Specialioji ataskaita
Nr.15 2018

Vidaus saugumo pajėgų gebėjimų stiprinimas Nigeryje ir Malyje: tik nedidelė ir lėta pažanga

Apie ataskaitą Nigeris ir Malis yra pažeidžiamos Vakarų Afrikos valstybės, kurių saugumui kelia grėsmę teroristinės grupuotės, nesaugios sienos ir neteisėta migracija. Kaip atsaką šioms grėsmėms, 2012 ir 2014 m. ES įsteigė BSGP misijas, siekiant sustiprinti vidaus saugumo pajėgų gebėjimus teikiant mokymus, konsultacijas ir įrangą. 2012–2014 m. ir 2017 m. ES skyrė 69 455 000 eurų EUCAP Sahelio misijai Nigeryje ir 66 475 000 eurų EUCAP Sahelio misijai Malyje. Mes padarėme išvadą, kad misijos buvo gana sėkmingos, tačiau pažanga buvo lėta. Tai susiję su sudėtingomis aplinkybėmis, kuriomis dirbo misijos, tačiau taip pat ir su veiklos nesklandumais. Mes teikiame keletą rekomendacijų dėl veiklos efektyvumo, tvarumo ir stebėjimo gerinimo.

Šis leidinys yra paskelbtas 23 kalbomis ir šiuo formatu:
PDF
PDF General Report

Santrauka

I

Nesaugumas Sahelio regione Vakarų Afrikoje daro neigiamą poveikį jo šalių vystymuisi ir Europos Sąjungos interesams (ES). Bendra saugumo ir gynybos politika (BSGP) yra ES priemonė, kuria siekiama spręsti uždavinius, kylančius dėl ginkluotų konfliktų, politinio nestabilumo, terorizmo, organizuoto nusikalstamumo ir neteisėtos migracijos. Pagal BSGP ES vykdo civilines misijas Nigeryje ir Malyje, kurios teikia mokymus, konsultacijas ir įrangą, kad būtų sustiprinti nacionalinių pajėgų, atsakingų už vidaus saugumą, gebėjimai.

II

Europos išorės veiksmų tarnyba (EIVT) įsteigė ES gebėjimų stiprinimo misijas (EUCAP) Sahelyje Nigeryje (2012 m.) ir Malyje (2014 m.) ES valstybių narių vardu bei planuoja ir valdo jų veiklą, o Komisija valdo jų biudžetus, kuriuos finansuoja ES (69,46 milijono eurų Nigeryje 2012–2017 m. laikotarpiu ir 66,48 milijono eurų Malyje 2014–2017 m. laikotarpiu). Kiekviena misija turi savo misijos vadovą, kuris yra atsakingas už veiklą atitinkamoje šalyje. Daugiau kaip pusė darbuotojų į misijas buvo komandiruoti ir gauna atlyginimą iš ES valstybių narių. Likusiai personalo daliai atlyginimai mokami iš misijų biudžetų.

III

Mes tikrinome, kaip buvo įsteigtos ir valdomos EUCAP Sahelio misijos, kaip buvo vykdoma jų veikla ir ar joms pavyko sustiprinti už vidaus saugumą atsakingų pajėgų Nigeryje ir Malyje gebėjimus. Mes surengėme interviu su EIVT, Komisija, dviem EUCAP Sahelio misijomis, nacionalinėmis institucijomis ir vidaus saugumo pajėgomis (VSP) Nigeryje ir Malyje bei įvairiomis suinteresuotosiomis šalimis.

IV

Padarėme išvadą, kad šios misijos padėjo stiprinti už vidaus saugumą atsakingų pajėgų gebėjimus, tačiau pažanga sulėtėjo dėl sudėtingų aplinkybių, kuriomis jos vykdė veiklą, ir veiklos efektyvumo trūkumų. Nustatėme, kad misijos darbuotojai negavo pakankamų praktinių gairių ir, EUCAP Sahelio misijos Nigeryje atveju, mokymo prieš dislokavimą. EIVT ir Komisija neteikė pakankamos paramos ir kai kuriais atvejais taikė procedūras, kurios neatitiko vietos darbo sąlygų.

V

Abiejose misijose buvo daug laisvų darbo vietų. Vidutiniškai buvo užimti tik trys ketvirtadaliai etatų. Įdarbinimo procedūros pareikalavo daug laiko ir dažnai nebuvo sėkmingos. Darbuotojų komandiravimas Iš ES valstybių narių paprastai trukdavo iki dvejų metų. EUCAP Sahelio misijoms suteikiami dvejų metų įgaliojimai ir skiriami metiniai biudžetai. Visa tai mažina misijų veiklos efektyvumą, nes nėra skatinamas vidutinės trukmės ar ilgalaikis planavimas. Be to, nors nėra numatyta, kad misijos taps nuolatinėmis įstaigomis priimančiose šalyse, šiuo metu nėra aiškaus plano dėl pasitraukimo strategijos.

VI

Mes nustatėme, kad vykdydamos savo veiklą misijos ėmėsi priemonių dėl tvarumo, tačiau nelabai sėkmingai. Iš dalies prie to prisidėjo priimančių šalių įsipareigojimo trūkumas ir iš dalies tai, kad misijos neskyrė pakankamai išteklių tvarumo užtikrinimui ir surengtų mokymų bei tiekiamos įrangos praktinio taikymo ir naudojimo tolesnei priežiūrai.

VII

Misijose buvo naudojami silpni veiksmingumo rodikliai ir audito laikotarpiu nebuvo tinkamai stebimas ir vertinamas užduočių įgyvendinimas. EIVT poveikio vertinimai su šiuo stebėjimu ir vertinimu nebuvo susiję.

VIII

Mes nustatėme, kad misijos atliko svarbų vaidmenį stiprinant už vidaus saugumą atsakingų pajėgų Nigeryje ir Malyje gebėjimus bei remiant kitą ES ir jos valstybių narių veiklą. Kiti paramos teikėjai, ES valstybės narės, nacionalinės institucijos ir EUCAP paramos gavėjai Nigeryje ir Malyje pateikė iš esmės teigiamą EUCAP Sahelio misijų veiklos įvertinimą.

IX

Mes teikiame šias EIVT ir Komisijai skirtas rekomendacijas:

  • imtis priemonių, kad būtų padidintas misijų veiklos efektyvumas;
  • pagerinti personalo darbo vietų užimtumo lygį misijose;
  • nustatyti veiklą atitinkančius įgaliojimus ir biudžetus ir parengti pasitraukimo strategiją;
  • daugiau dėmesio skirti tvarumui;
  • pagerinti rodiklius, stebėjimą ir vertinimą.

Įvadas

Nigeris ir Malis Sahelio regione

01

Nigeris ir Malis yra labai pažeidžiamos Vakarų Afrikos šalys. Tai jaunos parlamentinės demokratijos su silpna ekonomika ir dar besiformuojančiomis viešojo administravimo institucijomis. Šiose šalyse, kurios užima 187 ir 175 vietą iš 188 šalių, įtrauktų į 2016 m. Žmogaus socialinės raidos indeksą, gyvena vieni skurdžiausių pasaulio gyventojų. Nigeris ir Malis yra šešta ir aštunta pagal dydį Afrikos šalys, esančios pietinėje Sacharos dykumos dalyje. Daug migrantų kerta šias dvi šalis pakeliui į savo paskirties tikslą.

02

Nepaisant to, kad 2015 m. birželio mėn. buvo pasirašytas taikos susitarimas ir veiklą vykdo užsienio taikos palaikymo pajėgos, ekstremistų grupuotės vis dar aktyviai veikia šiaurinėje Malio dalyje ir nacionalinės saugumo pajėgos turi nemažai sunkumų. Ir toliau išlieka didelis aukų skaičius ir įvyksta daug teroristinių išpuolių. Nigerio saugumui kelia pavojų nestabilumas kaimyninėje Libijoje, Nigerijoje ir Malyje. Vyriausybė susiduria su tokiais sunkumais, kaip kova su prekiautojais žmonėmis ir kita neteisėta veikla.

03

2011 m. kovo mėn. ES priėmė saugumo ir vystymosi Sahelio regione strategiją, remdamasi prielaida, kad vystymasis ir saugumas vienas kitą papildo ir kad problemos, su kuriomis susiduria Sahelio regionas, reikalauja regioninio sprendimo. 2014 m. Nigeris, Malis, Mauritanija, Čadas ir Burkina Fasas nusprendė įsteigti regioninę organizaciją „Penkių grupė“ (G5), siekdami Sahelio regione sustiprinti bendradarbiavimą vystymosi ir saugumo srityje (žr. Žemėlapį). ES remia šią iniciatyvą bendrų interesų srityse, kaip antai saugumas, migracijos kontrolė, kova su terorizmu, humanitarinė padėtis ir vystymasis.

Žemėlapis

G5 šalys Sahelio regione

Šaltinis: Eurostatas.

Civilinės BSGP misijos

04

Pagal ES bendrą saugumo ir gynybos politiką (BSGP) nustatomos Sąjungos gynybos ir krizių valdymo struktūros ir pajėgumai ir ji sudaro didžiąją jos Bendros užsienio ir saugumo politikos (BUSP) dalį1. Vadovaujantis BSGP, kuri aprašyta Europos Sąjungos sutarties 42–46 straipsniuose, buvo dislokuotos misijos2 užsienyje, skirtos taikai palaikyti, konfliktų prevencijai ir tarptautinio saugumo stiprinimui pagal Jungtinių Tautų Chartijos principus.

05

Nuo 2003 m.3 ES visame pasaulyje vykdė 22 civilines BSGP misijas trečiosiose šalyse. Dešimtyje misijų, kurios vis dar buvo vykdomos 2018 m. vasario mėn., daugiausia dėmesio skiriama gebėjimų ir teisinės valstybės stiprinimui priimančiose šalyse. Dauguma iš jų teikia paramą saugumo sektoriaus reformos ir gero valdymo srityse, pavyzdžiui, EULEX4 Kosovo5 ir EUPOL6 Afghanistan7 misijos. Kitų misijų veiklos sritis taip pat yra kova su organizuotu nusikalstamumu, kova su terorizmu ir sienų valdymas (EUCAP Sahel Mali), o neseniai – neteisėtos migracijos valdymas (EUCAP Sahel Niger). ES šiuo metu taip pat vykdo šešias karines operacijas, kurios tiesiogiai finansuojamos ES valstybių narių, o ne iš ES biudžeto. Žr. I priedą, kuriame apžvelgiamos BSGP civilinės misijos ir karinės operacijos.

06

Sąjungos vyriausiasis įgaliotinis užsienio reikalams ir saugumo politikai / Europos Komisijos pirmininko pavaduotojas (Vyriausiasis įgaliotinis) yra atsakingas už BSGP misijas. Pagal savo įgaliojimus EIVT valdo misijų veiklą, o Europos Komisijos užsienio politikos priemonių tarnyba (FPI) valdo jų biudžetus. EIVT krizių valdymo ir planavimo direktoratas (CMPD) vykdo misijų politinį ir strateginį planavimą bei rengia krizės valdymo koncepcijas (CMC) naujoms BSGP misijoms. Už misijų įsteigimą ir vykdymą atsakingas EIVT padalinys yra Civilinių operacijų planavimo ir vykdymo centras (CPCC), kurio direktorius taip pat yra civilinių operacijų vadas.

07

ES valstybės narės nusprendžia įsteigti ir baigti BSGP misijas kreipdamosi į Tarybą. Jos nustato misijų tikslus ir įgaliojimus, patvirtina jų darbo planus ir nusprendžia, ar pratęsti ir kuriam laikui pratęsti įgaliojimus. Kartu su Europos Parlamentu, Taryba taip pat nustato misijos biudžetus. 1 langelyje parodyta visa procedūra nuo krizės nustatymo iki misijų įsteigimo, o 1 diagramoje pavaizduota, kaip jos planuojamos.

1 langelis

Procedūra nuo krizės nustatymo iki civilinių BSGP misijų įsteigimo

01

Kai tik EIVT ir ES valstybės narės nustato, kad įvyko krizė, Taryba parengia politinę reagavimo į krizę programą (PFCA) bendradarbiaudama su Komisija, EIVT geografiniais skyriais (GEO-DESK) ir atitinkamais EIVT departamentais. Šiame dokumente išdėstomos politinės aplinkybės, paaiškinamas krizės pobūdis, paaiškinama, kodėl ES turėtų imtis veiksmų ir kokiomis priemonėmis galima naudotis bei kurios jų tinkamiausios rengiant ES atsaką.

02

Iš ES valstybių narių gautos politinės rekomendacijos ir nurodymai (perduodami per Politikos ir saugumo komitetą (PSC) ir Tarybą) perteikiami pasitelkiant keletą planavimo dokumentų ir Tarybos sprendimų vadovaujantis procesu, kuris vadinamas krizės valdymo procedūromis.

03

Jeigu Taryba nusprendžia įsteigti civilinę BSGP misiją, CMPD surenka faktus krizės zonoje ir parengia krizės valdymo koncepciją.

04

Tuomet CPCC parengia pagrindinius misijų koncepcijos ir planavimo dokumentų projektus: operacijų koncepciją (CONOPS), kurioje nustatomi misijų įgaliojimai, ir operacijų planą (OPLAN), kuriame nustatomos misijų užduotys ir laukiami rezultatai. Veiklos lygmeniu, OPLAN nurodyti tikslai ir užduotys performuluojami į misijos įgyvendinimo planą (MIP). MIP detalizuojama veikla ir projektai, kurie turi būti įvykdyti, kad būtų įgyvendintos užduotys.

1 diagrama

Civilinių BSGP misijų planavimas

Šaltinis: EIVT.

08

CPCC planuoja ir aprašo misijų darbo kontekstą bei apibrėžia veiklą ir veiksmingumo rodiklius. Jis taip pat teikia savo indėlį FPI dėl misijų biudžetų ir remia CMPD rengiant periodines strategines pažangos apžvalgas. CPCC centrinėje būstinėje Briuselyje dirba 68 darbuotojai. Misijos vadovas prisiima vadovavimą veiklos lygmeniu vietoje. Daug misijų darbuotojų komandiruojami iš ES valstybių narių. Komandiruojanti šalis moka darbo užmokestį jos siunčiamiems darbuotojams, o iš ES misijos biudžeto yra finansuojami papildomi dienpinigiai ir rizikos priemoka. Sutartininkus tiesiogiai samdo misijos ir jie daugiausia dirba finansų, logistikos, saugumo ir administravimo srityse.

EUCAP Sahelio misijos Nigeryje ir Malyje

09

Įgyvendinant Sahelio strategiją, ES naudoja civilines BSGP misijas ir karines8 operacijas bei kitas ES priemones9. ES įsteigė misijas Nigeryje ir Malyje reaguodama į grėsmes Sahelio regiono vystymuisi ir vidaus saugumui bei ES saugumui. Buvo siekiama padėti stiprinti už vidaus saugumą atsakingų nacionalinių pajėgų gebėjimus teikiant mokymus, konsultacijas ir įrangą. Abiejų EUCAP Sahelio misijų darbuotojai teikia šią paramą vadovaudamiesi nevykdomaisiais įgaliojimais10. Jie stiprina vidaus saugumo pajėgų (policijos, žandarmerijos ir nacionalinės apsaugos) gebėjimus priimančiose šalyse. Nigeryje tai taip pat apima kariuomenę, tačiau tik jai vykdant su vidaus saugumu susijusį vaidmenį.

