Duomenų naudojimas bendroje žemės ūkio politikoje Politikai vertinti neišnaudotos didžiųjų duomenų galimybės
Apie šią ataskaitą:Kai politikos sprendimai grindžiami įrodymais, reikalingi iš įvairių šaltinių surinkti ir vėliau išanalizuoti duomenys. Įvertinome, ar Komisija tinkamai naudoja duomenis ir duomenų analitiką formuodama, stebėdama ir vertindama bendrą žemės ūkio politiką, kuriai tenka daugiau nei trečdalis ES biudžeto. Nustatėme, kad Komisija ėmėsi kelių iniciatyvų, kad geriau panaudotų turimus duomenis. Tačiau tebėra kliūčių, trukdančių kuo geriau pasinaudoti surinktais duomenimis. Pavyzdžiui, dėl tokių kliūčių kaip nepakankamas standartizavimas ir apribojimai dėl duomenų agregavimo mažėja duomenų prieinamumas ir panaudojimo galimybės. Pateikiame keletą rekomendacijų, įskaitant iš valstybių narių gautų išskaidytų duomenų naudojimo gerinimo rekomendacijas.
Audito Rūmų specialioji ataskaita pagal SESV 287 straipsnio 4 dalies antrą pastraipą.
Santrauka
I Bendrai žemės ūkio politikai (BŽŪP) tenka daugiau kaip trečdalis ES biudžeto. Pagal šią politiką siekiama daugelio sudėtingų ir tarpusavyje susijusių tikslų: nuo žemės ūkio bendruomenės gyvenimo lygio gerinimo iki aplinkos apsaugos, su klimatu susijusių aspektų ir kaimo vietovių vystymosi. Kai politikos sprendimai grindžiami įrodymais, reikalingi iš įvairių šaltinių surinkti ir vėliau išanalizuoti duomenys.
II Šio audito tikslas buvo įvertinti, ar Komisija, analizuodama BŽŪP, tinkamai išnaudoja duomenis ir analitikos galimybes. Šis vertinimas aktualus tiek BŽŪP, kurią bus pradėta vykdyti nuo 2023 m., tiek BŽŪP, kuri bus vykdoma po 2027 m.
III Pirmiausia nagrinėjome, kaip pastaraisiais metais Komisija naudojosi turimais duomenimis politikai analizuoti ir ar turimų duomenų pakanka. Paskui nagrinėjome, kaip Komisija užpildo duomenų spragas, įskaitant tai, kaip naudoja didžiuosius duomenis.
IV Nustatėme, kad Komisija yra sukaupusi didelį kiekį BŽŪP formavimo, stebėsenos ir vertinimo duomenų. Analizuodama iš valstybių narių surenkamus duomenis, Komisija naudojasi tradicinėmis priemonėmis, pavyzdžiui, skaičiuoklėmis. Dabartiniais duomenimis ir priemonėmis nesuteikiama informacijos apie tam tikrus svarbius aspektus (pavyzdžiui, išsamios informacijos apie taikomą aplinkos apsaugos praktiką, pajamas ne iš ūkių), apie kuriuos žinoti reikia, kad politika būtų formuojama remiantis išsamia informacija. Siekdama esamus duomenis išnaudoti geriau, Komisija ėmėsi keleto teisėkūros ir kitų iniciatyvų, tačiau kliūčių, trukdančių geriausiai išnaudoti surenkamus duomenis, tebesama. Pavyzdžiui, dėl tokių kliūčių kaip nepakankamas standartizavimas ir apribojimai dėl duomenų agregavimo mažėja duomenų prieinamumas ir panaudojimo galimybės.
V Komisijai rekomenduojame:
- sukurti išskaidytų iš valstybių narių gaunamų duomenų naudojimo sistemą ir
- labiau išnaudoti ir plėtoti politikos poreikius atitinkančius duomenų šaltinius.
Įvadas
Bendra žemės ūkio politika yra plati politikos sritis
01 Bendrą žemės ūkio politiką (BŽŪP) pradėta įgyvendinti 1962 m. Jai skiriama daugiau kaip trečdalis ES biudžeto: 2014–2020 m. laikotarpiu žemės ūkio išlaidos iš viso sudarė 408 milijardus eurų. Platūs Sutartyje nustatyti šios politikos tikslai1 konkrečiau apibrėžti BŽŪP reglamentuose (žr. 1 diagramą). Šia politika siekiama daryti poveikį ne tik žemės ūkio gamybai ir ūkininkams, bet ir aplinkos apsaugai, su klimatu susijusiems ir socialiniams aspektams.
02 Didžiausią dalį BŽŪP subsidijų paramos gavėjai gauna pagal turimą žemės plotą. Kita dalis subsidijų gali būti mokamos išlaidoms, kurių patiriama vykdant tam tikrą veiklą, atlyginti ir investicijoms finansuoti. Daugumos išmokų pagrindas nustatytas ES teisės aktuose. Duomenys apie ūkius rengiami ir renkami įvairiais būdais (2 diagrama).
Duomenų vaidmuo politikos cikle
03 Komisijos geresnio reglamentavimo gairėse raginama laikytis įrodymais grindžiamos metodikos – tai reiškia, kad priimant politikos sprendimus reikia remtis kuo tikslesniais turimais įrodymais. Pagal Komisijos apibrėžtį įrodymus sudaro „įvairių šaltinių duomenys, informacija ir žinios, įskaitant kiekybinius (pavyzdžiui, statistinius ir matavimų) duomenis ir kokybinius duomenis (pavyzdžiui, nuomones, suinteresuotųjų subjektų įžvalgas, vertinimo išvadas), taip pat mokslinės ir ekspertų rekomendacijos“2. Įprastas politikos ciklas susideda iš įvairių 3 diagramoje pavaizduotų etapų. Įrodymais grindžiamoje politikoje atitinkami duomenys reikalingi kiekvienu ciklo etapu.
04 Organizacijos visame pasaulyje vis dažniau naudojasi „didžiaisiais duomenimis“, taip įgydamos galimybę išnaudoti įvairiais būdais surinktus duomenis. Šioje ataskaitoje didžiaisiais duomenimis vadiname duomenis, kurie yra pernelyg sudėtingi arba kurių apimtis yra pernelyg didelė, kad juos būtų galima tvarkyti tradicinėmis duomenų tvarkymo sistemomis, ir kuriems reikalingos pažangios priemonės bei didesnė kompiuterių galia.
05 Žemės ūkio sektoriuje skaitmeninės inovacijos ir technologijos taikomos vis dažniau. 4 diagramoje pateikiama žemės ūkyje naudojamų skaitmeninių technologijų pavyzdžių. Dauguma šių technologijų gali būti naudojamos ir viešajame sektoriuje. Pažangios technologijos gali padėti sutrumpinti politikos kūrimo laiką ir padidinti politikos sprendimams priimti reikalingų įrodymų bazę3. Tokie patobulinimai leidžia vyriausybėms laikytis duomenimis grindžiamos politikos, pirmiausia dėl to, kad jais suteikiama galimybė4:
- geriau suprasti žemės ūkio poveikį aplinkai ir formuluoti politikos tikslus, kuriais į tą poveikį atsižvelgiama kompleksiškai;
- kurti diferencijuotą ir tikslinę politiką ir
- taikyti naujas duomenimis grindžiamas stebėsenos sistemas.
ES duomenų srities užmojai
06 Europos Komisija yra parengusi keletą dokumentų, kuriuose pabrėžiamas poreikis geriau ir kuo daugiau išnaudoti duomenis, kad būtų kuriama geresnė politika, taip pat yra parengusi dokumentų dėl dalijimosi duomenimis arba dalijimosi duomenimis priemonių Europos Sąjungoje (žr. 5 diagramą).
07 2016 m. Komisijos komunikate „Duomenų, informacijos ir žinių valdymas Komisijoje“ pabrėžiama, kad reikia gerinti informacijos rinkimą ir teikimą, o duomenis išnaudoti kuo daugiau, kad būtų kuriama geresnė politika. Komisija pažymėjo, kad didieji duomenys „gali labai padidinti Komisijos galimybes, padėti anksti nustatyti tendencijas, greičiau gauti grįžtamąją informaciją ir taip padėti užtikrinti geresnį reglamentavimą, kuriant politiką padėti remtis įrodymais ir tobulinti tai, kaip rezultatai pristatomi visiems suinteresuotiesiems subjektams“. Kad galėtų išnaudoti didžiųjų duomenų teikiamas galimybes, Komisija planavo ugdyti reikalingus įgūdžius, kurti reikiamas priemones ir kompiuterių infrastruktūrą. Ji taip pat pabrėžė, jog siekiant geriau užtikrinti, kad duomenys būtų prieinami, juos būtų galima naudoti ir jie būtų naudingi poveikio vertinimo, stebėsenos, atskaitomybės ir vertinimo tikslais, reikia tiksliau numatyti duomenų poreikius ir žinių spragas5. Pagrindinė priemonė, kuria naudodamasi Komisija įgyvendina šį komunikatą praktiškai, yra Komisijos vidaus duomenų strategija (DataStrategy@EC).
08 Siekdama iki 2022 m. įgyvendinti skaitmenines pertvarkas ir tapti administracine institucija, kuri dėmesį sutelkia į naudotojus ir vadovaujasi duomenimis, 2018 m. lapkričio mėn. Komisija priėmė Europos Komisijos skaitmeninę strategiją. Joje patvirtinta 2016 m. komunikate nustatyta kryptis. Iš devynių strategijoje numatytų veiksmų, mūsų nuomone, mūsų audito apimčiai aktualiausi du:
- integruoti naujas technologijas į Komisijos IT aplinką ir
- sukurti palankesnes sąlygas laisvam su visos ES politika susijusių duomenų judėjimui tarp Europos viešojo administravimo institucijų.
09 2020 m. vasario mėn. Komisija paskelbė 2021–2027 m. laikotarpiui skirtą komunikatą „Europos duomenų strategija“6, aprėpiantį daug platesnę sritį negu pačios Komisijos veikla. Šia strategija siekiama imantis įvairių veiksmų, pavyzdžiui, sukuriant prieigos prie duomenų ir duomenų naudojimo valdymo sistemą, investuojant į duomenų infrastruktūrą ir įgūdžius, „įgyvendinti tikros bendrosios duomenų rinkos viziją“. Spręstiniems klausimams priskirti klausimai dėl duomenų prieinamumo, sąveikumo, kokybės, valdymo, duomenų infrastruktūros ir technologijų (pavyzdžiui, dėl duomenų tvarkymo pajėgumo ir debesijos infrastruktūros), taip pat kibernetinio saugumo.
10 2020 m. Komisijos pasiūlymu dėl duomenų valdymo akto7 buvo siekiama palengvinti tam tikrų kategorijų viešojo sektoriaus duomenų pakartotinį naudojimą, padidinti pasitikėjimą duomenų tarpininkavimo paslaugomis ir Europos Sąjungoje skatinti duomenų altruizmą.
Audito apimtis ir metodas
11 Atlikdami auditą siekėme įvertinti, ar Komisija, analizuodama BŽŪP, tinkamai išnaudoja duomenis ir duomenų analitikos galimybes. Pirma, nagrinėjome, kaip Komisija naudojosi turimais duomenimis politikai analizuoti ir ar turimų duomenų pakanka. Paskui nagrinėjome, ar Komisija sprendžia duomenų spragų klausimus, įskaitant klausimus dėl didžiųjų duomenų naudojimo, ir ar neseniai buvo įgyvendinti arba yra įgyvendinami ES tyrimų projektai, kurie galėtų padėti tas spragas pašalinti ir pagerinti BŽŪP analizę.
12 Mūsų auditas apėmė politikos formavimą, įgyvendinimo stebėseną ir vertinimą. Nagrinėjome laikotarpį nuo 2015 m. iki 2022 m. vasario mėn. BŽŪP duomenų valdymo vertinimas yra aktualus, nes mūsų ataskaita gali turėti įtakos tiek BŽŪP, kurią bus pradėta vykdyti nuo 2023 m., tiek BŽŪP, kuri bus vykdoma po 2027 m. Pagrindinė atsakomybė už BŽŪP tenka Komisijos Žemės ūkio ir kaimo plėtros generaliniam direktoratui (AGRI GD).
13 Atlikdami audito darbą:
- peržiūrėjome atitinkamus duomenis ir dokumentus, įskaitant mokslinius, strateginius, teisėkūros, politikos ir projektų dokumentus;
- kalbėjomės su keturių Komisijos generalinių direktoratų (Žemės ūkio ir kaimo plėtros GD, Eurostato, Jungtinio tyrimų centro (JRC) ir Ryšių tinklų, turinio ir technologijų GD) darbuotojais;
- surengėme interviu su žemės ūkio skėtine organizacija COPA-COGECA dėl Dalijimosi žemės ūkio duomenimis pagal susitarimą ES elgesio kodekso ir su projekto „Sen4CAP“ vykdytojų atstovais;
- konsultavomės su visomis 27 ES valstybėmis narėmis – surengėme apklausą, kurioje kvietėme dalyvauti už BŽŪP atsakingas ministerijas ir (arba) departamentus, ir, remdamiesi gautais atsakymais, surengėme paskesnes diskusijas su Belgijos, Estijos, Vokietijos, Airijos, Nyderlandų ir Ispanijos institucijomis;
- lyginamosios analizės tikslais atlikome trijų ES nepriklausančių šalių (JAV, Australijos ir Japonijos) dokumentų peržiūrą. Audito grupė šias šalis pasirinko atsižvelgdama į tai, kad žemės ūkis sudaro didelę jų ekonomikos dalį, jose vykdomos žemės ūkio valdymo inovacijų arba skaitmenizacijos iniciatyvos, o duomenys yra skelbiami viešai; taip pat
- surengėme podiumo diskusiją su mokslininkais, politikos ir administraciniais ekspertais.
