Specialioji ataskaita
Nr.05 2018

Atsinaujinančioji energija siekiant tvarios kaimo plėtros: galimos reikšmingos sinergijos, kurios iš esmės nėra išnaudojamos

Apie ataskaitą Labai svarbu naudoti daugiau energijos, gaunamos iš atsinaujinančių šaltinių, kadangi tai leidžia sumažinti ES priklausomybę nuo iškastinio kuro ir energijos importo ir taip prisideda prie ES energijos tiekimo saugumo. Be to, atsinaujinančioji energija gali atlikti svarbų vaidmenį kaip tvaraus vystymosi veiksnys kaimo vietovėse. Atlikę auditą nustatėme, kad tarp atsinaujinančiosios energijos politikos ir tvariam vystymuisi skirtų fondų esama galimų sinergijų, tačiau kol kas jos iš esmės lieka neišnaudotos. ES atsinaujinančiosios energijos politikoje nėra pakankamai aiškiai nustatytos sąlygos, leidžiančios sėkmingai susieti atsinaujinančiąją energiją su kaimo plėtra. Kaimo plėtrai teikiamas konkretus finansavimas galėtų prisidėti siekiant ES ir nacionalinių atsinaujinančiosios energijos tikslų, tačiau valstybės narės ne visuomet teikė pirmenybę atsinaujinančiosios energijos projektams, kurie galėjo prisidėti prie tvarios kaimo plėtros.

Šis leidinys yra paskelbtas 23 kalbomis ir šiuo formatu:
PDF
PDF General Report

Santrauka

I

Atsinaujinančioji energija – tai iš atsinaujinančiųjų, neiškastinio kuro energijos išteklių, kurie atsinaujina per žmogaus gyvenimo trukmę, pagaminta energija. Atsinaujinančiosios energijos gamyba ir suvartojimas ES didėja, tačiau reikia dar labiau pasistengti, jei norima pasiekti ES atsinaujinančiosios energijos tikslus ir užtikrinti, kad iki 2020 m. 20 %, o iki 2030 m. ne mažiau kaip 27 % bendros ES suvartojamos galutinės energijos sudarytų iš atsinaujinančiųjų išteklių pagaminta energija. Siekiant sumažinti ES išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį ir užtikrinti, kad būtų laikomasi 2015 m. Paryžiaus susitarimo dėl klimato kaitos, labai svarbu ES naudoti daugiau atsinaujinančiosios energijos. Naudojant daugiau atsinaujinančiosios energijos, taip pat galima sumažinti ES priklausomybę nuo iškastinio kuro ir energijos importo ir taip prisidėti prie ES energijos tiekimo saugumo. Galioja keletas ES ir nacionalinių finansavimo programų, kuriomis siekiama skatinti atsinaujinančiosios energijos gamybą ir naudojimą; vienas iš ES finansavimo šaltinių yra Europos žemės ūkio fondas kaimo plėtrai (EŽŪFKP).

II

Audito metu nagrinėjome ryšį tarp atsinaujinančiosios energijos ir kaimo plėtros. Nagrinėjome visą ES atsinaujinančiosios energijos politikos pagrindą ir kaip į jį integruoti konkretūs kaimo plėtros aspektai. Vertinome, ar sistema, kuri buvo naudojama leidžiant kaimo plėtrai skirtas lėšas, buvo sukurta ir įgyvendinta taip, kad sudarytų palankesnes sąlygas atsinaujinančiosios energijos vartojimui ir tvariai kaimo plėtrai.

III

Iš savo audito darbo rezultatų darome išvadą, kad tarp atsinaujinančiosios energijos politikos ir EŽŪFKP yra galimos sinergijos, galinčios gerokai palengvinti tvarią kaimo plėtrą, tačiau kol kas jos iš esmės lieka neišnaudotos.

IV

Nors keliuose tyrimuose pateiktos rekomendacijos laikytis aktyvaus požiūrio siekiant išlaisvinti šias galimas sinergijas, mes išsiaiškinome, kad ES atsinaujinančiosios energijos politiką būtų galima aiškiau išdėstyti nustatant sėkmingo atsinaujinančiosios energijos ir kaimo plėtros susiejimo sąlygas. Mes pripažįstame, kad kai kurios naujoje atsinaujinančiosios energijos politikos pagrinde pasiūlytos priemonės galėtų šią padėtį pagerinti. Taip pat nustatėme, kad nei dabartinis ir nei siūlomas bioenergijos tvarumo pagrindas (reglamentuojantys biomasės gamybą ir naudojimą) neleidžia pakankamai apsaugoti kaimo vietovių nuo aplinkosauginių bei socialinių ir ekonominių rizikų ir maksimaliai išnaudoti jų tolesnės tvarios plėtros galimybes.

V

Kaimo plėtrai prieinamas konkretus finansavimas gali būti svarbus siekiant ES ir nacionalinių atsinaujinančiosios energijos tikslų, kurie vis dėlto turėtų tik papildyti tvarią ES kaimo vietovių plėtrą. Tačiau Komisija šiuo atžvilgiu nepateikė pakankamų paaiškinimų ar rekomendacijų arba nepaaiškino, kaip EŽŪFKP turėtų papildyti esamas ES ir nacionalines finansavimo sistemas. Todėl daugumoje aplankytų valstybių narių šie atsinaujinančiosios energijos projektai, kuriais būtų galima prisidėti prie tvarios kaimo plėtros, nebuvo įvardyti kaip prioritetiniai.

VI

Be to, Komisija neturi jokios išsamios informacijos apie EŽŪFKP išlaidas atsinaujinančiajai energijai 2007–2013 m. kaimo programavimo laikotarpiu ir apie tai, kaip šios išlaidos apskritai dera su ES išlaidomis atsinaujinančiajai energijai. Taip pat nepakanka informacijos apie tai, ko pasiekta panaudotomis lėšomis. Nepaisant tam tikrų pagerėjimų 2014–2020 m. programavimo laikotarpiu, išlieka stebėjimo sistemos trūkumų, kuriuos iš esmės lemia problemiškas programavimo procesas ir ribota pagrindinių rodiklių taikymo apimtis.

VII

Mūsų atrinkti projektai, kurių auditą atlikome, buvo susiję tiek su investicijomis, kurios buvo panaudotos tiekiant trečiosioms šalims energiją iš atsinaujinančiųjų išteklių, tiek su kitomis priemonėmis, kurios padėjo gaminti energiją projektų savininkų reikmėms. Mūsų manymu, dauguma aplankytų projektų buvo sėkmingi, nes jie turėjo teigiamą ekonominį ir aplinkosauginį poveikį kaimo plėtrai. Tačiau dėl valstybių narių atrankos procedūrų trūkumų finansavimas buvo skirtas ir tiems projektams, kurie buvo ekonomiškai naudingi projektų savininkams, tačiau darė nedidelį poveikį kaimo vietovėms.

VIII

Remdamiesi šiomis išvadomis, teikiame toliau nurodytas rekomendacijas.

  • Formuodamos savo būsimą atsinaujinančiosios energijos politiką, Komisija ir valstybės narės turėtų atsižvelgti į sąlygas ir poreikius kaimo vietovėse, visų pirma jos tai turėtų daryti rengdamos integruotus nacionalinės energetikos ir klimato planus.
  • Komisija kartu su teisėkūros institucijomis būsimą bioenergijos politikos pagrindą turėtų kurti taip, kad joje būtų nustatytos geresnės apsaugos nuo netvaraus biomasės naudojimo energijos gamybai priemonės.
  • Komisija turėtų patikslinti EŽŪFKP paramos investicijoms į atsinaujinančiąją energiją tikslą ir vaidmenį.
  • Kalbant apie EŽŪFKP paramą atsinaujinančiajai energijai, pažymėtina, kad Komisija turėtų reikalauti, kad valstybės narės savo 2019 m. metinėse įgyvendinimo ataskaitose pateiktų susijusią informaciją apie atsinaujinančiosios energijos projektų programos laimėjimus.
  • Komisija drauge su valstybėmis narėmis turėtų sugriežtinti poreikį taikyti tinkamas atrankos procedūras, kad paremtų tik gyvybingus atsinaujinančiosios energijos projektus, kurie duoda aiškią naudą tvariai kaimo plėtrai.

Įvadas

Atsinaujinančioji energija Europos Sąjungoje

01

Atsinaujinančioji energija – tai iš atsinaujinančiųjų, neiškastinio kuro energijos išteklių, kurie atsinaujina per žmogaus gyvenimo trukmę, pagaminta energija. Atsinaujinantieji energijos ištekliai apima saulės ir vėjo energiją, jūrų energiją ir hidroenergiją, geoterminę energiją ir bioenergiją1, 2. Pagrindinės atsinaujinančiosios energijos rūšys, susijusios technologijos ir tipiniai pritaikymo būdai pavaizduoti 1 diagramoje.

1 diagrama

Atsinaujinančiųjų energijos išteklių šaltiniai, technologijos ir pritaikymo būdai

Šaltinis: Europos Audito Rūmai.

02

Siekiant sumažinti ES išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį ir užtikrinti, kad būtų laikomasi 2015 m. Paryžiaus susitarimo dėl klimato kaitos, labai svarbu ES naudoti daugiau atsinaujinančiosios energijos. Naudojant daugiau atsinaujinančiosios energijos, taip pat galima sumažinti ES priklausomybę nuo iškastinio kuro ir energijos importo ir taip prisidėti prie ES energijos tiekimo saugumo.

03

2015 m. 26,7 % visos ES pagamintos pirminės energijos buvo gauta iš atsinaujinančiųjų išteklių (žr. 2 diagramą). Atsinaujinančiosios energijos gamyba padidėjo apytiksliai nuo 120 Mtne 2005 m. iki 205 Mtne 2015 m. (71 % padidėjimas), o pirminės energijos gamyba iš daugumos kitų šaltinių per tą patį laikotarpį sumažėjo absoliučiais ir santykiniais dydžiais3.

2 diagrama

Pirminės energijos gamyba ES 28 2015 m. (procentinė viso pagaminto kiekio dalis, duomenys pagrįsti tonos naftos ekvivalentu)

Pastaba. Statistinių duomenų dokumentuose biomasės ištekliams priskiriama mediena ir kitas kietasis biokuras; biodujos, skystasis biokuras ir atsinaujinančiosios (biologiškai skaidžios) atliekos.

Šaltinis: Eurostatas (nrg_100a) ir (nrg_107a) (http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Energy_production_and_imports ir http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Renewable_energy_statistics).

04

2 diagramoje taip pat parodyta, kad biomasė (įskaitant biologiškai skaidžią atliekų dalį) iš esmės yra svarbiausias atsinaujinančiosios energijos šaltinis ES – jis sudaro 63,3 % visos atsinaujinančiosios energijos gamybos. Dėl šios priežasties žemės ūkio ir miškininkystės sektoriai yra ypač svarbūs atsinaujinančiosios energijos gamybai. 2010 m. 48,5 % (80,7 Mtne) ES pagamintos atsinaujinančiosios energijos šaltinis buvo miškų biomasė, o žemės ūkyje pagaminama biomasė sudarė papildomus 10,6 % (17,6 Mtne)4.

ES atsinaujinančiosios energijos politikos pagrindas

05

Pagrindinis dabartinės ES atsinaujinančiosios energijos politikos pagrindo elementas yra Atsinaujinančiųjų išteklių energijos direktyva. Direktyva yra sudedamoji ES 2020 m. klimato kaitos ir energetikos dokumentų rinkinio5, kuriame nustatyti trys ES lygmens tikslai, kuriuos reikia pasiekti iki 2020 m., dalis. Vienas iš šių tikslų yra pasiekti, kad 20 % ES suvartojamos energijos būtų pagaminama naudojant atsinaujinančiuosius išteklius6. Direktyvoje taip pat nustatyti nacionaliniai tikslai, susiję su iš atsinaujinančiųjų išteklių pagamintos energijos, kuri turi būti suvartojama, proporcija, kuri svyruoja nuo 10 % Maltoje iki 49 % Švedijoje7. Joje taip pat nustatyta, kad 10 % visų valstybių narių transporto sektoriuje sunaudojamos energijos būtų pagaminama iš atsinaujinančiųjų išteklių.

06

Pagal Atsinaujinančiųjų išteklių energijos direktyvą reikalaujama, kad valstybės narės patvirtintų nacionalinius atsinaujinančiųjų išteklių energijos veiksmų planus (NAIEVP) ir kas dvejus metus teiktų Komisijai ataskaitas apie pažangą siekiant savo atsinaujinančiosios energijos tikslų. Naudodamasi šiomis individualiomis ataskaitomis, Komisija parengia pažangos ataskaitą, kurioje pateikiama atsinaujinančiosios energijos politikos tendencijų ES apžvalga8.