10

2012 m. Taryba įsteigė EUCAP Sahelio misiją Nigeryje „Nigerio saugumo subjektų pajėgumų, skirtų kovai su terorizmu ir organizuotu nusikalstamumu, stiprinimui remti“11. 2015 m. ES išplėtė misijos įgaliojimus, įtraukdama pagalbą Nigeriui vykdant kontrolę ir kovinius veiksmus bei renkant informaciją apie neteisėtą migraciją. Pagrindinė buveinė ir dauguma misijos 169 personalo etatų12 yra sostinėje Niamėjuje. 2016 m. misija atidarė vietos biurą Sacharos dykumoje Agadese. Pagrindinės misijos veiklos sritys yra šios:

  • teikti mokymus pagrindiniuose sektoriuose, įskaitant teismo ekspertizę, taktinę ir techninę intervenciją, bei pačius vidaus saugumo pajėgų (VSP) darbuotojus išmokyti vesti mokymus;
  • konsultuoti VSP, kaip parengti ir organizuoti kursus;
  • padėti VSP dirbti kartu (sąveika) ir koordinuoti savo darbą;
  • teikti įrangą, kaip antai atokių vietovių žemėlapius, žmogiškųjų išteklių programinę įrangą, visureiges transporto priemones, policijos teismo ekspertizės komplektus ir mobiliąsias remonto dirbtuves;
  • remti Nigerio įstatymo dėl neteisėtos migracijos ir susijusio organizuoto nusikalstamumo persvarstymą.
11

2014 m. Taryba įsteigė EUCAP Sahelio misiją Malyje siekiant „padėti Malio valdžios institucijoms atkurti ir palaikyti konstitucinę ir demokratinę tvarką, taip pat užtikrinti tvarios taikos Malyje sąlygas ir atkurti bei palaikyti valstybės valdžios institucijas ir teisėtumą visoje Malio teritorijoje, veiksmingai atkuriant Malio administracinių struktūrų funkcijas“13. Misijos 194 personalo etatai14 yra sostinėje Bamake. Kai kurios pagrindinės misijos veiklos sritys yra šios:

  • politikos reformos ir gebėjimų stiprinimas siekiant sustiprinti sienų valdymo įgūdžius;
  • mokymo programų peržiūra bei mokymų rengimas veiklos ir žmogiškųjų išteklių valdymo, profesinės etikos, viešosios tvarkos, žvalgybos metodų, profesionalios intervencijos, kriminalinės policijos, kovos su terorizmu bei žmogaus teisių ir su lytimi susijusių klausimų srityse;
  • mobilių mokymo ir vertinimo komandų, galinčių pasiekti atokius regionus, sudarymas.
12

II priede parodyti abiem EUCAP Sahelio misijoms Tarybos suteikti įgaliojimai ir nustatyti tikslai. 1 lentelėje pateikta pagrindinių misijų bruožų apžvalga.

1 lentelė

Panašumai ir skirtumai: EUCAP Sahel Niger ir EUCAP Sahel Mali

  Abiem atvejais Nigeris Malis
Veiklos pradžia   2012 2014
Įgaliojimų vykdymo trukmė 2 metai su galimybe pratęsti    
Pagrindiniai naudos gavėjai Vidaus saugumo pajėgos:

-policija

-žandarmerija

-nacionalinė apsauga

Taip pat ir Nigerio ginkluotosios pajėgos vidaus saugumo srityje  
Pagrindinė būstinė Sostinė Niamėjus Bamakas
Vietos biuras   Agadesas  
Esami laisvi etatai   169 194
Saugumo problemos, kurioms EUCAP skiria daugiausiai dėmesio

-Teroristinių grupių veikla

-Nesaugios valstybinės sienos

-Neteisėta migracija

-Radikalizacijos didėjimas

-Nigerio piliečių sugrįžimas iš Libijos

-Ginklų prieinamumas

-Neteisėtos prekybos ir kontrabandos tinklai

-„Boko Haram“ / atsimetę teroristai

-Silpna valstybė ir kontrolės praradimas kai kuriose Malio teritorijos dalyse

-Neteisėtų prekiautojų veikla

-Korupcija

-Organizuotas nusikalstamumas

-Nepakankamas gyventojų ir VSP tarpusavio pasitikėjimas

13

Taryba EUCAP Sahelio misijai Nigeryje nuo 2012 m. liepos mėn. iki 2017 m. liepos mėn. iš viso patvirtino 69,46 milijono eurų, o EUCAP Sahelio misijai Malyje nuo 2014 m. balandžio mėn. iki 2017 m. sausio mėn. 66,48 milijono eurų. Iš šios bendros sumos kiekviena misija 53 % lėšų panaudojo darbuotojų išlaidoms ir 19 % (Nigeryje) bei 24 % (Malyje) einamosioms išlaidoms, kaip antai nuoma, draudimas, išlaidos apsaugai ir transportui (žr. 1 diagramą). Misijos panaudojo atitinkamai 77 %15 ir 67 %16 šių sudėtinių biudžetų.

diagrama 1

EUCAP Sahel Niger ir EUCAP Sahel Mali išlaidų rūšis

Šaltinis: Europos Komisija.

Naujausi pokyčiai

14

Nuo 2015 m. civilinės BSGP misijos vykdo vis daugiau įvairių užduočių, reaguodamos į besikeičiančią saugumo padėtį. Pavyzdžiui, jos daugiau dėmesio ėmė skirti gebėjimų stiprinimui kovojant su terorizmu ir išplėtė veiklą, susijusią su informacijos rinkimu ir keitimusi migracijos srityje. 2016 m. pristatydama ES visuotinę užsienio ir saugumo politikos strategiją Vyriausiasis įgaliotinis pabrėžė, kad itin svarbu stiprinti civilinius gebėjimus trečiosiose šalyse17.

15

„Saugumo ir gynybos įgyvendinimo plane“18 Vyriausiasis įgaliotinis paprašė ES valstybių narių „susitarti persvarstyti struktūrą ir pajėgumus planuojant ir vykdant BSGP misijas“19. Taryba pakvietė ją 2017 m. lapkričio mėn. „pristatyti tolesnius civilinių pajėgumų kūrimo žingsnius, siekiant iki 2018 m. priimti susitarimą dėl civilinių BSGP pajėgumų2021. Tai yra trečiasis trijų dalių proceso etapas, prasidedantis perspektyviniu koncepcijos dokumentu, po kurio eina civilinių pajėgumų plėtojimo planas, o susitarime dėl civilinių BSGP pajėgumų suteikiama galimybė visoms suinteresuotosioms šalims (visų pirma ES valstybėms narėms) įsipareigoti stiprinti civilines BSGP misijas.

16

Taryba pakvietė Vyriausiasis įgaliotinis iki 2018 m. gegužės mėn. sukurti reagavimo pajėgumų branduolį22, kurį sudarytų sustiprinta Misijų paramos platforma23 ir esamoms misijoms suteikti ištekliai. Atsižvelgiant į padidėjusią civilinių BSGP misijų svarbą, nuo 2018 m. EIVT buvo skirta papildomų išteklių, siekiant sustiprinti paramą civilinėms BSGP misijoms.

Audito apimtis ir metodas

17

Šis auditas apėmė dvi civilines BSGP misijas, kurias ES įsteigė siekdama sustiprinti už vidaus saugumą Nigeryje ir Malyje atsakingų pajėgų gebėjimus24. Mes uždavėme šiuos klausimus:

  • Ar EIVT gerai planuoja ir įgyvendina EUCAP Sahelio misijas?
  • Ar EUCAP Sahelio misijos sustiprino saugumo pajėgų Nigeryje ir Malyje gebėjimus?
18

Audito metu buvo nagrinėjamas laikotarpis nuo misijų įsteigimo ir apėmė vizitus į Nigerį ir Malį 2017 m. rugsėjo mėn.

19

Mes pradėjome savo darbą peržiūrėdami strategijas, politikas, planus ir įgyvendinimo ataskaitas. Tai atlikę, mes susitikome su darbuotojais, atsakingais už misijų valdymą iš Briuselio: EIVT CPCC ir CMPD bei Komisijos tarptautinio bendradarbiavimo ir vystymosi generaliniu direktoratu ir FPI. Taip pat surengėme interviu su Krizių valdymo civilinių aspektų komiteto (CIVCOM) atstovais iš keturių ES valstybių narių25, ES specialiuoju įgaliotiniu Sahelyje ir buvusiu EUCAP Sahelio misijos Nigeryje vadovu.

20

Mes apsilankėme Nigeryje ir Malyje, kur surengėme interviu su abiejų misijų darbuotojais (įskaitant vietos biurą Agadese (Nigeryje)), nacionalinių valdžios institucijų atstovais ir vidaus saugumo pajėgomis. Be to, susitikome su atitinkamomis ES delegacijomis ir keturių ES valstybių narių, taip pat Jungtinių Valstijų, Japonijos ir Kanados atstovybėmis26 Nigeryje ir Malyje. Mes surengėme interviu su tarptautinėmis organizacijomis ir paramos teikėjais, vykdančiais veiklą saugumo sektoriuje, kaip antai Jungtinių Tautų daugialype integruota stabilizavimo misija Malyje (MINUSMA), ES mokymo misija Malyje, CIVIPOL, „Expertise France“, „Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit“ (GIZ) ir Tarptautine migracijos organizacija.

21

Mes peržiūrėjome dokumentus ir atlikome patikras vietoje 46 iš 446 Nigeryje organizuotų mokymo kursų ir 16 iš 135 mokymo kursų Malyje, 12 projektų Nigeryje, kurie buvo parengti siekiant įsigyti įrangos arba atnaujinti VSP mokymo patalpas, ir devyniuose projektuose Malyje. Mes taip pat peržiūrėjome misijų darbuotojų, teikiančių konsultavimo paslaugas priimančiosiose šalyse, darbą.

Pastabos

ES atsakas į saugumo pajėgų gebėjimų stiprinimo poreikius, kylančius dėl veiklos neveiksmingumo

22

Mes tikrinome, kaip Taryba, EIVT, Komisija ir darbuotojai Nigeryje ir Malyje įsteigė ir valdė dvi misijas bei jose vykdė veiklą. Mes įvertinome, ar EIVT:

  1. atsižvelgė į ankstesnių BSGP misijų patirtį;
  2. misijoms skyrė pakankamai žmogiškųjų ir logistinių išteklių;
  3. suteikė pakankamas praktines gaires ir mokymus prieš dislokavimą misijos personalui;
  4. vykdė tinkamas administracines procedūras;
  5. tinkamai planavo misijas.

Steigiant EUCAP Sahelio misiją Malyje EIVT pasinaudojo EUCAP Sahelio misijoje Nigeryje įgyta patirtimi

23

EIVT ir Komisija lankėsi Nigeryje ir Malyje, siekdamos įvertinti vidaus saugumo pajėgų gebėjimų stiprinimo poreikius prieš steigiant misijas. Nigerio poreikių vertinimas prasidėjo 2012 m. sausio mėn., o išsamų pasiūlymą EIVT užbaigė 2012 m. kovo mėn. paskelbdama krizės valdymo koncepciją. Iš dalies dėl skubos ją steigiant, per pirmuosius 18 egzistavimo mėnesių misija susidūrė su logistinėmis ir veiklos problemomis (žr. 2 langelį).

2 langelis

Teisiniai sunkumai, su kuriais susidūrė EUCAP Sahelio misija Nigeryje pirmuoju įgaliojimų laikotarpiu

01

Prireikė 18 mėnesių, kad misija taptų juridiniu asmeniu, o tai reiškė, kad misijos vadovas pasirašinėjo visus dokumentus ir pats prisiėmė finansinę ir teisinę atsakomybę.

02

Misija neturėjo konkrečiai steigimo etapui skirto biudžeto ir gavo tik nedidelę administracinę ir logistinę paramą iš Briuselio. Ji taip pat negalėjo įdarbinti apsaugos darbuotojų. Dėl to veiklos vykdymo pradžia buvo lėta, sumažėjo pasitikėjimas misija ir personalui iškilo didesnė saugumo rizika. Pirmuosius šešis mėnesius darbuotojai buvo apgyvendinti viešbučiuose ir iš jų dirbo. Jie neturėjo kompiuterių, biurų ar mobiliųjų telefonų. Pirmaisiais finansiniais metais sutartys dėl apgyvendinimo ir einamųjų išlaidų, kurios apytiksliai sudarė 554 000 eurų, buvo pasirašytos be tinkamų pirkimų procedūrų27.

24

EIVT įsteigė EUCAP Sahelio misiją Malyje kaip juridinį asmenį 2014 m.28, todėl galėjo išvengti daugelio problemų, su kuriomis susidūrė EUCAP Sahelio misija Nigeryje. Remdamasi savo patirtimi Nigeryje, EIVT užtikrino, kad:

  • darbuotojai gautų diplomatams taikomas privilegijas iš karto, kai tik bus įsteigta misija; ir
  • Taryba patvirtintų pradinį misijos steigimo biudžetą, kad būtų galima samdyti administravimo ir apsaugos darbuotojus ir įsigyti įrangos prieš veiklos pradžią.

Dėl nepakankamų mokymų prieš dislokavimą ir nepakankamos iš EIVT pagrindinės būstinės teikiamos paramos buvo vėlavimų

25

Mes nustatėme, kad daugelis darbuotojų, atsakingų už projektų nustatymą ir techninių specifikacijų rengimą, nebuvo pakankamai gerai susipažinę su ES procedūromis ir taisyklėmis prieš atvykdami į misijas Nigeryje ir Malyje. Dėl to buvo gaištama vykdant pirkimų procedūras ir buvo nutraukiamos sutartys.

26

Pavyzdžiui, Nigeryje taip buvo ne tik steigimo etapu (žr. 2 langelį), bet ir vėlesniais misijos veiklos vykdymo metais. Šešių audituotų projektų atveju įsigyta įranga atvyko daug vėliau nei buvo surengti mokymo kursai, kuriems ji buvo skirta. Penkiais kitais atvejais darbuotojai, kurie nurodė įrangos poreikius arba parengė sutarties specifikacijas, tuo metu, kai buvo pristatytos prekės, jau buvo išėję iš darbo. Naujai įdarbinti darbuotojai turėjo perimti projektus ir procedūras neišklausę būtinų mokymų, todėl įgyvendinant misijos veiklą atsirado vėlavimų.

27

Pripažindamos su BSGP misijų steigimu susijusius nustatytus trūkumus, EIVT ir Komisija savo atsakyme į mūsų ataskaitą dėl EUPOL Afghanistan nurodė, kad jos sukurs „visoms BSGP misijoms bendrą paslaugų centrą“ ir optimizuos „BSGP sandėlio, skirto valdyti vykdomų misijų turtą, naudojimą“. Tuo metu, kai mes atlikome auditą, tai nebuvo padaryta. Tačiau 2017 m. lapkričio 13 d. Taryba patvirtino, kad bus steigiama patobulinta paramos misijoms platforma, kuri turės būti baigta 2018 m. gegužės mėn. Ši platforma sudarys galimybę naujoms civilinėms BSGP misijoms panaudoti „ES valstybių narių sparčiai dislokuojamą turtą ir planavimo elementus bei, susitarus, specializuotas komandas ir daugiašales struktūras, kaip antai Europos žandarmerijos pajėgas“. EIVT taip pat ruošiasi įsteigti centrinį sandėlį, kuriame bus centralizuotai laikomos skubiai padalijamos atsargos, ir taip sumažinti esamų misijų vykdomų pirkimo procedūrų skaičių.

