Специален доклад
15 2021

Права на пътниците във въздушния транспорт по време на пандемията от COVID-19 —
някои основни права не са защитени въпреки усилията на Комисията

Относно настоящия доклад: Европейската сметна палата (ЕСП) анализира как Комисията е защитила правата на пътниците в ЕС по време на кризата, предизвикана от COVID-19.

Установихме, че пътниците във въздушния транспорт не са били напълно информирани относно техните права по време на кризата. В началото на кризата много пътници не са получили възстановяване на разходите или са били принудени да приемат ваучери. От юни 2020 г. авиокомпаниите започнаха да възстановяват разходите на пътниците, макар и със значителни закъснения. Държавите членки не са свързали отпускането на държавна помощ с възстановяването на средства на пътниците, въпреки че Комисията ясно е посочила, че могат да го направят. Комисията е предприела действия за защита на правата на пътниците във въздушния транспорт и стъпки за смекчаване на последиците от кризата, въпреки ограниченията на приложимата правна рамка. През 2013 г. пред Съвета са били представени предложения в този контекст, които биха могли да подобрят ситуацията, но до момента Съветът не е представил съгласувана позиция по тях.

ЕСП препоръчва на Комисията да осигури по-добра защита на правата на пътниците във въздушния транспорт и да ги информира за техните права, да подобри координацията на националните мерки и да обвърже по-добре държавната помощ за авиокомпаниите с възстановяването на разходите на пътниците, както и да подобри инструментите и законодателството за защита на правата на пътниците във въздушния транспорт.

Специален доклад на ЕСП съгласно член 287, параграф 4, втора алинея от

Настоящият документ е публикуван на 23 официални езика на ЕС и в следния посочен формат:
PDF
PDF General Report

Кpатко изложение

I

Пандемията от COVID-19 оказа значително въздействие върху много сектори на икономиката. Секторите на пътуванията и туризма в ЕС бяха сред първите пряко засегнати, тъй като пандемията доведе до сериозни смущения в пътуванията и до спирането на много самолети. В резултат на това много полети бяха отменени, вследствие на което бяха подадени много искания за възстановяване на средства от пътници, които не са могли да осъществят своето пътуване. Авиокомпаниите и организаторите на пакетни пътувания бяха засегнати от сериозна и внезапна криза на ликвидността, а държавите членки предоставиха подкрепа с безпрецедентни размери, за да позволят на авиокомпаниите да продължат да извършват своята дейност и да оцелеят по време на кризата, предизвикана от COVID-19, и след това.

II

Европейската сметната палата (ЕСП) анализира как кризата, свързана с COVID-19, е засегнала правата на пътниците във въздушния транспорт. ЕСП се съсредоточи върху ролята на Комисията и оцени дали правото на достъп до информация и правото на възстановяване на разходите на пътниците във въздушния транспорт са били защитени. ЕСП провери също така как на авиокомпаниите е била отпускана държавна помощ, дали тази помощ е била обвързана със защитата на правата на пътниците и дали недостатъците, които са съществували преди пандемията от COVID-19, са продължили да съществуват или са били изострени поради кризата.

III

Възобновяването на въздушния транспорт ще бъде важен аспект на икономическото възстановяване на ЕС след кризата, предизвикана от COVID-19. Настоящият доклад ще предостави информация на Комисията, за да подпомогне работата ѝ за опростяване и укрепване на правната рамка с цел тя да стане по-съгласувана и адаптирана и да се гарантира защитата на правата на пътниците в ЕС.

IV

ЕСП установи, че:

  1. Кризата, предизвикана от COVID-19, постави на преден план факта, че пътниците във въздушния транспорт не са напълно запознати с правата си и поради това съществува риск те да изгубят средства, които могат да им бъдат компенсирани. Кризата също така показа ограниченията във възможностите на държавите членки да налагат спазването на правата на пътниците във въздушния транспорт — разходите на много пътници не са били възстановени в първоначалната фаза на кризата, а много други не са имали избор, освен да приемат ваучери. От юни 2020 г. авиокомпаниите започнаха да възстановяват разходите на пътниците, макар и със значителни закъснения. Към момента на извършване на одита възможностите на пътниците да получат възстановяване на разходите все още бяха ограничени в случаите, когато участват посредници (напр. туристически агенции), както и когато на пътниците е било наложено ползването на ваучери. Освен това повечето билети и ваучери на пътниците не са защитени срещу несъстоятелност на въздушния превозвач. Липсата на общ поглед поради отсъствието на изисквания за докладване, например относно броя на пътниците, които са поискали връщане на парите си, и относно общия брой в ЕС на случаите, неразрешени в рамките на законоустановените срокове, сама по себе си е важна част от проблема при осигуряването на спазване на правата на пътниците във въздушния транспорт.
  2. Националните мерки за борба с пандемията, предприемани често едностранно и без координация, допринесоха за срива на въздушния транспорт и доведоха до сериозна и внезапна криза на ликвидността за авиокомпаниите и организаторите на пакетни туристически пътувания. Временната рамка за държавна помощ на Комисията е улеснила предоставянето на безпрецедентна по размер държавна помощ от държавите членки за авиокомпаниите и организаторите на пакетни пътувания, възлизаща общо на 34,7 млрд. евро. Въпреки че е имало изискване за държавите членки да следят, че определени получатели на държавна помощ докладват на Комисията за това как тази помощ се използва в подкрепа на екологичната и цифровата трансформация, не е имало такова изискване по отношение на възстановяването на разходите на пътниците във въздушния транспорт. При одобряването на националните мерки за държавна помощ Комисията не може да налага условия в областта на правата на пътниците, но е посочила ясно, че държавите членки могат да решат да го направят. Държавите членки обаче не са обвързали това с предоставянето на помощта за авиокомпаниите. Това е една от причините за разликите в действията на авиокомпаниите по отношение на начина и графика за възстановяване на средства на пътниците.
  3. Уебсайтът „Re-open.eu“ на Комисията предоставя ценна информация на потенциалните пътници във всички видове транспорт, но зависи от информация, предоставяна от държавите членки, а тази информация невинаги е актуална.
  4. По време на пандемията Комисията е предприела действия за защита на правата на пътниците във въздушния транспорт и стъпки за смекчаване на последиците от кризата, въпреки ограниченията на приложимата правна рамка. По-специално, Комисията има ограничени правомощия да налага спазването на правата на пътниците във въздушния транспорт. До момента Съветът не е одобрил представеното през 2013 г. предложение за увеличаване на правомощията на Комисията за правоприлагане.
V

В настоящия доклад ЕСП отправя препоръки към Комисията за:

  1. подобряване на защитата на правата на пътниците във въздушния транспорт и информираността за тях;
  2. подобряване на координацията на националните мерки и по-добро обвързване на отпускането на държавна помощ за авиокомпаниите с възстановяването на разходите на пътниците;
  3. подобряване на инструментите и законодателството за защита на правата на пътниците във въздушния транспорт;
  4. разглеждане на целесъобразността на препоръките в настоящия доклад и за други видове транспорт.

Въведение

Права на пътниците в ЕС

01

През изминалите 30 години се наблюдава бум на пътуванията в Европа1. ЕС предприе стъпки за хармонизиране на нивата на защита на правата на пътниците, за да улесни мобилността на всички, използващи въздушен, железопътен, воден и автобусен транспорт. Тези права се определят на ниво ЕС, прилагат се от доставчиците на транспортни услуги, а националните органи налагат изпълнението им.

02

Политиката на ЕС за защита на правата на пътниците има пряко въздействие върху гражданите, като я прави много видима. Това е и една от политиките, които Комисията счита за успешни, тъй като предоставя повече възможности на потребителите, като гарантира правата им.

03

Например, законодателството на ЕС предоставя на пътниците във въздушния транспорт правото на възстановяване на стойността на самолетните билети, премаршрутиране и помощ на място (като храна и напитки или настаняване в хотел), ако полетите им са отменени или закъснели значително, или ако им е отказан достъп на борда (вж. каре 1).

Каре 1

Законодателство на ЕС за защита на правата на пътниците във въздушния транспорт

За да осигури еднакво ниво на защита за пътниците в четирите вида колективен транспорт (въздушен, железопътен, воден и автобусен), Европейската комисия редовно актуализира съответното законодателство за всички видове транспорт2. Последната такава актуализация е в железопътния сектор3.

Регламентът, уреждащ правата на пътниците в сектора на въздушния пътнически транспорт — Регламент (ЕО) № 261/20044, определя правилата на ЕС за обезщетяване и помощ на пътниците при отказан достъп на борда и отмяна или голямо закъснение на полети. Този регламент се прилага за всички заминаващи пътници от летище в държава членка или от летище в държава извън ЕС до летище в държава членка, но само ако опериращият превозвач е превозвач от ЕС.

Комисията предложи преразглеждане на Регламента през 2013 г.5 след смущенията в пътуванията, причинени от изригването на вулкана Eyjafjallajökull през 2011 г. Това предложение е подкрепено от Парламента през 2014 г., но не и от Съвета6. То предвижда преработени процедури, насочени към осигуряване на по-добра защита на правата на пътниците по време на криза, като например подобрени процедури за разглеждане на жалби, както и по-добри средства за правоприлагане, мониторинг и налагане на санкции.

За пътниците във въздушния транспорт, които използват туристически пакети (комбиниращи например полет и хотел), Директивата за пакетните туристически пътувания (ДПТП)7, която се прилага от 2018 г., въвежда, наред с другото, гаранции за връщане на парите и репатриране на пътниците, ако организаторът на пакетното пътуване изпадне в несъстоятелност. Тази Директива заменя Директивата за пакетните туристически пътувания от 1990 г.8

Както Регламентът, така и Директивата попадат в обхвата на Регламента за сътрудничество в областта на защитата на потребителите от 2017 г. (Регламент за СОЗП)9.

04

В прилагането, налагането на спазването и надзора на тези права участват много органи. Правата на пътниците следва да се спазват от авиокомпаниите. Комисията наблюдава прилагането на правната рамка, може да предлага промени в нея и да издава препоръки или насоки за хармонизиране на прилагането, когато е необходимо. Националните правоприлагащи органи на държавите членки отговарят за изпълнението на правото на ЕС на национално равнище. Мрежата за сътрудничество в областта на защитата на потребителите също може да отговаря на жалби, получени от пътници. Преглед на всички участващи организации и техните роли е представен в приложение I за пътниците, които използват само полети, и в приложение II за пътуващите с туристически пакети.

Ограничения за пътуване по време на пандемията от COVID-19

05

На 30 януари 2020 г. Световната здравна организация (СЗО) обяви епидемията от COVID-19 за „извънредна ситуация от международно значение, свързана с общественото здраве“. В края на февруари 2020 г. обаче СЗО издаде препоръка10, в която се подчертава, че е важно да не се прилагат никакви ограничения за пътуване или търговия във връзка с COVID-19. В края на първото тримесечие на 2020 г. правителствата по света започнаха да ограничават, а по-късно и да забраняват международните пътувания. Докато първоначално ограниченията се прилагаха предимно за пътувания от Китай (където започна пандемията), те бързо бяха разширени и до други зони. На 11 март 2020г. СЗО определи COVID-19 като пандемия11 и САЩ обявиха, че временно прекратяват приемането на полети от Европа. Една седмица по-късно ЕС затвори външните си граници за пътници, използващи въздушен транспорт12. С влошаването на пандемията отделни държави – членки на ЕС, също започнаха да затварят границите си за търговски въздушен трафик от други държави в рамките на ЕС. До април 2020 г. 14 държави членки в Шенгенското пространство бяха въвели контроли по вътрешните граници (вж. фигура 1). Към този момент изявленията на СЗО също вече са по-нюансирани и посочват например необходимостта от въвеждане на подходящи и пропорционални мерки за пътуване, като се намери баланс между социално-икономическите последици от тези мерки (или временни ограничения) и потенциалните неблагоприятни последици за общественото здраве.

Фигура 1

Преглед на държавите от Шенген, въвели контрол по вътрешните граници по отношение на движението на пътниците поради пандемията от COVID-19

Източник: ЕСП.

06

От май 2020 г. вътрешните граници започнаха постепенно да се отварят отново, но санитарните ограничения продължиха да се прилагат (като например правила за карантина за пътници от високорискови региони или изисквания за тестване), а по съображения, свързани с общественото здраве, бяха отправяни общи съвети да не се пътува.

07

През октомври 2020 г. въз основа на предложение на Комисията Съветът изготви необвързваща препоръка, в която държавите членки се приканват да координират по-добре ограниченията за пътуване13. По-специално, в препоръката се предлага да се използва обща класификация на ниво ЕС на държавите и регионите с цветови код от типа „светофарна уредба“14, така че гражданите да могат да планират по-добре своите пътувания. През февруари 2021 г. Съветът препоръча въздържане от неналожителни пътувания от високорискови зони, докато епидемичната обстановка не се подобри15. Държавите членки продължиха да вземат едностранни решения за налагане на ограничения за пътуване през целия период на одита на ЕСП, често с кратки предизвестия, както е показано в каре 2.

Каре 2

Примери за национални мерки, приложени през периода на Великден 2021 г.

Белгия е приложила своя собствена система с цветови кодове тип „светофар“ за регионите с висок, среден и нисък риск и е продължила да забранява всички „неналожителни“ международни пътувания (до 18 април 2021 г.), а пътуването в Белгия е било разрешено.

Нидерландия, също след извършване на национална оценка на риска, е позволила пътуване в рамките на страната, но настоятелно е препоръчала на пътниците да не пътуват в чужбина.

Италия също е приела собствена национална класификация на рисковите области. Разрешенията за пътуване са зависели от цветовите кодове на регионите, като в допълнение към задължителните тестове за всички чуждестранни пътници, влизащи в страната, е бил наложен период на карантина от пет дни.

Франция, която също е използвала национална класификация на рисковите зони, е забранила на жителите им да пътуват между регионите, докато чуждестранни туристи са имали възможност да влязат във Франция след задължително тестване за COVID-19.

Испания е предприела подобни мерки като Франция (забрана за вътрешно пътуване, но за чуждестранни туристи влизането в страната е било възможно), прилагайки общоприетия подход на ЕС със „светофарни“ цветови кодове по отношение на ограниченията за пътуване.

В Германия ограниченията за пътуване са били приложени въз основа на информация, залегнала в основата на подхода на ЕС със „светофарни“ цветови кодове, и предвид националното определение за рискови области. Пътуването в чужбина е било възможно например до Майорка (испански остров с ниско равнище на заразяване), докато в рамките на Германия е била в сила настоятелна препоръка да не се пътува (местата за настаняване са останали затворени).

Въздействие на ограниченията за пътуване, свързани с COVID-19, върху въздушния пътнически транспорт

08

Въпреки че предишните кризи са забавяли растежа на въздухоплавателния сектор, те не са причинявали пълен застой. Например през 2002 г. след терористичните нападения в САЩ въздушният трафик в Европа е намалял с 2 %. През 2009 г. финансовата рецесия доведе до спад от 6,6 %. През 2010 г. изригването на исландския вулкан Eyjafjallajökull доведе до отмяната на 111 000 полета през април същата година. В каре 3 е илюстрирано значението на въздушния транспорт за икономиката на ЕС.

Каре 3

Въздушният транспорт в икономиката на ЕС

Въздушният транспорт е от ключово значение за икономическото развитие. През 2018 г. в сектора на въздушния транспорт в ЕС-28 са били заети близо 2 700 000 души, като секторът е подкрепял 13,5 млн. работни места и стопанска дейност на стойност 840 млрд. евро. Това се равнява на 3,6 % от заетостта и 4,4 % от брутния вътрешен продукт (БВП)16. През 2019 г. 11 млн. полета17 са транспортирали над един милиард пътници18.

09

Пандемията от COVID-19 обаче е безпрецедентна по своето въздействие и продължителност. В ЕС въздействието на ограниченията за пътуване върху броя на полетите и пътниците е дори още по-голямо, отколкото в други части на света. Това се дължи на по-малкия размер на различните вътрешни пазари на ЕС и на продължаващите национални ограничения, налагани от държавите членки върху международните пътувания като средство за борба с разпространението на пандемията. Около 7 000 въздушни маршрута в европейската летищна мрежа бяха затворени19. Много самолети бяха блокирани на земята поради отменените полети и секторът се оказа в почти пълен застой.

