Tematsko izvješće
15 2021

Prava putnika u zračnom prometu tijekom pandemije bolesti COVID-19:
unatoč nastojanjima Komisije ključna prava nisu zaštićena s odgovorima Komisije

O ovom izvješću: Sud je proveo analizu načina na koji je Komisija štitila prava putnika u zračnom prometu u EU-u tijekom krize uzrokovane bolešću COVID-19.

Utvrdio je da putnici u zračnom prometu nisu bili u potpunosti informirani o svojim pravima tijekom navedene krize. U početnom razdoblju krize mnogi putnici nisu dobili povrat novca ili nisu imali drugog izbora nego prihvatiti vaučere. Od lipnja 2020. zračni prijevoznici počeli su vraćati putnicima novac, ali uz velika kašnjenja. Države članice nisu povezale državne potpore s povratom novca putnicima, unatoč tome što je Komisija jasno istaknula da to mogu učiniti. Komisija je poduzela mjere da zaštiti prava putnika u zračnom prometu i da ublaži posljedice krize, unatoč ograničenjima postojećeg pravnog okvira. Prijedlozi u tom pogledu, koji bi mogli doprinijeti poboljšanju stanja, izneseni su 2013., ali Vijeće dosad nije postiglo dogovor o svojem stajalištu.

Sud preporučuje Komisiji da bolje zaštiti prava putnika u zračnom prometu i informira ih o njihovim pravima, poboljša koordinaciju nacionalnih mjera i jasnije poveže državne potpore zračnim prijevoznicima s povratom novca putnicima, kao i da poboljša alate i zakonodavstvo za zaštitu prava putnika u zračnom prometu.

Tematsko izvješće Suda u skladu s člankom 287. stavkom 4. drugim podstavkom UFEU-a.

Ova publikacija dostupna je na 23 jezika u sljedećem formatu:
PDF
PDF General Report

Sažetak

I.

Pandemija bolesti COVID-19 imala je velik utjecaj na mnoge sektore gospodarstva. Sektori putničkog prometa i turizma u EU-u bili su među prvim sektorima koji su izravno pogođeni pandemijom jer je ona uzrokovala velike poremećaje u putničkom prometu zbog kojih su mnogi zrakoplovi ostali na zemlji. To je dovelo do brojnih otkazivanja letova, nakon čega su putnici koji nisu mogli letjeti podnijeli zahtjeve za povrat novca. Zračni prijevoznici i organizatori paket-aranžmana suočili su se s iznenadnim i ozbiljnim problemima s likvidnošću, a države članice intervenirale su i pružile dosad nezabilježenu razinu potpore kako bi se zračnim prijevoznicima omogućio nastavak poslovanja i opstanak tijekom i nakon krize uzrokovane bolešću COVID-19.

II.

Europski revizorski sud (Sud) analizirao je kako je kriza uzrokovana bolešću COVID-19 utjecala na prava putnika u zračnom prometu. Usredotočivši se na ulogu Komisije, Sud je procijenio jesu li prava putnika u zračnom prometu na pristup informacijama i na povrat novca uspješno zaštićena. Sud je također ispitao način na koji su zračnim prijevoznicima dodijeljene državne potpore, jesu li te potpore bile povezana sa zaštitom prava putnika te jesu li nedostatci koji su postojali prije pandemije bolesti COVID-19 i dalje prisutni odnosno jesu li se pogoršali zbog krize.

III.

Nastavak zračnog prijevoza bit će važan aspekt gospodarskog oporavka EU-a nakon krize uzrokovane bolešću COVID-19. Ovo je izvješće izvor informacija za Komisiju koja radi na pojednostavnjenju i jačanju pravnog okvira kako bi ga se učinilo dosljednijim i prilagođenijim ne bi li se zajamčila zaštita prava putnika u EU-u.

IV.

Općenito gledajući, Sud je utvrdio sljedeće:

  1. Zbog krize uzrokovane bolešću COVID-19 postalo je sasvim jasno da putnici u zračnom prometu nisu u potpunosti informirani o svojim pravima te da postoji rizik da će zbog toga ostati bez novca na koji imaju pravo. Kriza je također skrenula pozornost na ograničenja u jamčenju poštovanja prava putnika u zračnom prometu u različitim državama članicama: mnogi putnici nisu dobili povrat novca u početnoj fazi krize, dok mnogi drugi nisu imali drugog izbora nego prihvatiti vaučere. Od lipnja 2020. zračni prijevoznici počeli su vraćati putnicima novac, ali uz velika kašnjenja. Tijekom cijelog razdoblja provedbe ove revizije mogućnosti putnika da dobiju povrat novca ostale su ograničene i u slučajevima u kojima su bili uključeni posrednici (npr. putničke agencije) i u slučajevima u kojima su putnicima kao jedina mogućnost ponuđeni vaučeri. Nadalje, većina putnih karata i vaučera nije osigurana od stečaja zračnog prijevoznika. Nedostatak pregleda stanja zbog nepostojanja zahtjeva u pogledu izvješćivanja, primjerice u vezi s brojem putnika koji traže povrat novca i brojem neriješenih predmeta unutar zakonskih rokova na razini cijeloga EU-a, samo je po sebi bitan aspekt problema u pogledu jamčenja poštovanja prava putnika u zračnom prometu.
  2. Nacionalne mjere za borbu protiv pandemije, koje su se često uvodile nekoordinirano i jednostrano, doprinijele su kolapsu putovanja zrakoplovom i dovele do iznenadnih i ozbiljnih problema s likvidnošću za zračne prijevoznike i organizatore paket-aranžmana. Komisijin privremeni okvir za državne potpore omogućio je državama članicama da zračnim prijevoznicima i organizatorima paket-aranžmana lakše pruže dosad nezabilježenu razinu državne potpore u iznosu od 34,7 milijardi eura. Iako su države članice bile dužne zajamčiti da određeni primatelji državne potpore izvješćuju Komisiju o tome kako se relevantna potpora upotrebljavala za doprinos ostvarenju ciljeva politike EU-a povezanih sa zelenom i digitalnom transformacijom, u pogledu povrata novca putnicima u zračnom prometu takva je obveza izostala. Pri odobravanju nacionalnih mjera državne potpore Komisija ne može postaviti uvjete u području prava putnika, ali je jasno istaknula da bi države članice mogle to učiniti. Međutim, države članice nisu povezale te elemente pri pružanju potpore zračnim prijevoznicima. To je jedan od razloga zašto zračni prijevoznici nisu postupali ujednačeno u pogledu načina i trenutka povrata novca putnicima.
  3. Na Komisijinim internetskim stranicama Re-open.EU pružaju se dragocjene informacije za potencijalne putnike u svim vrstama prijevoza, ali te stranice ovise o informacijama država članica koje nisu uvijek ažurirane.
  4. Komisija je tijekom pandemije poduzela mjere da zaštiti prava putnika u zračnom prometu i da ublaži posljedice krize, unatoč ograničenjima postojećeg pravnog okvira. Konkretno, Komisija ima ograničene ovlasti da zajamči poštovanje prava putnika u zračnom prometu. Vijeće dosad nije postiglo dogovor o prijedlogu za jačanje izvršnih ovlasti Komisije iz 2013.
V.

Sud u ovom izvješću preporučuje Komisiji da:

  1. bolje zaštiti prava putnika u zračnom prometu i poboljša informiranost o njima;
  2. poboljša koordinaciju nacionalnih mjera i jasnije poveže državne potpore zračnim prijevoznicima s povratom novca putnicima;
  3. poboljša alate i zakonodavstvo za zaštitu prava putnika u zračnom prometu;
  4. razmotri relevantnost preporuka iz ovog izvješća i za druge vrste prijevoza.

Uvod

Prava putnika u EU-u

01.

U posljednjih 30 godina u Europi je zabilježen procvat putovanja1. EU je poduzeo korake da zajamči usklađenu razinu zaštite prava putnika kako bi se olakšala mobilnost putnika u zračnom, željezničkom, brodskom i autobusnom prijevozu. Ta su prava putnika definirana na razini EU-a, primjenjuju ih pružatelji usluga prijevoza, a njihovo poštovanje jamče relevantna nacionalna tijela.

02.

Politika EU-a o zaštiti prava putnika izravno utječe na građane, zbog čega je vrlo vidljiva. Ujedno je riječ o politici koju Komisija smatra uspješnom jer osnažuje potrošače jamčenjem njihovih prava.

03.

Na temelju zakonodavstva EU-a putnici u zračnom prometu imaju pravo na, primjerice, povrat novca za putne karte, preusmjeravanje i pomoć u zračnoj luci (kao što su obrok i osvježavajući napitak ili hotelski smještaj) ako su njihovi letovi otkazani ili znatno kasne odnosno ako im je uskraćen ukrcaj (vidjeti okvir 1.).

Okvir 1.

Zakonodavstvo EU-a kojim se štite prava putnika u zračnom prometu

Kako bi se zajamčila ujednačena razina zaštite putnika u četirima vrstama javnog prijevoza (zračnom, željezničkom, brodskom i autobusnom), Europska komisija redovito ažurira relevantno zakonodavstvo o svim vrstama prijevoza2. Tako je nedavno ažurirala jedan zakonodavni akt o željezničkom sektoru3.

Kad je riječ o putnicima u zračnom prometu, Uredbom (EZ) br. 261/20044 o njihovim pravima utvrđena su pravila EU-a o odšteti i pomoći putnicima u slučaju uskraćenog ukrcaja i otkazivanja ili dužeg kašnjenja leta. Ta se uredba primjenjuje na sve putnike s odlaznim letom iz zračne luke u jednoj od država članica EU-a ili iz zračne luke u zemlji izvan EU-a do zračne luke u jednoj od država članica, ali samo ako je prijevoznik koji izvodi let prijevoznik iz EU-a.

Komisija je 2013. predložila izmjenu te Uredbe5 nakon poremećaja u putničkom prometu koje je uzrokovao vulkan Eyjafjallajökull. Taj je prijedlog 2014. dobio podršku Parlamenta, ali ne i Vijeća6. Njime su bili predviđeni izmijenjeni postupci s ciljem pružanja boljih zaštitnih mjera za prava putnika u kriznim razdobljima, kao što su poboljšani postupci rješavanja pritužbi i jačanje sredstava za jamčenje poštovanja prava putnika, kao i jačanje načina praćenja i sankcioniranja.

Za putnike u zračnom prometu u sklopu paket-aranžmana (npr. kombinacija leta i hotela) Direktivom o putovanjima u paket-aranžmanima7, koja se počela primjenjivati 2018., jamče se, među ostalim, povrat novca i repatrijacija ako organizator paket-aranžmana ode u stečaj. Ta je Direktiva zamijenila Direktivu o putovanjima u paket-aranžmanima iz 1990.8

I Uredba i Direktiva obuhvaćene su područjem primjene Uredbe o suradnji u području zaštite potrošača iz 2017.9

04.

U provedbu, jamčenje poštovanja i nadzor tih prava uključena su mnoga tijela. Zračni prijevoznici moraju poštovati prava putnika. Komisija prati primjenu pravnog okvira, može predložiti njegove izmjene i prema potrebi objavljuje preporuke ili smjernice za usklađivanje njegove primjene. Nacionalna provedbena tijela država članica odgovorna su za provedbu prava EU-a na nacionalnoj razini. Mreža za suradnju u području zaštite potrošača može također odgovarati na pritužbe putnika. Pregled svih uključenih organizacija i njihovih uloga nalazi se u Prilogu I. za putnike koji su rezervirali samo let te u Prilogu II. za putnike s paket-aranžmanima.

Ograničenja putovanja tijekom pandemije bolesti COVID-19

05.

Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) proglasila je 30. siječnja 2020. širenje bolesti COVID-19 „javnozdravstvenom krizom od međunarodne važnosti”. Međutim, krajem veljače 2020. objavila je preporuku10 u kojoj je naglasila važnost izostanka ikakvih ograničenja putovanja ili trgovine u vezi s tom pandemijom. Krajem prvog tromjesečja 2020. vlade diljem svijeta počele su ograničavati, a kasnije i zabranjivati međunarodna putovanja. Iako su se ograničenja prvotno primjenjivala na putovanja iz Kine (u kojoj je pandemija započela), brzo su se proširila na druga područja. Svjetska zdravstvena organizacija proglasila je 11. ožujka 2020. bolest COVID-19 pandemijom11, a Sjedinjene Američke Države najavile su obustavu putovanja iz Europe. Tjedan dana kasnije EU je zatvorio svoje vanjske granice za putnike u zračnom prometu12. Kako se pandemija pogoršavala, pojedinačne države članice EU-a počele su zatvarati svoje granice za komercijalni zračni promet iz drugih zemalja unutar EU-a. Do travnja 2020. 14 država članica šengenskog prostora uvelo je nadzor unutarnjih granica (vidjeti sliku 1.). Dotad je i SZO iznio nešto detaljnije stajalište, upozorivši primjerice na potrebu za uvođenjem primjerenih i razmjernih mjera za putovanja, odvagujući pritom društveno-gospodarske posljedice tih mjera (ili privremenih ograničenja) i mogućih štetnih javnozdravstvenih posljedica.

Slika 1.

Pregled zemalja EU-a u šengenskom prostoru koje su zbog pandemije bolesti COVID-19 uvele nadzor unutarnjih granica za putnički promet

Izvor: Sud.

06.

Od svibnja 2020. unutarnje granice postupno su se počele otvarati, ali su se i dalje primjenjivala zdravstvena ograničenja (kao što su pravila o karanteni za osobe koje putuju iz visokorizičnih regija ili zahtjevi u pogledu testiranja), dok je zbog javnozdravstvenih aspekata iznesen opći savjet da se ne putuje.

07.

Na temelju Komisijina prijedloga Vijeće je u listopadu 2020. uputilo državama članicama neobvezujuću preporuku u kojima se od njih tražila bolja koordinacija ograničenja putovanja13. Konkretno, predložilo je da se za kategorizaciju zemalja i regija upotrebljava zajednički „semafor EU-a”14 kako bi građani mogli bolje planirati svoja putovanja. Vijeće je u veljači 2021. preporučilo da se ne kreće na neobvezna putovanja iz visokorizičnih područja dok se epidemiološko stanje ne poboljša15. Tijekom cijelog razdoblja provedbe ove revizije države članice nastavile su jednostrano donositi odluke o ograničenjima putovanja, koje su često stupale na snagu u vrlo kratkom roku, kako je opisano u okviru 2.

Okvir 2.

Primjeri nacionalnih mjera koje su se primjenjivale tijekom uskršnjih blagdana 2021.

Belgija je primijenila vlastiti „semafor” prema kojem je razlikovala regije visokog, srednjeg i niskog rizika te je nastavila sa zabranom svih „neobveznih” međunarodnih putovanja (do 18. travnja 2021.), dok su putovanja unutar Belgije bila dozvoljena.

Nizozemska je također na temelju nacionalne procjene rizika dopuštala putovanja unutar zemlje, ali je putnicima savjetovala da svakako izbjegavaju putovanja u inozemstvo.

Italija je također imala vlastitu nacionalnu kategorizaciju rizičnih područja. Dopuštenost putovanja ovisila je o bojama kojima su bile označene regije te je za sve strane putnike koji su ušli u zemlju povrh obveznih testiranja uvedena i petodnevna karantena.

I Francuska je na temelju nacionalne kategorizacije rizičnih područja zabranila svojim stanovnicima putovanja među regijama, dok je stranim turistima dozvoljen ulaz u Francusku nakon obveznog testiranja na COVID.

Španjolska je uvela slične mjere kao i Francuska (nisu bila dopuštena domaća putovanja, ali je stranim turistima dozvoljen ulaz), ali je pritom primjenjivala zajednički „semafor” EU-a za ograničenja putovanja.

U Njemačkoj su se ograničenja putovanja primjenjivala na temelju informacija na kojima se temeljio „semafor” EU-a, ali i nacionalne definicije rizičnih područja. Putovanje u inozemstvo bilo je moguće, primjerice na Mallorcu (španjolski otok s niskom stopom zaraze), dok je za putovanja unutar Njemačke savjetovano da ih se svakako izbjegava (pri čemu su smještajni objekti ostali zatvoreni).

Posljedice ograničenja putovanja povezanih s bolešću COVID-19 na zračni putnički promet

08.

Iako su i prethodne krize usporavale rast zrakoplovnog sektora, nisu dovele do potpunog zaustavljanja njegovih aktivnosti. Primjerice, 2002., nakon terorističkih napada u Sjedinjenim Američkim Državama, zračni promet u Europi smanjio se za 2 %. Financijska recesija 2009. uzrokovala je pad od 6,6 %. Zbog erupcije islandskog vulkana Eyjafjallajökull u travnju 2010. otkazano je 111 000 letova. U okviru 3. opisana je važnost zračnog prijevoza za gospodarstvo EU-a.

Okvir 3.

Zračni prijevoz u gospodarstvu EU-a

Zračni prijevoz ključan je za gospodarski razvoj. U sektoru zračnog prijevoza u 28 država članica EU-a 2018. godine bilo je zaposleno gotovo 2 700 000 osoba te je s njim bilo povezano dodatnih 13,5 milijuna radnih mjesta i gospodarska aktivnost u vrijednosti od 840 milijardi eura. Riječ je o 3,6 % stope zaposlenosti i 4,4 % bruto domaćeg proizvoda (BDP)16. Tijekom 2019. obavljeno je 11 milijuna letova17 na kojima je prevezeno više od milijarde putnika18.

09.

