Zvláštní zpráva
č.02 2019

Chemická nebezpečí v našich potravinách: politika EU v oblasti bezpečnosti potravin nás chrání, ale stojí před výzvami

O zprávě Bezpečnost potravin je důležitou prioritou pro EU a dotýká se všech jejích občanů. EU se snaží své občany před nebezpečími, která mohou být přítomna v potravinách, chránit. Prověřovali jsme, zda model bezpečnosti potravin v EU, konkrétně pokud jde o chemická nebezpečí, stojí na řádných základech a je řádně realizován. Zjistili jsme, že model stojí na řádných základech, je celosvětově uznáván a evropští občané se těší jedné z nejvyšších úrovní záruk za bezpečnost potravin ve světě. Také jsme však zjistili, že model bezpečnosti potravin v EU je v současné době přetížen a stojí před některými problémy. Předkládáme doporučení, jak by Komise měla tyto problémy řešit a jak by měla fungování modelu bezpečnosti zlepšit.

Tato publikace je k dispozici ve 23 jazycích v tomto formátu:
PDF
PDF General Report

Shrnutí

I

Bezpečnost potravin je pro EU důležitou prioritou, dotýká se všech občanů a těsně souvisí s obchodní politikou. Politika EU v oblasti bezpečnosti potravin má zaručit vysokou úroveň ochrany lidského života a zdraví a chránit její občany před třemi druhy nebezpečí v potravinách: fyzikálními, biologickými a chemickými.

II

Audit se zaměřoval na chemická nebezpečí a naše auditní otázka zněla „Stojí model bezpečnosti potravin v EU na řádných základech a je realizován tak, aby výrobky, které v EU konzumujeme, byly chráněny před chemickými nebezpečími?“ Zjistili jsme, že model stojí na řádných základech a že je celosvětově uznáván. Zároveň jsme však zjistili, že je v současné době přetížen, neboť Komise a členské státy nejsou schopny jej provádět v plném rozsahu.

III

Model bezpečnosti potravin v EU ve vztahu k chemickým nebezpečím je v celém světě považován za vzor a podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se evropští občané těší jedné z nejvyšších úrovní záruk za bezpečnost potravin ve světě. Silné stránky modelu bezpečnosti potravin v EU jsou založeny na:

  1. jeho struktuře řízení, v níž je odpovědnost rozdělena mezi decentralizované agentury EU a Komisi, takže hodnocení rizika je odděleno od jeho řízení;
  2. jeho cíli posuzovat bezpečnost chemických látek před jejich použitím v potravinovém řetězci;
  3. jasném rozdělení odpovědnosti mezi soukromým sektorem a orgány veřejné kontroly.

Kromě toho EU požaduje, aby také země mimo EU dodržovaly normy EU, takže je zaručeno, že potraviny dovážené do EU splňují tytéž vysoké normy bezpečnosti.

IV

Přesto jsme zjistili, že s prováděním modelu jsou spojeny některé problémy. Zejména jsme zjistili, že:

  1. Právní rámec EU upravující chemické látky v potravinách, krmivu, rostlinách a živých zvířatech zůstává stále rozpracován a dosud nebyl zaveden do té míry, jak to předpokládá potravinové právo EU. Navíc Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA), který poskytuje vědecké poradenství pro tvorbu evropského práva, pravidel a politik, má nahromaděnou nevyřízenou práci, včetně záležitostí souvisejících s chemickými látkami. To má vliv na řádné fungování částí systému a udržitelnost celého modelu.
    Navíc kontroly prováděné orgány veřejné správy mohou tvořit jen malou část všech uskutečněných kontrol. Zjistili jsme, že členské státy kontrolují určité skupiny chemických látek častěji než jiné a že právní rámec je tak rozsáhlý, že pro samotné orgány veřejné správy je obtížné plnit všechny povinnosti, které jim ukládá. Nejlépe může model EU zůstat důvěryhodný, budou-li veřejné kontrolní systémy doplňovány systémy soukromého sektoru. Se zkoumáním možností synergií mezi veřejnými a soukromými kontrolními systémy se však teprve začalo.
  2. Cílem EU je zaručit, že dovážené potraviny splňují přísné evropské normy bezpečnosti. EU v současné době omezila používání pesticidů na základě kritérií nebezpečnosti. Nicméně rezidua pesticidů mohou být ve výrobcích dovážených do EU tolerována, pokud hodnocení rizika neprokáže existenci rizika pro spotřebitele.
  3. V kontrolním systému jsou omezení, neboť pro členské státy je obtížné určit povahu donucovacího opatření, které by měly v případě nedodržení předpisů přijmout. Kromě toho Komise ukázala na možnosti, jak zlepšit své postupy pro monitorování a vymáhání předpisů v oblasti potravin.
V

Vyzýváme Komisi, aby pokračovala v práci na právním rámci způsobem, který zachová ochranu občanů před chemickými nebezpečími, a zároveň na základě uvedených zjištění předkládáme tři doporučení. Komise by měla:

  1. V rámci současného programu REFIT pro právní rámec upravující potraviny, krmiva, živá zvířata a rostliny posoudit možné změny předpisů upravující chemická nebezpečí s ohledem na možnost soustavně je uplatňovat. Navázat na již započatou práci s cílem podpořit doplňkovost, a stanovit budoucí postup, aby se orgány členských států mohly v odůvodněných případech více spoléhat na kontroly prováděné soukromým sektorem, čímž by se zlepšila koordinace a efektivnost kontrol a udržitelnost modelu bezpečnosti potravin v EU.
  2. Pokud je o rezidua pesticidů v potravinách, Komise by měla vysvětlit, jak bude postupovat, aby zajistila stejnou míru prokazování kvality pro potraviny produkované v EU i pro potraviny dovážené a zároveň dodržovala pravidla WTO.
  3. Komise by měla členským státům poskytnout další pokyny k tomu, jak uplatňovat donucovací opatření. Měla by také využít možností, na něž poukázala, aby zlepšila své postupy, jimiž monitoruje dodržování předpisů EU v oblasti potravin.

Úvod

1

Bezpečnost potravin je důležitou prioritou pro EU a její občany. Cílem politiky EU v oblasti bezpečnosti potravin, která je založena na prvotní odpovědnosti soukromých provozovatelů1, je ochránit lidi před onemocněními způsobenými potravinami, které jedí. Bezpečnost potravin má možný vliv na zdraví všech občanů a úzce souvisí se zajištěním volného pohybu potravin a krmiv v Unii a s usnadňováním celosvětového obchodu2 s bezpečnými krmivy a bezpečnými a zdravými potravinami. Evropské předpisy v oblasti potravin mají zaručit „vysok[ou] úrov[eň] ochrany lidského života a zdraví“3. Komise zdůraznila význam této politiky, když uvedla, že ústředním zájmem Evropy, která chrání, je zaručit, aby potraviny prodávané v EU zůstaly bezpečné4.

2

Podle odhadů WHO, které se týkají globální zátěže způsobené nemocemi přenášenými potravou5, je Evropa jedním z nejbezpečnějších míst na světě pro konzumaci potravin.

Jaká jsou chemická nebezpečí v potravinách?

3

Cílem modelu bezpečnosti potravin je bojovat proti třem druhům nebezpečí6: fyzikálním7, biologickým8 a chemickým. Audit se zaměřil na chemická nebezpečí.

4

Všechny potraviny se skládají z chemických látek. Chemická nebezpečí jsou látky, které mohou mít nepříznivý účinek na zdraví a které se vyskytují přirozeně nebo které jsou do potravin přidávány během výroby nebo manipulace s potravinami (viz tabulka 1). Příkladem jsou některé přídatné látky, pesticidy a určité kovy. Rezidua některých látek mohou v potravinách zůstat a mají dopad dále v potravinovém řetězci nebo na různé kategorie výrobků. Například rezidua pesticidů, které se používají při pěstování rostlin na krmivo, mohou být zjištěny později při testech potravin živočišného původu. Z tohoto důvodu se model bezpečnosti potravin v EU vyznačuje integrovaným přístupem, který zahrnuje opatření, jež se vztahují na celý potravinový řetězec od krmiv, zdraví zvířat, ochrany rostlin a výroby potravin po zpracování, skladování, přepravu, dovoz a vývoz a také maloobchodní prodej. Chemická nebezpečí mohou být přítomna ve všech potravinách, včetně ekologických potravin9.

Tabulka 1

Skupiny chemických nebezpečí podléhajících nařízení EU, které jsou předmětem auditu

Regulované složky potravin Potravinářské přídatné látky
Potravinářské enzymy
Potravinářská aromata
Zdroje živin (doplňky stravy / rostlinné látky)
Rezidua potravinového řetězce Doplňkové látky v krmivech
Veterinární léčivé přípravky
Pesticidy
Kontaminující látky Škodlivé látky v životním prostředí
Přírodní kontaminující látky
Kontaminující látky vznikající při procesech
Materiály určené pro styk s potravinami
5

Souhrn právních předpisů Evropské unie, které upravují chemické látky v souvislosti s bezpečností potravin, je rozsáhlý a rozdrobený. EU přijala množství předpisů10, včetně směrnic, nařízení, rozhodnutí a dohod, pro každou jednotlivou oblast (potravinářské přídatné látky, aromata, doplňkové látky v krmivech, pesticidy atd.). Tento souhrn předpisů upravuje asi 8 000 chemických látek (viz příloha I).

Zdravotní rizika související s chemickými nebezpečími v potravinách

6

Účinky potravin obsahujících chemické látky na toxické úrovni se obtížně vyčíslují. Studie o nemocích přenášených potravou často obsahují méně číselných údajů o úmrtích způsobených chemickými nebezpečími11 než o nákazách z potravin. Může tomu tak být proto, že poškození způsobené mnoha chemickými nebezpečími se projeví teprve dlouhodobě a v některých případech je výsledkem jejich interakce a kumulativního účinku na naše tělo.

7

Stížnosti z vlastního podnětu, že konkrétní výrobek na trhu překračuje limity toxicity, jsou tudíž poměrně zřídkavé. Klíčovou roli v ochraně spotřebitelů před možnými riziky hraje kontrolní systém provozovaný orgány veřejné správy (viz body 1317).

8

Chemické látky v potravinách – včetně přirozeně se vyskytujících se látek – mohou působit jako endokrinní disruptory a antibiotika používaná u zvířat mohou zvyšovat antimikrobiální rezistenci. Příklady nezanedbatelných zdravotních rizik spojených s chemickými látkami v potravinách jsou uvedeny v příloze II.

9

Když byli občané dotázáni na omezený počet záležitostí souvisejících potravinami, uvedli, že největší obavy mají z používání pesticidů, antibiotik a přídatných látek ve výrobě potravin. Při nedávné studii, kterou zadal úřad EFSA, bylo zjištěno, že 86 % respondentů bylo zneklidněno nebo poměrně zneklidněno používáním těchto látek ve výrobě potravin (viz obrázek 1).

Obrázek 1

Vnímání rizik souvisejících s různými skutečnostmi – v celé EU

Zdroj: Etienne, J. a kol., EU Insights – Consumer perceptions of emerging risks in the food chain (EU Insights – Vnímání nově vznikajících rizik v potravinovém řetězci), EFSA, 18. 4. 2018. doi:10.2903/sp.efsa.2018.EN-1394 ICF.

Proč jsou chemická nebezpečí v potravinách přítomna

10

Potraviny mohou být vystaveny toxickým úrovním chemických látek několika cestami, k nimž patří zemědělské postupy, průmyslové postupy, nevhodné skladování, znečištění životního prostředí a přírodní toxiny. Chemická nebezpečí mohou nastat v kterémkoli bodě potravinového řetězce. Šálek kávy 1 uvedený níže ukazuje, jaká chemická nebezpečí může obsahovat běžný výrobek. Ve zprávě jsou ještě další dva šálky kávy, které dokládají, jaký dopad má na tentýž výrobek model bezpečnosti potravin v EU.

Šálek kávy 1

Obsahují kávová zrna ve vaší kávě chemické nebezpečí?

Pražená kávová zrna, z nichž se vaří váš každodenní šálek kávy, mohou například obsahovat:

  • rezidua pesticidů použitých na rostlinu, která jsou přítomna v zrnech (například heptachlor),
  • látky znečišťující životní prostředí jako těžké kovy, které jsou přítomny v kávových zrnech, protože je rostlina vstřebala z půdy,
  • kontaminující látky vznikající při procesu pražení (například akrylamid). Šálek kávy 2 (pod bodem 34) vysvětluje, jak se tyto látky kontrolují.
11

Provozovatelé potravinářských podniků mají kromě zákonné povinnosti také silný reputační a hospodářský zájem na tom, aby potraviny, které prodávají, byly bezpečné. K tomu jim mohou napomoci chemické látky jako dezinfekční látky a konzervanty. Provozovatelé potravinářských podniků mají také hospodářské zájmy, které je mohou vést k používání chemických látek, aby mohli například snižovat náklady či nabízet nové výrobky, struktury nebo chutě.

12

Chemické látky, která upravuje potravinové právo EU, představují jen část celkového počtu chemických látek na trhu. Jejich přesný podíl není znám. Většina chemických látek používaných v potravinách podléhá schvalovacímu řízení před uvedením na trh, aby byly splněny požadavky potravinového práva EU, včetně bezpečnosti potravin. Počet žádostí o povolení nových látek každým rokem roste12. EU je tradičně v oblasti zemědělsko-potravinářských chemických látek významným hráčem na celosvětovém trhu. Za hodnocení rizika ve všech oblastech potravinového řetězce je v EU odpovědný úřad EFSA.

Jak funguje systém kontroly potravin v EU
13

O většině předpisů v oblasti bezpečnosti potravin se rozhoduje na úrovni EU. Komise zohlední doporučení specializovaných agentur EU a navrhne pravidla zajišťující bezpečnost potravin konzumovaných v EU. Útvarem Komise, který za tuto politiku zodpovídá, je Generální ředitelství (GŘ) pro zdraví a bezpečnost potravin (GŘ SANTE).

14

Orgány členských států odpovídají za dohled nad dodržováním předpisů upravujících zemědělsko-potravinový řetězec na svém území. Příslušné orgány organizují na svém území systémy úředních kontrol a ověřují, že činnosti provozovatelů a výrobky umístěné na trhu EU splňují náležité normy a požadavky. Komise odpovídá za přijímání opatření vůči zemím mimo EU (například tím, že je vyřadí ze seznamu) a za právní kroky, jestliže členské státy neplní své povinnosti.

15

Základem pro prováděné kontroly je nařízení o úředních kontrolách potravin a krmiv (ES) č. 882/2004. Cílem nařízení je integrovaný a jednotný přístup k provádění úředních kontrol v celém zemědělsko-potravinovém řetězci. Nařízení poskytuje příslušným orgánům rámec, který jim umožňuje ověřovat dodržování potravinového a krmivového práva a předcházet rizikům, která hrozí člověku a zvířatům, tato rizika odstraňovat nebo snižovat na přijatelnou úroveň. Nařízení také stanoví zvláštní pravidla pro úřední kontroly dovážených výrobků. Oblast chemických nebezpečí je kromě toho regulována velkým počtem odvětvových právních nástrojů.

16

EU je největším světovým dovozcem a vývozcem zemědělských a potravinářských výrobků. Účelem dovozních kontrol je zajistit, aby dovážené výrobky splňovaly předpisy EU týmž způsobem, jako potraviny vyráběné v EU. Vycházejí ze zásady, že veškeré potravinové výrobky na trzích EU musí být bezpečné bez ohledu na svůj původ13.

17

Prvotní zodpovědnost za bezpečnost potravin mají podniky působící v potravinovém řetězci a ty často mají systémy prokazování kvality, které sahají až k bodu dodávky.

Rozsah a koncepce auditu

18

Náš audit byl zaměřen na základ a fungování modelu bezpečnosti potravin v EU s ohledem na chemická nebezpečí. Při určování rozsahu auditu jsme zohlednili několik činitelů: relevantnost rizik spojených s oblastí chemických nebezpečí, relevantnost odpovědnosti EU, pokud jde o chemické látky, vysokou relevantnost a možný dopad auditu s tímto zaměřením a také rozsah jiných nedávných a probíhajících auditů Účetního dvora. Obecná auditní otázka zněla:

Stojí model bezpečnosti potravin v EU na řádných základech a je realizován tak, aby výrobky, které v EU konzumujeme, byly chráněny před chemickými nebezpečími?

19

Konkrétně jsme zkoumali:

  • zda model bezpečnosti potravin v EU pro chemické látky lze považovat za model, který je v souladu s mezinárodními osvědčenými postupy;
  • zda má EU spolehlivý právní základ, který zaručuje, že klíčové požadavky EU týkající se chemických látek v potravinách, krmivu, živých zvířatech a rostlinách jsou dodržovány i v případě dovozu;
  • jak je model prováděn, zejména úplnost právního rámce, fungování kontrolního systému a to, zda je model ve střednědobém výhledu životaschopný.

Cílem auditu nebylo znovu hodnotit vědecká posouzení otázek souvisejících s bezpečností potravin.

20

Když jsme posuzovali fungování kontrolních systémů v členských státech, zkoumali jsme poslední rok, za nějž byly k dispozici úplné dokumenty o plánování, provádění a monitorování (tj. rok 2016).

