Vyrų ir moterų lygybė yra pagrindinė Europos Sąjungos vertybė, įtvirtinta dar 1957 m. Romos sutartyje, kurioje buvo nustatytas vienodo darbo užmokesčio už vienodą darbą principas. Nuo to laiko ES toliau kovoja su diskriminacija dėl lyties. Šiandien Europa yra viena saugiausių ir teisingiausių vietų moterims pasaulyje.

Tačiau vis dar reikia kovoti už moterų teises ir jas ginti. Nors Europoje moterims turėtų būti užtikrinama lygybė, įgalėjimas ir saugumas, vis dar yra gerokai per daug moterų, kurios negali pasinaudoti šiomis teisėmis. Statistiniai duomenys rodo, kad per mažai moterų užima su sprendimų priėmimu susijusias pareigas politikos ir verslo srityse, be to, visoje ES moterys vis dar uždirba vidutiniškai 16 proc. mažiau nei vyrai. Tebėra plačiai paplitę smurtas dėl lyties ir priekabiavimas.

KOKIŲ VEIKSMŲ IMASI ES?

ES siekia, kad moterys darbo vietoje turėtų tokias pačias galimybes kaip ir vyrai, pavyzdžiui, galėtų gauti vienodą darbo užmokestį, taip pat padėti tiek vyrams, tiek moterims išlaikyti geresnę darbo ir kitų gyvenimo sričių pusiausvyrą. Kitas svarbus prioritetas – sustabdyti smurtą prieš moteris ir mergaites ir skatinti lyčių lygybę ES ir visame pasaulyje. ES taip pat skatina vyrų ir moterų lygybę skiriant į su sprendimų priėmimu susijusias pareigas. Europos Komisijos veiksmai visose šiose srityse pagrįsti strategine veikla siekiant lyčių lygybės 2016–2019 m.

GALIMYBĖS ĮSIDARBINTI IR DARBO UŽMOKESTIS

Vyrų ir moterų darbo užmokesčio skirtumas

Daug moterų vis dar nėra visapusiškai ekonomiškai nepriklausomos. Daugelis jų susiduria su dalyvavimo darbo rinkoje kliūtimis ir yra atsakingos už artimųjų priežiūrą – tai kelios iš priežasčių, dėl kurių moterys paprastai dirba mažiau nei vyrai ir prasčiau apmokamuose sektoriuose, daro daugiau karjeros pertraukų ir yra rečiau arba ne taip greitai skiriamos į aukštesnes pareigas. Tačiau ES yra pasiryžusi užtikrinti moterims vienodas su vyrais galimybes užimtumo srityje ir vienodą su vyrais darbo užmokestį.

2017 m. 66,5 proc. 20–64 m. moterų ES turėjo darbą, palyginti su 62,1 proc. 2010 m. Vyrų užimtumo lygis buvo 78 proc. 2017 m. ir 75,1 proc. 2010 m. Vyrų ir moterų vienodo darbo užmokesčio principas įtvirtintas ES sutartyse ir lyčių lygybės darbo rinkoje taisyklėse, tačiau visose valstybėse narėse tebėra sunku užtikrinti, kad šios taisyklės būtų tinkamai taikomos.

Vyrų ir moterų darbo užmokesčio skirtumas

2017 m. ES pateikė veiksmų planą, kaip panaikinti vyrų ir moterų darbo užmokesčio skirtumą. Tame plane nagrinėjami tokie klausimai, kaip stereotipai ir darbo bei asmeninio gyvenimo pusiausvyra, o vyriausybės, darbdaviai ir profesinės sąjungos raginami imtis veiksmų, siekiant užtikrinti, kad moterų darbo užmokestis būtų nustatomas sąžiningai.

VEIKSMAI, KURIŲ ES IMASI LYČIŲ LYGYBEI IR PROFESINIO BEI ASMENINIO GYVENIMO PUSIAUSVYRAI GERINTI

Profesinio ir asmeninio gyvenimo pusiausvyra

Lyčių lygybės klausimas aktualus ne tik moterims, bet ir vyrams. Tai pagrindinis klausimas įgyvendinant Europos socialinių teisių ramstį, kuriuo siekiama užtikrinti, kad vyrai ir moterys visose srityse turėtų vienodas sąlygas ir galimybes, įskaitant dalyvavimą darbo rinkoje, įdarbinimo sąlygas ir karjeros perspektyvas.