Pastabos
Dabartiniai duomenys ir priemonės iš dalies padeda gauti informaciją, kuri yra reikalinga, kad ES lygmeniu politika būtų kuriama remiantis išsamia informacija
14 Komisija turi įvertinti BŽŪP veiksmingumą atsižvelgdama į tris bendruosius jos tikslus8 (žr. 1 diagramą). Įrodymai, kuriuos Komisija renka politikai kurti, turėtų būti proporcingi. Jais turi būti suteikta reikalinga informacija, kad būtų galima apibrėžti politikos galimybes ir atsakyti į vertinimo klausimus9. Remiantis Geresnio reglamentavimo gairėmis, vertinimais taip pat turėtų būti užtikrinta, kad aktualūs įrodymai, kuriais būtų galima remtis rengiant naujas iniciatyvas, būtų prieinami (būtinybės pirmiausia įvertinti principas).
15 Nagrinėjome, ar AGRI GD, analizuodamas BŽŪP, naudojasi pakankamai įvairiais duomenų šaltiniais ir duomenimis ir ar taiko reikiamas analizės priemones. Tyrėme, kokio pobūdžio duomenis Komisija tvarko ir kokio pobūdžio IT sistemas bei duomenų analitiką naudoja. Siekdami nustatyti, ar duomenys ir priemonės yra pakankami, peržiūrėjome vertinimus ir parengiamuosius politikos dokumentus.
AGRI GD daugiausia renka administracinius duomenis ir daugiausia naudojasi tradicinėmis duomenų analizės priemonėmis
16 Formuodamas BŽŪP, vykdydamas jos stebėseną ir ją vertindamas AGRI GD gali naudotis dideliu kiekiu – daugiausia administracinių – duomenų (pavyzdžiui, rinkos kainų ir išmokų duomenų, taip pat ūkių apskaitos duomenų), o šiuos duomenis daugiausia gauna iš valstybių narių, juos renkančių politikai įgyvendinti. Eurostatas renka ES žemės ūkio statistinius duomenis iš įvairių šaltinių, tai – apklausos, administraciniai duomenys, ūkių ir kitų verslo subjektų pateikti duomenys, atskirų ūkių duomenys, renkami per žemės ūkio surašymus ir imčių tyrimus10.
17 AGRI GD laikosi Komisijos vidaus duomenų strategijos. Komisija veda duomenų apskaitą, kurioje pateikiama informacija apie kiekvieno duomenų ištekliaus nuosavybę, prieinamumą, saugojimą ir pakartotinį panaudojimą. Vesdama šią duomenų apskaitą Komisija nežymi informacijos apie spragas arba dubliavimąsi.
18 2022 m. vasario mėn. duomenimis, į AGRI GD duomenų apskaitą buvo įtraukti 57 duomenų ištekliai, saugomi įvairiose IT sistemose ir duomenų bazėse (pavyzdžių pateikta 6 diagramoje). Duomenų bazėse daugiausia saugomi struktūruoti administraciniai duomenys, o jiems tvarkyti AGRI GD daugiausia naudoja statistines priemones. Įvairiuose dokumentuose, kuriuos AGRI GD gauna iš valstybių narių (pavyzdžiui, metinėse įgyvendinimo ataskaitose) pateikiama nestruktūruotų duomenų, kuriems tvarkyti AGRI GD neturi automatizuotų arba pusiau automatizuotų priemonių.
19 AGRI GD yra sudaręs susitarimą su JRC dėl duomenų analizės ir tam, kad būtų ištirta, kaip geriausiai panaudoti turimus duomenis. Juo remdamasis jis naudoja kai kuriuos pažangius metodus savo BŽŪP analizei vykdyti (pavyzdžiui, IFM-CAP modelį, ekonometrinius modelius ir prognozuojamąją analitiką). IFM-CAP modelis – tai individualių ūkių duomenų modelis bendros žemės ūkio politikos analizei atlikti, pagal kurį vertinamas BŽŪP poveikis ūkių ekonomikai ir aplinkai.
20 Apžvelgę keturias IT sistemas (ISAMM, CATS / COMBO, AGRIVIEW ir SFC) ir ŪADT duomenų bazę, iš kurių duomenys siunčiami į Žemės ūkio maisto produktų portalą (žr. 6 diagramą), nustatėme, kad AGRI GD daugiausia renka suvestinius duomenis. Neagreguotų ūkio lygmens duomenų iš paminėtų sistemų yra tik sistemoje CATS / COMBO.
21 AGRI GD konsoliduotus duomenis skelbia Žemės ūkio maisto produktų portale; jame skelbiama informacija iš daugelio AGRI GD duomenų rinkinių, Eurostato žemės ūkio statistika, interaktyvios vaizdinės priemonės ir rezultatų suvestinės. Portalo naudotojams pateikiami laiko eilučių duomenys, interaktyvūs žemėlapiai, grafikai, lentelės, iš jo taip pat galima atsisiųsti pirminius duomenis pakartotiniam panaudojimui ir analizei ne internete. AGRI GD informaciją portale nuolat atnaujina. Manome, kad skelbti viešus duomenis portale yra gerosios patirties pavyzdys, nes čia vienoje vietoje yra sutelktas didelis kiekis duomenų apie žemės ūkio maisto produktų rinkas, analizę, BŽŪP rodiklius ir ES finansavimą.
22 Pagrindinėse IT sistemose, kurias Komisija ir valstybės narės naudoja BŽŪP tikslais, daugiausia atliekama aprašomoji ir diagnostinė analitika; labai nedaugelis iš jų yra prognozuojamojo arba nurodomojo pobūdžio (žr. 7 diagramą).
23 Remdamiesi interviu ir valstybių narių atsakymais, gautais per mūsų surengtą apklausą, nustatėme keletą kliūčių, trukdančių Komisijai ir valstybėms narėms naudoti didžiuosius duomenis (žr. 04 dalį) ir pažangią analitiką BŽŪP politikos analizei vykdyti, tai:
- įvairiems duomenų šaltiniams taikomų kokybės standartų arba reikalavimų skirtumai;
- konfidencialumo taisyklės, kuriomis ribojamas ūkių lygmens duomenų naudojimas;
- ribotas duomenų prieinamumas ir tai, kad duomenys nėra to paties arba reikiamo formato;
- prastos duomenų mokslo žinios ir kvalifikuotų darbuotojų trūkumas.
24 Kadangi nėra bendrų nuorodų, pavyzdžiui, unikalių identifikatorių, analizuojant BŽŪP iš skirtingų šaltinių gautus ūkių lygmens duomenis yra sudėtinga jungti. Unikalus identifikatorius arba alternatyvūs duomenų jungimo metodai suteiktų galimybę susieti iš skirtingų duomenų šaltinių apie tą patį ūkį gautus duomenis (žr. 1 langelį).
1 langelis. Pavyzdys, kur galėtų būti naudingi duomenų jungimo metodai
Unikalus identifikatorius arba kitas duomenų jungimo metodas galėtų būti naudingas ir padėti susieti bei sujungti ūkių lygmens duomenis, surenkamus per ŪADT tyrimus, ir dirvožemio ėminių duomenis, surenkamus per Žemės dangos ir žemės naudojimo statistinius tyrimus (LUCAS). Taip būtų gaunama daugiau informacijos apie ūkininkavimo praktikos ir biologinės - fizinės žemės sklypo būklės sąsajas, ypač jeigu ateityje bus renkami duomenys, pavyzdžiui, apie tam tikriems pasėliams būdingą dirvožemio tvarkymą arba sėjomainą.
25 Tekstinę informaciją, kurią valstybės narės teikia savo metinėse ataskaitose, AGRI GD dažniausiai vertina rankiniu būdu, o didžiųjų duomenų tvarkymo metodų, pavyzdžiui, tekstinės analitikos arba automatizuotos duomenų gavybos metodų, nenaudoja. Atlikę analizę išsiaiškinome, kad šiuos procesus galima labiau automatizuoti (žr. 2 langelyje pateiktą pavyzdį).
2 langelis. Duomenų gavybos atskaitomybės tikslais automatizavimas
Valstybės narės teikia Komisijai metines įgyvendinimo ataskaitas per fondų valdymo sistemą, vadinamą SFC. Tose ataskaitose pateikiama daug skaičių ir tekstinės informacijos – daugiausia nacionalinėmis kalbomis.
Kad duomenis būtų galima analizuoti, AGRI GD darbuotojai duomenis iš maždaug 115 ataskaitų įkelia į Excel lentelę. Patikrinome, ar bent dalį šio darbo būtų galima atlikti naudojantis kuria nors automatizuota priemone. Tuo tikslu sukūrėme roboto programą, kuri jungiasi prie SFC, atitinkamuose jos laukeliuose ieško duomenų ir tuos duomenis automatiškai surenka. Mūsų programa automatiškai surinko duomenis iš SFC ir sudarytą duomenų rinkinį automatiškai perkėlė į Excel peržiūros priemonę – AGRI GD anksčiau visa tai vykdė rankiniu būdu.
Dėl tam tikrų esamų duomenų ir sistemų ypatumų ribojamos galimybės juos naudoti politikos analizės tikslais
26 Įvertinome trijų labai skirtingų duomenų šaltinių, kuriuos Komisija ir valstybės narės plačiai naudoja, panaudojimo galimybes ir ribas (žr. 1 lentelę).
1 lentelė. Dabartinių duomenų šaltinių naudojimo įvairiais politikos etapais pavyzdys
IAKS Administraciniai ūkio lygmens ir erdviniai duomenys |
„Copernicus“ Palydovų duomenys |
ŪADT Tyrimų duomenys |
|
---|---|---|---|
Politikos planavimas / formavimas | Valstybėse narėse: kai kuriose naudojami, pavyzdžiui, galimam pareiškėjų skaičiui pagal tam tikras priemones įvertinti | Valstybėse narėse ir Komisijoje: naudojami ribotai, išskyrus stebėsenos ir vertinimo duomenų pakartotinį naudojimą | Komisijoje: įvairiai ekonominei ir tam tikrai aplinkos apsaugos analizei ir modeliavimui |
Kontrolė ir valdymas | Valstybėse narėse: paraiškoms dėl paramos, susijusios su žemės plotu ir gyvuliais, tikrinti, informacijai tikrinti ir saugoti. Duomenys, kuriuos valstybės narės siunčia Komisijai per CATS / COMBO, daugiausia parengiami pagal IAKS informaciją | Valstybėse narėse: patikroms, atliekamoms vykdant stebėseną, vietoj patikrų vietoje | Nenaudojama |
Stebėsena ataskaitoms apie veiksmingumą teikti | Valstybėse narėse: išdirbio ir rezultatų rodikliai, pavyzdžiui, plotas, kuriam taikoma konkreti paramos schema, hektarais | Komisijoje: konteksto ir poveikio rodikliai, pavyzdžiui, žemės danga | Komisijoje: konteksto ir poveikio rodikliai, pavyzdžiui, ūkio grynoji pridėtinė vertė |
Vertinimas | Valstybėse narėse ir Komisijoje: stebėsenos rodikliai yra vienas iš duomenų šaltinių, naudojamų vertinimui atlikti | Komisijoje: kai stebėsenos duomenys naudojami vertinimams atlikti | Komisijoje: įvairiai ekonominei ir tam tikrai aplinkos apsaugos analizei bei modeliavimui atlikti |
Šaltinis: Audito Rūmai.
Integruota administravimo ir kontrolės sistema
27 Komisija turi ribotą prieigą prie valstybių narių integruotos administravimo ir kontrolės sistemos (IAKS), kuri yra pagrindinė valstybių narių BŽŪP išmokų valdymo sistemos sudedamoji dalis. Įgyvendinant 2014–2020 m. BŽŪP, IAKS sudaro keletas skaitmeninių tarpusavyje susietų duomenų bazių, tiksliau11:
- visų ES šalių žemės ūkio paskirties sklypų identifikavimo sistema, vadinama žemės sklypų identifikavimo sistema (ŽSIS);
- sistema, leidžianti ūkininkams grafiškai nurodyti žemės ūkio paskirties žemę, už kurią jie prašo paramos (geoerdvinė pagalbos paraiška arba GEPP);
- sistema, skirta kiekvieno paramos gavėjo, kuris pateikia paramos paraišką arba mokėjimo prašymą, tapatybei registruoti;
- integruota kontrolės sistema, kurioje, atliekant kompiuterines kryžmines patikras ir vykdant fizinę ūkių kontrolę, tikrinamos paramos paraiškos.
28 Valstybės narės naudojasi IAKS priimdamos paramos paraiškas, vykdydamos administracines patikras, kitą kontrolę (pavyzdžiui, patikras vietoje ir patikras, atliekamas vykdant stebėseną) ir atlikdamos mokėjimus12. Valstybės narės savo IAKS gali naudoti įvairius techninius sprendimus. Dėl nepakankamos standartizacijos, skirtingos duomenų nuosavybės (t. y. jie ne visada priklauso to paties pobūdžio valdžios institucijai) ir savarankiškai programuojamų IT sistemų, atsiranda nenuoseklumo, duomenis sunku palyginti ir sumažėja galimybių duomenimis dalytis arba juos panaudoti pakartotinai. Dėl to sumažėja galimybės vertinant ES lėšų poveikį naudoti pažangią analitiką arba kitus didžiųjų duomenų tvarkymo metodus13. Komisija turi ribotą prieigą prie valstybių narių valdomų 42 (nacionalinių arba regioninių) sistemų, kuriose saugomi išsamūs duomenys apie ūkius ir verslo subjektus14. Todėl yra sudėtinga, pavyzdžiui, gauti išsamios informacijos apie ES lėšų pasiskirstymą.