© Getty Images / Vertigo3d.

10

През април 2020 г. полетите в ЕС са били с 88 % по-малко в сравнение със съответния месец година по-рано ( вж. фигура 2). Освен това месечният брой на пътниците в ЕС е намалял от 70 млн. през януари и февруари 2020 г. на едва 1 милион през април, което е с 99 % по-малко в сравнение с април 2019 г. (вж. фигура 3). Евростат оценява общото намаление на броя на пътниците на 346 млн. за първите шест месеца на годината, а Международната организация за гражданско въздухоплаване (ИКАО) — на 800 млн., или 67 %, за цялата година. ЕСП изчисли, че около 50 млн. билета са били отменени между март и май 2020 г.20

Фигура 2

Въздействие на пандемията върху въздушното движение в Европа: Европейско въздушно движение през 2019 г. спрямо 2020 г. (в брой полети)

Източник: Анализ на ЕСП въз основа на данни от Single European Sky Dashboard.

Фигура 3

Въздействие на пандемията върху броя на пътниците във въздушния транспорт (в млн. пътници)

Източник: Евростат. Данните са налични само до юни 2020 г.

11

Вследствие на това се счита, че най-малко шест милиона работни места са изложени на риск в секторите на туризма и пътуванията в ЕС21. Между март 2020 г. и март 2021 г. държавите членки предоставиха над 3 трлн. евро публична подкрепа за предприятия от всички сектори с цел смекчаване на последиците от кризата с COVID-19 за икономиките22.

12

За авиокомпаниите рязкото спиране на пътуванията доведе до сериозна криза на ликвидността. Поради липса на нови резервации, те не са разполагали с достатъчно средства в брой, за да посрещнат фиксираните разходи или да възстановят разходите на пътниците. Авиокомпаниите са станали зависими от паричните си резерви или от желанието на правителствата на държавите членки да ги предпазят от евентуална несъстоятелност.

Предишен одит на правата на пътниците

13

През 2018 г. ЕСП публикува специален доклад относно правата на пътниците, който обхваща всички видове транспорт23. В доклада се подчертава, че още преди пандемията от COVID-19:

  • равнището на осведоменост относно съществуването на правата на пътниците е относително ниско;
  • налагането на спазването на правата на пътниците във въздушния транспорт се различава значително в отделните държави членки. Причината за това е, че националните правоприлагащи органи се различават по своята структура и използват различни методи за налагане на изпълнението на националното законодателство. Например, не всички национални правоприлагащи органи работят с индивидуални жалби на пътници; някои такива органи в областта на въздушния транспорт считат, че ролята им предполага единствено осигуряване на общото правоприлагане, докато други разглеждат и индивидуални жалби;
  • Комисията не разполага с правомощия да осигури пълното налагане на спазването на нормите, свързани с правата на пътниците.

Докладът също така отправя препоръки, всички от които бяха приети от Комисията. Периодът за изпълнение на повечето от тези препоръки все още не е приключил.

Обхват и подход на одита

14

ЕСП разгледа дали Комисията е защитила успешно правата на пътниците във въздушния транспорт през първата година от пандемията от COVID-19. По-специално ЕСП провери дали:

  • правата на пътниците във въздушния транспорт в ЕС са били ефективно защитени по време на кризата, предизвикана от COVID-19, по-специално правото на достъп до информация и правото на възстановяване на средства;
  • Комисията е успяла да насърчи държавите членки да обвържат държавната помощ за авиокомпаниите и организаторите на пакетни туристически пътувания със защитата на правата на пътниците, и
  • Комисията е предприела необходимите действия за защита на правата на пътниците по време на пандемията от COVID-19.
15

Като част от своята одитна дейност ЕСП:

  • анализира приложимата правна рамка, за да установи въздействието на слабостите, отбелязани в нейния специален доклад от 2018 г., по време на пандемията от COVID-19;
  • извърши анализ на документи, предоставени от Комисията, относно мониторинга и налагането на спазването на правата на пътниците във въздушния транспорт;
  • анализира актуалността и надеждността на информацията, публикувана на портала Re-open EU;
  • разгледа решенията за отпускане на държавна помощ;
  • проведе разговори със служители на Комисията; и
  • анализира данни от Евробарометър24.
16

ЕСП също така извърши проучване сред основните заинтересовани страни — национални правоприлагащи органи, органи за защита на потребителите и сдружения на авиокомпании, и извърши оценка на техните отговори и на предоставената допълнителна документация. Получихме 24 отговора от национални правоприлагащи органи и 18 отговора от органи за СОЗП. Въз основа на съдържанието на тези отговори ЕСП проведе събеседвания с пет национални правоприлагащи органа и четири органа за СОЗП. Сверихме данните с отговорите на европейските федерации, работещи в областта на правата на пътниците, органите за защита на потребителите и сдруженията на авиокомпаниите, и проведохме събеседвания с шест от тях:

  • Европейската федерация на пътниците (EPF),
  • Европейското бюро на съюзите на потребителите (BEUC),
  • Асоциацията на адвокатите за правата на пътниците (APRA),
  • Асоциацията на европейските туристически агенти и туроператори (ECTAA),
  • Европейската организация за пътнически технологии (EU TRAVEL TECH), и
  • Международната асоциация за въздушен транспорт (IATA).
17

Периодът, обхванат от настоящия одит, е март 2020 г. — март 2021 г., т.е. първата година от пандемията от COVID-19 в Европа.

18

Възобновяването на въздушния транспорт ще бъде важен аспект на икономическото възстановяване на ЕС след кризата, предизвикана от COVID-19. Настоящият доклад ще предостави информация на Комисията, за да подпомогне работата ѝ за опростяване и укрепване на правната рамка с цел тя да стане по-съгласувана и адаптирана и да се гарантира защитата на правата на пътниците в ЕС.

Констатации и оценки

Основните права на пътниците във въздушния транспорт по време на пандемията от COVID-19 като цяло не са били спазени, а пътниците са били третирани различно

19

ЕСП разгледа дали пътниците са били информирани за правата им, как държавите членки са наложили спазването на тези права и дали Комисията и държавите членки са разполагали с данните, необходими за ефективното налагане на тяхното спазване.

Пътниците във въздушния транспорт не познават в достатъчна степен правата си, което може да доведе до невъзстановяване на разходите им

20

За да се възползват от рамката за правата на пътниците, включително от предвидените в нея финансови обезщетения, пътниците трябва да са информирани за своите права. Съгласно данните на Евробарометър обаче25, само 14 % от гражданите на ЕС знаят, че правата на пътниците във въздушния транспорт съществуват в ЕС; по-малко от половината от респондентите, използващи въздушен транспорт, са информирани за това (49 %).

21

Пътниците имат право да бъдат информирани за правата си преди, по време на и след пътуването. Това е особено важно за тях, когато са налице сериозни смущения в пътуванията. Данните на Евробарометър обаче показват, че само 37 % от тези, които са изпитали проблеми при пътуване, са доволни от начина, по който са били информирани.

22

Пътниците във въздушния транспорт също така имат право на премаршрутиране или възстановяване на разходите при отмяна на полет. Прилагат се обаче различни правила за възстановяване на средства в зависимост от това дали пътниците са закупили само самолетен билет или пакет за почивка, включващ полет и настаняване:

  • пътниците, използващи само полет, следва да получат от авиокомпанията стойността на билета за отменения полет в рамките на седем дни от подаване на заявката за възстановяване на средства26;
  • на пътниците, използващи въздушен транспорт и пакетно пътуване, организаторът на пътуването следва да възстанови разходите в срок от 14 дни от датата, на която приключва договора27.
23

Кризата, свързана с COVID-19, също така е довела до това, че пътниците не са имали възможността или вече не са желаели да пътуват. Пътниците, които обаче са закупили неподлежащ на възстановяване самолетен билет и са решили сами да отменят полета си, нямат право на възстановяване на разходите съгласно правото на ЕС, дори при извънредни обстоятелства. В тези случаи правото на пътниците да им бъдат възстановени разходите се определя от реда и условията на договора им с превозвача в рамките на съответното национално законодателство. За разлика от това, съгласно Директивата за пакетните туристически пътувания разходите на пътниците, чийто полет е част от пакетно пътуване, могат да бъдат възстановени, ако те сами отменят пакета.

24

В таблица 1 е представен преглед на различните сценарии, приложими за пътниците, резервирали само самолетен билет, и за пътуващите с туристически пакети, като са посочени отговорностите за смущенията в пътуването и възможностите за възстановяване на разходите.

Таблица 1

Сценарии, приложими за пътниците във въздушния транспорт, и вероятност за възстановяване на разходите в случай на отмяна на пътуването

Ситуации, пред които са изправени пътниците, резервирали само самолетен билет, и пътуващите с туристически пакети Кой носи отговорност? Вероятно ли е възстановяване на разходите?
Държавите членки Въздушен превозвач /
Организатор на пакетни туристически пътувания
Да / Не
A. Не е възможно да се лети, защото:
Авиокомпанията е решила да не лети / организаторът е отменил пакетното пътуване Не Да Да
Забрана за пътуване в държавата на местоназначение (затваряне на граница: мярка, предприета от държавата членка на пристигане) Да Не Не2
Невъзможно е да се достигне летището на заминаване (затворена граница) Да Не Не2
Затворено летище на заминаване или местоназначение Да Не Не2
Свързаната хотелска резервация в държавата на местоназначение е отменена поради ограничения на свободата на движение или други национални мерки Да Не Възможно3
Б. Пътникът избира да не лети1 поради:
Задължителни карантинни мерки Да Не Не4
Задължителен тест за COVID-19 и:
а) липса на възможност за тестване (липсват тестови центрове с кратко предизвестие; изчакването за резервация е прекалено дълго) Да Не Не4
б) има възможност за тестване, но на прекалено висока цена Не Не Не4
Лично усещане за страх (например от невъзможност за завръщане у дома след пътуването, от заразяване с COVID на летището или по време на пътуването, или от заразяване на мястото на дестинация) Не Не Не4
Обща нестабилност на ситуацията за самолетни пътувания (твърде много промени с кратко предизвестие в мястото на заминаване и/или на местоназначение) Да Не Не4
По-големи административни формалности (например формуляр за локализиране на пътници, проследяване на лични данни) и разходи Да Не Не4

1 Като се приема, че полетът ще се осъществи.

2 Освен ако условията на договора с превозвача са гъвкави и позволяват промяна на резервацията; ако организаторът на пакетното пътуване / пътникът прекрати договора поради непредотвратими и извънредни обстоятелства, пътникът има право на възстановяване на разходите.

3 Всеки случай трябва да се разглежда индивидуално (оценка на всеки отделен случай). При пакетните пътувания има значение дали пътуването не може да бъде изпълнено поради непредотвратими и извънредни обстоятелства. Ако хотелската резервация е част от пакетното пътуване и организаторът не може да предложи промяна на договора, например престой в различен хотел, той ще бъде принуден да прекрати договора, което дава право на пътника да получи обратно предплатените средства (за хотелска резервация и полет). Ако полетът и хотелската резервация не са част от пакетно пътуване, възстановяването на разходите за полета зависи от това дали условията на договора с превозвача са гъвкави и позволяват промяна на резервацията, докато възстановяването на хотелските разходи зависи от съответния договор и приложимото договорно право.

4 Във всички сценарии по точка Б за пътници с пакетни резервации отговорът е да, но е възможно да се начисли разумна такса за прекратяване. Изисква се оценка на всеки отделен случай, за да се определи дали са налице обективни обстоятелства извън контрола на пътника, които обосновават прекратяването без такси. За пътници с резервация само за самолетен билет възстановяването на разходите за полет, който не е отменен от авиокомпанията, зависи от реда и условията на закупуване на билета (с или без възможност за възстановяване).

Източник: ЕСП въз основа на собствен анализ.

Непоследователно налагане на спазването на правата на пътниците във въздушния транспорт с широко използване на ваучери

25

За да оцени каква е ситуацията за гражданите по отношение на налагането на спазването на правата на пътниците във въздушния транспорт по време на кризата, предизвикана от COVID-19, ЕСП извърши проучване сред всички 27 национални правоприлагащи органи и органи за сътрудничество в областта на защитата на потребителите.

В началото на кризата много пътници не са получили възстановяване на разходите или са били принудени да приемат ваучери

26

Пътниците имат право на възстановяване на разходите до 7 или 14 дни. Авиокомпаниите могат също така да предложат ваучер вместо възстановяване на средства в брой, но съгласно правото на ЕС пътниците не са задължени да го приемат вместо парични средства. Отговорите на зададените от ЕСП въпроси към националните правоприлагащи органи и органите за сътрудничество в областта на защитата на потребителите показаха, че конкретно при пандемията от COVID-19 ваучерите са имали следните недостатъци:

  • били са налични само ограничен брой алтернативни въздушни връзки или изобщо не е имало такива, за които ваучерите са могли да бъдат използвани; и
  • обикновено ваучерите не са защитени в случай на несъстоятелност на авиокомпанията (вж. точка 713то тире).
27

15 държави членки28 са въвели законодателство или мерки, за да позволят дерогации от задължението за възстановяване на разходите съгласно Директивата за пакетните туристически пътувания Освен това две държави членки (Италия и Гърция) са въвели законодателство, позволяващо такава дерогация от регламента за правата на пътниците във въздушния транспорт поради кризата, предизвикана от COVID-19. Това не е в съответствие с правото на ЕС (вж. точка 65). Вж. примери в каре 4.

Каре 4

Примери за дерогации в три държави членки

Правителството на Белгия е издало постановление (на 19 март 2020 г.29) за спиране на задължението на туроператорите да възстановяват разходите за отменени пакетни пътувания между 20 март и 19 юни 2020 г. На пътниците не е било разрешено да отказват ваучери през този период.

В Нидерландия министърът на транспорта е изпратил указания до националните правоприлагащи органи да не налагат изпълнението на Регламент 261/2004 между 1 март и 14 май 2020 г. и да издават само ваучери в случай на отмяна на полети30.

Във Франция нов закон31 е позволил на туристическите агенции да издават ваучери, без да предлагат възможността за възстановяване на средства за пакетни пътувания, отменени между 1 март и 15 септември 2020 г., което е попречило на потребителите да поискат възстановяване на разходите си.

28

Много авиокомпании и организатори на пакетни туристически пътувания32, които са се сблъскали с проблеми с ликвидността, са се възползвали от тези национални закони и:

  • са спрели възстановяването на разходите на пътниците в началната фаза на кризата (главно от март 2020 г. до юни 2020 г.), или
  • са предлагали ваучери, понякога като единствена възможност и против волята на пътниците.
29

Нашата консултация показа, че някои авиокомпании са обосновали решението си да не възстановяват разходите на пътниците за отменени полети с извънредните обстоятелства, причинени от COVID-19. Други авиокомпании са предприели различни стъпки, за да насърчат пътниците да приемат ваучери вместо възстановяване на средства, между които автоматично предоставяне на ваучери, неработещи връзки за възстановяване на суми на уебсайтовете, ограничена или труднодостъпна информация относно правата за възстановяване на средства. По този начин на пътниците е наложена опцията да изберат ваучер.

Възстановяването на средства е започнало от юни 2020 г., макар и със значителни закъснения поради съчетание от фактори

30

ЕСП извърши оценка на времето, необходимо за възстановяване на разходите на пътниците във въздушния транспорт, като разгледа данните за 2019 г. и за първите шест месеца на 2020 г. и анализира броя на жалбите, получени от авиокомпаниите.

