Specialioji ataskaita
04 2020

Naujų vaizdo technologijų naudojimas bendros žemės ūkio politikos stebėjimui: apskritai daroma nuosekli pažanga, bet klimato ir aplinkos stebėjimo srityje ji lėtesnė

Apie šią ataskaitą: Naujos vaizdo technologijos, tokios kaip ES priklausantys programos „Copernicus“ palydovai „Sentinel“, gali iš esmės pakeisti žemės ūkio politikos stebėjimą ir kartu teikti naudą ūkininkams bei aplinkai. Nustatėme, kad Komisija skatino valstybių narių mokėjimo agentūras naudoti naujas technologijas, visų pirma tiesioginių išmokų už plotą stebėjimui. 2019 m. 15 mokėjimo agentūrų penkiose valstybėse narėse naudojo „Sentinel“ duomenis tikrindamos paramos paraiškas, tačiau šiuo metu yra kliūčių, kurios mokėjimo agentūroms trukdo naujas technologijas taikyti plačiau. Rekomenduojame Komisijai sumažinti šias kliūtis ir geriau išnaudoti naujas technologijas aplinkos ir klimato reikalavimų stebėjimui.
Audito Rūmų specialioji ataskaita pagal SESV 287 straipsnio 4 dalies antrą pastraipą.

Šis leidinys yra paskelbtas 23 kalbomis ir šiuo formatu:
PDF
PDF General Report

Santrauka

I

Bendroje žemės ūkio politikoje (BŽŪP) jau seniai naudojamos palydovinės arba aeronuotraukos paramai už plotą tikrinti; šiuo metu ši parama sudaro beveik 80 % viso žemės ūkiui ir kaimo plėtrai skiriamo ES finansavimo. Kadangi šios nuotraukos paprastai yra labai didelės erdvinės skiriamosios gebos, iki 2017 m. jos nebuvo teikiamos pakankamai dažnai, kad būtų galima tikrinti žemės ūkio paskirties žemėje per visus metus vykdomą veiklą (pavyzdžiui, derliaus nuėmimą).

II

Nuo 2017 m. kovo mėn. ES priklausantys programos „Copernicus“ palydovai „Sentinel 1“ ir „Sentinel 2“ dideliu dažnumu teikia laisvai prieinamas didelės skiriamosios gebos nuotraukas ir tai gali iš esmės pakeisti žemės ūkio veiklos stebėjimui taikomą Žemės žvalgomojo stebėjimo technologiją. Kadangi šios nuotraukos daromos dažnai, automatizuotas laiko eilučių duomenų apdorojimas leidžia viso augimo sezono metu be žmogaus įsikišimo nustatyti pasėlius ir atskiruose sklypuose stebėti tam tikrą žemės ūkio praktiką (pavyzdžiui, žemės dirbimą, šienavimą). Nuo 2018 m., vietoj įprastų patikrų laukuose, mokėjimo agentūros gali naudotis programos „Copernicus“ palydovų „Sentinel“ duomenimis.

III

Pasak Komisijos ir BŽŪP suinteresuotųjų subjektų, programos „Copernicus“ palydovų „Sentinel“ duomenys ir kitos technologijos, skirtos paramai už plotą stebėti, gali būti labai naudingi ūkininkams, administravimo subjektams ir aplinkai. Audito metu tikrinome, ar Komisija veiksmingai skatino plačiai taikyti šias naujas technologijas ir ar valstybės narės ėmėsi tinkamų veiksmų joms diegti. Nagrinėjome programos „Copernicus“ palydovų „Sentinel“ duomenis, dronų darytas nuotraukas ir geografiškai susietas nuotraukas. Padarytos pažangos naudojant naujas vaizdo technologijas įvertinimas itin aktualus šiuo metu, nes mūsų audito rezultatai galėtų būti pritaikyti BŽŪP po 2020 m.

IV

Nustatėme, kad Komisija ir kai kurios valstybės narės ėmėsi veiksmų, kad būtų pasinaudota galimais naujų technologijų pranašumais. Komisija skatino taikyti naujas technologijas rengdama daug konferencijų bei praktinių seminarų ir teikė dvišalę paramą daugeliui mokėjimo agentūrų. 15 iš 66 mokėjimo agentūrų naudojo programos „Copernicus“ palydovų „Sentinel“ duomenis 2019 m. tikrindamos pagal tam tikras schemas pateiktas ir tam tikrų paramos gavėjų grupių paramos paraiškas (patikros vykdant stebėjimą). Atlikus auditą paaiškėjo, kad daugelis mokėjimo agentūrų mano, jog yra kliūčių plačiau naudoti naująsias technologijas.

V

Komisija bandė pašalinti ar sumažinti kai kurias iš šių kliūčių, tačiau mokėjimo agentūros tikisi tolesnių Komisijos gairių, kad galėtų priimti teisingus sprendimus ir sumažinti būsimų finansinių pataisų riziką.

VI

Perėjimas prie vykdant stebėjimą atliekamų patikrų reikalauja didelių pakeitimų IT sistemose, specialių išteklių ir ekspertinių žinių. Komisija ėmėsi iniciatyvų, kad palengvintų prieigą prie „Sentinel“ duomenų ir skaitmeninių debesijos duomenų apdorojimo paslaugų, tačiau mokėjimo agentūros vis dar mažai tuo naudojasi savo veikloje.

VII

Kalbant apie kaimo plėtros schemas ir kompleksinę paramą, nustatėme, kad naujomis technologijomis buvo mažai naudojamasi klimato ir aplinkos reikalavimų atitikčiai bei veiksmingumui stebėti. Taip pat darome išvadą, kad šiuo metu siūlomas BŽŪP po 2020 m. veiksmingumo rodiklių rinkinys tiesioginiam stebėjimui pagal „Sentinel“ duomenis vykdyti iš esmės yra netinkamas.

VIII

Rekomenduojame Komisijai teikti paskatas valstybėms narėms naudoti patikras vykdant stebėjimą kaip pagrindinę kontrolės sistemą BŽŪP po 2020 m. Taip pat rekomenduojame Komisijai geriau išnaudoti naująsias technologijas aplinkos ir klimato reikalavimų stebėjimui.

Įžanga

Bendra žemės ūkio politika

01

Valdant ES bendrą žemės ūkio politiką (BŽŪP) dalyvauja ir Komisija, ir valstybės narės. Valstybių narių mokėjimo agentūros yra atsakingos už paraiškų gauti paramą administravimą, pareiškėjų tikrinimą, išmokų mokėjimą ir lėšų panaudojimo stebėjimą. Komisija nustato didžiąją dalį išlaidų, tikrina ir stebi mokėjimo agentūrų darbą ir atsako už ES lėšų panaudojimą. BŽŪP srityje yra trys paramos kategorijos:

  • tiesioginės išmokos – skirtos ūkininkų pajamoms remti;
  • rinkos priemonės – skirtos sudėtingai padėčiai rinkoje, pavyzdžiui, staigiam kainų kritimui, įveikti; ir
  • kaimo plėtros priemonės taikant nacionalines ir regionines programas – skirtos atsižvelgti į konkrečius kaimo vietovių poreikius ir sunkumus.
02

1 diagramoje parodyta, kad keturi penktadaliai BŽŪP išlaidų tenka plotu grindžiamoms schemoms pagal tiesiogines išmokas ir kaimo plėtros priemones. Mokėjimo agentūros ūkininkams kasmet moka paramos už plotą išmokas, kurios priklauso nuo dirbamų hektarų skaičiaus ir to, kaip ūkininkai laikosi konkrečių tinkamumo finansuoti taisyklių.

1 diagrama

Pagrindinės BŽŪP paramos schemos ir jų išlaidos (mln. eurų) 2018 m.

Šaltinis: EAR, remiantis Žemės ūkio grąžinamųjų išmokų išlaidų informacinės sistemos (AGREX) ir Komisijos informacija.

03

Ūkininkams skiriama parama gali būti sumažinta, jeigu per patikrinimą nustatoma, jog jie nesilaiko maisto saugos, gyvūnų ir augalų sveikatos, klimato ir aplinkos apsaugos, vandens išteklių apsaugos, gyvūnų gerovės taisyklių ir jų žemės ūkio paskirties žemės išlaikymo sąlygų1. Ši su sąlygomis susieta parama vadinama kompleksine parama2.

Palydovinių nuotraukų naudojimas tikrinant paramą už plotą

04

BŽŪP jau seniai naudojamos aeronuotraukos arba palydovinės nuotraukos tam tikrai paramai už plotą tikrinti. 1992 m. BŽŪP reforma sudarytos sąlygos vietoj patikrų vietoje naudotis palydovinėmis nuotraukomis (žr. 07 dalį). Vykdant 2003 m. BŽŪP reformą valstybių narių buvo reikalaujama sukurti kompiuterinę visų žemės ūkio paskirties sklypų geografinę informacinę sistemą. Pagal 2013 m. BŽŪP reformą tapo privaloma naudotis šia Žemės sklypų identifikavimo sistema (ŽSIS) ir geoerdvine paramos paraiškų programa (GSAA), jas palaipsniui diegiant nuo 2015 m. paramos paraiškoms tikrinti.

05

ŽSIS yra pagrįsta aeronuotraukomis ir palydovinėmis nuotraukomis, kurios yra koreguojamos panaikinant geometrinius iškraipymus (atliekant ortografines pataisas). Mokėjimo agentūros naudojasi ŽSIS atlikdamos visų paramos už plotą paraiškų kryžmines patikras, kad išmokos būtų išmokėtos tik už reikalavimus atitinkančią žemės ūkio paskirties žemę ir tik vieną kartą už tam tikrą jos plotą. ŽSIS ortografinės nuotraukos yra labai didelės erdvinės skiriamosios gebos (dažniausiai 25–50 cm viename pikselyje, žr. 1 paveikslą) ir apskritai yra atnaujinamos kas trejus metus.

1 paveikslas

Ortografinė aeronuotrauka iš ŽSIS

© MAPA (Ispanijos žemės ūkio, žuvininkystės ir maisto ministerija)

06

ŽSIS yra mokėjimo agentūrų paramos už plotą schemų integruotos administravimo ir kontrolės sistemos (IAKS) pagrindas. Savo Specialiojoje ataskaitoje Nr. 25/2016 dėl ŽSIS nustatėme, kad dar yra tobulintinų sričių, tačiau kartu teigiamai įvertinome Komisijos ir mokėjimo agentūrų keletą metų vykdytus veiksmus siekiant padaryti šią sistemą patikimesnę3. Kadangi ŽSIS nuotraukos atnaujinamos nedažnai, mokėjimo agentūros negali jomis naudotis tikrindamos sklype per metus vykdomą veiklą (sodinimo, derliaus nuėmimo, šienavimo ir pan.). Kad patikrintų ūkininkų deklaracijas ir tinkamumo finansuoti taisyklių laikymąsi, mokėjimo agentūros turėjo atlikti maždaug 5 % ūkininkų imties patikrinimus vietoje (žr. 2 paveikslą).

2 paveikslas

Patikra vietoje

Šaltinis: EAR.

07

Patikros vietoje reikalauja daug laiko, brangiai kainuoja ir suteikia tik vienkartinę informaciją apie padėtį lauke. 1992 m. Komisija parengė alternatyvų būdą, kurį taikant žemės ūkio paskirties sklypus galima tikrinti naudojantis komercinių paslaugų teikėjų (pavyzdžiui, SPOT, „WorldView“, „PlanetScope“) visus metus skirtingu laiku darytomis palydovinėmis nuotraukomis; tai vadinama nuotolinio stebėjimo būdu vykdoma patikra (žr. 3 paveikslą). Europos Komisijos Jungtinio tyrimų centro (JRC) duomenimis, visoje ES vidutiniškai 80 % laukų patikrų šiuo metu yra atliekamos nuotolinio stebėjimo būdu. Jeigu mokėjimo agentūra negali padaryti išvados remdamasi šiomis nuotraukomis, inspektorius atlieka trumpą atitinkamų žemės sklypų patikrą vietoje. Nors nuotolinio stebėjimo būdu atliekamos patikros kainuoja pigiau4, žmogaus įsikišimas vis tiek yra būtinas: operatoriai analizuoja labai didelės skiriamosios gebos (VHR) palydovines nuotraukas, naudodamiesi kompiuterine nuotraukų analize.

3 paveikslas

Nuotolinio stebėjimo būdu vykdomoje patikroje naudojamos palydovinės nuotraukos

Šaltinis: JRC.

08

Įdiegus GSAA (žr. 04 dalį) ūkininkams suteikiama galimybė paramos paraiškas ir mokėjimo prašymus teikti elektroniniu būdu, nurodant savo deklaruojamų žemės ūkio paskirties sklypų geografinę vietą. Todėl šiuo metu mokėjimo agentūrų IT sistemose geoerdvinė informacija yra susiejama su žemės ūkio paskirties sklypais.

09

ES priklausantys palydovai „Sentinel 1“ ir „Sentinel 2“ (žr. 2 diagramą), paleisti pagal programą „Copernicus“ (ES infrastruktūra Žemei iš kosmoso stebėti), nuo 2015 m. birželio mėn. teikia laisvai prieinamas didelės skiriamosios gebos nuotraukas. Anot Europos kosmoso agentūros (EKA), Komisijos ir ekspertų, su kuriais konsultuotasi, tai gali iš esmės pakeisti Žemės žvalgomojo stebėjimo technologiją, taikomą žemės ūkio veiklai stebėti, nes:

  • jie teikia didelės skiriamosios gebos nuotraukas, o nuo 2017 m. kovo mėn. jos teikiamos dideliu dažnumu – naujos nuotraukos, kurių erdvinė skiriamoji geba yra 10 metrų viename pikselyje, yra padaromos kas 5 dienas, palyginti su 30 metrų skiriamosios gebos nuotraukomis, kurias kas 16 dienų daro „Landsat“ (JAV palydovinė Žemės stebėjimo programa);
  • jie per ilgą laikotarpį teikia palyginamus aukštos kalibravimo kokybės duomenis, ir
  • Komisija yra prisiėmusi ilgalaikius įsipareigojimus teikti šias nuotraukas.

2 diagrama

Programos „Copernicus“ palydovai „Sentinel 1“ ir „Sentinel 2“

© EKA / ATG medialab.

10

Kadangi palydovais „Sentinel 1“ ir „Sentinel 2“ nuotraukos daromos dažnai, automatizuotas laiko eilučių duomenų apdorojimas leidžia viso auginimo sezono metu nustatyti pasėlius ir atskiruose sklypuose stebėti tam tikrą žemės ūkio praktiką (pavyzdžiui, žemės dirbimą, derliaus nuėmimą, šienavimą). 3 diagramoje parodyta, kaip naudojant „Sentinel“ duomenų laiko eilutes galima nustatyti pasėlius. Tai leidžia stebėti visus paramos gavėjus, užuot koncentravusis į ūkininkų imties patikras.

3 diagrama

„Sentinel“ informacijos laiko profilio pavyzdys, kuriame parodyti įvairių pasėlių augalinės dangos pasikeitimai

Šaltinis: Instituto Tecnológico Agrario de Castilla y León.