21

Audit jsme prováděli od prosince 2017 do května 2018. Důkazní informace jsme získali následujícím způsobem:

  • Provedli jsme dokumentární přezkumy a pohovory v Komisi (Generální ředitelství pro zdraví a bezpečnost potravin) a v úřadu EFSA, orgánu EU, který společně s Evropskou agenturou pro léčivé přípravky poskytuje vědecké poradenství o bezpečnosti potravin14. Rovněž jsme přezkoumali a analyzovali postupy, pokyny, korespondenci s členskými státy a zápisy z jednání Komise a externí hodnocení a auditní zprávy.
  • Navštívili jsme tři členské státy: Itálii, Nizozemsko a Slovinsko15. Ve všech třech členských státech jsme navštívili příslušná ministerstva, provozovatele potravinářských podniků a klíčové body v kontrolních systémech členských států (jako jsou stanoviště hraniční kontroly). Během návštěv členských států jsme prověřovali fungování jejich kontrolních systémů a také tok informací o výsledcích kontrol a vědeckých údajů směrem do Komise a úřadu EFSA.
  • Setkali jsme se s odborníky, kteří jsou v rámci své práce v členských státech nebo úřadu EFSA členy mezinárodních fór a mají přístup k aktuálním informacím o chemických nebezpečích a obecně o bezpečnosti potravin.

Připomínky

Model bezpečnosti potravin v EU ve vztahu k chemickým nebezpečím slouží v celém světě za vzor

22

V tomto oddíle zprávy jsou popsány prvky, které z modelu EU činí vzor po celém světě. Popisuje se v něm rovněž právní základ EU, podle něhož jsou také země mimo EU povinny dodržovat normy EU pro vývoz do EU, aby bylo zaručeno, že výrobky s původem v EU i dovážené výrobky splňují tytéž vysoké normy bezpečnosti.

Přednosti modelu EU jsou založeny na několika charakteristických prvcích

23

V souvislosti s Programem pro účelnost a účinnost právních předpisů (REFIT)16 vyplývá z nedávných výsledků kontroly účelnosti obecného potravinového práva17, tedy hlavní části legislativy EU upravující potravinářství, několik pozitivních rysů modelu bezpečnosti potravin v EU. Studie, které jsme přezkoumávali, i odborníci, s nimiž jsme se setkali (viz bod 21), všichni považovali model bezpečnosti potravin v EU za vzor18, 19, 20. Přestože je model EU jedním z nejrozvinutějších, náklady zemědělců v EU na dodržování předpisů jsou obecně v souladu s náklady v jiných částech světa21. Za typické a charakteristické pro přednosti modelu EU se považuje několik jeho prvků. V tomto oddílu se zabýváme třemi z nich.

V modelu EU se jasně vymezují a rozlišují tři složky analýzy rizika

24

V právu EU a zejména v obecném potravinovém právu (nařízení (ES) č. 178/2002)22 se rozlišují tři složky analýzy rizika na úrovni EU: hodnocení rizika, řízení rizika a sdělování o riziku (viz obrázek 2).

Obrázek 2

Tři složky analýzy rizika na úrovni EU

* EMA odpovídá za hodnocení rizik v oblasti léčivých přípravků v EU (zejména veterinárních léčivých přípravků).

** Společenské, hospodářské, tradiční, etické a environmentální faktory a také proveditelnost kontroly.

Zdroj: EÚD.

25

Aby byly tyto tři složky odděleny, byla v roce 2002 obecným potravinovým právem zřízena nezávislá evropská agentura, která má poskytovat vědecké hodnocení rizik v oblasti bezpečnosti: EFSA23. Zřízení tohoto subjektu umožnilo tvůrcům politiky bezpečnosti potravin v EU nejen reagovat na krize v oblasti veřejného zdraví, ale také zavést plnohodnotný systém bezpečnosti potravin zahrnující normy a mechanismy, které zajišťují dodržování těchto norem. Obecné potravinové právo předpokládá, že tento subjekt bude mít dostatečné pravomoci, aby mohl položit základy modelu bezpečnosti potravin založeného na vědeckých poznatcích.

Tam, kde je to třeba, uplatňuje EU v oblasti bezpečnosti potravin zásadu předběžné opatrnosti

26

Tzv. zásada předběžné opatrnosti je nástroj řízení rizik, který je zakotven v obecném potravinovém právu EU24 (viz rámeček 1). Existují-li oprávněné důvody ke znepokojení a z vědeckého hlediska přetrvává nejistota, může být při řízení rizika zásada uplatněna a může vzniknout nutnost postupovat obezřetně.

Rámeček 1

Zásada předběžné opatrnosti podle obecného potravinového práva

Zásada předběžné opatrnosti se vztahuje na konkrétní situaci, v níž:

  • se vyskytují dostatečné důvody pro znepokojení, že existuje nepřijatelná míra rizika ohrožujícího zdraví,
  • dostupné podpůrné informace a údaje nejsou dostatečně úplné, a neumožňují tedy komplexně vyhodnotit riziko.

Osoby s rozhodovací pravomocí nebo osoby provádějící řízení rizika mohou za těchto okolností přijímat opatření nebo provádět jiné kroky v souladu se zásadou předběžné opatrnosti a současně usilovat o získání úplnějších vědeckých a dalších údajů. Tato opatření se musí držet zásady nediskriminace a proporcionality a měla by být prozatímní, dokud nebude možné získat a analyzovat úplnější informace o riziku.

27

Komise ve svém sdělení z roku 2000 o zásadě předběžné opatrnosti stanovila, že zásada by se měla uplatňovat s určitými omezeními25. Zásada může být uplatněna, pokud se provedlo posouzení rizika se závěrem, že i když existuje konkrétní riziko, pro stanovení jeho rozsahu je přesto zapotřebí dalších vědeckých informací (viz obrázek 3). „Zásada předběžné opatrnosti […] je základem pro opatření, když věda není schopna poskytnout jasnou odpověď26.” Osobám provádějícím řízení rizika tak umožňuje přijmout prozatímní opatření a současně vyčkat dalších vědeckých informací potřebných pro provedení komplexního hodnocení rizika.

Obrázek 3

Uplatňování zásady předběžné opatrnosti

Zdroj: EÚD podle sdělení Komise.

28

Zásada předběžné opatrnosti má své příznivce i odpůrce. Zastánci tvrdí, že jde o dobrý nástroj, který chrání veřejnost před možnými negativními důsledky (v tomto případě před chemickými nebezpečími). Odpůrci se obávají, že uplatňování zásady potlačuje inovace a je zbytečně nákladné. Ve svém sdělení z roku 2000 se Komise snažila vyvážit „svobodu a práva jednotlivců, průmyslu a organizací s potřebou omezit riziko negativních důsledků pro životní prostředí a zdraví zvířat, osob a rostlin“.

29

Podle Dohody o uplatňování sanitárních a fytosanitárních opatření27 se členové WTO zavazují stanovit své zdravotní normy podle kritérií založených na riziku28. EU jako významnému vývozci potravin to přináší podstatné výhody. Současný právní rámec EU kombinuje dva druhy kritérií: kritéria založená na riziku (ve většině případů) a na nebezpečí založená „mezní“ kritéria v předpisech upravujících uvádění pesticidů na trh a jejich používání (viz rámeček 2). Kritéria založená na riziku znamenají, že daná látka musí projít celým procesem hodnocení rizika29, aby bylo možné určit její bezpečnostní limity, kdežto kritéria založená na nebezpečí zakazují určité látky30 pouze proto, že jsou považovány za potenciálně nebezpečné (např. karcinogenní), aniž je třeba provádět úplné vyhodnocení rizika.

Rámeček 2

Rozdíl mezi nebezpečím a rizikem

Právní rámec EU rozlišuje mezi kritérii založenými na nebezpečí a na riziku. Pesticidy, které nesplňují mezní kritéria založená na nebezpečí, nemohou být v EU uváděny na trh ani používány. Rezidua takových pesticidů mohou být v dovážených výrobcích tolerována, pokud hodnocení rizika neprokáže existenci rizika pro spotřebitele.

Zdroj: EFSA.

30

Podle pravidel WTO nemohou dovážející země možný dovoz vyloučit pouze podle kritérií založených na nebezpečí31. Komise nedávno jednala s členskými státy, které posuzují žádosti o přípustné odchylky pro dovoz (viz bod 38), o tom, jak uplatňovat požadavky stanovené ve dvou nařízeních EU upravujících povolování pesticidů a rezidua pesticidů32 a současně dodržovat závazky vyplývající z Dohody o uplatňování sanitárních a fytosanitárních opatření33.

Podle práva EU mají prvotní zodpovědnost za bezpečnost potravin podniky

31

Mezi provozovatele potravinářských a krmivářských podniků patří například zemědělci, rybáři, zpracovatelé, distributoři, dovozci a maloobchodníci. Na všechny se vztahují obecné a specifické požadavky stanovené v předpisech34. Podle potravinového práva EU jsou za dodržování těchto předpisů, a zejména bezpečnost potravin, v první řadě odpovědni provozovatelé potravinářských (nebo krmivářských) podniků35. Orgány členských států tuto zásadu doplňují a podporují tím, že jsou povinny zajistit dostatečné a účinné kontroly, a Komise tím, že má povinnost rámec monitorovat jako celek a zajišťovat jeho řádné fungování (viz obrázek 4).

Obrázek 4

Struktura soukromých a veřejných kontrol bezpečnosti potravin

Poznámka: Na provozovatele potravinářských podniků by se rovněž mohly vztahovat další kontroly v rámci soukromých certifikačních systémů a provozovatelé by tyto kontroly mohli začlenit do struktury kontrol bezpečnosti potravin, kontroly však nepodléhají úředním kontrolám členských států ani monitorování Komise.

Zdroj: EÚD.

32

Vzhledem k velkému objemu potravin, krmiva, živých zvířat a rostlin, na něž se vztahují předpisy EU o (chemické) bezpečnosti potravin, je důležitá dobrá koordinace soukromých36 i veřejných kontrol, aby se zdroje využívaly efektivně. Jako příklad počtu kontrol37 lze uvést, že v roce 2016 příslušné orgány členských států analyzovaly 84 657 vzorků na rezidua pesticidů (včetně vzorků kontrolovaných na Islandu a v Norsku) a 706 764 vzorků na látky a rezidua podle směrnice 96/23/ES38.

33

V roce 2016 Komise zjišťovala, zda by členské státy mohly plánovat své úřední kontroly krmiva na základě kontrol prováděných soukromým sektorem39 a v roce 2017 zkoumala možné synergie mezi úředními kontrolami, interními kontrolami provozovatelů potravinářských podniků a soukromými certifikačními systémy40. Komise při svém zkoumání oblasti krmiva z roku 2016 zjistila, že užší interakce mezi systémem úředních kontrol krmiva a soukromými systémy prokazování kvality by mohla přinést výhody, ale také by s ní byly spojeny problémy.

34

Orgány členských států byly sice zajedno v tom, že je důležité řádně monitorovat kvalitu těchto soukromých systémů a interních kontrol provozovatelů potravinářských podniků, avšak nejméně dva z nich vyjádřily z tohoto vývoje obavy41. Jednou z nich je „skutečnost, že mezi provozovateli potravinářských podniků a certifikačními subjekty je finanční vztah a že audity systému jsou převážně oznamovány“, neboť „upozornění předem může negativně ovlivnit spolehlivost informací […]”. Další obavy vzbuzuje skutečnost, že „některé požadavky předpisů, například limity reziduí, nejsou do systémů soukromého sektoru pro normy bezpečnosti potravin zcela přesně převzaty“.

Šálek kávy 2

Jak společnost vyrábějící kávu kontroluje vaši kávu?

Kávová zrna použitá na vaši kávu byla téměř jistě dovozena a je možné, že byla zpracována provozovatelem potravinářského podniku v EU.

Provozovatel potravinářského podniku má systém HACCP (analýza nebezpečí a kontrolní kritické body), který slouží kromě jiného k identifikaci chemických nebezpečí souvisejících s jeho podnikáním. Provozovatelé mají zavedeny zvláštní postupy, jako je pravidelně čištění provozu (prevence látek znečišťujících životní prostředí), laboratorní zkoušky každé dodávky surovin při převzetí, počítačové systémy pro kontrolu maximální teploty při pražení (omezující tvorbu akrylamidu), a mnohé další.

Kromě toho provozovatelé provádějí další kontroly, aby vyhověli konkrétním požadavkům svých přímých zákazníků (například aby zaručili nepřítomnost konkrétní látky).

Chcete-li se dozvědět, co kontrolují orgány veřejné správy, přejděte k šálku kávy 3 (pod bodem 61).

Dovážené potraviny ze zemí mimo EU musí splňovat normy EU

35

Asi 13 % výrobků spotřebovaných v EU se dováží42. Mimo EU se bezpečnostní normy pro potraviny mohou od norem platných v EU lišit. EU spolu se 188 zeměmi vyvíjí Codex Alimentarius, což je sbírka norem, pokynů a kodexů zásad. Codex je zásadním rámcem, který sjednocuje mnoho otázek souvisejících s norami pro potraviny. I když mnoho zemí se normami dohodnutými v Codexu řídí, normalizace, kterou poskytuje, má své limity43. Podle Komise byla například v Codexu a v předpisech EU shodná asi polovina maximálních limitů reziduí pro pesticidy stanovených v nedávných letech.

36

Komise na svých internetových stránkách a ve svých veřejných sděleních uvádí, že přísná dovozní pravidla pro hygienu potravin a krmiv, bezpečnost spotřebitelů a nákazový status mají zajistit, aby veškerý dovoz splňoval tytéž přísné normy jako výrobky z EU44. V poslední výroční zprávě EFSA o reziduích pesticidů se hovoří o tom, že pravděpodobnost, že dovážené výrobku budou podrobeny testům, je dvakrát vyšší než u domácích výrobků. Tato situace odráží uplatňování modelu rizika pro bezpečnost potravin45.

37

EU udržuje obchodní vztahy se zeměmi mimo EU dvěma způsoby: 1) na základě dvoustranných dohod a 2) bez zvláštních dvoustranných dohod. V obou případech jsou země mimo EU povinny při vývozu do EU povinny dodržovat normy EU.

38

V odůvodněných případech mohou země mimo EU požádat, aby EU určité limity (například maximální limity reziduí pro konkrétní pesticid nebo daný potravinářský výrobek) upravila. Tento mechanismus se nazývá přípustná odchylka pro dovoz. Žádost a dokumentaci zaslanou třetí zemí nejprve posoudí určený členský stát. Poté na základě hodnocení rizika provedeného členským státem vydá EFSA stanovisko. Je-li stanovisko příznivé a bezpečnost spotřebitelů není podle něho ohrožena, může Komise rozhodnout, že žádosti třetí země o udělení přípustné odchylky pro dovoz vyhoví a změní právní rámec EU tak, aby odpovídal jejím potřebám (například stanovením konkrétního minimálního limitu reziduí v EU). Země mimo EU mohou také žádat o přípustné odchylky pro dovoz pro potraviny obsahující účinné látky, které nejsou v EU povoleny46. V případě přípustných odchylek pro dovoz tak EU vytvořila právní rámec, aby mohla od zemí mimo EU vyvážejících do EU požadovat dodržování týchž norem bezpečnosti potravin, jaké musí splňovat výrobky v EU (viz bod 30).

Model stojí před problémy

39

V této části zprávy se hovoří o problémech, před nimiž model bezpečnosti potravin v EU stojí. V následujících oddílech se vysvětluje míra úplnosti právního rámce, skutečnosti, které existují a které střednědobě ohrožují udržitelnost modelu bezpečnosti potravin, a omezení kontrolního systému.

Některé prvky právních předpisů EU je ještě třeba realizovat nebo uvést do praxe

40

V letech po přijetí obecného potravinového práva v roce 2002 vstoupila v platnost různá nařízení upravující chemická nebezpečí v potravinách, krmivu, živých zvířatech a rostlinách. Některé prvky právních předpisů EU je ještě třeba realizovat nebo je Komise musí uvést do praxe (viz bod 53 a příloha III). Na některé tyto prvky se tedy vztahují vnitrostátní opatření. Zjistili jsme, že tento stav má dopad na vynutitelnost právního rámce a řádné fungování trhu a že může ohrožovat míru ochrany před chemickými nebezpečími, kterou tvůrci právních předpisů EU v roce 2002 předpokládali. Příklady prvků právních předpisů EU, které musí Komise ještě realizovat nebo uvést do praxe uvádí tabulka 2.

Tabulka 2

Prvky právních předpisů EU, které je třeba realizovat a uvést do praxe

Druh látky Nerealizované prvky
Potravinářské přídatné látky Dokončit přehodnocení
Metodika měření příjmu potravinářských přídatných látek
Potravinářské enzymy Přijmout seznam schválených potravinářských enzymů
Potravinářská aromata Aktualizovat seznam potravinářských aromat
Metodika měření příjmu potravinářských aromat
Zdroje živin (doplňky stravy / rostlinné látky) Stanovit maximální a minimální množství vitaminů a minerálních látek
Rezidua pesticidů Sladit zpracovatelské faktory
Metodika pro stanovení MRL pro kumulativní expozici
41

Zjistili jsme, že právo EU upravuje některé skupiny látek (například rezidua pesticidů, veterinární léčivé přípravky) podrobněji než jiné (například enzymy, materiály určené pro styk s potravinami). Komise dosud neprovedla ani nezadala průřezové posouzení rizik, které by takové rozdíly odůvodňovalo.