31

Установихме, че по-голямата част от авиокомпаниите са започнали да възстановяват разходите на пътниците от юни 2020 г. Възстановяванията обикновено са отнемали много по-дълго от изискваните от законодателството 7 или 14 дни, отчасти защото системите на авиокомпаниите за обработка на исканията за възстановяване са били проектирани да се справят с малък брой заявки. Това, заедно с липсата на персонал поради COVID-19, е довело до затруднения за авиокомпаниите поради огромния брой на заявките за възстановяване на средства. В каре 5 са представени някои илюстративни данни за въздействието на кризата върху налагането на спазването на правата на пътниците в Португалия, които ЕСП получи като част от извършеното проучване сред националните правоприлагащи органи.

Каре 5

Въздействие на кризата, предизвикана от COVID-19, върху възстановяването на разходите на пътниците във въздушния транспорт в Португалия

През 2020 г. основните превозвачи, опериращи в Португалия, са анулирали 5,5 млн. билети (87 % от пътниците, използващи въздушен транспорт за влизане или напускане на Португалия). От тях:

  • разходите за 60 % (3,3 млн. билета) са били възстановени на пътниците през годината;
  • 28 % (1,6 млн. билета) са преобразувани във ваучери, без гаранции, че пътниците са се съгласили с това;
  • ситуацията за 5 % (над 300 000 билета) не е била разрешена в края на годината, и
  • 7 % (360 000 билета) са включвали случаи, в които пътниците не са поискали възстановяване на разходите или са намерили възможност за премаршрутиране.

Времето за възстановяване на разходите е било различно за всяка авиокомпания. Като цяло закъсненията при възстановяването на разходите:

  • са нараснали експоненциално след март 2020 г.,
  • са достигнали върхови стойности между юни и септември (между 31 и 59 дни), и
  • постепенно са започнали да се връщат към нормалното равнище през периода от септември до декември.

През февруари 2021 г. авиокомпаниите в Португалия са докладвали на националните правоприлагащи органи, че са възстановявали разходите за самолетни билети в срок между 2 и 22 дни след отмяната.

32

Авиокомпаниите са започнали да възстановяват разходите поради комбинация от фактори:

  1. предоставянето на държавна помощ в подкрепа на авиокомпаниите и организаторите на пакетни пътувания (вж. точки 5561);
  2. становището на Комисията, че не се предвиждат дерогации за правата на пътниците (вж. точка 64); препоръката на Комисията от май 2020 г. и последващото предаване на това съобщение от държавите членки на авиокомпаниите и организаторите на пакетни туристически пътувания чрез националните правоприлагащи органи; и
  3. действията от страна на Комисията за установяване на нарушение, предприети на 2 юли2020 г.33 срещу случаите на национално законодателство, с което се разрешава суспендирането на правата за възстановяване на разходи (вж. точка 65).

Невключването на посредниците в законодателните норми, свързани с правата на пътниците във въздушния транспорт, намалява възможността пътниците да получат възстановяване на разходите

33

Пътниците във въздушния транспорт често използват посредници, като например туристически агенции, за да резервират полети или да ги закупят като част от пакетно туристическо пътуване. За да оцени времето, необходимо за възстановяване на разходите, когато участват посредници, ЕСП анализира действащото законодателство на ЕС, както и данните, получени от проучването сред националните правоприлагащи органи и органите за СОЗП.

34

В почти всички държави членки пътниците, закупили билети чрез посредник, са съобщили, че разходите им са били възстановени частично, със закъснение или изобщо не са били възстановени. В началото на кризата, предизвикана от COVID-19 през март 2020 г., много авиокомпании и организатори на пакетни пътувания забавиха възстановяването на разходите на пътниците. Авиокомпаниите например прекратиха действието на автоматичните механизми за възстановяване на средства, чрез които на туристическите агенции се възстановяват разходите за компенсиране на пътниците. Някои авиокомпании са посочили като причина да не възстановяват разходите на посредниците факта, че посредниците не са предоставили данните за пътниците, необходими за възстановяване на средства (тъй като пътниците не са направили резервациите пряко с авиокомпаниите). От своя страна някои пътнически агенции не са възстановили разходите на пътниците, докато не са получили средства от авиокомпаниите.

35

Тези случаи, в които всяка страна е изчаквала информация от другата, показват липса на координация между авиокомпаниите и пътническите агенции. Освен това посредниците не са обхванати от единна правна рамка и е трябва да потърсят правото си да им бъдат възстановени средства от авиокомпаниите съгласно националното законодателство, което се различава в отделните държави членки.

36

ЕСП установи също така, че пътниците, които са закупили само самолетни билети и са поискали възстановяване на разходите, са били изправени пред необходимостта да се свържат както с авиокомпанията, така и с посредника, като и двете страни не са се считали отговорни за възстановяването на разходите за билетите. Налице са и примери за случаи, в които и двете страни са посъветвали пътниците да се свържат с другата, в резултат на което те са били прехвърляни между авиокомпаниите и туристическите агенции (вж. пример за реален случай с фиктивни имена в каре 6).

Каре 6

Пътници, прехвърляни между посредници и авиокомпании

Никола е закупил самолетни билети чрез уебсайта на (онлайн) туристическа агенция през декември 2019 г. за двупосочно пътуване от Страсбург до Реюнион с дата на заминаване 20 март 2020 г. Ограничителните мерки във Франция са били въведени на 15 март и в рамките на 24 часа Никола е получил електронно писмо от туристическата агенция, с което тя го е информирала, че полетът му е отменен от авиокомпанията поради пандемията.

След няколко седмици на телефонни обаждания и кореспонденция с искане за връщане на средства, през юни 2020 г. агенцията е отговорила, че не може да направи нищо, тъй като авиокомпанията е отменила полета, и клиентът следва да се обади директно на авиокомпанията. В началото на септември, след многократни запитвания, авиокомпанията е потвърдила, че не може да предприеме никакви действия, тъй като агенцията първо трябва да поиска възстановяването на средства. С този отговор Никола се е свързал отново с туристическата агенция, но отново без успех. След това той е започнал няколко процедури: подаване на жалба чрез френски уебсайт за защита на потребителите (signal.conso.gouv.fr); подаване на сигнал до друга френска организация, която оказва подкрепа на потребители в затруднение; подаване на сигнал до френски медиаторски орган и изпращане на препоръчано писмо до туристическата агенция.

През октомври агенцията е потвърдила, че ще поиска от авиокомпанията възстановяване на средствата. През март 2021 г. агенцията го е информирала, че авиокомпанията е одобрила частично възстановяване на средствата (половината от стойността). Никола е настоявал за пълно възстановяване на разходите за двата отменени полета. Агенцията е отговорила, че ще отправи ново искане към авиокомпанията, този път за възстановяване в пълен размер — процедура, която вероятно ще отнеме няколко месеца.

След една година опити да получи възстановяване на разходите си, Никола все още не е получил никакви средства.

Препоръката на Комисията относно ваучерите не е предотвратила различното третиране на пътниците

37

Проучването на ЕСП сред националните правоприлагащи органи и органите за СОЗП, както и документите, получени от органите за защита на потребителите, ни предоставиха данни за ситуацията на пътниците, на които са били предоставени ваучери.

38

През май 2020 г. Комисията публикува препоръка, която има за цел да направи ваучерите за отменени полети или пакетни туристически пътувания по-привлекателна и по-сигурна алтернатива на възстановяването на средства в брой34, като същевременно подчерта, че ваучерите трябва да бъдат доброволни. В препоръката се посочва, че ваучерите следва да включват защита на пътниците срещу несъстоятелност на авиокомпаниите или организаторите на пакетни туристически пътувания и да имат редица специфични характеристики, включително:

  • минимален период на валидност от 12 месеца, съчетан с автоматично възстановяване на средства, ако ваучерът не е бил използван;
  • възможност пътниците и туристите да използват ваучери за всички нови резервации, направени преди изтичането на периода на валидност, дори ако плащането или услугата се извършват след тази дата, както и ваучери за заплащане на всеки пътнически продукт, предлаган от превозвача или организатора; и
  • разширяване на обхвата на ваучерите за резервации за други дружества в същата група от компании и възможност за предоставянето им на други пътници без допълнителни разходи.

Тъй като препоръките на Комисията обаче не са обвързващи, авиокомпаниите и организаторите на пакетни пътувания са продължили да издават ваучери по своя преценка, което е довело до неравностойно третиране на пътниците.

39

ЕСП установи, че авиокомпаниите и държавите членки са прилагали различни практики, които често не са следвали препоръката на Комисията:

  • въпреки че националните правоприлагащи органи са посочили, че повечето ваучери са валидни за 12 месеца, някои са били валидни за по-дълъг период, например в Кипър и Латвия (валидни до 31 декември 2021 г.), Франция и Гърция (18 месеца) и Словения (24 месеца). Същевременно в Словения за услугите, отменени между 13 март и 31 май 2020 г., пътниците с пакетни туристически пътувания ще получат парите си обратно едва 12 месеца след датата, на която Словения обяви края на пандемията, ако откажат да приемат ваучер. Това противоречи на правото на ЕС;
  • само три държави членки (вж. точка 60, 2ро тире) са използвали средства от държавната помощ, за да защитят ваучерите срещу несъстоятелност на организаторите. Това се отнася само за пакетните туристически пътувания (не са обхванати пътниците, резервирали само самолетни билети);
  • пътуващите с основните авиокомпании във Финландия, Латвия, Люксембург и Румъния не са имали право да изискват възстановяване на средства, ако са приели ваучер. В Румъния след изтичане на срока от 12 месеца неизползваният ваучер вече не може да бъде изплатен;
  • прехвърлянето на ваучери към други лица не е било разрешено от основните авиокомпании в пет държави членки (Белгия, Финландия, Унгария, Люксембург и Словения).

Липса на общ поглед поради отсъствието на изисквания за докладване

40

За да оцени спазването на правата на пътниците във въздушния транспорт, ЕСП анализира данни от организации в държавите членки.

41

Установихме, че липсва информация, която да позволи ефективното налагане на правата на пътниците:

  • авиокомпаниите считат, че закъсненията при възстановяването на средства и точният брой на пътниците, които искат обратно парите си за отменени полети, са чувствителни данни от търговска гледна точка и обикновено не споделят тази информация;
  • националните правоприлагащи органи нямат право да знаят какъв е броят на жалбите на пътници до авиокомпаниите. Ето защо те трябва да разчитат на жалбите, подадени от пътници или чрез европейските потребителски центрове;
  • Комисията разчита на данните, докладвани доброволно от националните правоприлагащи органи; на информацията от жалби, предадени ѝ пряко от гражданите чрез центъра за контакт Europe Direct, чрез Мрежата на европейските потребителски центрове (ECC-Net), както и на контактите със заинтересованите страни или мрежата за сътрудничество в областта на защитата на потребителите. За разлика от другите видове транспорт, националните правоприлагащи органи нямат задължение да докладват на Комисията съгласно Регламент 261/2004.
42

Анализът на ЕСП показа, че е налице значително увеличение на броя на жалбите, свързани с отмяна на полети, и на исканията за възстановяване на средства в сравнение с предходни години. Например:

  • 24 национални правоприлагащи органи са докладвали 80 000 жалби, свързани с възстановяване на средства за отменени полети. Не всички органи са компетентни да обработват отделни жалби, а санкциите за въздушните превозвачи варират значително в различните държави членки;
  • Европейското бюро на съюзите на потребителите (BEUC) докладва 122 000 такива жалби в три държави членки (Германия, Испания и Португалия);
  • Европейската федерация на пътниците (EPF) е докладвала, че в четири държави членки (Белгия, Германия, Испания и Португалия) 72 500 жалби са били изпратени до национални организации за защита на потребителите;
  • Мрежата на европейските потребителски центрове (ECC-Net) е предоставила подкрепа в 32 000 случая, свързани с Регламент № 261/2004, и в 12 000 случая, свързани с Директивата за пакетни туристически пътувания, и
  • Центърът за контакт Europe Direct е докладвал 6 700 случая през 2020 г., 70 % от които са свързани с жалби за отменени полети.
43

Съществува риск, че тази частична информация не отговаря на пълната картина. Това показва липсата на общ поглед върху информацията относно жалбите на пътниците, как те се разглеждат и как се налага спазването на правата на пътниците.

Комисията е пояснила, че държавите членки могат да обвържат защитата на правата на пътниците във въздушния транспорт с отпускането на държавна помощ, но това не е било въведено за авиокомпаниите

44

ЕСП разгледа ролята на Комисията при одобряване на мерките за държавна помощ, както и дали при разработването на такива мерки във връзка с кризата, свързана с COVID-19, държавите членки са наложили връзка между отпуснатата помощ и защитата на правата на пътниците.

Комисията е положила усилия да подкрепи авиокомпаниите и организаторите на пакетни пътувания, но не е могла да изисква възстановяването на разходите на пътниците да се счита за условие при одобряването на държавната помощ

45

По време на пандемията от COVID-19 много авиокомпании от ЕС са принудени да спрат повечето или дори всички полети поне за известно време. Това се е отразило в значителна степен на техните финансови ресурси.

© Getty Images / Patrick Foto.

46

Според изчисление на Международната организация за гражданско въздухоплаване (ИКАО), в края на 2020 г. приходите на европейските авиокомпании са спаднали от около 120 млрд. евро през 2019 г. на едва 37 млрд. евро през 2020 г., т.е. намаление с 69 %35. IATA посочва36, че при нормални обстоятелства една европейска авиокомпания разполага с парични резерви за дейности за два месеца напред. Острият спад на новите резервации през март 2020 г. означава, че при липса на нови вливания на ликвидност и/или мерки за икономия на разходите, към месец май 2020 г. авиокомпаниите не биха разполагали повече с парични средства. Сред изходящите парични потоци, с които авиокомпаниите е трябвало да се справят в периода март — май 2020 г., сумите, дължими на пътниците за продадени, но неизползвани билети, са оценени от IATA и организацията Airlines for Europe (A4E) на 9,2 млрд. евро (за ЕС-27 и Обединеното кралство).

47

Налице е риск авиокомпаниите да изпаднат в несъстоятелност; ако това се случи, пътниците вероятно ще загубят парите си. Във външно проучване, проведено през януари 2020 г.37 за Комисията, се изброяват 87 случая на несъстоятелност на авиокомпании през предходното десетилетие и се изчислява, че в периода 2011—2019 г. 5,6 млн. пътници са били засегнати по някакъв начин от такива фалити. Пътниците, засегнати пряко от фалит на авиокомпании, са понесли загуби на стойност средно от 431 евро, от които 83 % (357 евро) не подлежат на възстановяване при един от механизмите за защита. Като цяло около една трета от пътниците, засегнати от фалит на авиокомпании, не попадат в обхвата на нито една схема. Това означава, че около 1,8 млн. пътници са претърпели финансови загуби при фалита на авиокомпании.

48

Комисията е признала на ранен етап сериозното отражение на кризата, причинена от COVID-19, върху авиокомпаниите. Основната мярка, въведена от Комисията, засяга приемането на правилата за държавна помощ, от които се ползват също и авиокомпаниите и организаторите на пакетни туристически пътувания. Въпреки че разработването на национални мерки за подпомагане е от компетентността на съответната държава членка, последната следва да уведоми Комисията, когато дружествата отговарят на условията за държавна помощ, в съответствие с изискванията на Договора.

49

За да може дадена мярка да се класифицира като държавна помощ по смисъла на член 107, параграф 1 от Договора за функционирането на Европейския съюз, следва да са изпълнени следните кумулативни условия:

  1. мярката да може да бъде приписана на държавата и финансирана с държавни ресурси;
  2. да нарушава или да заплашва да наруши конкуренцията и да засяга търговията между държавите членки;
  3. мярката да създава предимство/полза за своя получател;
  4. това предимство да бъде селективно.
50

Ролята на Комисията е да оцени въздействието на предложените мерки за държавна помощ върху конкуренцията, а оттам и тяхната съвместимост с ефективното функциониране на вътрешния пазар. При одобряването на държавната помощ Комисията може да наложи само такива условия, които произтичат от разпоредбите на Договора, съгласно който се докладва за държавна помощ38, и които са необходими за смекчаване на нарушенията на конкуренцията, възникнали в резултат на националните мерки. Случаят с правата на пътниците не е такъв.