2014 m. ES priimta direktyva nustatyta, kad didelės į biržos sąrašus įtrauktos bendrovės privalo skelbti informaciją apie savo bendrovių valdybos narius, susijusią su jų įvairovės politika, pavyzdžiui, apie jų amžių, lytį ir išsilavinimą bei profesinę patirtį.

Tačiau gyvenime svarbu ne tik darbas ir pinigai. Išlaikyti pusiausvyrą tarp darbo, pakankamų pajamų ir laiko sau bei savo šeimai svarbu tiek moterims, tiek vyrams.

Europos Komisijos profesinio ir asmeninio gyvenimo pusiausvyros iniciatyva ES lygmeniu įgyvendinamas ramsčio vienodo požiūrio principas ir įtvirtinamos naujos arba stiprinamos jau esamos teisės, siekiant padėti išlaikyti vyrų ir moterų prisiimamos atsakomybės už artimųjų priežiūrą pusiausvyrą ir taip remti moterų užimtumą. Šios teisės susijusios su tėvyste, tėvystės ir slaugos atostogomis, taip pat lanksčiomis darbo sąlygomis tėvams ir slaugytojams.

Iniciatyvoje taip pat numatytas priemonių rinkinys, kuriuo siekiama padėti valstybėms narėms apsaugoti besilaukiančias darbuotojas ir šeimos nario priežiūros atostogų išeinančius asmenis, kad jie nebūtų atleidžiami iš darbo, gerinti priežiūros paslaugas ir šalinti antriesiems šeimoje uždirbantiems asmenims kylančias ekonomines paskatas nedirbti.

Vyrams ir moterims gali kilti skirtingų sveikatos problemų. ES trečiąja sveikatos programa siekiama užtikrinti, kad nepriklausomai nuo lyties žmonės turėtų vienodas galimybes išlaikyti gerą sveikatos būklę ir gauti kokybiškas sveikatos priežiūros paslaugas.

KAIP ES PADEDA MOTERIMS DARBO APLINKOJE

ES įvairiose išlaidų programose ir politikos srityse atsižvelgia į konkrečius moterų poreikius, be to, Europos socialinis fondas kasmet padeda milijonams su įvairiais sunkumais susiduriančių žmonių lengviau gauti darbą.

Konkretūs veiksmai padėti moterims įsidarbinti apima perkvalifikavimo ir įgūdžių tobulinimo schemas. Fondas taip pat sudaro sąlygas moterims grįžti į darbą po karjeros pertraukos, pavyzdžiui, teikiama kokybiška vaikų priežiūra ir asmeninės konsultacijos, taip pat didinamas darbdavių informuotumas apie sunkumus, su kuriais susiduria moterys. Europos socialinis fondas remia projektus jūsų šalyje. Daugybė sėkmingų jo iniciatyvų iš tiesų keičia žmonių gyvenimą.

ES regionuose finansuojamais projektai moterims teikiama naujų galimybių – sudaromos sąlygos gauti finansavimą, prie individualių poreikių pritaikytą paramą ar konsultacijas, kad moterys galėtų pradėti savo verslą. Sužinokite, kokios programos ir projektai įgyvendinami jūsų šalyje ar regione.

Platforma „WEgate“ yra vieno langelio principu veikianti sistema, skirta moterims, norinčioms pradėti ar išplėsti savo verslą. Šioje platformoje pateikiama informacijos apie mokymą, mentorystę, konsultacijas ir tinklaveiką. Taip pat galite pasidomėti, kaip ES paskolos ir rizikos kapitalas gali padėti jums įkurti arba išplėsti savo įmonę.

Be to, ES imasi veiksmų, kad paskatintų moteris dalyvauti skaitmeniniame sektoriuje, paneigdama stereotipus, prisidėdama prie skaitmeninių įgūdžių ugdymo ir mokymo ir skatindama daugiau moterų verslininkių vykdyti veiklą šiame sektoriuje. 2018 m. sukurtas Europos moterų skaitmeniniame sektoriuje tinklas, kad skaitmeniniame sektoriuje veiklą vykdančios mergaitės ir moterys galėtų palaikyti ryšius ir bendradarbiauti plėtodamos idėjas ir dalindamosi šioje srityje įgyta patirtimi. Apie 20 technologijų bendrovių taip pat įsipareigojo užtikrinti įtraukią darbo kultūrą bei aplinką ir išlaikyti lyčių pusiausvyrą.