Udržitelnost modelu bezpečnosti potravin v EU je podrobována zkoušce

42

Zatímco některé prvky právního rámce pro chemické látky v potravinách, krmivu, rostlinách a živých zvířatech se stále vyvíjí (viz bod 40 a příloha III), chemický průmysl nepřestává růst. Existuje značný tlak na schvalování nových látek. Společnost Ernst & Young ve svém externím hodnocení úřadu EFSA z roku 2012 konstatovala, že od roku 2006 postupně narůstá počet schválených výrobků spolu s podanými a schválenými žádostmi. Ve zprávě hodnotitele se rovněž uvádělo, že na žádosti připadá více než 60 % výstupů EFSA a že více než třetina těchto žádostí se týká nových výrobků. To silně zatěžuje kapacitu EFSA a může vést k tomu, že úřad bude muset vyčlenit zdroje na hodnocení požadovaná průmyslem. Různé útvary EFSA skutečně potvrdily, že se jim výrazně nahromadily nevyřízené záležitosti, zejména v oblasti regulovaných složek potravin. Přes nedávný pokrok však toto hromadění nevyřízených záležitosti nebylo dosud účinně řešeno.

43

Členské státy ne vždy poskytují údaje potřebné pro provádění vědeckých hodnocení47, přestože to požadují právní předpisy nebo je k tomu EFSA vyzývá. Zpožděná vědecká hodnocení, včetně těch prováděných úřadem EFSA, omezují schopnost tvůrců právních předpisů přijímat nové nebo novelizovat stávající předpisy. Tato zpoždění jsou způsobena omezenými zdroji a tím, že vědecké subjekty obtížně udržují vysokou úroveň vědecké odbornosti, například kvůli nedostatečnému počtu expertů.

44

Právní rámec je nyní tak obsáhlý, že orgány veřejné správy nejsou schopny provádět rozsáhlé testování všech regulovaných látek (viz bod 50 a příloha I).

45

Tyto činitele ohrožují životaschopnost modelu v dlouhodobějším výhledu, neboť se od něj očekává více, než může ve své současné podobě poskytnout. EFSA již udržitelnost označil za oblast, na níž bude třeba se v nastávajících letech zaměřit. Také Komise se tímto problémem začala zabývat prostřednictvím Programu pro účelnost a účinnost právních předpisů (REFIT) a odvětvových hodnocení.

Omezení kontrolního systému

Kontrolní systém pro produkty vyrobené či vypěstované v EU

46

Za dodržování legislativy, která se vztahuje na celý zemědělsko-potravinový řetězec od zemědělského podniku až ke konečnému spotřebiteli, odpovídají členské státy (viz obrázek 5). Podle předpisů EU příslušné orgány členských států provádějí kontroly, kterými ověřují, že činnosti provozovatelů a výrobky umístěné na trhu EU splňují náležité normy a požadavky. Tyto kontroly by se měly provádět pravidelně, a to na základě rizika a s přiměřenou četností48.

Obrázek 5

Kontrolní systém členských států pro zemědělsko-potravinový řetězec

Zdroj: Evropská komise.

47

Zjistili jsme, že orgány členských států zkoumají kontrolní systémy, které zavedli provozovatelé potravinářských podniků, a získané výsledky49. Inspekce mohou odhalit nedostatky v používání regulovaných složek potravin nebo přípravků na ochranu plodin a veterinárních léčivých přípravků, které mohou vést k jejich nadměrným reziduím nebo k reziduím nepovolených látek v potravinách. Členské státy mohou také na základě plánu kontrol odebírat vzorky pro laboratorní analýzy.

© Evropská unie, 2014.

Členské státy provádějí testy potravin uváděných na trh v EU u některých skupin chemických látek častěji než u jiných

48

Členské státy nejsou povinny zahrnout do svých plánů všechny látky regulované EU, ale měly by své kontroly plánovat na základě rizika. Tři členské státy, jež jsme navštívili, provádějí analýzu rizika pro každý jednotlivý plán, tj. obvykle samostatně pro různé skupiny látek. Žádný z nich však neprovedl průřezové hodnocení rizika, aby jednotlivé skupiny chemických látek seřadil podle míry jejich rizika.

49

Ve třech navštívených členských státech jsme přezkoumali zprávy o laboratorních analýzách různých skupin chemických látek50. Zjistili jsme, že tyto členské státy se některými skupinami látek zabývají podrobněji než jinými. Jejich kontroly se zaměřují na rezidua pesticidů, veterinárních léčivých přípravků a kontaminujících látek51, ale ne vždy se zabývají regulovanými složkami potravin, jako jsou potravinářská aromata a potravinářské enzymy. Obrázek 6 ukazuje vzorky52 různých skupin chemických látek odebrané v roce 2016 ve třech navštívených členských státech.

Obrázek 6

Vzorky testované v roce 2016 v navštívených členských státech

Zdroj: EÚD na základě kontrolních zpráv členských států.

50

Nízký počet kontrol určitých látek (například enzymů a materiálů určených pro styk s potravinami, viz obrázek 7), a v některých případech chybějící kontroly těchto látek, lze částečně vysvětlit neúplně sladěnými právními předpisy na úrovni EU (viz body 40 a 41). I když například současný právní rámec EU umožňuje členským státům provádět určité kontroly přídatných látek a aromat, členské státy provádějí u těchto látek malý počet kontrol. To odráží skutečnost, že členské státy mají omezené zdroje a nejsou s to provádět testy na všechny látky53. Tabulka 3 shrnuje možná rizika, kterými se členské státy nebudou zabývat, pokud ze svých kontrol vyřadí některé regulované složky potravin.

Tabulka 3

Možná rizika související s některými látkami přidávanými do potravin

Skupina látek Rizika
Potravinářské přídatné látky
  • Mohou se používat i jiné přídatné látky než schválené.
  • Použité přídatné látky nemusejí splňovat kritéria pro čistotu.
  • Schválené přídatné látky se mohou používat v nadměrných množstvích.
  • Nedostatečné ověřování tzv. quantum satis (není stanovena maximální hodnota, látky se mají používat v souladu se správnou výrobní praxí).
Potravinářská aromata
(včetně kouřových aromat)
  • Mohou se používat i jiná aromata než schválená.
  • Schválená aromata se mohou používat v nadměrných množstvích.
Potravinářské enzymy
  • Mohou se používat škodlivé enzymy.
  • Enzymy se mohou používat v nadměrných množstvích.

Zdroj: EÚD na základě analýzy platných předpisů.

Další pokyny k tomu, jak řešit nedodržování předpisů

51

Pokud orgány členského státu při úřední kontrole zjistí porušení předpisů, musí přijmout opatření, aby na trh nebyly uváděny potraviny, které nejsou bezpečné, a aby provozovatel tento stav napravil. Mezi donucovací opatření v členských státech patří zničení konkrétního produktu nebo jeho stažení z trhu a pozastavení či ukončení příslušné činnosti. Členské státy jsou také povinny stanovit vlastní pravidla pro sankce, jež musí být účinné, přiměřené a odrazující54.

52

Prověřovali jsme vnitrostátní pravidla a jejich vymáhání v členských státech, které jsme navštívili. Zjistili jsme, že členské státy stanovily pravidla pro sankce za porušení předpisů upravujících chemická nebezpečí. Pokud laboratorní zkoušky ukáží, že vzorek překračuje limit stanovený v předpisech EU, členské státy se porušením přepisů dále zabývají a provedou posouzení bezpečnosti. Pokud dotčený výrobek posoudí jako bezpečný, v prvním stupni obvykle vydají varování nebo zvýší kontroly. Pokud z posouzení bezpečnosti plyne riziko pro zdraví, uloží pokutu.

53

Zjistili jsme však, že pokud členské státy zjistili nedodržování předpisů, bylo pro ně obtížné stanovit donucovací opatření, které mohly u konkrétního nedodržení předpisů uplatnit. Členské státy se nemohou řídit stanovenou hodnotou, podle níž by určily povahu donucovacího opatření, které by měly v případě nedodržení předpisů přijmout.

Komise přezkoumává opatření prováděná orgány členských států

54

Komise navštěvuje členské státy a kontroluje, jak vnitrostátní orgány provádějí legislativu EU. Může vnitrostátním orgánům předkládat doporučení a sledovat jejich plnění. Problémy související s prováděním předpisů EU může zjišťovat i jinými způsoby, například prostřednictvím stížností, monitorování údajů vykazovaných členskými státy, oznámení navrhovaných vnitrostátních předpisů a kontrol provádění právních předpisů.

55

Pokud Komise zjistí, že byly porušeny předpisy, má několik možností od dialogu na příslušné úrovni po formální řízení o nesplnění povinnosti. Může rovněž zaslat oficiální upozornění, zahájit soudní řízení a také buďto pozastavit prodej určitých potravin, nebo pro něj uložit zvláštní podmínky. Taková opatření musí Komise přijmout, když potraviny mohou představovat závažné riziko pro lidské zdraví a když je doloženo, že v kontrolních systémech členského státu je vážný nedostatek. Do dnešního dne tak učinila nejméně v jednom případě, když zakázala prodej sýra vyráběného z mléka obsahujícího rezidua antibiotik.

56

Přezkoumali jsme doporučení plynoucí z auditů, které Komise vykonala v roce 2016. Zjistili jsme, že vydala doporučení k pesticidům, kontaminujícím látkám a veterinárním léčivým přípravkům. Komise nevydala žádná doporučení ani vůči členským státům neuplatnila žádná donucovací opatření týkající se regulovaných složek potravin.

Kontrolní systém pro produkty spotřebovávané v EU, ale vyrobené či vypěstované jinde

57

Kontroly na hranicích jsou důležité, protože okamžik, kdy výrobky ze zemí mimo EU dorazí do EU, je první možností, kdy jsou k dispozici pro kontroly orgánů členských států. Jakmile se výrobky nacházejí na území EU, podléhají témuž kontrolnímu režimu jako domácí produkce. Většina potravin, které dovážíme, je jiného než živočišného původu, včetně obilovin, ovoce a zeleniny, kávy, čaje a koření (viz obrázek 7).

Obrázek 7

Různé dovážené druhy potravin a krmiva v roce 2016

Poznámka: Tuky a oleje mohou být živočišného a jiného než živočišného původu a mohou být pro lidskou nebo jinou než lidskou spotřebu.

Zdroj: EÚD podle Eurostatu, na základě váhy.

58

Kontrolní systém EU pro dovoz je založen na riziku pro zdraví osob, zvířat a rostlin. Rizikovější dovoz vyžaduje přísnější podmínky pro vstup do EU, a tudíž vyšší míru kontrol než méně rizikový dovoz. Přístup EU předpokládá, že s potravinami živočišného původu je spojena vyšší míra rizika55 než s potravinami jiného než živočišného původu. Dovoz potravin jiného než živočišného původu tedy zpravidla podléhá méně kontrolám než potraviny živočišného původu, pokud neexistuje konkrétní regulované riziko (viz bod 60).

59

Potraviny živočišného původu mohou vstoupit na území EU, jakmile Komise schválí jejich zemi původu56 a na základě seznamů navržených těmito zeměmi také zařízení v zemích mimo EU57, 58.

60

Právní předpisy EU obecně ponechávají stanovení četnosti a povahy kontrol dovážených potravin jiného než živočišného původu na rozhodnutí členských států. Informace o výjimkách z tohoto obecného pravidla obsahuje a zvláštní kontrolní postupy a dovozní podmínky platné v těchto případech pro zásilky potravin jiného než živočišného původu na vnějších hranicích EU shrnuje rámeček 3.

Rámeček 3

Výjimky pro potraviny jiného než živočišného původu

EU zvýšila míru kontrol určitých krmiv a potravin jiného než živočišného původu, které představují známé nebo nově vznikající riziko59. Chemická nebezpečí, kterými se zesílené kontroly zabývají, popisuje obrázek 860.

Obrázek 8

Chemická rizika, na něž se vztahují zesílené kontroly potravin jiného než živočišného původu

Zdroj: EÚD na základě nařízení (ES) č. 669/2009.

EU kromě toho stanovila zvláštní podmínky pro vysoce rizikové potraviny jiného než živočišného původu61. Podle těchto podmínek jsou země mimo EU povinny předložit osvědčení o zdravotní nezávadnosti spolu s výsledky laboratorních kontrol.

61

Za kontroly na vnějších hranicích EU odpovídají členské státy. Provádějí dokumentární kontroly, kontroly totožnosti a fyzické kontroly, kterými ověřují, že výrobky živočišného a jiného než živočišného původu odpovídají popisu a splňují podmínky pro dovoz do EU (viz obrázek 9).

Obrázek 9

Různé druhy kontrol

Zdroj: EÚD na základě článku 2 nařízení (EU) č. 882/2004.

Šálek kávy 3

Jak orgány veřejné správy kontrolují kávová zrna použitá ve vaší kávě?

Kávová zrna vypěstovaná mimo EU mohou na území EU vstoupit například v přístavu v členském státě. Jelikož právo EU nepředepisuje žádné kontroly kávy, orgány veřejné správy v členských státech mohou samy rozhodnout, zda budou provádět kontroly kávy na vnějších hranicích EU.

Jakmile se kávová zrna dostanou do EU, podléhají úředním kontrolám stejným způsobem jako produkty vypěstované či vyrobené v EU. Orgány veřejné správy na základě svých odvětvových plánů (pro pesticidy, kontaminující látky atd.) kontrolují prostory provozovatelů potravinářských podniků (továrny, sklady, supermarkety, restaurace atd.) a prověřují jejich postupy pro prevenci a odhalování chemických nebezpečí. Inspektoři mohou také odebrat vzorky a zaslat je do laboratoře, která zjistí, zda syrová nebo pražená kávová zrna obsahují škodlivá rezidua pesticidů, kontaminujících látek anebo nepovolených regulovaných složek potravin.

O kontrolách, kterými se zjišťují chemická nebezpečí, rozhodují v první řadě členské státy

62

Právo EU ukládá četnost fyzických kontrol dovážených produktů živočišného původu (viz obrázek 10) a určitých produktů jiného než živočišného původu (viz obrázek 11). Fyzické kontroly zahrnují odběr vzorků pro laboratorní zkoušky, ale minimální četnost se s výjimkou omezeného počtu dovážených výrobků na úrovni EU obvykle nestanoví62. O laboratorních testech, kterými se zjišťují chemická nebezpečí, tudíž v první řadě rozhoduje každý členský stát.

Obrázek 10

Hraniční kontroly bezpečnosti potravin živočišného původu

Zdroj: ECA na základě směrnice Rady 97/78/ES, rozhodnutí Komise č. 94/360/ES a nařízení (ES) č. 882/2004.

Obrázek 11

Hraniční kontroly bezpečnosti potravin jiného než živočišného původu

Zdroj: EÚD na základě předpisů EU.

63

Systém včasné výměny informací pro potraviny a krmiva (RASFF) je nástroj, který EU zřídila pro rychlou výměnu informací mezi vnitrostátními orgány o zdravotních rizicích souvisejících s potravinami a krmiv. Zjistili jsme, že ve třech navštívených členských státech byl RASFF široce využíván jak zdroj informací pro plánování laboratorních testů, neboť poskytuje důležité informace o rizicích.

64

Náš audit odhalil, že kontrolní postupy Komise a členských států u výrobků živočišného původu se zaměřují na odhalování reziduí veterinárních léčivých přípravků, některých kontaminujících látek a pesticidů podle směrnice 96/23/ES. Fyzické kontroly dovážených potravin jiného než živočišného původu na vnějších hranicích EU se týkají hlavně reziduí pesticidů a kontaminujících látek.

65

Dále jsme zjistili, že kontroly v navštívených členských státech týkající se potravinářských aromat, potravinářských enzymů a doplňků stravy chybí zejména u produktů živočišného původu i výrobků jiného než živočišného původu. U potravin živočišného původu se málokdy kontrolují přídatné látky a pesticidy a kontaminující látky regulované jinými právními nástroji EU než směrnicí 96/23/ES. Příklad plánu členského států, který neobsahuje testy na všechny skupiny chemických nebezpečí, je uveden v rámeček 4 .

Rámeček 4

Příklad plánu členského států, který neobsahuje testy na všechna chemická nebezpečí u produktů živočišného původu

V Nizozemsku se laboratorní testy chemických nebezpečí stanoví v plánu kontroly reziduí. V plánu na rok 2016 se předpokládalo testování 1 % dovážených zásilek na rezidua veterinárních léčivých přípravků, malý počet kontaminujících látek a na rezidua pesticidů. Nebyly plánovány žádné kontroly regulovaných složek potravin nebo pesticidů a kontaminujících látek, které upravují jiné právní nástroje než směrnice 96/23/ES.

Donucovací opatření se nevyužívají v celém možném rozsahu

66

Přezkoumali jsme, jak členské státy postupují, když zjistí, že dovážené potraviny nesplňují požadavky EU. Orgány členských států posuzují bezpečnost dovážených potravinářských výrobků stejným způsobem jako u výrobků původem z EU (body 52 a 53). Členské státy zásilku buďto odmítnou, nebo výrobky stáhnou z trhu a nařídí dovozcům zaplatit laboratorní testy. Žádný ze tří navštívených členských států neukládá dovozcům další pokuty.

