Zvláštní zpráva
15 2021

Práva cestujících v letecké dopravě během pandemie COVID-19:
navzdory úsilí Komise není zajištěna ochrana hlavních práv

O zprávě: Analyzovali jsme, jak Komise chránila práva cestujících v letecké dopravě v EU v době krize COVID-19.

Zjistili jsme, že cestující v letecké dopravě nebyli v průběhu krize COVID-19 v plném rozsahu informováni o svých právech. V počátečním období krize nebyla mnoha cestujícím proplacena náhrada nebo cestující neměli jinou možnost než přijmout poukazy. Od června 2020 začaly letecké společnosti cestujícím peníze vracet, i když se značným zpožděním. Členské státy neprovázaly poskytnutou státní podporu s úhradou nákladů pro cestující, i když Komise se jasně vyjádřila v tom smyslu, že mohou. Komise chránila práva cestujících v letecké dopravě a podnikala kroky ke zmírnění dopadů krize, a to navzdory limitům stávajícího právního rámce. Návrhy v tomto ohledu, které by mohly přispět k nápravě této situace, byly prezentovány v roce 2013, Rada se ale dosud neshodla na svém stanovisku.

Komisi doporučujeme, aby lépe zajišťovala ochranu práv cestujících v letecké dopravě a informovala je o jejich právech, více koordinovala vnitrostátní opatření a lépe provázala státní podporu leteckým společnostem s náhradou nákladů pro cestující a zlepšila nástroje a právní předpisy na ochranu práv cestujících v letecké dopravě.

Zvláštní zpráva EÚD podle čl. 287 odst. 4 druhého pododstavce Smlouvy o fungování EU.

Tato publikace je k dispozici ve 23 jazycích v tomto formátu:
PDF
PDF General Report

Shrnutí

I

Pandemie COVID-19 měla významný dopad na mnoho hospodářských odvětví. Cestování a cestovní ruch v EU patřily k prvním, které pandemie bezprostředně zasáhla, když způsobila závažné narušení dopravy, a mnoho letadel přestalo létat. Řada letů byla zrušena a cestující, kteří nemohli odletět, začali podávat žádosti o proplacení nákladů. Letecké společnosti a organizátory souborných služeb postihla náhlá a závažná krize likvidity, do níž členské státy vstoupily, když těmto společnostem poskytly nebývalou úroveň podpory, jež jim umožnila pokračovat v provozu, a krizi vyvolanou onemocněním COVID-19 přežít.

II

Analyzovali jsme, jak krize COVID-19 ovlivnila práva cestujících v letecké dopravě. Ačkoli jsme se zaměřili na úlohu Komise, posuzovali jsme, zda bylo zaručeno právo na přístup k informacím a právo cestujících v letecké dopravě na náhradu. Zkoumali jsme také, jak byla leteckým společnostem poskytnuta státní podpora, zda byla tato podpora provázána s ochranou práv cestujících a zda nedostatky, které existovaly před pandemií COVID-19, přetrvávaly nebo se v důsledku krize ještě prohloubily.

III

Po skončení krize COVID-19 bude obnovení letecké dopravy důležitým aspektem hospodářského oživení EU. Tato zpráva je pro Komisi a její snahu o zjednodušení a posílení právního rámce, jeho větší soudržnost a přizpůsobenost s cílem zajistit ochranu práv cestujících v EU zdrojem informací.

IV

Celkově jsme zjistili, že:

  1. krize způsobená onemocněním COVID-19 jasně vyjevila skutečnost, že cestující v letecké dopravě nejsou plně informováni o svých právech a že existuje riziko, že v důsledku toho přijdou o peníze, na něž mají nárok. Krize rovněž objasnila omezení prosazování práv cestujících v letecké dopravě ze strany členských států: mnoha cestujícím nebyly v počáteční fázi krize náklady proplaceny a mnozí další neměli jinou možnost než přijmout jako kompenzaci poukazy. Od června 2020 začaly letecké společnosti cestujícím peníze vracet, i když se značným zpožděním. V době našeho auditu byla schopnost cestujících dostat peníze zpět omezená, a to jak v případě účasti zprostředkovatelů (např. cestovních kanceláří), tak v případech, kdy byly cestujícím vnuceny poukazy. Většina letenek a poukazů cestujících navíc není chráněna před platební neschopností leteckých společností. Skutečnost, že nebyly stanoveny příslušné vykazovací povinnosti – není například možné získat přehled o počtu cestujících, kteří požadují vrácení peněz, a o počtu případů nevyřešených v rámci zákonných lhůt v celé EU –, je sama o sobě důležitou součástí problému prosazování práv cestujících v letecké dopravě.
  2. Vnitrostátní opatření přijatá v rámci boje proti pandemii, často nekoordinovaně a jednostranně, přispěla ke zhroucení letecké dopravy a zapříčinila velkou krizi likvidity leteckých společností a organizátorů souborných služeb. Dočasný rámec Komise pro státní podporu usnadnil poskytnutí státní podpory v nebývalé výši 34,7 miliardy EUR leteckým společnostem a organizátorům souborných služeb ze strany členských států. I když členské státy byly povinny zajistit, aby určití příjemci státní podpory informovali Komisi o tom, jak byla tato podpora využita k pokroku při plnění cílů politiky EU týkajících se ekologické a digitální transformace, v případě náhrad cestujícím v letecké dopravě žádná taková povinnost neplatila. Při schvalování opatření státní podpory Komise nemůže ukládat podmínky v oblasti práv cestujících, dala však jasně najevo, že členské státy se mohou rozhodnout tak učinit. Členské státy se nicméně nerozhodly podporu poskytovanou leteckým společnostem s právy cestujících neprovázat. To je jeden z důvodů, proč letecké společnosti postupovaly odlišně, pokud jde o načasování a způsob náhrady nákladů cestujícím.
  3. Internetové stránky Komise „Re-open.EU“ poskytují cenné informace potenciálním uživatelům všech druhů dopravy, závisí ale na informacích od členských států a ty nejsou vždy aktuální.
  4. Komise během pandemie chránila práva cestujících v letecké dopravě a podnikala kroky ke zmírnění dopadů krize, a to navzdory limitům stávajícího právního rámce. Zejména pravomoci vymáhat práva cestujících v letecké dopravě byly omezené. Návrh posílit donucovací pravomoci Komise z roku 2013 nebyl Radou dosud schválen.
V

V této zprávě doporučujeme, aby Komise:

  1. lépe zajišťovala ochranu práv cestujících v letecké dopravě a lépe o těchto právech informovala;
  2. více koordinovala vnitrostátní opatření a lépe provázala státní podporu leteckým společnostem s náhradou nákladů pro cestující;
  3. zlepšila nástroje a právní předpisy na ochranu práv cestujících v letecké dopravě;
  4. zvážila význam doporučení obsažených v této zprávě i pro jiné druhy dopravy.

Úvod

Práva cestujících v EU

01

Posledních třicet let bylo obdobím prudkého rozvoje cestovního ruchu v Evropě1. EU podnikla kroky k zajištění harmonizované úrovně ochrany práv cestujících s cílem usnadnit mobilitu cestujících v letecké, železniční, vodní a autobusové dopravě. Práva cestujících jsou definována na úrovni EU, uplatňována dopravci a vymáhána vnitrostátními orgány.

02

Politika EU v oblasti ochrany práv cestujících má přímý dopad na občany a zviditelňuje ji. Jedná se rovněž o politiku, kterou Komise považuje za jeden ze svých velkých úspěchů, neboť posiluje postavení spotřebitelů zaručením jejich práv.

03

Právní předpisy EU poskytují cestujícím v letecké dopravě například právo na proplacení letenek, přesměrování a pomoc na místě (občerstvení nebo ubytování v hotelu), pokud jsou jejich lety zrušeny nebo výrazně zpožděny nebo pokud jim byl odepřen nástup na palubu (viz rámeček 1).

Rámeček 1

Právní předpisy EU na ochranu práv cestujících v letecké dopravě

K zajištění harmonizované míry ochrany pro cestující ve čtyřech druzích hromadné dopravy (letecké, železniční, vodní a autobusové) provádí Evropská komise pravidelné aktualizace příslušných právních předpisů pro všechny druhy dopravy2. Poslední taková aktualizace se týkala železničního sektoru3.

Pokud jde o leteckou dopravu, nařízení o právech cestujících v letecké dopravě, nařízení č. 261/20044, stanoví pravidla EU týkající se náhrad a pomoci cestujícím v letecké dopravě v případě odepření nástupu na palubu, zrušení nebo významného zpoždění letů. Toto nařízení se vztahuje na všechny odlety cestujících z letiště v členském státě nebo z letiště v zemi mimo EU na letiště v členském státě, avšak pouze pokud je provozující letecký dopravce dopravcem z EU.

Komise navrhla revizi nařízení v roce 20135 po narušení dopravy způsobeném sopkou Eyjafjallajökull v roce 2011. Tento návrh podpořil Parlament v roce 2014, nikoli však Rada6. Zahrnoval revidované postupy, jejichž cílem je zajistit lepší ochranu práv cestujících v době krize, jako je zlepšení postupů vyřizování stížností a posílení prosazování, monitorování a ukládání sankcí.

Pro cestující v letecké dopravě, kteří využívají souborné cestovní služby (např. kombinace letu a hotelu), zajišťuje směrnice o souborných cestovních službách (PTD)7, která nabyla účinnosti v roce 2018, mimo jiné záruku vrácení peněz a repatriaci v případě platební neschopnosti organizátora souborných cestovních služeb. Tato směrnice nahradila směrnici o souborných cestovních službách z roku 19908.

Nařízení i směrnice spadají do oblasti působnosti nařízení o spolupráci v oblasti ochrany spotřebitele z roku 2017 (nařízení SOOS)9.

04

Do provádění a prosazování těchto práv a dohledu nad nimi je zapojeno mnoho subjektů. Letecké společnosti musí uplatňovat práva cestujících. Komise sleduje provádění právního rámce, může navrhovat jeho změny a v případě potřeby vydává doporučení nebo pokyny pro harmonizaci provádění. Za prosazování práva EU na vnitrostátní úrovni odpovídají vnitrostátní orgány členských států odpovědné za uplatňování příslušných předpisů. Na stížnosti obdržené od cestujících může rovněž reagovat síť pro spolupráci v oblasti ochrany spotřebitele. V příloze I uvádíme přehled všech zúčastněných organizací a jejich úlohy pro cestující v letecké dopravě a v příloze II pro cestující, kteří si zakoupili souborné cestovní služby.

Omezení cestování během pandemie onemocnění COVID-19

05

Dne 30. ledna 2020 vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) šíření onemocnění COVID-19 za „ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu“. Na konci února 2020 nicméně vydala doporučení10, v němž zdůraznila, že v souvislosti s šířením onemocnění COVID-19 je důležité neuplatňovat žádná cestovní nebo obchodní omezení. Na konci prvního čtvrtletí roku 2020 však státy na celém světě začaly cestování přes své hranice omezovat a později zakazovat. Zatímco původně se omezení uplatňovala především na cesty z Číny (kde začala pandemie), rychle se rozšířila do jiných oblastí. Dne 11. března 2020 označila WHO šíření COVID-19 za pandemii11 a Spojené státy oznámily pozastavení přepravy z Evropy. O týden později uzavřela EU své vnější hranice pro cestující v letecké dopravě12. S tím, jak se pandemie zhoršila, jednotlivé členské státy EU rovněž začaly uzavírat své hranice pro komerční leteckou dopravu z jiných zemí v rámci EU. Do dubna 2020 zavedlo kontroly na vnitřních hranicích 14 členských států schengenského prostoru (viz obrázek 1). V té době už i WHO přijala diferencovanější přístup, například vyzdvihla potřebu zavést vhodná a přiměřená cestovní opatření a vyvažovat přitom socioekonomické důsledky těchto opatření (nebo dočasných omezení) a možné nepříznivé důsledky pro veřejné zdraví.

Obrázek 1

Přehled zemí EU, které jsou signatáři Schengenské smlouvy a které kvůli pandemii COVID-19 uzavřely své hranice pro komerční dopravu

Zdroj: EÚD.

06

Od května 2020 se interní hranice znovu postupně znovu otevíraly, ale nadále platila hygienická omezení (např. karanténní pravidla pro osoby cestující z vysoce rizikových regionů nebo požadavky na testování) a z hlediska veřejného zdraví bylo obecně doporučeno necestovat.

07

V říjnu 2020 Rada na základě návrhu Komise vydala nezávazné doporučení požadující, aby členské státy cestovní omezení lépe koordinovaly13. Zejména navrhla, aby byla použita společná klasifikace14 zemí a regionů, tzv. semafor EU (EU Traffic Lights), aby občané mohli své cesty lépe plánovat. Rada v únoru 2021 varovala před veškerými cestami, které nejsou nezbytně nutné, do oblastí klasifikovaných jako vysoce rizikové, dokud se epidemiologická situace nezlepší15. Členské státy po celou dobu trvání auditu nadále rozhodovaly o cestovních omezeních jednostranně, často bez předchozího upozornění, jak se uvádí v rámečku 2.

Rámeček 2

Příklady vnitrostátních opatření uplatňovaných o Velikonocích 2021

Belgie používala svůj vlastní semafor pro regiony s vysokým, středním a nízkým rizikem, nadále platil zákaz veškerého „zbytného“ mezinárodní cestovního ruchu (do 18. dubna 2021) a současně bylo povoleno cestování po Belgii.

Nizozemsko rovněž na základě vnitrostátního posouzení rizik povolilo cestování v rámci země, ale důrazně doporučilo cestujícím, aby necestovali do zahraničí.

Svou vlastní národní klasifikaci rizikových oblastí přijala i Itálie. Povolení cestovat se odvíjela od barevných kódů regionů a pro všechny cizí státní příslušníky cestující do země přidala kromě povinných testů i pětidenní karanténu.

Francie, která používá národní klasifikaci rizikových oblastí, znemožnila svým obyvatelům cestovat mezi regiony; zahraniční turisté mohli do Francie přicestovat po povinném testu na onemocnění COVID.

Španělsko přijalo obdobná opatření jako Francie (nebylo povoleno cestovat do zahraničí, ale zahraniční turisté mohli přicestovat), přičemž u cestovních omezení se uplatňoval společně dohodnutý přístup EU fungující na principu „semaforu“.

V Německu se cestovní omezení uplatňovala na základě informací, o něž se opírá evropský princip „semaforu“, a na základě národní definice rizikových oblastí. Cestovat do zahraničí bylo možné, například na Mallorku (španělský ostrov s nízkou mírou výskytu infekce), v rámci Německa však bylo důrazně doporučeno necestovat (a ubytovací zařízení zůstala uzavřena).

Dopady cestovních omezení souvisejících s onemocněním COVID-19 na leteckou osobní dopravu

08

Přestože dřívější krize zpomalily růst odvětví letecké dopravy, nezastavily jej. Například v roce 2002 se po teroristických útocích ve Spojených státech letecká doprava v Evropě snížila o 2 %. V roce 2009 způsobila finanční recese pokles o 6,6 %. Erupce islandské sopky Eyjafjallajökull v roce 2010 způsobila zrušení 111 000 letů v dubnu téhož roku. Rámeček 3 ilustruje význam letecké dopravy pro hospodářství EU.

Rámeček 3

Letecká doprava v hospodářství EU

Letecká doprava je klíčem k hospodářskému rozvoji. V roce 2018 zaměstnávalo odvětví letecké dopravy v EU‑28 téměř 2 700 000 osob, připadalo na něj 13,5 milionu pracovních míst a jeho hospodářská činnost dosahovala hodnoty 840 miliard EUR. To odpovídá podílu na míře zaměstnanosti ve výši 3,6 % a na hrubém domácím produktu (HDP) ve výši 4,4 %16. V roce 2019 přepravilo 11 milionů letů17 více než miliardu cestujících18.

09

Dopad pandemie COVID-19 a její trvání však nemají obdoby. V EU byl dopad cestovních omezení na počet letů a cestující ještě významnější než v jiných částech světa. Je to dáno menší velikostí různých domácích trhů EU a pokračujícími vnitrostátními omezeními, která členské státy uvalují na mezinárodní cestování jako prostředek boje proti šíření pandemie. V evropské síti letišť bylo uzavřeno téměř 7 000 leteckých tras19. Mnoho letadel nevzlétlo, protože lety byly zrušeny a fungování tohoto odvětví se prakticky zastavilo.

© Getty Images / Vertigo3d.