Programos „Copernicus“ palydovų „Sentinel“ duomenų naudojimas vykdant paramos už plotą stebėjimą

11

2017 m. gegužės mėn. ES mokėjimo agentūros pasirašė Maltos deklaraciją, neformalų memorandumą, kuriuo Komisija skatinama naudoti naujas technologijas, kad būtų supaprastinta IAKS. 2017 m. birželio mėn. Komisija pasiūlė teisės aktų pakeitimus, kurie leistų valstybėms narėms nuo 2018 m. taikyti naują metodą, vadinamą patikromis vykdant stebėjimą5. Jį taikant naudojami automatizuoti procesai, grindžiami programos „Copernicus“ palydovų „Sentinel“ duomenimis. Pagal pakeistas taisykles, kaip papildomą informaciją, tikrinant atitiktį pagal BŽŪP, taip pat leidžiama naudoti kitas naujas technologijas, pavyzdžiui, dronus ir geografiškai susietas nuotraukas arba kitų palydovų surinktus duomenis.

12

2018 m. gegužės mėn. Italijoje šį naują metodą pradėjo taikyti pirmoji mokėjimo agentūra, atlikdama patikras vienoje iš provincijų (Fodžoje, Apulijoje). 2019 m. patikras vykdant stebėjimą kai kurioms iš savo schemų taikė 15 mokėjimo agentūrų (Belgijoje, Danijoje, Italijoje, Maltoje ir Ispanijoje). 4 diagramoje pateiktos svarbiausios patikrų vykdant stebėjimą įvedimo datos.

4 diagrama

Pagrindiniai įvykiai, lėmę patikrų vykdant stebėjimą pagal programos „Copernicus“ palydovų „Sentinel“ duomenis įvedimą

Šaltinis: EAR.

13

Atliekant patikras vykdant stebėjimą, kas penkias dienas gaunami programos „Copernicus“ palydovų „Sentinel 1“ ir „Sentinel 2“ duomenys yra sutikrinami su ūkininkų paraiškose pateikta informacija. Naudodamosi mašinų mokymosi ar kitais algoritmais, kurie yra tinkami dideliems duomenų kiekiams apdoroti, mokėjimo agentūros gauna informaciją apie kiekvienos paramos schemos pasėlių rūšis ir žemės ūkio veiklą deklaruotuose sklypuose (ūkiuose). Mokėjimo agentūros vertina sklypus (ūkius) taikydamos sistemą, pagal kurią kiekvienam sklypui (ūkiui) priskiriama tam tikra spalva (žr. 4 paveikslą).

4 paveikslas

Sklypų vertinimo galimų rezultatų modeliavimas

Šaltinis: JRC modelis.

14

Mokėjimo agentūros sklypuose (ūkiuose) vykdomą veiklą vertina visus metus, atsižvelgdamos į „Sentinel“ duomenis ir ūkininkų pateiktą informaciją. Pavyzdžiui, pievų sklypas būtų žymimas geltonai tol, kol „Sentinel“ duomenys parodys, kad jis buvo nušienautas iki teisės aktų nustatyto termino, tada jis bus pažymėtas žaliai. Dėl savo erdvinės skiriamosios gebos „Sentinel“ duomenys nėra tinkami sklypo plotui matuoti. Todėl mokėjimo agentūros sklypo plotą matuoja ŽSIS, kurioje naudojamos nuotraukos yra didesnės erdvinės skiriamosios gebos. Taigi tam, kad būtų galima pereiti prie patikros vykdant stebėjimą, mokėjimo agentūrų ŽSIS turi būti geros kokybės, atsižvelgiant į užregistruoto tinkamumo kriterijus atitinkančio ploto tikslumą ir atnaujinimo dažnumą. 5 diagramoje pateikiamas pavyzdys, kaip patikrų vykdant stebėjimą sistema veikia.

5 diagrama

Supaprastintas patikrų vykdant stebėjimą taikymo pavyzdys

Šaltinis: EAR, pagal Kastilijos ir Leono (Ispanija) mokėjimo agentūros procedūras.

Numatoma naujo stebėjimo metodo nauda

15

Komisija, mokėjimo agentūros, atitinkami suinteresuotieji subjektai ir ekspertai sutaria, kad stebėjimo metodas naudojant programos „Copernicus“ palydovų „Sentinel“ duomenis yra didelis pokytis BŽŪP valdymo ir kontrolės srityje.

Atitikties didinimas padedant ūkininkams laikytis reikalavimų

16

Tradicinė paramos paraiškų ir patikrų sistema yra nuosekli sistema, o patikros vykdant stebėjimą – interaktyvi sistema. Taikant patikrų vykdant stebėjimą metodą į naują informaciją (pavyzdžiui, gautus naujausius „Sentinel“ duomenis, geografiškai susietas nuotraukas ar kitus ūkininkų atsiųstus dokumentus) gali būti atsižvelgiama bet kuriuo auginimo sezono metu, ir tai suteikia ūkininkams daugiau galimybių ištaisyti savo paraiškas iki jas patvirtinant (žr. 6 diagramą). Be to, mokėjimo agentūros gali ūkininkams siųsti įspėjimo pranešimus ir taip suteikti jiems galimybę atlikti taisomuosius veiksmus (pavyzdžiui, nušienauti lauką). Taigi taikant stebėjimo metodą galima padėti išvengti neatitikties, užuot vėliau ūkininkus nubaudus.

6 diagrama

Tradicinė patikra ir patikra vykdant stebėjimą

Šaltinis: EAR.

Apima visus ūkininkus, mažina administracinę naštą ir didina sąnaudų veiksmingumą

17

Pagal įprastą patikrų vietoje metodą, mokėjimo agentūros atrenka patikrinti nedideles ūkininkų imtis. Tada apsilankymo vietoje metu inspektorius patikrina sklypo plotą ir auginamus pasėlius, atsižvelgdamas į ūkininko paramos paraiškoje pateiktą informaciją.

18

Pagal naują metodą, visiems žemės ūkio paskirties sklypams regione taikomas tas pats stebėjimo procesas. Apsilankymai vietoje atliekami tik tuo atveju, jeigu stebėjimo proceso rezultatai yra negalutiniai ir galimas finansinis neatitikties poveikis viršija tam tikrą ribą. Jeigu dėl to sumažėja apsilankymų vietoje skaičius, sumažėja ūkininkui tenkanti našta ir mokėjimo agentūros išlaidos. Neseniai atlikto tyrimo duomenimis6, automatizavimas, skaitmeninimas ir naujos valdymo bei kontrolės technologijos gali padėti sumažinti BŽŪP administravimo išlaidas. Jeigu naudojant palydovus apsilankymai vietoje reikš, kad yra tikrinami ūkiai, kurie veikiausiai neatitinka reikalavimų, apsilankymų vietoje efektyvumas padidės.

Informavimo ūkio valdyme gerinimas

19

Taikant patikrų vykdant stebėjimą metodą, gaunami duomenys, kurie yra naudingi pažangiam ūkininkavimui (kai naudojant šiuolaikines technologijas siekiama padidinti žemės ūkio produktų kiekį ir kokybę). Tai ūkininkams gali duoti ekonominės naudos. Pavyzdžiui, palydovinės nuotraukos gali suteikti informacijos apie dirvožemyje esantį azoto kiekį ar sausros poveikį, o tai galėtų optimizuoti trąšų naudojimą ar drėkinimą, sumažinant ūkininkų išlaidas ir žemės ūkio veiklos neigiamą poveikį aplinkai. Suteikdamos prieigą prie savo duomenų (ŽSIS, „Sentinel“ ir kitų palydovinių nuotraukų, informacijos apie aplinkosaugos reikalavimus), mokėjimo agentūros turi galimybę teikti paslaugą savo ūkininkams, leisdamos geriau išnaudoti naujų technologijų teikiamus pranašumus.

Audito apimtis ir metodas

20

Audito metu tikrinome, ar Komisija ir valstybės narės ėmėsi pakankamų veiksmų, kad būtų pasinaudota galimais naujų vaizdo technologijų pranašumais BŽŪP stebėjimo srityje. Visų pirma vertinome, ar Komisija veiksmingai skatino plačiai taikyti šias naujas technologijas ir ar valstybės narės ėmėsi tinkamų veiksmų joms diegti. Taip pat siekėme nustatyti gerosios praktikos naudojant naujas technologijas BŽŪP stebėjimui pavyzdžius ir išsiaiškinti, kokios kliūtys trukdo jas diegti plačiau. Pažangos, padarytos naudojant naujas vaizdo technologijas, įvertinimas yra itin aktualus šiuo metu, nes mūsų audito rezultatai galėtų būti pritaikyti BŽŪP laikotarpiui po 2020 m. Didesnis naujų technologijų BŽŪP stebėjimui naudojimas gali turėti įtakos audito metodui, kurį nacionalinės ir ES audito įstaigos taikys ateityje.

21

Į mūsų audito apimtį įtrauktos naujos vaizdo technologijos – programos „Copernicus“ palydovų „Sentinel“ duomenys, dronų darytos nuotraukos ir geografiškai susietos nuotraukos. Mūsų auditas neapėmė programos „Copernicus“ palydovų „Sentinel“ duomenų naudojimo pažangaus ūkininkavimo taikomosioms programoms, pasėlių derliaus prognozėms ar į BŽŪP nepatenkančioms sritims.

22

Mūsų įrodymų šaltiniai:

  • dokumentų peržiūros ir pokalbiai su keturių Komisijos generalinių direktoratų (Žemės ūkio ir kaimo plėtros, Vidaus rinkos, pramonės, verslumo ir MVĮ GD, Jungtinio tyrimų centro ir Aplinkos GD), Europos aplinkos agentūros (EAA) ir Mokslinių tyrimų vykdomosios įstaigos darbuotojais;
  • vizitai Belgijoje, Danijoje, Italijoje ir Ispanijoje įsikūrusiose keturiose mokėjimo agentūrose, kurios 2019 m. įgyvendino patikrų vykdant stebėjimą metodą;
  • 66 mokėjimo agentūrų, administruojančių su plotu susijusias priemones 27 valstybėse narėse, apklausa (Jungtinės Karalystės neįtraukėme, nes jai yra pradėtas 50 straipsnio procesas dėl išstojimo iš ES). Apklausoje buvo užduodami klausimai apie naujų vaizdo technologijų naudojimą, pažangą įgyvendinant patikrų vykdant stebėjimą metodą ir nustatytus uždavinius rengiantis BŽŪP laikotarpiui po 2020 m. Gavome atsakymus iš 59 mokėjimo agentūrų (atsakiusių respondentų dalis – 89 %);
  • vizitai į Europos kosmoso agentūrą ir ekspertų grupės susitikimas, kuriame dalyvavo mokėjimo agentūrų, mokslinių tyrimų, pramonės sektoriaus ir EAA atstovai, ir
  • valstybių narių 2015–2017 m. kompleksinės paramos patikrų rezultatų analizė.

Pastabos

Komisija rėmė naujų technologijų naudojimą

23

Komisija įvertino naujas vaizdo technologijas kaip teikiančias didelę naudą didinant BŽŪP stebėjimo efektyvumą (žr. 1519 dalis). Tikrinome, ar Komisija ėmėsi pakankamų priemonių, kad ši nauda būtų realizuota, t. y. ar Komisija:

  • priėmė teisės aktų pakeitimus ir gaires, kuriomis leidžiama naudoti naujas technologijas tikrinant paramos paraiškas;
  • laiku teikė paramą mokėjimo agentūroms ir skatino naujų technologijų naudojimą;
  • nustatė gerosios praktikos pavyzdžius ir mokėjimo agentūroms kylančių problemų sprendimus;
  • mokėjimo agentūroms palengvino prieigą prie programos „Copernicus“ palydovų „Sentinel“ duomenų ir
  • inicijavo ir finansavo mokslinių tyrimų projektus, kurie gali padidinti naujų technologijų naudojimą vykdant BŽŪP stebėjimą.

Patikrų vykdant stebėjimą teisinė sistema tapo aiškesnė

24

Remiantis mūsų apklausos rezultatais, maždaug du penktadaliai mokėjimo agentūrų mano, kad pagal 2018 m. gegužės mėn. priimtus pradinius teisės aktus (žr. 11 dalį) pragmatiniai patikrų vykdant stebėjimą įgyvendinimo sprendimai nebuvo leidžiami. Komisija padarė išvadą, kad reikia išsamesnio paaiškinimo, ir iš dalies pakeitė teisinę sistemą, taikytiną 2019 paraiškų teikimo metais7.

25

Mūsų apklausa rodo, kad 52 mokėjimo agentūroms iš 59 viena iš didelių kliūčių yra neapibrėžtumas dėl Komisijos atitikties patvirtinimo procedūros tikrinant naujojo metodo taikymą. Priešingai nei atliekant įprastas patikras, kur yra numatytos išsamios patikrų vietoje ar nuotolinio stebėjimo būdu atliekamų patikrų taisyklės, patikrų vykdant stebėjimą atveju tokių taisyklių nėra. Todėl mokėjimo agentūroms nerimą kelia tai, kad Komisija gali vėliau kvestionuoti jų metodiką bei priimtus sprendimus ir taikyti finansines pataisas.

26

Komisija suprato šį susirūpinimą ir ėmėsi veiksmų patikslinti, kaip ateityje bus audituojamos patikros vykdant stebėjimą:

  • pagal teisinius ir techninius elementus8 vertinamas kiekvienas patikrų vykdant stebėjimą pranešimas;
  • šių vertinimų rezultatai pranešami mokėjimo agentūroms ir
  • visoms mokėjimo agentūroms, 2019 m. įgyvendinančioms patikrų vykdant stebėjimą metodą, išsiunčiamas laiškas, kuriame išreiškiamas pasirengimas surengti diskusijas ir ieškoti sprendimo, jeigu kiltų didelių problemų.
27

Kai kurios mūsų audito metu aplankytos mokėjimo agentūros tikėjosi, kad Komisija patvirtins jų metodiką dėl patikrų vykdant stebėjimą. Nors mokėjimo agentūros su JRC ekspertais aptarė tam tikrus techninius aspektus, Komisija metodikų nepatvirtino ir neplanuoja to daryti.

28

Savo techninėse gairėse9 Komisija aprašo kai kurias pagrindines taisykles, pagal kurias tikrinama, ar sistema teisingai interpretavo „Sentinel“ duomenis, lyginant juos su patikrinimo vietoje metu nustatyta padėtimi. Kad įvertintų automatizuotos sklypų vertinimo sistemos patikimumą, Komisija mokėjimo agentūrų sistemoms nustatė dvi pradines ribas, kurios negali būti viršytos:

  • 5 % žymėjimo raudonai klaidų, kurios atsiranda, kai teisingą deklaraciją pateikęs ūkininkas yra vertinamas kaip neatitinkantis reikalavimų. Ši klaida turi nedidelį poveikį ES biudžetui, nes ūkininkas greičiausiai tai apskųs; ir
  • 10–20 % žymėjimo žaliai klaidų, kurios atsiranda, kai ūkininkui, kuris visiškai arba iš dalies neatitinka reikalavimų, išmokama išmoka, o sistema šios neatitikties nenustato. Tokio tipo klaida gali lemti permoką, o tai daro aiškų poveikį ES biudžetui. Komisija tikisi, kad sistemoms tobulėjant ji šią ribą galės sumažinti.
29

Techninėse gairėse nepateikiama informacijos apie kai kuriuos pagrindinius kokybės kontrolės priemonių elementus (mažiausią tikrinamą imtį, atrankos kriterijus, duomenų teikimo reikalavimus). Tvirta kokybės vertinimo sistema galėtų suteikti vertingos informacijos mokėjimo agentūroms, įgyvendinančioms patikrų vykdant stebėjimą sistemą, ir kartu sumažinti finansinių pataisų riziką. 2010 m. Komisija tokią kokybės vertinimo sistemą nustatė ŽSIS, pagal kurią valstybės narės privalėjo kasmet tikrinti jos kokybę ir prireikus imtis taisomųjų veiksmų. Nors savo Specialiojoje ataskaitoje Nr. 25/201610 nustatėme ŽSIS kokybės sistemos trūkumų, mes taip pat pripažinome jos indėlį gerinant ŽSIS kokybę.