07

2014 m. Europos Taryba patvirtino naują klimato ir energetikos politikos strategiją, kurioje nustatyti iki 2030 m. siektini tikslai. Pagal šiuos tikslus iki tų metų ne mažiau kaip 27 % ES energijos turėtų būti pagaminama iš atsinaujinančiųjų išteklių9. Šiuo tikslu Komisija priėmė keletą pasiūlymų dėl teisėkūros procedūra priimamų aktų, visų pirma tai yra Komisijos 2016 m. lapkričio 30 d. priimtas dokumentų rinkinys „Švari energija visiems europiečiams“ (dar vadinamas „Žiemos dokumentų rinkiniu“). Į šį dokumentų rinkinį buvo įtrauktas pasiūlymas peržiūrėti Atsinaujinančiųjų išteklių energijos direktyvą (šioje ataskaitoje – pasiūlymas dėl AIED II)10, dėl kurio dabar vykdoma teisėkūros procedūra.

08

Komisija savo pasiūlyme dėl AIED II pasiūlė panaikinti valstybėms narėms taikomus privalomus tikslus. Tačiau ji reikalavo, kad šie tikslai nebūtų mažesni už valstybių narių 2020 m. tikslus. Savo pasiūlyme dėl Energetikos sąjungos valdymo11 ji reikalavo, kad valstybės narės parengtų integruotus nacionalinius energetikos ir klimato planus, užtikrinančius pakankamai plataus užmojo ir nuoseklias nacionalines pastangas, suderintas su ES tikslais.

09

Atsinaujinančioji energija sudaro 26,7 % ES pagaminamos energijos (žr. 2 diagramą), tačiau 2017 m. Komisijos atsinaujinančiosios energijos pažangos ataskaitoje nurodyta, kad atsinaujinančiosios energijos dalis ES, atsižvelgiant į jos suvartojimą, 2014 m. siekė tik 16 %. Taip yra todėl, kad daugiau nei pusė ES suvartojamos energijos sudarė grynasis importas (iš esmės dujos ir žalia nafta)12. Toje pačioje ataskaitoje nurodyta, kad visa ES ir dauguma valstybių narių pasieks arba viršys savo 2020 m. tikslus. Vis dėlto, remiantis prognozėmis, taip pat numatoma, kad Airija, Liuksemburgas, Nyderlandai ir Jungtinė Karalystė nepasieks savo nacionalinių tikslų13.

Atsinaujinančiosios energijos paramos sistemos

10

Siekdamos didinti atsinaujinančiosios energijos gamybą ir įgyvendinti savo nacionalinius tikslus, susijusius su atsinaujinančiąja energija, valstybės narės įgyvendino įvairias politikos priemones. Jos apima finansines paskatas, pavyzdžiui, supirkimo tarifus (ST) arba tiekimo priemokas (TP), ir priemones, pavyzdžiui, kvotų prievoles, įskaitant apyvartinius žaliuosius sertifikatus. Dažnai naudojami šių priemonių deriniai, visų pirma elektros energijos sektoriuje. Šildymo ir vėsinimo sektoriuje parama iš esmės yra pagrįsta investicinėmis dotacijomis ir mokestinėmis paskatomis14.

11

Atsinaujinančioji energija yra kompleksinis prioritetas, susijęs su daugybe ES politikos sričių. ES atsinaujinančiajai energijai paramą teikia pagal keletą finansavimo programų. Tai ir Europos regioninės plėtros fondas (ERPF) ir Europos žemės ūkio fondas kaimo plėtrai (EŽŪFKP), taip pat programa „Horizontas 2020“ ir programa LIFE15.

12

Komisija negalėjo pateikti naujausios išsamios informacijos apie bendrą finansinę paramą atsinaujinančiajai energijai, kuri būtų pagrįsta ES programų arba valstybių narių sukurtų nacionalinių sistemų įgyvendinimu. Tik „Ecofys“ tyrime „Subsidies and costs of EU energy“ („ES energetikos subsidijos ir sąnaudos“)16 pateikti metinių subsidijų atsinaujinančiajai energijai 2008–2012 m. įverčiai. Remiantis šiais duomenimis, siekiant paremti ES energetikos sektorių, 2012 m. buvo išmokėta 99,4 milijardo eurų viešųjų lėšų, kurios iš esmės buvo skirtos iš nacionalinių biudžetų, o 40,32 milijardo eurų iš šios sumos buvo skirta atsinaujinančiajai energijai. ST (23,8 milijardo eurų), TP (6,4 milijardo eurų) ir investicinės dotacijos (4 milijardai eurų) buvo pagrindinės atsinaujinantiesiems ištekliams skirtų pagalbos priemonių rūšys.

Atsinaujinančioji energija ES kaimo plėtros politikos pagrinde

13

ES teisės aktuose ir politikos dokumentuose aptariamas galimai teigiamas atsinaujinančiosios energijos poveikis kaimo plėtrai. Atsinaujinančiųjų išteklių energijos direktyvoje ir pasiūlyme dėl AIED II pateikiamos nuorodos į galimybes, kurias atsinaujinančioji energija suteikia užimtumo ir regioninės plėtros srityje, „ypač kaimo ir atskirtose vietovėse“17.

14

2007–2013 m. Bendrijos strateginėse gairėse kaimo plėtrai18 ir Reglamente (EB) Nr. 1698/200519 šie klausimai aptariami atsižvelgiant į kaimo plėtros politikos pagrindą. Atsinaujinančiosios energijos kaimo vietovėse gamybos ir naudojimo galimybės buvo plačiau nagrinėjamos atliekant BŽŪP „būklės patikrinimą“, t. y. bendros žemės ūkio politikos (BŽŪP) reformų, dėl kurių ES žemės ūkio ministrai sutarė 2008 m. lapkričio mėn., dokumentų rinkinys. Šiomis aplinkybėmis jie pripažino, kad atsinaujinančioji energija yra vienas iš šešių „naujų uždavinių“20.

15

2014–2020 m. programavimo laikotarpiu ES parama kaimo plėtrai, įskaitant paramą atsinaujinančiosios energijos projektams, bus skiriama pagal naują sistemą. EŽŪFKP tapo vienu iš penkių Europos struktūrinių ir investicijų fondų (ESI fondai). Šia sistema ketinama sudaryti geresnes įvairių fondų koordinavimo sąlygas, siekiant geriau įgyvendinti pažangaus, tvaraus ir integracinio augimo strategiją „Europa 2020“21. Strategijos „Europa 2020“ strateginiai tikslai ESI fondų lygmeniu yra suskirstyti į 11 teminių uždavinių. EŽŪFKP papildomai suskirstytas į šešis kaimo plėtros prioritetus ir 18 prioritetinių sričių22 (žr. 3 diagramą). Mūsų nuomonė dėl naujos programavimo procedūros pateikta Specialiojoje ataskaitoje Nr. 16/2017 „Kaimo plėtros programavimas: reikia mažinti sudėtingumą ir daugiau dėmesio skirti rezultatams“.

3 diagrama

2014–2020 m. programavimo laikotarpio kaimo plėtros sistema

Šaltinis: Europos Komisija, Europos kaimo plėtros tinklas (EKPT, Politikos apžvalga 2014–2020 m., (pritaikyta versija) (https://enrd.ec.europa.eu/en/node/1587/policy-overview-2014–2020).

16

Atsinaujinančioji energija patenka į 5C prioritetinę sritį, kurioje pateikiama nuoroda į „atsinaujinančiųjų energijos išteklių, šalutinių produktų, atliekų, liekanų ir kitų nemaistinių žaliavų tiekimo ir naudojimo palengvinimą bioekonomikos kūrimo tikslais“. Tai reiškia, kad EŽŪFKP priemonės, kuriomis remiamas atsinaujinančiosios energijos naudojimas, iš esmės turėtų būti priskirtos 5C prioritetinei sričiai.

17

Įgyvendinant kaimo plėtros politiką, investicinę paramą atsinaujinančiosios energijos naudojimui pasidalijamuoju būdu valdo Komisija ir valstybės narės. Valstybės narės parengia kaimo plėtros programas (KPP), o Komisija jas tvirtina. Paskui valstybės narės, remdamosi pateiktomis programomis, atrenka projektus, kuriems turi būti skiriamas finansavimas.

Audito apimtis ir metodas

18

Nagrinėjome atsinaujinančiosios energijos sistemą ir daugiausia dėmesio skyrėme tam, kaip į šią sistemą buvo integruoti kaimo plėtros aspektai. Pagrindinis mūsų audito klausimas buvo: „Ar EŽŪFKP parama atsinaujinančiajai energijai sudaromos palankesnės sąlygos atsinaujinančiosios energijos naudojimui ir tvariai kaimo plėtrai?“

19

Vertinome, ar ir kaip ES ir valstybės narės lygmens atsinaujinančiosios energijos politikos priemonės padėjo aktyviai remti kaimo plėtrą. Bioenergija yra ypatingos svarbos kaimo vietovėse, kuriose biomasė, pavyzdžiui, augalai, gyvūninės ir organinės atliekos ir medžio biomasė jau yra prieinami, tačiau su ja yra susijusi tam tikromis aplinkosauginėmis bei socialinėmis ir ekonominėmis rizikomis (2341 dalys).

20

Taip pat nagrinėjome kaimo plėtros politikos pagrindą ir kaip jis įgyvendinamas valstybės narės lygmeniu. Taip siekėme įvertinti, ar EŽŪFKP parama atsinaujinančiajai energijai iš tikrųjų prisidėjo prie tvarios kaimo plėtros (4281 dalys).

21

Atsižvelgdami į EBPO darbą šioje srityje23, manėme, kad investicijomis į atsinaujinančiąją energiją prisidedama prie tvarios kaimo plėtros, jei jos suteikia vieną ar daugiau iš toliau nurodytų privalumų:

  • nauda aplinkai,
  • ūkininkų ir miškų savininkų pajamų įvairinimas,
  • darbo vietų kūrimas ir verslo galimybės kaimo įmonėse,
  • nauja ir geresnė energijos infrastruktūra ir paslaugos kaimo vietovėse,
  • nauji pajamų šaltiniai, kuriais remiamos viešosios paslaugos ir infrastruktūra kaimo vietovėse.
22

Auditą atlikome 2016 m. rugsėjo mėn. – 2017 m. gegužės mėn. ir per šį laikotarpį surinkome audito įrodymus iš toliau nurodytų šaltinių.

  • Dokumentų peržiūros ir pokalbiai su keturių Europos Komisijos generalinių direktoratų darbuotojais: Žemės ūkio ir kaimo plėtros GD (AGRI), Energetikos GD (ENER), Aplinkos GD (ENV) ir Klimato politikos GD (CLIMA).
  • Audito vizitai į penkias valstybes nares: Bulgariją, Prancūziją (Žemutinę Normandiją), Italiją (Tuskaniją), Lietuvą ir Austriją. Šios valstybės narės buvo pasirinktos, nes jose numatyta išleisti 53 % suplanuotų 5C prioritetinės srities išlaidų, ir siekiant susidaryti subalansuotą geografinį vaizdą. Peržiūrėjome penkias susijusias KPP ir kitus svarbius dokumentus, taip pat surengėme pokalbius su valstybių narių kaimo plėtros vadovaujančiųjų institucijų, mokėjimo agentūrų ir energetikos ministerijų darbuotojais. Aplankėme 29 atsinaujinančiosios energijos projektus, įgyvendinamus 2007–2013 m. ir 2014–2020 m. programavimo laikotarpiu, ir surengėme pokalbius su projektų vadovais (žr. II priedą); mūsų aplankyti projektai iš esmės buvo susiję su investicijomis į atsinaujinančiosios energijos įrenginius, tačiau jie taip pat apėmė įvairius pagalbinius projektus, pavyzdžiui, miškotvarkos projektus arba investicijas į medžio drožlių arba granulių gamybos įrenginius.
  • Trumpa apklausa šešiose valstybėse narėse (Airijoje, Liuksemburge, Nyderlanduose, Lenkijoje, Rumunijoje ir Slovėnijoje), kurios 5C prioritetinei sričiai skyrė tik nedidelę EŽŪFKP finansavimo dalį arba apskritai jo neskyrė. Šiuo atveju siekėme išsiaiškinti, kodėl taip atsitiko.
  • Konsultaciniai susitikimai su atitinkamais suinteresuotaisiais subjektais, įskaitant Europos biomasės asociaciją (AEBIOM) ir „BirdLife“, siekiant aptarti galimą bioenergijos naudą ir tvarumo riziką.

Pastabos

ES atsinaujinančiosios energijos politikos pagrinde galėtų būti geriau išnaudojamos atsinaujinančiosios energijos naudojimo kaimo vietovėse galimybės kartu sumažinant su tokiu naudojimu susijusią riziką

23

Šiame skirsnyje nagrinėjame, ar atsinaujinančiosios energijos politikos pagrindas padeda pasiekti galimą atsinaujinančiosios energijos naudą kaimo vietovėse, kartu sumažinant susijusias aplinkosaugines bei socialines ir ekonomines rizikas. Daugiausia dėmesio skyrėme konkrečiam bioenergijos atvejui, nes būtent bioenergija yra akivaizdžiausiai su kaimo vietovėmis susijęs atsinaujinantysis energijos išteklius.