10

V dubnu 2020 se v EU uskutečnilo o 88 % méně letů než o rok dříve (viz obrázek 2). Počet cestujících v EU za měsíc dále klesl ze 70 milionů v lednu a únoru 2020 na pouhý 1 milion v dubnu, což je o 99 % méně než v dubnu 2019 (viz obrázek 3). Celkové snížení počtu cestujících za prvních šest měsíců roku 2020 odhadl Eurostat na 346 milionů a Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) na 800 milionů, tj. 67 % za celý rok. Podle našeho odhadu bylo od března do května 2020 zrušeno přibližně 50 milionů letenek20.

Obrázek 2

Dopad pandemie na evropský letový provoz: letecká doprava v Evropě 2019 vs 2020 (počet letů)

Zdroj: analýza EÚD na základě přehledu ukazatelů jednotného evropského nebe.

Obrázek 3

Dopad pandemie na počet cestujících v letecké dopravě (v milionech cestujících v letecké dopravě)

Zdroj: Eurostat. Údaje jsou k dispozici pouze do června 2020.

11

Odhaduje se, že v cestovním ruchu a odvětvích souvisejících s cestováním je v EU ohroženo nejméně šest milionů pracovních míst21. V období od března 2020 do března 2021 poskytly členské státy podnikům veřejnou podporu ve výši více než 3 bilionů EUR, aby zmírnily dopady krize COVID-19 na jejich hospodářství22.

12

V případě leteckých společností způsobilo náhlé omezení cestování závažnou krizi likvidity. Vzhledem k tomu, že prakticky nepřicházely žádné nové rezervace, neměly společnosti dostatek hotovosti na úhradu fixních nákladů nebo na vratky cestujícím. Staly se závislými na svých hotovostních rezervách nebo na ochotě vlád členských států zachránit je před možným úpadkem.

Předchozí audit práv cestujících

13

V roce 2018 jsme zveřejnili zvláštní zprávu o právech cestujících, která se týká všech druhů dopravy23. Tato zpráva zdůraznila, že ještě před vypuknutím pandemie COVID-19:

  • bylo povědomí o existenci práv cestujících poměrně nízké;
  • se uplatňování práv cestujících v letecké dopravě v jednotlivých členských státech značně lišilo. Je tomu tak proto, že vnitrostátní orgány, které za uplatňování odpovídají, se liší svou strukturou a vnitrostátní právní předpisy provádějí za pomoci různých metod. Například ne všechny vnitrostátní orgány odpovědné za uplatňování příslušných předpisů vyřizují jednotlivé nároky cestujících: některé vnitrostátní orgány členských států odpovědné za uplatňování příslušných předpisů v letecké dopravě považují za svůj úkol pouze zajišťovat obecné prosazování těchto práv, zatímco jiné se zabývají i individuálními stížnostmi;
  • Komise neměla mandát k zajištění plného prosazování nařízení o právech cestujících.

Zpráva obsahuje rovněž doporučení, na nichž se Komise dohodla a u nichž je doba na provedení většinou stále aktuální.

Rozsah a koncepce auditu

14

Zkoumali jsme, zda Komise v prvním roce pandemie COVID-19 úspěšně chránila práva cestujících v letecké dopravě. Zkoumali jsme zejména, zda:

  • během krize COVID-19 byla účinně chráněna práva cestujících v letecké dopravě v EU, zejména přístup k informacím a právo na náhradu,
  • byla snaha Komise motivovat členské státy k tomu, aby provázaly státní podporu leteckým společnostem a organizátorům souborných služeb s ochranou práv cestujících, úspěšná, a
  • zda Komise přijala nezbytná opatření na ochranu práv cestujících během pandemie COVID-19.
15

V rámci své auditní činnosti jsme:

  • analyzovali současný právní rámec, abychom zjistili dopad nedostatků, které jsme zaznamenali v naší zvláštní zprávě za rok 2018, během pandemie COVID-19,
  • analyzovali dokumentaci o monitorování a prosazování práv cestujících v letecké dopravě, kterou poskytla Komise, a
  • analyzovali včasnost a spolehlivost informací uvedených na portálu EU Re-open EU,
  • analyzovali rozhodnutí o státní podpoře,
  • vedli pohovory se zaměstnanci Komise a
  • analyzovali údaje Eurobarometru24.
16

Také jsme konzultovali hlavní zainteresované subjekty: vnitrostátní orgány členských států odpovědné za uplatňování příslušných předpisů, orgány na ochranu spotřebitelů a sdružení leteckých společností, a posuzovali jsme jejich odpovědi a veškeré další poskytnuté dokumenty. Od vnitrostátních orgánů členských států odpovědných za uplatňování příslušných předpisů jsme obdrželi 24 odpovědí a od orgánů odpovědných za spolupráci v oblasti ochrany spotřebitelů 18 odpovědí. Na základě obsahu těchto odpovědí jsme vedli rozhovory s pěti vnitrostátními orgány členských států odpovědnými za uplatňování příslušných předpisů a čtyřmi orgány činnými v oblasti ochrany spotřebitelů. Údaje jsme křížově porovnávali s odpověďmi evropských federací zabývajících se právy cestujících, subjekty na ochranu spotřebitelů a sdruženími leteckých společností. Vedli jsme pohovory s šesti z těchto subjektů:

  • Evropskou federací cestujících (EPF),
  • Evropskou organizací spotřebitelů (BEUC),
  • Sdružením zastánců práv cestujících (APRA),
  • Evropské asociace cestovních kanceláří a poskytovatelů souborných služeb cestovního ruchu (ECTAA),
  • Evropskou organizací pro cestovní technologie (EU TRAVEL TECH) a
  • Mezinárodním sdružením leteckých dopravců (IATA).
17

Předmětem tohoto auditu je období od března 2020 do března 2021, tj. první rok pandemie COVID-19 v Evropě.

18

Obnovení letecké dopravy bude důležitým aspektem hospodářského oživení EU po krizi COVID-19. Tato zpráva je pro Komisi a její snahu o zjednodušení a posílení právního rámce, jeho větší soudržnost a přizpůsobenost s cílem zajistit ochranu práv cestujících v EU zdrojem informací.

Připomínky

Hlavní práva cestujících v letecké dopravě v době COVID-19 obecně nebyla dodržována a s cestujícími bylo zacházeno různě

19

Posuzovali jsme, zda byli cestující informováni o svých právech, jak členské státy tato práva prosazovaly a zda Komise a členské státy měly k dispozici údaje nezbytné pro účinné prosazování těchto práv.

Cestující v letecké dopravě nemají dostatečné povědomí o svých právech, což může vést k tomu, že jim nebude proplacena náhrada

20

Aby mohli cestující využít rámce pro práva cestující, včetně finančních náhrad, musí si být svých práv vědomi. Z údajů Eurobarometru25 však vyplývá, že pouze 14 % občanů EU ví, že cestující v letecké dopravě mají v EU určitá práva; méně než polovina respondentů z řad cestujících v letecké dopravě si je existence práv cestujících v EU vědoma (49 %).

21

Cestující mají právo být informováni o svých právech před cestou, během cesty a po ní. To je obzvláště důležité pro cestující, kteří se potýkají s velkým narušením provozu. Z údajů Eurobarometru však vyplývá, že pouze 37 % osob, které narušení provozu postihlo, uvedlo, že je spokojeno se způsobem, jakým byly informovány.

22

Cestující v letecké dopravě mají rovněž právo na změnu trasy letu nebo na proplacení výdajů v případě zrušení letu. Pokud jde o úhrady nákladů, platí však různá pravidla v závislosti na tom, zda si cestující zakoupili pouze letenku nebo dovolenou jako „souborné služby“ zahrnující let a ubytování:

  • cestující, kteří si koupili pouze letenku, by měli od letecké společnosti obdržet náhradu nákladů na letenku za zrušený let do sedmi dnů od podání žádosti26;
  • cestující v letecké dopravě, kteří si zakoupili souborné služby, by měli obdržet náhradu od organizátora souborných služeb do 14 dnů od data zrušení smlouvy27.
23

Krize COVID-19 rovněž znamenala, že cestující nemohli nebo již nechtěli cestovat. Cestující, kteří si zakoupili pouze nevratnou letenku a kteří se rozhodnou let zrušit sami, však nemají podle unijního práva nárok na náhradu, a to ani za mimořádných okolností. V těchto případech se právo cestujících na náhradu škody řídí podmínkami jejich smlouvy s dopravcem v souladu s příslušnými vnitrostátními právními předpisy. Naproti tomu podle směrnice o souborných cestovních službách musí být cestujícím, jejichž let je součástí souborných služeb, náklady proplaceny, pokud soubor služeb sami zruší.

24

Tabulka 1 uvádí přehled různých scénářů, které se vztahují pouze na cestující, kteří si zakoupili pouze letenku, a cestující, kteří zakoupili souborné služby, s uvedením odpovědnosti za narušení provozu a rozsahu náhrady nákladů.

Tabulka 1

Scénáře vztahující se na cestující v letecké dopravě a pravděpodobnost proplacení v případě zrušení letu

Situace cestujících, kteří zakoupili pouze let, a cestujících, kteří zakoupili souborné služby Kdo je odpovědný? Je úhrada pravděpodobná?
Členské státy Letecké společnosti/
organizátoři souborných služeb
Ano / Ne
A. Není možné létat, protože:
Letecká společnost se rozhodla neletět / organizátor souborných služeb balík cestovních služeb zrušil Ne Ano Ano
Zákaz cestování v cílové zemi (uzavření hranic: opatření cílového členského státu) Ano Ne Ne2
Nemožnost dostat se na odletové letiště (zavřená hranice) Ano Ne Ne2
Letiště odletu nebo cílového letiště uzavřeno Ano Ne Ne2
Související rezervace hotelu v cílové zemi zrušena z důvodu omezení volného pohybu osob nebo jiných vnitrostátních opatření Ano Ne Možné3
B. Cestující se rozhodne neletět1 z těchto důvodů:
Povinná karanténní opatření Ano Ne Ne4
Povinný test COVID-19 a:
a) Nemožnost nechat se testovat (žádné testovací středisko není aktuálně otevřené, čekací lhůta pro rezervace je příliš dlouhá) Ano Ne Ne4
b) Je možné nechat se otestovat, ale test je příliš drahý Ne Ne Ne4
Osobní emoce strachu (např. strach z nemožnosti vrátit se domů, strach z kontaminace koronavirem na letišti nebo během cesty, strach z nákazy v místě určení) Ne Ne Ne4
Celková nestabilní situace letecké dopravy (příliš mnoho změn v místě odletu anebo v místě určení) Ano Ne Ne4
Více správních formalit (např. formulář o pobytu cestujících, sledování soukromých údajů) a vyšší náklady Ano Ne Ne4

1 Předpokládá se, že let se uskuteční.

2 Pokud podmínky jejich smlouvy s dopravcem nejsou pružné a neumožňují změnu rezervace. Pokud organizátoři souborných služeb / cestující ukončí platnost smlouvy z důvodu nevyhnutelných a mimořádných okolností, má cestující, který si souborné služby zakoupil, nárok na úhradu nákladů.

3 Každý případ bude třeba posuzovat jednotlivě (posouzení každého jednotlivého případu). U souborných cestovních služeb záleží na tom, zda služby již z důvodů nevyhnutelných a mimořádných okolností není možné realizovat. Je-li rezervace hotelu součástí souborných služeb a organizátor souborných služeb není schopen nabídnout změnu smlouvy, např. jiný hotel, bude nucen smlouvu zrušit, čímž vzniká cestujícím právo na úhradu již provedených plateb (hotel a let). Pokud letenka a rezervace hotelu nejsou součástí souborných služeb, závisí náhrada nákladů na letenku na tom, zda jsou podmínky smlouvy s dopravcem flexibilní a umožňují změnu rezervace, zatímco náhrada nákladů na hotel bude záviset na relevantní smlouvě a platných právních předpisech.

4 Ve všech scénářích spadajících pod B je pro cestujícího, který si zakoupil souborné služby, je odpověď ano, ale v závislosti na okolnostech je možné účtovat přiměřený poplatek za ukončení smlouvy. Je nutné individuální posouzení, zda existuje objektivní důvod, mimo kontrolu cestujícího, který umožňuje zrušení bez poplatku. U cestujícího, který si zakoupil pouze let, závisí náhrada za let, který letecká společnost nezruší, na podmínkách letenky (lze získat náhradu či nikoli).

Zdroj: EÚD na základě vlastní analýzy.

Nedůsledné prosazování práv cestujících v letecké dopravě s rozšířeným využíváním poukazů

25

Abychom mohli posoudit situaci občanů, pokud jde o prosazování práv cestujících v letecké dopravě během krize COVID-19, oslovili jsme formou průzkumu všech 27 vnitrostátních orgánů členských států odpovědných za uplatňování příslušných předpisů a orgánů pro spolupráci v oblasti ochrany spotřebitele.

V počátečním období krize nebyla mnoha cestujícím proplacena náhrada nebo cestující neměli jinou možnost než přijmout poukazy

26

Cestující mají právo na proplacení výdajů do sedmi nebo 14 dnů. Letecké společnosti mohou rovněž navrhnout poukaz namísto toho, aby nabídly vrácení peněz, avšak podle právních předpisů EU nejsou cestující povinni poukaz místo vrácení peněz přijmout. Z odpovědí na náš průzkum u vnitrostátních orgánů členských států odpovědných za uplatňování příslušných předpisů a orgánů pro spolupráci v oblasti ochrany spotřebitele vyplynulo, že ve specifickém kontextu pandemie COVID-19 spočívala nevýhoda poukazů v tom, že:

  • existuje pouze omezený počet alternativních leteckých spojů nebo žádné spoje, na něž by bylo možné poukaz použít;
  • obecně neposkytují ochranu před platební neschopností leteckých společností (viz bod 71, 3. odrážka).
27

15 členských států28 zavedlo právní předpisy nebo přijalo opatření umožňující výjimku z povinnosti úhrady podle směrnice o souborných cestovních službách. Dva členské státy (Itálie a Řecko) dále schválily právní předpisy umožňující výjimku z nařízení o právech cestujících v letecké dopravě z důvodu krize způsobené onemocněním COVID-19. To není v souladu s právem EU (viz bod 65). Viz příklady v rámečku 4.

Rámeček 4

Příklady odchylek ve třech členských státech

Belgická vláda vydala nařízení (19. března 202029), kterým se pozastavuje povinnost poskytovatelů souborných služeb cestovního ruchu vyplácet náhrady za zrušené souborné cesty v období od 20. března do 19. června 2020. V tomto období nemohli cestující poukaz odmítnout.

Nizozemsku ministr dopravy instruoval VOUP, aby nařízení 261/2004 v době od 1. března do 14. května 2020 neuplatňoval a v případě zrušení letu používal pouze poukazy30.

Ve Francii umožnil nový zákon31 cestovním kancelářím vydávat poukazy bez možnosti hotovostní úhrady za souborné cesty zrušené mezi 1. březnem a 15. zářím 2020; tato právní úprava znemožnila spotřebitelům žádat o vrácení peněz.

28

Mnoho leteckých společností a organizátorů souborných služeb32, kteří se potýkají s problémy s likviditou, těchto vnitrostátních právních předpisů využilo a:

  • v počáteční fázi krize náhradu nákladů cestujícím odložilo (zejména od března 2020 do června 2020), nebo
  • nabízelo poukazy, někdy jako jedinou možnost a proti vůli cestujících.
29

Z našeho průzkumu vyplynulo, že některé letecké společnosti své rozhodnutí neproplatit cestujícím zrušené lety odůvodnily odkazem na výjimečné okolnosti způsobené onemocněním COVID-19. Jiné letecké společnosti podnikly různé kroky motivující cestující k přijetí poukazu místo vrácení peněz, k nim patřilo automatické rozdělování poukazů, nefunkční odkazy na žádosti o úhradu na internetových stránkách a omezený nebo obtížný přístup k informacím o právech na náhradu. Cestujícím tak byly poukazy vnuceny.

Úhrady byly zahájeny v červnu 2020, i když s výrazným zpožděním způsobeným řadou faktorů

30

Na základě analýzy údajů za rok 2019 a prvních šest měsíců roku 2020 jsme posuzovali, jak dlouho trvalo, než byly cestujícím v letecké dopravě vyplaceny náhrady, a analyzovali jsme počet stížností, které letecké společnosti obdržely.

31

Zjistili jsme, že většina leteckých společností začala cestujícím proplácet náhrady v červnu 2020. Proplacení náhrad zpravidla trvalo mnohem déle než sedm nebo 14 dní požadovaných právními předpisy, částečně proto, že systémy leteckých společností pro vyřizování úhrad byly koncipovány pro malý objem žádostí. Spolu s nedostatkem pracovních sil z důvodu onemocnění COVID-19 to vedlo k tomu, že značný objem těchto žádostí způsoboval leteckým společnostem problémy. Rámeček 5 uvádí několik ilustrativních údajů o dopadu krize na uplatňování práv cestujících v Portugalsku, které jsme získali v rámci našeho průzkumu u vnitrostátních orgánů odpovědných za provádění příslušných předpisů.