51

През март 2020 г. Комисията публикува съобщение „Временна рамка за мерки за държавна помощ в подкрепа на икономиката в условията на сегашния епидемичен взрив от COVID-19“39 с цел да се приеме хармонизиран подход във всички държави членки. Тази рамка определя възможностите за предоставяне на финансова подкрепа на предприятията, с които разполагат държавите членки съгласно правилата на ЕС. Тя включва временни критерии, например относно паричните ограничения, продължителността и формата на мерките, както и задължения за докладване, с цел да се улесни прегледа и одобрението от страна на Комисията.

52

Временната рамка също пояснява, че държавите членки могат да използват тази форма на подкрепа, за да се уверят, че исканията за възстановяване на разходи, свързани с кризата поради COVID-19, ще бъдат удовлетворени, като се вземат предвид защитата на правата на пътниците и потребителите и равното третиране на пътниците при предоставянето на подкрепа на операторите в сектора на пътуванията и туризма40. Въпреки че е имало изискване за държавите членки да следят, че определени получатели на държавна помощ (големи дружества, получаващи помощ за рекапитализация) докладват на Комисията за това как тази помощ се използва в подкрепа на екологичната и цифровата трансформация41, не е имало такова изискване по отношение на възстановяването на разходите на пътниците във въздушния транспорт.

53

Временната рамка позволи на Комисията да одобри отпускането на държавна помощ в рекордно кратки срокове: в сектора на въздушния транспорт са приети 54 решения за държавна помощ в рамките на средно 13 дни от уведомлението, 23 от които в рамките на една седмица.

54

Освен това през март 2020 г. Комисията предложи и временна дерогация от отдавна установените общи правила за разпределяне на слотовете за излитане и кацане на летищата, които са приети като регламент42. Целта е да се избегне осъществяването на празни полети от превозвачите, целящи единствено запазването на слотовете им на обичайно претоварени летища, тъй като това само би влошило финансовото им положение и би оказало отрицателно въздействие върху околната среда.

Държавите членки са предоставили подкрепа за авиокомпании и туроператори, но при авиокомпаниите те не са обвързали подкрепата с възстановяването на разходите на пътниците

55

Държавите членки са използвали различни форми на държавна помощ по време на кризата, свързана с COVID-19, за да подпомогнат операторите в сектора на пътуванията и туризма, обикновено с мотива „природни бедствия или други извънредни събития“ или „сериозни затруднения в икономиката на държава членка“43. За да определи дали съществува обвързване на държавната помощ с правата на пътниците, ЕСП разгледа 38 мерки за държавна помощ, специално предназначени за подпомагане на авиокомпаниите от ЕС (вж. приложение III), и 16 мерки за държавна помощ в подкрепа на организаторите на туристически пакетни пътувания от ЕС (вж. приложение IV). Тези мерки са одобрени от Комисията между март 2020 г. и април 2021 г. и възлизат на 34,7 млрд. евро държавна помощ. Това включва 6 млрд. евро държавна помощ за определени авиокомпании, отпусната по схеми, които не са специфични за сектора на въздушния транспорт. Тези суми представляват максималния размер на помощта, която може да бъде отпусната.

56

Формата и размерът на тази подкрепа варират значително: преки заеми, гаранции по заеми, безвъзмездна помощ или парични инжекции под формата на рекапитализации. На стойност одобрените суми в индивидуалните случаи варират от 0,8 млн. евро до 7 млрд. евро, като по-голямата част от помощта е одобрена през май, юни и юли 2020 г. (вж. фигура 4).

Фигура 4

Държавна помощ за авиокомпании и организатори на пакетни пътувания, одобрена от Комисията (в млн. евро)

Източник: Анализ на ЕСП на решенията за държавна помощ.

57

Отпуснатата държавна помощ варира също така и според държавата членка (вж. фигура 5).

Фигура 5

Държавна помощ за авиокомпании и организатори на пакетни пътувания по държави членки (в млн. евро)

Източник: Анализ на ЕСП на решенията за държавна помощ.

58

Анализът на ЕСП показва, че по-голямата част от помощта, предоставена от държавите членки (31,8 млрд. евро, или над 90 % от общата предоставена помощ), е отпусната за авиокомпании. Това включва 25,7 млрд. евро държавна помощ за определени авиокомпании и 6,1 млрд. евро многосекторна помощ. Въпреки че уведомленията се различават, като цяло те разглеждат необходимостта да се компенсират авиокомпаниите за загубите, претърпени в резултат на пандемията, както и да се следи авиокомпаниите да разполагат с достатъчно ликвидни средства, за да продължат дейността си, а също и/или капиталовата им структура да остане адекватна в периода на кризата и след нея.

59

ЕСП установи също, че в нито един от проверените 38 случаи държавите членки не са включили изрично възстановяването на разходите на пътниците като цел или условие за предоставянето на помощта, въпреки предложението на Комисията в този смисъл44. На практика това означава, че държавите членки са оставили решението на проблема с възстановяването на разходите на пътниците изцяло на авиокомпаниите, които са следвали собствените си приоритети по отношение на използването на държавната помощ. Средствата за оцеляването на авиокомпаниите, предоставени чрез тази помощ, обаче, може непряко да са допринесли за възстановяването на разходите на пътниците (вж. точка 32, буква (a).

60

Що се отнася до мерките за държавна помощ в подкрепа на организаторите на пакетни туристически пътувания, ситуацията е различна. От 16-те мерки (предоставящи подкрепа в размер на общо 2,9 млрд. евро) ЕСП установи, че три са предоставяли общи мерки за ликвидна подкрепа. В останалите тринадесет случая одиторите установиха, че:

  • при седем от тях (на стойност 909 млн. евро)45 целта за своевременно възстановяване на разходите на пътниците е изрично посочена в уведомлението;
  • три от тях (на стойност 1,1 млрд. евро)46 имат за цел повишаване на привлекателността на ваучерите чрез предоставяне на държавна гаранция за защита на тяхната стойност в случай на несъстоятелност на организатора;
  • в два случая47 се включват разходи за репатриране, и
  • при един случай48 е отпусната помощ за репатрирането на пътници, както и за възстановяването на разходи за пакетни пътувания, отменени преди заминаването.
61

Това означава, че при разработването на 13 от общо 16-те мерки е взет предвид конкретно и изрично въпросът за правата на пътниците с пакетни туристически пътувания. Разликата с мерките за държавна помощ за авиокомпаниите се дължи на изискването за защита при несъстоятелност в Директивата за пакетните туристически пътувания и на факта, че най-големият паричен разход за туроператорите по време на пандемията от COVID-19 е бил възстановяването на разходи за отменени пакетни пътувания.

Комисията е положила усилия да защити правата на пътниците във въздушния транспорт, но разполага с ограничени правомощия за правоприлагане

62

От началото на кризата Комисията е заявила, че правата на пътниците във въздушния транспорт следва да бъдат спазвани и е предприела редица инициативи за тяхното зачитане. Хронологията и прегледът на тези инициативи са представени в приложение V. Одиторите анализираха дали различните действия, предприети от Комисията по време на кризата, са защитили ефективно правата на пътниците във въздушния транспорт. Бяха извършени и проверки на точността на информацията на уебсайта Re-open.eu и навременността на неговите актуализации спрямо официалните национални източници за извадка от 10 държави членки в три конкретни момента (1-ви, 15-и и 28 февруари 2021 г.). И накрая, ЕСП анализира също дали съществуващата правна рамка е надеждна за периоди на криза.

Комисията е предприела действия за смекчаване на последиците от кризата, които засягат пътниците във въздушния транспорт

63

На 1 март 2020 г. Комисията стартира уебсайт за информация по въпроси, свързани с действията срещу коронавируса, със специална секция за транспорта и пътуванията. На него са публикувани информационни листове49 и връзки към уебсайтове с обща информация50, включително към уебсайта „Вашата Европа“51. Комисията също така адаптира тълкувателните си насоки за разпоредбите във връзка с правата на пътниците52 и публикува информационна бележка53 относно Директивата за пакетните туристически пътувания, в която отново заявява, че пътниците имат право на избор между възстановяване на разходите (под формата на парични средства или ваучер) или премаршрутиране (което често не е било възможно). Тя поясни и това, че предлагането на ваучер не отменя правото на пътниците да изберат вместо това възстановяването на пари в брой и потвърди, че пандемията от COVID-19 представлява непредотвратимо и извънредно обстоятелство, което може да изключи правото на обезщетение.

64

На 17 април 2020 г. Европейският парламент призова Комисията да следи тълкувателните насоки да се прилагат правилно в контекста на развитието на ситуацията с COVID-1954. На 29 април 2020 г. по време на неформална видеоконференция на министри на транспорта55 няколко държави членки поискаха от Комисията временна дерогация за крайния срок за възстановяване на разходите на пътниците от страна на авиокомпаниите. Комисията не се съгласи да ограничи правата на пътниците във въздушния транспорт, но предприе действия, като на 13 май 2020 г. издаде препоръка за популяризиране на ваучерите като привлекателна и сигурна алтернатива на възстановяването на парични средства и за насърчаване на приемането на ваучери от пътниците. С това Комисията също цели да помогне за облекчаването на проблемите с ликвидността на авиокомпаниите и организаторите на пакетни пътувания (вж. точка 38).

65

Освен това през юли 2020 г. тя стартира и производства за установяване на нарушение срещу някои държави членки във връзка с:

  • приемането на национални закони, които не са в съответствие с Регламент 261/2004 (срещу Италия и Гърция)56. Междувременно тези процедури са приключени, тъй като националните закони са приведени в съответствие с правото на ЕС57;
  • мерки във връзка с COVID, които са в противоречие с Директивата за пакетните туристически пътувания. Засегнати са единадесет държави членки58. Към момента на одита седем процедури бяха приключени, тъй като националните мерки са отменени/изменени или са изтекли и не са подновени. Хърватия, Литва и Словакия не са коригирали законодателството си и поради това Комисията е преминала към следващата фаза от процедурата за установяване на нарушение — мотивирано становище. България е получила официално уведомително писмо във връзка с национални правила, въведени през август 2020 г., които са в противоречие с Директивата за пакетни туристически пътувания59. Тези четири процедури все още не бяха приключени към момента на одита (България, Хърватия, Литва и Словакия).
66

В допълнение, някои дейности все още не са приключени:

  • През август 2020 г. Комисията стартира инициативата EU Pilot във връзка с Регламент (ЕО) № 261/2004, за да оцени актуалното състояние по отношение на спазването на правата на пътниците във всички държави членки. EU Pilot е механизъм за неформален диалог между Комисията и държавите членки, който се прилага в случай, че е налице потенциално неспазване на правото на ЕС. Той се използва като първа стъпка за изясняване или решаване на проблемите, така че да се избегнат официалните процедури за установяване на нарушения, ако е възможно.
  • От май 2020 г. насам Комисията също така поддържа редовен диалог с националните органи за СОЗП, които наблюдават спазването на правата на пътниците във въздушния транспорт. През февруари 2021 г. Комисията започна, наред с мрежата за сътрудничество в областта на защитата на потребителите, координирано проучване сред 16 авиокомпании, извършващи дейност в ЕС, относно техните практики за отмяна, информиране на потребителите за правата им и обработване на исканията за възстановяване на разходи.
  • На 17 март 2021 г. Комисията предложи проект за Регламент за създаване на „цифров зелен сертификат“. На 20 май 2021 г. законодателите постигнаха съгласие по текст за „цифров сертификат на ЕС за COVID“, който представлява удостоверение за ваксинация, направен тест или преболедуване, който да улесни свободното движение.
67

В по-далечна перспектива за периода след пандемията от COVID-19 Комисията вече е представила предложения за укрепване на устойчивостта на ЕС в случай на сериозни проблеми при пътуванията:

  • В Новата програма за потребителите60, въведена през ноември 2020 г., се определят приоритетите и по-важните действия за следващите пет години. В рамките на тази програма Комисията ще анализира степента, до която Директивата за пакетните туристически пътувания продължава да бъде актуална с оглед на неотдавнашните кризи, като се основава на доклад от 2021 г. относно нейното прилагане61, и ще подкрепи и улесни сътрудничеството между мрежата за сътрудничество в областта на защитата на потребителите и други мрежи и заинтересовани страни.
  • Стратегията за устойчива и интелигентна мобилност62, въведена през декември 2020 г., има за цел да преразгледа регулаторната рамка за правата на пътниците, както и да проучи възможни схеми за финансова защита, чрез които да се осигури достатъчно ликвидност за възстановяването на разходите на пътниците и за тяхното репатриране при необходимост, включително по време на криза. Освен това Комисията планира преразглеждането на Регламента за въздухоплавателните услуги и изготвянето на планове за действие при кризи в транспортния сектор. Комисията също цели да защитава по-добре правата на пътниците в ЕС, да ги направи по-ясни както за превозвачите, така и за пътниците, да предлага подходяща помощ, възстановяване на разходите, евентуално обезщетение при възникване на смущения и подходящи санкции, ако правилата не се прилагат правилно.

Комисията е предоставила информация на пътниците относно ситуацията по места

68

През юни 2020 г. Комисията стартира уебсайта Re-Open EU63, който предоставя на пътуващите информация за ситуацията, свързана с общественото здраве в европейските държави, информация за пътуванията и мобилните приложения за проследяване на контактите и предупреждаване. Уебсайтът използва данни от Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията (ECDC) и от държавите членки относно ограниченията за пътуване, за да помогне на пътуващите да планират пътуването си. До януари 2021 г. сайтът е разгледан 9 млн. пъти.

69

ЕСП установи, че инструментът предоставя ценна помощ на потенциалните пътници във всички видове транспорт, като обхваща в стандартизиран формат полезна информация относно изискванията за тестване преди пътуване, задълженията за карантина при пристигане и всички правила, приложими за пътници, които преминават транзитно през държава членка.

70

Уебсайтът се коригира и подобрява редовно от стартирането си. Той обаче все още зависи до голяма степен от навременното и точно предоставяне на информация от държавите членки. Самата Комисия предупреди, че закъснялото подаване на данни или изпращането на непълна информация намалява ползата от сайта64. Анализът на ЕСП потвърди това, тъй като уебсайтът:

  • не беше актуализиран по отношение на ограниченията в сила в две от десетте проверени държави членки (Белгия и Люксембург);
  • невинаги отразява ограниченията, приети от държавите членки, които трябва да влязат в сила на по-късен етап, и
  • понякога съдържа информация, която е непълна (минимална възраст за тестване, декларация преди пътуване) или непоследователна (различни раздели на уебсайта показват различни изисквания за тестване).

Настоящата правна рамка за защита на правата на пътниците във въздушния транспорт не е пълна и пригодна за периоди на криза

71

Анализът на ЕСП показа, че:

  • Нито в Регламент № 261/2004, нито в Директивата за пакетните туристически пътувания не се предвижда Комисията да има роля в надзора на налагането на спазването на правата на отделните пътници във въздушния транспорт. Комисията е предложила инструменти за по-добро налагане на спазването в Регламент № 261/2004 през 2013 г. Това беше и препоръка, отправена в специален доклад на ЕСП от 2018 г. (вж. каре 1 и точка 13). Предложението от 2013 г. е също отговор на проблемите, причинени на въздухоплаването от облака от вулканична пепел след изригването на вулкана в Исландия през 2010 г., и включва решения, които биха спомогнали за по-доброто налагане на спазването на правата на пътниците по време на криза, като например по-добри процедури за разглеждане на жалби и засилване на правоприлагането, мониторинга и санкционирането с цел защита на правата на пътниците.