Međutim, pandemija bolesti COVID-19 ima dosad nezabilježen učinak i trajanje. Posljedice ograničenja putovanja za broj letova i putnika u EU-u još su izraženije negoli u drugim dijelovima svijeta. Razlog je u tome što u EU-u postoje manja i različita domaća tržišta te što su države članice stalno uvodile nacionalna ograničenja na međunarodna putovanja kao sredstvo za borbu protiv širenja pandemije. Unutar mreže europskih zračnih luka prekinuto je gotovo 7 000 zrakoplovnih linija19. Mnogi su zrakoplovi zbog otkazanih letova ostali na zemlji, a aktivnosti u sektoru praktički su zaustavljene.

© Getty Images / Vertigo3d.

10.

U travnju 2020. u EU-u je obavljeno 88 % manje letova nego mjesec dana ranije (vidjeti sliku 2.). Osim toga, mjesečni broj putnika u EU-u smanjio se sa 70 milijuna u siječnju i veljači 2020. na samo 1 milijun u travnju, što je 99 % manje nego u travnju 2019. (vidjeti sliku 3.). Eurostat je za prvih šest mjeseci te godine procijenio da je ukupno smanjenje broja putnika iznosilo 346 milijuna, dok je Međunarodna organizacija civilnog zrakoplovstva (ICAO) za cijelu godinu iznijela procjenu od 800 milijuna, odnosno 67 % manje putnika. Sud procjenjuje da je od ožujka do svibnja 2020. otkazano otprilike 50 milijuna putnih karata20.

Slika 2.

Posljedice pandemije za europski zračni promet: usporedba europskog zračnog prometa 2019. i 2020. (broj letova)

Izvor: analiza koju je Sud proveo na temelju podataka iz grafičkog sažetka za jedinstveno europsko nebo.

Slika 3.

Posljedice pandemije za broj putnika u zračnom prometu (milijuni putnika)

Izvor: Eurostat. Podatci su dostupni samo do lipnja 2020.

11.

Slijedom toga, procjenjuje se da je u sektorima turizma i putničkog prometa u EU-u ugroženo najmanje šest milijuna radnih mjesta21. U razdoblju od ožujka 2020. do ožujka 2021. države članice osigurale su više od tri bilijuna eura javne potpore poduzećima iz svih sektora kako bi ublažile posljedice krize uzrokovane bolešću COVID-19 na njihova gospodarstva22.

12.

Za zračne prijevoznike iznenadno zaustavljanje putovanja prouzročilo je ozbiljne probleme s likvidnošću. Budući da gotovo nije bilo novih rezervacija, zračni prijevoznici našli su se u situaciji bez dostatnih novčanih sredstava za plaćanje fiksnih troškova i vraćanje novca putnicima. Zračni prijevoznici postali su ovisni o svojim novčanim pričuvama ili o spremnosti vlada država članica da ih spase od mogućeg stečaja.

Prethodna revizija u području prava putnika

13.

Sud je 2018. objavio tematsko izvješće o pravima putnika kojim su bile obuhvaćene sve vrste prijevoza23. U tom je izvješću, čak i prije pandemije bolesti COVID-19, opisano sljedeće stanje:

  • razina svijesti o postojanju prava putnika relativno je niska;
  • jamčenje poštovanja prava putnika u zračnom prometu bilo je vrlo neujednačeno među državama članicama. Razlog je u tome što se nacionalna provedbena tijela razlikuju po svojoj strukturi i primjenjuju nacionalno pravo s pomoću različitih metoda izvršenja. Na primjer, pojedina nacionalna provedbena tijela ne rješavaju pojedinačne zahtjeve putnika: neka od nacionalnih provedbenih tijela za zračni promet smatraju da je njihova uloga isključivo zajamčiti opće poštovanje prava, dok se druga bave i pojedinačnim pritužbama;
  • Komisija nije imala ovlasti koje bi joj omogućile da zajamči cjelovitu primjenu propisa o pravima putnika.

U tom su izvješću iznesene i preporuke koje je Komisija redom prihvatila i za koje preporučeni rok provedbe uglavnom još nije istekao.

Opseg revizije i revizijski pristup

14.

Sud je ispitao je li Komisija tijekom prve godine pandemije bolesti COVID-19 uspješno zaštitila prava putnika u zračnom prometu. Sud je posebice ispitao sljedeće:

  • jesu li prava putnika u zračnom prometu u EU-u tijekom krize uzrokovane bolešću COVID-19 djelotvorno zaštićena, s posebnim naglaskom na pristupu informacijama i pravu na povrat novca;
  • je li Komisija uspjela potaknuti države članice da državne potpore zračnim prijevoznicima i organizatorima paket-aranžmana povežu sa zaštitom prava putnika; i
  • je li Komisija uvela potrebne mjere za zaštitu prava putnika tijekom pandemije bolesti COVID-19.
15.

U okviru ove revizije Sud je:

  • analizirao postojeći pravni okvir kako bi utvrdio posljedice nedostataka na koje je upozorio u tematskom izvješću iz 2018. tijekom pandemije bolesti COVID-19;
  • analizirao dokumentaciju o praćenju i jamčenju poštovanja prava putnika u zračnom prometu koju je dostavila Komisija;
  • analizirao pravodobnost i pouzdanost informacija koje se postavljaju na portal Re-open.EU;
  • analizirao odluke o državnim potporama;
  • obavio razgovore s osobljem Komisije; i
  • analizirao podatke Eurobarometra24.
16.

Sud je također proveo anketu među ključnim dionicima – nacionalnim provedbenim tijelima, tijelima za zaštitu potrošača i udrugama zračnih prijevoznika – te je pregledao njihove odgovore i svu dodatnu dostavljenu dokumentaciju. Sud je zaprimio 24 odgovora od nacionalnih provedbenih tijela i 18 odgovora od tijela za suradnju u području zaštite potrošača. Na temelju sadržaja tih odgovora Sud je obavio razgovore s predstavnicima pet nacionalnih provedbenih tijela i četiriju tijela za suradnju u području zaštite potrošača. Usporedio je podatke s odgovorima europskih saveza koji djeluju u području prava putnika, tijelima za zaštitu potrošača i udrugama zračnih prijevoznika te obavio razgovore s predstavnicima šest od njih:

  • Europskog saveza putnika (EPF),
  • Europske organizacije za zaštitu potrošača (BEUC),
  • Udruženja boraca za prava putnika (APRA),
  • Europskih udruženja putničkih agencija i organizatora putovanja (ECTAA),
  • Europske organizacije za putničku tehnologiju (EU TRAVEL TECH), i
  • Međunarodnog udruženja zračnih prijevoznika (IATA).
17.

Ovom revizijom obuhvaćeno je razdoblje od ožujka 2020. do ožujka 2021., tj. prva godina pandemije bolesti COVID-19 u Europi.

18.

Nastavak zračnog prijevoza bit će važan aspekt gospodarskog oporavka EU-a nakon krize uzrokovane bolešću COVID-19. Ovo je izvješće izvor informacija za Komisiju koja radi na pojednostavnjenju i jačanju pravnog okvira kako bi ga se učinilo dosljednijim i prilagođenijim ne bi li se zajamčila zaštita prava putnika u EU-u.

Opažanja

Ključna prava putnika u zračnom prometu u vrijeme bolesti COVID-19 općenito se ne poštuju, a prema putnicima se ne postupa ujednačeno

19.

Sud je procijenio jesu li putnici bili informirani o svojim pravima, kako su države članice jamčile poštovanje tih prava te jesu li Komisija i države članice raspolagale podatcima potrebnima za djelotvorno jamčenje poštovanja tih prava.

Putnici u zračnom prometu nisu dovoljno upoznati sa svojim pravima, što može dovesti do toga da im se ne izvrši povrat novca

20.

Kako bi ostvarili prava iz okvira za prava putnika, uključujući dobivanje financijske odštete, putnici moraju biti upoznati sa svojim pravima. Međutim, podatci Eurobarometra25 pokazuju da samo 14 % građana EU-a zna da u EU-u postoje prava putnika u zračnom prometu i da manje od polovice ispitanika koji su putovali zrakoplovom zna za postojanje prava putnika u EU-u (49 %).

21.

Putnici imaju pravo biti informirani o svojim pravima prije, tijekom i nakon putovanja. To je posebno važno za putnike u slučajevima u kojima dođe do velikih poremećaja u putovanju. Međutim, podatci Eurobarometra pokazuju da je samo 37 % onih koji su doživjeli poremećaje u putovanju izjavilo da su zadovoljni načinom na koji su informirani.

22.

U slučaju otkazivanja leta putnici u zračnom prometu također imaju pravo na preusmjeravanje ili povrat novca. Međutim, kad se govori o povratu novca, ovisno o tome jesu li putnici kupili samo zrakoplovnu kartu ili paket-aranžman koji obuhvaća let i smještaj, primjenjuju se različita pravila:

  • putnici koji su rezervirali samo let trebali bi od zračnog prijevoznika dobiti povrat novca za putnu kartu za otkazani let u roku od sedam dana od dana u kojem putnik podnese zahtjev26;
  • putnici u zračnom prijevozu s paket-aranžmanima trebali bi od organizatora paket-aranžmana dobiti povrat novca u roku od 14 dana od dana raskida ugovora27.
23.

Kriza uzrokovana bolešću COVID-19 također je značila da putnici ne mogu putovati ili više ne žele putovati. Međutim, putnici koji su rezervirali samo zrakoplovne karte koje ne uključuju mogućnost povrata novca i koji sami odluče otkazati let nemaju pravo na povrat novca na temelju zakonodavstva EU-a, čak ni u izvanrednim okolnostima. U tim slučajevima pravo putnika na povrat novca određeno je uvjetima njihova ugovora s prijevoznikom, u okviru mjerodavnog nacionalnog prava. Za razliku od toga, na temelju Direktive o putovanjima u paket-aranžmanima putnici čiji je let dio paket-aranžmana moraju dobiti povrat novca i ako sami otkažu paket-aranžman.

24.

U tablici 1. nalazi se pregled različitih scenarija koji se primjenjuju na putnike koji su rezervirali samo let i putnike s paket-aranžmanima te se navode odgovornosti za poremećaj u putovanju i vjerojatnost povrata novca.

Tablica 1.

Scenariji koji se primjenjuju na putnike u zračnom prometu i vjerojatnost povrata novca u slučaju otkazivanja leta

Situacije u kojima se nalaze putnici koji su rezervirali samo let i oni s paket-aranžmanima Tko je odgovoran? Je li povrat novca vjerojatan?
Države članice Zračni prijevoznik / organizator paket-aranžmana Da/Ne
A. Nije moguće letjeti zbog sljedećeg razloga:
Zračni prijevoznik odlučio je da neće obaviti let / organizator paket-aranžmana otkazao je paket Ne Da Da
Zabrana putovanja u odredišnu zemlju (zatvaranje granice: mjera odredišne države članice) Da Ne Ne2
Nije moguće doći do polazišne zračne luke (zatvorena granica) Da Ne Ne2
Zatvorena polazna ili odredišna zračna luka Da Ne Ne2
Povezana hotelska rezervacija u odredišnoj zemlji otkazana je zbog ograničenja kretanja ili drugih nacionalnih mjera Da Ne Možda3
B. Putnik je odlučio da neće letjeti1 zbog sljedećeg razloga:
Obvezne mjere karantene Da Ne Ne4
Obvezni test na COVID-19 i:
(a) nema mogućnosti testiranja (prekratak rok za pronalazak otvorenog centra za testiranje; predugo vrijeme čekanja za rezervacije) Da Ne Ne4
(b) testiranje je moguće, ali je preskupo Ne Ne Ne4
Osjećaj straha (npr. strah od toga da povratak s putovanja neće biti moguć; strah od zaraze bolešću COVID-19 u zračnoj luci ili u zrakoplovu; strah od obolijevanja na odredištu) Ne Ne Ne4
Općenito nestabilna situacija za putovanje zrakoplovom (previše promjena u kratkom roku na polazištu i/ili odredištu) Da Ne Ne4
Zahtjevnije administrativne formalnosti (npr. obrazac s podatcima o lokaciji putnika; praćenje osobnih podataka) i viši troškovi Da Ne Ne4

1 Pretpostavka je da je obavljanje letova moguće.

2 Osim ako su uvjeti njihova ugovora s prijevoznikom fleksibilni i omogućuju promjenu rezervacije; ako organizator paket-aranžmana / putnik s paket-aranžmanom raskine ugovor zbog neizbježnih i izvanrednih okolnosti, putnik s paket-aranžmanom ima pravo na povrat novca.

3 Svaki slučaj morat će se razmatrati pojedinačno (procjena svakog pojedinog slučaja). Kad je riječ o paket-aranžmanima, važno je utvrditi je li zbog neizbježnih i izvanrednih okolnosti realizacija paket-aranžmana postala nemoguća. Ako je u paket-aranžman uključena hotelska rezervacija, a organizator ne može ponuditi izmjenu ugovora, odnosno drugi hotel, organizator nema drugog izbora nego raskinuti ugovor, na temelju čega putnik ima pravo na povrat predujma (za hotel i let). Ako rezervacija leta i hotela nisu dio paket-aranžmana, povrat novca za zrakoplovnu kartu ovisi o tome jesu li uvjeti ugovora s prijevoznikom fleksibilni i omogućuju li promjenu rezervacije, dok povrat novca za hotel ovisi o relevantnom ugovoru i mjerodavnom ugovornom pravu.

4 U svim scenarijima pod B za putnika s paket-aranžmanom odgovor je potvrdan, ali se, ovisno o okolnostima, može primijeniti razumna naknada za raskid ugovora. Kako bi se utvrdilo postoji li objektivno obrazloženje izvan kontrole putnika na temelju kojeg bi raskid ugovora bio moguć bez naknade, potrebno je procijeniti svaki zasebni slučaj. Za putnika koji je rezervirao samo let povrat novca za let koji zračni prijevoznik nije otkazao ovisi o vrsti, odnosno uvjetima putne karte (uključuje li mogućnost povrata novca ili ne).

Izvor: Sud, na temelju vlastite analize.

Poštovanje prava putnika u zračnom prometu ne jamči se dosljedno, a vaučeri su u širokoj upotrebi

25.

Kako bi procijenio kako građani stoje u pogledu ostvarivanja prava putnika u zračnom prometu tijekom krize uzrokovane bolešću COVID-19, Sud je proveo anketu među svih 27 nacionalnih provedbenih tijela i tijela za suradnju u području zaštite potrošača.

U početnom razdoblju krize mnogi putnici nisu dobili povrat novca ili nisu imali drugog izbora nego prihvatiti vaučere

26.

Putnici imaju pravo na povrat novca u roku od sedam ili 14 dana. Zračni prijevoznici umjesto povrata novca mogu ponuditi i vaučer, ali u skladu sa zakonodavstvom EU-a putnici nisu obvezni prihvatiti vaučer umjesto povrata novca. Na temelju savjetovanja s nacionalnim provedbenim tijelima i tijelima za suradnju u području zaštite potrošača Sud je utvrdio da su u konkretnom kontekstu pandemije bolesti COVID-19 vaučeri imali sljedeće nedostatke:

  • postoji tek ograničen broj alternativnih zrakoplovnih linija ili uopće nema linija za koje bi se vaučeri mogli upotrijebiti; i
  • u slučaju vaučera u pravilu nema osiguranja od stečaja zračnog prijevoznika (vidjeti 3. natuknicu u odlomku 71.).
27.

Petnaest država članica28 donijelo je zakonodavstvo ili uvelo mjere kojima se omogućuje da odstupe od obveze povrata novca iz Direktive o putovanjima u paket-aranžmanima. Osim toga, dvije države članice (Italija i Grčka) donijele su zakonodavstvo kojim se zbog krize uzrokovane bolešću COVID-19 dopušta takvo odstupanje od Uredbe o pravima putnika u zračnom prometu. To nije u skladu sa zakonodavstvom EU-a (vidjeti odlomak 65.). Vidjeti primjere u okviru 4.

Okvir 4.

Primjeri odstupanja u trima državama članicama

Belgijska vlada donijela je odluku (19. ožujka 2020.29) o tome da se između 20. ožujka i 19. lipnja 2020. obustavi obveza organizatora putovanja da izvršavaju povrat novca za otkazana putovanja u paket-aranžmanima. U tom razdoblju putnicima nije bilo dopušteno odbiti vaučere.

U Nizozemskoj je ministar prometa naložio nacionalnom provedbenom tijelu da u razdoblju od 1. ožujka do 14. svibnja 2020. ne provodi Uredbu (EZ) br. 261/2004 i da u slučaju otkazivanja leta nudi isključivo vaučere30.

U Francuskoj je donesen novi zakon31 kojim je putničkim agencijama omogućeno da umjesto da ponude povrat novca za paket-aranžmane otkazane između 1. ožujka i 15. rujna 2020. izdaju vaučer, čime je potrošačima onemogućeno da zatraže povrat novca.

28.

Mnogi zračni prijevoznici i organizatori paket-aranžmana32 koji su se suočili s problemima s likvidnošću iskoristili su te nacionalne zakone i:

  • privremeno obustavili izvršavanje povrata novca putnicima u početnoj fazi krize (uglavnom od ožujka 2020. do lipnja 2020.) ili
  • ponudili vaučere, ponekad kao jedinu mogućnost i protiv volje putnika.
29.

Na temelju obavljenog savjetovanja Sud je utvrdio da su pojedini zračni prijevoznici svoju odluku da ne izvršavaju povrat novca putnicima za otkazane letove obrazložili izvanrednim okolnostima uzrokovanima bolešću COVID-19. Drugi zračni prijevoznici poduzeli su pak različite korake kako bi potaknuli putnike da prihvate vaučere umjesto povrata novca, uključujući automatsko slanje vaučera, postavljanje neispravnih poveznica na internetskim stranicama za podnošenje zahtjeva za povrat novca te ograničavanje ili otežavanje pristupa informacijama o pravima na povrat novca. Time su putnicima vaučeri ponuđeni kao jedina mogućnost.