29 Apžvelgę įvairius ES finansuotus tyrimų projektus15, nustatėme, kad dėl decentralizuoto IAKS pobūdžio galimybės šiuos duomenų šaltinius toliau integruoti ir susieti su Komisijos duomenų šaltiniais yra ribotos, daugiausia dėl:
- suderinamumo problemų (skirtingų techninių sprendimų) ir nepakankamo duomenų sistemų sąveikumo;
- konfidencialumo taisyklių, pagal kurias neleidžiama susieti iš įvairių duomenų šaltinių (pavyzdžiui, IAKS ir ŪADT) gautų ūkių duomenų, ir
- menko kitų duomenų bazių išsamumo, t. y. duomenys yra nepakankamai detalūs, nėra bendrų identifikatorių, skirtų IAKS duomenims susieti.
30 Kad duomenimis būtų galima daugiau dalytis ir jie būtų labiau prieinami, AGRI GD ragina valstybes nares dalytis IAKS turimais asmens duomenų neapimančiais geoerdviniais duomenimis naudojantis JRC technine parama, per bendrą geoerdvinių duomenų portalą INSPIRE (žr. 8 diagramą). Portale galima naudotis valstybių narių surinktų aplinkos geoerdvinių duomenų parsisiuntimo ir peržiūros paslaugomis.
31 Valstybės narės dalijasi duomenimis per geoerdvinių duomenų portalą INSPIRE skirtingu intensyvumu. Įvairių metaduomenų įrašų pavyzdžių pagal tris pasirinktas temas pateikiama 9 diagramoje. Valstybės narės kai kuriuos geoerdvinius duomenis taip pat skelbia savo nepriklausomuose nacionaliniuose (arba regioniniuose) geoerdvinių duomenų portaluose.
„Copernicus“ palydovų duomenys
32 „Copernicus“ palydovų duomenys atitinka didžiųjų duomenų apibrėžtį (žr. 04 dalį). Komisija koordinuoja patikras, atliekamas vykdant stebėseną (remdamasi „Copernicus“ duomenimis) – tai automatizuotos valstybių narių vykdomos BŽŪP stebėsenos pavyzdys.
33 Per patikras, atliekamas vykdant stebėseną, analizuojami nuolatiniai „Copernicus“ palydovų duomenų srautai siekiant patikrinti, ar tam tikri žemės sklypai atitinka tinkamumo kriterijus. Nacionalinės institucijos gali naudotis „Copernicus“ duomenimis vietoj tradicinių pasėlių aprobavimo patikrų nuo 2018 m. Pasak Komisijos, 2021 m. patikros, atliekamos vykdant stebėseną, taikytos 13,1 % žemės plotų, už kuriuos mokamos tiesioginės išmokos. Siekiama, kad 2024 m. ši dalis sudarytų 50 %16. 2021 m. šį procesą bent pagal vieną pagalbos schemą bent vienoje savo teritorijos dalyje taikė 10 valstybių narių, o 2020 m., kai paskelbėme specialiąją ataskaitą dėl patikrų, atliekamų vykdant stebėseną17 (žr. 3 langelį), tokių valstybių narių buvo penkios.
3 langelis. Specialiojoje ataskaitoje 04/2020 pateikta rekomendacija
Mūsų specialiojoje ataskaitoje 04/2020 dėl naujų vaizdo technologijų naudojimo18 rekomendavome, kad stebėdama, kaip laikomasi aplinkos apsaugos ir klimato reikalavimų, Komisija turėtų geriau išnaudoti naujas technologijas, o terminas šiai rekomendacijai įgyvendinti buvo 2021 m. gruodžio mėn. Komisija pritarė šiai rekomendacijai.
Tiksliau, rekomendavome naudotis naujomis technologijomis gaunama informacija siekiant geriau suprasti politikos veiksmingumą BŽŪP laikotarpiu po 2020 m. Neprivalomas patikras, atliekamas vykdant stebėseną, pakeisdama privaloma žemės ūkio plotų stebėjimo sistema, Komisija skatina su žemės ūkio plotais susijusiai intervencinei veiklai pagal BŽŪP, kuri bus vykdoma po 2020 m., daugiau naudotis „Copernicus“ palydovų duomenimis. Naujojoje sistemoje numatytas automatizuotas iš „Copernicus“ palydovų gautų duomenų ir vietovių nuotraukų tvarkymas.
Ūkių apskaitos duomenų tinklas
34 Pagrindinis ekonominių duomenų šaltinis yra ŪADT. Komisija ir valstybės narės ŪADT plačiai naudoja modeliavimo, vertinimo ir atskaitomybės tikslais.
35 Nuo 1965 m. ŪADT paskirtis yra teikti „objektyvią ir reikiamą informaciją apie […] žemės ūkio valdų pajamas ir […] ūkinę veiklą“ BŽŪP tikslais19. ŪADT yra suderintų mikroekonominių duomenų, skirtų BŽŪP poveikiui vertinti, šaltinis. Duomenys grindžiami nacionaliniais tyrimais ir apima ES žemės ūkio valdas, kurios yra pakankamai didelės, kad būtų laikomos komercinėmis, o žemės ūkio valdos šiuos duomenis teikia savanoriškai20.
36 Kadangi į ŪADT neįtraukiami nekomerciniai ir smulkūs ūkiai, šio tinklo duomenys apie BŽŪP paramos gavėjus yra nelabai reprezentatyvūs. 2015 m. į tyrimą buvo įtraukta apie 83 000 žemės ūkio valdų. Nors tyrimas reprezentatyviai atspindi apie 90 % visų naudojamų žemės ūkio plotų ir visos žemės ūkio gamybos21, jis reprezentatyviai atspindi 4,7 milijono ES valdų, kurių iš viso yra 10,8 milijono22. ŪADT nėra skirtas informacijai apie BŽŪP paramos gavėjus teikti. Pasak Komisijos, 2019 m. neįtrauktų BŽŪP tiesioginių išmokų gavėjų dalis Nyderlanduose sudarė 5 %, Slovakijoje – 78 %.
Dėl tinkamų duomenų stygiaus ribojamos BŽŪP veiksmingumo vertinimo galimybės
37 Atliekant vertinimus turėtų būti naudojami tiksliausi turimi įrodymai, gauti iš įvairių ir tinkamų šaltinių įvairiais ir tinkamais metodais (trianguliacijos principas)23. Naudojantis detaliais duomenimis politikos tikslus yra lengviau susieti su rezultatais / poveikiu24. Pagal teisės aktus informacija, kuri yra naudojama BŽŪP veiksmingumui vertinti, turėtų, kiek tai įmanoma, būti gaunama iš patvirtintų duomenų šaltinių, tokių kaip ŪADT ir Eurostatas25. Tinkama stebėsena turėtų padėti surinkti faktinius laiko eilučių duomenis, siekiant užtikrinti geresnę būsimo vertinimo ir poveikio vertinimo kokybę26.
38 Peržiūrėjome penkis Komisijos vertinimus arba papildomus vertinimo tyrimus – bent po vieną vertinimą pagal kiekvieną iš trijų bendrųjų BŽŪP tikslų, nurodytų 1 diagramoje. Nustatėme, kad per vykdytus vertinimus buvo naudojamasi įvairiais politikos valdymo arba stebėsenos tikslais surinktais duomenimis, pavyzdžiui, BŽŪP rodikliais27, ŪADT, CATS / COMBO, Eurostato statistika, Žemės ūkio rinkos valdymo informacine sistema (ISAMM). Šie duomenys dažnai papildomi išorės duomenimis (pavyzdžiui, Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos, Jungtinių Tautų ir Maisto ir žemės ūkio organizacijos duomenimis), praktinių atvejų analize, klausimynų atsakymais, interviu duomenimis.
39 Visų trijų BŽŪP tikslų atveju Komisija ir vertintojai taikė priešingos padėties poveikio vertinimo metodą28. Tam reikėjo surinkti duomenis apie kontrolines grupes, t. y. subjektus, kurie šios politikos netaiko. ŪADT saugomi duomenys apie abi grupes; šie duomenys gali būti naudingi tokiai analizei atlikti. Neturint duomenų apie priešingą padėtį, apribojamos galimybės įvertinti BŽŪP indėlį, pavyzdžiui, švelninant klimato kaitos padarinius. Pasak Komisijos, BŽŪP buvo vykdoma pernelyg ilgai ir apima pernelyg pačią sritį, kad duomenis būtų galima palyginti29, t. y. neįmanoma palyginti padėties prieš pradedant ir pradėjus vykdyti šią politiką arba padėties, kai politika vykdoma ir nevykdoma. Pagal priešingos padėties vertinimo metodus taip pat sudėtinga vertinti teritorinį vystymąsi, nes dauguma regionų gauna BŽŪP paramą. Siekdamas padėti išspręsti šį klausimą ir padaryti išvadas apie priežastinį ryšį tarp politikos ir jos rezultatų, JRC, atsižvelgdamas į kaimo vietovėse taikomų priemonių įvairovę, sukūrė kiekybinę analitinę sistemą, paremtą priešingos padėties poveikio vertinimo metodais30.
Perspektyvi maisto gamyba
40 Pagrindiniai duomenų, pagal kuriuos vertinamas perspektyvios maisto gamybos tikslas, šaltiniai yra ŪADT ir Žemės ūkio ekonominės sąskaitos (ŽŪES) (žr. 2 lentelę). Komisija abi sistemas sukūrė būtent tam, kad gautų duomenų BŽŪP vertinimui atlikti. Pavyzdžiui, siekdama įvertinti, kokį poveikį BŽŪP parama daro ūkininkų pajamoms, Komisija naudoja Eurostato statistiką apie žemės ūkio gamybos veiksnių pajamas (t. y. pajamas, gautas iš žemės, kapitalo ir darbo) ir ŪADT duomenis31.
2 lentelė. Duomenys pagal „Perspektyvios maisto gamybos“ tikslą
Pagrindiniai naudoti įrodymų šaltiniai | Vertintojų arba Komisijos nustatytų duomenų spragų ir ribotumų pavyzdžiai |
---|---|
|
|
Šaltinis: Audito Rūmai, remiantis vertinimu ir papildomu perspektyvios maisto gamybos vertinimo tyrimu.
41 Valstybės narės užtrunka metus, kol surenka ir patvirtina ŪADT duomenis, dar vienų metų prireikia, kol iš valstybių narių ŪADT gautus duomenis patikrina ir patvirtina Komisija. Taigi, duomenų įkėlimas į ŪADT duomenų bazę užtrunka ne mažiau kaip dvejus metus. Kai Komisija 2018 m. pristatė pasiūlymą dėl teisėkūros procedūra priimamo akto dėl BŽŪP po 2020 m., ji turėjo tik vienų šio laikotarpio BŽŪP metų duomenis (surinktus per 2015 m. ŪADT tyrimą). Vadinasi, Komisija pateikė pasiūlymą dar neturėdama naujausių ŪADT duomenų apie dabartinės politikos veiksmingumą ir poveikį.
Tvarus gamtos išteklių valdymas ir klimato srities veiksmai
42 Dėl BŽŪP gamtos išteklių ir klimato srities tikslų pažymėtina, kad nuo tada, kai pritaikoma politikos priemonė, iki tada, kai pajuntamas jos poveikis, gali praeiti daug laiko. Siekiant nustatyti priežastinį ryšį tarp BŽŪP priemonės ir jos rezultatų, reikia jungti įvairius duomenis ir atsižvelgti į išorės veiksnius. Iš keturių šio tikslo komponentų (žr. 1 diagramą) analizavome biologinės įvairovės komponentą. Nei valstybės narės, nei Komisija negalėjo pateikti tinkamų priežastinio ryšio tarp geros agrarinės ir aplinkosauginės būklės standartų32 ir biologinės įvairovės būklės33 įrodymų. Naudojamų duomenų ir biologinės įvairovės komponento vertinimo ribotumų pavyzdžių pateikta 3 lentelėje.
3 lentelė. „Tvaraus gamtos išteklių valdymo“ tikslo biologinės įvairovės komponento duomenys
Pagrindiniai naudoti įrodymų šaltiniai | Vertintojų arba Komisijos nustatytų duomenų spragų ir ribotumų pavyzdžiai |
---|---|
|
|
Šaltinis: Audito Rūmai, remiantis papildomu vertinimo tyrimu dėl BŽŪP poveikio buveinėms, kraštovaizdžiams, biologinei įvairovei.
43 2019 m. atliekant vertinimą padaryta išvada, kad bendro politikos poveikio biologinei įvairovei įvertinti nebuvo įmanoma dėl to, kad trūko tinkamų stebėsenos duomenų34. Duomenys apie keletą Komisijos atliekamos stebėsenos rodiklių nėra reguliariai atnaujinami. Pavyzdžiui, ne visos valstybės narės renka ir teikia duomenis apie vandens gavybos žemės ūkyje poveikio rodiklį.
44 Dar viena kliūtis, trukdanti vertinti aplinkos apsaugos tikslą, yra tai, kad nebuvo išsamių duomenų apie ES žemės ūkio paskirties žemėje panaudotų trąšų ir pesticidų kiekį. Nuo 2021 m. duomenys apie žemės ūkio paskirties žemėje panaudotų pesticidų kiekį renkami, tačiau mažiau negu pusėje valstybių narių. Komisija ir vertintojai kaip pakaitiniu rodikliu naudojosi ŪADT duomenimis apie vienam hektarui tenkančias išlaidas trąšoms ir augalų apsaugos produktams.
45 Viešai prieinami ES statistiniai duomenys apie augalų apsaugos produktus yra susieti su parduotu augalų apsaugos produktų sudėtyje esančių veikliųjų medžiagų kiekiu (kg)35. Specialiojoje ataskaitoje 5/202036 nurodėme, kad duomenis apie šias veikliąsias medžiagas sugrupavus pagal ES teisės aktų reikalavimus, apribojama informacija, kurią Eurostatas gali paskelbti ar net pasidalyti su kitais Komisijos generaliniais direktoratais. Pagal dabartinius ES teisės aktus kaupiamų statistinių duomenų apie augalų apsaugos produktų naudojimą žemės ūkyje palyginti negalima, o Eurostatas iki šiol negalėjo skelbti šių produktų naudojimo ES mastu statistikos.
