euro na rzecz EUCAP Sahel Mali na okres od kwietnia 2014 r. do stycznia 2017 r. Z tej łącznej kwoty każda misja wydała 53% na koszty pracownicze oraz 19% (Niger) i 24% (Mali) na koszty bieżące, takie jak wynajem, ubezpieczenie, koszty ochrony i samochody (zob. wykres 1). Misje wykorzystały, odpowiednio, 77%15 i 67%16 tych łącznych budżetów.

Wykres 1

Typ wydatków w ramach EUCAP Sahel Niger i EUCAP Sahel Mali

Źródło: Komisja Europejska.

Najnowsze wydarzenia

14

Od 2015 r. cywilne misje w dziedzinie WPBiO angażowały się w coraz większą liczbę zadań w odpowiedzi na zmieniający się stan bezpieczeństwa. Przykładowo koncentrowano się coraz bardziej na budowaniu zdolności w zakresie zwalczania terroryzmu oraz zwiększeniu liczby działań związanych z gromadzeniem i wymianą informacji w obszarze migracji. Podczas prezentacji „Globalnej strategii na rzecz polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Unii Europejskiej” w 2016 r. WP podkreśliła kluczowe znaczenie wzmocnienia zdolności cywilnych w państwach trzecich17.

15

W „Planie realizacji globalnej strategii w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony”18 WP zwróciła się do państw członkowskich UE o wyrażenie zgody na dokonanie przeglądu struktur i zdolności w zakresie planowania i prowadzenia misji w dziedzinie WPBiO19. W listopadzie 2017 r. Rada wezwała WP, by „przedstawiła na tej podstawie do wiosny 2018 r. plan rozwoju zdolności cywilnych”, „co pozwoli w 2018 r. uzgodnić porozumienie polityczne co do umowy w zakresie cywilnego wymiaru WPBiO”20 21. Jest to trzeci etap w trzyetapowym procesie, który rozpoczął się od przyjęcia dokumentu koncepcyjnego o przyszłościowym charakterze, po czym nastąpiło opracowanie planu rozwoju zdolności cywilnych, a w ramach umowy w zakresie cywilnego wymiaru WPBiO wszystkie zainteresowane strony (głównie państwa członkowskie UE) mogą zobowiązać się do wzmacniania cywilnych misji w dziedzinie WPBiO.

16

Rada zwróciła się do WP o ustanowienie „podstawowych zdolności reagowania” do maja 2018 r.22, „obejmujących wzmocnioną platformę wsparcia misji23, jak również zasoby zaangażowane w ramach istniejących misji”. Zwiększone znaczenie cywilnych misji w dziedzinie WPBiO skutkowało przydziałem dodatkowych zasobów na rzecz ESDZ od 2018 r. w celu wzmocnienia wsparcia cywilnych misji w dziedzinie WPBiO.

Zakres kontroli i podejście kontrolne

17

Przeprowadzona przez Trybunał kontrola objęła dwie cywilne misje w dziedzinie WPBiO ustanowione przez UE w celu wzmocnienia zdolności sił odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne w Nigrze i Mali24. Trybunał zadał następujące pytania:

  • Czy ESDZ odpowiednio planuje i realizuje misje EUCAP Sahel?
  • Czy misje EUCAP Sahel wzmocniły zdolności sił bezpieczeństwa w Nigrze i Mali?
18

Kontrola dotyczyła okresu rozpoczynającego się od ustanowienia misji oraz objęła wizyty w Nigrze i Mali we wrześniu 2017 r.

19

Trybunał rozpoczął pracę od przeglądu strategii, polityki, planów i sprawozdań z wykonania. Następnie spotkał się z pracownikami odpowiedzialnymi za zarządzanie misjami z Brukseli: Komórki Planowania i Prowadzenia Operacji Cywilnych i Dyrekcji ds. Zarządzania Kryzysowego i Planowania w ESDZ, a także z Dyrekcją Generalną ds. Współpracy Międzynarodowej i Rozwoju oraz służbami FPI Komisji. Trybunał przeprowadził także rozmowy z przedstawicielami Komitetu ds. Aspektów Cywilnych Zarządzania Kryzysowego (CIVCOM) z czterech państw członkowskich UE25, Specjalnym Przedstawicielem Unii Europejskiej w regionie Sahelu oraz byłym szefem misji EUCAP Sahel Niger.

20

Trybunał przeprowadził wizyty kontrolne zarówno z Nigrze, jak i w Mali, gdzie przeprowadził wywiady z pracownikami obydwu misji (w tym pracującymi w biurze terenowym w Agadezie w Nigrze), przedstawicielami organów krajowych i sił bezpieczeństwa wewnętrznego. Trybunał spotkał się także z delegaturami UE i przedstawicielstwami czterech państw członkowskich UE26 w Nigrze i Mali, a także Stanów Zjednoczonych, Japonii i Kanady. Przeprowadził wywiady z organizacjami międzynarodowymi i darczyńcami działającymi w sektorze bezpieczeństwa, takimi jak Wszechstronna Zintegrowana Misja Stabilizacyjna ONZ w Mali (MINUSMA), szkoleniowa misja wojskowa UE w Mali, CiviPol, Expertise France, Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) oraz Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji.

21

Trybunał dokonał przeglądu dokumentów i przeprowadził kontrole na miejscu względem 46 z 446 kursów szkoleniowych przeprowadzonych w Nigrze i 16 ze 135 kursów szkoleniowych przeprowadzonych w Mali, 12 projektów mających na celu zakup wyposażenia lub remont sal szkoleniowych sił bezpieczeństwa wewnętrznego w Nigrze oraz dziewięciu projektów w Mali. Trybunał dokonał także przeglądu prac wykonanych przez personel misji w zakresie świadczenia usług doradczych w państwach przyjmujących.

Uwagi

Odpowiedź UE na potrzeby sił bezpieczeństwa w zakresie budowania zdolności cechowały niedociągnięcia operacyjne

22

Trybunał zbadał, w jaki sposób Rada, ESDZ, Komisja oraz personel w Nigrze i Mali ustanowili i obsługiwali obydwie misje, a także zarządzali nimi. Trybunał ocenił, czy ESDZ:

  1. wzięła po uwagę wnioski wyciągnięte z wcześniejszych misji w dziedzinie WPBiO;
  2. przydzieliła wystarczające zasoby ludzkie i logistyczne na rzecz misji;
  3. zapewniała pracownikom misji wystarczające wytyczne praktyczne i szkolenie zorganizowane przed rozmieszczeniem;
  4. stosowała odpowiednie procedury administracyjne;
  5. odpowiednio planowała misje.

ESDZ wykorzystała wnioski wyciągnięte z EUCAP Sahel Niger przy ustanawiania EUCAP Sahel Mali

23

ESDZ i Komisja przeprowadziły wizyty kontrolne w Nigrze i w Mali w celu dokonania oceny potrzeb sił bezpieczeństwa wewnętrznego w zakresie budowania zdolności przed ustanowieniem misji. Ocena potrzeb Nigru rozpoczęła się w styczniu 2012 r., a ESDZ ukończyła szczegółowy wniosek w formie koncepcji zarządzania kryzysowego w marcu 2012 r. Częściowo ze względu na pośpiech, z jakim została ustanowiona, misja doświadczała problemów logistycznych i operacyjnych w pierwszych 18 miesiącach istnienia (zob. ramka 2).

Ramka 2

Trudności prawne napotkane przez EUCAP Sahel Niger w okresie obowiązywania pierwszego mandatu misji

01

Misja stała się podmiotem prawnym dopiero po upływie 18 miesięcy, co oznacza, że szef misji podpisywał wszystkie dokumenty w swoim imieniu oraz ponosił odpowiedzialność finansową i prawną.

02

Misja nie dysponowała budżetem przeznaczonym specjalnie na etap rozpoczynania działalności i otrzymała jedynie niewielkie wsparcie administracyjne oraz logistyczne z Brukseli. Nie była także w stanie zatrudnić pracowników ochrony. Oznaczało to opóźnienie w rozpoczęciu prowadzenia działań, zmniejszyło wiarygodność misji oraz naraziło personel na większe ryzyko związane z bezpieczeństwem. W czasie pierwszych sześciu miesięcy pracownicy mieszkali i pracowali w hotelach. Nie dysponowali komputerami, biurami ani telefonami komórkowymi. W pierwszym roku budżetowym podpisane zostały umowy dotyczące zakwaterowania i kosztów bieżących bez zastosowania odpowiednich procedur udzielania zamówień publicznych na szacowaną kwotę 554 000 euro27.

24

ESDZ ustanowiła misję EUCAP Sahel w Mali jako podmiot prawny w 2014 r.28, co umożliwiło nowej misji uniknięcie wielu problemów, na jakie napotkała EUCAP Sahel Niger. Opierając się na doświadczeniach z Nigru, ESDZ zapewniła, by:

  • personel otrzymał przywileje należne dyplomatom zaraz po ustanowieniu misji;
  • Rada zatwierdziła wstępny budżet na rozpoczęcie działalności misji w celu umożliwienia zatrudnienia pracowników administracji i ochrony oraz zakupu wyposażenia przed rozpoczęciem działań.

Niewystarczające szkolenie zorganizowane przed rozmieszczeniem i wsparcie z centrali ESDZ prowadziło do opóźnień

25

Trybunał odnotował, że wielu pracowników odpowiedzialnych za identyfikowanie projektów i przygotowywanie specyfikacji technicznych nie znało w wystarczającym stopniu procedur i zasad UE przed przyjazdem na misję w Nigrze i Mali. Doprowadziło to do opóźnień w procedurach zakupów i anulowania umów.

26

Na przykład w Nigrze nie ograniczały się one do etapu rozpoczynania działalności (zob. ramka 2), ale były obserwowane w kolejnych latach działalności misji. W przypadku skontrolowanych sześciu projektów zakupione wyposażenie zostało dostarczone długo po przeprowadzeniu kursów szkoleniowych, na rzecz których je zakupiono. W pięciu innych przypadkach pracownicy, którzy określili potrzeby w zakresie wyposażenia lub opracowali specyfikacje techniczne zamówienia, odeszli z pracy przed dostawą towarów. Nowo zatrudnieni pracownicy musieli przejąć projekty i procedury nie otrzymawszy niezbędnego przeszkolenia, co doprowadziło do opóźnień we wdrażaniu operacji w ramach misji.

27

Uznając zaobserwowane uchybienia w ustanawianiu misji w dziedzinie WPBiO, ESDZ i Komisja w odpowiedziach na sprawozdanie Trybunału w sprawie EUPOL w Afganistanie stwierdziły, że utworzą wspólne centrum usługowe dla wszystkich misji WPBiO oraz zoptymalizują wykorzystanie magazynu WPBiO w celu zarządzania aktywami trwających misji. Do czasu przeprowadzania kontroli nie zostało to jednak zrealizowane. W dniu 13 listopada 2017 r. Rada zatwierdziła jednak utworzenie wzmocnionej platformy wsparcia misji, która ma zostać ukończona do maja 2018 r. Platforma ta udostępni nowym cywilnym misjom w dziedzinie WPBiO możliwe do szybkiego rozmieszczenia elementy planowania ze strony państw członkowskich, a także, w stosownych przypadkach, wyspecjalizowane zespoły i wielonarodowe formacje, takie jak Europejskie Siły Żandarmerii. ESDZ przygotowuje się także do ustanowienia centralnego magazynu gromadzącego scentralizowane zasoby pozycji na potrzeby ich szybkiej dystrybucji w celu ograniczenia liczby procedur udzielenia zamówień prowadzonych przez istniejące misje.

Zasady i procedury Komisji nie są dostosowane do warunków panujących w Nigrze i Mali

28

Komisja zezwoliła pracownikom misji w Nigrze i Mali na stosowanie elastycznych procedur udzielania zamówień29 ze względu na trudne warunki, w jakich muszą prowadzić działania30. Chociaż procedury te były wykorzystywane, pracownicy prowadzący postępowania w ramach misji uważali, że zasady i procedury FPI były często stosowane w sposób niedostosowany do warunków pracy w śródlądowych państwach Afryki Zachodniej. W szczególności:

  • okres budżetowy wynoszący jeden rok utrudniał przygotowanie i ukończenie zamówień w terminach przewidzianych przepisami ze względu na niewielką liczbę lokalnych dostawców i długie okresy dostaw. Ponadto wymóg (stosowany dopiero od 2017 r.) przekazania wyposażenia beneficjentowi w ciągu roku budżetowego był źródłem dodatkowej presji na misje, w szczególności w Nigrze, gdzie wyposażenie często jest przeznaczane dla regionów, do których nie można łatwo zorganizować transportu;
  • rygorystyczne stosowanie zasad i procedur przez FPI skutkowało anulowaniem zamówień z powodu niewielkich niedokładności w specyfikacjach wyposażenia lub niewielkiego przekroczenia budżetu;
  • wymóg grupowania podobnych pozycji (zarówno w odniesieniu do beneficjentów, jak i misji) w jedno zamówienie powodował opóźnienia, gdyż zakupy dokonywane były rzadziej;
  • obowiązek stosowania umów ramowych Komisji doprowadził do problemów. W jednym przypadku misja EUCAP Sahel Niger zamówiła wyposażenie, ale osiągnięty został limit zakupów na podstawie umowy ramowej. W rezultacie misja musiała wszcząć postępowania o udzielenie zamówienia dla tych pozycji lokalnie. W innych przypadkach dostawy wyposażenia zakupionego na podstawie umowy ramowej nie mogły być pozyskane lokalnie.
29

Misje EUCAP Sahel wymagają wstępnego zatwierdzenia przez Komisję zakupów o wartości powyżej 20 000 euro. Proces ten trwa dłużej niż w przypadku bezpośrednich zakupów dokonywanych przez misje. Komisja przyjęła zalecenie zawarte w sprawozdaniu rocznym Europejskiego Trybunału Obrachunkowego z 2013 r., zgodnie z którym FPI powinna akredytować wszystkie cywilne misje w dziedzinie WPBiO zgodnie z „oceną sześciu filarów”31. Oznacza to, że po wzmocnieniu systemów misji w celu spełnienia wymogów osób oceniających szefom misji przekazane zostaną uprawnienia do autoryzowania zakupów, podczas gdy Komisja nadal będzie prowadzić kontrole a posterori. Wkrótce po przeprowadzeniu przez Trybunał wizyt kontrolnych w odniesieniu do obydwu misji rozpoczął się proces oceny sześciu filarów32.