Izvršavanje povrata novca započelo je u lipnju 2020., iako sa znatnim kašnjenjima, što je posljedica spleta čimbenika

30.

Sud je analizom podataka za 2019. i prvih šest mjeseci 2020. procijenio vrijeme potrebno za izvršenje povrata novca putnicima u zračnom prometu te je analizirao broj pritužbi koje su zaprimili zračni prijevoznici.

31.

Utvrdio je da je većina zračnih prijevoznika od lipnja 2020. počela izvršavati povrat novca putnicima. Za povrat novca u pravilu je trebalo mnogo više od sedam ili 14 dana propisanih zakonodavstvom, djelomično zbog toga što su sustavi zračnih prijevoznika za obradu povrata novca zamišljeni za mali broj zahtjeva. To je, u spoju s manjkom djelatnika zbog bolesti COVID-19, značilo da su se zračni prijevoznici našli u poteškoćama već zbog same količine takvih zahtjeva. U okviru 5. nalaze se neki ogledni podatci o učinku krize na jamčenje poštovanja prava putnika u Portugalu koje je Sud prikupio u sklopu ankete među nacionalnim provedbenim tijelima.

Okvir 5.

Učinak krize uzrokovane bolešću COVID-19 na povrat novca putnicima u zračnom prometu u Portugalu

Tijekom 2020. glavni zračni prijevoznici koji posluju u Portugalu otkazali su 5,5 milijuna putnih karata (87 % putnika na letu u Portugal ili iz Portugala). Od toga:

  • za 60 % (3,3 milijuna) putnih karata putnicima je tijekom navedene godine izvršen povrat novca;
  • za 28 % (1,6 milijuna) putnih karata izdani su zamjenski vaučeri, bez jamstva da su putnici pristali na to;
  • za 5 % (više od 300 000) putnih karata nije ponuđeno rješenje do kraja godine; i
  • 7 % (360 000) putnih karata odnosilo se na slučajeve u kojima putnici nisu tražili povrat novca ili su pronašli mogućnost preusmjeravanja.

Brzina povrata novca razlikovala se od jednog do drugog zračnog prijevoznika. Općenito govoreći, kašnjenja s povratom novca:

  • eksponencijalno su se povećavala nakon ožujka 2020.,
  • dosegnula su vrhunac između lipnja i rujna (između 31 i 59 dana) i
  • od rujna do prosinca postupno su se počela vraćati u uobičajene okvire.

U veljači 2021. zračni prijevoznici u Portugalu obavijestili su nacionalno provedbeno tijelo da povrat novca za zrakoplovne karte izvršavaju u roku od dva do 22 dana nakon otkazivanja.

32.

Zračni prijevoznici počeli su izvršavati povrat novca zbog spleta čimbenika:

  1. zračnim prijevoznicima i organizatorima paket-aranžmana isplaćena je državna potpora (vidjeti odlomke 55. – 61.);
  2. Komisija je zauzela stajalište da nije predviđeno nikakvo odstupanje od prava putnika (vidjeti odlomak 64.); u svibnju 2020. objavljena je relevantna Preporuka Komisije, nakon čega su države članice preko nacionalnih provedbenih tijela dostavile tu poruku zračnim prijevoznicima i organizatorima paket-aranžmana; i
  3. Komisija je 2. srpnja 2020. pokrenula postupke zbog povrede prava33 protiv donošenja nacionalnog zakonodavstva kojim se omogućila privremena obustava prava na povrat novca (vidjeti odlomak 65.).

Izostavljanje posrednika iz zakonodavstva o pravima putnika u zračnom prometu otežava putnicima ostvarivanje povrata novca

33.

Za rezervaciju letova ili njihovu kupnju u okviru paket-aranžmana putnici u zračnom prometu često se obraćaju posredničkim tijelima, kao što su putničke agencije. Kako bi procijenio vrijeme potrebno za povrat novca u slučajevima u kojima su uključeni posrednici, Sud je analizirao postojeće zakonodavstvo EU-a, kao i podatke koje je prikupio s pomoću ankete provedene među nacionalnim provedbenim tijelima i tijelima za suradnju u području zaštite potrošača.

34.

U gotovo svim državama članicama putnici koji su kupili karte preko posrednika izjavili su da je povrat novca bio djelomičan, da je kasnio ili da im uopće nije izvršen. Na početku krize uzrokovane bolešću COVID-19 u ožujku 2020. mnogi zračni prijevoznici i organizatori paket-aranžmana odgodili su izvršenje povrata novca putnicima. Na primjer, zračni prijevoznici obustavili su automatski mehanizam povrata novca kojim su putničkim agencijama isplaćivali sredstva za povrat novca putnicima. Pojedini su zračni prijevoznici kao razlog za neizvršavanje povrata novca posrednicima naveli činjenicu da posrednici nisu dostavili podatke o putnicima potrebne za povrat novca (jer putnici nisu rezervirali izravno kod zračnih prijevoznika). S druge strane, pojedine putničke agencije nisu vratile novac putnicima dok nisu primile sredstva od zračnih prijevoznika.

35.

Takvi slučajevi, u kojima obje strane čekaju informacije od one druge, upućuju na nedostatak koordinacije između zračnih prijevoznika i putničkih agencija. Osim toga, ne postoji jedinstveni pravni okvir koji bi se primjenjivao na posrednička tijela te ona moraju ostvarivati svoja prava na povrat novca od zračnog prijevoznika u skladu s nacionalnim zakonodavstvom, koje se razlikuje od države članice do države članice.

36.

Sud je također utvrdio da su putnici koji su rezervirali samo let i koji traže povrat novca morali stupiti u kontakt i sa zračnim prijevoznikom i s posrednikom, od kojih nijedan nije smatrao da je odgovoran za povrat novca za putnu kartu. Bilo je i slučajeva u kojima su obje strane savjetovale putnike da stupe u kontakt s drugom stranom, što je dovelo do toga da ih se neprestano slalo u krug od zračnog prijevoznika do putničke agencije (u okviru 6. opisan je stvarni slučaj s izmišljenim imenima).

Okvir 6.

Putnici koje se slalo u krug od posrednika do zračnih prijevoznika

Nikola je na stranicama jedne (internetske) putničke agencije u prosincu 2019. kupio zrakoplovne karte za povratno putovanje iz Strasbourga u Ile de la Réunion, s polaskom 20. ožujka 2020. Budući da je ograničenje kretanja u Francuskoj započelo 15. ožujka, Nikola je od svoje putničke agencije u roku od 24 sata primio e-poruku o tome da je zračni prijevoznik zbog pandemije otkazao njegov let.

Nakon nekoliko tjedana poziva i pismenih zahtjeva u kojima je tražio povrat novca, agencija mu je u lipnju 2020. odgovorila da ne može ništa učiniti jer je let otkazao zračni prijevoznik, predloživši mu da se izravno obrati zračnom prijevozniku. Početkom rujna, nakon opetovanih zahtjeva, zračni prijevoznik potvrdio je da ne može ništa učiniti jer povrat novca mora zatražiti agencija. Nikola se s tom informacijom ponovno obratio svojoj agenciji, ali opet bez uspjeha. Nakon toga poduzeo je nekoliko koraka: na francuskoj internetskoj stranici za zaštitu potrošača (signal.conso.gouv.fr) podnio je prijavu, učlanio se u jednu drugu francusku organizaciju koja pomaže potrošačima koji se suoče s poteškoćama, obratio se francuskom izmiritelju te je agenciji poslao preporučeno pismo.

Agencija je u listopadu potvrdila da će od zračnog prijevoznika zatražiti povrat novca. Agencija je u ožujku 2021. obavijestila Nikolu da je zračni prijevoznik odobrio djelomičan povrat novca (polovicu cijene). Nikola je ustrajao na potpunom povratu novca za dva otkazana leta. Agencija je odgovorila da će ponovno zatražiti povrat od zračnog prijevoznika, ovaj put cijelog iznosa, što je postupak koji će vjerojatno trajati više mjeseci.

Ni godinu dana nakon traženja povrata novca Nikola ga još nije dobio.

Preporuka Komisije o vaučerima nije spriječila različito postupanje prema putnicima

37.

Anketa koju je Sud proveo među nacionalnim provedbenim tijelima i tijelima za suradnju u području zaštite potrošača te dokumenti koje su dostavila tijela za zaštitu potrošača pružili su Sudu podatke o iskustvima putnika kojima su izdani vaučeri.

38.

Komisija je u svibnju 2020. objavila preporuku čiji je cilj bio učiniti vaučere za otkazane letove ili paket-aranžmane privlačnijom i sigurnijom alternativom povratu novca34, pri čemu se izričito navelo da prihvaćanje vaučera mora biti dobrovoljno. Preporuka je bila da bi i vaučeri trebali uključivati osiguranje putnika od stečaja zračnih prijevoznika ili organizatora paket-aranžmana te da bi trebali zadovoljavati niz posebnih uvjeta, uključujući:

  • najkraći rok valjanosti od 12 mjeseci i automatski povrat novca ako se vaučer ne iskoristi;
  • mogućnost da putnici iskoriste vaučere za sve nove rezervacije izvršene prije datuma njihova isteka, čak i ako se plaćanje izvršava ili usluga pruža nakon tog datuma, te za plaćanje svih putničkih proizvoda koje prijevoznik ili organizator nudi; i
  • mogućnost upotrebe vaučera za rezervacije s drugim poduzećima u istoj skupini poduzeća i mogućnost njihova prenošenja na druge putnike bez dodatnih troškova.

Međutim, s obzirom na to da preporuke Komisije nisu obvezujuće, zračni prijevoznici i organizatori paket-aranžmana nastavili su izdavati vaučere prema vlastitom nahođenju, što je dovelo do različitog postupanja prema putnicima.

39.

Sud je utvrdio da su zračni prijevoznici i države članice primjenjivali neujednačene prakse, što često nije bilo u skladu s preporukom Komisije:

  • iako su nacionalna provedbena tijela istaknula da je većina vaučera imala valjanost od 12 mjeseci, neki su imali i dulju, primjerice na Cipru i u Latviji (valjanost do 31. prosinca 2021.), Francuskoj i Grčkoj (18 mjeseci) i Sloveniji (24 mjeseca). Istodobno, u Sloveniji bi za putovanja otkazana u razdoblju od 13. ožujka do 31. svibnja 2020., ako putnici s paket-aranžmanima odbiju prihvatiti vaučer, povrat novca bio moguć tek 12 mjeseci nakon dana na koji Slovenija proglasi kraj pandemije. To je u suprotnosti sa zakonodavstvom EU-a;
  • samo su tri države članice (vidjeti drugu natuknicu u odlomku 60.) iskoristile sredstva državne potpore za osiguranje vrijednosti vaučera u slučaju stečaja organizatora. To se odnosi samo na putovanja u paket-aranžmanima (putnici koji su rezervirali samo let nisu osigurani);
  • kad je riječ o glavnim zračnim prijevoznicima u Finskoj, Latviji, Luksemburgu i Rumunjskoj, nakon što su putnici prihvatili vaučer, više nisu imali pravo tražiti povrat novca. U Rumunjskoj se nakon isteka roka od 12 mjeseci neiskorišteni vaučer više nije mogao iskoristiti;
  • glavni zračni prijevoznici u pet država članica (Belgiji, Finskoj, Mađarskoj, Luksemburgu i Sloveniji) nisu dopustili prijenos vaučera na druge osobe.

Nedostatak pregleda stanja zbog nepostojanja zahtjeva u pogledu izvješćivanja

40.

Kako bi procijenio jamčenje poštovanja prava putnika u zračnom prometu, Sud je analizirao podatke različitih organizacija iz država članica.

41.

Utvrdio je da nije bilo dovoljno informacija koje bi omogućile djelotvorno jamčenje poštovanja prava putnika:

  • zračni prijevoznici smatraju da su kašnjenja s povratom novca i točan broj putnika koji traže povrat novca za otkazane letove poslovno osjetljive informacije i obično ne objavljuju takve podatke;
  • većina nacionalnih provedbenih tijela nema pravo na uvid u broj pritužbi putnika zračnim prijevoznicima. Stoga se moraju osloniti na pritužbe koje putnici podnesu izravno i preko europskih potrošačkih centara;
  • Komisija se oslanja na dobrovoljna izvješća nacionalnih provedbenih tijela, na informacije iz pritužbi koje su joj građani izravno podnijeli preko kontaktnih centara Europe Direct, preko Mreže europskih centara za zaštitu potrošača (ECC-Net) te na kontakte s dionicima ili Mrežom za suradnju u području zaštite potrošača. Za razliku od zahtjeva povezanih s drugim načinima prijevoza, u Uredbi (EZ) br. 261/2004 nema zahtjeva za nacionalna provedbena tijela da podnose izvješća Komisiji.
42.

Analiza koju je obavio Sud pokazala je da je u odnosu na prethodne godine došlo do znatnog porasta broja pritužbi povezanih s otkazivanjem letova i zahtjevima za povrat novca. Na primjer:

  • 24 nacionalna provedbena tijela izvijestila su o 80 000 pritužbi povezanih s povratom novca za otkazane letove. Dio nacionalnih provedbenih tijela nije bio nadležan za rješavanje pojedinačnih pritužbi, a sankcioniranje zračnih prijevoznika uvelike se razlikovalo od države članice do države članice;
  • Europska organizacija za zaštitu potrošača (BEUC) izvijestila je da je u trima državama članicama (Njemačkoj, Španjolskoj i Portugalu) bilo 122 000 sličnih pritužbi;
  • Europski savez putnika (EPF) izvijestio je da je u četirima državama članicama (Belgiji, Njemačkoj, Španjolskoj i Portugalu) nacionalnim organizacijama za zaštitu potrošača poslano 72 500 pritužbi;
  • Mreža europskih centara za zaštitu potrošača (ECC-Net) pružila je pomoć u 32 000 slučajeva povezanih s Uredbom (EZ) br. 261/2004 i 12 000 slučajeva povezanih s Direktivom o putovanjima u paket-aranžmanima; i
  • kontaktni centar Europe Direct izvijestio je o 6 700 incidenata tijekom 2020., od čega se 70 % odnosilo na pritužbe povezane s otkazivanjem letova.
43.

Postoji rizik da se na temelju tih djelomičnih podataka ne može stvoriti prava predodžba. To upućuje na nedostatak pregleda informacija o pritužbama putnika, načinu njihova rješavanja i načinu na koji se jamči poštovanje prava putnika.

Komisija je jasno istaknula da bi države članice mogle povezati zaštitu prava putnika u zračnom prometu s državnim potporama, ali u slučaju zračnih prijevoznika to nije učinjeno

44.

Sud je ispitao koju je ulogu Komisija imala u odobravanju mjera državne potpore, kao i jesu li države članice pri osmišljavanju tih mjera u vezi s krizom uzrokovanom bolešću COVID-19 povezale odobrenu potporu sa zaštitom prava putnika.

Komisija je uložila napore da pruži potporu zračnim prijevoznicima i organizatorima paket-aranžmana, ali nije mogla zahtijevati da povrat novca putnicima bude uvjet za odobrenje državne potpore

45.

Tijekom pandemije bolesti COVID-19 mnogi zračni prijevoznici iz EU-a bili su prisiljeni barem na neko vrijeme obustaviti letove većinom svojih zrakoplova, ako ne i svima. To je znatno utjecalo na njihove financije.

© Getty Images / Patrick Foto.

46.

Međunarodna organizacija civilnog zrakoplovstva procijenila je da su se do kraja 2020. prihodi europskih zračnih prijevoznika smanjili s oko 120 milijardi eura, koliko su iznosili 2019., na samo 37 milijardi eura, što je smanjenje od 69 %35. Prema podatcima IATA-e36 prosječan zračni prijevoznik iz Europe u uobičajenim bi vremenima imao novčane pričuve za dva mjeseca poslovanja. Kolaps novih rezervacija u ožujku 2020. i izostanak novih mjera za povećanje likvidnosti i/ili smanjenje troškova značio je da će zračni prijevoznici ostati bez novčanih sredstava do svibnja 2020. IATA i Airlines for Europe (A4E) procijenili su da je na povrat novca putnicima za prodane karte koje nisu iskorištene otpadalo 9,2 milijarde eura novčanih odljeva zračnih prijevoznika u razdoblju od ožujka do svibnja 2020. (skupina zemalja EU 27 i Ujedinjena Kraljevina).

47.

Stoga postoji rizik od stečaja zračnih prijevoznika i, ako se to dogodi, od toga da će putnici ostati bez novca. Jedna vanjska studija izrađena za Komisiju u siječnju 2020.37 sadržava popis 87 stečajeva zračnih prijevoznika u prethodnom desetljeću te procjenu da su u razdoblju 2011. – 2019. stečajevi zračnih prijevoznika na određeni način utjecali na 5,6 milijuna putnika. U prosjeku su putnici koji su izravno pogođeni stečajevima imali 431 euro troškova, od čega za 83 % (357 eura) nije bilo moguće ostvariti povrat u okviru nijednog od mehanizama osiguranja. Općenito gledajući, otprilike trećina putnika pogođenih stečajevima zračnih prijevoznika nije bila pokrivena nikakvim osiguranjem. To znači da je oko 1,8 milijuna putnika ostalo bez novca kada su zračni prijevoznici otišli u stečaj.

48.