Darnus teritorinis vystymasis
46 2021 m. atlikdami BŽŪP trečiojo tikslo vertinimą37, Komisija ir vertintojai rėmėsi BŽŪP išdirbio rodikliais, CATS / COMBO išmokų duomenimis, Regioninės ir miestų politikos GD duomenų bazės ARDECO ir Eurostato regioninės duomenų bazės duomenimis. Ribotos galimybės gauti išsamius, detalius naujausius duomenis apie socialinę ir ekonominę kaimo vietovių būklę turėjo įtakos vertinimo patikimumui38. Rangovai tvirtino, kad duomenų apie kai kuriuos pagrindinius socialinius aspektus trūko, o jei duomenys buvo surinkti, dažnai tai buvo ne reguliariai atnaujinami, bet veikiau ad hoc principu pagal konkrečius tyrimų projektus surinkti duomenys39. Kai kuriais atvejais vertintojai taikė pakaitinius rodiklius. Apskritai vertintojų teigimu, pagrindinės kliūtys kiekybinei analizei atlikti buvo rodiklių prieinamumas ir kokybė, taip pat duomenų iš mažų regionų stygius.
47 Išskyrus išmokų duomenis, saugomus CATS / COMBO, ir duomenis apie atskirus ūkius, saugomus ŪADT bazėje, didžioji dalis duomenų, kuriuos Komisija surenka iš valstybių narių, yra agreguoti, todėl duomenys apie kiekvieną valstybę narę arba regioną sudaro po vieną skaičių. Tai apriboja galimybes duomenis panaudoti pakartotinai tolesnių vertinimų arba politikos formavimo tikslais. Duomenys apie kai kuriuos socialinius - ekonominius aspektus (pavyzdžiui, apie socialinę įtrauktį) buvo turimi tik nacionaliniu arba žemesniu geografinio padalijimo lygmeniu, o norint analizuoti teritorinius skirtumus, to nepakanka40. BŽŪP stebėsenos duomenys taip pat nėra pakankamai detalūs, kad būtų galima atlikti tikslingesnę analizę, pavyzdžiui, analizuoti informaciją apie paramos gavėjų amžių arba lytį41. Šie duomenys paprastai kaupiami valstybių narių duomenų bazėse, tačiau Komisijai nėra prieinami.
Komisija neturi pakankamai įrodymų, kad galėtų įvertinti BŽŪP politikos poreikius
48 Pagal Geresnio reglamentavimo gaires, prie teisėkūros procedūra priimamo akto pridedamas poveikio vertinimas turėtų prasidėti nuo patikrinimo, ar problema egzistuoja42. Jame turėtų būti išdėstyti logiški argumentai, kuriais problema būtų susieta su jos priežastimis ir atitinkamais tikslais, o problemai spręsti jame turėtų būti pasiūlyta įvairių politikos galimybių.
49 Nagrinėdami, kaip duomenimis naudojamasi politikos formavimo arba planavimo etapais, peržiūrėjome poveikio vertinimą, pridėtą prie pasiūlymo dėl teisėkūros procedūra priimamų aktų dėl BŽŪP po 2020 m.43 ir įvairius Komisijos patvirtinamuosius dokumentus. Nustatėme trūkumų, susijusių su tuo, kaip atitinkami duomenys buvo suteikti siekiant padėti apibrėžti problemą, kurią siekiama ta politika spręsti pagal konkretų tikslą „Perspektyvios ūkių pajamos“. Savo nuomonėje dėl pasiūlymų dėl teisėkūros procedūrų priimamų aktų dėl BŽŪP po 2020 m. nurodėme, kad duomenys ir argumentai, kuriuos Komisija naudojo poreikių, susijusių su ūkininkų pajamomis, vertinimui pagrįsti, buvo nepakankami44. Komisija neturi informacijos apie ūkininkų arba ūkininkų namų ūkių ne iš ūkių gaunamas pajamas, o vidurkiai neatspindi didelių gaunamų pajamų skirtumų. 2021 m. ataskaitoje dėl lyčių aspekto integravimo taip pat pabrėžėme, jog tai, kad nėra statistinių duomenų apie ūkininkų namų ūkių pajamas ir tai, kad nėra tokių pagal lytį suskirstytų statistinių duomenų, vertinant tiesioginių išmokų poveikį lyčių lygybei taip pat yra didelė duomenų spraga45.
50 2018 m. rekomendavome, kad „prieš teikdama bet kokį pasiūlymą dėl būsimos BŽŪP struktūros Komisija turėtų įvertinti visų grupių ūkininkų pajamų padėtį ir išanalizuoti, kokios pajamų paramos jiems reikia“, taip pat atsižvelgti į tokius aspektus kaip pajamos iš maisto, kitos žemės ūkio gamybos ir su žemės ūkiu nesusijusių šaltinių46. Komisija iš dalies sutiko su šia rekomendacija ir papildė, kad politika taikoma tiems ūkininkams, kurie pragyvenimui užsidirba aktyviai versdamiesi ūkininkavimo veikla. Atliekant 2015 m. tyrimą47 dėl ūkininkų namų ūkių pajamų nustatyta, kad informacijoje apie BŽŪP veiksmingumą esama didelių spragų, nes nėra ES statistinės arba stebėsenos sistemos, pagal kurią bendros ūkininkų namų ūkių pajamos būtų vertinamos ir palyginamos su kitų visuomenės grupių pajamomis. 2022 m. vasario mėn. duomenimis, Komisija šioje srityje nebuvo padariusi jokios pažangos.
51 Kas trejus–ketverius metus Eurostatas iš valstybių narių gauna Ūkių struktūros tyrimo duomenis apie kitą pelningą ūkių veiklą. Iš tyrimo duomenų matyti, ar kita pelninga veikla yra pagrindinis, ar antrinis ūkio valdytojo pajamų šaltinis, tačiau nesimato iš tokios veiklos gaunamų pajamų dalies ar intervalo. Naujausi apie tai Eurostato interneto svetainėje paskelbti duomenys – 2016 m. duomenys48.
52 Į dabartinį standartinį ŪADT kintamųjų sąrašą neįtraukta informacija apie pajamas, gaunamas ne iš ūkio, nes per tyrimą renkama informacija apie ūkius, ne apie ūkininkus. Siekiant gauti šių duomenų, vien nacionalinių mokesčių institucijų registruose saugomų duomenų apie pajamų mokestį nepakanka, nes juose nėra informacijos apie ūkių specifiką, bet jie apima ir informaciją apie asmenų, kurių pagrindinė veikla yra ne ūkininkavimas, gaunamas pajamas iš žemės ūkio49.
53 Kai kurios valstybės narės (pavyzdžiui, Airija ir Nyderlandai) renka duomenis apie pajamas, gaunamas ne iš ūkių, remdamosi ŪADT tyrimais – šie duomenys gali padėti užpildyti vieną duomenų apie ūkininkų realias pajamas spragų. Airijos institucijos reguliariai skelbia netiesioginius duomenis apie pajamas, gaunamas ne iš ūkių, įskaitant duomenis apie darbo santykius ne ūkyje, dienų ir valandų, dirbtų ne ūkyje, skaičių ir sektorius, kuriuose buvo dirbama.
Siekdama geriau išnaudoti esamus duomenis, Komisija vykdo įvairias iniciatyvas, tačiau kliūčių tebesama
54 Komisija turėtų imtis tolesnių iniciatyvų, kad pašalintų esamus trūkumus ir pagerintų duomenų, skirtų BŽŪP vertinti, rinkimą ir tvarkymą ir taip padėtų būsimą politiką plėtoti toliau. Šios iniciatyvos turėtų būti praktiškai įgyvendintos laikantis nustatyto tvarkaraščio ir išdirbio rodiklių. Komisija turi pritaikyti ir sustiprinti esamus duomenų šaltinius, kad jais būtų galima naudotis naujosios BŽŪP tikslais. Kad sumažintų ūkiams ir administracinėms institucijoms tenkančią naštą, bet kartu pagerintų politikai naudojamų įrodymų bazę, ji taip pat turėtų tirti naujus duomenų šaltinius ir jais naudotis50.
55 Savo vidaus duomenų strategijos veiksmų plane Komisija užsibrėžė tikslus užtikrinti prieigą prie duomenų, kurie yra svarbūs sprendimų priėmimui ir visos organizacijos veikimui, ir skatinti naudoti modernius duomenų analitikos metodus, kad dėsningumus ir tendencijas būtų galima nustatyti greičiau ir veiksmingiau.
56 Išnagrinėjome, kokių iniciatyvų Komisija ėmėsi, kad geriau išnaudotų prieinamus duomenis ir naujas technologijas ir taip pašalintų pirmiau paminėtas duomenų spragas ir problemas. Taip pat apžvelgėme ES finansuotus tyrimų projektus ir valstybių narių iniciatyvas, kurie galėtų prisidėti prie BŽŪP analizės ir užpildytų kai kurias spragas.
Komisija plečia duomenų šaltinius ir ragina dalytis duomenimis, kad būtų pašalintos duomenų spragos ir atliepti BŽŪP duomenų poreikiai
57 Komisijos vidaus duomenų strategijoje nurodyta, kad „vidaus ir išorės duomenų šaltiniai turi būti kuo daugiau išnaudojami siekiant gauti sprendimams priimti reikalingus įrodymus“. Papildomų duomenų rinkimo politikos stebėsenai atlikti sąnaudos ir administracinė našta turi proporcingai atitikti duomenų poreikius. Remiantis Geresnio reglamentavimo priemonių rinkiniu51, pašalinti reikia ne visas duomenų spragas.
58 Komisija savo duomenų strategiją pradėjo įgyvendinti 2018 m. Vykdyta įvairi veikla: nuo duomenų apskaitos sistemų kūrimo (žr. 17 ir 18 dalis) iki veiklos duomenų valdymo taisyklių, duomenų analitikos, mokymo ir įgūdžių ugdymo. 2020 m. pabaigoje šiai strategijai įgyvendinti AGRI GD sudarė valdybą ir darbo grupę. Siekiant pagerinti duomenų valdymo koordinavimą, nuo 2022 m. sausio mėn. jame veikia specialus Duomenų valdymo padalinys.
59 Komisija inicijavo keletą veiksmų, kuriais, gerinant duomenų infrastruktūrą ir duomenų naudojimą BŽŪP tikslais (pavyzdžiui, skaitmeniniais sprendimais, e. priemonėmis, algoritmais ir gerąja patirtimi), būtų galima pagerinti politikos analizę. Pavyzdžių pateikta priede.
60 2016 m. Eurostato parengtame žemės ūkio statistikos vertinime52 padaryta išvada, kad žemės ūkio, miškininkystės, žemės naudojimo ir aplinkos apsaugos statistika nėra pakankamai suderinta ir nuosekli. Tai lemia ne tik tai, kad teisės aktai rengiami pavieniui, bet ir tai, kad įvairiose žemės ūkio srityse vartojamos skirtingos apibrėžtys ir sąvokos. Siekdama išspręsti šį klausimą, Komisija priėmė du naujus reglamentus, o vieną jau priimtą reglamentą iš dalies pakeitė (žr. 10 diagramą).
61 2019 m. Eurostatas paskelbė kvietimą teikti pasiūlymus dėl nacionalinių statistikos institutų, kuriuos domintų galimybė kurti žemės ūkio statistikos modernizavimo metodus, tinklo kūrimo. Vienas iš dviejų prioritetų buvo susijęs su veikla, kurioje „naudojamasi naujais žemės ūkio statistikos duomenų šaltiniais (pavyzdžiui, didžiaisiais duomenimis, palydovų nuotraukomis, georeferencine informacija, tiksliuoju ūkininkavimu), įskaitant prieigos, konfidencialumo ir kokybės vertinimo aspektus“. Pagal šį kvietimą teikti pasiūlymus paraiškų negauta. Pasak Komisijos, valstybės narės teigė, jog viena iš priežasčių buvo tai, kad nacionalinės statistikos tarnybos neturi pakankamai išteklių tokiam tinklui kurti ir koordinuoti.
62 Kitas duomenų spragų šalinimo iniciatyvas galima suskirstyti į dvi dideles kategorijas: dalijimasis valstybių narių arba suinteresuotųjų subjektų duomenimis ir esamų duomenų šaltinių papildymas naujais kintamaisiais.
63 Pagal AGRI GD dalijimosi IAKS duomenimis portale INSPIRE projektą AGRI GD, bendradarbiaudamas su JRC, Aplinkos generaliniu direktoratu ir Klimato politikos generaliniu direktoratu, kuria sistemą ir pagalbines procedūras, pagal kurias visoje ES būtų galima dalytis asmens duomenų neapimančiais erdviniais IAKS duomenimis. Taip siekiama užtikrinti, kad erdvinius IAKS duomenis būtų lengva rasti, prie jų būtų galima efektyviai prisijungti (per vieną prisijungimo punktą) ir juos būtų galima veiksmingai pakartotinai panaudoti darnioje politikos aplinkoje (žr. 11 diagramą).
64 Europos duomenų strategijoje53 Komisija pripažįsta, kad siekiant gerinti duomenų prieinamumą, svarbu tais duomenimis dalytis. Strategijoje Komisija paskelbė apie savo planą sukurti devynias sektorines bendras visos ES duomenų erdves, įskaitant Europos bendrą žaliojo kurso duomenų erdvę ir Europos bendrą žemės ūkio duomenų erdvę. Pastarąja bus siekiama palengvinti dalijimąsi gamybos, atviraisiais ir galbūt kitais viešaisiais duomenimis (pavyzdžiui, duomenimis apie dirvožemį), jų tvarkymą ir analizę54.