Rámeček 5

Dopad krize COVID-19 na náhrady výdajů cestujícím v letecké dopravě v Portugalsku

Hlavní dopravci působící v Portugalsku zrušili v roce 2020 5,5 milionu letenek (87 % cestujících odlétajících do Portugalska nebo z Portugalska). Z nich:

  • 60 % (3,3 milionu letenek) bylo cestujícím proplaceno v průběhu roku,
  • 28 % (1,6 milionu letenek) bylo bez výslovného souhlasu cestujících převedeno na poukazy,
  • 5 % (více než 300 000 letenek) nebylo do konce roku vypořádáno a
  • 7 % (360 000 letenek) zahrnovalo případy, kdy cestující o náhradu nákladů nepožádali nebo využili možnosti změnit leteckou trasu.

Rychlost úhrady se u jednotlivých leteckých společností lišila. Obecně prodlení s úhradou:

  • po březnu 2020 exponenciálně rostla,
  • vrcholu dosáhla mezi červnem a zářím (31 až 59 dní) a
  • od září do prosince se postupně začala opět normalizovat.

V únoru 2021 oznámily portugalské letecké společnosti vnitrostátnímu orgánu odpovědnému za uplatňování příslušných předpisů, že proplácejí letenky v rozmezí 2 až 22 dnů po zrušení.

32

Letecké společnosti začaly proplácet náklady v důsledku řady faktorů:

  1. poskytnutí státní podpory leteckým společnostem a organizátorům souborných služeb (viz body 5561).
  2. stanovisko Komise, že se nepočítá s žádným odchýlením od práv cestujících (viz bod 64); vydání doporučení Komise z května 2020 a následné předání sdělení členskými státy vnitrostátním orgánům odpovědným za uplatňování souvisejících předpisů, které musely toto sdělení postoupit leteckým společnostem a organizátorům souborných služeb;
  3. Dne 2. července 202033 podala Komise žaloby pro porušování předpisů v souvislosti s vnitrostátními legislativou umožňující pozastavení platnosti práva na náhradu (viz bod 65).

Opomenutí zprostředkovatelů v právních předpisech upravujících práva cestujících v letecké dopravě omezuje schopnost cestujících zajistit si náhradu nákladů

33

Cestující v letecké dopravě při rezervaci letů často využívají služby zprostředkujících subjektů nebo je kupují v rámci souborných služeb. Abychom mohli posoudit, jak dlouho úhrada prostředků trvá, účastní-li se zprostředkovatelé, analyzovali jsme stávající právní předpisy EU, jakož i údaje, které jsme získali z našeho průzkumu u vnitrostátních orgánů odpovědných za uplatňování příslušných předpisů a orgánů pro spolupráci v oblasti ochrany spotřebitele.

34

Téměř ve všech členských státech cestující, kteří si zakoupili přepravní doklady prostřednictvím zprostředkovatele, uvedli, že náhrada jim byla proplacena částečně, pozdě nebo vůbec. V březnu 2020, na počátku krize způsobené onemocněním COVID-19, řada leteckých společností a organizátorů souborných služeb úhradu nákladů cestujícím zdržovala. Letecké společnosti například přerušily provoz automatického mechanismu pro úhradu nákladů, pomocí něhož převáděly prostředky cestovním kancelářím na proplacení nákladů cestujících. Některé letecké společnosti uvedly jako důvod, proč zprostředkovatelům náhrady neproplácejí, skutečnost, že zprostředkovatelé neposkytli údaje o cestujících potřebné k úhradě výdajů (protože cestující si letenky nerezervovali přímo u leteckých společností). Některé cestovní kanceláře cestujícím proplatily letenky až poté, co od leteckých společností obdržely finanční prostředky.

35

Tyto případy, kdy obě strany čekají na informace od druhé strany, poukazují na nedostatečnou koordinaci mezi leteckými společnostmi a cestovními kancelářemi. Na zprostředkující subjekty se dále nevztahuje jednotný právní rámec a musí uplatňovat své právo na vrácení prostředků leteckou společností podle vnitrostátní legislativy, která se v jednotlivých členských státech liší.

36

Zjistili jsme rovněž, že cestující, kteří si zakoupili pouze letenku a kteří žádali o náhradu, byli konfrontování s nutností jednat s jak s leteckou společností, tak se zprostředkovatelem, přičemž ani jeden subjekt se nedomníval, že odpovídá za úhradu nákladů na letenku. Objevily se také příklady případů, kdy obě strany doporučovaly cestujícím kontaktovat druhou stranu, což vedlo k tomu, že letecké společnosti a cestovní kanceláře si klienty „přehazovaly“ (viz skutečný případ se smyšlenými jmény v rámečku 6).

Rámeček 6

Zprostředkovatelé a letecké společnosti si cestující „přehazovali“

V prosinci 2019 si Nicolas koupil letenku na internetových stránkách (on-line) cestovní kanceláře na let ze Štrasburku na ostrov Ile de la Réunion a zpět, s odletem 20. března 2020. Vzhledem k tomu, že omezení volného pohybu osob ve Francii vstoupilo v platnost dne 15. března, obdržel Nicolas do 24 hodin e-mail od své cestovní kanceláře, v němž byl informován o tom, že jeho let byl leteckou společností zrušen z důvodu pandemie.

Po několika týdnech telefonátů a korespondence, jejichž cílem bylo zajistit úhradu nákladů na letenku, agentura v červnu 2020 odpověděla, že nemůže nic udělat, protože letecká společnost let zrušila a že by měl leteckou společnost kontaktovat přímo. Na začátku září letecká společnost na základě opakovaných žádostí potvrdila, že také nemůže v této věc nic udělat, protože agentura musí požádat o náhradu. Nicolas se touto odpovědí znovu obrátil na svou agenturu, ale opět bez úspěchu. Po té zahájil několik řízení: zaevidoval svůj případ na francouzské internetové stránce pro ochranu spotřebitelů (signal.conso.gouv.fr), požádal další francouzskou organizaci, které pomáhá spotřebitelům, jež se dostanou do potíží, napsal francouzskému mediátorovi a agentuře zaslal doporučený dopis.

V říjnu agentura potvrdila, že požádá leteckou společnost o vrácení peněz. V březnu 2021 mu agentura sdělila, že letecká společnost schválila částečné vrácení (polovinu ceny). Nicolas trval na plné náhradě obou zrušených letů. Agentura odpověděla, že znovu požádá leteckou společnost o vrácení celé částky a že jde o postup, který bude pravděpodobně trvat několik měsíců.

Ani po roce snah domoci se úhrady nákladů nebyly Nicolasovi dosud žádné peníze proplaceny.

Doporučení Komise týkající se poukazů nezabránilo rozdílnému zacházení s cestujícími

37

Díky našemu průzkumu mezi vnitrostátními orgány odpovědnými za uplatňování příslušných předpisů a orgány na ochranu spotřebitele a přezkumu dokumentů od orgánů na ochranu spotřebitelů jsme získali údaje o zkušenostech cestujících, kteří dostali poukazy.

38

V květnu 2020 vydala Komise doporučení, jehož smyslem je udělat z poukazů za zrušené lety nebo souborné cestovní služby atraktivnější a bezpečnější alternativu k vracení hotovosti34, trvala však na tom, že poukazy musí být dobrovolné. Bylo doporučeno, aby poukazy zahrnovaly ochranu cestujících před platební neschopností leteckých společností nebo organizátorů souborných služeb a aby vykazovaly řadu specifických charakteristik, k nimž patří:

  • minimální doba platnosti 12 měsíců spolu s automatickým vrácením prostředků v případě, že poukaz nebude vyčerpán;
  • možnost použít poukazy na všechny nové rezervace provedené před vypršením jejich platnosti, a to i v případě, že k platbě nebo službě dojde po tomto datu, a použít poukazy k platbě za jakýkoli cestovní produkt nabízený dopravcem nebo organizátorem;
  • rozšíření poukazů na rezervace u jiných podniků ve stejné skupině společností a jejich převoditelnost na jiné cestující bez dodatečných nákladů.

Nicméně vzhledem k tomu, že doporučení Komise jsou nezávazná, letecké společnosti a organizátoři souborných služeb i nadále vydávali poukazy tak, jak uznali za vhodné, což vedlo k tomu, že cestujícím se dostávalo rozdílného zacházení.

39

Zjistili jsme, že letecké společnosti a členské státy uplatňovaly různé postupy, které se často neřídily doporučením Komise:

  • zatímco vnitrostátní orgány odpovědné za uplatňování příslušných předpisů uváděly, že většina poukazů je platná po dobu 12 měsíců, některé platily déle, například na Kypru a v Lotyšsku (platné do 31. prosince 2021), ve Francii a Řecku (18 měsíců) a ve Slovinsku (24 měsíců). Ve Slovinsku u letenek zrušených mezi 13. březnem a 31. květnem 2020 platilo, že pokud cestují, kteří si zakoupili souborné služby, odmítli přijmout poukaz jako náhradu, náhrada by jim měla být proplacena až po uplynutí 12 měsíců ode dne, kdy Slovinsko prohlásí pandemii za skončenou. To je v rozporu s právními předpisy EU;
  • pouze tři členské státy (viz druhá odrážka bodu 60) využily na ochranu poukazů proti platební neschopnosti organizátorů finanční prostředky ze státní podpory. To platí pouze pro souborné služby (nevztahuje se na cestující, kteří si zakoupili pouze letenku);
  • u hlavních leteckých společností ve Finsku, Lotyšsku, Lucembursku a Rumunsku, cestující poté, co přijal poukaz, ztratil nárok na finanční náhradu. V Rumunsku nebylo možné poukaz po uplynutí lhůty 12 měsíců využít;
  • hlavní letecké společnosti v pěti členských státech (Belgie, Finsko, Maďarsko, Lucembursko a Slovinsko) nepovolily převod poukazů na jiné osoby.

Neexistující vykazovací povinnosti neumožňují získat přehled

40

Abychom mohli posoudit prosazování práv cestujících v letecké dopravě, analyzovali jsme údaje od organizací v členských státech.

41

Zjistili jsme, že informace, které by umožnily účinné prosazování práv cestujících, chybí:

  • letecké společnosti považují údaje o zpoždění v úhradách a přesném počtu cestujících, kteří žádají o vrácení peněz za zrušené lety, za z komerčního hlediska citlivé a tyto údaje obvykle nesdílejí;
  • Většina vnitrostátních orgánů odpovědných za uplatňování příslušných předpisů není oprávněna znát počet stížností cestujících leteckých společností. Musí se proto spoléhat na stížnosti podané cestujícími nebo prostřednictvím evropských spotřebitelských center;
  • Komise se spoléhá na dobrovolné zprávy orgánů odpovědných za uplatňování příslušných předpisů, informace ze stížností, které jí přímo předali občané prostřednictvím kontaktního střediska Europe Direct, prostřednictvím sítě evropských spotřebitelských center (síť ESC), a na kontakty se zúčastněnými stranami nebo sítí pro spolupráci v oblasti ochrany spotřebitele. Na rozdíl od jiných druhů dopravy nemají vnitrostátní orgány odpovědné za uplatňování příslušných předpisů podle nařízení č. 261/2004 vůči Komisi vykazovací povinnost.
42

Z naší analýzy vyplynulo, že ve srovnání s předchozími lety došlo k výraznému nárůstu v počtu stížností souvisejících se zrušenými lety a žádostmi o proplacení nákladů. Například:

  • 24 vnitrostátních subjektů odpovědných za uplatňování příslušných předpisů nahlásilo 80 000 stížností týkajících se náhrad za zrušené lety. Ne všechny vnitrostátní orgány odpovědné za uplatňování příslušných předpisů byly kompetentní vyřizovat jednotlivé stížnosti a pokutování leteckých dopravců se v různých členských státech liší;
  • Evropská organizace spotřebitelů (BEUC) informovala ve třech členských státech (Německo, Španělsko a Portugalsko) o 122 000 podobných stížností;
  • Evropská federace cestujících nahlásila, že ve čtyřech členských státech (Belgie, Německo, Španělsko a Portugalsko) bylo vnitrostátním organizacím na ochranu spotřebitelů zasláno 72 500 stížností;
  • síť evropských spotřebitelských center (síť ESC) poskytla pomoc ve 32 000 případů souvisejících s nařízením č. 261/2004 a v 12 000 případů týkajících se směrnice o souborných cestovních službách,
  • kontaktní středisko Europe Direct evidovalo v roce 2020 6 700 incidentů, z toho 70 % se týkalo stížností souvisejících se zrušenými lety.
43

Je zde riziko, že tyto neúplné údaje neumožňují udělat si o situaci ucelený obraz. Z toho vyplývá, že chybí přehled informací o stížnostech cestujících, o tom, jak jsou řešeny, a o tom, jak jsou práva cestujících prosazována.

Komise jasně stanovila, že členské státy mohou navázat státní podporu na ochranu cestujících v letecké dopravě, to se však v případě leteckých společností nestalo

44

Prověřovali jsme, jak Komise schvalovala opatření státní podpory a zda členské státy při navrhování těchto opatření v souvislosti s krizí způsobenou onemocněním COVID-19 navázaly poskytnutí pomoci na ochranu práv cestujících.

Komise se snažila letecké společnosti a organizátory souborných služeb podpořit, ale nemohla podmínit schválení státní podpory úhradou nákladů cestujících

45

Během pandemie COVID-19 byla řada leteckých společností EU nucena alespoň po určitou dobu odstavit většinu svých letadel, ne-li všechny. To mělo značný dopad na jejich finance.

© Getty Images / Patrick Foto.

46

Mezinárodní organizace pro civilní letectví odhadla, že do konce roku 2020 klesly příjmy evropských leteckých společností z přibližně 120 miliard EUR v roce 2019 na pouhých 37 miliard EUR v roce 2020, což představuje snížení o 69 %35. Podle IATA36 by za normálních okolností měla typická evropská letecká společnost hotovostní rezervy na dobu dvou měsíců provozu. Zhroucení nových rezervací v březnu 2020 znamenalo, že bez nových injekcí likvidity anebo opatření k úspoře nákladů by letecké společnosti v květnu 2020 již neměly žádnou hotovost. Pokud jde o odtoky peněžních prostředků, s nimiž se letecké společnosti potýkaly od března do května 2020, IATA a Airlines for Europe (A4E) odhadly, že náhrady pro cestující za letenky, které byly prodány, ale nebyly použity, dosáhly výše 9,2 miliardy EUR (EU‑27 a UK).

47

Existuje tedy riziko úpadku leteckých společností, a pokud k tomu dojde, hrozí, že cestující přijdou o své peníze. V externí studii z ledna 202037 zadané Komisí se uvádí, že v předchozím desetiletí vyhlásilo úpadek 87 leteckých společností, a odhaduje se, že v letech 2011–2019 bylo úpadky leteckých společností nějakým způsobem zasaženo 5,6 milionu cestujících. Cestujícím, kteří byli přímo postiženi úpadky, vznikly v této souvislosti náklady v průměrné výši 431 EUR, z nichž 83 % (357 EUR) nebylo možné v rámci jednoho z ochranných mechanismů získat zpět. Celkově se na přibližně jednu třetinu cestujících dotčených úpadkem letecké společnosti nevztahoval žádný režim. To znamená, že v důsledku úpadku leteckých společností přišlo o peníze přibližně 1,8 milionu cestujících.

48

Komise již v rané fázi uznala, že krize COVID-19 má na letecké společnosti závažný dopad. Hlavní sdělení Komise se týkalo schválení pravidel státní podpory, z níž těžily i letecké společnosti a organizátoři souborných služeb. I když je návrh vnitrostátních podpůrných opatření záležitostí dotčeného členského státu, členské státy mají vůči Komisi oznamovací povinnost vztahující se na podniky, jež splňují podmínky pro státní podporu v souladu s požadavky Smlouvy.

49

Aby se opatření považovalo za státní podporu ve smyslu čl. 107 odst. 1 Smlouvy o fungování Evropské unie, musí být splněny tyto kumulativní podmínky:

  1. opatření musí být přičitatelné státu a musí být financováno ze státních prostředků;
  2. opatření narušuje hospodářskou soutěž nebo hrozí jejím narušením a postihuje obchod mezi členskými státy;
  3. opatření musí poskytovat příjemci výhodu;
  4. tato výhoda musí být selektivní.
50

Úlohou Komise je posoudit dopad navrhovaných opatření státní podpory na hospodářskou soutěž, a tím i jejich slučitelnost s účinným fungováním vnitřního trhu. Při schvalování státní podpory může Komise ukládat pouze takové podmínky, jež vycházejí z ustanovení Smlouvy, podle níže se podpora oznamuje38, a jsou nutné pro zmírnění narušení hospodářské soutěže zapříčiněná opatřeními na národní úrovni. To není případ práv cestujících.