Atsinaujinančiosios energijos galimybės kaimo plėtros srityje nėra pakankamai išnaudojamos

Iš tyrimų matyti, kad atsinaujinančioji energija turi teigiamą poveikį kaimo plėtrai, …
24

Iš kelių tyrimų matyti, kad atsinaujinančiosios energijos projektai gali būti rengiami taip, kad tenkintų vietos interesus ir būtų naudingi tvariai kaimo plėtrai24. Pavyzdžiui, atsinaujinančioji energija gali padėti tiesiogiai kurti darbo vietas (pavyzdžiui, įrangos eksploatavimas ir techninė priežiūra), tačiau dauguma ilgalaikių darbo vietų sukuriama netiesiogiai ir jas galima rasti visoje tiekimo grandinėje (statybos ar gamybos sektoriuose arba miškininkystės ir žemės ūkio sektoriuose, jei kalbame apie biomasę). Tam tikrais atvejais tyrimai, kuriuos nagrinėjome, parodė, kad saulės baterijų arba vėjo turbinų konstravimas galėjo atgaivinti esamus gamybos įrenginius, kurie anksčiau nebuvo naudojami energijos gamybai. Kai kuriuose tyrimuose pranešta apie inovacijas (pavyzdžiui, naujų produktų gamybą, naujos praktikos ir politikos formavimą) kaimo vietovėse, kuriose yra atsinaujinančiosios energijos įrenginių. Atsinaujinančioji energija gali būti naujas ne tik ūkininkų ar miškų savininkų, bet ir žemės savininkų ar vietos valdžios institucijų pajamų šaltinis. Be to, gamindamos energiją savo reikmėms, kaimo bendruomenės gali tapti mažiau priklausomos nuo įprasto kuro kainų svyravimų.

25

Tačiau tyrimuose pabrėžiama, kad, siekiant kuo labiau padidinti atsinaujinančiosios energijos naudojimo kaimo vietovėse ekonominę naudą, reikalingas toks požiūris į kaimo plėtros politiką, kuris būtų tinkamai pritaikytas prie vietos sąlygų ir galimybių ir kuris būtų orientuotas į kaimo vietovių konkurencingumą. Šiuo tikslu reikia atsižvelgti į tam tikrus pagrindinius veiksnius (žr. 1 langelį).

1 langelis

Pagrindiniai sėkmingo atsinaujinančiosios energijos susiejimo su kaimo plėtra veiksniai

EBPO savo tyrime „Linking Renewable Energy to Rural Development“ („Atsinaujinančiosios energijos susiejimas su kaimo plėtra“) nustatė toliau nurodytus pagrindinius veiksnius25:

  • Įtraukti energetikos strategijas į vietos ekonominės plėtros strategiją, kad jose atsispindėtų vietos galimybės ir poreikiai.
  • Integruoti atsinaujinančiąją energija į didesnes kaimo ekonomikos tiekimo grandines, pavyzdžiui, žemės ūkį, miškininkystę, tradicinę gamybą ir žaliąjį turizmą.
  • Riboti subsidijų taikymo sritį ir trukmę ir naudoti jas tik siekiant skatinti atsinaujinančiosios energijos projektus, kurie, labai tikėtina, bus gyvybingi rinkoje.
  • Vengti nustatyti privalomos naudoti atsinaujinančiosios energijos rūšis vietovėse, kurios nėra pritaikytos tokių rūšių energijai.
  • Daugiau dėmesio skirti santykinai brandžioms technologijoms, pavyzdžiui, šilumos energijos gamybai iš biomasės, nedidelėse vandens ir vėjo jėgainėse.
  • Kurti integruotą energijos sistemą, pagrįstą nedideliais tinklais, kuriuos naudojant būtų galima remti gamybos veiklą.
  • Pripažinti, kad atsinaujinančioji energija konkuruoja su kitų sektorių, visų pirma žemės, žaliavomis.
  • Įvertinti galimus projektus pagal investavimo kriterijus, o ne remiantis trumpalaikių subsidijų lygiais.
  • Užtikrinti priimtinumą vietos visuomenės lygmeniu numatant aiškią naudą vietos bendruomenėms ir įtraukiant jas į procesą.
26

Atsinaujinančiosios energijos naudojimo Norvegijos, Švedijos ir Suomijos kaimo vietovėse patirtis išryškina vietos bendradarbiavimo svarbą siekiant skatinti atsinaujinančiosios energijos naudojimą ir kaimo plėtrą. Šie pavyzdžiai iš esmės yra susiję su miškų biomase26. Tipinis šių „bioenergijos bendruomenių“ modelis apima biomasės gamintojus, miško transformacijos įmones, vietos valdžios institucijas ir vietos pilietinės visuomenės organizacijas. Šie suinteresuotieji subjektai dažnai dirba kartu su konsultacinėmis įmonėmis arba tyrimų institutais.

… tačiau ES atsinaujinančiosios energijos politika galėtų būti aktyviau panaudojama siekiant šių privalumų
27

Nustatėme, kad dabartinis ES atsinaujinančiosios energijos politikos pagrindas galėtų būti veiksmingiau panaudojamas skatinant kaimo vietovėms naudingus atsinaujinančiosios energijos projektus.

  1. ES teisėkūros procedūra priimtuose ir politikos dokumentuose paminėtas galimai teigiamas atsinaujinančiosios energijos poveikis kaimo plėtrai. Tačiau, nepaisant to, kad Atsinaujinančiųjų išteklių energijos direktyvos konstatuojamosiose dalyse pateikiama nuoroda į kaimo plėtros aspektą, susijusį su atsinaujinančiosios energijos naudojimu, direktyvos teisėkūros dalyje nėra jokių konkrečių nuostatų dėl kaimo plėtros skatinimo.
  2. NAIEVP ir susijusiose pažangos ataskaitose nėra stipraus ryšio tarp atsinaujinančiosios energijos ir kaimo plėtros. EŽŪFKP retai kada įvardijamas kaip atsinaujinančiosios energijos projektų finansavimo šaltinis. Taip pat akivaizdu, kad trūksta įvairių ministerijų, kurios aplankytose valstybėse narėse įgyvendina atsinaujinančiosios energijos ir kaimo plėtros politiką, veiklos koordinavimo.
28

Mūsų išvadas pagrindžia tyrimas „Atsinaujinančiosios energijos poveikis Europos ūkininkams“ (2011 m. gruodžio mėn.) ir Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas (EESRK), kuris teigia, kad valstybės narės turėjo parengti kaimo plėtros ir atsinaujinančiųjų energijos išteklių susiejimo strategijas, tačiau to nepadarė27.

29

Vis dėlto kai kuriose valstybėse narėse taip pat aptikome tinkamų strategijų, susijusių su atsinaujinančiąja energija, kuriose atsižvelgiama į kaimo aspektą, pavyzdžių (žr. 2 langelį).

2 langelis

Tinkami strategijų, susijusių su atsinaujinančiąja energija, kuriose atsižvelgiama į kaimo aspektą, pavyzdžiai

Austrijoje programa „Klima- und Energie-Modellregionen“ (toliau – KEM) nuo 2009 m. buvo finansuojama nacionalinio klimato ir energetikos fondo lėšomis. Pagal programą regionai raginami kurti ir įgyvendinti principu „iš apačios į viršų“ grindžiamas koncepcijas, susijusias su klimato ir energetikos politika, siekiant užtikrinti energijos paklausą naudojant pažangų gaminamos atsinaujinančiosios energijos rūšių derinį, užtikrinant energijos vartojimo efektyvumą ir pažangias kontrolės priemones atsižvelgiant į pačių regionų galimybes ir poreikius. Dabar KEM programoje dalyvauja 99 regionai, kurie sudaro 65 % Austrijos kaimo vietovių.

Prancūzija yra parengusi kaimo vietovėms skirtą anaerobinio skaidymo strateginį planą; šis planas vadinamas EMAA (pranc. plan Énergie Méthanisation Autonomie Azote). Jo tikslas – iki 2020 m. Prancūzijos ūkiuose pastatyti 1 000 anaerobinių skaidytuvų. EMAA siekiama sukurti prancūzišką modelį, siekiant kuo labiau išnaudoti teigiamus anaerobinio skaidymo išorės veiksnius (kaip antai išmetamų šiltnamio efekto dujų sumažinimas ar įvairiarūšių organinių atliekų panaudojimas) ir suteikti ūkininkams papildomų pajamų šaltinį. 2015 m. pabaigoje Prancūzijos ūkiuose buvo 236 anaerobiniai skaidytuvai.

30

2016 m. rugsėjo mėn. Korke įvykusios Europos konferencijos dėl kaimo plėtros deklaracijoje28 pasisakoma „už kaimui skirtus patikros mechanizmus“ siekiant užtikrinti, kad Sąjungos politikoje ir strategijoje atsispindėtų „kaimo vietovių galimybės teikiant novatoriškus, įtraukius ir tvarius sprendimus“. Taikant kaimo patikros priemonę, daroma išvada dėl geriausių politikos įgyvendinimo kaimo vietovėse būdų ir užtikrinama, kad kaimo vietovėse būtų pasiekti teisingi politikos rezultatai29. 2017 m. gegužės mėn. Komisija pareiškė, kad pradėjo nagrinėti atitinkamus tyrimus ir valstybių narių patirtį. Šio darbo rezultatai gali būti panaudoti rengiant kaimo patikros priemonių mechanizmą.

31

Komisija savo dokumentų rinkinyje „Švari energija visiems europiečiams“ (žr. 7 dalį) pasiūlė įvairių nuostatų ir priemonių, kurios galėtų paskatinti galimus teigiamus padarinius atsinaujinančiosios energijos naudojimui kaimo plėtros srityje.

  1. Integruoti klimato ir energetikos planai turės pakeisti NAIEVP, kuriuose, Komisijos manymu, bus geriau aptarti su kaimo vietovėmis ir įvairiomis atsakingomis valdžios institucijomis susiję klausimai, kartu supaprastinant ataskaitų teikimo tvarką ir taip išvengiant dubliavimo.
  2. Pagal Valdymo reglamentą30 reikalaujama, kad valstybės narės atsižvelgtų į visus suinteresuotuosius subjektus ir geriau išnaudotų sinergijas įvairiuose sektoriuose.
  3. Komisijos pasiūlyme dėl AIED II įtvirtintos nuostatos dėl atsinaujinančiąją energiją gaminančių vartotojų ir atsinaujinančiosios energijos bendruomenių31. Jų paskirtis buvo įgalinti gaminančius vartotojus gaminti, saugoti, vartoti ir parduoti iš atsinaujinančiųjų išteklių pagamintą elektros energiją nepatiriant neproporcingos naštos ir sudaryti sąlygas dalyvauti vietos bendruomenėms ir padėti sukurti konkrečias strategijas siekiant padidinti atsinaujinančiosios energijos priimtinumą ir naudojimą, ir taip išlaisvinti kaimo vietovių potencialą.

Manome, kad šie Komisijos pasiūlymai yra naudingi žingsniai siekiant geriau integruoti kaimo aspektą į ES atsinaujinančiosios energijos politiką.

Remiantis ES atsinaujinančiosios energijos politikos pagrindas neleidžia visapusiškai pašalinti su bioenergija susijusių aplinkosauginių bei socialinių ir ekonominių rizikas kaimo vietovėse

32

Bioenergija nėra tvarios energijos sinonimas. Bioenergijos tvarumas labai priklauso nuo biomasės gamybos ir panaudojimo būdo. Biomasės gamyba ir naudojimas gali būti netvarus, pavyzdžiui, jeigu tai daro neigiamą poveikį žmonėms, aplinkai arba gamtos ištekliams tokiu būdu, kuris kenkia būsimų kartų gebėjimams patenkinti savo poreikius.

33

Bioenergija – tai atsinaujinančiosios energijos rūšis, kurios ryšys su kaimo vietovėmis yra akivaizdžiausias. Bioenergijos gamybai naudojamos žaliavos32 dažniausiai yra išgaunamos kaimo vietovėse. Žemės ūkio ir miško biomasės auginimas ir išgavimas suteikia galimybes įvairinti pajamas, galimybes kurti darbo vietas ir verslą, taip pat teikti naujas paslaugas kaimo vietovėse.

34

Kai kietoji biomasė, biodujos arba biometanas pakeičia įprastinio iškastinio kuro naudojimą, minėtos kuro rūšys gali sumažinti išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį, kaip parodyta I priedo A1 ir A2 diagramose. Šios galimybės kinta atsižvelgiant į žemės ūkio arba miško biodujų gamybos sistemas ir į biomasės ir biometano gamybos sistemas.