30

Klausimas, kuris Komisijos teisės aktų pakeitimais nebuvo išspręstas iki galo, yra paramos už plotą schemų reikalavimų sudėtingumas. Šie reikalavimai – tai ES ir nacionalinių taisyklių derinys, parengtas tuo metu, kai nebuvo programos „Copernicus“ ir kitų technologijų. Kai kurių BŽŪP paramos priemonių, pavyzdžiui, žalinimo, reikalavimai gali būti labai sudėtingi; tiesioginės išmokos už žalinimą mokamos ūkininkams, kurie taiko ar išlaiko tokią ūkininkavimo praktiką, kuri padeda siekti aplinkos ir klimato tikslų. Tokius reikalavimus ne visada galima stebėti nuotoliniu būdu, todėl mokėjimo agentūroms ir toliau reikia atlikti įprastas patikras vietoje (žr. 1 lentelę). Nustatant BŽŪP po 2020 m. galima iš naujo įvertinti kai kurių šių reikalavimų naudą ir poreikį.

1 lentelė. Žalinimo reikalavimų pavyzdžiai ir galimybė juos stebėti nuotoliniu būdu pagal „Sentinel“ duomenis

Galima stebėti Negalima stebėti
Tarpinių pasėlių buvimą Azotą fiksuojančių pasėlių buvimą Pūdymą Dviejų rūšių tarpinių pasėlių buvimo Siauresnių nei 20 m pločio kraštovaizdžio elementų (medžių alėjų, gyvatvorių, tvenkinių, kanalų)

Šaltinis: EAR, remiantis Komisijos dokumentais ir diskusijomis su Komisija.

Komisija skatino ir rėmė naujojo metodo taikymą

31

Mūsų apklausa rodo, kad du trečdaliai mokėjimo agentūrų mano, kad Komisija joms skyrė pakankamą paramą įgyvendinti patikrų vykdant stebėjimą metodą. Penktadalis mokėjimo agentūrų manė, kad Komisijos parama nebuvo pakankama, tačiau jos nepateikė tinkamo pagrindimo, kodėl taip teigia. Kitų respondentų pozicija buvo neutrali. Nustatėme, kad Komisija aktyviai propagavo ir rėmė patikrų vykdant stebėjimą metodą įvairiais būdais:

  • nuo 2017 m. gegužės mėn. ji suorganizavo daugiau kaip 15 konferencijų, praktinių seminarų, ekspertų grupių susitikimų ir seminarų, kurių darbotvarkėje konkrečiai buvo patikrų vykdant stebėjimą klausimas;
  • nuo 2018 m. sausio mėn. iki 2019 m. rugpjūčio mėn. penkiolikoje valstybių narių ji surengė dvišalius susitikimus su mokėjimo agentūromis, kurias domino patikrų vykdant stebėjimą įgyvendinimas;
  • atsakė į valstybių narių klausimus ir parengė vieną bendrą klausimų ir atsakymų dokumentą apie naują stebėjimo metodą.

Komisija ieškojo būdų, kaip sumažinti sklypų, dėl kurių reikia vykdyti tolesnę patikrą, skaičių

32

Beveik devynių dešimtadalių apklausoje dalyvavusių mokėjimo agentūrų vertinimu, rizika turėti pernelyg daug geltonai pažymėtų sklypų yra svarbus arba labai svarbus trūkumas. Jeigu visiškai automatizuotoje sistemos dalyje iš visos pareiškėjų grupės susidaro didelis galutinai nepatvirtintų sklypų skaičius, mokėjimo agentūros darbo krūvis gali būti didesnis, nei būtų atliekant nedidelės pareiškėjų imties įprastas patikras vietoje. Atlikus patikras vykdant stebėjimą, geltonai pažymėtus sklypus gali reikėti tikrinti toliau (atsižvelgus į 35 dalyje aprašytas finansinio poveikio ribas):

  1. vizualiai tikrinant turimas sklypo nuotraukas,
  2. prašant ūkininko pateikti papildomą informaciją ir ją tikrinant,
  3. ir, jei pagal tai negalima padaryti išvadų,

  4. tikrinant lauką.
33

Maži sklypai dažnai pažymimi geltonai iš esmės dėl to, kad „Sentinel“ duomenų erdvinė skiriamoji geba yra nepakankama (nepakankamas skaičius pikselių, visiškai patenkančių į sklypo ribas). Mokėjimo agentūros „mažo sklypo“ sąvoką apibrėžia skirtingai – nuo 0,2 iki 1 ha. Jų gali būti labai daug, todėl mokėjimo agentūrai gali tekti labai daug darbo, net jei paprastai šie sklypai sudaro tik nedidelę dalį visos žemės ūkio paskirties žemės, patenkančios į mokėjimo agentūros sritį. 2 lentelėje pateiktos geltonai pažymėtų mažų sklypų ir visų sklypų proporcijos pagal trijų mūsų aplankytų mokėjimo agentūrų duomenis.

2 lentelė. Geltonai pažymėtų mažų sklypų (< 0,5 ha) ir visų sklypų proporcijos (pagal trijų mokėjimo agentūrų, taikančių patikrų vykdant stebėjimą metodą, duomenis)

Mokėjimo agentūra Mažų sklypų procentinė dalis pagal skaičių Mažų sklypų procentinė dalis pagal plotą
Belgija (Flandrija) 1,9 % 0,2 %
Danija 5,7 % 0,3 %
Ispanija (Kastilija ir Leonas) 1,0 % 0,1 %

Šaltinis: Belgijos (Flandrijos), Danijos ir Ispanijos (Kastilijos ir Leono) mokėjimo agentūrų duomenys.

34

Komisija pasiūlė mažų sklypų klausimą spręsti:

  • sujungiant to paties ūkio gretimus mažus žemės ūkio paskirties sklypus, kurių deklaruota žemės naudojimo paskirtis yra ta pati, į vieną bendrą „dominantį vienetą“. Tokį metodą taiko Kastilijos ir Leono (Ispanija) mokėjimo agentūra;
  • atliekant mažų galutinai nepatvirtintų sklypų tolesnę patikrą atnaujinant ŽSIS, o ne vykstant vizito į vietą. Komisija leidžia šį būdą naudoti tik tada, jei kasmet yra daromos visos šalies aeronuotraukos. Šį būdą taiko Danija;
  • pasirūpinant labai didelės skiriamosios gebos palydoviniais duomenimis, kurie suteiktų geresnę informaciją apie mažus sklypus ir taip būtų pašalintas apsilankymų vietoje poreikis. JRC neseniai sudarė sutartį su tokių duomenų teikėju dėl šio metodo išbandymo 2019 m. Pagal šią sutartį, 2019 m. patikras vykdant stebėjimą įgyvendinančios mokėjimo agentūros gali gauti mažų sklypų laiko eilutes, sudarytas pagal didelės skiriamosios gebos palydovines nuotraukas (4 m viename pikselyje). Vis dėlto šie duomenys bus pateikti per vėlai, kad mokėjimo agentūros juos galėtų veiksmingai panaudoti per 2019 m. tolesnio tikrinimo procedūrą.
35

Šie būdai padeda sumažinti geltonai pažymėtų sklypų skaičių. Dėl kitų sklypų Komisija savo techninėse gairėse11 bei klausimų ir atsakymų dokumente yra nustačiusi pinigines ribas ir atitinkamus tolesnius veiksmus.

  • Jeigu numatoma, kad poveikis išmokoms, mokamoms paramos gavėjams už visus geltonai pažymėtus sklypus, bus nedidelis (mažiau nei 50 eurų schemos lygmeniu), tolesnio patikrinimo atlikti nereikia.
  • Jeigu numatoma, kad poveikis bus vidutinis (daugiau nei 50 eurų schemos lygmeniu ir mažiau kaip 250 eurų paramos gavėjo lygmeniu), turėtų būti patikrinta 5 % geltonai pažymėtų sklypų imtis.
  • Jeigu numatoma, kad poveikis bus didelis (daugiau nei 250 eurų paramos gavėjo lygmeniu), būtina atlikti tolesnį visų tokių paramos gavėjų patikrinimą.
36

Mažesnės ribinės vertės reiškia didesnį patikinimo lygį, bet taip pat gali lemti didesnį tolesnių patikrų skaičių ir todėl išaugusias kontrolės išlaidas. Prieš nustatydama 250 eurų ribą Komisija atliko galiojančių BŽŪP teisės aktų piniginių ribų analizę ir susipažino su duomenimis apie patikrinimų vietoje sąnaudas, tačiau ji to nepadarė dėl 50 eurų ribos.

37

Tam tikrą žemės ūkio veiklą, pavyzdžiui, ekstensyvų ganymą pievose ar kultūrinių augalų auginimą šiltnamiuose, taip pat žemės ūkio veiklos nevykdymą (pavyzdžiui, žemės apleidimą) stebėti palydovais „Sentinel“ yra sudėtinga. Kai kuriose valstybėse narėse dėl to taip pat gali susidaryti didelis geltonai pažymėtų sklypų skaičius. Komisija numatė galimybę nustatant kai kurias iš šių veiklų kaip papildomą informaciją naudoti geografiškai susietas nuotraukas. 2019 m. Europos GNSS agentūra dirbo išmaniųjų telefonų programinės įrangos, skirtos geografiškai susietoms nuotraukoms, kūrimo srityje. Kuriant specialias programas Danijos ir Italijos mokėjimo agentūros bendradarbiauja su privačiomis bendrovėmis. Tačiau mūsų aplankytos mokėjimo agentūros 2019 paraiškų teikimo metais geografiškai susietų nuotraukų nenaudojo (jos buvo naudojamos tik Italijoje, atliekant bandomąjį testavimą).

ES finansuojamos debesijos paslaugos buvo labiau naudojamos testavimui, o ne veiklos stebėjimui

38

Pagal programą „Copernicus“ gaunama daugiausia kosmoso duomenų pasaulyje, šiuo metu – 12 terabaitų per dieną. Kad būtų palengvinta ir standartizuota prieiga prie šių duomenų, Europos Komisija finansavo penkių debesija grindžiamų platformų sukūrimą. Jose suteikiama centralizuota prieiga prie „Copernicus“ duomenų bei informacijos ir jų apdorojimo priemonių. Šios platformos vadinamos prieigos prie duomenų ir informacijos paslaugomis (angl. Data and Information Access Services, DIAS). 2019 m. keturiose iš jų siūlomos su žemės ūkiu susijusios paslaugos12. Jos privalo atitikti įvairius techninius reikalavimus ir teikti „Copernicus“ duomenis nemokamai, tačiau gali būti imamas mokestis už papildomas paslaugas (pavyzdžiui, duomenų apdorojimą, duomenų saugojimą ir „Copernicus“ duomenų sujungimą su kitais duomenų rinkiniais)13.

39

DIAS teikėjų paslaugos tapo prieinamos 2018 m. 2018 m. rudenį Komisija nusprendė remti mokėjimo agentūras, įgyvendinančias patikrų vykdant stebėjimą metodą, subsidijuodama jų individualią prieigą prie vienos iš keturių DIAS 2019 m. Subsidija sudarė 120 000 eurų vienam DIAS teikėjui siekiant apimti tris etapus: Komisijos vykdomą DIAS teikėjų techninio pasirengimo peržiūrą, mokėjimo agentūrų prisijungimą prie vieno iš DIAS teikėjų ir mokėjimo agentūrų naudojimąsi DIAS platforma vykdant veiklą 2019 m. Nors visų mūsų aplankytų mokėjimo agentūrų teigimu, nemokamai išbandyti DIAS platformą buvo naudinga, daugelis iš jų 2019 m. atlikdamos patikras vykdant stebėjimą pirmiausia naudojosi turima infrastruktūra ar sutartimis. Todėl turi būti nustatyta Komisijos 480 000 eurų išlaidų pridėtinė vertė.

40

2019 m. birželio mėn. mūsų atliktos apklausos duomenimis, dauguma mokėjimo agentūrų artimiausiu metu neketina pereiti prie DIAS platformos. Mūsų diskusijose su mokėjimo agentūromis ir ekspertų grupe, vykusiomis 2019 m. balandžio–rugsėjo mėn., buvo akcentuojami toliau išvardyti neapibrėžtumai, dėl kurių buvo delsiama pradėti naudotis DIAS teikėjų paslaugomis.

  • DIAS kaina dabar ir ateityje. Dėl techninių aspektų ir mokėjimo pagal naudojimą verslo modelio daugelis mokėjimo agentūrų nežino, kiek joms kainuotų atlikti patikras vykdant stebėjimą DIAS platformose jų šalyje ar regione.
  • Turint keturis DIAS teikėjus su skirtinga technologija ir struktūra, mokėjimo agentūroms yra sudėtingiau priimti sprendimus. Nors Komisija teigia, kad ji turi būdą, kaip duomenis iš vienos DIAS platformos perkelti į kitą, mokėjimo agentūros apie tai dar nežino. Padėtį apsunkina ir tai, kad nėra aiškumo dėl kai kurių ar visų DIAS teikėjų paslaugų tęstinumo po to, kai baigsis jų sutarčių galiojimas.

Mokslinių tyrimų projektų rezultatai dar nėra panaudoti

41

Pagal mokslinių tyrimų ir inovacijų programą „Horizontas 2020“ Komisija skyrė apie 94 milijonus eurų įvairiems mokslinių tyrimų projektams, kuriais siekiama žemės ūkio stebėjimui pasitelkti programos „Copernicus“ palydovų „Sentinel“ duomenis14. Nustatėme, kad trimis iš šių projektų tiesiogiai prisidėta prie vykstančių pokyčių BŽŪP stebėjimo srityje15. Be to, vienas svarbus projektas, kuris pradėtas vykdyti 2019 m. birželio mėn. yra „Naujos IAKS vizijos įgyvendinimas“ (angl. New IACS Vision in Action, NIVA); jam skiriamas ES finansavimas turėtų sudaryti beveik 10 milijonų eurų. Jo tikslas – modernizuoti mokėjimo agentūrų naudojamą integruotą administravimo ir kontrolės sistemą, kad būtų efektyviai naudojamasi skaitmeniniais sprendimais ir e. priemonėmis siekiant sumažinti administracinę naštą ir padidinti aplinkosauginį veiksmingumą.

42

EKA taip pat finansavo projektą, kuriuo siekiama išnagrinėti, kaip galėtų būti panaudoti „Copernicus“ palydovų „Sentinel“ duomenys siekiant modernizuoti ir supaprastinti BŽŪP. 2017 m. liepos mėn. penkių bendrovių konsorciumas, bendradarbiaudamas su šešių valstybių16 mokėjimo agentūromis, pradėjo įgyvendinti projektą „Sen4CAP“. Šio projekto tikslas – teikti algoritmus, produktus, darbo procedūras ir gerosios praktikos pavyzdžius, kad būtų sudaryti palydovų duomenimis pagrįsti žymenys ir gauta BŽŪP stebėjimui svarbi informacija.