Brak wytycznych z centrali ESDZ skutkował niewydolnymi procedurami

30

Trybunał przeanalizował wytyczne udostępnione misjom i uznał je za nieadekwatne, gdyż dotyczyły one głównie procedur administracyjnych33. Dostępnych było niewiele wytycznych operacyjnych, zawierających przykłady dobrych praktyk, lub standardowych formularzy stosowanych przez poprzednie cywilne misje w dziedzinie WPBiO, które mogłyby zostać wykorzystane na potrzeby szkolenia nowo pozyskanych pracowników. Każda misja EUCAP Sahel przeznaczała znaczną ilość czasu i zasobów na zdefiniowanie i ustanowienie własnych procedur, które nie zawsze były wydajne pod względem operacyjnym.

Państwa członkowskie UE nie zapewniały wystarczającej liczby pracowników, aby obsadzić dostępne stanowiska

31

Najważniejszymi zasobami misji EUCAP Sahel są ich pracownicy, zarówno oddelegowani i opłacani przez państwa członkowskie UE, jak i zatrudnieni na podstawie umów lokalnych przez misje i opłacani z budżetu UE. Misje stale doświadczały problemów z obsadzeniem stanowisk przeznaczonych dla oddelegowanych pracowników. ESDZ zachęca państwa członkowskie do oddelegowywania kandydatów, którzy obejmą te stanowiska, ogłaszając czasochłonne i kosztowne nabory. Przygotowano 24 nabory w odniesieniu do EUCAP Sahel Niger w latach 2012-2016 oraz 14 w odniesieniu do EUCAP Sahel Mali w latach 2014-2016. Skutkowały one obsadzeniem jedynie połowy wakatów ogłoszonych w Nigrze i tylko dwóch trzecich w Mali (zob. tabele 2 i 3). CIVCOM decyduje o tym, na które stanowiska nabór przeznaczony jest wyłącznie dla pracowników oddelegowanych, a które są także otwarte dla pracowników zatrudnionych na podstawie umów. Pracownicy zatrudniani na podstawie umów mogą być rekrutowani na stanowiska przeznaczone dla pracowników oddelegowanych wyłącznie wówczas, gdy dwa kolejne ogłoszenia o naborze nie doprowadzą do wyłonienia odpowiednich oddelegowanych kandydatów.

Tabela 2

EUCAP Sahel Niger – zatrudnienie po przeprowadzeniu naborów (2012-2016)

EUCAP Sahel Niger Zwykłe nabory pracowników Specjalne nabory pracowników
Łączna liczba ogłoszonych stanowisk 276 59
Na stanowiska pracowników „oddelegowanych” 132 48% 20 34%
Na stanowiska pracowników „oddelegowanych / zatrudnionych na podstawie umowy” 144 52% 39 66%
Stanowiska obsadzone 163 59% 29 49%
Stanowiska nieobsadzone 113 41% 30 51%
Stanowiska, na które nie otrzymano zgłoszeń 33 12% 9 15%
Stanowiska, na które otrzymano tylko jedno zgłoszenie 71 26% 9 15%

Źródło: EUCAP Sahel Niger.

Tabela 3

EUCAP Sahel Mali – zatrudnienie po przeprowadzeniu naborów (2014-2016)

EUCAP Sahel Mali Zwykłe nabory pracowników Specjalne nabory pracowników
Łączna liczba ogłoszonych stanowisk 198 21
Na stanowiska pracowników „oddelegowanych” 127 64% 5 24%
Na stanowiska pracowników „oddelegowanych / zatrudnionych na podstawie umowy” 71 36% 16 76%
Stanowiska obsadzone 139 70% 14 67%
Stanowiska nieobsadzone 59 30% 7 33%
Stanowiska, na które nie otrzymano zgłoszeń 7 4% 0 0%
Stanowiska, na które otrzymano tylko jedno zgłoszenie 26 13% 1 5%

Źródło: EUCAP Sahel Mali.

32

Podobne trudności w rekrutowaniu pracowników oddelegowanych z państw członkowskich UE, jak misje w Nigrze i Mali, napotkały wcześniejsze cywilne misje w dziedzinie WPBiO34. Przyczyny tych trudności to między innymi wysoki poziom kwalifikacji i wiedzy fachowej wymagany od takich pracowników oraz konieczność pracy w języku francuskim35. Potencjalni kandydaci muszą także brać pod uwagę niepewne warunki życia i bezpieczeństwa. Poza tym zatrudnianie pracowników cywilnych misji w dziedzinie WPBiO nie zawsze jest wysokim priorytetem dla państw członkowskich UE. W rezultacie wskaźniki obsadzenia stanowisk w ramach misji EUCAP Sahel w Nigrze i Mali wynosiły w omawianych okresach odpowiednio 72% i 77% w ujęciu średnim.

33

Pracownicy z państw członkowskich UE są oddelegowywani średnio na dwa lata lub tylko na jeden rok w przypadku niektórych państw członkowskich. Nie jest to wystarczający czas umożliwiający pracownikom zdobycie odpowiedniej wiedzy na temat różnych procedur i warunków pracy. Trybunał stwierdził, że oprócz niedoboru pracowników oddelegowanych wysoki wskaźnik wakatów miał negatywny wpływ na zakres, w jakim misje prowadziły swoje działania (zob. ramka 3).

Ramka 3

Wakaty na początku 2017 r.

  • EUCAP Sahel Niger: na początku 2017 r. misja dysponowała 39 wakatami (35%36) na kluczowych stanowiskach w jednostkach operacyjnych, a także w działach monitorowania, oceny i zakupów. Inne wakaty obejmowały stanowiska uzbrojonych funkcjonariuszy ochrony oraz urzędnika ds. kontaktów z prasą i informacji publicznych. W rezultacie:
    • wszczęto mniej procedur przetargowych niż planowano, co oznacza, że na potrzeby prowadzenia działań dostępna była mniejsza ilość wyposażenia;
    • nie prowadzono ocen szkoleń lub projektów;
    • misja nie mogła zacząć wdrażać działań związanych z nielegalnym handlem bronią i narkotykami i nie udało jej się zapewnić trwałości działań.
  • EUCAP Sahel Mali: na początku 2017 r. misja dysponowała 50 wakatami (37%37), głównie dla doradców i instruktorów w kluczowych obszarach. Wdrażanie niektórych działań było opóźnione, ale misja podzieliła pracę między istniejących pracowników.

Nieznany czas trwania misji utrudniał planowanie strategii wyjścia

34

Na podstawie wniosku ESDZ (zob. pkt 7) Rada ustanowiła dwie misje w regionie Sahelu w celu wzmocnienia zdolności sił odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne. W swoich decyzjach Rada określiła cele prac misji, ale nie wskazała, jak długo misje te mogą trwać. Misje prowadzą obecnie działania na podstawie dwuletnich mandatów, które są odnawialne. Od ESDZ wymaga się opracowania strategii wyjścia na wypadek, gdyby państwa członkowskie UE zdecydowały o zakończeniu misji. ESDZ opisała stan końcowy misji. Nie opracowała jednak szczegółowego planu w celu sporządzenia strategii na okres przejściowy lub strategii wyjścia.

35

Zainteresowane strony38, z którymi Trybunał przeprowadził wywiady, wyrażały opinię, że aby osiągnąć ustanowione cele, misje musiałyby być co najmniej średnioterminowe. Większa pewność co do czasu trwania misji umożliwiłaby misjom udoskonalenie sposobu, w jaki są prowadzone oraz planują operacje. Ułatwiłoby to także opracowanie rzetelnej strategii wyjścia.

Misje EUCAP Sahel wzmocniły zdolności sił bezpieczeństwa, jednak rezultaty nie miały trwałego charakteru

36

Trybunał zbadał, w jaki sposób misje EUCAP Sahel w Nigrze i Mali prowadziły zaplanowane działania, w jaki sposób zapewniały, monitorowały i oceniały rezultaty oraz czy rezultaty te były trwałe. Trybunał ocenił:

  1. czy misje wzmocniły zdolności sił bezpieczeństwa wewnętrznego;
  2. czy rezultaty misji były trwałe;
  3. czy wskaźniki na potrzeby monitorowania rezultatów misji były odpowiednie;
  4. czy procedury monitorowania i oceny w ramach misji koncentrowały się na oddziaływaniu;
  5. jak inne zainteresowane strony w obydwu krajach postrzegały wyniki misji.

Misje, prowadząc działania w wymagających warunkach, wzmocniły zdolności sił bezpieczeństwa, jednak proces ten był powolny

37

Potrzeby sił odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne w zakresie budowania zdolności są duże, zarówno w Nigrze, jak i w Mali. Misje EUCAP Sahel zapewniają szkolenie, wyposażenie i doradztwo oraz pełnią funkcję koordynacyjną względem sił bezpieczeństwa wewnętrznego za pośrednictwem szeregu zadań i działań. UE zapewnia także wsparcie na rzecz sektora bezpieczeństwa wewnętrznego za pomocą takich instrumentów jak Europejski Fundusz Rozwoju i kryzysowy fundusz powierniczy na rzecz stabilności oraz eliminowania przyczyn migracji nieuregulowanej i wysiedleń w Afryce.

38

Życie i praca w krajach na skraju Sahary o nierozwiniętej infrastrukturze i słabej administracji publicznej wiążą się z istotnymi wyzwaniami dla pracowników EUCAP. Podróżowanie jest skomplikowane, a pracownicy muszą wykazywać stałą czujność ze względu na zagrożenie atakami terrorystycznymi. W Nigrze niektóre regiony przygraniczne są zbyt niebezpieczne, aby je odwiedzać, a środkowa i północna część Mali jest całkowicie niedostępna.

39

Aby osiągnąć swoje cele, misje prowadzą działania, które w przeważającej mierze mają ciągły charakter i są kontynuowane w ramach kolejnych mandatów Rady oraz lat budżetowych. Trybunał porównał, w jaki sposób misje prowadziły zaplanowane działania, a rezultaty tej analizy przekazał i potwierdził podczas rozmów przeprowadzonych w Nigrze i Mali. Szczegółowe informacje dotyczące uwag Trybunału można znaleźć w załącznikach III i IV. W niektórych przypadkach postępy misji były zadowalające, jak na przykład w zakresie szkoleń dotyczących zwalczania terroryzmu i przestępczości zorganizowanej w Nigrze. W innych przypadkach postępy nie były odnotowywane lub były niewielkie, jak na przykład w odniesieniu do ustanowienia wewnętrznych służb kontroli i audytu w ramach sił bezpieczeństwa wewnętrznego w Mali.

Kursy szkoleniowe

40

Trybunał przeanalizował próbę kursów szkoleniowych w ramach każdej z misji. Głównymi beneficjentami kursów były policja, żandarmeria i gwardia narodowa. Kursy szkoleniowe obejmowały takie obszary jak techniki aresztowania, zarządzanie miejscem przestępstwa, analiza dowodów kryminalistycznych, śledztwa, utrzymanie pojazdów i zatrzymywanie nielegalnych migrantów. W Nigrze sędziowie, funkcjonariusze straży miejskiej i sił zbrojnych (zob. ramka 4) także uczestniczyli w kursach, na przykład dotyczących praw człowieka.

Ramka 4

Siły zbrojne w Nigrze

Biorąc pod uwagę kluczową rolę, jaką odgrywają siły zbrojne w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego, w szczególności w północnej części Nigru, mandat EUCAP Sahel Niger przewidywał ich udział w odpowiednich działaniach związanych z budowaniem zdolności. Misja zaprzestała szkolenia nigerskich sił zbrojnych w 2016 r., częściowo ze względu na wątpliwości dotyczące ich kwalifikowalności do otrzymania wsparcia, a częściowo ze względu na trudności z obsadzeniem wakatów w ramach misji.

41

Trybunał stwierdził, że prowadzone szkolenia dotyczyły kluczowych obszarów, w których stwierdzono niewystarczające zdolności sił bezpieczeństwa, oraz że były one zgodne z celami misji EUCAP Sahel. Ze względu na niewydolne procedury administracyjne misja EUCAP Sahel Niger nie była jednak w stanie przekazać Trybunałowi pełnej dokumentacji kursów szkoleniowych poddanych kontroli w Nigrze. W odniesieniu do połowy kursów szkoleniowych misja nie była w stanie przedstawić potwierdzenia uczestnictwa ani formularzy oceny kursu wypełnionych przez uczestników. Chociaż większość kursów szkoleniowych była prowadzona w Niameju, instruktorzy przekazywali sprawozdania jedynie na temat kursów organizowanych w regionach. Dane dotyczące miejsca pracy uczestników były niekompletne, a misja nie sprawdzała, czy zostali oni już wcześniej przeszkoleni. EUCAP Sahel Mali osiągnęła dobre wyniki w większości z tych kwestii (zob. ramka 5).

