Жінка тримає карту Європейського Союзу та вивчає її.

Що таке Європейський Союз?

Європейський Союз (ЄС) — це унікальний економічний та політичний союз 27 європейських країн. Вони працюють разом для того, щоб покращити життя людей у Європі, і навіть поза її межами.

Понад 60 років ЄС працює заради миру, процвітання та добробуту своїх громадян. Із шести країн-засновниць (або держав-членів) у 1950-х роках він перетворився на Союз із 27 країн-членів із населенням, що налічує майже 450 мільйонів людей.

Те, що починалося як економічний проєкт, спрямований на підвищення рівня життя в післявоєнній Європі, призвело до створення найбільшої у світі зони єдиного ринку, де люди, товари, послуги та капітал можуть вільно пересуватися. Протягом десятиліть ЄС розширив свою діяльність у сферах, де співпраця між країнами приносить кращі результати. Країни-члени, які належать до ЄС, вірять, що працюючи разом, вони стають міцнішими та здатні краще протистояти великим викликам сьогодення, наприклад зміні клімату та цифровій трансформації нашого суспільства, великим загрозам здоров’ю та безпеці, як-от пандемія COVID-19 і російська агресія проти України.

Цей посібник містить багато корисної інформації про ЄС та його діяльність, а також поради про те, де отримати більше інформації.

Інфографіка щодо деяких ключових даних про Європейський Союз.

ЄС складається з 27 країн із сукупним населенням понад 447 мільйонів осіб. Він має 24 офіційні мови, а 347 мільйонів людей користуються євро в 20 різних країнах ЄС. Прапор ЄС — синє полотнище з 12 жовтими зірками, які утворюють коло посередині. Девіз ЄС — «Єдність у різноманітті». День Європи відзначається 9 травня.

Союз цінностей

Хоча європейці й розмовляють різними мовами та мають різні традиції, вони поділяють єдиний набір цінностей, на якому був заснований ЄС. Це -- повага до людської гідності, свобода, демократія, рівність, верховенство права та повага до прав людини.

Ці цінності визначені в договорах ЄС та в Хартії основоположних прав Європейського Союзу, яка об’єднує всі особистісні, громадянські, політичні, економічні та соціальні права, якими користуються громадяни всередині ЄС.

У 2022 році 13,7 мільйона осіб у ЄС були громадянами країни-члена, відмінної від тієї, у якій вони проживали.

Якщо ви є громадянином однієї з 27 країн-членів, які складають ЄС, ви також є громадянином ЄС. Це надає вам деякі важливі додаткові права, як-от свобода пересування, проживання, роботи та навчання в будь-якій державі-члені, а також право голосу й право висувати свою кандидатуру на місцевих та європейських виборах, навіть якщо ви живете в іншій країні-члені. Ви також маєте право скласти петицію до Європейського парламенту, звернутися до Європейського омбудсмена та написати до будь-якої інституції ЄС однією з 24 офіційних мов ЄС.

Дві жінки обличчям до камери схрестили на знак солідарності підійняті вгору руки.

Окрім захисту прав своїх громадян і людей, що проживають у Європейському Союзі, ЄС також сприяє дотриманню прав людини й справедливим виборам у всьому світі. Щороку Європейський парламент присуджує премію Сахарова особі або організації, які борються за права людини та основні свободи.

Проживаючи в ЄС, ми отримуємо ТАКІ важливі права й переваги.

Я захищений/на від дискримінації за будь-якою ознакою, зокрема за ознакою статі, раси, релігії, етнічного або соціального походження, інвалідності, віку або сексуальної орієнтації.

Я маю право на захист моїх персональних даних.

Я можу безпечно робити покупки в Інтернеті та здійснювати покупки в будь-якій країні-члені ЄС завдяки надійному захисту споживачів.

Моє здоров’я захищене суворими екологічними стандартами ЄС, наприклад правилами про якість повітря та води.

Дізнайтеся більше про свої права.

ЄС на долоні

Завдяки Єдиному ринку люди, товари, послуги та капітал можуть переміщуватися поміж 27 країн-членів ЄС майже так само вільно, як і в межах однієї країни.

Двадцять три держави-члени ЄС та чотири країни, що не входять до ЄС — Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія та Швейцарія — належать до єдиного простору під назвою Шенгенська зона. Це означає, що під час перетину кордону між цими країнами вам не треба пред’являти паспорт.

Карта Європи та її найвіддаленіших регіонів.

На карті зображені держави-члени Європейського Союзу в континентальній Європі, а також заморські регіони Франції (Французька Гвіана, Гваделупа, Мартиніка, Майотта, Реюньйон та Сен-Мартен), Нідерланди (Сінт-Мартен), Португалія (Мадейра і Азорські острови) та Іспанія (Канарські острови). Також представлені країни-кандидати (Албанія, Боснія і Герцеговина, Молдова, Чорногорія, Північна Македонія, Сербія, Туреччина, Україна) та потенційні країни-кандидати (Грузія, Косово).

Таблиця, що містить дані про держави-члени Європейського Союзу.