43

Preliminari „Sen4CAP“ duomenų apdorojimo sistemos versija (žr. 7 diagramą) parengta naudoti 2019 m. gegužės mėn., o galutinę versiją planuojama parengti 2020 m. pradžioje. Taigi mokėjimo agentūros gali naudoti „Sen4CAP“ produktus kaip pagrindą kuriant savo patikrų vykdant stebėjimą sistemas, tačiau joms reikės pritaikyti algoritmus prie vietos aplinkybių. Pavyzdžiui, „Sen4CAP“ derliaus žymenys puikiai veikia Šiaurės Europos šalyse, tačiau Pietų Europos šalyse juos reikia pritaikyti prie specifinių aplinkybių, nes čia natūraliai džiovinami augalai gali būti klaidingai palaikyti derliumi.

7 diagrama

SEN4CAP operacijų schema

© Sen4CAP, EAR adaptuoti duomenys.

44

Kadangi daugelis mokslinių tyrimų projektų dar tebevykdomi, 2019 m. stebėjimo metodą įgyvendinančios mokėjimo agentūros galėjo tik iš dalies pasinaudoti jų rezultatais.

Kai kurios valstybės narės ėmėsi veiksmų naujoms technologijoms diegti tiesioginių išmokų srityje

45

Tikėjomės, kad valstybės narės imsis tinkamų veiksmų diegdamos naujas vaizdo technologijas BŽŪP stebėjimo srityje. Todėl peržiūrėjome, ar mokėjimo agentūros:

  • įgyvendino patikrų vykdant stebėjimą metodą 2019 paraiškų teikimo metais,
  • sistemingai naudojosi programos „Copernicus“ palydovų „Sentinel“ duomenimis tikrindamos kai kuriuos paramos teikimo reikalavimus,
  • naudojosi geografiškai susietomis nuotraukomis ar dronais,
  • dalyvavo ES ar EKA finansuojamuose mokslinių tyrimų projektuose dėl naujų technologijų naudojimo ir
  • įgyvendino bandomuosius projektus, kad išbandytų naujų technologijų naudojimą.

2019 m. 15 mokėjimo agentūrų atrankiniu būdu atliko patikras vykdydamos stebėjimą

46

Kaip parodyta 8 diagramoje, 2019 paraiškų teikimo metais 15 iš 66 mokėjimo agentūrų penkiose valstybėse narėse įgyvendino patikrų vykdant stebėjimą metodą, atlikdamos patikras pagal visas ar kai kurias paramos schemas visose jų atsakomybėn tenkančiose srityse ar dalyje jų. 8 diagramoje taip pat parodytos „Sen4CAP“ projekte dalyvaujančios septynios valstybės narės.

8 diagrama

Naudojimasis patikrų vykdant stebėjimą metodu ir dalyvavimas „Sen4CAP“ projekte 2019 m.

Šaltinis: EAR, remiantis Komisijos ir aplankytų valstybių narių pateikta informacija.

47

Atsižvelgdamos į JRC parengtas technines gaires, šios 15 mokėjimo agentūrų parengė įvairių metodikų, skirtų stebėti jų regionuose taikomus skirtingus paramos schemų reikalavimus (žr. 9 diagramą ir 1 langelį). Labai svarbūs veiksniai yra pasėlių rūšys, žemės ūkio praktika ir agroklimatinės sąlygos.

9 diagrama

Patikrų vykdant stebėjimą metodo įgyvendinimo būdų įvairovė

Šaltinis: EAR, remiantis vizitų į valstybes nares metu surinkta informacija.

1 langelis

Metodikų ir „Sentinel“ duomenų naudojimo atliekant patikras vykdant stebėjimą 2019 m. pavyzdžiai

Belgijos (Flandrijos) mokėjimo agentūra vykdo trijų schemų tinkamumo finansuoti reikalavimų stebėjimą. Pagal šias schemas, ūkininkai turi įrodyti, kad savo žemę naudoja tam tikros rūšies žemės ūkio veiklai.

Dirbtinio intelekto algoritmu, apmokytu naudojant palydovų „Sentinel 1“ ir „Sentinel 2“ vaizdų laiko eilutes ir ūkininkų deklaracijose pateiktą informaciją, įvertinus tikimybę kiekvienas sklypas priskiriamas prie vienos iš penkių klasių (ariamoji žemė, pieva, ankštiniai augalai, pūdymas ir reikalavimų neatitinkantys sklypai). Sklypai, kurie pagal algoritmo rezultatą neatitinka ūkininko deklaracijoje pateiktos informacijos, pažymimi raudonai ir atliekama jų patikra vietoje. Jeigu algoritmo rezultatas nėra galutinai patvirtintas (geltona spalva), sklypai toliau stebimi ekrane ir, jei to reikia, atliekama jų patikra vietoje. 2019 m. šis procesas netaikomas daugiamečiams pasėliams, nes jie yra tikrinami naudojant ŽSIS atnaujinimą.

Ispanijos (Kastilijos ir Leono) mokėjimo agentūra vykdo devynių schemų reikalavimų stebėjimą. Pagal bazinių išmokų schemas, pakanka patikrinti, ar žemė naudojama kaip ariamoji žemė, kaip pieva ar daugiamečiams pasėliams auginti. Tiksliau identifikuoti pasėlius būtina pagal žalinimo ir savanoriškos susietosios paramos schemas.

Tokiais atvejais mokėjimo agentūros atlieka klasifikaciją (į 26 pasėlių klases ir 9 ne pasėlių klases) naudodamosi mašinų mokymosi algoritmu, apmokytu naudojant ūkininkų deklaracijas pasėlių klasėms nustatyti ir kitus duomenų šaltinius ne pasėlių klasėms nustatyti. Klasifikavimas yra atliekamas naudojant „Sentinel 2“ vaizdų laiko eilutes (kartu atsižvelgiant į klimato duomenis ir informaciją apie aukštį, kryptį ir statumą). Buvo parengti ir kitų rūšių žymenys, pavyzdžiui, susiję su augalo rūšimi, arba žymenys, skirti tam tikriems įvykiams nustatyti (kaip antai žemės paruošimui pasėliams auginti). Visi galutinai nepatvirtinti sklypai ar sklypai, kurie galimai neatitinka reikalavimų, pažymimi geltonai. Sklypai, už kuriuos išmokos viršija tam tikrą finansinę ribą, yra toliau tikrinami biure (žr. 5 diagramą) ir, jeigu vis dar negalima jų galutinai patvirtinti, atliekama jų patikra vietoje.

48

Nors debesuotumas „Sentinel 1“ radarų duomenims nekenkia, tokius duomenis mokėjimo agentūros naudoja rečiau, nes juos sudėtingiau apdoroti ir analizuoti. Vis dėlto kai kurios mokėjimo agentūros (Belgijoje (Flandrijoje) ir Danijoje) juos sėkmingai integravo į savo mašinų mokymosi algoritmus, o kitos juos naudoja pievų šienavimui nustatyti (Italijoje).

49

3 lentelėje parodyta, kad, vertinant pagrindinę paramos už plotą schemą (bazinės išmokos schemą), keturiose mūsų aplankytose mokėjimo agentūrose gautos geltonai ir raudonai pažymėtų sklypų, kuriuos gali reikėti papildomai tikrinti, proporcijos buvo skirtingos. Skirtingos raudonai ir geltonai pažymėtų sklypų proporcijos gautos iš esmės dėl skirtingų dirbamų sklypų plotų, sklypų / stebimų veiklos rūšių (nustatyti šienavimą yra lengviau nei ganymą) ir taikytų metodikų (pavyzdžiui, žymenų skaičiaus ir tikslumo). Vis dėlto didžiausia sklypų, kuriems būtina patikra vietoje, procentinė dalis pagal šių mokėjimo agentūrų duomenis yra 1 %.

3 lentelė. Bazinių išmokų schemų 2019 m. patikrų vykdant stebėjimą pirmųjų rezultatų suvestinė (pagal mokėjimo agentūrų iki 2020 m. sausio 7 d. pateiktus duomenis)

Šalis (regionas) Bendras stebėtų sklypų plotas
(ha)
Bendras stebėtų sklypų skaičius Po automati-zuoto apdorojimo raudonai / geltonai pažymėti sklypai Raudonai / geltonai pažymėti sklypai, kurie papildomai tikrinti biure Raudonai / geltonai pažymėti sklypai, tikrinti vietoje
Belgija (Flandrija) 599 545 397 568 3,5 % 1,5 % 1,0 %
Danija 2 537 188 506 717 11,2 % 11,1 % 0,1 %
Italija (6 stebėtos provincijos) 1 104 491 718 692 3,3 % 1,0 % nežinoma
Ispanija (Kastilija ir Leonas) 329 029 128 479 2,9 % 1,9 % 0,2 %

Šaltinis: Belgijos (Flandrijos), Danijos, Italijos (AGEA) ir Ispanijos (Kastilijos ir Leono) mokėjimo agentūrų duomenys.

50

Remiantis mūsų apklausos duomenimis, 2020 m. patikrų vykdant stebėjimą metodą ketina pradėti taikyti dar 13 mokėjimo agentūrų aštuoniose valstybėse narėse. Taigi 2020 m. 28 mokėjimo agentūros 13 valstybių narių turėtų taikyti patikrų vykdant stebėjimą metodą tam tikroms paramos schemoms ar dalyje sričių, už kurias jos yra atsakingos (žr. 10 diagramą). Siekdamos pasirengti taikyti šį metodą 2020 m., 11 iš šių 13 mokėjimo agentūrų investavo į IT infrastruktūrą ir įgyvendino bandomuosius projektus. Aštuonios mokėjimo agentūros taip pat pagerino ŽSIS kokybę ir padarė su organizaciniais procesais susijusių pakeitimų. Šešios iš jų jau konsultavosi su ūkininkų asociacijomis.

10 diagrama

28 mokėjimo agentūrų numatomas patikrų vykdant stebėjimą metodo taikymas 2020 m. (pagal schemą ir taikymo sritį)

Šaltinis: EAR apklausa.

Mokėjimo agentūros naujas vaizdo technologijas taiko ne tik atlikdamos patikras vykdant stebėjimą

51

Daugelis mokėjimo agentūrų, net ir tos, kurios patikrų vykdant stebėjimą nenaudoja, taiko naująsias vaizdo technologijas kitose savo darbo srityse (žr. 11 diagramą).

11 diagrama

Mokėjimo agentūrų vaizdo technologijų taikymas atliekant BŽŪP su plotu susietų subsidijų atitikties patikras iki 2019 m. birželio mėn.

Šaltinis: EAR apklausa.

52

„Sentinel“ nuotraukų ad hoc naudojimas atliekant vizualines patikras ir geografiškai susietų nuotraukų naudojimas yra labiausiai paplitę. Beveik pusė mokėjimo agentūrų naudoja geografiškai susietas nuotraukas, paprastai padarytas mokėjimo agentūrų inspektorių, o ne ūkininkų.

53

Be 15 mokėjimo agentūrų, kurios patikrų vykdant stebėjimą metodą įgyvendino 2019 m., 12 mokėjimo agentūrų nurodė, kad programos „Copernicus“ palydovų „Sentinel“ duomenimis ar kitais palydoviniais duomenimis jos naudojasi atlikdamos paramos paraiškų patikras. Kai kurios mokėjimo agentūros taip pat dalyvavo svarbiuose mokslinių tyrimų projektuose, pavyzdžiui, „Sen4CAP“ (žr. 42 dalį), „SensAgri“ („Sentinel“ sinergija žemės ūkyje), RECAP (BŽŪP stiprinimas) ar EO4AGRI (Žemės stebėjimo duomenys – žemės ūkiui).

54

Mūsų apklausos rezultatai parodė, kad aštuonios iš 59 mokėjimo agentūrų naudojo dronus. Naudodami dronus Danijos mokėjimo agentūros inspektoriai tikrino sunkiai pasiekiamas vietoves ir taip sumažino jų sveikatai ir saugai kylančias grėsmes bei patikroms reikalingą laiką. Kaip priežastis, kodėl mokėjimo agentūros dronais nesinaudoja plačiau, jos dažniausiai mini ribotą savarankiškumą ir reguliavimo apribojimus.

Kliūtys diegti naujas technologijas

55

Atlikę apklausą nustatėme keletą kliūčių, dėl kurių mokėjimo agentūros delsia įgyvendinti patikrų vykdant stebėjimą metodą (žr. 12 diagramą).

12 diagrama

Mokėjimo agentūroms kylančios kliūtys taikyti patikrų vykdant stebėjimą metodą

Šaltinis: EAR apklausa.

56

Komisija gali pašalinti ar sumažinti kai kurias iš šių kliūčių (žr. 29 ir 3440 dalis), tačiau dėl kitų – imtis veiksmų turi pačios mokėjimo agentūros. Pavyzdžiui, joms gali reikėti išplėtoti IT infrastruktūrą, pritaikyti vidaus procesus ir pakeisti organizacinę struktūrą, kad būtų galima veiksmingai taikyti patikrų vykdant stebėjimą metodą.

57

Mūsų diskusijose su mokėjimo agentūromis ir ekspertais atkreiptas dėmesys į tris pagrindinius iššūkius:

  • investavimą į naują stebėjimo metodą nesant užtikrintumo dėl BŽŪP po 2020 m.17 (atsižvelgdama į tai, Komisija pasiūlė valstybėms narėms įdiegti naują įgyvendinimo modelį ir naują žemės ūkio plotų stebėjimo sistemą);
  • inovatyvių IT sprendimų rengimą; tokie sprendimai, pavyzdžiui, būtų „Sentinel“ duomenų (didelio duomenų kiekio) laiko eilučių apdorojimas ir mašinų mokymosi algoritmai (vietoj standartinių vaizdo apdorojimo priemonių), nes tam tikroms mokėjimo agentūroms trūksta atitinkamos patirties, ir
  • galimų sinergijų užtikrinimą agentūroms dirbant drauge (ES lygmeniu arba savanoriškose grupėse), pavyzdžiui, tokiose srityse kaip programos „Copernicus“ palydovų „Sentinel“ duomenų parengiamasis apdorojimas, archyvavimas ar labai didelės skiriamosios gebos nuotraukų gavimas, kad būtų galima atlikti mažų sklypų patikrą (žr. 34 dalį).
58

13 diagramoje parodyta, kad, nepaisant šių iššūkių, dauguma mokėjimo agentūrų ketina taikyti naujas technologijas savo BŽŪP po 2020 m. sistemose tikrindamos paramos paraiškas, nors technologijų rūšys ir numatomas panaudojimas skiriasi.

13 diagrama

Procesai, kuriuos ateityje numato naudoti mokėjimo agentūros tikrindamos paramos paraiškas BŽŪP laikotarpiu po 2020 m.

Šaltinis: EAR apklausa.

Lėtesnė pažanga įgyvendinant uždavinį dėl naujų technologijų naudojimo aplinkos ir klimato reikalavimams stebėti

59

Tikėjomės, kad, be naujų technologijų naudojimo atliekant tinkamumo finansuoti patikras pagal tiesioginių paramos išmokų už plotą schemą, Komisija ir valstybės narės imsis iniciatyvų dėl naujų technologijų naudojimo vykdant tam tikrų aplinkos ir klimato reikalavimų, pavyzdžiui, prievolės auginti tarpinius pasėlius ar draudimo deginti ražienas, įgyvendinimo stebėjimą.