67

Komise může nedostatky řešit auditními doporučeními, následnými audity, oficiálními upozorněními a jednáními se zástupci příslušných zemí mimo EU. Na rozdíl od členských států může Komise pozastavit dovoz nebo pro něj stanovit zvláštní podmínky63 a těchto nástrojů skutečně využívá64. Stanovila rovněž zvláštní podmínky, které vyžadují, aby země mimo EU před tím, než potravinářské výrobky vyvezou, prováděly určité kontroly, jako jsou laboratorní analýzy65.

68

Právo EU opravňuje Komisi vyjmout ze seznamu zařízení v zemích mimo EU, která vyrábí potraviny živočišného původu66. Zařazování zařízení na seznam a jejich vyjímání se seznamu provádějí pro Komisi země mimo EU. Avšak v případě, že příslušné orgány v zemi mimo EU neposkytnou za zařízení dostatečné záruky, může je Komise ze seznamu vyřadit sama. Komise do nedávné doby tohoto svého práva nevyužila67. Útvary Komise prohlásily, že současný právní postup pro vynětí zařízení ze seznamu je třeba přehodnotit.

69

Útvary Komise označily možnosti, jak by Komise mohla zlepšit způsob, kterým řeší problémy, které mají země mimo EU s dodržováním dovozních požadavků EU. Komise by měla například více využívat stávající auditní činnosti a následné kontroly, aby se zlepšilo dodržování předpisů a vyřešily zjištěné problémy.

Závěry a doporučení

70

Tento audit se soustředil na chemická nebezpečí, jejichž škodlivé účinky nemusí být často bezprostředně zjevné, protože jsou dlouhodobé a kumulativní. Naše hlavní auditní otázka zněla „Stojí model bezpečnosti potravin v EU na řádných základech a je realizován tak, aby výrobky, které v EU konzumujeme, byly chráněny před chemickými nebezpečími?“ Zjistili jsme, že model stojí na řádných základech, je ve světě považován za vzor a poskytuje občanům EU vysokou míru bezpečnosti potravin. Zároveň jsme však zjistili, že je v současné době přetížen, neboť Komise a členské státy nejsou schopny jej provádět v plném rozsahu.

71

Zjistili jsme, že model bezpečnosti potravin v EU je v nynější době v řadě ohledů nedůsledný a čelí několika výzvám.

72

Právní rámec upravující bezpečnost chemických látek v potravinách, krmivu, rostlinách a živých zvířatech zůstává stále rozpracován a dosud nebyl realizován tak, jak to předpokládá potravinové právo EU (viz bod 40 ). Navíc jednotlivé útvary úřadu EFSA, které posuzují žádosti o používání chemických látek v potravinách a poskytují vědecké poradenství pro tvorbu evropského práva, pravidel a politik, se potýkají s velkým množstvím nevyřízených žádostí (viz bod 42). To má vliv na řádné fungování částí systému a udržitelnost celého modelu (viz body 4669 ).

73

Kontroly prováděné orgány veřejné správy mohou tvořit jen malou část všech uskutečněných kontrol. Zjistili jsme, že členské státy kontrolují určité skupiny chemických látek častěji než jiné (viz body 4850 a 6265) a že právní rámec je tak rozsáhlý, že pro samotné orgány veřejné správy je obtížné plnit všechny povinnosti, které jim ukládá (viz body 4345). Nejlépe může model EU zůstat důvěryhodný, budou-li veřejné kontrolní systémy doplňovány systémy soukromého sektoru. Ovšem možnosti synergií mezi veřejnými a soukromými kontrolními systémy se teprve začaly zkoumat (viz body 3234). Proto doporučujeme:

Doporučení 1 – Přezkoumat legislativu a zlepšit doplňkovost mezi soukromými a veřejnými kontrolními systémy

  1. Komise by měla jako součást probíhajícího programu REFIT pro právní rámec upravující potraviny, krmiva, živá zvířata a rostliny posoudit možné změny předpisů upravující chemická nebezpečí s ohledem na možnost soustavně je uplatňovat.
  2. Cílový termín provedení: 2020.

  3. Komise by měla navázat na již započatou práci s cílem podpořit doplňkovost, a stanovit budoucí postup, aby se orgány členských států mohly v odůvodněných případech více spoléhat na kontroly prováděné soukromým sektorem, aby se zlepšila efektivnost kontrol a udržitelnost modelu bezpečnosti potravin v EU.
  4. Cílový termín provedení: 2020.

74

Silnou stránkou modelu EU je to, že se snaží zaručit, aby výrobky s původem v EU a dovážené výrobky splňovaly tytéž vysoké normy bezpečnosti, a tím chrání spotřebitele. Zjistili jsme, že EU zavedla dostatečný právní základ a systém kontrol, díky němuž výrobky splňují normy EU bez ohledu na zemi svého původu.

75

Dále jsme zjistili, že plnění bezpečnostních norem EU je zaručeno tak, že se provádí hodnocení rizika a pro určitá residua pesticidů se stanovují přípustné odchylky pro dovoz, je-li to pro spotřebitele bezpečné. Zohledňují se přitom konkrétní podmínky v zemích mimo EU (viz body 29, 30 a 38). Proto doporučujeme:

Doporučení 2 – Zachovat tutéž míru prokazování kvality jak u potravin vyrobených v EU, tak u potravin dovážených

Pokud je o rezidua pesticidů v potravinách, Komise by měla vysvětlit, jak bude postupovat, aby zajistila stejnou míru prokazování kvality pro potraviny produkované v EU i pro potraviny dovážené a zároveň dodržovala pravidla WTO.

Cílový termín provedení: 2019.

76

I když provozovatelé potravinářských a krmivářských podniků mají zájem na udržování vysoké úrovně bezpečnosti potravin, pro orgány státní správy v členských státech je obtížné určit povahu donucovacího opatření, které by měly v případě nedodržení předpisů přijmout (viz body 5153 a 66). Komise ukázala na možnosti, jak zlepšit své postupy pro monitorování a vymáhání předpisů v oblasti potravin (viz body 5456 a 6769). Proto doporučujeme:

Doporučení 3 – Napomáhat důslednému uplatňování potravinového práva EU

  1. Komise by měla členským státům poskytnout další pokyny k tomu, jak uplatňovat donucovací opatření.
  2. Cílový termín provedení: 2020.

  3. Komise by měla využít možností, na něž poukázala, aby zlepšila své postupy, jimiž monitoruje dodržování předpisů EU v oblasti potravin.
  4. Cílový termín provedení: 2020.

Tuto zprávu přijal senát I, jemuž předsedá Nikolaos A. MILIONIS, člen Účetního dvora, v Lucemburku na svém zasedání dne 14. listopadu 2018.

Za Účetní dvůr

předseda
Klaus-Heiner LEHNE

Přílohy

Příloha I

Chemické látky regulované právními předpisy EU o potravinách a krmivu

Povoleno Nepovoleno
Potravinářské přídatné látky 334 potravinářských přídatných látek E
Zdroj: nařízení č. 1333/2008 ze dne 16. prosince 2008
příloha II: Seznam potravinářských přídatných látek Unie schválených pro použití v potravinách a podmínky použití, část B – Seznam všech potravinářských přídatných látek
Potravinářská aromata Schváleno 2 549 látek jako potravinářská aromata
Zdroj: nařízení č. 1334/2008 ze dne 16. prosince 2008
příloha I tabulka I: Seznam látek určených k aromatizaci a výchozích materiálů schválených pro použití v potravinách nebo na jejich povrchu
10 schválených kouřových aromat
Zdroj: nařízení č. 1321/2013 ze dne 10. prosince 2013: Seznam primárních produktů kouřových aromat povolených pro použití jako takové v potravinách nebo na jejich povrchu a/nebo k výrobě sekundárních kouřových aromat
15 látek
Zdroj: nařízení č. 1334/2008 ze dne 16. prosince 2008 (konsolidované znění)
příloha III část A: Látky, které nelze přidávat do potravin jako takové
Doplňkové látky v krmivech 1 584 doplňkových látek v krmivech
Zdroj: Registr pro doplňkové látky ze dne 11. října 2017 podle nařízení (ES) č. 1831/2003, příloha I: Seznam doplňkových látek
236 doplňkových látek, pro něž nebyla podána žádost o nové zhodnocení
Zdroj: Registr pro doplňkové látky ze dne 11. října 2017 podle nařízení (ES) č. 1831/2003, příloha II: Seznam doplňkových látek, pro něž nebyla před lhůtou 8. listopadu 2010 podána žádost o nové zhodnocení
nařízení č. 1831/2003 ze dne 22. září 2003, čl. 17: Komise vypracuje a aktualizuje registr Společenství pro doplňkové látky
Materiály určené pro styky s potravinami 885 schválených materiálů určených pro styk s potravinami
Zdroj: nařízení č. 10/2011 ze dne 14. ledna 2011 (konsolidované znění), příloha I: Seznam Unie povolených monomerů, jiných výchozích látek, makromolekul získávaných mikrobiální fermentací, přídatných látek a pomocných látek pro výrobu polymerů, tabulka I: Seznam schválených látek při výrobě plastových materiálů určených pro styk s potravinami
34 skupinových omezení materiálů určených pro styk s potravinami
Zdroj: nařízení č. 10/2011 ze dne 14. ledna 2011 příloha I / tabulka II: Skupinové omezení materiálů určených pro styk s potravinami
článek 5 nařízení č. 1935/2004 ze dne 27. října 2004
105 látek nebo skupin látek
Zdroj: směrnice 2007/42 ze dne 29. června 2007 příloha II: Seznam látek nebo skupin látek, z nichž je povolena výroba celofánu používaného jako materiál určený pro styk s potravinami
3 nepovolené látky
Zdroj: nařízení č. 1895/2005
1 nepovolená látka
Zdroj: nařízení (EU) č. 10/2011 a nařízení (EU) 2018/213
Pesticidy 492 aktivních látek
Části A a B: Seznam schválených účinných látek
20 část C: Základní látky
13 část D: Účinné látky představující nízké riziko
71 část E: Látky, které se mají nahradit
Zdroj: Databáze pesticidů v EU (říjen 2018)
833 aktivních látek
neschválených podle nařízení č. 1107/2009
38 látek čeká na vyřízení
20 látek „není přípravkem na ochranu rostlin“
Zdroj: Databáze pesticidů v EU (říjen 2018)
Kontaminující látky 59 kontaminujících látek / nežádoucích látek
- Anorganické kontaminanty a dusíkaté sloučeniny (včetně kovů): 9 látek
- Mykotoxiny: 9 látek
- Toxické látky obsažené v rostlinách: 7 látek
- Organochlorové sloučeniny (kromě dioxinů a PCB) 10 látek
- Dioxiny a PCB 3 látky
- Kontaminující látky z výroby: 3 látky
- Škodlivé botanické nečistoty 7 látek
- Povolené doplňkové látky (kokcidiostatika) v necílových krmivech jako následek nevyhnutelné křížové kontaminace: 11 látek
Zdroj: směrnice 2002/32 ze dne 7. května 2002 (konsolidované znění)
Krmivo: doporučení Komise 2006/576/ES ze dne 17. srpna 2006 (konsolidované znění)
Potraviny: nařízení (ES) č. 1881/2006 ze dne 19. listopadu 2006 (konsolidované znění)
Veterinární léčivé přípravky (včetně hormonů) 666 farmakologicky účinných látek
Zdroj: nařízení č. 37/2010 ze dne 22. prosince 2009
příloha, tabulka 1: Povolené látky
1 skupina látek
Zdroj: směrnice 96/22/ES ze dne 29. dubna 1996 (konsolidované znění), příloha II: Seznam zakázaných látek
seznam B: zakázané látky s výjimkami
9 látek
Zdroj: nařízení č. 37/2010 ze dne 22. prosince 2009
příloha, tabulka 2: Zakázané látky
3 látky nebo skupiny látek
Zdroj: směrnice 96/22/ES ze dne 29. dubna 1996 (konsolidované znění), příloha II: Seznam zakázaných látek Seznam A: zakázané látky
1 skupina látek
Zdroj: směrnice 96/22/ES ze dne 29. dubna 1996, příloha III: Seznam prozatímně zakázaných látek
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
6 skupin látek
Skupina A: Látky s anabolickým účinkem a nepovolené látky
3 skupiny látek
Skupina B: Veterinární léčiva a kontaminanty
Zdroj: směrnice 96/23/ES ze dne 29. dubna 1996, příloha I

Příloha II

Příklady chemických látek a s nimi souvisejících důsledků

Látka Příklady výrobků, v nichž může být látka přítomna Příklady souvisejících důsledků
Pesticidy (při nezákonném použití) Rostliny (obiloviny, zelenina, ovoce), krmivo, zvířata Nízká porodní váha a předčasně narození kojenci, různé vrozené vady, rakovina na mnoha různých místech, ischemická choroba srdeční, cerebrovaskulární onemocnění
Nepovolená červeň 2G (128) Některé uzenky a hamburgerové maso Genotoxicita, karcinogenita
Methylrtuť Ryby (tuňák, marlín, mečoun obecný, štika obecná) Postižení kognitivního vývoje, mentální retardace, Parkinsonova nemoc, porucha pozornosti, nemoc minamata
Olovo Potraviny / voda / kontaminace půdy, rostliny Různé vrozené vady, chudokrevnost, methemoglobinémie, postižení kognitivního vývoje, mentální retardace, Parkinsonova nemoc, porucha pozornosti, nemoc minamata, ztráta sluchu, ischemická choroba srdeční, cerebrovaskulární onemocnění, ledvinové kameny, chronické onemocnění ledvin
Kadmium Rostliny (rýže a další obiloviny, okopaniny, zelenina) Ischemická choroba srdeční, cerebrovaskulární onemocnění, ledvinové kameny, chronické onemocnění ledvin, osteoporóza, dna
Dioxiny Krmivo, výrobky živočišného původu (mléčné výrobky, maso, vejce) Různé druhy rakoviny včetně rakoviny plic, kůže, jater, mozku, ledvin, prostaty, kostní dřeně a močového měchýře
Aflatoxin Rostliny (pochází z plísní napadajících obiloviny, olejniny, koření, ořechy), mléčné výrobky Různé druhy rakoviny včetně rakoviny plic, kůže, jater, mozku, ledvin, prostaty, kostní dřeně a močového měchýře

Zdroj: Tabulka inspirována publikací Prüss-Ustün, A. a kol., Knowns and unknowns on burden of disease due to chemicals: a systematic review (Známé a neznámé v souvislosti se zátěží nemocemi způsobenými chemickými látkami: systematický přehled), tabulka 1 – Příklady zdrojů a způsobů šíření expozice osob vůči vybraným chemickým látkám a tabulka 2 – Hlavní skupiny onemocnění s předpokládanou či potvrzenou souvislostí s chemickými látkami. Zveřejněno on-line 21. 1. 2011, DOI: 10.1186/1476-069X-10-9.

Příloha III

Příklady prvků právních předpisů EU, které je třeba realizovat a uvést do praxe

1. Potravinářské přídatné látky jsou látky, které se záměrně přidávají do potravin, aby splnily určité technologické funkce, například aby je obarvily, osladily nebo je pomohly uchovat68. V roce 2011 sestavila EU seznam přídatných látek schválených pro použití v potravinách69, který nahradil ustanovení předchozích směrnic o potravinářských přídatných látkách. Seznam v současnosti obsahuje 334 potravinářských přídatných látek70. Nařízení (ES) č. 1333/2008 však stanovilo, že u 316 z nich je třeba povinně provést přehodnocení, po němž se rozhodne, zda budou na seznamu ponechány. Do srpna 2018 bylo přehodnoceno 175 přídatných látek. Lhůta pro dokončení programu přehodnocení, stanovená v předpisech, je konec roku 2020, mohou ji však ovlivnit nahromaděné nevyřízené záležitosti v úřadu EFSA.

2. Podle nařízení71 musí EU sestavit seznam schválených potravinářských enzymů. Avšak deset let po přijetí nařízení Komise ještě žádný takový seznam nevypracovala. Je tomu tak proto, že nařízení72 stanovilo, že bude vypracován jednorázově, takže se to může stát až poté, co EFSA posoudí bezpečnost všech enzymů, o jejichž zařazení do seznamu se uvažuje. Do našeho auditu však úřad EFSA vydal průkazná vědecká posouzení pouhých 13 enzymů (a dokončil posouzení pouhých 18 enzymů z 281, k nimž obdržel úplnou žádost).

3. Z 2 546 schválených potravinářských aromat73 na seznamu EU bylo v květnu 2018 opatřeno poznámkou pod čarou74 318, což znamená, že jsou na trhu povolena, ale jejich hodnocení ještě není dokončeno. V době auditu provedl úřad EFSA konečné hodnocení u 117 z těchto 318 látek.

4. Členské státy jsou povinny sledovat spotřebu a používání potravinářských přídatných látek a potravinářských aromat. Tyto informace jsou užitečné, protože úřadu EFSA umožňují hodnotit potravinářská aromata a přehodnocovat potravinářské přídatné látky a zejména provádět tzv. hodnocení expozice, což je jeden ze čtyř prvků každého hodnocení rizika. Podle předpisů EU75 měla Komise do 20. ledna 2011 přijmout společnou metodiku pro členské státy pro shromažďování těchto požadovaných informací o aromatech (pro potravinářské přídatné látky nebyla stanovena žádná lhůta). V době auditu však žádná taková metodika dosud přijata nebyla.