65 Strategijoje nurodytos dvi konkrečios parengiamosios veiklos kuriant žemės ūkio duomenų erdvę sritys: 2020 ir 2021 m. pradžioje įvertinti patirtį, įgytą taikant suinteresuotųjų subjektų dalijimosi žemės ūkio duomenimis elgesio kodeksą55, ir įvertinti šiuo metu veikiančias žemės ūkio duomenų erdves. Komisija dabar planuoja šią veiklą įgyvendinti pagal 2021 m. lapkričio mėn. patvirtintą 2021–2022 m. Skaitmeninės Europos darbo programą. Pasak Komisijos, duomenų erdvė bus įtraukta į 2023 ir 2024 m. darbo programą, galimas prototipas – 2024 m., o duomenų erdvė bus toliau plėtojama vėlesniais metais.
66 Pagal strategiją „Nuo ūkio iki stalo“56 Komisija ketina ŪADT paversti Ūkių tvarumo duomenų tinklu (ŪTDT), kuriame būtų renkami ūkių lygmens duomenys apie strategijos „Nuo ūkio iki stalo“ ir Biologinės įvairovės strategijos tikslus bei kitus tvarumo rodiklius. 2021 m. birželio mėn. Komisija paskelbė veiksmų gaires, o 2022 m. antrąjį ketvirtį planuoja pristatyti pasiūlymą dėl reglamento57.
Pagal 2023–2027 m. BŽŪP konkrečiais veiksmais bus siekiama gerinti stebėsenos duomenis
67 Išskyrus perėjimą nuo ŪADT prie ŪTDT, Komisija neplanuoja iš esmės keisti 6 diagramoje nurodytų pagrindinių IT sistemų. Tačiau ji stengiasi padidinti ARACHNE (tai – duomenų gavybos priemonė, kurią valstybės narės savanoriškai naudoja vykdydamos administracinę kontrolę) funkcionalumą. Ši priemonė yra naudinga, nes, pavyzdžiui, padeda nustatyti, dėl kurių projektų arba paramos gavėjų gali kilti sukčiavimo arba interesų konfliktų rizika, tačiau tai, kad šią priemonę naudoti nėra privaloma, gali apriboti jos teikiamą naudą. Priemonės duomenų analitikos veiksmingumas priklauso nuo įvedamų duomenų. Tai reiškia, kad kuo daugiau kokybiškų duomenų įkeliama, tuo tikslesni, visapusiškesni ir informatyvesni yra sistemos išdirbiai.
68 Siekdamas patobulinti stebėsenos rodiklius, AGRI GD naudoja naujas technologijas ir palydovų duomenis. Pavyzdžiui, 2023–2027 m. laikotarpiui jis nustatė naują poveikio rodiklį, pagal kurį bus stebimi kraštovaizdžio elementai. Pagal 2014–2020 m. BŽŪP poveikio kraštovaizdžiui rodiklio nebuvo; tai silpnino BŽŪP poveikio buveinėms, kraštovaizdžiui ir biologinei įvairovei vertinimą (žr. 3 lentelę). Rinkdama duomenis pagal naująjį rodiklį (žemės ūkio paskirties žemės ploto dalis, kurioje yra kraštovaizdžio elementų), Komisija naudosis „Copernicus“ žemės stebėsenos paslauga, pagal kurią gaunama informacija apie gyvatvores, krūmynus, medžių eiles ir pavienius medžiais apželdintus plotus.
69 2023–2027 m. BŽŪP laikotarpiui Komisija nustatys naują sistemą, įskaitant įgyvendinimo aktą, kad politikos stebėsenos, vertinimo ir formavimo tikslais būtų renkami duomenys apie individualius sandorius. Pasak Komisijos, renkant individualius duomenis apie paraiškas / prašymus ir informaciją apie paramos gavėjus ir jų ūkius / verslą, bus siekiama spręsti šiuo metu aktualią duomenų išskaidymo problemą.
Įgyvendinant tyrimų iniciatyvas nagrinėjamos duomenų ir priemonių modernizavimo galimybės
70 Programos „Horizontas 2020“ (H2020) lėšomis Komisija finansuoja tyrimų ir inovacijų projektus. Išskyrėme keletą neseniai vykdytų arba tebevykdomų pagal programą H2020 remiamų ir kitų tyrimo projektų, kurie galėtų prisidėti prie duomenų infrastruktūros ir duomenų panaudojimo gerinimo (pavyzdžiui, skaitmeniniais sprendimais, e. priemonėmis ir algoritmais), kad BŽŪP tikslais būtų surenkama tikslesnių duomenų (žr. 12 diagramą). Pagal kai kuriuos projektus (pavyzdžiui, NIVA ir „Sen4CAP“) jau gauta aktualių rezultatų, kurie gali būti naudingi būsimiems pokyčiams.
71 Pagal projektą NIVA (angl. New IACS Vision in Action – Praktinis naujos IAKS vizijos įgyvendinimas) siekiama išspręsti kai kuriuos IAKS ribotumo klausimus (žr. 28 ir 29 dalis), visų pirma mažinant administracinę naštą ir pasinaudojant duomenų teikiamomis galimybėmis. Projekto tikslas yra modernizuoti IAKS, efektyviai išnaudojant skaitmeninius sprendimus ir e. priemones ir taip sukuriant patikimas metodikas ir darnius duomenų rinkinius žemės ūkio veiksmingumo stebėsenai vykdyti.
72 Dar vienas ES finansuojamas projektas – FLINT (angl. Farm-Level Indicators for New Topics in policy evaluation – Naujoms politikos vertinimo temoms skirti ūkių lygmens rodikliai). Pagal jį siekiama pašalinti spragas tarp politikos vertinimui reikalingų duomenų ir turimos žemės ūkio statistikos58. Šis projektas gali būti aktualus planuojamai ŪADT pertvarkai, nes jis apėmė ir tvarumo rodiklius, o ŪADT jame buvo remiamasi kaip pagrindu. Pagal projektą pasiūlytos 33 temos arba rodikliai, susiję su aplinkos apsauga, socialiniais, ekonominiais ir inovacijų aspektais, apie kuriuos ateityje būtų renkami duomenys59. Veiksmų gairėse60 Komisija nurodė, kad tinklą pertvarkant į ŪTDT bus remiamasi projekto FLINT rezultatais. Tačiau 2022 m. vasario mėn. šį teiginį vertinti buvo dar per anksti.
Valstybės narės įgyvendina savas BŽŪP srities duomenų iniciatyvas
73 Atlikę 27 valstybių narių apklausą nustatėme, kad dauguma jų pripažįsta pažangiosios analitikos pridėtinę vertę, o iš pateikto galimų atsakymų sąrašo dauguma rinkosi spartesnio sprendimų priėmimo, prognozuojamosios ir kompleksinės analizės, mažesnių išlaidų, veiksmingesnio bendravimo su ūkininkais ir suinteresuotaisiais subjektais variantus.
74 Atsakydamos į mūsų apklausos klausimus daugiau negu pusė valstybių narių nurodė, kad siekdamos paremti didžiųjų duomenų naudojimą, pirmenybę jos teiktų šioms priemonėms: tam, kad Komisija daugiau finansuotų IT įrankius ir duomenų analitikos projektus (67 %), papildomoms gairėms / vadovams (56 %), naujos metodikos kūrimo ir standartizavimo rėmimui (52 %). Kiek mažiau valstybių narių rinkosi paramos analitikos technologijoms (48 %), duomenų prieigos sprendimų (41 %), paramos tyrimams ir bendrų tyrimų projektų (48 %) variantus.
75 Per apklausą ir vėliau surengtus interviu išryškėjo, kaip skirtingai valstybės narės pradeda naudoti naujus duomenų šaltinius ir pažangias duomenų analitikos technologijas. 4 langelyje ir 5 langelyje pateikta valstybių narių veiksmų pavyzdžių.
4 langelis. Duomenų šaltinių ir modernios analitikos derinimo pavyzdžiai
Ispanija
- Vienas Ispanijos regionas (Kastilija ir Leonas) nuo 2019 m. pažangiai taiko stebėsenos, atliekamos vykdant patikras, metodiką. Pagal regiono taikomą stebėsenos metodiką iš programos „Copernicus“ palydovų“ Sentinel“ gautos nuotraukos tvarkomos ir analizuojamos naudojantis dirbtiniu intelektu. Naudodamos specialias rodykles ir žymeklius, o vėliau pritaikiusios tam tikras taisykles, valdžios institucijos gali padaryti išvadas dėl deklaruojamų plotų tinkamumo.
- Ispanijos institucijos, naudodamos giliojo mokymosi principais grindžiamus klasifikavimo metodus (pavyzdžiui, pasėliams klasifikuoti – „atsitiktinio miško“ algoritmą), taiko automatizuoto nuotraukų interpretavimo būdus. Pagal tą pačią metodiką jos įvertina ir orientacinę žemės užleidimo riziką.
- Pažangios analitikos priemonės derliui prognozuoti naudojantis mašinų mokymosi priemonėmis leidžia institucijoms įvertinti, ar vykdoma žemės ūkio veikla, ir prognozuoti rinkos elgseną.
Šaltinis: Audito Rūmai ir Ispanijos institucijos.
5 langelis. Pastangos susieti įvairias duomenų bazes
Estijos institucijos pradėjo įgyvendinti žemės ūkio didžiųjų duomenų programą, kurios tikslas – „žemės ūkio sektoriuje sukurti daugiau pridėtinės vertės, ūkininkams suteikiant duomenų priemonių“. Ketinama sukurti žemės ūkio didžiųjų duomenų elektroninę sistemą (priemonę), kuria esami duomenys būtų susieti su atitinkamais analitiniais modeliais ir praktinėmis prietaikomis.
Taikant didžiųjų duomenų sistemą gali būti palengvintas ūkių lygmens duomenų apie agronominį našumą rinkimas politikos analizei atlikti.
Atlikus galimybių studiją, padarytos išvados, kad:
- esminių teisinės sistemos pakeitimų nereikia, tačiau reglamentus dėl žemės ūkio duomenų tvarkymo reikėtų iš dalies keisti ir sukurti bendrą sistemą;
- į didžiųjų duomenų sistemą būtų aktualu ir įmanoma įtraukti 83 % iš nagrinėtos 41 duomenų bazės, tačiau be papildomų pakeitimų galima įtraukti tik 10 % duomenų bazių;
- Kaimo reikalų ministerijos tarnybos galėtų teikti šias paslaugas:
- vykdyti žemės ūkio valdų ekonominių rezultatų tendencijų stebėseną;
- rengti trąšų ir augalų apsaugos produktų naudojimo apžvalgą (būtina naudoti skaitmeninį lauko žurnalą).
2022 m. vasario mėn. duomenimis, sistemos kurti dar nebuvo pradėta. Planuojama sukurti elektroninę sistemą, įskaitant elektroninį lauko žurnalą ir galbūt keletą kitų e. priemonių, pavyzdžiui, humuso balanso skaičiuoklę, ir parengti augalų apsaugos rekomendacijas.
Šaltinis: Audito Rūmai, „Long-Term Knowledge Transfer Program on Agricultural Big Data“ ir Estijos institucijos.
Dar reikia pašalinti keletą nemažų duomenų spragų ir išspręsti tam tikrus uždavinius
76 Komisija pripažįsta, jog siekiant užtikrinti, kad BŽŪP vertinti reikalingų duomenų būtų turima, svarbiausias uždavinys yra esamus duomenų šaltinius susieti tarpusavyje61. Komisija siekia, kad IAKS duomenis būtų galima naudoti pakartotinai ir plečia ŪADT, tačiau konkrečių veiksmų, kad pašalintų duomenų apie ūkininkų pajamas, gautas ne iš ūkių (pajamas ne iš ūkio) spragas arba sujungtų įvairius išskaidytų duomenų šaltinius siekiant padidinti jau surinktų duomenų vertę, dar nesiėmė.
77 Komisija pažymėjo, kad reikalingas bendras unikalus žemės ūkio valdų (ūkių) identifikatorius, kuris leistų susieti iš įvairių duomenų šaltinių (pavyzdžiui, administracinių šaltinių ir tyrimų)62 gaunamus ūkių lygmens duomenis. Nustatant identifikatorių reikėtų atsižvelgti į valstybių narių sistemų skirtumus ir sudėtingas ūkių struktūras, jų įvairovę ir vietoves. Tam reikia suformuluoti bendrą ūkio apibrėžtį, nes tokia apibrėžtis turi įtakos tokiems finansiniams rodikliams kaip ūkio pajamos63. Unikalus identifikatorius padėtų padidinti duomenų prieinamumą ir leistų gauti patikimesnės informacijos apie politikos poveikį. 2022 m. vasario mėn. duomenimis, su tokiu identifikatoriumi susijusios pažangos nepadaryta.
78 Ūkių lygmens duomenys, gaunami iš valdymo taikomųjų programų ir sistemų, yra naujas ir gausus informacijos šaltinis. Skaitmeniniams įrašams, praktiniams stebėsenos ir darbo jėgos stebėjimo duomenims saugoti galima naudotis daugeliu komercinių sprendimų ir įvairių paslaugų, tad taikomosiomis programomis galima pagerinti daugelį ūkio operacijų aspektų (žr. 6 langelyje pateiktą pavyzdį). Komisija nežino, kiek ūkininkų naudojasi ūkių valdymo programine įranga, tačiau duomenis apie naudojamas valdymo informacines sistemas ir tiksliojo ūkininkavimo įrangą būtų galima surinkti per 2023 m. planuojamą įgyvendinti Ūkių statistikos kampaniją64.
6 langelis. Ūkių lygmens duomenų rinkimo pavyzdys
Nyderlanduose naudojama programa „Akkerweb“ yra puikus taikomosios programos, skirtos duomenims iš ūkių rinkti, pavyzdys. Platformos struktūroje gali veikti keletas taikomųjų programų, joje naudojami individualių ūkių ir gamybos duomenys. Ūkininkai gali pasirinkti, kurią taikomąją programą naudoti, ir susieti ją su kitomis sistemomis.