60

Šios technologijos taps dar svarbesnės BŽŪP laikotarpiu po 2020 m., nes Komisijos teisėkūros pasiūlymuose yra nustatyta privaloma žemės ūkio plotų stebėjimo sistema, skirta agrarinės aplinkosaugos ir klimato politikos stebėjimui.

61

Tikrinome, ar Komisija ėmėsi tinkamų veiksmų, kad naujos vaizdo technologijos būtų naudojamos vykdant kompleksinės paramos ir kaimo plėtros agrarinės aplinkosaugos ir klimato reikalavimų įgyvendinimo stebėjimą:

  • siūlydama teisės aktų pakeitimus,
  • vertindama, kokiu mastu dabartinių reikalavimų įgyvendinimą galima stebėti naujomis technologijomis,
  • nustatydama gerosios praktikos pavyzdžius, jais dalydamasi ir juos skatindama, ir
  • vertindama, kaip naujosios technologijos gali padėti stebėti klimato ir aplinkos reikalavimų įgyvendinimą.
62

Mes taip pat patikrinome, ar mokėjimo agentūros jau pradėjo naudoti naująsias technologijas vykdydamos stebėjimą pagal kompleksinės paramos sistemą ar agrarinės aplinkosaugos ir klimato schemas ir ar jos ketina tai daryti artimiausioje ateityje.

Skatindama taikyti stebėjimo metodą Komisija pirmenybę teikė tiesioginių išmokų schemoms

63

Kompleksinės paramos taisyklės (žr. 03 dalį) apima nacionaliniu lygmeniu nustatytus geros agrarinės ir aplinkosaugos žemės būklės (GAAB) standartus ir ES lygmeniu teisės aktų nustatytus valdymo reikalavimus (TANVR)18. Yra septyni GAAB standartai ir trys su plotais susiję TANVR, apimantys aplinkos bei klimato kaitos sričių ir geros agrarinės žemės būklės reikalavimus.

64

Agrarinės aplinkosaugos išmokų schemos visoje ES skiriasi. Jomis siekiama stiprinti agrarinės aplinkosaugos ir klimato ryšius skatinant ūkininkus taikyti aplinką tausojančią žemės ūkio praktiką. Ūkininkų dalyvavimas šiose priemonėse yra savanoriškas.

65

Iki šiol Komisijos darbe pirmenybė taikant patikrų vykdant stebėjimą metodą buvo teikiama atliekant patikras, susijusias su tiesioginių išmokų už plotą schemomis, o ne su kompleksinės paramos sistema ir kaimo plėtros agrarinės aplinkosaugos ir klimato schemomis. Teisinė sistema, kuria nustatomas patikrų vykdant stebėjimą metodo taikymas tiesioginėms išmokoms ir kaimo plėtros schemoms, parengta taikyti 2018 m. gegužės mėn. (žr. 11 dalį), o 2019 m.19 Komisija parengė teisinę sistemą dėl patikrų vykdant stebėjimą metodo taikymo atliekant su kompleksine parama susijusias patikras (žr. 24 dalį).

66

2019 m. Komisija pradėjo kompleksinės paramos reikalavimų peržiūrą siekdama nustatyti su plotu susijusius reikalavimus, kurių įgyvendinimą galima stebėti nuotoliniu būdu. Komisija taip pat neoficialiai įvertino „Sentinel“ duomenų naudojimą vykdant reikalavimų pagal agrarinės aplinkosaugos ir klimato priemones įgyvendinimo stebėjimą. Kadangi agrarinės aplinkosaugos ir klimato schemas rengia valstybių narių institucijos ir šios schemos yra labai skirtingos pačiose valstybėse narėse ir tarp jų, Komisija atliko neoficialią mokėjimo agentūrų imties analizę. Nustatyta, kad dauguma reikalavimų yra pernelyg sudėtingi, kad jų laikymąsi būtų galima stebėti remiantis vien „Sentinel“ duomenimis (žr. 4 lentelę). Komisijos pirminėje analizėje dėl galimybių taikyti patikrų vykdant stebėjimą metodą kompleksinės paramos srityje nustatyta, kad daugelis GAAB reikalavimų gali būti stebimi, tačiau šiuo metu tik vienas iš septynių dabartinių GAAB standartų yra vertinamas kaip visiškai galimas stebėti (išskyrus tam tikras išimtis). Negalima stebėti nė vieno iš trijų dabartinių TANVR.

4 lentelė. Kompleksinės paramos reikalavimų ir atitikties kaimo plėtros agrarinės aplinkosaugos ir klimato reikalavimams sąlygų stebėjimo naudojant „Sentinel“ duomenis aprėptis

Galima stebėti naudojant vien „Sentinel“ duomenis Negalima stebėti naudojant vien „Sentinel“ duomenis
Žaliosios dangos buvimą tam tikrais laikotarpiais Sėjomainą Apsaugines juostas (> 20 m pločio) Draudimo deginti ariamąsias ražienas laikymąsi Kraštovaizdžio elementų (gyvatvorių, medžių eilių, medžių grupių ir kt.) išlaikymą, priklausomai nuo jų dydžio (pločio) Pievų šienavimą tam tikru laikotarpiu (pavyzdžiui, 2 savaites) Žemės dirbimo draudimas Apsauginių juostų (< 20 m pločio) Pesticidų naudojimo apsauginėms juostoms draudimo laikymosi Draudimo pjauti gyvatvores ir medžius paukščių perėjimosi (lizdų sukimo) sezonu laikymosi Kraštovaizdžio elementų (griovių, pavienių medžių, tradicinių akmeninių tvorų) išlaikymo Nedidelio dydžio nedirbamų žemės ruožų ar gėlių juostų Šieno spudulų pašalinimo po šienavimo Invazinių rūšių kontrolės

Šaltinis: EAR, remiantis Komisijos dokumentais ir diskusijomis su Komisija.

67

Kuriant naujos kartos „Sentinel“ palydovus (po 2030 m.), Komisija yra atsakinga už informacijos apie naudotojų reikalavimus rinkimą ir jos pateikimą EKA. Iš surinktų reikalavimų matyti, kad naudotojams reikia šiluminių duomenų su tokia pačia erdvine ir laikine skiriamąja geba kaip „Sentinel 2“ ir didesnės erdvinės esamų sistemų skiriamosios gebos. Šiuo metu numatoma, kad per vieną iš būsimų EKA prioritetinių misijų turėtų būti nugabentas didelės skiriamosios gebos šiluminis infraraudonasis jutiklis, kuriuo bus galima gauti didelio dažnumo žemės paviršiaus temperatūros stebėjimo duomenis20. Tokiu jutikliu būtų galima nustatyti, kad augalams trūksta vandens, o tai būtų naudinga stebint drėkinimą, nustatant neteisėtą vandens ėmimą ar pažangiame ūkyje reguliuojant drėkinimui skirto vandens kiekį.

Mokėjimo agentūros stebėjimo metodo kol kas netaiko patikroms pagal kompleksinės paramos sistemą bei kaimo plėtros agrarinės aplinkosaugos ir klimato schemas

68

2019 m. nė viena mokėjimo agentūra netaikė patikrų vykdant stebėjimą metodo atlikdamos patikras pagal kompleksinės paramos sistemą ir kaimo plėtros agrarinės aplinkosaugos schemas. Mūsų aplankytos mokėjimo agentūros neketino išplėsti patikrų vykdant stebėjimą metodo ir įtraukti kaimo plėtros agrarinės aplinkosaugos ir klimato schemų. Dėl kompleksinės paramos jos nurodė, kad galbūt ateityje jos taip vykdys kai kurių reikalavimų laikymosi stebėjimą (tokie reikalavimai, pavyzdžiui, būtų susiję su draudimu deginti ražienas ar minimalios dirvožemio dangos buvimu). 14 diagramoje pagal mūsų apklausos rezultatus parodytos mokėjimo agentūrų, 2020 m. ketinančių agrarinės aplinkosaugos ir klimato priemonių bei tam tikrų kompleksinės paramos reikalavimų stebėjimui naudoti programos „Copernicus“ palydovų „Sentinel“ duomenis, proporcijos.

14 diagrama

Numatomas programos „Copernicus“ palydovų „Sentinel“ duomenų naudojimas nuo 2020 m. sistemingai atliekant patikras pagal kompleksinės paramos sistemą bei agrarinės aplinkosaugos ir klimato priemones

Šaltinis: EAR apklausa.

69

Remiantis mūsų aplankytų mokėjimo agentūrų paaiškinimu, programos „Copernicus“ palydovų „Sentinel“ duomenų kompleksinės paramos patikroms atlikti jos nenaudoja, nes jos negali nuotoliniu būdu stebėti visų kompleksinės paramos reikalavimų (žr. 4 lentelę) ir joms vis tiek reikia atlikti patikras vietoje tikrinant kitus reikalavimus. Dėl to sumažėja perėjimo prie tokio stebėjimo teikiama nauda. Danijos mokėjimo agentūros vertinimu, tam, kad ūkininkams taptų priimtinos kompleksinės paramos reikalavimų patikros vykdant stebėjimą, turėtų būti palaipsniui įvedamos sankcijos.

70

Kompleksinės paramos taisyklių laikymosi patikras (žr. 03 dalį) mokėjimo agentūros atlieka mažiausiai 1 % ūkininkų. Jeigu ūkininkas pažeidė tam tikras kompleksinės paramos taisykles, mokėjimo agentūros, priklausomai nuo pažeidimo masto, sunkumo ir pastovumo, gali sumažinti paramą 1–5 %, nebent pažeidimas yra nedidelis ir ūkininkas padėtį gali ištaisyti. Žemės ūkio ir kaimo plėtros GD metinėje veiklos ataskaitoje nurodyta, kad 2017 paraiškų teikimo metais buvo patikrinta daugiau kaip 2 % visų ES ūkininkų. Vienam iš penkių patikrintų ūkininkų parama buvo sumažinta dėl bent vienos kompleksinės paramos taisyklės pažeidimo. Ūkininkams, kurie buvo pripažinti pažeidę kompleksinės paramos taisykles, skirta parama buvo sumažinta vidutiniškai 2,6 %21. Iš viso, tokių sankcijų suma sudarė beveik 40 milijonų eurų, o tai atitinka maždaug 0,07 % BŽŪP išlaidų.

71

15 diagramoje parodytas trijų pagrindinių kompleksinės paramos standartų, kuriuos galima stebėti nuotoliniu būdu, nustatytų pažeidimų vidutinis trejų metų lygis.

15 diagrama

Mokėjimo agentūrų procentinė dalis pagal nustatytų kompleksinės paramos pažeidimų lygį (2015–2017 m. vidurkis)

Šaltiniai: Komisijos statistiniai duomenys apie valstybių narių 2015–2017 m. kompleksinės paramos patikrų rezultatus.

72

Apskaičiavome, kad paskutiniais metais, už kuriuos buvo galima gauti informacijos (2017 m.), 18 mokėjimo agentūrų nenustatė jokių šių trijų standartų pažeidimų, o 15 mokėjimo agentūrų nustatė, kad bent vieną iš šių standartų pažeidė daugiau kaip 5 % ūkininkų.

Komisija nereikalauja, kad valstybės narės taikytų naujas technologijas vykdydamos tiesioginę žemės ūkio poveikio aplinkai ir klimatui stebėjimą laikotarpiu po 2020 m.

73

2018 m. birželio mėn. Komisijos pasiūlymuose dėl BŽŪP po 2020 m. numatyti konkretūs aplinkos ir klimato tikslai. Valstybės narės į šiuos tikslus turi atsižvelgti savo BŽŪP strateginiuose planuose.

74

Komisija siūlo keletą veiksmingumo rodiklių, kuriais būtų matuojama siekiant šių tikslų padaryta pažanga. Toliau pateikiame standartines veiksmingumo rodiklių apibrėžtis22 (kartu su pavyzdžiais žemės ūkio srityje).

  • Išdirbio rodikliai: matuojama tai, kas pagaminta ar pasiekta įgyvendinus ES finansuojamą projektą (pavyzdžiui, hektarų, kuriems taikomas draudimas purkšti augalų apsaugos produktus, skaičius).
  • Rezultatų rodikliai: matuojamas iš karto pasireiškiantis poveikis, užbaigus projektą ar programą (pavyzdžiui, žemės ūkio paskirties žemės dalis, kuri dirbama nenaudojant augalų apsaugos produktų).
  • Poveikio rodikliai: matuojami užbaigto projekto ar programos ilgalaikiai padariniai, kurie gali būti socialiniai ir ekonominiai, aplinkos ar finansiniai (pavyzdžiui, augalų apsaugos produktų liekanų koncentracija paviršiniame vandenyje).
75

Ankstesnėse ataskaitose23 ne kartą pažymėjome, kad Komisijos rezultatų rodiklis, kuriuo matuojama „žemės ploto, kuriai taikoma žalinimo praktika, dalis“, stebint žalinimo srityje pasiektus rezultatus buvo naudojamas ribotai. Savo Nuomonėje Nr. 7/201824 dėl Komisijos pasiūlymų dėl BŽŪP po 2020 m. minime keletą savo audito ataskaitų, kuriose kritikuojame dabartinę BŽŪP bendrą stebėjimo ir vertinimo sistemą. Šios nuomonės I priede pateikėme pastabų dėl siūlomų rodiklių tinkamumo ir kokybės. Be kita ko, pastebėjome, kad, pavyzdžiui, rodikliais, kuriais vertinami su klimato įsipareigojimais susiję plotai, nėra atsižvelgiama į jų poveikio klimato kaitai skirtumus (kiekvienas hektaras vertinamas vienodai). Tai reiškia, kad dėl skirtingų valstybių narių sąlygų, kurių turi laikytis ūkininkai, šių priemonių poveikis gali būti visiškai skirtingas.

76

Vertindama BŽŪP rodiklius po 2020 m. Komisija nustatė tris rodiklius (I.10, I.13 ir I.2025), kurie kartu su kitais šaltiniais gali būti grindžiami „Sentinel“ duomenimis. Ji siūlo daugelį kitų rodiklių grįsti esamomis sistemomis ir (arba) duomenų bazėmis, kurias administruoja valstybės narės (pavyzdžiui, ŽSIS), Eurostatas (pavyzdžiui, Statistinių duomenų apie žemės dangą ir žemės naudojimą rinkimo sistema) ir Europos aplinkos agentūra.

Išvados ir rekomendacijos

77

Pasak Komisijos ir BŽŪP suinteresuotųjų subjektų, programos „Copernicus“ palydovų „Sentinel“ duomenų ir kitų vaizdo technologijų, skirtų paramai už plotą stebėti, naudojimas gali būti labai naudingas ūkininkams, administravimo subjektams ir aplinkai (žr. 1519 dalis). Audito metu tikrinome, ar Komisija veiksmingai skatino plačiai taikyti šias naujas technologijas ir ar valstybės narės ėmėsi tinkamų veiksmų joms diegti (žr. 2022 dalis).