51

V březnu 2020 zveřejnila Komise dočasný rámec pro opatření státní podpory na podporu hospodářství při stávající krizi COVID-1939, který má zajistit harmonizovaný přístup ve všech členských státech. Tento rámec stanovil možnosti, které členské státy podle pravidel EU mají, pokud jde o poskytování finanční podpory podnikům. Zahrnoval dočasná kritéria týkající se například peněžních limitů, doby trvání a formy opatření, jakož i oznamovacích povinnosti, jejich smyslem je usnadnit přezkum a schválení ze strany Komise.

52

Součástí dočasného rámce bylo rovněž vysvětlení pro členské státy, aby tuto podporu využily tak, aby bylo zajištěno, že při poskytování podpory poskytovatelům služeb cestovního ruchu a odvětví cestovního ruchu budou uspokojeny žádosti o úhradu nákladů v souvislosti s krizí COVID-19 a bude zajištěna ochrana práv cestujících a spotřebitelů a rovné zacházení s cestujícími40. I když členské státy byly povinny zajistit, aby určití příjemci státní podpory (velké společnosti, které čerpaly rekapitalizační podporu) informovali Komisi o tom, jak byla tato podpora využita k pokroku při plnění cílů politiky EU týkajících se ekologické a digitální transformace41, v případě náhrad cestujícím v letecké dopravě žádná taková povinnost neplatila.

53

Dočasný rámec umožnil Komisi schválit státní podporu v rekordním čase: v odvětví letecké dopravy bylo v průměru do 13 dnů od oznámení přijato 54 rozhodnutí o státní podpoře, z toho 23 ve lhůtě jednoho týdne.

54

V březnu 2020 Komise rovněž dále navrhla dočasnou odchylku od dlouhodobých společných pravidel pro přidělování letištních časů pro odlety a přílety, která byla přijata jako nařízení42. Cílem bylo zabránit dopravcům, aby provozovali prakticky prázdné lety pouze za účelem udržení svých letištních časů na tradičně přetížených letištích, neboť to by jen zhoršilo jejich finanční situaci a mělo by to negativní dopad na životní prostředí.

Členské státy poskytly podporu leteckým společnostem a provozovatelům služeb v cestovním ruchu, ale v případě leteckých společností ji neprovázaly s úhradou nákladů pro cestující

55

Členské státy použily během krize COVID-19 na podporu provozovatelů v cestovním ruchu a odvětví cestovního ruchu různé formy státní podpory, obecně na základě ustanovení o „přírodních katastrofách nebo mimořádných událostech“ nebo o „vážných narušeních hospodářství některého členského státu“43. Abychom určili, zda byla státní podpora navázána na práva cestujících, přezkoumali jsme 38 opatření státní podpory určených konkrétně na podporu leteckých společností EU (viz příloha III) a 16 opatření státní podpory na podporu organizátorů souborných služeb (viz příloha IV). Tato opatření Komise schválila v období od března 2020 do dubna 2021 a souhrnná hodnota této státní podpory činila 34,7 miliardy EUR. Tato částka zahrnuje státní podporu ve výši 6 miliard EUR pro určité letecké společnosti v rámci režimů, které se netýkají výhradně sektoru letecké dopravy. Tyto částky představují maximální výši podpory, jež může být dána k dispozici.

56

Forma a hodnota této podpory se značně různila: přímé úvěry, záruky za úvěry, granty nebo hotovostní injekce ve formě rekapitalizace. Pokud jde o hodnotu, částky schválené v jednotlivých rozhodnutích se pohybovaly mezi 0,8 a 7 000 miliony EUR, přičemž velká část podpory byla schválena v květnu, červnu a červenci 2020 (viz obrázek 4).

Obrázek 4

Státní podpora leteckým společnostem a organizátorům souhrnných služeb schválená Komisí (v mil. EUR)

Zdroj: analýza EÚD týkající se rozhodnutí o státní podpoře.

57

Státní podpora se rovněž značně lišila i v jednotlivých členských státech (viz obrázek 5).

Obrázek 5

Státní podpora leteckým společnostem a organizátorům souhrnných služeb podle členských států (v mil. EUR)

Zdroj: analýza rozhodnutí o státní podpoře provedená EÚD.

58

Z naší analýzy vyplynulo, že většina podpory poskytnutá členskými státy (31,8 miliardy EUR, více než 90 % celkové poskytnuté podpory) byla poskytnuta leteckým společnostem. Šlo o 25,7 miliardy EUR státní podpory pro konkrétní letecké společnosti a víceodvětvovou podporu ve výši 6,1 miliardy EUR. I když každé oznámení je jiné, obecně se všechna zabývala potřebou odškodnit letecké společnosti za ztráty způsobené pandemií, zajistit, aby letecká společnost měla dostatečnou likviditu a mohla pokračovat v provozu anebo aby její kapitálová struktura zůstala během krize i po ní přiměřená.

59

Rovněž jsme zjistili, že v žádném z 38 zkoumaných případů členské státy výslovně nezahrnuly náhradu nákladů cestujících jako cíl nebo jako podmínku pro poskytnutí podpory, přestože Komise toto doporučila44. To v praxi znamená, že členské státy ponechaly proplácení náhrady cestujícím v letecké dopravě pouze v rukou leteckých společností, které, pokud jde o využití státní podpory, sledovaly své vlastní priority. Zajištěním přežití leteckých společností však likvidita poskytnutá prostřednictvím této podpory mohla nepřímo přispět k úhradě nákladů cestujících (viz bod 32(a)).

60

Pokud jde o opatření státní podpory na podporu organizátorů souborných služeb, situace je odlišná. U těchto 16 opatření (poskytujících celkovou podporu ve výši 2,9 miliardy EUR) jsme zjistili, že obecná opatření na podporu likvidity byla poskytnuta ve třech případech. Ve zbývajících třinácti případech jsme zjistili, že:

  • u sedmi z nich (909 milionů EUR)45 byl v oznámení výslovně uveden cíl zajistit rychlé vrácení peněz cestujícím;
  • ve třech případech (1,1 miliardy EUR)46 bylo cílem zvýšit přitažlivost poukazů poskytnutím státní záruky na ochranu jejich hodnoty v případě platební neschopnosti organizátora;
  • dva případy47 se týkaly nákladů na repatriaci a
  • v jednom případě48 byla podpora poskytnuta jak na zajištění repatriace cestujících, tak na úhradu nákladů na souborné služby, které byly před odjezdem zrušeny.
61

To znamená, že koncepce 13 z 16 případů odrážela konkrétní a výslovnou obavu o práva cestujících, kteří si zakoupili souborné služby. Rozdíl oproti opatřením státní podpory pro letecké společnosti je dán požadavkem na ochranu v případě platební neschopnosti ve směrnici o souborných cestovních službách a skutečností, že největší hotovostní náklady pro organizátory souborných cestovních služeb během pandemie COVID-19 byly spojeny s refundací zrušených souborných cestovních služeb.

Komise se snažila chránit práva cestujících v letecké dopravě, její donucovací pravomoci jsou však omezené

62

Komise již na začátku krize stanovila, že práva cestujících v letecké dopravě musí být respektována, přijala řadu iniciativ na podporu dodržování těchto práv. Harmonogram a přehled těchto iniciativ jsou uvedeny v příloze V. Analyzovali jsme, zda různá opatření, která Komise během krize přijala, účinně chránila právo cestujících v letecké dopravě na náhradu. Rovněž jsme na vzorku 10 členských států testovali přesnost informací na internetových stránkách Re-open.eu, a to ve třech konkrétních časových okamžicích (1., 15. a 28. února 2021), a včasnost jejich aktualizací oproti oficiálním vnitrostátním zdrojům. V neposlední řadě jsme rovněž analyzovali, zda je stávající právní rámec v době krize vhodný pro daný účel.

Komise přijala opatření ke zmírnění dopadů krize na cestující v letecké dopravě

63

Dne 1. března 2020 zahájila Komise provoz internetové stránky zaměřené na reakci na koronavirus, jejíž jedna část se zaměřuje na dopravu a cestování. Prezentuje informace formou informačních přehledů49 a odkazů na internetové stránky s obecnými informacemi50, včetně internetových stránek Vaše Evropa51. Komise rovněž upravila své pokyny k výkladu předpisů o právech cestujících52 a vydala informativní poznámku53 ke směrnici o souborných cestovních službách, v níž zopakovala, že cestující mají právo zvolit si mezi náhradou (platbou nebo poukazem) a přesměrováním (což často není možné). Rovněž objasnila, že nabídka poukazu nezbavuje cestujícího práva rozhodnout se pro vrácení peněz, a potvrdila, že pandemie COVID-19 je „nevyhnutelnou a mimořádnou okolností“, což může vylučovat právo na náhradu.

64

Dne 17. dubna 2020 vyzval Evropský parlament Komisi, aby zajistila řádné provádění pokynů k výkladu v souvislosti s vývojem situace s onemocněním COVID-1954. Dne 29. dubna 2020 během neformální videokonference ministrů dopravy55 několik členských států Komisi požádalo, aby se dočasně od lhůty pro náhradu nákladů cestujícím ze strany leteckých společností odchýlila. Komise s omezením práv cestujících v letecké dopravě nesouhlasila a dne 13. května 2020 vydala doporučení, aby zajistila, že poukazy budou atraktivní a bezpečnou alternativou k náhradám v hotovosti a podpořila přijetí poukazů cestujícími. Tímto krokem Komise rovněž usilovala zmírnit problémy leteckých společností a organizátorů souborných služeb s likviditou (viz bod 38).

65

Kromě toho v červenci 2020 zahájila proti členským státům řízení o nesplnění povinnosti týkající se:

  • přijetí vnitrostátních právních předpisů, které nejsou v souladu s nařízením č. 261/2004 (proti Itálii a Řecku)56. Tato řízení byla mezitím ukončena, neboť vnitrostátní právní předpisy byly opět uvedeny do souladu s právem EU57;
  • opatření související s onemocněním COVID, která byla v rozporu se směrnicí o souborných cestovních službách. Jednalo se o jedenáct členských států58. V době auditu bylo uzavřeno sedm řízení, a to buď proto, že vnitrostátní opatření byla zrušena/pozměněna, nebo proto, že jejich platnost skončila a nebyla obnovena. Chorvatsko, Litva a Slovensko své právní předpisy neupravily, Komise proto přistoupila k další fázi řízení o poručení předpisů – odůvodněnému stanovisku. Bulharsko obdrželo výzvu kvůli vnitrostátním pravidlům zavedeným v srpnu 2020, která byla v rozporu s ustanoveními směrnice o souborných cestovních službách59. Tato čtyři řízení v době auditu stále probíhala (Bulharsko, Chorvatsko, Litva a Slovensko).
66

Kromě toho stále probíhají činnosti:

  • V srpnu 2020 zahájila Komise projekt „EU Pilot“ týkající se nařízení č. 261/2004 s cílem posoudit současný stav provádění práv cestujících ve všech členských státech. EU Pilot je mechanismem pro neformální dialog mezi Komisí a dotčeným členským státem o otázkách týkajících se možného nesouladu s právem EU. Slouží jako první krok pokusu vyjasnit nebo vyřešit problémy, aby se pokud možno zabránilo formálnímu řízení o nesplnění povinnosti.
  • Od května 2020 byla Komise rovněž v pravidelném kontaktu s vnitrostátními orgány na ochranu spotřebitele, které monitorovaly uplatňování práv cestujících v letecké dopravě. V únoru 2021 zahájila Komise společně se sítí pro spolupráci v oblasti ochrany spotřebitele koordinovaný průzkum u 16 leteckých společností působících v EU, který se týkal jejich praxe rušení letů, způsobu, jakým informovali spotřebitele o jejich právech a jak vyřizovali žádosti o náhradu nákladů.
  • Dne 17. března 2021 Komise podala návrh nařízení, které zavádí digitální zelený certifikát. S cílem usnadnit volný pohyb se normotvůrci dne 20. května 2021 shodli na znění textu pro „digitální certifikát EU COVID-19“, který sestává z certifikátu o očkování, testu nebo certifikátu o zotavení.
67

S perspektivou budoucnosti po odeznění současné pandemie COVID-19 již Komise předložila návrhy, jak posílit odolnost EU v případě rozsáhlých narušení cestovních plánů:

  • Nový program pro spotřebitele60, zahájený v listopadu 2020, předkládá priority a klíčová opatření na příštích pět let. V jeho rámci bude Komise analyzovat, do jaké míry je směrnice o souborných cestovních službách i nadále přiměřená vzhledem k nedávným krizím, přičemž bude vycházet ze zprávy o jejím uplatňování61 z roku 2021 a bude podporovat a usnadňovat spolupráci mezi sítí pro spolupráci v oblasti ochrany spotřebitele a dalšími sítěmi a zúčastněnými stranami.
  • Strategie pro udržitelnou a inteligentní mobilitu62, která byla zahájena v prosinci 2020, si stanoví cíl přezkoumat regulatorní rámec pro práva cestujících a prozkoumat možnosti režimů finanční ochrany, jež by zajišťovaly dostatečnou likviditu pro úhradu nákladů cestujícím a jejich případnou repatriaci, a to i v dobách krize. Komise dále plánuje revidovat nařízení o leteckých službách a vypracovat pohotovostní plány postupu pro případ krize v odvětví dopravy. Komise se rovněž snaží zlepšit ochranu práv cestujících v EU a práva cestujících přepravcům i cestujícím vyjasnit, v případě narušení provozu nabízet adekvátní pomoc, náhradu a případně kompenzaci a uplatňovat náležité sankce, pokud pravidla nebudou náležitě uplatňována.

Komise poskytla cestujícím informace o situaci na místě

68

V červnu 2020 Komise spustila internetové stránky Re-Open EU63, které poskytují cestujícím přehled o situaci v oblasti veřejného zdraví v evropských zemích, informace o cestování a mobilních aplikacích pro sledování kontaktů a varování. Internetové stránky využívají údaje Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) a členských států o cestovních omezeních s cílem pomoci cestujícím plánovat cesty. Do ledna 2021 měla 9 milionů návštěv.

69

Zjistili jsme, že nástroj poskytuje cennou pomoc případným cestujícím u všech druhů dopravy a ve standardizovaném formátu uvádí užitečné informace o požadavcích na testování před odjezdem, o karanténních povinnostech při příjezdu a o veškerých pravidlech platných pro cestující, kteří přes území členského státu pouze projíždějí.

70

Od zahájení svého provozu byly internetové stránky pravidelně upravovány a vylepšovány. Stále však do značné míry závisí na včasném a přesném poskytování informací ze strany členských států. Sama Komise varovala, že opožděné nebo neúplné informace sníží jejich užitečnost64. To naše analýza potvrdila, neboť internetové stránky:

  • nebyly aktuální, pokud jde o informace o omezeních platných ve dvou z 10 zkoumaných členských států (Belgie a Lucembursko);
  • ne vždy odrážela omezení přijatá členským státem, která měla vstoupit v platnost později, a
  • někdy obsahovaly neúplné informace (minimální věk pro testování, prohlášení před cestou) nebo nekonzistentní (různé části internetových stránek s různými požadavky na testování).

Stávající právní rámec na ochranu práv cestujících v letecké dopravě není úplný ani odolný vůči krizím

71

Z naší analýzy vyplynulo, že:

  • ani nařízení č. 261/2004, ani směrnice o souborných cestovních službách nestanoví Komisi jako orgán dohledu nad uplatňováním práv jednotlivců v letecké dopravě. Komise navrhla nástroje pro lepší vynucování v nařízení č. 261/2004 v roce 2013 a tato změna byla také uvedena jako doporučení v naší zvláštní zprávě z roku 2018 (viz rámeček 1 a bod 13). Návrh z roku 2013 byl také odpovědí na problémy, které letecké dopravě způsobil mrak sopečného popela z Islandu v roce 2010, a uváděl řešení, jež mohla přispět k lepšímu prosazování práv cestujících v době krize, jako lepší postupy vyřizování stížností a posílené uplatňování práv a jejich sledování a ukládání sankcí za účelem ochrany práv cestujících.