Komisijos taisyklės ir procedūros nepritaikytos prie Nigeryje ir Malyje esančių sąlygų

28

Komisija leido misijos personalui Nigeryje ir Malyje taikyti lanksčias pirkimų procedūras29, atsižvelgdama į sudėtingas aplinkybes, kuriomis turėjo būti vykdoma veikla30. Nors šios procedūros ir buvo taikytos, misijose pirkimus vykdantys darbuotojai manė, kad FPI taisyklės ir procedūros dažnai buvo taikomos tokiu būdu, kuris nėra tinkamas išėjimo į jūrą neturinčioms Vakarų Afrikos šalims būdingomis darbo sąlygomis. Tai yra:

  • Dėl vienerių metų biudžetinio laikotarpio buvo sudėtinga parengti ir įvykdyti sutartis per reglamentuojamus terminus atsižvelgiant į vietos tiekėjų stygių ir ilgą pristatymo laiką. Be to, taikant reikalavimą (tik nuo 2017 m.) perduoti įrangą naudos gavėjui biudžetiniais metais, buvo daromas dar didesnis spaudimas misijoms, visų pirma Nigeryje, kur įranga dažnai yra skirta regionams, į kuriuos dažnai nelengva organizuoti transportą.
  • Dėl griežto FPI taisyklių ir procedūrų taikymo buvo nutraukiamos sutartys dėl nedidelių netikslumų įrangos specifikacijose arba nežymaus biudžeto perviršio.
  • Reikalavimas panašius objektus (tiek naudos gavėjams, tiek misijoms) sugrupuoti į vieną sutartį lėmė vėlavimus, nes pirkimai vykdavo rečiau.
  • Įpareigojimas naudoti Komisijos bendrąsias sutartis sukėlė problemų. Vienu atveju EUCAP Sahelio misija Nigeryje užsakė įrangą, tačiau buvo pasiekta bendrosios sutarties viršutinė riba. Todėl misija turėjo pradėti šių dalykų viešųjų pirkimų procedūras vietos lygmeniu. Kitais atvejais įrangai, kuri buvo įsigyta pagal bendrąją sutartį, skirtų produktų nebuvo galima pirkti organizuojant pirkimus vietos lygmeniu.
29

EUCAP Sahelio misijos atveju 20 000 eurų viršijantiems pirkimams reikalaujamas išankstinis Komisijos leidimas. Šis procesas trunka ilgiau nei misijoms perkant tiesiogiai. Komisija priėmė rekomendaciją Audito Rūmų 2013 m. metinėje ataskaitoje, kad FPI turėtų akredituoti visas civilines BSGP misijas pagal „šešių ramsčių įvertinimą“31. Tai reiškia, kad misijoms sustiprinus savo sistemas, kad jos atitiktų vertintojų reikalavimus, misijų vadovai gauna įgaliojimus duoti leidimus pirkimams vykdyti, o Komisija toliau vykdo a posterori patikras. Netrukus po mūsų vizito į misijas, abiejose jų buvo pradėtas šešių ramsčių įvertinimo procesas32.

Dėl nepakankamų EIVT centrinės būstinės gairių susilpnėjo procedūros

30

Mes išnagrinėjome misijoms pateiktas gaires ir nustatėme, kad jos yra netinkamos, nes daugiausia buvo susijusios su administracinėmis procedūromis33. Trūko veiklai skirtų gairių su gerosios praktikos pavyzdžiais ar standartiniais šablonais iš ankstesnių civilinių BSGP misijų, kuriuos būtų galima panaudoti mokant naujai įdarbintus darbuotojus. Kiekviena EUCAP Sahelio misija skyrė daug laiko ir išteklių nustatant ir diegiant jų pačių procedūras, kurios ne visada buvo veiklos požiūriu efektyvios.

ES valstybės narės neskyrė pakankamai darbuotojų, kad butų užimtos esamos darbo vietos

31

Svarbiausi EUCAP Sahelio misijų ištekliai yra jų darbuotojai – tiek komandiruoti ir atlyginimą gaunantys iš ES valstybių narių, tiek misijų pasamdyti vietoje ir finansuojami iš ES biudžeto. Misijos nuolat patyrė sunkumų užpildydamos komandiruotiems darbuotojams skirtas laisvas darbo vietas. EIVT skatina ES valstybes nares skirti kandidatus į komandiruotes rengiant kvietimus dėl dalyvavimo, kurie ilgai trunka ir kuriuos brangu organizuoti. EUCAP Sahelio misijai Nigeryje 2012–2016 m. iš viso buvo surengti 24 kvietimai dėl dalyvavimo, o EUCAP Sahelio misijai Malyje 2014–2016 m. – 14. Šie kvietimai dėl dalyvavimo leido užpildyti tik pusę laisvų darbo vietų, apie kurias buvo paskelbta Nigeryje, ir tik du trečdalius Malyje (žr. 2 ir 3 lenteles). CIVCOM priima sprendimą dėl to, kurios skelbiamos darbo vietos bus skirtos tik komandiruotiems darbuotojams, o į kurias taip pat galės būti priimti sutartininkai. Sutartininkai gali būti įdarbinami į komandiruotiems darbuotojams skirtas darbo vietas, jei po dviejų vienas po kito einančių kvietimų dėl dalyvavimo nepavyksta rasti tinkamų kandidatų.

2 lentelė

EUCAP Sahel Niger: kvietimų dėl dalyvavimo rezultatai (2012–2016 m.)

EUCAP Sahel Niger eiliniai kvietimai dėl dalyvavimo neeiliniai kvietimai dėl dalyvavimo
Iš viso paskelbta darbo vietų 276 59
Paskelbta kaip „komandiruotos“ 132 48 % 20 34 %
Paskelbta kaip „komandiruotos / sutartininkų“ 144 52 % 39 66 %
Užimtos darbo vietos 163 59 % 29 49 %
Neužimtos darbo vietos 113 41 % 30 51 %
Darbo vietos, dėl kurių negauta paraiškų 33 12 % 9 15 %
Darbo vietos, dėl kurių gauta tik viena paraiška 71 26 % 9 15 %

Šaltinis: EUCAP Sahel Niger.

3 lentelė

EUCAP Sahel Mali: kvietimų dėl dalyvavimo rezultatai (2014–2016 m.)

EUCAP Sahel Mali eiliniai kvietimai dėl dalyvavimo neeiliniai kvietimai dėl dalyvavimo
Iš viso paskelbta darbo vietų 198 21
Paskelbta kaip „komandiruotos“ 127 64 % 5 24 %
Paskelbta kaip „komandiruotos / sutartininkų“ 71 36 % 16 76 %
Užimtos darbo vietos 139 70 % 14 67 %
Neužimtos darbo vietos 59 30 % 7 33 %
Darbo vietos, dėl kurių negauta paraiškų 7 4 % 0 0 %
Darbo vietos, dėl kurių gauta tik viena paraiška 26 13 % 1 5 %

Šaltinis: EUCAP Sahel Mali.

32

Sunkumai, su kuriais susidūrė misijos Nigeryje ir Malyje, įdarbindamos komandiruotus darbuotojus iš ES valstybių narių, yra panašūs kaip ir ankstesnėse civilinėse BSGP misijose34. Visų pirma jų priežastys yra susijusios su tuo, kad tokiems darbuotojams keliami aukšti kvalifikacijos ir kompetencijos lygio reikalavimai ir jie turi sugebėti dirbti prancūzų kalba35. Galimos šalys kandidatės taip pat turi atsižvelgti į prastas saugos ir gyvenimo sąlygas. Galiausiai, civilinių BSGP misijų personalo paieška ne visada yra svarbus ES valstybių narių prioritetas. Dėl to EUCAP Sahelio misijų Nigeryje ir Malyje etatų užpildymo norma susijusiais laikotarpiais vidutiniškai sudarė atitinkamai 72 % ir 77 %.

33

Darbuotojų komandiruotės trukmė ES valstybėse narėse vidutiniškai sudaro dvejus metus arba kai kurių ES valstybių narių atveju tik vienerius metus. Šio laiko nepakanka, kad žmonės įgytų pakankamai žinių apie įvairias procedūras ir darbo sąlygas. Mes nustatėme, kad be komandiruočių trumpumo, tam, kokiu lygiu misijos vykdė savo veiklą, neigiamą poveikį darė ir didelė laisvų darbo vietų dalis (žr. 3 langelį).

3 langelis

2017 m. pradžioje buvusios laisvos darbo vietos

  • EUCAP Sahel Niger: 2017 m. pradžioje misijoje buvo 39 laisvos darbo vietos (35 %36) svarbiausiose pareigybėse pagrindinę veiklą vykdančiuose skyriuose bei stebėjimo, vertinimo ir pirkimų departamentuose. Taip pat buvo laisvos ginkluotos apsaugos pareigūnų bei spaudos ir visuomenės informavimo pareigūno darbo vietos. Dėl šios priežasties:
    • pradėta mažiau nei planuota konkurso procedūrų, o tai reiškė, kad nebuvo veiklai vykdyti skirtos įrangos;
    • mokymas ar projektai nebuvo vertinami;
    • misija negalėjo pradėti įgyvendinti veiklos, susijusios su ginklų ir narkotikų prekyba, ir jai nepavyko pasiekti, kad veikla taptų tvari.
  • EUCAP Sahel Mali: 2017 m. pradžioje misijoje buvo 50 laisvų darbo vietų (37 %37), visų pirma konsultantų ir mokymo instruktorių pagrindinėse veiklos srityse. Kai kurios veiklos įgyvendinimas buvo atidėtas, tačiau misija perskirstė darbo krūvį tarp esamų darbuotojų.

Dėl neaiškios misijų veiklos trukmės buvo sunku planuoti pasitraukimo strategiją

34

Remiantis EIVT pasiūlymu (žr. 7 dalį), Taryba įsteigė dvi misijas Sahelio regione, kad stiprintų už vidaus saugumą atsakingų pajėgų gebėjimus. Tarybos sprendimuose buvo nustatyti misijų veiklos tikslai, bet nenurodyta, kiek laiko misijos galės trukti. Šiuo metu misijų veikla vykdoma pagal dvejų metų įgaliojimus, kurie gali būti atnaujinami. EIVT privalo parengti pasitraukimo strategiją, kuri bus įgyvendinama, kai ES valstybės narės nuspręs užbaigti misijas. EIVT aprašė galutinę padėtį užbaigus misijas. Tačiau ji neparengė detalaus plano, kas būtų daroma pereinamuoju laikotarpiu, arba pasitraukimo strategijos.

35

Mūsų apklaustos suinteresuotosios šalys38 manė, kad tam, kad būtų įvykdyti misijų tikslai, jos bus vykdomos bent jau vidutinės trukmės laikotarpiu. Daugiau tikrumo dėl misijų įgyvendinimo trukmės leistų pagerinti jų vykdymo būdą ir tai, kaip planuojamos jų operacijos. Tai taip pat padėtų parengti pritaikomą pasitraukimo strategiją.

EUCAP Sahelio misijos sustiprino saugumo pajėgų gebėjimus, tačiau rezultatai nebuvo tvarūs

36

Mes tikrinome, kaip EUCAP Sahelio misijos Nigeryje ir Malyje vykdė planuojamą veiklą, kaip jos teikė, stebėjo ir vertino rezultatus ir tai, ar rezultatai buvo tvarūs. Mes įvertinome:

  1. ar misijos sustiprino vidaus saugumo pajėgų gebėjimus;
  2. ar misijų rezultatai buvo tvarūs;
  3. ar misijų rezultatų stebėjimo rodikliai buvo tinkami;
  4. ar taikant misijų stebėjimo ir vertinimo procedūras daugiausia dėmesio buvo skiriama poveikiui;
  5. kaip kiti suinteresuotieji subjektai abiejose šalyse vertino misijų veiksmingumą.

Vykdydamos veiklą sudėtingomis aplinkybėmis misijos sustiprino saugumo pajėgų gebėjimus, nors ir lėtai

37

Pajėgų, atsakingų už vidaus saugumą Nigeryje ir Malyje, gebėjimų stiprinimo poreikis yra didelis. Vykdydamos įvairias užduotis ir veiklą, EUCAP Sahelio misijos teikia vidaus saugumo pajėgoms skirtus mokymus, įrangą, konsultacijas ir vykdo koordinavimo funkciją. ES taip pat teikia paramą vidaus saugumo sektoriui taikydama tokias priemones, kaip Europos plėtros fondas ir ES patikos fondas Afrikai.

38

Gyvenimas ir darbas Sacharos dykumos pakraštyje esančiose šalyse su prasta infrastruktūra ir silpna viešąja administracija EUCAP personalui kelia daug sunkumų. Ten sudėtinga nukeliauti ir darbuotojai turi nuolat saugotis teroristinių išpuolių grėsmės. Nigeryje apsilankyti kai kuriuose pasienio regionuose yra pernelyg nesaugu, o vidurio ir šiaurės Malis yra visiškai nepasiekiamas.

39

Siekdamos savo tikslų, misijos vykdo savo veiklą, kuri daugiausia yra tęstinė ir perkeliama iš vieno Tarybos įgaliojimų laikotarpio į kitą ir iš vienų biudžetinių metų į kitus. Mes palyginome tai, kaip misijos įvykdė savo planuojamą veiklą, su ataskaitose pateiktais rezultatais, bei gavome patvirtinimą surengdami interviu Nigeryje ir Malyje. Išsamesni nustatyti faktai pateikti III ir IV prieduose. Kai kuriais atvejais misijos padarė nemažą pažangą, pavyzdžiui, teikiant kovai su terorizmu ir organizuotam nusikalstamumui Nigeryje skirtus mokymus. Kitais atvejais buvo padaryta maža arba jokios pažangos, pavyzdžiui, steigiant vidaus kontrolės ir audito tarnybas Malio VSP.

Mokymo kursai

40

Kiekvienos misijos atveju mes išnagrinėjome mokymo kursų imtį. Pagrindinės kursų naudos gavėjos buvo policija, žandarmerija ir nacionalinė apsauga. Mokymo kursai apėmė tokias sritis, kaip arešto metodikos, nusikaltimo vietos analizė, teismo ekspertizės įrodymų analizė, nusikalstamų veikų tyrimas, transporto priemonių techninė priežiūra ir neteisėtų migrantų sulaikymas. Nigeryje teismo magistratai, municipalinė policija ir ginkluotosios pajėgos (žr. 4 langelį) taip pat lankė kursus, pavyzdžiui, susijusius už žmogaus teisėmis.

4 langelis

Ginkluotosios pajėgos Nigeryje

Atsižvelgiant į tai, kokį svarbų vaidmenį ginkluotosios pajėgos atliko vidaus saugumo srityje, visų pirma šiaurinėje Nigerio dalyje, EUCAP Sahelio misijos Nigeryje įgaliojimai sudarė galimybę joms dalyvauti susijusioje gebėjimų stiprinimo veikloje. 2016 m. misija nutraukė mokymus Nigerio ginkluotosioms pajėgoms iš dalies dėl iškilusių abejonių, ar jos buvo tinkamos paramai gauti, ir iš dalies dėl sunkumų užpildant laisvas darbo vietas misijoje.

41

Mes nustatėme, kad teikiant mokymus buvo sprendžiamos pagrindinės prastų saugumo pajėgų gebėjimų sritys ir kad jie atitiko EUCAP Sahelio misijų tikslus. Tačiau dėl silpnų administracinių procedūrų EUCAP Sahelio misija Nigeryje negalėjo mums pateikti visų dokumentų, susijusių su mūsų audituojamais mokymo kursais Nigeryje. Pusės mokymo kursų atveju jie negalėjo pateikti su dalyvavimu susijusių įrodymų ir dalyvių užpildytų kurso vertinimo formų. Nors dauguma mokymo kursų buvo teikiami Niamėjuje, instruktoriai skelbė ataskaitas tik apie kursus regionuose. Duomenys apie tai, kur dirbo dalyviai, buvo neišsamūs ir misija neatliko tikrinimo, ar jiems anksčiau buvo suteikti mokymai. Dauguma šių aspektų EUCAP Sahelio misijos Malyje veiklos rezultatai buvo geri (žr. 5 langelį).

