Specialioji ataskaita
Nr.20 2017

ES finansuojamos paskolų garantijų priemonės – rezultatai teigiami, tačiau reikia tiksliau apibrėžti paramos gavėjus ir veiklą koordinuoti atsižvelgiant į nacionalines schemas

Apie ataskaitą: Šioje ataskaitoje nagrinėjama, ar ES paskolų garantijomis suteikiant mažesnėms įmonėms daugiau galimybių gauti finansavimą, prisidedama prie šių įmonių augimo ir inovacijų. Nustatėme, kad paskolų garantijų priemonė padėjo paramą gavusioms įmonėms sparčiau augti: didinti turtą, pardavimą, darbuotojų skaičių ir našumą. Tačiau MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ atveju nepakankamas dėmesys buvo skirtas įmonėms, kurios vykdo didelį pažangos potencialą turinčią inovacinę veiklą. Be to, daugeliui įmonių priemonė iš tikrųjų nebuvo būtina. Nors su vertinimu susijusi veikla pagerėjo, vis dar išlieka tam tikrų trūkumų. Pateikiame rekomendacijų Europos Komisijai, kaip tiksliau nukreipti pagal priemones teikiamą paramą perspektyvioms įmonėms, negalinčioms gauti finansavimo, ir novatoriškesnėms įmonėms. Mes taip pat atkreipiame dėmesį į išlaidų veiksmingumo svarbą, kadangi panašios priemonės valstybėse narėse jau yra.

Šis leidinys yra paskelbtas 23 kalbomis ir šiuo formatu:
PDF
PDF General Report

Santrauka

Dėl paskolų garantijų mažosioms ir vidutinėms įmonėms

I

Beveik 20 metų teikdama paskolų garantijas ES padėjo Europos mažosioms ir vidutinėms įmonėms naudotis skolų finansavimu. Garantijos teikiamos finansų tarpininkams, tikintis, kad jie teiks daugiau paskolų perspektyvioms įmonėms, kurioms kitu atveju paskolą gauti būtų sudėtinga. Siekdama padėti šioms įmonėms, ES teikia lėšas dviem centralizuotai valdomoms garantijų priemonėms, o pagal sanglaudos politiką bendrai finansuoja panašias nacionalinių arba regioninių valdžios institucijų taikomas priemones. Be to, valstybės narės turi savo pačių nacionaliniu arba regionų lygmeniu finansuojamas garantijų priemones.

Kaip vykdėme auditą

II

Daugiausia dėmesio skyrėme dviem centralizuotai valdomoms ir šiuo metu naudojamoms priemonėms – MVĮ garantijų priemonei „InnovFin“, kuri yra skirta mokslinių tyrimų ir inovacijų įmonėms, ir paskolų garantijų priemonei. Numatoma, kad 2014–2020 m. laikotarpiu galimiems paskolų nuostoliams ir šių priemonių valdymo – valdymo funkcijos perduotos Europos investicijų fondui – išlaidoms padengti iš ES biudžeto bus skirta 1,78 milijardo eurų (o pridėjus papildomas Europos strateginių investicijų fondo lėšas, ši suma padidės iki 3,13 milijardų eurų).

III

Analizavome, ar ES paskolų garantijomis suteikiant mažesnėms įmonėms daugiau galimybių gauti finansavimą, prisidedama prie šių įmonių augimo ir inovacijų.

IV

Mūsų auditoriai lankėsi paskolų garantijų priemonės finansų tarpininkų įmonėse (Čekijoje, Rumunijoje ir Jungtinėje Karalystėje) ir MVĮ garantijų priemonės „InnoFin“ finansų tarpininkų įmonėse (Vokietijoje ir Švedijoje), taip pat lankėsi Graikijos komerciniuose bankuose ir valdžios institucijose. Jie taip pat analizavo atsitiktine tvarka sudarytą 50 paskolų, kurioms taikytos abiejų priemonių garantijos, imtį, telefonu apklausė 46 įmones, gavusias paramą pagal MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“.

Ką nustatėme

V

Palyginti su ankstesne patirtimi, garantijų priemonės pradėjo veikti greitai. Nors skiriamas ES finansavimas labai padidėjo, atliktas rinkos poreikių vertinimas apėmė ne visas priemones, tad neišsiaiškinta, kaip šiomis priemonėmis reikėtų reaguoti į tuos poreikius, o Komisija kol kas pateikė tik labai nedaug ankstesnių paskolų garantijų priemonių veiksmingumo įrodymų. Nors dabartinių priemonių vertinimo tvarka pagerėjo, kai kurie trūkumai nepašalinti, pavyzdžiui, trūksta duomenų, kad būtų galima įvertinti poveikį inovacinei veiklai, nedaug dėmesio skirta schemų analizei akademiniais tyrimais. Komisija taip pat turėjo nepakankamai patvirtinamųjų įrodymų, kad galėtų vykdyti derybų procesą dėl užmokesčio su Europos investicijų fondu.

VI

Pagrindinis paskolų garantijų priemonės ir iki jos galiojusių priemonių tikslas – skatinti augimą. Iš ekonometrinių duomenų matyti, jog paskolų garantijomis pasiekta, kas buvo numatyta. Jos padėjo paramą gavusioms įmonėms sparčiau augti: didinti turtą, pardavimą, darbuotojų skaičių ir našumą. Didesnį poveikį pajuto tos įmonės, kurioms be garantijos paskolą gauti greičiausiai būtų buvę sudėtinga. Tai turi svarbių padarinių apibrėžiant paramos pagal schemas gavėjus.

VII

Tačiau pastebėjome, kad ir pagal dabartines, ir pagal ankstesnes priemones mūsų imtyje didelei daliai paramą gavusių įmonių nebūtų buvę sunku gauti finansavimą, todėl joms garantuotos paskolos nebuvo reikalingos. Skolinimas įmonėms, kurios negalėjo gauti finansavimo, buvo ypač didelis tarpininkaujant privačiojo sektoriaus finansiniams tarpininkams pagal MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“. Garantijomis naudojasi ir finansavimą galinčios gauti įmonėms, pavyzdžiui, mokėdamos mažesnes palūkanų normas. Tačiau palūkanų normų sumažinimas yra ribotas ir patiriamos išlaidos. Be to, remiant įmones, kurios gali gauti komercines paskolas, atsiranda ES priemonių konkurencijos su privačiuoju sektoriumi rizika.

VIII

Pagal MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“ dėmesį ketinta sutelkti į įmones, kurios vykdo didelį pažangos potencialą turinčius mokslinius tyrimus ir inovacinę veiklą. Tačiau du trečdaliai į mūsų imtį įtrauktų įmonių plėtoja standartinius produktus ar standartinius procesus arba apskritai nevykdo jokių inovacijų. Taip pat pastebėjome didžiulį skirtumą tarp privačiojo ir viešojo sektorių tarpininkų: viešojo sektoriaus tarpininkai daug tiksliau dėmesį sutelkia į žinioms imlius sektorius, kitaip tariant, sektorius, kuriuose inovacijų tikimybė yra didžiausia. Būtent šioje srityje Europa atsilieka.

Rekomendacijos

IX

Pateikiame įvairių rekomendacijų, kaip tiksliau nukreipti pagal priemones teikiamą paramą perspektyvioms įmonėms, negalinčioms gauti finansavimo. MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ atveju šios įmonės turėtų būti novatoriškesnės.

X

Kadangi yra įvairių ES finansuojamų garantijų priemonių ir kadangi jos padidėjo, rekomenduojame Komisijai parengti ankstesnių ir dabartinių garantijų priemonių vertinimą ir galimų po jų taikysimų priemonių ex ante vertinimą, taip pat nuodugniai ir išsamiai išanalizuoti rinkos poreikius bei išlaidų efektyvumą. Atliekant vertinimą, taip pat reikėtų nustatyti, kaip centralizuotai valdomomis priemonėmis būtų galima geriausiai reaguoti į rinkos poreikius, užtikrinus koordinavimą su nacionaliniu ir regionų lygmeniu finansuojamomis ir ES struktūrinių fondų lėšomis bendrai finansuojamomis priemonėmis bei panašiomis vien nacionalinių ir regioninių valdžios institucijų finansuojamomis priemonėmis.

XI

Taip pat rekomenduojame Komisijai patobulinti savo vertinimo sistemą.

Įvadas

Priemonės, kuriomis mažesnėms įmonėms suteikiama daugiau galimybių gauti finansavimą

01

Mažosios ir vidutinės įmonės1 (MVĮ, toliau taip pat vadinama – mažesnės įmonės) dažnai minimos kaip svarbi Europos ekonomikos augimą, inovacijas ir konkurencingumą didinanti jėga, taip pat kaip pagrindinis socialinės integracijos veiksnys. Laikomasi nuomonės, kad bankai ir finansinės rinkos vis dėlto nepakankamai tenkina finansinius mažesnių įmonių poreikius, dėl to ribojamos jų investicijos ir augimas. Pagrindinis paskolų garantijų siekis – pakeisti šią padėtį, skatinant skolintojus teikti daugiau kreditų ir kreditus teikti geresnėmis sąlygomis. Suteikdama garantiją, trečioji šalis įsipareigoja sumokėti visą paskolos gavėjo skolą arba jos dalį, jeigu paskolos gavėjas pats negali jos grąžinti.

02

Europos Komisija mano, kad vien iš paskolų ir garantijų susidedančios finansinės priemonės yra „sumanus būdas finansuoti realiąją ekonomiką ir skatinti augimą bei užimtumą“2. Todėl finansinės priemonės naudojamos įvairiose ES biudžeto dalyse:

  1. centralizuotai valdomos finansinės priemonės finansuojamos iš įvairioms sritims, pavyzdžiui, moksliniams tyrimams, įmonėms ir pramonei, švietimui ir kultūrai, skiriamų biudžeto lėšų. Komisija tiesiogiai dalyvauja planuojant ir plėtojant šias priemones, jų investavimo strategijas ir ES indėlį į jas. Sprendimą nustatyti tokias priemones, remdamosi Komisijos pasiūlymu, priima biudžeto valdymo institucijos (t. y. Europos Parlamentas ir Taryba);
  2. pasidalijamojo valdymo3 būdu valdomos ir sanglaudos politikos srityje naudojamos finansinės priemonės daugiausia finansuojamos iš Europos regioninės plėtros fondo, kiek mažesne apimtimi – iš Europos socialinio fondo (toliau šie du fondai vadinami struktūriniais fondais), Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai ir Europos žuvininkystės fondo. 2014–2020 m. programavimo laikotarpiu finansines priemones taip pat galima finansuoti iš Sanglaudos fondo. Kiekviena priemonė privalo būti įgyvendinama pagal vadovaujančiosios institucijos valdomą veiksmų programą. Vadovaujančioji institucija atsakinga už finansinės priemonės struktūrą ir priima sprendimą dėl jos finansinio dydžio.
03

2014–2020 m. laikotarpiu dvi pagrindinės centralizuotai valdomos priemonės, kurias Komisija naudoja siekdama padėti Europos mažesnėms įmonėms pasinaudoti skolų finansavimu yra:

  1. paskolų garantijų priemonė pagal Įmonių konkurencingumo ir mažųjų bei vidutinių įmonių programą4; ir
  2. MVĮ garantijų priemonė „InnovFin“ pagal programą „Horizontas 2020“5.
04

Šios dvi priemonės skiriasi savo politikos tikslais. Paskolų garantijų priemonės paskirtis – padėti mažesnėms įmonėms, kurioms sunku gauti skolų finansavimą, nes su jomis siejama didelė rizika arba šioms įmonėms nepakanka turimo užstato6. MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ paskirtis – padėti įmonėms, kurių pagrindinė veikla yra susijusi su inovacijomis ir (arba) moksliniais tyrimais bei technologine plėtra ir kuriose dirba mažiau negu 500 darbuotojų.

05

Ankstesnės prieš šias priemones galiojusios priemonės buvo:

  1. MVĮ garantijų priemonė, kuri buvo įgyvendinama 1998–2013 m. laikotarpiu7. Ja siekta panašaus tikslo, ji buvo panašios finansinės struktūros kaip paskolų garantijų priemonė; ir
  2. rizikos pasidalijimo priemonė8, pradėta įgyvendinti 2012 m. kaip bandomasis projektas, panaši į MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“.

Veikimo struktūra

06

Europos Komisijai tenka bendra atsakomybė už šias centralizuotai valdomas garantijų priemones. Atsakomybę sudaro tai, kad teikiamas programos pasiūlymas, metinės darbo programos, įgyvendinimo ataskaitos ir atliekamas vertinimas. Tačiau įgyvendinimo funkcijas už sutartą atlygį pagal delegavimo susitarimą patikėta vykdyti Europos investicijų fondui (EIF).

07

EIF atrenka finansų tarpininkus (pavyzdžiui, komercinius bankus, nacionalines plėtros institucijas arba savitarpio garantijų institucijas) ir savo vardu pasirašo susitarimus su jais. Tarpininkai teikia paskolas įmonėms patys arba išduoda garantijas kitiems paskolas įmonėms teikiantiems finansų tarpininkams. Jeigu įmonė nevykdo paskolos įsipareigojimų, EIF padengia dalį tarpininko nuostolių taip, kaip nustatyta garantijų susitarime.

08

EIF veda paskolų, kurioms tarpininkai nusprendė taikyti garantijas, sąrašą ir stebi, kaip tarpininkai laikosi garantijų susitarimų. EIF taip pat reguliariai praneša Komisijai apie priemonių įgyvendinimo pažangą.

Finansiniai susitarimai

09

EIF iš dalies garantuoja paskolas, kurias tarpininkai teikia mažosioms įmonėms (paskolų portfelis). Taip siekiama skatinti finansų tarpininkus plėsti skolinimą mažesnėms įmonėms. Todėl EIF ir tarpininkų garantijų susitarimuose nustatyta, kad tarpininkai turi padidinti skolinimą taip, kad jis viršytų nustatytą slenkstinę ribą. Slenkstinė riba nustatoma tokiame lygyje, kurį tarpininkas būtų pasiekęs be garantijų susitarimo, arba, jeigu tarpininkas anksčiau tokio pobūdžio paskolų neteikė, nustatoma nulinė slenkstinė riba. Pagal MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“ slenkstinė riba netaikoma.

10

Šios dvi priemonės skiriasi savo kredito rizikos aprėpties tikslais. Abiem atvejais EIF atlygina finansų tarpininkams ne daugiau kaip pusę nuostolių, patirtų dėl į jų portfelį įtrauktų individualių paskolų (t. y. didžiausia galima garantijos norma sudaro 50 %). Tačiau pagal paskolų garantijų priemonę susitarime nustatoma viršutinė visos kompensacijos riba (pagal garantijų susitarimus, pasirašytus iki 2016 m. gruodžio 31 d., viršutinė riba yra 4–20 % garantuotų paskolų portfelio sumos). Visus šią viršutinę ribą viršijančius nuostolius padengia tarpininkas. Kitaip tariant, EIF atlygina kiekvienos paskolos, kurios įsipareigojimai neįvykdomi, nuostolius pagal garantijos normą iki viršutinės ribos, o šią sumą paskui atlygina Komisija (ji vadinama ES įnašu). Kiekvienam tarpininkui nustatyta viršutine riba apribojama ES biudžetui tenkanti rizika. Pagal MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“ – priešingai – tokios viršutinės ribos nėra, o EIF privalo padengti visus nuostolius pagal susitarime nustatytą garantijos normą (dažniausiai 50 %) (žr. 1 diagramą).

1 diagrama.

Kredito rizikos draudimas pagal abi priemones

Pastaba: diagrama atspindi situaciją, kuomet faktinės išlaidos yra didesnės nei numatytos išlaidos.

Šaltinis: Europos Audito Rūmai.

11

Siekiant apriboti nuostolių sumą, kuri būtų padengta garantija pagal MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“ EIF teks mokėti labai dideles sumas, tarpininkai turi įsipareigoti išsaugoti būtiniausią savo portfelio paskolų kokybės lygį. Šis lygis apibrėžiamas pagal i) minimalų paskolų gavėjų kredito reitingą ir ii) kitus portfelio ypatumus. Be to, kadangi dalinės garantijos pagal paskolų garantijų priemonę suteikiamos nemokamai, tarpininkas turi mokėti garantijos mokestį, kurį sudaro 0,5 arba 0,8 % per metus (atsižvelgiant į paskolos gavėjo dydį) nuo negrąžintos pagal MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“ garantuotos sumos.

12

Kadangi pagal MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“ viršutinės ribos nėra, Komisija ir EIF susitarė pasidalyti su ja susijusią riziką, o EIF mokamas sutartas rizikos mokestis.

Naudojamos ES lėšos

13

Kaip parodyta 1 lentelėje, centralizuotai valdomoms paskolų garantijų priemonėms, kurios yra skirtos mažesnėms įmonėms, skiriami ES ištekliai ilgainiui didėjo.

1 lentelė.

Centralizuotai valdomų priemonių finansiniai duomenys (milijardais eurų)

Priemonė ir laikotarpis ES įnašas
(žr. 10 dalį)
Garantuota suma Tarpininkų paskolų portfelių, kuriems suteikta garantija, suma
(didžiausia portfelio suma)
(žr. 9 dalį)
Ankstesnės priemonės
1998–2000 m. MVĮ garantijų priemonė 0,14 2,40 6,17
2001–2006 m. MVĮ garantijų priemonė 0,27 4,68 10,22
2007–2013 m. MVĮ garantijų priemonė 0,64 7,34 14,40
2012–2013 m. rizikos pasidalijimo priemonė 0,27 1,13 3,18
Dabartinės priemonės(1)
2014–2020 m. MVĮ garantijų priemonė
  • Padėtis 2016 m. gruodžio 31 d.
6,71 13,67
(numatomas skolinimas įmonėms sudaro 18,90(2))
  • Numatoma situacija, kai bus iki galo panaudotas ES įnašas
0,72 7,31 14,89
(numatomas skolinimas įmonėms sudaro 20,59)
2014–2020 m. MVĮ garantijų priemonė „InnovFin“
  • Padėtis 2016 m. gruodžio 31 d.
4,08 8,65
(= numatomas skolinimas įmonėms)
  • Numatoma situacija, kai bus iki galo panaudotas ES įnašas
1,06 4,76 9,53
(= numatomas skolinimas įmonėms)
Iš viso dabartinių
priemonių

  • Padėtis 2016 m. gruodžio 31 d.
10,79 22,32
(numatomas skolinimas įmonėms sudaro 27,55)
  • Numatoma situacija, kai bus iki galo panaudotas ES įnašas
1,78 12,07 24,42
(numatomas skolinimas įmonėms sudaro 30,12)

(1)Data, iki kurios buvo galima pasirašyti garantijų susitarimus pagal ankstesnes priemones, praėjo. Pagal dabartines priemones garantijų susitarimus galima pasirašyti: pagal paskolų garantijų priemonę – iki 2021 m. birželio 30 d., pagal MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“ – iki 2022 m. birželio 30 d. Todėl, atsižvelgiant į padėtį 2016 m. gruodžio 31 d., garantuotos sumos ir paskolų portfelis yra susijęs su garantijų susitarimais, pasirašytais iki tos dienos.

(2)Numatomas skolinimas įmonėms yra didesnis už didžiausią portfelio sumą, nes ES garantija taip pat teikiama garantijų institucijoms, kurios pačios teikia dalies finansų tarpininkų teikiamų paskolų garantijas.

Šaltinis: Audito Rūmai, remdamiesi: Komisijos informacija apie priemones iki 2006 m., ES biudžete nuo 2007 m. priemonėms numatyta ES įnašo suma, EIF ataskaita apie padėtį 2016 m. gruodžio 31 d. ir Komisijos skaičiavimu esant numatomai padėčiai, kai bus panaudotas visas ES įnašas.

14

Tad tikimasi, kad 2014–2020 m. laikotarpiu iš ES biudžeto bus skirta 1,78 milijardo eurų būsimiems garantuoto portfelio nuostoliams ir priemonių valdymo išlaidoms padengti. 2016 m. gruodžio 31 d. duomenimis, vidutinis numatomas nuostolis pagal jau pasirašytus garantijų susitarimus sudarė 9 %9 (arba 0,98 milijardo eurų). Jis buvo didesnis negu pagal anksčiau galiojusias MVĮ garantijų priemones (1998–2000 m. vidutinis numatomas nuostolis sudarė 5,4 %, 2001–2006 m. – 5,1 %, o 2007–2013 m. – 6,8 %).

15

Pagal 1998–2000 m. MVĮ garantijų priemonę 52 % finansų tarpininkų patirti nuostoliai sudarė 90 % arba didesnę numatyto portfelio nuostolio dalį. Pagal 2001–2006 m. priemonę tokius nuostolius patyrė 53 % finansų tarpininkų. Atitinkamus duomenis apie 2007–2013 m. MVĮ garantijų priemonę teikti dar per anksti.

16

Pagal dabartines priemones (žr. 1 lentelę), 2016 m. gruodžio 31 d. duomenimis, tarpininkų, su kuriais sudarytos sutartys, paskolų portfelio (22,32 milijardo eurų) dalis, kuriai suteiktos garantijos, sudarė 10,79 milijardo eurų arba beveik 50 %. Numatoma, kad įmonėms iš viso bus paskolinta 27,55 milijardo eurų.

17

2015 m. sukurtas Europos strateginių investicijų fondas (ESIF)10. 2016 m. Komisija, Europos investicijų bankas (EIB) ir EIF nusprendė ES įnašą, skiriamą dviem centralizuotai valdomoms priemonėms, papildyti ESIF biudžeto ištekliais. Paskolų garantijų priemonė bus papildyta 0,55 milijardo eurų, o MVĮ garantijų priemonė „InnovFin“ – 0,88 milijardo eurų. Todėl bendri ES ištekliai padidės nuo 1,78 milijardo (žr. 1 lentelę) iki 3,13 milijardų eurų. 2017 m. liepos mėn. Komisijos ir EIF delegavimo susitarimai buvo koreguojami.

18

ES taip pat skyrė nemažai išteklių į pasidalijamojo valdymo sistemą įtrauktoms finansinėms priemonėms (žr. 2 dalį). 2017 m. kovo 31 d. duomenimis, faktinis ES įnašas į garantijų priemones 2007–2013 m. sudarė 2,5 milijardo eurų, o suteiktų paskolų suma – ne mažiau nei 18 milijardų eurų11. Komisija įvertino, kad ES įnašas, 2014–2020 m. laikotarpiu skirtas visų rūšių finansinėms priemonėms pagal pasidalijamojo valdymo sistemą, buvo daug didesnis negu 2007–2013 m. laikotarpiu. Tačiau iš naujausių kol kas turimų duomenų (2015 m. gruodžio 31 d.) su garantijų priemonėmis susijusių sumų kol kas negalima išskirti.

19

2007–2013 m. laikotarpiu ES (bendrai) finansuotų garantijų santykinė svarba išliko nedidelė, palyginti su visa valstybėse narėse suteiktų garantijų suma (išsamesni duomenys pateikti I priede). Tačiau, kadangi 2014–2020 m. šioms garantijų priemonėms skiriama daugiau biudžeto išteklių (žr. 13, 17 ir 18 dalis), numatoma, kad ši dalis padidės. Be to, 2007–2013 m. laikotarpiu vidutinis metinis skolinimas su ES garantija sudarė mažiau negu 0,5 % visų bankų paskolų MVĮ (tačiau skirtingose valstybėse narėse padėtis labai skiriasi) (išsamesni duomenys pateikti II priede).

Audito metodas

20

Audito tikslas buvo įvertinti, ar ES paskolų garantijomis prisidedama prie mažesnių įmonių augimo ir inovacijų, nes šioms įmonėms suteikiama daugiau galimybių gauti finansavimą. Todėl analizavome:

  1. ar dabartinės garantijų priemonės buvo tinkamai suplanuotos;
  2. ar paramos gavėjams būtų buvę sunku gauti paskolą be garantijos;
  3. ar garantijų priemonėmis pasiekti jų tikslai arba ar jos skirtos tiems gavėjams, kuriems ketinta; ir
  4. ar Komisijos vertinimo sistemoje pateikiama garantijų priemonių veiksmingumo įrodymų.
21

Kad galėtume išanalizuoti ilgalaikius rezultatus ir vertinimo sistemą, dėmesį ypač sutelkėme į 2001–2013 m. taikytas paskolų garantijų priemones. Analizuodami kitus aspektus, dėmesį sutelkėme į paskolų garantijų priemonę ir MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“.

22

Audito kriterijai buvo suformuluoti remiantis reglamentais, kuriais sukurtos šios priemonės, atitinkamais parengiamaisiais dokumentais, ankstesnėmis šiai sričiai aktualiomis Audito Rūmų ataskaitomis, Komisijos vidaus taisyklėmis ir procedūromis bei akademine literatūra. Kriterijai išsamiau paaiškinti įvairiose šios ataskaitos dalyse.

23

Renkant audito įrodymus:

  1. peržiūrėti atitinkami dokumentai;
  2. išanalizuota atsitiktinė 50 paskolų, kurioms suteiktos dviejų šiuo metu naudojamų priemonių garantijos, imtis, taip pat lankytasi trijų paskolų garantijų priemonės finansų tarpininkų įmonėse (Čekijoje, Jungtinėje Karalystėje ir Rumunijoje), dviejose MVĮ garantijų priemonės „InnoFin“ finansų tarpininkų įmonėse (Vokietijoje ir Švedijoje);
  3. telefonu apklausti 46 atsitiktinės imties galutiniai paramos pagal MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“ gavėjai (įskaitant septynis finansų tarpininkus Čekijoje, Ispanijoje, Prancūzijoje, Italijoje ir Liuksemburge);
  4. lankytasi dviejuose Graikijos komerciniuose bankuose ir valdžios institucijose;
  5. atlikta iki paskolų garantijos priemonės galiojusių priemonių ekonometrinė ilgalaikio poveikio paramą gavusioms Prancūzijos įmonėms analizė;
  6. išanalizuoti EIF ir Komisijos duomenys apie garantijas ir mažesnėms įmonėms skirtas dotacijų schemas pagal programą „Horizontas 2020“; ir
  7. kalbėtasi su Komisijos ir EIF darbuotojais.