    Evropský parlament vyzval Komisi, aby posoudila a případně přezkoumala směrnici o souborných cestovních službách a odblokovala jednání v Radě o revizi nařízení (ES) č. 261/2004 s cílem zohlednit dopady nedávné krize, zabránit budoucí právní nejistotě a zajistit ochranu práv spotřebitelů65.
  • Jsou-li lety zrušeny, právní předpisy neupravují potřebu záruky proti platební neschopnosti pro cestující, kteří si zakoupili pouze let (na rozdíl od cestujících, kteří využívají souborné cestovní služby, kde směrnice o souborných cestovních službách stanoví záruky náhrady pro případ, že se organizátor cesty dostane do platební neschopnosti). Evropský parlament v roce 2014 navrhl, aby tato záruka byla zavedena i pro cestující, kteří si zakoupí pouze let. V letech 2020 a 202166 Parlament Komisi vyzval, aby prozkoumala možnost vypracovat, na základě zkušeností s krizí COVID-19 a podobných systémů členských států, systém záruk cestování v EU, jež by společnostem stanovil povinnost zajistit finanční likviditu umožňující garantovat úhrady nákladů cestujících i repatriačních nákladů spolu se spravedlivou náhradou za veškeré škody vzniklé v případě úpadku.
  • Na poukazy, které jsou v případě, že přesměrování není možné, v zásadě dočasným odkladem náhrady jízdného cestujícímu (s výjimkou souborných cestovních služeb, u nichž se tři členské státy za tyto poukazy výslovně zaručily využitím státní podpory (viz bod 60), se žádná ochrana nevztahuje.
  • V nařízení č. 261/2004 nejsou žádná zvláštní ustanovení o tom, jak mohou cestující prosazovat svá práva, jsou-li zapojeni zprostředkovatelé (viz body 3336). Ve výsledku bylo několik případů postoupeno k projednání Evropskému soudnímu dvoru.
72

Také jsme zjistili, že právní rámec pro souborné cestovní služby není plně odolný vůči krizím. Směrnice o platebních službách uvádí67, že členské státy zajistí, aby organizátoři sídlící na jejich území poskytli záruku vrácení veškerých plateb uskutečněných cestujícími nebo v jejich prospěch, pokud příslušné služby nejsou poskytnuty v důsledku platební neschopnosti organizátora. Tato záruka zahrnuje „důvodně předvídatelné náklady“.

73

Komise uvedla68, že:

  • některé banky již organizátorům ručení nenabízejí a že některé z poměrně omezeného počtu pojišťoven nabízejících ochranu pro případ platební neschopnosti se rozhodly z tohoto trhu odejít (např. v Rakousku a Belgii). Je proto důležité nalézt spolehlivý systém, který bude cestující účinně chránit před rizikem platební neschopnosti. Návrhy předložené k řešení různých problémů uváděly možnost mít více ručitelů na jednoho organizátora nebo ustavení celoevropského záručního fondu jako určitého zajištění pro ručitele v první linii.
  • Rizika související s pandemií jsou často vyloučena z pojistných smluv, zejména z pojištění pro případ zrušení cesty69. To omezuje možnost cestujících pojistit se proti případným ztrátám v důsledku zrušení cesty z důvodu pandemie.
74

Cestující, kteří si zakoupili souborné služby, se tedy pohybují v právní nejistotě, ohledně toho, zda jim národní systémy ochrany před platební neschopností nabízejí plnou ochranu v době pandemie, jako v případě pandemie COVID-19, pokud jde o nárok na proplacení nákladů nebo poukazy. Je tomu tak proto, že charakter těchto systémů, jakož i výklad práva, je v jednotlivých členských státech velmi odlišný.

Závěry a doporučení

75

Dospěli jsme k závěru, že klíčová práva cestujících celkově nebyla v této bezprecedentní krizi, zejména v raných fázích pandemie COVID-19, chráněna. Náhrady pro cestující v letecké dopravě za zrušené lety byly pozastaveny a s cestujícími bylo v rámci EU zacházeno odlišně. Členské státy v té době rovněž poskytly leteckým společnostem a organizátorům souborných služeb státní podporu v bezprecedentní výši. Členské státy tuto podporu nikdy neprovázaly s úhradami nákladů cestujícím leteckých společností, ale v případě organizátorů souborných cestovních služeb tak většina členských států učinila. Členské státy přijaly tato rozhodnutí ohledně leteckých společností navzdory skutečnosti, že Komise jasně uvedla, že podle pravidel platných pro státní podporu tak mohou učinit. Komise se snažila chránit práva cestujících v letecké dopravě a přijala opatření ke zmírnění dopadů krize na cestující, daný právní rámec však dává Komisi jen omezenou pravomoc zajišťovat, aby členské státy tato práva uplatňovaly.

76

Krize způsobená onemocněním COVID-19 vedla k tomu, že cestující v letecké dopravě nebyli dobře informováni o svých právech, což s sebou nese riziko, že proto přijdou o peníze, na něž mají nárok. Krize rovněž přispěla k omezením, o nichž jsme informovali v roce 2018, pokud jde o způsob, jakým členské státy uplatňují práva cestujících v letecké dopravě. V prvních měsících krize nebyla mnoha cestujícím proplacena náhrada; mnozí neměli jinou možnost než přijmout poukazy. Od června 2020 začaly mnohé letecké společnosti proplácet náklady, i když se značným zpožděním. Schopnost cestujících zajistit si úhradu svých nákladů byla však i nadále omezená, a to jak v případech s účastí zprostředkovatelů (např. cestovních kanceláří), tak v případech, kdy byly cestujícím vnuceny poukazy. Většina letenek a poukazů cestujících navíc není před platební neschopností leteckých společností chráněna. Skutečnost, že nebyly stanoveny příslušné vykazovací povinnosti – není například možné získat přehled o počtu cestujících, kteří požadují vrácení peněz, a o počtu případů nevyřešených v rámci zákonných lhůt v celé EU –, je sama o sobě důležitou součástí problému prosazování práv cestujících v letecké dopravě (body 1943).

Doporučení 1 – Lépe zajišťovat ochranu práv cestujících v letecké dopravě a lépe o těchto právech informovat

Komise by měla:

  1. přijmout opatření, například vypracovat pokyny a využívat sociální média a případě připravit legislativní návrhy s cílem lépe informovat cestující o jejich právech, včetně právech v obdobích zásadního narušení provozu;
  2. přijmout opatření, případně předložit legislativní návrhy s cílem posílit proaktivní monitorování vnitrostátními orgány odpovědnými za uplatňování příslušných předpisů, např. prostřednictvím vykazovacích povinností přepravce vůči vnitrostátním orgánům odpovědným za uplatňování příslušných předpisů nebo prostřednictvím kontrol toho, zda letecké společnosti včas, přesně a úplně informují cestující o jejich právech;
  3. přijmout opatření, případně předložit legislativní návrhy s cílem dát cestujícím možnost podat leteckým společnostem žádost o úhradu nákladů s využitím celoevropského standardizovaného formuláře; obdobný formulář byl již schválen pro železniční dopravu;
  4. podniknout kroky a případně předložit legislativní návrhy s cílem zajistit, aby byly cestujícím náklady propláceny do sedmi nebo 14 dnů v souladu se zákonnými lhůtami, a to i v době krize. Tato opatření by mohla obsáhnout:
    • omezení potřeby proplácení náhrad cestujícím, kteří si koupili pouze letenku, i cestujícím, kteří si zakoupili souborné cestovní služby, omezením možnosti leteckých společností a organizátorů souborných cestovních služeb požadovat předběžné platby v době rezervace;
    • vyjasnění, že ochrana před platební neschopností zajišťovaná směrnicí o souborných cestovních službách rovněž pokrývá žádosti o úhradu nákladů a poukazy, a rozšíření této ochrany na nařízení č. 261/2004, včetně nákladů na repatriaci;
    • vytvoření záručních fondů pro zrušení letů a souborných cestovních služeb zahrnujících lety, z nichž budou letecké společnosti a organizátoři souborných cestovních služeb moci čerpat prostředky na úhrady nákladů cestujících, a v případě potřeby v době krize cestující repatriovat;
    • odkládání určitého fixního procento z předběžné platby letenky („účelového vázání“) u všech letů na pokrytí žádostí cestujících o úhradu.
  5. přijmout opatření, případně předložit legislativní návrhy s cílem zmírnit riziko krize likvidity nebo platební neschopnosti dopravců, například přezkoumáním pravidel týkajících se finanční způsobilosti leteckých společností.

Časový rámec: do konce roku 2022.

77

Vnitrostátní opatření pro boj proti pandemii, jako jsou karantény nebo jednostranné zákazy cestování, přispěla ke zhroucení letecké dopravy. Výsledkem byla náhlá a hluboká krize likvidity leteckých společnosti a organizátorů souborných služeb. Pandemie onemocnění COVID-19 ukázala, že Smlouva EU neobsahuje ustanovení, jež by Komisi umožňovala zajistit účinnou koordinaci opatření na vnitrostátní úrovni. Komise navíc nemá pravomoc stanovovat podmínky, které musí příjemci státní podpory dodržovat s výjimkou případů, kdy jsou tyto podmínky nezbytné ke zmírnění narušení hospodářské soutěže způsobené vnitrostátními opatřeními. To se nevztahuje na oblast práv cestujících.

78

Dočasný rámec Komise pro státní podporu usnadnil poskytnutí nebývalé státní podpory leteckým společnostem. I když členské státy byly povinny zajistit, aby určití příjemci státní podpory informovali Komisi o tom, jak byla tato podpora využita k pokroku při plnění cílů politiky EU týkajících se ekologické a digitální transformace, v případě náhrad cestujícím v letecké dopravě žádná taková povinnost neplatila. Členské státy poskytly leteckým společnosti a organizátorům souborných cestovních služeb státní podporu ve výši 34,7 miliardy EUR. Nicméně v případě leteckých společností členské státy poskytnutou podporu s úhradou nákladů pro cestující neprovázaly, i když Komise se jasně vyjádřila v tom smyslu, že mohou. To je jeden z důvodů, proč letecké společnosti postupovaly odlišně, pokud jde o načasování a způsob náhrady nákladů cestujícím (body 4461).

Doporučení 2 – Více koordinovat vnitrostátní opatření a lépe provázat státní podporu leteckým společnostem s náhradou nákladů pro cestující

Komise by měla:

  1. s členskými státy spolupracovat na zlepšení vzájemné koordinace vnitrostátních opatření a na včasném poskytování informací o vnitrostátních opatřeních s významnými důsledky pro letecké společnosti, jako jsou karantény nebo jednostranné zákazy cestování;
  2. přijmout další opatření, jež budou členským státům připomínat, že mohou státní podporu pro letecké společnosti provázat s povinností úhrady nákladů cestujícím v letecké dopravě. Takovým opatřením by například mohlo být zvláštní sdělení nebo upozornění na tento aspekt adresované členským státům.

Časový rámec: do konce roku 2021.

79

Prostor pro činnost Komise v době krize je ve stávajícím právním rámci pro práva cestujících v letecké dopravě omezený. Během pandemie Komise chránila práva cestujících v letecké dopravě a podnikala kroky ke zmírnění dopadů krize. Internetové stránky Komise „Re-open.EU“ poskytují cenné informace potenciálním uživatelům všech druhů dopravy, závisí ale na informacích od členských států a nejsou vždy aktuální. Pokud jde o vynucování uplatňování práv cestujících v letecké dopravě, dává stávající právní rámec upravující práva cestujících v letecké dopravě Komisi omezené pravomoci. Návrhy, které by mohly přispět k nápravě této situace, byly prezentovány v roce 2013, Rada se ale dosud neshodla na svém stanovisku (body 6274).

Doporučení 3 – Zlepšit nástroje a právní předpisy na ochranu práv cestujících v letecké dopravě

Komise by měla:

  1. přijmout opatření, aby členské státy uváděly na portálu Re-open.eu včasné a spolehlivé informace pro cestující, například o uplatňování či zrušení budoucích cestovních omezení, jakmile bude o těchto změnách rozhodnuto;
  2. přijmout opatření, případně předložit legislativní návrhy s cílem:
    • zajistit, aby dostávala zprávy od vnitrostátních orgánů odpovědných za uplatňování příslušných předpisů, které jí umožní pravidelně monitorovat stav uplatňování a vymáhání práv cestujících v letecké dopravě, případně i v době ojedinělé krize;
    • poskytnout vnitrostátním orgánům odpovědným za uplatňování příslušných předpisů prostředky nutné pro vynucování uplatňování práv cestujících v letecké dopravě;
    • vyjasnit úlohy a povinnosti, pokud jde o náhradu letenek, pokud jsou zapojeni zprostředkovatelé;
  3. kontrolovat, zda členské státy zajišťují, aby orgány pro spolupráci v oblasti ochrany spotřebitele prosazující práva cestujících měly nezbytné vyšetřovací a donucovací pravomoci, jak stanoví právní předpisy o spolupráci v oblasti ochrany spotřebitele, a aby tyto pravomoci účinně využívaly.

Časový rámec: do konce roku 2022.

80

Během našeho auditu jsme se setkali s obdobnými problémy v souvislosti s poukazy například na cestu lodí a na cestu vysokorychlostním vlakem.

Doporučení 4 – Použití na jiné druhy dopravy

Komise by měla zvážit význam doporučení obsažených v této zprávě pro jiné druhy dopravy.

Časový rámec: do konce roku 2022.

Tuto zprávu přijal senát II, jemuž předsedá Iliana Ivanova, členka Účetního dvora, v Lucemburku dne 9. června 2021.

Za Účetní dvůr

Klaus-Heiner Lehne
předseda

Přílohy

Příloha I – Systém náhrad pro cestující, kteří si koupili pouze let

Zdroj: EÚD.

Příloha II – Systém náhrad pro cestující, kteří si koupili souborné služby

Zdroj: EÚD.

Příloha III – Seznam rozhodnutí o státní podpoře leteckých společností

Případ č. Opatření Členský stát Datum rozhodnutí Rozpočet
(v milionech eur)
SA.55373 COVID-19: Náhrada škody vzniklé společnosti Croatia Airlines HR 30. 11. 2020 11.70
SA.56765 COVID-19: Moratorium na platby letových daní ve prospěch leteckých společností ve veřejném vlastnictví FR 31. 3. 2020 29.90
SA.56795 Náhrada škody způsobené šířením onemocnění COVID-19 společnosti Scandinavian Airlines DK 15. 4. 2020 137.00
SA.56809 COVID-19: Státní záruka za úvěr pro společnost Finnair FI 18. 5. 2020 540.00
SA.56810 COVID-19: Pomoc pro TAROM RO 2. 10. 2020 19.33
SA.56812 COVID-19: Systém úvěrových záruk pro letecké společnosti SE 11. 4. 2020 455.00
SA.56867 Náhrada škody způsobené šířením onemocnění COVID-19 společnosti Condor Flugdienst GmbH DE 26. 4. 2020 550.00
SA.56943 COVID-19: Rekapitalizace Air Baltic LV 3. 7. 2020 250.00
SA.57026 COVID-19: Podpora pro společnost Blue Air RO 20. 8. 2020 62.13
SA.57061 Náhrada škody způsobené šířením onemocnění COVID-19 společnosti Scandinavian Airlines SE 24. 4. 2020 137.00
SA.57082 COVID-19: Záruka a akcionářská půjčka pro Air France FR 4. 5. 2020 7 000.00
SA.57116 COVID-19: Státní záruka za úvěr a státní půjčka pro KLM NL 13. 7. 2020 3 400.00
SA.57153 COVID-19: Podpora společnosti Lufthansa DE 25. 6. 2020 6 000.00
SA.57369 COVID 19: Pomoc Portugalska pro TAP PT 10. 6. 2020 1 200.00
SA.57410 COVID-19: Rekapitalizace společnosti Finnair FI 9. 6. 2020 286.00
SA.57539 COVID-19: Podpora pro Austrian Airlines AT 6. 7. 2020 150.00
SA.57543 COVID-19: Rekapitalizace společnosti SAS AB DK 17. 8. 2020 583.00
SA.57544 COVID-19: Podpora pro společnost Brussels Airlines BE 21. 8. 2020 290.00
SA.57586 COVID-19: Rekapitalizace a úvěr na subvencované úroky pro Nordica EST 11. 8. 2020 30.00
SA.57691 COVID-19: Režim pobídek pro letecké společnosti CY 1. 7. 2020 6.30
SA.57817 COVID-19: Režim podpory letiště Oradea pro letecké společnosti RO 27. 7. 2020 1.00
SA.58101 COVID 19: Portugalská pomoc pro skupinu SATA – záchranná půjčka PT 18. 8. 2020 133.00
SA.58114 COVID-19: Pomoc pro společnosti Alitalia IT 4. 9. 2020 199.45
SA.58125 Corsair – náhrada škody způsobené rozšířením onemocnění COVID-19 FR 11. 12. 2020 30.20
SA.58157 COVID-19: Podpora dánským letištím a leteckým společnostem, které v Dánsku přistávají a z Dánska odlétají DK 3. 9. 2020 20.00
SA.58342 COVID-19: Rekapitalizace společnosti SAS AB SE 17. 8. 2020 486.00
SA.58463 Podpora restrukturalizace společnosti Corsair FR 11. 12. 2020 106.70
SA.59029 COVID-19: Systém náhrad pro letecké společnosti s italskou provozní licencí IT 22. 12. 2020 130.00
SA.59124 COVID-19: Obnovení letecké propojení Slovinska SLO 16. 11. 2020 5.00
SA.59158 COVID-19: Podpora společnosti LOT PL 22. 12. 2020 650.00
SA.59188 COVID-19: Pomoc pro společnosti Alitalia IT 29. 12. 2020 73.02
SA.59370 COVID-19: Dočasný rámec / opatření 3.1 na podporu leteckých společností, které jsou držiteli dánského osvědčení leteckého provozovatele DK 27. 11. 2020 6.00
SA.59378 Podpora sociální povahy cestujícím na vnitrostátních letech z a do Bornholmu a Sønderborgu DK 30. 11. 2020 1.30
SA.59462 COVID-19: Náhrada škody společnosti Aegean Airlines GR 23. 12. 2020 120.00
SA.59812 COVID-19: Rekapitalizace TUI DE 4. 1. 2021 1 250.00
SA.59913 COVID-19: Rekapitalizace společností Air France a Air France – LM Holding FR 5. 4. 2021 1 000.00
SA.60113 Finsko – Podpora pro Finnair v souvislosti s COVID-19 FI 12. 3. 2021 351.38
SA.61676 Itálie - COVID-19: Pomoc pro společnosti Alitalia IT 26. 3. 2021 24.70
Celková částka (v milionech EUR) 25 725.11
Celkový počet opatření 38

Zdroj: EÚD s využitím údajů Komise.