5 langelis

Gerosios praktikos EUCAP Sahelio misijoje Malyje pavyzdžiai

  • Misijos instruktoriai patikrino mokymo dalyvių, kuriuos VSP pasiūlė įrašyti į EUCAP Sahelio misijoje Malyje rengiamus kursus, kompetenciją. Personalas užregistravo mokymo dalyvius duomenų bazėje ir patikrino, ar jie jau dalyvavo panašiuose EUCAP arba kitų organizacijų mokymo kursuose ir ar siūlomi kursai buvo svarbūs jų esamam darbui atlikti.
  • Tiek mokymo dalyviai, tiek instruktoriai įvertino vykdytus mokymo kursus. Tuomet mokymo dalyviai buvo užregistruoti duomenų bazėje, sugrupuotoje pagal mokymo kursus, metus ir saugumo pajėgas.
  • EUCAP darbuotojai parengė kiekvieno surengto mokymo kurso ataskaitas, kuriose aprašė mokymo turinį ir tikslus, mokymo dalyvius, įgytą kompetenciją ir patirtį. Ataskaitoje taip pat nurodyti kandidatai į tolesnius mokymus būsimiems instruktoriams.

Įrangos tiekimas

42

Į biudžetą įtrauktos sumos, susijusios su misijai ir naudos gavėjams skirtos įrangos ir paslaugų pirkimu, sudarė 3,3 milijono eurų EUCAP Sahelio misijos Nigeryje atveju ir 2,9 milijono eurų EUCAP Sahelio misijos Malyje atveju (2016–2017 m. duomenys). Pirkimais buvo prisidedama prie misijų veiklos, pavyzdžiui, mokymo kursų, ir jie buvo sugrupuoti į projektus. Pirkimų pavyzdžiai yra transporto priemonės, detektoriai, kompiuteriai ir spausdintuvai, generatoriai, mokymo ir veiklos centrų renovacija bei mobiliųjų remonto dirbtuvių statyba ir įrengimas. 6 langelyje pateiktas naudingo projekto pavyzdys, kuriam buvo teikiama parama vykdant mokymus ir kuris, nepaisant įgyvendinimo sunkumų, buvo sėkmingas.

6 langelis

Saugumo pajėgų transporto priemonėms skirtos mobiliosios remonto dirbtuvės dykumoje

Už vidaus saugumą atsakingos pajėgos Nigeryje dažnai važinėja didelius atstumus kalvotu paviršiumi Sacharos dykumoje. Du projektai mūsų imtyje buvo susiję su įvairiuose regionuose dirbančioms vidaus saugumo pajėgoms skirtų mobiliųjų remonto dirbtuvių pirkimu. Viena iš jų negalėjo būti pristatyta (į Tillabéry) dėl pablogėjusios saugumo padėties. Mes atlikome vizitą į kitą jų Agadese. Nepaisant pirminių sunkumų, ji buvo labai naudinga, nes suteikė galimybę pataisyti transporto priemones ir įrangą vietoje.

EUCAP Sahelio misija Nigeryje taip pat teikė mokymus VSP darbuotojams, kaip naudoti remonto dirbtuves. Vieni tokių mokymo kursų buvo įtraukti į mūsų imtį.

Mobiliosios remonto dirbtuvės Agadese (nacionalinė apsauga)

Šaltinis: Audito Rūmai.

43

Patikrinę projektų imtį (žr. 21 dalį), nustatėme, kad jie taikė priemones pagrindinėse silpnų saugumo pajėgų gebėjimų srityse ir kad jie atitiko EUCAP Sahelio misijų tikslus. Iš dalies dėl klausimų, kurie aprašyti 28 dalyje, buvo vėluojama įgyvendinti septynis iš 21 tikrinto projekto. Taip pat buvo tvarumui poveikį dariusių problemų, pavyzdžiui, pateiktos įrangos nepriežiūra, netaisymas atsiradus gedimui ar neaprūpinimas aptarnavimo reikmenimis tam, kad ji galėtų būti naudojama.

Konsultavimas

44

Vienas iš pagrindinių misijos uždavinių – konsultuoti priimančių šalių ministerijas ir VSP. Nigeryje misijos paskyrė patarėjus į Vidaus ir Teisingumo ministerijas bei papildomai sudarė galimybę nuolatos naudoti misijos personalą kitose srityse. EUCAP Sahelio misija Malyje skyrė patarėjus, kurie buvo integruoti į svarbiausias nacionalines ministerijas ir VSP.

45

Skatinti VSP glaudžiai bendradarbiauti kovojant su terorizmu ir organizuotu nusikalstamumu („sąveika“) buvo pagrindinis abiejų misijų tikslas. Malyje, nepaisant to, kad trys VSP rengė savaitinius susitikimus, jos neleido dalyvauti EUCAP darbuotojams. Dėl to sumažėjo galimybių jiems prisidėti. Nigeryje, nepaisant to, kad daug išteklių buvo investuota į sąveikos gerinimą, misija neįgyvendino tokių užduočių, kaip keitimosi informacija tarp saugumo pajėgų skatinimas, ir galiausiai jų atsisakė.

46

Nuo 2012 m. vienas pagrindinių EUCAP Sahelio misijos Nigeryje tikslų buvo padėti Nigerio valdžios institucijoms parengti nacionalinę saugumo strategiją. Po penkerių metų, visų pirma dėl to, kad tai buvo būtina sąlyga norint gauti paramą biudžetui39, Nigerio valdžios institucijos priėmė nacionalinę Vidaus saugumo strategiją. Nesant bendros nacionalinės strategijos, kuri taip pat apimtų išorės saugumą (sienų kontrolę ir t. t.), vidaus saugumo strategijos poveikis yra ribotas.

47

Misijos darbuotojai taip pat įdėjo daug pastangų, kad būtų suartintos vidaus saugumo pajėgos įsteigiant aštuonis regioninius veiklos centrus (centres opérationnels régionaux (COR). Tai yra laikinos įstaigos, kurių tikslas suartinti regioninių valdžios institucijų narius ir Nigerijos saugumo pajėgas bei už civilinę saugą, gaisrų gesinimą, aplinkos apsaugą ir muitinę atsakingas įstaigas, siekiant išspręsti krizes, kylančias dėl teroristinių išpuolių, organizuoto nusikalstamumo ir stichinių nelaimių. Niamėjaus COR veikia gerai ir yra geros praktikos pavyzdys. Tačiau COR nesuteiktas statusas, kuris leistų į juos paskirti darbuotojus, ir neturi biudžeto, kuriame būtų numatytos per krizes patiriamoms išlaidoms skirtos lėšos, pavyzdžiui, transporto priemonių degalų pirkimui. Misija taip pat padėjo sustiprinti žandarmerijos veiklos centrus (Centres Opérationnels de Gendarmerie (COG)40 Niamėjuje, Agadese ir Zinderyje. Tuo metu, kai buvo atliekamas mūsų auditas, tinkamai neveikė nei COR, nei COG. Pavyzdžiui, neveikė radijo ryšio tinklas – visa komunikacija, kuri buvo bent kiek palaikoma, vyko mobiliaisiais telefonais.

48

Abi misijos vykdė veiklą, skirtą žmogiškųjų išteklių valdymo stiprinimui VSP. Pavyzdžiui, Nigeryje GIZ įdiegė informacines sistemas policijai, o EUCAP Sahelio misija Nigeryje padėjo kitoms dviem pajėgoms. Malyje misijos patarėjai ir Jungtinių Amerikos Valstijų ambasada parengė pareigybių aprašymus. Kitos užduotys buvo mažiau sėkmingos, pavyzdžiui, duomenų apie darbuotojų perkėlimą ir paaukštinimą įtraukimas į naujas informacines sistemas – nacionalinės valdžios institucijos iki šiol nesutiko to padaryti. Šios dvi misijos taip pat pasiūlė sukurti mokymo departamentus, persvarstyti mokymo programas ir parengti metinius VSP mokymo planus. Tai gerai pavyko Malyje. Nigeryje pažanga buvo ribota, visgi 2017 m. policijos pajėgos parengė savo pirmąjį mokymo planą.

Abi misijos ėmėsi priemonių dėl tvarumo, tačiau nelabai sėkmingai

49

Kadangi abi EUCAP Sahelio misijos Nigeryje ir Malyje teikia paramą tik ribotą laiką, ypač svarbu išnagrinėti, kaip užtikrinti jų veiklos tvarumą41. Abi misijos tai darė teikdamos kursus, kaip mokyti kitus darbuotojus, padėdamos parengti mokymo planus ir mokymo kursus, įdiegdamos žmogiškųjų išteklių valdymo sistemas, sukurdamos pareigybių aprašymus ir skatindamos VSP struktūriškai bendradarbiauti. Nigeryje misija taip pat planavo paremti nacionalines institucijas rengiant nacionalinę saugumo strategiją, konsultuoti VSP darbuotojus, kaip naudoti stebėjimą, mentorystę ir konsultavimą (MMA), ir aprūpinti pajėgas mobiliomis remonto dirbtuvėmis bei išmokyti, kaip jomis naudotis. Nors EIVT paskelbė apie nemažus pasiekimus šiose srityse42, mes nustatėme, kad misijoms nepavyko pasiekti, kad jų veikla būtų tvari.

50

Abi misijos vykdė instruktorių mokymo kursus saugumo pajėgoms. Nigeryje misija per ketverius metus visose VSP sukūrė Nigerio instruktorių telkinį. Tačiau, nepaisant to, kad VSP darbuotojai pradėjo teikti mokymus patys, juos ir toliau taip pat teikė misijos darbuotojai. Nuo 2014 m., siekdama sumažinti VSP priklausomybę nuo EUCAP instruktorių, misija daugiausia dėmesio skyrė MMA. Buvo siekiama misijoje paskirti mentorių, kuris stebėtų jo parengtus VSP instruktorius ir jiems teiktų paramą. Tačiau praktiškai tai neveikė taip, kaip turėtų: misijos ekspertai teikė konsultacijas pagal prašymą, tačiau nebuvo procedūros, skirtos stebėti atskirus instruktorius arba jiems teikti sistemingą paramą. Mes nustatėme įrodymų, kad per trejus metus iki 2017 m. kovo mėn. tokios konsultacijos buvo suteiktos tik 20 asmenų. Nė vienoje šalyje jokioje mokymo srityje VSP nebuvo visiškai savarankiškos.

51

Veiklos, skirtos tvarumo skatinimui, pažangos lygis dažnai priklausė nuo to, kokiu mastu priimančios šalies valdžios institucijos ją laikė savo prioritetu. Pavyzdžiui, nacionalinės institucijos Nigeryje ir Malyje nesuteikė oficialaus pripažinimo ar finansinio atlygio dėstytojais tapusiems VSP darbuotojams. Tai reiškė, kad EUCAP parengti darbuotojai turėjo mažai paskatų mokyti kitus darbuotojus, nes jie galėjo uždirbti daugiau pagrindinę veiklą vykdančiame skyriuje. Abi misijos padėjo parengti teisės aktus, pagal kuriuos instruktoriams būtų suteiktas atskiras statusas, tačiau tuo metu, kai buvo atliekamas auditas, nė vienoje priimančioje šalyje jie nebuvo priimti.

52

Daugelio veiklų tvarumas nebuvo užtikrintas iš dalies dėl žemo nacionalinių institucijų ir VSP įsipareigojimo. Nepaisant palankaus požiūrio į EUCAP, Nigerio ir Malio vyriausybės ne visada buvo pasirengusios priimti atitinkamus teisės aktus ir įvykdyti kai kurias reformas, kurios būtinos, kad būtų išlaikyti gebėjimų stiprinimo rezultatai. Padėtį Malyje dar labiau apsunkino politinio stabilumo trūkumas ir organizaciniai trūkumai vyriausybiniu lygiu. Tai sumenkino misijų pastangas siekti, kad jų veiklos rezultatai būtų tvarūs.

53

Misijos taip pat buvo atsakingos už savo prastus rezultatus užtikrinant tvarumą. Pavyzdžiui, nė viena misija neįvertino teikiamos paramos sėkmės ex post patikrindama per mokymo kursus įgytų žinių ar gautos įrangos panaudojimą (žr. pavyzdį 7 langelyje). Per audituotą laikotarpį misijos nerinko informacijos apie tai, ar po kursų VSP darbuotojai toliau dirbo toje srityje, kurioje jiems buvo suteikti mokymai, ir nevertino, ar kursų dalyviai suprato ir vėliau pritaikė per mokymus įgytas žinias. Tai pasakytina apie visus dalyvius, įskaitant tuos, kurie buvo rengiami instruktoriais. Misija Malyje žengė pirmą žingsnį 2017 m. pabaigoje ir Malio VSP nusiuntė pasiūlymą imtis tolesnių veiksmų dėl EUCAP suteiktų mokymo kursų, siekiant įvertinti jų poveikį ir įgyti patirties būsimiems mokymo kursams.

54

Įsteigusios COR, misijos siekė, kad jie taptų tvarūs. Tačiau joms nepavyko dėl nacionalinės saugumo strategijos nebuvimo ir didelės personalo rotacijos VSP ir misijose. Pavyzdžiui, jos nevykdė suplanuotų kursų, skirtų išmokyti VSP personalą teikti mokymus kitiems darbuotojams, neįsteigė nacionalinio koordinavimo centro, apimančio visus COR, ir neparengė nacionalinių parengties ekstremaliosioms situacijoms ir intervencijų planų.

7 langelis

Centre opérationnel régional (COR) Agadese

Mes atlikome vizitą į COR Agadese. EUCAP Sahelio misija Nigeryje tiekė įrangą šiam COR, tačiau mes nustatėme, kad jis neveikė, nes įranga nebuvo parengta:

  • COR patalpoje nebuvo kėdžių, trūko pusės stalų ir neveikė oro kondicionavimas.
  • naudos gavėjai negalėjo mums parodyti suteiktų kompiuterių, spausdintuvas neveikė, nes nebuvo dažų kasečių, ir neveikė radijo ryšiui įdiegta įranga.
  • dvi transporto priemonės, kurias turėjo eksploatuoti COR, kad galėtų greitai reaguoti į ekstremaliąsias situacijas, buvo mažai naudojamos, o viena iš jų buvo neatitaisomai sugadinta ir tokios būklės buvo nuo 2014 m.

EIVT nenustatė tinkamų rodiklių, skirtų misijų rezultatų stebėjimui

55

Mes išnagrinėjome kas šešis mėnesius EIVT teikiamas misijų ataskaitas, kuriose aprašoma užduočių vykdymo ir su OPLAN nustatytais rodikliais susijusių tikslų įgyvendinimo pažanga. Dauguma EUCAP Sahelio misijoje Nigeryje nustatytų „rodiklių“ tiesiog buvo kiekvienai užduočiai atlikti būtinų veiklų sąrašai ir dėl to jie nebuvo RACER43 bei nebuvo tinkamas pažangos vertinimo pagrindas. Viena išimtis yra kovai su neteisėta migracija skirto penkto tikslo, kuriuo buvo papildyti misijos įgaliojimai 2015 m., rodikliai. Jie buvo geresni, nes jais nustatyti kiekvienos užduoties tiksliniai išdirbiai. EUCAP Sahelio misijai Malyje skirtais rodikliais taip pat nustatyti numatomi išdirbiai. Tačiau jie nebuvo pakankamai griežti, kad jais būtų galima įvertinti pažangą, nes nebuvo nustatyta kiekybinių tikslų44.

56

Nė viename iš EUCAP Sahelio misijų naudojamų rodiklių nebuvo paminėtas užduočių indėlis siekiant tikslų45. Taip pat nebuvo rodiklių, kuriais remiantis būtų galima pagrįsti užduočių bendrų rezultatų vertinimą arba poveikį.