5. V oblasti doplňků stravy stanoví směrnice 2002/46/ES, že Komise musí určit maximální limity obsahu vitamínů a minerálních látek v doplňcích. Přestože však v roce 2006 EFSA zveřejnil nejvyšší povolené dávky vitamínů a minerálních látek, Komise dosud žádné takové limity neurčila. Nadále tedy platí limity členských států. Podle Komise zůstává tato otázka otevřená a Komise v nejbližší budoucnosti neplánuje žádné kroky. Orgány členských států, které jsme během svého auditu navštívili, byly toho názoru, že tyto hodnoty by měly být stanoveny na úrovni EU, aby měl potravinářský a krmivářský průmysl jasné vodítko, co je povoleno a co nikoli, a aby se se všemi podniky působícími na trhu EU zacházelo stejně. Dále uvedly, že současný stav, kdy každý členský stát stanoví různé limity nebo nestanoví limity žádné, má také negativní dopad na to, jak spotřebitelé vnímají bezpečnost těchto výrobků.

6. V oblasti materiálů určených pro styky s potravinami EFSA uvádí, že „bezpečnost materiálů určených pro styky s potravinami je nutno hodnotit, neboť chemické látky se mohou přesunovat z materiálů do potravin“. Nicméně některé konkrétní právní předpisy upravující výrobu materiálů určených pro styky s potravinami nejsou v EU ještě sladěny.

  • Podle článku 4 směrnice 84/500/EHS měla Komise do 1987 přezkoumat limity stanovené v článku 2 pro keramické předměty. Do našeho auditu však tento přezkum nebyl ještě dokončen ani nevedl k žádnému rozhodnutí.
  • Nařízení (ES) č. 450/2009 o aktivních a inteligentních materiálech a předmětech určených pro styk s potravinami stanovilo, že Komise má přijmout seznam EU aktivních a inteligentních materiálů určených pro styk s potravinami poté, kdy úřad EFSA vydal své stanovisko k žádostem. EFSA přijal poslední stanovisko k první skupině žádostí v roce 2013, ale Komise dosud seznam EU nevypracovala.
  • Pokud jde o recyklované plasty, obdržel EFSA v letech 2008 až 2018 celkem 156 žádostí k procesům recyklace. Poté, co EFSA posoudí každý proces recyklace, by mělo následovat rozhodnutí o hodnocení rizika, kterým se proces schvaluje. V době našeho auditu nebylo stále přijato 138 rozhodnutí. Jako přechodné opatření, když vstoupilo v platnost nařízení (ES) č. 282/2008, vytvořila Komise registr EU obsahující tyto platné žádosti. Všechny procesy recyklace uvedené v registru tak mohou být stále používány bez ohledu na konečné hodnocení EFSA.

7. Přestože právní rámec EU již obsahuje řadu ustanovení o rizicích spojených s kumulativní expozicí, například pro rezidua pesticidů, samotná metodika ještě není připravena k tomu, aby se mohla využívat v souvislosti s maximálním limitem reziduí.

8. Pokud jde o rostlinné látky, vědecký výbor EFSA sestavil Compendium of botanicals that are reported to contain toxic, addictive, psychotropic or other substances that may be of concern (Kompendium rostlinných látek, v nichž byl zjištěn obsah toxických, návykových, psychotropních nebo dalších látek, které mohou vyvolávat obavy)76. Účelem kompendia bylo upozornit na otázky, které je potřeba při posuzování bezpečnosti rostlinných látek zohlednit. Na úrovni EU však zatím nebyly přijaty žádné předpisy a rostlinné látky nadále podléhají předpisům členských států. Existuje systém vzájemného uznávání, který umožňuje společnosti prodávající v jedné zemi konkrétní výrobek obsahující rostlinné látky požádat o schválení prodeje téhož výrobku v jiné zemi, ale získání tohoto vzájemného uznání je zdlouhavý proces a není prostý rizika, protože schválení v druhé zemi může být nakonec odepřeno. Vzhledem k této situaci vypracovaly některé členské státy vlastní společné seznamy rostlinných látek, které mohou či nemohou být používány v potravinových doplňcích. Hlavním příkladem v této souvislosti je projekt BelFrIt77, který společně vytvořily Belgie, Francie a Itálie a který posloužil jako základ pro nové předpisy v Itálii a Belgii.

Odpovědi Komise

Shrnutí

I

Výroba a spotřeba potravin hraje v ekonomice Evropské unie stěžejní úlohu. Komise plně uznává, že bezpečnost potravin je tudíž záležitostí značného veřejného zájmu. Pro Komisi je vždy klíčovou politickou prioritou zajistit, aby EU měla nejvyšší úroveň bezpečnosti potravin. Tato priorita se odráží zejména v jednom z hlavních cílů nařízení o obecném potravinovém právu78, základu celé řady zvláštních právních předpisů EU, které se týkají potravin a které byly zavedeny v roce 2002; tímto cílem je vysoká úroveň ochrany veřejného zdraví.

III

Při kontrole účelnosti79 se celkově dospělo k závěru, že cíle vysoké úrovně ochrany veřejného zdraví bylo dosaženo. Úroveň ochrany veřejného zdraví se celkově zvýšila. Současné úrovně bezpečnosti potravin jsou příznivější než v roce 2002. Vědecký základ opatření EU se také výrazně zlepšil. Důvodem je zřízení Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA, dále též „úřad EFSA“) odpovědného za poskytování vědeckého poradenství ve všech záležitostech týkajících se potravinového řetězce, přísné oddělení hodnocení rizika a řízení rizika na úrovni EU a systematické uplatňování zásady analýzy rizika v potravinovém právu EU. Komise konstatuje, že nebyly zjištěny žádné systémové nedůslednosti v uplatňování zásady analýzy rizika na úrovni EU.

Rámec bezpečnosti potravin také v některých případech sloužil jako zdroj inspirace pro třetí země při vývoji jejich vnitrostátních právních předpisů. Obdobně normy EU týkající se potravinového řetězce jsou považovány za jedny z nejkvalitnějších na světě. To je z velké části důsledkem kvalitních a spolehlivých vědecky podložených hodnocení rizika, která provádějí decentralizované agentury Evropské unie.

IV
  1. Komise bere na vědomí, že některé právní normy prozatím nebyly provedeny (maximální limity obsahu vitamínů a minerálních látek v doplňcích) a některé vědecké metodiky, jako je metodika posuzování kumulativní expozice u látek se stejným účinkem, prozatím nejsou vzhledem k jejich vědecké složitosti dostupné.
  2. Jak stanoví čl. 14 odst. 9 obecného potravinového práva, neexistují-li žádné zvláštní předpisy Unie, považuje se potravina za bezpečnou, je-li v souladu se zvláštními normami vnitrostátního potravinového práva členského státu, na jehož území je uvedena na trh, s přihlédnutím k ustanovením Smlouvy týkajícím se volného pohybu zboží. V oblastech, ve kterých provádění není doposud dokončeno, není úroveň ochrany před chemickými nebezpečími ohrožena.

    Komise souhlasí s tím, že se nahromadily nevyřízené záležitosti, zejména v oblasti regulovaných složek potravin. V současné době se Program pro účelnost a účinnost právních předpisů (REFIT) provádí u předpisů týkajících se pesticidů a legislativní návrh Komise, kterým se mění obecné potravinové právo, řeší mimo jiné udržitelnost hodnocení rizika ze strany EU v potravinovém řetězci a v konkrétnější rovině vědeckou kapacitu úřadu EFSA80.

    Při kontrole účelnosti bylo zjištěno, že rozdělení odpovědnosti mezi soukromý sektor a orgány veřejné kontroly rovněž přispělo k úsporám z důvodu vyšší efektivity. Soukromý sektor v prvé řadě odpovídá za dodržování potravinového práva a za provádění „vlastních kontrol“. Orgány veřejné kontroly odpovídají za provádění úředních kontrol. Toto rozdělení umožnilo orgánům veřejné kontroly vypracovat lépe harmonizovaný a zacílený přístup k úředním kontrolám založený na riziku, s přihlédnutím ke kontrolám soukromého sektoru za předpokladu, že jsou spolehlivé.

  3. V zájmu zajištění rovných podmínek také z hlediska bezpečnosti potravin musí potraviny dovážené do EU splňovat odpovídající požadavky právních předpisů EU nebo podmínky, které EU považuje přinejmenším za rovnocenné těmto požadavkům. EU vynaložila značné úsilí s cílem sladit potravinové právo EU s mezinárodními normami. Kromě toho coby významný globální subjekt obchodující s potravinami a krmivem EU při mnoha příležitostech významným způsobem přispěla k rozvoji mezinárodních norem na základě norem EU. Jsou-li však harmonizované normy EU přísnější než normy zavedené na mezinárodní úrovni, EU sděluje svůj postoj transparentním způsobem a vývozcům do EU umožňuje, aby se odpovídajícím způsobem připravili za účelem splnění norem EU.
  4. Komise má od roku 2005 zavedeny systematické postupy pro opatření navazující na auditní doporučení a v případě, že nedodržování předpisů EU trvá, lze uplatnit další donucovací opatření.

Komise pracuje na tom, aby zlepšila své postupy sledování a prosazování všech právních předpisů týkajících se potravin a zdraví, které se budou vztahovat na opatření navazující na doporučení vyplývající z auditů Komise.

V

Komise přijímá všechna doporučení Evropského účetního dvora.

  1. Komise je pevně odhodlána neustále vyhodnocovat právo EU s cílem určit oblasti zlepšení prostřednictvím svého programu REFIT. V současné době se v oblasti potravinového práva provádí řada odvětvových hodnocení nebo jsou tato hodnocení plánována v blízké budoucnosti.
  2. Komise v nedávné době přijala legislativní návrh, jímž se mění obecné potravinové právo a dalších osm odvětvových aktů, které řeší dlouhodobou udržitelnost hodnocení rizika ze strany EU v potravinovém řetězci a v konkrétnější rovině vědeckou kapacitu úřadu EFSA81.

    Komise má za to, že v oblastech, ve kterých provádění není doposud dokončeno, není úroveň ochrany před chemickými nebezpečími ohrožena.

    Komise konstatuje, že nové nařízení o úředních kontrolách (nařízení (EU) 2017/625), které je použitelné od 14. prosince 2019, stanoví v čl. 9 odst. 1 písm. d), že příslušné orgány provádějí úřední kontroly s přihlédnutím i k soukromým systémům záruky kvality apod., je-li to vhodné.

    Komise bude – v rámci svého mandátu – usilovat o to, aby podporovala příslušné orgány členských států při provádění této právní úpravy. Současná práce na přípravě terciárních právních předpisů zohledňuje potřeby vyjádřené v nařízení a zejména doplňkovost odpovědnosti orgánů členských států a soukromého sektoru.

  3. V oblasti reziduí pesticidů nařízení EU o maximálních limitech reziduí stanoví stejnou úroveň ochrany spotřebitelů u všech potravin bez ohledu na jejich původ, jelikož existuje pouze jeden soubor maximálních limitů reziduí pro všechny výrobky. V současné době probíhá hodnocení týkající se těchto právních předpisů v rámci programu REFIT. V roce 2019 bude vypracována zpráva pro Evropský parlament a Radu týkající se pesticidů a jejich reziduí. V obecnější rovině rámec EU i nadále zajistí stejnou míru prokazování kvality u potravin produkovaných v EU i u dovážených potravin přísným dodržováním již stanovených právních požadavků.
  4. Komise zváží případné vypracování takových pokynů. Komise již posílila své využívání stávajících auditních činností a návazných činností jako prostředku k podnícení třetích zemí k dodržování požadavků EU na dovoz.

Úvod

1

Potravinové právo, jak na úrovni Unie, tak na úrovni členských států, si klade za cíl za každých okolností vysokou úroveň ochrany lidského života a zdraví a efektivní fungování vnitřního trhu. Za tímto účelem byly v nařízení o obecném potravinovém právu stanoveny určité obecné zásady a požadavky, které platí jak na úrovni Unie, tak na vnitrostátní úrovni, např. zásada analýzy rizika, primární odpovědnost soukromých provozovatelů, požadavek, aby dovážené potraviny a krmivo splňovaly všechny požadavky práva EU, sledovatelnost a požadavek, aby na unijní trh mohly být uváděny pouze bezpečné potraviny a krmivo82.

11

Provozovatelé potravinářského podniku včetně dovozců jsou podle právních předpisů v rámci všeobecného potravinového práva povinni zajistit, aby potraviny uváděné na unijní trh byly bez ohledu na svůj původ bezpečné a splňovaly všechny požadavky potravinového práva stanovené jak na úrovni Unie, tak na vnitrostátní úrovni83.

13

Podle zásady analýzy rizika na základě hodnocení rizika provedeného úřadem EFSA (poskytování vědeckého poradenství) je věcí osob, které provádějí hodnocení rizika na úrovni EU / na vnitrostátní úrovni84 (v závislosti na tom, zda je dotčená oblast harmonizována či nikoli), aby přijaly vhodná opatření včetně opatření týkajících se bezpečnosti potravin, například schválit určité potraviny a za jakých podmínek, nebo je zakázat).

Tato opatření berou v úvahu výsledky hodnocení rizika (a na úrovni EU zejména stanoviska úřadu EFSA), jakož i další oprávněné faktory85 a zásadu předběžné opatrnosti, pokud jsou splněny použitelné podmínky.

Připomínky

23

Při kontrole účelnosti obecného potravinového práva bylo mimo jiné zjištěno, že současná úroveň bezpečnosti potravin je příznivější než před rokem 2002. Vědecký základ opatření EU se výrazně zlepšil. Nebyly zjištěny žádné systémové nedůslednosti v uplatňování zásady analýzy rizika na úrovni EU. Model potravinového práva EU inspiroval třetí země při vývoji jejich národního právního rámce a přispěl k uznání problematiky bezpečnosti výrobků z EU ve světě. Rovněž lze hovořit o vysokém stupni harmonizace potravinového práva EU, který přispěl k efektivnímu fungování vnitřního trhu.

Rámeček 1 – Zásada předběžné opatrnosti podle obecného potravinového práva

Podle zásady předběžné opatrnosti osoby, které provádějí hodnocení rizika na úrovni Unie (ale také na vnitrostátní úrovni), mohou přijmout předběžná opatření v rámci řízení rizika v situaci, kdy jsou po zhodnocení dostupných informací zjištěny možné škodlivé účinky na zdraví, avšak přetrvává vědecká nejistota.

Uplatnění zásady předběžné opatrnosti vyžaduje vědecké hodnocení, jakož i hodnocení a vyvažování existujících rizik, tj. posouzení, zda potenciální zjištěná rizika překračují práh toho, co je přijatelné pro společnost, jakož i důsledky nepřijetí žádných opatření osobami, které provádějí hodnocení rizika na úrovni EU / na vnitrostátní úrovni. Uplatnění zásady předběžné opatrnosti je tedy zvláštním nástrojem řízení rizika.

28

Podle zjištění kontroly účelnosti volily osoby, které provádějí hodnocení rizika na úrovni Unie, uplatnění zásady předběžné opatrnosti ve velmi ojedinělých případech. Nebyly zjištěny žádné důkazy o konkrétních negativních dopadech kteréhokoli z těchto opatření na inovace a obchod.

V uplynulých letech a v souvislosti s politicky citlivými otázkami zúčastněné strany a zejména určité nevládní organizace, jakož i určité členské státy, vyzývaly v souladu se zásadou předběžné opatrnosti k úplnému zákazu, zejména pokud jde o endokrinní disruptory, přípravky na ochranu rostlin nebo geneticky modifikované organismy. Tyto výzvy však nesplňují dvě podmínky pro uplatňování zásady předběžné opatrnosti. Zdá se tedy, že se tyto požadavky týkají výzev k zohlednění jiných oprávněných faktorů, nikoli uplatňování zásady předběžné opatrnosti.

Rámeček 2 – Rozdíl mezi nebezpečím a rizikem

Dovážené výrobky budou podrobeny hodnocení rizika, které musí prokázat, že potraviny jsou bezpečné pro spotřebitele, a až poté bude možné tyto látky v dovážených výrobcích tolerovat. Kromě toho se musí dodržovat zákonné limity (maximální limity reziduí).

30

Komise i nadále zajišťuje, aby všechny potraviny prodávané v EU splňovaly tytéž bezpečnostní normy bez ohledu na svůj původ: na trhu EU existuje pouze jeden soubor maximálních limitů reziduí pro všechny výrobky bez ohledu na jejich původ. Pokud v EU některá látka není schválena z jiných důvodů než z důvodů veřejného zdraví (např. z důvodů ochrany životního prostředí), mohou být v opodstatněných případech zavedeny přípustné odchylky pro dovoz, ale pouze za předpokladu, že je to v plném rozsahu podloženo údaji a že je látka bezpečná pro spotřebitele.

33

Kontrola účelnosti dále zjistila, že rozdělení odpovědnosti mezi soukromý sektor a orgány veřejné kontroly rovněž přispělo k úsporám z důvodu vyšší efektivity. Soukromý sektor v prvé řadě odpovídá za dodržování potravinového práva a za provádění „vlastních kontrol“. Orgány veřejné kontroly odpovídají za provádění úředních kontrol. Toto rozdělení umožnilo orgánům veřejné kontroly vypracovat lépe harmonizovaný a zacílený přístup k úředním kontrolám založený na riziku, s přihlédnutím ke kontrolám soukromého sektoru za předpokladu, že jsou spolehlivé.