Příloha IV – Seznam rozhodnutí o státní podpoře na podporu organizátorů souborných služeb

Případ č. Opatření Členský stát Datum rozhodnutí Rozpočet
(v milionech eur)
SA.56856 COVID-19: Státní půjčka pro dánský záruční fond cestovního ruchu DK 2. 4. 2020 201.00
SA.57352 COVID-19: Systém odškodnění pro provozovatele služeb v cestovním ruchu za ztráty vzniklé v důsledku rušení. DK 29. 5. 2020 97.00
SA.57423 COVID-19: Granty ve prospěch subjektů cestovního ruchu LV 29. 5. 2020 0.80
SA.57665 COVID-19: Litevské záruky a půjčky pro poskytovatele souborných služeb cestovního ruchu, poskytovatele ubytovacích a stravovacích služeb LT 25. 6. 2020 50.00
SA.57741 COVID-19: Podpora ve formě záruk za poukazy vydané na souborné služby pro cesty DE 31. 7. 2020 840.00
SA.57985 COVID-19: Státní půjčky pro fondy záruk cestovního ruchu NL 28. 7. 2020 165.00
SA.58050 COVID-19: Státní podpora pro poskytovatele souborných služeb cestovního ruchu BG 24. 7. 2020 28.10
SA.58102 COVID-19: Podpora pro poskytovatele souborných služeb cestovního ruchu PL 21. 9. 2020 68.06
SA.58476 COVID-19: Granty poskytovatelům souborných služeb cestovního ruchu na repatriaci cestujících LT 11. 9. 2020 1.00
SA.59639 COVID-19: Režim podpory pro cestovní kanceláře a poskytovatele souborných služeb cestovního ruchu SE 28. 1. 2021 66.90
SA.59668 COVID-19: Podpora ve formě záruk za dobropisy vydávané spotřebitelům a organizátorům souborných služeb pro cesty CY 12. 1. 2021 86.60
SA.59755 COVID-19: Podpora pro poskytovatele souborných služeb cestovního ruchu a cestovní kanceláře IT 4. 12. 2020 625.00
SA.59990 COVID-19: Režim státní podpory pro poskytovatele souborných služeb cestovního ruchu a cestovní kanceláře BG 18. 12. 2020 26.00
SA.60280 COVID-19: Podpora pro poskytovatele souborných služeb cestovního ruchu CZ 19. 3. 2021 2.90
SA.60521 COVID-19: Státní záruka pro organizátory souborných služeb pro cesty a zprostředkovatele spojených cestovních služeb AT 4. 2. 2021 300.00
SA.62271 COVID-19: Úvěrová facilita SGR Voucher NL 30. 3. 2021 400.00
Celková částka (v milionech EUR) 2 958,36
Celkový počet opatření 16

Zdroj: EÚD s využitím údajů Komise.

Příloha V – Opatření Komise ke zmírnění dopadů krize na cestující v letecké dopravě: časová osa

Pozn.:

Zdroj: EÚD na základě informací získaných od Evropské komise.

Glosář

Kontaktní středisko Europe Direct (EDCC): obecná kontaktní místa pro obecné dotazy občanů týkající se Evropské unie. Poskytují spotřebitelům obecné poradenství, ale nezasahují do záležitostí obchodníků nebo členských států.

Orgán na ochranu spotřebitele: veřejný nebo soukromý subjekt určený členským státem, aby spotřebitelům poskytoval bezplatnou pomoc a poradenství ohledně jejich práv v souvislosti s nákupy.

Sdružení leteckých společností: obchodní sdružení, jako je IATA, které zastupuje letecké dopravní společnosti.

Síť evropských spotřebitelských center (síť ESC): síť vytvořená Komisí v roce 2005 s cílem posílit důvěru spotřebitelů v jednotný trh. Síť pomáhá spotřebitelům v celé EU tím, že jim poskytuje informace o jejich právech při nákupu zboží a služeb v jiné zemi EU, poskytuje jim poradenství ohledně veškerých problémů, které v této souvislosti vyvstanou, pomáhá s vyřizováním stížností a spolupracuje s tvůrci politik a donucovacími orgány za účelem podpory a ochrany zájmů spotřebitelů. Síť tvoří 30 středisek, jedno v každém členském státě EU, na Islandu, v Norsku a ve Spojeném království. Jejich hostitelem je buď vnitrostátní orgán pro ochranu spotřebitele, nebo sdružení spotřebitelů.

Souborné cestovní služby: cesta nebo pobyt, kdy jsou kombinovány dvě služby nebo případně více služeb (doprava, ubytování atd.) a jsou splněna určitá kritéria, např. jedna smlouva nebo jedna celková či inkluzivní cena.

Spojené cestovní služby: rezervace cest, kdy například obchodník prodá službu a do 24 hodin usnadní rezervaci jedné nebo více doplňkových služeb pro stejnou cestu nebo pobyt od jiných obchodníků na základě samostatných smluv.

Spolupráce v oblasti ochrany spotřebitelů: spolupráce mezi vnitrostátními orgány dvou nebo více zemí při řešení případů porušení spotřebitelských pravidel v případě, že obchodník a spotřebitel sídlí v různých zemích.

Vnitrostátní orgán odpovědný za uplatňování příslušných předpisů: orgán členského státu zřízený za účelem zajištění souladu s pravidly EU týkajícími se práv cestujících.

Zkratky

AA: sdružení leteckých společností

CPB: orgán na ochranu spotřebitele

GŘ COMP: Generální ředitelství pro hospodářskou soutěž

GŘ JUST: Generální ředitelství pro spravedlnost a spotřebitele

GŘ MOVE: Generální ředitelství pro mobilitu a dopravu

PTD: směrnice o souborných cestovních službách

SOOS: spolupráce v oblasti ochrany spotřebitele

VOUP: vnitrostátní orgán odpovědný za uplatňování příslušných předpisů

Odpovědi Komise

Shrnutí

I

Komise neprodleně přijala opatření a předložila okamžitou reakci, jejímž cílem bylo zmírnit socioekonomický dopad pandemie COVID-19 a která kladla důraz na koordinovanost evropské reakce.70 Tato reakce zahrnovala cílené právní předpisy přijaté za účelem udělení dočasné výjimky leteckým společnostem z povinnosti využívat letištní časy podle práva EU, pokyny pro výklad práv cestujících v souvislosti s pandemií COVID-19 a dočasný rámec umožňující členským státům plně využít flexibilitu stanovenou na základě pravidel státní podpory na podporu hospodářství v souvislosti s pandemií COVID-19.

II

Komise ve svých pokynech pro výklad práv cestujících v souvislosti s pandemií COVID-19 ze dne 18. března 2020 zdůraznila, že cestující mají právo na to, aby byli řádně informováni o svých právech a aby jim v případě zrušení cesty byla nabídnuta jasná volba mezi peněžitou náhradou a náhradou formou poukazu.

Rozhodování o výdajových prioritách je v pravomoci členských států. Komise však členským státům připomněla, že podle pravidel státní podpory mohou poskytnout leteckým společnostem / cestovním kancelářím podporu, která jim umožní uhradit cestujícím náklady.

III

Hromadné rušení cest v průběhu pandemie COVID-19 ukázalo význam celounijních pravidel a jejich jednotného provádění a prosazování. Komise se ve své Strategii pro udržitelnou a inteligentní mobilitu71 zavázala, že zváží možnosti a přínosy pokroku, pokud jde o multimodální rámec pro práva cestujících, který bude zjednodušený, soudržnější a harmonizovanější a zároveň odolnější vůči krizím.

IV

a) Komise považuje za velmi důležité, aby letecké společnosti řádně informovaly cestující o jejich právech a aby vnitrostátní orgány odpovědné za uplatňování příslušných předpisů, které nesou odpovědnost za prosazování práv cestujících, podnikaly příslušné kroky v případě, že tak letecké společnosti nečiní. Ačkoli letecké společnosti zaznamenaly obrovský počet případů zrušení, které ohrozily jejich likviditu, je podle Komise pro zachování důvěry spotřebitelů v odvětví dopravy a cestovního ruchu zásadní, aby letecké společnosti přesto řádně informovaly cestující o jejich právu na náhradu ve formě vrácení peněz. V květnu 2020 přijala Komise doporučení zaměřené na to, aby se cestovní poukazy staly atraktivní alternativou k vrácení peněz cestujícím a cestujícím, kteří si zakoupili souborné cestovní služby, s cílem zmírnit ohroženou likviditu dopravců, a doporučila rovněž zaměřit se na ochranu těchto poukazů před platební neschopností.

Přehled o skutečné situaci na úrovni EU je velmi obtížné získat, protože neexistuje povinnost podávat zprávy Komisi. Komise proto k získání informací využila dialog EU Pilot. Již v roce 2013 navrhla rozšíření požadavků na podávání zpráv, Rada však dosud projednání tohoto návrhu neschválila.

b) Od března 2020 přijala Komise řadu pokynů a sdělení s cílem podpořit koordinační úsilí členských států a zachovat volný pohyb uvnitř Unie během pandemie COVID-19.

Rozhodování o výdajových prioritách je v pravomoci členských států. Úkolem Komise jako orgánu odpovědného za prosazování pravidel hospodářské soutěže není vyzývat členské státy k zavedení režimů podpory, které usnadní vrácení peněz cestujícím.

Komise členským státům připomněla, že podle pravidel státní podpory mohou poskytnout leteckým společnostem / cestovním kancelářím podporu, která jim umožní uhradit cestujícím náklady.

Členské státy neposkytly státní podporu všem leteckým společnostem a organizátorům souborných cestovních služeb. Na základě podpůrných a donucovacích opatření přijatých Komisí a členskými státy začaly cestujícím vracet peníze i ty letecké společnosti a cestovní kanceláře, které státní podporu neobdržely.

c) Internetové stránky Komise „Re-open EU“ poskytují informace o cestovních omezeních, která platí v jednotlivých členských státech. Hlavními internetovými stránkami v oblasti práv cestujících jsou internetové stránky Vaše Evropa a internetové stránky „Opatření v reakci na koronavirus“ spuštěné dne 1. března 2020.

d) Komise souhlasí s tím, že je třeba zrevidovat stávající právní rámec, jak je rovněž uvedeno ve Strategii pro udržitelnou a inteligentní mobilitu. V oblasti práv cestujících v letecké dopravě navrhla přezkum již v roce 2013, a to na základě dosavadních zkušeností a krize, kterou způsobil mrak sopečného popela v roce 2010. Pro Komisi se jedná o prioritní dokument, který dosud nebyl schválen, přičemž Komise každému předsednictví Rady zdůrazňuje, že je naléhavě nutné jej v Radě projednat.

V

Komise všechna doporučení přijímá.

Úvod

01

Práva cestujících v EU jsou klíčová pro řádné fungování vnitřního trhu a dopravních sítí, neboť chrání cestující v EU v různých fázích cestování leteckou, železniční, vodní, autobusovou a autokarovou dopravou. Pandemie COVID-19 zdůraznila jejich důležitost.

02

Práva cestujících tvoří jádro dopravní a spotřebitelské politiky EU a představují, jak EÚD uvedl ve své zprávě za rok 2018, „stěžejní iniciativu EU“.

03

Návrh na změnu nařízení z roku 201372 je podle pracovního programu Komise na rok 2021 prioritním dokumentem, který dosud nebyl schválen.

04

Práva cestujících v EU jsou prosazována v systému víceúrovňové správy. V rámci tohoto systému jsou do jejich prosazování zapojeny subjekty a orgány na vnitrostátní úrovni, přičemž úlohou Komise je podporovat a monitorovat jejich činnost.

05

Komise se od začátku pandemie snaží podporovat spolupráci a koordinaci mezi členskými státy. Od března 2020 přijala Komise řadu pokynů a sdělení s cílem podpořit koordinační úsilí členských států a zachovat volný pohyb uvnitř Unie během pandemie COVID-19.73

Byla přijata různá opatření, která jsou podrobněji popsána v časovém přehledu opatření na internetových stránkách Komise „Opatření v reakci na koronavirus“.74

Je třeba poznamenat, že právo na volný pohyb v rámci EU není bezpodmínečné a lze jej omezit z důvodu ochrany veřejného zdraví. Tuto skutečnost stanoví Smlouva (článek 21 SFEU) i sekundární právní předpisy (směrnice 2004/38).

Členské státy tedy mohou v reakci na pandemii zavést opatření omezující volný pohyb osob v rámci EU. Přijatá opatření by neměla jít nad rámec toho, co je nezbytně nutné (proporcionalita), a neměla by rozlišovat mezi cestujícími na základě jejich státní příslušnosti (nediskriminace). Komise dodržování těchto zásad monitorovala a úzce spolupracovala s členskými státy.

06

V zájmu zpomalení přenosu viru se vedoucí představitelé EU dne 17. března 202075 dohodli na koordinovaném dočasném omezení cest do EU, jež nejsou nezbytně nutné, s platností do 30. června 2020. Pokud jde o omezení cestování v rámci EU, od května 2020 se hranice znovu postupně otevíraly, ale nadále platila hygienická omezení (např. karanténní pravidla pro osoby cestující z vysoce rizikových regionů nebo požadavky na testování) a z hlediska veřejného zdraví bylo obecně doporučeno necestovat. Rada v červnu 2020 přijala doporučení76 o dočasném omezení cest do EU, jež nejsou nezbytně nutné, a o možném zrušení tohoto omezení. Toto doporučení bylo dne 2. února 2021 aktualizováno.

07

V říjnu 2020 předložila Komise další soubor opatření, jejichž cílem bylo pomoci zamezit šíření koronaviru, zachránit lidské životy a posílit odolnost vnitřního trhu. Tato opatření zahrnovala společný digitální formulář EU pro trasování cestujících, jenž má členským státům pomoci při posuzování rizik při příletu a při trasování kontaktů77. Po celou dobu byla Komise v kontaktu s členskými státy s cílem monitorovat situaci a koordinovat cestovní omezení, zejména prostřednictvím sítě vnitrostátních kontaktních míst.

13

První odrážka – Komise zdůrazňuje, že hlavní informační povinnost v případě narušení nesou samotní dopravci. V této souvislosti Komise zdůrazňuje, že vnitrostátní orgány členských států odpovědné za uplatňování příslušných předpisů musí pravidelně monitorovat provádění příslušných povinností dopravci.

Komise však pravidelně provádí studie Eurobarometru zaměřené na zjišťování povědomí občanů o právech cestujících (poslední údaje jsou z roku 2019). Tyto studie potvrzují, že by se úroveň povědomí veřejnosti měla zvýšit, o což Komise usiluje prostřednictvím svých internetových stránek Vaše Evropa, informací poskytovaných prostřednictvím kontaktních středisek Europe Direct (EDCC), podpory poskytované síti evropských spotřebitelských center (síť ESC) a kampaní zaměřených na práva cestujících78.