Pastabos

Garantijų priemonių struktūroje yra tam tikrų trūkumų

24

Planuodama finansinės priemonės struktūrą, Komisija, be kitų dalykų, turi atsižvelgti į: i) rinkos poreikius ir priemonės dydį (t. y. ketinamo skirti ES įnašo sumą) ir ii) priemonės valdymo išlaidas.

25

Sukurta priemonė turėtų pradėti veikti kuo greičiau, kad jos įgyvendinimo laikotarpis būtų optimaliai išnaudotas.

26

Todėl mes nagrinėjome:

  1. ar sprendimas dėl priemonių dydžio priimtas tinkamai įvertinus rinkos poreikius;
  2. ar Komisijos derybos su EIF dėl išlaidų ir mokesčių buvo pagrįstos įrodymais;
  3. ar priemonės pradėjo veikti nedelsiant.

Priemonių dydis nebuvo pagrįstas visapusišku ir nauju rinkos poreikių įvertinimu

27

Kadangi ES finansuoja daug finansinių priemonių, kurios veikia greta nacionaliniu arba regionų lygmeniu finansuojamų priemonių, norint užtikrinti priemonių veiksmingumą, itin svarbu analizuoti rinkos poreikius.

28

Per poveikio ir ex ante vertinimus, kuriuos Komisija atlieka prieš pradėdama įgyvendinti naujos kartos finansines priemones, reikėtų surinkti informaciją apie rinkos poreikius, šie vertinimai taip pat turėtų leisti padaryti išvadas, kokio dydžio parama reikalinga šiems poreikiams patenkinti. Todėl analizavome garantijų priemonių vertinimus.

29

Pagal dvi programas, į kurias įtrauktos abi centralizuotai valdomos priemonės (t. y. Įmonių konkurencingumo ir mažųjų bei vidutinių įmonių programą ir programą „Horizontas 2020“), vertinimai atlikti atitinkamai 2011 ir 2013 m. Tačiau konkrečiai programos „Horizontas 2020“ finansinių priemonių (įskaitant MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“) vertinimas atliktas tik tada, kai pasiūlymas dėl teisėkūros procedūra priimamų programos aktų jau buvo parengtas ir biudžete numatyta suma jau buvo Europos Komisijos, Europos Parlamento ir Tarybos aptarta.

30

Atliekant abu vertinimus, analizuoti rinkos poreikiai (t. y. finansavimo trūkumas). Dėl išsamių duomenų trūkumo buvo sudėtinga šį trūkumą įvertinti tiksliai kiekybiškai, todėl remtasi įvairiais įverčiais ir prielaidomis (žr. 1 langelį). Dėl to MVĮ, kurios nukentėjo negalėdamos pasinaudoti finansavimu (2–3,5 milijono iš maždaug 23 milijonų) skaičius, kuris taip pat nėra priskiriamas esminiams trūkumams, bet labiau susijęs su užstato (kuris turėtų būti 20 %) neturėjimu (trūkumu),išreikštas kaip intervalas (0,4–0,7 milijono MVĮ). 2013 m. atliekant vertinimą, finansavimo trūkumo duomenys, naudoti atliekant 2011 m. vertinimą, nebuvo atnaujinti.

1 langelis.

Rinkos poreikių kiekybinis įvertinimas. Įverčiai ir prielaidos

Dėl duomenų trūkumo teko remtis kai kurių aspektų įverčiais, pavyzdžiui dėl:

  • i) MVĮ, kurių finansavimo paraiškas bankai atmetė arba patenkino tik iš dalies, ir ii) MVĮ, kurios į bankus nesikreipė dėl galimo neigiamo atsakymo. Šie aspektai įvertinti remiantis apklausa ir laikoma, kad tokios MVĮ į esamų ES arba nacionaliniu lygmeniu finansuojamų priemonių taikymo sritį nepatenka. Remiantis apklausos duomenimis12, MVĮ, manančių, kad gauti finansavimą yra problematiška, dalis 2009 m. sudarė 17 %, 2016 m. – 10 %. Tačiau skirtingos šalyse padėtis labai skyrėsi;
  • atmestų paraiškų, dėl kurių galėjo būti verta sudaryti banko sandorius, dalis. Duomenys paremti tam tikrais sektoriaus informacijos šaltiniais ir tyrimais.

Vertinant darytų prielaidų pavyzdžiai:

  • prielaida, kad finansavimo trūkumas įvertintas nepakankamai, pavyzdžiui, prielaida, kad rinkoje kasmet pradeda veikti naujos MVĮ. Tačiau tai pagrindžiančių kiekybinių duomenų apie tai, kiek įmonių prisijungia prie MVĮ grupės, ir kiek ją palieka, nebuvo;
  • manyta, kad valstybių narių lygmens valstybinė parama paskolų garantijoms mažės, tad trūkumas didės. Žvelgiant atgal matyti, kad ši prielaida buvo neteisinga, nes, remiantis turimais duomenimis13, 2010–2015 m. garantijų suteikta daugiau negu 2000–2008 m. 2009 m. buvo rekordiniai;
  • tikėtasi, kad į pasidalijamojo valdymo sistemą įeinančios paskolų garantijų priemonės didės, tačiau ne visiškai kompensuos numatomą valstybių narių teikiamos paramos sumažėjimą. Remiantis Komisijos duomenimis, numatoma, kad ES įnašas į visų rūšių finansines priemones, priklausančias pasidalijamojo valdymo sistemai, 2014–2020 m. bus daug didesnis (apie 75 %) už 2007–2013 m. įnašą (žr. 18 dalį).
31

2011 m. atliekant vertinimą ir ypač Komisijos vardu vykdytą atitinkamą tyrimą14, išsamiai analizuotos įvairios galimybės (įvairios finansinės priemonės ir skirtingi biudžetai) ir vertintas jų poveikis. Atliekant 2013 m. vertinimą, tokio paties lygmens galimybių ir informacijos analizė nebuvo atliekama. Ypač pažymėtina, kad nors MVĮ garantijų priemonei „InnovFin“ ketinta skirti daug didesnį ES įnašą, palyginti su analogišku įnašu ankstesniu laikotarpiu (žr. 1 lentelę), finansavimo trūkumo poveikis ir lėšų panaudojimo pajėgumas15, taip pat atsižvelgiant į jungtinį visų kitų ES finansuojamų garantijų priemonių poveikį, nebuvo vertinamas.

32

Šioms dviem centralizuotai valdomoms priemonėms skiriamą ES įnašą paskirsto ne valstybė narė, regionas arba sektorius. Pagal priemonių teisinę bazę šios priemonės naudojamos pagal poreikį, kai finansų tarpininkai atsako į EIF kvietimą pareikšti susidomėjimą. Nors rinkos poreikiai, taigi ir galimas garantijų poveikis, įvairiose valstybėse narėse skiriasi, finansavimo trūkumas pagal abi priemones vertintas tik ES lygmeniu. 2011 ir 2013 m. atliekant vertinimus nebuvo remiamasi turima informacija apie įvairių valstybių narių ir regionų rinkos poreikius. Iš tiesų, 2006–2008 m. pagal iniciatyvą JEREMIE16 (Jungtiniai Europos ištekliai labai mažoms, mažoms ir vidutinėms įmonėms) 19 valstybių narių prašymu EIF parengė šių valstybių „trūkumų analizę“. Be to, 2012 m. Komisijos užsakymu atliktas tyrimas, kuriame apžvelgtos iš nacionalinių išteklių ES valstybėse narėse remiamos paskolos, garantijos ir nuosavo kapitalo schemos. 2014 m. tyrimas atnaujintas, bet dėl tyrimų masto ribotumo, išsamių kiekvienos valstybės narės apžvalgų nėra.

33

Atliekant 2011 m. vertinimą, tikėtasi, kad didžiausias skatinamasis poveikis bus pasiektas tose valstybėse narėse, kurios įstojo į ES nuo 2004 m. Tačiau pagal EIF ir finansų tarpininkų dėl šių dviejų priemonių iki 2016 m. pabaigos pasirašytus garantijų susitarimus maždaug trys ketvirtadaliai numatomų paskolų bus suteiktos keturiose valstybėse narėse, įstojusiose į ES iki 2004 m. Daugumos valstybių narių, kurios į ES įstojo po 2004 m., atveju dviejų priemonių poveikis užpildant finansavimo trūkumą yra mažesnis, palyginti su pagrindinėmis paramą gaunančiomis valstybėmis narėmis.

34

Šios dvi priemonės bus ženkliai papildytos ESIF lėšomis (žr. 17 dalį). Nuomonėje Nr. 2/201617 jau pažymėjome, kad ESIF atveju nevertinta ir neanalizuota, kodėl susidarė trūkumas, kokie yra rinkos poreikiai ir kaip juos tenkinti.

35

Dėl priemonių, bendrai finansuojamų struktūrinių fondų lėšomis, ankstesnėje specialiojoje ataskaitoje18 pažymėta, kad 2007–2013 m. laikotarpiu atsakingos valstybių narių institucijos ne visada tinkamai įvertino rinkos poreikius. Dėl to didelės dalies finansinių priemonių mastas buvo per didelis.

Išlaidų ir mokesčių dydis nebuvo pakankamai pagrįstas

36

Kaip atlygis už teikiamas paslaugas EIF mokamas administravimo mokestis, o siekiant paskatinti pasiekti konkrečius tikslus – sėkmės mokestis. Didžiausia bendra administravimo ir sėkmės mokesčių suma, kurią EIF nustato visam kiekvienos priemonės galiojimo laikotarpiui, sudarys 6 % ES įnašo. 1998–2000 m. ir 2001–2006 m. laikotarpių priemonėms taikytas 9 % mokestis, bet Komisijai vėliau pavyko jį sumažinti iki 6 %.

37

Komisija taip pat i) moka EIF iždo valdymo mokestį19 už sumas, sumokėtas iš ES biudžeto abiem priemonėms, ir ii) kompensuoja EIF tam tikras kitas nenumatytas dokumentais pagrįstas valdymo išlaidas. Bendra viršutinė šių išlaidų riba yra 1 % ES įnašo į paskolų garantijų priemonę ir 1,5 % įnašo į MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“.

38

Didžiausia valdymo išlaidų ir mokesčių, mokėtinų pagal abi priemones jų galiojimo laikotarpiu, suma yra 129,7 milijono eurų, kaip parodyta 2 lentelėje. Išlaidos padidės, kai iš dalies pakeitus delegavimo susitarimus bus įformintas ESIF įnašas (žr. 17 dalį).

2 lentelė.

Didžiausia mokėtinų valdymo išlaidų ir mokesčių suma (milijonais eurų)

  Paskolų garantijų priemonė MVĮ garantijų priemonė „InnovFin“ IŠ VISO
ES įnašas 717,00 1 060,00 1 777,00
Visa valdymo išlaidų ir mokesčių suma, iš jos 50,18 79,50 129,68
  • Administravimo mokestis
20,07 29,68 49,75
  • Sėkmės mokestis
22,94 33,92 56,86
  • Iždo valdymo mokestis ir kitos išlaidos
7,17 15,90 23,07
ES įnašas, atėmus išlaidas ir mokesčius 666,82 980,50 1 647,32

Šaltinis: Audito Rūmai pagal ES biudžeto informaciją ir Komisijos bei EIF delegavimo susitarimus.

39

Šių dviejų priemonių metinės20 valdymo išlaidos ir mokesčiai sudarys mažiau negu 6,5 milijono eurų (nepridedant papildomų ESIF lėšų). Nors EIF iš esmės priklauso viešajam sektoriui21, nes ES priklauso 29,81 % jo akcinio kapitalo, vis tiek svarbu užtikrinti, kad mokesčiai būtų tinkami.

40

Todėl prieš pradėdama derybas su EIF, Komisija turėtų surinkti duomenis apie išlaidas, i) kurias EIF patyrė valdydamas ankstesnes paskolų garantijų priemones, ii) kurias nacionalinės garantijų institucijos patyrė valdydamos paskolų garantijų priemones ir iii) kurias EIF prašo atlyginti kitų institucijų, iš kurių yra gavusios valdymo įgaliojimus (tokių kaip EIB arba nacionalinės institucijos). Analizavome, ar tokie duomenys buvo surinkti.

41

Nustatėme, kad Komisija neturi išsamios informacijos apie faktines anksčiau valdytų schemų išlaidas. Ji taip pat neturėjo pakankamai informacijos apie kitų institucijų, davusių įgaliojimus EIF valdyti finansines priemones jų vardu, sumokėtus mokesčius, ir nebuvo atliktas pakankamas darbas, skirtas palyginti jo išlaidas su išlaidomis, kurios buvo patirtos taikant nacionaliniu lygmeniu valdomas garantijų priemones.

42

Palyginimui pažymėtina, kad atitinkamuose struktūrinių fondų lėšomis bendrai finansuojamų garantijų priemonių reglamentuose nustatytos viršutinės valdymo išlaidų ir mokesčių ribos yra didesnės už centralizuotai valdomoms priemonėms taikomą 6 % viršutinę ribą. Tačiau faktinės išlaidos išliko mažesnės už šią viršutinę ribą. Remiantis preliminariais struktūrinių fondų lėšomis bendrai finansuojamų garantijų priemonių įgyvendinimo duomenimis22, 2007–2013 m. laikotarpiu metinis valdymo išlaidų ir mokesčių vidurkis23 yra panašus į Komisijos už abi audituotas priemones mokamų mokesčių vidurkį.

43

Be pirmiau minėtų mokesčių, pagal MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“ EIF turi gauti rizikos mokestį, kuriuo atlyginama už pasidalytos šios priemonės rizikos dalį (žr. 12 dalį ir 1 diagramą).

44

Su EIF pozicija susijusi rizika priklauso nuo pagrindinio portfelio rizikos profilio ir nuo ES įnašo sumos, o ES įnašas mokamas metinėmis dalimis prieš patvirtinant faktines garantijas. Paskolas galima traukti į MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“ iki 2022 m., tad portfelio rizikos profilis ir toliau gali kisti.

45

Finansų tarpininkai privalo mokėti garantijos mokestį (žr. 11 dalį), kuris sudaro priemonės pajamas. ES įnašas bus naudojamas vien tik rizikos mokesčiams sumokėti, jeigu garantijos mokesčio nepakaks visai rizikos mokesčio, kurį turi gauti EIF, sumai padengti.

46

Nustatytas rizikos mokestis sudaro 1,25 % per metus nuo 80 % negrąžintos garantuotos sumos (kadangi numatoma, jog ES įnašas sudarys 20 % visos garantuotos sumos, paėmus visus tarpininkus kartu). Didžiausia bendra rizikos mokesčio suma, kurią EIF nustato visam kiekvienos priemonės galiojimo laikotarpiui, bus 10 % ES įnašo (t. y. 106 milijonai eurų).

47

Yra rizikos, kad mokestis gali būti pernelyg didelis, palyginti su EIF faktiškai patirta rizika. Taip yra todėl, kad mokestis mokamas nuo 80 % garantuotos negrąžintos sumos dalies, net jeigu sumokėtas ES įnašas viršija 20 % garantuotos sumos dalį (kitaip tariant, net jeigu faktinė EIF pozicija yra mažesnė negu 80 %). Vis dėlto, mechanizmo, pagal kurį EIF iki 2022 m. mokamas rizikos mokestis būtų peržiūrimas, nėra. Pavyzdžiui, 2014–2015 m. laikotarpiu ES įnašas viršijo garantuotą negrąžintą sumą, tad EIF neprisiėmė jokios rizikos, nors gavo apie 0,5 milijono eurų rizikos mokesčio.

Operatyvi įgyvendinimo pradžia

48

Per ankstesnius auditus nustatėme, kad finansines priemones pradėti įgyvendinti yra sudėtinga, o delsimas kelia riziką tikslų įgyvendinimui24. Todėl nagrinėjome, ar delsimo buvo išvengta.

49

Paskolų garantijų priemone iš esmės toliau įgyvendinama MVĮ garantijų priemonė, dėl to ją operatyviai pradėti naudoti buvo lengviau. Tačiau tai, kad pavyko operatyviai pradėti naudoti MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“, kuri kai kuriais atžvilgiais yra nauja, buvo reikšmingas laimėjimas.

50

Komisijos ir EIF susitarimai dėl abiejų priemonių pasirašyti iki 2014 m. liepos mėn. Iki 2014 m. pabaigos EIF jau buvo pasirašęs garantijų susitarimus su šešiais tarpininkais ir buvo numatoma, kad jų paskolos sudarys beveik 1,4 milijardo eurų. Iki 2016 m. pabaigos įgyvendinimo lygis (pagal panaudotą ES įnašą) sudarė 80 %. Finansų tarpininkų iki tos pačios dienos suteiktos paskolos sudarė apie 27 % numatytų suteikti paskolų kiekio.

Paskolų garantijų priemonės nepakankamai tiksliai naudojamos įmonėms, kurioms sudėtinga gauti paskolas

51

Didesnės rizikos profilio paskolų gavėjams skolintojai dažniausiai nustato didesnes palūkanų normas ir mokesčius. Tačiau kartais jie nenori nustatyti didelių palūkanų ir prisiimti tam tikrą lygį viršijančios rizikos, todėl nusprendžia apriboti skolinimo veiklą. Taigi, perspektyvūs projektai gali nebūti finansuojami bankų, nes jie juos laiko pernelyg rizikingais, ypač kai paskolų gavėjai neturi priemonių, kuriomis galėtų įrodyti savo kreditingumą ir (arba) savo projekto perspektyvų pagrįstumą25. Šioje ataskaitoje perspektyvios įmonės, kurios negali gauti paskolos iš komercinių skolintojų, vadinamos „perspektyviomis įmonėmis, negalinčiomis gauti finansavimo“.

52

Tai, kad yra tokių paskolų gavėjų, kurie turi perspektyvių projektų, bet negali gauti finansavimo, yra svarbiausia priežastis, dėl kurios ES finansuoja garantijų priemones. Ši priežastis nurodyta parengiamuosiuose dokumentuose ir atitinkamuose reglamentuose, kuriais sukurtos abi nagrinėjamos priemonės. Pirmiausia pažymėtina, kad „paskolų garantijų priemonė mažina tam tikrus finansavimą gauti siekiančių finansiškai pajėgių MVĮ sunkumus, atsirandančius dėl tariamos didelės jų rizikos arba pakankamo užstato neturėjimo”26. Kalbant apie garantijų priemonę „InnovFin“, programos „Horizontas 2020“ reglamente27 pažymima, kad „daugelis įsisteigusių novatoriškų bendrovių – stambių ir smulkių – negali gauti paskolų su didesne rizika susijusiai mokslinių tyrimų ir inovacijų veiklai“ ir kad „paprastai inovacijos, kurios reikalingos siekiant politikos tikslų, yra pernelyg rizikingos, kad rinka šią riziką prisiimtų […]“. Taip pat Finansinio reglamento nuostatos, kad „finansinėmis priemonėmis nesiekiama pakeisti […] privačiojo sektoriaus finansavimo“28 reiškia, kad dėmesys sutelkiamas į „perspektyvias įmones, negalinčias gauti finansavimo“.

53

Tad šios priemonės suplanuotos ne kaip bendro pobūdžio subsidijos, kuriomis būtų siekiama apskritai sumažinti palūkanų išlaidas mažesnėms arba novatoriškoms įmonėms – jomis norima įmonėms, kurios iš komercinių skolintojų negautų paskolos, sukurti daugiau galimybių gauti finansavimą.

54

Todėl mes nagrinėjome:

  1. ar paskolų garantijomis pasinaudojusioms įmonėms buvo sunku gauti finansavimą;
  2. ar Komisija veiksmingai pasinaudojo priemonėmis, kad tiksliau atrinktų „perspektyvias įmones, negalinčias gauti finansavimo“; ir
  3. ar priemonės sėkmingai įgyvendintos finansinių sunkumų turinčiose valstybėse narėse.

Trūkumai atrenkant tas perspektyvias įmones, kurios negali gauti finansavimo

55

Nagrinėdami (96 įmonių) paskolų imtį, apimančią abi priemones, nustatėme, kad tik 40 % paskolų buvo suteiktos įmonėms, kurioms kitu atveju būtų buvę sunku gauti finansavimą iš komercinio skolintojo. Šis lygis iš esmės nesiskiria nuo 43 %29 lygio, kurį nustatėme anksčiau, audituodami MVĮ garantijų priemonę30 (galiojusią iki paskolų garantijų priemonės), kuria siekta labai panašių tikslų ir kurią įgyvendinant didžiąja dalimi naudotasi panašiais tarpininkais.

56

Pagal MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“ 35 % įmonių be ES garantijos būtų buvę sunku gauti komercines paskolas. Bet net ir iš šio novatoriškų įmonių pogrupio kai kurios įmonės galėjo naudotis rizikos kapitalo finansavimu arba būtų galėjusios gauti komercines paskolas su asmeninėmis garantijomis.

57

Taip pat lyginome viešojo ir privačiojo sektorių tarpininkų elgseną, t. y. tai, kaip jie pasirenka tikslinius paramos gavėjus31, tuo tikslu naudodami netiesioginius su finansavimo apribojimais susijusius rodiklius:

  1. amžius ir įmonės dydis, nes jaunesnės ir mažesnės įmonės paprastai patiria daugiau finansinių suvaržymų32; ir
  2. paskolos ir viso įmonės turto santykis, siekiant įvertinti paskolos kaip finansavimo šaltinio finansinę svarbą įmonės kapitalo struktūroje.
58

Šie rodikliai atskleidžia didžiulį viešojo ir privačiojo sektorių tarpininkų elgsenos pagal MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“ skirtumą. Viešojo sektoriaus tarpininkų rodikliai atrenkant įmones, kurioms greičiausiai iš tikrųjų reikalinga garantija, visą laiką buvo geresni už privačiojo sektoriaus tarpininkų rodiklius. Pavyzdžiui, mažiau negu penkerius metus veikiančios įmonės sudarė 35 % viešojo sektoriaus tarpininkų paskolų portfelio, o privačiojo sektoriaus – 16 %. Be to, viešojo sektoriaus tarpininkų atveju tikimybė, kad paramos gavėjams bus suteikta palyginti didelė finansavimo suma, buvo didesnė: daugiau negu pusė jų suteiktų paskolų sudarė daugiau negu 10 % atitinkamo paskolos gavėjo turto, o privačiojo sektoriaus tarpininkų suteiktų paskolų atveju tokios paskolos sudarė tik ketvirtadalį suteiktų paskolų33.

59

Tai, kad privačiojo sektoriaus tarpininkai pagal MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“ daugiau dėmesio skyrė komercines paskolas galinčioms gauti įmonėms, susiję su tuo, kaip priemonė sudaryta. Programos „Horizontas 2020“ reglamente nurodyta, kad priemonės tikslas – pagerinti galimybes gauti skolų finansavimą, tačiau nėra konkretaus reikalavimo sutelkti dėmesį į „perspektyvias įmones, negalinčias gauti finansavimo“. Komisijos ir EIF susitarime nustatyta, kad priemonės tikslas yra tik „skatinti […] tarpininkus tiesiogiai arba netiesiogiai teikti skolų finansavimą […]. EIF ir tarpininkų susitarimuose nenurodyta, kad tarpininkai turėtų dėmesį sutelkti į įmones, kurioms sunku gauti komercines paskolas. Labiau tikėtina, kad dėmesį į tokias įmones sutelks viešojo sektoriaus tarpininkai, nes tokie jų politikos tikslai, privačiojo sektoriaus tarpininkai neturi tokio motyvo, o garantijų susitarime su EIF iš jų to nereikalaujama. Privačiojo sektoriaus tarpininkai, kurių įmonėse lankėmės, iš tiesų net nežino apie tai, kad dėmesį reikėtų sutelkti į perspektyvias įmones, kurioms nepavyksta gauti kredito (žr. 52 dalį).

60

Įmonės, kurios turi pakankamai galimybių gauti finansavimą, vis tiek gali pasinaudoti garantija, pavyzdžiui, norėdamos gauti didesnes paskolas arba paskolas gauti ilgesniam laikotarpiui. Be to, pagal MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“ tarpininkai taip pat gali sumažinti palūkanų normą žemiau rinkos lygio. Palūkanų sumažinimas proporcingas paskolos gavėjo rizikingumui. Tačiau, kadangi komercines paskolas galinčios gauti įmonės kelia mažesnę riziką, lėšų sutaupoma nedaug. Analizuodami savo sudarytą imtį, nustatėme, kad vidutiniškai sutaupoma nuo 0,3 iki 0,4 %, t. y. jei paskola yra 250 000 eurų (vidutinė vertė pagal MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“), sutaupoma ne daugiau kaip 1 000 eurų per metus.

Nors pagal vieną kriterijų, t. y. daugiau dėmesio skirti „perspektyvioms įmonėms, negalinčioms gauti finansavimo“ Komisijos veikla buvo sėkminga, ji neišnagrinėjo kai kurių kitų galimų kriterijų, pavyzdžiui, MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ atveju

61

Jau pažymėjome, kad pagal ankstesnę MVĮ garantijų priemonę nemažą paramos gavėjų dalį sudarė komercines paskolas galinčios gauti įmonės, ir rekomendavome, kad „turėtų būti numatytos tinkamos priemonės balasto efektui minimizuoti, vadovaujantis taip pat ir geriausia praktika, kurią jau dabar taiko kai kurie tarpininkai“34. Atsakydama į šią rekomendaciją, Komisija sutiko, kad „vėlesnėje programoje reikėtų numatyti tinkamas priemones balasto efektui sumažinti“35.

62

Pasiūlyme dėl teisėkūros procedūra priimamo akto dėl dabartinės paskolų garantijos priemonės Komisija nustatė, kad garantijas galima teikti paskoloms, neviršijančioms 150 000 eurų viršutinės ribos. Daryta prielaida, kad finansavimą sunkiau gauna mažesnes sumas norintys pasiskolinti subjektai.