Австрія приєдналася до ЄС у 1995 році; населення — 9,1 млн, валюта — євро. Бельгія приєдналася до ЄС у 1958 році; населення — 11,8 млн, валюта — євро. Болгарія приєдналася до ЄС у 2007 році; населення — 6,4 млн, валюта — лев; не є частиною Шенгенської зони. Хорватія приєдналася до ЄС у 2013 році; населення — 3,9 млн, валюта — євро. Кіпр приєднався до ЄС у 2004 році; населення — 0,9 млн, валюта — євро; не є частиною Шенгенської зони. Чехія приєдналася до ЄС у 2004 році; населення — 10,8 млн, валюта — крона. Данія приєдналася до ЄС у 1973 році; населення — 5,9 млн, валюта — крона. Естонія приєдналася до ЄС у 2004 році; населення — 1,4 млн, валюта — євро. Фінляндія приєдналася до ЄС у 1995 році; населення — 5,6 млн, валюта — євро. Франція приєдналася до ЄС у 1958 році; населення — 68,1 млн, валюта — євро. Німеччина приєдналася до ЄС у 1958 році; населення — 84,4 млн, валюта — євро. Греція приєдналася до ЄС у 1981 році; населення — 10,4 млн, валюта — євро. Угорщина приєдналася до ЄС у 2004 році; населення — 9,6 млн, валюта — форинт. Ірландія приєдналася до ЄС у 1973 році; населення — 5,2 млн, валюта — євро; не є частиною Шенгенської зони. Італія приєдналася до ЄС у 1958 році; населення — 58,9 млн, валюта — євро. Латвія приєдналася до ЄС у 2004 році; населення — 1,9 млн, валюта — євро. Литва приєдналася до ЄС у 2004 році; населення — 2,9 млн, валюта — євро. Люксембург приєднався до ЄС у 1958 році; населення — 0,7 млн, валюта — євро. Мальта приєдналася до ЄС у 2004 році; населення — 0,5 млн, валюта — євро. Нідерланди приєдналися до ЄС у 1958 році; населення — 17,8 млн, валюта — євро. Польща приєдналася до ЄС у 2004 році; населення — 36,8 млн, валюта — злотий. Португалія приєдналася до ЄС у 1986 році; населення — 10,5 млн, валюта — євро. Румунія приєдналася до ЄС у 2007 році; населення — 19,1 млн, валюта — лей; не є частиною Шенгенської зони. Словаччина приєдналася до ЄС у 2004 році; населення — 5,4 млн, валюта — євро. Словенія приєдналася до ЄС у 2004 році; населення — 2,1 млн, валюта — євро. Іспанія приєдналася до ЄС у 1986 році; населення — 48,1 млн, валюта — євро. Швеція приєдналася до ЄС у 1995 році; населення — 10,5 млн, валюта — крона. Загальна чисельність населення станом на 1 січня 2023 року.

Четверо працівників у гуманітарному координаційному осередку навколо карти України. Один із працівників, в уніфікованому жилеті з прапором ЄС на спині, вказує на карту.
Координація гуманітарної допомоги ЄС для України, Жешув, Польща, 9 березня 2022 року.

Що робить ЄС для розв’язання важливих проблем, 3 якими ми стикаємося сьогодні?

Останнім часом ЄС стикається з безпрецедентними викликами — фінансова криза й глобальна пандемія, а за ними — російська агресія проти України й подальша енергетична криза. Ці історичні події продемонстрували необхідність швидко й рішуче реагувати на нові ситуації. Водночас ЄС продовжив і навіть активізував свої дії для досягнення своїх «зелених» та цифрових цілей.

COVID-19

Пандемія, що стала трагедією людства та призвела до карантину й економічного спаду, стала випробуванням для ЄС та решти світу.

Окрім вживання заходів для стримування поширення вірусу за допомогою програм вакцинації, ЄС працював над підтримкою національних систем охорони здоров’я та підняттям Європи на ноги. ЄС був одним з провідних учасників COVAX, глобальної ініціативи за справедливий доступ до вакцин проти COVID-19, і співпрацює зі своїми міжнародними партнерами, щоб забезпечити готовність світу до майбутніх пандемій.

ЄС також запровадив загальну систему сертифікатів про вакцинацію, завдяки чому населенню ЄС знову стало простіше подорожувати. На основі цього Всесвітня організація охорони здоров’я тепер має глобальну систему сертифікації, яка полегшує подорожі й водночас захищає людей. Новий Європейський орган із питань готовності до надзвичайних ситуацій у галузі охорони здоров’я та реагування гарантуватиме, що ЄС матиме необхідні ліки та обладнання в разі виникнення загроз здоров’ю.

Щоб забезпечити швидке відновлення економіки після пандемії, ЄС створив спеціальний фонд відновлення в розмірі понад 800 мільярдів євро, відомий як NextGenerationEU. Інвестуючи в проєкти та ініціативи, які роблять ЄС екологічнішим і більш цифровим, фонд відновлення також краще готує ЄС до розв’язання майбутніх проблем. Наприклад, у контексті російської війни проти України та глобальної енергетичної кризи він уже підтримує країни-члени ЄС у їхніх зусиллях поетапної відмови від російського палива та переходу до екологічно чистої енергетики.

Огляд витрат ЄС з 2021 до 2027 року.

Загальна сума у розмірі 2 018 млрд євро складається із 7-річного бюджету ЄС (1 211 млрд євро) та 807 млрд євро з пакета відновлення після COVID-19 фонду NextGenerationEU.