Komisija je još u ranoj fazi prepoznala ozbiljne posljedice krize uzrokovane bolešću COVID-19 za zračne prijevoznike. Ključna mjera koju je poduzela Komisija bilo je donošenje pravila o državnim potporama, od kojih su korist imali i zračni prijevoznici i organizatori paket-aranžmana. Iako je oblikovanje nacionalnih mjera potpore u nadležnosti država članica, one moraju obavijestiti Komisiju kada poduzeća ispune uvjete za državnu potporu u skladu sa zahtjevima iz Ugovora o funkcioniranju Europske unije.

49.

Kako bi se mjera smatrala državnom potporom u smislu članka 107. stavka 1. Ugovora o funkcioniranju Europske unije, moraju biti ispunjeni sljedeći kumulativni uvjeti:

  1. mjera mora biti pripisiva državi i mora se financirati državnim sredstvima;
  2. njome se narušava ili prijeti da će se narušiti tržišno natjecanje i utjecati na trgovinu među državama članicama;
  3. primatelj mora zahvaljujući mjeri ostvariti neku prednost; i
  4. ta prednost mora biti selektivna.
50.

Uloga je Komisije procijeniti učinak predloženih mjera državne potpore na tržišno natjecanje, a time i njihovu spojivost s djelotvornim funkcioniranjem unutarnjeg tržišta. Pri odobravanju državnih potpora Komisija može postaviti samo one uvjete koji proizlaze iz odredbi Ugovora na temelju kojih se potpora prijavljuje38 i koji su potrebni kako bi se ublažilo narušavanje tržišnog natjecanja uzrokovano nacionalnim mjerama. To nije slučaj s pravima putnika.

51.

Komisija je u ožujku 2020. objavila „Privremeni okvir za mjere državne potpore u svrhu podrške gospodarstvu u aktualnoj pandemiji [bolesti COVID]-19”39 kako bi se osigurao usklađen pristup u svim državama članicama. Tim su okvirom utvrđene mogućnosti koje su države članice imale, u skladu s pravilima EU-a, za pružanje financijske potpore poduzećima. Njime su obuhvaćeni privremeni kriteriji o, primjerice, monetarnim ograničenjima te trajanju i obliku mjera, kao i obveze u pogledu izvješćivanja kako bi se olakšalo preispitivanje i odobravanje na razini Komisije.

52.

Privremeni okvir sadržavao je i pojašnjenje da države članice mogu iskoristiti pruženu potporu kako bi zajamčile da se dodjelom potpore poslovnim subjektima u sektoru putničkog prometa i turizma udovoljava zahtjevima za povrat novca povezanima s krizom uzrokovanom bolešću COVID-19 u svrhu jamčenja zaštite prava putnika i potrošača te jednakog postupanja prema putnicima40. Iako su države članice bile dužne zajamčiti da određeni primatelji državne potpore (velika poduzeća kojima se dodjeljuje potpora za dokapitalizaciju) izvješćuju Komisiju o tome kako se relevantna potpora upotrebljavala za doprinos ostvarenju ciljeva politike EU-a povezanih sa zelenom i digitalnom transformacijom41, u pogledu povrata novca putnicima u zračnom prometu takva je obveza izostala.

53.

Privremeni okvir omogućio je Komisiji da odobri državnu potporu u rekordnom roku: 54 odluke o državnim potporama u sektoru putovanja zrakoplovom donesene su u prosječnom roku od 13 dana od prijave potpore, pri čemu su njih 23 donesene u roku od tjedan dana.

54.

Osim toga, Komisija je u ožujku 2020. predložila i privremeno odstupanje od ustaljenih zajedničkih pravila za dodjelu slotova za polaske i dolaske u zračnim lukama, o čemu je donesena uredba42. Cilj je bio izbjeći da prijevoznici lete gotovo praznim zrakoplovima isključivo u svrhu zadržavanja slotova u tradicionalno zagušenim zračnim lukama jer bi to samo pogoršalo njihovu financijsku situaciju i nepovoljno utjecalo na okoliš.

Države članice pružile su potporu zračnim prijevoznicima i organizatorima putovanja, ali u slučaju zračnih prijevoznika nisu je povezale s povratom novca putnicima

55.

Države članice pružile su različite oblike državne potpore tijekom krize uzrokovane bolešću COVID-19 kako bi poduprle poslovne subjekte u sektoru putničkog prometa i turizma, uglavnom zbog „prirodnih katastrofa ili izvanrednih okolnosti” ili „ozbiljnih poremećaja u gospodarstvu neke države članice”43. Kako bi utvrdio postoji li poveznica između državne potpore i prava putnika, Sud je pregledao 38 mjera državne potpore koje su posebno osmišljene za potporu zračnim prijevoznicima iz EU-a (vidjeti Prilog III.) i 16 mjera državne potpore za organizatore paket-aranžmana iz EU-a (vidjeti Prilog IV.). Komisija je odobrila te mjere u razdoblju od ožujka 2020. do travnja 2021., a državne potpore iznosile su 34,7 milijardi eura. U taj iznos uključeno je i 6 milijardi eura državnih potpora za određene zračne prijevoznike u okviru programa koji nisu isključivo namijenjeni sektoru zračnih prijevoznika. Nadalje, navedeni iznosi odnose se na najveći mogući iznos potpore koja se može dodijeliti.

56.

Oblik i iznos takve potpore bili su vrlo neujednačeni: izravni zajmovi, jamstva za zajmove, bespovratna sredstva ili dodatna novčana sredstva u obliku dokapitalizacije. Kad je riječ o iznosima, sredstva odobrena u pojedinačnim odlukama iznosila su između 0,8 milijuna eura i 7 000 milijuna eura, pri čemu je najveći dio potpore odobren u svibnju, lipnju i srpnju 2020. (vidjeti sliku 4.).

Slika 4.

Državne potpore zračnim prijevoznicima i organizatorima paket-aranžmana koje je odobrila Komisija (u milijunima eura)

Izvor: analiza odluka o državnim potporama koju je proveo Sud.

57.

Državne potpore također su se znatno razlikovale među različitim državama članicama (vidjeti sliku 5.).

Slika 5.

Državna potpora zračnim prijevoznicima i organizatorima paket-aranžmana po državama članicama (u milijunima eura)

Izvor: analiza odluka o državnim potporama koju je proveo Sud.

58.

Analiza koju je proveo Sud pokazala je da je većina potpore koju su isplatile države članice (31,8 milijardi eura, odnosno više od 90 % ukupne pružene pomoći) dodijeljena zračnim prijevoznicima. To obuhvaća državne potpore u iznosu od 25,7 milijardi eura namijenjene određenim zračnim prijevoznicima i višesektorsku potporu u iznosu od 6,1 milijarde eura. Iako je svaka prijava državne potpore različita, u njima je općenito bila navedena potreba da se zračnim prijevoznicima nadoknade gubitci nastali zbog pandemije, ali i potreba da im se osigura dovoljna likvidnost za nastavak poslovanja i/ili da se i tijekom i nakon krize očuva odgovarajuća struktura njihova kapitala.

59.

Sud je također utvrdio da ni u jednom od 38 pregledanih slučajeva države članice nisu izričito istaknule povrat novca putnicima kao cilj ili uvjet za dodjelu potpore, unatoč prijedlogu Komisije da se to učini44. To u praksi znači da su države članice pitanje povrata novca putnicima u cijelosti prepustile zračnim prijevoznicima, koji su se vodili vlastitim prioritetima u pogledu upotrebe državne potpore. Međutim, jamčenjem opstanka zračnih prijevoznika, likvidnost koja je osigurana tom potporom mogla je neizravno doprinijeti povratu novca putnicima (vidjeti odlomak 32. točku (a)).

60.

Kad je riječ o mjerama državne potpore organizatorima paket-aranžmana, situacija je drukčija. Sud je utvrdio da su u okviru 16 takvih mjera (za koje je izdvojena ukupna potpora u iznosu od 2,9 milijardi eura) u trima slučajevima bile predviđene opće mjere potpore za likvidnost. U preostalih trinaest slučajeva Sud je utvrdio sljedeće:

  • za sedam mjera (909 milijuna eura)45 cilj da se putnicima zajamči brzi povrat novca bio je izričito naveden u prijavi državne potpore;
  • u trima slučajevima (1,1 milijarda eura)46 cilj je bio povećati privlačnost vaučera pružanjem državnog jamstva za osiguranje njihove vrijednosti u slučaju stečaja organizatora putovanja;
  • dva slučaja47 odnosila su se na troškove repatrijacije; i
  • u jednom slučaju48 potpora je dodijeljena kako bi se zajamčila repatrijacija putnika i povrat novca za paket-aranžmane koji su otkazani prije polaska.
61.

Drugim riječima, u 13 od 16 slučajeva konkretno se i jasno vodilo računa o pravima putnika s paket-aranžmanima. Takva razlika u odnosu na mjere državne potpore zračnim prijevoznicima posljedica je obveze osiguranja od stečaja iz Direktive o putovanjima u paket-aranžmanima i činjenice da je najveći novčani trošak organizatora paket-aranžmana tijekom pandemije bolesti COVID-19 bio povrat novca za otkazane paket-aranžmane.

Komisija je pokušala zaštititi prava putnika u zračnom prometu, ali ima ograničene izvršne ovlasti

62.

Komisija je od početka krize izjavljivala da se prava putnika u zračnom prometu moraju poštovati te je poduzela niz inicijativa za očuvanje tih prava. Kronološki prikaz i kratki pregled sadržaja tih inicijativa izneseni su u Prilogu V. Sud je analizirao jesu li različitim mjerama koje je Komisija poduzela tijekom krize djelotvorno zaštićena prava putnika u zračnom prometu. Sud je također na uzorku od 10 država članica ispitao točnost informacija na internetskim stranicama Re-open.eu te pravodobnost ažuriranja tih informacija u odnosu na službene nacionalne izvore na tri konkretna datuma (1., 15. i 28. veljače 2021.). Naposljetku, Sud je također analizirao odgovara li postojeći pravni okvir svojoj svrsi u kriznim razdobljima.

Komisija je poduzela mjere za ublažavanje posljedica krize za putnike u zračnom prometu

63.

Komisija je 1. ožujka 2020. predstavila internetske stranice o odgovoru na koronavirus, s posebnom rubrikom posvećenom prometu i putovanju. O tome su objavljivani informativni članci49 i poveznice na internetske stranice s općim informacijama50, uključujući i stranice Vaša Europa51. Komisija je također prilagodila svoje smjernice za tumačenje propisa o pravima putnika52 i izdala informativni dokument53 o Direktivi o putovanjima u paket-aranžmanima u kojoj je iznova naglasila da putnici imaju pravo birati između povrata (odnosno novca ili vaučera) i preusmjeravanja (što često nije bilo moguće). Pojasnila je i da se nuđenjem mogućnosti izdavanja vaučera putnicima ne može uskratiti pravo da se umjesto toga odluče za povrat novca te je potvrdila da je pandemija bolesti COVID-19 „neizbježna i izvanredna okolnost” zbog koje se može uskratiti pravo na odštetu.

64.

Europski parlament pozvao je 17. travnja 2020. Komisiju da zajamči pravilnu primjenu smjernica za tumačenje propisa u kontekstu razvoja situacije povezane s bolešću COVID-1954. Tijekom neformalnog videokonferencijskog sastanka ministrica i ministara prometa održanog 29. travnja 2020.55 nekoliko država članica zatražilo je od Komisije da privremeno obustavi primjenu roka za zračne prijevoznike za povrat novca putnicima. Komisija nije pristala smanjiti prava putnika, nego je poduzela određene korake i 13. svibnja 2020. objavila preporuku kako bi se vaučeri učinili privlačnom i sigurnom alternativom povratu novca te kako bi se putnici češće odlučili prihvatiti vaučere. Komisija je pritom također nastojala doprinijeti ublažavanju problema s likvidnošću zračnih prijevoznika i organizatora paket-aranžmana (vidjeti odlomak 38.).

65.

Povrh toga, u srpnju 2020. protiv država članica pokrenula je postupke zbog povrede prava, i to zbog:

  • donošenja nacionalnog zakonodavstva koje nije u skladu s Uredbom (EZ) br. 261/2004 (protiv Italije i Grčke)56. Ti su postupci u međuvremenu zaključeni jer su nacionalni zakoni usklađeni sa zakonodavstvom EU-a57;
  • mjera povezanih s bolešću COVID koje su bile u suprotnosti s Direktivom o putovanjima u paket-aranžmanima. Bilo je riječ o jedanaest država članica58. U vrijeme obavljanja revizije zaključeno je sedam postupaka: neki od njih zato što su nacionalne mjere stavljene izvan snage/izmijenjene, a drugi zato što su mjere istekle i nisu produžene. Hrvatska, Litva i Slovačka nisu izmijenile svoje zakonodavstvo te je Komisija stoga prešla na sljedeću fazu postupka zbog povrede prava – slanje obrazloženog mišljenja. Bugarskoj je poslana službena opomena zbog toga što je u kolovozu 2020. uvela nacionalna pravila kojima se krši Direktiva o putovanjima u paket-aranžmanima59. Tijekom razdoblja obavljanja revizije ta su četiri postupka bila u tijeku (protiv Bugarske, Hrvatske, Litve i Slovačke).
66.

Povrh toga, i dalje su u tijeku sljedeće aktivnosti:

  • Komisija je u kolovozu 2020. pokrenula postupak „EU Pilot” u vezi s Uredbom (EZ) br. 261/2004 kako bi procijenila trenutačno stanje poštovanja prava putnika u svim državama članicama. „EU Pilot” mehanizam je neformalnog dijaloga između Komisije i relevantne države članice o pitanjima koja se odnose na moguću neusklađenost sa zakonodavstvom EU-a. Riječ je o prvom koraku prema pokušaju raščišćavanja ili rješavanja problema kako bi se, ako je moguće, izbjeglo pokretanje službenih postupaka zbog povrede prava.
  • Od svibnja 2020. Komisija također održava redoviti dijalog s nacionalnim tijelima za suradnju u području zaštite potrošača koja su pratila primjenu prava putnika u zračnom prometu. Komisija je u veljači 2021. u suradnji s Mrežom za suradnju u području zaštite potrošača započela provoditi koordiniranu anketu među 16 zračnih prijevoznika koji posluju u EU-u o postupcima koje primjenjuju u slučaju otkazivanja letova, o tome kako informiraju potrošače o njihovim pravima i kako obrađuju zahtjeve za povrat novca.
  • Komisija je 17. ožujka 2021. predložila nacrt uredbe o uspostavi „zelene digitalne potvrde”. Zakonodavci su 20. svibnja 2021. postigli dogovor o tekstu „digitalne potvrde EU-a o COVID-u”, kojom se potvrđuje da je određena osoba cijepljena ili testirana odnosno da je preboljela bolest, a sve kako bi se olakšalo slobodno kretanje.
67.

Imajući na umu i razdoblje nakon trenutačne pandemije bolesti COVID-19, Komisija je već iznijela prijedloge za jačanje otpornosti EU-a u slučaju znatnih poremećaja u putničkom prometu:

  • u novoj strategiji za potrošače60, predstavljenoj u studenome 2020., izneseni su prioriteti i ključne mjere za sljedećih pet godina. U sklopu toga Komisija će analizirati u kojoj je mjeri Direktiva o putovanjima u paket-aranžmanima i dalje primjerena s obzirom na nedavne krize, polazeći od izvješća iz 2021. o primjeni te direktive61, te će podupirati i olakšavati suradnju između Mreže za suradnju u području zaštite potrošača te drugih mreža i dionika.
  • Strategija za održivu i pametnu mobilnost62, koja je predstavljena u prosincu 2020., ima za cilj preispitivanje regulatornog okvira za prava putnika i istraživanje mogućnosti uspostave sustava financijskog osiguranja kako bi se zajamčila dovoljna likvidnost za povrat novca putnicima i, ako je potrebno, njihovu repatrijaciju, također i u kriznim razdobljima. Osim toga, Komisija namjerava izmijeniti Uredbu o uslugama zračnog prijevoza i pripremu kriznih planova za sektor prometa. Komisija također želi bolje zaštititi prava putnika u EU-u, učiniti ih jasnijima za prijevoznike i putnike, pružiti odgovarajuću pomoć, povrat novca i eventualno odštetu u slučaju poremećaja i naložiti odgovarajuće sankcije ako se pravila ne primjenjuju pravilno.

Komisija je pružala putnicima informacije o stanju na terenu

68.

Komisija je u lipnju 2020. predstavila internetske stranice Re-open.EU63 na kojima se putnicima pruža pregled javnozdravstvenog stanja u europskim zemljama, putnih informacija i aplikacija za praćenje kontakata i upozorenja. Na tim se stranicama upotrebljavaju podatci Europskog centra za sprečavanje i kontrolu bolesti (ECDC) i država članica o ograničenjima putovanja kako bi se putnicima pomoglo planirati putovanja. Do siječnja 2021. zabilježeno je 9 milijuna posjeta tim stranicama.

69.

Sud je utvrdio da je riječ o alatu koji pruža dragocjenu pomoć za potencijalne putnike u svim vrstama prijevoza i koji donosi, u standardiziranom obliku, korisne informacije o obvezama testiranja prije polaska na put, obvezama u pogledu karantene po dolasku i svim pravilima koja se primjenjuju na putnike koji su samo u tranzitu kroz određenu državu članicu.

70.