63

Nors ši viršutinė riba patvirtinta, teisėkūros institucijos nustatė išimtį. Pagal paskolų garantijų priemonę garantija gali būti suteikta ir didesnėms paskoloms, jeigu gali būti įrodyta, kad paskolos gavėjas negali gauti garantijos pagal MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“36. Jeigu tarpininkas nori patvirtinti šią viršutinę ribą viršijančią paskolą, jis pirmiausia turi patikrinti, ar paskolos gavėjas negali atitikti kurio nors iš 14 inovacijų tinkamumo kriterijų pagal MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“ (žr. 89 dalį). Kadangi šis procesas gana sudėtingas, o jo motyvus sunku suprasti, dauguma finansų tarpininkų stengiasi užtikrinti, kad jų garantuotos paskolos neviršytų šios viršutinės ribos.

64

Todėl dėl šios viršutinės ribos pagal paskolų garantijų priemonę paprastai remiamos rizikingesnės, mažesnės ir jaunesnės įmonės. Tai galima iliustruoti kai kuriais portfelių statistiniais duomenimis:

  1. vidutinis paskolos dydis sumažėjo, didesnių negu 150 000 eurų paskolų dalis sumažėjo nuo 37 % (pagal ankstesnę priemonę) iki 15,8 % (pagal paskolų garantijų priemonę); ir
  2. paskolų labai mažoms įmonėms (t. y. mažiau negu 10 darbuotojų turinčioms įmonėms) dalis padidėjo iki 82 %, o pagal ankstesnę priemonę tokių paskolų dalis sudarė 74 %.
65

Vis dėlto, garantijos teikiamos ir didesnėms paskoloms, kartais net nesilaikant taisyklių. Pagal paskolų garantijų priemonę vienas tarpininkas (iš trijų, kurių auditą atlikome) keletą kartų nesilaikė viršutinės ribos ir tą pačią dieną garantavo kelias paskolas tai pačiai įmonei. EIF nustatė šią praktiką ir vienu atveju paprašė papildomos informacijos, kuria remiantis pripažino, kad šiuo konkrečiu atveju buvo tinkamas komercinis pagrindas. Tokios paskolos sudarė daugiau kaip 10 % tarpininko garantuotų paskolų portfelio.

66

Tinkamai suformuluoti tinkamumo kriterijai gali būti dar viena priemonė, padedanti užtikrinti, kad garantijomis naudotųsi perspektyvios įmonės, negalinčios gauti finansavimo“ (pavyzdys pateiktas 2 langelyje). Paskolų garantijų priemonės atveju šie tinkamumo kriterijai nustatyti garantijų susitarimuose su finansų tarpininkais. Tačiau MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ atveju Komisija delegavimo susitarime su EIF tokių kriterijų nenustatė (žr. 59 dalį). Tačiau pažymime, kad iš 14 taikomų tinkamumo kriterijų, skirtų vertinti įmonės novatoriškumą (iš kurių vienas turi būti įvykdytas), du susiję su jaunesnėmis įmonėmis. Tačiau šiuos du kriterijus taikė tik mažoji dalis įmonių, kurios pasinaudojo garantuota paskola pagal MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“ (20 % 2016 12 31).

2 langelis.

Kitose srityse taikomų tinkamumo kriterijų pavyzdys, kuriuo būtų galima pasinaudoti MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ atveju

Pagal JAV mažųjų įmonių administravimo paskolų programą reikalaujama, kad skolintojai pagrįstų, kodėl naudojama garantija, ir pateiktų duomenis apie tai, kad be garantijos paskolos gavėjas negali gauti lėšų iš alternatyvių įprastų šaltinių. Tuo tikslu taip pat atsižvelgiama į įmonės savininko turimą asmeninį turtą.

67

Kitas būdas viešiesiems tarpininkams užtikrinti, kad dėl garantijos kreiptųsi pirmiausia „perspektyvios įmonės, negalinčios gauti finansavimo“, yra nustatyti vidutinį rinkos lygį viršijančias palūkanų normas. Finansavimą galinčios gauti įmonės išties gali gauti paskolas su rinkos palūkanų normomis, todėl taip būtų mažinamos paskatos kreiptis dėl brangesnės garantuotos paskolos. Tokia kainodaros strategija, taikoma kai kurių nacionalinių skatinamojo finansavimo institucijų, pagal MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“ netaikoma.

68

Naudojantis Komisijos sukurta garantijų priemonių stebėjimo struktūra nėra galimybių periodiškai tikrinti, ar tarpininkai teikia paskolas pirmiausia „perspektyvioms įmonėms, negalinčioms gauti finansavimo“. Pagal paskolų garantijų priemonę stebėjimo rodiklis yra „įmonių, manančių, kad be garantijos nebūtų gavusios finansavimo, dalis“. Tačiau tam patvirtinti reikalingi duomenys turi būti renkami per apklausas tik du kartus per priemonės galiojimo laikotarpį. Panašus rodiklis naudotas vertinant prieš tai galiojusią priemonę, bet imties dydis buvo pernelyg mažas, kad būtų galima padaryti išvadas dėl atskirų tarpininkų. Pagal MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“ joks panašus rodiklis netaikomas.

69

Akademiniuose šaltiniuose galima rasti keletą alternatyvių rodiklių (žr. 3 langelį), kuriais būtų galima laiku įvertinti komercines paskolas galinčių gauti įmonių dalį atskirų tarpininkų lygmeniu. Kadangi šie rodikliai grindžiami iš paskolų bylų paimtais duomenimis, reikalingus duomenis būtų galima surinkti iš tarpininkų. Tačiau Komisija kol kas netikrino galimybės taikyti alternatyvius rodiklius.

3 langelis.

Alternatyvių rodiklių pavyzdžiai

  • Investicijų suvaržymų rodiklis, remiantis „a priori klasifikavimo“ schema, pagal kurią kiekvienai įmonei priskiriamas tam tikras finansinio suvaržymo laipsnis. Tuo tikslu vadovaujamasi kintamaisiais, išvestais iš įmonės balanso, pelno ir nuostolio ataskaitų ir jų tarpusavio ryšių pagal tam tikrus investavimo / finansavimo scenarijus37.
  • Finansinių suvaržymų rodiklis, naudojamas norint nustatyti, kurias įmones galima priskirti prie įmonių, kurių galimybės gauti kreditą yra ribotos. Naudojamas modelis, pagal kurį įmonių finansiniai rodikliai susiejami su atsakymais, kuriuos jos pateikia atsakydamos į ES apklausos apie mažųjų ir vidutinių įmonių galimybes gauti finansavimą klausimus38.
  • Esami nacionaliniai rodikliai, pavyzdžiui, apyvarta ir kredito reitingas, kurį Banque de France suteikia kiekvienai metines ataskaitas teikiančiai įmonei.
  • Remiantis per ankstesnius vertinimus arba akademinius tyrimus atliktomis apklausomis, sukurtas specialus prognozavimo modelis39.

Finansinių sunkumų patiriančiose valstybėse narėse priemonės diegtos lėtai

70

Dėl ciklinių nuosmukių, ypač finansų krizių, skolinimo mažosioms įmonėms trūkumas (t. y. reikalingas, bet neturimas finansavimas) paprastai padidėja40. Būtent dėl to galimybių gauti finansavimą gerinimas mažosioms įmonėms buvo svarbi 2008 m. Europos ekonomikos atkūrimo plano41 dalis ir būtent dėl to Komisija ir trys ES finansine parama pasinaudojusios valstybės narės (Latvija, Graikija ir Portugalija) susitarė tuo tikslu įgyvendinti įvairias priemones.

71

Šių trijų valstybių narių nacionaliniai biudžetai buvo labai suvaržyti. Vyriausybės negalėjo skatinti nacionalinių garantijų schemų, tad valdžios sektoriaus remiama veikla garantijų srityje labai susiaurėjo. Kadangi ES schemos turėtų papildyti valstybių narių pastangas42, analizavome, ar tose šalyse ES centralizuotai valdomos garantijų priemonės ir panašios struktūrinių fondų lėšomis bendrai finansuojamos priemonės buvo sėkmingai naudojamos.

72

Nustatėme, kad ES centralizuotai valdomomis garantijų priemonėmis tose valstybėse narėse buvo naudojamasi daug mažiau negu struktūrinių fondų lėšomis bendrai finansuojamomis priemonėmis. Nors tuo metu, kai kilo krizė, buvo taikomos iki paskolų garantijų priemonės galiojusios priemonės, iš šių trijų valstybių narių EIF 2009 m. pasirašė sutartį tik su vienu Latvijos finansų tarpininku. Iki MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ galiojusios ir iki 2012 m. pabaigos egzistavusios priemonės sėkmingai naudotos Portugalijoje, o kitose dviejose valstybėse narėse – ne.

73

Struktūrinių fondų lėšomis bendrai finansuojamos garantijos ir „finansuojamos rizikos pasidalijimo finansinės priemonės“. Abiem šiomis priemonėmis siekta sumažinti skolinimo mažesnėms įmonėms trūkumą, bet tik antrąja priemone tarpininkams suteikiamas ir kredito rizikos draudimas, ir padidinamas likvidumas. Finansuojamos rizikos pasidalijimo finansinės priemonės trūkumas yra tas, kad paskolos mažesnėms įmonėms turi būti finansuojamos vien tik arba iš dalies valstybinėmis lėšomis43, vadinasi, galima paremti mažiau įmonių. Nustatėme, kad priemonės, pagal kurias valstybinės lėšos naudotos bent pusei paskolų finansuoti, sėkmingiau išmokėjo lėšas įmonėms, nes padidinus likvidumą kompensuoti komercinių bankų likvidumo suvaržymai. Tuo galima paaiškinti, kodėl centralizuotai valdomos ES paskolų garantijos, kaip priemonės, kuriomis nedidinamas komercinių bankų likvidumas, aptariamose valstybėse narėse panaudotos nepakankamai.

74

Tačiau net ir pagal struktūrinių fondų lėšomis bendrai finansuojamas finansines priemones išmokos įmonėms mokėtos ne didžiausių sunkumų laikotarpiu, bet vėliau. Latvijoje tik 16 % sumos, kurią numatyta skirti finansuojamoms rizikos pasidalijimo finansinėms priemonėms pagal EIF valdomą schemą44, 2009–2012 m. laikotarpiu buvo išmokėta mažesnėms įmonėms. Išmokos mažesnėms įmonėms pagal finansines priemones Graikijoje taip pat uždelstos ir paspartėjo tik 2015–2016 m., baigiantis naudojimosi jomis laikotarpiui.

75

Lėtos išmokos pagal struktūrinių fondų lėšomis bendrai finansuojamas finansines priemones mažesnėms įmonėms kontrastuoja su Graikijos augimo instituto pasiekimais. Tai Graikijos valstybės ir Vokietijos plėtros banko „Kreditanstalt für Wiederaufbau“ įsteigta nebankinė finansų įstaiga – viena iš priemonių, skirta teikti paskolas mažesnėms įmonėms. Jos kapitalą sudarė 200 milijonų eurų ir greičiau negu per vienus metus šios lėšos išdalytos paskoloms. Pasak Graikijos komercinių bankų, su kurių atstovais kalbėjomės, pagrindinė sparčių išmokų priežastis buvo ta, kad įgyvendinimui taikytos daug paprastesnės taisyklės negu struktūrinių fondų priemonėms.

76

Reaguodama į priemonių naudojimo sunkumus, Komisija ėmėsi veiksmų. Ypač pažymėtina, kad 2011 m. Komisija leido struktūrinių fondų finansines priemones taip pat naudoti apyvartiniam kapitalui finansuoti, o anksčiau tai buvo leidžiama tik išimtinėmis aplinkybėmis. Tai padarė teigiamą poveikį išmokoms mažesnėms įmonėms ir toks sprendimas to meto aplinkybėmis buvo pagrįstas.

77

Tačiau žvelgiant į paskolų garantijų istoriją matyti, kad šioms specifinėms aplinkybėms išnykus, pokyčiai nebuvo panaikinti. Tokiu būdu sušvelninti tinkamumo finansuoti reikalavimai. Pavyzdžiui, iš pradžių pagal priemones, galiojusias iki paskolų garantijų priemonės, paskolos daugiausia buvo teikiamos investicijoms, o dabar tapo įprasta finansuoti apyvartinį kapitalą. Pagal priemones, galiojusias iki MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“, buvo remiamos tik paskolos, kurių grąžinimo terminas ne trumpesnis negu dveji metai. Pagal MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“ taip pat remiamos paskolos, kurių grąžinimo terminas – vieni metai, įskaitant kredito linijas. Žinoma, dėl tokių pokyčių schemomis naudojamasi aktyviau, bet dėl to taip pat didėja rizika, kad priemonėmis nebus veiksmingai pasiekti valstybės politikos tikslai arba galiausiai jos ims konkuruoti su privačiuoju sektoriumi (žr. 4 langelį).

4 langelis.

Atvejai, kai ES garantijomis remiamas ES politikos tikslų neatitinkantis finansinis produktas

MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ tikslas yra remti įmonių inovacinę veiklą. Pagal ją galima teikti atnaujinamas metines kredito linijas arba paskolas, kurių grąžinimo terminas – vieni metai. Tačiau tokio pobūdžio paskolomis nesukuriamas vidutinės trukmės projektui – paprastai tokios yra inovacijos – reikalingas stabilumas.

ES paskolų garantijas galima teikti apyvartinio kapitalo finansavimo tikslais. Dalis šių garantijų finansuotos iš ESIF išteklių, tad turėtų padėti siekti bendro ESIF tikslo telkti investicijas. Tačiau tokios paskolos ne visada lemia naujas investicijas. Penktadalis įmonių, su kurių atstovais kalbėjomės ir kurios pasinaudojo MVĮ garantijų priemone „InnovFin“, negalėjo nurodyti ryšio tarp paskolos ir investicijos, kitaip tariant, kaip paskola padėtų plėtoti jų veiklą.

ES paskolų garantijomis reikėtų remti tas įmones, kurios turi nepakankamai galimybių gauti skolų finansavimą. Todėl garantuota paskola neleidžiama naudotis esamai paskolai finansuoti iš naujo. Tačiau kai paskolos teikiamos apyvartiniam kapitalui finansuoti, to neįmanoma kontroliuoti. Atlikdami auditą, nustatėme vieną tokios 74 000 eurų dydžio paskolos atvejį.

Iš dalies pasiekti tikslai

78

Dviejų garantijų priemonių tikslai skirtingi. Todėl šiame skirsnyje jie aptariami atskirai. Nagrinėjome:

  1. ar iki paskolų garantijų priemonės galiojusiomis priemonėmis paskatintas verslo augimas;
  2. ar pagal MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“ parama buvo sutelkta didelį pažangos potencialą turinčius mokslinius tyrimus ir inovacinę veiklą vykdančioms įmonėms.

Iki paskolų garantijų priemonės galiojusios priemonės padėjo įmonėms augti

79

Įmonių augimas gali pasireikšti tuo, kad kuriamos darbo vietos, didėja našumas, didesnė įmonių dalis išlieka. Stebint garantijos poveikį, nepakanka, pavyzdžiui, palyginti tam tikros įmonės darbuotojų skaičių iki garantijos suteikimo ir jų skaičių po kelerių metų, nes įmonę galėjo paveikti kiti veiksniai45. Vietoj to, vertinant poveikį, reikėtų lyginti tai, kas nutiko įmonei pasinaudojus garantija, ir tai, kas būtų nutikę negavus tokios paramos.

80

Per šį auditą, siekdami įvertinti ilgalaikį ES paskolų garantijų poveikį, vienoje iš valstybių narių, Prancūzijoje, užsakėme priešingos padėties scenarijaus poveikio vertinimo tyrimą46. ES įnašas, skirtas Prancūzijos tarpininkams, kurių portfeliai analizuoti per tyrimą, sudarė daugiau kaip 25 % viso 2001–2013 m. taikytos MVĮ garantijų priemonės biudžeto. Atliekant tyrimą, lyginti įvairūs ES paskolų garantijomis 2002–2012 m. laikotarpiu pasinaudojusių mažesnių įmonių ir garantijomis nesinaudojusių įmonių (lyginamoji grupė) rezultatų rodikliai47. Apskaičiuotas kiekvienų metų poveikis per 10 metų laikotarpį nuo tų metų, kuriais suteikta paskola. III priede pateikta išsamesnė informacija apie šią metodiką.

81

Tyrimo rezultatai teigiami pagal visus analizuotus rezultatų rodiklius. Paramą gavusios įmonės pagal viso turto, pardavimo ir atlyginimo sąmatos rodiklius augo daugiau negu lyginamosios grupės įmonės. Nors iš pradžių našumas mažėjo, vėliau jų našumas irgi viršijo lyginamosios grupės įmonių našumą. Našumas iš pradžių mažėjo, kadangi tam, kad investicijos taptų visapusiškai našios, reikia laiko. Nors paskolomis turtas padidintas beveik iš karto, poveikis pardavimui ir darbo užmokesčio sąmatai pasireiškė dar po 2 ar 3 metų. Garantuotas paskolas gavusių įmonių skola padidėjo, tačiau dėl papildomos skolos įmonės netapo pažeidžiamesnės. Prekybos sustabdymo tikimybė tarp paramą gavusių įmonių iš tiesų buvo mažesnė negu tarp lyginamosios grupės įmonių (žr. 2 diagramą).

2 diagrama.

Garantuotų paskolų poveikis mažesnėms įmonėms

Šaltinis: Audito Rūmai, remiantis Bertoni, Colombo ir Quas publikacija „Galutinė ataskaita. Ilgalaikis paskolų portfelio garantijų poveikis MVĮ veiklos rezultatams“ (laukiama 2016 m. leidimo).

82

Nors teigiami rezultatai yra laimėjimas, bendras poveikis mažesnėms Prancūzijos įmonėms yra kuklesnis, negu prognozuota per kitus du tyrimus, kuriuose analizuotos Prancūzijos arba kitų šalių pagal panašią metodiką įgyvendintos paskolų garantijų priemonės (žr. 3 lentelę).

3 lentelė.

Poveikis mažesnėms įmonėms pagal įvairius tyrimus

Tyrimas Objektas Poveikis užimtumui Poveikis pardavimui
Bertoni, Colombo ir Quas (2016 m.) 2002–2012 m. laikotarpiu mažesnėms Prancūzijos įmonėms suteiktos ES paskolų garantijos 7,9 % ketvirtaisiais metais 6,7 % ketvirtaisiais metais
C. Lelarge, D. Sraer ir D. Thesmar (2010 m.)48 Prancūzijos garantijų schema veiklą pradedančioms įmonėms, taikyta daugiausia 1995–2000 m. 16 % šeštaisiais metais --
Asdrubali ir Signore (2015 m.)49 ES paskolų garantijos teiktos 2005–2007 m. laikotarpiu mažesnėms Vidurio, Rytų ir Pietryčių Europos įmonėms 17,3 % penktaisiais metais 19,6 % penktaisiais metais
83

2005 m. Komisija darė prielaidą, kad vienai darbo vietai sukurti (išlaikyti) pagal MVĮ garantijų priemonę reikėtų 1 330 eurų50. Pagal prielaidą, kad darbo užmokesčio sąmatos didėjimas, remiantis priešingos padėties tyrimu, atspindi tik užimtumo didėjimą, mes apskaičiavome, kad kiekviena darbo vieta, sukurta (išlaikyta) pasinaudojus mažesnėms Prancūzijos įmonėms teiktomis ES garantijomis, faktiškai kainavo 8 000–11 000 eurų, t. y. septynis kartus daugiau, negu prognozuota.

84

Atliekant tyrimą, taip pat patvirtinta, kad priemones naudojant tiksliau galima padidinti jų efektyvumą. Ypač pažymėtina, kad garantuotos paskolos didesnį poveikį padarė mažesnėms ir jaunesnėms įmonėms, t. y. įmonėms, kurių, remiantis akademiniais šaltiniais, finansinių suvaržymų tikimybė didesnė. Garantuotos paskolos taip pat padarė didesnį poveikį tais atvejais, kai viešojo įnašo suma, tenkanti kiekvienam garantuotos paskolos, t. y. galimo nuostolio, eurui, buvo didesnė (žr. 4 lentelę).

4 lentelė.

Veiksniai, darantys poveikį garantijų veiksmingumui

  Pardavimas Darbo užmokesčio sąmata Turtas
Dydžio
poveikis yra didesnis mažesnėms įmonėms (t. y. įmonėms, kurių pardavimo mastas yra mažesnis negu 370 000 eurų):
+ 2,7 pp + 4,4 pp + 5,7 pp
Amžiaus
poveikis yra didesnis jaunesnėms įmonėms (t. y. veikiančioms trumpiau negu 7 metus):
+ 2,7 pp
Viešasis įnašas
Viešąjį įnašą, tenkantį kiekvienam garantuotos paskolos eurui, padidinus 1 procentiniu punktu, poveikis padidėja:
+ 2,7 pp + 3.9 pp + 4,6 pp

Pastaba: pp = procentinis punktas.

Šaltinis: Bertoni ir kt. (2016 m.).

85

Per ankstesnį MVĮ garantijų priemonės auditą pažymėjome, kad „[…] tokie patys padariniai galėjo būti pasiekti finansavimą gavus iš nacionalinių biudžetų. […] Kadangi šių paskolos gavėjų veikla paprastai yra vietos pobūdžio, ES intervencijos būtinybė nėra pakankamai įrodyta“51. Komisija sutiko su atitinkama rekomendacija ir pažymėjo, kad „į ją jau atsižvelgta svarstant ir planuojant būsimas finansines priemones, kurios vienas iš pagrindinių principų, galiojančių visoms siūlomoms priemonėms, – užtikrinti pridėtinę vertę ES“52.

86

Mūsų ankstesnė išvada, kad ES pridėtinė vertė negalėjo būti parodyta, lieka galioti paskolų garantijų priemonei dėl šių dviejų priežasčių: pirma, pasiūlyme dėl teisėkūros procedūra priimamo akto dėl paskolų garantijų priemonės Komisija nurodė, kad „MVĮ garantijų priemonę pakeisiančia priemone daugiausia dėmesio bus skiriama garantijoms, kuriomis bus skatinamas tarpvalstybinis ir daugiašalis skolinimas, ir pakeitimui vertybiniais popieriais remiantis Europos Audito Rūmų rekomendacijomis didinti ES pridėtinę vertę“53. Tačiau teisėkūros institucijos to neperkėlė į priemonę reglamentuojantį teisės aktą. Taip pat tuo metu, kai vykdėme auditą, tarpvalstybinių arba daugiašalių garantijų pagal paskolų garantijų priemonę buvo teikiama mažai. Pakeitimo vertybiniais popieriais operacijos taip pat nebuvo vykdomos. Net pagal ankstesnę 2007–2013 m. MVĮ garantijų priemonę pakeitimo vertybiniais popieriais operacijos nebuvo labai sėkmingos, nes pasirašytos tik dvi operacijos. Vienas paaiškinimas būtų tas, kad nuo 2008 m. pakeitimo vertybiniais popieriais rinkoje veikla buvo labai vangi54.

87

Antra, parodomojo, skatinamojo ir gebėjimų stiprinimo poveikio55, kuriuo kaip argumentu dėl ES pridėtinės vertės buvo remiamasi, ypač tose valstybėse narėse, kurios įstojo į ES nuo 2004 m. (žr. 33 dalį), svarba mažėja. Taip yra dėl to, kad paskutiniaisiais metais naudojimasis ES finansuojamomis finansinėmis priemonėmis labai padidėjo (žr. 13, 17 ir 18 dalis), todėl valstybės narės įgijo daugiau šių priemonių įgyvendinimo patirties. Dėl to, savo ruožtu, mažėja ES garantijų priemonių poreikis56. Be to, valstybės narės gali naudotis struktūriniais fondais ir finansuoti savo pačių nacionalines priemones (žr. 7274 dalis).

Pagal MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“ nepakankamai dėmesio skirta didelį pažangos potencialą turintiems moksliniams tyrimams ir inovacijoms

88

MVĮ garantijų priemonė „InnovFin“ reglamentuojama programos „Horizontas 2020“ reglamento. Tai yra svarbiausias reglamentas, kuriuo reglamentuojamos įvairios intervencijos, susijusios su dotacijomis, garantijomis ar nuosavo kapitalo finansavimu. Kaip visa apimantis reglamentas jis susijęs su visų tipų inovacijomis. Tačiau MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ atveju reglamente nurodyta, kad parama turėtų būti pirmiausia teikiama įmonėms, kurios „vykdo mokslinius tyrimus ir inovacinę veiklą, turinčius didelį pažangumo potencialą“57. Tokia veikla susijusi su rizikingomis investicijomis.

89

Kadangi programos „Horizontas 2020“ reglamente nepateikta išsamesnė rizikingų investicijų į didelį pažangumo potencialą turinčius mokslinius tyrimus ir inovacinę veiklą apibrėžtis, Komisija suformulavo 14 inovacijų tinkamumo finansuoti kriterijų (žr. IV priedą). Garantuotą paskolą norinti gauti įmonė turi atitikti bent vieną iš tų kriterijų. Kriterijai apima daug įvairių galimų įmonių ypatumų, pavyzdžiui, ar įmonė patiria tam tikro lygio mokslinių tyrimų ir inovacinės veiklos išlaidas, ar yra gavusi apdovanojimų už inovacijas, ar yra gavusi dotaciją arba paskolą moksliniams tyrimams arba inovacijoms, užregistravusi technologines teises, ar įmonė sparčiai auga arba ar į ją investuoja rizikos kapitalo fondas arba neformalus investuotojas.