Šiuo metu „Akkerweb“ padeda ūkininkams priimti sprendimus remiantis viešąja informacija ir jų pačių ūkių duomenimis. Nyderlandų institucijos ateityje planuoja tobulinti keitimąsi duomenimis tarp viešųjų administracinių duomenų šaltinių ir privačių duomenų platformų.
Šaltinis: Audito Rūmai ir Nyderlandų institucijos.
79 Skaitmeninis lauko žurnalas, kuriame ūkininkai registruotų savo veiklą, būtų žingsnis į priekį skaitmenizuojant ūkius ir gerinant vartojimo ir poveikio stebėseną, susijusią su pesticidais, trąšomis, vandeniu ir dirvožemiu. Komisijos pasiūlyta platforma „FaST“ (Ūkių tvarumo priemonė maisto medžiagų naudojimui valdyti) yra lanksčios architektūros modernios analitikos priemonė, galinti veikti su daugeliu duomenų šaltinių. Platformoje „FaST“ naudojama keletas duomenų šaltinių, kurie yra prijungti prie platformos (tiesioginiai šaltiniai) arba kurių duomenys importuojami į platformą (statiški šaltiniai). Jeigu ūkininkas nori prisijungti prie savo duomenų, platforma „FaST“ jungiasi prie regioninės / nacionalinės IAKS (arba lygiaverčio ūkių registro), kuriame saugomi ūkininkų duomenys.
80 Vertingas duomenų šaltinis gali būti tiksliojo ūkininkavimo duomenys65. Kaip tokių duomenų pavyzdį būtų galima paminėti jutiklių ir mechanizmų duomenis apie dirvožemio drėgnumą ir maistines medžiagas, taip pat duomenis apie pesticidų naudojimą konkrečioje vietovėje. Pagal pirmiau paminėtą projektą NIVA nagrinėjamos galimybės naudoti elektroninį ūkių registrą, kurį būtų galima susieti IAKS. Pagal šį projektą taip pat siekiama į IAKS integruoti mechanizuoto / tiksliojo ūkininkavimo duomenis. Tačiau tam trukdo tam tikros kliūtys, pavyzdžiui, ūkių technikos skirtumai ir nepakankama standartizacija.
81 Gauti individualių duomenų politikos analizės tikslais gali būti sudėtinga, o teisinės arba techninės naudojimosi komercine informacija politikos analizės tikslais sistemos nėra. Per vieną tyrimą66 nustatyta, kad ūkininkai nenoriai dalijasi duomenimis, pavyzdžiui, dėl rizikos, kad duomenimis gali būti pasidalyta kitais tikslais, nepakankamai aišku, ką reiškia „asmens duomenys“, ir apskritai pastebimas bendras „pasipriešinimas modernioms duomenų platformų technologijoms“. 2023–2027 m. BŽŪP laikotarpiu ūkininkams teikiamos ūkių konsultavimo paslaugos turės apimti ir skaitmenines technologijas67.
82 Toliau pateiktoje 13 diagramoje apibendrinami pagrindiniai Komisijai tenkantys su duomenimis susiję uždaviniai ir mūsų įvertinimas, kurie iš tų uždavinių buvo išspręsti.
83 Nagrinėdami panašios ne ES taikomos praktikos dokumentus, analizavome tris ES nepriklausančias šalis: Australiją, Japoniją ir JAV. Šios šalys viešai skelbia informaciją apie modernių duomenų technologijų integravimą į žemės ūkį. Kai kurios šių šalių iniciatyvų aprašytos 7 langelyje.
7 langelis. Ne ES taikomos praktikos pavyzdžiai
Australija
Duomenų bazėje FLAD-BLADE68, remiantis dominuojančiomis klimato sąlygomis (pavyzdžiui, kritulių kiekiu ir temperatūra), prekių kainomis ir ūkių specifika (pavyzdžiui, vieta ir dydžiu), prognozuojama ūkių lygmens žemės ūkio gamyba. Iš šios duomenų bazės galima surinkti ūkių lygmens informaciją iš esmės apie kiekvieno Australijos ūkio gamybą ir finansinius rezultatus69.
Taip pat pažymėtina, kad Australijos Sandraugos mokslo ir pramonės mokslinių tyrimų organizacija (angl. Australia’s Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation) tyrė konfidencialios kompiuterijos naudojimo galimybes siekiant pagerinti prieigą prie ūkių lygmens duomenų politikos arba mokslinių tyrimų tikslais, kartu išsaugant duomenų konfidencialumą ir saugumą. Konfidenciali kompiuterija – tai naujas, sklandžiai veikiantis metodas duomenų šaltiniams susieti tyrimų tikslais ir jiems analizuoti. Šis metodas gali padėti atrasti naujų sąsajų tarp duomenų šaltinių, kartu išsaugant duomenų konfidencialumą70.
Japonija
Japonijos institucijos sukūrė Bendradarbiavimo žemės ūkio duomenų srityje platformą (angl. Agricultural Data Collaboration Platform arba WAGRI)71. Platforma koordinuojami žemės ūkio srities duomenys, jais dalijamasi ir jie teikiami. Šiuos duomenis sudaro viešieji duomenys, pavyzdžiui, apie žemės ūkio paskirties žemės vietą ir plotą, taip pat meteorologinė informacija. Ateityje planuojama įtraukti konsoliduotus ūkininkų, žemės ūkio technikos gamintojų, IRT pardavėjų ir kitų subjektų duomenis ir, naudojantis didžiaisiais duomenimis, optimizuoti žemės ūkio gamybos valdymą.
JAV
„Crop-CASMA“ (pasėlių būklės ir dirvožemio drėgmės analitikos programa) yra internete veikianti geoerdvinių duomenų taikomoji programa. Naudojantis šia programa, pagal nuotolinio stebėjimo būdu surinktus geoerdvinius rodyklės duomenis galima vertinti JAV pasėlių augimo ir dirvožemio drėgmės sąlygas72.
Išvados ir rekomendacijos
84 Tikrinome, ar Komisija, analizuodama bendrą žemės ūkio politiką (BŽŪP), tinkamai išnaudoja duomenis ir duomenų analitikos galimybes. BŽŪP sudaro daug sudėtingų, tarpusavyje susijusių tikslų. Nustatant, ar politikos priemonės yra aktualios ir efektyviai padeda siekti tų tikslų, reikalingi įvairių šaltinių – tiek vidaus, tiek išorės – duomenys ir informacija.
85 Nustatėme, kad, nors Komisija naudoja nemažai duomenų apie ekonominius, aplinkos apsaugos, klimato ir socialinius aspektus, kai kuriose srityse dabartiniai duomenys ir priemonės nesuteikia informacijos apie tam tikrus svarbius aspektus, apie kuriuos žinoti reikia, kad politika būtų kuriama remiantis išsamia informacija (16–53 dalys). Siekdama esamus duomenis išnaudoti geriau, Komisija ėmėsi keleto iniciatyvų (57–69 dalys), tačiau be to, kad duomenis vėluojama surinkti (41 dalis), esama ir kitų kliūčių (76–81 dalys).
86 Pagrindinės kliūtys pagal duomenų rinkimo ir tvarkymo etapus:
- duomenys nėra renkami: pavyzdžiui, duomenys apie ūkių sąnaudas (pavyzdžiui, panaudotą cheminių ir necheminių pesticidų kiekį, mineralinių / organinių trąšų kiekį ir tai, kokiems pasėliams jie naudoti), duomenys apie ūkininkavimo praktiką, darančią poveikį aplinkai (žr. 3 lentelę, 42–45 dalis);
- duomenys neprieinami: ūkių lygmens informacija kaupiama, valdoma ir saugoma valstybių narių vietos integruotose administracinėse ir kontrolės sistemose (IAKS), prie kurių Komisija turi ribotą prieigą (žr. 27–29 dalis);
- duomenys pernelyg apibendrinti: Komisija iš valstybių narių dažniausiai gauna apibendrintus duomenis, todėl sumažėja galimybių juos vertingai panaudoti (žr. 2 lentelę, 47 dalį);
- ribotos galimybės jungti duomenų šaltinius, pavyzdžiui, dėl to, kad nėra bendro identifikatoriaus (žr. 24 dalį).
87 Todėl Komisija apie atskaitos scenarijų arba politikos poveikį, pavyzdžiui, ūkininkų pajamų, gaunamų ne iš ūkių, aplinkos apsaugos / praktikos ir socialinės bei ekonominės plėtros srityse žino iš dalies. Šios duomenų prieinamumo spragos daro poveikį kai kurių vertinimų (žr. 39–47 dalis) ir poveikio vertinimų (žr. 48–53 dalis) įrodymų kokybei.
1 rekomendacija. Sukurti išskaidytų iš IAKS gaunamų duomenų naudojimo sistemą
Komisija turėtų sukurti techninę ir administracinę dalijimosi išskaidytais IAKS duomenimis (ne tik tais, kurie yra reikalingi metinėms veiksmingumo rengti) politikos stebėsenai vykdyti, vertinti ir galiausiai formuoti ir jų pakartotinio panaudojimo sistemą. Šiuo atžvilgiu reikėtų laikytis efektyvumo principų, kad paramos gavėjams ir valstybėms narėms tektų kuo mažesnė administracinė našta ir jos patirtų kuo mažiau išlaidų.
Terminas: 2024 m.
2 rekomendacija. Daugiau išnaudoti ir plėtoti politikos poreikius atitinkančius duomenų šaltinius
Komisija turėtų pašalinti per 2014–2020 m. BŽŪP vertinimus ir BŽŪP po 2020 m. poveikio vertinimą nustatytas duomenų spragas:
- daugiau išnaudoti esamus duomenų šaltinius (pavyzdžiui, administracinius duomenis, statistinių tyrimų duomenis, „Copernicus“ duomenis), apsvarstyti galimybę naudoti naujus duomenų šaltinius arba derinti jau esamus šaltinius;
- išnagrinėti galimybę naudoti pakaitinius rodiklius arba netiesioginius duomenų šaltinius, kai tiesioginiais duomenų šaltiniais naudotis pagrindiniams rodikliams arba aspektams įvertinti neįmanoma, ir
- įvertinti galimybę plačiau naudoti ūkių mašinų duomenis.
Terminas: 2025 m.
88 Komisijos žemės ūkio ir kaimo plėtros generalinis direktoratas yra sudaręs susitarimą su Jungtiniu tyrimų centru dėl duomenų analizės ir dėl tyrimo, kaip geriau išnaudoti esamus duomenis. Remdamasi šiuo susitarimu, Komisija BŽŪP analizuoti naudoja pažangią kiekybinę analizę ir modelius. Tačiau Žemės ūkio ir kaimo plėtros generalinis direktoratas nenaudoja didžiųjų duomenų metodų teksto analitikos, teksto duomenų gavybos arba automatizuoto duomenų surinkimo tikslais. Rankiniu būdu atliekamas ir daug laiko užimančias procedūras gali būti naudinga pakeisti automatizuotomis priemonėmis (žr. 19 dalį, 25 dalį ir 2 langelį).
89 Visoje ES vykdoma keletas iniciatyvų, kurių kai kurios finansuojamos ES lėšomis pagal programą „Horizontas 2020“ arba kitas programas. Pagal jas nagrinėjamos galimybės modernizuoti duomenis ir IT priemones BŽŪP formavimo, stebėsenos ir vertinimo tikslais. Pagal kai kurias iš tų iniciatyvų tam tikrų rezultatų sąveikumo srityje jau pasiekta ir suformuluoti nauji, išsamesni rodikliai. Projektų įgyvendinimas yra skirtingai pažengęs į priekį, pagal kai kuriuos projektus gali būti sprendžiami panašūs klausimai, tik skirtingais aspektais (70–75 dalys). Komisija dar nenustatė, kuriuos elementus būtų galima pradėti naudoti BŽŪP tikslais.
90 Todėl Komisija turi nemažai galimybių į esamas IT sistemas ir (arba) kitus automatizuoto informacijos tvarkymo IT sprendimus integruoti ekonomiškai efektyvią pažangią analitiką ir su tuo susijusias priemones (pavyzdžiui, vietoj rankiniu būdu atliekamų procedūrų arba procedūrų, kurių neįmanoma atkartoti) ir vykdydama politikos analizę geriau išnaudoti duomenų išteklius (pavyzdžiui, padidinti duomenų tvarkymo rezultatus).
Šią ataskaitą priėmė I kolegija, vadovaujama Audito Rūmų narės Joëlle Elvinger, 2022 m. gegužės 18 d. Liuksemburge.