Ramka 5

Przykłady dobrych praktyk w EUCAP Sahel Mali

  • Instruktorzy misji weryfikowali kompetencje uczestników szkoleń zaproponowanych przez siły bezpieczeństwa wewnętrznego na potrzeby kursów prowadzonych przez EUCAP Sahel Mali. Pracownicy rejestrowali uczestników szkoleń w bazach danych i sprawdzali, czy brali oni już udział w podobnych kursach szkoleniowych organizowanych przez EUCAP lub inną organizację oraz czy zaproponowane szkolenie było powiązane z ich aktualną pracą.
  • Zarówno uczestnicy szkoleń, jak i instruktorzy oceniali przeprowadzone kursy szkoleniowe. Uczestnicy szkoleń byli następnie rejestrowani w bazie danych zorganizowanej według kursu szkoleniowego, roku i sił bezpieczeństwa.
  • Pracownicy EUCAP przygotowywali sprawozdania ze szkoleń w odniesieniu do każdego przeprowadzonego kursu szkoleniowego, zawierające opis treści i informacje dotyczące celów szkolenia, uczestników szkoleń, nabytych przez nich kompetencji i wszelkich wyciągniętych wniosków. W sprawozdaniu przedstawiano także kandydatów, których zakwalifikowano do dalszego szkolenia w roli instruktorów.

Dostawa wyposażenia

42

Kwota przeznaczona w budżecie na zakup wyposażenia i usług na rzecz misji i beneficjentów wynosiła 3,3 mln euro w przypadku EUCAP Sahel Niger oraz 2,9 mln euro w przypadku EUCAP Sahel Mali (dane z lat 2016/2017). Zakupy miały na celu wsparcie działań misji, takich jak kursy szkoleniowe, i były pogrupowane zgodnie z projektami. Przykłady obejmowały pojazdy, urządzenia do wykrywania, komputery i drukarki, generatory, remont ośrodków szkoleniowych i operacyjnych oraz budowę i wyposażenie mobilnych warsztatów samochodowych. W ramce 6 przedstawiono przykład użytecznego projektu popartego szkoleniem, który zakończył się sukcesem pomimo komplikacji podczas jego wdrażania.

Ramka 6

Mobilne warsztaty samochodowe dla pojazdów sił bezpieczeństwa na pustyni

Siły odpowiedzialne za bezpieczeństwo wewnętrzne w Nigrze często podróżują na ogromne odległości po nieutwardzonych terenach na Saharze. Dwa projekty objęte próbą kontrolną Trybunału dotyczyły zakupu mobilnych warsztatów samochodowych dla sił bezpieczeństwa wewnętrznego prowadzących działania w różnych regionach. Jeden z tych projektów nie mógł zostać zrealizowany (w Tillabéry) ze względu na pogorszenie się sytuacji bezpieczeństwa. Trybunał przeprowadził kontrolę na miejscu drugiego z projektów w Agadezie. Pomimo początkowych problemów projekt zapewnił cenne usługi, umożliwiając naprawę pojazdów i sprzętu w terenie.

Misja EUCAP Sahel Niger nauczyła także pracowników sił bezpieczeństwa wewnętrznego obsługi warsztatów samochodowych. Jeden z takich kursów szkoleniowych był objęty próbą Trybunału.

Mobilny warsztat samochodowy (gwardia narodowa) w Agadezie.

Źródło: Europejski Trybunał Obrachunkowy.

43

Trybunał przeanalizował próbę projektów (zob. pkt 21) i stwierdził, że stanowiły one odpowiedź na kluczowe obszary, w których stwierdzono niewystarczające zdolności sił bezpieczeństwa, oraz że były one zgodne z celami misji EUCAP Sahel. Częściowo ze względu na kwestie wspomniane w pkt 28 w przypadku 21 skontrolowanych projektów wystąpiły opóźnienia w realizacji. Występowały także problemy wpływające na trwałość, na przykład brak konserwacji dostarczonego sprzętu, jego naprawy w przypadku uszkodzenia lub zakupu materiałów zużywalnych w celu umożliwienia jego eksploatacji.

Doradztwo

44

Jednym z głównych zadań misji jest doradzanie ministerstwom i siłom bezpieczeństwa wewnętrznego w państwach przyjmujących. W Nigrze misja powołała doradców na rzecz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Sprawiedliwości, których działania były uzupełnione stałą dostępnością pracowników misji w innych obszarach. Misja EUCAP Sahel Mali zapewniała udział doradców, którzy zostali włączeni w struktury kluczowych ministerstw krajowych i sił bezpieczeństwa wewnętrznego.

45

Kluczowym celem obydwu misji było zachęcanie sił bezpieczeństwa wewnętrznego do ścisłej współpracy w zakresie zwalczania terroryzmu i przestępczości zorganizowanej („interoperacyjność”). W Mali, chociaż trzy siły bezpieczeństwa wewnętrznego spotykały się co tydzień, nie zezwoliły one na obecność pracowników EUCAP podczas spotkań. Ograniczyło to wkład EUCAP. W Nigrze, pomimo zainwestowania znacznych zasobów w poprawę interoperacyjności, misja nie zrealizowała takich zadań jak zachęcanie do wymiany informacji między siłami bezpieczeństwa i ostatecznie z nich zrezygnowała.

46

Od 2012 r. jednym z podstawowych celów EUCAP Sahel Niger była pomoc nigerskim organom w przygotowaniu krajowej strategii bezpieczeństwa. Pięć lat później, głównie ze względu na fakt, że był to warunek otrzymania wsparcia budżetowego39, nigerskie organy przyjęły krajową strategię bezpieczeństwa wewnętrznego. Wobec braku ogólnej krajowej strategii bezpieczeństwa, która dotyczy także bezpieczeństwa zewnętrznego (kontrola granic itd.), oddziaływanie strategii bezpieczeństwa wewnętrznego jest ograniczone.

47

Pracownicy misji także pracowali ciężko nad zachęceniem sił bezpieczeństwa wewnętrznego do współpracy przez ustanowienie ośmiu centres opérationnels régionaux (COR). Są to organy o tymczasowym charakterze mające w zamierzeniu skupiać zarówno przedstawicieli rządów regionalnych, jak i nigerskich sił bezpieczeństwa oraz organów odpowiedzialnych za ochronę ludności, pożarnictwo, ochronę środowiska i cła, w celu reagowania na kryzysy wynikające z ataków terrorystycznych, przestępczości zorganizowanej i katastrof naturalnych. COR w Niameju funkcjonuje prawidłowo i stanowi przykład dobrych praktyk. COR nie posiadają jednak statusu, który umożliwiałby przypisanie do nich pracowników lub przeznaczenie budżetu na wydatki poniesione podczas sytuacji kryzysowych, np. na zakup paliwa do pojazdów. Misja pomogła także wzmocnić Centres Opérationnels de Gendarmerie (COG)40 w Niameju, Agadezie i Zinderze. Ani COR, ani COG nie funkcjonowały prawidłowo w momencie przeprowadzania kontroli przez Trybunał. Na przykład nie działała sieć radiowa – wszelka ograniczona komunikacja była prowadzona za pomocą telefonów komórkowych.

48

Obydwie misje prowadziły działania w celu wsparcia zarządzania zasobami ludzkimi w siłach bezpieczeństwa wewnętrznego. Na przykład w Nigrze agencja GIZ wprowadziła systemy informacyjne dla policji, a EUCAP Sahel Niger udzielała pomocy pozostałym dwóm siłom bezpieczeństwa. W Mali doradcy z misji oraz ambasady Stanów Zjednoczonych opracowali opisy stanowisk pracy. Inne zadania nie zakończyły się takim sukcesem, na przykład zadanie mające na celu włączenie danych o przeniesieniach pracowników i awansach do nowych systemów informacyjnych, których opracowania organy krajowe jeszcze nie zatwierdziły. Obydwie misje zaproponowały także utworzenie działów szkoleniowych, dokonanie przeglądu programów szkoleniowych oraz opracowanie rocznych planów szkoleniowych na rzecz sił bezpieczeństwa wewnętrznego. Działania te przeprowadzono skutecznie w Mali. W Nigrze postępy były ograniczone, chociaż w 2017 r. siły policyjne opracowały pierwszy plan szkoleniowy.

Obydwie misje uwzględniły kwestię trwałości, jednak z niewielkim powodzeniem

49

Jako że obydwie misje EUCAP Sahel zapewniają wsparcie na rzecz Nigru i Mali jedynie przez ograniczony czas, kluczowe znaczenie ma uwzględnienie sposobu gwarantowania trwałości ich działań41. Obydwie misje dążyły do zapewnienia trwałości poprzez prowadzenie kursów dotyczących szkolenia innych pracowników, wsparcie w opracowywaniu planów szkoleniowych i projektowaniu kursów szkoleniowych, wprowadzenie systemu zarządzania zasobami ludzkimi, opracowanie opisów stanowisk pracy oraz zachęcanie sił bezpieczeństwa wewnętrznego do współpracy w zorganizowany sposób. W Nigrze misja planowała także wsparcie organów krajowych w przygotowaniu krajowej strategii bezpieczeństwa, doradztwo na rzecz pracowników sił bezpieczeństwa wewnętrznego z wykorzystaniem monitorowania, mentoringu i doradztwa oraz wyposażenie sił w mobilne warsztaty samochodowe i przeprowadzenie szkolenia z ich obsługi. Chociaż ESDZ odnotowała osiągnięcia w tych obszarach42, Trybunał zauważył, że misjom nie udało się zapewnić trwałości działań.

50

Obydwie misje prowadziły szkolenia instruktorów dla sił bezpieczeństwa. W Nigrze misja w okresie czterech lat stworzyła grupę nigerskich instruktorów we wszystkich siłach bezpieczeństwa wewnętrznego. Chociaż pracownicy sił bezpieczeństwa wewnętrznego sami zaczęli prowadzić szkolenia, pracownicy misji nadal także je prowadzili. Od 2014 r. w celu ograniczenia zależności sił bezpieczeństwa wewnętrznego od instruktorów EUCAP misja skoncentrowała się na monitorowaniu, mentoringu i doradztwie. Zamierzeniem było wyznaczenie mentora w ramach misji, który nadzorowałby i wspierał przeszkolonych przez misję instruktorów sił bezpieczeństwa wewnętrznego. Rozwiązanie to nie działało jednak w praktyce: eksperci misji udzielali doradztwa na żądanie, lecz nie mieli do dyspozycji procedury monitorowania poszczególnych instruktorów ani zapewniania im systematycznego wsparcia. Trybunał odnotował tylko dowody potwierdzające udzielanie takiego doradztwa na rzecz 20 osób w okresie trzech lat do marca 2017 r. W żadnym z krajów siły bezpieczeństwa wewnętrznego w żadnym z obszarów szkolenia nie są autonomiczne.

51

Postępy w działaniach mających na celu promowanie trwałości często zależały od zakresu, w jakim organy w państwach przyjmujących uznały je za priorytetowe. Na przykład krajowe organy w Nigrze i Mali nie uznawały oficjalnie pracowników sił bezpieczeństwa wewnętrznego, którzy zostali instruktorami, ani nie wynagradzały ich pod względem finansowym. Oznaczało to niewielkie zachęty dla pracowników przeszkolonych przez EUCAP do szkolenia innych pracowników, gdyż prawdopodobnie ich wynagrodzenie byłoby większe w przypadku pracy w jednostce operacyjnej. Obydwie misje pomagały w opracowaniu ustawodawstwa, które przyznawałoby instruktorom odrębny status, ale do czasu przeprowadzania kontroli żadne z państw przyjmujących nie przyjęło go.

52

Niepowodzenie w zapewnianiu trwałości wielu działań wynikało częściowo z braku odpowiedzialności po stronie organów krajowych i sił bezpieczeństwa wewnętrznego. Pomimo pozytywnej opinii na temat EUCAP rządy nigerski i malijski nie zawsze były gotowe do przyjęcia odpowiedniego ustawodawstwa oraz przeprowadzenia pewnych reform koniecznych do utrzymania rezultatów budowania zdolności. Sytuację w Mali pogorszył brak stabilności politycznej i niedociągnięcia organizacyjne na szczeblu rządowym. Osłabiło to wysiłki misji mające na celu zapewnienie trwałości jej działań.

53

Misje były także odpowiedzialne za własne niezadowalające wyniki w zapewnianiu trwałości. Na przykład żadna z misji nie weryfikowała, czy udzielane wsparcie ma pozytywny efekt, poprzez kontrolę ex post wykorzystania wiedzy zdobytej podczas kursów szkoleniowych lub otrzymanego wyposażenia (zob. na przykład ramka 7). W okresie objętym kontrolą misje nie gromadziły informacji na temat kontynuowania pracy przez pracowników sił bezpieczeństwa wewnętrznego w obszarze, w którym zostali oni przeszkoleni, ani nie oceniały, czy uczestnicy szkoleń zrozumieli informacje przekazane im podczas szkolenia i wykorzystywali tę wiedzę w praktyce. Odnosiło się to do wszystkich uczestników, w tym szkolonych na instruktorów. Misja w Mali wykonała pierwszy krok pod koniec 2017 r., zwracając się w formie pisemnej do malijskich sił bezpieczeństwa wewnętrznego z propozycją przeprowadzenia działań następczych względem kursów szkoleniowych zorganizowanych przez EUCAP w celu oceny ich oddziaływania i wyciągnięcia wniosków na potrzeby przyszłych kursów szkoleniowych.