34

Kontrola účelnosti obecného potravinového práva ukázala, že rozdíly mezi členskými státy nejsou systémové, ale projevují se spíše případ od případu. Komise usiluje o zmírnění těchto rozdílů mezi členskými státy jednáními v rámci pracovních skupin složených ze zástupců členských států, prostřednictvím činnosti auditních a inspekčních útvarů GŘ SANTE a v neposlední řadě vydáním/aktualizací obecných pokynů, pokud to připadá v úvahu.

35

Text Codexu týkající se bezpečnosti potravin se používá jako odkazy v Dohodě o uplatňování sanitárních a fytosanitárních opatření Světové obchodní organizace, nebrání však členům Světové obchodní organizace přijímat odlišné normy, je-li to vědecky opodstatněné.

40

V letech po roce 2002, kdy bylo zavedeno obecné potravinové právo, došlo v oblasti potravinového práva k velké míře harmonizace86.

Obdobně částečně harmonizovaných zůstává v oblasti potravinového práva poměrně málo oblastí87. Vzhledem k tomu, že v této oblasti chybí úplná harmonizace, analýza rizika se provádí na vnitrostátní úrovni. Přestože úroveň ochrany není v těchto případech ohrožena, jelikož jakékoli vnitrostátní opatření musí prosazovat vysokou úroveň ochrany lidského života a zdraví a musí být přijato na základě zásady analýzy rizika, podle obecného potravinového práva může mít přijetí takových vnitrostátních opatření za následek rozdíly, které mohou mít negativní dopad na vnitřní trh88. Tento dopad se v současné době posuzuje podrobněji v rámci řady odvětvových hodnocení.

41

Komise si klade za cíl zajistit bezpečnost, aniž by vytvářela zbytečnou zátěž nebo současný stav zbytečně komplikovala, a rovněž plně zajistit bezpečnost konečného použití látek. Nepovažuje za nutné provádět průřezové hodnocení rizika.

42

Viz odpověď Komise na odstavec 40.

Podle kontroly účelnosti se vědecká kapacita úřadu EFSA postupně zvýšila. To celkově vyhovělo zvýšené poptávce po vědeckém poradenství. Úřad EFSA postupně snížil počet nevyřízených záležitostí a činí tak i nadále tím, že přijímá vhodná opatření. Komise kromě toho v nedávné době přijala legislativní návrh, který mimo jiné řeší dlouhodobou udržitelnost hodnocení rizika ze strany EU v potravinovém řetězci89.

43

Podle kontroly účelnosti obecného potravinového práva bylo vnitrostátní potravinové právo převážně přijato na základě analýzy rizika. Pokud tomu tak nebylo, podle konzultovaných příslušných orgánů členských států to lze připsat výzvám, jimž tyto orgány čelí při uplatňování zásady analýzy rizika, jako například omezeným dostupným zdrojům. Intenzita těchto výzev se liší případ od případu. Existují také určité důkazy, že v případech, ve kterých nebyla vnitrostátní opatření přijata na základě analýzy rizika, byla následně pozměněna nebo zrušena90.

44

Rámec, v němž členský stát působí – nařízení (ES) č. 882/2004 – zakotvuje koncepci kontrol založených na riziku oproti testování všech regulovaných látek.

45

Kontrola účelnosti odhalila nedostatek, pokud jde o dlouhodobou udržitelnost. Úřad EFSA pracuje na školení k budování kapacit a Komise rovněž podporuje školení v oblasti hodnocení rizika prostřednictvím iniciativy „Zlepšení školení pro zvýšení bezpečnosti potravin“.

48

Viz odpověď Komise na odstavec 41.

49

Všechny skupiny látek budou skutečně předmětem úředních kontrol. V době prosazování je však důležité uplatnit přístup založený na riziku, který může vést k odlišné hloubce a četnosti kontrol u různých skupin látek.

50

V omezeném množství částečně harmonizovaných oblastí musí být případná přijatá vnitrostátní opatření založena na zásadě analýzy rizika a musí prosazovat vysokou úroveň ochrany veřejného zdraví. Komise souhlasí s Evropským účetním dvorem, že členské státy by neměly ze svých kontrol vylučovat regulované výrobky.

53

Podle článku 6 obecného potravinového práva musí být vnitrostátní potravinové právo založeno na zásadě analýzy rizika; bezpečnost potravin tudíž není ohrožena.

56

Vzhledem k tomu, že nebyly provedeny žádné audity regulovaných složek potravin, Komise neměla příležitost předložit členským státům (případná) doporučení. Komise však provedla v roce 2015 a 2016 řadu zjišťovacích misí týkajících se potravinářských přídatných látek a kouřových aromat. Z povahy zjišťovacích misí vyplývá, že neobsahují žádná doporučení. Výsledky těchto misí byly promítnuty do souhrnné zprávy, která byla zveřejněna v roce 2017. Tato zpráva obsahovala podrobný popis řady opatření, jež Komise přijala v návaznosti na výsledky misí, a zdůraznila příležitosti ke zlepšení, pokud jde o provádění úředních kontrol členskými státy. V roce 2018 Komise navíc zahájila sérii auditů v šesti členských státech, v jejichž rámci vyhodnotila jejich systém úředních kontrol týkající se látek zlepšujících vlastnosti potravin (potravinářských přídatných látek, (kouřových) aromat a některých složek potravin s aromatickými vlastnostmi); zprávy o těchto auditech obsahují doporučení členským státům.

58

Celkově existují dostatečné důkazy o tom, že potraviny živočišného původu mají obecně větší potenciál představovat riziko pro veřejné zdraví a zdraví zvířat (především z mikrobiologického hlediska) než potraviny rostlinného původu.

60

Příslušné orgány v členských státech provádějí na vhodném místě včetně místa vstupu zboží do Unie pravidelné úřední kontroly potravin jiného než živočišného původu dovážených do Unie, a to na základě vnitrostátních plánů kontrol z hlediska potenciálního rizika, a tyto kontroly se musejí vztahovat na všechny aspekty právních předpisů týkajících se potravin (srov. čl. 15 odst. 1 a odst. 2 nařízení (ES) č. 882/2004).

66

Opatření přijatá členskými státy, tj. odmítnutí zásilky a účtování laboratorních nákladů (plus s tím spojené zpoždění vstupu), nejsou „zdarma“ a mají odrazující účinek nebo působí de facto jako pokuta. Mohou mít také své potenciální smluvní důsledky ve vztahu mezi dotčenými provozovateli.

Závěry a doporučení

72

Komise bere na vědomí, že některá právní ustanovení prozatím nejsou provedena (maximální limity obsahu vitamínů a minerálních látek v doplňcích) a některé vědecké metodiky, jako je posuzování kumulativní expozice, nejsou vzhledem ke své vědecké složitosti prozatím dostupné. Jak stanoví čl. 14 odst. 9 obecného potravinového práva, neexistují-li žádné zvláštní předpisy Unie, považuje se potravina za bezpečnou, je-li v souladu se zvláštními normami vnitrostátního potravinového práva členského státu, na jehož území je uvedena na trh, s přihlédnutím k ustanovením Smlouvy týkajícím se volného pohybu zboží. V oblastech, ve kterých provádění není doposud dokončeno, není úroveň ochrany před chemickými nebezpečími ohrožena.

Komise souhlasí s tím, že se nahromadily nevyřízené záležitosti, zejména v oblasti regulovaných složek potravin. V současné době se Program pro účelnost a účinnost právních předpisů (REFIT) provádí u předpisů týkajících se pesticidů a nedávno přijatý legislativní návrh Komise, kterým se mění obecné potravinové právo, řeší mimo jiné dlouhodobou udržitelnost hodnocení rizika ze strany EU v potravinovém řetězci a v konkrétnější rovině vědeckou kapacitu úřadu EFSA91.

73

Při kontrole účelnosti bylo zjištěno, že rozdělení odpovědnosti mezi soukromý sektor a orgány veřejné kontroly rovněž přispělo k úsporám z důvodu vyšší efektivity. Soukromý sektor v prvé řadě odpovídá za dodržování potravinového práva a za provádění „vlastních kontrol“. Orgány veřejné kontroly odpovídají za provádění úředních kontrol. Toto rozdělení umožnilo orgánům veřejné kontroly vypracovat lépe harmonizovaný a zacílený přístup k úředním kontrolám založený na riziku, s přihlédnutím ke kontrolám soukromého sektoru za předpokladu, že jsou spolehlivé.

Doporučení 1 – Přezkoumat legislativu a zlepšit doplňkovost mezi soukromými a veřejnými kontrolními systémy
  1. Komise toto doporučení přijímá.
  2. Komise je pevně odhodlána neustále vyhodnocovat právo Unie s cílem určit oblasti zlepšení prostřednictvím svého programu REFIT. V současné době se v oblasti potravinového práva provádí řada odvětvových hodnocení nebo jsou tato hodnocení plánována v blízké budoucnosti.

    Komise v nedávné době přijala legislativní návrh, jímž se mění obecné potravinové právo a dalších osm odvětvových aktů, které řeší mimo jiné dlouhodobou udržitelnost hodnocení rizika ze strany EU v potravinovém řetězci a v konkrétnější rovině vědeckou kapacitu úřadu EFSA92.

    Komise má za to, že v oblastech, ve kterých provádění není doposud dokončeno, není úroveň ochrany před chemickými nebezpečími ohrožena.

  3. Komise toto doporučení přijímá.

Komise konstatuje, že nové nařízení o úředních kontrolách (nařízení (EU) 2017/625), které je použitelné od 14. prosince 2019, stanoví v čl. 9 odst. 1 písm. d), že příslušné orgány provádějí úřední kontroly s přihlédnutím i k soukromým systémům záruky kvality apod., je-li to vhodné.

Komise bude – v rámci svého mandátu – usilovat o to, aby podporovala příslušné orgány členských států při provádění této právní úpravy. Současná práce na přípravě terciárních právních předpisů zohledňuje potřeby vyjádřené v nařízení a zejména doplňkovost odpovědnosti orgánů členských států a soukromého sektoru.

Doporučení 2 – Udržovat tutéž míru prokazování kvality jak u potravin vyrobených v EU, tak u potravin dovážených

Komise toto doporučení přijímá.

V oblasti reziduí pesticidů nařízení EU o maximálních limitech reziduí stanoví stejnou úroveň ochrany spotřebitelů u všech potravin bez ohledu na jejich původ, jelikož existuje pouze jeden soubor maximálních limitů reziduí pro všechny výrobky. V současné době probíhá hodnocení týkající se těchto právních předpisů v rámci programu REFIT. V roce 2019 bude vypracována zpráva pro Evropský parlament a Radu týkající se pesticidů a jejich reziduí. V obecnější rovině rámec EU i nadále zajistí stejnou míru prokazování kvality u potravin produkovaných v EU i u dovážených potravin přísným dodržováním již stanovených právních požadavků.

76

Komise má od roku 2005 zavedené systematické postupy pro opatření navazující na auditní doporučení a v případě, že nedodržování předpisů EU trvá, lze uplatnit další donucovací opatření.

Komise pracuje na tom, aby zlepšila své postupy sledování a prosazování všech právních předpisů týkajících se potravin a zdraví, které se budou vztahovat na opatření navazující na doporučení vyplývající z auditů Komise.

Doporučení 3 – Napomáhat důslednému uplatňování potravinového práva EU
  1. Komise toto doporučení přijímá a zváží případné vypracování takových pokynů.
  2. Komise toto doporučení přijímá.

Komise již posílila své využívání stávajících auditních činností a návazných činností jako prostředku k podnícení třetích zemí k dodržování požadavků EU na dovoz.

Pojmy a zkratky

ADI: Přijatelný denní příjem (Acceptable Daily Intake)

ARfD: Akutní referenční dávka (Acute Reference Dose)

EFSA: Evropský úřad pro bezpečnost potravin

EMA: Evropská agentura pro léčivé přípravky

Endokrinní disruptory: Chemické látky, které mohou při určitých dávkách narušit endokrinní systémy (tj. žlázy a hormony, které tyto žlázy produkují). Toto narušení může způsobit rakovinné nádory, vrozené vady a další poruchy vývoje.

FAO: Organizace OSN pro výživu a zemědělství (Food and Agriculture Organisation of the United Nations)

FDA: Americký Úřad pro potraviny a léčiva (Food and Drug Administration)

GATT: Všeobecná dohoda o clech a obchodu (General Agreement on Tariffs and Trade)

GŘ SANTE: Generální ředitelství pro zdraví a bezpečnost potravin

HACCP: Analýza rizik a kritické kontrolní body (Hazard Analysis and Critical Control Points)

Hodnocení rizika: Vědecky podložený proces skládající se ze čtyř fází: identifikace nebezpečí, popisu nebezpečí, odhadu expozice a charakterizace rizika.

Kodex: Codex Alimentarius neboli potravinový kodex je sbírkou norem, pokynů a kodexů zásad přijatých Komisí pro Codex Alimentarius. Komise pro Codex Alimentarius je ústřední částí společného programu FAO a WHO, který se týká potravinových norem, a zřídily ji FAO a WHO, aby chránila zdraví spotřebitelů a podporovala spravedlivé postupy v obchodě s potravinami.

MRL: Maximální limit reziduí (maximum residue level)

Přípustná odchylka pro dovoz: Znamená MLR stanovený pro dovezené produkty, aby bylo vyhověno potřebám mezinárodního obchodu:

  • pokud použití účinné látky v přípravku na ochranu rostlin není na daném produktu ve Společenství povoleno z důvodů jiných, než jsou důvody veřejného zdraví pro konkrétní produkt nebo konkrétní použití, nebo
  • je vhodný jiný limit, protože stávající MLR ve Společenství byl stanoven z důvodů jiných, než jsou důvody veřejného zdraví pro konkrétní produkt nebo konkrétní použití.

Regulovaná složka potravin: Regulované složky potravin jsou složky potravin, které v současné době vyžadují registraci. Patří sem chemické látky, které se používají jako potravinářské přídatné látky, aromata, kouřová aromata a zdroje vitamínů a minerálů přidávaných do potravin.

Rostlinné látky: Rostlinné látky vyráběné z rostlin, řas, hub nebo lišejníků se na trhu EU staly široce dostupnými v podobě doplňků stravy. Jako příklady lze uvést jinan dvoulaločný, česnek nebo ženšen. Tyto výrobky se obvykle označují jako přírodní potraviny. Lze je koupit v lékárnách ve volném prodeji, v supermarketech, specializovaných obchodech a přes internet.

Řízení rizika: Proces odlišný od hodnocení rizika, při němž se zvažují strategické alternativy a současně se vedou konzultace se zúčastněnými osobami, bere se v úvahu hodnocení rizika a další oprávněné faktory a v případě potřeby se volí vhodná preventivní a kontrolní opatření.

Sdělování o riziku: Interaktivní výměna informací a stanovisek v průběhu celého procesu analýzy rizika, které se týkají nebezpečí a rizik, faktorů souvisejících s rizikem a vnímáním rizika, mezi těmi, kdo provádějí hodnocení a řízení rizika, mezi spotřebiteli, potravinářskými a krmivářskými podniky, akademickou obcí a dalšími zúčastněnými osobami; tato výměna zahrnuje rovněž vysvětlení výsledků hodnocení rizika a důvodů pro rozhodnutí v rámci řízení rizika.

Systém včasné výměny informací pro potraviny a krmiva (Rapid Alert System for Food and Feed – RASFF): Systém včasné výměny informací pro potraviny a krmiva umožňuje orgánům členských států pro kontrolu potravin a krmiv (orgány bezpečnosti potravin členských států EU‑28, Komise, EFSA, Kontrolní úřad ESVO, Norsko, Lichtenštejnsko, Island a Švýcarsko) sdílet informace o opatřeních přijatých v reakci na vážná rizika zjištěná v souvislosti s potravinami a krmivy. Jedná se o nepřetržitou službu, která umožňuje kolektivně a efektivně zasílat a přijímat naléhavá upozornění a odpovídat na ně.

WHO: Světová zdravotnická organizace

WTO: Světová obchodní organizace

Poznámky na konci textu

1 Provozovatelé jsou především odpovědní za a) zajištění dodržování požadavků plynoucích z vnitrostátního a unijního potravinového práva (včetně, avšak nikoli výlučně požadavků na bezpečnost potravin), které se týkají jejich činnosti v podnicích, které řídí, a b) provádění vlastních kontrol za tímto účelem. Jedná se klíčový prvek v prevenci potravinových krizí, zejména pokud jde o bezpečnost potravin, neboť se jím zavádí více kontrolních bodů v celém potravinovém řetězci.

2 Celosvětový obchod se řídí pravidly WTO. Členy WTO jsou jak EU, tak jednotlivé její členské státy.

3 Článek 5 nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 178/2002 ze dne 28. ledna 2002, kterým se stanoví obecné zásady a požadavky potravinového práva, zřizuje se Evropský úřad pro bezpečnost potravin a stanoví postupy týkající se bezpečnosti potravin (Úř. věst. L 31, 1.2.2002, s. 1) (nařízení o obecném potravinovém právu).

4 Evropská Komise, Food safety - EU budget for the future (Bezpečnost potravin – rozpočet EU pro budoucnost), 7. červen 2018 (https://ec.europa.eu/food/sites/food/files/future_budget_factsheet_en.pdf).