90

Du iš trijų dažniausiai taikomų kriterijų yra plataus pobūdžio:

  1. 27 % atvejų taikomas kriterijus (2016 m. pabaigos duomenys) – paramos gavėjas „ketina […] investuoti į naujų arba iš esmės patobulintų ir novatoriškų produktų, procesų arba paslaugų gamybą, plėtojimą arba įgyvendinimą ir patiria technologinės arba pramoninės nesėkmės riziką […]“;
  2. 12 % atvejų taikomas kriterijus – paramos gavėjas veikia rinkoje trumpiau negu septynerius metus ir jo „mokslinių tyrimų ir inovacinės veiklos išlaidos bent vienais metais iki paramos gavėjo paraiškos pateikimo sudarė ne mažiau kaip 5 % visų veiklos išlaidų“.
91

Remdamiesi paskolų imtimi, tikrinome, ar dėmesys tikrai skirtas reglamente apibrėžtiems dalykams. Suskirstėme įmones į tris grupes: i) nevykdo inovacijų (15 % mūsų imties), ii) plėtoja standartinį produktą arba procesą (50 % mūsų imties) ir iii) didelės rizikos inovacija (35 % mūsų imties). 5 langelyje pateikti kiekvienos kategorijos projektų ir įmonių pavyzdžiai. Inovacijos, susijusios su standartinio produkto arba proceso plėtojimu laikomos naujomis tik įmonei (t. y. produktai arba procesai rinkoje galbūt jau yra)58. Didelės rizikos inovacijos yra platesnės. Nustatėme, kad šiai kategorijai priklauso tik 35 % įmonių. Tačiau net ir joje išsiskyrė tik keleto įmonių inovacinė veikla.

92

Tad 65 % į mūsų imtį įtrauktų įmonių atitiko inovacijos apibrėžtį plačiąja prasme, nors pagrindinis dėmesys turėjo būti sutelktas į didelį pažangos potencialą turinčias inovacijas siauresne prasme (žr. 88 dalį).

5 langelis.

Pagal MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“ remiamų projektų ir įmonių pavyzdžiai

Inovacijos nevykdomos

  • Mažmeninės prekybos vaikiškais drabužiais įmonė pasinaudojo garantuota paskola prekių asortimentui plėsti.
  • Pagal franšizės licenciją veikiantis restoranas pasinaudojo paskola restorano plotui išplėsti 25 %.

Plėtojamas standartinis produktas arba procesas

  • Paskola buvo panaudota mobiliojo telefono programėlei, kuria teikiama informacija apie posėdžių patalpas (žmones, įrangą ir tai, ar užimtos) kurti. Keletas panašių priemonių jau sukurta.
  • Teatro įrangą gaminanti įmonė panaudojo paskolą grynai apyvartiniam kapitalui finansuoti. Pagrindinė įmonės veiklos sritis – savų produktų gamyba, bet produktai panašūs į jau esančius rinkoje.

Didelės rizikos inovacija

  • Paskola panaudota buitinių atliekų biodujų stoties statybai. Nors tokios stotys veikia kaimyninėse šalyse, atitinkamoje šalyje šis projektas novatoriškas, dėl to investicija į jį rizikingesnė.
  • Paskola panaudota 3D būdu spausdinamai vėsinimo sistemai, kuri yra plastiko gamybai skirtų metalinių formų sudėtinė dalis, kurti. Kitos įmonės naudoja panašias programas, tačiau dėl projekto sudėtingumo ir modernumo tai buvo didelės rizikos investicija.
  • Paskolos lėšos buvo investuotos į įrangą, kuria ketinta gaminti naujo pobūdžio chromatografijos produktą, skirtą naudoti farmacijos sektoriuje. Produktu būtų kuriami tokie patys rezultatai kaip esamais produktais, tik mažesnėmis sąnaudomis. Produktas buvo kuriamas remiantis Mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros septintosios bendrosios programos lėšomis finansuoto projekto rezultatais.
93

Kad galėtų stebėti paramą gaunančių įmonių inovacinės veiklos rezultatus, Komisija taiko rodiklį „dalyvaujančių ir įmonei arba rinkai naujas inovacijas diegiančių MVĮ procentinė dalis“. Pagal šį rodiklį didelės rizikos ir didelį pažangos potencialią turinčios inovacijos nėra išskiriamos, tad rodiklis atitinka platesnę inovacijos apibrėžtį59. Be to, Komisija nustato palyginti kuklią siektiną reikšmę – 50 % įmonei arba rinkai naujas inovacijas diegiančių įmonių. Kadangi maždaug pusė Europos įmonių vykdo tam tikrą inovacinę veiklą plačiąja prasme, šios siektinos reikšmės pasiekimo negalima laikyti laimėjimu60. Jeigu Komisija tiesiog atsitiktine tvarka paskirstytų finansavimą įmonėms, ji greičiausiai vis tiek pasiektų šią siektiną reikšmę.

94

MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“ taip pat palyginome su kitomis inovacinę veiklą vykdančioms mažesnėms įmonėms skirtomis paramos schemomis ir vertinome atskirų tarpininkų, veikiančių žinioms imliuose sektoriuose, veiklos rezultatus61. Imlumą žinioms pagrindiniame atitinkamos įmonės sektoriuje62 taikėme kaip pakaitinį tikimybės, kad įmonė vykdo didelį pažangos potencialą turinčius mokslinius tyrimus ir inovacinę veiklą, rodiklį. Iš tiesų, tikimybė yra didesnė, kad inovacijas diegs aukštųjų technologijų arba žinioms imliuose sektoriuose veikiančios įmonės. Todėl, jei pagal priemonę dėmesys bus efektyviai sutelktas į inovacijas, tada paramos gavėjos tikrai veiks intensyvią inovacinę veiklą vykdančiuose sektoriuose. Dėmesį sutelkti į pažangiųjų technologijų pramonės ir žinioms imlias paslaugas yra svarbu ir politikos požiūriu (žr. 6 angelį).

6 langelis.

Žinioms ir technologijoms imlių sektorių svarba

Inovacijas gali diegti bet kurio sektoriaus įmonė. Tačiau tam dažnai reikia specifinio indėlio, t. y. reikia vykdyti mokslinius tyrimus ir technologinę plėtrą ir (arba) reikalingi aukštąjį išsilavinimą turintys žmonės. Tai du Eurostato naudojami kriterijai ekonomikos sektoriams klasifikuoti pagal imlumą technologijoms ir žinioms.

Pasak Komisijos, Europa nukenčia dėl mažo našumo ir mažėjančio konkurencingumo, o juos lemia nepakankamos inovacijos. Europa nuo seno turi tvirtą mokslinę bazę, tačiau mokslinius atradimus pritaikant praktiškai jos pozicija silpna63. Tai nėra bendra visos Europos pramonės problema. Svarbiausi Europos investuotojai į mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros sektorių priklauso vidutinio pažangumo technologijų, t. y. automobilių sektoriui. Tačiau pagrindinė problema yra ta, kad pažangiųjų technologijų, pavyzdžiui, farmacijos, biotechnologijų ir informacijos bei ryšių technologijų, sektoriuose vykdoma mažiau veiklos64. Taigi žinioms ir technologijoms imliems sektoriams reikia skirti daugiau dėmesio ne tik dėl to, kad pažangiųjų technologijų sektoriuje Europa atsilieka, bet ir dėl to, kad technologijoms ir žinioms imliuose sektoriuose yra didesnė įmonių inovacijų tikimybė65.

95

Nustatėme, kad pagal dabartinę MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“ žinioms imlios įmonės buvo remiamos daugiau negu pagal iki šios priemonės galiojusią rizikos pasidalijimo priemonę. Dėl aktyvesnio viešojo sektoriaus tarpininkų vaidmens daugiau dėmesio buvo sutelkta į žinioms imlias įmones. Tokių įmonių dalis viešojo sektoriaus tarpininkų portfelyje pagal MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“ (76 %) labai panaši į jų dalį pagal programos „Horizontas 2020“ dotacijų schemas, kurios yra skirtos mažesnėms įmonėms. Privačiojo sektoriaus tarpininkai – priešingai – žinioms imlioms įmonėms skiria mažiau dėmesio (41 %), todėl bendra jų dalis pagal priemonę mažėja (žr. 3 diagramą).

3 diagrama.

Pagal MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“ remiamos žinioms imlios įmonės ir mažesnių įmonių schemos pagal programą „Horizontas 2020“

Pastaba: žinioms ir technologijoms imlūs sektoriai apima pažangiųjų technologijų, vidutinio pažangumo technologijų sektorių ir žinioms imlias paslaugas, kaip apibrėžta atitinkamose Eurostato gairėse.

Šaltinis: Audito Rūmai, remiantis EIF ir Komisijos pateiktais duomenimis.

Komisijos vertinimo sistema suteikė tik ribotų priemonių veiksmingumo įrodymų

96

Europos Komisija finansuoja mažesnėms įmonėms skirtas paskolų garantijų priemones nuo XX a. paskutiniojo dešimtmečio pabaigos. Šių garantijų taikymo sritis ilgainiui keitėsi, tačiau pagrindinis tikslas išliko tas pats: pagerinti galimybes mažesnėms įmonėms gauti finansavimą, remti verslumą ir inovacijas, siekiant visoje ES tvariai skatinti mažesnių įmonių plėtrą ir užimtumo augimą. Atitinkamuose reglamentuose kiekvienai priemonei nustatyti tarpinio ir (arba) galutinio vertinimo terminai ir turinys. Tikėtasi, kad, be kitų dalykų, per vertinimą bus atsakyta į klausimą „Kiek efektyvios buvo ES intervencinės priemonės (t. y. paskolų garantijos)?“ Todėl nagrinėjome:

  1. ar per ankstesnius vertinimus buvo įrodytas paskolų garantijų priemonių efektyvumas; ir
  2. ar esama dabartinių priemonių vertinimo tvarka yra tinkama.

Per ankstesnius vertinimus nepavyko pateikti tvirtų priemonių veiksmingumo įrodymų

97

Per 18 metų nuo to laiko, kai ES paskolų garantijų priemonės pradėtos taikyti pirmą kartą, Komisija pateikė tris tarpinius ir du galutinius įvertinimus. Tačiau nė pagal vieną iš įvertinimų nepateikta tvirtų garantijų poveikio įrodymų. Paprastai, atlikus vertinimus, pasidžiaugta bendra garantuotų paskolų suma arba paremtų mažesnių įmonių skaičiumi. Tačiau tokie rodikliai tinkamai neatspindi priemonės veiksmingumo ar naudos gerovei66.

98

Per vertinimus daugiausia taikyti kokybiniai metodai, pavyzdžiui, pokalbiai ir apklausos. Kiekybiniai metodai netaikyti. Be to, atliekant vertinimus neįrodyta, kad paramos gavėjų įmonėse nustatytus pokyčius lėmė garantijos, o ne kiti papildomi veiksniai. Nepakankamam duomenų išsamumui kompensuoti atliktos apklausos, tačiau pagal struktūrą jos nebuvo pritaikytos tam, kad užfiksuotus pokyčius būtų galima priskirti garantijų priemonei. Kadangi įmonių apklausa atlikta tik praėjus keleriems metams nuo garantuotos paskolos gavimo, kyla didesnė patikimumo rizika.

99

Patikimų vertinimų nėra dėl dar dviejų priežasčių. Pirma, vertinimai atlikti pernelyg anksti, galutinis vertinimas atliktas vos įpusėjus programos ciklui. Antra, per vertinimus laikytasi pernelyg siauro požiūrio, dėmesys sutelktas į esamą programą, tad nevertintas ankstesnių, iš esmės panašių programų poveikis.

Duomenų rinkimas būsimiems vertinimams pagerėjo, tačiau trūkumų išliko

100

Poveikio vertinimo metodiką lengviausia sukurti ir pradėti taikyti praktiškai naujos programos rengimo etapu. Į duomenų rinkimo reikalavimus būtina atsižvelgti nuo pat pradžių, o ne tada, kai programa jau kelerius metus veikia67.

101

EIF ir Komisija neseniai ėmėsi tam tikrų veiksmų, kad pagerintų vertinimo procesą. Pirma, dabar Komisija planuoja atlikti galutinius vertinimus daug vėlesniu programos ciklo etapu. Antra, EIF ir Komisijos darbuotojai 2015 m. paskelbė tyrimo ataskaitą, kurioje įvertino paskolų mažesnėms įmonėms Vidurio ir Rytų Europoje 2005–2007 m. suteiktų garantijų ekonominį poveikį68. Komisija ketina pasinaudoti šia ataskaita kaip veiksmų planu garantijų poveikiui mažesnių įmonių veiklos rezultatams įvertinti. Galiausiai pažymėtina, kad EIF dabar taip pat turi geresnes galimybes pasirinkti paramos gavėjus, nes gali naudotis esamomis išorės duomenų bazėmis, kurių laiko eilutėse išdėstyti finansiniai duomenys apie įmones, tad, naudojantis šiais duomenimis, galima atlikti tikslesnę kiekybinę analizę.

102

Tuo metu, kai vykdėme auditą, Komisija jau buvo parengusi dabartinių garantijų priemonių tarpinio vertinimo techninę užduotį. Numatoma, kad vertinimas bus užbaigtas iki 2017 m. pabaigos. Tačiau Komisija dar nieko nenuveikė rengdama galutinio vertinimo metodiką. Pavyzdžiui, Komisija dar nenustatė, i) kaip įvertinti, ar dėl MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ inovacinė veikla iš tiesų suaktyvėjo – tai pagrindinis priemonės tikslas – ir ii) kaip išskirti šios priemonės poveikį iš kitų programų poveikio69. Duomenų neišsamumas taip pat greičiausiai turės įtakos priemonės vertinimui.

103

Asdrubali ir Signore (2015 m.) pateiktame veiksmų plane ES garantijų priemonės poveikis palygintas su visų kitų galimų finansavimo šaltinių, įskaitant kitas nacionalinių arba kitų ES priemonių, pavyzdžiui, struktūrinių fondų, finansuojamas garantijas, poveikiu. Nors skolos priemonės kai kuriais aspektais skiriasi (pavyzdžiui, viršutinė riba nustatyta arba nenustatyta, priemonės skiriamos mažesnių įmonių pogrupiui), jos dažnai komerciniams bankams arba finansavimo ieškančioms įmonėms tampa artimu pakaitalu ir jomis siekiama labai panašių tikslų. Drauge analizuojant kiek galima daugiau priemonių, būtų iš dalies pašalintas veiksmų plane pasiūlytos metodikos ribotumas. Tačiau tuo metu, kai vykdytas mūsų auditas, ta kryptimi veiksmų dar nebuvo imtasi.

104

Be to, vertinimo spragas būtų galima užpildyti papildomais akademiniais tyrimais. Tačiau, nors pagal skaidrumo principus70 reikalaujama skelbti apie kiekvieną skirtą dotaciją, nebent ji išmokama fiziniam asmeniui, garantijų gavėjams tai netaikoma. Tai reiškia, kad kiti EIF nepriklausantys tyrėjai neturi duomenų apie paramos gavėjus. Kitos panašius konfidencialius duomenis tvarkančios valdžios institucijos yra nustačiusios specialią susipažinimo su duomenimis tvarką71, jei duomenų pagrįstai reikia tyrimams, ir leidžia susipažinti su duomenimis „saugiame centre“72 arba išorės tyrėjui palaikant partnerystės ryšius su organizacijos darbuotojais73.

105

Iki šiol daugiausia dėmesio skirta paklausos poveikio vertinimui, t. y. siekiams įrodyti programos poveikį mažesnių įmonių veiklos rezultatams. Daug mažiau analizuota: i) poveikis pasiūlai, tai yra, tam, kiek dėl garantijų padidėjo kreditų pasiūla ir kiek ji viršijo tą lygį, kurį tarpininkai būtų pasiekę be garantijų; ii) kiek veiksmingai garantijų priemonėms būdinga subsidijų pobūdžio nauda paskirstoma tarp teikėjų ir gavėjų74 ir iii) kaip garantijos paveikia konkurenciją tarp bankų. Nors EIF dažnai turi galimybę susipažinti su atitinkamais duomenimis, šie duomenys vertinimo tikslais nerenkami. Kai rengėme tokią pasiūlos analizę dėl Čekijos, kurioje po trejų metų su EIF pradėjo bendradarbiauti penki dideli bankai, aiškų, pozityvų poveikį kreditų pasiūlai galėjome nustatyti tik viename iš bankų.

Išvados ir rekomendacijos

106

Mažesnėms įmonėms, kurios veikia pagal valstybių finansuojamas garantijų priemones, ištekliai iš ES biudžeto mažesnėms įmonėms teikiamų paskolų garantijų priemonėms skiriami įvairiose politikos srityse. Mūsų bendra išvada yra tokia, kad garantijų priemonių finansinis dydis nustatytas visapusiškai neišanalizavus rinkos poreikių ir kad pernelyg dideliam skaičiui garantijas gavusių įmonių garantuota paskola iš tikrųjų nebuvo reikalinga. Vis dėlto, garantuotas paskolas gavusios įmonės išties augo. Tačiau pagal abi priemones remtos inovacinės veiklos mastas buvo gana kuklus ir neatitiko reglamente nustatyto pažangumo siekio ir užmojų. Galiausiai pažymėtina, jog Komisija pateikė nepakankamai priemonių poveikio ir jų išlaidų efektyvumo įrodymų. Rengdama galimų priemonę pakeisiančių priemonių pagal būsimą daugiametę finansinę programą ex ante vertinimus, Komisija turėtų atsižvelgti į daugumą mūsų toliau pateikiamų rekomendacijų.

Garantijų priemonių struktūra

107

Iš ES biudžeto finansuojamos centralizuotai valdomos garantijų priemonės bei pagal pasidalijamojo valdymo principus valdomos priemonės. Nors, palyginti su 2007–2013 m. laikotarpiu, visų ES finansuotų priemonių mastas padidėjo, atliekant rinkos poreikių vertinimą, vertintos ne visos priemonės ir neįrodyta, kaip visomis priemonėmis bendrai būtų galima patenkinti šiuos poreikius, kartu išvengti jų dubliavimosi ir konkurencijos (žr. 2735 dalis).

108

Abi dabartinės centralizuotai valdomos priemonės pradėjo veikti nevėluojant. Pagal garantijų susitarimus, pasirašytus iki 2016 m. pabaigos, maždaug trys ketvirtadaliai numatomų suteikti paskolų bus sutelktos keturiose valstybėse narėse, kuriose mažesnių įmonių, kurioms reikalingos finansavimo galimybės, skaičius yra didžiausias (žr. 33 ir 4850 dalis).

109

Įgyvendinant finansines priemones, patiriama išlaidų. Tačiau Komisija neturėjo pakankamai pagalbinių įrodymų, kad pradėtų derybų procesą su EIF dėl mokesčio (žr. 3647 dalis).

1 rekomendacija. Įvertinti rinkos poreikius ir surinkti valdymo išlaidų duomenis

Komisija turėtų:

  1. įvertinti rinkos poreikius ir tai, kaip būtų galima geriausiai juos patenkinti įvairiomis ES garantijų priemonėmis kartu su nacionaliniu ir (arba) regionų lygmeniu finansuojamomis priemonėmis, užtikrinant ES pridėtinę vertę;

    pageidautinas įgyvendinimo terminas: prieš teikiant pasiūlymus dėl naujos kartos priemonių sukūrimo pagal būsimą daugiametę finansinę programą;

  2. surinkti ir išanalizuoti atitinkamus garantijų programų valdymo išlaidų duomenis, pavyzdžiui, duomenis apie EIF faktines išlaidas arba duomenis apie nacionaliniu lygmeniu valdomų programų faktines išlaidas, kad derybose su EIF būtų galima užimti tvirtesnę poziciją ir užtikrinti tinkamą mokesčių lygį;

pageidautinas įgyvendinimo terminas: prieš derybas su EIF dėl naujų įgaliojimų pagal būsimą daugiametę finansinę programą;

Galimybės gauti finansavimą

110

Paskolų garantijų priemonės buvo sukurtos siekiant padėti įmonėms, kurios turi perspektyvių projektų, bet kurioms sunku gauti skolų finansavimą. Tačiau nustatėme, kad 60 % į mūsų imtį įtrauktų įmonių būtų galėjusios gauti komercines paskolas ir nesinaudodamos tomis priemonėmis. Paramą galinčių gauti įmonių dalis pagal MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“ yra šiek tiek didesnė ir siekia 65 %. Be to, nustatėme, kad pagal MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“ didesnę privačiojo sektoriaus tarpininkų portfelių dalį sudaro šios įmonės. Komisija delegavimo susitarimuose su EIF iš tiesų nenurodė, kad priemonės tikslinė grupė yra novatoriškos „perspektyvios įmonės, negalinčios gauti finansavimo“; ir (žr. 5559 dalis). Komercines paskolas galinčios gauti įmonės taip pat gali naudotis garantijų teikiama nauda, pavyzdžiui, mokėti mažesnes palūkanas pagal MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“ (žr. 60 dalį).

111

Nors, sumažinus pagal paskolų garantijų priemonę galimų skirti paskolų didžiausią galimą dydį, paramos, teikiamos „perspektyvioms įmonėms, negalinčioms gauti finansavimo“, dalis padidėjo, Komisija tik iš dalies išnagrinėjo, kokiomis dar priemonėmis galėtų taisyti šią padėtį. Be to, pagal dabartinę stebėjimo tvarką informacija apie „perspektyvių įmonių, negalinčių gauti finansavimo“ skaičių nėra periodiškai renkama (žr. 6169 dalis).

112

Per finansų krizę galimybės gauti finansavimą svarba dar labiau išaugo, ypač stipriai nukentėjusiose ir makrofinansinę paramą gavusiose valstybėse narėse. Tačiau paaiškėjo, kad ES centralizuotai valdomos garantijų priemonės šioms šalims padėjo mažai, daugiausia dėl to, kad jos nebuvo sukurtos didinti tarpininkų likvidumą. Nors naudotasi ir struktūrinių fondų lėšomis bendrai finansuotomis priemonėmis, dauguma atvejų išmokos mažesnėms įmonės išmokėtos ne didžiausių sunkumų laikotarpiu, bet jam praėjus (žr. 7077 dalis).

2 rekomendacija. Paramą teikti įmonėms, kurioms garantija yra reikalinga

Komisija turėtų:

  1. į galimos MVĮ garantijų priemonę „InnovFin pakeisiančios priemonės teisės akto pasiūlymą įtraukti specialias nuostatas, skirtas „perspektyvioms įmonėms, negalinčioms gauti pakankamo finansavimo“, ir užtikrinti nekeitimą privačiojo sektoriaus finansavimu.

    Pageidautinas įgyvendinimo terminas: teikiant pasiūlymą dėl galimos priemonę pakeisiančios priemonės sukūrimo pagal būsimą daugiametę finansinę programą.

  2. Įdiegti mechanizmus, skirtus sumažinti remtų įmonių, kurios galėjo gauti komercines paskolas be ES paramos, dalį. Ji turėtų įvertinti priemonių, kuriomis būtų galima sumažinti tokių įmonių dalį, išlaidas ir naudą.

    Pageidautinas įgyvendinimo terminas: prieš įgyvendinant galimas priemonę pakeisiančias priemones pagal būsimą daugiametę finansinę programą.

  3. Kasmet stebėti, kokią finansų tarpininkų portfelio dalį sudaro komercines paskolas galinčios gauti įmonės be ES paramos, ir, jei ši dalis pernelyg didelė, imtis taisomųjų priemonių. Šis stebėjimas turėtų būti vykdomas remiantis finansų tarpininkų turima informacija, įmonėms nesudarant jokių papildomų administracinių sunkumų.

Pageidautinas įgyvendinimo terminas: įgyvendinant galimas priemonę pakeisiančias priemones pagal būsimą daugiametę finansinę programą.

Tikslų pasiekimas

113

Iki paskolų garantijų priemonės galiojusiomis priemonėmis siekta paskatinti augimą. Turimi ekonometriniai duomenys patvirtina, kad šiuo atžvilgiu priemonės buvo sėkmingos. Paramą gavusios įmonės pagal bendro turto, pardavimo ir atlyginimo sąmatos rodiklius augo labiau negu lyginamosios grupės įmonės. Atliekant tyrimus, taip pat nustatyta, kad didesnį poveikį pajuto įmonės, kurioms be garantijos greičiausiai būtų buvę sunku gauti paskolą (žr. 7987 dalis).

114

Pagal MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“ dėmesys turėjo būti sutelktas į paramą didelį pažangos potencialą turintiems moksliniams tyrimams ir inovacijoms. Tačiau programos „Horizontas 2020“ reglamente ši sąlyga neapibrėžta. Dviejų trečdalių į mūsų imtį įtrauktų įmonių inovacinė veikla buvo susijusi tik su standartinių produktų arba procesų plėtojimu arba šios įmonės apskritai nevykdė jokios inovacinės veiklos. Nustatytais inovacijų tinkamumo finansuoti kriterijais nepavyko užtikrinti, kad parama tokioms įmonėms nebūtų teikiama. Priemonės inovacijų tikslas labai kuklus, nes Komisija mano, jog vien tai, kad įmonės vykdo inovacinę veiklą, neatsižvelgiant į inovacijų laipsnį, jau yra sėkmės rodiklis. Kaip ir galimybės gauti finansavimą atveju, pastebėjome didelį skirtumą tarp privačiojo ir viešojo sektorių tarpininkų – viešojo sektoriaus tarpininkams daug geriau sekėsi remti žinioms imlių sektorių įmones (žr. 8895 dalis).

3 rekomendacija. Dėmesys didelės rizikos inovacijoms

Komisija turėtų:

  1. galimų priemonę pakeisiančių priemonių teisės akto pasiūlyme aiškiai apibrėžti remiamos inovacijos pobūdį ir, atitinkamai, nustatyti priemonės dydį.

    Pageidautinas įgyvendinimo terminas: teikiant pasiūlymą dėl galimos priemonę pakeisiančios priemonės sukūrimo pagal būsimą daugiametę finansinę programą.

  2. Peržiūrėti inovacijų tinkamumo kriterijus, siekiant užtikrinti, kad bet kokia priemonę pakeisiančia priemone visų pirma būtų remiamos įmonės, vykdančios didelį pažangos potencialą turinčią veiklą, kuriai būtinos rizikingos investicijos.