78

Nustatėme, kad Komisija skatino naudoti naujas technologijas, visų pirma tiesioginių išmokų už plotą stebėjimui. Teisinis pagrindas, kuriuo sudarytos sąlygos naudoti „Sentinel“ duomenis tikrinant ūkininkų paramos už plotą paraiškas, įsigaliojo 2018 m. gegužės mėn. 2019 m. spalio mėn. padarytais teisės aktų pakeitimais buvo patikslinta daugelis naujo stebėjimo metodo sričių, tačiau mokėjimo agentūroms susirūpinimą tebekelia galimi būsimų Komisijos auditų rezultatai, nes naujo metodo taisyklės nėra tokios išsamios kaip įprastų patikrų. Nors tai suteikia galimybių diegti inovacijas ir Komisija yra pareiškusi, jog yra pasirengusi diskutuoti ir ieškoti sprendimų, jeigu kiltų didelių problemų, mokėjimo agentūros tikisi tolesnių Komisijos gairių, kad galėtų priimti teisingus sprendimus ir sumažinti būsimų finansinių pataisų riziką. Kita problema – dabartinių BŽŪP paramos priemonių sudėtingumas, nes kai kuriuos reikalavimus ne visada galima stebėti nuotoliniu būdu (žr. 2430 dalis).

79

Dauguma mūsų apklaustų mokėjimo agentūrų yra taip pat susirūpinusios dėl rizikos, kad galutinių sprendimų automatizuotai gali nepavykti priimti dėl daugelio sklypų, ypač jei dėl jų reikės papildomai surengti vizitus vietoje. Taip gali atsitikti dėl mažų sklypų, taip pat dėl sklypų, kuriuose vykdoma tam tikrų rūšių veikla (pavyzdžiui, ekstensyvusis ganymas). Komisija ėmėsi veiksmų šiems klausimams spręsti, bet atitinkamus sprendimus dar reikia išbandyti veiklos sąlygomis (žr. 3237 dalis).

80

Pereinant prie vykdant stebėjimą atliekamų patikrų būtina atlikti didelius pakeitimus IT sistemose ir ne visos mokėjimo agentūros mano, kad šiuo metu jos turi tam reikiamų išteklių bei ekspertinių žinių. Komisija ėmėsi iniciatyvų, kad palengvintų prieigą prie „Sentinel“ duomenų ir skaitmeninių debesijos duomenų apdorojimo paslaugų, tačiau mokėjimo agentūros vis dar mažai tuo naudojasi savo veikloje (žr. 3840 dalis).

81

Komisija inicijavo ir finansavo mokslinių tyrimų projektus, dauguma jų vis dar vykdomi, todėl šių pastangų rezultatai bus visiškai matomi artimiausiais metais (žr. 4144 dalis).

82

Nustatėme, kad penkios valstybės narės ėmėsi veiksmų tiesioginių išmokų srityje: 15 mokėjimo agentūrų šiose valstybėse narėse naują stebėjimo metodą taikė jau 2019 m. (paprastai tik tam tikroms paramos schemoms ir tam tikroms ūkininkų grupėms) (žr. 4554 dalis). Dar 13 mokėjimo agentūrų patikrų vykdant stebėjimą metodą ketina pradėti taikyti iki 2020 m., tačiau nustatėme, kad šiuo metu yra kliūčių, trukdančių naująsias technologijas taikyti plačiau (žr. 5558 dalis).

1 rekomendacija. Skatinti taikyti patikrų vykdant stebėjimą metodą kaip pagrindinę mokėjimo agentūrų kontrolės sistemą

Komisija valstybėms narėms turėtų teikti paramą ir paskatas taikyti patikrų vykdant stebėjimą metodą kaip pagrindinę kontrolės sistemą BŽŪP laikotarpiu po 2020 m. ir šiuo tikslu:

  1. sudaryti patikrų vykdant stebėjimą dokumentuotų gerosios techninės praktikos pavyzdžių katalogą, kurį mokėjimo agentūros galėtų pritaikyti pagal savo poreikius;
  2. parengti patikrų vykdant stebėjimą kokybės vertinimo sistemą;
  3. sukurti mokėjimo agentūrų duomenų mainų platformą, siekiant nustatyti sinergijas duomenų apdorojimo, duomenų saugojimo, duomenų gavimo ar kitų susijusių paslaugų srityje, kas leistų mokėjimo agentūroms gauti abipusės naudos ir sutaupyti.

Terminas: 2021 m. gruodžio mėn.

83

Nors valstybės narės gali taikyti patikrų vykdant stebėjimą metodą tikrindamos tam tikrų kaimo plėtros ir kompleksinės paramos reikalavimų laikymąsi, dauguma jų iki 2021 m. to nedarys. Tai lemia kai kurių reikalavimų, kurie negali būti stebimi nuotoliniu būdu, pobūdis, ir tai, kad mokėjimo agentūros, vertindamos metodo veiksmingumą ir galimas sutaupyti lėšas, tikisi gauti tik nedidelę naudą (žr. 5971 dalis).

84

Nors žemės ūkio plotų stebėjimo sistemai gali tekti labai svarbus vaidmuo atliekant BŽŪP poveikio aplinkai ir klimatui stebėjimą, šiuo metu siūlomas BŽŪP po 2020 m. rodiklių rinkinys tiesioginiam stebėjimui pagal „Sentinel“ duomenis vykdyti iš esmės yra netinkamas (žr. 7376 dalis).

2 rekomendacija. Geriau išnaudoti naujas technologijas aplinkos ir klimato reikalavimų stebėjimui

Komisija turėtų:

  1. nustatyti kliūtis, kurios trukdo naudotis naujomis technologijomis tikrinant kompleksinės paramos ir kaimo plėtros reikalavimus, ir parengti šių kliūčių šalinimo veiksmų planą, jeigu tai veiksminga sąnaudų atžvilgiu;
  2. naudotis ir skatinti naudotis naujomis technologijomis gaunama informacija siekiant geriau suprasti politikos veiksmingumą BŽŪP laikotarpiu po 2020 m.

Terminas: 2021 m. gruodžio mėn.

Šią ataskaitą priėmė I kolegija, vadovaujama Audito Rūmų nario Nikolaos Milionis, 2020 m. sausio 8 d. Liuksemburge įvykusiame posėdyje.

Audito Rūmų vardu

Pirmininkas
Klaus-Heiner Lehne

Akronimai ir santrumpos

AGRI: Žemės ūkio ir kaimo plėtros generalinis direktoratas

AMS: žemės ūkio plotų stebėjimo sistema (Area monitoring system)

BIS: bazinės išmokos schema

BŽŪP: bendra žemės ūkio politika

DIAS: prieigos prie duomenų ir informacijos paslaugos (Data and information access services)

EAR: Europos Audito Rūmai

EKA: Europos kosmoso agentūra

ES: Europos Sąjunga

GAAB: gera agrarinė ir aplinkosaugos būklė

GNSS: pasaulinė palydovinės navigacijos sistema (Global Navigation Satellite System)

GROW: Vidaus rinkos, pramonės, verslumo ir MVĮ generalinis direktoratas

GSAA: geoerdvinė paramos paraiškų programa (Geospatial Aid Application)

IAKS: integruota administravimo ir kontrolės sistema

IT: informacinės technologijos

JRC: Jungtinis tyrimų centras (Joint Research Centre)

JŪS: jaunųjų ūkininkų schema

Sen4CAP: „Sentinel“ duomenų naudojimas bendroje žemės ūkio politikoje (Sentinels for the Common Agricultural Policy)

SSP: savanoriška susietoji parama

TANVR: teisės aktuose nustatyti valdymo reikalavimai

ŽSIS: Žemės sklypų identifikavimo sistema

Žodynėlis

Agrarinės aplinkosaugos ir klimato srities įsipareigojimas (priemonė): sudėtingesnius nei įprastus aplinkosaugos reikalavimus apimanti praktika, kurią ūkininkai gali pasirinkti taikyti ir už kurią jie gauna išmoką iš ES biudžeto.

Atitikties patvirtinimo procedūra: procesas, per kurį Komisija patikrina, ar valstybė narė tinkamai naudojo turimas žemės ūkio lėšas ir veiksmingai taikė savo valdymo ir kontrolės sistemas. Pažeidimo atveju po procedūros gali būti paprašyta, kad valstybė narė sugrąžintų lėšas.

Debesuotumo filtras: filtras, skirtas debesuotumo pažeistiems pikseliams iš palydovinių nuotraukų pašalinti.

Dronas: nuotoliniu būdu valdomas bepilotis orlaivis, kuris gali daryti nuotraukas.

Erdvinė skiriamoji geba: elemento, kurį galima aptikti palydoviniu jutikliu ar parodyti palydoviniame vaizde, dydis centi(metrais) viename pikselyje.

Geoerdvinė paramos paraiškų programa (GSAA): internetinė priemonė, skirta teikti su plotu susietas paramos žemės ūkiui paraiškas.

Geografinis susiejimas: procesas, kurio metu informavimo priemonė, pavyzdžiui, nuotrauka, papildoma geografiniais (ir galimai laiko) metaduomenimis pagal prietaise įdiegtą pasaulinę palydovinės navigacijos sistemą.

Mašinų mokymasis: dirbtinio intelekto pritaikymas, kompiuterinėms sistemoms naudojant algoritmus ir statistinius modelius, kad specialiai jų neprogramuojant būtų geriau atliekama tam tikra užduotis (pavyzdžiui, vaizdų klasifikavimas).

Patikra vykdant stebėjimą: patikros vietoje alternatyva, apimanti atitikties reikalavimams kriterijų ir prievolių vykdymo sistemingą stebėjimą, aptikimą ir vertinimą naudojantis programos „Copernicus“ palydovų „Sentinel“ duomenimis.

Pažangus ūkininkavimas: šiuolaikinių technologijų taikymas aptinkant, stebint, automatizuojant ir analizuojant operacijas, kad būtų padidintas žemės ūkio produktų kiekis ir kokybė.

Pikselis: mažiausias vaizdo elementas, kuris gali būti rodomas skaitmeniniu prietaisu.

Žalinimas: klimatui ir aplinkai naudingos žemės ūkio praktikos taikymas. Šiuo terminu paprastai vadinama ir atitinkama ES paramos schema.

Žemės sklypų identifikavimo sistema (ŽSIS): valstybės narės žemės ūkio paskirties žemės duomenų bazė, naudojama teikiant tiesioginės paramos išmokas pagal bendrą žemės ūkio politiką ir atliekant ūkininkų deklaracijų tinkamumo finansuoti patikras.

Žemės ūkio plotų stebėjimo sistema: technologija, skirta sistemingai stebėti, aptikti ir vertinti žemės ūkio veiklą naudojantis programos „Copernicus“ palydovų „Sentinel“ ar lygiaverčiais duomenimis.

Žymuo: palydovinio signalo pasikeitimas per tam tikrą laiką, kurį galima susieti su žemės dangos pasikeitimu (pavyzdžiui, greitu augalijos augimu arba išdžiūvusios augalijos pasirodymu).

Komisijos atsakymai

Santrauka

I

Komisija yra visapusiškai įsipareigojusi toliau paprastinti ir modernizuoti vieną iš pirmųjų ir plačiausios apimties ES politikos sričių – bendrą žemės ūkio politiką (BŽŪP) – ir pritaria Europos Audito Rūmų (EAR) ataskaitai.

Šis labai novatoriškas patikrų vykdant stebėjimą metodas grindžiamas automatine programos „Copernicus“ palydovų „Sentinel“ duomenų analize siekiant nustatyti, ar paramos gavėjai atitinka BŽŪP išmokų gavimo reikalavimus – tai leidžia atsisakyti daug išteklių reikalaujančių patikrų ūkiuose. Tais atvejais, kai palydovinių įrodymų nepakanka, taikomi tolesnių patikrų metodai, kuriuose naudojamos kitos naujos technologijos (pavyzdžiui, geografiškai susietos nuotraukos).

Patikrų vykdant stebėjimą metodas leidžia siųsti įspėjamuosius pranešimus ūkininkams ir pasiūlyti jiems imtis taisomųjų veiksmų, kad jie atitiktų tinkamumo finansuoti reikalavimus ir gautų išmokas.

Siekdamos paspartinti naujų technologijų diegimą, Komisijos tarnybos įdėjo daug pastangų, jog sukurtų teisinę ir techninę sistemą leidžiančią valstybėms narėms įsisavinti patikrų vykdant stebėjimą metodą. Komisija pasiūlė rekomendacijas ir praktinius mokymus pirmiesiems metodo taikytojams, taip pat finansinę paramą „Copernicus“ prieigos prie duomenų ir informacijos paslaugų (angl. Data and Information Access Services, DIAS) įdiegimui.

Tai, kad 2019 m. penkios valstybės narės atliko patikras vykdydamos stebėjimą pagal BŽŪP, reikia laikyti pradiniu etapu, kuriuo bus grindžiama būsima žemės ūkio plotų stebėjimo sistema (numatyta pagal pasiūlytą BŽŪP po 2020 m. teisinę sistemą).

Iš valstybių narių, atliekančių patikras vykdant stebėjimą gauta naujausia informacija yra pozityvi ir išsklaidanti abejones. Daugeliu atveju neigiami dalykai, dėl kurių baimintasi prieš metodo taikymą, iš tikrųjų pasirodė esantys nereikšmingi.

II

„Sentinel 1A“, „Sentinel 2A“, „Sentinel 1B“ ir „Sentinel 2B“ buvo paleisti atitinkamai 2014 m. balandžio 3 d., 2015 m. birželio 25 d., 2016 m. balandžio 25 d. ir 2017 m. kovo 7 d. Po kelių eksploatavimo mėnesių, skaičiuojant nuo šių paleidimo datų, kiekvienas „Sentinel“ palydovas, būdamas darbo veiksenos, jau teikė žemės stebėjimo duomenis, platinamus pagal „Copernicus“ nemokamos, visapusiškos ir atviros prieigos prie duomenų politiką.

VII

Komisija supranta, kad patikros vykdant stebėjimą yra ypač novatoriškas procesas, kuris reikalauja remiantis įgyta patirtimi laipsniškai didinti priemonių ir reikalavimų taikymo mastą. Įgyvendinimo reglamento (ES) 809/2014 pakeitimas buvo priimtas tik 2019 m. spalio mėn. Juo sukuriamas teisinis pagrindas leidžiantis atlikti patikras vykdant stebėjimą kompleksinės paramos tikslais.

2019 m. šešios valstybės narės ne tik atliko tinkamumo finansuoti patikras pagal tiesioginių paramos išmokų už plotą schemą, bet ir įgyvendino bandomuosius kompleksinės paramos patikrų vykdant stebėjimą projektus.

Komisija tikisi, kad valstybės narės toliau taikys kompleksinės paramos ir kaimo plėtros su plotu susijusių priemonių laikymosi patikras vykdant stebėjimą.

VIII

Komisija pritaria šioms rekomendacijoms.

Įvadas

3

Reglamente (ES) Nr. 1306/2013 įtvirtintas principas, kad per kompleksinės paramos sistemą susiejamas ūkininkų visapusiškas pasinaudojimas BŽŪP parama ir pagrindinių taisyklių rinkinio, susijusio su visuomenės lūkesčiais trejose srityse –aplinkos, sveikatos ir gyvūnų gerovės, – laikymasis.

11

Dėmesys, skiriamas Maltos deklaracijai, taip pat skatina, kiek įmanoma, pereiti nuo kontrolės prie prevencijos. Naujos technologijos ir nuolatinis žemės ūkio veiklos e. stebėjimas suteikia mokėjimo agentūroms informacijos, kuri gali būti panaudota prevencinėms ir aktyvioms konsultacijoms ir atitikties tinkamumo finansuoti reikalavimams skatinimui ir taip padėti išvengti ex-post sankcijų. Šiuo pagalbiniu aspektu buvo grindžiami tolesni Komisijos veiksmai, jis taip pat buvo vienas iš pagrindinių principų, pagrindžiančių teisinės sistemos pakeitimus, įgalinančius atlikti patikras vykdant stebėjimą.