35

Tačiau bioenergija kaimo vietovėse taip pat kelia aplinkosauginių bei socialinių ir ekonominių rizikų. Pavyzdžiui, žemės naudojimo keitimu, intensyvesne miškotvarka arba intensyviu kuro augalų kultivavimu galima prisidėti prie biologinės įvairovės mažėjimo, dirvožemio degradacijos arba vandens stygiaus ir trūkumo (žr. 3 langelį). Dėl medienos biomasės deginimo taip pat gali būti išmetamas didesnis tam tikrų oro teršalų kiekis33, be to, šiuo metu diskutuojama, ar medienos biomasė, atsižvelgiant į anglies junginių aspektą, iš tikrųjų yra neutrali (žr. A1 langelį)34. Nustatėme 16 rizikos aplinkai ir socialinės bei ekonominės rizikos rūšių, susijusių su bioenergijos gamyba ir naudojimu (žr. 1 lentelę, taip pat I priedo A2 ir A3 lenteles)35. Komisija išnagrinėjo aplinkosaugines bei socialines ir ekonomines rizikas savo Bioenergijos tvarumo poveikio vertinime, atliktame rengiant naują Atsinaujinančiosios energijos direktyvos redakciją36.

3 langelis

Biodujų gamybos paskatos Vokietijoje lėmė netvarų kuro augalų kultivavimą

Vokietija yra didžiausia biodujų gamintoja Europoje (joje veikia 10 846 gamybos įrenginiai, kurie sudaro 63 % viso ES įrenginių skaičiaus). Iš biodujų pagaminta elektros energija sudaro 16,8 % visos Vokietijoje pagaminamos atsinaujinančios elektros energijos37.

Po 2000 m., atsižvelgiant Atsinaujinančiųjų energijos šaltinių įstatymo (EEG) nuostatas, biodujų gamyba labai suintensyvėjo. Pagal tą įstatymą biodujų gamybos įrenginiai prie elektros tinklo buvo prijungiami prioritetine tvarka. Jos taip pat galėjo parduoti elektros energiją / biodujas pagal 20 metų nustatytą supirkimo tarifą. 2004 ir 2009 m. atlikus EEG pakeitimus, nustatytos papildomos priemokos, pavyzdžiui, priemoka už kuro augalų naudojimą. Daugumoje Vokietijos biodujų įrenginių įvairūs kuro augalai ir mėšlas naudojami kaip pramoninė žaliava.

2013 m. apytiksliai 1 157 000 hektarų teritorija (6,9 % naudojamos žemės ūkio paskirties žemės) buvo panaudota kuro augalų gamybai, kurią iš esmės sudarė kukurūzų siloso gamyba (73 %). Tačiau padidėjus kuro augalų, ypač kukurūzų, naudojimui kilo ginčai dėl, pavyzdžiui, konkurencijos klausimų (biomasės naudojimas, dirvožemio naudojimas), padidėjo žemės rentos, pradėta dažniau keisti žemės naudojimą (trumpesnė kultūrinių augalų rotacija, intensyvesnis arimas, mažiau daugiamečių ganyklų) ir atsirado maisto medžiagų perteklius, taip pat kilo su gyventojų pritarimu susijusių problemų38, 39.

2012, 2014 ir 2017 m. buvo atlikta keletas EEG pakeitimų (sumažintos išmokos, panaikintos priemokos ir pan.), kuriomis buvo siekiama sulėtinti sektoriaus augimą ir paskatinti naudoti atliekas, o ne kuro augalus. Panašūs teisės aktų pakeitimai neseniai atlikti Italijoje, kuri yra antra pagal dydį biodujų gamintoja Europoje40.

36

Dabar galiojančiuose ES teisės aktuose41 nustatyti biokurui ir skystiesiems bioproduktams taikomi tvarumo kriterijai42. Diskusijos bioenergijos tvarumo klausimais vyksta nuo 2009 m., kai šie kriterijai buvo nustatyti ir iš dalies pakeisti 2015 m. Todėl savo dokumentų rinkinyje „Švari energija visiems europiečiams“ Komisija pateikė tvarumo kriterijus, kurie taip pat būtų taikomi kitų rūšių bioenergijai, pavyzdžiui, iš kietosios ir dujinės biomasės kuro pagamintai bioenergijai, naudojamai šilumos ir elektros energijai gaminti.

37

Komisijos pasiūlyme apteikti dviejų rūšių tvarumo kriterijai:

  1. kriterijai, kuriais nustatomos tam tikros ribos, susijusios su biomasės kuro gamyba iš žemės ūkio ir miškininkystės žaliavų, ir
  2. kriterijai, kuriais nustatomas minimalus procentinis išmetamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio sumažinimo dydis, taikomas skirtingiems įrenginiams, naudojantiems biokurą, skystuosius bioproduktus ir biomasės kurą.
38

Nagrinėjome, ar ir kokiu mastu kriterijai atitinka mūsų nustatytas rizikos rūšis, ir ar pasiūlytoje sistemoje43 yra nustatytas tinkamas tvaraus atsinaujinančiosios energijos naudojimo kaimo vietovėse pagrindas.

39

Komisijos pasiūlyme pateikti kriterijai nėra būtina sąlyga, norint prekiauti bioenergija rinkoje; jie privalomi tik tuomet, kai:

  1. laikoma, jog bioenergijos gamyba prisideda prie atsinaujinančiosios energijos tikslo ir kai vertinama atsinaujinančiosios energijos įsipareigojimams, ir
  2. kai nustatoma, kokiai energijai gaminti naudojamai biomasei gali būti skiriama finansinė parama.
40

Pasiūlymas neapima visų rūšių kultūrinių augalų ir naudojimo būdų ar kelių rūšių įrenginių (žr. A3 dalį). Tik trys iš šešiolikos rizikų, kurias nustatėme, buvo visapusiškai aptartos pasiūlyme dėl AIED II, o dvi rizikos buvo aptartos kituose teisės aktuose; dar 11 rizikų buvo aptartos iš dalies. Neaptartos rizikos rūšys iš esmės yra susijusios su intensyvesne žemės ūkio praktika ir miškotvarka, biomasės deginimu ir išmetamaisiais teršalais per likusį bioenergijos gyvavimo ciklą (žr. 1 lentelę, taip pat I priedo A2 ir A3 lenteles). Mūsų išsami analizė ir 1 lentelę pagrindžiančios išvados yra pateiktos I priede.

1 lentelė

Komisijos pasiūlyme dėl AIED II aptarta tvarumo rizika, susijusi su bioenergija

  Tvarumo rizika Ar rizika pašalinta?
1) Mažėjanti biologinė įvairovė

1a)dėl tiesioginio žemės naudojimo keitimo (pavyzdžiui, miškų naikinimas, saugomų teritorijų praradimas)

 

1b)dėl intensyvesnės žemės ūkio praktikos (pavyzdžiui, kultūrinių augalų įvairovės sumažėjimas)

 

1c)dėl intensyvesnės miškotvarkos

 
2) Dirvožemio degradacija

2a)dėl tiesioginio žemės naudojimo keitimo (kuris, pavyzdžiui, lemia anglies kiekio dirvožemyje mažėjimą, eroziją)

 

2b)dėl intensyvesnės žemės ūkio praktikos (kuri, pavyzdžiui, lemia tankinimą, mažesnį dirvožemio derlingumą, eroziją)

 

2c)dėl intensyvesnės miškotvarkos (kuri, pavyzdžiui, lemia mažesnį miškų dirvožemio derlingumą dėl maisto medžiagų gavybos – miško liekanos)

 
3) Vandens stygius ir tarša

3a)dėl žemės naudojimo keitimo (pavyzdžiui, vandens pusiausvyros pokyčiai)

 

3b)dėl intensyvesnės žemės ūkio praktikos (pavyzdžiui, drėkinimas, tręšimas)

 

3c)dėl intensyvesnės miškotvarkos (pavyzdžiui, vandens pusiausvyros pokyčiai)

 
4) Išmetamas šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) kiekis

4a)dėl išmetamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio gyvavimo ciklo, išskyrus biogeninę anglį (pavyzdžiui, trąšų naudojimas, biomasės vežimas, metano nuotėkis iš biodujų įmonių)

 

4b)dėl netiesioginio poveikio (pavyzdžiui, netiesioginis žemės naudojimo keitimas (ILUC), kurį lemia maisto kultūrinių augalų kultivavimo vietos perkėlimas, jaunesni miškai)

 

4c)dėl CO2 išmetamųjų teršalų, kurie išsiskiria deginant biomasę (biogeniniai teršalai)

 
5) Oro tarša

5a)dėl biomasės deginimo (pavyzdžiui, kietosios dalelės, SO2…)

 

5b)dėl teršalų, kurie išmetami per likusį bioenergijos gyvavimo ciklą (pavyzdžiui, biomasės vežimas)

 
6) Socialiniai ir ekonominiai klausimai

6a)neefektyvus biomasės naudojimas (įskaitant pakopinio naudojimo principo netaikymą, neoptimalius biomasės sukuriamos energijos perskaičiavimo metodus)

 

6b)konkurencija su esamais naudojimo būdais (pavyzdžiui, maisto gamyba, popieriaus ir plaušienos pramonei tiekiama mediena)

 

Sutartiniai ženklai:

     
Su rizika susijęs klausimas išspręstas Su rizika susijęs klausimas iš dalies išspręstas Su rizika susijęs klausimas neišspręstas

Šaltinis: Europos Audito Rūmai.

41

Atsinaujinančiosios energijos tikslų nustatymas kartu su viešosios paramos bioenergijai sistemomis skatina naudoti bioenergiją. Ši tendencija pastebima nuo 2000 m. pradžios ir ji visų pirma yra susijusi su transporto ir elektros energijos gamybos sektoriumi. Dalis šios bioenergijos yra importuojama: 2015 m. ES importavo 34 % granulių ir 9,5 % suvartoto skystojo biokuro44. Kadangi nėra pakankamų apsaugos priemonių (silpni tvarumo kriterijai), mūsų manymu, yra rizikinga, jog pasiūlymu dėl AIED II, įskaitant finansines paskatas, ir nustatant plataus užmojo tikslus, susijusius su atsinaujinančiąja energija, bus skatinama bioenergijos gamyba ir naudojimas, nes dėl šios priežasties ilguoju laikotarpiu gali padidėti netvarios biomasės naudojimas. Todėl pasiūlytoje sistemoje nėra tinkamo pagrindo, kuriuo remiantis būtų galima maksimaliai išnaudoti kaimo vietovių galimybes darnaus vystymosi tikslais.

EŽŪFKP išlaidos atsinaujinančiajai energijai nėra pakankamos siekiant kaimo plėtros tikslų

42

Valstybės narės gali nuspręsti finansuoti atsinaujinančiosios energijos investicijas EŽŪFKP lėšomis. ES kaimo plėtros politika skirta padėti ES kaimo vietovėms spręsti ekonomines, aplinkos ir socialines problemas. Todėl investicijos į atsinaujinančiąją energiją, kurios finansuojamos EŽŪFKP lėšomis, turėtų duoti aiškią naudą kaimo vietovėms. Kituose skirsniuose nagrinėjame, ar Komisija ir valstybės narės sukūrė ir įgyvendino tinkamas strategijas ir priemones ir ar jos gali įrodyti, kad EŽŪFKP lėšomis pasiekti rezultatai yra naudingi tiek naudojant atsinaujinančiąją energiją, tiek užtikrinant darnią kaimo plėtrą.

Į atsinaujinančiąją energiją nėra tinkamai atsižvelgiama įgyvendinant kaimo plėtros programą

43

EŽŪFKP gali būti panaudotas remiant projektus, kuriais prisidedama prie atsinaujinančiosios energijos naudojimo ir darnios kaimo plėtros. Siekiant didesnės ekonominės naudos, atsinaujinančiosios energijos finansavimas EŽŪFKP lėšomis turėtų būti grindžiamas patikima strategija ir skiriamas skaidriai nustatytiems ir kiekybiškai įvertintiems poreikiams tenkinti. Jis taip pat turėtų būti koordinuojamas su kitais prieinamais finansavimo šaltiniais ir kitomis politinėmis priemonėmis, pavyzdžiui, NAIEVP.

44

Atsinaujinančiosios energijos projektų paramos gavėjai dalį investicinių sąnaudų gali atgauti parduodami pagamintą energiją lengvatinėmis ar rinkos kainomis arba pagerinti savo operacijų ekonominės veiklos rezultatus. Tačiau tais atvejais, kai EŽŪFKP investicinę paramą papildo patrauklūs ST, kyla per didelės kompensacijos ir neteisėtos pagalbos, kuri suteikiama kaip finansinis pranašumas paramos gavėjams, rizika, kurią patvirtino Komisijos atliktas auditas Bulgarijoje. Įvairūs požiūriai, kurių laikėsi aplankytos valstybės narės, aptarti 4 langelyje.