5 Světová zdravotnická organizace, WHO estimates of the global burden of foodborne diseases: Foodborne Diseases Burden Epidemiology Reference Group 2007–2015 (Odhady WHO týkající se globální zátěže způsobené nemocemi přenášenými potravou: epidemiologická referenční skupina pro zátěž způsobenou nemocemi přenášenými potravou 2007–2015),

6 Čl. 3 odst. 14 nařízení (ES) č. 178/2002 definuje „nebezpečí“ jako biologické, chemické nebo fyzikální činitele v potravinách nebo krmivech nebo stav potravin nebo krmiv, které mohou mít nepříznivý účinek na lidské zdraví.

7 Fyzikálními nebezpečími jsou předměty v potravinách, které mohou při pozření způsobit zranění. Obvykle jsou důsledkem nakládání s potravinami, které není bezpečné, nebo náhodné kontaminace.

8 Biologickými nebezpečími jsou zárodky, které mohou u lidí vyvolat onemocnění. Patří sem paraziti, viry a bakterie. Hlavním nástrojem prevence biologických nebezpečí je řádné provádění HACCP (analýza rizik a kritické kontrolní body).

9 Ekologické potraviny jsou potraviny, které mají osvědčení, že byly vyrobeny metodami, jež jsou v souladu s normami ekologického zemědělství. Dodržování těchto norem neznamená, že je vyloučena přítomnost veškerých chemických nebezpečí, jako jsou kontaminující látky.

10 Třemi z nejdůležitějších předpisů, které neupravují konkrétně chemická nebezpečí, ale bezpečnost potravin celkově, jsou:

  • Smlouva o fungování Evropské unie je základem pro politiku EU v oblasti bezpečnosti potravin, neboť dává EU pravomoc vystupovat v zájmu veřejného zdraví a ochrany spotřebitele.
  • Nařízení (ES) č. 178/2002 vymezuje obecné zásady a požadavky potravinového a krmivového práva (nařízení o obecném potravinovém právu). Je tak stanoven rámec pro potravinové a krmivové právo na úrovni EU i na úrovni členských států, který upravuje všechny fáze výroby a distribuce potravin a krmiv.
  • Nařízení Evropského Parlamentu a Rady (ES) č. 882/2004 ze dne 29. dubna 2004 o úředních kontrolách za účelem ověření dodržování právních předpisů týkajících se krmiv a potravin a pravidel o zdraví zvířat a dobrých životních podmínkách zvířat (Úř. věst. L 165, 30.4.2004, s. 1.).

11 Světová zdravotnická organizace, WHO estimates of the global burden of food-borne diseases: Food-borne disease burden epidemiology reference group 2007–2015 (Odhady WHO týkající se globální zátěže způsobené nemocemi přenášenými potravou: epidemiologická referenční skupina pro zátěž způsobenou nemocemi přenášenými potravou 2007–2015), 3. 12. 2015. Jedná se o první a v současné době nejúplnější studii WHO o odhadech nemocí přenášených potravou. Obsahuje údaje o čtyřech chemických látkách (aflatoxin, kyanid v manioku, dioxin a alergeny v podzemnici olejné).

12 Jak uvedla společnost Ernst and Young ve svém externím hodnocení EFSA z roku 2012.

13 „Evropská komise pracuje na tom, aby dodávky potravin v Evropě byly nejbezpečnější ve světě a aby tytéž normy bezpečnosti potravin platily pro veškeré výrobky bez ohledu na původ.“ Citace z internetové stránky Generálního ředitelství pro zdraví a bezpečnost potravin https://ec.europa.eu/food/safety/international_affairs/trade_en. Tato zásada se odráží též ve společném výkladu článku 11 (dovážené potraviny a krmivo) a 14 (potraviny musí být bezpečné) obecného potravinového práva.

14 EFSA odpovídá za hodnocení rizik v oblasti bezpečnosti potravin, zatímco EMA odpovídá za posuzování léčivých přípravků v EU (k nimž patří i veterinární léčivé přípravky).

15 Tyto tři členské státy jsme vybrali podle následujících kritérií: 1) rovnováha mezi členskými státy s velkým objemem dovozu a členskými státy s mnohem menším objemem, 2) členské státy, které se při hodnocení chemických nebezpečí v potravinách zaměřují na různé hlavní látky, a 3) umístění hlavní agentury EU poskytující vědecké poradenství o chemických látkách v potravinách (EFSA v Parmě). Při výběru zemí jsme rovněž usilovali o zeměpisnou rovnováhu. V Itálii jsme vzhledem k jejímu regionálnímu uspořádání většinu svých kontrol soustředili do jednoho regionu (Ligurie).

16 Program pro účelnost a účinnost právních předpisů je součástí programu Komise pro zlepšování právní úpravy. Jeho cílem je, aby bylo právo EU jednoduché, odstraňovat zbytečnou zátěž a upravovat předpisy, aniž by utrpěly cíle příslušných politik.

17 SWD(2018) 38 final, „Kontrola účelnosti obecného potravinového práva (nařízení (EC) č. 178/2002)“.

18 Spiric, D. et al., Convergence on EU and USA Food safety Regulation approach, regarding foodborne outbreaks (Sbližování přístupu k bezpečnosti potravin v USA a EU s ohledem na ohniska chorob vyvolaných původcem v potravinách), 58. mezinárodní konference masného průmyslu Meat Safety and Quality: Where it goes? (Bezpečnost a kvalita masa: kam směřuje?), Procedia Food Science 5(2015) 266–269. Ve zprávě se uvádí, že potravinové právo EU je pro USA vzorem.

19 Humphrey, J., Food Safety, Private Standards Schemes and Trade: The Implications of the FDA Food Safety Modernization Act (Bezpečnost potravin, soukromé noremní režimy a obchod: důsledky pro zákon o modernizaci bezpečnosti potravin FDA), IDS Working Paper, sv. 2012 č. 403, září 2012.

20 EIOP: Text 2008-006 – European governance still technocratic? New modes of governance for food safety regulation in the European Union (Je evropská správa stále technokratická? Nové způsoby správy pro regulaci bezpečnosti potravin v Evropské unii). Robert Fischer. 2018. „Řada zemí, například Francie a Německo, které se inspirovaly Evropskou unií, zřídila nezávislé hodnoticí agentury a převzala zásadu organizačního oddělení hodnocení rizika a řízení rizika.“

21 Assessing farmers' cost of compliance with EU legislation in the fields of environment, animal welfare and food safety (Posouzení nákladů zemědělců na plnění právních předpisů EU v oblasti životního prostředí, dobrých životních podmínek zvířat a bezpečnosti potravin), CRPA pro Evropskou komisi. AGRI 2011-EVAL-08.

22 Zejména 17. bod odůvodnění nařízení (ES) č. 178/2002 stanoví: „Je-li záměrem potravinového práva snížit nebo vyloučit zdravotní riziko nebo tomuto riziku předcházet, pak tři navzájem propojené složky analýzy rizika – hodnocení rizika, řízení rizika a sdělování o riziku – představují systematickou metodologii pro stanovení účinných, přiměřených a cílených opatření nebo jiných kroků k ochraně zdraví.“ V 19. bodě odůvodnění téhož nařízení se uvádí: „Je uznáváno, že vědecké hodnocení rizika nemůže v některých případech samo o sobě poskytnout veškeré informace, na nichž musí být založeno rozhodnutí v rámci řízení rizika, a že je zákonitě nutné vzít v úvahu další důležité faktory, zejména faktory společenské, hospodářské, tradiční, etické a environmentální, jakož i proveditelnost kontroly.“ Tyto tři složky jsou definovány v článku 3.

23 EMA byla zřízena nařízením (ES) č. 726/2004, avšak již existovala od roku 1995 na základě starších směrnic. Odpovídá za hodnocení rizik v oblasti léčivých přípravků v EU.

24 21. bod odůvodnění a článek 7 nařízení (ES) č. 178/2002.

25 Podle sdělení Komise o zásadě předběžné opatrnosti (COM(2000) 1 v konečném znění z 2. 2. 2000) by opatření přijímaná při provádění zásady předběžné opatrnosti měla být: úměrná zvolené míře ochrany, nediskriminační při svém uplatňování, v souladu s podobnými již přijatými opatřeními, založena na posouzení možných přínosů a nákladů na své provedení či neprovedení (včetně případné ekonomické analýzy nákladů a přínosů, je-li proveditelná), přezkoumatelná ve světle nových vědeckých údajů a schopná určit odpovědnost za předložení vědeckých důkazů nutných pro komplexnější vyhodnocení rizika.

26 Evropská komise – tisková zpráva – Commission adopts Communication on Precautionary Principle (Komise přijala novou zásadu předběžné opatrnosti).

27 Dohoda WTO o uplatňování sanitárních a fytosanitárních opatření vstoupila v platnost spolu se založením Světové obchodní organizace dne 1. ledna 1995. Zabývá se uplatňováním předpisů o bezpečnosti potravin a zdraví zvířat a rostlin.

28 Článek 5 Dohody o uplatňování sanitárních a fytosanitárních opatření.

29 Úplné hodnocení rizika se skládá ze čtyř fází: identifikace nebezpečí, popisu nebezpečí, odhadu expozice a charakterizace rizika.

30 Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1107/2009 ze dne 21. října 2009 o uvádění přípravků na ochranu rostlin na trh (Úř. věst. L 309, 24.11.2009, s. 1).

31 ANALYTICKÝ INDEX WTO, Dohoda o uplatňování sanitárních a fytosanitárních opatření – preambule (judikatura). Položka 1.5.2 Vztah mezi zásadou předběžné opatrnosti a Dohodou o uplatňování sanitárních a fytosanitárních opatření, leden 2018.

32 Nařízení (ES) č. 1107/2009 a nařízení (ES) č. 396/2005.

33 Souhrnná zpráva z jednání Stálého výboru pro rostliny, zvířata, potraviny a krmiva konaného v Bruselu 16. až 17. února 2017: „Členské státy upozornily na obtíže, které to může způsobit na mezinárodní úrovni (Codex Alimentarius), a na otázku odpovědnosti za taková rozhodnutí na své úrovni s ohledem na svou roli prvního hodnotitele při vyřizování žádostí o přípustnou odchylku pro dovoz“ a souhrnná správa z jednání Stálého výboru pro rostliny, zvířata, potraviny a krmiva, konaného v Bruselu 13. až 14. června 2018, bod jednání A.14.

34 Provozovatelé potravinářských a krmivářských podniků ve všech fázích výroby, zpracování a distribuce zajistí v podnicích, které řídí, aby potraviny a krmiva splňovaly požadavky potravinového práva, které se týkají jejich činnosti, a kontrolují plnění těchto požadavků.

35 Jasné rozdělení odpovědnosti mezi provozovatele potravinářských a krmivářských podniků a orgány veřejné správy v potravinovém řetězci podle výsledků kontroly účelnosti obecného potravinového práva zvyšuje efektivitu.

36 V souladu s čl. 17 odst. 1 nařízení (ES) č. 178/2002.

37 Údaje jsou založeny na zprávách EFSA.

38 Směrnice Rady 96/23/ES ze dne 29. dubna 1996 o kontrolních opatřeních u některých látek a jejich reziduí v živých zvířatech a živočišných produktech (Úř. věst. L 125, 23.5.1996, s. 10).

39 V souhrnné zprávě Interaction Between the System of Official Feed Controls and Private Assurance Schemes (Interakce mezi systémem úředních kontrol krmiva a soukromými systémy prokazování kvality) GŘ pro zdraví a bezpečnost potravin, 2016–8975, se konstatuje, že pro příslušné orgány plyne z interakce se soukromými systémy prokazování kvality řada výhod. http://ec.europa.eu/food/audits-analysis/overview_reports/

40 Health and Food Audits and Analysis Programme 2017 (Program auditů a analýz v oblasti zdraví a potravin na rok 2017). Generální ředitelství pro zdraví a bezpečnost potravin.

41 Například GŘ SANTE 2017–6072, Final report of a fact-finding mission carried out in Germany from 28 November 2017 to 6 December 2017 in order to gather information concerning synergies of official controls with food business operators' own-checks and third party certification schemes (Závěrečná zpráva z pracovní návštěvy v Německu od 28. listopadu 2017 do 6. prosince 2017 s cílem zjistit informace o synergiích mezi úředními kontrolami a vlastními kontrolami provozovatelů potravinářských podniků a certifikačními systémy třetích osob). http://ec.europa.eu/food/audits-analysis/audit_reports/ . Podobné obavy vyjádřilo během kontrolní návštěvy v souvislosti s tímto auditem i Nizozemsko.

42 Odhadovaná spotřeba = výroba v EU + dovoz – vývoz. Údaje o výrobě v EU – 734 milionů tun (zdroj: „Objem zemědělské výroby EU v roce 2013 v mil. tun“, Faostat), údaje o dovozu – téměř 93 milionů tun v roce 2016 a o vývozu – 91 milionů tun (zdroj: http://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/-/EDN-20171016-1?inheritRedirect=true).

43 Například seznam chemických látek v Codexu nemusí být vyčerpávající nebo členské země mohou stále mít pro konkrétní látku různé zákonné limity (například rozdílné MRL).

44 https://ec.europa.eu/food/safety/official_controls/legislation/imports_en

45 Zatímco 13 % výrobků spotřebovaných v EU se dováží (viz pozn. pod čarou č. 42), 26,4 % (22 345) z celkového počtu vzorků (84 657) se týkalo výrobků dovezených ze zemí mimo EU a 67 % (56 749) z celkového počtu mělo původ ve sledovaných zemích (EU, Island a Norsko). The 2016 European Union report on pesticide residues in food (Zpráva Evropské unie o reziduích pesticidů v potravinách za rok 2016), Evropský úřad pro bezpečnost potravin.

46 Pokud tyto látky například nebyly schváleny z jiných než zdravotních důvodů.

47 Například údaje o výskytu nebo údaje o spotřebě potravin.

48 Členské státy mohou v zásadě rozhodnout o přiměřené četnosti kontrol samy, ale předpisy EU mohou určit četnost pro konkrétní výrobky, například příloha IV směrnice Rady 96/23/ES stanoví „úroveň a četnost odběru vzorků“ pro živá zvířata a živočišné produkty.

49 Článek 10 nařízení (ES) č. 882/2004.

50 Předložené informace se týkají pouze tří členských států navštívených během auditu. Na úrovni EU neexistují žádné zprávy o regulovaných složkách potravin a kontaminujících látkách, které nejsou zahrnuty do směrnice 96/23/ES. Pokud jde o rezidua pesticidů a veterinární léčivé přípravky, EFSA vypracovává výroční zprávy o výsledcích testování v členských státech.

51 Tyto testy se však nevztahují na všechny aspekty chemických rizik, jako je akumulace pesticidů (viz bod 7 v příloze III).

52 Vzorek může obsahovat několik testů na různé látky.

53 Podmínky použití v nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1333/2008 ze dne 16. prosince 2008 o potravinářských přídatných látkách zabírají 314 stran (přílohy 2–4).

54 Články 54 a 55 nařízení (ES) č. 882/2004.

55 „Dovážené výrobky živočišného původu a živá zvířata představují vyšší míru rizika, neboť mohou přenášet vážná lidská onemocnění a nákazy zvířat.“ Internetová stránka GŘ SANTE: https://ec.europa.eu/food/safety/official_controls/legislation/imports/animal_en

56 Podle čl. 11 odst. 4 nařízení Evropského Parlamentu a Rady (ES) č. 854/2004 ze dne 29. dubna 2004, kterým se stanoví zvláštní pravidla pro organizaci úředních kontrol produktů živočišného původu určených k lidské spotřebě (Úř. věst. L 139, 30.4.2008, s. 206), Komise přezkoumá v příslušné třetí zemi situaci veřejného zdraví a zdraví zvířat tak, že si vyžádá a prověří dokumenty a zpravidla zemi navštíví. Pokud jde o chemická rizika, týká se tento přezkum právních předpisů třetí země v oblasti produktů živočišného původu, používání veterinárních léčivých přípravků a přípravy a používání krmiv a dále schválení programu monitorování reziduí.

57 Komise kontroluje vzorek těchto zařízení během auditů zemí mimo EU. Komise nám rovněž sdělila, že připravuje zprávu o výsledcích hodnocení zařízení, která byla schválena pro vývoz do EU v jedné zemi mimo EU.

58 Podle nařízení (ES) č. 853/2004 a článků 11 a 12 nařízení (ES) č. 854/2004 jsou orgány v zemích mimo EU odpovědné za kontrolu a zajištění toho, že zařízení splňují požadavky EU pro každou kategorii potravinářských výrobků.

59 Nařízení Komise (ES) č. 669/2009 ze dne 24. července 2009, kterým se provádí nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 882/2004, pokud jde o zesílené úřední kontroly dovozu některých krmiv a potravin jiného než živočišného původu, a kterým se mění rozhodnutí 2006/504/ES (Úř. věst. L 194, 25.7.2009, s. 11).

60 Nařízení (ES) č. 669/2009 se v současnosti týká 35 různých výrobků a 24 zemí mimo EU. Mezi nejběžnější výrobky patří ořechy, zelenina, byliny a koření. Nařízení stanoví četnost kontrol totožnosti a fyzických kontrol, včetně laboratorních zkoušek (5, 10, 20 nebo 50 %). Seznam výrobků a četnost kontrol se na základě výsledků kontrol každých šest měsíců přezkoumává.