Pageidautinas įgyvendinimo terminas: prieš įgyvendinant galimą priemonę pakeisiančią priemonę pagal būsimą daugiametę finansinę programą.

Vertinimo sistema

115

Nors ES paskolų garantijos teikiamos 18 metų, Komisija iki šiol pateikė labai nedaug pasiektų rezultatų įrodymų. Taip yra dėl keleto priežasčių: neišsamių duomenų, pernelyg anksti atliekamo vertinimo ir netinkamų vertinimo rodiklių. Kalbant apie būsimus vertinimus, Komisija dar neapsvarstė, kaip i) atlikti išsamų įvairių taikomų ES garantijų priemonių vertinimą ir ii) įvertinti poveikį pasiūlai ir bankų tarpusavio konkurencijai. Vertinimo spragas būtų galima užpildyti labiau akademinio pobūdžio tyrimais, tačiau tam kliūtis yra ribojančios konfidencialumo taisyklės (žr. 97105 dalis).

4 rekomendacija. Gerinti vertinimo sistemą

Komisija turėtų:

  1. atlikti išsamų iki paskolų garantijų priemonės galiojusios priemonėsex post vertinimą, atkreipiant dėmesį į tai, ar garantijos iš esmės buvo veiksmingos.

    Pageidautinas įgyvendinimo terminas: iki 2019 m. pabaigos.

  2. Sukurti garantijų poveikio paskolų pasiūlai, bankų tarpusavio konkurencijai, įmonių inovacinei veiklai ir būdingos subsidijų pobūdžio naudos pasiskirstymo tarp paramos teikėjų ir gavėjų analizės metodiką.

    Pageidautinas įgyvendinimo terminas: iki 2019 m. pabaigos.

  3. Atlikus atskirus abiejų centralizuotai valdomų garantijų priemonių galutinius vertinimus, taip pat pateikti vieną bendrą vertinimą, įvertinti santykinius jų rezultatus ir, kiek galima, palyginti su panašiomis anksčiau taikytomis arba šiuo metu taikomomis ES skolos priemonėmis.

    Pageidautinas įgyvendinimo terminas: data, kai turi būti pateikti būsimi galutiniai vertinimai.

  4. Sukurti sistemą, kad tyrėjai galėtų susipažinti su garantijų gavėjų duomenimis.

Pageidautinas įgyvendinimo terminas: iki 2018 m. pabaigos.

Šią ataskaitą priėmė IV kolegija, vadovaujama Audito Rūmų nario Baudilo Tomé MUGURUZA, 2017 m. lapkričio 7 d. Liuksemburge įvykusiame posėdyje.

Audito Rūmų vardu


Pirmininkas

Klaus-Heiner LEHNE

Priedas

I priedas

Garantijų priemonių lyginamoji svarba

Toliau pateiktoje diagramoje pagal valstybes nares apžvelgiama 2007–2013 m. laikotarpio visos garantijų sumos lyginamoji svarba. Dėl duomenų trūkumo naudojomės apytikriais įverčiais ir prielaidomis (žr. po diagrama pateiktas pastabas). Nors dėl tos priežasties duomenys nėra visiškai tikslūs, diagramoje nurodomas pakankamai pagrįstas poveikio dydžio vaizdas. Valstybės narės, apie kurių nacionaliniu lygmeniu finansuojamas garantijas duomenų neturėjome, į diagramą neįtrauktos.

Pastabos:

  1. Europos garantijų institucijų asociacijos (AECM) duomenys apie nacionalines garantijas yra neišsamūs. Asociacija renka duomenis iš savo organizacijų narių, tačiau ne visos garantijų institucijos yra šios organizacijos narės. Todėl kai kurių valstybių narių (pavyzdžiui, Vokietijos arba Italijos) rodikliai yra mažesni.
  2. Kaip nurodyta Economisti Associati ir kt. (Žr. 14 išnašą), viešosios paramos lygį sunku įvertinti, nes kai kuriais atvejais valstybės intervencines priemones sudaro aukščiausiosios valdžios garantija. Tokiais atvejais apie valstybės paramos dydį žinoma tik tada, jeigu ir kai nustatomas įsipareigojimų neįvykdymo atvejis ir paskoloms grąžinti panaudojami valstybiniai ištekliai.
  3. Kadangi kai kurios nacionalinės garantijų institucijos, teikiančios duomenis EBPO arba AECM, valdo ES bendrai finansuojamas garantijų priemones pagal pasidalijamojo valdymo sistemą, kai kurios sumos galėjo būti įskaičiuotos dukart.
  4. Duomenys apie garantijas iš struktūrinių fondų apskaičiuoti pagal ES įnašą, darant prielaidą, kad jis sudaro 50 % garantuotos sumos. Dėl to kai kurių valstybių narių rodikliai yra per maži (nes procentinė dalis gali sudaryti iki 80 %).

Šaltinis: Audito Rūmai, remdamiesi:

  • nacionalinių garantijų atžvilgiu – AECN 2009–2013 m. laikotarpio duomenimis (http://AECM.eu), EBPO 2007–2013 m. duomenimis apie kai kurias šalis (http://stats.oecd.org);
  • struktūrinių fondų lėšomis finansuojamų garantijų atžvilgiu: Komisijos ataskaita „Duomenų apie finansų inžinerijos priemonių finansavimo ir įgyvendinimo pažangą suvestinė, remiantis ataskaitomis, kurias vadovaujančiosios institucijos pateikė pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 1083/2006 67 straipsnio 2 dalies j punktą. 2007–2013 m. programavimo laikotarpis. 2015 m. gruodžio 31 d. padėtis“ (angl. Summary of data on the progress made in financing and implementing financial engineering instruments reported by the managing authorities in accordance with Article 67(2)(j) of Council Regulation (EC) No 1083/2006”, Programming period 2007–2013, situation as at 2015 m. gruodžio 31 d.).
  • centralizuotai valdomų garantijų atžvilgiu: 2016 m. gruodžio 31 d. EIF veiklos ataskaitos.

II priedas

Pagal es finansuojamas priemones garantuotų mvį paskolų dalis nuo visų paskolų mvį

Toliau pateiktoje diagramoje parodyta įvertinta vidutinė 2007–2013 m. MVĮ paskolų, kurioms pagal ES finansuojamas priemones suteiktos garantijos, dalis (centralizuotos ir pasidalijamojo valdymo sistemos). Duomenų apie paskolas, suteiktas kai kurių valstybių narių MVĮ, nėra, tad šios valstybės narės į diagramą neįtrauktos.

Pastabos:

  1. duomenų apie naujas paskolas MVĮ nėra. Todėl kaip pakaitiniu paskolų rodikliu rėmėmės kitomis, ne atnaujinamomis paskolomis ir sąskaitų kreditavimu, pirkimo kortelių ir išplėstinio kredito kortelių skola – iki 1 milijono eurų imtinai.
  2. Individualios paskolos, kurioms suteikiama garantija pagal ES priemones, gali viršyti 1 milijoną eurų. Taikydami 1 pastaboje nurodytą pakaitinį rodiklį, atmetėme visas 1 milijoną eurų viršijančias paskolas, kurioms garantijos suteiktos pagal MVĮ garantijų priemonę ir rizikos pasidalijimo priemonę. Paskolų, kurių garantijos suteiktos iš struktūrinių fondų, atveju tai buvo neįmanoma, nes nėra suvestinių duomenų apie atskirų paskolų sumas. Dėl to galėjo būti pateiktos per didelės kai kurių rodiklių reikšmės.
  3. Paskolų, kurių garantijos suteiktos iš struktūrinių fondų valstybių narių lygmeniu, atveju apskaičiavome tik bendrą visų valstybių narių, paėmus kartu, paskolų sumą.

Šaltinis:Audito Rūmai, remdamiesi:

  • struktūrinių fondų atžvilgiu: Komisijos ataskaita „Duomenų apie finansų inžinerijos priemonių finansavimo ir įgyvendinimo pažangą suvestinė, remiantis ataskaitomis, kurias vadovaujančiosios institucijos pateikė pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 1083/2006 67 straipsnio 2 dalies j punktą“. 2007–2013 m. programavimo laikotarpis. 2015 m. gruodžio 31 d. padėtis (angl. Summary of data on the progress made in financing and implementing financial engineering instruments reported by the managing authorities in accordance with Article 67(2)(j) of Council Regulation (EC) No 1083/2006”).
  • MVĮ garantijų priemonės ir rizikos pasidalijimo priemonės atžvilgiu: 2016 m. gruodžio 31 d. EIF paskolų duomenys;
  • viso MVĮ skolinimo atžvilgiu: Europos Centrinio Banko statistinių duomenų bazė (http://sdw.ecb.europa.eu) ir EBPO duomenys apie kai kurias šalis (Čekija, Danija ir Vengrija) (http://stats.oecd.org).

III priedas

Ekonometrinio tyrimo metodika

01

Atliekant tyrimą, analizuoti daugiau kaip 57 000 Prancūzijos įmonių, 2002–2012 m. laikotarpiu pasinaudojusių ES paskolų garantijų priemonėmis, duomenys. Šių įmonių finansiniai duomenys surinkti iš esamų įmonių finansinių laiko eilučių duomenų bazių. Kad būtų galima įvertinti poveikį, per tyrimą lygintos garantijas gavusios ir jų negavusios įmonės. Šios įmonės pasirinktos iš 0,5 milijono Prancūzijos įmonių, taikant dviejų etapų lyginimo procedūrą, siekiant užtikrinti, kad lyginamosios grupės įmonės ir garantijas gavusios įmonės iki paskolos suteikimo būtų panašios pagal regioną, amžių, sektorių ir kiekvieną analizuojamą rodiklį.

02

Atliekant tyrimą ir lyginant abiejų grupių įmonių veiklos rezultatus, apskaičiuotas sąlyginis vidutinis garantuotos paskolos poveikis įmonėms. Į tyrimą taip pat įtrauktos kelios patikros rezultatų patikimumui patikrinti, pavyzdžiui, atsižvelgiant į nelygiagretų augimą arba į atrankos subjektyvumą, kai duomenų turima, patikrinti.

03

Teorinis tyrimo trūkumas yra tas, kad pagal modelį apskaičiuotas bendras garantijų ir atitinkamų paskolų ekonominis poveikis, bet nebuvo galimybės abu šiuos poveikio aspektus atskirti. Todėl įvertintas ES garantuotos paskolos suteikimo poveikis, palyginti su kitais galimais finansavimo šaltiniais, įskaitant nacionalines valstybės garantijų programas.

IV priedas

Inovacijų tinkamumo finansuoti kriterijai

01

MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ galutinis naudos gavėjas yra MVĮ arba maža vidutinės kapitalizacijos įmonė, kuri ketina naudoti MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ galutinio naudos gavėjo sandorį investuoti į gamybą ar plėtojimą, ar diegimą naujų ar iš esmės patobulintų i) produktų, procesų ar paslaugų, arba ii) gamybos arba pristatymo metodų, arba iii) organizacinių ar proceso inovacijų, įskaitant novatoriškus verslo modelius, ir kai atsiranda rizika, kad technologijų, pramonės ar verslo sektorius patirs nesėkmę, kaip rodo išorės eksperto atliktas įvertinimas; arba

02

MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ galutinis naudos gavėjas yra „greitai auganti įmonė“, kuri yra MVĮ arba maža vidutinės kapitalizacijos įmonė, veikianti rinkoje mažiau nei 12 metų nuo savo pirmo komercinio pardavimo ir kurios vidaus vidutinis metinis darbuotojų skaičiaus augimas ar apyvarta yra didesni nei 20 % per metus, per trejų metų laikotarpį, ir kurioje dirba dešimt ar daugiau darbuotojų stebėjimo laikotarpio pradžioje; arba

03

MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ galutinis naudos gavėjas yra MVĮ arba maža vidutinės kapitalizacijos įmonė, veikianti rinkoje mažiau nei 7 metus nuo savo pirmo komercinio pardavimo, ir kurios mokslinių tyrimų ir inovacijų išlaidos sudarė ne mažiau kaip 5 % jos bendrų veiklos išlaidų bent vienus metus iš trejų prieš teikiant MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ galutinio naudos gavėjo paraišką dėl MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ galutinio naudos gavėjo sandorio, ar įmonės (ir visų pirma veiklą pradedančios įmonės), kuri neturi jokios finansinės istorijos, atveju atsižvelgiant į jos dabartines finansinės būklės ataskaitas; arba

04

MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ galutinis naudos gavėjas yra MVĮ arba maža vidutinės kapitalizacijos įmonė, kuri turi didelį inovacijų potencialą arba yra moksliniams tyrimams ir inovacijoms imli „įmonė“, kuri atitinka bent vieną iš šių sąlygų:

  1. MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ galutinio naudos gavėjo mokslinių tyrimų ir inovacijų metinės išlaidos yra lygios arba viršija 20 % MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ galutinio naudos gavėjo sandorio sumos, atsižvelgiant į MVĮ garantijų priemonės statutines finansinės būklės ataskaitas, su sąlyga, kad MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ galutinio naudos gavėjo verslo plane nurodytas mokslinių tyrimų ir inovacijų išlaidų padidėjimas, kad jos būtų bent jau lygios MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ galutinio naudos gavėjo sandorio sumai; arba
  2. MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ galutinis naudos gavėjas įsipareigoja skirti bent 80 % MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ galutinio naudos gavėjo sandorio sumos mokslinių tyrimų ir inovacijų veiklai, kaip nurodyta jo verslo plane, o likusios išlaidos būtinos vykdyti tokią veiklą; arba
  3. MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ galutiniam naudos gavėjui buvo oficialiai skirtos dotacijos, paskolos ar garantijos pagal Europos mokslinių tyrimų ir inovacijų rėmimo schemas, jų finansavimo priemones arba regionines, nacionalines mokslinių tyrimų ar inovacijų rėmimo schemas per pastaruosius trisdešimt šešis (36) mėnesius, su sąlyga, kad MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ galutinio naudos gavėjo sandoris neapima tų pačių išlaidų; arba
  4. MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ galutiniam naudos gavėjui per pastaruosius dvidešimt keturis (24) mėnesius ES institucija ar ES įstaiga skyrė mokslinių tyrimų ir plėtros bei inovacijų premiją; arba
  5. MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ galutinis naudos gavėjas užregistravo bent vieną technologijų teisę (pavyzdžiui, patento, naudingojo modelio, dizaino teisę, puslaidininkių gaminių topografiją, papildomos apsaugos sertifikatą medicinos produktams arba kitiems produktams, kuriems gali būti išduodami tokie papildomos apsaugos sertifikatai, augalų veislių selekcininkų sertifikatą arba programinės įrangos autorių teises) per pastaruosius dvidešimt keturis (24) mėnesius, o MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ galutinio naudos gavėjo tikslas yra sudaryti sąlygas tiesiogiai ar netiesiogiai naudotis šia technologijų teise; arba
  6. MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ galutinis naudos gavėjas yra ankstyvojo etapo MVĮ, kuri gavo investicijų per pastaruosius dvidešimt keturis (24) mėnesius iš rizikos kapitalo investuotojo arba verslo angelo, kuris yra verslo angelų tinkle; arba rizikos kapitalo investuotojas arba verslo angelas yra MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ galutinio naudos gavėjo akcininkas MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ galutinio naudos gavėjo paraiškos dėl MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ galutinio naudos gavėjo sandorio metu; arba
  7. MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ galutinis naudos gavėjas turi atlikti rizikos finansų investiciją, kuri, remiantis verslo planu, parengtu siekiant patekti į naują produkto ar geografinę rinką, yra didesnė nei 50 % jo vidutinės metinės apyvartos per ankstesnius 5 metus; arba
  8. MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ galutinio naudos gavėjo mokslinių tyrimų ir inovacijų išlaidos sudaro ne mažiau kaip 10 % jo bendrų veiklos išlaidų bent vienus metus iš trejų prieš teikiant MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ galutinio naudos gavėjo paraišką dėl MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ galutinio naudos gavėjo sandorio, ar įmonės, kuri neturi jokios finansinės istorijos, atveju atsižvelgiant į jos dabartines finansinės būklės ataskaitas; arba
  9. MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ galutinis naudos gavėjas yra maža vidutinės kapitalizacijos įmonė, kurios mokslinių tyrimų ir inovacijų išlaidos sudaro:
    1. Arba ne mažiau kaip 15 % jo bendrų veiklos išlaidų bent vienus metus iš trejų prieš teikiant MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ galutinio naudos gavėjo paraišką dėl MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ galutinio naudos gavėjo sandorio;
    2. arba ne mažiau kaip 10 % per metus jo bendrų veiklos išlaidų per trejus metus prieš teikiant MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ galutinio naudos gavėjo paraišką dėl MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ galutinio naudos gavėjo sandorio; arba
  10. MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ galutinis naudos gavėjas turėjo mokslinių tyrimų ir inovacijų išlaidų, kurias per pastaruosius 36 mėnesius įvertino kompetentingos nacionalinės ar regioninės įstaigos ar institucijos, kaip bendrosios paramos priemonių, kurias patvirtino Europos Komisija ir kuriomis siekiama paskatinti įmones investuoti į mokslinius tyrimus ir inovacijas, dalį, atsižvelgiant į tai, kad i) tokia įstaiga ar institucija yra nepriklausoma nuo MVĮ garantijų priemonės finansinio (pavaldžiojo) tarpininko ir MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ galutinio naudos gavėjo ir ii) MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ galutinio naudos gavėjo sandoris apima papildomas išlaidas, kaip nurodyta MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ galutinio naudos gavėjo verslo plane, ir iii) MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ galutinio naudos gavėjo sandoris neapima tokių pačių tinkamų finansuoti išlaidų, kurios jau buvo finansuojamos pirmiau minėtomis priemonėmis; arba
  11. MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ galutinis naudos gavėjas per pastaruosius 36 mėnesius buvo ES arba nacionalinės, ar regioninės institucijos ar įstaigos įvertintas kaip novatoriška įmonė, atsižvelgiant į tai, kad kiekvienu atveju
    1. įvertinimas yra pagrįstas viešai prieinamais kriterijais, kai šie kriterijai:
      • neturi būti ribojami kuria nors viena pramonės šaka ar sektoriumi ar kaip nors kitaip jiems teikti pirmenybę; ir
      • turi apimti bent vieną iš kriterijų, nurodytų 5.2 straipsnyje, išskyrus 5.2. straipsnio d punkto 4 pastraipą, arba iš esmės turi atitikti bent vieną iš šių kriterijų, tačiau turi būti ne mažiau griežti; ir
    • įstaiga ar institucija yra nepriklausoma nuo MVĮ garantijų priemonės finansinio (pavaldžiojo) tarpininko ir MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ galutinio naudos gavėjo; ir
    • MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ galutinio naudos gavėjo sandoris apima papildomas išlaidas, kaip nurodyta MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ galutinio naudos gavėjo verslo plane.

Komisijos atsakymas

Santrauka

I

Komisija teikia garantijas finansų tarpininkams, naudodamasi įvairiomis mažosioms ir vidutinėms įmonėms (toliau – MVĮ) skirtomis finansinėmis priemonėmis. Vienomis garantijomis siekiama teikti daugiau paskolų perspektyvioms įmonėms, o kitomis daugiau dėmesio konkrečiai skiriama tam tikriems rinkos segmentams, pvz., skolinant novatoriškoms, labai mažoms ar socialinėms įmonėms arba teikiant subordinuotąsias paskolas rizikingiems paramos gavėjams.

II

Komisija atkreipia dėmesį į būtinybę jos duomenyse ir išvadose skirti paskolų garantijų priemonę ir MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“, nes skiriasi šių priemonių struktūra, tikslinės įmonės ir tikslai.

Paskolų garantijų priemonė yra nustatytos viršutinės ribos garantijų priemonė, pagal kurią visi nuostoliai padengiami tik ES biudžeto lėšomis ir kurią kaip įgaliotasis subjektas įgyvendina Europos investicijų fondas (EIF). MVĮ garantijų priemonė „InnovFin“ yra nenustatytos viršutinės ribos garantija, pagal kurią derinami ES biudžeto ištekliai ir EIF didžiausio prioriteto rizikos prisiėmimas ir kurią kaip įgaliotasis subjektas įgyvendina EIF. Pagal šią priemonę EIF, remdamasis nuosavu kapitalu, prisiima papildomą riziką.

Pagal abi priemones rizika daugiausia prisiimama naudojantis ES biudžetu, o įgaliotajam subjektui atlyginti naudojama tik labai nedidelė jo dalis (per priemonių galiojimo laikotarpį iš viso iki 6 %).

III

Atsižvelgtina į tai, kad, nors augimas gali būti laikomas savaiminiu abiejų analizuojamų priemonių tikslu, dėmesys inovacijoms konkrečiai skiriamas MVĮ garantijų priemone „InnovFin“, kuri taikoma ne tik MVĮ, bet ir mažoms vidutinės kapitalizacijos įmonėms.

V

Komisija atliko reikiamus abiejų programų ex ante vertinimus. Rengiant naujas programas taip pat atsižvelgta į ankstesnių programų patirtį.

Visų finansinių priemonių ex post ir galutiniai vertinimai atliekami pagal standartizuotą Komisijos vertinimo sistemą, kurią taikant taip pat analizuojamas veiksmingumas.

Komisija mano, kad, su EIF aptardama užmokestį, ji turėjo išsamių įrodymų, įskaitant MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ valdymo išlaidų įverčius, EIF finansines ataskaitas bei EIF veiklos planus, ir laikyta, kad to pakanka. Šiais įrodymais remtasi grindžiant Komisijos poziciją derybose su EIF, per kurias sutarta dėl užmokesčio dydžio ir jo mokėjimo sąlygų.

VI

Komisija mano, kad būtų pravartu viešai paskelbti visą ekonometrinį tyrimą.

VII

Komisija pažymi, kad Audito Rūmų nustatyti faktai susiję su operacijų imtimi, todėl jų negalima taikyti visiems pagal priemones skiriamos paramos gavėjams. Be to, šios ataskaitos analizė grindžiama paskolų teikimu tik toms įmonėms, kurios paskolų iš komercinių skolintojų apskritai negautų. Vis dėlto visa apimančiame Finansiniame reglamente reikalaujama siekti sprendimo „nesėkmių rinkoje ar nepakankamai optimalios investavimo aplinkos atvejais“.

Sunkumų gauti finansavimą kyla dėl finansų sektoriuje taikomo kreditingumo ir (arba) rizikos vertinimo požiūrio. Gauti finansavimą be užstato gali tikėtis tik aukštą reitingą turinčios įmonės. Labai žemą reitingą turinčių įmonių prašymai atmetami ir joms finansavimas neteikiamas.

Todėl paskolų garantijų priemonėmis siekiama remti ir tas MVĮ, kurios gali gauti finansavimą, tačiau joms taikomos nepriimtinos su reikalaujamu užstatu, paskolų laikotarpiais ir (arba) kainomis susijusios sąlygos. Nesuteikus garantijos, daugelio projektų MVĮ nevykdytų, todėl susidarytų nepakankamai optimali investavimo aplinka. Garantijomis siekiama tinkamai atsižvelgti į MVĮ verslo modelius ir taip sudaryti sąlygas ilgalaikiam tvariam šių įmonių augimui.

VIII

Be Audito Rūmų nurodytų aspektų, į kuriuos reikėtų sutelkti dėmesį, programos „Horizontas 2020“ pagrindiniame teisės akte nustatyti ir kiti MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ tikslai:

  • inovacijos gali būti kuriamos (visais etapais ir visuose sektoriuose) visose MVĮ, norinčiose pasinaudoti inovacijomis, kad galėtų lengviau plėstis, augti ir patekti į tarptautines rinkas;
  • programos „Horizontas 2020“ priemone būtina sudaryti geresnes sąlygas MVĮ. Ypatingas dėmesys skiriamas inovacijų netikrumui, gebėjimui pasinaudoti inovacijų rezultatais ir nepakankamam užstatui daugelyje sričių;
  • priemonė taikoma visų rūšių inovacijoms: technologinėms, paslaugų ir pan.

MVĮ garantijų priemonė „InnovFin“ grindžiama inovacijų tinkamumo finansuoti kriterijais pagal pripažintame Oslo vadove įtvirtintas programos „Horizontas 2020“ pagrindiniame teisės akte vartojamas sąvokas ir laikantis kitų susijusių gairių dėl MVĮ rėmimo (rizikos vertinimo gairių). Todėl MVĮ garantijų priemonė „InnovFin“ apima visų keturių rūšių – produktų, procesų, organizacines ir rinkodaros – inovacijas.

IX

Finansiniame reglamente reikalaujama nukreipti priemones su rinkos trūkumais arba nepakankamai optimalia investavimo aplinka susiduriančioms MVĮ. Komisijos nuomone, tai reiškia ne tik galimybę gauti finansavimą, bet ir geresnes sąlygas (mažesnę kainą, ilgesnį grąžinimo terminą, mažesnius užstato reikalavimus ir galimybę gauti produktą, kuris šiaip nebūtų buvęs teikiamas).

Komisija mano, kad galima po MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ galiosiančia priemone neturėtų būti daugiausia remiamos didelės rizikos inovacinę veiklą vykdančios MVĮ ir mažos vidutinės kapitalizacijos įmonės, bet toliau turėtų būti remiamos tos MVĮ ir mažos vidutinės kapitalizacijos įmonės, kurios kuria produktų, paslaugų ir verslo modelių inovacijas visuose ekonomikos sektoriuose, kaip nurodyta Oslo vadove dėl inovacijų.

X

MVĮ skirtų garantijų priemonių ex ante ir ex post vertinimus Komisija ir toliau atliks pagal savo standartinę vertinimo sistemą. Šie vertinimai gali būti papildomi tolesne garantijų priemonių analize.

XI

Komisija nemano, kad tinkama keisti dabartinę jos vertinimo sistemą, kuri apima visą jos veiklą, nes tai prieštarautų supaprastinimo ir racionalizavimo tikslams.