54

Po utworzeniu COR misje dążyły do zapewnienia ich trwałości. Nie udało im się to jednak z powodu braku krajowej strategii bezpieczeństwa oraz dużej rotacji pracowników w siłach bezpieczeństwa wewnętrznego i w ramach misji. Na przykład nie przeprowadziły one zaplanowanych kursów przygotowujących pracowników sił bezpieczeństwa wewnętrznego do szkolenia innych, nie utworzyły krajowego centrum koordynacyjnego w celu zintegrowania wszystkich COR ani nie opracowały krajowych planów gotowości i planów interwencyjnych.

Ramka 7

Centre opérationnel régional (COR) w Agadezie

Trybunał odwiedził COR w Agadezie. EUCAP Sahel Niger dostarczyła wyposażenie do tego COR, jednak Trybunał zaobserwował, że nie było ono używane, gdyż nie było dostępne na miejscu:

  • w pomieszczeniu COR brakowało krzeseł i połowy stołów, a system klimatyzacji nie działał;
  • beneficjenci nie byli w stanie pokazać Trybunałowi dostarczonych komputerów, drukarka nie działała z powodu braku tonera, a sprzęt zainstalowany na potrzeby komunikacji radiowej nie funkcjonował;
  • dwa pojazdy, które powinny być dostępne na potrzeby COR w celu umożliwienia szybkiego reagowania w sytuacjach awaryjnych, były bardzo rzadko używane, a jeden z nich był uszkodzony w stopniu nienadającym się do naprawy już od 2014 r.

ESDZ nie ustanowiła odpowiednich wskaźników w celu monitorowania rezultatów misji

55

Trybunał przeanalizował sześciomiesięczne sprawozdania misji przekazywane ESDZ, które ukazują postępy w realizacji zadań i osiąganiu celów w odniesieniu do wskaźników ustanowionych w dokumentach OPLAN. Większość „wskaźników” ustalonych dla EUCAP Sahel Niger obejmowała po prostu wykaz działań określonych w ramach każdego zadania, w związku z czym nie spełniały one kryteriów RACER43 i nie były odpowiednią podstawą do mierzenia postępu. Jedyny wyjątek stanowią wskaźniki dla piątego celu dotyczącego zwalczania nielegalnej migracji, który został dodany do mandatu misji w 2015 r. Były one lepsze, gdyż definiowały docelowe produkty dla każdego zadania. Wskaźniki ustanowione dla EUCAP Sahel Mali także obejmowały oczekiwane produkty. Nie były one jednak wystarczająco miarodajne, aby można było je wykorzystywać do mierzenia postępów, gdyż nie ustanowiono celów określonych pod względem ilościowym44.

56

W żadnym ze wskaźników stosowanych przez misje EUCAP Sahel nie uwzględniono znaczenia zadań w osiąganiu celów45. Nie były dostępne wskaźniki, na których można byłoby oprzeć ocenę wyników lub oddziaływania zadań.

Monitorowanie i ocena działań misji były nieadekwatne i nie koncentrowały się na oddziaływaniu

57

Misja EUCAP Sahel Niger nie wdrożyła procedur na potrzeby systematycznego dokumentowania i monitorowania planowania i wdrażania swoich działań. Dopiero w 2017 r., w trakcie kontroli, misja w Nigrze podjęła działania w celu uproszczenia planu wykonania misji, aby ułatwić monitorowanie ogólnych postępów. Opracowała wtedy karty projektów oraz planowała systematyczne rejestrowanie uczestników szkoleń, którzy brali udział w kursach, monitorowanie list obecności oraz gromadzenie i ocenę ewaluacji kursów przez uczestników. Misja EUCAP Sahel Mali opracowała odpowiednie procedury dokumentowania i monitorowania działań oraz produktów w okresie obowiązywania swojego pierwszego mandatu.

58

ESDZ wymaga od misji przekazywania następujących informacji:

  • cotygodniowych i comiesięcznych sprawozdań zawierających informacje na temat wykonania budżetu, zasobów ludzkich i ogólnych wydarzeń, które miały miejsce;
  • sześciomiesięcznych sprawozdań w celu porównania postępów w realizacji zadań względem poziomu bazowego określonego w OPLAN, a także względem postępów zgłoszonych w poprzednich sześciomiesięcznych sprawozdaniach;
  • na około sześciu miesięcy przed końcem obowiązywania mandatu, strategicznych przeglądów sytuacji bezpieczeństwa w kraju, zaangażowania UE i innych zainteresowanych stron, rezultatów misji i ich przyszłego podejścia;
  • sprawozdań specjalnych na poszczególne tematy.
59

Trybunał przeanalizował te dokumenty i zauważył, że:

  • sprawozdawczość w zakresie produktów nie jest jasno powiązana z wcześniej ustanowionymi wskaźnikami i wartościami odniesienia;
  • ESDZ i misje nie oceniały systematycznie oddziaływania działań misji.
60

Żadna z misji nie posiadała zadowalających systemów oceny działań w okresie poddanym kontroli. Podczas swojego drugiego mandatu misja w Mali opracowała system oceny, który w większym stopniu skupiał się na produktach, wynikach, oddziaływaniu, trwałości i wydajności. Jako że system ten został dopiero niedawno wdrożony, było zbyt wcześnie na ocenianie jego rezultatów. Misja w Nigrze rekrutowała pracowników w celu rozpoczęcia prac w zakresie oceny w maju 2017 r. Ponadto żadna z misji EUCAP Sahel nie została poddana niezależnej ocenie zewnętrznej.

Zainteresowane strony i beneficjenci wyrażali pozytywną opinię na temat działań misji i ich koordynującej roli

61

Trybunał przeprowadził wywiady z beneficjentami szkoleń, doradztwa i wyposażenia zapewnianego przez misje EUCAP Sahel oraz z różnymi zainteresowanymi stronami w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego w Nigrze i Mali. Ogólna ocena działań przeprowadzonych przez misje EUCAP Sahel była pozytywna. Zainteresowane strony i beneficjenci doceniali dostępność pracowników misji na potrzeby udzielania doradztwa i świadczenia usług, które nie były dostępne w krajowych źródłach. W Nigrze siły bezpieczeństwa i przedstawiciele rządu zwrócili uwagę na większą wartość długoterminowej obecności misji EUCAP Sahel w porównaniu z wieloma innymi darczyńcami. Obydwie misje zapewniały informacje i doradztwo na potrzeby wsparcia innych instrumentów UE oraz działań UE i jej państw członkowskich o szerszym zakresie. Na przykład misje zapewniły wkład w opracowywanie projektów w ramach kryzysowego funduszu powierniczego UE dla Afryki, gromadziły informacje na temat przepływów migracyjnych oraz identyfikowały i grupowały działania UE związane z migracją.

62

Darczyńcy i inne zainteresowane strony w Nigrze i Mali zwrócili uwagę na ważną rolę obu misji EUCAP Sahel w koordynowaniu działań w sektorze bezpieczeństwa. Obie misje ustanowiły podmioty w celu poprawy koordynacji działań z organami krajowymi, które to podmioty początkowo doświadczały problemów, lecz zasadniczo odnosiły sukcesy. Powołały także zadowalające mechanizmy koordynacji i współpracy z innymi darczyńcami i zainteresowanymi stronami. W Mali działania te obejmowały formalne identyfikowanie i grupowanie darczyńców, w wyniku których zebrano pełne szczegółowe informacje na temat proponowanych (ale jeszcze niefinansowanych), planowanych, trwających lub zakończonych projektów w sektorze bezpieczeństwa w Mali.

Wnioski i zalecenia

63

Rada ustanowiła EUCAP Sahel Niger i EUCAP Sahel Mali, aby wzmocnić słabe zdolności sił odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne. Misje, prowadząc działania w wymagających warunkach, przyczyniły się do wzmocnienia zdolności, jednak każda z nich napotkała trudności, które ograniczyły wydajność i trwałość ich operacji.

64

W obydwu krajach pracownicy misji nie posiadali dostępu do odpowiednich wytycznych operacyjnych i szkolenia. Każda misja EUCAP Sahel przeznaczała znaczną ilość czasu i zasobów na ustanowienie własnych systemów i procedur, które nie zawsze były dostosowane do lokalnych warunków. ESDZ i Komisja, odpowiedzialne za zarządzanie cywilnymi misjami w dziedzinie WPBiO, nie zapewniały wystarczającego wsparcia, a w niektórych przypadkach stosowały procedury, które nie były dostosowane do warunków pracy w terenie (zob. pkt 25-30).

Zalecenie 1 – Podjęcie działań w celu poprawy wydajności operacyjnej misji

ESDZ powinna:

  • zapewnić misjom praktyczne wytyczne na temat procedur operacyjnych, standardowe wzory dokumentów, które można dostosować do lokalnych okoliczności, przykłady najlepszych praktyk z poprzednich misji oraz szkolenie.

Komisja powinna:

  • podjąć działania mające na celu przekazanie szefowi misji uprawnień do zatwierdzania zakupów, podlegających kontrolom ex post ze strony Komisji.

ESDZ i Komisja powinny:

  • udoskonalić wsparcie na rzecz misji przez dostarczanie wyposażenia ze wspólnego magazynu i rozszerzenie roli platformy wsparcia misji.

Docelowy termin: koniec 2018 r.

65

Najważniejszymi zasobami misji są co prawda ich pracownicy, w ujęciu średnim obsadzono jednak tylko trzy czwarte stanowisk. Procedury rekrutacji były czasochłonne i często nieskuteczne. Najtrudniej było obsadzić stanowiska zarezerwowane dla pracowników oddelegowanych z państw członkowskich UE (zob. pkt 31-33).

Zalecenie 2 – Poprawa wskaźnika obsadzenia stanowisk w ramach misji

ESDZ powinna znaleźć rozwiązania, które umożliwią szybkie i wydajne obsadzenie wakatów w ramach misji, na przykład przez zaproponowanie dłuższych okresów oddelegowania do misji z państw członkowskich UE, powszechniejsze wykorzystywanie pracowników zatrudnionych na podstawie umów oraz przygotowywanie ogólnych naborów, które mogą być podstawą do opracowywania rezerwowych list potencjalnych pracowników w celu przyspieszenia rozmieszczenia w sytuacji wystąpienia wakatu.

Docelowy termin: koniec 2018 r.

66

Dwuletnie mandaty misji zachęcają do krótkoterminowego planowania, a roczne budżety często sprawiają, że cykl zamawiania wyposażenia i usług jest nadmiernie krótki. Inne zainteresowane strony w regionie Sahelu i beneficjenci wsparcia uważają, że zakres zadań w Nigrze i Mali oznacza, iż misje są potrzebne w perspektywie średnio- lub długoterminowej. Jednocześnie, mimo że misje nie mają zostać przekształcone w organy stałe w państwach przyjmujących, ESDZ nie przewidziała jasnej strategii wyjścia (zob. pkt 34 i 35).

Zalecenie 3 – Ustanowienie mandatów i budżetów dostosowanych do operacji oraz opracowanie strategii wyjścia

ESDZ powinna zaproponować mandaty dla misji, które umożliwią im osiągnięcie celów, oraz zdefiniować wyraźniej określoną koncepcję strategii wyjścia.

Komisja powinna ustanowić okresy budżetowe, które odpowiadają potrzebom operacyjnym.

Docelowy termin: koniec 2019 r.

67

Misje EUCAP Sahel wzmocniły zdolności sił bezpieczeństwa wewnętrznego przez zapewnianie kursów szkoleniowych, wyposażenia i doradztwa. Obie misje dążyły do zapewnienia trwałości swoich działań, jednak z niewielkim powodzeniem. Wynikało to częściowo z braku odpowiedzialności lub woli politycznej po stronie państw przyjmujących, a częściowo z faktu, że misje nie przeznaczały odpowiednich zasobów na zapewnianie trwałości oraz monitorowanie praktycznego stosowania i wykorzystywania przeprowadzonych szkoleń i dostarczonego wyposażenia (zob. pkt 37-54).

Zalecenie 4 – Zwiększenie nacisku na trwałość

Misje powinny koncentrować zasoby na zapewnianiu trwałości działań poprzez, odpowiednio, wycofywanie się z udanych działań, gdy tylko jest to wykonalne, w celu wspierania autonomii w siłach bezpieczeństwa wewnętrznego oraz unikania nadmiernego polegania na zasobach misji, oraz poprzez monitorowanie wykorzystania przeprowadzonych szkoleń i dostarczonego wyposażenia. Po wycofaniu się z udanych działań powinny skoncentrować się na zapewnianiu wsparcia i pomocy.

Docelowy termin: koniec 2018 r.

68

Misje osiągały jedynie ograniczone i powolne postępy w realizacji swoich celów. Wskaźniki zdefiniowane w celu pomiaru postępów misji były jednak nieadekwatne. Większości wskaźników opracowanych dla Nigru nie można było wykorzystać do pomiaru postępów, gdyż obejmowały one po prostu wykaz działań określonych w ramach zadań. Wskaźniki dla Mali były lepsze, ale nie obejmowały celów określonych pod względem ilościowym. Wskaźniki nie stanowiły odpowiedniej podstawy dla pomiaru skuteczności zadań lub wkładu w osiągnięcie celów (zob. pkt 55 i 56).