4 langelis

Įvairūs valstybių narių požiūriai, kuriais remiantis derinama EŽŪFKP parama ir supirkimo tarifai

Bulgarijoje ir Prancūzijoje SP ir EŽŪFKP paramą buvo leidžiama derinti 2007–2013 m. programavimo laikotarpiu. Po Bulgarijoje atlikto audito Komisija pasiūlė finansines pataisas, nes manė, kad nustatytas požiūris reiškė neteisėtą valstybės pagalbą, kuri paramos gavėjams suteikiama kaip finansinis pranašumas. Todėl Bulgarijos valdžios institucijos atgaline data nustatė mažesnį ST, kad sušvelnintų pradinę pasiūlytą pataisą. Neturime jokios informacijos apie panašius pakeitimus Prancūzijoje.

Lietuvoje tokios rūšies paramos derinimas apskritai nebuvo leidžiamas. Tačiau vienas iš aplankytų paramos gavėjų kreipėsi į teismą ir galiausiai gavo ST ir EŽŪFKP investicinę paramą.

Austrijoje ir Italijoje (Tuskanijoje) 2007–2013 m. programavimo laikotarpiu buvo įmanoma gauti ST išmokas ir EŽŪFKP paramą, tačiau projektams, kurie jau gavo ST paramą, buvo skiriama mažesnė EŽŪFKP parama. 2014–2020 m. programavimo laikotarpiu EŽŪFKP ir ST paramos derinti neleidžiama.

Planuotos išlaidos atsinaujinančiajai energijai iš skirtingų ES fondų nėra žinomos
45

Nėra išsamių duomenų apie ESI fonduose apskritai, o ypač EŽŪFKP suplanuotas išlaidas atsinaujinančiosios energijos investicijoms 2014–2020 m. programavimo laikotarpiu. ESI fondų teminis tikslas Nr. 4 „Perėjimas prie mažo anglies dioksido kiekio technologijų ekonomikos“, kuriam pagal planą skirta 44 814 eurų išlaidų45, apima atsinaujinančiąją energiją, taip pat energijos vartojimo efektyvumą ir tvarų mobilumą mieste. Todėl Komisija nėra susidariusi jokio aiškaus vaizdo apie planuojamas ESI fondų investicijas į atsinaujinančiosios energijos naudojimą.

46

EŽŪFKP sudarė apie 11 % ESI fondų asignavimų teminiam tikslui Nr. 4 (apytiksliai 5 027 milijono eurų46), o planuotos EŽŪFKP išlaidos 5C prioritetinei sričiai 2014–2020 m. programavimo laikotarpiu buvo 798,9 milijono eurų (žr. 4 diagramą). Tačiau investicijos pagal šią prioritetinę sritį yra susijusios ne tik su atsinaujinančiąja energija, bet ir kitais bioekonomikos aspektais, pavyzdžiui, šalutinių produktų, atliekų, gamybos liekanų ir kitų su maistu nesusijusių žaliavų tiekimu ir panaudojimu.

47

Kita vertus, valstybės narės atsinaujinančiosios energijos komponentus turinčius projektus gali įgyvendinti pagal kitas prioritetines sritis (žr. 5558 dalis), todėl EŽŪFKP indėlio į atsinaujinančiosios energijos finansavimą analizė tampa dar sudėtingesnė. Atlikę apklausą, nustatėme (žr. 22 dalį), kad, pavyzdžiui, Rumunija (žr. 6 langelį) ir Slovėnija, 5C prioritetinei sričiai nusprendė skirti nedidelę dalį finansavimo arba apskritai jo neskirti, nes, jų manymu, kitos prioritetinės sritys, pavyzdžiui, 2A, 3A, 6A arba 6B, buvo labiau tinkamos finansuoti. Nyderlandai ir Lenkija atsakė, kad jie programoje nenumatė jokių EŽŪFKP išlaidų, susijusių su atsinaujinančiąja energija, nes, jų manymu, kiti ESI fondai ir jų pačių nacionalinės programos buvo pakankamos remiant atsinaujinančiosios energijos naudojimą kaimo vietovėse.

4 diagrama

Finansinis asignavimas 5C prioritetinei sričiai pagal valstybę narę 2014–2020 m. laikotarpiu ir patirtos išlaidos 2017 m. spalio 12 d. duomenimis (milijonais eurų)

Šaltinis: Europos Komisija (SFC), 2017 m. spalio 12 d.

48

Įpusėjus programavimo laikotarpiui, buvo patirta tik 40,9 milijono eurų išlaidų (5,1 % 800 milijonų eurų bendro biudžeto)47. Be vėlavimų tvirtinant KPP ir laiko, kurio valstybėms narėms prireikė naujai sistemai parengti ir prie jos prisitaikyti, smarkūs vėlavimai įgyvendinant programos atsinaujinančiųjų išteklių dalį gali reikšti problemas, susijusias su prioritetinių sričių programavimu (žr. 5558 dalis).

Galimybės pagerinti sąsają tarp nustatytų poreikių ir kaimo plėtros programose nustatyto atsinaujinančiosios energijos finansavimo metodo.
49

Komisijos „2014–2020 m. laikotarpio strateginio programavimo gairėse“ nustatyta, kad „strategijos aprašyme (intervencijos logikos aprašyme) kaimo plėtros priemonių pasirinkimas, derinys ir eiliškumas turėtų būti pagrįstas atsižvelgiant į SSGG analizės rezultatus ir nustatytus poreikius. Jame turi būti prioritetine tvarka išdėstyti įvairūs nustatyti poreikiai ir pagrindžiami prioritetai“. Šiuo tikslu Komisija per KPP patvirtinimo etapą peržiūri valstybių narių strategines nuostatas, susijusias su atsinaujinančiosios energijos naudojimu.

50

Siekdama palengvinti KPP rengimą ir įgyvendinimą, Komisija valstybėms narėms teikia rekomendacijas ir tai daro per darbo grupes, stebėjimo komitetus, kontrolinius sąrašus, priemonių gaires (priemonių aprašus) ir pan. Tačiau rekomendacijų dokumentuose nėra aiškiai aptariamos strateginės nuostatos, susijusios su atsinaujinančiąja energija, arba tai, kokių rezultatų reikėtų pasiekti į atsinaujinančiąją energiją investuojant EŽŪFKP lėšas, kaip tokios investicijos turėtų kurti pridėtinę vertę kaimo vietovėse ir kaip EŽŪFKP turėtų papildyti esamas ES ir nacionalines finansavimo sistemas.

51

Nustatėme, kad visose KPP, kurias nagrinėjome, buvo privalomų elementų, susijusių su tikslų nustatymu, poreikiais ir strateginėmis nuostatomis dėl atsinaujinančiosios energijos, tačiau nė vienoje KPP nebuvo išsamios susijusių finansinių poreikių analizės arba kiekybinio įvertinimo. Aplankytos valstybės narės, išskyrus Austriją, neefektyviai naudojo savo nustatytus poreikius ir SSGG analizes, kad savo KPP pagrįstų strateginį požiūrį į atsinaujinančiąją energiją; valstybių narių požiūris išliko labai abstraktus. Kiti trūkumai buvo susiję su pradinių strategijų įgyvendinimu ir trumpalaikiais pakeitimais (žr. 5 langelį).

5 langelis

Pradinio kaimo plėtros programose nustatyto atsinaujinančiosios energijos finansavimo metodo keitimai

Bulgarija: atsinaujinančiosios energijos strategija nepritaikyta prie vertintojo rekomendacijų ir rinkos sąlygų

Bulgarijoje daugiau nei 90 % 2007–2013 m. laikotarpiu patvirtintų atsinaujinančiosios energijos projektų buvo susiję su saulės energija, kuriai taip pat buvo taikomi patrauklūs supirkimo už parduotą elektros energiją tarifai. 2007–2013 m. Bulgarijos KPP laikotarpio vidurio vertinimo metu nustatyta, kad biomasės gamybos galimybės Bulgarijoje nebuvo visiškai išnaudotos ir tai iš esmės lėmė išoriniai rinkos veiksniai. Atsižvelgdamas į didelį saulės energijos projektų skaičių, vertintojas rekomendavo skirtingoms atsinaujinančiosios energijos rūšims skirti labiau subalansuotą EŽŪFKP paramą. Tačiau institucijos per antrąją 2007–2013 m. programavimo laikotarpio dalį nepakoregavo savo strategijos, kad atsižvelgtų į, pavyzdžiui, biomasės potencialą. Bulgarijoje investicijos į energijos pardavimo projektus pagal 2014–2020 m. programavimo laikotarpį nebeleidžiamos.

Prancūzija (Žemutinė Normandija): su atsinaujinančiąja energija susiję nustatyti poreikiai turi būti patenkinami turint pusę iš pradžių suplanuoto EŽŪFKP finansavimo

2015 m. rugpjūčio mėn. Komisija patvirtino Prancūzijos Žemutinės Normandijos regiono KPP, kuri buvo pagrįsta paties regiono nustatytais poreikiais. 2017 m. kovo mėn. Žemutinė Normandija pateikė iš dalies pakeistą savo KPP versiją. Joje EŽŪFKP lėšos, skirtos atsinaujinančiajai energijai pagal 5C prioritetinę sritį, sumažintos 48 %, t. y., nuo 14,6 iki 7,6 milijono eurų. Neaišku, ar iš pradžių KPP nustatyti poreikiai iš tikrųjų sumažėjo, ar jie per tokį trumpą laikotarpį išnyko ir ar jie patenkinami naudojant kitas ES ar nacionalines sistemas.

52

Komisijos rekomendacijos ir patikros nepadėjo užkirsti kelio šiems trūkumams. Tai nepadėjo užtikrinti, kad valstybės narės patikimas atsinaujinančiosios energijos strategijas atkartotų ir kaimo vietovėse. Be to, EŽŪFKP priemonių pasirinkimas ir joms skirti biudžeto asignavimai ne visada yra logiški atsižvelgiant į KPP aprašytas galimybes ir poreikius.

Silpnas įvairių atsinaujinančiosios energijos finansavimo šaltinių koordinavimas
53

Pagal dabartinę teisės aktų sistemą48 skatinamas veiksmingas, efektyvus ir koordinuotas įvairių ES fondų, visų pirma ESI fondų, įgyvendinimas. Atsakomybė už intervencijos pagal KPP poreikio pagrindimą ir gero fondų koordinavimo užtikrinimą visų pirma tenka valstybėms narėms. Komisija teikia paramą ir rekomendacijas valstybėms narėms priimdama strategines gaires, skatindama laikytis gerosios patirties ir stebėdama, kaip įgyvendinamos programos.

54

Peržiūrėję 2014–2020 m. programavimo laikotarpio partnerystės susitarimus ir KPP, išsiaiškinome, kad valstybės narės nustatė keletą galimų finansavimo šaltinių ir bendruosius orientacinius principus bei priemones, kad užkirstų kelią dvigubam finansavimui. Tačiau mūsų peržiūrėtuose strateginiuose dokumentuose nebuvo jokios papildomos informacijos apie naudą, kurią būtų galima gauti veiksmingai koordinuojant skirtingus atsinaujinančiosios energijos finansavimo šaltinius. Taip pat nebuvo atlikta jokia galimo pakeitimo padarinių ar šios srities finansinių spragų analizė49.

Atsinaujinančiosios energijos priemonių priskyrimas įvairioms prioritetinėms sritims
55

Kaip paaiškinta 14 ir 15 dalyse, 2014–2020 m. kaimo plėtros politikos pagrindo struktūrą sudaro šeši prioritetai, kurie yra suskirstyti į 18 teminių prioritetinių sričių (žr. 3 diagramą). Parama atsinaujinančiajai energijai priklauso 5C prioritetinei sričiai, kurioje pateikiama nuoroda į atsinaujinančiosios energijos tiekimą ir naudojimą.

56

Prioritetinės sritys įgyvendinamos pasitelkiant kaimo plėtros priemones. 5 diagramoje pateikti priemonių paskirstymo ir 5-ojo prioriteto rodiklių pavyzdžiai. Tačiau viena priemonė gali prisidėti prie kelių prioritetinių sričių, prioritetų ir uždavinių įgyvendinimo.

5 diagrama

5-ojo prioriteto ir jo prioritetinių sričių priemonių ir rodiklių grupavimo pavyzdys

Šaltinis: Europos Komisija, AGRI GD (adaptavo Europos Audito Rūmai).

57

Be to, valstybės narės gali nustatyti papildomus konkrečių priemonių, priskirtų 5C prioritetinei sričiai, padarinius, kurie turi poveikį papildomoms prioritetinėms sritims. Pavyzdžiui, fotovoltinių plokščių montavimas ant naujos daržinės stogo siekiant pagerinti paramos gavėjo ekonominės veiklos rezultatus galėtų būti vertinamas kaip atsinaujinančiosios energijos projektas (kuris priklauso 5C prioritetinei sričiai) arba kaip ūkio modernizavimo projektas, kuris priklauso 2A prioritetinei sričiai (žr. 3 diagramą) ir kuriame atsinaujinančiosios energijos komponentas turi papildomą poveikį 5C prioritetinei sričiai.