Vis dėlto, siekdama papildyti standartinius ir ex ante vertinimus, Komisija toliau taikys Vidurio, Rytų ir Pietryčių Europos1 tyrimui ir Audito Rūmų tyrimui taikytą metodiką ir išplės vertinimo sritį įtraukdama daugiau šalių.

Įvadas

05 a)

Ankstesnių MVĮ garantijų priemonių tikslai buvo panašūs į paskolų garantijų priemonės tikslus, bet, siekiant užtikrinti, kad ši priemonė labiau papildytų ankstesnes MVĮ garantijų priemones, nustatyta išankstinė sąlyga, pagal kurią finansų tarpininkai turi prisiimti didesnę riziką.

09

Pagal MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“ netaikoma slenkstinė riba, pagal kurią tarpininkai turėtų sudaryti naują paskolų portfelį laikydamiesi inovacijų kriterijaus.

11

Portfelio kredito kokybės apribojimai nustatyti siekiant i) atsižvelgti į tarpininko norimą prisiimti riziką ir ii) optimizuoti ES biudžeto lėšų naudojimą.

12

Pagal MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“ ES pozicija apribota įsipareigotų skirti ES biudžeto lėšų dydžiu (dėl tam tikrų elementų ji sumažinta).

15

Tikėtini nuostoliai yra geriausiais turimais duomenimis grindžiami prognozuojami įverčiai, todėl galutinis rezultatas skiriasi, pvz., atsižvelgiant į ekonomikos sąlygas.

Pastabos

27

2014–2020 m. programavimo laikotarpiu struktūrinių fondų lėšomis bendrai finansuojamų finansinių priemonių teisės aktų sistemoje nustatyti aiškūs reikalavimai dėl ex ante vertinimų. Šie vertinimai turi apimti „suderinamumo su kitomis viešosios intervencinės veiklos formomis, kurios skirtos tai pačiai rinkai, vertinimą“ (Bendrųjų nuostatų reglamento 37 straipsnio 2 dalies b punktas).

29

Pagal programą „Horizontas 2020“ taikytų finansinių priemonių vertinimas buvo atliktas papildant programos „Horizontas 2020“ vertinimą. Juo siekta, prieš pradedant taikyti priemones, patikslinti ir išplėsti Komisijos žinias apie rinkos poreikius.

31

Kaip nurodyta pastabose dėl 29 dalies, buvo atlikti programos COSME paskolų garantijų priemonės ir MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ ex ante vertinimai. Be to, rengiant Komisijos pasiūlymą dėl MVĮ garantijų priemonei „InnovFin“ skiriamo preliminaraus ES įnašo, remtasi informacija apie bandomosios rizikos pasidalijimo priemonės įgyvendinimą bei paklausą rinkoje ir ši informacija derinta su esamų tyrimų analize.

32

Atitinkamuose teisės aktuose teisėkūros institucijos aiškiai nurodo, kad priemonės turėtų būti skirtos visai Europai ir kad neturėtų būti iš anksto nustatytų asignavimų pavienėms valstybėms narėms, todėl iš tikrųjų manyta, kad rinkos trūkumus analizuoti dera išsamiai visos ES mastu.

33

Komisija mano, kad vien paskolų mastas negali būti tinkamas rodiklis, kuriuo remiantis būtų analizuojamas geografinis paskolų garantijų priemonės ir MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ pasiskirstymas. Negalima tikėtis, kad mažesniosios valstybės narės pasinaudos panašiomis absoliučiosiomis remiamo finansavimo sumomis kaip didesniosios.

Priešingai – po 2004 m. į ES įstojusių valstybių narių aprėptis buvo gera: tai matyti palyginus abiejų priemonių sumas, dėl kurių buvo sudaryti susitarimai, su santykiniu šių valstybių narių ekonomikos dydžiu.

34

ESIF grindžiamas visos ekonomikos investicijų trūkumo analize ir sukurtas kaip lanksti į rinką orientuota priemonė. Buvo atlikti atskiri papildytų priemonių (paskolų garantijų priemonės ir MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“) ex ante vertinimai ir į šiuos vertinimus buvo įtraukti susijusių rinkos trūkumų įverčiai. Papildymo sumos nėra fiksuotos – jos nurodytos kaip viršutinės ribos, kurias galima toliau tikslinti. Todėl ESIF iš esmės galės tinkamai atsižvelgti į rinkos poreikius. ESIF integruoja paramą į esamas ES lygmens priemones, todėl ESIF ir audituotos centralizuotai valdomos garantijų priemonės rinkoje veikia kartu kaip viena priemonė.

35

Komisija teigiamai vertina tai, kad Audito Rūmų apklausoje dalyvavusių valstybių narių atlikti rinkos poreikių vertinimai sudarė didelę procentinę dalį (82 %), nors atlikti šių vertinimų teisinėje sistemoje nebuvo aiškiai reikalaujama.

38

Komisija norėtų atkreipti dėmesį į tai, kad 2 lentelė tėra orientacinė, nes faktinė mokėtinų mokesčių suma priklauso nuo faktinio įsipareigoto įnašo ir faktiškai vykdomos veiklos.

Kaip reikalaujama Finansiniame reglamente, dauguma mokesčių priklauso nuo veiklos rezultatų.

40

Komisija mano, kad, prieš pradedant derybas, tokius duomenis pravartu turėti. Todėl Komisija gavo EIF parengtą MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ išlaidų sąmatą, taip pat reguliariai analizuoja EIF finansines ataskaitas, siekdama sužinoti EIF mokesčių pajamas bei įnašą į bendrą EIF pelningumą, ir apskritai toliau stengiasi rinkti kitus susijusius išsamius duomenis apie garantijų priemonių valdymo išlaidas.

Tokie duomenys dažnai būna konfidencialūs ir gali būti susiję ne su tiesiogiai palyginamomis priemonėmis. Vis dėlto, net trūkstant tokių duomenų, Komisija turėtų galėti užbaigti derybas remdamasi esama informacija.

Beje, atitinkamas rodiklis įtrauktas į ESI fondų 2014–2020 m. sistemą – joje daug trumpesniam įgyvendinimo laikotarpiui (iki 2023 m.) fondams nustatyta aukštesnė (7 %) viršutinė mokesčių riba.

Dėl centralizuotai valdomų priemonių mokesčių Komisija derėjosi dviem etapais. Pirmiausia, laikantis Finansinio reglamento, pagrindų susitarime su EIF nustatyta bendroji sistema. Paskui pagal šią bendrąją sistemą derėtasi dėl pavieniams susitarimams taikytinų mokesčių. Pirmiau nurodytais duomenimis remtasi abiem etapais.

41

Komisija mano, kad reikšmingą tokios informacijos dalį ji tikrai turėjo.

Žr. atsakymą į 40 dalies pastabas.

Lyginti visai Europai taikomų, centralizuotai valdomų priemonių išlaidas su nacionaliniu lygmeniu valdomų garantijų schemų išlaidomis nebūtų labai naudinga, nes šios schemos nepatenka į geografinę centrinių įgaliojimų sritį ir joms netaikomi tie patys atskaitomybės, stebėsenos ir audito reikalavimai kaip ES schemoms.

42

Specialiojoje ataskaitoje Nr. 4/2011 Audito Rūmai nurodo, kad „apskaičiuojant Europos investicijų fondui mokėtinus mokesčius turėtų būti atsižvelgta į:

  • rezultatus, gautus siekiant konkrečių tikslų;
  • tinkamų finansuoti šalių geografinį pasiskirstymą;
  • garantijų priemonės naujumo ir sudėtingumo lygį.“

Lyginant centralizuotai valdomas priemones ir struktūrinių fondų lėšomis bendrai finansuojamas priemones būtina atsižvelgti į tai, kad skiriasi susijusių priemonių geografinė aprėptis, naujumo ir sudėtingumo lygis, atskaitomybės reikalavimai, taip pat jų tikslai ir struktūra.

45

Trūkumas padengiamas tik iki iš anksto sutartos viršutinės ribos, kurios negalima viršyti.

46

Komisija lygino pasiūlytą mokestį su kitais tuo metu BBB rizikos pozicijai taikytais rinkos pasiūlymais.

Didžiausia bendra rizikos mokesčio suma, kurią EIF nustato visam kiekvienos priemonės galiojimo laikotarpiui, gali siekti 10 % ES įnašo tik susidarius rizikos mokesčio trūkumams, nepaisant to, kad EIF prisiėmė atitinkamą riziką dėl visos priemonės.

47

Mokesčių mechanizmas taikomas siekiant atsižvelgti į rizikos mokesčius per visą įgyvendinimo laikotarpį, todėl jo negalima patikimai įvertinti analizuojant trumpą laikotarpį pačioje įgyvendinimo laikotarpio pradžioje.

51

Šios ataskaitos analizė grindžiama paskolų teikimu tik toms įmonėms, kurios paskolų iš komercinių skolintojų apskritai negautų. Vis dėlto visa apimančiame Finansiniame reglamente reikalaujama siekti sprendimo „nesėkmių rinkoje ar nepakankamai optimalios investavimo aplinkos atvejais“.

Sunkumų gauti finansavimą kyla dėl finansų sektoriuje taikomo kreditingumo ir (arba) rizikos vertinimo požiūrio. Skolintojas pirmiausia vertina, ar įmonė yra kreditinga, t. y. ar ji yra perspektyvi ir ar prašomą finansavimo sumą galima susigrąžinti iš tikėtinų būsimųjų pinigų srautų. Tikrinamos finansinės ataskaitos, mokesčių registrų ir viešųjų kreditų registrų informacija bei kiti duomenys ir skiriami kreditų vertinimo balai. Gauti finansavimą be užstato gali tikėtis tik aukštą reitingą turinčios įmonės. Labai žemą reitingą turinčių įmonių prašymai atmetami ir joms finansavimas neteikiamas.

Todėl paskolų garantijų priemonėmis siekiama remti ir tas MVĮ, kurios gali gauti finansavimą, tačiau joms taikomos nepriimtinos su reikalaujamu užstatu, paskolų laikotarpiais ir (arba) kainomis susijusios sąlygos. Nesuteikus garantijos, daugelio projektų MVĮ nevykdytų, todėl susidarytų nepakankamai optimali investavimo aplinka. Garantijomis siekiama tinkamai atsižvelgti į MVĮ verslo modelius ir taip sudaryti sąlygas ilgalaikiam tvariam šių įmonių augimui.

52

Laikantis programos „Horizontas 2020“ pagrindinio teisės akto, MVĮ garantijų priemone „InnovFin“ siekiama gerinti inovacijas diegiančių MVĮ ir mažų vidutinės kapitalizacijos įmonių galimybes gauti finansavimą. Laikantis Finansinio reglamento, jos gerinamos teikiant nefinansuojamą finansinę priemonę – garantiją, kuria pritraukiamas reikšmingas privatus kapitalas. Komisijos nuomone, MVĮ garantijų priemonė „InnovFin“ nekonkuruoja su privačiuoju sektoriumi, nes pagal ją, laikantis programos „Horizontas 2020“ pagrindinio teisės akto, didinamas privačiojo sektoriaus dalyvavimas finansuojant inovacijas, proporcingai atsižvelgiant į garantijos normą ir pagerintas inovacijų įmonių sąlygas.

Tie patys principai taikomi ir programos COSME paskolų garantijų priemonei.

55

Komisija pažymi, kad Audito Rūmų nustatyti faktai susiję tik su ribota operacijų imtimi, todėl jų negalima taikyti visiems priemonių paramos gavėjams.

Komisija mano, kad, nustačius griežtesnius ex ante tinkamumo finansuoti pagal paskolų garantijų priemonę reikalavimus, nei buvo taikyti ankstesnėms priemonėms, labai padaugėjo remiamų ribotas galimybes gauti finansavimą turinčių įmonių. Dėl paskolų garantijų priemonės Audito Rūmai daro išvadą, kad 50 % jo analizuotos imties MVĮ būtų buvę sunku gauti finansavimą, bet Komisija padarė išvadą, kad finansavimą tinkamomis sąlygomis (pakankamą finansavimą) būtų buvę sunku gauti 73 % tos pačios imties MVĮ.

Komisija išanalizavo Audito Rūmų pateiktą imties dalį ir priėjo prie išvados, kad, imant abi priemones kartu, gauti finansavimą tinkamomis sąlygomis būtų buvę sunku bent 45 % paramos gavėjų.

56

Pagrindiniame teisės akte nustatyta, kad MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ tikslas yra gerinti galimybes gauti skolų finansavimą. Todėl tai, kad įmonė galėjo gauti investiciją į nuosavą kapitalą arba kitą finansavimą, neturi įtakos. Be to, pagal programą „Horizontas 2020“ nuosavo kapitalo tipo riziką galima remti kitomis finansinėmis priemonėmis (pvz., nuosavo kapitalo priemone „InnovFin“, MVĮ priemone).

59

Garantija niekada nepadengiama visa paskolos pozicija, o iš finansų tarpininkų reikalaujama išlaikyti reikšmingą ekonominę poziciją dėl kiekvienos paskolos. Todėl jie yra motyvuoti sutelkti dėmesį į perspektyvias įmones, kurios gali imti ir grąžinti paskolą.

MVĮ garantijų priemone „InnovFin“ siekiama remti skolinimą novatoriškoms įmonėms per viešojo ir privačiojo sektorių tarpininkus, skatinant sudaryti geresnes finansavimo sąlygas: nustatant mažesnę kainą, teikiant galimybę gauti MVĮ poreikius atitinkantį reikiamos rūšies finansavimą, taikant ilgesnius grąžinimo terminus, o dažnai ir mažesnius užstato reikalavimus. Komisija pastebėjo, kad padidėjo finansų tarpininkų norima prisiimti rizika, nes garantija iš dalies sumažina riziką dėl skolintojo ir paskolos gavėjo turimos informacijos asimetrijos, o kartu ir skolintojo suvokiamą paskolos gavėjo riziką.

60

Palūkanų sumažinimas galutiniams paramos gavėjams nėra pagrindinis MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ tikslas. Jis yra vienas iš pagerėjusių galimybių gauti finansavimą padarinių ir papildo kitą su MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ intervencija sietiną naudą, pvz., aukštesnį finansavimo lygį, mažesnius užstato reikalavimus, ilgesnius grąžinimo terminus, patogesnę prie inovacijas diegiančių MVĮ ir mažų vidutinės kapitalizacijos įmonių poreikių pritaikytą finansavimo formą.

61

Paskolų garantijų priemonės papildomumo reikalavimai labai sugriežtinti nustačius dvi finansų tarpininko galimybes prisiimti papildomą riziką. Aiškiai nurodyta, kad ES garantija nedengiama prie įprastinės finansų tarpininko verslo praktikos priskiriama rizika (pvz., nustatyta kredito rizikos ir išieškojimo politikos dokumentuose) . Buvo nustatytos minimalios slenkstinės ribos, susijusios su papildoma portfelio kreditų rizika, kurią finansų tarpininkas turi prisiimti dėl įprastinės savo veiklos, kad atitiktų ES garantijos teikimo kriterijus.

64

Viršutinė riba nustatyta atsižvelgiant į papildomumo aspektą; dėmesys rizikingesnėms (nebūtinai jaunesnėms ir mažesnėms) įmonėms imtas skirti dėl programoje nustatytų naujų aspektų, į kuriuos reikėtų sutelkti dėmesį.

65

Komisija mano, kad iš esmės paskolos neturėtų būti dirbtinai skaidomos. EIF prieštarauja vykdant stebėseną nustatytiems tokiems sandoriams. Paprastai EIF reikalauja, kad tarpininkas pateiktų komercinį pagrindimą, kodėl tai pačiai MVĮ reikia teikti kelias paskolas.

Šiuo konkrečiu Audito Rūmų nurodytu atveju finansų tarpininkas suteikė garantiją komercinio skolintojo suteiktoms paskoloms. Sprendimas dėl paskolų teikimo būdo buvo komercinio skolintojo kompetencija. EIF prieštaravo kelių garantijų suteikimui tai pačiai MVĮ, paprašė iš finansų tarpininko papildomos informacijos ir gavo kelių paskolų suteikimo komercinio pagrindimo paaiškinimą, kurį EIF įvertino kaip tinkamą.

66

Atlikus priemonės „InnovFin“ ex ante vertinimą nustatyta, kad novatoriškos įmonės patyrė sunkumų, nes neturėjo galimybės pasinaudoti rizikos finansavimu. Todėl delegavimo susitarimuose su EIF nustatyti išsamūs tinkamumo kriterijai, taikomi inovacijoms (pagal MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“), MVĮ, MVĮ sandoriams ir portfeliams (pagal abi priemones). Šie kriterijai visiškai dera su atitinkamais pagrindiniais teisės aktais.

67

Tai, kad nesėkmes rinkoje lemia skolintojo ir paskolos gavėjo turimos informacijos asimetrija, ekonomiškai gali būti paaiškinama būtent tuo, kad, viršijus tam tikrą lygį, finansų tarpininkams nepelninga taikyti didesnes palūkanų normas paskolų gavėjams, kurie laikomi rizikingesne grupe (dėl neatsakingo elgesio rizikos ir netinkamo pasirinkimo problemų), ir vietoj didesnių palūkanų normų jie labiau linkę riboti kredito sumą. Todėl finansiškai perspektyvios MVĮ rinkoje egzistuoja, bet negali gauti pakankamo kredito net su didelėmis palūkanomis. Taigi didelių palūkanų politika gali būti neveiksminga.

Pagal naudos perdavimo mechanizmą didžiausios kredito maržos projektai, t. y. rizikingiausi paskolų gavėjai, gauna didžiausią naudą. Pagal šį mechanizmą galutiniai paramos gavėjai skatinami rinktis MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“, jei jų palūkanų išlaidos, jei garantija suteikta, yra mažesnės nei be garantijos. Iš to taip pat matyti, kad priemone tarpininkai skatinami teikti finansavimą rizikingesnėms novatoriškoms įmonėms. Garantuojama paskola būtų brangesnė, jei nauda būtų neigiama – tokiu atveju paskola taptų nepatraukli.

68

Komisija mano, kad informaciją, kurios reikia siekiant įvertinti, ar galimybė gauti finansavimą suteikta įmonei, kuri neturi galimybės gauti pakankamą finansavimą, galima gauti tik iš pačios įmonės.

Komisija turėjo apsvarstyti, kaip sukurti ekonomiškai efektyvią stebėsenos sistemą, kuria nebūtų užkraunama nereikalinga administracinė našta MVĮ. Todėl dažnumas, kuriuo taikoma dabartinė stebėsenos sistema, laikomas tinkamu paskolų garantijų priemonei.

69

Nors toks akademinis metodas įmanomas, finansų tarpininkų jo praktikoje netaiko. Kiekvienas finansų tarpininkas taiko savo kredito rizikos vertinimo metodą, kuris tam tikru mastu gali apimti Audito Rūmų nustatytų kriterijų vertinimą. Vis dėlto gali būti svarbūs ir kiti veiksniai (pvz., galimybė naudoti užstatą, esamos kredito pozicijos ir pan.). Kadangi paskolų garantijų priemone remiama daug labai mažų įmonių, taip pat pažymėtina, kad šios įmonės dažniausiai net neturi oficialiai audituotų balansų ir remiasi paprastomis pelno ir nuostolio ataskaitomis. 2016 m. gruodžio 31 d. duomenimis, paskolų garantijų priemone paremta daugiau kaip 50 % pradedančiųjų įmonių, o MVĮ garantijų priemone „InnovFin“ – daugiau kaip 17 % pradedančiųjų įmonių, kurios praeityje susidūrė su nepakankamu kreditu ir kurių duomenis apie tai buvo galima analizuoti.

73

Pagrindinis paskolų garantijų priemonės tikslas – padėti spręsti sistemines problemas (pradedančiųjų įmonių finansavimo, informacijos asimetrijos, užstato trūkumo ir pan.), su kuriomis MVĮ susiduria siekdamos gauti finansavimą. Ši finansinė priemonė nėra krizės priemonė.

Likvidumas užtikrinamas kitais būdais, pvz., Europos Centrinio banko pinigų politikos priemonėmis arba mažosioms ir vidutinėms įmonėms skirtomis Europos investicijų banko paskolomis.

74

Struktūrinių fondų lėšomis bendrai finansuojamos finansinės priemonės yra įgyvendinamos per programavimo laikotarpius. Atitinkamas laikotarpis nurodytame pavyzdyje yra 2007–2013 m. Finansinių priemonių rengimas vadovaujančiosiose institucijose yra svarbus priemonių gyvavimo ciklo etapas, apimantis tokias procedūras kaip fondų valdytojo atranka arba atitikties valstybės pagalbos taisyklėms patikra.

75

Kad būtų siekiama sanglaudos politikos tikslų, taip pat atsižvelgiant į teisėkūros institucijų susitarimą, struktūriniai fondai turi laikytis konkrečių taisyklių, pvz., geografinių apribojimų, daugiau dėmesio skiriant skurstančioms vietovėms.

76

Ši galimybė buvo įtraukta ne vien kaip išmokų gerinimo priemonė, bet ir kaip tikslingas, tiesioginis atsakas į finansų krizę.

77

Paskolų garantijų priemone turėtų būti remiamas užimtumas ir augimas, bet to galima pasiekti ne vien teikiant paskolas investicijoms. Apyvartinio kapitalo finansavimas visiškai atitinka finansavimo reikalavimus ne todėl, kad „sušvelninti tinkamumo finansuoti reikalavimai“, bet atsižvelgiant į ekonomines realijas. Šiandienos ekonomikoje finansavimo produktai labai priklauso nuo sektoriaus, kuriame veikia MVĮ. Paslaugų sektoriuje veikiančių MVĮ ilgalaikio turto finansavimo poreikis labai mažas (joms reikėtų paskolų investicijoms). Šioms MVĮ reikia galimybių naudotis apyvartinio kapitalo priemonėmis, pvz., kad galėtų mokyti darbuotojus ir ugdyti jų gebėjimus. Joms gali prireikti sudėtingų IT sistemų, interneto svetainių, šių svetainių valdymo, debesijos ir pan. paslaugų, bet šias paslaugas galima nuomotis arba tiesiog jas įtraukti kaip išlaidas į pelno ir nuostolio ataskaitą. Vis dėlto tradicinės trumpalaikės keliems mėnesiams teikiamos atnaujinamosios apyvartinio kapitalo priemonės mažosioms ir vidutinėms įmonėms mažai padeda, nes joms reikia ilgesnio laikotarpio planavimo perspektyvos (tai pasakytina ir apie, pvz., inventorių Kalėdų laikotarpiui perkančias mažmeninės prekybos įmones, sėklas, trąšas perkančius ir taip derlių iš anksto finansuojančius ūkininkus ir pan.).

Remiantis Eurostato statistika, „nors spartaus augimo įmonės veikia visuose ES verslo ekonomikos sektoriuose, jų dalis paslaugų sektoriuje daugumoje valstybių narių yra didesnė“. Žr. 2016 m. spalio 26 d. Eurostato pranešimą spaudai Nr. 209/20162.

Todėl paskolų garantijų priemone, kaip ir MVĮ garantijų priemone „InnovFin“, galima remti įvairius finansavimo produktus (apyvartinį kapitalą, paskolas investicijoms, išperkamąją nuomą), jei šių produktų grąžinimo terminas ne trumpesnis nei 12 mėnesių.

4 langelis. Atvejai, kai ES garantijomis remiamas ES politikos tikslų neatitinkantis finansinis produktas

Paramos pagal priemones teikimo trukmė svyruoja nuo 12 mėnesių iki daugiausia 10 metų (pagal paskolų garantijų priemonę) ir 12 metų (pagal MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“), taigi iš tikrųjų skatinamas ilgalaikis finansavimas.

Pažymėtina, kad tam tikruose didelės apyvartos (vartojimo prekių, drabužių) sektoriuose visam inovacijų ciklui gali pakakti ir 12 mėnesių.

Paskolas apyvartiniam kapitalui finansuoti tam tikros įmonės gali naudoti investuodamos į nematerialųjį turtą arba praktinę patirtį. Šios išlaidos neatitinka standartinių paskolų investicijoms reikalavimų. Be to, skolinant apyvartinį kapitalą bent 12 mėnesių galima padėti stabilizuoti finansinę įmonės padėtį ir paskatinti ją investuoti. Be to, didesnio apyvartinio kapitalo poreikis dažnai atsiranda vykdant investavimo projektus.

79

Užimtumo ir augimo ataskaitoje Komisija ieško informacijos, kaip kuriamos darbo vietos finansavimą gavusiose MVĮ (2015 m. nominalusis darbo vietų kūrimas sudarė 9,4 %). Paskui ši informacija lyginama su kitais MVĮ užimtumo augimo duomenimis, siekiant išsiaiškinti, kaip – geriau ar prasčiau – veikia remtos įmonės, palyginti su MVĮ apskritai (pvz., žr. 2015–2016 m. Europos MVĮ metinę ataskaitą, kurioje nurodyta, kad užimtumas visose (remtose ir neremtose) Europos MVĮ iš viso padidėjo 1,5 %).

81

Komisija palankiai vertina Audito Rūmų išvadas, nes iš jų matyti, kad paskolų garantijų programomis iš tikrųjų skatinamas MVĮ augimas. Komisija mano, kad būtų pravartu viešai paskelbti visą tyrimą.

83

Komisija pažymi, kad 1 330 EUR suma, kurios, kaip manoma, reikėtų vienai darbo vietai pagal MVĮ garantijų priemonę sukurti ir išlaikyti, yra įvertintas įgyvendinimo vidurkis visoje Europoje, o nurodytas priešingos padėties tyrimas apima tik Prancūziją. Be to, dėl skaičiavimo metodikos skirtumų šie du skaičiai nėra tiesiogiai palyginami.

86

Komisija mano, kad ankstesnėje ataskaitoje nebuvo padaryta aiškių išvadų dėl ES pridėtinės vertės.

Komisija atkreipia dėmesį į tai, kad ji programas įgyvendina remdamasi teisėkūros institucijų priimtais pagrindiniais teisės aktais.