69

Żadna z misji nie posiadała zadowalających systemów oceny działań w okresie poddanym kontroli ani nie została poddana niezależnej ocenie zewnętrznej (zob. pkt 57-60).

Zalecenie 5 – Poprawa wskaźników, monitorowania i oceny

ESDZ powinna:

  • ustanowić wskaźniki spełniające kryteria RACER (odpowiednie, akceptowane, wiarygodne, proste i miarodajne), które koncentrują się na produktach określonych pod względem ilościowym i na wynikach działań misji oraz są powiązane z istotą mandatów misji;
  • ustanowić docelowe wartości odniesienia, które mogą być wykorzystane do wykazywania postępów w osiąganiu celów;
  • zapewniać misjom doradztwo i szkolenie na temat monitorowania i oceny;
  • prowadzić zewnętrzne oceny misji oraz bardziej kompleksowe oceny ich oddziaływania.

Docelowy termin: koniec 2018 r.

Niniejsze sprawozdanie zostało przyjęte przez Izbę III, której przewodniczył Karel PINXTEN, członek Trybunału Obrachunkowego, na posiedzeniu w Luksemburgu w dniu 24 kwietnia 2018 r.

W imieniu Trybunału Obrachunkowego

Klaus-Heiner LEHNE
Prezes

Załączniki

Załącznik I

Misje i operacje WPBiO w toku

Źródło: ESDZ.

Załącznik II

Wyciągi z decyzji Rady (WPBiO) 2016/1172 (Niger) i 2017/50 (Mali)

  EUCAP Sahel Niger EUCAP Sahel Mali
Mandat Wspomóc budowanie zdolności nigerskich podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo do zwalczania terroryzmu i przestępczości zorganizowanej. Prowadzić misję cywilną w Mali w celu wsparcia malijskich sił bezpieczeństwa wewnętrznego (policji, żandarmerii, gwardii narodowej).
Cel - umożliwienie władzom nigerskim określenia i realizacji ich krajowej strategii bezpieczeństwa;

- wkład w wypracowanie zintegrowanego, wielodyscyplinarnego, spójnego i zrównoważonego podejścia w zakresie zwalczania terroryzmu i przestępczości zorganizowanej – w oparciu o prawa człowieka – wśród różnych nigerskich podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo;

- dodatkowo wsparcie władz centralnych i lokalnych oraz sił bezpieczeństwa Nigru w opracowaniu polityk, technik i procedur służących lepszemu kontrolowaniu i zwalczaniu migracji nieuregulowanej;
- umożliwienie władzom malijskim przywrócenia i utrzymania porządku konstytucyjnego i demokratycznego oraz warunków trwałego pokoju w Mali;

- przywrócenie i utrzymanie władzy państwowej i jej prawowitego charakteru na całym terytorium Mali poprzez ponowne skuteczne rozmieszczenie na nim struktur administracyjnych.
Niedawno ustanowione cele Aby zrealizować cele określone w art. 2, EUCAP Sahel Niger:

a) wzmacnia nigerskie zdolności w zakresie dowodzenia, interoperacyjności i planowania na szczeblu strategicznym, równocześnie wspierając opracowanie krajowej strategii bezpieczeństwa i powiązanych strategii zarządzania granicami w koordynacji z innymi odnośnymi podmiotami;

b) rozbudowuje umiejętności techniczne odpowiednich sił bezpieczeństwa, które są niezbędne do zwalczania terroryzmu i przestępczości zorganizowanej;

c) poprzez zaangażowanie na poziomie strategicznym i operacyjnym zachęca wewnętrzne siły bezpieczeństwa i w odpowiednich przypadkach siły zbrojne do wzmocnienia polityki w zakresie zasobów ludzkich, logistyki i szkoleń związanych ze zwalczaniem terroryzmu, migracji nieuregulowanej i przestępczości zorganizowanej, tak aby zapewnić trwałość działań EUCAP Sahel Niger, w tym poprzez wsparcia technicznego za pośrednictwem projektów;

d) wzmacnia koordynację na szczeblu krajowym, regionalnym i międzynarodowym w dziedzinie zwalczania terroryzmu, walki z migracją nieuregulowaną i przestępczością oraz stosownie do sytuacji bada możliwości przyczyniania się do współpracy regionalnej, np. w ramach Grupy Pięciu na rzecz Sahelu;

e) w ramach wsparcia celów Unii w dziedzinie migracji, wspiera organy centralne i lokalne oraz siły bezpieczeństwa Nigru w opracowywaniu polityki, procedur i technik służących lepszemu kontrolowaniu przepływów migracyjnych i zarządzaniu nimi oraz w zwalczaniu migracji nieuregulowanej i zmniejszaniu poziomu powiązanej z tym zjawiskiem przestępczości.
EUCAP Sahel Mali wspiera siły bezpieczeństwa wewnętrznego i doradza im we wdrażaniu reformy bezpieczeństwa wprowadzonej przez nowy rząd, mając na celu:

a) poprawę ich skuteczności operacyjnej;

b) przywrócenie ich odpowiednich struktur hierarchicznych;

c) wzmocnienie roli organów sądowych i administracyjnych w odniesieniu do zarządzania i nadzorowania ich zadań;

d) wspieranie ich ponownego rozmieszczenia na północy kraju.

Załącznik III

Przegląd postępów poczynionych przez EUCAP Sahel Niger w realizacji zadań przeprowadzony przez Europejski Trybunał Obrachunkowy

Zadania Postępy
Cel 1 – Interoperacyjność
1.1 Wsparcie na rzecz krajowej strategii bezpieczeństwa  
1.3 Wymiana informacji między siłami bezpieczeństwa wewnętrznego  
1.2, 1.3, 1.4, 1.5 Wsparcie na rzecz COR (wcześniejsze wspólne stanowiska dowodzenia)  
1.6 Wsparcie na rzecz COG  
Cel 2 – Kompetencje techniczne
2.1, 2.2, 2.3, 2.4 Doradztwo i szkolenie na potrzeby zwalczania terroryzmu i przestępczości zorganizowanej  
2.5 Szkolenie instruktorów w siłach bezpieczeństwa  
2.6 Wspieranie ściślejszych powiązań między policją a sędziami w ramach dochodzeń karnych  
2.7 Udoskonalenie baz danych sił bezpieczeństwa  
2.8 Szkolenie w zakresie procedur prawnych i karnych oraz praw człowieka dla funkcjonariuszy sił zbrojnych  
2.9 Podnoszenie poziomu wiedzy sił bezpieczeństwa wewnętrznego na temat zasad prawa, praw człowieka i równouprawnienia płci  
2.10 Zbliżenie sił bezpieczeństwa wewnętrznego i społeczeństwa obywatelskiego w obszarach praw człowieka i równouprawnienia płci  
Cel 3 – Trwałość
3.1, 3.8, 3.9 Wsparcie na rzecz sił bezpieczeństwa wewnętrznego: wyposażenie i infrastruktura oraz doradztwo i szkolenie w zakresie ich wspólnego korzystania i utrzymania  
3.2 Współpraca z EUCAP Sahel Mali w zakresie rozwoju zarządzania zasobami ludzkimi w siłach bezpieczeństwa wewnętrznego  
3.3 Ocena operacyjna działań EUCAP z udziałem sił bezpieczeństwa wewnętrznego  
3.4, 3.5 Wsparcie rozwoju zarządzania zasobami ludzkimi w ramach sił bezpieczeństwa wewnętrznego  
3.6 Ustanowienie dyrekcji szkoleniowych i planów szkoleniowych w ramach sił bezpieczeństwa wewnętrznego  
3.7 Włączenie podręczników szkoleniowych do krajowych programów szkoleniowych; szkolenie, doradztwo i mentoring na rzecz instruktorów  
Cel 4 – Koordynacja międzynarodowa
4.1, 4.6 Zarządzanie przez Niger koordynacją międzynarodową  
4.3, 4.4, 4.5, 4.7 Koordynacja między darczyńcami w Nigrze  
4.8 Wsparcie udziału Nigru w inicjatywach współpracy regionalnej  
4.2, 4.9, 4.10 Rozwój regionalnego wymiaru działań EUCAP  
Cel 5 – Migracja
5.1 Wsparcie na rzecz krajowej strategii kontroli terytorium  
5.2, 5.11 Identyfikowanie i grupowanie zainteresowanych stron, gromadzenie danych na temat przepływów migracyjnych, definiowanie potrzeb  
5.3 Przyjęcie nowego prawa w sprawie nielegalnej migracji, szkolenie sił bezpieczeństwa wewnętrznego w zakresie nielegalnej migracji  
5.4 Podnoszenie poziomu wiedzy ludności na temat nielegalnej migracji  
5.5, 5.7, 5.8 Szkolenie i doradztwo na rzecz sił bezpieczeństwa wewnętrznego w zakresie zapobiegania i kontrolowania nielegalnej migracji  
5.6 Wzmocnienie COR w Agadezie  
5.9 Wsparcie w ramach procedur prawnych dla policji i sędziów w Agadezie  
5.10 Sekretariat zarządzający platformy koordynacji migracji  
5.12 Koordynacja z innymi zainteresowanymi stronami w obszarze migracji obecnymi w Agadezie  
5.13 Działania transgraniczne z udziałem EUCAP Mali i EUBAM Libia  
5.14 Opracowanie strategii migracyjnej wraz z delegaturą UE w zakresie komunikacji  
  Zadowalające postępy
  Powolne postępy / napotykane trudności
  Brak postępów / napotykane istotne trudności

Źródło: OPLAN na lata 2016-2018, z wyjątkiem zadania 1.3 (OPLAN na 2014 r.).

Załącznik IV

Przegląd postępów poczynionych przez EUCAP Sahel Mali w realizacji zadań przeprowadzony przez Europejski Trybunał Obrachunkowy

Momenty decyzyjne (DP) – na podstawie OPLAN na 2016 r. Postępy
1. Doradztwo
DP 1.1 Poprzez doradztwo strategiczne misja angażuje się na szczeblu dyrektorskim w działania sił bezpieczeństwa wewnętrznego i ministerstw
Z wyłączeniem zadania 1.1.2.1: wzmocnienie struktur kontroli wewnętrznej sił bezpieczeństwa wewnętrznego
DP 1.2 Siły bezpieczeństwa wewnętrznego wdrożyły struktury wymagane do koordynacji ich działań i zwiększenia ich wydajności operacyjnej
DP 1.3 Zasoby ludzkie – zostały opracowane dokumenty prawne i są one stosowane w praktyce
DP 1.4 Zasoby ludzkie – procedury i struktury (np. baza danych) zostały zreformowane
DP 1.5 Zdolności malijskie w zakresie zarządzania granicami zostały wzmocnione
DP 1.6 Zdolności sił bezpieczeństwa wewnętrznego w zakresie zwalczania terroryzmu i przestępczości zorganizowanej zostały wzmocnione
2. Szkolenia
DP 2.1 Misja została włączona do struktur szkoleniowych sił bezpieczeństwa wewnętrznego i ministerstw
DP 2.2 Kursy i programy szkoleniowe łącznie z ich treścią zostały opracowane i są wdrażane
Z wyłączeniem zadania 2.2.1.1: są opracowane opisy stanowisk
Z wyłączeniem zadań 2.2.1.2 i 2.2.2.1: tworzenie katalogu szkoleń i programów szkoleniowych
DP 2.3 Liczba i charakterystyka uczestników szkoleń z sił bezpieczeństwa wewnętrznego są zgodne z określonymi potrzebami, a szkolenia są poddawane ocenie
DP 2.4 Organizowane są szkolenia dla instruktorów w celu zapewnienia trwałości działań misji
DP 2.5 Zostały określone ramy na potrzeby szkoleń w dyrekcjach sił bezpieczeństwa wewnętrznego
3. Koordynacja
DP 3.1 Koordynacja z MINUSMA umożliwia wzmocnienie i optymalizację wspólnych działań oraz unikanie nakładania się działań
DP 3.2 Koordynacja z innymi partnerami/instrumentami UE i państwami członkowskimi UE ma charakter ciągły i jest dokonywana na podstawie regularnej wymiany informacji i rozwoju wspólnych działań
DP 3.3 Działania prowadzone przez lokalne i międzynarodowe zainteresowane strony, państwa trzecie i organizacje pozarządowe w tym samym obszarze co działania misji (w ujęciu szczegółowym szkolenie i ocena) są identyfikowane i koordynowane z działaniami misji
  Zadowalające postępy
  Powolne postępy / napotykane trudności
  Brak postępów / napotykane istotne trudności
  Ocena jeszcze niemożliwa

Źródło: OPLAN na 2016 r.

Odpowiedzi Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych i Komisji

Streszczenie

I

ESDZ i Komisja pragną podkreślić, że państwa członkowskie UE oraz organy lokalne i partnerzy lokalni nieprzerwanie wyrażają uznanie dla wysiłków i postępów misji EUCAP Sahel Niger oraz EUCAP Sahel Mali od czasu rozpoczęcia przez nie działania odpowiednio w 2012 i 2014 r., pomimo trudnej sytuacji.