Druhá odrážka – Komise souhlasí, že prosazování nařízení je třeba řešit jako prioritu. Platné právní předpisy stanoví, že je na členských státech, aby zřídily vnitrostátní orgány členských států odpovědné za uplatňování příslušných předpisů a stanovily účinné, přiměřené a odrazující sankce za porušování nařízení o právech cestujících.

Míra prosazování práva vnitrostátními orgány členských států odpovědnými za uplatňování příslušných předpisů se liší v závislosti na pravomocích, které jim byly svěřeny podle vnitrostátního práva (závazná rozhodnutí, účinné sankce, vyřizování individuálních stížností).

Třetí odrážka – Komise se domnívá, že její současnou úlohou je sledovat účinné uplatňování stávajícího rámce práv cestujících.

Komise nemá mandát k tomu, aby koordinovala provádění rámce práv cestujících na úrovni členských států.

Připomínky

20

Podle Komise je velmi důležité, aby si cestující byli vědomi svých práv. Z tohoto důvodu žádá o pravidelné provádění průzkumů Eurobarometru zaměřených na tuto oblast.

Komise si je vědoma toho, že by se úroveň povědomí veřejnosti měla ještě zvýšit.

Viz rovněž odpověď Komise na první odrážku bodu 13.

21

Komise zdůrazňuje, že hlavní informační povinnost v případě narušení nesou samotní dopravci. Vnitrostátní orgány členských států odpovědné za uplatňování příslušných předpisů musí pravidelně monitorovat, zda dopravci tuto povinnost plní. Komise poskytuje praktické informace všem občanům, např. prostřednictvím svých internetových stránek Vaše Evropa, informační kampaně zaměřené na práva cestujících a kontaktních středisek Europe Direct.

23

Komise dodává, že podle směrnice o souborných cestovních službách musí být cestujícím, kteří si zakoupili souborné cestovní služby, vráceny peníze, pokud ukončí smlouvu z důvodu nevyhnutelných a mimořádných okolností (čl. 12 odst. 2 směrnice o souborných cestovních službách). V ostatních případech mají nárok na částečné vrácení peněz (viz čl. 12 odst. 1 směrnice o souborných cestovních službách).

27

Ve všech těchto případech Komise přijala opatření, na základě nichž některé členské státy neprodloužily platnost svých dočasných opatření nebo je změnily. V ostatních případech Komise zahájila řízení o nesplnění povinnosti.

Viz rovněž připomínky EÚD v bodě 65.

32

Členské státy neposkytly státní podporu všem leteckým společnostem a organizátorům souborných cestovních služeb. Na základě podpůrných a donucovacích opatření přijatých Komisí a členskými státy začaly cestujícím vracet peníze i ty letecké společnosti a cestovní kanceláře, které státní podporu neobdržely.

33 Souhrnná odpověď Komise k bodům 33–36 a rámečku 6:

Komise v souvislosti s nařízením (ES) č. 261/2004 v roce 2013 navrhla vyjasnění práv a povinností všech příslušných stran v případech s účastí zprostředkovatelů.

V případě souborných cestovních služeb, jež nejsou přímo srovnatelné, Komise posoudí, jak by k lepší ochraně spotřebitele mohlo přispět spravedlivější rozdělení zátěže mezi hospodářské subjekty v celém hodnotovém řetězci79.

Oblast prosazování práva v případech s účastí zprostředkovatelů je rovněž součástí probíhajícího dialogu EU Pilot se všemi členskými státy. Komise společně se sítí pro spolupráci v oblasti ochrany spotřebitele zahájila koordinovaný průzkum zaměřený na stávající postupy leteckých společností při rušení letů, do kterého je tato oblast zahrnuta.

38

Komise uvádí, že toto doporučení o poukazech navrhlo nejen konkrétní vlastnosti poukazů, např. ochranu před platební neschopností, aby se staly atraktivnějšími pro cestující a cestující v rámci souborných cestovních služeb. Zdůraznilo rovněž fakt, že – kromě aspektů státní podpory – by členské státy a provozovatelé měli být vyzváni k tomu, aby zvážili využití programů Unie, které jsou k dispozici na podporu činnosti podniků a jejich potřeb v oblasti likvidity.

Doporučení o poukazech mělo na členské státy účinek v tom smyslu, že většina z nich se v této fázi rozhodla přísněji monitorovat řádné provádění stávajících pravidel jednotlivými leteckými společnostmi a organizátory souborných cestovních služeb.

39

První odrážka – Pokud jde o práva cestujících v letecké dopravě i o souborné cestovní služby, pozměnilo například Řecko své vnitrostátní právní předpisy poté, co bylo zahájeno řízení o nesplnění povinnosti: pravidla stanovující platnost poukazů po dobu osmnácti měsíců se již nevztahují na nároky uplatněné z důvodu zrušení letů po dni 1. září 2020.

Viz připomínky EÚD v bodě 65.

41

Třetí odrážka – Komise ve svém návrhu z roku 2013 navrhla zavést požadavky na podávání zpráv pro vnitrostátní orgány členských států odpovědné za uplatňování příslušných předpisů.

44

Rozhodování o výdajových prioritách a o účelu, za jakým chtějí podporu poskytnout, je v pravomoci členských států.

Úlohou Komise jako orgánu pro hospodářskou soutěž je zkoumat, zda lze tuto státní podporu prohlásit za slučitelnou na základě jednoho z důvodů stanovených ve Smlouvě.

Úkolem Komise jako orgánu odpovědného za prosazování pravidel hospodářské soutěže není vyzývat členské státy, aby provázaly státní podporu s úhradou nákladů cestujícím.

Komise však ve svém doporučení (EU) 2020/648 ze dne 13. května 2020 uvedla, že členské státy mohou poskytovat podporu, a tím usnadnit vracení peněz cestujícím.

48 Souhrnná odpověď Komise k bodům 48 a 54:

Evropská komise za účelem zmírnění dopadů pandemie navrhla v březnu 2020 přijetí pravidel státní podpory ad hoc a dále zaměřila právní předpisy na udělení dočasné výjimky leteckým společnostem z povinnosti využívat letištní časy podle práva EU. Kromě toho v květnu 2020 přijala pravidla, kterými se mění nařízení o leteckých službách, jejichž cílem bylo dočasně snížit finanční tlak vyvíjený na letecké společnosti a umožnit těmto leteckým společnostem, které se dostaly do dočasných finančních potíží, ponechat si svou provozní licenci.

58

Uvedené výše státní podpory odpovídají podporám poskytnutým členskými státy a schváleným Komisí, nikoli nutně částkám skutečně vyplaceným.

63

Informace o cestovních omezeních, která platí v jednotlivých členských státech, poskytují internetové stránky Komise „Re-open EU“. Hlavními internetovými stránkami v oblasti práv cestujících jsou internetové stránky Vaše Evropa a internetové stránky „Opatření v reakci na koronavirus“ spuštěné dne 1. března 2020.

66

Třetí odrážka – Opatření Komise zahrnovala také návrhy doporučení Rady nebo legislativní návrhy (např. návrh doporučení Rady (EU) 2020/1475 ze dne 13. října 2020 o koordinovaném přístupu k omezení volného pohybu v reakci na pandemii COVID-19, návrh společného digitálního formuláře EU pro trasování cestujících, návrh nařízení o zavedení „digitálního zeleného certifikátu“) a mnoho dalších opatření uvedených na internetových stránkách Komise „Opatření v reakci na koronavirus“80.

67

První odrážka – Komise již v roce 2013 navrhla pravidla, která zlepšují připravenost na rozsáhlou krizi v oblasti práv cestujících v letecké dopravě (povinné pohotovostní plány, posílená pravidla v oblasti prosazování práva, jasnější vyřizování stížností). Tato pravidla byla nyní doplněna opatřením č. 5881 v rámci Strategie pro udržitelnou a inteligentní mobilitu, které je plánováno na čtvrté čtvrtletí roku 2021.

70

Podle Komise jsou informace poskytované členskými státy o jejich vnitrostátních opatřeních důležité a žádá členské státy, aby své informace pravidelně aktualizovaly, což umožní, aby cestující byli dobře informováni.

71

První odrážka – Prosazování práva je v pravomoci členských států.

Komise v souvislosti s nařízením č. 261/2004 poskytuje podporu vnitrostátním orgánům členských států odpovědným za uplatňování příslušných předpisů a nabízí jim koordinaci prostřednictvím schůzek vnitrostátních orgánů členských států odpovědných za uplatňování příslušných předpisů, digitální platformy (Wiki) pro výměnu informací a případně řeší problémy s výkladem pravidel. Komise rovněž přijala pokyny pro výklad a pravidelně zveřejňuje aktualizovaný přehled nejdůležitější judikatury.

Komise rovněž v roce 2013 navrhla nástroje pro lepší prosazování práva. Jedná se o prioritní legislativní dokument, který dosud nebyl schválen.

Komise se domnívá, že jednání v Radě o revizi nařízení (ES) č. 261/2004 by měla být odblokována co nejdříve, a ve svém pracovním programu na rok 2021 označila přezkum práv cestujících v letecké dopravě za prioritní dokument, který dosud nebyl schválen. Komise každému předsednictví Rady zdůrazňuje, že je naléhavě nutné jej v Radě projednat.

Druhá odrážka – Strategie Komise pro udržitelnou a inteligentní mobilitu již obsahuje opatření týkající se finanční ochrany cestujících: „Spravedlivá mobilita znamená také ochranu cestujících a jejich práv. Hromadné rušení cest v průběhu pandemie COVID-19 ukázalo význam celounijních pravidel a jejich jednotného provádění a prosazování. EU musí pomáhat cestujícím, když dopravci zbankrotují nebo procházejí velkou krizí likvidity jako v případě pandemie COVID-19. Cestující, kteří uvízli na letišti, musí být repatriováni a v případě zrušení ze strany dopravců jim musí být letenky proplaceny. Komise zvažuje možnosti a výhody různých možností ochrany cestujících před takovými událostmi a případně předloží legislativní návrhy.“

Třetí odrážka – Komise připomíná, že členským státům doporučila zajistit ochranu poukazů a rovněž je informovala o opatřeních, která jsou dostupná na úrovni EU a jež mají podporovat členské státy a podniky v tomto úsilí (doporučení ze dne 13. května 2020 o poukazech).

Čtvrtá odrážka – Podle Komise je třeba vyjasnit role zprostředkovatelů. Již v roce 2013 navrhla pravidla pro lepší uplatňování a prosazování práv cestujících v letecké dopravě v případech s účastí zprostředkovatelů.

Závěry a doporučení

75

Hromadné rušení cest v průběhu pandemie COVID-19 ukázalo význam celounijních pravidel a jejich jednotného provádění a prosazování. Komise se ve své strategii pro udržitelnou a inteligentní mobilitu82 zavázala, že zváží možnosti a přínosy pokroku, pokud jde o multimodální rámec pro práva cestujících, který bude zjednodušený, soudržnější, harmonizovanější a lépe prosazovaný a zároveň odolnější vůči krizím.

76

Podle Komise bylo v souvislosti s COVID-19 hlavním problémem to, že byla ohrožena likvidita dopravců a provozovatelů cestovních služeb z důvodu množství případů zrušení a že ne všichni dopravci informovali cestující o jejich právu volby mezi vrácením peněz a náhradou formou poukazu.

Komise se domnívá, že je třeba vyjasnit úlohu zprostředkovatelů v oblasti práv cestujících v letecké dopravě. Rovněž posoudí možnosti režimu finanční ochrany, který by chránil platby cestujících před podobnými krizemi.

Komise se domnívá, že hlavním důvodem, proč tento přehled není k dispozici, je neexistence právního požadavku na podávání zpráv vnitrostátními orgány členských států odpovědnými za uplatňování příslušných předpisů Komisi. Proto v tomto ohledu již v roce 2013 předložila legislativní návrh.

K získání těchto informací prozatím Komise používá dostupné nástroje (dialogy EU Pilot, opatření podle nařízení o spolupráci v oblasti ochrany spotřebitele). Tyto procesy stále probíhají.

Doporučení 1 – Lépe chránit práva cestujících v letecké dopravě a lépe o těchto právech informovat
  1. Komise toto doporučení přijímá.
  2. Komise toto doporučení přijímá.
  3. Komise toto doporučení přijímá.
  4. Komise toto doporučení přijímá.
  5. Komise toto doporučení přijímá.
78

Členské státy neposkytly státní podporu všem leteckým společnostem a organizátorům souborných cestovních služeb. Na základě podpůrných a donucovacích opatření přijatých Komisí a členskými státy začaly cestujícím vracet peníze i ty letecké společnosti a cestovní kanceláře, které neobdržely státní podporu.

Doporučení 2 – Více koordinovat vnitrostátní opatření a lépe provázat státní podporu leteckým společnostem s náhradou nákladů pro cestující
  1. Komise toto doporučení přijímá.
  2. Komise toto doporučení přijímá.
79

Uplatňování práv cestujících leteckými společnostmi by měly primárně prosazovat členské státy a vnitrostátní orgány členských států odpovědné za uplatňování příslušných předpisů. Rozsah činností Komise se omezuje na monitorování opatření přijímaných vnitrostátními orgány členských států odpovědnými za uplatňování příslušných předpisů. Komise navrhla další nástroje pro lepší prosazování práva již v roce 2013. Jak bylo oznámeno ve Strategii pro udržitelnou a inteligentní mobilitu, Komise dále přezkoumá rámec práv cestujících, a to i z hlediska jeho odolnosti vůči krizi.

Doporučení 3 – Zlepšit nástroje a právní předpisy na ochranu práv cestujících v letecké dopravě
  1. Komise toto doporučení přijímá.
  2. Komise toto doporučení přijímá.
  3. Komise toto doporučení přijímá.
Doporučení 4 – Použití na jiné druhy dopravy

Komise toto doporučení přijímá.

Auditní tým

Účetní dvůr ve svých zvláštních zprávách informuje o výsledcích auditů politik a programů EU či témat z oblasti správy a řízení zaměřených na konkrétní oblasti rozpočtu. Účetní dvůr vybírá a koncipuje tyto auditní úkoly tak, aby byl jejich dopad co nejvyšší, a zohledňuje přitom rizika pro výkonnost a zajištění souladu s předpisy, objem příslušných příjmů či výdajů, očekávaný vývoj, politické zájmy a zájem veřejnosti.

Tento audit výkonnosti provedl auditní senát II, který se zaměřuje na výdajové oblasti týkající se investic ve prospěch soudržnosti, růstu a začleňování a jemuž předsedá členka EÚD Iliana Ivanovová. Audit vedla členka EÚD Annemie Turtelboomová a podporu jí poskytovali vedoucí kabinetu Florence Fornaroliová a tajemník kabinetu Celil Ishik, vyšší manažer Pietro Puricella, vedoucí úkolu Luc T'Joen, auditoři René Reiterer a Sabine Maur-Helmesová. Jazykovou podporu zajišťoval James Verity.

Poznámky na konci textu

1 https://ec.europa.eu/transport/themes/passengers_en.

2 Pokud jde o železnici: nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1371/2007 ze dne 23. října 2007 o právech a povinnostech cestujících v železniční přepravě (Úř. věst. L 315, 3.12.2007, s. 14).

Pokud se jedná o vodní dopravu: nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1177/2010 ze dne 24. listopadu 2010 o právech cestujících v autobusové a autokarové dopravě a o změně nařízení (ES) č. 2006/2004 (Úř. věst. L 334, 17.12.2010, s. 1).

Pokud se jedná o autobusovou dopravu: nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 181/2011 ze dne 16. února 2011 o právech cestujících v autobusové a autokarové dopravě a o změně nařízení (ES) č. 2006/2004 (Úř. věst. L 55, 28.2.2011, s. 1).

3 Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2021/782 ze dne 29. dubna 2021 o právech a povinnostech cestujících v železniční přepravě (přepracované znění) (Úř. věst. L 172, 17.5.2021, s. 1).

4 Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004 ze dne 11. února 2004, kterým se stanoví společná pravidla náhrad a pomoci cestujícím v letecké dopravě v případě odepření nástupu na palubu, zrušení nebo významného zpoždění letů a kterým se zrušuje nařízení (EHS) č. 295/91, (Úř. věst. L 46, 17.2.2004, s. 1.)

5 COM(2013) 130 final ze dne 13. března 2013.

6 https://www.consilium.europa.eu/en/policies/air-passenger-rights/.

7 Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/2302 ze dne 25. listopadu 2015 o souborných cestovních službách a spojených cestovních službách, o změně nařízení (ES) č. 2006/2004 a směrnice Evropského parlamentu a Rady 2011/83/EU a o zrušení směrnice Rady 90/314/EHS, (Úř. věst. L 326, 11.12.2015, s. 1).