Galutinio teisinio dokumento (2013 m. gruodžio 11 d. Reglamento (ES) Nr. 1287/2013) 8 straipsnyje nustatyta:

8 straipsnis Veiksmai, kuriais siekiama didinti MVĮ galimybes gauti finansavimą 01

Komisija remia veiksmus, kuriais siekiama didinti ir užtikrinti geresnes MVĮ galimybes gauti finansavimą jų steigimo, augimo ir perkėlimo etapais ir kurie papildo valstybių narių nacionalinio ir regioninio lygių MVĮ finansavimo priemones. Siekiant užtikrinti papildomumą tokie veiksmai glaudžiai derinami su veiksmais, vykdomais pagal sanglaudos politiką, programą „Horizontas 2020“ ir nacionaliniu ar regioniniu lygiu. Tokiais veiksmais siekiama skatinti tiek nuosavo kapitalo, tiek skolų finansavimo, kuris gali apimti pradinį finansavimą, finansavimą iš neformalių investuotojų ir kvazinuosavo kapitalo finansavimą, atsižvelgiant į rinkos paklausą ir atsisakant turto išpardavimo dalimis, panaudojimą ir pasiūlą.

02

Be 1 dalyje nurodytų veiksmų Sąjungos parama taip pat gali būti teikiama veiksmams, kuriais siekiama gerinti tarpvalstybinį ir daugiašalį finansavimą, atsižvelgiant į rinkos paklausą, taip padedant MVĮ internacionalizuoti savo veiklą laikantis Sąjungos teisės.

Paskolų garantijų priemonė įgyvendinta tokia, kokią patvirtino teisėkūros institucijos. Pakeitimo vertybiniais popieriais galimybė buvo paskelbta kartu su garantijos ir priešpriešinės garantijos galimybėmis kvietime pareikšti susidomėjimą. Vis dėlto šiuo metu tam nėra paklausos rinkoje.

Šiuo metu rinkoje taip pat nėra tarpvalstybinio skolinimo paklausos.

87

Komisija pažymi, kad parodomasis ir skatinamasis poveikis atsiranda, kai finansų tarpininkai dėl paskolų garantijų priemonės programoje dalyvaujančiose šalyse yra pasirengę teikti didesnės rizikos MVĮ finansavimą. Jie jį teikia siūlydami rizikingesnius finansavimo produktus arba didindami jau esamų didesnės rizikos finansavimo produktų apimtį.

Konkretūs šių produktų pavyzdžiai:

  • Latvijos plėtros finansų įmonė Altum sukūrė naują finansavimo produktą, kuriuo remiamos pradedančiosios įmonės nereikalaujant užstato;3
  • Graikijoje – šalyje, kur skolinimas mažosioms ir vidutinėms įmonėms buvo smarkiai sumažėjęs, – keturios finansų įstaigos pasirašė garantijų susitarimus, kad mažosioms ir vidutinėms įmonėms galėtų teikti paskolos produktus, taikydamos daug mažesnius užstato reikalavimus;4
  • Danijos augimo fondas Vaekstfonden, kuris yra valstybinis investicijų fondas, sukūrė naują subordinuotąjį paskolos produktą, kad galėtų remti žemės ūkio sektoriaus MVĮ.5

Kalbant apie MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“ pažymėtina, kad valstybių narių lygmeniu nacionaliniai skatinamojo finansavimo bankai yra parengę kelias novatoriškoms įmonėms skirtas programas.

88

Bendras atsakymas į 88 ir 89 dalių pastabas

Be Audito Rūmų nurodytų aspektų, į kuriuos reikėtų sutelkti dėmesį, programos „Horizontas 2020“ pagrindiniame teisės akte nustatyti ir kiti MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ tikslai:

  • inovacijos gali būti kuriamos (visais etapais ir visuose sektoriuose) visose MVĮ, norinčiose pasinaudoti inovacijomis, kad galėtų lengviau plėstis, augti ir patekti į tarptautines rinkas;
  • programos „Horizontas 2020“ priemonėmis būtina sudaryti geresnes sąlygas MVĮ. Ypatingas dėmesys skiriamas inovacijų netikrumui, gebėjimui pasinaudoti inovacijų rezultatais ir nepakankamam užstatui daugelyje sričių;
  • priemonė taikoma visų rūšių inovacijoms: technologinėms, paslaugų ir pan.

MVĮ garantijų priemonė „InnovFin“ grindžiama inovacijų tinkamumo finansuoti kriterijais pagal pripažintame Oslo vadove įtvirtintas programos „Horizontas 2020“ pagrindiniame teisės akte vartojamas sąvokas ir laikantis kitų susijusių gairių dėl MVĮ rėmimo (rizikos vertinimo gairių). Todėl į MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“ įtrauktos visų keturių rūšių – produktų, procesų, organizacinės ir rinkodaros6 – inovacijos.

91

Komisija pažymi, kad nustatyti faktai susiję tik su tam tikra operacijų imtimi, todėl jų negalima taikyti visiems priemonės paramos gavėjams.

Nereikalaujama, kad MVĮ garantijų priemonė „InnovFin“ būtų taikoma tik didelės rizikos inovacijoms. Visos analizuotos paskolos atitinka tinkamumo finansuoti pagal MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“ kriterijus. Todėl visos jos yra novatoriškos.

92

Komisija mano, kad priemonės tikslai neturėtų būti apriboti tik didelį pažangos potencialą turinčiomis inovacijomis.

Nors reglamente didelis pažangos potencialas paminėtas, jame nurodyti ir kiti tikslai: i) sudaryti geresnes sąlygas pasinaudoti skolos finansavimu ir ii) padėti teikti rinkai naujus ar tobulesnius produktus ir paslaugas <…>.

5 langelis. Pagal MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“ remiamų projektų ir įmonių pavyzdžiai

Pirmas punktas. Komisija mano, kad ši internetinė įmonė ir restoranas galėtų gali būti laikomi turinčiais inovacijų požymių, nes abu atitinka bent vieną iš inovacijų kriterijų.

Komisija nurodo, kad, nors restoranų idėja pati savaime nėra novatoriška, dėl naujausių pokyčių šiame sektoriuje, susijusių su naujais pristatymo metodais arba sveikesniu maistu, tam tikri produktai galėtų būti laikomi novatoriškais.

Ketvirtas punktas. Komisija atkreipia dėmesį į tai, kad ši įmonė nuolat kuria naujus produktus, todėl ją galima laikyti novatoriška. Tai yra reglamente nustatytas numatytasis priemonės tikslas.

94

Komisijos nuomone, imlumą žinioms taikant kaip pakaitinį tikimybės, kad įmonė vykdys didelį pažangos potencialą turinčius mokslinius tyrimus ir inovacinę veiklą, rodiklį susiaurinama teisėkūros institucijų apibrėžta inovacijų sąvoka. Teisėkūros institucijos aiškiai pripažino, kad „visų rūšių MVĮ gali kurti inovacijas” ir kad „MVĮ veiklą vykdo visuose ekonomikos sektoriuose“. (Programos „Horizontas 2020“ pagrindinio teisės akto 3.2. punktas „Pagrindimas ir Sąjungos pridėtinė vertė“). Sutelkiant visą dėmesį vien į žinioms imlias įmones, būtų sudaromos palankesnės sąlygos tų valstybių narių ekonomikai, kur žinioms imlių įmonių dalis yra didesnė, bet sąlygos būtų nepalankesnės tų valstybių narių ekonomikai, kur šių įmonių dalis yra mažesnė, todėl padidėtų valstybių narių ekonomikos skirtumai. Atsižvelgiant į tai, kad MVĮ garantijų priemonė „InnovFin“ taikoma visai ES, šia priemone turėtų būti padedama šiuos skirtumus mažinti.

Komisija mano, kad imlumo žinioms kaip pakaitinio intensyvios inovacinės veiklos rodiklio taikymas yra supaprastinimas, nederantis su tuo, ką, kaip pirmiau nurodyta, pripažino teisėkūros institucijos. Audito Rūmai šią supaprastintą inovacinės veiklos intensyvumo sąvoką taiko kaip rodiklį, lygindami MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ ir kitų paramos schemų veiklos rezultatus.

95

Viena iš svarbių priežasčių, kodėl daugiau dėmesio skiriama įmonėms, kurios imlios žinioms, buvo ta, kad patikslintas tinkamumo finansuoti pagal MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“, palyginti su rizikos pasidalijimo priemone, kriterijų rinkinys.

97

Komisija taiko standartizuotą vertinimo sistemą, pagal kurią veiksmingumas yra vienas iš vertinamų kriterijų. Vis dėlto ši sistema nebuvo konkrečiai sukurta ilgai įgyvendinamoms finansinėms priemonėms.

Komisija nemano, kad tinkama keisti dabartinę jos vertinimo sistemą, kuri apima visą jos veiklą, nes tai prieštarautų supaprastinimo ir racionalizavimo tikslams. Vis dėlto, siekdama papildyti standartinius ir ex ante vertinimus, Komisija toliau taikys Vidurio, Rytų ir Pietryčių Europos7 tyrimui ir Audito Rūmų tyrimui taikytą metodiką ir išplės vertinimo sritį įtraukdama daugiau šalių.

Kaip pripažino ir Audito Rūmai, rengti pirminius ir susijusius palyginamus duomenis yra sudėtinga, ilgai trunka ir įmanoma tik apie tas rinkas, apie kurias turima šių duomenų.

99

Komisija norėtų atkreipti dėmesį į tai, kad vertinimų atlikimo laikas ir apimtis nustatyti susijusiuose teisės aktuose.

102

Komisija norėtų atkreipti dėmesį į tai, kad, nors galutinio vertinimo metodika dar neparengta, tarpinis vertinimas8, apimantis MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“, jau paskelbtas.

103

Komisija gali apsvarstyti galimybę siūlyti ateityje rengti bendrus kelių ES finansinių priemonių vertinimus, jei tam pakaks biudžeto ir personalo. Vis dėlto dabartiniuose teisės aktuose reikalaujama rengti atskirus kiekvienos programos vertinimus.

104

Būtų galima numatyti galimybę duomenis teikti laikantis taikytinų teisės aktų ir įgaliotųjų subjektų bei finansų tarpininkų susitarimo.

Komisija kartu su įgaliotaisiais subjektais aiškinsis, kokiu mastu ir kokiomis sąlygomis duomenis būtų galima teikti mokslinių tyrimų tikslais.

105

Komisija pripažįsta, kad gali būti pravartu parengti tokią metodiką, ir aiškinsis, ar būtų galima parengti pakankamai patikimą metodiką ir gauti patikimų duomenų. Vis dėlto atlikus pirminę Komisijos analizę suabejota tuo, ar, taikant tokią metodiką, būtų galima analizuoti būdingos subsidijų pobūdžio naudos paskirstymą tarp teikėjų ir gavėjų.

Išvados ir rekomendacijos

106
  • Priemonių dydis buvo nustatytas vadovaujantis: i) rinkos trūkumais, nustatytais atliekant ex ante vertinimą; ii) teisėkūros institucijų priimtu pagrindiniu teisės aktu; iii) turimais biudžeto ištekliais.
  • Visi Audito Rūmų analizuoti MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ paramos gavėjai atitiko inovacijų tinkamumo finansuoti kriterijus.
  • Didelis pažangos potencialas nėra vienintelis skolos priemonės tikslas pagal programos „Horizontas 2020“ reglamentą (ES) Nr. 1291/2013.
  • Komisija išlaidų efektyvumą vertina atlikdama visų priemonių vertinimą, nes to reikalaujama pagal standartizuotą vertinimo sistemą.
107

Komisija konkrečiu momentu, remdamasi rengiant naujas priemones esama informacija, vertina rinkos poreikius ir tai, kaip įvairiomis ES garantijų priemonėmis juos būtų galima geriausiai patenkinti. Vis dėlto analizuodama šiuos būsimoms programoms svarbius rinkų poreikius Komisija negali numatyti, kokios priemonės bus įgyvendinamos ateityje nacionaliniu ir regioniniu lygmenimis, ir savo vertinimą gali grįsti tik prielaidomis apie nacionalinę ir regioninę intervenciją. Todėl idealaus koordinavimo su nacionalinėmis įstaigomis užtikrinti neįmanoma. Nepaisant to, 2014–2020 m. programavimo laikotarpiu struktūrinių fondų lėšomis bendrai finansuojamų finansinių priemonių teisės aktų sistemoje nustatyti aiškūs reikalavimai dėl ex ante vertinimų. Šie vertinimai turi apimti „suderinamumą su kitomis viešosios intervencinės veiklos formomis, kurios skirtos tai pačiai rinkai, vertinimą“ (Bendrųjų nuostatų reglamento 37 straipsnio 2 dalies b punktas).

109

Žr. Komisijos atsakymą į 1 rekomendacijos b punktą.

1 rekomendacija. Įvertinti rinkos poreikius ir surinkti valdymo išlaidų duomenis a) Priimta

Diskusijoms skirtame dokumente dėl ES finansų ateities nustatyta, kad reikia užtikrinti didesnį ES lygmens finansinių priemonių ir pagal sanglaudos politiką valstybių narių valdomų priemonių papildomumą.

Dėl rinkos trūkumų vertinimų pažymėtina, kad bus remiamasi geriausiais ex ante vertinimo metu turimais duomenimis, o jei jų nebus, toliau bus remiamasi atitinkamų rinkų ekspertų vertinimais.

b) Priimta

Komisija jau dabar deda pakankamai pastangų, kad gautų informacijos apie valdymo išlaidas, remdamasi teisiškai įmanoma gauti informacija, ir ketina dėti dar daugiau pastangų. Vis dėlto šių duomenų gali būti sunku gauti iš nacionalinių schemų, be to, jie gali nebūti tiesiogiai palyginami ir svarbūs. Be išlaidų elemento, atsižvelgiant į skatinamąjį atlyginimo elementą, kurio reikalaujama pagal Finansinį reglamentą, taip pat bus nustatytas tinkamas mokesčių dydis.

110

Šios ataskaitos analizė grindžiama paskolų teikimu tik toms įmonėms, kurios paskolų iš komercinių skolintojų negautų. Vis dėlto visa apimančiame Finansiniame reglamente reikalaujama siekti sprendimo „nesėkmių rinkoje ar nepakankamai optimalios investavimo aplinkos atvejais“.

Sunkumų gauti finansavimą kyla dėl finansų sektoriuje taikomo kreditingumo ir (arba) rizikos vertinimo požiūrio. Gauti finansavimą be užstato gali tikėtis tik aukštą reitingą turinčios įmonės. Labai žemą reitingą turinčių įmonių prašymai atmetami ir joms finansavimas neteikiamas.

Todėl paskolų garantijų priemonėmis siekiama remti ir tas MVĮ, kurios gali gauti finansavimą, bet joms taikomos nepriimtinos su reikalaujamu užstatu, paskolų laikotarpiais ir (arba) kainomis susijusios sąlygos. Nesuteikus garantijos, daugelio projektų MVĮ nevykdytų, todėl susidarytų nepakankamai optimali investavimo aplinka. Garantijomis siekiama tinkamai atsižvelgti į MVĮ verslo modelius ir taip sudaryti sąlygas ilgalaikiam tvariam šių įmonių augimui.

Komisija pažymi, kad Audito Rūmų nustatyti faktai susiję tik su ribota operacijų imtimi, todėl jų negalima taikyti visiems priemonių paramos gavėjams. Ji mano, kad, nustačius griežtesnius ex ante tinkamumo finansuoti pagal paskolų garantijų priemonę reikalavimus, nei buvo taikyti ankstesnėms priemonėms, labai padaugėjo remiamų ribotas galimybes gauti finansavimą turinčių įmonių. Dėl paskolų garantijų priemonės Audito Rūmai daro išvadą, kad 50 % jo analizuotos imties MVĮ būtų buvę sunku gauti finansavimą, bet Komisija padarė išvadą, kad finansavimą tinkamomis sąlygomis (pakankamą finansavimą) būtų buvę sunku gauti 73 % tos pačios imties MVĮ.

111

Komisija mano, kad informaciją, kurios reikia siekiant įvertinti, ar galimybė gauti finansavimą suteikta įmonei, kuri neturi galimybės gauti pakankamą finansavimą, galima gauti tik iš pačios įmonės.

Komisija turėjo apsvarstyti, kaip sukurti ekonomiškai efektyvią stebėsenos sistemą, kuria nebūtų užkraunama nereikalinga administracinė našta MVĮ. Todėl dažnumas, kuriuo taikoma dabartinė stebėsenos sistema, laikomas tinkamu paskolų garantijų priemonei.

112

Priemonėmis padėta spręsti skolinimo mažosioms ir vidutinėms įmonėms rizikingumo padidėjimo problemą, todėl bankams suteikta galimybė toliau finansuoti MVĮ per krizę. Šios priemonės papildomos kitomis priemonėmis, kurias teikia kiti subjektai, pvz., Europos Centrinis Bankas arba Europos investicijų bankas, kurie daugiau dėmesio skiria likvidumo užtikrinimui.

Taip pat žr. atsakymus į 70–77 dalių pastabas.

2 rekomendacija. Paramą teikti įmonėms, kurioms garantija yra reikalinga a) Priimta

Komisija šiuo metu negali prisiimti įsipareigojimų dėl ateinančio programavimo laikotarpio. Vis dėlto, jei būtų nuspręsta pasiūlyti dabartines priemones pakeisiančių inovacijoms skirtų priemonių, Komisija jas ir toliau rengs laikydamasi teisėkūros institucijų priimtų pagrindinių teisės aktų. Tokiu atveju šioms priemonėms, kaip ir dabartinėms šioje ataskaitoje aptariamoms priemonėms, bus nustatyti pagrindinius teisės aktus visiškai atitinkantys galutiniams paramos gavėjams taikytini tinkamumo finansuoti kriterijai.

b) Iš dalies priimta

Finansiniame reglamente reikalaujama nukreipti priemones su rinkos trūkumais arba nepakankamai optimalia investavimo aplinka susiduriančioms MVĮ. Komisija mano, kad tai reiškia ne tik galimybę gauti finansavimą, bet ir geresnes sąlygas (mažesnę kainą, ilgesnį grąžinimo terminą, mažesnius užstato reikalavimus, galimybę gauti produktą, kuris šiaip nebūtų buvęs teikiamas). Norint pagerinti finansavimo sąlygas galutiniams paramos gavėjams, reikia bendradarbiauti su visa finansinę priemonę įgyvendinančia subjektų grandine, įskaitant privačiojo ir viešojo sektorių tarpininkus.

c) Atmesta

Reikalavimas kasmet stebėti daugybę MVĮ sandorių, tikrinant ir vertinant finansų tarpininkų turimus duomenis, užkrautų finansų tarpininkams ir MVĮ nereikalingą administracinę naštą ir būtų ekonomiškai neefektyvus. Vis dėlto Komisija toliau reikalaus teikti reguliarias ex post ataskaitas (dažniau nei kas metus) ir reikalaus stebėti visus finansų tarpininkus, siekdama užtikrinti, kad, teikiant finansavimą, būtų laikomasi sutartinių tinkamumo finansuoti reikalavimų. Tai, kad finansavimas būtų teikiamas tik tiksliniams paramos gavėjams, Komisija, laikydamasi teisinio pagrindo, užtikrina sutartiniais tinkamumo finansuoti reikalavimais.

114

Visos analizuotos įmonės, kurioms taikyta MVĮ garantijų priemonė „InnovFin“, atitinka bent vieną inovacijų tinkamumo finansuoti kriterijų.

3 rekomendacija. Dėmesys didelės rizikos inovacijoms a) Priimta

Komisija šiuo metu negali prisiimti įsipareigojimų dėl ateinančio programavimo laikotarpio. Vis dėlto, jei būtų nuspręsta pasiūlyti dabartines priemones pakeisiančių inovacijoms skirtų priemonių, Komisija jas ir toliau rengs laikydamasi teisėkūros institucijų priimtų pagrindinių teisės aktų. Tokiu atveju šioms priemonėms, kaip ir dabartinėms šioje ataskaitoje aptariamoms priemonėms, bus nustatyti pagrindinius teisės aktus visiškai atitinkantys galutiniams paramos gavėjams taikytini tinkamumo finansuoti kriterijai.

Dabartines priemones pakeisiančių priemonių dydis priklausys nuo:

  • rinkos trūkumų, nustatytų atliekant ex ante vertinimą;
  • teisėkūros institucijų priimtų pagrindinių teisės aktų;
  • turimų biudžeto išteklių.
b) Iš dalies priimta

Neužbėgdama už akių rinkos vertinimų, kurie dar tik bus atlikti, rezultatams Komisija mano, kad mokslinių tyrimų ir inovacijų srityje esama įvairių konkrečių rinkos trūkumų, įskaitant paramos didelės rizikos inovacinei veiklai trūkumą, ir kad dabartinę MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“ pakeisiančia priemone reikėtų vis labiau remti didelės rizikos inovacinę veiklą vykdančias MVĮ ir mažas vidutinės kapitalizacijos įmones, bet ne tik jas. Komisija pripažįsta, kad, siekiant užtikrinti didesnę didelės rizikos inovacinę veiklą vykdančių novatoriškų įmonių dalį, reikia persvarstyti tinkamumo finansuoti kriterijus.

115

Komisija taiko standartizuotą vertinimo sistemą, pagal kurią veiksmingumas yra vienas iš vertinamų kriterijų. Vis dėlto ši sistema nebuvo konkrečiai sukurta ilgai įgyvendinamoms finansinėms priemonėms.

Komisija nemano, kad tinkama keisti dabartinę jos vertinimo sistemą, kuri apima visą jos veiklą, nes tai prieštarautų supaprastinimo ir racionalizavimo tikslams. Vis dėlto, siekdama papildyti standartinius ir ex ante vertinimus, Komisija toliau taikys Vidurio, Rytų ir Pietryčių Europos9 tyrimui ir Audito Rūmų tyrimui taikytą metodiką ir išplės vertinimo sritį įtraukdama daugiau šalių.

4 rekomendacija. Gerinti vertinimo sistemą a) Priimta

Dėl Konkurencingumo ir inovacijų programos (2007–2013 m. CIP) pažymėtina, kad numatyta atlikti jos ex post vertinimą (įskaitant MVĮ garantijų priemonės vertinimą) remiantis standartine Komisijos vertinimo sistema. Kad šis vertinimas būtų išsamus, jis bus papildytas poveikio dviem rinkoms, kurios dar nebuvo analizuotos vertinant iki paskolų garantijų priemonės galiojusią priemonę, ekonometriniu tyrimu.

b) Iš dalies priimta

Komisija pripažįsta, kad gali būti pravartu parengti tokią metodiką, ir aiškinsis, ar būtų galima parengti pakankamai patikimą metodiką ir gauti patikimų duomenų. Vis dėlto atlikus pirminę Komisijos analizę suabejota tuo, ar, taikant tokią metodiką, būtų galima analizuoti būdingos subsidijų pobūdžio naudos paskirstymą tarp teikėjų ir gavėjų.

c) Atmesta

Vargu ar būtų prasminga kartu vertinti pagal dvi skirtingas programas įgyvendintas finansines priemones, nes programomis, pagal kurias jos įgyvendinamos, siekiama skirtingų tikslų. Abiejų programų vertinimo sistema jau sukurta ir įtraukta į abiejų programų pagrindinius teisės aktus.

Peržengdama esamos vertinimo sistemos ribas, Komisija toliau vertins esamas ir ankstesnes garantijų priemones, siekdama išsiaiškinti jų poveikį.

d) Iš dalies priimta

Būtų galima numatyti galimybę duomenis teikti laikantis taikytinų teisės aktų ir įgaliotųjų subjektų bei finansų tarpininkų susitarimo.

Komisija kartu su įgaliotaisiais subjektais aiškinsis, kokiu mastu ir kokiomis sąlygomis duomenis būtų galima teikti mokslinių tyrimų tikslais.

Komisija aiškinsis, kaip būtų galima suteikti galimybę susipažinti su duomenimis iki 2019 m. pabaigos.

Terminų žodynėlis

ES daugiametėje finansinėje programoje nustatytos maksimalios sumos, kurias ES gali išleisti įvairiose politikos srityse per ne trumpesnį nei 5 metų laikotarpį. Daugiametė finansinė programa nėra ES biudžetas, o finansinio programavimo ir biudžeto disciplinos pagrindas.

Komisija turi atlikti finansinių priemonių ex ante vertinimą ir, be kitų dalykų, nustatyti, kokius poreikius reikia tenkinti, įvertinti intervencinių veiksmų proporcingumą, palyginti su nustatyto finansavimo trūkumo dydžiu, Sąjungos veiksmų pridėtinę vertę ir sąveiką su kitomis naujomis ir esamomis finansinėmis priemonėmis. Šiuos aspektus taip pat galima įtraukti į Komisijos atliekamą iniciatyvų, kuriomis tikimasi padaryti reikšmingą ekonominį, socialinį arba aplinkos apsaugos poveikį, poveikio vertinimą.

Finansuota rizikos pasidalijimo finansine priemone (2007–2013 m. laikotarpiu) buvo skirta teikti finansavimą finansų tarpininkui, siekiant paremti naują skolinimą ir pasidalyti naujų paskolų riziką.

Remiantis Eurostato apibrėžtimi, inovacija yra naujo arba iš esmės patobulinto produkto (prekės ar paslaugos), proceso, naujo rinkodaros metodo arba organizacinio metodo įgyvendinimas verslo praktikos, darbo vietų organizavimo arba išorės santykių srityse. Būtina inovacijos sąlyga – produktas, procesas, rinkodaros arba organizacinis metodas turi būti nauji tai įmonei (arba iš esmės patobulinti).

Paskolos gavėjo kredito reitingas – reitingas, kurį skolintojas suteikia, įvertinęs paskolos gavėjo kreditingumą.