    Европейският парламент призова Комисията да направи оценка и, ако е необходимо, да преразгледа Директивата за пакетните туристически пътувания и деблокира преговорите в Съвета относно преразглеждането на Регламент (ЕО) № 261/2004, за да се вземат предвид последиците от неотдавнашната криза, да се предотврати бъдеща правна несигурност и да се наложи спазването на правата на потребителите65.
  • когато полетите са отменени, законодателството не обхваща необходимостта от въвеждане на гаранция срещу несъстоятелност за пътниците, използващи само самолетни билети (за разлика от пътниците с пакетни сделки, при които Директивата за пакетните туристически пътувания предвижда гаранции за възстановяване на разходите, ако организаторите на пътуванията фалират). Европейският парламент предложи през 2014 г. такава гаранция да бъде въведена и за пътниците, които използват само въздушен транспорт. През 2020 г. и 2021 г.66 Европейският парламент призова Комисията да проучи възможността за изготвяне, въз основа на опита от извънредното положение във връзка с COVID-19 и на подобни схеми в държавите членки, на схема за пътническа гаранция на ЕС за дружествата с цел да се осигури финансова ликвидност, за да стане възможно възстановяването на средства на пътниците, както и на разходите за репатриране, наред със справедливо обезщетение за всички вреди, понесени в случай на несъстоятелност.
  • Не съществува финансова защита за ваучерите, които, в случай, че пренасочване не е възможно, по същество представляват временно отлагане на възстановяването на разходите на пътника (с изключение на пакетните туристически пътувания, при които три държави членки изрично гарантират такива ваучери чрез отпускането на държавна помощ (вж. точка 60).
  • В Регламент № 261/2004 липсват специфични разпоредби относно начина, по който пътниците могат да упражняват правата си, когато има посредници (вж. точки 3336). Това е довело до завеждането на няколко дела пред Съда на Европейския съюз.
72

ЕСП установи също така, че правната рамка за пакетните пътувания не е изцяло устойчива на кризи. В Директивата за пакетните туристически пътувания се посочва67, че държавите членки следва да направят необходимото, така че установените на тяхна територия организатори да предоставят обезпечение за възстановяване на всички плащания, направени от пътуващите или от тяхно име, доколкото съответните услуги не са изпълнени поради несъстоятелност на организатора. Обезпечението покрива разумно предвидимите разходи.

73

Комисията докладва68, че:

  • някои банки не предоставят повече обезпечения за организаторите, както и че някои от вече сравнително малкото застрахователни дружества, предлагащи защита при несъстоятелност, се оттеглят от пазара (например в Австрия и Белгия). Поради това е важно да се намери надеждна система, която да защитава ефективно пътниците срещу риска от несъстоятелност. Предложените идеи за справяне с отделните предизвикателства включват множество доставчици на обезпечения за един организатор или учредяване на общоевропейски гаранционен фонд като форма на презастраховане за гарантите на първа линия.
  • рисковете, свързани с пандемии, често са изключени от застрахователните полици, и по-специално от застраховките за отмяна на пътуване69. Това ограничава възможността пътниците да се застраховат срещу евентуални загуби, претърпени вследствие на отмяна на пътуване по причина на пандемията.
74

Поради това съществува правна несигурност за пътуващите с туристически пакети дали националните схеми за защита при несъстоятелност предлагат пълна защита на пътниците в случай на пандемия като COVID-19 по отношение на исканията за възстановяване на средства или ваучерите. Това се дължи на факта, че тези схеми са много различни по характер и тълкуването им се различава в отделните държави членки.

Заключения и препоръки

75

Одитът на ЕСП показва, че като цяло основните права на пътниците не са били защитени в тази безпрецедентна криза, особено в ранните етапи на пандемията от COVID-19. Възстановяването на разходите на пътниците във въздушния транспорт за отменени полети е било временно спряно и пътниците са третирани по различен начин в различните държави на ЕС. Същевременно държавите членки са предоставили безпрецедентна по размер държавна помощ на авиокомпаниите и организаторите на пакетни пътувания. Те не са обвързали тази помощ с възстановяването на средствата на пътниците в случая на авиокомпаниите, но в повечето случаи са го направили за организаторите на пакетни туристически пътувания. Държавите са взели тези решения по отношение на авиокомпаниите въпреки факта, че Комисията ясно е посочила, че правилата за държавна помощ позволяват това. Комисията е положила усилия да защити правата на пътниците във въздушния транспорт и е предприела действия за смекчаване на последиците от кризата за пътниците, но поради правната рамка тя е имала ограничени правомощия да следи дали държавите членки налагат спазването на тези права.

76

Кризата, предизвикана от COVID-19, насочи вниманието към факта, че пътниците във въздушния транспорт не са добре запознати с правата си, и към свързания с това риск те да изгубят средства, за които имат право на компенсация. Кризата засили още недостатъците, докладвани от ЕСП през 2018 г., по отношение на начина, по който държавите членки налагат спазването на правата на пътниците във въздушния транспорт. В началото на кризата много пътници не са били компенсирани за разходите си; много други са били принудени да приемат ваучери. От юни 2020 г. много авиокомпании са започнали да възстановяват разходите на пътниците, макар и със значителни закъснения. Възможностите на пътниците да получат възстановяване на разходите обаче все още са ограничени и в двата случая — когато участват посредници (напр. туристически агенции) и когато на пътниците е наложено ползването на ваучери. В допълнение, повечето билети и ваучери на пътниците не са защитени при несъстоятелност на въздушния превозвач. Липсата на общ поглед поради отсъствието на изисквания за докладване, например относно броя на пътниците, които са поискали връщане на парите си, и относно общия брой в ЕС на случаите, неразрешени в рамките на законоустановените срокове, сама по себе си е важна част от проблема при налагането на спазване на правата на пътниците във въздушния транспорт (точки 1943).

Препоръка 1 — Да се подобри защитата на правата на пътниците във въздушния транспорт и информираността за тях

Комисията следва:

  1. да предприеме действия, например като изготви насоки и използва социалните медии, и, когато е уместно, да изготви законодателни предложения с цел подобряване на информираността на пътниците относно техните права, в т.ч. в периоди на значителни смущения в пътуванията;
  2. да предприеме действия и, когато е уместно, да изготви законодателни предложения с цел подобряване на активния мониторинг от страна на националните правоприлагащи органи, например чрез въвеждане на задължения за превозвачите за докладване на тези органи или чрез проверки дали авиокомпаниите информират пътниците за правата им навременно, точно и изчерпателно;
  3. да предприеме действия и, когато е уместно, да изготви законодателни предложения с цел да предостави на пътниците възможността да подават искания за възстановяване на средства до авиокомпаниите, като използват общ за целия ЕС стандартизиран формуляр, подобно на механизма, приет за сектора на железопътния транспорт;
  4. да предприеме действия и когато е уместно, да изготви законодателни предложения с цел да гарантира, че разходите на пътниците се възстановяват съгласно законоустановените срокове — 7 или 14 дни, включително и в периоди на криза. Такива мерки могат да бъдат например:
    • намаляване на необходимостта от възстановяване на разходите на пътниците и пътниците с пакетни туристически пътувания чрез ограничаване на възможността авиокомпаниите и организаторите на пакетни пътувания да изискват предплащане в момента на резервацията;
    • поясняване, че защитата при несъстоятелност, предлагана от Директивата за пакетните туристически пътувания, включва и исканията за възстановяване на разходите и ваучери, и разширяване на тази защита, включително разходите за репатриране, така че да обхване Регламент № 261/2004;
    • създаване на гаранционни фондове за отменени полети и пакетни туристически пътувания, които да позволят на авиокомпаниите и организаторите на пакетни пътувания да възстановяват разходите на пътниците и при необходимост да ги репатрират в периоди на криза; или
    • заделяне на фиксиран процент от предплащанията за билети (обособяване) във всяка авиокомпания, който да се използва за исканията за възстановяване на средства на пътниците;
  5. да предприеме действия и когато е уместно, да изготви законодателни предложения с цел да се намали рискът от криза на ликвидността или несъстоятелност на превозвачите, например чрез преразглеждане на правилата за финансовата пригодност на авиокомпаниите.

Срок за изпълнение — до края на 2022 г.

77

Националните мерки, предприети за борба с пандемията, като например карантина или едностранна забрана за пътуване, са допринесли за срива на въздушния транспорт. Това е довело до сериозна и внезапна криза на ликвидността за авиокомпаниите и организаторите на пакетни туристически пътувания. Пандемията от COVID-19 показа, че Договорът за функционирането на ЕС не съдържа разпоредби, които да позволят на Комисията да осигури ефективна координация на националните мерки. Освен това Комисията не е компетентна да определя условията, които следва да се спазват от бенефициентите в замяна на държавна помощ, освен когато такива условия са необходими за смекчаване на ефекта от нарушенията в областта на конкуренцията, причинени от националните мерки. Това не се отнася до защитата на правата на пътниците.

78

Временната рамка за държавна помощ на Комисията е улеснила предоставянето на безпрецедентна по размер държавна помощ за авиокомпаниите. Въпреки че е имало изискване държавите членки да следят, че определени получатели на държавна помощ докладват на Комисията за това как тази помощ се използва в подкрепа на екологичната и цифровата трансформация, не е имало такова изискване по отношение на възстановяването на разходите на пътниците във въздушния транспорт. Държавите членки са отпуснали държавна помощ за авиокомпании и туристически оператори в размер на 34,7 млрд. евро. В случая на авиокомпаниите обаче държавите членки не са обвързали тази помощ с възстановяването на средства на пътниците, въпреки че Комисията ясно е посочила, че могат да го направят. Това е една от причините, поради които авиокомпаниите са действали различно по отношение на възстановяването на средства на пътниците, включително и сроковете за това (точки 4461).

Препоръка 2 — Да се подобри координацията на националните мерки и да се засили обвързването на отпускането на държавна помощ с възстановяването на разходите на пътниците

Комисията следва:

  1. съвместно с държавите членки да разгледа начините за подобряване на координацията помежду им и за предоставяне на своевременна информация за националните мерки, които имат важни последици за авиокомпаниите, като карантини или едностранни забрани за пътуване;
  2. да предприеме допълнителни действия за напомняне на държавите членки, че авиокомпаниите могат да използват държавната помощ също и за възстановяване на разходите на пътниците. Такива действия биха могли да включват например конкретни съобщения или бележки за държавите членки.

Срок за изпълнение — до края на 2021 г.

79

Обхватът на действие на Комисията по време на кризи е ограничен от съществуващата правна рамка за правата на пътниците във въздушния транспорт. По време на пандемията Комисията е предприела действия за защита на правата на пътниците във въздушния транспорт и стъпки за смекчаване на последиците от кризата. Уебсайтът „Re-open.eu“ на Комисията предоставя ценна информация на потенциалните пътници във всички видове транспорт, но зависи от информация, предоставяна от държавите членки, и невинаги е актуален. Приложимата понастоящем правна рамка за правата на пътниците във въздушния транспорт предоставя на Комисията ограничени правомощия за налагане на спазването на тези права. През 2013 г. пред Съвета са били представени предложения, които биха могли да подобрят ситуацията, но до момента Съветът не е представил съгласувана позиция по тях (точки 6274).

Препоръка 3 — Да се подобрят инструментите и законодателството за защита на правата на пътниците във въздушния транспорт

Комисията следва:

  1. да предприеме действия с цел държавите членки да предоставят навременна и надеждна информация за пътниците в портала Re-open.eu, като например относно прилагането или отмяната на бъдещи ограничения за пътуване веднага щом бъде взето решение за такива промени;
  2. да предприеме действия и, когато е уместно, да изготви законодателни предложения с цел:
    • да осигури получаването на доклади от националните правоприлагащи органи, които да позволят на Комисията редовно да наблюдава прилагането и спазването на правата на пътниците във въздушния транспорт и, когато е уместно, да извършва и ad hoc мониторинг, например по време на кризи;
    • да предоставя на националните правоприлагащи органи необходимите инструменти за налагане на спазването на правата на пътниците;
    • да разясни ролите и отговорностите във връзка с възстановяването на разходите за билети, когато участват посредници;
  3. да наблюдава дали държавите членки следят за това органите за сътрудничество в областта на защитата на потребителите, които налагат спазването на правата на пътниците и пътуващите, да разполагат с необходимите правомощия за разследване и правоприлагане, както е предвидено в законодателството за защита на потребителите, и да ги използват ефективно.

Срок за изпълнение — до края на 2022 г.

80

В хода на одита ЕСП се сблъска с подобни случаи, в които са използвани ваучери — за круизни пътувания и високоскоростни железопътни пътувания.

Препоръка 4 — Да се разшири прилагането на препоръките и за други видове транспорт

Комисията следва да разгледа целесъобразността на препоръките в настоящия доклад и за други видове транспорт.

Срок за изпълнение — до края на 2022 г.

Настоящият преглед беше приет от Одитен състав II с ръководител Илиана Иванова — член на Европейската сметна палата, в Люксембург на 9 юни 2021 г.

За Европейската сметна палата

Klaus-Heiner Lehne
Председател

Приложения

Приложение I — Схема за възстановяване на разходи на пътници, резервирали само самолетен билет

Източник: ЕСП.

Приложение II — Схема за възстановяване на разходи на пътуващи с туристически пакети

Източник: ЕСП.

Приложение III — Списък на решения за отпускане на държавна помощ за авиокомпании

Случай № Мярка Държава членка Дата на решението Бюджет
(в млн. евро)
SA.55373 COVID-19: Мерки за компенсация за вреди за Croatia Airlines HR 30.11.2020 г. 11,70
SA.56765 COVID-19: Мораториум върху плащанията на авиационни такси в полза на предприятия за обществен въздушен транспорт FR 31.3.2020 г. 29,90
SA.56795 Обезщетение за вреди, претърпени от Scandinavian Airlines вследствие на пандемията от COVID‑19 DK 15.4.2020 г. 137,00
SA.56809 COVID-19: Държавна гаранция, предоставена на Finnair FI 18.5.2020 г. 540,00
SA.56810 COVID-19: Помощ за TAROM RO 2.10.2020 г. 19,33
SA.56812 COVID-19: Схема за гарантиране на заеми за авиокомпании SE 11.4.2020 г. 455,00
SA.56867 Компенсация за вреди, причинени от епидемията от COVID-19, на Condor Flugdienst GmbH DE 26.4.2020 г. 550,00
SA.56943 COVID-19: Рекапитализация на Air Baltic LV 3.7.2020 г. 250,00
SA.57026 COVID-19: Отпускане на помощ за Blue Air RO 20.8.2020 г. 62,13
SA.57061 Обезщетение за вреди, претърпени от Scandinavian Airlines вследствие на пандемията от COVID‑19 SE 24.4.2020 г. 137,00
SA.57082 COVID-19: Гаранция и заем в полза на Air France FR 4.5.2020 г. 7 000,00
SA.57116 COVID-19: Държавна гаранция по заеми и държавен заем за KLM NL 13.7.2020 г. 3 400,00
SA.57153 COVID-19: Помощ за Lufthansa DE 25.6.2020 г. 6 000,00
SA.57369 COVID 19: Португалия — помощ за TAP PT 10.6.2020 г. 1 200,00
SA.57410 COVID-19: Рекапитализация на Finnair FI 9.6.2020 г. 286,00
SA.57539 COVID-19: Помощ за Austrian Airlines AT 6.7.2020 г. 150,00
SA.57543 COVID-19: Рекапитализация на SAS AB DK 17.8.2020 г. 583,00
SA.57544 COVID-19: Помощ за Brussels Airlines BE 21.8.2020 г. 290,00
SA.57586 COVID-19: Рекапитализация и субсидиран лихвен заем за Nordica EST 11.8.2020 г. 30,00
SA.57691 COVID-19: Схема за стимулиране на авиокомпаниите CY 1.7.2020 г. 6,30
SA.57817 COVID-19: Схема за подпомагане на авиокомпаниите на летище Oradea RO 27.7.2020 г. 1,00
SA.58101 COVID 19: Португалия — Помощ за SATA Group — заем за оздравяване PT 18.8.2020 г. 133,00
SA.58114 COVID-19: Помощ за Alitalia IT 4.9.2020 г. 199,45
SA.58125 Corsair – Компенсация за вреди, причинени от епидемията от COVID-19 FR 11.12.2020 г. 30,20
SA.58157 COVID-19: Помощ за датски летища и авиокомпании, които пристигат и заминават от Дания DK 3.9.2020 г. 20,00
SA.58342 COVID-19: Рекапитализация на SAS AB SE 17.8.2020 г. 486,00
SA.58463 Помощ за преструктуриране на Corsair FR 11.12.2020 г. 106,70
SA.59029 COVID-19: Схема за компенсации за авиокомпании с лиценз за работа в Италия IT 22.12.2020 г. 130,00
SA.59124 COVID-19: Подновяване на въздушните връзки на Словения SLO 16.11.2020 г. 5,00
SA.59158 COVID-19: Помощ за LOT PL 22.12.2020 г. 650,00
SA.59188 COVID-19: Помощ за Alitalia IT 29.12.2020 г. 73,02
SA.59370 COVID-19: Временна рамка / 3.1 Mярка за подпомагане на авиокомпании, притежаващи лиценз за авиационен оператор в Дания DK 27.11.2020 г. 6,00
SA.59378 Помощ от социален характер за пътници на вътрешни полети до и от Bornholm и Sønderborg DK 30.11.2020 г. 1,30
SA.59462 COVID-19: Обезщетение за вреди, претърпени от Aegean Airlines GR 23.12.2020 г. 120,00
SA.59812 COVID-19: Рекапитализация на TUI DE 4.1.2021 г. 1 250,00
SA.59913 COVID-19: Рекапитализация на Air France и Air France – KLM Holding FR 5.4.2021 г. 1 000,00
SA.60113 Финландия — помощ, свързана с COVID-19, за Finnair FI 12.3.2021 г. 351,38
SA.61676 Италия – COVID-19: Помощ за Alitalia IT 26.3.2021 г. 24,70
Обща сума (в млн. евро) 25 725,11
Общ брой на мерките 38

Източник: ЕСП въз основа на данни на Комисията.