8 Směrnice Rady 90/314/EHS ze dne 13. června 1990 o souborných službách pro cesty, pobyty a zájezdy (Úř. věst. L 158, 23.6.1990, s. 59).

9 Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2017/2394 ze dne 12. prosince 2017 o spolupráci mezi vnitrostátními orgány příslušnými pro vymáhání dodržování právních předpisů na ochranu zájmů spotřebitele a o zrušení nařízení (ES) č. 2006/2004. (Úř. věst. L 345, 27.12.2017, s. 1).

10 WHO, Koronavirové onemocnění 2019 (COVID-19). Situační zpráva – 39, 28. února 2020.

11 https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/events-as-they-happen.

12 Rozhodnutí Rady ze dne 17. března 2020 o koordinovaném dočasném omezení cest do EU, které nejsou nezbytně nutné, platné do 30. června 2020. Následované doporučením Rady 2020/912 ze dne 30. 6. 2020 o dočasných omezení cest do EU, jež nejsou nezbytně nutné, a o možném zrušení tohoto omezení (EU) 2021/132 ze dne 2. února 2021 (Úř. věst. L 41 ze dne 2.2.2021, s. 1).

13 Doporučení Rady (EU) 2020/1475 ze dne 13. října 2020 o koordinovaném přístupu k omezení volného pohybu v reakci na pandemii COVID-19.

14 https://www.ecdc.europa.eu/en/covid-19/situation-updates/weekly-maps-coordinated-restriction-free-movement.

15 Doporučení Rady (EU) 2020/132 ze dne 2. února 2021, kterým se mění doporučení Rady (EU) 2020/912 o dočasném omezení cest do EU, jež nejsou nezbytně nutné, a o možném zrušení tohoto omezení (Úř. věst. L 41 ze dne 4.2.2021, s. 1).

16 https://aviationbenefits.org/around-the-world/europe/.

17 https://www.eurocontrol.int/sites/default/files/2020-06/eurocontrol-prr-2019.pdf.

18 https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/view/AVIA_PAOC__custom_828232/default/table?lang=en.

19 https://www.aci-europe.org/press-release/307-aci-europe-sounds-alarm-bell-over-the-future-of-regional-air-connectivity.html.

20 Na základě srovnání část hotovostních úhrad a průměrné ceny letenky.

21 Usnesení Evropského parlamentu „Strategie EU pro udržitelný cestovní ruch“ (2020/2038(INI)) ze dne 25. března 2021.

22 Zdroj: EÚD s využitím údajů Komise.

23 Zvláštní zpráva č. 30/2018 „Cestující v EU mají ucelená práva, ale musejí za ně i nadále bojovat“. Viz body 28–32.

24 Eurobarometr 93, léto 2020. Viz https://data.europa.eu/euodp/en/data/dataset/S2262_93_1_93_1_ENG.

25 Eurobarometr 93, léto 2020. Viz https://data.europa.eu/euodp/en/data/dataset/S2262_93_1_93_1_ENG.

26 Čl. 5 odst. 1 písm. a) a čl. 8 odst. 1 nařízení (EU) č. 261/2004.

27 Čl. 12 odst. 4 směrnice 2015/2302.

28 Zpráva Komise Evropskému parlamentu a Radě o uplatňování směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/2302 o souborných cestovních službách a spojených cestovních službách (COM(2021) 90 v konečném znění) ze dne 26. února 2021, bod 5.1.2.

29 http://www.ejustice.just.fgov.be/eli/besluit/2020/03.19.2020040676/staatsblad.

30 https://www.rijksoverheid.nl/documenten/kamerstukken/2020/03/30/aanwijzing-aan-de-ilt-inzake-handhaving-verordening-eg-nr-261-2004.

31 https://www.legifrance.gouv.fr/loda/id/JORFTEXT000041755833/.

32 Tyto postupy se vztahovaly i na jiné způsoby dopravy. Například během našeho auditu jsme se setkali s obdobnými problémy v souvislosti s poukazy na cestu lodí a na cestu vysokorychlostním vlakem.

33 https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/cs/inf_20_1212.

34 Doporučení Komise (EU) 2020/648 ze dne 13. května 2020 o poukazech nabízených cestujícím jako alternativa k vrácení peněz za zrušené souborné cestovní a přepravní služby a v souvislosti s pandemií COVID-19 (Úř. věst. L 151, 14.5.2020, s. 10).

35 Úřad ICAO pro leteckou dopravu – Effects of Novel Coronavirus (COVID‐19) on Civil Aviation: Economic Impact Analysis, březen 2021, https://www.icao.int/sustainability/Documents/Covid-19/ICAO_coronavirus_Econ_Impact.pdf.

36 IATA – COVID-19 Cash burn analysis, březen 2020.

37 Study on the current level of protection of air passenger rights in the EU, https://ec.europa.eu/transport/themes/passengers/news/2020-01-13-air-passenger-rights-study_en.

38 Čl. 107 odst. 2 a 3 SFEU.

39 Sdělení Komise (2020/C 91 I/01) poprvé vydané dne 20. března 2020 a původně platné do konce roku 2020. Později bylo několikrát pozměněno a v současné době platí do konce roku 2021.

40 Sdělení Komise (2020/C 91 I/01), odstavec 9.

41 Sdělení Komise (2020/C 91 I/01), body 44 a 83.

42 Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2020/459 ze dne 30. března 2020, kterým se mění nařízení Rady (EHS) č. 95/93 o společných pravidlech pro přidělování letištních časů na letištích Společenství, Úř. věst. L 99, 31.3.2020, s. 1.

43 Smlouva o fungování Evropské unie, čl. 107 odst. 2 písm. b) a čl. 107 odst. 3 písm. b).

44 Bod odůvodnění a bod 15 doporučení Komise (EU) 2020/648 ze dne 13. května 2020 o poukazech nabízených cestujícím jako alternativa k vrácení peněz za zrušené souborné cestovní a přepravní služby a v souvislosti s pandemií COVID-19 (Úř. věst. L 151, 14.5.2020, s. 10).

45 Bulharsko, Dánsko (2 případy), Litva, Nizozemsko, Polsko a Švédsko.

46 Kypr, Německo a Nizozemsko.

47 Lotyšsko a Litva.

48 Rakousko.

49 https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/coronavirus-response/travel-during-coronavirus-pandemic_cs#passenger-and-traveller-rights.

50 https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/coronavirus-response/travel-during-coronavirus-pandemic_cs#passenger-and-traveller-rights.

51 https://europa.eu/youreurope/.

52 Výkladové oznámení Komise k předpisům o právech cestujících v EU v souvislosti s vývojem situace s onemocněním COVID-19, (C (2020) 1830 final ze dne 18. března 2020).

53 Viz https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/coronavirus_info_ptd_19.3.2020.pdf.

54 https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/TA-9.2020.0054_CS.html.

55 https://www.consilium.europa.eu/cs/meetings/tte/2020/04/29/.

56 Viz https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/cs/INF_20_1212.

57 https://ec.europa.eu/atwork/applying-eu-law/infringements-proceedings/infringement_decisions/?lang_code=en.

58 Vedle Řecka a Itálie se to týká Bulharska, Česka, Kypru, Francie, Chorvatska, Litvy, Polska, Portugalska a Slovenska. Viz https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/cs/INF_20_1687.

59 https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/inf_20_1687.

60 Sdělení Komise Evropskému parlamentu a Radě – Nový program pro spotřebitele – Posílení odolnosti spotřebitele pro udržitelné oživení (COM/2020/696 final); https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/cs/ip_20_2069.

61 COM(2021) 90 final ze dne 26. února 2021.

62 Sdělení o strategii pro udržitelnou a inteligentní mobilitu – nasměrování evropské dopravy do budoucnosti (COM(2020) 789 final ze dne 9. prosince 2020), body 91 a 92.

63 https://reopen.europa.eu/cs.

64 Sdělení COM (2020) 687 final o dodatečných opatřeních v reakci na COVID-19.

65 Usnesení Evropského parlamentu ze dne 25. března 2021 o vytvoření strategie EU pro udržitelný cestovní ruch (2020/2038(INI)), bod 66.

66 Usnesení Evropského parlamentu ze dne 25. března 2021 o vytvoření strategie EU pro udržitelný cestovní ruch (2020/2038(INI)), bod 67.

67 Čl. 17 odst. 1 a 2 směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/2302 ze dne 25. listopadu 2015 o souborných cestovních službách a spojených cestovních službách, o změně nařízení (ES) č. 2006/2004 a směrnice Evropského parlamentu a Rady 2011/83/EU a o zrušení směrnice Rady 90/314/EHS (Úř. věst. L 326, 11.12.2015, s. 1).

68 Zpráva Komise Evropskému parlamentu a Radě o uplatňování směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/2302 o souborných cestovních službách a spojených cestovních službách, COM(2021) 90 final, 26.2.2021, body 4.2.2 a 5.2.6.

69 Viz https://www.test-achats.be/argent/assurances-assistance-voyage/dossier/coronavirus.

70 https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/coronavirus-response/timeline-eu-action_cs

71 COM(2020) 789 final.

72 COM(2013) 130 final ze dne 13. března 2013.

73 Viz seznam v poznámce pod čarou č. 3 k 8. bodu odůvodnění doporučení Rady (EU) 2020/1475: Pokyny Komise týkající se opatření správy hranic v zájmu ochrany zdraví a zajištění dostupnosti zboží a základních služeb (Úř. věst. C 86I, 16.3.2020, s. 1), pokyny Komise k výkonu volného pohybu pracovníků během šíření onemocnění COVID-19 (Úř. věst. C 102I, 30.3.2020, s. 12), „Společný evropský plán rušení opatření proti šíření COVID-19“ předsedkyně Evropské komise a předsedy Evropské rady, pokyny Komise pro volný pohyb zdravotnických pracovníků a minimální harmonizaci odborné přípravy v souvislosti s mimořádnými opatřeními v důsledku COVID-19 (Úř. věst. C 156, 8.5.2020, s. 1), sdělení Komise „Směrem k rozfázovanému a koordinovanému přístupu pro obnovu volného pohybu a zrušení kontrol na vnitřních hranicích“ (Úř. věst. C 169, 15.5.2020, s. 30), sdělení Komise o třetím posouzení uplatňování dočasného omezení cest do EU, jež nejsou nezbytně nutné (COM(2020) 399 final), pokyny Komise týkající se sezónních pracovníků v EU v souvislosti s šířením onemocnění COVID-19 (Úř. věst. C 235I, 17.7.2020, s. 1), sdělení Komise o zavádění zelených pruhů podle Pokynů týkajících se opatření správy hranic v zájmu ochrany zdraví a zajištění dostupnosti zboží a základních služeb (Úř. věst. C 96I, 24.3.2020, s. 1), pokyny Komise: Usnadnění leteckého nákladního provozu během výskytu onemocnění COVID-19 (Úř. věst. C 100I, 27.3.2020, s. 1) a pokyny Komise pro ochranu zdraví, repatriaci a cestování pro námořníky, cestující a jiné osoby na palubách lodí (Úř. věst. C 119, 14.4.2020, s. 1).

74 https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/coronavirus-response/timeline-eu-action_cs

75 https://www.consilium.europa.eu/cs/policies/coronavirus/covid-19-travel-and-transport/

76 Doporučení Rady (EU) 2020/912 ze dne 30. června 2020 o dočasném omezení cest do EU, jež nejsou nezbytně nutné, a o možném zrušení tohoto omezení (Úř. věst. L 208, 1.7.2020, s. 1).

77 https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/cs/ip_20_1986

78 https://ec.europa.eu/transport/themes/passengers/campaign_cs

79 Viz COM(2013) 130 final (nový čl. 14 odst. 6 a 7) a COM(2021) 90 final, s. 21.

80 https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/coronavirus-response/timeline-eu-action_cs

81 „Připravit nouzový plán (nouzové plány) pro případ krize pro odvětví dopravy, včetně opatření v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví a provozních opatření a stanovení základních dopravních služeb.“

82 COM(2020) 789 final.

Kontakt

EVROPSKÝ ÚČETNÍ DVŮR
12, rue Alcide De Gasperi
1615 Lucemburk
LUCEMBURSKO

Tel.: +352 4398-1
Dotazy: eca.europa.eu/cs/Pages/ContactForm.aspx
Internetová stránka: eca.europa.eu
Twitter: @EUAuditors

Mnoho doplňujících informací o Evropské unii je k dispozici na internetu.
Můžete se s nimi seznámit na portálu Europa (http://europa.eu).

Lucemburk: Úřad pro publikace Evropské unie, 2021

PDF ISBN 978-92-847-6368-9 ISSN 1977-5628 doi:10.2865/998 QJ-AB-21-015-CS-N
HTML ISBN 978-92-847-6341-2 ISSN 1977-5628 doi:10.2865/704143 QJ-AB-21-015-CS-Q

AUTORSKÁ PRÁVA

© Evropská unie, 2021.

Politiku opakovaného použití dokumentů Evropského účetního dvora (EÚD) upravuje rozhodnutí Evropského účetního dvora č. 6-2019 o politice týkající se veřejně přístupných dat a opakovaném použití dokumentů.

Pokud není uvedeno jinak (například v jednotlivých upozorněních o ochraně autorských práv), je obsah EÚD vlastněný EU předmětem licence Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). To znamená, že opakované použití je povoleno za podmínky, že je uveden zdroj a případné změny jsou označeny. Uživatel nesmí zkreslit původní význam nebo sdělení dokumentů. EÚD nenese za jakékoli důsledky opakovaného použití odpovědnost.

Jste povinni vypořádat další práva, pokud konkrétní obsah zobrazuje identifikovatelné fyzické osoby, například fotografie zaměstnanců EÚD, nebo obsahuje díla třetích stran. Je-li povolení poskytnuto, ruší a nahrazuje toto povolení výše uvedené obecné povolení a musí jasně uvádět veškerá omezení týkající se použití.

K reprodukci obsahu, který není vlastnictvím EU, musíte žádat o povolení přímo od držitelů autorských práv.

Fotografie, bod 09: © Getty Images / Vertigo3d.

Fotografie, bod 45: © Getty Images / Patrick Foto.

Programové vybavení nebo dokumenty, na něž se vztahují práva průmyslového vlastnictví, jako patenty, ochranné známky, zapsané (průmyslové) vzory, loga a názvy, jsou z politiky EÚD pro opakované použití vyloučeny a není vám k nim poskytnuta licence.

Soubor internetových stránek orgánů a institucí Evropské unie využívajících doménu europa.eu obsahuje odkazy na stránky třetích stran. Protože nad jejich obsahem nemá EÚD žádnou kontrolu, doporučujeme seznámit se s jejich vlastními zásadami ochrany soukromí a politikou v oblasti autorských práv.

Používání loga Evropského účetního dvora

Logo Evropského účetního dvora nesmí být použito bez předchozího souhlasu Evropského účetního dvora.

Obraťte se na EU

Osobně
Po celé Evropské unii se nachází stovky informačních středisek Europe Direct. Adresu nejbližšího střediska naleznete na internetové stránce: https://europa.eu/european-union/contact_cs.

Telefonicky nebo e-mailem
Europe Direct je služba, která odpoví na vaše dotazy o Evropské unii. Můžete se na ni obrátit:

  • prostřednictvím bezplatné telefonní linky: 00 800 6 7 8 9 10 11 (někteří operátoři mohou tento hovor účtovat),
  • na standardním telefonním čísle: +32 22999696 nebo
  • e-mailem prostřednictvím internetové stránky: https://europa.eu/european-union/contact_cs.

Vyhledávání informací o EU

On-line
Informace o Evropské unii ve všech úředních jazycích EU jsou dostupné na internetových stránkách Europa na adrese: https://europa.eu/european-union/index_cs.

Publikace EU
Publikace EU, ať už bezplatné, nebo placené, si můžete stáhnout nebo objednat na adrese: https://op.europa.eu/cs/publications. Chcete-li obdržet více než jeden výtisk bezplatných publikací, obraťte se na službu Europe Direct nebo na místní informační střediska (viz https://europa.eu/european-union/contact_cs).

Právo EU a související dokumenty
Právní informace EU včetně všech právních předpisů EU od roku 1952 ve všech úředních jazykových verzích jsou dostupné na stránkách EUR-Lex na adrese: http://eur-lex.europa.eu.

Veřejně přístupná data od EU
Portál veřejně přístupných dat EU (http://data.europa.eu/euodp/cs) umožňuje přístup k datovým souborům z EU. Data lze bezplatně stahovat a opakovaně použít pro komerční i nekomerční účely.