Zajedno za prava
Strategija o pravima osoba s invaliditetom
Otprilike 87 milijuna ljudi u EU-u živi s nekim oblikom invaliditeta.
Unatoč napretku u određenim područjima, osobe s invaliditetom i dalje se suočavaju s velikim preprekama u pristupu zdravstvenoj skrbi, obrazovanju, zapošljavanju, rekreativnim aktivnostima i kad je riječ o sudjelovanju u političkom životu.
Kampanjom Zajedno za prava promiče se stvarna Unija ravnopravnosti u kojoj sve osobe s invaliditetom uživaju u svojim pravima i žive kao ravnopravni članovi društva.
Naš je cilj poboljšati kvalitetu života osoba s invaliditetom u EU-u i šire. Moramo osigurati njihova prava, to je važan stup na putu prema Uniji ravnopravnosti.
28.4% osoba s invaliditetom suočava se s rizikom od siromaštva i socijalne isključenosti u usporedbi s
18.4% osoba bez invaliditeta
4 puta više
osoba s invaliditetom ima neispunjene potrebe za zdravstvenom skrbi od osoba bez invaliditeta.
Strategija će pomoći u brisanju tih i ostalih nejednakosti.
Što EU čini kako bi pomogao osobama s invaliditetom?
U ožujku 2021. Europska komisija objavila je Strategiju o pravima osoba s invaliditetom 2021. – 2030. Cilj joj je osigurati da sve osobe s invaliditeto:
- mogu upotrebljavati sva svoja ljudska prava
- imaju jednake mogućnosti i jednak pristup sudjelovanju u društvu i gospodarstvu
- mogu odlučiti gdje, kako i s kim žive
- mogu se slobodno kretati u EU-u
- više ne budu žrtve diskriminacije.
Strategija će rezultirati pozitivnim promjenama u životima osoba s invaliditetom, na primjer:
- prijedlogom europske iskaznice za osobe s invaliditetom za sve zemlje EU-a do kraja 2023. Kartica će olakšati slobodno kretanje osoba s invaliditetom, čime će im se olakšati pristup uslugama neovisno o tome gdje se u EU-u nalaze.
- Uspostavom Europskog centra za resurs (AccessibleEU), čime će se europskim zemljama omogućiti suradnja kako bi stvari učinile još dostupnijima osobama s invaliditetom.
Strategija je okvir EU-a za djelovanje radi stvaranja ravnopravnijeg društva. Sadržava konkretne mjere kako bi se osiguralo da osobe s invaliditetom mogu ostvarivati svoja prava. Europska komisija to ne može postići sama, već su za ostvarenje mjera potrebni zalaganje svih zemalja i podrška svih nas. Važno je ne ispustiti iz vida činjenicu da će do promjene doći samo ako uključimo one na koje promjena izravno utječe, tj. osobe s invaliditetom.
EU i sve njegove države članice potpisali su Konvenciju Ujedinjenih naroda o pravima osoba s invaliditetom. To znači da sve zemlje EU-a moraju štititi prava osoba s invaliditetom.
Moramo surađivati kako bismo osigurali da osobe s invaliditetom uživaju jednaka prava i mogućnosti.
Kampanja
Inicijativa Zajedno za prava rezultat je savjetovanja sa zagovornicima iz europskih organizacija koje se bave invaliditetom i njihovim članovima.
Provodit će se na internetu do ožujka 2023. u partnerstvu s 27 građana („Prvaci”) iz Europe koji žive s različitim invaliditetima.
Kampanja se usredotočuje na šest tema koje progovaraju o pojedinačnim pitanjima povezanima s pravima osoba s invaliditetom.
- Zajedno za prava – uvod u kampanju
- Zajedno za uključivu kulturu, razonodu i sport
- Zajedno za uključivo obrazovanje i mogućnosti zapošljavanja
- Zajedno za neovisno življenje
- Zajedno za sudjelovanje – o pravu glasanja i pravu na biranje na izborima
- Zajedno za pristupačnost – u virtualnom ili fizičkom svijetu
Pridružite nam se!
Ključni su vaše sudjelovanje i podrška. Možete progovoriti o postojećim preprekama s kojima se suočavaju osobe s invaliditetom i pomoći u njihovu uklanjanju. Nadamo se da ćete nam se pridružiti u promoviranju i zagovaranju prava osoba s invaliditetom označavanjem internetske stranice kampanje, prijavom na naš popis za slanje poruka e-pošte da biste primali najnovije informacije o kampanji te dijeljenjem i komentiranjem sadržaja naših nacionalnih prvaka na društvenim mrežama. Pridružite nam se i pomognite u otključavanju potencijala za sve građane EU-a!
Pratite nas na društvenim mrežama i pridružite se razgovoru uz oznake #EUDisabilityRights i #UnionOfEquality.