Predmetne se stranice redovito prilagođavaju i unaprjeđuju otkako su predstavljene. Međutim, i dalje uvelike ovise o tome da države članice dostavljaju pravodobne i točne informacije. Sama je Komisija upozorila da bi zakašnjele ili nepotpune informacije umanjile korisnost predmetne platforme64. Analiza koju je proveo Sud to je i potvrdila jer navedene stranice:

  • nisu bile ažurirane u pogledu ograničenja koja su bila na snazi u dvjema od deset provjerenih država članica (Belgiji i Luksemburgu);
  • nisu uvijek prikazivale ograničenja koja su uvele države članice i koja bi trebala stupiti na snagu u nekom budućem trenutku; i
  • ponekad su sadržavale nepotpune informacije (minimalna dob za testiranje, prijavljivanje prije putovanja) ili nedosljedne informacije (različiti dijelovi internetskih stranica na kojima su bile navedene različite obveze testiranja).

Postojeći pravni okvir za zaštitu prava putnika u zračnom prometu nije sveobuhvatan ni otporan na krize

71.

Analiza koju je proveo Sud pokazala je sljedeće:

  • ni Uredbom (EZ) br. 261/2004 ni Direktivom o putovanjima u paket-aranžmanima ne predviđa se uloga Komisije u nadzoru jamčenja poštovanja prava pojedinačnih putnika u zračnom prometu. Komisija je 2013. za Uredbu (EZ) br. 261/2004 predložila alate koji bi omogućili bolje jamčenje poštovanja tih prava, a i Sud je iznio takvu preporuku u relevantnom tematskom izvješću iz 2018. (vidjeti okvir 1. i odlomak 13.). Taj prijedlog iz 2013. bio je ujedno odgovor na probleme koje je 2010. u zrakoplovstvu uzrokovao oblak pepela iz jednog islandskog vulkana te su njime bila predviđena rješenja koja su mogla doprinijeti boljem jamčenju poštovanja prava putnika u kriznim vremenima, kao što su kvalitetniji postupci za obradu pritužbi i jačanje sredstava za jamčenje poštovanja prava putnika, kao i načina praćenja i sankcioniranja.

    Europski parlament pozvao je Komisiju da obavi evaluaciju i, prema potrebi, preispitivanje Direktive o putovanjima u paket-aranžmanima te da odmrzne pregovore u Vijeću o izmjeni Uredbe (EZ) br. 261/2004 kako bi se uzeli u obzir učinci nedavne krize, spriječila pravna nesigurnost u budućnosti i zajamčila zaštita prava potrošača65.
  • Kada dođe do otkazivanja leta, zakonodavstvom nije previđena potreba da se od stečaja osiguraju i putnici u zračnom prometu koji su rezervirali samo let (za razliku od putnika s paket-aranžmanima za koje je Direktivom o putovanjima u paket-aranžmanima predviđeno osiguranje koje im jamči povrat novca ako organizatori putovanja odu u stečaj). Europski parlament predložio je 2014. da se takvo osiguranje uvede i za putnike koji su rezervirali samo let. Parlament je 2020. i 2021.66 pozvao Komisiju da, na temelju iskustva stečenog tijekom krize uzrokovane pandemijom bolesti COVID-19 i s obzirom na slične sustave država članica, istraži mogućnost uvođenja sustava EU-a za jamstva putovanja za osiguranje financijske likvidnosti poduzeća kako bi se putnicima zajamčili povrat novca i troškovi repatrijacije, kao i pravedna naknada za sve štete nastale u slučaju stečaja.
  • Za vaučere, koji su – ako preusmjeravanje nije moguće – u osnovi privremena odgoda povrata novca putniku, ne postoji financijsko osiguranje (osim za putovanja u paket-aranžmanima za koja su tri države članice izrijekom osigurale takve vaučere s pomoću državne potpore (vidjeti odlomak 60.).
  • U Uredbi (EZ) br. 261/2004 ne postoje posebne odredbe o tome kako putnici mogu ostvariti svoja prava u slučajevima u kojima su uključeni posrednici (vidjeti odlomke 33. – 36.). Zbog toga je pred Sudom Europske unije pokrenuto nekoliko postupaka.
72.

Revizorski sud utvrdio je da ni pravni okvir za putovanja u paket-aranžmanima nije sasvim otporan na krize. U Direktivi o putovanjima u paket-aranžmanima67 stoji da su države članice dužne zajamčiti da organizatori koji imaju poslovni nastan na njihovu državnom području pružaju osiguranje za povrat svih plaćanja izvršenih od strane putnika ili u ime putnika ako se odgovarajuće usluge ne izvršavaju uslijed stečaja organizatora. Takvo osiguranje pokriva „razumno predvidive troškove”.

73.

Komisija je istaknula68 sljedeće:

  • pojedine banke više ne pružaju osiguranje organizatorima te se neka od ionako relativno malobrojnih osiguravajućih društava koja nude osiguranje od stečaja povlače s tržišta (npr. u Austriji i Belgiji). Stoga je važno pronaći pouzdan sustav koji djelotvorno štiti putnike od rizika stečaja. Ideje koje su iznesene za rješavanje različitih problema uključuju višestruke pružatelje osiguranja za jednog organizatora ili uspostavu jamstvenog fonda na razini EU-a kao određenog reosiguranja za jamce prve linije.
  • rizici povezani s pandemijom često nisu uključeni u police osiguranja, posebno u pogledu osiguranja od otkazivanja putovanja69. Putnicima to ograničava mogućnost osiguranja od mogućih gubitaka zbog otkazivanja putovanja u kontekstu pandemije.
74.

Stoga postoji pravna nesigurnost za putnike s paket-aranžmanima u pogledu toga pruža li se u okviru nacionalnih programa osiguranja od stečaja potpuno osiguranje putnika i u slučaju pandemije, kao što je bolest COVID-19, u pogledu zahtjeva za povrat novca ili vaučera. Razlog leži u tome što su ti programi po svojoj prirodi vrlo različiti, a tumačenje se razlikuje među različitim državama članicama.

Zaključci i preporuke

75.

Revizija koju je proveo Sud pokazala je da u ovoj, dosad nezabilježenoj krizi ključna prava putnika, općenito govoreći, nisu bila zaštićena, posebice u ranim fazama pandemije bolesti COVID-19. Izvršavanje povrata novca putnicima u zračnom prometu za otkazane letove privremeno je obustavljeno, a prema putnicima se postupalo različito u različitim dijelovima EU-a. Istodobno su države članice zračnim prijevoznicima i organizatorima paket-aranžmana pružile dosad nezabilježene iznose državne potpore. Države članice ni u jednom trenutku nisu povezale tu pomoć zračnim prijevoznicima s povratom novca putnicima, dok je istodobno većina država članica to učinila kad je riječ o organizatorima paket-aranžmana. Države članice donijele su takve odluke za zračne prijevoznike unatoč činjenici da je Komisija jasno istaknula da, u skladu s pravilima o državnim potporama, to mogu učiniti. Komisija je uložila napore u zaštitu prava putnika u zračnom prometu i poduzela mjere za ublažavanje posljedica krize za putnike, ali na temelju pravnog okvira Komisija ima ograničene ovlasti da zajamči poštovanje tih prava u državama članicama.

76.

Zbog krize uzrokovane bolešću COVID-19 postalo je sasvim jasno da putnici u zračnom prometu nisu dobro informirani o svojim pravima, s čime je povezan rizik da bi zbog toga mogli ostati bez novca na koji imaju pravo. Zbog krize su se pogoršala i ograničenja u načinu na koji države članice jamče poštovanje prava putnika u zračnom prometu, o kojima je Sud izvijestio 2018. Tijekom prvih nekoliko mjeseci krize mnogi putnici nisu dobili povrat novca, a mnogi drugi nisu imali drugog izbora nego prihvatiti vaučere. Od lipnja 2020. mnogi su zračni prijevoznici počeli vraćati putnicima novac, ali uz velika kašnjenja. Međutim, mogućnosti putnika da dobiju povrat novca i dalje su ograničene i u slučajevima u kojima sudjeluju posrednici (npr. putničke agencije) i u slučajevima u kojima su putnicima kao jedina mogućnost ponuđeni vaučeri. Nadalje, većina putnih karata i vaučera nije osigurana od stečaja zračnog prijevoznika. Nedostatak pregleda stanja zbog nepostojanja zahtjeva u pogledu izvješćivanja, primjerice u vezi s brojem putnika koji traže povrat novca i brojem neriješenih predmeta unutar zakonskih rokova na razini cijeloga EU-a, samo je po sebi bitan aspekt problema u pogledu jamčenja poštovanja prava putnika u zračnom prometu (odlomci 19. – 43.).

1. preporuka – Potrebno je bolje zaštititi prava putnika u zračnom prometu i poboljšati informiranost o njima

Komisija bi trebala:

  1. poduzeti potrebne mjere, primjerice izradom smjernica i upotrebom društvenih mreža te, prema potrebi, iznijeti zakonodavne prijedloge za poboljšanje informiranosti putnika o njihovim pravima, uključujući u razdobljima znatnih poremećaja u putničkom prometu;
  2. poduzeti potrebne mjere i, prema potrebi, iznijeti zakonodavne prijedloge za jačanje proaktivnog praćenja u okviru rada nacionalnih provedbenih tijela, npr. uvođenjem obveze za prijevoznike da izvješćuju ta tijela ili provedbom inspekcija kojima bi se provjerilo pružaju li zračni prijevoznici putnicima pravodobne, točne i potpune informacije o njihovim pravima;
  3. poduzeti potrebne mjere i, prema potrebi, iznijeti zakonodavne prijedloge kojima bi se putnicima omogućilo da zračnim prijevoznicima podnesu zahtjev za povrat novca popunjavanjem standardiziranog obrasca za povrat novca koji bi se upotrebljavao u cijelom EU-u, slično onome koji je uveden za željeznički prijevoz;
  4. poduzeti potrebne mjere i, prema potrebi, iznijeti zakonodavne prijedloge kojima bi se putnicima zajamčio povrat novca u zakonskim rokovima od sedam ili 14 dana, čak i u kriznim razdobljima. Takve bi mjere mogle obuhvaćati:
    • smanjenje potrebe za povratom novca putnicima u zračnom prometu i onima s paket-aranžmanima ograničavanjem mogućnosti zračnih prijevoznika i organizatora paket-aranžmana da u trenutku rezervacije traže predujam;
    • pojašnjenje da osiguranje od stečaja koje je predviđeno Direktivom o putovanjima u paket-aranžmanima obuhvaća i zahtjeve za povrat novca te vaučere, kao i proširenje područja primjene tog osiguranja, uključujući troškove repatrijacije, na Uredbu (EZ) br. 261/2004;
    • uspostavljanje jamstvenih fondova za slučajeve otkazivanja letova i paket-aranžmana koji uključuju letove, čime bi se zračnim prijevoznicima i organizatorima paket-aranžmana omogućilo da u kriznim razdobljima posegnu u ta sredstva i izvrše povrat novca putnicima ili njihovu repatrijaciju; ili
    • izdvajanje fiksnog postotka predujma za putnu kartu (utvrđivanje namjenskih sredstava) na razini svakog zračnog prijevoznika za pokrivanje potraživanja putnika;
  5. poduzeti potrebne mjere i, prema potrebi, iznijeti zakonodavne prijedloge za ublažavanje rizika od krize likvidnosti ili stečaja prijevoznika, primjerice preispitivanjem pravila o solventnosti zračnih prijevoznika.

Preporučeni rok provedbe: do kraja 2022.

77.

Nacionalne mjere za borbu protiv pandemije, kao što su karantene ili jednostrane zabrane putovanja, doprinijele su kolapsu putovanja zrakoplovom. To je dovelo do iznenadnih i ozbiljnih problema s likvidnošću za prijevoznike i organizatore paket-aranžmana. Pandemija bolesti COVID-19 pokazala je da Ugovor o EU-u ne sadržava odredbe kojima bi se Komisiji omogućila djelotvorna koordinacija nacionalnih mjera. Povrh toga, Komisija nije nadležna za postavljanje uvjeta koje korisnici moraju ispuniti u zamjenu za državnu potporu, osim ako su takvi uvjeti potrebni kako bi se ublažilo narušavanje tržišnog natjecanja uzrokovano nacionalnim mjerama. To se ne primjenjuje na područje prava putnika.

78.

Komisijin privremeni okvir za državne potpore olakšao je pružanje dosad nezabilježenih razina državne potpore zračnim prijevoznicima. Iako su države članice bile dužne zajamčiti da određeni primatelji državne potpore izvješćuju Komisiju o tome kako se relevantna potpora upotrebljavala za doprinos ostvarenju ciljeva politike EU-a povezanih sa zelenom i digitalnom transformacijom, u pogledu povrata novca putnicima u zračnom prometu takva je obveza izostala. Države članice pružile su zračnim prijevoznicima i organizatorima putovanja državnu potporu u iznosu od 34,7 milijardi eura. Međutim, kad je riječ o zračnim prijevoznicima, države članice nisu povezale te potpore s povratom novca putnicima, unatoč tome što je Komisija jasno istaknula da to mogu učiniti. To je jedan od razloga zbog kojih zračni prijevoznici nisu postupali ujednačeno u pogledu povrata novca, uključujući rokove za njegovo izvršenje (odlomci 44.61.).

2. preporuka – Potrebno je poboljšati koordinaciju nacionalnih mjera i jasnije povezati državne potpore zračnim prijevoznicima s povratom novca putnicima

Komisija bi trebala:

  1. u suradnji s državama članicama razmotriti načine za poboljšanje njihove međusobne koordinacije i pravodobno informiranje o nacionalnim mjerama koje imaju izražene posljedice za zračne prijevoznike, kao što su karantena ili jednostrane zabrane putovanja;
  2. dodatno podsjetiti države članice da zračni prijevoznici mogu upotrebljavati državne potpore koje su im isplaćene za izvršenje povrata novca putnicima u zračnom prometu. Među takvim mjerama mogle bi se, primjerice, naći posebna komunikacija ili obavijest državama članicama o tom aspektu.

Preporučeni rok provedbe: do kraja 2021.

79.

Na temelju važećeg pravnog okvira za prava putnika u zračnom prometu Komisija ima ograničen opseg djelovanja u kriznim razdobljima. Komisija je tijekom pandemije poduzela mjere da zaštiti prava putnika u zračnom prometu i da ublaži posljedice krize. Na Komisijinim internetskim stranicama Re-open.EU pružaju se dragocjene informacije za potencijalne putnike u svim vrstama prijevoza, ali te stranice ovise o informacijama država članica i nisu uvijek ažurirane. Na temelju postojećeg pravnog okvira za prava putnika u zračnom prometu Komisija ima ograničene ovlasti da zajamči poštovanje prava tih putnika. Prijedlozi koji bi mogli doprinijeti poboljšanju stanja izneseni su 2013., ali Vijeće dosad nije postiglo dogovor o svojem stajalištu (odlomci 62.74.).

3. preporuka – Potrebno je poboljšati alate i zakonodavstvo za zaštitu prava putnika u zračnom prometu

Komisija bi trebala:

  1. poduzeti potrebne mjere kako bi države članice na portalu Re-open.eu potencijalnim putnicima pružale pravodobne i pouzdane informacije, primjerice o budućem uvođenju ili ukidanju ograničenja putovanja čim se donese odluka o takvim promjenama;
  2. poduzeti potrebne mjere i, prema potrebi, iznijeti zakonodavne prijedloge kojima bi se:
    • zajamčilo da od nacionalnih provedbenih tijela dobiva izvješća kojima joj se omogućuje redovito praćenje stanja primjene i poštovanja prava putnika u zračnom prometu te, prema potrebi, i na ad hoc osnovi, npr. u kriznim razdobljima;
    • nacionalnim provedbenim tijelima osigurala potrebna sredstva za jamčenje poštovanja prava putnika u zračnom prometu;
    • pojasnili uloge i odgovornosti u vezi s povratom novca za putne karte u slučajevima u kojima su uključeni posrednici;
  3. provjeriti vode li države članice računa o tome da tijela za zaštitu potrošača zadužena za jamčenje poštovanja prava putnika imaju potrebne istražne i izvršne ovlasti predviđene zakonodavstvom o suradnji u području zaštite potrošača te da ih djelotvorno primjenjuju.

Preporučeni rok provedbe: do kraja 2022.

80.

Tijekom obavljanja revizije Sud je naišao na slične slučajeve u kojima su se vaučeri upotrijebili za krstarenja i za prijevoz željeznicama velikih brzina.

4. preporuka – Potrebno je razmotriti primjenu preporuka i na druge vrste prijevoza

Komisija bi trebala razmotriti relevantnost preporuka iz ovog izvješća i za druge vrste prijevoza.

Preporučeni rok provedbe: do kraja 2022.

Ovo je izvješće usvojilo II. revizijsko vijeće, kojim predsjeda članica Revizorskog suda Iliana Ivanova, u Luxembourgu 9. lipnja 2021.

Za Revizorski sud

Klaus-Heiner Lehne
predsjednik

Prilozi

Prilog I. – Postupak povrata novca za putnike koji su rezervirali samo let

Izvor: Sud.

Prilog II. – Postupak povrata novca za putnike s paket-aranžmanima

Izvor: Sud.