Приложение IV — Списък на решения за държавна помощ в подкрепа на организатори на пакетни пътувания

Случай № Мярка Държава членка Дата на решението Бюджет
(в млн. евро)
SA.56856 COVID-19: Държавен заем за датския гаранционен фонд за пътуванията DK 2.4.2020 г. 201,00
SA.57352 COVID-19: Схема за обезщетяване на туроператори за загуби, понесени поради отмяна на полети DK 29.5.2020 г. 97,00
SA.57423 COVID-19: Безвъзмездна помощ за туроператори LV 29.5.2020 г. 0,80
SA.57665 COVID-19: Литовски гаранции и заеми за туроператори, доставчици на услуги за настаняване и кетъринг LT 25.6.2020 г. 50,00
SA.57741 COVID-19: Помощ под формата на гаранции за ваучери, издадени за пакетни туристически пътувания DE 31.7.2020 г. 840,00
SA.57985 COVID-19: Държавни заеми за гаранционните фондове за пътуванията NL 28.7.2020 г. 165,00
SA.58050 COVID-19: Държавна помощ за туроператори BG 24.7.2020 г. 28,10
SA.58102 COVID-19: Подкрепа за туроператори PL 21.9.2020 г. 68,06
SA.58476 COVID-19: Безвъзмездна помощ за туроператори за репатриране на пътници LT 11.9.2020 г. 1,00
SA.59639 COVID-19: Схема за помощ за туристически агенции и туроператори SE 28.1.2021 г. 66,90
SA.59668 COVID-19: Помощ под формата на гаранции за кредитни известия, издадени на потребители и организатори на пакетни туристически пътувания CY 12.1.2021 г. 86,60
SA.59755 COVID-19: Помощ за туроператори и туристически агенции IT 4.12.2020 г. 625,00
SA.59990 COVID-19: Схема за държавна помощ за туроператори и туристически агенти BG 18.12.2020 г. 26,00
SA.60280 COVID-19: Подкрепа за туроператори CZ 19.3.2021 г. 2,90
SA.60521 COVID-19: Държавна гаранция за организатори на пакетни пътувания и посредници на свързани пътнически услуги AT 4.2.2021 г. 300,00
SA.62271 COVID-19: Кредитни улеснения за ваучери за SGR NL 30.3.2021 г. 400,00
Обща сума (в млн. евро) 2 958,36
Общ брой на мерките 16

Източник: ЕСП въз основа на данни на Комисията.

Приложение V — Действия на Комисията за смекчаване на последиците от кризата за пътниците във въздушния транспорт (хронология)

Бележка:

Източник: ЕСП въз основа на информация, получена от Европейската комисия.

Речник на термините

Асоциация на въздушните превозвачи: Търговска асоциация, например IATA, която представлява транспортните дружества в областта на въздухоплаването.

Европейски информационен център „Европа директно“ (EDCC): Общи звена за контакт при запитвания от гражданите относно ЕС. Те предоставят обща информация на потребителите, но не взимат страна в отношенията с търговците или държавите членки.

Мрежа на европейските потребителски центрове (ECC-Net): Мрежа, основана от Европейската комисия през 2005 г., която има за цел да укрепи доверието на потребителите в единния пазар. Мрежата предоставя на потребителите от ЕС информация за правата им при закупуването на стоки и услуги в друга държава от ЕС; предоставя съвети при възникнали проблеми; помага при подаването на жалби; подпомага създателите на политики и правоприлагащите органи при насърчаването и защитата на интересите на потребителите. В мрежата участват 30 центъра, по един във всяка държава — членка на ЕС, в Исландия, Норвегия и Обединеното кралство; те се намират в националните органи за защита на потребителите или в асоциациите на потребителите.

Национален правоприлагащ орган: Орган на държава членка, който е определен да налага спазването на правилата на ЕС за правата на пътниците.

Орган за защита на потребителите: Публичен или частен орган, избран от дадена държава членка да предоставя безплатно помощ и консултации на потребителите в защита на техните потребителски права.

Пакетно пътуване: Пътуване или ваканция, при което две или повече услуги (транспорт, настаняване и т.н.) се комбинират, като изпълняват определени критерии, например за тях се сключва един договор или се определя обща цена.

Свързана пътническа услуга: Резервация за пътуване, при която например търговецът продава дадена услуга и улеснява резервирането на една или повече допълнителни услуги за същото пътуване или ваканция, в рамките на 24 часа, от други търговци при използване на отделни договори.

Сътрудничество в областта на защитата на потребителите: Сътрудничество между националните органи на две или повече държави с цел разрешаване на проблеми, свързани с нарушаване на потребителските права, в случаите, когато търговецът и потребителят се намират в различни държави.

Съкращения

АВП: Асоциация на въздушните превозвачи

ГД „Конкуренция“ (COMP): Генерална дирекция „Конкуренция“ на Европейската комисия

ГД „Мобилност и транспорт“ (MOVE): Генерална дирекция „Мобилност и транспорт“ на Европейската комисия

ГД „Правосъдие и потребители“ (JUST): Генерална дирекция „Правосъдие и потребители“ на Европейската комисия

ДПТП: Директива за пакетните туристически пътувания

НПО: Национален правоприлагащ орган

ОЗП: Орган за защита на потребителите

СЗП: Сътрудничество в областта на защитата на потребителите

Отговори на Комисията

Кратко изложение

I

Комисията предприе веднага действия и представи незабавни мерки за смекчаване на социално-икономическите последици от пандемията от COVID-19, основаващи се на координирани мерки на европейско равнище70. Това включваше целенасочено законодателство, с което да бъдат предоставени временни облекчения на авиокомпаниите от задълженията им за използване на слотовете на летищата съгласно правото на ЕС, тълкувателни насоки относно правата на пътниците в контекста на COVID-19 и временна рамка, която да позволи на държавите членки да използват пълната гъвкавост, предвидена в правилата за държавната помощ, за да подпомогнат икономиката в контекста на пандемията от COVID-19.

II

В своите тълкувателни насоки относно правата на пътниците в контекста на COVID-19 от 18 март 2020 г. Комисията подчерта, че пътниците имат право да получават точна информация относно техните права и да им бъде предоставен ясен избор между възстановяването на парични средства и възстановяване под формата на ваучер в случай на отмяна на пътувания.

Вземането на решение относно приоритетите за разходите е от компетентността на държавите членки. Комисията все пак напомни на държавите членки, че съгласно правилата за държавна помощ те могат да предоставят помощ, която да позволи на авиокомпаниите/туроператорите да възстановят разходите на пътниците.

III

Масовите отменени пътувания по време на пандемията от COVID-19 показаха значението на правилата, валидни за целия ЕС, и еднаквото им прилагане и изпълнение. В своята Стратегия за устойчива и интелигентна мобилност71 Комисията пое ангажимент да разгледа вариантите и ползите, за да продължи действията си във връзка с по-опростена, по-последователна и хармонизирана, както и устойчива на кризи мултимодална рамка за правата на пътниците.

IV

а) Комисията счита, че е особено важно авиокомпаниите да предоставят точна информация на пътниците за техните права, a националните правоприлагащи органи, които отговарят за налагане на спазването на правата на пътниците, да предприемат действия, в случай че авиокомпаниите не го направят. Макар че авиокомпаниите бяха засегнати от действително безпрецедентен брой отменени пътувания и следователно от криза на ликвидността, Комисията счита, че за доверието на потребителите в транспортната и туристическата индустрия е от жизненоважно значение те да бъдат надлежно информирани от авиокомпаниите за правото им на възстановяване на пари в брой. През май 2020 г. Комисията прие препоръка, чиято цел бе ваучерите за пътуване да се превърнат в привлекателна алтернатива на възстановяването на пари в брой за пътниците и пътуващите с туристически пакети, за да се облекчи кризата на ликвидността за превозвачите, и препоръча също тези ваучери да бъдат защитени срещу несъстоятелност.

Извършването на преглед на ситуацията на място на равнището на ЕС е много трудно поради липсата на задължения за докладване към Комисията. Поради това за получаване на информация Комисията използва процедурата за водене на диалог EU Pilot. Комисията също така вече предложи през 2013 г. засилени изисквания за докладване, но все още в Съвета не е постигнато съгласие да се пристъпи към разглеждане на това предложение.

б) От март 2020 г. насам Комисията прие редица насоки и съобщения с цел подпомагане на усилията на държавите членки за координация и гарантиране на свободното движение в рамките на Съюза по време на пандемията от COVID-19.

Вземането на решение относно приоритетите за разходите е от компетентността на държавите членки. Ролята на Комисията в качеството ѝ на правоприлагащ орган в областта на конкуренцията не е да приканва държавите членки да създадат схеми за помощ, за да улеснят възстановяването на разходите на пътниците.

Това, което Комисията направи, бе да напомни на държавите членки, че съгласно правилата за държавна помощ те могат да предоставят помощ, за да позволят на авиокомпаниите/туроператорите да възстановят разходите на пътниците.

Държавите членки не са отпуснали държавна помощ на всички авиокомпании и организатори на пакетни туристически пътувания. Освен това тези, които не са получили държавна помощ, са започнали да възстановяват разходите на пътниците в резултат на предприетите от Комисията и държавите членки мерки за подкрепа и правоприлагащи мерки.

в) На уебсайта Re-open EU се предоставя информация за ограниченията за пътуване, които са в сила във всяка държава членка. Основните уебсайтове, свързани с правата на пътниците, са уебсайтът „Вашата Европа“ и уебсайтът относно мерките във връзка с коронавируса, който стартира на 1 март 2020 г.

г) Комисията е съгласна, че съществуващата правна рамка трябва да бъде преразгледана, както е посочено и в Стратегията за устойчива и интелигентна мобилност. Във връзка с правата на пътниците във въздушния транспорт Комисията още през 2013 г. предложи преглед въз основа на натрупания дотогава опит и кризата, причинена от облака вулканична пепел през 2010 г. За Комисията това е неприключено приоритетно досие и при всяко председателство на Съвета тя заявява отново неотложната необходимост да се продължи с разглеждането му в Съвета.

V

Комисията приема всички препоръки.

Въведение

01

Правата на пътниците в ЕС са от съществено значение за правилното функциониране на вътрешния пазар и транспортните мрежи, тъй като те защитават европейските пътници по време на различните етапи от пътуване с въздушен, железопътен, воден и автобусен транспорт. Пандемията от COVID-19 припомни значението им.

02

Правата на пътниците са в центъра на транспортната политика и политиката за потребителите на ЕС или, както се посочва от Европейската сметна плата в доклада ѝ от 2018 г., те са „водеща инициатива на ЕС“.

03

Предложението за преразглеждане на Регламента през 2013 г.72 е неприключено приоритетно досие в рамките на работната програма на Комисията за 2021 г.

04

Спазването на правата на пътниците в ЕС се гарантира от многостепенна среда за управление. В този контекст институции и органи на национално равнище участват в налагането на тяхното спазване, докато Комисията подпомага и наблюдава техните действия.

05

От началото на пандемията Комисията се стреми да насърчава сътрудничеството и координацията между държавите членки. От март 2020 г. насам Комисията прие редица насоки и съобщения с цел подпомагане на усилията на държавите членки за координация и запазване на свободното движение в рамките на Съюза по време на пандемията от COVID-1973.

Бяха приети различни мерки, които са описани по-подробно в графика на действията на уебсайта на Комисията относно мерките във връзка с коронавируса74.

Трябва да се отбележи, че правото на свободно движение в рамките на ЕС не е безусловно и то може да бъде ограничено поради причини, свързани с общественото здраве. Това е определено в Договора (член 21 от ДФЕС), както и във вторичното законодателство (Директива 2004/38).

Поради това държавите членки могат да налагат мерки за ограничаване на свободното движение на хора в рамките на ЕС в отговор на пандемията. Предприетите мерки не следва да надхвърлят строго необходимото (пропорционалност) и не следва да се прави разграничение между пътниците въз основа на тяхното гражданство (недискриминация). Комисията следи за спазването на тези принципи и поддържа тясна връзка с държавите членки.

06

За да забавят разпространението на вируса, на 17 март 2020 г. лидерите на ЕС постигнаха съгласие75 относно координирано временно ограничение на неналожителни пътувания до ЕС, което беше в сила до 30 юни 2020 г. Що се отнася до ограниченията за пътуване в рамките на ЕС, от май 2020 г. нататък границите започнаха постепенно да се отварят отново, но санитарните ограничения продължиха да се прилагат (като например правила за карантина за пътници от високорискови региони или изисквания за тестване), а по съображения, свързани с общественото здраве, бяха отправяни общи съвети да не се пътува. През юни 2020 г. Съветът прие Препоръка76 относно временните ограничения на неналожителните пътувания в ЕС и възможното премахване на тези ограничения. Тази препоръка беше актуализирана на 2 февруари 2021 г.

07

През октомври 2020 г. Комисията представи допълнителен набор от действия, с които да спомогне за ограничаване на разпространението на коронавируса, спасяване на човешки живот и засилване на устойчивостта на вътрешния пазар. Мерките включваха общ цифров формуляр на ЕС за локализиране на пътници, който да помогне на държавите членки да извършват оценки на риска по отношение на пътуващите и да им позволи да проследяват контактите77. През целия период Комисията беше във връзка с държавите членки, за да наблюдава ситуацията и да координира ограниченията за пътуване, по-специално чрез мрежа от национални звена за контакт.

13

Първо тире — Комисията посочва, че основното задължение за предоставяне на информация в случай на смущение е на самите превозвачи. В този контекст Комисията подчертава, че националните правоприлагащи органи (НПО) трябва редовно да извършват мониторинг на изпълнението от страна на превозвачите.

При все това Комисията провежда редовно проучвания на Евробарометър относно осведомеността на гражданите за правата на пътниците (последните са от 2019 г.), които потвърждават, че равнището на обществена осведоменост следва да бъде допълнително подобрено, и допринася за това чрез своя уебсайт „Вашата Европа“, предоставяната чрез центровете за контакт Europe Direct (EDCC) информация, подкрепата си за Мрежата на европейските потребителски центрове (ECC Net) и кампаниите си за правата на пътниците78.

Второ тире — Комисията приема, че прилагането на регламентите трябва да се разглежда като приоритет. Действащото законодателство предвижда, че държавите членки трябва да създадат свои НПО и да определят ефективни, пропорционални и възпиращи санкции за нарушения на регламентите относно правата на пътниците.

Налагането на спазването от страна на НПО варира в зависимост от техните правомощия, възложени им съгласно националното законодателство (обвързващи решения, ефективно санкциониране, разглеждане на индивидуални жалби).