Audito Rūmų vardu
Klaus-Heiner Lehne
Pirmininkas
Priedas. Kai kurie Komisijos duomenų srities veiksmai ir užmojai
- Užbaigta - Per anksti vertinti arba vėluojama mažiau negu metus - Vėluojama daugiau negu metus
Tema / uždavinys | Šaltinis | Užmojis / veiksmas | Tikslas / paskirtis | Terminas | Įgyvendinimo būklė | Tolesni žingsniai ir jų tvarkaraštis |
---|---|---|---|---|---|---|
Europos žemės ūkio statistikos modernizavimas | 2020 m. ir vėlesnio laikotarpio žemės ūkio statistikos strategija | Naujasis Integruotos ūkių statistikos pagrindų reglamentas įsigalioja ne vėliau kaip 2018 m. | Užtikrinti, kad Europos ūkių struktūros tyrimai būtų tęsiami, taip užtikrinant laiko eilučių duomenų nuoseklumą, bet kartu patenkinant naujus ir naujai iškylančius ūkių lygmens duomenų poreikius. | 2018 m. | Reglamentas (ES) Nr. 2018/1091 įsigaliojo 2018 m. rugpjūčio mėn. | Žemės ūkio surašymas vyko 2020 m., kitas duomenų rinkimo etapas vyks 2023 m. |
Pagrindų reglamentas dėl žemės ūkio sąnaudų ir produkcijos statistikos (ŽŪSPS) įsigalioja iki 2022 m. | Suderinti ir geriau integruoti statistiką apie žemės ūkio sąnaudas ir produkciją (pavyzdžiui, pasėlius ir gyvulius, pesticidus, maistines medžiagas, žemės ūkio kainas); atsižvelgti į naujų duomenų poreikius; užtikrinti, kad surinktus duomenis būtų lengviau palyginti. | 2022 m. | Komisija priėmė pasiūlymą (COM(2021) 37) 2021 m. vasario mėn., šiuo metu vyksta teisėkūros procesas. | Pagal pagrindų reglamentą Komisija pradės teisėkūros procedūras dėl įgyvendinimo ir deleguotųjų aktų. | ||
Pradėti teisėkūros procedūras dėl deleguotųjų ir įgyvendinimo aktų, susijusių su ŽŪSPS pagrindų reglamentu. | Apibrėžti ŽŪSPS duomenų rinkinius. | 2021 m. | Įgyvendinimo aktus bus galima priimti, kai teisėkūros institucijos priims pagrindinį teisės aktą. Numatoma pagrindinio teisės akto priėmimo data: 2022 m. | Šiuo metu numatoma, kad įgyvendinimo reglamentai bus priimti 2022–2023 m. | ||
Reglamentas, kuriuo keičiamas Reglamentas Nr. 138/2004 dėl žemės ūkio ekonominių sąskaitų | Įtraukti regionines (NUTS2) ekonomines sąskaitas | 2021 m. | Susitarimas pasiektas, bet dar nepriimtas | |||
Duomenų analitikos technologijos | Komunikatas: Suderintas dirbtinio intelekto planas (COM(2018) 795). ir 2021 m. peržiūra (COM(2021) 205) |
Komisija ir valstybės narės ketina visoje Europoje kurti pasaulyje pirmaujančius dirbtiniu intelektu grindžiamų produktų bei paslaugų bandymų ir eksperimentų centrus. | Siekiant optimizuoti investicijas ir išvengti dubliavimosi ar alternatyvių pastangų, turėtų būti sukurtas nedidelis skaičius visiems suinteresuotiesiems subjektams visoje Europoje atvirų didelio masto pavyzdinių infrastruktūros objektų, kurie specializuotųsi DI srityje. | 2020 m. | Bandymų ir eksperimentų žemės ūkio maisto produktų srityje DI priemonė yra įtraukta į Skaitmeninės Europos programos 2021–2022 m. darbo programą. Kvietimas teikti pasiūlymus buvo paskelbtas 2022 m. I ketv. (Pastaba: Skaitmeninės Europos programą įgyvendinti bendrai vėluojama) |
|
Dalijimasis duomenimis / duomenų atvėrimas | Komunikatas: Europos duomenų strategija (COM/2020/66) | Komisija įvertins patirtį, įgytą taikant suinteresuotųjų subjektų dalijimosi žemės ūkio duomenimis pagal sutartinius susitarimus elgesio kodeksą, be kita ko, atsižvelgdama į dabartinę ūkiams skirtų skaitmeninių sprendimų rinką ir jų reikalavimus, susijusius su duomenų prieinamumu ir naudojimu. | Parengiamieji veiksmai kuriant žemės ūkio duomenų erdvę. | 2020 m. III–IV ketv. | Termino nesilaikyta. Įstaiga, kuri tuo užsiims, dar turi būti įsteigta. Kvietimas teikti pasiūlymus dėl koordinuotų ir paramos veiksmų (parengiamuosius veiksmus pradėta vykdyti 2021 m. pabaigoje, jie bus baigti vykdyti 2022 m. vasario mėn., o pasiūlymus įvertinti, sutartis sudaryti ir projektus pradėti įgyvendinti numatoma 2022 m.). (Pastaba. Skaitmeninės Europos programą įgyvendinti bendrai vėluojama) |
Koordinuotų ir paramos veiksmų rezultatais bus remiamasi toliau įgyvendinant veiksmus, kurie bus finansuojami pagal Skaitmeninės Europos programos antrąją darbo programą. |
Komisija·kartu su suinteresuotaisiais subjektais ir valstybių narių organizacijomis įvertins šiuo metu veikiančias, be kita ko, programos „Horizontas 2020“ lėšomis finansuojamas žemės ūkio duomenų erdves ir priims sprendimą dėl ES pozicijos. | Parengiamieji veiksmai kuriant žemės ūkio duomenų erdvę. | 2020 m. IV ketv. – 2021 m. I ketv. | Termino nesilaikyta. Įstaiga, kuri tuo užsiims, dar turi būti įsteigta. (Pastaba: Skaitmeninės Europos programą įgyvendinti bendrai vėluojama) |
Koordinuotų ir paramos veiksmų rezultatais bus remiamasi toliau įgyvendinant veiksmus, kurie bus finansuojami pagal Skaitmeninės Europos programos antrąją darbo programą. | ||
Pradėti procedūrą dėl įgyvendinimo akto dėl didelės vertės duomenų rinkinių priėmimo. | Atverti pagrindinius viešojo sektoriaus duomenų rinkinius inovacijoms, leisti jais naudotis visoje ES nemokamai, kompiuterių skaitomu formatu ir per standartizuotas taikomųjų programų sąsajas (angl. Application Programming Interfaces arba API). | 2021 m. I ketv. | 2022 m. vasario mėn. duomenimis, dėl akto projekto Komisijoje tebevyksta diskusijos. | Viešos konsultacijos – 2022 m. | ||
Suderinto dirbtinio intelekto plano 2021 m. peržiūra | Sukurti žemės ūkio duomenų erdvę. | Padidinti žemės ūkio sektoriaus tvarumo rezultatus ir konkurencingumą tvarkant ir analizuojant gamybos ir kitus duomenis, kad ūkių lygmeniu būtų galima taikyti tiksliai ūkiams pritaikytus gamybos metodus. | 2024 m. | Pernelyg anksti vertinti. | ||
Mažinti susiskaidymą ir galimą administracinę naštą | Komunikatas: Ilgalaikė ES kaimo vietovių vizija: stipresnės, sujungtos, atsparios ir klestinčios kaimo vietovės iki 2040 m. (COM(2021) 345) | Toliau gerinti duomenų apie kaimo vietoves rinkimą ir analizę | 2022 m. | Pernelyg anksti vertinti Centras bus įsteigtas Teritorinės politikos žinių centro struktūroje. |
Pirmąsias kaimo vietovių duomenų platformos rodiklių suvestines preliminariai numatyta parengti 2022 m. pabaigoje. | |
Analizuojant politiką naudoti tinkamus duomenis | BŽŪP reformos ir Žaliojo kurso sąsajų analizė (SWD(2020) 93) | Komisija pateiks pasiūlys teisės aktus, kad ŪADT būtų pertvarkytas į Ūkių tvarumo duomenų tinklą. | Taip pat rinkti duomenis apie „Nuo ūkio iki stalo“ tikslus ir kitus tvarumo rodiklius, visapusiškai laikantis duomenų apsaugos taisyklių. | Konkretaus termino nėra | Konkretaus termino nėra. Komisija planuoja pristatyti pasiūlymą dėl teisėkūros procedūra priimamo akto 2022 m. II ketv. | |
Poveikio vertinimas, pridėtas prie pasiūlymų dėl teisėkūros procedūra priimamų aktų dėl BŽŪP po 2020 m. (SWD(2018) 301) | Reikėtų geriau išnaudoti naujus duomenų šaltinius, pavyzdžiui palydovų stebėsenos duomenis („Copernicus“), didžiųjų duomenų sprendimus ir bendradarbiauti su konkrečiais duomenų teikėjais. | Sumažinti ūkiams ir administracinėms institucijoms tenkančią naštą, bet kartu pagerinti politikoje naudojamų įrodymų bazę. | Konkretaus termino nėra | Žemės ūkio plotų stebėjimo sistema (ŽŪPSS) veiks pagal BŽŪP po 2020 m. ŽŪPSS tikslais bus naudojami programos „Copernicus“ palydovų „Sentinel“ ir kitų bent lygiaverčių duomenų šaltinių duomenys, pavyzdžiui, nuotraukos su geoerdvinėmis žymomis, ortografiškai pakoreguotos ir (arba) labai aukštos erdvinės raiškos nuotraukos. | Netaikoma, procesas tęstinis be konkretaus galutinio termino. | |
AGRI GD informacijos valdymas | AGRI GD 2021–2022 m. duomenų valdymo darbo programa | Pritaikyti organizacijos duomenų valdymo principus pagrindiniams AGRI GD duomenų ištekliams. | Įgyvendinti organizacijos duomenų strategiją. | 2021 m. sausio mėn. – 2024 m. gruodžio mėn. | Pernelyg anksti vertinti. ISAMM duomenų politikos vertinimas užbaigtas. | Pradėtas AGRIVIEW vertinimas, po jo bus vykdomas ŪADT vertinimas. |
AGRI GD duomenis plačiau skleisti per Žemės ūkio produktų duomenų portalą. | 2021 m. sausio mėn. – 2022 m. gruodžio mėn. | Pernelyg anksti vertinti. AGRI GD dėl portalo yra parengęs daugiametį planą. |
||||
Skatinti ir įgalinti dalijimąsi duomenimis ir duomenų analitiką AGRI GD:
|
Skatinti ir įgalinti dalijimąsi duomenimis | 2021 m. kovo mėn. – 2022 m. gruodžio mėn. | Pernelyg anksti vertinti. Paskelbti šalies duomenys analitinių faktų suvestinių forma. |
Ketv. = ketvirtis
Šaltinis: Audito Rūmai, remiantis Komisijos dokumentais ir interviu.
Akronimai ir santrumpos
ATLAS– Žemės ūkio sąveikumo ir analizės sistema
CATS– (Clearance of Accounts Audit Trail System) Sąskaitų patvirtinimo audito sekos sistema
CROP-CASMA– (Crop Condition and Soil Moisture Analytics) Pasėlių būklės ir dirvožemio drėgmės analitikos programa
FaST– (Farm Sustainability Tool for Nutrients) Ūkių tvarumo priemonė maisto medžiagų naudojimui valdyti
GEPP– geoerdvinė paraiška dėl paramos
IAKS– Integruota administravimo ir kontrolės sistema
IFM-CAP– (Individual Farm Model for the Common Agricultural Policy) Individualaus ūkio modelis bendroje žemės ūkio politikoje
ISAMM– (Information System for Agricultural Market Management) Žemės ūkio rinkos valdymo informacinė sistema
IŪS– integruota ūkių statistika
LUCAS– (Land Use/Land Cover Area Frame Survey) Žemės dangos ir žemės naudojimo statistinis tyrimas
MEF4CAP– (Monitoring and Evaluation Frameworks for the Common Agricultural Policy) bendrai žemės ūkio politikai skirtos stebėsenos ir vertinimo sistemos
NIVA– (New IACS Vision in Action) Praktinio naujos IAKS vizijos įgyvendinimo projektas
SEN4CAP– (Sentinels for the Common Agricultural Policy) „Sentinel“ duomenų naudojimas bendroje žemės ūkio politikoje
SFC– Fondų valdymo sistema
ŪADT– Ūkių apskaitos duomenų tinklas
ŪTDT– Ūkių tvarumo duomenų tinklas
ŽSIS– Žemės sklypų identifikavimo sistema
ŽŪPSS– Žemės ūkio plotų stebėjimo sistema
ŽŪSPS– žemės ūkio sąnaudų ir produkcijos statistika
Terminų žodynėlis
Didieji duomenys– didėjančios apimties (angl. volume), spartos (angl. velocity) ir įvairovės (angl. variety) duomenų rinkiniai: šiuos tris „V“ kriterijus atitinkantys didieji duomenys dažnai būna labai nestruktūruoti.
Duomenys– konkretūs, objektyvūs faktai, matavimų arba stebėjimo duomenys, kuriuos reikia tvarkyti norint gauti informacijos.
Duomenų analitika– mokslas apie duomenų analizę naudojant sisteminius kompiuterijos metodus įžvalgoms gauti.
Duomenų analizė– duomenų rinkimas, modeliavimas ir nagrinėjimas siekiant gauti įžvalgų, kurios padėtų priimti sprendimus.
Duomenų bazė– struktūruotas duomenų rinkinys, saugomas elektroniniu formatu, kurį galima peržiūrėti ir iš kurio galima surinkti duomenis.
Duomenų ištekliai– subjektui priklausanti IT sistema, taikomoji programa arba duomenų bazė.
Duomenų spraga– bet kurie trūkstami duomenys, kurie yra reikalingi tam tikram tikslui pasiekti.
Erdviniai duomenys– duomenys apie konkrečią vietovę arba geografinę teritoriją ir jos natūralius arba joje sukurtus ypatumus.
Gilusis mokymasis– dirbtinio intelekto technologija, leidžianti mokyti programinės įrangos sistemas naudojant milijonus pavyzdžių.
Nestruktūruoti duomenys– originaliu formatu saugoma į iš anksto apibrėžtas kategorijas nesuskirstyta ir nesugrupuota informacija, kurią dėl to dažnai būna sudėtingiau analizuoti. Ją gali sudaryti tiek kiekybinė, tiek kokybinė informacija, pavyzdžiui, nuotraukos, tekstas, datos, e. pašto adresai arba skaičiai.
Pakartotinis duomenų panaudojimas– tai, kokia apimtimi vienam tikslui surinktus duomenis galima paprastai panaudoti kitam tikslui.
Pažangioji analitika– aukštųjų technologijų metodų, pavyzdžiui, prognozuojamojo modeliavimo ir mašinų mokymosi metodų, naudojimas didiesiems duomenims analizuoti.
Sąveikumas– sistemos gebėjimas palaikyti ryšį ir dirbti su kitomis sistemomis, be kita ko, keičiantis duomenimis.
Struktūruoti duomenys– standartizuota kiekybinė informacija, sudaryta pagal iš anksto nustatytą duomenų struktūrą, dėl kurios ją lengviau analizuoti.