ES taip pat yra pasiryžusi panaikinti lyčių skirtumus mokslinių tyrimų ir inovacijų srityje. Pavyzdžiui, pagal programą „Horizontas 2020“ mokslinių tyrimų organizacijoms ir universitetams padedama įgyvendinti lyčių lygybės planus. Kiekvienais metais ES apdovanojimas moterims novatorėms įteikiamas ne tik puikių rezultatų pasiekusioms tyrėjoms ir novatorėms, bet ir sėkmės lydimoms verslininkėms. ES taip pat imasi veiksmų moterų užimtumui didinti kituose sektoriuose, pavyzdžiui, transporto sektoriuje.

KOVA SU SMURTU PRIEŠ MOTERIS

KOVA SU SMURTU PRIEŠ MOTERIS

Kiekvienas žmogus turi teisę gyventi nepatirdamas smurto. Vis dėlto smurto prieš moteris ir mergaites problema aktuali visame pasaulyje. Daugelyje šalių ši problema tampa dar opesnė dėl požiūrio į aukas: 2016 m. „Eurobarometro“ apklausa atskleidė, kad kai kuriose ES šalyse smurtas prieš moteris vis dar laikomas priimtinu ir netgi pateisinamu. Dauguma prekybos žmonėmis aukų, apie kurias buvo pranešta ES, yra moterys ir mergaitės. ES kovos su prekyba žmonėmis teisės aktuose nustatyti įsipareigojimai priimti su lyčių aspektu susijusias priemones, kartu numatytos politikos priemonės ir finansinės programos, skirtos valstybėms narėms remti.

Visos ES valstybės narės ir pati Europos Sąjunga pasirašė Europos Tarybos konvenciją dėl smurto prieš moteris ir smurto šeimoje prevencijos ir kovos su juo (dar vadinamą Stambulo konvencija). Šia konvencija šalys įpareigojamos užtikrinti prevenciją ir laikyti nusikaltimu visas smurto formas, ginti aukas ir vykdyti nusikaltimų vykdytojų baudžiamąjį persekiojimą.

ES kampanija NON.NO.NEIN vyrai ir moterys skatinami kovoti su smurtu prieš moteris. ES, įgyvendindama Teisių, lygybės ir pilietiškumo programą, taip pat finansuoja kovos su smurtu dėl lyties ir paramos smurto aukoms projektus.

Pasaulio mastu 2017 m. ES ir Jungtinės Tautos, siekdamos panaikinti visas smurto prieš moteris ir mergaites formas, pradėjo įgyvendinti iniciatyvą „Spotlight“. ES parėmė šią iniciatyvą skirdama 500 mln. EUR.

LYGYBĖS SKATINIMAS IR TEISIŲ GYNIMAS

Jūs turite teises ir galite imtis veiksmų, jei manote, kad jos buvo pažeistos. Daugiau informacijos apie tai, kaip nediskriminavimo ir vienodo požiūrio principai taikomi jūsų šalyje, galite gauti susisiekę su atitinkamu nacionaliniu nariu, priklausančiu Europos nacionalinių lygybės įstaigų tinklui, kuris buvo sukurtas siekiant skatinti vienodai taikyti ES teisę šiose srityse.

Europos Komisija kasmet skelbia išsamią lyčių lygybės padėties ES ataskaitą. Europos Sąjungos Teisingumo Teismo sprendimai atlieka svarbų vaidmenį skatinant vyrų ir moterų lygybę, užtikrinant, kad ES teisė būtų vienodai aiškinama ir taikoma visose ES šalyse.