Трето тире — Комисията смята, че нейната настояща роля е да извършва мониторинг относно ефективното прилагане на съществуващата рамка за правата на пътниците.

Комисията няма мандат да координира прилагането на рамката за правата на пътниците на равнището на държавите членки.

Констатации и оценки

20

Комисията счита, че осведомеността на пътниците и туристите за техните права е от голямо значение. Това е причината, поради която редовно отправя искане за проучвания на Евробарометър по този въпрос.

Комисията е наясно, че равнището на обществена осведоменост следва да бъде допълнително подобрено.

Вж. също отговора на Комисията на точка 13, първо тире.

21

Комисията посочва, че основното задължение за предоставяне на информация в случай на смущение е на самите превозвачи. Националните правоприлагащи органи (НПО) трябва редовно да извършват мониторинг дали превозвачите изпълняват това задължение. Комисията предоставя практическа информация за всички граждани, напр. на уебсайта „Вашата Европа“, чрез нейната информационна кампания за правата на пътниците и чрез центровете за контакт Europe Direct.

23

Комисията добавя, че съгласно Директивата за пакетните туристически пътувания (PTD) разходите на пътуващите с туристически пакети трябва да бъдат възстановени, ако те прекратят договора поради непредотвратими и извънредни обстоятелства (член 12, параграф 2 от Директивата за пакетните туристически пътувания). В други случаи може да им бъде предоставена възможност за частично възстановяване на разходите (вж. член 12, параграф 1 от RTD).

27

Комисията предприе действия във всички тези случаи и в резултат на това някои държави членки решиха да не удължават или изменят временните си мерки. В останалите случаи Комисията започна процедури за установяване на нарушение.

Вж. също констатациите и оценките на Европейската сметна палата в точка 65

32

Държавите членки не са отпуснали държавна помощ на всички авиокомпании и организатори на пакетни туристически пътувания. Освен това тези, които не са получили държавна помощ, са започнали да възстановяват разходите на пътниците в резултат на предприетите от Комисията и държавите членки мерки за подкрепа и правоприлагащи мерки.

33 Общ отговор на Комисията по точки 33—36 и каре 6:

Във връзка с Регламент (ЕО) № 261/2004 през 2013 г. Комисията предложи да се разяснят правата и задълженията за всички съответни страни, ако участват посредници.

По отношение на пакетните туристически пътувания, които не са пряко сравними, Комисията ще прецени по какъв начин по-справедливото разпределение на тежестта между стопанските субекти по веригата на стойността може да допринесе за по-добрата защита на потребителите79.

Налагането на спазването, когато участват посредници, също е част от текущия диалог с държавите членки в рамките на EU Pilot. Комисията и мрежата за сътрудничество в областта на защитата на потребителите (СОЗП) стартираха координирано проучване относно настоящите практики за отмяна на пътувания на авиокомпаниите, в рамките на което този въпрос също е повдигнат.

38

Комисията посочва, че в Препоръката относно ваучерите не се предлагат единствено определени характеристики във връзка с ваучерите, като напр. защита срещу несъстоятелност, които да ги направят по-привлекателни за пътниците и пътуващите с туристически пакети. Тя също така подчертава, че освен свързаните с държавната помощ аспекти държавите членки и операторите следва да бъдат насърчавани да обмислят използването на наличните схеми за Съюза за подкрепа на дейността на предприятията и на потребностите им от ликвидност.

Препоръката относно ваучерите оказа въздействие върху държавите членки, като в онзи момент повечето от тях решиха да следят по-строго правилното прилагане на действащите правила от отделни авиокомпании и организатори на пакетни туристически пътувания.

39

Първо тире — По отношение на правата на пътниците във въздушния транспорт, както и на пакетните туристически пътувания, Гърция например измени националното си законодателство след започване на производство за установяване на нарушение: правилата за 18-месечния период на валидност на ваучерите вече не се прилагат за искове, произтичащи от отмяна на полети, считано от 1 септември 2020 г.

Вж. констатациите и оценките на Европейската сметна палата в точка 65

41

Трето тире — В предложението си от 2013 г. Комисията предложи да се въведат изисквания за докладване за НПO.

44

Държавите членки отговарят за определянето на своите приоритети за разходите и за вземането на решение във връзка с това за какви цели желаят да предоставят помощ.

Ролята на Комисията в качеството ѝ на орган в областта на конкуренцията е да проучи дали такава държавна помощ може да бъде обявена за съвместима въз основа на едно от предвидените в Договора основания.

Ролята на Комисията в качеството ѝ на правоприлагащ орган в областта на конкуренцията не е да насърчава държавите членки да обвържат държавната помощ с възстановяването на разходите на пътниците.

В Препоръка (ЕС) 2020/648 от 13 май 2020 г. Комисията обаче отбеляза, че държавите членки имат възможността да предоставят помощ за улесняване на възстановяването на разходите на пътниците и туристите.

48 Общ отговор на Комисията по точки 48 и 54:

За да съдейства за намаляването на въздействието на пандемията, през март 2020 г. Европейската комисия предложи приемането не само на ad hoc правила за държавната помощ, но и на целенасочено законодателство, с което ще бъдат предоставени временни облекчения на авиокомпаниите от задълженията им за използване на слотове на летищата съгласно правото на ЕС. Освен това през май 2020 г. тя прие правила за изменение на Регламента за въздухоплавателните услуги с цел временно облекчаване на финансовия натиск върху авиокомпаниите, които позволяват на тези авиокомпании, които са изправени пред временни финансови затруднения, да запазят оперативния си лиценз.

58

Посочените размери на държавната помощ съответстват на помощи, предоставени от държавите членки и одобрени от Комисията, а не непременно на действително изплатени суми.

63

На уебсайта Re-open EU се предоставя информация за ограниченията за пътуване, които са в сила във всяка държава членка. Основните уебсайтове, свързани с правата на пътниците, са уебсайтът „Вашата Европа“ и уебсайтът относно мерките във връзка с коронавируса, който стартира на 1 март 2020 г.

66

Трето тире — Действията на Комисията включваха също предложения за препоръки на Съвета или законодателни предложения (напр. за Препоръка (ЕС) 2020/1475 на Съвета от 13 октомври 2020 г. относно координиран подход за ограничаване на свободното движение в отговор на пандемията от COVID-19, за общ цифров формуляр на ЕС за локализиране на пътниците, за регламент за установяване на „цифров сертификат на ЕС“) и много други действия, изброени на уебсайта на Комисията относно мерките във връзка с коронавируса80.

67

Първо тире — Още през 2013 г. Комисията предложи правила за по-добра подготовка за голяма криза във връзка с правата на пътниците във въздушния транспорт (задължителни противоепидемични планове, засилване на правилата за налагане на спазването, по-ясно обработване на жалбите). Понастоящем това беше допълнено от действие № 5881 от Стратегията за устойчива и интелигентна мобилност, планирано за четвъртото тримесечие на 2021 г.

70

Комисията счита, че приносът на държавите членки по отношение на техните национални мерки е от съществено значение, и ги призовава редовно да актуализират своята информация, така че пътниците и туристите да бъдат добре информирани.

71

Първо тире — Налагането на спазването е от компетентността на държавите членки.

По отношение на Регламент 261/2004 Комисията оказва съдействие на НПO и предлага координация чрез срещи на НПO и цифрова платформа (Wiki) с цел обмен на информация и изясняване на проблемите, свързани с тълкуването на правилата, според случая. Комисията прие също така тълкувателни насоки и редовно публикува актуализирано резюме на най-важната съдебна практика.

През 2013 г. Комисията също така предложи по-добри инструменти за налагане на спазването, като законодателното досие е неприключено приоритетно досие.

Комисията счита, че преговорите в Съвета относно преразглеждането на Регламент (ЕО) № 261/2004 следва да бъдат подновени възможно най-скоро, и в работната си програма за 2021 г. посочи прегледа на правата на пътниците във въздушния транспорт като неприключено приоритетно досие. При всяко председателство на Съвета Комисията изтъква неотложността на връщането на това досие в дневния ред.

Второ тире — В Стратегията на Комисията за устойчива и интелигентна мобилност вече се съдържат действия във връзка с финансовата защита на пътниците: „Справедливата мобилност означава също така защита на пътниците и техните права. Масовите отменени пътувания по време на пандемията от COVID-19 показаха значението на правилата, валидни за целия ЕС, и еднаквото им прилагане и изпълнение. ЕС трябва да помага на пътниците, когато превозвачите изпаднат в неплатежоспособност или са в сериозна криза на ликвидността, както в контекста на пандемията от COVID-19. Блокираните пътници трябва да бъдат репатрирани и билетите им трябва да бъдат възстановени в случай на отмяна на пътуването от страна на превозвачите. Комисията разглежда вариантите и ползите от възможните средства за защита на пътниците от такива събития и ако е целесъобразно, ще направи законодателни предложения“.

Трето тире — Комисията припомня, че е препоръчала на държавите членки да предоставят такава защита за ваучерите, и също така посочва съществуващите мерки на равнището на ЕС за подкрепа на държавите членки и предприятията в това начинание (Препоръка от 13 май 2020 г. относно ваучерите).

Четвърто тире — Комисията счита, че ролята на посредниците трябва да бъде разяснена, и още през 2013 г. предложи някои правила, за да улесни налагането на изпълнението и налагането на спазването на правата на пътниците във въздушния транспорт когато участват посредници.

Заключения и препоръки

75

Масовите отменени пътувания по време на пандемията от COVID-19 показаха значението на правилата, валидни за целия ЕС, и еднаквото им прилагане и изпълнение. В своята Стратегия за устойчива и интелигентна мобилност82 Комисията пое ангажимент да разгледа вариантите и ползите, за да продължи действията си във връзка с по-опростена, по-последователна и хармонизирана, по-добре прилагана, както и устойчива на кризи мултимодална рамка за правата на пътниците.

76

Комисията счита, че основният проблем в контекста на COVID-19 е кризата на ликвидността на превозвачите и пътническите оператори поради броят на отменените пътувания, и че не всички превозвачи информират пътниците за избора им между възстановяване на парични средства и възстановяване под формата на ваучер.

Комисията счита, че ролята на посредниците относно правата на пътниците във въздушния транспорт трябва да бъде разяснена. Тя също така ще прецени възможностите за схема за финансова защита с цел защита на плащанията на пътниците при такива кризи.

Комисията счита, че липсата на законово изискване за докладване на НПO пред Комисията е основната причина, поради която подобен преглед не е непосредствено достъпен. Комисията вече направи законодателно предложение в това отношение през 2013 г.

Междувременно, за да получи тази информация, Комисията използва наличните инструменти (диалози в рамките на EU Pilot, действия съгласно Регламента за СОЗП). Тези процеси са в ход.

Препоръка 1 — Да се подобри защитата на правата на пътниците във въздушния транспорт и информираността за тях
  1. Комисията приема препоръката.
  2. Комисията приема препоръката.
  3. Комисията приема препоръката.
  4. Комисията приема препоръката.
  5. Комисията приема препоръката.
78

Държавите членки не са отпуснали държавна помощ на всички авиокомпании и организатори на пакетни туристически пътувания. Освен това тези, които не са получили държавна помощ, са започнали да възстановяват разходите на пътниците в резултат на предприетите от Комисията и държавите членки мерки за подкрепа и правоприлагащи мерки.

Препоръка 2 — Да се подобри координацията на националните мерки и да се засили обвързването на отпускането на държавна помощ с възстановяването на разходите на пътниците
  1. Комисията приема препоръката.
  2. Комисията приема препоръката.
79

От първостепенно значение за държавите членки и техните НПО е да налагат прилагането на правата на пътниците от страна на авиокомпаниите. Обхватът на действие на Комисията е ограничен до наблюдение на действията на НПО. Още през 2013 г. Комисията предложи допълнителни инструменти за по-добро налагане на спазването. Освен това, както е обявено в Стратегията за устойчива и интелигентна мобилност, Комисията ще направи преглед на рамката за правата на пътниците, наред с другото, по отношение на устойчивостта на кризи.

Препоръка 3 — Да се подобрят инструментите и законодателството за защита на правата на пътниците във въздушния транспорт
  1. Комисията приема препоръката.
  2. Комисията приема препоръката.
  3. Комисията приема препоръката.
Препоръка 4 — Да се разшири прилагането на препоръките и за други видове транспорт

Комисията приема препоръката.

Одитен екип

Специалните доклади на ЕСП представят резултатите от нейните одити на политиките и програмите на ЕС или теми, свързани с управлението, в конкретни бюджетни области. ЕСП подбира и разработва одитните си задачи така, че те да окажат максимално въздействие, като отчита рисковете за изпълнението или съответствието, проверявания обем приходи или разходи, предстоящите промени, както и политическия и обществения интерес.

Настоящият одит на изпълнението беше извършен от Одитен състав II с ръководител Илиана Иванова — член на ЕСП. Този състав е специализиран в областите на разходи, свързани с инвестициите за сближаване, растеж и приобщаване. Одитът беше ръководен от Annemie Turtelboom — член на ЕСП, с подкрепата на Florence Fornaroli — ръководител на нейния кабинет, и Джелил Ишик — аташе в кабинета; Pietro Puricella — главен ръководител; Luc T'Joen — ръководител на задача; René Reiterer и Sabine Maur-Helmes — одитори. James Verity предостави езикова подкрепа.

Бележки

1 https://ec.europa.eu/transport/themes/passengers_en.

2 По отношение на железопътния транспорт: Регламент (ЕО) № 1371/2007 на Европейския парламент и на Съвета от 23 октомври 2007 г. относно правата и задълженията на пътниците, използващи железопътен транспорт (ОВ L 315, 3.12.2007 г., стр. 14).

По отношение на водния транспорт: Регламент (ЕС) № 1177/2010 на Европейския парламент и на Съвета от 24 ноември 2010 г. относно правата на пътниците, пътуващи по море или по вътрешни водни пътища, и за изменение на Регламент (ЕО) № 2006/2004 (ОВ L 334, 17.12.2010 г., стр. 1).

По отношение на автобусния транспорт: Регламент (ЕС) № 181/2011 на Европейския парламент и на Съвета от 16 февруари 2011 г. относно правата на пътниците в автобусния транспорт и за изменение на Регламент (ЕО) № 2006/2004 (ОВ L 55, 28.2.2011 г., стр. 1).

3 Регламент (ЕС) № 2021/782 на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2021 г. относно правата и задълженията на пътниците, използващи железопътен транспорт (преработен текст) (ОВ L 172, 17.5.2021 г., стр. 1).

4 Регламент (ЕО) № 261/2004 на Европейския парламент и на Съвета от 11 февруари 2004 г. относно създаване на общи правила за обезщетяване и помощ на пътниците при отказан достъп на борда и отмяна или голямо закъснение на полети, и за отмяна на Регламент (ЕИО) № 295/91 (ОВ L 46, 17.2.2004 г., стр. 1).

5 COM(2013) 130 final от 13 март 2013 г.

6 https://www.consilium.europa.eu/bg/policies/air-passenger-rights/.

7 Директива (ЕС) 2015/2302 на Европейския парламент и на Съвета от 25 ноември 2015 г. относно пакетните туристически пътувания и свързаните пътнически услуги, за изменение на Регламент (ЕО) № 2006/2004 и Директива 2011/83/ЕС на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на Директива 90/314/ЕИО на Съвета (ОВ L 326 от 11.12.2015 г., стр. 1).

8 Директива 90/314/ЕИО на Съвета от 13 юни 1990 г. относно пакетните туристически пътувания, пакетните туристически ваканции и пакетните туристически обиколки (ОВ L 158, 23.6.1990 г., стр. 59).

9 Регламент (ЕС) 2017/2394 на Европейския парламент и на Съвета от 12 декември 2017 година относно сътрудничеството между националните органи, отговорни за прилагането на законодателството за защита на потребителите и за отмяна на Регламент (ЕО) № 2006/2004. (ОВ L 345, 27.12.2017 г., стр. 1).

10 СЗО, Corona virus disease 2019 (COVID-19). Situation Report – 39, 28 февруари 2020 г.