Žemės dangos ir žemės naudojimo statistinis tyrimas (LUCAS)– reguliariai ir darniai visose ES valstybėse narėse vykdomas tyrimas vietoje siekiant surinkti informaciją apie tai, kaip naudojama žemė, kas joje auginama, įskaitant tiriamojo dirvožemio analizę.
Komisijos atsakymai
Audito grupė
Specialiosiose ataskaitose Audito Rūmai pateikia savo auditų, susijusių su ES politika ir programomis arba su konkrečių biudžeto sričių valdymo temomis, rezultatus. Audito Rūmai audito užduotis atrenka ir nustato taip, kad jos turėtų kuo didesnį poveikį, atsižvelgdami į neveiksmingumo ar neatitikties teisės aktams riziką, susijusių pajamų ar išlaidų lygį, būsimus pokyčius ir politinį bei viešąjį interesą.
Šį veiklos auditą atliko Audito Rūmų narės Joëlle Elvinger vadovaujama I audito kolegija „Tvarus gamtos išteklių naudojimas“. Auditui vadovavo Audito Rūmų narė Joëlle Elvinger, jai padėjo užduoties vadovė Liia Laanes, užduoties vadovės pavaduotojas Dimitrios Maniopoulos, kabineto vadovė Ildikó Preiss, kabineto atašė Paolo Pesce ir Charlotta Törneling, pagrindinis vadybininkas Emmanuel Rauch, auditorė ir duomenų mokslininkė Claudia Albanese, auditorė ir grafikos dizainerė Marika Meisenzahl, auditorius Michał Szwed, kalbinę pagalbą teikė Mark Smith.
Galinės išnašos
1 Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 39 straipsnis.
2 „Better Regulation Toolbox“, 2021 m., p. 20.
3 Höchtl, J., Parycek, P. ir Schöllhammer, R., „Big data in the policy cycle:Policy decision making in the digital era“,Journal of Organizational Computing and Electronic Commerce, 2016 m., 26(1–2), p. 147–169.
4 EBPO, „Digital Opportunities for Better Agricultural Policies“, 2019 m., OECD Publishing, p. 13.
5 C(2016) 6626, Komunikatas „Data, Information and Knowledge Management at the European Commission“.
8 Reglamento (ES) Nr. 1306/2013 110 straipsnis.
9 „Better Regulation Toolbox“, p. 20.
10 Aiškinamasis memorandumas, COM(2016) 786.
11 Reglamento (ES) Nr. 1306/2013 68 straipsnis.
12 Reglamento (ES) Nr. 1306/2013 67–78 straipsniai.
13 „Digitalisation of European reporting, monitoring and audit“, EPRS. 2021 m. rugsėjis.
14 „NIVA roadmap for IACS transformation“, p. 24.
15 Pagal projektus NIVA ir IoF2020 parengta medžiaga, projektų ATLAS ir DEMETER dokumentai; „Digitalisation of European reporting, monitoring and audit“, EPRS, 2021 m. rugsėjo mėn.
16 AGRI GD metinė veiklos ataskaita, 2 priedas, p. 25.
17 Žr. mūsų Specialiąją ataskaitą 04/2020 „Naujų vaizdo technologijų naudojimas bendros žemės ūkio politikos stebėjimui: apskritai daroma nuosekli pažanga, bet klimato ir aplinkos stebėjimo srityje ji lėtesnė“.
18 Ten pat, 2 rekomendacija.
19 Tarybos reglamentas 79/65/EEB.
20 Ūkių apskaitos duomenų tinklas.
21 Evaluation Helpdesk, „Best Use of FADN for the Assessment of RDP Effects on Fostering the Competitiveness in Agriculture“, 2021 m., p. 9.
22 Komisija, „EU Farm Economics Overview based on 2015 (and 2016) FADN data“, 2018 m., p. 5.
23 „Better Regulation Guidelines“, p. 6 ir 26.
24 „Better Regulation Toolbox“, p. 572.
25 Reglamento (ES) Nr. 1306/2013 110 straipsnis.
26 „Better Regulation Guidelines“, p. 45.
27 Dėl kaimo plėtros – Įgyvendinimo reglamento (ES) Nr. 808/2014 IV priedas.
28 „Better Regulation Toolbox“, VIII skyrius, 68 priemonė.
29 SWD(2021) 115, p. 20.
30 Dumangane, M. ir kt., „An Evaluation of the CAP impact: a discrete policy mix analysis“, 2021 m.
31 „Evaluation support study on „viable food production“, p. 30–32.
32 Reglamento (ES) Nr. 1306/2013 II priedas.
33 Specialioji ataskaita 13/2020 „Biologinė įvairovė žemės ūkio paskirties žemėje: BŽŪP indėlis nesustabdė padėties blogėjimo“, 48–50 dalys.
34 „Evaluation of the impact of the CAP on habitats, landscapes, biodiversity“, Santrauka, 2019 m.
35 Specialioji ataskaita 05/2020 „Tausus augalų apsaugos produktų naudojimas: ribota pažanga vertinant ir mažinant rizikas“.
36 Ten pat.
37 „Evaluation on impact of the CAP on territorial development of rural areas“.
39 „Evaluation support study on the impact of the CAP on territorial development of rural areas“, 2020 m.
40 „Evaluation support study on the impact of the CAP on territorial development of rural areas“, 2020 m.
41 SWD(2021) 394 ir „Evaluation support study on the impact of the CAP on territorial development of rural areas: socioeconomic aspects“; specialioji ataskaita 10/2021 „Lyčių aspekto integravimas į ES biudžetą: laikas pereiti nuo žodžių prie veiksmų“, 90 dalis.
42 „Better Regulation Guidelines“, p. 10.
44 Nuomonės 07/2018 2 dalis.
45 Audito Rūmų specialioji ataskaita 10/2021 „Lyčių aspekto integravimas į ES biudžetą: laikas pereiti nuo žodžių prie veiksmų“, 89 ir 90 dalys.
46 Specialioji ataskaita 10/2018 „Ūkininkams skirta bazinės išmokos schema – veiklos požiūriu schema įdiegta, bet jos poveikis supaprastinimui, geresniam pagalbos skirstymui ir pagalbos dydžio konvergencijai ribotas“, 3 rekomendacija.
47 Hill, B. ir Dylan Bradley, B. (2015) „Comparison of farmers’ income in the EU Member States“. Europos Parlamentui parengtas tyrimas.
48 Duomenų apie kitą pelningą veiklą rinkinys (ef_oga_main).
49 Hansen, H. ir Forstner, B. (2021), „A differentiated look at the economic situation of German farmers“, pranešimas, skirtas 27-ajam „OECD Network for Farm Level Analysis“ susitikimui.
50 SWD(2018) 301, p. 51.
51 „Better Regulation Toolbox“, p. 363.
52 SWD(2017) 96, vertinimas, pridedamas prie dokumento „Strategy for Agricultural Statistics 2020 and beyond and subsequent potential legislative scenarios“.
54 C(2021) 7914 final, „Annex to the Commission Implementing Decision on the financing of the Digital Europe Programme and the adoption of the multiannual work programme for 2021–2022“, p. 54.
55 „EU Code of conduct on agricultural data sharing by contractual agreement“.
57 Veiksmų gairės: ŪADT pertvarkymas į Ūkių tvarumo duomenų tinklą (ŪTDT).
58 Poppe, K., Vrolijk, H., Dolman, M., ir Silvis, H., 2016, „FLINT – Farm-level Indicators for New Topics in policy evaluation: an introduction“, Studies in Agricultural Economics, 118, p. 116–122.
59 Galutinė projekto FLINT suvestinė ataskaita.
60 Veiksmų gairės: ŪADT pertvarkymas į Ūkių tvarumo duomenų tinklą (ŪTDT).
61 SWD(2018) 301, I dalis, p. 51.
62 Pavyzdžiui, žr. „Strategy for agricultural statistics for 2020 and beyond“, p. 8, 12 ir 16–17.
63 Poppe, K. J. ir Vrolijk, H.C.J. (2019), „How to measure farm income in the era of complex farms“, dokumentas parengtas pristatyti 171-ajame Europos žemės ūkio ekonomistų asociacijos (EAAE) seminare.
64 Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2021/2286.
65 Punt, T. ir Snijkers, G., „Exploring precision farming data: a valuable new data source? A first orientation“, 2020 m. 2019 m. UNECE seminare apie statistinių duomenų rinkimą pristatytas dokumentas „Nauji šaltiniai ir naujos technologijos“.
66 Projektas „Internet of Food and Farm 2020“: „Policy Recommendations from IoF2020“.
67 Reglamento (ES) Nr. 2021/2115 15 straipsnis.
68 „Agricultural Data Integration Project“.
69 Hughes, N. ir kt. (2020 m.), „The Agricultural Data Integration Project“, ABARES tyrimo ataskaita, Kanbera.
70 „Digital Opportunities for Better Agricultural Policies“, 2019 m., EBPO.
Kontaktas
EUROPOS AUDITO RŪMAI
12, rue Alcide De Gasperi
1615 Luxembourg
LUXEMBOURG
Tel. +352 4398-1
Užklausos: eca.europa.eu/lt/Pages/ContactForm.aspx
Interneto svetainė: eca.europa.eu
Twitter: @EUAuditors
Daug papildomos informacijos apie Europos Sąjungą yra internete. Ji prieinama per portalą Europa (https://europa.eu).
Liuksemburgas: Europos Sąjungos leidinių biuras, 2022
ISBN 978-92-847-8288-8 | ISSN 1977-5725 | doi:10.2865/363037 | QJ-AB-22-014-LT-N | |
HTML | ISBN 978-92-847-8258-1 | ISSN 1977-5725 | doi:10.2865/369018 | QJ-AB-22-014-LT-Q |
AUTORIŲ TEISĖS
© Europos Sąjunga, 2022 m.
Europos Audito Rūmų pakartotinio naudojimo politika nustatyta Audito Rūmų sprendime Nr. 6–2019 dėl atvirųjų duomenų politikos ir pakartotinio dokumentų naudojimo.
Jeigu nenurodyta kitaip (pavyzdžiui, atskiruose pranešimuose dėl autorių teisių), ES priklausantis Audito Rūmų turinys yra licencijuojamas pagal Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0) licenciją. Todėl paprastai pakartotinis naudojimas yra leidžiamas, jeigu tai tinkamai pažymima ir nurodomi bet kokie padaryti pakeitimai. Tie asmenys, kurie pakartotinai naudoja Audito Rūmų turinį, neturi iškreipti pirminės prasmės ar minties. Audito Rūmai nėra atsakingi už bet kokius pakartotinio naudojimo padarinius.
Būtina gauti papildomą leidimą, jei tam tikrame turinyje vaizduojami privatūs asmenys, pavyzdžiui, Audito Rūmų darbuotojų nuotraukose, arba jame pateikiami trečiųjų asmenų kūriniai.
Gavus tokį leidimą, juo panaikinamas ir pakeičiamas pirmiau minėtas bendrasis leidimas ir jame aiškiai nurodomi bet kokie naudojimo apribojimai.
Siekiant naudoti ar atgaminti turinį, kuris nepriklauso ES, gali reikėti prašyti leidimo tiesiogiai iš autorių teisių turėtojų:
1, 4, 8, 11 diagramos: Freepik Company S.L. Visos teisės saugomos.
Logotipo 12 diagrama: Visos teisės saugomos.
Programinei įrangai ar dokumentams, kuriems taikomos pramoninės nuosavybės teisės, pavyzdžiui, patentams, prekių ženklams, registruotiems dizainams, logotipams ir pavadinimams, Audito Rūmų pakartotinio naudojimo politika netaikoma.
Europos Sąjungos institucijų europa.eu domeno svetainėse pateikiamos nuorodos į trečiųjų asmenų svetaines. Audito Rūmai jų nekontroliuoja, todėl raginame peržiūrėti jose pateiktą privatumo ir autorių teisių politiką.
Audito Rūmų logotipo naudojimas
Audito Rūmų logotipas negali būti naudojamas be išankstinio Audito Rūmų sutikimo.
Kaip susisiekti su ES
Asmeniškai
Visoje Europos Sąjungoje yra šimtai Europe Direct informacijos centrų. Artimiausio centro adresą rasite svetainėje https://europa.eu/european-union/contact_lt
Telefonu arba el. paštu
Europe Direct tarnyba atsakys į jūsų klausimus apie Europos Sąjungą. Su šia tarnyba galite susisiekti:
- nemokamu numeriu: 00 800 6 7 8 9 10 11 (kai kurie operatoriai už šiuos skambučius gali imti mokestį),
- šiuo standartiniu numeriu: +32 22999696 arba
- elektroniniu paštu svetainėje https://europa.eu/european-union/contact_lt
Kaip rasti informacijos apie ES
Internetas
Informacijos apie Europos Sąjungą visomis oficialiosiomis ES kalbomis galima rasti svetainėje Europa (https://europa.eu/european-union/index_lt)
ES leidiniai
Nemokamų ir mokamų ES leidinių galite atsisiųsti arba užsisakyti https://op.europa.eu/lt/publications. Jeigu jums reikia daugiau nemokamų leidinių egzempliorių, kreipkitės į Europe Direct arba į vietos informacijos centrą (žr. https://europa.eu/european-union/contact_lt)
ES teisė ir susiję dokumentai
Norėdami susipažinti su ES teisine informacija, įskaitant visus ES teisės aktus nuo 1951 m. visomis oficialiosiomis kalbomis, apsilankykite svetainėje EUR-Lex (https://eur-lex.europa.eu)
ES atvirieji duomenys
ES atvirųjų duomenų portale (https://data.europa.eu/lt) galima susipažinti su ES duomenų rinkiniais. Duomenis galima nemokamai parsisiųsti ir pakartotinai naudoti tiek komerciniais, tiek nekomerciniais tikslais.