Europos lyčių lygybės institutas remia valstybių narių ir ES pastangas skatinti ir užtikrinti vienodas vyrų ir moterų galimybes visoje Europoje ir už jos ribų. Instituto lyčių lygybės indekse apžvelgiama padaryta pažanga. Europos Komisija remia Europos pilietinės visuomenės organizacijų tinklus, pavyzdžiui, „European Women’s Lobby“, „Women Against Violence Europe“, Darbo su smurtaujančiais šeimoje asmenimis Europos tinklą ir END FGM Europos tinklą. Šios organizacijos glaudžiai bendradarbiauja su ES institucijomis moterų teisių bei vyrų ir moterų lygybės klausimais, be to, jos gali padėti jums susisiekti su susijusiomis organizacijomis jūsų šalyje.

PAŽANGA UŽTIKRINANT MOTERŲ DALYVAVIMĄ POLITIKOJE IR PRIIMANT SPRENDIMUS

ES stengiasi padėti moterims pramušti stiklo lubas verslo ir politikos srityse. Tai daroma bendradarbiaujant su vyriausybėmis, įmonėmis, profesinėmis sąjungomis ir nevyriausybinėmis organizacijomis, siekiant visoje ES plėtoti ir vykdyti veiklą, kuria, renkant ir skleidžiant informaciją ir skatinant gerąją patirtį, siekiama užtikrinti lyčių pusiausvyrą vyresniojoje vadovybėje.

2019 m. gruodžio mėn. Ursula von der Leyen tapo pirmąja Europos Komisijos pirmininke moterimi. 2019 m. lapkričio mėn. Christine Lagarde pradėjo eiti Europos Centrinio Banko vadovės pareigas ir tapo pirmąja ECB pirmininke moterimi. Emily O’Reilly yra Europos ombudsmenė, ji nagrinėja skundus dėl netinkamo administravimo ES institucijose.

Taisyklės, kuriomis reglamentuojamas užimtumas ES institucijose, įskaitant taisykles dėl darbo užmokesčio, turi būti taikomos nediskriminuojant dėl lyties. Darbuotojai turi teisę į vaiko priežiūros arba šeimos nario priežiūros atostogas. Europos Komisijoje nėra diskriminacijos samdant darbuotojus ar skiriant juos eiti aukštesnes pareigas, darbuotojams užtikrinama pagarbi ir lanksti darbo aplinka. Be to, Komisija yra parengusi strategiją, kaip skatinti darbuotojų profesinio ir asmeninio gyvenimo pusiausvyrą ir gerovę.

Europos Komisijos pirmininkė ir narės moterys

Europos Komisijos pirmininkė ir narės moterys: Margrethe Vestager Europe Fit for Digital Age / Executive Vice-President of the European Commission; Věra Jourová Values and Transparency / Vice-President of the European Commission; Dubravka Šuica Democracy and Demography / Vice-President of the European Commission; Mariya Gabriel Innovation, Research, Culture, Education and Youth; Elisa Ferreira Cohesion and Reforms; Stella Kyriakides Health; Helena Dalli Equality; Ylva Johansson Home Affairs; Adina Vălean Transport; Jutta Urpilainen International Partnerships; Kadri Simson Energy.

Ursula von der Leyen, Europos Komisijos Pirmininkė | Margrethe Vestager (vykdomoji Komisijos pirmininko pavaduotoja), Prie skaitmeninio amžiaus prisitaikiusi Europa | Věra Jourová (pirmininko pavaduotoja), Vertybės ir skaidrumas | Dubravka Šuica (pirmininko pavaduotoja), Demokratija ir demografija | Mariya Gabriel, Inovacijos, moksliniai tyrimai, kultūra, švietimas ir jaunimas | Elisa Ferreira, Sanglauda ir reformos | Stella Kyriakides, Sveikata | Helena Dalli, Lygybė | Ylva Johansson, Vidaus reikalai | Adina Vălean, Transportas | Jutta Urpilainen, Tarptautinė partnerystė | Kadri Simson, Energetika

Buvęs Europos Komisijos Pirmininkas J.-C. Junckeris taip pat nustatė tikslą užtikrinti, kad iki jo kadencijos pabaigos 2019 m. ne mažiau kaip 40 proc. Europos Komisijos vidurinės ir aukštesnės grandies vadovų būtų moterys. 2019 m. spalio mėn. 41 proc. visų vadovų buvo moterys, palyginti su 30 proc. 2014 m.