Prilog III. – Popis odluka o državnim potporama za potporu zračnim prijevoznicima

Predmet br. Mjera Država članica Datum odluke Proračun
(u milijunima eura)
SA.55 373 COVID-19: Naknada štete društvu Croatia Airlines HR 30.11.2020. 11,70
SA.56 765 COVID-19: Moratorij na plaćanje zrakoplovnih pristojbi namijenjen poduzetnicima javnog zračnog prijevoza FR 31.3.2020. 29,90
SA.56 795 Naknada štete uzrokovane pandemijom bolesti COVID-19 društvu Scandinavian Airlines DK 15.4.2020. 137,00
SA.56 809 COVID-19: Državno kreditno jamstvo za društvo Finnair FI 18.5.2020. 540,00
SA.56 810 COVID-19: Potpora društvu TAROM RO 2.10.2020. 19,33
SA.56 812 COVID-19: Program kreditnih jamstava za zračne prijevoznike SE 11.4.2020. 455,00
SA.56 867 Naknada štete uzrokovane pandemijom bolesti COVID-19 društvu Condor Flugdienst GmbH DE 26.4.2020. 550,00
SA.56 943 COVID-19: Dokapitalizacija društva Air Baltic LV 3.7.2020. 250,00
SA.57 026 COVID-19: Potpora društvu Blue Air RO 20.8.2020. 62,13
SA.57 061 Naknada štete uzrokovane pandemijom bolesti COVID-19 društvu Scandinavian Airlines SE 24.4.2020. 137,00
SA.57 082 COVID-19: Jamstvo i dioničarski zajam u korist društva Air France FR 4.5.2020. 7 000,00
SA.57 116 COVID-19: Državno kreditno jamstvo i državni zajam društvu KLM NL 13.7.2020. 3 400,00
SA.57 153 COVID-19: Potpora društvu Lufthansa DE 25.6.2020. 6 000,00
SA.57 369 COVID-19: državna potpora Portugala društvu TAP PT 10.6.2020. 1 200,00
SA.57 410 COVID-19: Dokapitalizacija društva Finnair FI 9.6.2020. 286,00
SA.57 539 COVID-19: Potpora društvu Austrian Airlines AT 6.7.2020. 150,00
SA.57 543 COVID-19: Dokapitalizacija društva SAS AB DK 17.8.2020. 583,00
SA.57 544 COVID-19: Potpora društvu Brussels Airlines BE 21.8.2020. 290,00
SA.57 586 COVID-19: Dokapitalizacija i zajam sa subvencioniranom kamatnom stopom za društvo Nordica ET 11.8.2020. 30,00
SA.57 691 COVID-19: Program poticaja za zračne prijevoznike CY 1.7.2020. 6,30
SA.57 817 COVID-19: Program zračne luke Oradea za potporu zračnim prijevoznicima RO 27.7.2020. 1,00
SA.58 101 COVID-19: državna potpora Portugala grupi SATA – zajam za sanaciju PT 18.8.2020. 133,00
SA.58 114 COVID-19: Potpora društvu Alitalia IT 4.9.2020. 199,45
SA.58 125 Naknada štete uzrokovane pandemijom bolesti COVID-19 društvu Corsair FR 11.12.2020. 30,20
SA.58 157 COVID-19: Potpora danskim zračnim lukama i prijevoznicima koji slijeću u Dansku i polijeću iz Danske DK 3.9.2020. 20,00
SA.58 342 COVID-19: Dokapitalizacija društva SAS AB SE 17.8.2020. 486,00
SA.58 463 Potpora za restrukturiranje društva Corsa FR 11.12.2020. 106,70
SA.59 029 COVID-19: Program obeštećenja za zračne prijevoznike s talijanskom dozvolom za poslovanje IT 22.12.2020. 130,00
SA.59 124 COVID-19: Ponovna uspostava zračne povezanosti Slovenije SL 16.11.2020. 5,00
SA.59 158 COVID-19: Potpora društvu LOT PL 22.12.2020. 650,00
SA.59 188 COVID-19: Potpora društvu Alitalia IT 29.12.2020. 73,02
SA.59 370 COVID-19: Privremeni okvir / 3.1. mjera potpore prijevoznicima koji imaju dansku dozvolu za zračne prijevoznike DK 27.11.2020. 6,00
SA.59 378 Potpora socijalne naravi za putnike na domaćim letovima kojima su polazište ili odredište Bornholm i Sønderborg DK 30.11.2020. 1,30
SA.59 462 COVID-19: Naknada štete društvu Aegean Airlines EL 23.12.2020. 120,00
SA.59 812 COVID-19: Dokapitalizacija društva TUI DE 4.1.2021. 1 250,00
SA.59 913 COVID-19: Dokapitalizacija društva Air France i holdinga Air France – KLM FR 5.4.2021. 1 000,00
SA.60 113 Finska – Potpora društvu Finnair u kontekstu bolesti COVID-19 FI 12.3.2021. 351,38
SA.61 676 Italija – COVID-19: Potpora društvu Alitalia IT 26.3.2021. 24,70
Ukupan iznos (u milijunima eura) 25 725,11
Ukupan broj mjera 38

Izvor: Sud, na temelju podataka Komisije.

Prilog IV. – Popis odluka o državnim potporama za potporu organizatorima paket-aranžmana

Predmet br. Mjera Država članica Datum odluke Proračun
(u milijunima eura)
SA.56 856 COVID-19: Državni zajam za danski jamstveni fond za putovanja DK 2.4.2020. 201,00
SA.57 352 COVID-19: Program naknade štete organizatorima putovanja za gubitke nastale zbog otkazivanja DK 29.5.2020. 97,00
SA.57 423 COVID-19: Bespovratna sredstva za pružatelje turističkih usluga LV 29.5.2020. 0,80
SA.57 665 COVID-19: Litavska jamstva i zajmovi za organizatore putovanja te pružatelje smještaja i ugostiteljskih usluga LT 25.6.2020. 50,00
SA.57 741 COVID-19: Potpora u obliku jamstava za vaučere izdane za paket-aranžmane DE 31.7.2020. 840,00
SA.57 985 COVID-19: Državni zajam za jamstvene fondove za putovanja NL 28.7.2020. 165,00
SA.58 050 COVID-19: Državna potpora za organizatore putovanja BG 24.7.2020. 28,10
SA.58 102 COVID-19: Potpora organizatorima putovanja PL 21.9.2020. 68,06
SA.58 476 COVID-19: Bespovratna sredstva organizatorima putovanja u svrhu repatrijacije putnika LT 11.9.2020. 1,00
SA.59 639 COVID-19: Program potpore putničkim agencijama i organizatorima putovanja SE 28.1.2021. 66,90
SA.59 668 COVID-19: Potpora u obliku jamstava za vrijednosne kupone koji se izdaju potrošačima i organizatorima paket-aranžmana CY 12.1.2021. 86,60
SA.59 755 COVID-19: Potpore za organizatore putovanja i putničke agencije IT 4.12.2020. 625,00
SA.59 990 COVID-19: Program državnih potpora za organizatore putovanja i putničke agencije BG 18.12.2020. 26,00
SA.60 280 COVID-19: Potpora organizatorima putovanja CZ 19.3.2021. 2,90
SA.60 521 COVID-19: Državno jamstvo organizatorima paket-aranžmana i pružateljima povezanih putničkih usluga AT 4.2.2021. 300,00
SA.62 271 COVID-19: Kreditni instrument za kupone u okviru SGR-a NL 30.3.2021. 400,00
Ukupan iznos (u milijunima eura) 2 958,36
Ukupan broj mjera 16

Izvor: Sud, na temelju podataka Komisije.

Prilog V. – Komisijine mjere za ublažavanje posljedica krize za putnike u zračnom prometu: kronološki prikaz

Napomena:

Izvor: Sud, na temelju informacija zaprimljenih od Europske komisije.

Pojmovnik

Kontaktni centar Europe Direct (EDCC): kontaktne točke za opće upite građana o Europskoj uniji. Potrošačima pružaju opće savjete, ali ne poduzimaju nikakve radnje prema trgovcima ili državama članicama.

Mreža europskih centara za zaštitu potrošača (ECC-Net): mreža koju je Komisija uspostavila 2005. kako bi ojačala povjerenje potrošača u jedinstveno tržište. Ta mreža pomaže potrošačima diljem EU-a tako što ih upoznaje s njihovim pravima pri kupnji robe i usluga u drugoj zemlji EU-a, savjetuje o svim problemima koji se pojave, pomaže im podnijeti pritužbu i surađuje s donositeljima politika i provedbenim tijelima na promicanju i zaštiti interesa potrošača. Mreža se sastoji od 30 centara, po jednoga u svakoj državi članici EU-a te na Islandu, u Norveškoj i Ujedinjenoj Kraljevini; djeluje u sklopu nacionalnog tijela za zaštitu potrošača ili udruge za zaštitu potrošača.

Nacionalno provedbeno tijelo: tijelo države članice osnovano radi jamčenja usklađenosti s pravilima EU-a o pravima putnika.

Povezani putni aranžman: rezervacija putovanja u kojoj, primjerice, određeni trgovac prodaje uslugu i olakšava rezerviranje jedne ili više dodatnih usluga za isto putovanje ili odmor, u roku od 24 sata, kod drugih trgovaca na temelju zasebnih ugovora.

Putovanje u paket-aranžmanu: putovanje ili odmor za koje su organizirane dvije ili više usluga (prijevoz, smještaj itd.) pod uvjetom da su ispunjeni određeni kriteriji, npr. da postoji samo jedan ugovor odnosno ukupna ili paušalna cijena.

Suradnja u području zaštite potrošača: suradnja između nacionalnih tijela dviju ili više zemalja radi rješavanja povreda pravila o zaštiti potrošača u slučajevima u kojima nastan trgovca i prebivalište potrošača nisu u istoj zemlji.

Tijelo za zaštitu potrošača: javno ili privatno tijelo koje je država članica imenovala da potrošačima pruža besplatnu pomoć i savjete o njihovim pravima u vezi s kupnjom.

Udruga zračnih prijevoznika: strukovno udruženje, kao što je IATA, koje zastupa zračne prijevoznike.

Pokrate i skraćeni nazivi

GU COMP: Glavna uprava za tržišno natjecanje

GU JUST: Glavna uprava za pravosuđe i potrošače

GU MOVE: Glavna uprava za mobilnost i promet

Odgovori Komisije

Sažetak

I

Komisija je odmah intervenirala i predstavila neposredan odgovor za ublažavanje društveno-gospodarskih posljedica pandemije bolesti COVID-19, koji je bio usmjeren na koordiniranu reakciju na razini Europe70. Ta je reakcija podrazumijevala ciljano zakonodavstvo kojim se zračne prijevoznike privremeno rasterećuje od obveza u pogledu iskorištenosti slotova u skladu s pravom EU-a, Smjernice za tumačenje prava putnika u kontekstu bolesti COVID-19 i privremeni okvir kojim se državama članicama omogućuje da u cijelosti iskoriste fleksibilnost predviđenu pravilima o državnim potporama u svrhu podrške gospodarstvu u kontekstu pandemije bolesti COVID-19.

II

Komisija je u Smjernicama za tumačenje prava putnika u kontekstu bolesti COVID-19 od 18. ožujka 2020. naglasila da putnici imaju pravo na točne informacije o svojim pravima i na to da im se u slučaju otkazivanja leta ponudi jasan izbor između povrata novca i povrata u obliku vaučera.

Za odlučivanje o prioritetima u pogledu rashoda nadležne su države članice. Međutim, Komisija je podsjetila države članice na to da u skladu s pravilima o državnim potporama zračnim prijevoznicima/organizatorima putovanja mogu isplatiti potpore kako bi im se omogućilo da putnicima vrate novac.

III

Masovna otkazivanja tijekom pandemije bolesti COVID-19 pokazala su važnost pravila na razini EU-a te njihove ujednačene provedbe i izvršenja. Komisija se u strategiji za održivu i pametnu mobilnost71 obvezala da će razmotriti mogućnosti i koristi daljnje razrade jednostavnijeg, dosljednijeg i usklađenijeg multimodalnog okvira za prava putnika koji će biti otporniji na krize.

IV

a) Komisija smatra da je iznimno važno da zračni prijevoznici putnicima pruže točne informacije o njihovim pravima i da, u slučaju da to ne učine, reagiraju nacionalna provedbena tijela koja su odgovorna za ostvarivanje prava putnika. Iako su se zračni prijevoznici doista suočili s dosad nezabilježenim brojem otkazivanja, a stoga i s krizom likvidnosti, Komisija smatra nužnim da zračni prijevoznici unatoč tomu propisno obavijeste potrošače o njihovu pravu na povrat novca u gotovini kako bi se sačuvalo povjerenje potrošača u sektor prijevoza i putovanja. Komisija je u svibnju 2020. donijela Preporuke kako bi turistima i putnicima koji su kupili paket aranžmane putnički vaučeri postali atraktivnija alternativa povratu novca u gotovini i na taj se način ublažila kriza likvidnosti s kojom su se suočili prijevoznici. Ujedno je preporučila da se ti vaučeri zaštite od nesolventnosti.

S obzirom na to da ne postoje obveze u pogledu izvješćivanja Komisije, iznimno je teško dobiti pregled situacije na terenu na razini EU-a. Stoga je Komisija za dobivanje informacija iskoristila postupak za uspostavu dijaloga u okviru mehanizma EU Pilot. Isto tako, već je 2013. predložila da se zahtjevi u pogledu izvješćivanja pojačaju, ali u Vijeću još nije postignut dogovor o djelovanju na temelju tog prijedloga.

b) Komisija je od ožujka 2020. donijela niz smjernica i komunikacija kako bi pridonijela koordinaciji među državama članicama i zaštitila slobodno kretanje u Uniji tijekom pandemije bolesti COVID-19.

Za odlučivanje o prioritetima u pogledu potrošnje nadležne su države članice. Komisijina je uloga poticati tržišno natjecanje, stoga nije na njoj da poziva države članice na uspostavu programa potpore kako bi se olakšao povrat novca putnicima.

Komisija je samo podsjetila države članice na to da u skladu s pravilima o državnim potporama mogu dodijeliti potporu kako bi zračnim prijevoznicima/organizatorima putovanja omogućili da putnicima vrate novac.

Države članice nisu dodijelile državnu potporu svim zračnim prijevoznicima i organizatorima paket aranžmana. Isto tako, oni koji nisu primili državnu potporu počeli su putnicima vraćati novac zahvaljujući mjerama za potporu i izvršnim mjerama koje su poduzele Komisija i države članice.

c) Na internetskim stranicama Re-open EU dostupne su informacije o ograničenjima putovanja koja su na snazi u svakoj državi članici. Glavne su internetske stranice relevantne za prava putnika Vaša Europa i internetske stranice o odgovoru na pandemiju koronavirusa, koje su pokrenute 1. ožujka 2020.

d) Komisija se slaže s tim da postojeći pravni okvir treba preispitati, kao što je navedeno i u strategiji za održivu i pametnu mobilnost. Već je 2013. na temelju dotad stečenih iskustava i krize koja je 2010. nastala zbog oblaka vulkanskog pepela predložila reviziju prava putnika. Za Komisiju taj je predmet prioritetan i pred svakim predsjedništvom Vijeća opetovano ističe da je u Vijeću hitno potrebno pokrenuti njegovo rješavanje.

V

Komisija prihvaća sve preporuke.

Uvod

01

Prava putnika u EU-u ključna su za pravilno funkcioniranje unutarnjeg tržišta i prometnih mreža jer štite europske putnike u raznim fazama putovanja zračnim, željezničkim, brodskim i autobusnim prijevozom. Pandemija bolesti COVID-19 podsjetila je na njihovu važnost.

02

Prava putnika okosnica su prometne i potrošačke politike EU-a ili, kao što je Europski revizorski sud naveo u izvješću iz 2018., ona su „vodeća inicijativa EU-a”.

03

Prijedlog revizije Uredbe iz 2013.72 prioritetni je predmet u okviru programa rada Komisije za 2021.

04

Prava putnika u EU-u izvršavaju se u okruženju višerazinskog upravljanja. U tom kontekstu u njihovu izvršenju sudjeluju tijela na nacionalnoj razini, a Komisija podupire i prati njihovo djelovanje.

05

Komisija od početka pandemije nastoji poticati suradnju i koordinaciju među državama članicama. Od ožujka 2020. donijela je niz smjernica i komunikacija kako bi pridonijela koordinaciji među državama članicama i zaštitila slobodno kretanje u Uniji tijekom pandemije bolesti COVID-19.73

Donesene su razne mjere, podrobnije opisane u kronologiji djelovanja na internetskim stranicama Komisije o odgovoru na pandemiju koronavirusa74.

Treba napomenuti da pravo na slobodno kretanje u EU-u nije bezuvjetno i može se ograničiti iz javnozdravstvenih razloga. To je utvrđeno u Ugovoru (članak 21. UFEU-a) i sekundarnom zakonodavstvu (Direktiva 2004/38).

Stoga u okviru odgovora na pandemiju države članice mogu uvoditi mjere kojima se ograničava slobodno kretanje osoba u EU-u. Poduzete mjere ne bi trebale prelaziti granice onoga što je nužno (proporcionalnost) i u okviru njih ne bi se trebale praviti razlike među putnicima na temelju državljanstva (nediskriminacija). Komisija je pratila poštovanje tih načela i bila je u bliskom kontaktu s državama članicama.

06

Kako bi se prijenos virusa usporio, 17. ožujka 2020.75 čelnici EU-a postigli su dogovor o koordiniranom privremenom ograničenju neobveznih putovanja u EU, koje se provodilo do 30. lipnja 2020. Kad je riječ o ograničenju putovanja u EU-u, od svibnja 2020. granice su se postupno ponovno otvarale, ali su se i dalje primjenjivala zdravstvena ograničenja (kao što su pravila o karanteni za osobe koje putuju iz visokorizičnih regija ili zahtjevi u pogledu testiranja), dok je zbog javnozdravstvenih aspekata iznesen opći savjet da se ne putuje. Vijeće je u lipnju 2020. donijelo Preporuku76 o privremenom ograničenju neobveznih putovanja u EU i mogućem ukidanju takvog ograničenja. Ta je preporuka ažurirana 2. veljače 2021.