61 Podle prováděcího nařízení Komise (EU) č. 884/2014 ze dne 13. srpna 2014, kterým se stanoví zvláštní podmínky dovozu některých krmiv a potravin z některých třetích zemí v důsledku rizika kontaminace aflatoxiny a kterým se zrušuje nařízení (ES) č. 1152/2009 (Úř. věst. L 242, 14.8.2014, s. 4), prováděcího nařízení Komise (EU) 2015/175 ze dne 5. února 2015, kterým se ukládají zvláštní podmínky použitelné na dovoz guarové gumy pocházející nebo zasílané z Indie vzhledem k rizikům kontaminace pentachlorfenolem a dioxiny (Úř. věst. L 30, 6.2.2015, s. 10), prováděcího nařízení Komise (EU) č. 885/2014 ze dne 13. srpna 2014, kterým se stanoví zvláštní podmínky pro dovoz okry a listů curry z Indie a zrušuje prováděcí nařízení (EU) č. 91/2013 (Úř. věst. L 242, 14.8.2014, s. 20), prováděcího nařízení Komise (EU) 2017/186 ze dne 2. února 2017, kterým se stanoví zvláštní podmínky použitelné pro vstup zásilek z některých třetích zemí do Unie v důsledku mikrobiologické kontaminace (Úř. věst. L 29, 3.2.2017, s. 24), stanovila EU tyto zvláštní podmínky pro některé výrobky z 12 zemí mimo EU hlavně kvůli riziku kontaminujících látek v ořeších a sušeném ovoci.

62 Kromě předpisů, na něž odkazuje rámeček 3, také rozhodnutí Komise ze dne 15. října 2002 o některých ochranných opatřeních vůči některým produktům živočišného původu určeným k výživě zvířat a dováženým z Ukrajiny (Úř. věst. L 278, 16.10.2002, s. 24), rozhodnutí Komise ze dne 8. července 2010 o mimořádných opatřeních vztahujících se na zásilky produktů akvakultury dovážených z Indie a určených k lidské spotřebě (Úř. věst. L 174, 9.7.2010, s. 51), rozhodnutí Komise ze dne 16. dubna 2010 o mimořádných opatřeních vztahujících se na zásilky produktů akvakultury dovezené z Indonésie a určené k lidské spotřebě (Úř. věst. L 97, 17.4.2010, s. 17) a rozhodnutí Komise ze dne 27. března 2002 o určitých ochranných opatřeních týkajících se drůbežího masa a určitých produktů rybolovu a akvakultury určených k lidské spotřebě a dovážených z Thajska (Úř. věst. L 84, 28.3.2002, s. 77).

63 Čl. 53 odst. 1 písm. b) nařízení (ES) č. 178/2002.

64 Například: prováděcí nařízení Komise (EU) 2015/943 ze dne 18. června 2015 o mimořádných opatřeních, kterými se pozastavuje dovoz sušených fazolí z Nigérie, a o změně přílohy I nařízení (ES) č. 669/2009 (Úř. věst. L 154, 19.6.2015, s. 8).

65 Například: prováděcí nařízení Komise (EU) 2015/175 a prováděcí nařízení Komise (EU) č. 885/2014.

66 Čl. 12 odst. 4 písm. c) nařízení (ES) č. 854/2004.

67 Prvním zařízením, které Komise vyňala ze seznamu z vlastní iniciativy, bylo jedno zařízení v Brazílii. Bylo vyňato kvůli salmonele a podvodům souvisejícím s laboratorní certifikací masa a masných výrobků vyvážených do EU.

68 https://www.efsa.europa.eu/en/topics/topic/food-additive-re-evaluations

69 Nařízení Komise (EU) č. 1129/2011, kterým se mění příloha II nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1333/2008 vytvořením seznamu potravinářských přídatných látek Unie (Úř. věst. L 295, 12.11.2011, s. 1–177).

70 Příloha II nařízení (ES) č. 1333/2008 obsahuje seznam potravinářských přídatných látek Unie schválených pro použití v potravinách jako takové a podmínky jejich použití.

71 Článek 1 nařízení (ES) č. 1332/2008.

72 14. bod odůvodnění a článek 17 nařízení (ES) č. 1332/2008.

73 Zdroj: Databáze potravinářských aromat Komise.

74 Část A seznamu EU má čtyři různé poznámky pod čarou: 1. „Hodnocení úřad teprve doplní“, 2) „Doplňující vědecké údaje musí být předloženy do 31. prosince 2012“, 3. „Doplňující vědecké údaje musí být předloženy do 30. června 2013“, 4. „Doplňující vědecké údaje musí být předloženy do 31. prosince 2013“.

75 Čl. 20 odst. 2 nařízení (ES) č. 1334/2008.

76 EFSA Journal 2012;10(5):2663, https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/j.efsa.2012.2663.

77 https://effl.lexxion.eu/article/EFFL/2013/3/241

78 Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 178/2002 ze dne 28. ledna 2002, kterým se stanoví obecné zásady a požadavky potravinového práva, zřizuje se Evropský úřad pro bezpečnost potravin a stanoví postupy týkající se bezpečnosti potravin (Úř. věst. L 31, 1.2.2002, s. 1).

79 Komise v nedávné době dokončila komplexní hodnocení politiky, které bylo založeno na důkazech a týkalo se nařízení o obecném potravinovém právu, (kontrolu účelnosti) pro celé potravinářské odvětví v rámci Programu pro účelnost a účinnost právních předpisů (REFIT); pracovní dokument útvarů Komise – Hodnocení obecného potravinového práva v rámci Programu pro účelnost a účinnost právních předpisů (REFIT) (nařízení (ES) č. 178/2002), („kontrola účelnosti“) SWD(2018) 38, 15.1.2018.

80 Návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady o transparentnosti a udržitelnosti hodnocení rizika ze strany EU v potravinovém řetězci, kterým se mění nařízení (ES) č. 178/2002 [o obecném potravinovém právu], směrnice 2001/18/ES [o záměrném uvolňování GMO do životního prostředí], nařízení (ES) č. 1829/2003 [o geneticky modifikovaných potravinách a krmivech], nařízení (ES) č. 1831/2003 [o doplňkových látkách], nařízení (ES) č. 2065/2003 [o kouřových aromatech], nařízení (ES) č. 1935/2004 [o materiálech určených pro styk s potravinami], nařízení (ES) č. 1331/2008 [o jednotném povolovacím řízení pro potravinářské přídatné látky, potravinářské enzymy a potravinářská aromata], nařízení (ES) č. 1107/2009 [o přípravcích na ochranu rostlin] a nařízení (EU) 2015/2283 [o nových potravinách], COM/2018/0179 final, ze dne 11.4.2018.

81 Návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady o transparentnosti a udržitelnosti hodnocení rizika ze strany EU v potravinovém řetězci, kterým se mění nařízení (ES) č. 178/2002 [o obecném potravinovém právu], směrnice 2001/18/ES [o záměrném uvolňování GMO do životního prostředí], nařízení (ES) č. 1829/2003 [o geneticky modifikovaných potravinách a krmivech], nařízení (ES) č. 1831/2003 [o doplňkových látkách], nařízení (ES) č. 2065/2003 [o kouřových aromatech], nařízení (ES) č. 1935/2004 [o materiálech určených pro styk s potravinami], nařízení (ES) č. 1331/2008 [o jednotném povolovacím řízení pro potravinářské přídatné látky, potravinářské enzymy a potravinářská aromata], nařízení (ES) č. 1107/2009 [o přípravcích na ochranu rostlin] a nařízení (EU) 2015/2283 [o nových potravinách], COM/2018/0179 final, ze dne 11.4.2018.

82 Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 178/2002 ze dne 28. ledna 2002, kterým se stanoví obecné zásady a požadavky potravinového práva, zřizuje se Evropský úřad pro bezpečnost potravin a stanoví postupy týkající se bezpečnosti potravin (Úř. věst. L 31, 1.2.2002, s. 1) (nařízení o obecném potravinovém právu).

83 Článek 14 a čl. 17 odst. 1 nařízení o všeobecném potravinovém právu.

84 Osobami, které provádějí hodnocení rizika, je především Komise za asistence zástupců členských států ve Stálém výboru pro rostliny, zvířata, potraviny a krmiva a v závislosti na použitelných postupech Rada a Evropský parlament. Útvarem Komise, který za řízení rizik v oblasti potravin zodpovídá, pokud jde o Komisi, je Generální ředitelství pro zdraví a bezpečnost potravin (GŘ SANTE).

85 Obecné potravinové právo stanoví demonstrativní seznam oprávněných faktorů v 19. bodě odůvodnění, např. společenské, hospodářské, tradiční, etické a environmentální faktory, jakož i proveditelnost kontroly. Uplatňování oprávněných faktorů v rozhodovacím procesu EU není statické; přesný rozsah faktorů a váhy, které jim jsou přiřazeny, se liší případ od případu v závislosti na dotčeném předmětu a opatření.

86 Pracovní dokument útvarů Komise, „Hodnocení REFIT obecného potravinového práva (nařízení (ES) č. 178/2002)“, SWD(2018) 38 final, ze dne 15.1.2018, („Kontrola účelnosti“), na s. 89.

87 Jako například v oblasti materiálů určených pro styk s potravinami kromě plastů, doplňků stravy a potravin s přidanými vitamíny a minerály, pokud jde o stanovení maximálních obsahů látek, jakož i absence úplného provedení na úrovni EU ve vztahu ke zdravotním a výživovým tvrzením, pokud jde o rostlinné látky.

88 Pracovní dokument útvarů Komise, „Hodnocení REFIT obecného potravinového práva (nařízení (ES) č. 178/2002)“, SWD(2018) 38 final, ze dne 15.1.2018, („Kontrola účelnosti“), na s. 89.

89 Návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady o transparentnosti a udržitelnosti hodnocení rizika ze strany EU v potravinovém řetězci, kterým se mění nařízení (ES) č. 178/2002 [o obecném potravinovém právu], směrnice 2001/18/ES [o záměrném uvolňování GMO do životního prostředí], nařízení (ES) č. 1829/2003 [o geneticky modifikovaných potravinách a krmivech], nařízení (ES) č. 1831/2003 [o doplňkových látkách], nařízení (ES) č. 2065/2003 [o kouřových aromatech], nařízení (ES) č. 1935/2004 [o materiálech určených pro styk s potravinami], nařízení (ES) č. 1331/2008 [o jednotném povolovacím řízení pro potravinářské přídatné látky, potravinářské enzymy a potravinářská aromata], nařízení (ES) č. 1107/2009 [o přípravcích na ochranu rostlin] a nařízení (EU) 2015/2283 [o nových potravinách], COM/2018/0179 final, ze dne 11.4.2018.

90 Pracovní dokument útvarů Komise, „Hodnocení REFIT obecného potravinového práva (nařízení (ES) č. 178/2002)“, SWD(2018) 38 final, ze dne 15.1.2018, („Kontrola účelnosti“), na s. 39.

91 Návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady o transparentnosti a udržitelnosti hodnocení rizika ze strany EU v potravinovém řetězci, kterým se mění nařízení (ES) č. 178/2002 [o obecném potravinovém právu], směrnice 2001/18/ES [o záměrném uvolňování GMO do životního prostředí], nařízení (ES) č. 1829/2003 [o geneticky modifikovaných potravinách a krmivech], nařízení (ES) č. 1831/2003 [o doplňkových látkách], nařízení (ES) č. 2065/2003 [o kouřových aromatech], nařízení (ES) č. 1935/2004 [o materiálech určených pro styk s potravinami], nařízení (ES) č. 1331/2008 [o jednotném povolovacím řízení pro potravinářské přídatné látky, potravinářské enzymy a potravinářská aromata], nařízení (ES) č. 1107/2009 [o přípravcích na ochranu rostlin] a nařízení (EU) 2015/2283 [o nových potravinách], COM/2018/0179 final, ze dne 11.4.2018.

92 Návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady o transparentnosti a udržitelnosti hodnocení rizika ze strany EU v potravinovém řetězci, kterým se mění nařízení (ES) č. 178/2002 [o obecném potravinovém právu], směrnice 2001/18/ES [o záměrném uvolňování GMO do životního prostředí], nařízení (ES) č. 1829/2003 [o geneticky modifikovaných potravinách a krmivech], nařízení (ES) č. 1831/2003 [o doplňkových látkách], nařízení (ES) č. 2065/2003 [o kouřových aromatech], nařízení (ES) č. 1935/2004 [o materiálech určených pro styk s potravinami], nařízení (ES) č. 1331/2008 [o jednotném povolovacím řízení pro potravinářské přídatné látky, potravinářské enzymy a potravinářská aromata], nařízení (ES) č. 1107/2009 [o přípravcích na ochranu rostlin] a nařízení (EU) 2015/2283 [o nových potravinách], COM/2018/0179 final, ze dne 11.4.2018.

Činnost Datum
Přijetí memoranda o plánování auditu / zahájení auditu 29.11.2017
Oficiální zaslání návrhu zprávy Komisi (nebo jinému kontrolovanému subjektu) 27.9.2018
Přijetí závěrečné zprávy po řízení o sporných otázkách 14.11.2018
Obdržení odpovědí Komise (nebo jiného kontrolovaného subjektu) ve všech jazycích 6.12.2018

Auditní tým

Účetní dvůr ve svých zvláštních zprávách informuje o výsledcích auditů politik a programů EU či témat z oblasti správy a řízení zaměřených na konkrétní oblasti rozpočtu. Účetní dvůr vybírá a koncipuje tyto auditní úkoly tak, aby byl jejich dopad co nejvyšší, a zohledňuje přitom rizika pro výkonnost a zajištění souladu s předpisy, objem příslušných příjmů či výdajů, očekávaný vývoj, politické zájmy a zájem veřejnosti.

Tuto zprávu přijal senát I, jemuž předsedá člen Účetního dvora Nikolaos Milionis a který se zaměřuje na udržitelné využívání přírodních zdrojů. Audit vedl člen EÚD Janusz Wojciechowski a podporu mu poskytovali vedoucí kabinetu Kinga Wisniewská-Daneková a tajemnice kabinetu Katarzyna Radecká-Morozová, vyšší manažer Michael Bain, vedoucí úkolu Maria Eulàlia Reverté i Casasová, zástupce vedoucího úkolu Päivi Pikiová, auditoři Ioannis Papadakis, Manuel Dias Ferreira Martins a Ermira Vojkaová a asistentka Terje Teppan-Niesenová. Jazykovou podporu zajišťovali Philippe Colmant, Vesna Marnová a Michael Pyper.

Zleva doprava: Eulàlia Reverté i Casasová, Katarzyna Radecká-Morozová, Janusz Wojciechowski, Michael Bain, Päivi Pikiová, Manuel Dias Ferreira Martins.

Kontakt

EVROPSKÝ ÚČETNÍ DVŮR
12, rue Alcide De Gasperi
1615 Lucemburk
LUCEMBURSKO

Tel.: +352 4398-1
Dotazy: eca.europa.eu/cs/Pages/ContactForm.aspx
Internetová stránka: eca.europa.eu
Twitter: @EUAuditors

Mnoho doplňujících informací o Evropské unii je k dispozici na internetu.
Můžete se s nimi seznámit na portálu Europa (http://europa.eu).

Lucemburk: Úřad pro publikace Evropské unie, 2018

PDF ISBN 978-92-847-1542-8 ISSN 1977-5628 doi:10.2865/289808 QJ-AB-18-032-CS-N
HTML ISBN 978-92-847-1543-5 ISSN 1977-5628 doi:10.2865/88094 QJ-AB-18-032-CS-Q

© Evropská unie, 2018

K jakémukoli použití či reprodukci fotografií nebo jiných materiálů, které nejsou chráněny autorskými právy Evropské unie, je nutno získat povolení přímo od držitelů autorských práv.

OBRAŤTE SE NA EU

Osobně
Po celé Evropské unii se nachází stovky informačních středisek Europe Direct. Adresu nejbližšího střediska naleznete na internetové stránce: https://europa.eu/european-union/contact_cs.

Telefonicky nebo e-mailem
Europe Direct je služba, která odpoví na vaše dotazy o Evropské unii. Můžete se na ni obrátit:

  • prostřednictvím bezplatné telefonní linky: 00 800 6 7 8 9 10 11 (někteří operátoři mohou tento hovor účtovat),
  • na standardním telefonním čísle: +32 22999696 nebo
  • e-mailem prostřednictvím internetové stránky: https://europa.eu/european-union/contact_cs.

VYHLEDÁVÁNÍ INFORMACÍ O EU

On-line
Informace o Evropské unii ve všech úředních jazycích EU jsou dostupné na internetových stránkách Europa na adrese: https://europa.eu/european-union/index_cs.

Publikace EU
Publikace EU, ať už bezplatné, nebo placené, si můžete stáhnout nebo objednat prostřednictvím internetových stránek EU Bookshop na adrese: https://publications.europa.eu/cs/publications. Chcete-li obdržet více než jeden výtisk bezplatných publikací, obraťte se na službu Europe Direct nebo na místní informační střediska (viz https://europa.eu/european-union/contact_cs).

Právo EU a související dokumenty
Právní informace EU včetně všech právních předpisů EU od roku 1951 ve všech úředních jazykových verzích jsou dostupné na stránkách EUR-Lex na adrese: http://eur-lex.europa.eu/homepage.html?locale=cs.

Veřejně přístupná data od EU
Portál veřejně přístupných dat EU (http://data.europa.eu/euodp) umožňuje přístup k datovým souborům z EU. Data lze bezplatně stahovat a opakovaně použít pro komerční i nekomerční účely.