Російська воєнна агресія проти України

Після російського вторгнення в Україну в лютому 2022 року, ЄС швидко вжив заходів щодо підтримки України та її народу. Сюди входило надання гуманітарної допомоги, екстренна медична допомога, фінансова та оперативна підтримка, військова допомога та підтримка на кордоні з ЄС та в Молдові.

У рамках гуманітарної допомоги ЄС надає їжу, притулок та медичну допомогу постраждалим від конфлікту. Він також вжив виняткових заходів із надання тимчасового захисту мільйонам людей, які рятуються від війни в Україні, надаючи їм доступ до житла, шкіл, охорони здоров’я та робочих місць у ЄС. Фінансова допомога від ЄС допомогла стабілізувати економіку України, відновити інфраструктуру та підвищити оборонний і безпековий потенціал.

ЄС очолив міжнародне засудження агресії Росії проти України та запровадив жорсткі санкції проти Росії та тих, хто причетний до війни. Ці заходи націлені на економічну ізоляцію Росії та обмеження її здатності вести воєнну агресію.

ЄС разом із державами-членами та фінансовими установами мобілізував понад 50 мільярдів євро на загальну підтримку України.

Дізнайтеся більше про підтримку, яку ЄС надає Україні.

Подолання енергетичної кризи

Агресивна війна Росії призвела до масового руйнування світової енергетичної системи, спричинивши підвищення цін і невизначеність у постачанні газу, що погіршило й без того складну ситуацію на енергетичному ринку після пандемії.

Що робить ЄС для розв’язання цієї проблеми?

Впроваджує поетапну відмову від російського викопного палива.

Прискорює виробництво відновлюваної енергії (водневої, вітрової, сонячної), що є важливою частиною зобов’язання стати кліматично-нейтральним до 2050 року.

Зменшує рахунки для громадян і бізнесу.

Знижує попит на енергію.

Збільшує запаси газу на зиму.

Надає дозвіл країнам-членам на спільну закупівлю енергоносіїв з метою економії.

Посилює правила, щоб гарантувати отримання будь-якою країною-членом допомоги в разі надзвичайної ситуації.

Інвестує в інфраструктуру, щоб усі члени мали щонайменше два джерела постачання газу.

Дізнайтеся більше про діяльність ЄС, спрямовану на забезпечення безпечної, чистої та доступної енергії.

Зміна клімату

Європейський зелений курс — це стратегія ЄС щодо створення сучасної та конкурентоспроможної європейської економіки. Вона має на меті зробити Європу першим кліматично нейтральним континентом до 2050 року, після чого ми будемо виробляти не більше парникових газів, ніж наші екосистеми можуть природним чином поглинути.

Як перша віха на цьому далекосяжному шляху, ЄС поставив нову мету: скоротити свої чисті обсяги викидів парникових газів щонайменше на 55% до 2030 року проти рівня 1990 року. Усі верстви суспільства та економіки мають зіграти свою роль — від промисловості, енергетики та транспорту до виробництва продуктів харчування, сільського господарства та будівництва. Здійснюватиметься фінансова підтримка регіонів, галузей та працівників, які стикаються з найскладнішими проблемами. У липні 2021 року Європейська комісія запропонувала пакет заходів, щоб забезпечити досягнення ЄС цілей у рамках Європейського зеленого курсу.

Принаймні 30% витрат ЄС у період між 2021 та 2027 роками буде спрямовано на боротьбу зі зміною клімату та її наслідками.

Що це означає для вас?

Переваги цілі скорочення рівня викидів парникових газів щонайменше на 55% до 2030 року проти рівня 1990 року.

  • Щонайменше 42,5% відновлюваних джерел енергії в енергетичному балансі ЄС до 2030 року.
  • Захищені та відновлені європейські ліси: до 2030 року буде висаджено ще три мільярди дерев.
  • Чистіший громадський транспорт і більш екологічні види палива.
  • Ще один мільйон «зелених» робочих місць у ЄС до 2030 року.
  • Рівень смертності від забруднення повітря зменшиться принаймні на 55% до 2030 року.
  • Справедливий перехід, заснований на європейській солідарності.
  • До 2025 року в ЄС з’явиться мільйон зарядних станцій.
  • Модернізована й стійка економіка ЄС.

Ми всі можемо зробити свій внесок — від скорочення харчових відходів та збільшення кількості вторинної переробки до використання велосипеда замість автомобіля, або ж просто посадити дерево. Якщо ви хочете долучитись, ознайомтеся з Європейським кліматичним пактом, який об’єднує людей та організації для обміну інформацією про кліматичні дії. Допоможіть нам побудувати більш зелену Європу!

Natura 2000 — це найбільша у світі мережа природоохоронних територій, що надає тисячі притулків для найцінніших видів фауни та флори в Європі, які перебувають під загрозою зникнення.

Іберійська рись дивиться в камеру, двоє кошенят на задньому плані.

© LIFE06 NAT/E/000209/Aixa SOPEÑA.

Іберійська рись більше не перебуває на межі вимирання в Іспанії та Португалії завдяки зусиллям багатьох тих, хто працював над проєктами, профінансованими програмою ЄС LIFE. Повернення цього виду тварин є однією з найбільших історій успіху збереження тварин у Європі.