Po Europos Parlamento rinkimų moterų narių skaičius šiek tiek padidėjo iki rekordinio 39,4 proc. lygio. Septyniose valstybėse narėse moterys gavo 50 proc. ar daugiau vietų: Danijoje, Latvijoje, Liuksemburge, Maltoje, Slovėnijoje, Suomijoje ir Švedijoje.

A volunteer accompanies persons with mental disabilities to an animal petting zoo.

GYVENIMO KOKYBĖS GERINIMAS VISAME PASAULYJE

Europos Sąjunga siekia gerinti mergaičių ir moterų gyvenimo kokybę visame pasaulyje, įgyvendindama politikos priemones, visų pirma – Lyčių lygybės ir moterų įgalėjimo programą. Pagal šią programą ES siekia remti šalis partneres, ypač besivystančias, plėtros ir kaimynines šalis, kad jos pasiektų faktinių rezultatų lyčių lygybės srityje, kaip numatyta programos veiksmų plane.

ES toliau siekia lyčių lygybės vystomojo bendradarbiavimo srityje, šiam klausimui teikdama pirmenybę politiniuose dialoguose ir dialoguose politikos klausimais su šalimis partnerėmis. Pavyzdžiui, vykdydama derybas dėl prekybos su Čile ES pirmą kartą pateikė pasiūlymą dėl nuostatų, susijusių su prekyba ir lyčių lygybe.

Taikant ES dvejopą metodą pagrindinis dėmesys skiriamas lyčių aspekto integravimui ir su lyčių aspektu susijusiems veiksmams įvairiose srityse: pajėgumų stiprinimui besivystančiose šalyse, paramai moterų organizacijoms ir informacijos apie lyčių lygybę platinimui rengiant gaires, dalijantis geriausia patirtimi ir didinant informuotumą.

Be to, ES praskynė kelią deryboms dėl lyčių lygybės tikslų įtraukimo į JT Darnaus vystymosi darbotvarkę iki 2030 m. Šiais tikslais visų pirma siekiama panaikinti smurtą prieš moteris, pripažinti neapmokamą priežiūrą ir darbą namų ūkyje ir visiems užtikrinti lytinę ir reprodukcinę sveikatą bei teises. Be to, aiškiai įsipareigojama integruoti lyčių aspektą į visus darnaus vystymosi tikslus, uždavinius ir rodiklius.

ES ir jos valstybės narės taip pat yra įsipareigojusios įtraukti svarbų lyčių aspektą į visas savo politikos kryptis ir praktikos rūšis, susijusias su besivystančiomis šalimis. Tai daroma įgyvendinant 2017 m. Europos konsensusą dėl vystymosi. Vieni pagrindinių tikslų – stiprinti dialogą politikos klausimais, siekiant įgalėti moteris ir mergaites, skatinti jų svarbų vaidmenį įgyvendinant pokyčius ir imtis daugiau tikslinių veiksmų siekiant lyčių lygybės.

Per pastaruosius dvejus metus ES suteikė apsaugos ir priežiūros paslaugų, susijusių su moterų lytinių organų žalojimo praktika, daugiau kaip 1,5 mln. mergaičių ir moterų. Pasiektas rezultatas – 3 000 bendruomenių, kuriose gyvena 8,5 mln. žmonių, viešai paskelbė atsisakančios tokios praktikos.

ES taip pat pripažįsta visame pasaulyje už savo teises kovojančių moterų nuopelnus. Grupuotės „Islamo valstybė“ prievartą patyrusioms Nadiai Murad ir Lamiyai Aji Bashar bei už mergaičių švietimą kovojančiai Pakistano aktyvistei Malalai Yousafzai įteikta Europos Parlamento įsteigta Sacharovo premija.

Be to, šalys kandidatės, siekiančios tapti ES narėmis, privalo visapusiškai įgyvendinti pagrindinį vyrų ir moterų lygybės principą ir imtis veiksmų, kad įtrauktų šios srities ES teisės aktus į savo struktūras. Tai ir toliau yra prioritetinis plėtros proceso klausimas.

Šis leidinys parengtas 24 kalbomis ir tokiais formatais:

PDF PRINT
  • Europos Komisija
  • Komunikacijos generalinis direktoratas
  • Piliečių informavimas
  • 1049 Bruxelles/Brussel
  • BELGIQUE/BELGIË