Najważniejszym celem mandatów obu misji, EUCAP Sahel Niger i EUCAP Sahel Mali, są działania strukturalne mające na celu wspieranie instytucji Mali i Nigru, na ich wniosek. Działania takie wymagają długoterminowego zaangażowania społeczności międzynarodowej. Obecna sytuacja w Sahelu jest niezwykle trudna. Zachodnie granice Nigru z Mali i Burkiną-Faso oraz jego południowe granice są częstymi obiektami ataków grup terrorystycznych. Stan bezpieczeństwa w centralnych regionach Mali pogorszył się od 2017 r. Dodatkowym wyzwaniem dla Nigru jest presja migracyjna: kraj ten musiał poradzić sobie z nagłym napływem migrantów. Mimo tych trudnych okoliczności obie misje znacząco poprawiły odporność Mali i Nigru w zakresie bezpieczeństwa w ścisłej współpracy ze społecznością międzynarodową i w ramach szerszej zintegrowanej strategii UE.

IV

ESDZ przyznaje, że w przypadku Nigru państwa członkowskie zaakceptowały dodatkowe ryzyko związane z przyspieszonym rozpoczęciem misji, co wpłynęło na poziom gotowości personelu misji. Jeśli jednak chodzi o misję w Mali, podstawowy zespół odbył odpowiednie dziesięciodniowe szkolenie w Brukseli oraz miał wsparcie ESDZ w pierwszej fazie misji.

V

ESDZ pragnie podkreślić, że wraz z Komisją nieprzerwanie kontroluje wskaźniki zatrudnienia. W ramach działań związanych z możliwościami reagowania cywilnych misji w dziedzinie WPBiO podejmowane są zdecydowane wysiłki w celu podniesienia tych wskaźników.

VI

ESDZ docenia, że Trybunał Obrachunkowy dostrzega w tym kontekście znaczenie przeznaczenia odpowiednich zasobów w celu zapewnienia trwałości misji w dziedzinie WPBiO.

VII

ESDZ zgadza się z tą uwagą. Ustanowienie odpowiednich i wymiernych wskaźników służących do oceny postępów w realizacji mandatu i ewentualnego wpływu jest rzeczywiście bardzo trudne. Istnieją pewne ograniczenia z uwagi na specyfikę kontekstu WPBiO i podejście państw członkowskich do misji w dziedzinie WPBiO - zob. komentarz do pkt 55.

Uwagi

23

Struktura podstawowej zdolności reagowania, która obejmuje wzmocnioną platformę wsparcia misji, zapewnia środki prawne i finansowe mające umożliwić sprawne i szybkie tworzenie przyszłych misji.

Ramka 2

Rzeczywiście nie ustalono kwoty niekwalifikowalnej za pierwszy rok trwania mandatu misji, ponieważ jest to uzależnione od wyników postępowania kontradyktoryjnego w odniesieniu do misji EUCAP Sahel Niger.

25

Jeśli chodzi o wytyczne, Komisja zapewnia pisemne wytyczne dotyczące wszystkich elementów misji (budżet, finanse, zamówienia publiczne) oraz codzienne monitorowanie przez właściwych urzędników wykonywania mandatu.

Pisemne wytyczne zawierają wytyczne dla misji dotyczące zamówień obejmujące (wraz z procedurami i przewodnikiem praktycznym –PRAG) aspekty zamówień publicznych i modele dla misji. Komisja udostępnia również vademecum WPZiB dotyczące kwestii finansowych i umownych, które zastąpi oddzielne instrukcje i będzie stanowić jedno spójne źródło informacji i wskazówek dla misji w zakresie kwestii finansowych i umownych.

26

Aby zlikwidować te niedociągnięcia, konieczne są dłuższe oddelegowania pracowników przez państwa członkowskie oraz specjalne szkolenia na temat realizacji projektów.

27

ESDZ i służby Komisji z zadowoleniem przyjmują pozytywną ocenę Trybunału.

Platforma wsparcia misji i magazyn WPBiO będą odpowiedzią na zastrzeżenia Trybunału dotyczące zapewnienia masy krytycznej zasobów przez zwiększenie możliwości szybkiego reagowania na sytuacje kryzysowe i jednocześnie skorzystanie z oszczędności skali dzięki centralizacji kluczowych usług wsparcia misji i ograniczenie obciążenia administracyjnego misji w dziedzinie WPBiO.

28

Obie misje w dziedzinie WPBiO korzystają z najbardziej elastycznych procedur zamówień umożliwianych przez rozporządzenie finansowe w związku z sytuacją kryzysową w ich krajach działania zadeklarowaną przez właściwego delegowanego urzędnika zatwierdzającego. Mogą one również korzystać z procedury negocjacyjnej bez uprzedniej publikacji ogłoszenia o zamówieniu.

Okres budżetowy mandatu musi być dostosowany do odpowiedniej podstawy prawnej (tj. decyzji Rady). FPI (Służba ds. Instrumentów Polityki Zagranicznej) będzie badać możliwości oferowane przez nowe rozporządzenie finansowe w odniesieniu do wieloletnich decyzji w sprawie finansowania oraz podpisywania umów o delegowaniu zadań o dłuższych terminach.

Zaletą dłuższych mandatów byłoby danie misjom więcej czasu na przeprowadzanie zamówień.

Procedury udzielania zamówień stosowane przez misje w dziedzinie WPBiO są określone w rozporządzeniu finansowym i zasadach jego stosowania (RAP). Są również wyjaśnione w praktycznym przewodniku zamówień i dotacji dla działań zewnętrznych UE (PRAG). FPI, jako służba Komisji, stosuje wyżej wspomniane zasady i przepisy dotyczące zamówień publicznych, jednocześnie przeprowadzając - jako środek łagodzący - kontrolę ex ante w zakresie procedur udzielania zamówień zainicjowanych w misjach w dziedzinie WPBiO, w których nie przeprowadzono oceny sześciu filarów.

Podobne pozycje zamówienia powinny być grupowane w jedno zamówienie, aby uniknąć sztucznego podziału procedury przetargowej, co prowadzi do obchodzenia progów zamówień publicznych określonych w rozporządzeniu finansowym.

Próg określony dla stosowania umowy ramowej na sprzęt komputerowy został osiągnięty i w związku z tym nie miał zastosowania. FPI poinformowała misje, że do czasu utworzenia scentralizowanego magazynu w 2018 r. zakupy sprzętu komputerowego muszą przebiegać zgodnie ze standardowymi przepisami dotyczącymi zamówień publicznych mającymi zastosowanie do misji.

Niedogodność tę powinno zażegnać utworzenie platformy wsparcia misji i wspólnego magazynu.

Utworzenie centralnego magazynu zapewni misjom w dziedzinie WPBiO łatwy dostęp do centralnie zarządzanych zapasów najważniejszych artykułów, co znacząco zwiększy zdolność do szybkiego rozmieszczania nowych misji i ograniczy liczbę procedur udzielania zamówień publicznych w istniejących misjach.

29

W przypadku misji EUCAP Sahel Mali działania następcze związane ze sprawozdaniem z audytu z oceny sześciu filarów przeprowadzono w październiku 2017 r. Jego wyniki są pozytywne i w dniu 1 marca 2018 r. misję EUCAP Sahel Mali uznano za spełniającą kryteria odnoszące się do wszystkich sześciu filarów. Oznacza to, że szef misji otrzymał uprawnienia do autoryzowania zakupów, zaś Komisja nadal będzie prowadzić kontrole ex post.

Na połowę 2018 r. zaplanowano podobne działania następcze w odniesieniu do EUCAP Sahel Niger.

30

ESDZ uważa, że obie misje otrzymały szereg instrukcji, standardowych procedur operacyjnych i modeli w wielu dziedzinach (operacji, logistyki, finansów, zasobów ludzkich, bezpieczeństwa itp.). Kwestia ujednolicania procedur i wytycznych wymaga pewnej poprawy. Poprawa ta jest obecnie realizowana przez utworzenie platformy wsparcia misji i opracowanie wytycznych operacyjnych dotyczących zagadnień istotnych dla działalności misji.

31 i 32

ESDZ chciałaby podkreślić, że proces formowania sił jest prawie całkowicie zależny od wkładu państw członkowskich. Aby umożliwić wczesne rozpoznanie wkładów do operacji, poprawić procedury rekrutacyjne i pomóc państwom członkowskim w planowaniu pod względem zapewnienia personelu na potrzeby misji, ESDZ opracowała podręcznik zasobów ludzkich określający 77 ogólnych i szczególnych profili, na które będzie zapotrzebowanie w misjach. Organy oddelegowujące mogą utworzyć własną pulę osób, które są gotowe do ubiegania się o stanowiska w cywilnych misjach w dziedzinie WPBiO. Przewodnik ten powinien również umożliwić dostosowanie krajowych procesów selekcji, zapewniając, aby państwa członkowskie proponowały kandydatów dobrze nadających się na dane stanowisko.

33

ESDZ docenia, że Trybunał dostrzega w tym kontekście znaczenie długości okresu oddelegowania z państw członkowskich.

ESDZ bada wszelkie możliwe sposoby rozwiązania problemu wakatów, w tym wielokrotne apele do państw członkowskich o wywiązanie się ze swych zobowiązań w zakresie obsady zgodnie z planami operacji.

Ramka 3

Aby poprawić szybkie rozmieszczanie wykwalifikowanych ekspertów zgodnie z potrzebami, ESDZ poparła (wspólnie z Komisją) utworzenie podstawowej zdolności reagowania w ramach podejścia wielopoziomowego. Ostatnio Rada zatwierdziła (w drodze konkluzji z dnia 13 listopada 2017 r.) utworzenie do maja 2018 r. struktury, która będzie „obejmować wzmocnioną platformę wsparcia misji, jak również zasoby zaangażowane w ramach istniejących misji, i która może być uzupełniana za pośrednictwem zdolnych do szybkiego rozmieszczenia elementów planowania ze strony państw członkowskich, w tym, w stosownych przypadkach, wyspecjalizowanych zespołów i wielonarodowych składów, takich jak Europejskie Siły Żandarmerii”. Jej utworzenie będzie wymagało w szczególności zwiększenia o 1 lub 2 % obecnego poziomu zatrudnienia w misjach w dziedzinie WPBiO w zakresie zadań operacyjnych (stanowiska o podwójnych funkcjach). Będzie to jedno z ewentualnych dodatkowych narzędzi mających na celu poprawę wskaźnika zatrudnienia w misjach.

34 i 35

Z przyczyn politycznych i ze względów bezpieczeństwa postępy na drodze do stanu końcowego i związanej z nim strategii wyjścia są często trudne w trakcie działania misji.

37

ESDZ docenia, że Trybunał dostrzega trudny kontekst, szczególnie w okresie, gdy tylko misja EUCAP Niger działała jako jedyny instrument UE, którego celem było zwiększenie zdolności sił bezpieczeństwa.

41

ESDZ przyznaje, że procedury administracyjne nie były stosowane od początku działania misji. Mimo braku oprogramowania do zarządzania zasobami ludzkimi do celów śledzenia przeszłej i bieżącej wewnętrznej mobilności uczestników szkoleń, po wizycie kontrolnej udało się odtworzyć znaczną ilość danych i dokumentów dotyczących prób szkoleń, o które zwrócił się Trybunał.

Misja prowadzi listę ponad 100 instruktorów przeszkolonych przez nią w różnych obszarach. Eksperci misji regularnie prowadzą działania oceniająco-doradcze wobec nigerskich instruktorów postawionych w rzeczywistych sytuacjach szkoleniowych wraz ze swoimi kolegami.

42

ESDZ i Komisja doceniają, że Trybunał dostrzega w tym kontekście znaczenie dostarczania sprzętu jako sposobu wspierania osiągnięć stanu końcowego misji cywilnych w ramach WPBiO.

43

ESDZ zgadza się z tą uwagą. Aby zapewnić trwałość w tym kontekście, konieczne jest przeznaczenie konkretnych linii budżetowych w budżecie misji.

53

ESDZ chciałaby podkreślić, że żadna z dwóch misji nie ma mandatu wykonawczego do kontrolowania zadań i mobilności pracowników po przeprowadzeniu szkolenia. Monitorowanie i ocena osób szkolonych jest jednak przedmiotem stałej troski misji. Działania kontrolne prowadzone są pod koniec szkolenia z oszustw dotyczących dokumentów lub podczas ukierunkowanych operacji z siłami bezpieczeństwa wewnętrznego (np. z działem ds. zwalczania handlu ludźmi oraz siłami policji na lotnisku podczas przylotów i odlotów samolotów; kontrole drogowe prowadzone przez te trzy siły przed wjazdem do Niamey lub w prowincjach).

Jeśli chodzi o prognozy i trwałość, w 2016 r. trzem siłom bezpieczeństwa wewnętrznego udostępnione zostało oprogramowanie do zarządzania zasobami ludzkimi. Głównym celem tego narzędzia jest umożliwienie siłom bezpieczeństwa wewnętrznego poprawy jakości zarządzania, zwłaszcza prognozowania. Jednocześnie, jako narzędzie archiwizacyjne, umożliwia ono siłom bezpieczeństwa wewnętrznego śledzenie całej kariery urzędników służby cywilnej. W związku z tym oprogramowanie dostarczone przez misje siłom bezpieczeństwa wewnętrznego umożliwia skuteczniejsze monitorowanie zadań i szkoleń każdego członka personelu lub instruktora wyszkolonego przez misję.