Pakeitimas vertybiniais popieriais – tai procesas, per kurį skolintojas sutelkia ir perskirsto turtą (šiuo atveju: paskolų portfelį), kad galėtų suskirstyti jį į atskiras rizikos kategorijas ir prekiauti šiomis naujomis priemonėmis (t. y. vertybiniais popieriais).

2007–2013 m. programavimo laikotarpiu sanglaudos politika apėmė Europos regioninės plėtros fondą, Europos socialinį fondą (t. y. du struktūrinius fondus) ir Sanglaudos fondą. Sprendžiant pagrindinius regioninio disbalanso klausimus, didinant užimtumą ir gerinant galimybes įsidarbinti buvo siekiama sustiprinti ekonominę ir socialinę sanglaudą Europos Sąjungoje. Suformulavus bendrąsias Europos struktūrinių ir investicijų fondų nuostatas, 2014–2020 m. programavimo laikotarpiu buvo pagerintas sanglaudos politikos ir kitų ES politikos krypčių, kuriomis skatinama regioninė plėtra, tiksliau, kaimo plėtros, žuvininkystės ir jūrų politikos sričių, koordinavimas.

Galinės išnašos

1 Pagal apibrėžtį tai – įmonės, kuriose dirba mažiau kaip 250 darbuotojų ir kurių metinė apyvarta neviršija 50 milijonų eurų ir (arba) metinė balanso suma neviršija 43 milijonų eurų.

2 2014 m. spalio 30 d. COM(2014) 686 final, Komisijos ataskaita Europos Parlamentui ir Tarybai dėl 2013 m. gruodžio 31 d. finansinių priemonių, remiamų iš bendrojo biudžeto pagal Finansinio reglamento 140 straipsnio 8 dalį.

3 Komisija veikia bendradarbiaudama su valstybėmis narėmis.

4 2013 m. gruodžio 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1287/2013, kuriuo sukuriama 2014–2020 m. įmonių konkurencingumo ir mažųjų bei vidutinių įmonių programa (COSME) ir panaikinamas Sprendimas Nr. 1639/2006/EB (OL L 347, 2013 12 20).

5 2013 m. gruodžio 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1291/2013, kuriuo sukuriama bendroji mokslinių tyrimų ir inovacijų programa „Horizontas 2020“ (2014–2020 m.) ir panaikinamas Sprendimas Nr. 1982/2006/EB (OL L 347, 2013 12 20).

6 Turtas, kurį paskolos gavėjas įkeičia paskolai užtikrinti. Jeigu paskolos gavėjas nevykdo paskolos įsipareigojimų, skolintojas gali perimti šį turtą.

7 Pirmiausia pagal Ekonomikos augimo ir užimtumo iniciatyvą (1998–2000 m.), vėliau pagal Daugiametę įmonių ir verslumo, ypač MVĮ, programą (2001–2006 m.), paskui pagal Konkurencingumo ir inovacijų bendrąją programą (2007–2013 m.).

8 Pagal Mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros septintąją bendrąją programą.

9 EIF apskaičiuoja numatomą nuostolį pagal kiekvieną garantijų susitarimą. Pagal susitarimus, pasirašytus iki 2016 m. pabaigos, šios normos svyruoja nuo 4 iki 20 %.

10 2015 m. birželio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2015/1017 dėl Europos strateginių investicijų fondo, Europos investavimo konsultacijų centro ir Europos investicinių projektų portalo, kuriuo iš dalies keičiamos reglamentų (ES) Nr. 1291/2013 ir (ES) Nr. 1316/2013 nuostatos dėl Europos strateginių investicijų fondo (OL L 169, 2015 7 1, p. 1).

11 Komisijos ataskaita „Duomenų apie finansų inžinerijos priemonių finansavimo ir įgyvendinimo pažangą suvestinė, remiantis ataskaitomis, kurias vadovaujančiosios institucijos pateikė pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 1083/2006 67 straipsnio 2 dalies j punktą“. 2007–2013 m. programavimo laikotarpis. 2017 m. kovo 31 d. padėtis (angl. Summary of data on the progress made in financing and implementing financial engineering instruments reported by the managing authorities in accordance with Article 67(2)(j) of Council Regulation (EC) No 1083/2006”). Atkreipiame dėmesį, kad apie 83 % paskolų gavėjų yra MVĮ, 17 % – asmenys ir 0,11 % – didelės įmonės. Vien MVĮ duomenų neturima.

12 Apklausos apie euro zonos įmonių galimybes gauti finansavimą nuo 2009 m. atliekamos Europos Centrinio Banko ir Europos Komisijos vardu.

13 2016 m. AECM ataskaita „Faktai ir skaičiai, 2014–2015 m. valstybių narių statistika“ (angl. Facts and Figures, Member statistics 2014–2015). Reikia pažymėti, kad šie duomenys neatspindi visos padėties, nes yra susiję tik su AECM organizacijų narių suteiktomis garantijomis, kurios per tuos metus padidėjo.

14 „Economisti Associati“ bendradarbiaujant su „EIM Business & Policy Research“, „The Evaluation Partnership“, Strategijų ir vertinimo paslaugų centru ir Europos politikos tyrimų centru parengtas tyrimas.

15 Tai galimybė surasti finansų tarpininkus, kurie norėtų administruoti garantijų priemonę, ir finansų tarpininkų pajėgumas patvirtinti paskolas pakankamam skaičiui įmonių, kurioms yra skirtos garantijų priemonės.

16 Komisijos ir EIB grupės pradėta iniciatyva.

17 Nuomonė Nr. 2/2016 „ESIF: pirmalaikis pasiūlymas dėl pratęsimo ir didinimo“ (2122 dalys) (OL C 465, 2016 12 13).

18 Audito Rūmų specialioji ataskaita Nr. 19/2016 „ES biudžeto įgyvendinimas finansinėmis priemonėmis: ko reikėtų pasimokyti iš 2007–2013 m. programavimo laikotarpio“, 4654 dalys (http://eca.europa.eu).

19 MVĮ garantijų priemonės „InnovFin“ atveju EIF perveda mokestį EIB, kuris faktiškai atlieka iždo valdymo funkcijas.

20 Daroma prielaida, kad galiojimo trukmė yra 21 metai.

21 Europos Sąjungai priklauso 28,1 % akcinio kapitalo, EIB – 59,9 %. EIB kapitalas priklauso 28 Europos Sąjungos valstybėms narėms.

22 Šaltinis: žr. 11 išnašą. Duomenys yra orientaciniai, nes daug garantijų fondų nepateikė duomenų apie mokesčius arba pranešė apie nulinius mokesčius.

23 Tačiau lyginant šalis ir finansines priemones, išlaidos ir mokesčiai labai skiriasi. Žr. Specialiosios ataskaitos Nr. 19/2016 109131 dalis.

24 Pavyzdžiui, Audito Rūmų specialiosios ataskaitos Nr. 2/2012 „Iš Europos Regioninės plėtros fondo bendrai finansuotos MVĮ skirtos finansinės priemonės“ 88 dalis, Audito Rūmų specialiosios ataskaitos Nr. 19/2016 93 dalis, Audito Rūmų specialiosios ataskaitos Nr. 5/2015 „Ar finansinės priemonės yra sėkmingas ir perspektyvus įrankis kaimo plėtros srityje?“ 68 dalis (http://eca.europa.eu).

25 Pavyzdžiui, „paskolos gavėjo noras suteikti reikiamos kokybės ir dydžio užstatą gali būti laikomas jo kreditingumo požymiu”. Šaltinis: Sebastian Schich, Byuoung-Hwan Kim, „Garantijų susitarimai ir finansavimo pažadai. Kiek plačiai reikėtų taikyti apsaugos priemones“ (angl. Guarantee Arrangements for Financial Promises: How Widely Should the Safety Net be Cast?), EBPO leidinys Financial Market Trends, 2011 m. tomas, Nr. 1.

26 Reglamentas (ES) Nr. 1287/2013.

27 Reglamento (ES) Nr. 1291/2013 I priedo II dalies 2.3 skirsnis.

28 2012 m. spalio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES, Euratomas) Nr. 966/2012 dėl Sąjungos bendrajam biudžetui taikomų finansinių taisyklių ir kuriuo panaikinamas Tarybos reglamentas (EB, Euratomas) Nr. 1605/2002 (OL L 298, 2012 10 26), 140 straipsnio 2 dalies b punktas. 1).

29 Remiantis 181 paskolos, kurias suteikė devyni tarpininkai, imtimi.

30 Audito Rūmų specialiosios ataskaitos Nr. 4/2011 „MVĮ garantijų priemonės auditas“ 103 dalis (http://eca.europa.eu).

31 Pagrindas – visos įmonės, gavusios paskolą pagal kurią nors iš dviejų priemonių iki 2016 m. birželio 30 d.

32 Žr., pavyzdžiui, Ferrando et al., „Europos įmonių finansinės padėties ir finansavimo vertinimas. „CompNet“ finansinis modulis“ (angl. Assessing the financial and financing conditions of firms in Europe: the financial module in CompNet), ECB darbo dokumento serija Nr. 1836, 2015 m. (p. 10).

33 Pasirinkus mažesnę slenkstinę ribą, skirtumai vis tiek yra dideli.

34 Audito Rūmų specialiosios ataskaitos Nr. 4/2011 5 rekomendacija.

35 Audito Rūmų specialioji ataskaita Nr. 4/2011, Komisijos atsakymas į 103 dalies pastabas.

36 Pagal MVĮ garantijų priemonę „InnovFin“ garantijas galima teikti 25 000–7,5 milijono eurų paskoloms.

37 Ferrando ir Ruggieri „Finansiniai suvaržymai ir našumas. Euro zonos įmonių duomenys“ (angl. Financial Constraints and Productivity: Evidence from Euro Area Companies), ECB darbo dokumento serijos Nr. 1823, 2015 m.

38 Ferrando ir kt. „Europos įmonių finansinės ir finansavimo sąlygos. Finansinis „CompNet“ modulis“ (angl. Assessing the financial and financing conditions of firms in Europe: the financial module in CompNet), ECB darbo dokumento serijos Nr. 1836, 2015 (p. 10).

39 Reint Gropp, Christian Gruendl ir Andre Guettler „Valstybinių garantijų poveikis bankų prisiimamai rizikai. Praktinio eksperimento duomenys“ (angl. The Impact of public guarantees on bank risk taking – Evidence from a natural experiment), ECB darbo dokumento serijos Nr. 1272, 2010 m. gruodžio mėn.

40 Vienos iniciatyvinės grupės kredito garantijų schemų klausimais ataskaita „Kredito garantijų schemos, skirtos MVĮ skolinimui Vidurio, Rytų ir Pietryčių Europoje“ (angl. Credit Guarantee Schemes for SME lending in Central, Eastern and South-Eastern Europe), 2014 m.

41 COM(2008) 800 final, 2008 11 26, „Europos ekonomikos atkūrimo planas“.

42 2006 m. spalio 24 d. Europos Parlamento ir Tarybos sprendimo Nr. 1639/2006/EB dėl Konkurencingumo ir inovacijų bendrosios programos įsteigimo (OL L 310, 2006 11 9, p. 15) 3, 11 ir 27 konstatuojamosios dalys, Reglamento Nr. 1287/2013, kuriuo sukuriama 2014–2020 m. įmonių konkurencingumo ir mažųjų bei vidutinių įmonių programa (COSME) ir panaikinamas Sprendimas Nr. 1639/2006/EB, 1 konstatuojamoji dalis, 8 straipsnio 1 dalis ir 17 straipsnio 1 dalis, 2006 m. gruodžio 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos sprendimo Nr. 1982/2006/EB dėl Europos bendrijos mokslinių tyrimų, technologinės plėtros ir demonstracinės veiklos septintosios bendrosios programos (OL L 412, 2006 12 30, p. 1) 2, 20, 21 ir 22 konstatuojamosios dalys.

43 Pagal garantijas finansinis svertas paprastai būna didesnis (vertinant pagal paskolų mastą, kuris paskatinamas valstybiniu finansavimu), nes iš valstybinio biudžeto dengiami tik būsimų nuostolių atidėjiniai.

44 Schema įgyvendinta pagal Jungtinių Europos išteklių labai mažoms, mažoms ir vidutinėms įmonėms (JEREMIE) iniciatyvą.

45 Tai vienas iš klausimų, kurį jau analizavome anksčiau, nagrinėdami MVĮ garantijų priemonę; žr. Audito Rūmų specialiąją ataskaitą Nr. 4/2011.

46 Tyrimą atliko vadybos mokyklos „Politecnico di Milano“ ir verslo mokyklos „Emlyon“ ekspertų grupė. Bertoni, Colombo ir Quas (2016 m.), „Galutinė ataskaita. Ilgalaikis paskolų portfelio garantijų poveikis MVĮ veiklos rezultatams“ (angl. Final report: Long-term effects of loan portfolio guarantees on SMEs’ performance), (rengiama).

47 Darbo užmokesčio sąmata (visos įmonės darbuotojų išlaidos, naudojamos kaip pakaitinis užimtumo rodiklis), pardavimas, visas turtas, mokumo koeficientas (akcininkų lėšų ir viso turto santykis), apyvartinio kapitalo rodiklis (trumpalaikio turto ir trumpalaikių įsipareigojimų santykis), turto grąža (pajamų prieš mokesčius ir viso turto santykis), bendras našumo rodiklis ir išlikimo tikimybė.

48 C. Lelarge, D. Sraer ir D. Thesmar, „Verslumas ir kredito apribojimai. Prancūzijos paskolų garantijų programos duomenys“ (angl. Entrepreneurship and credit constraints: Evidence from a French loan guarantee program), University of Chicago Press, 2010 m. (p. 243–273).

49 Asdrubali Pierfederico, Signore Simone, „ES garantijų ekonominis poveikis MVĮ kreditams. Vidurio, Rytų ir Pietryčių Europos šalių duomenys“ (angl. The Economic Impact of EU Guarantees on Credit to SMEs, Evidence from CESEE Countries), EIF mokslinių tyrimų ir rinkos analizė, Darbo dokumentas 2015/29.

50 Priedas prie 2005 m. balandžio 6 d. pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos Sprendimo Nr. 1639/2006/EB dėl Konkurencingumo ir inovacijų bendrosios programos įsteigimo (2007–2013 m.), SEC(2005) 433.

51 Audito Rūmų specialiosios ataskaitos Nr. 4/2011 104 dalis.

52 Ten pat, Komisijos atsakymas į rekomendaciją Nr. 6.

53 2011 m. lapkričio 31 d. COM(2011) 834 final. Pasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento, kuriuo nustatoma 2014–2020 m. įmonių konkurencingumo bei mažųjų ir vidutinių įmonių programa.

54 EIB veiklos vertinimo skyriaus suvestinė vertinimo ataskaita „EIF MVĮ pakeitimo vertybiniais popieriais veikla, 2004–2015 m.“ (angl. EIF’s SME Securitisation Activities, 2004 – 2015), 2017 m. kovo mėn.

55 Tai gebėjimas ES intervenciniais veiksmais daryti įtaką valstybių narių politikos pokyčiams ir perduoti ES bei EIF patirtį valstybių narių valdžios institucijoms ir (arba) finansų įstaigoms.

56 Taip pat žr. ataskaitą „Galutinis verslumo ir inovacijų programos įvertinimas“ (angl. Final Evaluation of the Entrepreneurship and Innovation Programme), „Centre for Strategy & Evaluation Services LLP“, 2011 m. balandžio mėn. Ataskaitoje nurodoma, kad „metodiką sukūrus ir ėmus taikyti plačiau, finansinės priemonės turėtų būti toliau vystomos“.

57 Reglamento (ES) Nr. 1291/2013 1 priedas, p. 144.

58 Žr. Eurostato žodynėlį (http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained): „Inovacijos turėtų būti naujos atitinkamoms įmonėms: produktų inovacijos nebūtinai turi būti naujos rinkoje, o proceso inovacijas diegiančios įmonės nebūtinai turi būti pirmos, kurios diegia tą procesą“.

59 Atkreipiame dėmesį, kad 2011 m. vertinimą atlikusi Economisti Associati ir kt. (žr. 14 išnašą) pažymėjo, jog prasmingesnė būtų siauresnė inovacijos apibrėžtis. Siauresnė apibrėžtis apimtų produktų naujumo rinkai arba naujų produktų ir (arba) projektų poveikio pardavimui aspektus.

60 Per 2012 m. Bendrijos inovacijų tyrimą nustatyta, kad 52,8 % įmonių 2008–2010 m. vykdė inovacinę veiklą; per 2014 m. Bendrijos inovacijų tyrimą nustatyta, kad 2010–2012 m. tokių įmonių buvo 48,9 %, o 2012–2014 m. – 49,1 %.

61 Bazė: visos įmonės, gavusios paskolą iki 2016 m. birželio 30 d.

62 Remiantis Eurostato suvestine pramonės kodų, pagal kuriuos renkami statistiniai duomenys apie pažangiųjų technologijų ir žinioms imlių paslaugų sektorius, matrica.

63 2011 m. lapkričio 30 d. SEC(2011) 1427 final „Poveikio vertinimas, pridėtas prie Komisijos komunikato „Bendroji mokslinių tyrimų ir inovacijų programa „Horizontas 2020“.

64 Europos Komisija rengia dokumentus aukšto lygio grupei dėl ES mokslinių tyrimų ir inovacijų programų poveikio maksimizavimo 2017 m.

65 Remiantis 2014 m. Bendrijos inovacijų tyrimo rezultatais.

66 Tai pabrėžta Bosworth, Barry, Andrew S. Carron ir Elisabeth Rhyne „Federalinių kredito programų ekonomika“ (angl. The Economics of Federal Credit Programs), Washington DC: Brookings Institution, 1987 m.

67 Center for Global Development, „Kada išmoksime? Gyvenimo gerinimas pasitelkus poveikio vertinimą“ (angl. When will we ever learn? – Improving lives through impact evaluation, vertinimo trūkumų darbo grupės ataskaita, 2006 m.

68 Asdrubali Pierfederico, Signore Simone, „Ekonominis ES garantijų poveikis MVĮ kreditams. Vidurio, Rytų ir Pietryčių Europos duomenys“ (angl. Evidence from CESEE Countries), EIF tyrimų ir rinkos analizė, darbo dokumentas 2015/29.

69 Atliekant tokį vertinimą reikalingi specialūs duomenys, pavyzdžiui, kaip Bondonio, Biagi ir Stancik „Viešojo inovacijų, investicijų ir MTTP finansavimo priešingos padėties poveikio analizė“ (angl. Counterfactual Impact Evaluation of Public Funding of Innovation, Investment and R&D), Jungtinio tyrimų centro techninės ataskaitos, 2016 m.

70 Reglamento (ES, Euratomas) Nr. 966/2012 128 straipsnio 3 dalis.

71 Pavyzdžiui, Prancūzijoje prieigą prie duomenų gali suteikti Prancūzijos nacionalinės statistikos ir ekonomikos tyrimų statistikos konfidencialumo komitetas.

72 Eurostatas.

73 Pavyzdžiui, kaip kai kuriuose centriniuose bankuose.

74 Remiantis ekonomikos teorija, bet kurios subsidijos ekonominė nauda padalijama teikėjui ir naudotojams, nepaisant juridinių jų teisių.

1 Asdrubali Pierfederico, Signore Simone, „Ekonominis ES garantijų poveikis MVĮ kreditams. Vidurio, Rytų ir Pietryčių Europos duomenys“ (angl. Evidence from CESEE Countries), EIF tyrimų ir rinkos analizė, darbo dokumentas 2015/29.

2 http://ec.europa.eu/eurostat/documents/2995521/7706167/4-26102016-AP-EN.pdf/20f0c515-ed43-45c3-ad6a-ca0b26b36de5

3 Pranešimas spaudai latvių kalba adresu http://www.fm.gov.lv/lv/aktualitates/nozares_zinas/altum/55763-altum-un-eiropas-investiciju-fonds-paraksta-sadarbibas-ligumu-jauna-garantiju-programma-uznemejiem-bus-pieejami-15-miljoni-eiro ir produkto aprašas anglų kalba adresu http://www.baltic-course.com/eng/good_for_business/?doc=133532.

4 Pranešimai spaudai: http://www.eif.org/what_we_do/guarantees/news/2016/efsi_cosme_easi_eurobank.htm, http://www.eif.org/what_we_do/guarantees/news/2017/efsi_cosme_greece.htm, https://www.nbg.gr/en/business/co-funded-loans/subsidized-loans/cosme.

5 http://www.vf.dk/saadan-goer-vi/etableringslaan.aspx, https://www.fi-compass.eu/sites/default/files/publications/presentation_20161125_brussels_eafrd_rolf_kjaergaard.pdf,

6 Oslo vadovas, ISBN 92-64-01308-3.

7 Asdrubali Pierfederico, Signore Simone, „Ekonominis ES garantijų poveikis MVĮ kreditams. Vidurio, Rytų ir Pietryčių Europos duomenys“ (angl. Evidence from CESEE Countries), EIF tyrimų ir rinkos analizė, darbo dokumentas 2015/29.

8 Programos „Horizontas 2020“ finansinių priemonių tarpinis vertinimas (angl. Interim Evaluation of Horizon 2020's Financial Instruments). Centro Centre for Strategy & Evaluation Services LLP (CSES) parengta galutinė ataskaita.

9 Asdrubali Pierfederico, Signore Simone, „Ekonominis ES garantijų poveikis MVĮ kreditams. Vidurio, Rytų ir Pietryčių Europos duomenys“ (angl. Evidence from CESEE Countries), EIF tyrimų ir rinkos analizė, darbo dokumentas 2015/29.

Etapas Data
APM patvirtinimas / audito pradžia 15.3.2016
Oficialus ataskaitos projekto siuntimas Komisijai (arba kitam audituojamam subjektui) 24.7.2017
Galutinės ataskaitos patvirtinimas po prieštaravimų procedūros 7.11.2017
Komisijos (ar kito audituojamo subjekto) oficialių atsakymų gavimas visomis kalbomis 24.11.2017

Audito grupė

Savo specialiosiose ataskaitose Audito Rūmai pateikia savo auditų, susijusių su ES politikomis ir programomis arba su konkrečių biudžeto sričių valdymo temomis, rezultatus. Audito Rūmai audito užduotis atrenka ir nustato taip, kad jos turėtų kuo didesnį poveikį, atsižvelgdami į neveiksmingumo ar neatitikties teisės aktams rizikas, susijusių pajamų ar išlaidų lygį, būsimus pokyčius ir politinį bei viešąjį interesą.

Šią ataskaitą parengė Audito Rūmų nario Baudilio Tomé Muguruza vadovaujama IV audito kolegija, kuri nagrinėja rinkų reguliavimo ir konkurencingos ekonomikos sritis. Auditui vadovavo Audito Rūmų narys Neven Mates. Ataskaitą rengti jam padėjo Kroatijos kabineto vadovas Georgios Karakatsanis, atašė Marko Mrkalj, pagrindinė vadybininkė Marion Colonerus ir užduoties vadovas Josef Jindra. Audito grupę sudarė Jiri Benes, Christian Detry, Andras Augustin Feher, Ezio Guglielmi ir Martin Puc.

Iš kairės į dešinę: Georgios Karakatsanis, Josef Jindra, Ezio Guglielmi, Neven Mates, Martin Puc, Christian Detry.

Kontaktas

EUROPOS AUDITO RŪMAI
12, rue Alcide de Gasperi
1615 Luxembourg
LUXEMBOURG

Tel. +352 4398-1
Užklausos: eca.europa.eu/lt/Pages/ContactForm.aspx
Interneto svetainė: eca.europa.eu
Twitter: @EUAuditors

Daug papildomos informacijos apie Europos Sąjungą yra internete. Ji prieinama per portalą Europa (http://europa.eu).

Liuksemburgas: Europos Sąjungos leidinių biuras, 2017

PDFISBN 978-92-872-8634-5ISSN 1977-5725doi:10.2865/133350QJ-AB-17-020-LT-N
HTMLISBN 978-92-872-8615-4ISSN 1977-5725doi:10.2865/13217QJ-AB-17-020-LT-Q

© Europos Sąjunga, 2017

Dėl leidimo naudoti arba kopijuoti nuotraukas arba kitą medžiagą, kurių autorių teisės nepriklauso Europos Sąjungai, būtina tiesiogiai kreiptis į autorių teisių subjektus.

 

KAIP SUSISIEKTI SU ES

Asmeniškai
Visoje Europos Sąjungoje yra šimtai Europe Direct informacijos centrų. Artimiausio centro adresą rasite svetainėje http://europa.eu/contact

Telefonu arba el. paštu
Europe Direct tarnyba atsakys į jūsų klausimus apie Europos Sąjungą. Su šia tarnyba galite susisiekti:

  • nemokamu numeriu: 00 800 6 7 8 9 10 11 (kai kurie operatoriai už šiuos skambučius gali imti mokestį),
  • šiuo standartiniu numeriu: +32 22999696 arba
  • elektroniniu paštu svetainėje http://europa.eu/contact

KAIP RASTI INFORMACIJOS APIE ES

Internetas
Informacijos apie Europos Sąjungą visomis oficialiosiomis ES kalbomis galima rasti svetainėje Europa (http://europa.eu)

ES leidiniai
Nemokamų ir mokamų ES leidinių galite atsisiųsti arba užsisakyti svetainėje EU Bookshop (http://publications.europa.eu/eubookshop). Jeigu jums reikia daugiau nemokamų leidinių egzempliorių, kreipkitės į Europe Direct arba į vietos informacijos centrą (žr. http://europa.eu/contact)

ES teisė ir susiję dokumentai
Norėdami susipažinti su ES teisine informacija, įskaitant visus ES teisės aktus nuo 1951 m. visomis oficialiosiomis kalbomis, apsilankykite svetainėje EUR-Lex (http://eur-lex.europa.eu)

ES atvirieji duomenys
ES atvirųjų duomenų portale (http://data.europa.eu/euodp) galima susipažinti su ES duomenų rinkiniais. Duomenis galima nemokamai parsisiųsti ir pakartotinai naudoti tiek komerciniais, tiek nekomerciniais tikslais