Misijų veiklos stebėjimas ir vertinimas buvo netinkami ir neorientuoti į poveikį

57

EUCAP Sahelio misija Nigeryje neturėjo procedūrų, skirtų sistemingai dokumentuoti ir stebėti savo veiklos planavimą ir įgyvendinimą. Tik 2017 m., kai buvo atliekamas auditas, misija Nigeryje iš tikrųjų ėmėsi veiksmų siekdama supaprastinti MIP ir taip palengvinti bendros pažangos stebėjimą. Ji parengė projektų aprašus ir planavo sistemingai vesti mokymo dalyvių, kurie jau dalyvavo kursuose, žurnalus, dalyvių sąrašus bei rinkti ir vertinti dalyvių pateiktus kursų įvertinimus. EUCAP Sahelio misija Malyje sukūrė tinkamas procedūras, skirtas dokumentuoti ir stebėti veiklą ir išdirbius jos pirmuoju įgaliojimų laikotarpiu.

58

EIVT reikalauja, kad misijos pateiktų šią informaciją:

  • savaitines ir mėnesines ataskaitas su informacija apie biudžeto vykdymą, žmogiškuosius išteklius ir to laikotarpio bendrus įvykius;
  • kas šešis mėnesius teikiamas ataskaitas, siekiant palyginti užduočių vykdymo pažangą su OPLAN nustatyta bazine eiga bei ankstesnėse šešių mėnesių pažangos ataskaitose nurodyta pažanga;
  • prieš maždaug šešis mėnesius iki įgaliojimų pabaigos, strategines peržiūras, kuriose aptariama saugumo padėtis šalyje, ES ir kitų suinteresuotųjų subjektų dalyvavimas, misijų rezultatai ir metodas, kurį jos taikys ateityje;
  • specialiosios ataskaitos konkrečiomis temomis.
59

Mes išnagrinėjome šiuos dokumentus ir nustatėme, kad:

  • ataskaitų apie išdirbius teikimas nėra aiškiai susijęs su iš anksto nustatytais rodikliais ir lyginamaisiais dydžiais; ir
  • EIVT ir misijos sistemingai nevertino misijų veiklos poveikio.
60

Audituotu laikotarpiu nė viena misija neturėjo gerų veiklos vertinimo sistemų. Antruoju savo įgaliojimų laikotarpiu misija Malyje parengė vertinimo sistemą, daugiau dėmesio skiriant išdirbiams, bendriems rezultatams, poveikiui, tvarumui ir efektyvumui. Kadangi ši sistema buvo tik neseniai įdiegta, dar buvo ankstyva vertinti jos rezultatus. Misija Nigeryje įdarbino darbuotojus, kad jie pradėtų vertinimo darbą 2017 m. gegužės mėn. Be to, nė vienai iš EUCAP Sahelio misijų nebuvo taikomas nepriklausomas išorės įvertinimas.

Suinteresuotieji subjektai ir naudos gavėjai buvo teigiamos nuomonės apie misijų veiklą ir jų koordinavimo vaidmenį

61

Mes surengėme interviu su EUCAP Sahelio misijų suteiktų mokymų, konsultacijų ir įrangos naudos gavėjais ir įvairiais suinteresuotaisiais subjektais vidaus saugumo srityje Nigeryje ir Malyje. Bendras EUCAP Sahelio misijų įvykdytos veiklos įvertinimas buvo teigiamas. Suinteresuotieji subjektai ir naudos gavėjai palankiai vertino misijų darbuotojų pasirengimą teikti konsultacijas arba paslaugas, kurių nebuvo galima gauti iš nacionalinių šaltinių. Nigeryje saugumo pajėgos ir vyriausybės atstovai nurodė, kad EUCAP Sahelio misijos buvo naudingos tuo, kad jų veiklos laikotarpis buvo ilgesnis nei kitų paramos teikėjų. Abi misijos taip pat teikė informaciją ir konsultacijas remdamos kitas ES priemones ir platesnio masto ES ir jos valstybių narių veiklą. Pavyzdžiui, misijos prisidėjo prie ES patikos fondo Afrikai projektų parengimo, rinko informaciją apie migracijos srautus ir sužymėjo ES veiksmus, susijusius su migracija.

62

Paramos teikėjai ir kiti suinteresuotieji subjektai Nigeryje ir Malyje atkreipė dėmesį į tai, koks svarbus vaidmuo teko abiem EUCAP Sahelio misijoms koordinuojant veiklą saugumo sektoriuje. Abi misijos įsteigė institucijas, skirtas gerinti koordinavimą su nacionalinėmis institucijomis, kurios iš pradžių turėjo problemų, tačiau iš esmės buvo sėkmingos. Jos taip pat įdiegė gerus mechanizmus, skirtus koordinuoti veiksmus ir bendradarbiauti su kitais paramos teikėjais ir suinteresuotaisiais subjektais. Malyje tai apėmė oficialų paramos teikėjų sužymėjimą, pateikiant išsamią informaciją apie pasiūlytus (tačiau dar nefinansuojamus), planuojamus, vykdomus ir užbaigtus projektus saugumo sektoriuje Malyje.

Išvados ir rekomendacijos

63

Taryba įsteigė EUCAP Sahelio misijas Nigeryje ir Malyje, spręsdama nepakankamų už vidaus saugumą atsakingų pajėgų gebėjimų klausimą. Vykdydamos veiklą sudėtingomis aplinkybėmis, abi misijos prisidėjo prie gebėjimų stiprinimo, tačiau kiekviena jų susidūrė su sunkumais, kurie sumažino jų veiklos veiksmingumą ir tvarumą.

64

Abiejose šalyse misijų darbuotojams nebuvo suteikta tinkamų veiklos gairių ir mokymų. Kiekviena EUCAP Sahelio misija skyrė nemažai laiko ir išteklių įdiegdama savo sistemas ir procedūras, kurios dažnai nebuvo pritaikytos prie vietos sąlygų. EIVT ir Komisija, atsakingos už civilinių BSGP misijų valdymą, nesuteikė pakankamos paramos ir kai kuriais atvejais taikė procedūras, kurios nebuvo tinkamos vietos darbo sąlygomis (žr. 2530 dalis).

1 rekomendacija. Imtis priemonių siekiant padidinti misijų veiklos efektyvumą

EIVT turėtų:

  • suteikti misijoms praktinių gairių dėl veiklos procedūrų, standartinių šablonų, kuriuos būtų galima pritaikyti prie vietos aplinkybių, geriausios praktikos pavyzdžių iš ankstesnių misijų ir mokymus;

Komisija turėtų:

  • pereiti prie tvarkos, kai misijos vadovui suteikiami įgaliojimai duoti leidimus pirkimams, su sąlyga, kad Komisija vykdys ex post patikras;

EIVT ir Komisija turėtų:

  • pagerinti paramą misijoms teikiant įrangą iš bendro sandėlio ir išplečiant misijų paramos platformos vaidmenį.

Planuojama data: 2018 m. pabaiga.

65

Svarbiausi misijų ištekliai – jų darbuotojai, tačiau vidutiniškai buvo užimti tik trys ketvirtadaliai darbo vietų. Įdarbinimo procedūros pareikalavo daug laiko ir dažnai nebuvo sėkmingos. Sunkiausia buvo užpildyti darbo vietas, kurios buvo rezervuotos iš ES valstybių narių komandiruotiems darbuotojams (žr. 3133 dalis).

2 rekomendacija. Pagerinti misijų personalo darbo vietų užimtumo lygį misijose

EIVT turėtų surasti sprendinių, padedančių greitai ir efektyviai užpildyti laisvas darbo vietas, pavyzdžiui, sudaryti galimybę ilgesnėms komandiruotėms į misijas iš ES valstybių narių, plačiau naudoti sutartininkų samdymą ir rengti bendrus kvietimus dėl dalyvavimo, kurie galėtų būti naudojami siekiant sudaryti galimų darbuotojų rezervo sąrašus ir taip paspartinti įdarbinimą kai tik atsiranda laisva darbo vieta.

Planuojama data: 2018 m. pabaiga.

66

Dvejų metų laikotarpiui suteikiami misijų įgaliojimai skatina trumpalaikį planavimą, o dėl metinių biudžetų įrangos ir paslaugų pirkimų ciklas tampa toks trumpas, kad jo neįmanoma įgyvendinti. Kitos suinteresuotosios šalys Sahelyje ir paramos gavėjai mano, kad užduočių apimtis Nigeryje ir Malyje rodo, kad misijos vykdymo laikotarpis turi būti nuo vidutinės iki ilgos trukmės. Taip pat, nors nesiekiama, kad misijos taptų nuolatinėmis įstaigomis priimančiose šalyse, EIVT nesiėmė priemonių dėl aiškios pasitraukimo strategijos (žr. 34 ir 35 dalis).

3 rekomendacija. Nustatyti veiklą atitinkančius įgaliojimus ir biudžetus ir parengti pasitraukimo strategiją

EIVT turėtų pasiūlyti misijoms tokius įgaliojimus, kad jos galėtų įvykdyti savo tikslus, ir apibrėžti aiškesnį planą dėl pasitraukimo strategijos.

Komisija turėtų nustatyti tokius biudžeto laikotarpius, kurie atitinka veiklos poreikius.

Planuojama data: 2019 m. pabaiga.

67

EUCAP Sahelio misijos sustiprino vidaus saugumo pajėgų gebėjimus, teikdamos mokymo kursus, įrangą ir konsultacijas. Abi misijos įdėjo pastangų, kad veikla būtų tvari, tačiau joms nelabai pavyko. Iš dalies prie to prisidėjo įsipareigojimo ar politinės valios trūkumas priimančiose šalyse ir iš dalies tai, kad misijos neskyrė pakankamai išteklių tvarumo užtikrinimui ir surengtų mokymų bei tiekiamos įrangos praktinio taikymo ir naudojimo tolesnei priežiūrai (žr. 3754 dalis).

4 rekomendacija. Daugiau dėmesio skirti tvarumui

Paskirstydamos išteklius, misijos turėtų daugiausia dėmesio skirti veiklos tvarumo užtikrinimui, kai tik galima pasitraukdamos iš sėkmingos veiklos, siekiant užtikrinti VSP autonomiją ir išvengti per didelės priklausomybės, vietoj to sutelkiant dėmesį į paramą ir apsaugines priemones, bei stebėdamos, kaip naudojami surengti mokymai ir tiekiama įranga.

Planuojama data: 2018 m. pabaiga.

68

Misijos padarė tik labai nedidelę ir lėtą pažangą siekdamos savo tikslų. Tačiau rodikliai, skirti misijų pažangos įvertinimui, buvo nepakankami. Daugumos Nigeriui skirtų rodiklių nebuvo galima panaudoti pažangai vertinti, nes jie tiesiog buvo užduotims atlikti būtinų veiklų sąrašai. Malyje rodikliai buvo geresni, tačiau jiems nebuvo nustatyti kiekybiniai tikslai. Šie rodikliai nesudarė gero pagrindo užduočių veiksmingumo vertinimui arba užduočių indėliui vykdant tikslus (žr. 55 ir 56 dalis).

69

Audito laikotarpiu nė viena misija nenaudojo gerų veiklos vertinimo sistemų ir nebuvo atliktas nepriklausomas išorės įvertinimas (žr. 5760 dalis).

5 rekomendacija. Pagerinti rodiklius, stebėjimą ir vertinimą

EIVT turėtų:

  • nustatyti RACER (svarbūs, priimtini, patikimi, paprasti ir griežti) rodiklius, kurie būtų orientuoti į kiekybinius išdirbius ir misijų veiklos bendrus rezultatus bei būtų susiję su misijų įgaliojimų vykdymo svarba.
  • nustatyti tikslinius lyginamuosius dydžius, galinčius parodyti pažangą siekiant tikslų;
  • teikti gaires ir mokymus misijoms dėl stebėjimo ir vertinimo;
  • atlikti misijų išorės vertinimus ir išsamesnius jų poveikio vertinimus.

Planuojama data: 2018 m. pabaiga.

Šią ataskaitą priėmė III kolegija, vadovaujama Audito Rūmų nario Karel PINXTEN, 2018 m. balandžio 24 d. Liuksemburge įvykusiame posėdyje.

Audito Rūmų vardu

Pirmininkas
Klaus-Heiner LEHNE

Priedai

I priedas

Vykdomos BSGP misijos ir operacijos

Šaltinis: EIVT.

II priedas

Ištraukos iš Tarybos sprendimų (BUSP) 2016/1172 (Nigeris) ir 2017/50 (Malis)

  EUCAP Sahel Niger EUCAP Sahel Mali
Įgaliojimai Remti Nigerijos saugumo subjektų gebėjimų, skirtų kovai su terorizmu ir organizuotu nusikalstamumu, stiprinimą. Vykdyti civilinę misiją Malyje, skirtą Malio vidaus saugumo pajėgoms (VSP) (policijai, žandarmerijai ir nacionalinei apsaugai) remti.
Tikslas - sudaryti galimybę Nigerio valdžios institucijoms nustatyti ir įgyvendinti savo nacionalinę saugumo strategiją;

- padėti formuoti įvairių Nigerio saugumo subjektų, dalyvaujančių kovoje su terorizmu ir organizuotu nusikalstamumu, integruotą, daugiafunkcinį, nuoseklų, tvarų ir žmogaus teisėmis grindžiamą požiūrį;

- be to, padėti Nigerio centrinėms ir vietos valdžios institucijoms bei saugumo pajėgoms plėtoti politiką, metodus ir procedūras siekiant geriau kontroliuoti neteisėtą migraciją ir kovoti su ja.
- padėti Malio valdžios institucijoms atkurti ir palaikyti konstitucinę ir demokratinę tvarką, taip pat užtikrinti tvarios taikos Malyje sąlygas;

- atkurti bei palaikyti valstybės valdžios institucijas ir teisėtumą visoje Malio teritorijoje, veiksmingai atkuriant Malio administracinių struktūrų funkcijas.
Naujausias tikslai Siekiant 2 straipsnyje išdėstytų tikslų, EUCAP Sahel Niger:

a) stiprina Nigerijos vykdomą vadovavimą ir kontrolę, sąveiką ir planavimo gebėjimus strateginiu lygmeniu, kartu remdama nacionalinės saugumo strategijos ir susijusių sienos valdymo strategijų plėtojimą koordinuojant veiksmus su kitais susijusiais subjektais;

b) stiprina atitinkamų saugumo pajėgų techninius gebėjimus, kurie būtini kovojant su terorizmu ir organizuotu nusikalstamumu;

c) vykdydama veiklą strateginiu ir operatyviniu lygmeniu, skatina vidaus saugumo pajėgas ir, jei taikytina, ginkluotąsias pajėgas stiprinti žmogiškuosius išteklius, logistikos ir mokymo politiką, susijusią su kova su terorizmu, neteisėta migracija ir organizuotu nusikalstamumu, siekiant užtikrinti EUCAP Sahel Niger veiksmų tvarumą, be kita ko, teikiant techninę pagalbą įgyvendinant projektus;

d) stiprina veiksmų koordinavimą nacionaliniu, regioniniu ir tarptautiniu lygmeniu kovos su terorizmu, kovos su neteisėta migracija ir organizuotu nusikalstamumu srityse ir atitinkamais atvejais nagrinėja galimybes prisidėti prie regioninio bendradarbiavimo, pavyzdžiui, Sahelio penketuko (G5);

e) remdama Sąjungos tikslus migracijos srityje padeda Nigerio centrinėms ir vietos valdžios institucijoms bei saugumo pajėgoms plėtoti politiką, procedūras ir metodus, siekiant geriau kontroliuoti ir valdyti migracijos srautus, kovoti su neteisėta migracija ir sumažinti su ja susijusio nusikalstamumo lygį.
EUCAP Sahel Mali prisideda ir konsultuoja VSP įgyvendinant saugumo reformą, nustatytą naujos vyriausybės, siekiant:

a) pagerinti jų veiklos efektyvumą;

b) atkurti jų atitinkamą hierarchinę tvarką;

c) sustiprinti administracinės ir teisminės valdžios vaidmenį jų misijų planavimo ir priežiūros srityje;

d) palengvinti jų perdislokavimą į šalies šiaurę.

