Skupaj za pravice
Strategija za pravice oseb z invalidnostjo
V EU živi približno 87 milijonov ljudi z neko obliko invalidnosti.
Kljub napredku na nekaterih področjih se osebe z invalidnostjo še vedno soočajo z znatnimi ovirami pri dostopu do zdravstva, izobraževanja, zaposlitve, prostočasnih dejavnosti in sodelovanja v političnem življenju.
Kampanja Skupaj za pravice spodbuja pristno Unijo enakosti, kjer vse osebe z invalidnostjo uživajo svoje pravice in živijo kot enakopravni člani skupnosti.
Naš cilj je izboljšati kakovost življenja oseb z invalidnostjo v EU in izven nje. Zagotoviti jim moramo izpolnjevanje njihovih pravic, ki so pomemben steber v procesu na poti proti Uniji enakosti.
28.4% oseb z invalidnostjo je izpostavljenih tveganju za revščino in socialno izključenost v primerjavi z
18.4% oseb brez invalidnosti
4-krat več
oseb z invalidnostjo ima neizpolnjene zdravstvene potrebe v primerjavi z osebami brez invalidnosti.
Strategija bo pomagala premostiti te in druge vrzeli.
Kaj počne EU, da bi pomagala osebam z invalidnostjo?
Marca 2021 je Evropska komisija objavila strategijo za pravice oseb z invalidnostjo od 2021 do 2030. Njen cilj je vsem osebam z invalidnostjo zagotoviti, da:
- v celoti izkoristijo svoje človekove pravice;
- imajo enake priložnosti in dostop do sodelovanja v družbi in gospodarstvu;
- se lahko odločijo, kje, kako in s kom živijo;
- se lahko prosto gibajo v EU;
- niso več žrtve diskriminacije.
Ta strategija bo v življenja oseb z invalidnostjo prinesla pozitivne spremembe, na primer:
- predlog za evropsko kartico ugodnosti za invalide za vse države v EU do konca leta 2023. Kartica bo olajšala prosto gibanje oseb z invalidnostjo, zaradi česar bodo lahko lažje dostopale do storitev kjer koli v Evropi;
- Oblikovanje evropskega informacijskega centra za dostopnost (AccessibleEU), ki bo evropskim državam omogočal sodelovanje pri zagotavljanju večje dostopnosti za osebe z invalidnostjo.
Ta strategija je okvir EU za dejanja, ki bodo pomagala ustvariti bolj enakopravno družbo. Vsebuje konkretna dejanja z namenom zagotavljanja, da lahko osebe z invalidnostjo zahtevajo svoje pravice. Evropska komisija tega ne more doseči sama, temveč potrebuje predanost vseh držav in podporo vseh nas. Najpomembneje pa je, da bo do spremembe prišlo le, če vključimo tiste, ki so neposredno prizadeti, tj, osebe z invalidnostjo.
EU in vse njene države članice so podpisale Konvencijo Združenih narodov o pravicah invalidov. To pomeni, da mora vsaka država EU zaščititi pravice oseb z invalidnostjo.
S skupnimi močmi si moramo prizadevati, da bodo osebe z invalidnostjo imele enake pravice in priložnosti.
O kampanji
Pobuda Skupaj za pravice je bila razvita na podlagi posvetovanj z odvetniki evropskimi invalidskimi organizacijami in njihovimi člani.
Kampanja bo marca 2023 predstavljena na spletu v partnerstvu s 27 državljani (»Prvaki«) s cele Evrope, ki živijo z različnimi invalidnostmi.
Kampanja je organizirana okoli šestih tem, ki naslavljajo ločena vprašanja, povezana s pravicami oseb z invalidnostjo.
- Skupaj za pravice – predstavitev kampanje
- Skupaj za vključujočo kulturo, prosti čas in šport
- Skupaj za vključujoče izobraževanje in možnosti za delo
- Skupaj za samostojno življenje
- Skupaj za udeležbo – o pravici voliti in biti voljen
- Skupaj za dostopnost – v virtualnem ali fizičnem svetu
Pridružite se nam!
Vaša sodelovanje in podpora sta ključnega pomena. Opozorite lahko na obstoječe ovire za osebe z invalidnostjo in jih pomagate odpraviti. Upamo, da se nam boste pridružili pri zagovarjanju pravic oseb z invalidnostjo, tako da boste spletno mesto kampanje dodali med zaznamke, se vpisali na naš poštni seznam, da boste prejemali najnovejše novice o kampanji, ter na družbenih omrežjih dajali v skupno rabo in komentirali vsebino naših nacionalnih Prvakov. Pridružite se nam in pomagajte odkleniti potencial vseh državljanov EU!
Spremljajte nas na družbenih omrežjih in se pridružite pogovoru s ključnikoma #EUDisabilityRights in #UnionOfEquality.