17

Viena iš esminių priežasčių, dėl kurių reikėtų pradėti taikyti patikras vykdant stebėjimą, yra galimybė išvengti nuobaudų pranešant gavėjui apie galimus reikalavimų pažeidimus ir leidžiant imtis taisomųjų veiksmų. Kai atliekamos patikros vykdant stebėjimą, gavėjai turi galimybę iš dalies pakeisti paramos paraišką atsižvelgdami į nuolat atnaujinamą informaciją apie ūkininkavimo veiklą ir remdamiesi dialogu su atsakinga mokėjimo agentūra. Taikant įprastą kontrolės metodą šios galimybės nėra. Atlikus įprastą patikrą vietoje, taikomi sumažinimai ir nuobaudos pagal nustatytus reikalavimų nesilaikymo atvejus.

19

Būtų įmanoma numatyti atvejus, kai valstybės narės gali teikti paslaugas nesuteikdamos prieigos prie savo duomenų. Tai, pavyzdžiui, numatyta žemės ūkio plotų stebėjimo sistemoje, kuri yra privalomas integruotos administravimo ir kontrolės sistemos (IAKS) elementas Komisijos pasiūlyme dėl BŽŪP po 2020 m.

Pastabos

25

Tarnyba, atsakinga už sąskaitų patvirtinimą, dalyvavo visuose patikrų vykdant stebėjimą įdiegimo etapuose. Valstybių narių pasiūlymų pristatyme dalyvavo audito skyrius, kad atsakytų į visus klausimus, kurie galėtų joms iškilti dėl procedūros, kuri buvo taikyta per atitikties auditus.

26

Raštuose, kuriuos išsiuntė mokėjimo agentūroms, 2019 m. įdiegusioms patikras vykdant stebėjimą, Komisija nepateikė jokių išankstinių garantijų, o tik išreiškė savo pasirengimą vesti diskusijas ir surasti sprendimą tuo atveju, jei laiku bus pranešama apie sistemines problemas.

27

Komisija kontrolės metodikų netvirtina. Ji nustato bendruosius tikslus ir teikia rekomendacijas. Nepaisant to, Komisija tam tikru lygiu patikino, kad patikroms vykdant stebėjimą naudojami metodai buvo aptarti, kaip patvirtina generalinio direktoriaus patikinimo laiškai, kuriuose nurodomos galimos problemos.

28

Komisija pažymi, kad sandoriams, kuriems taikomos patikros vykdant stebėjimą, taikomos bendrosios BŽŪP taisyklės dėl lėšų susigrąžinimo. Tai reiškia, kad nepagrįstai išmokėtos sumos turi būti susigrąžintos neatsižvelgiant į tai, ar buvo taikomas tradicinis metodas, ar patikros vykdant stebėjimą. Žemės sklypų identifikavimo sistemos (ŽSIS) atnaujinimo ciklas kartu su privalomomis susigrąžinimo atgaline data procedūromis užtikrina permokų aptikimą ir tolesnius veiksmus.

Nuo pat pradžių Komisija skelbė, kad bus persvarstytos priimtinos žymėjimo raudonai ir žymėjimo žaliai klaidų ribos. Komisija, atsižvelgdama į patirtį, sukauptą 2019 m., kurią dar labiau sutvirtino sektoriaus pateikta informacija, šias galės peržiūrėti 2020 m. skirtas vertes.

29

Kad būtų galima tobulinti kokybės vertinimo sistemą, reikalinga turėti pakankamai metodo taikymo patirties. Atsižvelgiant į tai, kad patikrų vykdant stebėjimą teisinė sistema veikia tik nuo 2018 m. gegužės mėn., ir į tai, kad 2018 m. patikras vykdant stebėjimą atliko tik viena mokėjimo agentūra, suprantama, kad išsamios kokybės vertinimo sistemos instrukcijos dar tik baigiamos rengti.

30

Nors žemės ūkio veiklos ir sąlygų automatizuotam stebėjimo tikslais atliekamose patikrose vykdant stebėjimą naudojamasi „Sentinel“ duomenimis, šie palydovai taip pat suteikia galimybę valstybėms narėms, norinčioms imtis tolesnių veiksmų dėl galutinai nepatvirtintų sklypų, naudotis kitomis naujomis technologijomis, pvz., geografiškai susietomis nuotraukomis.

Visi 1 lentelėje išvardyti žalinimo elementai, atliekant tolesnius veiksmus, gali būti vertinami pasinaudojant geografiškai susietomis nuotraukomis (tais atvejais, kai sklypo stebėjimo pagal „Sentinel“ duomenis rezultatų nepakanka galutinei išvadai padaryti).

33

Komisija pažymi, kad 2019 m. sukaupta patirtis rodo, jog geltonai pažymėtų sklypų skaičius ir mokėjimų agentūrų papildomo darbo kiekis nebuvo toks didelis, kaip numatė valstybės narės.

39

Nors DIAS darbiniu režimu dar nepanaudotos, kelios mokėjimo agentūros pagal šią iniciatyvą jau jas sėkmingai išbandė. Tai leido įgyti praktinės sisteminės „Sentinel“ duomenų analizės skirtingose debesijos aplinkose patirties ir atrasti naujovių. Mokėjimo agentūros ir Komisija įgijo vertingos patirties, ir jų atsiliepimai yra teigiami. Kai kurios valstybės narės pareiškė norą dalyvauti šioje programoje. Reikia pabrėžti, kad IT infrastruktūros pasirinkimas ir susiję viešieji pirkimai paprastai vykdomi po išsamios analizės, dažnai po ilgalaikių investicijų ciklų, ypač tada, kai valstybės narės jau yra investavusios į savo infrastruktūrą.

40

Kaip nurodyta, DIAS yra labai nauja iniciatyva, kuri skiriasi nuo tradicinės prieigos prie duomenų, ir prireiks laiko, kol ji įsitvirtins. Atsižvelgiant į tai, kad „Sentinel“ duomenų archyvas nuolat auga, perduodant šiuos duomenis naudotojams susidaro kliūtys, yra sunaudojama didelė tinklo pralaidumo dalis, o naudotojams tampa sunku patiems tvarkyti šiuos duomenis ir naudotis infrastruktūra jiems apdoroti. Šiuolaikinė alternatyva – pateikti naudotojų algoritmus duomenims ir leisti naudotojui be „duomenų ežero“ dar įdiegti savo duomenų tvarkymo grandinę ir pridėtinės vertės paslaugas. DIAS veikimas pagrįstas šia nauja paradigma. Tada naudotojai gali kurti bendruomenes arba verslus pasinaudodami šiomis DIAS ir dalytis programine įranga ir žiniomis su savo naudotojais. Kaip ir naujų iniciatyvų atveju, DIAS paslaugos ir verslo modelis taip pat turi tapti populiaresnis tarp naudotojų ir geriau jiems suprantamas. DIAS vystomos konkurencingoje aplinkoje ir gali pačios prisitaikyti, kad patenkintų savo potencialių naudotojų poreikius. Pereinant nuo privačios infrastruktūros iki viešų debesijos paslaugų pasikeičia viešųjų pirkimų ir išlaidų modeliai, o naudotojai tikėtina toliau priklausys nuo jau įsigytų infrastruktūrų. Tačiau artimiausiais metais bus būtina „Copernicus“ duomenis, jų saugojimą, tvarkymo pajėgumus ir programinę įrangą sutelkti taip, kad būtų patogu naudotojams.

46

Komisija, turėdama omenyje, kad BŽŪP išmokų kontrolė yra griežtai reguliuojama, džiaugiasi šiuo labai greitu novatoriškų technologijų įsisavinimu.

49

Komisija pažymi, kad mokėjimo agentūros nėra teisiškai įpareigotos vykdyti tolesnius vizitus žemės sklypuose, kurie galutinai įvardyti kaip neatitinkantys kriterijų (pažymėti raudonai).

60

Komisijos pasiūlymo dėl bendros žemės ūkio politikos finansavimo, valdymo ir stebėsenos, kuriuo panaikinamas Reglamentas (ES) Nr. 1306/2013, 68 straipsnyje teigiama, kad valstybės narė sukuria ir taiko žemės ūkio plotų stebėjimo sistemą. Žemės ūkio plotų stebėjimo sistema – žemės ūkio veiklos ir praktikos žemės ūkio plotuose reguliaraus ir sistemingo stebėjimo, aptikimo ir vertinimo procedūra naudojantis programos „Copernicus“ palydovų „Sentinel“ ar bent jau lygiaverčiais duomenimis.

61

Įgyvendinimo reglamento (ES) 809/2014 pakeitimas buvo priimtas tik 2019 m. spalio mėn., juo remdamosi valstybės narės taip pat gali atlikti kompleksinės paramos reikalavimų patikras vykdydamos stebėjimą.

2019 m. šešios valstybės narės ne tik atliko tinkamumo finansuoti patikras pagal tiesioginių paramos išmokų už plotą schemą, bet ir įgyvendino bandomuosius kompleksinės paramos patikrų vykdant stebėjimą projektus.

Komisija kviečia visų valstybių narių mokėjimo agentūras į kas dveji metai organizuojamus seminarus, kad jos supažindintų su naujausia informacija apie šių naujų stebėjimo technologijų taikymą.

65

Pasinaudodama to meto techniniais pajėgumais, Komisija visų pirma pradėjo taikyti patikras vykdant stebėjimą, susijusias su tiesioginių išmokų už plotą schemomis, o ne kompleksinės paramos ir kaimo plėtros agrarinės aplinkosaugos schemomis, kurioms reikėtų nustatyti labiau specifinius ir kokybinius reikalavimus. O 2019 m. patikros vykdant stebėjimą pradėtos taikyti ir kompleksinei paramai.

66

Siūlomų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) standartų (išvardytų pasiūlymo dėl BŽŪP strateginių planų reglamento III priede) lentelėje siūloma ateityje taikyti dešimt GAAB standartų, iš kurių penki (1, 3, 7, 8 ir 9) laikomi galimais stebėti (su tam tikrais apribojimais). Keturis kitus GAAB standartus bus galima stebėti bent iš dalies (galima stebėti vieną ar daugiau sudedamųjų reikalavimų). Likusio standarto – GAAB 5 – stebėjimas bus įgyvendintas naudojant IT priemonę, kuri palengvins automatinius patikrinimus nerengiant apsilankymo vietoje. Taigi, šis standartas gali būti laikomas galimu visapusiškai stebėti (nors ne pasinaudojant „Sentinel“ duomenimis).

Kalbant apie teisės aktais nustatytus valdymo reikalavimus (TANVR) pažymėtina, kad gali būti tam tikrų su plotais susietų elementų, kuriuos bus galima stebėti priklausomai nuo gamtos direktyvoje numatytos nitratų veiksmų programos (NVP) arba valdymo plano (VP) priemonių masto ir (arba) pobūdžio. Taigi, šiuos TANVR galima bent iš dalies stebėti.

67

Žemės paviršiaus temperatūros stebėsena (ŽPTS) yra viena iš prioritetinių Komisijos ir Europos kosmoso agentūros sukurtos programos „Copernicus“ misijų. ŽPTS siūloma įdiegti po 2025 m., vykdant ekspansijos misijas. Misijos specifikacijos buvo nustatytos kartu su tarptautiniais ekspertais, įskaitant Komisijos atstovus. Kalbant apie technologines galimybes ir naudotojui keliamus reikalavimus, numatoma 50 metrų erdvinė skiriamoji geba. Bus užtikrintas visiškas sąveikumas su S2 ir naujos kartos S2.

68

Dabartinės technologijos techniniai pajėgumai leidžia atlikti visapusišką vieno GAAB standarto stebėjimą pagal dabartines kompleksinės paramos taisykles ir dalinį keturių kitų (iš septynių) standartų, kurių atveju galima stebėti sudedamuosius reikalavimus, stebėjimą.

Komisija taip pat tikisi, kad galiausiai stebėjimas bus taikomas ir kaimo plėtros su plotu susietoms priemonėms.

69

Patikromis vykdant stebėjimą negalima patikrinti visų kompleksinės paramos reikalavimų, pavyzdžiui: maisto saugos, gyvūno tapatybės nustatymo ir gyvūnų gerovės.

74

Savo pasiūlyme dėl BŽŪP po 2020 m. Komisija pasiūlė rodiklius, remdamasi šiuo pagrindu:

  • išdirbio rodikliai: jais susiejami išlaidos ir rezultatai. Jie naudojami metiniam veiklos rezultatų patvirtinimui.
  • Rezultatų rodikliai: naudojami susiejant rezultatus su konkrečiais tikslais; nustatant uždavinius (jie įgyvendinami patvirtintomis intervencinėmis priemonėmis) ir stebint įgyvendinimo pažangą (veiklos rezultatų peržiūra).
  • Poveikio rodikliai: padeda įvertinti BŽŪP veiklos rezultatus siekiant konkrečių BŽŪP tikslų (laikotarpio vidurio ir ex-post vertinimai).
75

Mūsų būsimi BŽŪP rodikliai yra tinkami ir svarbūs vertinant ūkininkų įsipareigojimus siekiant sušvelninti klimato kaitą. Tačiau išmatuoti faktinį BŽŪP indėlį į išmetamųjų teršalų kiekio mažinimą būtų pernelyg sudėtinga ir valstybės narės metinėje ataskaitoje tokių duomenų neprivalo nurodyti.

76

Komisija prašo valstybes nares papildomai prie šių trijų poveikio rodiklių, kuriems gali būti iš dalies naudojami „Sentinel“ ir „Copernicus“ duomenys, įdiegti sistemą, kuri rinktų patikimus ir tikslius (išdirbio ir rezultatų) duomenis apie BŽŪP įgyvendinimą – tam gali pasitarnauti palydovai.

Išvados ir rekomendacijos

77

Komisija pritaria EAR išvadoms ir toliau skatins administracines institucijas ir ūkininkus įsisavinti naujas technologijas. Iki šiol įdėtos pastangos leido pasiekti svarbių laimėjimų: naujos technologijos vis labiau populiarėja, o jų pritaikymas praktikoje vyksta tinkamai net keliose valstybėse narėse. Tikimasi tolesnės pažangos, kuri priklausys ir nuo Komisijos pastangų įgyvendinti šioje specialiojoje ataskaitoje pateiktas EAR rekomendacijas.

78

Teisės aktų pakeitimai, taip pat valstybėms narėms suteiktos gairės buvo parengti glaudžiai bendradarbiaujant Komisijos politikos formuotojams ir audito specialistams. Taigi, poreikis suteikti lankstumo buvo derinamas su siekiu užtikrinti kuo mažesnę galimų finansinių pataisų riziką.

79

Tų valstybių, narių, kurios faktiškai įdiegė patikras vykdant stebėjimą 2019 m., rezultatai rodo, kad rizika, jog didelis kiekis rezultatų nebus galutiniai, nepasitvirtino. Su šia informacija, kurią EAR pateikė 3 lentelėje, buvo galima susipažinti tik po EAR atliktos apklausos (t. y. 2019 paraiškų teikimo metų pabaigoje).