III priedas

Audito Rūmų EUCAP Sahelio misijos Nigeryje užduočių vykdymo pažangos apžvalga

Užduotys Pažanga
1 tikslas: Sąveika
1.1 Parama nacionalinei saugumo strategijai  
1.3 Keitimasis informacija tarp VSP  
1.2, 1.3, 1.4, 1.5 Parama COR (buvusiems jungtiniams vadovavimo centrams)  
1.6 Parama COG  
2 tikslas: Techninės kompetencijos
2.1, 2.2, 2.3, 2.4 Konsultacijos ir mokymai kovos su terorizmu ir organizuotu nusikalstamumu srityje  
2.5 Instruktorių saugumo pajėgose mokymas  
2.6 Parama glaudesniems ryšiams tarp policijos ir teismo magistratų atliekant baudžiamąjį tyrimą  
2.7 Saugumo pajėgų duomenų bazių pagerinimas  
2.8 Mokymai ginkluotųjų pajėgų karininkams teisinių ir baudžiamųjų procedūrų bei žmogaus teisių srityje  
2.9 VSP žinojimo lygio apie teisės principus, žmogaus teises ir lyčių lygybę didinimas  
2.10 VSP ir pilietinės visuomenės suartinimas žmogaus teisių ir lyčių lygybės srityse  
3 tikslas: Tvarumas
3.1, 3.8, 3.9 Parama VSP: įranga ir infrastruktūra bei konsultacijos ir mokymai dalijimosi ir priežiūros srityje  
3.2 Darbas su EUCAP Sahel Mali plėtojant VSP žmogiškųjų išteklių valdymą  
3.3 EUCAP veiklos su VSP įgyvendinimo vertinimas  
3.4, 3.5 Parama žmogiškųjų išteklių valdymo plėtrai vidaus saugumo pajėgose  
3.6 VSP mokymo direktoratų ir planų diegimas  
3.7 mokymo vadovų integravimas į nacionalines mokymo programas; įnstruktorių mokymas, konsultavimas ir kuravimas  
4 tikslas: Tarptautinis koordinavimas
4.1, 4.6. Tarptautinio bendradarbiavimo Nigeryje valdymas  
4.3, 4.4, 4.5 ir 4.7 Paramos teikėjų koordinavimas Nigeryje  
4.8 Parama Nigerio dalyvavimui regioninio bendradarbiavimo iniciatyvose  
4.2, 4.9, 4.10 EUCAP veiksmų regioninio aspekto plėtojimas  
5 tikslas: Migracija
5.1 Parama Nacionalinei strategijai dėl teritorijos kontrolės  
5.2, 5.11 Suinteresuotųjų subjektų sužymėjimas, duomenų apie migracijos srautus surinkimas, poreikių nustatymas  
5.3 Naujo įstatymo dėl neteisėtos migracijos pripažinimas, VSP mokymas neteisėtos migracijos srityje  
5.4 Gyventojų informuotumo apie neteisėtą migraciją didinimas  
5.5, 5.7, ir 5.8 VSP mokymas ir konsultavimas neteisėtos migracijos prevencijos ir kontrolės srityje  
5.6 Agadeso COR sustiprinimas  
5.9 Parama policijai ir teismo magistratams vykdant teisines procedūras Agadese  
5.10 Migracijos koordinavimo platformos vykdomasis sekretoriatas  
5.12 Koordinavimas su kitais suinteresuotaisiais subjektais migracijos srityje Agadese  
5.13 Tarpvalstybiniai veiksmai su EUCAP Mali ir EUBAM Libya  
5.14 Migracijos strategijos rengimas su ES komunikacijos delegacija  
  Padaryta pažanga
  Lėta pažanga / Susidurta su sunkumais
  Jokios pažangos / Susidurta su reikšmingais sunkumais

Šaltinis: 2016–2018 m. OPLAN, išskyrus 1.3 užduoties atveju (OPLAN 2014).

IV priedas

Audito Rūmų EUCAP Sahelio misijos Malyje užduočių vykdymo pažangos apžvalga

Sprendimo punktai (SP) – remiantis 2016 m. OPLAN Pažanga
1. Konsultavimas
SP 1.1 Pasitelkiant strategines konsultacijas, misija direktorių lygmeniu įtraukiama į VSP ir ministerijas  
Išskyrus 1.1.2.1 užduotį: Sustiprinti VSP vidaus kontrolės struktūras  
SP 1.2 VSP sukūrė struktūras, skirtas koordinuoti jų veiklą ir padidinti jų veiklos efektyvumą  
SP 1.3 Žmogiškųjų išteklių srities teisės aktai buvo parengti ir yra taikomi praktiškai  
SP 1.4 Žmogiškųjų išteklių procedūros ir struktūros buvo pertvarkytos (pavyzdžiui, duomenų bazė)  
SP 1.5 Su sienų valdymu susiję gebėjimai Malyje buvo sustiprinti  
SP 1.6 VSP gebėjimai, susiję su kova su terorizmu ir organizuotu nusikalstamumu, buvo sustiprinti  
2. Mokymas
SP 2.1 Misija buvo įtraukta į VSP ir ministerijų mokymo struktūras  
SP 2.2 Mokymo kursai ir programos, įskaitant jų turinį, buvo parengti ir šiuo metu yra įgyvendinami  
Išskyrus užduotį 2.2.1.1: parengti pareigybių aprašai  
Išskyrus užduotis 2.2.1.2 ir 2.2.2.1: mokymo katalogo ir mokymo programų sudarymas  
SP 2.3 VSP mokymo dalyvių skaičius ir kvalifikacija atitinka nustatytus poreikius ir atliekamas mokymų vertinimas  
SP 2.4 Organizuojami instruktorių mokymo kursai siekiant užtikrinti misijos veiklos tvarumą  
SP 2.5 VSP direktoratuose buvo nustatyta mokymo sistema  
3. Koordinavimas
SP 3.1 Koordinavimas su MINUSMA leidžia sustiprinti ir optimizuoti bendrus veiksmus bei išvengti veiksmų dubliavimo  
SP 3.2 Koordinavimas su kitais ES partneriais / priemonėmis ir ES valstybėmis narėmis yra nuolatinis ir įgyvendinamas reguliariai keičiantis informacija ir rengiant bendrus veiksmus  
SP 3.3 Vietos ir tarptautinių suinteresuotųjų šalių, trečiųjų šalių ir NVO toje pačioje sferoje kaip ir misijos atliekami veiksmai (konkrečiai, mokymas ir vertinimas) yra identifikuoti ir koordinuojami su misijos veikla  
  Padaryta pažanga
  Lėta pažanga / Susidurta su sunkumais
  Jokios pažangos / Susidurta su reikšmingais sunkumais
  Dar neįmanoma įvertinti

Šaltinis: 2016 OPLAN.

Europos išorės veiksmų tarnybos ir Komisijos atsakymai

Santrauka

I

EIVT ir Komisija nori pabrėžti, kad ES valstybės narės, vietos valdžios institucijos ir partneriai nuolat palankiai vertino atitinkamai nuo 2012 m. ir 2014 m. Nigeryje ir Malyje vykdomas ES gebėjimų stiprinimo misijas (EUCAP Sahel) ir padarytą pažangą, nepaisant sudėtingų aplinkybių.

Tiek EUCAP Sahel Nigeryje, tiek EUCAP Sahel Malyje misijų įgaliojimai yra daugiausia susiję su struktūrinėmis pastangomis remti Malio ir Nigerio institucijas jų pačių prašymu. Tokios pastangos neįmanomos be ilgalaikio tarptautinės bendruomenės įsipareigojimo. Šiuo metu saugumo padėtis Sahelio regione labai įtempta. Prie vakarinių Nigerio sienų su Maliu ir Burkina Faso ir prie pietinių sienų dažnai rengiami teroristinių grupių išpuoliai. 2017 m. saugumo padėtis pablogėjo centriniuose Malio regionuose. Migracijos spaudimas yra papildomas sudėtingas elementas Nigeryje: į šią šalį staiga atvyko dideli migrantų srautai. Tačiau net ir tokiomis sudėtingomis aplinkybėmis abi misijos, glaudžiai bendradarbiaudamos su tarptautine bendruomene ir laikydamosi ES platesnio integruoto požiūrio, padėjo pastebimai padidinti Malio ir Nigerio atsparumą saugumo srityje.

IV

EIVT pripažįsta, kad Nigerio atveju valstybės narės prisiėmė papildomą riziką, susijusią su sparčiu misijos dislokavimu, o tai turėjo poveikio misijos darbuotojų pasirengimo lygiui. Tačiau Malio atveju pagrindinė grupė buvo tinkamai apmokyta – Briuselyje surengti dešimties dienų mokymai, o pirmuoju misijos etapu EIVT teikė paramą.

V

EIVT nori pabrėžti, kad EIVT ir Komisija nuolat kreipia dėmesį į darbuotojų skaičiaus rodiklius. Stiprinant civilinių BSGP misijų pajėgumus reaguoti sąmoningai siekiama didinti darbuotojų skaičių.

VI

EIVT palankiai vertina tai, kad Audito Rūmai šiomis aplinkybėmis pripažįsta, kad svarbu skirti tinkamus išteklius civilinių BSGP misijų tvarumui užtikrinti.

VII

EIVT sutinka su šia pastaba. Iš tiesų svarbu nustatyti tinkamus kiekybinius rodiklius, pagal kuriuos būtų vertinama įgaliojimų vykdymo pažanga ir galimas poveikis. Dėl BSGP aplinkybių ypatumų ir valstybių narių požiūrio į BSGP misijas esama tam tikrų apribojimų – žr. pastabas dėl 55 punkto.

Pastabos

23

Sukūrus reagavimo pajėgumų branduolį, kurį sudarytų sustiprinta Misijų paramos platforma, būtų numatyta teisinių ir finansinių priemonių, kurios padėtų užtikrinti sklandų ir greitą būsimų misijų rengimą.

2 laukelis

Iš tiesų nenustatyta pirmųjų įgaliojimų vykdymo metų reikalavimų neatitinkanti suma, nes ji priklauso nuo prieštaravimų procedūros su EUCAP Sahel misija Nigeryje rezultatų.

25

Kalbant apie gaires, Komisija teikia rašytines gaires visais su misijos įgaliojimais susijusiais klausimais (biudžetas, finansai, viešieji pirkimai) ir padedant pareigūnams kasdien stebi, kaip įgyvendinami įgaliojimai.

Rašytinės gairės apima misijoms skirtas viešųjų pirkimų gaires (kartu su Procedūrų praktiniu vadovu), kuriuose aptarti viešųjų pirkimų aspektai ir pateikti misijoms skirti modeliai. Komisija taip pat rengia BSGP finansinių ir sutartinių klausimų vadovą, kuris pakeis atskiras instrukcijas ir bus vienas nuoseklus misijoms skirtas informacijos ir gairių šaltinis finansų ir sutarčių klausimais.

26

Siekiant įveikti šiuos trūkumus, būtinas ilgesnis darbuotojų komandiravimas iš valstybių narių ir specialus mokymas projektų įgyvendinimo srityje.

27

EIVT ir Komisija palankiai vertina teigiamą Audito Rūmų vertinimą.

Sukūrus Misijų paramos platformą ir BSGP sandėlį bus atsižvelgta į Audito Rūmams susirūpinimą keliantį klausimą dėl kritinės išteklių masės teikimo, bus galima užtikrinti greitą reagavimą į krizines situacijas ir kartu pasiekti masto ekonomijos centralizuojant svarbiausias paramos misijoms paslaugas ir mažinant administracinę BSGP misijų naštą.

28

Dėl krizinės padėties, apie kurią paskelbia įgaliotasis leidimus suteikiantis pareigūnas šalyje, kurioje vykdoma veikla, abi BSGP misijos naudojasi lanksčiausiomis pagal Finansinį reglamentą leidžiamomis viešųjų pirkimų procedūromis; misijos taip pat gali naudotis derybomis be išankstinio pranešimo apie pirkimą.

Įgaliojimų vykdymo laikotarpiu biudžeto laikotarpis turi būti suderintas su taikytinu teisiniu pagrindu (t. y. Tarybos sprendimu). Užsienio politikos priemonių tarnyba nagrinės galimybes pagal naująjį Finansinį reglamentą priimti daugiamečius finansavimo sprendimus ir pasirašyti ilgesnės trukmės įgaliojimo susitarimus.

Ilgiau galiojantys įgaliojimai leistų misijoms vykdyti viešuosius pirkimus ilgesnį laikotarpį.

Viešųjų pirkimų procedūros, kurias turi taikyti BSGP misijos, nustatytos Finansiniame reglamente ir jo taikymo taisyklėse. Procedūros išsamiau paaiškintos Viešųjų pirkimų ir dotacijų procedūrų vykdant Europos Sąjungos išorės veiksmus praktiniame vadove. Komisijos tarnyba – Užsienio politikos priemonių tarnyba – kaip švelninimo priemonę taikydama ex ante kontrolę viešųjų pirkimų procedūroms, kurios BSGP misijose buvo pradėtos taikant su ramsčiais nesusijusius vertinimus, taiko pirmiau minėtas viešųjų pirkimų taisykles.

Vykdant viešojo prekių pirkimo procedūrą panašios prekės turėtų būti įtrauktos į vieną sutartį, kad būtų išvengta dirbtinio konkurso procedūros skaidymo nesilaikant Finansiniame reglamente nustatytų viešųjų pirkimų sutarčių vertės ribų.

Pasiekta aparatinės įrangos pirkimo preliminariosios sutarties vertės riba, todėl ji nebetaikoma. Rengiantis 2018 m. sukurti centralizuotą sandėlį, Užsienio politikos priemonių tarnyba pranešė misijoms, kad perkant kompiuterinę įrangą būtina laikytis įprastų misijoms taikomų viešųjų pirkimų taisyklių.

Sukūrus Misijų paramos platformą ir Bendrą sandėlį ši spraga turėtų būti pašalinta.

Įsteigus centrinį sandėlį bus centralizuotai valdomos svarbiausių objektų, kuriuos iš karto galima perduoti BSGP misijoms, atsargos, ir taip bus galima greičiau dislokuoti naujas misijas ir sumažinti esamų misijų vykdomų pirkimo procedūrų skaičių.

29

EUCAP Sahel misijos Malyje atveju tolesnių veiksmų dėl ramsčiais pagrįsto įvertinimo audito ataskaitos imtasi 2017 m. spalio mėn. Rezultatai teigiami ir paskelbta, kad 2018 m. kovo 1 d. EUCAP Sahel misija Malyje atitiko su visais šešiais ramsčiais siejamus kriterijus. Tai reiškia, kad misijos vadovui suteikti įgaliojimai leisti vykdyti pirkimus, o Komisija toliau vykdys ex post patikras.

Panašūs tolesni veiksmai dėl EUCAP Sahel misijos Nigeryje numatyti 2018 m. viduryje.

30

EIVT laikosi nuomonės, kad abi misijos supažindintos su įvairiomis instrukcijomis, standartinėmis veiklos procedūromis, šablonais įvairiose srityse (veikla, logistika, finansai, žmogiškieji ištekliai, saugumas ir t. t.). Tačiau dar yra galimybių toliau standartizuoti procedūras ir gaires. Šis klausimas sprendžiamas kuriant Misijų paramos platformą ir rengiant veiklos gaires temomis, kurios aktualios misijų veiklai.