Z wewnętrznych przyczyn budżetowych nigerskie organy nie mają wystarczającej liczby pracowników do wykonania wszystkich koniecznych zadań w zakresie monitorowania i oceny, w związku z czym dokonują one przesunięć personelu w zależności od aktualnych sytuacji awaryjnych i rezerw.

Ramka 7

ESDZ chciałaby podkreślić, że regionalne centrum operacyjne w Agadez działało podczas krajowych obchodów w 2016 r. Misja dostarczyła niezbędny sprzęt, w tym odbiorniki radiowe. Jednak, jak wspomniano w przekazanych dokumentach, władze lokalne są odpowiedzialne za właściwe zarządzanie sprzętem, monitorowanie i utrzymanie go.

Misja odnotowała uszkodzony pojazd i szuka rozwiązania.

54

Misja przeprowadziła szkolenia w zakresie zarządzania kryzysowego dla 110 członków personelu sił bezpieczeństwa i obrony, z których niektórzy nie zarządzają już regionalnym centrum operacyjnym.

Sytuacja ta jest dobrze znana we wszystkich misjach w dziedzinie WPBiO: niektórzy członkowie personelu zostają przeszkoleni w zakresie konkretnej potrzeby, a następnie zostają przeniesieni w wyniku normalnej rotacji personelu.

EUCAP Sahel Niger, w ramach swego mandatu niewykonawczego, dąży do propagowania trwałości swoich szkoleń, ale nie może ingerować w proces zarządzania zasobami ludzkimi.

55 i 56

Misje dążą do usprawnienia swojej metodyki i ESDZ przyznaje, że istnieje możliwość wprowadzenia ulepszeń. ESDZ wniesie wkład w nadchodzące opracowanie wytycznych dotyczących monitorowania i oceny mających zastosowanie zarówno do działań Komisji jak i WPBiO w dziedzinie reformy sektora bezpieczeństwa (zgodnie z przyjętym w 2015 r. wspólnym komunikatem pt. „Budowanie zdolności na rzecz bezpieczeństwa i rozwoju” oraz wspólnym komunikatem z 2016 r. „Elementy ogólnounijnych ram strategicznych w celu wspierania reformy sektora bezpieczeństwa”).

60

ESDZ zgadza się z tą uwagą. Uwypukla ona stosunkową słabość ESDZ w przeprowadzaniu właściwej oceny skutków operacyjnych misji. Proces przeglądu strategicznego misji już stanowi dobrą podstawę do oceny skuteczności misji. ESDZ ma jednak świadomość, że można poprawić mierzenie wyników misji i już zajęła się tym problemem, przede wszystkim tworząc stanowiska ds. oceny działań operacyjnych misji.

61

ESDZ i służby Komisji wyrażają zadowolenie, że Trybunał uznaje w tym kontekście rolę misji EUCAP Sahel w tworzeniu projektów dla Afryki w ramach funduszu powierniczego Unii na rzecz działań zewnętrznych.

63 i 64

ESDZ i służby Komisji zgadzają się z zaleceniem nr 1 i już podejmują odpowiednie kroki w celu poprawy wydajności, trwałości i wskaźnika zatrudnienia (zwłaszcza za pośrednictwem regionalnej komórki koordynującej, platformy wsparcia misji, podstawowej zdolności reagowania, opracowując wytyczne operacyjne dotyczące zagadnień istotnych dla działań misji oraz tworząc magazyn WPBiO).

Wnioski i zalecenia

Zalecenie nr 1

ESDZ i Komisja przyjmują zalecenia w zakresie, w jakim ich to dotyczy.

Zalecenie nr 2

ESDZ przyjmuje to zalecenie.

Zalecenie nr 3

ESDZ i Komisja przyjmują to zalecenie w zakresie, w jakim ich to dotyczy. Okres budżetowy mandatu musi być dostosowany do odpowiedniej podstawy prawnej (tj. decyzji Rady). Komisja będzie badać możliwości oferowane przez nowe rozporządzenie finansowe w odniesieniu do wieloletnich decyzji w sprawie finansowania oraz podpisywania umów o delegowaniu zadań o dłuższych terminach.

Zalecenie nr 4

ESDZ przyjmuje to zalecenie i zwraca się do Trybunału Obrachunkowego o uwzględnienie kontekstu misji WPBiO. Mandat misji został zatwierdzony przez Radę, która określa mandat, budżet i kierunki działań. Obecność zewnętrznych podmiotów oceniających również jest uzależniona od zatwierdzenia przez państwa członkowskie.

W projekcie przeglądu strategicznego misji EUCAP Sahel Niger zajęto się już kwestią zwiększenia trwałości działań misji, m.in. przez wprowadzenie trwałości jako zasady leżącej u podstaw prac misji podczas nadchodzącego mandatu. Trwałość nie będzie już powiązana jedynie ze szkoleniami i doradztwem jako jednym z pięciu celów, ale powinna być włączona w główny nurt w celu ułatwienia transformacji.

Zalecenie nr 5

ESDZ przyjmuje to zalecenie i zwraca się do Trybunału Obrachunkowego o uwzględnienie specyfiki misji WPBiO.

ESDZ wniesie wkład w nadchodzące opracowanie wytycznych dotyczących monitorowania i oceny mających zastosowanie zarówno do działań WPBiO, jak i działań Komisji w dziedzinie reformy sektora bezpieczeństwa (zgodnie z przyjętym w 2015 r. wspólnym komunikatem pt. „Budowanie zdolności na rzecz bezpieczeństwa i rozwoju” oraz wspólnym komunikatem z 2016 r. „Elementy ogólnounijnych ram strategicznych w celu wspierania reformy sektora bezpieczeństwa”).

Proponowane przeprowadzanie ocen zewnętrznych misji będzie przedmiotem decyzji Rady.

Glosariusz i wykaz skrótów

CIVCOM: Komitet ds. Aspektów Cywilnych Zarządzania Kryzysowego – organ doradczy ustanowiony przez Radę, który przekazuje informacje, formułuje zalecenia i zapewnia doradztwo w obszarze aspektów cywilnych zarządzania kryzysowego.

CMC: Koncepcja zarządzania kryzysowego – jej celem jest analiza i zaproponowanie opcji z zakresu WPBiO, opis ich celów i założeń oraz nakreślenie możliwych celów i zakresu misji UE w dziedzinie WPBiO.

CMPD: Dyrekcja ds. Zarządzania Kryzysowego i Planowania – wydział ESDZ odpowiedzialny za polityczno-strategiczne planowanie misji cywilnych w dziedzinie WPBiO. Rolą tej dyrekcji jest zapewnienie spójności i skuteczności misji oraz opracowywanie partnerstw, polityki, koncepcji i zdolności w zakresie WPBiO. Dyrekcja ta jest odpowiedzialna za strategiczne planowanie nowych misji w dziedzinie WPBiO oraz prowadzenie strategicznych przeglądów istniejących misji w dziedzinie WPBiO.

COG: Centres Opérationnels de Gendarmerie (w Nigrze) – stałe organy utworzone w celu monitorowania wydarzeń w regionie, zapewniania zasobów na rzecz patroli, gromadzenia informacji, przekazywania ich odpowiednim organom i reagowania na sytuacje kryzysowe.

CONOPS: Koncepcja operacji. Jest to dokument dotyczący planowania, w którym określony jest mandat misji i deklaracje polityczne przekształcone są w wytyczne, ze wskazaniem, jakie działania są potrzebne w celu pomyślnej realizacji misji.

COR: Centres Opérationnels Régionaux (w Nigrze) – organy o tymczasowym charakterze skupiające przedstawicieli prowincji oraz nigerskich sił obrony i bezpieczeństwa, a także przedstawicieli organów odpowiedzialnych za ochronę ludności, pożarnictwo, ochronę środowiska i cła, powoływane w celu reagowania na kryzysy wynikające z ataków terrorystycznych, przestępczości zorganizowanej i katastrof naturalnych.

CPCC: Komórka Planowania i Prowadzenia Operacji Cywilnych – wydział ESDZ, który planuje, koordynuje, wspiera i nadzoruje cywilne misje w zakresie WPBiO, kieruje nimi, zapewnia doradztwo na ich rzecz oraz dokonuje ich przeglądu. Komórka ta opracowuje podstawowy projekt misji oraz dokumenty dotyczące planowania, tj. CONOPS i OPLAN.

ESDZ: Europejska Służba Działań Zewnętrznych, stanowiąca służbę dyplomatyczną Unii Europejskiej. Pomaga ona szefowi spraw zagranicznych UE – Wysokiemu Przedstawicielowi Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa – we wdrażaniu wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Unii.

EUCAP: Misja Unii Europejskiej dotycząca budowania zdolności

EUTM: Szkoleniowa misja wojskowa Unii Europejskiej – wielonarodowa szkoleniowa misja wojskowa zapewniająca szkolenie i doradztwo na rzecz malijskiego wojska, której siedziba znajduje się w Bamako w Mali.

FPI: Służba ds. Instrumentów Polityki Zagranicznej. Głównym zadaniem FPI jest prowadzenie szeregu działań w ramach polityki zagranicznej UE. FPI zarządza operacjami i ich finansowaniem. FPI jest działem Komisji Europejskiej współpracującym z ESDZ.

GIZ: Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GmbH (niemiecka Agencja Współpracy Międzynarodowej)

ISF: Siły bezpieczeństwa wewnętrznego: policja, żandarmeria i gwardia narodowa.

KPiB: Komitet Polityczny i Bezpieczeństwa. Komitet ten monitoruje sytuację międzynarodową, zaleca podejścia strategiczne i opcje polityczne Radzie, przekazuje wytyczne na rzecz CIVCOM oraz zapewnia kontrolę polityczną i strategiczne ukierunkowanie operacji zarządzania kryzysowego. KPiB składa się z ambasadorów państw członkowskich UE w Brukseli i przewodniczą mu przedstawiciele Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych.

MINUSMA: Wszechstronna Zintegrowana Misja Stabilizacyjna ONZ w Mali, która koncentruje się na obowiązkach takich jak zapewnianie bezpieczeństwa, stabilizacji i ochrony ludności; wspieranie krajowego dialogu politycznego i pojednania; a także pomoc w przywracaniu zdolności organów państwa, odbudowie sektora bezpieczeństwa oraz promowaniu i ochronie praw człowieka w kraju.

MIP: Plan wykonania misji. Określa on, jakie działania i projekty należy zrealizować, aby zadania w ramach misji mogły zostać ukończone.

MMA: Monitorowanie, mentoring i doradztwo. Mentoring – zorganizowany transfer wiedzy między mentorem a osobą objętą mentoringiem na podstawie planu. Monitorowanie – obserwowanie, ocena i sprawozdawczość dotycząca wyników osiąganych przez osobę objętą mentoringiem w prowadzeniu kursów szkoleniowych na rzecz sił bezpieczeństwa wewnętrznego. Doradztwo – wsparcie mające na celu zapewnienie niezależności osób objętych mentoringiem w prowadzeniu kursów szkoleniowych.

OPLAN: Plan operacji. Określa on cele i zadania misji.

RAP: Zasady stosowania. Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 1268/2012 z dnia 29 października 2012 r. w sprawie zasad stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012 w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu ogólnego Unii („zasady stosowania rozporządzenia finansowego”), ze zmianami.

WP: Wysoka Przedstawiciel Unii ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa oraz Wiceprzewodnicząca Komisji

WPBiO: Wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony

WPZiB: Wspólna polityka zagraniczna i bezpieczeństwa

Przypisy

1 W wieloletnich ramach finansowych na lata 2014-2020 na WPZiB przeznaczono kwotę 2 076 mln euro.

2 „Misja” to oficjalny termin stosowany przez ESDZ na określenie niestałych niezależnych podmiotów prawnych ustanawianych w sytuacjach kryzysowych.

3 ESDZ uruchomiła pierwszą misję w dziedzinie WPBiO w 2003 r. (Misja Policyjna UE w Bośni i Hercegowinie).

4 Misja UE w zakresie praworządności.

5 Europejski Trybunał Obrachunkowy opublikował sprawozdanie specjalne na temat EULEX w 2012 r. (sprawozdanie specjalne nr 18/2012 „Pomoc Unii Europejskiej dla Kosowa w zakresie praworządności” (http://eca.europa.eu)).

6 Misja policyjna UE.

7 Europejski Trybunał Obrachunkowy opublikował sprawozdanie specjalne na temat EUPOL w 2015 r. (sprawozdanie specjalne nr 7/2015 „Misja policyjna UE w Afganistanie: niejednoznaczne wyniki” (http://eca.europa.eu)).

8 Szkoleniowa misja wojskowa Unii Europejskiej w Mali (EUTM) to operacja obejmująca szkolenie wojskowe z siedzibą w Bamako w Mali, a jej celem jest zapewnienie szkolenia i doradztwa na rzecz malijskich sił zbrojnych.

9 Przede wszystkim Instrument na rzecz Przyczyniania się do Stabilności i Pokoju, Europejski Fundusz Rozwoju, kryzysowy fundusz powierniczy na rzecz stabilności oraz eliminowania przyczyn migracji nieuregulowanej i wysiedleń w Afryce oraz pomoc humanitarna.

10 W przypadku gdy pracownicy misji pełnią rolę wykonawczą, są upoważnieni do podejmowania działań bezpośrednio w imieniu państwa przyjmującego. W ramach misji o charakterze niewykonawczym personel wspiera państwo przyjmujące, pełniąc funkcję doradczą.