58

Valstybės narės priskirdamos atsinaujinančiosios energijos priemones ir projektų rūšis prioritetinėms sritims nebuvo nuoseklios (žr. 6 langelį). Tai turės poveikį atsinaujinančiosios energijos projektų, finansuojamų EŽŪFKP lėšomis, stebėjimo ir vertinimo veiksmingumui (žr. 6971 dalis), visų pirma todėl, kad Komisija nepriėmė visose valstybėse narėse nuosekliai taikomų papildomų rekomendacijų dėl projektų priskyrimo prioritetinėms sritims.

6 langelis

Atsinaujinančiosios energijos projektų priskyrimas įvairioms prioritetinėms sritims

Prancūzija: miškininkystės priemonių paskirstymas

Kai kurios miškininkystės priemonės palengvina medienos energijos gamybą ir pardavimą, todėl gali būti susiejamos su atsinaujinančiąja energija50. Prancūzijos regionai, priskirdami prioritetinėms sritims miškininkystės priemones, nebuvo nuoseklūs. Mažiau nei pusė Prancūzijos regionų priskyrė jas 5C prioritetinei sričiai; likę regionai jas priskyrė kitoms, pavyzdžiui, 2A, 2B, 2C, 5E arba 6A, prioritetinėms sritims. Pasirinkimas priklausė nuo nustatytų poreikių ir pasirinktos prioritetinės srities, kurią reikia aktyvinti, net jeigu tikėtinas priemonių rezultatas buvo panašus.

Rumunija ir Bulgarija: atsinaujinančiosios energijos projektai, skirti nuosavam vartojimui

2014–2020 m. laikotarpiu Rumunija ir Bulgarija rimtai arba išimtinai rėmė atsinaujinančiosios energijos projektus, skirtus nuosavam vartojimui (ūkio ar įmonės reikmėms skirta energija, kuri neparduodama). Bulgarija mano, kad šie projektai prisideda prie 5C prioritetinės srities įgyvendinimo ir šiai prioritetinei sričiai skyrė trečią pagal dydį sumą tarp visų valstybių narių. Tačiau Rumunijos valdžios institucijos 5C prioritetinei sričiai skyrė labai nedidelę biudžeto dalį, nes, jų manymu, investicijos į atsinaujinančiąją energiją savo reikmėms patenkinti yra tik papildomas veiksnys, prisidedantis prie 5C prioritetinės srities įgyvendinimo. Tiesą sakant, šie projektai priklauso 2A, 3A, 6A arba 6B prioritetinėms sritims.

Atliekant stebėjimą ir vertinimą gaunama mažai informacijos apie investicijų į atsinaujinančiąją energiją finansavimą ir rezultatus

59

Informacija apie kaimo plėtros paramos lėšų, skirtų atsinaujinančiajai energijai, naudojimo veiksmingumą ir efektyvumą yra reikalinga siekiant parodyti, ką pavyko pasiekti ES biudžeto lėšomis ir kad šios lėšos buvo tinkamai panaudotos. Be to, stebėjimo ir vertinimo informacija yra naudinga priemonė siekiant pagerinti išlaidų kaimo plėtrai veiksmingumą ir efektyvumą, nes ji padeda orientuoti nuolatinį programų valdymą, atskleidžia galimų patobulinimų galimybes ir padeda formuoti būsimą politiką.

Atsinaujinančioji energija pagal 2007–2013 m. bendrą stebėjimo ir vertinimo programą (BSVP)
BSVP nėra išsamios informacijos apie atsinaujinančiąją energiją
60

Dauguma valstybių narių (įskaitant visas penkias aplankytas valstybes nares) nusprendė naudoti EŽŪFKP lėšas atsinaujinančiosios energijos projektams finansuoti nuo 2007–2013 m. programavimo laikotarpio pradžios. Tuo metu nebuvo jokių konkrečių rodiklių, pagal kuriuos būtų galima įvertinti atsinaujinančiosios energijos projektų išdirbį arba rezultatus.

61

Ši padėtis pasikeitė po BŽŪP būklės patikrinimo, kai buvo pripažinta, kad atsinaujinančioji energija yra naujas uždavinys, ir valstybės narės gavo papildomą finansavimą atsinaujinančiosios energijos projektams likusiam programavimo laikotarpiui (2009–2013 m.) (žr. 14 dalį). Šiomis aplinkybėmis valstybių narių buvo prašoma stebėti išlaidas ir pagal šį naują uždavinį finansuojamų atsinaujinančiosios energijos projektų paramos gavėjų skaičių. Tačiau valstybės narės neprivalėjo rinkti duomenų apie projekto laimėjimus, pavyzdžiui, pagamintą atsinaujinančiosios energijos kiekį arba įdiegtus pajėgumus. Todėl ES lygmeniu nėra išsamios informacijos apie atsinaujinančiosios energijos projektus, finansuotus EŽŪFKP lėšomis 2007–2013 m. laikotarpiu; esamuose rodikliuose pateikiama nuoroda tik į papildomas lėšas, kurios buvo išleistos atsinaujinančiajai energijai pagal BŽŪP būklės patikrinimą.

62

Nagrinėjome atsinaujinančiosios energijos projektų duomenis (projektų skaičių, išmokėtą paramą), kuriuos pateikė aplankytos valstybės narės, ir keturiose aplankytose valstybėse narėse pastebėjome daugybę neatitikimų51 tarp Komisijai pateiktų duomenų ir mūsų skaičiavimų, kuriuos atlikome remdamiesi valstybių narių projektų duomenų bazėse pateiktais skaičiais. Valdžios institucijos negalėjo mums pateikti paaiškinimų, todėl kyla abejonių dėl BŽŪP būklės patikrinimo duomenų tikslumo ir išsamumo.

63

Be to, ES lygmeniu taip pat nėra prieinamos išsamios informacijos apie projektų skaičių, atsinaujinančiosios energijos gamybą arba įdiegtus pajėgumus. Todėl neįmanoma kiekybiškai įvertinti EŽŪFKP indėlio atsinaujinančiosios energijos naudojimui kaimo vietovėse. Kadangi nėra susijusios ir patikimos informacijos apie atsinaujinančiąją energiją, neįmanoma įvertinti šių priemonių veiksmingumo šiuo laikotarpiu, taip pat lieka neaišku, kuo remdamosi valstybės narės nustatė savo KPP atsinaujinančiosios energijos skirsnių struktūrą. Šios išvados dera su mūsų ankstesnėmis pastabomis dėl EŽŪFKP ir SF paramos atsinaujinančiajai energijai 2007–2013 m. programavimo laikotarpiu stebėjimo duomenų52.

BSVS programų vertinimas suteikia mažai informacijos apie atsinaujinančiosios energijos poveikį kaimo plėtrai
64

Vėlavimai įgyvendinant programas pagal DFP yra pasikartojančios problemos, kurias praeityje nustatėme daugybėje politikos sričių53. Vėlavimai įgyvendinant 2007–2013 m. KPP dar kartą lėmė neatitikimą tarp išlaidų ciklo ir su ataskaitų teikimo terminais susijusių reikalavimų. Dėl šios priežasties susijusių duomenų apie atsinaujinančiąją energiją kiekis, reikalingas laikotarpio vidurio vertinimams atlikti, buvo ribotas, tačiau buvo pateikta tam tikros naudingos informacijos (žr. 7 langelį). Dauguma valstybių narių vėlavo užbaigti savo ex post vertinimus54.

65

Mūsų atlikta ex post vertinimų peržiūra parodė, kad juose atsinaujinančiosios energijos investicijos (pvz., taikytos priemonės) buvo nagrinėjamos, tačiau jų poveikis tvariai kaimo plėtrai ne visuomet buvo aptartas. Nebuvo atliktos susijusios analizės, apimančios, pavyzdžiui, atsinaujinančiosios energijos naudą kaimo vietovių aplinkai, pajamų įvairinimui, darbo vietų kūrimui, energijos infrastruktūros gerinimui, paslaugų teikimui kaimo vietovėse ir pan.

66

Tačiau pastebėjome, kad vertinant atsinaujinančiosios energijos projektus laikomasi tam tikros gerosios patirties (žr. 7 langelį).

7 langelis

Gerosios patirties, susijusios su atsinaujinančiosios energijos vertinimu kaimo vietovėse, pavyzdžiai

Regioninės Tuskanijos (Italija) institucijos atliko papildomus vertinimus, kuriuose buvo pateikta susijusi informacija apie paramą gavusių projektų indėlį atsinaujinančiosios energijos naudojimo srityje: vertinimo ataskaita apie 15 integruotos tiekimo grandinės projektų, vertinimo ataskaita apie miškininkystės priemones, kuriose aptariama medienos energijos tiekimo grandinė ir sektoriaus galimybės, ir dokumentas dėl patirties, susijusios su penkiomis centralizuoto šilumos tiekimo sistemomis, kurioms 2000–2006 m. laikotarpiu buvo skirtas finansavimas pagal programą LEADER+.

Austrijos valdžios institucijos taip pat baigė rengti vertinimo ataskaitas, kuriose aptariami atsinaujinančiosios energijos klausimai, visų pirma susiję su 321-ąja priemone (Pagrindinės paslaugos ekonomikai ir kaimo gyventojams). Ataskaitoje, remiantis iš 30 išsamių rodiklių sudaryta vertinimo matrica, buvo surinkta informacija apie atsinaujinančiosios energijos projektų ekonominį, regioninį, socialinį poveikį, taip pat poveikį aplinkai. Iš 20 atvejo tyrimų vertintojai padarė išvadą, kad biomasės šildymo sistemų, atsižvelgiant į tai, kaip jos įgyvendintos Austrijoje, poveikis turėjo teigiamą poveikį tvariai kaimo plėtrai, pavyzdžiui, regioniniam medienos tiekimui, darbo vietų kūrimui tiekimo grandinėje ir šilumos tiekimui kaimo gyventojams.

Austrija parodė papildomus gerosios patirties pavyzdžius atlikdama stebėjimo ir vertinimo veiklą, nesusijusią su BSVP, pavyzdžiui, nacionalinės programos, kuria siekiama remti vietos ir regionines atsinaujinančiosios energijos naudojimo iniciatyvas, ekonominio ir regioninio poveikio tyrimai (žr. 2 langelį). Šiuose tyrimuose padaryta išvada, kad informuotumo didinimas regionų lygmeniu ir veiklos koordinavimas buvo viena svarbiausių teigiamo poveikio dalyvaujantiems regionams rūšių. Valdžios institucijos taip pat nustatė tam tikro dydžio biomasės šildymo sistemoms taikomą kokybės valdymo sistemą, kurią naudojant buvo renkami projektų savininkams naudingi palyginami duomenys.

Atsinaujinančioji energija pagal 2014–2020 m. bendrą stebėjimo ir vertinimo sistemą (BSVS)
67

2014–2020 m. programavimo laikotarpio nauju veiklos rezultatų planu siekiama užtikrinti, kad kaimo plėtros programos įgyvendinimas, kitaip nei anksčiau, taptų labiau orientuotas į rezultatus. Šiomis aplinkybėmis BSVS55, t. y. kaimo plėtros stebėjimo ir vertinimo sistemoje, numatytas išsamus bendrų rodiklių rinkinys, kurie turi būti naudojami prioritetinėms sritims, įskaitant bendrus vertinimo klausimus, į kuriuos turi būti atsakoma ateityje, siekiant įvertinti kaimo plėtros politikos pažangą ir laimėjimus, taip pat intervencinių kaimo plėtros politikos priemonių poveikį, veiksmingumą, efektyvumą ir aktualumą.

68

Pagal BSVS reikalaujama, kad būtų teikiama stebėjimo informacija apie „Bendras investicijas į atsinaujinančiosios energijos gamybą“ (tikslinis rodiklis T 16) ir apie „Pagal paramą gavusius projektus pagamintą atsinaujinančiąją energiją“ (papildomas rezultato rodiklis R 15). Valstybės narės turi galimybę nustatyti papildomus konkrečioms priemonėms taikomus produkto rodiklius ir Komisija patvirtino, kad dešimt valstybių narių ar regionų56 nusprendė nustatyti tokius rodiklius. Tačiau dauguma šių papildomų su konkrečiomis priemonėmis susijusių 5C prioritetinei sričiai taikomų rodiklių buvo išteklių rodikliai, pavyzdžiui, viešosios išlaidos, arba išdirbio rodikliai, pavyzdžiui, paramos gavėjų, remiamų projektų arba veiksmų skaičius. Todėl šie rodikliai negali būti laikomi patikimu pagrindu vertinant KPP atsinaujinančiosios energijos komponento rezultatus, todėl į rezultatus orientuoto požiūrio nebūtų galima pagerinti57.