ЄС профінансував перехід двох пасажирських та вантажних поромів із використання мазуту на більш екологічні електричні батареї. Вони працюють на пожвавленому маршруті між Гельсінгером (Данія) та Гельсінгборгом (Швеція). Переобладнання поромів допомагає покращити якість повітря у цих густонаселених районах.

Отримання максимальної користі від цифрової трансформації

У сучасному суспільстві ми всі маємо бути обізнаними в цифрових технологіях – від онлайнових банківських рахунків та покупок з дому до використання технологій на роботі. Щоб досягти достатнього рівня та забезпечити позицію Європи як світового лідера в області технологій, ЄС інвестує в усе: від цифрових навичок та суперкомп’ютерів до високошвидкісного підключення та посиленої кібербезпеки.

Жінка вивчає мікрочип на екрані комп’ютера.
Спеціаліст вивчає мікрочип у лабораторії аналізу матеріалів, Дрезден, Німеччина, 8 лютого 2022 року. Такі лабораторії мають вирішальне значення для забезпечення власного виробництва мікрочипів та технологічної незалежності ЄС.

ЄС працює над тим, щоб онлайн-світ був безпечним та справедливим як для людей, так і для компаній. Завдяки правилам ЄС, сьогодні ми маємо змогу краще контролювати наші персональні дані, а також те, як їх використовують інші.

Дізнайтеся більше про правила ЄС щодо безпечного цифрового простору.

Допомога в пошуку роботи

Європейський соціальний фонд плюс допомагає отримати роботу (або покращити робоче становище), зокрема тим, хто стикається з несприятливими труднощами. Щороку цей фонд допомагає близько 10 мільйонам людей знайти роботу або підвищити свою кваліфікацію.

ЄС допомагає молодим людям вийти на ринок праці. Наприклад, програма молодіжних гарантій має на меті забезпечити, щоб будь-яка особа віком до 30 років отримала пропозицію про якісну роботу, освіту, стажування чи навчання протягом 4 місяців після того, як втратить роботу або залишить навчання.

Волонтерство — це чудовий спосіб зробити внесок на рівні місцевих громад вдома чи за кордоном, розвивати нові навички та знайти друзів. Європейський корпус солідарності дає молодим людям можливість стати волонтерами чи працювати над проєктами у своїй країні або за кордоном. Ініціатива EU Aid volunteers пропонує людям віком від 18 років можливість брати участь у гуманітарних проєктах у всьому світі.

Чоловік використовує циркулярну пилку, щоби розпиляти деревину.
27-річний чоловік, що працює на будівельних проєктах, Сетубал, Португалія, 5 серпня 2021 року.

Посилення боротьби з раком

ЄС сповнений рішучості завдати нищівної поразки раку. Маючи фінансування у 4 мільярди євро, Європейський план боротьби з раком визначає новий підхід ЄС до профілактики раку, його лікування та догляду за хворими. Фінансування від ЄС уже привело до новаторських досліджень — від 3D-моделювання пухлин до виявлення раку через дихання людини.

Медичний працівник проводить пацієнту сканування МРТ.
Медпрацівник встановлює машину для МРТ-сканування пацієнта, лікарня Льєжського університету, Бельгія, 24 січня 2020 року.

Об’єднання на засадах рівності

ЄС будує Європу рівності. Це означає, що жінки та чоловіки повинні отримувати однакову оплату за однакову працю, люди з інвалідністю можуть на засадах рівності брати участь у всіх сферах життя, а расизм є неприпустимим. Це означає, що люди не повинні бути виключеними або маргіналізованими, і люди мають вільно любити тих, кого бажають.

Мігранти та громадяни ЄС мігрантського походження відіграють ключову роль у європейському суспільстві, зокрема як важлива робоча сила. ЄС працює над тим, щоб кожен міг повноцінно брати участь у житті суспільства, зосереджуючись на таких речах, як поліпшення доступу до освіти, роботи, охорони здоров’я та житла.

Дізнайтеся більше про пріоритети Європейської комісії.

Захист людей

Безпека населення в Європі, як у фізичному, так і в цифровому світі, є головним пріоритетом для ЄС. Він щодня працює над протидією таким загрозам, як тероризм, організована злочинність, незаконна торгівля наркотичними речовинами та торгівля людьми.

Криза COVID-19 та російська агресія проти України також висвітлили загрози та виклики, які несе для наших суспільств дезінформація. ЄС співпрацює з компаніями соціальних медіа та онлайн-платформами, щоб обмежити поширення в Європі неправдивої інформації та фейкових новин. Європейська обсерваторія цифрових медіа підтримує роботу незалежних фактчекерів і прагне стати європейським центром боротьби з дезінформацією в Інтернеті.

Європа – це культура

Що спільного між оскароносними фільмами «Мільйонер із нетрів», «Син Саула», «Батько» та «Ще один раунд»? Усі вони отримали підтримку від програми ЄС Creative Europe MEDIA.

Ваше місто — наступна культурна столиця Європи? Це почесне звання присуджено понад 50 містам ЄС. Воно привертає увагу до місцевих митців та унікального культурного багатства кожного міста.

Досліджуйте мистецтво та культуру Європи, не виходячи зі свого дому! Європейська цифрова платформа Europeana надає доступ до більш ніж 58 мільйонів експонатів із колекцій понад 4 000 закладів культури.

Дівчина знімає на стару плівкову камеру в скейт-парку.