31 ir 32

EIVT norėtų atkreipti dėmesį į tai, kad pajėgų formavimas beveik visiškai priklauso nuo valstybių narių. Kad būtų galima iš anksto planuoti pajėgų poreikį, gerinti įdarbinimo procedūras ir padėti valstybėms narėms rengti ateities planus, susijusius su misijų darbuotojais, EIVT parengė Žmogiškųjų išteklių vadovo projektą, kuriame išsamiai aptartos 77 bendrosios ir specialiosios pareigybės, kurių reikės misijoms. Komandiruojančios institucijos gali parengti asmenų, kurie yra pasirengę užimti pareigas civilinėse BSGP misijose, sąrašus. Tikimasi, kad šis vadovas taip pat padės suderinti nacionalinius atrankos procesus ir užtikrinti, kad valstybių narių siūlomi kandidatai atitiktų skelbiamų pareigybių reikalavimus.

33

EIVT palankiai vertina tai, jog Audito Rūmai šiomis aplinkybėmis pripažįsta valstybių narių darbuotojų komandiravimo trukmės svarbą.

EIVT nagrinėja visas įmanomas galimybes išspręsti neužimtų etatų problemą ir, be kita ko, nuolat primena valstybėms narėms, kad jos turi laikytis su darbuotojais susijusių įsipareigojimų pagal operacijų planus (OPLAN).

3 laukelis

Kad prireikus būtų galima greitai dislokuoti kvalifikuotus ekspertus, EIVT (kartu su Komisija) skatina laikantis daugialypio požiūrio sukurti reagavimo pajėgumų branduolį. Neseniai (2017 m. lapkričio 13 d. išvadose) Taryba pritarė, kad iki 2018 m. gegužės mėn. būtų sukurta tokia struktūra, kurią „sudarytų sustiprinta Misijų paramos platforma ir vykdomose misijose dislokuoti ištekliai, kuriuos gali papildyti sparčiai dislokuojamas rezervas ir valstybių narių planavimo elementai, įskaitant, kai susitariama, specializuotos grupės ir daugiašalės struktūros, tokios kaip Europos žandarmerijos pajėgos“. Siekiant užtikrinti įgyvendinimą visų pirma reikės 1 arba 2 proc. padidinti dabartinių BSGP misijų darbuotojų, atliekančių veiklos užduotis (dislokuotų kaip dvigubas pareigas einančių darbuotojų), skaičių. Tai vienas iš kitų galimų papildomų būdų didinti darbuotojų skaičių.

34 ir 35

Vykdant misiją dėl politinių ir saugumo priežasčių dažnai sudėtinga pasiekti galutinę misijos būseną, pasinaudoti pasitraukimo strategija ir laikytis tvarkaraščio.

37

EIVT palankiai vertina tai, kad Audito Rūmai šiomis aplinkybėmis pripažįsta sudėtingas aplinkybes, visų pirma tada, kai EUCAP misija Nigeryje buvo vienintelė ES saugumo pajėgų gebėjimų stiprinimo priemonė.

41

EIVT pripažįsta, kad pradėjus vykdyti misiją nebuvo nustatytos administracinės procedūros. Nors trūko žmogiškųjų išteklių valdymui naudojamos programinės įrangos, kuri padėtų nustatyti ankstesnį ir dabartinį mokymo kursų dalyvių vidaus judumą, po audito vizito misijai pavyko atkurti nemažai Audito Rūmų reikalautų duomenų ir dokumentų, susijusių su mokymo kursų imtimi.

Misija turi daugiau kaip 100 instruktorių, misijos apmokytų įvairiose srityse, sąrašą, o misijos ekspertai su Nigerijos instruktoriais reguliariai rengia vertinimo ir konsultavimo veiksmus, per kuriuos su jų kolegomis modeliuojamos tikroviškos mokymo situacijos.

42

EIVT ir Komisija palankai vertina tai, kad Audito Rūmai šiomis aplinkybėmis pripažįsta, jog įrangos tiekimas svarbus siekiant remti civilinės BSGP misijos laimėjimus siekiant galutinės būsenos.

43

EIVT sutinka su šiuo pastebėjimu. Šiomis aplinkybėmis siekiant užtikrinti tvarumą, būtina į misijos biudžetą įtraukti specialiai tam skirtas biudžeto eilutes.

53

EIVT norėtų akcentuoti tai, kad nė vienai iš šių dviejų misijų nesuteikti vykdomieji įgaliojimai kontroliuoti apmokytų darbuotojų skyrimą ir jų judėjimą. Tačiau misija nuolat rūpinasi mokymo kursų dalyvių stebėsena ir vertinimu. Baigiantis mokymams apie dokumentų klastojimą arba rengiant tikslines operacijas su vidaus saugumo pajėgomis (VSP) (pvz., su padaliniu, atsakingu už kovą su kontrabanda, ir policijos pajėgomis oro uoste tikrinant atvykstančius ir išvykstančius lėktuvus; prie įvažiavimo į Niamėjų arba keliuose 3 pajėgoms tikrinant automobilius) rengiamos kontrolės operacijos.

Kalbant apie prognozes ir tvarumą, žmogiškųjų išteklių valdymo programinė įranga 2016 m. suteikta 3 VSP. Pagrindinis šios priemonės tikslas – sudaryti sąlygas VSP užtikrinti kokybiškesnį valdymą, visų pirma prognozes. Ši archyvavimo priemonė taip pat suteikia galimybę VSP atsekti visą valstybės tarnautojų karjerą. Todėl misijų teikiama programinė įranga leidžia VSP veiksmingiau atsekti kiekvieno misijos apmokyto darbuotojo arba instruktoriaus skyrimą į pareigas ir mokymus.

Dėl vidinių su biudžetu susijusių priežasčių Nigerijos valdžios institucijos neturi pakankamai darbuotojų, galinčių atlikti visas jiems pavestas stebėsenos ir vertinimo užduotis ir skubos bei nenumatytais atvejais viduje perskirstyti darbuotojus.

7 laukelis

EIVT norėtų pabrėžti, kad COR Agadese buvo pasirengusi vykdyti veiklą per 2016 m. nacionalinę šventę. Misija suteikė reikalingą įrangą, įskaitant radijo ryšio priemones. Tačiau, kaip minėta perdavimo dokumentuose, už tinkamą įrangos valdymą, stebėseną ir priežiūrą atsako vietos valdžios institucijos.

Misija žino apie sugadintą automobilį ir ieško sprendimų.

54

Misija surengė mokymą krizių valdymo srityje 110 saugumo ir gynybos pajėgų darbuotojams, kurių dalis nebepriklauso COR.

Tokia padėtis gerai žinoma visoms BSGP misijoms, kuriose darbuotojams suteikiamas konkretų poreikį atitinkantis mokymas, tačiau vėliau dėl įprastos darbuotojų rotacijos jie perkeliami.

EUCAP Sahel misija Nigeryje, remdamasi savo įgaliojimais, nesusijusiais su vykdymu, deda pastangas, kad skatintų suteiktų mokymų tvarumą, tačiau negali kištis į žmogiškųjų išteklių valdymą.

55 ir 56

Misijos jau deda pastangas, kad patobulintų metodiką, ir EIVT pripažįsta, kad yra tobulintinų dalykų. EIVT prisidės ateityje rengiant stebėsenos ir vertinimo gaires, kurios bus taikomos tiek BSGP, tiek Komisijos veiklai saugumo sektoriaus reformos srityje (pagal 2015 m. bendrą komunikatą „Pajėgumų stiprinimas remiant saugumą ir vystymąsi“ ir 2016 m. bendrą komunikatą „ES masto strateginės sistemos saugumo sektoriaus reformai paremti elementai“).

60

EIVT sutinka su šia pastaba. Pabrėžiama, kad EIVT yra santykinai nepajėgi atlikti tinkamą misijų veiklos poveikio vertinimą. Strateginis misijų peržiūros procesas jau yra tinkamas misijų veiklos efektyvumo vertinimo pagrindas. Tačiau EIVT suvokia, kad misijų veiklos efektyvumo vertinimo priemonė gali būti tobulinama ir jau pradėjo spręsti šį klausimą, visų pirma misijose sukurdama su veiklos vertinimu susijusias pareigybes.

61

EIVT ir Komisijos tarnybos palankiai vertina tai, kad Audito Rūmai šiomis aplinkybėmis pripažįsta EUCAP Sahel misijų vaidmenį prisidedant prie ES patikos fondo Afrikai projektų parengimo.

63 ir 64

EIVT ir Komisijos tarnybos sutinka su 1 rekomendacija ir jau ėmėsi tinkamų priemonių, kad būtų didinamas veiksmingumas, tvarumas ir darbuotojų skaičius (visų pirma kuriant Regioninio koordinavimo grupę, Misijų paramos platformą, reagavimo pajėgumų branduolį, rengiant veiklos gaires klausimais, kurie aktualūs misijų veiklai, ir steigiant BSGP sandėlį).

Išvados ir rekomendacijos

1 rekomendacija

EIVT ir Komisija pritaria joms skirtoms rekomendacijoms.

2 rekomendacija

EIVT pritaria rekomendacijai.

3 rekomendacija

EIVT ir Komisija pritaria joms skirtoms rekomendacijoms. Įgaliojimų vykdymo laikotarpiu biudžeto laikotarpis turi būti suderintas su taikytinu teisiniu pagrindu (t. y. Tarybos sprendimu). Komisija nagrinės galimybes pagal naująjį Finansinį reglamentą priimti daugiamečius finansavimo sprendimus ir pasirašyti ilgesnės trukmės įgaliojimų susitarimus.

4 rekomendacija

EIVT pritaria rekomendacijai ir ragina Audito Rūmus atsižvelgti į aplinkybes, kuriomis vykdomos BSGP misijos. Dėl misijos įgaliojimų susitaria Taryba ir ji nusprendžia dėl įgaliojimų, biudžeto ir veiklos krypčių. Išorės vertintojų įtraukimui taip pat turi pritarti valstybės narės.

Strateginės EUCAP Sahel misijos Nigeryje peržiūros projekte jau atsižvelgiama į misijos veiklos tvarumo klausimą, be kita ko, tvarumo principą įtraukiant kaip pagrindinį misijų darbo principą būsimu įgaliojimų laikotarpiu. Tvarumas nebebus susietas vien tik su mokymais ir konsultacijomis, kaip vienas iš penkių tikslų; tvarumo principas turėtų būti įtrauktas į visas sritis siekiant palengvinti perėjimą.

5 rekomendacija

EIVT pritaria rekomendacijai ir ragina Audito Rūmus atsižvelgti į BSGP misijų ypatumus.

EIVT prisidės ateityje rengiant stebėsenos ir vertinimo gaires, kurios bus taikomos tiek BSGP, tiek Komisijos veiklai saugumo sektoriaus reformos srityje (pagal 2015 m. bendrą komunikatą „Pajėgumų stiprinimas remiant saugumą ir vystymąsi“ ir 2016 m. bendrą komunikatą „ES masto strateginės sistemos saugumo sektoriaus reformai paremti elementai“).

Sprendimą dėl pasiūlymo atlikti misijų išorės vertinimą turi priimti Taryba.

Žodynėlis ir santrumpos

BSGP: Bendra saugumo ir gynybos politika

BUSP: Bendra užsienio ir saugumo politika

CIVCOM: Krizių valdymo civilinių aspektų komitetas: Tarybos įsteigtas patariamasis organas, kuris teikia informaciją, rengia rekomendacijas bei pataria krizių valdymo civilių aspektų klausimais.

CMC: Krizės valdymo koncepcija: CMC tikslas išnagrinėti ir pasiūlyti galimus BSGP sprendinius, apibūdinti jų siekius ir tikslus bei nustatyti galimus ES BSGP misijos tikslus ir apimtį.

CMPD: Krizių valdymo ir planavimo direktoratas: už civilinių BSGP misijų politinį ir strateginį planavimą atsakingas EIVT padalinys. CMPD funkcija yra užtikrinti misijų nuoseklumą ir veiksmingumą ir plėtoti BSGP partnerystes, politikas, koncepcijas ir gebėjimus. Jis atsakingas už naujų BSGP misijų strateginį planavimą ir esamų BSGP misijų strateginių apžvalgų rengimą.

COG: Centres Opérationnels de Gendarmerie (Nigeryje): nuolatinės įstaigos, įsteigtos stebėti, kas vyksta regione, suteikti išteklių patruliams, rinkti informaciją, teikti ją susijusioms institucijoms ir reaguoti į krizines situacijas.

CONOPS: Operacijų koncepcija. Tai – dokumentas, kuriuo nustatomi misijos įgaliojimai ir politiniai ketinimai paverčiami gairėmis, nurodant, kokių veiksmų reikia imtis, kad būtų įvykdyta misija.

COR: Centres Opérationnels Régionaux (Nigeryje): laikinos įstaigos, kuriose susitinka gubernijų nariai ir Nigerijos gynybos ir saugumo pajėgos bei įstaigos, atsakingos už civilinę saugą, gaisrų gesinimą, aplinkos apsaugą ir muitinę, siekiant išspręsti krizes, kylančias dėl teroristinių išpuolių, organizuoto nusikalstamumo ir stichinių nelaimių.

CPCC: Civilinių operacijų planavimo ir vykdymo centras: EIVT padalinys, kuris planuoja civilines BSGP misijas, joms vadovauja, jas koordinuoja, konsultuoja, remia, prižiūri ir atlieka jų peržiūras. CPCC parengia misijų koncepcijos ir planavimo pagrindinių dokumentų projektus, t. y. CONOPS ir OPLAN.

EAR: Europos Audito Rūmai

EIVT: Europos išorės veiksmų tarnyba yra Europos Sąjungos diplomatinė tarnyba. Ji padeda ES užsienio politikos vadovui – vyriausiajam įgaliotiniui užsienio reikalams ir saugumo politikai – vykdyti Sąjungos bendrą užsienio ir saugumo politiką.

ES: Europos Sąjunga

EUCAP: Europos Sąjungos gebėjimų stiprinimas

EUTM: Europos Sąjungos mokymo misija: tarptautinė karinė mokymo misija, kurios būstinė Bamake (Malyje), teikianti mokymus ir konsultacijas Malio kariuomenei.

FPI: Užsienio politikos priemonių tarnyba. Pagrindinė FPI užduotis – vykdyti įvairius ES užsienio politikos veiksmus. FPI valdo operacijas ir jų finansavimą. FPI yra Europos Komisijos padalinys, dirbantis kartu su EIVT.

GIZ: Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GmbH (Vokietijos tarptautinio bendradarbiavimo korporacija)

MINUSMA: Jungtinių Tautų daugialypė integruota stabilizavimo misija Malyje, kurios pagrindinis dėmesys skiriamas tokiems įsipareigojimams, kaip saugumo, stabilizavimo ir civilių gyventojų apsaugos užtikrinimas; nacionalinio politinio dialogo ir susitaikymo rėmimas; ir pagalba valstybės viršenybės sugrąžinimui, saugumo sektoriaus atkūrimui bei žmogaus teisių skatinimui ir apsaugai šalyje.

MIP: Misijos įgyvendinimo planas. Jame nurodoma, kokia turi būti vykdoma veikla ir projektai, kad galėtų būti įvykdytos misijos užduotys.

MMA: Mentorystė, stebėjimas ir konsultavimas. Mentorystė: mentoriaus ir jo kuruojamo asmens struktūrizuotas keitimasis žiniomis pagal planą. Stebėjimas: kuruojamo asmens stebėjimas, vertinimas ir informacijos apie jo veiklos rezultatus teikimas VSP mokymo kursų kontekste. Konsultavimas: parama, kuria siekiama, kad kuruojami asmenys galėtų savarankiškai teikti mokymo kursus.

OPLAN: Vykdymo planas. Jame nurodyti misijos tikslai ir užduotys.