69

Dar viena problema yra ta, kad informacija apie veiklos rezultatus renkama tik prioritetinių sričių lygmeniu58. Todėl 5C prioritetinei sričiai priskirtuose EŽŪFKP projektuose nėra išsamių duomenų apie atsinaujinančiąją energiją kaimo vietovėse, nes tam tikri projektai gali būti netiesiogiai susiję su atsinaujinančiąja energija (pavyzdžiui, miškotvarka), bet priskirti 5C prioritetinei sričiai, o kiti projektai gali būti vertinami kaip įnešantys papildomą indėlį į 5C prioritetinę sritį, todėl jiems parama gali būti skiriama pagal kitas prioritetines sritis, pavyzdžiui, 2A, 3A, 6A, 6B ir pan. Todėl informacijoje apie „Bendras investicijas į atsinaujinančiosios energijos gamybą“ (tikslinis rodiklis T 16) atsispindės tik tai, kas buvo priskirta pagal 5C prioritetinę sritį ir neleis susidaryti bendro vaizdo apie visas atsinaujinančiosios energijos investicijas į kaimo vietoves.

70

Kitą rodiklį – rezultato rodiklį R 15 „Pagal paramą gavusius projektus pagaminta atsinaujinančioji energija“ – siekiama taikyti visiems atsinaujinančiosios energijos projektams. Tačiau Komisijos gairėse nurodyta, kad su šiuo rodikliu susijusius duomenis vertintojai gali rinkti įvairiais būdais, pavyzdžiui, atlikdami ES ar nacionalinio lygmens statistinių duomenų tyrimus. Taigi duomenų palyginamumas ES lygmeniu priklauso nuo vertintojų pasirinkto būdo.

71

Nors Komisija išleido išsamias gaires, kad padėtų rengti ataskaitas ir atlikti vertinimą, BSVS rodiklių ir prioritetinių sričių tarpusavio ryšiai galėtų sukurti papildomą naštą vertintojams, daryti poveikį programos vertinimų kokybei ir jų palyginamumui, ir sukelti vėlavimus, kaip tai buvo praeityje. Jeigu svarbiausiu ataskaitiniu laikotarpiu nėra prieinamos patikimos stebėjimo ir vertinimo informacijos, valstybės narės ir Komisija gali praleisti galimybę pagerinti atsinaujinančiosios energijos priemonių įgyvendinimą.

Atsinaujinančiosios energijos projektai patvirtina savo galimybes kaimo plėtros srityje, nepaisant atrankos procedūrų ir projektų įgyvendinimo trūkumų

72

Valstybės narės turi pareigą atrinkti kaimo plėtros projektus siekdamos užtikrinti, kad kaimo plėtros priemonės labiau atitiktų ES prioritetus ir valstybių narių tikslus bei strategijas. Kad tai padarytų, valstybės narės turi nustatyti ir taikyti aiškius, susijusius ir objektyvius tinkamumo ir atrankos kriterijus kartu su objektyviomis, sąžiningomis ir skaidriomis procedūromis59.

73

Tinkamumo kriterijai – tai reikalavimai, kuriuos turi atitikti projektai, kad jiems būtų galima skirti EŽŪFKP paramą. Šis tinkamumas yra pagrįstas „taip“ / „ne“ sąlyga. Valstybės narės atrankos kriterijus nustato siekdamos išdėstyti projektus prioritetine tvarka, atsižvelgdamos į tai, kaip jie atitinka nustatytus poreikius ir KPP tikslus. Valstybės narės atrankos kriterijus turėtų taikyti net ir tais atvejais, kai lėšų pakanka visoms patvirtintoms paraiškoms finansuoti; taip siekiama užtikrinti patikimą finansų valdymą60. Šiuo atveju jos visų pirma turėtų užtikrinti gyvybingų projektų, kuriais remiamas atsinaujinančiosios energijos naudojimas ir pridėtinė vertė kaimo vietovėse, atranką.

Daugumoje projektų buvo numatyta su atsinaujinančiosios energijos naudojimu ir kaimo plėtra susijusi nauda
74

Mes atlikome įvairių rūšių ir dydžių atsinaujinančiosios energijos projektų auditą (žr. II priedą). Atrinkti projektai buvo susiję tiek su investicijomis, kurios buvo panaudotos tiekiant trečiosioms šalims energiją iš atsinaujinančiųjų išteklių, tiek su kitomis priemonėmis, kurios padėjo gaminti energiją projektų savininkų reikmėms.

75

Su „trečiosios šalies tiekiama energija“ susijusių projektų tikslas iš esmės buvo užtikrinti žemės ūkio ir miškininkystės bendrovių pajamų įvairinimą. Kai kuriuos projektus inicijavo ir įgyvendino MVĮ arba labai mažos įmonės. Sėkmingai įgyvendinus šios rūšies projektus pradėtos teikti naujos ir palankiai vertinamos energijos paslaugos privatiems namų ūkiams ir visuomeniniams pastatams kaimo vietovėse. Šie projektai turėjo naudos aplinkai, visų pirma tai pasakytina apie centralizuoto šilumos tiekimo sistemas, kurios energijos vartojimo efektyvumo požiūriu paprastai yra veiksmingesnės ir išmeta mažiau teršalų nei pavienės šildymo sistemos. Šie projektai taip pat sudarė sąlygas projektų savininkams pasinaudoti naujomis verslo galimybėmis. Jie leido vietos biomasės tiekimo grandinės žaliavos tiekėjams (iš esmės tai yra ūkininkai ir miškininkai) įvairinti savo pajamas ir išlaikyti savo ūkius (žr. 8 langelį).

76

Atsinaujinančiosios energijos naudojimui taip pat reikalingas išsamus planavimas, įrenginiai ir techninės priežiūros darbai. Regione gautos žinios ir patirtis yra vertingas turtas tolesnei regiono plėtrai atsinaujinančiosios energijos gamybos ir naudojimo link, o gaunama nauda gali būti daug didesnė nei pradinės investicijos į projektą.

8 langelis

Geroji patirtis, susijusi su trečiosios šalies tiekiamos energijos projektais, finansuojamais EŽŪFKP lėšomis

Centralizuoto šilumos tiekimo sistemos Austrijos kaimuose

Austrijos EŽŪFKP parama atsinaujinančiajai energijai 2007–2013 m. programavimo laikotarpiu buvo orientuota į tolesnę mediena kūrenamų centralizuoto šilumos tiekimo sistemų plėtrą.

Vienas iš mūsų aplankytų projektų buvo susijęs su EŽŪFKP parama ne žemės ūkio veiklos įvairinimui. Projektą įgyvendino 26 ne tik žemės ūkio veiklą vykdančių ūkininkų, kuriems bendrai priklausė ir kurie valdė 400 ha ploto mišką, kooperatyvas. Jie sukūrė vietinės šilumos tiekimo sistemą, turinčią 398 kW pajėgumo medienos drožlių kūrenimo katilą. Naudojant sistemą per metus trims už kaimo ribų esantiems pastatams – slaugos namams, pastatui, kuriame teikiamos priežiūros paslaugos, ir vienuolynui – suteikta 580 MWh šilumos. Ūkininkai valdė šilumos tiekimo sistemą, taip pat tiekė medieną medžio drožlių gamybai iš savo miškų, naudodami iš esmės prastos kokybės kirtimų medieną, kuria ir anksčiau neprekiavo rinkoje.

Ūkininkams projektas buvo ekonomiškai naudingas: jie gavo pajamų iš paties šildymo ir iš medžio drožlių. Be to, dalyvaudami centralizuoto šilumos tiekimo sistemas valdantiems subjektams skirtuose mokymuose, ūkininkai įgijo naujų įgūdžių.

Kitas mūsų aplankytas centralizuoto šilumos tiekimo sistemas, kuriose buvo naudojami medžio drožlių kūrenimo katilai, valdė MVĮ arba labai mažos įmonės, be to, šių sistemų pajėgumas buvo didesnis, todėl jos šilumą tiekė didesniam vartotojų skaičiui, įskaitant privačius namus, vietos institucijas ir restoranus. Visais atvejais medieną arba drožles iš esmės tiekė ne toliau kaip 50 kilometrų spinduliu veikiantys vietos ūkininkai arba miškų savininkai.

77

Savo reikmėms patenkinti skirti projektai buvo naudingi žemės ūkio ir miškininkystės ūkiams ir maisto perdirbimo įmonėms, pavyzdžiui, dėl energetinio saugumo ir savarankiškumo, sumažėjusių išlaidų energijai, geresnių finansinės veiklos rezultatų ar sumažėjusio anglies pėdsako. Projektais taip pat netiesiogiai prisidėta prie tvarios kaimo plėtros, nes padėta kurti darbo vietas ir vietos gyventojams suteiktos galimybės gauti pajamų arba prisidėta prie aplinkos padėties regione gerinimo (žr. 9 langelį).

9 langelis

Savo reikmėms tenkinti skirtais atsinaujinančiosios energijos projektais netiesiogiai prisidėta prie kaimo plėtros

Anglies pėdsako mažinimas Tuskanijos vyno gamykloje

Daugialypis projektas, kurį aplankėme, gavo EŽŪFKP paramą, skirtą maisto apdirbimui; projektas buvo susijęs su naujos vyno gamyklos statyba. Vyno gamyklai aplinkos tvarumas buvo prioritetas, nes ji skaičiavo savo produktų anglies pėdsaką. Projektą sudarė įvairūs energijos vartojimo mažinimo ir atsinaujinančiosios energijos gamybos elementai: geoterminė vėsinimo elektrinė, fotovoltinis įrenginys, medienos biomasės termofikacinė elektrinė ir keletas investicijų į energijos taupymą (saulės šviesos surinkimo sistema, vėdinimas, oro vėsinimo vandens garinimu bokštas). 2015 m. įmonė pagamino 68 % sunaudojamos energijos. Įgyvendinus projektą taip pat sumažintas vieno vyno butelio anglies pėdsakas.

Be didesnio aplinkosauginio veiksmingumo, bendrovė pagerino savo ekonominius rezultatus, kurie, be kita ko, sudarė sąlygas jai padidinti savo darbuotojų skaičių (nuo 8 darbuotojų 2011 m. sausio mėn. iki 20 darbuotojų 2016 m. gruodžio mėn.).

Prie ūkininkų poreikių pritaikyti nedidelio masto atsinaujinančiosios energijos projektai Bulgarijoje

Du Bulgarijoje įgyvendinami investiciniai projektai dėl nedidelių ūkių, kuriuos aplankėme (12,5 ha ir 4 ha ploto), nors ir ne tokiu dideliu mastu, bet buvo orientuoti į EŽŪFKP finansuojamų atsinaujinančiosios energijos projektų galimybes. Abiejuose projektuose iš fotovoltinių plokščių gauta elektros energija buvo naudojama organinių riešutų ir triufelių gamybai ir organinių vaisių sandėlio elektriniam apšvietimui. Abu projektai buvo įgyvendinti už kaimo ribų neturint jungties prie tinklo, todėl buvo manyta, kad fotovoltiniai įrenginiai ekonominiu ir aplinkos požiūriu yra palankūs sprendimo būdai, kuriuos bus galima pritaikyti prie ūkininkų poreikių. Organinių riešutų ir triufelių gamyba atveria naujas verslo kūrimo perspektyvas ne tik ūkininkams, bet ir regionui.

Tačiau valstybių narių atrankos procedūros nepadėjo užtikrinti, kad būtų atrinkti labiausiai susiję projektai, …
78

Reikalaujama, kad valstybės narės nustatytų projektų atrankos kriterijus ir taip užtikrintų, kad finansiniai ištekliai kaimo plėtrai būtų naudojami geriausiu būdu. Nustatėme, kad aplankytos valstybės narės ne visada laikėsi šio principo.

79

Nagrinėjome 2014–2020 m. atrankos kriterijus ir procedūras ir nustatėme, kad keturios iš penkių valstybių narių61, kurias aplankėme, naudojo atrankos kriterijus, kurie tam tikru mastu buvo svarbūs užtikrinant, kad prioritetas būtų teikiamas projektams, kuriais buvo sudaromos palankesnės sąlygos naudoti atsinaujinančiąją energiją: pavyzdžiui, projektai, kurie, kaip tikimasi, turėjo teigiamą poveikį pajamų įvairinimui ir aplinkai, vietoje pagamintai ir apdirbtai žaliavai (biomasės kuras) arba vietos strategijų svarstymui ar vietos gyventojų įtraukimui. Tačiau šioms pastangoms iš dalies pakenkė silpnos atrankos procedūros. Bulgarija, Italija (Tuskanija) ir Prancūzija (Žemutinė Normandija – miškininkystės priemonėms) taikė nereiklias balų skyrimo sistemas, nustatydamos minimalias ribas, kurias galima buvo pasiekti įvykdant vieną ar kelis kriterijus.

… todėl tam tikri atsinaujinančiosios energijos projektai kaimo vietovėse davė tik nedidelę naudą
80

Dėl atrankos proceso trūkumų gali būti finansuojami projektai, kurie yra ekonomiškai naudingi projektų savininkams, bet turi nedidelį poveikį kaimo vietovėms. Tai taikytina tam tikriems audito metu aplankytiems projektams. Finansinė parama ne visada buvo naudojama kuriant darbo vietas ar inicijuojant papildomas verslo galimybes, siekiant gerinti esamų ūkių ar miškininkystės ūkių padėtį arba teikti energetines paslaugas kaimo gyventojams (žr. 10 langelį).