ЄС у світі

ЄС тісно співпрацює зі своїми сусідами та країнами всього світу, розбудовуючи нові партнерські відносини та просуваючи свої цінності й інтереси. Завдяки спільним зусиллям у таких сферах, як перехід у цифровий формат, боротьба за кліматичні зміни, енергетика, транспорт, охорона здоров’я та освіта, ЄС прагне розв’язувати глобальні проблеми та будувати більш згуртовану та процвітаючу глобальну спільноту.

ЄС також укладає торгові угоди з іншими країнами, найостанніша — з Новою Зеландією. Ці угоди розширюють торгівлю, яка підтримує економіку ЄС та створює робочі місця.

ЄС та його країни-члени разом є найбільшим у світі донором допомоги на розвиток. У 2021 році було надано 71,6 млрд євро або 41% від загальної допомоги (останні доступні дані). Разом вони також надають більше половини всієї світової допомоги для освіти в більш ніж 100 країнах світу.

Дізнайтеся більше про стратегію ЄС зі сполучення світу.

Що саме ЄС робить для мене?

Ви можете жити й працювати в будь-якій країні-члені. Перевірте портал EURES, щоб побачити вакансії та практичні поради.

Ви можете піти на пенсію в будь-якій країні-члені (а також в Ісландії, Ліхтенштейні, Норвегії або Швейцарії) і отримувати там державну пенсію.

Ви можете навчатись або брати участь у навчальних курсах в іншій країні-члені. Понад 10 мільйонів людей взяли участь у програмі Еразмус із моменту її заснування в 1987 році.

У 2017 році ЄС скасував плату за роумінг, щоб було дешевше підтримувати зв’язок із друзями та родиною під час подорожей країнами ЄС. Ваші цифрові послуги також подорожують з вами!

Якщо ви захворіли під час відвідування іншої країни-члена, європейська картка медичного страхування гарантує вам можливість отримати державне медичне обслуговування. Вас лікуватимуть на тих самих умовах і за ту саму плату, що людей, застрахованих у цій країні.

Точки доступу WiFi4EU у громадських місцях у тисячах місцевих громад ЄС означають, що ви можете підключитися до Інтернету безкоштовно. Зверніть увагу на цей символ:

Ви можете використовувати одну єдину валюту — євро — у 20 країнах-членах.

Ви можете спокійно подорожувати в ЄС. Вас захищає повний набір прав пасажирів незалежно від того, чи подорожуєте ви літаком, залізницею, автобусом чи кораблем.

Іграшки мають відповідати суворим правилам безпеки, перш ніж їх можна буде продавати в ЄС.

За правилами ЄС ви можете скасувати покупки в Інтернеті або повернути їх протягом 14 днів без пояснення причини.

Люди в ЄС користуються перевагами найсуворіших світових стандартів у сфері безпечної та здорової їжі.

Банківські заощадження до 100 000 євро завжди захищені.

Дізнайтеся більше про те, що робить ЄС для вас.

Жінка їде містом поряд з чоловіком на вантажному велосипеді з дитиною на передньому сидінні, всі троє — в шоломах.
Родина їде на велосипедах під час щорічного заходу «Неділя без автомобіля», Брюссель, Бельгія, 20 вересня 2020 року.

Що робить ЄС, щоб покращити ситуацію там, де я живу?

У період з 2021 до 2027 року ЄС планує інвестувати у свої регіони 378 млрд євро. Якщо додати до загального обсягу інвестиції з боку держав-членів, ця сума сягне 550 млрд євро.

ЄС інвестує в міста та регіони, щоб збільшити кількість робочих місць та активізувати економіку, а також покращити якість життя. Його мета – позитивні зміни в п’яти ключових сферах:

Модернізація транспорту та енергетики для боротьби зі зміною клімату.

Допомога у працевлаштуванні та навчанні, або допомога в інтеграції в суспільство.

Малий та середній бізнес.

Дослідження та інновації.

Захист та поліпшення навколишнього середовища.

Інвестиції в людей та в регіони

Погляньте на свій район, і ви швидко знайдете школу, міст, лікарню чи інший проєкт, який отримав фінансування від ЄС. За ці роки тисячі проєктів скористалися підтримкою від регіональних програм ЄС. Нижче наведено лише кілька прикладів проєктів, які змінюють або незабаром змінять життя людей у всьому ЄС.

Підвищення стандартів охорони здоров’я в Польщі

Найбільша державна лікарня в Торуні була перетворена в одну з провідних медичних установ Польщі завдяки оновленню за підтримки від ЄС на суму 52,7 мільйона євро. Централізоване і якісне медичне обслуговування означає, що пацієнти тепер менше чекають на лікування.

Краще дорожнє сполучення в Греції

Мешканці, туристи та підприємства Греції отримають у користування нову ділянку автомагістралі. Фінансування від ЄС у розмірі 255 мільйонів євро підтримує будівництво відсутньої ланки між Ламією та Ксініадою. Вона з’єднає регіони Центральної Греції та західної частини Фессалії з основною мережею автомагістралей.

Екологічний басейн у Бельгії

Реконструкція басейну у Вільному університеті Брюсселя є сенсацією у сфері сталого розвитку. Нова споруда споживає за рік на 60% менше енергії та викидає на 500 тонн CO2 менше, ніж старий басейн. Він відкритий не лише для відвідувачів з університету. Проєкт отримав трохи більш ніж 2 мільйони євро фінансування від ЄС.