07

Komisija je u listopadu 2020. predstavila dodatni skup mjera kako bi se ograničilo širenje koronavirusa, spasili životi i povećala otpornost unutarnjeg tržišta. Mjere su uključivale zajednički digitalni obrazac EU-a za lociranje putnika kako bi se državama članicama pomoglo pri procjeni rizika koji proizlaze iz dolazaka putnika i omogućilo praćenje kontakata77. U tom je razdoblju Komisija bila u kontaktu s državama članicama kako bi pratila situaciju i koordinirala ograničenja putovanja, osobito putem mreže nacionalnih kontaktnih točaka.

13

Prva natuknica – Komisija ističe da su u slučaju poremećaja za informiranje ponajprije zaduženi sami prijevoznici. U tom kontekstu Komisija naglašava da nacionalna provedbena tijela moraju redovito pratiti provedbene aktivnosti prijevoznika.

Međutim, Komisija redovito provodi istraživanja Eurobarometra o informiranosti građana o pravima putnika (posljednje je provedeno 2019.), koja potvrđuju da bi javnost trebalo dodatno informirati. Komisija tom postupku pridonosi internetskim stranicama „Vaša Europa”, ali i tako što pruža informacije u okviru kontaktnih centara Europe Direct (EDCC), podupire Mrežu europskih centara za zaštitu potrošača (ECC Net) i provodi kampanje o pravima putnika78.

Druga natuknica – Komisija se slaže s tim da se izvršenje propisa mora smatrati prioritetom. Zakonodavstvom koje je na snazi propisano je da države članice osnivaju svoja nacionalna provedbena tijela i utvrđuju djelotvorne, proporcionalne i odvraćajuće sankcije za povredu propisa o pravima putnika.

Izvršenje na razini nacionalnih provedbenih tijela može se razlikovati ovisno o nadležnostima koje su im dodijeljene u skladu s nacionalnim pravom (obvezujuće odluke, djelotvorne sankcije, postupanje u slučaju pojedinačnih pritužbi).

Treća natuknica – Komisija smatra da joj je trenutačni zadatak pratiti djelotvornu primjenu postojećeg okvira za prava putnika.

Komisija nije ovlaštena koordinirati provedbu okvira za prava putnika na razini država članica.

Opažanja

20

Komisija smatra da je iznimno važno da su turisti i putnici upoznati sa svojim pravima. Zbog toga redovito zahtijeva da se o tom pitanju provode ankete Eurobarometra.

Komisija je upoznata s činjenicom da bi javnost trebalo bolje informirati.

Vidjeti i odgovor Komisije na prvu natuknicu odlomka 13.

21

Komisija ističe da su u slučaju poremećaja za informiranje ponajprije zaduženi sami prijevoznici. Nacionalna provedbena tijela moraju redovito pratiti obavljaju li prijevoznici tu dužnost. Komisija je svim građanima osigurala praktične informacije, npr. na internetskim stranicama „Vaša Europa”, u okviru svoje informativne kampanje o pravima putnika i preko kontaktnih centara Europe Direct.

23

Komisija dodaje da se u skladu s Direktivom o putovanjima u paket aranžmanima putnicima mora izvršiti povrat ako raskinu ugovor zbog izvanrednih okolnosti koje se nisu mogle izbjeći (članak 12. stavak 2. Direktive o putovanjima u paket aranžmanima). U drugim slučajevima putnici mogu imati pravo na djelomični povrat novca (vidjeti članak 12. stavak 1. Direktive o putovanjima u paket aranžmanima).

27

Komisija je reagirala u svim navedenim slučajevima i zbog toga neke države članice nisu produžile niti izmijenile svoje privremene mjere. U preostalim je slučajevima Komisija pokrenula postupke zbog povrede.

Vidjeti i opažanja Suda u odlomku 65.

32

Države članice nisu dodijelile državnu potporu svim zračnim prijevoznicima i organizatorima paket aranžmana. Isto tako, oni koji nisu primili državnu potporu počeli su putnicima vraćati novac zahvaljujući mjerama za potporu i izvršnim mjerama koje su poduzele Komisija i države članice.

33 Zajednički odgovor Komisije na odlomke od 33. do 36. i okvir 6.:

Komisija je 2013. u vezi s Uredbom (EZ) br. 261/2004 predložila da se u slučajevima u kojima sudjeluju posrednici pojasne prava i obveze svih uključenih strana.

Kad je riječ o putovanjima u paket aranžmanima, koja nisu izravno usporediva, Komisija će procijeniti kako bi pravednija podjela opterećenja među gospodarskim subjektima u vrijednosnom lancu mogla pridonijeti boljoj zaštiti potrošača79.

Aktualnim dijalogom sa svim državama članicama u okviru mehanizma EU Pilot obuhvaćena je i provedba u slučajevima u kojima sudjeluju posrednici. Komisija i Mreža za suradnju u području zaštite potrošača pokrenule su koordiniranu anketu o trenutačnoj praksi zračnih prijevoznika kad je riječ o otkazivanju, u kojoj se spominje i to pitanje.

38

Komisija ističe da u Preporuci o vaučerima nisu samo predložene određene značajke vaučera, kao što su npr. zaštita od nesolventnosti, kako bi oni postali atraktivniji turistima i putnicima u paket aranžmanima. U njoj je naglašeno i da bi države članice i subjekte trebalo potaknuti da, osim aspekata državnih potpora, za potporu aktivnosti poduzeća i njihovih potreba za likvidnošću razmotre uporabu programa Unije.

Preporuka o vaučerima utjecala je na države članice na način da je većina njih u tom trenutku odlučila strože pratiti pravilnu provedbu postojećih pravila na razini pojedinačnih zračnih prijevoznika i organizatora paket aranžmana.

39

Prva natuknica – kad je riječ o pravima putnika u zračnom prometu i putovanjima u paket aranžmanima, Grčka je, na primjer, nakon pokretanja postupka zbog povrede prava izmijenila svoje nacionalno pravo: pravila o razdoblju valjanosti vaučera od 18 mjeseci više se ne primjenjuju na zahtjeve koji proizlaze iz otkazivanja letova od 1. rujna 2020.

Vidjeti i opažanja Suda u odlomku 65.

41

Treća natuknica – Komisija je u svojem prijedlogu iz 2013. predložila da se za nacionalna provedbena tijela uvedu zahtjevi u pogledu izvješćivanja.

44.

Države članice odgovorne su za određivanje prioriteta u pogledu potrošnje i odlučivanje o svrhama u koje žele dodijeliti potporu.

Kao tijelo nadležno za tržišno natjecanje Komisija je dužna ispitati može li se takva državna potpora proglasiti spojivom na temelju jednog od razloga navedenih u Ugovoru.

Komisijina je uloga poticati tržišno natjecanje, stoga nije na njoj da potiče države članice da državnu potporu povežu s povratom novca putnicima.

Međutim, Komisija je u svojoj Preporuci (EU) 2020/648 od 13. svibnja 2020. napomenula da države članice mogu dodijeliti potporu kako bi se olakšao povrat novca turistima i putnicima.

48 Zajednički odgovor Komisije na odlomke 48. i 54.:

Kako bi se ublažile posljedice pandemije, Europska komisija u ožujku 2020. predložila je da se donesu ne samo ad hoc pravila o državnim potporama, nego i ciljano zakonodavstvo kojim se zračni prijevoznici privremeno oslobađaju od obveza u skladu s pravom EU-a koje se odnose na iskorištenost slotova u zračnim lukama. Isto tako, u svibnju 2020. donijela je pravila o izmjeni Uredbe o zračnom prijevozu kako bi se financijski pritisak na zračne prijevoznike privremeno smanjio, čime se zračnim prijevoznicima suočenima s privremenim financijskim poteškoćama omogućilo da zadrže operativnu licenciju.

58

Navedeni iznosi državne potpore odgovaraju potporama koje su dodijelile države članice i koje je odobrila Komisija, a ne nužno iznosima koji su stvarno isplaćeni.

63

Na internetskim stranicama Re-open EU dostupne su informacije o ograničenjima putovanja koja su na snazi u svakoj državi članici. Glavne su internetske stranice relevantne za prava putnika Vaša Europa i internetske stranice o odgovoru na pandemiju koronavirusa, koje su pokrenute 1. ožujka 2020.

66

Treća natuknica – mjere Komisije uključivale su i prijedloge preporuka Vijeća ili zakonodavne prijedloge (npr. Preporuke Vijeća (EU) 2020/1475 od 13. listopada 2020. o koordiniranom pristupu ograničavanju slobodnog kretanja kao odgovor na pandemiju bolesti COVID-19, zajedničkog digitalnog obrasca EU-a za lociranje putnika, uredbe o uvođenju „digitalne zelene potvrde”) i brojna druga djelovanja navedena na internetskim stranicama Komisije o odgovoru na pandemiju koronavirusa80.

67

Prva natuknica – Komisija je već 2013. predložila pravila kojima se omogućuje bolja priprema za veliku krizu povezanu s pravima putnika u zračnom prometu (obvezni planovi za slučaj krize, stroža provedbena pravila, jasniji načini za rješavanje pritužbi). Ona su sad dopunjena mjerom br. 5881 iz strategije za održivu i pametnu mobilnost, koja je predviđena za četvrto tromjesečje 2021.

70

Komisija smatra ključnim da države članice pridonesu svojim nacionalnim mjerama i od njih traži da redovito ažuriraju informacije namijenjene turistima i putnicima.

71

Prva natuknica – za provedbu su nadležne države članice.

Kad je riječ o Uredbi 261/2004, Komisija pomaže nacionalnim provedbenim tijelima i nudi koordinaciju putem sastanaka nacionalnih provedbenih tijela i digitalne platforme (Wiki) za razmjenu informacija i pojašnjenje problema, prema potrebi uz tumačenje pravila. Komisija je donijela i Smjernice za tumačenje te redovito objavljuje ažurirani sažetak najvažnije sudske prakse.

Komisija je 2013. predložila i bolje provedbene alate, a zakonodavni predmet smatra se prioritetom.

Komisija smatra da bi pregovore o reviziji Uredbe (EZ) br. 261/2004 u Vijeću trebalo što prije odmrznuti i u svojem je programu rada za 2021. istaknula reviziju prava putnika u zračnom prometu kao prioritetni predmet. Komisija upozorava svako predsjedništvo Vijeća da se taj predmet hitno mora vratiti na dnevni red.

Druga natuknica – Komisijina strategija za održivu i pametnu mobilnost već sadržava mjere za financijsku zaštitu putnika: „Pravedna mobilnost podrazumijeva i zaštitu putnika i njihovih prava. Masovna otkazivanja tijekom pandemije bolesti COVID-19 pokazala su važnost takvih pravila na razini EU-a te njihove ujednačene provedbe i izvršenja. EU mora pomoći putnicima kada prijevoznici odu u stečaj ili se nalaze u teškoj krizi likvidnosti kao u kontekstu pandemije bolesti COVID-19. Putnici koji ne mogu nastaviti svoje putovanje moraju biti vraćeni u domovinu, a u slučaju otkazivanja putovanja prijevoznici moraju osigurati povrat cijene karata. Komisija razmatra mogućnosti i koristi raznih načina na koje se putnike može zaštititi od takvih događaja te će prema potrebi podnijeti zakonodavne prijedloge.”

Treća natuknica – Komisija podsjeća na to da je državama članicama preporučila da osiguraju takvu zaštitu vaučera i ujedno je spomenula mjere dostupne na razini EU-a koje državama članicama i poduzećima mogu pomoći u tom nastojanju (Preporuka od 13. svibnja 2020. o vaučerima).

Četvrta natuknica – Komisija smatra da uloge posrednika treba pojasniti te je već 2013. predložila određena pravila kojima se olakšavaju primjena i ostvarivanje prava putnika u zračnom prometu u slučajevima u kojima sudjeluju posrednici.

Zaključci i preporuke

75

Masovna otkazivanja tijekom pandemije bolesti COVID-19 pokazala su važnost pravila na razini EU-a te njihove ujednačene provedbe i izvršenja. Komisija se u strategiji za održivu i pametnu mobilnost82 obvezala da će razmotriti mogućnosti i koristi daljnje razrade jednostavnijeg, dosljednijeg i usklađenijeg multimodalnog okvira za prava putnika koji će se bolje provoditi i biti otporniji na krize.

76

Komisija smatra da su glavni problemi u kontekstu bolesti COVID-19 bili kriza likvidnosti s kojom su se prijevoznici i organizatori putovanja suočili zbog velikog broja otkazivanja i to što nisu svi prijevoznici obavijestili putnike o mogućnosti odabira između povrata novca ili povrata u obliku vaučera.

Komisija smatra da je potrebno pojasniti ulogu posrednika u pogledu prava putnika u zračnom prometu. Procijenit će i mogućnosti uspostave programa financijske zaštite kako bi se plaćanja putnika zaštitila od takvih kriza.

Komisija smatra da je to što nacionalna provedbena tijela nemaju pravnu obvezu izvješćivati Komisiju glavni razlog zašto takav pregled nije već dostupan. Komisija je već 2013. izradila zakonodavni prijedlog u tom pogledu.

Komisija je u međuvremenu upotrebljavala dostupne instrumente (dijalozi u okviru mehanizma EU Pilot, mjere u okviru Uredbe o suradnji u zaštiti potrošača) kako bi dobila te informacije. Ti su postupci u tijeku.

1. preporuka – Potrebno je bolje zaštititi prava putnika u zračnom prometu i poboljšati informiranost o njima
  1. Komisija prihvaća preporuku.
  2. Komisija prihvaća preporuku.
  3. Komisija prihvaća preporuku.
  4. Komisija prihvaća preporuku.
  5. Komisija prihvaća preporuku.
78

Države članice nisu dodijelile državnu potporu svim zračnim prijevoznicima i organizatorima paket aranžmana. Isto tako, oni koji nisu primili državnu potporu počeli su putnicima vraćati novac zahvaljujući mjerama za potporu i izvršnim mjerama koje su poduzele Komisija i države članice.

2. preporuka – Potrebno je poboljšati koordinaciju nacionalnih mjera i jasnije povezati državne potpore zračnim prijevoznicima s povratom novca putnicima
  1. Komisija prihvaća preporuku.
  2. Komisija prihvaća preporuku.
79

Za ostvarivanje prava putnika na razini zračnih prijevoznika ponajprije se moraju pobrinuti države članice i njihova nacionalna provedbena tijela. Komisijin je djelokrug ograničen na praćenje djelovanja nacionalnih provedbenih tijela. Komisija je već 2013. predložila dodatne alate za bolju provedbu. Nadalje, kao što je najavljeno u strategiji za održivu i pametnu mobilnost, Komisija će preispitati okvir za prava putnika, među ostalim u pogledu njegove otpornosti na krize.

3. preporuka – Potrebno je poboljšati alate i zakonodavstvo za zaštitu prava putnika u zračnom prometu
  1. Komisija prihvaća preporuku.
  2. Komisija prihvaća preporuku.
  3. Komisija prihvaća preporuku.
4. preporuka – Potrebno je razmotriti primjenu preporuka i na druge vrste prijevoza

Komisija prihvaća preporuku.

Revizorski tim

U tematskim izvješćima Suda iznose se rezultati revizija koje su provedene za politike i programe EU-a ili teme povezane s upravljanjem u posebnim proračunskim područjima. U odabiru i oblikovanju takvih revizijskih zadataka Sud nastoji postići što veći učinak uzimajući u obzir rizike za uspješnost ili usklađenost, vrijednost predmetnih prihoda ili rashoda, predstojeće razvojne promjene te politički i javni interes.

Ovu reviziju uspješnosti provelo je II. revizijsko vijeće, kojim predsjeda članica Suda Iliana Ivanova i koje je specijalizirano za rashodovna područja ulaganja u koheziju, rast i uključivanje. Reviziju je predvodila članica Suda Annemie Turtelboom, a potporu su joj pružali voditeljica njezina ureda Florence Fornaroli i ataše u njezinu uredu Dželil Išik, rukovoditelj Pietro Puricella, voditelj radnog zadatka Luc T'Joen te revizori Rene Reiterer i Sabine Maur‑Helmes. Jezičnu podršku pružao je James Verity.

Bilješke

1 https://ec.europa.eu/transport/themes/passengers_hr.

2 U vezi sa željezničkim prometom: Uredba (EZ) br. 1371/2007 Europskog parlamenta i Vijeća od 23. listopada 2007. o pravima i obvezama putnika u željezničkom prometu (SL L 315, 3.12.2007., str. 14.).

U vezi s brodskim prijevozom: Uredba (EU) br. 1177/2010 Europskog parlamenta i Vijeća od 24. studenoga 2010. o pravima putnika kada putuju morem ili unutarnjim plovnim putovima i o izmjeni Uredbe (EZ) br. 2006/2004 (SL L 334, 17.12.2010., str. 1.).

U vezi s autobusnim prijevozom: Uredba (EU) br. 181/2011 Europskog parlamenta i Vijeća od 16. veljače 2011. o pravima putnika u autobusnom prijevozu i izmjeni Uredbe (EZ) br. 2006/2004 (SL L 55, 28.2.2011., str. 1.).

3 Uredba (EU) 2021/782 Europskog parlamenta i Vijeća od 29. travnja 2021. o pravima i obvezama putnika u željezničkom prijevozu (preinaka) (SL L 172, 17.5.2021., str. 1.).

4 Uredba (EZ) br. 261/2004 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. veljače 2004. o utvrđivanju općih pravila odštete i pomoći putnicima u slučaju uskraćenog ukrcaja i otkazivanja ili dužeg kašnjenja leta […] te o stavljanju izvan snage Uredbe (EEZ) br. 295/91 (SL L 46, 17.2.2004., str. 1.).

5 COM(2013) 130 final od 13. ožujka 2013.

6 https://www.consilium.europa.eu/hr/policies/air-passenger-rights/.