PSC: Politikos ir saugumo komitetas. Šis komitetas stebi tarptautinę padėtį, Tarybai teikia rekomendacijas dėl strateginio požiūrio ir politikos alternatyvų, teikia gaires CIVCOM ir užtikrina krizių valdymo operacijų politinę kontrolę ir strateginį vadovavimą. PSC sudarytas iš ES valstybių narių ambasadorių Briuselyje, o jam pirmininkauja Europos išorės veiksmų tarnybos atstovai.

RAP: Taikymo taisyklės. 2012 m. spalio 29 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) Nr. 1268/2012 dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES, Euratomas) Nr. 966/2012 dėl Sąjungos bendrajam biudžetui taikomų finansinių taisyklių taikymo taisyklių („Finansinio reglamento taikymo taisyklės“), su pataisymais.

Vyriausiasis įgaliotinis: Sąjungos vyriausiasis įgaliotinis užsienio reikalams ir saugumo politikai / Europos Komisijos pirmininko pavaduotojas

VSP: Vidaus saugumo pajėgos: policija, žandarmerija ir nacionalinė apsauga.

Galinės išnašos

1 Pagal 2014–2020 m. daugiametę finansavimo programą BUSP skirta suma sudaro 2 076 milijonus eurų.

2 Misija – tai EIVT naudojama oficiali sąvoka, kuri reiškia nenuolatinius, nepriklausomus, krizės atveju įsteigtus juridinius asmenis.

3 2003 m. EIVT pradėjo pirmą BSGP misiją (ES policijos misija Bosnijoje ir Hercegovinoje).

4 ES teisinės valstybės misija.

5 2012 m. Europos Audito Rūmai paskelbė specialiąją ataskaitą dėl EULEX (Specialioji ataskaita Nr. 18/2012 „Su teisine valstybe susijusi Europos Sąjungos pagalba Kosovui“ (http://eca.europa.eu).

6 ES policijos misija.

7 2015 m. Europos Audito Rūmai paskelbė specialiąją ataskaitą dėl EUPOL (Specialioji ataskaita Nr. 7/2015 „ES policijos misija Afganistane: įvairūs rezultatai“ (http://eca.europa.eu).

8 Europos Sąjungos mokymo misija Malyje (EUTM) yra karinio rengimo operacija, kurios būstinė yra Bamake (Malyje) ir kuri skirta mokyti ir konsultuoti Malio karines pajėgas.

9 Visų pirma tai Priemonė, prisidedanti prie stabilumo ir taikos, Europos plėtros fondas, ES skubiosios pagalbos Afrikai patikos fondas ir humanitarinė pagalba.

10 Kai misijos darbuotojai atlieka vykdomąsias funkcijas, jie turi įgaliojimus tiesiogiai veikti priimančios šalies vardu. Kai jų misija nevykdomoji, darbuotojai remia priimančią šalį atlikdami patariamąjį vaidmenį.

11 2012 m. liepos 16 d. Tarybos sprendimo 2012/392/BUSP dėl Europos Sąjungos BSGP misijos Nigeryje (EUCAP Sahel Niger) (OL L 187, 2012 7 17, p. 48) 1 straipsnis.

12 2016–2017 m. biudžete nustatytas darbuotojų skaičius (komandiruotų darbuotojų, tarptautinių sutartininkų ir vietos). EUCAP Sahelio misijoje Nigeryje daugiau nei pusė tarptautinių darbuotojų yra iš Prancūzijos (53 %), po kurios eina Rumunija (15 %) ir Belgija (8 %).

13 2014 m. balandžio 15 d. Tarybos sprendimo Nr. 2014/219/BUSP dėl Europos Sąjungos BSGP misijos Malyje (EUCAP Sahel Mali) (OL L 113, 2014 4 16, p. 21) 2 straipsnis.

14 2017 m. biudžete nustatytas darbuotojų skaičius (komandiruotų darbuotojų, tarptautinių sutartininkų ir vietos). EUCAP Sahelio misijos Malyje tarptautiniai darbuotojai daugiausia yra iš keturių ES valstybių narių: Prancūzijos (30 %), Rumunijos (19 %), Belgijos (13 %) ir Vokietijos (10 %).

15 Šaltinis: Pirmų trejų metų finansinių ataskaitų projektai. Ketvirtų metų auditas įvyko 2018 m. sausio mėn., o penktų metų – 2018 m. pavasarį. Mums atliekant auditą, nebuvo galimybės išnagrinėti finansines ataskaitas.

16 Skaičiai paremti pirmų dvejų metų finansinėmis ataskaitomis.

17 ES visuotinė saugumo ir gynybos strategija, p. 50.

18 ES visuotinės strategijos įgyvendinimo planas saugumo ir gynybos srityje, 2016 11 17.

19 Ten pat, p. 5.

20 Kaip nurodyta 2018 m. sausio 22 d. Tarybos išvadose. „Turėtų būti nustatyta civilinių BSGP pajėgumų pridėtinė vertė ES integruoto požiūrio į išorės konfliktus ir krizes kontekste ir viso konfliktų ciklo metu, o 2018 m. susitarime dėl BSGP turėtų būti atsižvelgta į reikalavimus, susijusius su civiliniais pajėgumais.“

21 „Tarybos išvados dėl saugumo ir gynybos įgyvendinant Visuotinę ES strategiją, 2017 11 13“, p. 9.

22 Ten pat, 15 punktas.

23 Misijų paramos platforma, kurią sudaro EIVT pagrindinės būstinės darbuotojai, siekiama centralizuoti paramos civilinėms BSGP misijoms funkcijų vykdymą (pavyzdžiui, informacinių technologijų, finansų ir žmogiškųjų išteklių).

24 Europos Audito Rūmai paskelbė dvi specialiąsias ataskaitas dėl civilinių BSGP misijų: vieną 2012 m. (EULEX Kosovo) ir kitą 2015 m. (EUPOL Afghanistan). Abiejose ataskaitose pateiktos rekomendacijos taip pat yra taikytinos EUCAP Sahelio misijoms Nigeryje ir Malyje. Atsakydama į rekomendaciją EIVT nurodė, kad ji jas priima.

25 Belgijos, Vokietijos, Ispanijos ir Prancūzijos.

26 Belgijos, Vokietijos, Prancūzijos ir Nyderlandų.

27 Galutinė suma priklauso nuo prieštaravimo procedūros su EUCAP Sahelio misija Nigeryje rezultatų. Nė vieni iš misijos finansinių metų nebuvo užbaigti iki audito datos.

28 Specialiojoje ataskaitoje Nr. 18/2012 dėl EULEX Kosovo Audito Rūmai rekomendavo, kad Taryba ir Komisija užtikrintų būsimų BSGP misijų teisinį subjektiškumą.

29 Kai misijoms leidžiama naudoti lanksčias procedūras (t. y. iš anksto neskelbiamas derybų procedūras pagal RAP 266 straipsnio 2 dalį ir 134 straipsnio 1 dales c punktą), jos taip pat pagal RAP 128 straipsnio 3 dalies b punktą atleidžiamos nuo reikalavimo derėtis su keletu galimų rangovų, kaip nustatyta Europos Komisijos taisyklėse (žr. RAP 128 straipsnį). Taikant lanksčias procedūras, pirkti tampa paprasčiau ir greičiau. Komisija tai leidžia krizės atvejais (žr. apibrėžtį RAP 190 straipsnio 2 dalyje) priėmus pareiškimą apie krizę.

30 Atsižvelgdamos į Europos Audito Rūmų specialiąją ataskaitą dėl Kosovo, EIVT ir Komisija įsipareigojo „persvarstyti Komisijos programavimo ir viešųjų pirkimų procedūras siekiant užtikrinti, kad šios procedūros atitiktų EULEX veiklos poreikius“.

31 Nepriklausomo auditoriaus pagrindinių procesų įvertinimas (vidaus kontrolė; apskaita; išorės auditas; dotacijos; pirkimai; finansinės priemonės). Šių procesų vertinimo tikslas – pateikti Komisijai patikinimą, kad misijos yra pajėgios valdyti ES lėšas savo vardu.

32 EUCAP Sahelio misija Malyje šešių ramsčių įvertinimo kriterijus įvykdė 2018 m. kovo mėn., o EUCAP Sahelio misija Nigeryje, tikimasi, pasieks šią padėtį iki 2018 m. liepos mėn.

33 Atsakydamos į Audito Rūmų specialiąją ataskaitą dėl EUPOL, Komisija ir EIVT susitarė bendradarbiauti rengiant „visapusiškas gaires dėl veiklos užduočių (kaip antai poveikio vertinimų, užduočių planavimo bei stebėjimo ir ataskaitų teikimo) bei administravimo sritims skirtas gaires (kaip antai informacinių technologijų, finansų ir turto valdymo bei žmogiškųjų išteklių) kiek įmanoma pasinaudojant iš ankstesnių misijų įgyta patirtimi“.

34 Žr. Audito Rūmų specialiąsias ataskaitas Nr. 18/2012 (109 dalis) ir 7/2015 (81 dalis).

35 2016 m. Prancūzijos Krizių valdymo civilinių aspektų komitetas sumažino lygį, kurio reikia dėl kai kurių darbo vietų, dėl kurių padidėjo paraiškų skaičius.

36 2017 m. sausio mėn. 110 pareigybių buvo skirtos komandiruotiems darbuotojams ir sutartininkams. Vėliau 2017 m. šis skaičius padidėjo.

37 2017 m. sausio mėn. buvo laisvos 134 komandiruotų darbuotojų ir sutartininkų darbo vietos. Tai buvo 30 darbo vietų daugiau nei 2016 m. gruodžio mėn., t. y. didelis skaičius laisvų darbo vietų.

38 Pavyzdžiui, nacionalinės ministerijos Nigeryje ir Malyje, kai kurių ES valstybių narių ambasados ir paramos teikėjų organizacijos, kaip antai GIZ, Civipol ir Expertise France.

39 Sutartis dėl paramos valstybei stiprinti Europos plėtros fondo lėšomis. Iki 2017-09-30 nustatytas tikslas tam, kad būtų galima gauti paramą biudžetui, buvo susijęs su „nacionalinei saugumo strategijai skirto dekreto ir vyriausybės veiksmų plano patvirtinimu.“

40 COG yra nuolatinės įstaigos, įsteigtos stebėti, kas vyksta regione, suteikti išteklių patruliams, rinkti informaciją, teikti ją susijusioms institucijoms ir reaguoti į krizines situacijas.

41 Pagal vieną iš penkių Tarybos sprendime nustatytų tikslų buvo aiškiai reikalaujama, kad vykdydama veiklą misija Nigeryje užtikrintų savo veiksmų tvarumą.

42 2016 m. BSGP metinė ataskaita, p. 17.

43 Svarbūs, priimtini, patikimi, paprasti ir griežti.

44 Pavyzdžiui: „susitikimai (nepatikslinant reikalingo susitikimų skaičiaus)“, „[…] išplėtimas“, „[…] patobulinimas“, „susitarta dėl sąlygų“, „informacijos mainai ir sklaida […]“, „sustiprinti gebėjimai“, „įdiegti koordinavimo mechanizmai […]“, „reguliariai atnaujinti […]“ ir t. t.

45 Savo 2012 m. specialiojoje ataskaitoje dėl EULEX Audito Rūmai rekomendavo misijų tikslus „susieti su konkrečiais lyginamaisiais dydžiais, pagal kuriuos būtų galima vertinti pažangą, ir atsižvelgti į ES vidaus saugumo tikslus“.

Etapas Data
APM patvirtinimas / audito pradžia 2017 5 2
Oficialus ataskaitos projekto siuntimas Komisijai (arba kitam audituojamam subjektui) 2018 3 2
Galutinės ataskaitos patvirtinimas po prieštaravimų procedūros 2018 4 24
Oficialūs Komisijos ir EIVT atsakymai gauti visomis kalbomis 2018 6 13

Audito grupė

Specialiosiose ataskaitose Audito Rūmai pateikia savo auditų, susijusių su ES politikomis ir programomis arba su konkrečių biudžeto sričių valdymo temomis, rezultatus. Audito Rūmai audito užduotis atrenka ir nustato taip, kad jos turėtų kuo didesnį poveikį, atsižvelgdami į neveiksmingumo ar neatitikties teisės aktams rizikas, susijusių pajamų ar išlaidų lygį, būsimus pokyčius ir politinį bei viešąjį interesą.

Šį veiksmingumo auditą atliko III audito kolegija „Išorės veiksmai bei saugumas ir teisingumas“, kuriai vadovauja Audito Rūmų narys Karel Pinxten. Auditui vadovavo Audito Rūmų narė Bettina Jakobsen, jai padėjo kabineto vadovė Katja Mattfolk ir kabineto atašė Kim Storup; pagrindinė vadybininkė Beatrix Lesiewicz, užduoties vadovė Kim Hublé ir auditorė Torielle Perreur-Lloyd.

Iš kairės į dešinę: Torielle Perreur-Lloyd, Kim Hublé, Bettina Jakobsen, Katja Mattfolk.

Kontaktas

EUROPOS AUDITO RŪMAI
12, rue Alcide de Gasperi
1615 Luxembourg
LUXEMBOURG

Tel. +352 4398-1
Užklausos: eca.europa.eu/lt/Pages/ContactForm.aspx
Interneto svetainė: eca.europa.eu
Twitter: @EUAuditors

Daug papildomos informacijos apie Europos Sąjungą yra internete. Ji prieinama per portalą Europa (http://europa.eu).

Liuksemburgas: Europos Sąjungos leidinių biuras, 2018

PDF ISBN 978-92-872-9646-7 ISSN 1977-5725 doi:10.2865/940995 QJ-AB-18-012-LT-N
HTML ISBN 978-92-872-6414-5 ISSN 1977-5725 doi:10.2865/45331 QJ-AB-18-012-LT-Q

© Europos Sąjunga, 2018

Dėl leidimo naudoti arba kopijuoti nuotraukas arba kitą medžiagą, kurių autorių teisės nepriklauso Europos Sąjungai, būtina tiesiogiai kreiptis į autorių teisių subjektus.

 

KAIP SUSISIEKTI SU ES

Asmeniškai
Visoje Europos Sąjungoje yra šimtai Europe Direct informacijos centrų. Artimiausio centro adresą rasite svetainėje https://europa.eu/european-union/contact_lt

Telefonu arba el. paštu
Europe Direct tarnyba atsakys į jūsų klausimus apie Europos Sąjungą. Su šia tarnyba galite susisiekti:

  • nemokamu numeriu: 00 800 6 7 8 9 10 11 (kai kurie operatoriai už šiuos skambučius gali imti mokestį),
  • šiuo standartiniu numeriu: +32 22999696 arba
  • elektroniniu paštu svetainėje https://europa.eu/european-union/contact_lt

KAIP RASTI INFORMACIJOS APIE ES

Internetas
Informacijos apie Europos Sąjungą visomis oficialiosiomis ES kalbomis galima rasti svetainėje Europa (https://europa.eu/european-union/index_lt)

ES leidiniai
Nemokamų ir mokamų ES leidinių galite atsisiųsti arba užsisakyti svetainėje EU Bookshop (https://publications.europa.eu/lt/web/general-publications/publications). Jeigu jums reikia daugiau nemokamų leidinių egzempliorių, kreipkitės į Europe Direct arba į vietos informacijos centrą (žr. http://europa.eu/contact)

ES teisė ir susiję dokumentai
Norėdami susipažinti su ES teisine informacija, įskaitant visus ES teisės aktus nuo 1951 m. visomis oficialiosiomis kalbomis, apsilankykite svetainėje EUR-Lex (http://eur-lex.europa.eu/homepage.html?locale=lt)

ES atvirieji duomenys
ES atvirųjų duomenų portale (http://data.europa.eu/euodp) galima susipažinti su ES duomenų rinkiniais. Duomenis galima nemokamai parsisiųsti ir pakartotinai naudoti tiek komerciniais, tiek nekomerciniais tikslais