82

Komisija skatina valstybes nares taikyti naują stebėjimo metodą palaipsniui jį įvedant ir išplečiant priemonių taikymo sritį ir ūkininkų, kurioms šis metodas taikomas, grupes.

Valstybių narių, įgyvendinančių naują stebėjimo metodą, rezultatai yra labai teigiami, o apklausoje mokėjimo agentūrų nurodytos kliūtys nepasitvirtino.

1 rekomendacija. Skatinti taikyti patikrų vykdant stebėjimą metodą kaip pagrindinę mokėjimo agentūrų vykdomos kontrolės sistemą

Kadangi būsimoje BŽŪP valstybėms narėms numatomas didesnis subsidiarumo lygis, Komisija supranta, kad EAR 1 rekomendacija taikoma subsidiarumo principo rėmuose.

1) Komisija pritaria šiai rekomendacijai.

Komisija suteiks valstybėms narėms priemonę, kuri leis joms keistis geriausia patirtimi ir mokėjimo agentūrų įdiegtais techniniais sprendimais.

2) Komisija pritaria šiai rekomendacijai.

Dedamos pastangos siekiant nustatyti patikrų vykdant stebėjimą kokybės vertinimo sistemą.

3) Komisija pritaria šiai rekomendacijai.

Tai turėtų būti daroma naudojantis esamomis paslaugomis, pavyzdžiui, DIAS, kuriomis būtų sukuriama skaitmeninė aplinka, leidžianti naudotojams bendruomenėse dalytis algoritmais, programine įranga, žiniomis ir naudotojų turimais duomenimis.

83

Dabartinės technologijos techniniai pajėgumai leidžia atlikti visapusišką vieno GAAB standarto stebėjimą pagal dabartines kompleksinės paramos taisykles ir dalinį keturių kitų (iš septynių) standartų, kurių atveju galima stebėti sudedamuosius reikalavimus, stebėjimą

Dabar teisės aktai leidžia valstybėms narėms įgyvendinti patikras vykdant stebėjimą kompleksinės paramos kontrolės atveju; daugelis valstybių narių yra tik tyrimo etape: vertinamas patikrų vykdant stebėjimą poveikis kompleksinės paramos kontrolės sistemai.

84

„Sentinel“ tinka naudoti valstybių narių vykdomam tiesioginiam tam tikrų išeigos ir rezultatų rodiklių stebėjimui.

Programa „Copernicus“ suteikia galimybių stebėti BŽŪP rodiklius.

2 rekomendacija. Geriau išnaudoti naujas technologijas aplinkos ir klimato reikalavimų stebėjimui

1) Komisija pritaria šiai rekomendacijai.

Komisija, glaudžiai bendradarbiaudama su valstybėmis narėmis, nustatys, kokios yra pagrindinės patikrų vykdant stebėjimą taikymo srities išplėtimo kliūtys ir pasiūlys tinkamus teisinius ir techninius sprendimus.

2) Komisija pritaria šiai rekomendacijai. Komisija bendradarbiaus su valstybėmis narėmis, kad paskatintų naujų technologijų naudojimą politikos stebėsenai ir įgyvendinimui, kad visi žemės ūkio sektoriaus suinteresuotieji subjektai galėtų pasinaudoti inovacijų teikiama nauda.

Audito grupė

Specialiosiose ataskaitose Audito Rūmai pateikia savo auditų, susijusių su ES politikomis ir programomis arba su konkrečių biudžeto sričių valdymo temomis, rezultatus. Audito Rūmai audito užduotis atrenka ir nustato taip, kad jos turėtų kuo didesnį poveikį, atsižvelgdami į neveiksmingumo ar neatitikties teisės aktams rizikas, susijusių pajamų ar išlaidų lygį, būsimus pokyčius ir politinį bei viešąjį interesą.

Šį veiklos auditą atliko Audito Rūmų nario Nikolaos Milionis vadovaujama I audito kolegija „Tvarus gamtos išteklių naudojimas“. Auditui vadovavo Audito Rūmų narys Phil Wynn Owen, jam talkino kabineto vadovas Gareth Roberts, kabineto atašė Ramona Bortnowschi ir Olivier Prigent, pagrindinis vadybininkas Richard Hardy, užduoties vadovas Jindrich Dolezal, užduoties vadovo pavaduotoja Els Brems, auditoriai Paulo Braz, Antonio Caruda Ruiz, Arfah Chaudry, Michail Konstantopoulos, Anne Poulsen, Bruno Scheckenbach ir Pekka Ulander. Lingvistinę pagalbą teikė Richard Moore.

Iš kairės į dešinę: Pekka Ulander, Arfah Chaudry, Richard Moore, Jindrich Dolezal, Richard Hardy, Ramona Bortnowschi, Phil Wynn Owen, Olivier Prigent.

Galinės išnašos

1 2014–2020 m. taisyklės dėl kompleksinės paramos reikalavimų apibrėžtos 2013 m. gruodžio 17 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1306/2013 dėl bendros žemės ūkio politikos finansavimo, valdymo ir stebėsenos 93 straipsnyje ir II priede.

2 Daugiau informacijos apie kompleksinę paramą pateikiama mūsų Specialiojoje ataskaitoje Nr. 26/2016 „Padidinti kompleksinės paramos veiksmingumą ir padaryti ją paprastesnę tebėra didelė problema“.

3 Taip pat žr. mūsų 2018 m. metinės ataskaitos 7.16–7.18 dalis.

4 Žemės ūkio ir kaimo plėtros GD ir ECORYS „Analysis of administrative burden arising from the CAP“, 2018 m., p. 99.

5 2018 m. gegužės 18 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2018/746, kuriuo dėl bendrųjų paraiškų, mokėjimo prašymų ir patikrų nuostatų pakeitimo iš dalies keičiamas Įgyvendinimo reglamentas (ES) Nr. 809/2014.

6 Žemės ūkio ir kaimo plėtros GD ir ECORYS „Analysis of administrative burden arising from the CAP“, 2018 m., p. 153, 155.

7 2019 m. spalio 28 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2019/1804, kuriuo iš dalies keičiamos Įgyvendinimo reglamento (ES) Nr. 809/2014 nuostatos dėl pagalbos paraiškų arba mokėjimo prašymų pakeitimų, integruotos administravimo ir kontrolės sistemos ir su kompleksine parama susijusios kontrolės sistemos patikrų.

8 Nustatyta Reglamento Nr. 809/2014 40 straipsnio a ir b punktuose ir JRC dokumente „Technical guidance on the decision to go for substitution of OTSC by monitoring“, 2018 m., p. 3–8.

9 JRC „Second discussion document on the introduction of monitoring in place of on the spot checks: rules for processing applications in 2018–2019“, 2018 m., p. 16.

10 EAR, Specialioji ataskaita Nr. 25/2016 „Žemės sklypų identifikavimo sistema: naudinga žemės ūkio paskirties žemės atitikties reikalavimams nustatymo priemonė, tačiau jos valdymą dar būtų galima patobulinti“, 65–72 dalys.

11 JRC „Second discussion document on the introduction of monitoring in place of on the spot checks: rules for processing applications in 2018–2019“, 2018 m., p. 18.

12 CREODIAS, MUNDI, ONDA ir SOBLOO.

13 Audito Rūmai pradėjo auditą dėl Komisijos pastangų skatinant naudotis pagrindinių ES kosmoso programų COPERNICUS ir GALILEO teikiamomis paslaugomis. Šis auditas taip pat apima DIAS.

14 Ši suma – tai bendras ES įnašas, numatytas 34 mokslinių tyrimų projektams. Europos Komisijos CORDIS duomenų bazės 2019 m. vasario mėn. duomenys.

15 RECAP (2016–2018 m.), SensAgri (2016–2019 m.) ir EO4AGRI (2018–2020 m.) (bendras ES įnašas – 6,7 milijono eurų).

16 Čekija, Italija (5 regionai), Lietuva, Nyderlandai, Rumunija ir Ispanija (Kastilija ir Leonas). Nuo 2019 m. balandžio mėn. projekte dalyvauja Prancūzija (1 regionas, 1 departamentas).

17 Pasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl bendros žemės ūkio politikos finansavimo, valdymo ir stebėjimo, kuriuo panaikinamas Reglamentas (ES) Nr. 1306/2013, SWD(2018) 01 final.

18 Visas GAAB ir TANVR sąrašas pateiktas Reglamento (ES) Nr. 1306/2013 II priede.

19 2019 m. spalio 28 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2019/1804, kuriuo iš dalies keičiamos Įgyvendinimo reglamento (ES) Nr. 809/2014 nuostatos dėl pagalbos paraiškų arba mokėjimo prašymų pakeitimų, integruotos administravimo ir kontrolės sistemos ir su kompleksine parama susijusios kontrolės sistemos patikrų.

20 https://www.esa.int/Our_Activities/Observing_the_Earth/Copernicus/Candidate_missions

21 Žemės ūkio ir kaimo plėtros GD 2018 m. metinė veiklos ataskaita, priedai, p. 198–199.

22 EAR, 2018 finansinių metų metinės ataskaitos žodynėlis.

23 EAR, 2018 m. metinė ataskaita, 7.63 dalis, ir Specialioji ataskaita Nr. 21/2017„Žalinimas – sudėtingesnė pajamų rėmimo sistema, aplinkosaugos požiūriu dar neveiksminga“, 26–33 dalys.

24 EAR, Nuomonė Nr. 7/2018 dėl Komisijos pasiūlymų dėl reglamentų, susijusių su bendra žemės ūkio politika laikotarpiu po 2020 m., 72 dalis.

25 COM(2018) 392. Pasiūlymo dėl Europos Parlamento Ir Tarybos reglamento, kuriuo nustatomos valstybių narių pagal bendrą žemės ūkio politiką rengtinų strateginių planų (BŽŪP strateginių planų), finansuotinų iš Europos žemės ūkio garantijų fondo (EŽŪGF) ir iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai (EŽŪFKP), rėmimo taisyklės ir panaikinami Europos Parlamento ir Tarybos reglamentai (ES) Nr. 1305/2013 ir (ES) Nr. 1307/2013, I priedas.

Tvarkaraštis

Įvykis Data
Audito planavimo memorandumo (APM) priėmimas / Audito pradžia 2019 3 27
Ataskaitos projekto oficialus išsiuntimas Komisijai (ar kitam audituojamam subjektui) 2019 11 14
Galutinės ataskaitos priėmimas po prieštaravimų procedūros 2020 1 8
Visomis kalbomis gauti Komisijos (ar kito audituojamo subjekto) oficialūs atsakymai 2020 1 24

Kontaktas

EUROPOS AUDITO RŪMAI
12, rue Alcide De Gasperi
1615 Luxembourg
LUXEMBOURG

Tel. +352 4398-1
Užklausos: eca.europa.eu/lt/Pages/ContactForm.aspx
Interneto svetainė: eca.europa.eu
Twitter: @EUAuditors

Daug papildomos informacijos apie Europos Sąjungą yra internete. Ji prieinama per portalą Europa (http://europa.eu).

Liuksemburgas: Europos Sąjungos leidinių biuras, 2020

PDF ISBN 978-92-847-4241-7 ISSN 1977-5725 doi:10.2865/85412 QJ-AB-20-001-LT-N
HTML ISBN 978-92-847-4220-2 ISSN 1977-5725 doi:10.2865/544654 QJ-AB-20-001-LT-Q

AUTORIŲ TEISĖS

© Europos Sąjunga, 2020

Europos Audito Rūmų pakartotinio naudojimo politika įgyvendinama pagal Europos Audito Rūmų sprendimą Nr. 6–2019 dėl atvirųjų duomenų politikos ir pakartotinio dokumentų naudojimo.

Jeigu nenurodyta kitaip (pavyzdžiui, atskiruose pranešimuose dėl autorių teisių), ES priklausantis Audito Rūmų turinys yra licencijuojamas pagal Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0) licenciją. Tai reiškia, kad pakartotinis naudojimas yra leidžiamas, jeigu tai tinkamai pažymima ir nurodomi padaryti pakeitimai. Pakartotinai naudojantis subjektas negali iškreipti pirminės dokumentų prasmės ar minties. Audito Rūmai nėra atsakingi už bet kokius pakartotinio naudojimo padarinius.

Jūs privalote išsiaiškinti papildomas teises, jeigu tam tikrame turinyje vaizduojami privatūs asmenys, kurių tapatybę galima nustatyti, pavyzdžiui, Audito Rūmų darbuotojų nuotraukose, arba jame pateikti trečiųjų asmenų kūriniai. Kai gaunamas leidimas, juo panaikinamas pirmiau minėtas bendrasis leidimas ir jame aiškiai nurodomi naudojimo apribojimai.

Siekiant naudoti ar atgaminti turinį, kuris nepriklauso ES, gali reikėti prašyti leidimo tiesiogiai iš autorių teisių turėtojų. Programinei įrangai ar dokumentams, kuriems taikomos pramoninės nuosavybės teisės, pavyzdžiui, patentams, prekių ženklams, registruotiems dizainams, logotipams ir pavadinimams, Audito Rūmų pakartotinio naudojimo politika netaikoma ir leidimai dėl jų jums nesuteikiami.

Europos Sąjungos institucijų europa.eu domeno svetainėse pateikiamos nuorodos į trečiųjų asmenų svetaines. Audito Rūmai jų nekontroliuoja, todėl raginame peržiūrėti jose pateiktą privatumo politiką.

Europos Audito Rūmų logotipo naudojimas

Europos Audito Rūmų logotipas negali būti naudojamas be išankstinio Europos Audito Rūmų sutikimo.

Kaip susisiekti su ES

Asmeniškai
Visoje Europos Sąjungoje yra šimtai Europe Direct informacijos centrų. Artimiausio centro adresą rasite svetainėje https://europa.eu/european-union/contact_lt

Telefonu arba el. paštu
Europe Direct tarnyba atsakys į jūsų klausimus apie Europos Sąjungą. Su šia tarnyba galite susisiekti:

  • nemokamu numeriu: 00 800 6 7 8 9 10 11 (kai kurie operatoriai už šiuos skambučius gali imti mokestį),
  • šiuo standartiniu numeriu: +32 22999696 arba
  • elektroniniu paštu svetainėje https://europa.eu/european-union/contact_lt

Kaip rasti informacijos apie ES

Internetas
Informacijos apie Europos Sąjungą visomis oficialiosiomis ES kalbomis galima rasti svetainėje Europa (https://europa.eu/european-union/index_lt)

ES leidiniai
Nemokamų ir mokamų ES leidinių galite atsisiųsti arba užsisakyti https://op.europa.eu/lt/publications. Jeigu jums reikia daugiau nemokamų leidinių egzempliorių, kreipkitės į Europe Direct arba į vietos informacijos centrą (žr. https://europa.eu/european-union/contact_lt)

ES teisė ir susiję dokumentai
Norėdami susipažinti su ES teisine informacija, įskaitant visus ES teisės aktus nuo 1952 m. visomis oficialiosiomis kalbomis, apsilankykite svetainėje EUR-Lex (http://eur-lex.europa.eu)

ES atvirieji duomenys
ES atvirųjų duomenų portale (http://data.europa.eu/euodp/lt) galima susipažinti su ES duomenų rinkiniais. Duomenis galima nemokamai parsisiųsti ir pakartotinai naudoti tiek komerciniais, tiek nekomerciniais tikslais.