Зеленіші міста та регіони

Надійніше та ефективніше енергопостачання в Чехії, 21 новий електропоїзд для покращення залізничної мережі Хорватії та заходи з підвищення безпеки від повеней в Угорщині — ось деякі з 14 зелених проєктів, які принесуть користь громадянам ЄС. Понад 1,4 мільярда євро коштів від ЄС інвестується в семи країнах-членах у такі сфери, як навколишнє середовище, охорона здоров’я, транспорт та енергетика.

Високошвидкісний широкосмуговий зв’язок сполучає сільські місцевості Румунії

Підтриманий ЄС проєкт RO-Net з’єднує 400 000 жителів, понад 8 500 підприємств і майже 3 000 державних установ у віддалених сільських районах Румунії завдяки широкосмуговому зв’язку. Зараз близько 665 сіл і міст мають доступ до онлайн-медицини, освіти й покупок. Люди також можуть продавати в Інтернеті товари з місцевих домогосподарств і ферм.

Зелені дитячі майданчики в Парижі

Всюди в Парижі бетонні шкільні подвір’я перетворюються на прохолодні зелені острівці, здатні зберігати воду та зменшувати спеку. Проєкт OASIS, що отримав фінансування в обсязі майже 5 мільйонів євро від ЄС, допомагає захистити парижан від наслідків зміни клімату й водночас створює місця, де діти можуть розважатися.

Дізнайтеся про проєкти у вашому регіоні, які отримали фінансування від ЄС.

Як мені отримати фінансову допомогу?

Дослідник, фермер, підприємець чи художник? Дізнайтеся, хто має право на фінансування.

Засновники ЄС

Інфографіка з портретами засновників ЄС: Конрад Аденауер, Урсула Гіршман, Анна Лінд, Меліна Меркурі, Жан Моне, Робер Шуман, Альтьєро Спінеллі, Сімона Вейль, Луїза Вайс.

Від борців опору та політичних лідерів до всесвітньо відомої акторки — дізнайтеся більше про чоловіків та жінок, які надихнули створення Європи, у якій ми живемо сьогодні.

Віхи ЄС

1950 р.

9 травня

Декларація Шумана. Міністр закордонних справ Франції Робер Шуман пропонує об’єднати виробництво вугілля та сталі, щоб жодна країна не могла створювати зброю з наміром використання її проти іншої.

Роберт Шуман за столом під час підписання договору.

Роберт Шуман під час підписання Паризького договору про заснування Європейської спільноти вугілля та сталі, Париж, Франція, 18 квітня 1951 року.

1952 р.

23 липня

Створено Європейське співтовариство вугілля та сталі.

1957 р.

25 березня

Шість країн-членів — Бельгія, Італія, Люксембург, Нідерланди, Німеччина й Франція — підписують Римські договори. Вони створюють спільний ринок, Європейське економічне співтовариство, з 1 січня 1958 року.

1962 р.

30 липня

Започатковано спільну сільськогосподарську політику, яка допомагає забезпечити постачання продовольства та підтримує фермерів і сільську місцевість.

1968 р.

1 липня

Митні збори між шістьма державами-членами скасовуються.

1979 р.

7—10 червня

Європейські громадяни можуть вперше голосувати за тих, хто їх представлятиме в Європейському парламенті.

1987 р.

15 червня

Стартує програма обміну студентами Еразмус.

Східнонімецькі прикордонники спостерігають крізь пройму в Берлінському мурі, як демонстранти відтягують його частину.

Падіння Берлінського муру, Німеччина, 11 листопада 1989 року.

1989 р.

Крах комунізму викликає хвилю демократичних змін у Центральній та Східній Європі.

Усміхнена дівчина тримає прапор ЄС.

1993 р.

1 січня

Початок Єдиного ринку, де можливий вільний обіг людей, товарів, послуг та капіталу.

1 листопада

Створено Європейський Союз.

1995 р.

26 березня

Шенгенська угода скасовує прикордонний контроль між деякими державами-членами. Зараз цією перевагою користуються двадцять три з них.

2002 р.

1 січня

Вперше з’явилися банкноти та монети євро, які зараз використовуються в 20 країнах-членах.

2012 р.

1 квітня

Стартує Європейська громадянська ініціатива.

10 грудня

ЄС отримав Нобелівську премію миру.

2015 р.

12 грудня

Загалом 195 країн, включно з усіма країнами-членами ЄС, ухвалюють Паризьку угоду про зміну клімату.

Стенд на конференції з написом «#GoCOP21».

Конференція ООН щодо зміни клімату (COP21), Париж, Франція, 1 грудня 2015 року.

2017 р.

15 червня

Припиняється тарифікація роумінгу.

2020 р.

Січень

COVID-19 досягає Європи, викликаючи наймасштабніші заходи реагування у відповідь на надзвичайну ситуацію в галузі охорони здоров’я в історії ЄС.

2021 р.

9 травня

Стартує Конференція про майбутнє Європи, яка дає громадянам ЄС можливість формувати своє спільне майбутнє.

2022 р.

ЄС та його міжнародні партнери засуджують агресивну війну Росії проти України та пропонують потужну політичну, фінансову й гуманітарну допомогу.