11 https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/events-as-they-happen.

12 Решение на Съвета от 17 март 2020 г. относно координирано временно ограничаване на неналежащите пътувания в ЕС в сила до 30 юни 2020 г. То е последвано от Препоръка (ЕС) 2020/912 на Съвета от 30 юни 2020 година относно временното ограничение на неналожителните пътувания в ЕС и възможното премахване на това ограничение, изменена с Препоръка (ЕС) 2021/132 на Съвета от 2 февруари 2021 година (OВ L 41 от 2.2.2021 г., стр. 1).

13 Препоръка (ЕС) 2020/1475 на Съвета от 13 октомври 2020 г. относно координиран подход за ограничаване на свободното движение в отговор на пандемията от COVID-19.

14 https://www.ecdc.europa.eu/en/covid-19/situation-updates/weekly-maps-coordinated-restriction-free-movement.

15 Препоръка (ЕС) 2021/132 на Съвета от 2 февруари 2021 година за изменение на Препоръка (ЕС) 2020/912 относно временното ограничение на неналожителните пътувания в ЕС и възможното премахване на това ограничение (OВ L 41 от 4.2.2021 г., стр. 1).

16 https://aviationbenefits.org/around-the-world/europe/.

17 https://www.eurocontrol.int/sites/default/files/2020-06/eurocontrol-prr-2019.pdf.

18 https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/view/AVIA_PAOC__custom_828232/default/table?lang=en.

19 https://www.aci-europe.org/press-release/307-aci-europe-sounds-alarm-bell-over-the-future-of-regional-air-connectivity.html.

20 Въз основа на сравнение между размера на възстановените средства в брой и средната цена на един билет.

21 Резолюция на Европейския парламент относно създаване на стратегия на ЕС за устойчив туризъм (2020/2038(INI) от 25 март 2021 г.

22 Източник: ЕСП въз основа на данни на Комисията.

23 Специален доклад № 30/2018 „Пътниците в ЕС имат широки права, но все още трябва да се борят за прилагането им“. Вж. точки 28—32.

24 Евробарометър 93, лятото на 2020 г. Вж. https://data.europa.eu/euodp/en/data/dataset/S2262_93_1_93_1_ENG.

25 Евробарометър 93, лятото на 2020 г. Вж. https://data.europa.eu/euodp/en/data/dataset/S2262_93_1_93_1_ENG.

26 Член 5, параграф 1, буква а) и член 8, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 261/2004.

27 Член 12, параграф 4 от Директива 2015/2302.

28 Доклад на Комисията до Европейския парламент и Съвета относно прилагането на Директива (ЕС) 2015/2302 на Европейския парламент и на Съвета относно пакетните туристически пътувания и свързаните пътнически услуги (COM(2021) 90 final) от 26.2.2021 г., точка 5.1.2.

29 http://www.ejustice.just.fgov.be/eli/besluit/2020/03/19/2020040676/staatsblad.

30 https://www.rijksoverheid.nl/documenten/kamerstukken/2020/03/30/aanwijzing-aan-de-ilt-inzake-handhaving-verordening-eg-nr-261-2004.

31 https://www.legifrance.gouv.fr/loda/id/JORFTEXT000041755833/.

32 Тези практики са се прилагали и за другите видове транспорт. Например, в хода на одита ЕСП се сблъска с подобни случаи, свързани с ваучери за круизни пътувания и високоскоростни железопътни пътувания.

33 https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/inf_20_1212.

34 Препоръка (ЕС) 2020/648 на Комисията от 13 май 2020 г. за предлагането на ваучери на пътниците и туристите като алтернатива на възстановяването на сумите, заплатени за отменени пакетни туристически и транспортни услуги в контекста на пандемията от COVID-19 (ОВ L 151, 14.5.2020 г., стр. 10).

35 ICAO Air Transport Bureau – „Effects of Novel Coronavirus (COVID‐19) on Civil Aviation: Economic Impact Analysis“, март 2021 г., https://www.icao.int/sustainability/Documents/Covid-19/ICAO_coronavirus_Econ_Impact.pdf.

36 IATA – „COVID-19 Cash burn analysis“, март 2020 г.

37 Study on the current level of protection of air passenger rights in the EU, https://ec.europa.eu/transport/themes/passengers/news/2020-01-13-air-passenger-rights-study_en.

38 Член 107, параграфи 2 и 3 от ДФЕС.

39 Съобщение на Комисията 2020/C 91 I/01, публикувано за първи път на 20 март 2020 г. и валидно първоначално до края на 2020 г. Впоследствие то е изменено няколко пъти и понастоящем е в сила до края на 2021 г.

40 Съобщение на Комисията (2020/C 91 I/01), точка 9.

41 Съобщение на Комисията (2020/C 91 I/01), точки 44 и 83.

42 Регламент (ЕС) 2020/459 на Европейския парламент и на Съвета от 30 март 2020 г. за изменение на Регламент (ЕИО) № 95/93 на Съвета относно общите правила за разпределяне на слотовете на летищата в Общността (ОВ L 99, 31.3.2020 г., стр. 1).

43 Договор за функционирането на Европейския съюз, съответно член 107, параграф 2, буква б) и член 107, параграф 3, буква б).

44 Съображение 22 и точка 15 от Препоръка (ЕС) 2020/648 на Комисията от 13 май 2020 г. за предлагането на ваучери на пътниците и туристите като алтернатива на възстановяването на сумите, заплатени за отменени пакетни туристически и транспортни услуги в контекста на пандемията от COVID-19 (ОВ L 151, 14.5.2020 г., стр. 10).

45 България, Дания (два случая), Литва, Нидерландия, Полша и Швеция.

46 Кипър, Германия и Нидерландия.

47 Латвия и Литва.

48 Австрия.

49 https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/coronavirus-response/travel-during-coronavirus-pandemic_bg

50 https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/coronavirus-response/travel-during-coronavirus-pandemic_bg

51 https://europa.eu/youreurope/

52 Известие на Комисията, Тълкувателни насоки относно регламентите относно правата на пътниците в ЕС в контекста на развиващата се ситуация с Covid-19 (C (2020) 1830 final от 18.3.2020 г.).

53 Вж. https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/coronavirus_info_ptd_19.3.2020.pdf

54 https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/TA-9-2020-0054_BG.html

55 https://www.consilium.europa.eu/bg/meetings/tte/2020/04/29/

56 Вж. https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/INF_20_1212.

57 https://ec.europa.eu/atwork/applying-eu-law/infringements-proceedings/infringement_decisions/?lang_code=en.

58 Освен за Гърция и Италия, това се отнася за България, Чехия, Кипър, Франция, Хърватия, Литва, Полша, Португалия и Словакия. Вж. https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/bg/INF_20_1687.

59 https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/bg/inf_20_1687.

60 Съобщение на Комисията до Европейския парламент и Съвета — Нова програма за потребителите — Повишаване на издръжливостта на потребителите за постигане на устойчиво възстановяване (COM/2020/696 final); https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_20_2069

61 COM(2021) 90 final от 26.2.2021 г.

62 Съобщение на ЕК относно Стратегия за устойчива и интелигентна мобилност — подготвяне на европейския транспорт за бъдещето, (COM(2020) 789 final от 9.12.2020 г.), точки 91 и 92.

63 https://reopen.europa.eu/en

64 Съобщение COM (2020) 687 final относно допълнителни мерки в отговор на COVID-19.

65 Резолюция на Европейския парламент от 25 март 2021 г. относно създаване на стратегия на ЕС за устойчив туризъм (2020/2038(INI), точка 66.

66 Резолюция на Европейския парламент от 25 март 2021 г. относно създаване на стратегия на ЕС за устойчив туризъм (2020/2038(INI), точка 67.

67 Член 17, параграф 1 и 2 от Директива (ЕС) 2015/2302 на Европейския парламент и на Съвета от 25 ноември 2015 г. относно пакетните туристически пътувания и свързаните пътнически услуги, за изменение на Регламент (ЕО) № 2006/2004 и Директива 2011/83/ЕС на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на Директива 90/314/ЕИО на Съвета (ОВ L 326 от 11.12.2015 г., стр. 1).

68 Доклад на Комисията до Европейския парламент и Съвета относно прилагането на Директива (ЕС) 2015/2302 на Европейския парламент и на Съвета относно пакетните туристически пътувания и свързаните пътнически услуги, COM(2021) 90 final, 26.2.2021 г., точки 4.2.2 и 5.2.6.

69 Вж. https://www.test-achats.be/argent/assurances-assistance-voyage/dossier/coronavirus.

70 https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/coronavirus-response/timeline-eu-action_bg

71 COM(2020) 789 final.

72 COM(2013) 130 final, 13 март 2013 г.

73 Вж. бележка под линия 3 към съображение 8 от Препоръка (ЕС) 2020/1475 на Съвета: Насоки на Комисията за мерки за управление на границите с цел опазване на здравето и гарантиране на наличността на стоки и основни услуги (ОВ C 86I, 16.3.2020 г., стр. 1), Насоки на Комисията относно упражняването на свободното движение на работници по време на епидемичния взрив от COVID-19 (ОВ C 102I, 30.3.2020 г., стр. 12), „Съвместна европейска пътна карта за вдигане на противоепидемичните мерки във връзка с COVID-19“ на председателя на Европейската комисия и председателя на Европейския съвет, Насоки на Комисията относно свободното движение на медицински специалисти и минимална хармонизация на квалификацията, свързани със спешните мерки в контекста на COVID-19 (ОВ C 156, 8.5.2020 г., стр. 1), Съобщение на Комисията, озаглавено „Към поетапен и координиран подход за възстановяване на свободата на движение и премахване на контрола по вътрешните граници“ (ОВ C 169, 15.5.2020 г., стр. 30), Съобщение на Комисията относно третата оценка на прилагането на временното ограничение на неналожителните пътувания до ЕС, COM(2020) 399 final, Насоки на Комисията относно сезонните работници в ЕС в контекста на разпространението на COVID-19 (ОВ C 235I, 17.7.2020 г., стр. 1), Съобщение на Комисията относно прилагането на зелените ленти за преминаване, предвидени в Насоките за мерки за управление на границите с цел опазване на здравето и гарантиране на наличността на стоки и основни услуги (ОВ C 96I, 24.3.2020 г., стр. 1), Насоки на Комисията относно улесняване на въздушните превози на товари по време на епидемията от COVID-19 (ОВ C 100I, 27.3.2020 г., стр. 1) и Насоки на Комисията относно опазването на здравето, репатрирането и пътническите услуги за моряците, пътниците и други лица, намиращи се на борда на кораби (ОВ C 119, 14.4.2020 г., стр. 1).

74 https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/coronavirus-response/timeline-eu-action_bg

75 https://www.consilium.europa.eu/bg/policies/coronavirus/covid-19-travel-and-transport/

76 Препоръка (ЕС) 2020/912 на Съвета от 30 юни 2020 г. относно временното ограничение на неналожителните пътувания в ЕС и възможното премахване на това ограничение; ОВ L 208, 1.7.2020 г., стр. 1.

77 https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/bg/ip_20_1986

78 https://ec.europa.eu/transport/themes/passengers/campaign_en

79 Вж. COM(2013) 130 final (нов член 14, параграфи 6 и 7) и COM(2021) 90 final, стр. 21.

80 https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/coronavirus-response/timeline-eu-action_bg

81 „Изготвяне на план(ове) за действие при извънредни кризисни ситуации в транспортния сектор, включително мерки за здраве и безопасност и оперативни мерки и определяне на основни транспортни услуги“.

82 COM(2020) 789 final.

За контакти

ЕВРОПЕЙСКА СМЕТНА ПАЛАТА
12, rue Alcide De Gasperi
1615 Luxembourg
LUXEMBOURG

Тел. +352 4398-1
За запитвания: eca.europa.eu/bg/Pages/ContactForm.aspx
Уебсайт: eca.europa.eu
Туитър: @EUAuditors

Допълнителна информация за Европейския съюз можете да намерите в интернет (http://europa.eu).

Люксембург: Служба за публикации на Европейския съюз, 2021 г.

PDF ISBN 978-92-847-6345-0 ISSN 1977-5814 doi:10.2865/704952 QJ-AB-21-015-BG-N
HTML ISBN 978-92-847-6362-7 ISSN 1977-5814 doi:10.2865/83968 QJ-AB-21-015-BG-Q

АВТОРСКО ПРАВО

© Европейски съюз, 2021 г.

Политиката на ЕСП относно повторната употреба се изпълнява в съответствие с Решение № 6-2019 на Европейската сметна палата относно политиката за свободно достъпни данни и повторната употреба на документи.

Освен ако не е посочено друго (напр. в отделни известия за авторските права), съдържанието на информацията на ЕСП, притежавана от ЕС, е лицензирано по „Creative Commons Attribution 4.0 International“ (CC BY 4.0). Това означава, че повторното използване е позволено, при условие че са посочени първоначалните източници и извършените промени. Лицето, което използва информацията повторно, следва да не изменя първоначалния смисъл или послание на документа. ЕСП не носи отговорност за последствия, възникнали в резултат на повторното използване.

Уреждането на допълнителни права в случаите, когато дадено съдържание изобразява разпознаваеми частни лица, например на снимки на персонала на ЕСП или фотографии, включващи трети страни, е Ваша отговорност. В случаите, когато е получено разрешение, то отменя и заменя горепосоченото общо разрешение и ясно посочва всички ограничения при употребата.

За да използвате или възпроизвеждате съдържание, което не е собственост на ЕС, възможно е да трябва да поискате разрешение директно от носителите на авторските права:

Снимка към точка 09: © Getty Images / Vertigo3d.

Снимка към точка 45: © Getty Images / Patrick Foto.

Софтуер или документи, обхванати от правата на индустриална собственост, като патенти, търговски марки, регистрирани дизайни, лого и наименования, са изключени от политиката на ЕСП за повторна употреба и не са Ви преотстъпени.

Всички уебсайтове на институциите на Европейския съюз, включени в домейна europa.eu, съдържат връзки към уебсайтове на трети страни. Тъй като ЕСП не контролира съдържанието им, моля, запознайте се с тяхната политика за поверителност на данните и с политиката за авторските права.

Използване на логото на Европейската сметна палата

Логото на Европейска сметна палата не може да бъде използвано без предварително разрешение от нейна страна.

ЗА КОНТАКТ С ПРЕДСТАВИТЕЛИ НА ЕС

Лично
В целия Европейския съюз съществуват стотици информационни центрове „Europe Direct“. Адресът на най-близкия до Вас център ще намерите на уебсайта https://europa.eu/european-union/contact_bg

По телефона или по електронна поща
Europe Direct е служба, която отговаря на въпроси за Европейския съюз. Можете да се свържете с тази служба:

  • чрез безплатния телефонен номер 00 800 6 7 8 9 10 11 (някои оператори може да таксуват обаждането),
  • или стационарен телефонен номер +32 22999696, или
  • по електронна поща чрез формуляра на разположение на адрес https://europa.eu/european-union/contact_bg.

ЗА ДА НАМЕРИТЕ ИНФОРМАЦИЯ ЗА ЕС

Онлайн
Информация за Европейския съюз на всички официални езици на ЕС е на разположение на уебсайта Europa на адрес https://europa.eu/european-union/index_bg.

Публикации на ЕС
Можете да изтеглите или да поръчате безплатни и платени публикации на адрес https://op.europa.eu/bg/publications. Редица безплатни публикации може да бъдат получени от службата Europe Direct или от Вашия местен информационен център (вж. https://europa.eu/european-union/contact_bg).

Право на ЕС и документи по темата
За достъп до правна информация от ЕС, включително цялото право на ЕС от 1952 г. насам на всички официални езици, посетете уебсайта EUR-Lex на адрес http://eur-lex.europa.eu.

Свободно достъпни данни от ЕС
Порталът на ЕС за свободно достъпни данни (http://data.europa.eu/euodp/bg) предоставя достъп до набори от данни от ЕС. Данните могат да бъдат изтеглени и използвани повторно безплатно, както за търговски, така и за нетърговски цели.