11 Art. 1 decyzji Rady 2012/392/WPZiB z dnia 16 lipca 2012 r. w sprawie misji Unii Europejskiej w dziedzinie WPBiO w Nigrze (EUCAP Sahel Niger) (Dz.U. L 187 z 17.7.2012, s. 48).

12 Liczba pracowników (oddelegowanych, międzynarodowych zatrudnionych na podstawie umów i miejscowych), na których przewidziano środki w budżecie na lata 2016/2017. W EUCAP Sahel Niger ponad połowa pracowników międzynarodowych pochodzi z Francji (53%), a następnie w kolejności z Rumunii (15%) i Belgii (8%).

13 Art. 2 decyzji Rady 2014/219/WPZiB z dnia 15 kwietnia 2014 r. w sprawie misji Unii Europejskiej w dziedzinie WPBiO w Mali (EUCAP Sahel Mali) (Dz.U. L 113 z 16.4.2014, s. 21).

14 Liczba pracowników (oddelegowanych, międzynarodowych zatrudnionych na podstawie umów i miejscowych) przewidziana w budżecie w 2017 r. W EUCAP Sahel Mali pracownicy międzynarodowi pochodzą głównie z czterech państw członkowskich UE: Francji (30%), Rumunii (19%), Belgii (13%) i Niemiec (10%).

15 Źródło: wstępne sprawozdania finansowe za pierwsze trzy lata. Kontrola dotycząca czwartego roku została przeprowadzona w styczniu 2018 r., a piątego roku – wiosną 2018 r. W trakcie kontroli prowadzonej przez Trybunał nie były dostępne sprawozdania finansowe.

16 Dane oparte na wstępnych sprawozdaniach finansowych za pierwsze dwa lata.

17 EU Global Strategy on Security and Defence (Globalna strategia UE na rzecz bezpieczeństwa i obrony), s. 50.

18 EU Global Strategy Implementation Plan on Security and Defence (Plan wdrażania globalnej strategii Unii Europejskiej na rzecz bezpieczeństwa i obrony), 17.11.2016 r.

19 Ibid., s. 5.

20 Potwierdzone w konkluzjach Rady z dnia 22 stycznia 2018 r.: „Należy określić wartość dodaną cywilnych działań w dziedzinie WPBiO w ramach zintegrowanego podejścia UE do konfliktów i kryzysów zewnętrznych oraz w całym cyklu konfliktu, a wymogi dotyczące zdolności cywilnych powinny zostać spełnione w ramach umowy w zakresie cywilnego wymiaru WPBiO w 2018 r.”.

21 „Konkluzje Rady w sprawie bezpieczeństwa i obrony w kontekście globalnej strategii UE”, 13.11.2017 r., s. 9.

22 Ibid., pkt 15.

23 Platforma wsparcia misji składa się z personelu pracującego w centrali ESDZ, a jej celem jest centralizacja funkcji wsparcia na rzecz cywilnych misji w dziedzinie WPBiO (np. technologia informacyjna, finanse i zasoby ludzkie).

24 Europejski Trybunał Obrachunkowy opublikował dwa sprawozdania specjalne w sprawie cywilnych misji w dziedzinie WPBiO, jedno w 2012 r. (EULEX w Kosowie), a drugie w 2015 r. (EUPOL w Afganistanie). Zalecenia zawarte w obydwu sprawozdaniach mają także zastosowanie do misji EUCAP Sahel Niger i Mali. W swoich odpowiedziach na sprawozdania ESDZ stwierdziła, że akceptuje zalecenia.

25 Belgia, Niemcy, Hiszpania i Francja.

26 Belgia, Niemcy, Francja i Niderlandy.

27 Ostateczna kwota zależy od wyniku postępowania kontradyktoryjnego z udziałem EUCAP Sahel Niger. Do czasu przeprowadzenia kontroli żaden rok budżetowy misji nie został jeszcze zamknięty.

28 W sprawozdaniu specjalnym nr 18/2012 w sprawie EULEX w Kosowie Europejski Trybunał Obrachunkowy zalecił, by Rada i Komisja zapewniły przyszłym misjom WPBiO osobowość prawną.

29 Jeśli misje mogą korzystać z elastycznych procedur (tj. procedur negocjacyjnych bez uprzedniej publikacji ogłoszenia o zamówieniu zgodnie z art. 266 ust. 2 i art. 134 ust. 1 lit. c) zasad stosowania), zwalnia je to także, zgodnie z art. 128 ust. 3 lit. b) zasad stosowania, z konieczności prowadzenia negocjacji z kilkoma potencjalnymi kontrahentami, jak wymagają tego zwykłe zasady Komisji Europejskiej (zob. art. 128 zasad stosowania). Stosowanie elastycznych procedur ułatwia i przyspiesza procesy zakupów. Komisja dopuszcza je w sytuacjach kryzysowych (zob. definicja w art. 190 ust. 2 zasad stosowania) po przyjęciu deklaracji kryzysowej.

30 W efekcie publikacji sprawozdania specjalnego Europejskiego Trybunału Obrachunkowego w sprawie Kosowa, ESDZ i Komisja zobowiązały się do dokonania „przeglądu stosowanych przez Komisję procedur programowania i procedur udzielania zamówień, aby zapewnić uwzględnienie w nich potrzeb operacyjnych misji EULEX”.

31 Ocena kluczowych procesów przez niezależnego kontrolera (kontrola wewnętrzna; rachunkowość; kontrola zewnętrzna; dotacje; zamówienia; instrumenty finansowe). Ocena tych procesów ma na celu zapewnienie Komisji, że misje dysponują zdolnościami do zarządzania środkami finansowymi UE w jej imieniu.

32 EUCAP Sahel Mali spełniła kryteria oceny sześciu filarów w marcu 2018 r., a EUCAP Sahel Niger zgodnie z oczekiwaniami ma osiągnąć ten status do lipca 2018 r.

33 W odpowiedzi na sprawozdanie specjalne Europejskiego Trybunału Obrachunkowego w sprawie EUPOL Komisja i ESDZ zgodziły się opracować „kompleksowe wytyczne dotyczące zadań operacyjnych (takich jak ocena potrzeb, planowanie i monitorowanie zadań oraz sprawozdawczość) i obszarów administracyjnych (takich jak technologia informacyjna, zarządzanie finansami, aktywami oraz zasoby kadrowe), wykorzystując przy tym w jak największym stopniu wiedzę zdobytą podczas poprzednich misji”.

34 Zob. sprawozdania specjalne Europejskiego Trybunału Obrachunkowego nr 18/2012 (pkt 109) i 7/2015 (pkt 81).

35 W 2016 r. CIVCOM obniżył wymagany poziom języka francuskiego dla niektórych stanowisk, co poskutkowało wzrostem liczby zgłoszeń.

36 W styczniu 2017 r. dla pracowników oddelegowanych i zatrudnionych na podstawie umów dostępnych było 110 stanowisk. Liczba ta została zwiększona w 2017 r.

37 W styczniu 2017 r. dla pracowników oddelegowanych i zatrudnionych na podstawie umów dostępne były 134 stanowiska. Stanowiło to wzrost o 30 stanowisk w porównaniu z grudniem 2016 r., co było powodem dużej liczby wakatów.

38 Np. ministerstwa krajowe w Nigrze i Mali, ambasady niektórych państw członkowskich UE oraz organizacje darczyńców, takie jak GIZ, Civipol i Expertise France.

39 Umowa na rzecz budowania państwowości finansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju. Cel ustanowiony przed dniem 30.9.2017 r. na potrzeby uzyskania wsparcia budżetowego odnosił się do „zatwierdzenia dekretu dotyczącego krajowej strategii bezpieczeństwa, a także planu działania rządu”.

40 COG są stałymi organami utworzonymi w celu monitorowania wydarzeń w regionie, zapewniania zasobów na rzecz patroli, gromadzenia informacji, przekazywania ich odpowiednim organom i reagowania na sytuacje kryzysowe.

41 Jeden z pięciu celów ustanowionych w decyzji Rady wymagał wyraźnie od misji w Nigrze podjęcia działań na rzecz zapewnienia trwałości jej działań.

42 Roczne sprawozdanie w sprawie WPBiO z 2016 r., s. 17.

43 Odpowiednie, akceptowane, wiarygodne, proste i miarodajne.

44 Na przykład: „spotkania” (bez określenia wymaganej liczby spotkań), „przedłużenie…”, „udoskonalenie…”, „uzgodnione metody”, „wymiana i rozpowszechnianie informacji…”, „wzmocnione zdolności”, „wdrożone mechanizmy koordynacji…”, „regularne aktualizacje…” itd.

45 W sprawozdaniu specjalnym z 2012 r. na temat EULEX Europejski Trybunał Obrachunkowy zalecał powiązanie celów misji „z konkretnymi punktami odniesienia, na podstawie których można by oceniać postępy, oraz uwzględnienie w nich celów w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego UE”.

Wydarzenie Data
Przyjęcie ramowego programu kontroli / rozpoczęcie kontroli 2.5.2017
Oficjalne przesłanie projektu sprawozdania do Komisji (lub innej jednostki kontrolowanej) 2.3.2018
Przyjęcie sprawozdania końcowego po przeprowadzeniu postępowania kontradyktoryjnego 24.4.2018
Data otrzymania oficjalnych odpowiedzi Komisji i ESDZ we wszystkich językach 13.6.2018

Zespół kontrolny

Sprawozdania specjalne Trybunału przedstawiają wyniki kontroli dotyczących wybranych obszarów polityki i programów unijnych bądź kwestii związanych z zarządzaniem w wybranych obszarach budżetowych. Trybunał wybiera i opracowuje zadania kontrolne w taki sposób, aby miały one jak największe oddziaływanie, biorąc pod uwagę kryteria takie jak zagrożenia dla wykonania zadań lub zgodności, poziom dochodów lub wydatków w danym obszarze, nadchodzące zmiany oraz interes polityczny i społeczny.

Niniejsza kontrola wykonania zadań została przeprowadzona przez Izbę III, której przewodniczy członek Trybunału Karel Pinxten i która zajmuje się obszarami wydatków dotyczącymi działań zewnętrznych, bezpieczeństwa i sprawiedliwości. Kontrolą kierowała Bettina Jakobsen, członek Trybunału, a w działania kontrolne zaangażowani byli: Katja Mattfolk, szef gabinetu; Kim Storup, attaché; Beatrix Lesiewicz, kierownik; Kim Hublé, koordynator zadania i Torielle Perreur-Lloyd, kontroler.

Od lewej: Torielle Perreur-Lloyd, Kim Hublé, Bettina Jakobsen, Katja Mattfolk.

Kontakt

EUROPEJSKI TRYBUNAŁ OBRACHUNKOWY
12 rue Alcide De Gasperi
1615 Luxembourg
LUKSEMBURG

Tel.: +352 4398-1
Formularz kontaktowy: eca.europa.eu/pl/Pages/ContactForm.aspx
Strona internetowa: eca.europa.eu
Twitter: @EUAuditors

Więcej informacji o Unii Europejskiej można znaleźć w portalu Europa (http://europa.eu).

Luksemburg: Urząd Publikacji Unii Europejskiej, 2018

PDF ISBN 978-92-872-9756-3 ISSN 1977-5768 doi:10.2865/95737 QJ-AB-18-012-PL-N
HTML ISBN 978-92-872-6458-9 ISSN 1977-5768 doi:10.2865/887491 QJ-AB-18-012-PL-Q

© Unia Europejska, 2018

W celu wykorzystania lub powielenia zdjęć lub innych materiałów nieobjętych prawem autorskim Unii Europejskiej należy wystąpić o zgodę bezpośrednio do właścicieli praw autorskich.

JAK SKONTAKTOWAĆ SIĘ Z UE

Osobiście
W całej Unii Europejskiej istnieje kilkaset centrów informacyjnych Europe Direct. Adres najbliższego centrum można znaleźć na stronie: https://europa.eu/european-union/contact_pl.

Telefonicznie lub drogą mailową
Europe Direct to serwis informacyjny, który udziela odpowiedzi na pytania na temat Unii Europejskiej. Można się z nim skontaktować:

  • dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu: 00 800 6 7 8 9 10 11 (niektórzy operatorzy mogą naliczać opłaty za te połączenia),
  • dzwoniąc pod standardowy numer telefonu: +32 22999696,
  • drogą mailową: https://europa.eu/european-union/contact_pl.

WYSZUKIWANIE INFORMACJI O UE

Online
Informacje o Unii Europejskiej są dostępne we wszystkich językach urzędowych UE w portalu Europa: https://europa.eu/european-union/index_pl.

Publikacje UE
Bezpłatne i odpłatne publikacje UE można pobrać lub zamówić w serwisie EU Bookshop: https://publications.europa.eu/pl/web/general-publications/publications. Większą liczbę egzemplarzy bezpłatnych publikacji można otrzymać, kontaktując się z serwisem Europe Direct lub z lokalnym centrum informacyjnym (zob. http://europa.eu/contact).

Prawo UE i powiązane dokumenty
Informacje prawne dotyczące UE, w tym wszystkie unijne akty prawne od 1951 r., są dostępne we wszystkich językach urzędowych UE w portalu EUR-Lex: http://eur-lex.europa.eu/homepage.html?locale=pl.

Portal Otwartych Danych UE
Unijny portal otwartych danych (http://data.europa.eu/euodp) umożliwia dostęp do zbiorów danych pochodzących z instytucji i innych organów UE. Dane można pobierać i wykorzystywać bezpłatnie, zarówno do celów komercyjnych, jak i niekomercyjnych.