7 Direktiva (EU) 2015/2302 Europskog parlamenta i Vijeća od 25. studenoga 2015. o putovanjima u paket-aranžmanima i povezanim putnim aranžmanima, o izmjeni Uredbe (EZ) br. 2006/2004 i Direktive 2011/83/EU Europskog parlamenta i Vijeća te o stavljanju izvan snage Direktive Vijeća 90/314/EEZ (SL L 326, 11.12.2015., str. 1.).

8 Direktiva Vijeća 90/314/EEZ od 13. lipnja 1990. o putovanjima, odmorima i kružnim putovanjima u paket-aranžmanima (SL L 158, 23.6.1990., str. 59.).

9 Uredba (EU) 2017/2394 Europskog parlamenta i Vijeća od 12. prosinca 2017. o suradnji između nacionalnih tijela odgovornih za izvršavanje propisâ o zaštiti potrošača i o stavljanju izvan snage Uredbe (EZ) br. 2006/2004 (SL L 345, 27.12.2017., str. 1.).

10 „WHO Coronavirus disease 2019 (COVID-19). Situation Report – 39”, 28. veljače 2020.

11 https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/events-as-they-happen.

12 Odluka Vijeća od 17. ožujka 2020. o koordiniranom privremenom ograničenju neobveznih putovanja u EU, koja se primjenjivala do 30. lipnja 2020. Nakon toga donesena je Preporuka Vijeća (EU) 2020/912 od 30. lipnja 2020. o privremenim ograničenjima neobveznih putovanja u EU i mogućem ukidanju takvih ograničenja, koja je izmijenjena Preporukom Vijeća (EU) 2021/132 od 2. veljače 2021. (SL L 41, 2.2.2021., str. 1.).

13 Preporuka Vijeća (EU) 2020/1475 od 13. listopada 2020. o koordiniranom pristupu ograničavanju slobodnog kretanja kao odgovor na pandemiju bolesti COVID-19.

14 https://www.ecdc.europa.eu/en/covid-19/situation-updates/weekly-maps-coordinated-restriction-free-movement.

15 Preporuka Vijeća (EU) 2021/132 od 2. veljače 2021. o izmjeni Preporuke (EU) 2020/912 o privremenom ograničenju neobveznih putovanja u EU i mogućem ukidanju takvog ograničenja (SL L 41, 4.2.2021., str. 1.).

16 https://aviationbenefits.org/around-the-world/europe/.

17 https://www.eurocontrol.int/sites/default/files/2020. – 06./eurocontrol-prr-2019.pdf.

18 https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/view/AVIA_PAOC__custom_828 232/default/ table?lang=hr .

19 https://www.aci-europe.org/press-release/307-aci-europe-sounds-alarm-bell-over-the-future-of-regional-air-connectivity.html.

20 Na temelju usporedbe iznosa vraćenog novca i prosječne cijene zrakoplovne karte.

21 Rezolucija EP-a „Strategija EU-a za održivi turizam” (2020/2038(INI)) od 25. ožujka 2021.

22 Izvor: Sud, na temelju podataka Komisije.

23 Tematsko izvješće br. 30/2018 „Putnici u EU-u imaju opsežna prava, ali se i dalje moraju boriti da ih ostvare”. Vidjeti odlomke 28. – 32.

24 Eurobarometar 93, ljeto 2020. Vidjeti https://data.europa.eu/euodp/en/data/dataset/S2262_93_1_93_1_eng?locale=hr.

25 Eurobarometar 93, ljeto 2020. Vidjeti https://data.europa.eu/euodp/en/data/dataset/S2262_93_1_93_1_eng?locale=hr.

26 Članak 5. stavak 1. točka (a) i članak 8. stavak 1. Uredbe (EZ) br. 261/2004.

27 Članak 12. stavak 4. Direktive (EU) 2015/2302.

28 Izvješće Komisije Europskom parlamentu i Vijeću o primjeni Direktive (EU) 2015/2302 Europskog parlamenta i Vijeća o putovanjima u paket-aranžmanima i povezanim putnim aranžmanima (COM(2021) 90 final) od 26.2.2021., točka 5.1.2.

29 http://www.ejustice.just.fgov.be/eli/besluit/2020/03/19/2 020 040 676/staatsblad.

30 https://www.rijksoverheid.nl/documenten/kamerstukken/2020/03/30/aanwijzing-aan-de-ilt-inzake-handhaving-verordening-eg-nr-261. – 200.4.

31 https://www.legifrance.gouv.fr/loda/id/JORFTEXT000 041 755 833/.

32 Te su se prakse primjenjivale i u slučaju drugih načina prijevoza. Na primjer, tijekom obavljanja revizije Sud je otkrio da su slični slučajevi postojali i u vezi s vaučerima za krstarenja i za prijevoz željeznicama velikih brzina.

33 https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/hr/inf_20_1212.

34 Preporuka Komisije (EU) 2020/648 od 13. svibnja 2020. o vaučerima koji se nude turistima i putnicima kao alternativa povratu novca za otkazane paket-aranžmane i usluge prijevoza u kontekstu pandemije bolesti COVID-19 (SL L 151, 14.5.2020., str. 10.).

35 Ured Međunarodne organizacije civilnog zrakoplovstva za zračni promet, „Effects of Novel Coronavirus (COVID‐19) on Civil Aviation: Economic Impact Analysis”, ožujak 2021., https://www.icao.int/sustainability/Documents/Covid-19/ICAO_coronavirus_Econ_Impact.pdf.

36 IATA, „COVID-19 Cash burn analysis”, ožujak 2020.

37 „Study on the current level of protection of air passenger rights in the EU”, https://ec.europa.eu/transport/themes/passengers/news/2020. – 01.-13-air-passenger-rights-study_en.

38 Članak 107. stavak 2. i stavak 3. UFEU-a.

39 Komunikacija Komisije (2020/C 91 I/01) izvorno je objavljena 20. ožujka 2020. i isprva je bila valjana do kraja 2020. Kasnije je nekoliko puta mijenjana i trenutačno se primjenjuje do kraja 2021.

40 Komunikacija Komisije (2020/C 91 I/01), točka 9.

41 Komunikacija Komisije (2020/C 91 I/01), točke 44. i 83.

42 Uredba (EU) br. 2020/459 Europskog parlamenta i Vijeća od 30. ožujka 2020. o izmjeni Uredbe Vijeća (EEZ) br. 95/93 o zajedničkim pravilima za dodjelu slotova u zračnim lukama Zajednice (SL L 99, 31.3.2020., str. 1).

43 Ugovor o funkcioniranju Europske unije, članak 107. stavak 2. točka (b) i stavak 3. točka (b).

44 Uvodna izjava 22. i točka 15. Preporuke Komisije (EU) 2020/648 od 13. svibnja 2020. o vaučerima koji se nude turistima i putnicima kao alternativa povratu novca za otkazane paket-aranžmane i usluge prijevoza u kontekstu pandemije bolesti COVID-19 (SL L 151, 14.5.2020., str. 10.).

45 Bugarska, Danska (2 slučaja), Litva, Nizozemska, Poljska i Švedska.

46 Cipar, Njemačka i Nizozemska.

47 Latvija i Litva.

48 Austrija.

49 https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/coronavirus-response/travel-during-coronavirus-pandemic_hr#passenger-and-traveller-rights.

50 https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/coronavirus-response/travel-during-coronavirus-pandemic_hr#passenger-and-traveller-rights.

51 https://europa.eu/youreurope/.

52 Obavijest Komisije – Smjernice za tumačenje uredbi EU-a o pravima putnika u kontekstu razvoja situacije s [bolešću COVID]-19, (C 2020) 1830 final od 18.3.2020.

53 Vidjeti https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/coronavirus_info_ptd_19.3.2020.pdf.

54 https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/TA-9. – 202.0. – 0054._HR.html.

55 https://www.consilium.europa.eu/hr/meetings/tte/2020/04/29/.

56 Vidjeti https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/hr/INF_20_1212.

57 https://ec.europa.eu/atwork/applying-eu-law/infringements-proceedings/infringement_decisions/?lang_code=hr.

58 Uz Grčku i Italiju to se odnosi na Bugarsku, Češku, Cipar, Francusku, Hrvatsku, Litvu, Poljsku, Portugal i Slovačku. Vidjeti https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/hr/INF_20_1687.

59 https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/hr/inf_20_1687.

60 Komunikacija Komisije Europskom parlamentu i Vijeću „Nova strategija za potrošače – Jačanje otpornosti potrošača radi održivog oporavka”, (COM(2020) 696 final); https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/hr/ip_20_2069.

61 COM(2021) 90 final od 26.2.2021.

62 Komunikacija Komisije „Strategija za održivu i pametnu mobilnost – usmjeravanje europskog prometa prema budućnosti” (COM(2020) 789 final od 9.12.2020.), točke 91. i 92.

63 https://reopen.europa.eu/hr.

64 Komunikacija COM(2020) 687 final o dodatnim mjerama za odgovor na bolest COVID-19.

65 Rezolucija Europskog parlamenta od 25. ožujka 2021. o uspostavi strategije EU-a za održivi turizam (2020/2038(INI)), točka 66.

66 Rezolucija Europskog parlamenta od 25. ožujka 2021. o uspostavi strategije EU-a za održivi turizam (2020/2038(INI)), točka 67.

67 Članak 17. stavci 1. i 2. Direktive (EU) 2015/2302 Europskog parlamenta i Vijeća od 25. studenoga 2015. o putovanjima u paket-aranžmanima i povezanim putnim aranžmanima, o izmjeni Uredbe (EZ) br. 2006/2004 i Direktive 2011/83/EU Europskog parlamenta i Vijeća te o stavljanju izvan snage Direktive Vijeća 90/314/EEZ (SL L 326, 11.12.2015., str. 1.).

68 Izvješće Komisije Europskom parlamentu i Vijeću o primjeni Direktive (EU) 2015/2302 Europskog parlamenta i Vijeća o putovanjima u paket-aranžmanima i povezanim putnim aranžmanima (COM(2021) 90 final) od 26.2.2021., točke 4.2.2. i 5.2.6.

69 Vidjeti https://www.test-achats.be/argent/assurances-assistance-voyage/dossier/coronavirus.

70 https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/coronavirus-response/timeline-eu-action_hr

71 COM(2020) 789 final.

72 COM(2013) 130 final od 13. ožujka 2013.

73 Vidjeti popis u bilješci 3. uz uvodnu izjavu 8. Preporuke Vijeća (EU) 2020/1475: Komisijine Smjernice za mjere upravljanja granicama radi zaštite zdravlja i dostupnosti robe i osnovnih usluga (SL C 86I, 16.3.2020., str. 1.), Komisijine COVID-19 Smjernice o ostvarivanju slobodnog kretanja radnika (SL C 102I, 30.3.2020., str. 12.), „Zajednički europski plan za ukidanje mjera ograničavanja širenja bolesti COVID-19” predsjednice Europske komisije i predsjednika Europskog vijeća, Komisijine Smjernice za slobodno kretanje zdravstvenih djelatnika i minimalno usklađivanje osposobljavanja u kontekstu hitnih mjera protiv bolesti COVID-19 (SL C 156, 8.5.2020., str. 1.), Komunikacija Komisije o postupnom i koordiniranom pristupu ponovnoj uspostavi slobode kretanja i ukidanju kontrola na unutarnjim granicama (SL C 169, 15.5.2020., str. 30.), Komunikacija Komisije o trećoj procjeni primjene privremenog ograničenja neobveznih putovanja u EU (COM(2020) 399 final), Komisijine Smjernice o sezonskim radnicima u EU-u u kontekstu pandemije bolesti COVID-19 (SL C 235I, 17.7.2020., str. 1.), Komunikacija Komisije o uvođenju zelenih traka u okviru mjera upravljanja granicama radi zaštite zdravlja i dostupnosti robe i osnovnih usluga (SL C 96I, 24.3.2020., str. 1.), Smjernice Komisije o olakšavanju izvođenja operacija zračnog prijevoza tereta tijekom pandemije bolesti COVID-19 (SL C 100I, 27.3.2020., str. 1.) i Komisijine Smjernice za zaštitu zdravlja, repatrijaciju i putne aranžmane pomoraca, putnika i drugih osoba na brodovima (SL C 119, 14.4.2020., str. 1.).

74 https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/coronavirus-response/timeline-eu-action_hr

75 https://www.consilium.europa.eu/hr/policies/coronavirus/covid-19-travel-and-transport/

76 Preporuka Vijeća (EU) 2020/912 od 30. lipnja 2020. o privremenom ograničenju neobveznih putovanja u EU i mogućem ukidanju takvog ograničenja; SL L 208 od 1.7.2020., str. 1.

77 https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/hr/ip_20_1986

78 https://ec.europa.eu/transport/themes/passengers/campaign_en

79 Vidjeti COM(2013) 130 final (novi članak 14. stavci 6. i 7.) i COM(2021) 90 final, str. 21.

80 https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/coronavirus-response/timeline-eu-action_hr

81 „Priprema planova za slučaj krize za prometni sektor, uključujući zdravstvene, sigurnosne i operativne mjere i neophodni prijevoz”.

82 COM(2020) 789 final.

Kontakt

EUROPSKI REVIZORSKI SUD
12, rue Alcide De Gasperi
1615 Luxembourg
LUKSEMBURG

Tel.: +352 4398-1
Upiti: eca.europa.eu/hr/Pages/ContactForm.aspx
Internetske stranice: eca.europa.eu
Twitter: @EUAuditors

Više informacija o Europskoj uniji dostupno je na internetu (http://europa.eu).

Luxembourg: Ured za publikacije Europske unije, 2021.

PDF ISBN 978-92-847-6365-8 ISSN 2315-2230 doi:10.2865/534 QJ-AB-21-015-HR-N
HTML ISBN 978-92-847-6348-1 ISSN 2315-2230 doi:10.2865/191 QJ-AB-21-015-HR-Q

AUTORSKA PRAVA

© Europska unija, 2021.

Politika Europskog revizorskog suda (Sud) o ponovnoj uporabi sadržaja provodi se na temelju Odluke Europskog revizorskog suda br. 6. – 201.9 o politici otvorenih podataka i ponovnoj uporabi dokumenata.

Osim ako je drukčije navedeno (npr. u pojedinačnim napomenama o autorskim pravima), sadržaj Suda koji je u vlasništvu EU-a ima dozvolu Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). To znači da je ponovna uporaba dopuštena pod uvjetom da se na odgovarajući način navede izvor i naznače promjene. Osoba koja ponovno upotrebljava sadržaj ne smije izmijeniti izvorno značenje ili poruku dokumenata. Sud ne snosi odgovornost za posljedice ponovne uporabe.

Ako određeni sadržaj prikazuje osobe čiji je identitet moguće utvrditi, npr. u slučaju fotografija koje prikazuju osoblje Suda, ili ako uključuje djela trećih strana, dužni ste zatražiti dodatno dopuštenje. Ako dobijete dopuštenje, njime se poništava i zamjenjuje prethodno opisano opće dopuštenje i jasno se navode sva ograničenja koja se primjenjuju na uporabu tog sadržaja.

Za uporabu ili reprodukciju sadržaja koji nije u vlasništvu EU-a dopuštenje ste po potrebi dužni zatražiti izravno od nositelja autorskih prava:

Fotografija, odlomak 9.: © Getty Images / Vertigo3d.

Fotografija, odlomak 45.: © Getty Images / Patrick Foto.

Softver ili dokumenti na koje se primjenjuju prava industrijskog vlasništva, kao što su patenti, žigovi, registrirani dizajn, logotipi i nazivi, nisu obuhvaćeni politikom Suda o ponovnoj uporabi sadržaja te nemate dozvolu za njihovu uporabu.

Na internetskim stranicama institucija Europske unije unutar domene europa.eu dostupne su poveznice na internetske stranice trećih strana. Sud nema nikakvu kontrolu nad njihovim sadržajem te je stoga preporučljivo da provjerite njihove politike zaštite osobnih podataka i autorskih prava.

Uporaba logotipa Europskog revizorskog suda

Logotip Europskog revizorskog suda ne smije se upotrebljavati bez prethodne suglasnosti Europskog revizorskog suda.

KONTAKT S EU-om

Osobno
U cijeloj Europskoj uniji postoje stotine informacijskih centara Europe Direct. Adresu najbližeg centra možete pronaći na: https://europa.eu/european-union/contact_hr

Telefonom ili e-poštom
Europe Direct je služba koja odgovara na vaša pitanja o Europskoj uniji. Možete im se obratiti:

TRAŽENJE INFORMACIJA O EU-u

Na internetu
Informacije o Europskoj uniji na svim službenim jezicima EU-a dostupne su na internetskim stranicama Europa: https://europa.eu/european-union/index_hr

Publikacije EU-a
Besplatne publikacije EU-a i publikacije EU-a koje se plaćaju možete preuzeti ili naručiti preko internetske stranice: https://op.europa.eu/hr/publications. Za više primjeraka besplatnih publikacija obratite se službi Europe Direct ili najbližemu informacijskom centru (vidjeti https://europa.eu/european-union/contact_hr).

Zakonodavstvo EU-a i povezani dokumenti
Za pristup pravnim informacijama iz EU-a, uključujući cjelokupno zakonodavstvo EU-a od 1952. na svim službenim jezičnim verzijama, posjetite internetske stranice EUR-Lexa: http://eur-lex.europa.eu

Otvoreni podatci iz EU-a
Portal otvorenih podataka EU-a (http://data.europa.eu/euodp/hr) omogućuje pristup podatkovnim zbirkama iz EU-a. Podatci se mogu besplatno preuzimati i ponovno uporabiti u komercijalne i nekomercijalne svrhe.