Ширококутний знімок згори Європейського парламенту, що заповнюється людьми.
Пленарне засідання Європейського парламенту, Брюссель, Бельгія, 26 квітня 2021 року.

Як функціонує ЄС?

Усе, що робить ЄС, спирається на договори, які визначають правила його діяльності. Ці правила добровільно та демократично узгоджені всіма країнами-членами.

У договорах ЄС зазначається, хто в яких сферах може ухвалювати законодавство: ЄС, національні уряди або обидва. Країни-члени несуть відповідальність за ухвалення власних рішень та законів у певних сферах національної політики, як-от промисловість, охорона здоров’я та освіта, а ЄС надає підтримку.

У багатьох сферах договори визначають, що діяти можуть і ЄС, і національні уряди. У цих випадках рішення завжди ухвалюються на найближчому до громадян рівні. Тобто, якщо питання може бути розв’язане на місцевому, регіональному або національному рівні, ЄС не втручатиметься.

ЄС вживає заходів у тих сферах, де його держави-члени прийняли таке уповноваження й де є сенс діяти спільно, наприклад, у сфері зміни клімату або торгівлі у всьому світі. Для допомоги в досягненні своїх цілей країни-члени створили низку інституцій, які ухвалюють рішення на рівні ЄС і потім їх виконують.

Хто що робить?

Європейський парламент, який засідає в Страсбурзі та Брюсселі, представляє інтереси громадян ЄС. Разом з Радою Європейського Союзу він є головним органом ЄС, що ухвалює рішення.

705 членів Європейського парламенту, також відомих як євродепутати, обираються виборцями ЄС шляхом прямих виборів кожні 5 років. Наступні вибори відбудуться у 2024 році. Число депутатів, яких обирає кожна країна-член, пропорційне кількості її населення. Депутати Європарламенту об’єднуються не в групи за громадянством, а в політичні групи, які охоплюють кілька країн, або ж працюють як незалежні. Чинним Головою Європейського парламенту є Роберта Мецола.

Відображення чинного складу Європейського парламенту.

Європейський парламент складається з 705 членів. Вони розподілені на політичні групи. До них належать (у порядку спадання за кількістю членів): Група Європейської народної партії (християнські демократи); група Прогресивного альянсу соціалістів та демократів у Європейському парламенті; група «Оновити Європу»; «Ідентичність і демократія»; група «Зелені / Європейський вільний альянс»; група європейських консерваторів і реформістів; Конфедеративна група Європейських об’єднаних лівих – Північних зелених лівих; незалежні депутати.

Рада Європейського Союзу, також відома як Рада, складається з міністрів урядів усіх країн ЄС. Разом із Європейським парламентом, це головний орган ЄС з ухвалення рішень. Кожні 6 місяців у Раді головує інша країна-член. Щоб забезпечити безперервність, група з трьох головуючих країн тісно співпрацює над спільним порядком денним протягом 18 місяців.

Її не слід плутати з Європейською радою, яка складається з очільників усіх країн ЄС. Вона визначає політичний напрям та пріоритети ЄС. Чинним Головою Європейської ради є Шарль Мішель.

Європейська комісія є апаратом службовців ЄС. Вона має право пропонувати нові заходи та нове законодавство, які потім ухвалюються Парламентом та Радою. Вона також відповідає за забезпечення правильного застосування правил ЄС. Комісію очолює Голова, Урсула фон дер Ляєн, та її команда комісарів — по одному від кожної країни-члена.

Усі країни-члени мають дотримуватися правил ЄС та відповідати цільовим показникам, щодо яких вони узяли на себе зобов’язання, інакше Комісія може вжити проти них певних заходів.

Суд Європейського Союзу забезпечує виконання та застосування законодавства ЄС в однаковий спосіб у кожній країні-члені.

Європейський центральний банк управляє євро. Його головна мета — утримувати стабільні ціни в єврозоні.

Хто оплачує ЄС?

Кошти, які витрачає ЄС (бюджет ЄС), надходять із кількох джерел: мита, внески на основі податку на додану вартість (ПДВ), що збирається країнами-членами, та прямі внески країн-членів. У січні 2021 року було запроваджено нове джерело надходжень — збір з неперероблених відходів пластикової упаковки.

Від внеску в створення нових та кращих доріг, залізниць та аеропортів до розвитку сільських районів, створення можливостей для навчання за кордоном — бюджет ЄС допомагає реалізувати те, що важливо для людей у ЄС. Крім того, що він відіграє провідну роль у цифровій трансформації та в боротьбі зі зміною клімату, він також допомагає зменшити розбіжності всередині та між країнами-членами.

Жінка тримає немовля під час виступу за кафедрою.
Молода мати виступає в Європейському парламенті з промовою про майбутнє Європи, Страсбург, Франція, 30 квітня 2022 року.

Як я можу долучитися?

У вас є бажання висловити свою думку щодо майбутнього Європи? Хочете брати активну участь у процесі ухвалення рішень? Ви можете допомогти формувати та вдосконалювати ЄС різними способами.

Тисячі європейців вже поділилися своїми сподіваннями та очікуваннями на прийдешні роки на Конференції про майбутнє Європи — найбільшому консультаційному заході, який будь-коли відбувався в ЄС. Однією з ключових особливостей конференції стала низка дебатів, очолюваних громадянами, і які зараз стають регулярною частиною демократичного життя в ЄС.

Колегії європейських громадян

  • 150 громадян, випадково відібраних у 27 державах-членах
  • з різним досвідом (різної статі, віку, з різною освітою, доходами, походженням із міських / сільських регіонів)
  • 1/3 — молодь (16—25 років)

Дізнайтеся більше про колегії європейських громадян.

Голосуючи кожні 5 років на європейських виборах, ви також можете добитися того, щоб ваш голос був почутий.

Ваш депутат Європарламенту представляє ваші інтереси й інтереси вашого міста або регіону в Європі й голосує від вашого імені щодо законодавства, яке застосовується всюди в ЄС.

Дізнайтесь, які депутати Європарламенту представляють вашу країну.

Вам коли-небудь спадало на думку, як поліпшити певне законодавство ЄС? Що ж, ви можете допомогти зробити правила ЄС пристосованими до майбутнього, вносячи пропозиції про те, як спростити та модернізувати наявне законодавство. Ви також можете поділитися своїми поглядами на нову політику. Ви можете робити внески будь-якою з 24 офіційних мов ЄС.

Висловіть свою думку з питань, які вас турбують.

У рамках Європейської громадянської ініціативи ви можете попросити Комісію запропонувати нове законодавство. Спершу вам потрібно отримати підтримку для своєї ініціативи. Після того, як ініціатива набере 1 мільйон підписів, Комісія вирішить, які дії вжити. Наразі необхідну кількість підписів набрали дев’ять громадянських ініціатив.

Перша в історії успішна Європейська громадянська ініціатива Right2Water завершилася створенням нових правил з гарантування безпеки та якості питної води, а також полегшення доступу до неї для вразливих груп.
Пізніша ініціатива «End the Cage Age» («Кінець ери кліток») незабаром приведе до законопроєкту про поступову відмову від кліток для низки свійських тварин.

Група громадян з навушниками в аудиторії, де промовляє молодий чоловік з першого ряду.
Громадянин ставить запитання під час діалогу громадян про навчальну мобільність, Брюссель, Бельгія, 3 березня 2023 року.

Де я можу отримати більше інформації?

Усюди в Європейському Союзі існують сотні інформаційних центрів Europe Direct. Ви можете знайти адресу найближчого до вас центру тут: https://european-union.europa.eu/contact-eu/meet-us_uk

Можете зв’язатися з Europe Direct:

— за безкоштовним телефоном: 00 800 6 7 8 9 10 11 (певні оператори можуть стягувати плату за дзвінки на цей номер),

— за стандартним номером: +32 22999696 або

— електронною поштою через: https://europa.eu/european-union/contact_uk

Інформація про Європейський Союз на всіх офіційних мовах ЄС доступна на сайті Europa: https://europa.eu

Ви можете завантажити або замовити видання ЄС з: https://op.europa.eu/en/publications

Якщо треба декілька примірників безоплатних публікацій, їх можна отримати, зв’язавшись із центром «Europe Direct» або з місцевим центром документації: https://european-union.europa.eu/contact-eu/meet-us_uk

Для отримання допомоги та консультацій для громадян і підприємств ЄС відвідайте портал «Ваша Європа»: https://europa.eu/youreurope/index.htm

Для навчальних матеріалів, ігор та вікторин відвідайте навчальний куточок: https://learning-corner.learning.europa.eu/index_uk

Відкрийте для себе Молодіжний портал: https://europa.eu/youth/EU_en

Європейська комісія у вашій країні: https://ec.europa.eu/info/about-european-commission/contact/representations-member-states_en

Європейський парламент у вашій країні: https://www.europarl.europa.eu/at-your-service/en/stay-informed/liaison-offices-in-your-country

Європейська мережа центрів споживачів: https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/consumer-rights-and-complaints/resolve-your-consumer-complaint/european-consumer-centres-network-ecc-net_en

Print ISBN 978-92-68-07128-1 doi:10.2775/219817 NA-05-22-433-UK-C
PDF ISBN 978-92-76-60525-6 doi:10.2775/02579 NA-05-22-433-UK-N
HTML ISBN 978-92-76-60551-5 doi:10.2775/200969 NA-05-22-433-UK-Q

Короткий посібник про ЄС

Європейська комісія

Генеральний директорат із питань комунікації

Офіс цільової редакційної політики

1049 Брюссель
БЕЛЬГІЯ

Контактна інформація: COMM-A2@ec.europa.eu

Цей документ не повинен розглядатися як такий, що представляє офіційну позицію Європейської комісії.

Люксембург: Бюро публікацій Європейського Союзу, 2023 рік

© Європейський Союз, 2023 р.

Політика повторного використання документів Європейської комісії впроваджується Рішенням Комісії 2011/833/ЄС від 12 грудня 2011 року щодо повторного використання документів Комісії (ОВ L 330, 14.12.2011, стор. 39). Якщо не зазначено інше, повторне використання цього документа дозволено згідно з ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International (CC-BY 4.0) (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/). Це означає, що повторне використання дозволено за умови вказівки відповідного кредиту та зазначення будь-яких змін.

Для будь-якого використання або відтворення елементів, які не належать Європейському Союзу, може знадобитися отримати дозвіл безпосередньо у відповідних правовласників.

Усі фотографії — © Європейський Союз, якщо не вказано інше.