10 langelis

Atsinaujinančiosios energijos projektai, kurių nauda kaimo plėtrai nėra didelė

Nedidelė nauda kaimo vietovėms iš Bulgarijoje įgyvendinamų fotovoltinių projektų

Kaip parodyta 2 langelyje, Bulgarija daugiau nei 90 % savo 2007–2013 m. programavimo laikotarpio EŽŪFKP atsinaujinančiajai energijai skirtos paramos panaudojo fotovoltiniams projektams finansuoti, nepaisydama priešingų rekomendacijų ir nepaisydama tinklo pajėgumo ribojimų62.

Trys atsinaujinančiosios energijos projektai, kuriuos aplankėme Bulgarijoje, gavo EŽŪFKP paramą labai mažų įmonių steigimo ir plėtros ir su žemės ūkio veikla nesusijusios veiklos įvairinimo tikslais. Kiekviename iš projektų buvo sukurta viena darbo vieta, susijusi su įrenginių technine priežiūra ir apsauga. Visi trys projektai buvo priklausomi nuo lengvatinių ST išmokų ir juose nebuvo sukuriamos kitos verslo galimybės arba paslaugos, todėl jie nedavė pastebimos naudos kaimo plėtrai.

81

Mūsų aplankyti projektai patvirtino teigiamą tam tikrų atsinaujinančiosios energijos projektų rūšių poveikį kaimo plėtrai, todėl EŽŪFKP finansinė parama gali būti laikoma pagrįsta. Tačiau atsižvelgiant į tai, kad buvo keletas kitų atsinaujinančiosios energijos paramos sistemų, projektams, kuriais nebuvo prisidedama nei prie atsinaujinančiosios energijos tikslo, nei prie bendro kaimo plėtros tikslo, EŽŪFKP parama neturėjo būti skirta.

Išvados ir rekomendacijos

82

ES teisės aktuose ir politikos dokumentuose pabrėžiamas ketinimas išnaudoti galimai teigiamą atsinaujinančiosios energijos investicijų poveikį kaimo plėtrai. Tyrimais patvirtinta, kad atsinaujinančioji energija gali turėti teigiamą poveikį tvariai kaimo plėtrai, tačiau taip pat kyla aplinkosauginių bei socialinių ir ekonominių rizikų, susijusių su tam tikrų atsinaujinančiosios energijos rūšių naudojimu.

83

Atlikdami savo auditą, nagrinėjome visą atsinaujinančiosios energijos sistemą ir daugiausia dėmesio skyrėme tam, kaip į šią sistemą buvo integruoti kaimo plėtros aspektai. Taip pat nagrinėjome kaimo plėtros politikos pagrindą ir kaip jis įgyvendinamas valstybių narių lygmeniu, siekdami įvertinti, ar EŽŪFKP parama atsinaujinančiajai energijai iš tikrųjų prisidėjo prie tvarios kaimo plėtros.

84

Iš savo audito darbo rezultatų darome išvadą, kad atsinaujinančiosios energijos projektų finansavimas gali gerokai palengvinti tvarią kaimo plėtrą, tačiau kol kas šios galimybės iš esmės lieka neišnaudotos.

85

Nustatėme, kad dabartiniame Komisijos ir valstybių narių politikos pagrinde nebuvo tinkamai įvertintas kaimo plėtros aspektas, susijęs su atsinaujinančiąja energija. Todėl atsinaujinančiosios energijos naudojimo galimybės kaimo vietovėse nebuvo pakankamai išnaudojamos. Komisija neseniai pasiūlė tam tikrus atsinaujinančiosios energijos politikos pagrindo pakeitimus, kurie gali šią padėtį pagerinti (2431 dalys).

1 rekomendacija. Kaimo patikros priemonių taikymas būsimai atsinaujinančiosios energijos politikai

Kurdamos savo būsimą atsinaujinančiosios energetikos politiką, Komisija ir valstybės narės turėtų atsižvelgti į kaimo bendruomenių ir ekonomikos aplinkybes ir poreikius, įvertinti teigiamų ir neigiamų politinių pasekmių galimybes ir užtikrinti, kad kaimo vietovėse būtų pasiekti teisingi politiniai rezultatai.

Kad tai padarytų, Komisija, bendradarbiaudama su valstybėmis narėmis, turėtų sukurti atitinkamą mechanizmą, kuris galėtų būti grindžiamas kaimo patikros priemonių mechanizmu, kaip numatyta pagal 2016 m. Korko 2.0 deklaracijos 1-ą politikos kryptį.

Komisija turėtų sukurti šią priemonę rengdama konsultacijas su valstybėmis narėmis, per kurias būtų aptariami nacionaliniai energetikos ir klimato planai, apie kuriuos Komisijai reikia pranešti iki 2019 m. sausio 1 d., ir teikdama rekomendacijas valstybėms narėms dėl šios priemonės taikymo.

Tikslinė įgyvendinimo data: iki 2019 m. pabaigos.

86

Be to, kalbant apie bioenergiją, kuri yra bene akivaizdžiausiai su kaimo vietovėmis susijusi atsinaujinančiosios energijos rūšis, pažymėtina, kad su jos naudojimu susijusias aplinkosaugines bei socialines ir ekonomines rizikas Komisija pakankamai išsamiai aptarė savo dabartiniame ar siūlomame politikos pagrinduose. Dėl atsinaujinančiosios energijos tikslų, viešosios paramos sistemų ir silpnų bioenergijos tvarumo kriterijų kyla rizika, kad bus skatinama naudoti biomasę energijos gamybos tikslais, nenumatant pakankamų garantijų, kuriomis būtų užtikrinama tvari biomasės gamyba (3241 dalys).

2 rekomendacija. Geresnė bioenergijos tvarumo sistema

Komisija kartu su teisėkūros institucijomis turėtų būsimą bioenergijos politikos pagrindą kurti taip, kad jame būtų nustatytos pakankamos apsaugos nuo netvaraus biomasės naudojimo energijos gamybai priemonės. Sistema reikėtų pripažinti ir atsižvelgti į tvarumo riziką, susijusią su bioenergijos naudojimo skatinimu, nustatant tikslus ir finansinės paramos priemones, ir užtikrinti, kad būtų sumažintos susijusios aplinkosauginės bei socialinės ir ekonominės rizikos.

Tikslinė įgyvendinimo data – 2020 m.

87

Komisija nepateikė aiškių rekomendacijų, kaip EŽŪFKP parama atsinaujinančiajai energijai galėtų padėti kurti pridėtinę vertę Europos lygmeniu ir kaip ji turėtų papildyti esamas ES ir nacionalines finansavimo sistemas. Todėl kyla rizika, kad EŽŪFKP paprasčiausiai taps kitu atsinaujinančiosios energijos finansavimo šaltiniu, kuriame kaimo plėtrai apskritai nebus teikiamas prioritetas.

88

Komisija paskelbė išsamias gaires valstybėms narėms apie jų KPP rengimą ir įgyvendinimą. Tačiau iš dalies dėl to, kad nėra aiškios vizijos, susijusios su EŽŪFKP parama atsinaujinančiajai energijai, aplankytos valstybės narės laikėsi tik labai bendro pobūdžio strateginio požiūrio į paramą atsinaujinančiajai energijai, ir nepakankamai koordinavo EŽŪFKP paramą su įvairiais kitais ES ir nacionaliniais atsinaujinančiosios energijos finansavimo šaltiniais, kad pasiektų kuo didesnį poveikį kaimo vietovėse. Be to, nustatėme, kad atsinaujinančiosios energijos priemonės ES nebuvo nuosekliai priskiriamos prie prioritetinių sričių, o tai atrodo neoptimalu, tačiau manome, kad iš esmės tai yra su stebėjimu ir vertinimu susijęs klausimas (4958 dalys).

3 rekomendacija. Aiškios rekomendacijos dėl EŽŪFKP vaidmens remiant atsinaujinančiąją energiją

Kurdama savo būsimą kaimo plėtros politiką, Komisija turėtų aiškiai išdėstyti, kokių rezultatų reikėtų pasiekti EŽŪFKP investicijomis į atsinaujinančiąją energiją; kaip jos turėtų padėti kurti pridėtinę vertę kaimo vietovėse; ir kaip EŽŪFKP turėtų papildyti esamas ES ir nacionalines atsinaujinančiosios energijos finansavimo sistemas.

Šiomis aplinkybėmis Komisija turėtų pasinaudoti susijusia gerąja patirtimi, kuri buvo nustatyta per mūsų auditą (žr. 7, 8 ir 9 langelius), taip pat panašia patirtimi, kuri aprašyta EBPO tyrime „Atsinaujinančiosios energijos susiejimas su kaimo plėtra“ (žr. 1 langelį).

Tikslinė įgyvendinimo data: iki 2018 m. pabaigos.

89

Susijusios ir patikimos stebėjimo ir vertinimo informacijos prieinamumas rengiant ataskaitas yra esminės svarbos Komisijai ir valstybėms narėms siekiant gerinti EŽŪFKP paramos atsinaujinančiajai energijai įgyvendinimą. Vis dėlto, nepaisant tam tikrų gerosios patirties pavyzdžių, nėra jokios išsamios stebėjimo ir vertinimo informacijos apie EŽŪFKP ir kitų ES 2007–2013 m. programavimo laikotarpio prieinamų fondų paramą atsinaujinančiosios energijos projektams (6065 dalys).

90

2014–2020 m. programavimo laikotarpiu Komisija paskelbė gaires, kad padėtų valstybėms narėms parengti ataskaitas ir atlikti vertinimus. Tačiau skirtingi valstybių narių požiūriai į pagrindinį ir papildomą projektų indėlį ir priemonių priskyrimą ir projektų rūšis darys neigiamą poveikį stebėjimo ir vertinimo veiklos veiksmingumui. Pagrindiniai rodikliai, susiję su atsinaujinančiąja energija 2014–2020 m. programavimo laikotarpiu63, turi ribotą informacinę vertę dėl savo ribotos apimties ir dėl metodinių aspektų. Valstybės narės galėjo naudoti papildomus susijusius rodiklius, tačiau taip pasielgė tik keletas iš jų. Šie apribojimai reikalauja didesnių valstybių narių vertintojų pastangų ir gali lemti nenuoseklų ataskaitų teikimą ES lygmeniu ir vėlavimus (6771 dalys).

91

Savo specialiojoje ataskaitoje Nr. 16/201764 jau atkreipėme dėmesį į tai, kad Komisija turi užtikrinti, kad patobulintoje 2019 m. įgyvendinimo ataskaitoje būtų pateikta aiški ir išsami informacija apie programos laimėjimus, be to, reikia, kad Komisija tiksliau apibrėžtų įvairių rūšių rodiklius, taikomus po 2020 m. programavimo laikotarpio.

4 rekomendacija. Paprastesnė ir prasmingesnė stebėjimo ir vertinimo sistema

Kalbant apie EŽŪFKP paramą atsinaujinančiajai energijai, pažymėtina, kad Komisija turėtų reikalauti, kad valstybės narės savo 2019 m. metinėse įgyvendinimo ataskaitose pateiktų susijusią informaciją apie atsinaujinančiosios energijos projektų programos laimėjimus. Ši informacija turėtų sudaryti sąlygas Komisijai gauti informacijos apie tai, kiek EŽŪFKP išlaidų išmokėta atsinaujinančiosios energijos projektams, sukurtus energijos pajėgumus arba pagal tokius projektus pagamintos energijos kiekį.

Tikslinė įgyvendinimo data: iki 2018 m. pabaigos.

92

Valstybės narės turi pareigą savo projektų atranką orientuoti į ES prioritetus ir savo tikslus, ir tai darydamos laikytis savo strategijos. Kad tai padarytų, jos turėtų nustatyti ir taikyti aiškius, susijusius ir objektyvius tinkamumo ir atrankos kriterijus kartu su objektyviomis, sąžiningomis ir skaidriomis procedūromis. Komisija šiuo atžvilgiu paskelbė gaires, pavyzdžiui, rengdama seminarus ir rekomendacijas65.

93

Projektuose, kuriuose apsilankėme, energija buvo gaminama projektų operatorių reikmėms arba trečiosios šalies energijos tiekimo tikslais (7477 dalys). Tačiau dėl didelių biudžetų 5C prioritetinei sričiai ir prastų įgyvendinimo rodiklių (žr. 48 dalį) bei silpnų atrankos procedūrų (78 ir 79 dalys) kyla rizika, kad EŽŪFKP parama bus skirta atsinaujinančiosios energijos projektams, kurie neduoda jokios aiškios naudos kaimo vietovėms, kuriose jie įgyvendinami, siekiant išvengti su paskirtais pinigais susijusių įsipareigojimų panaikinimo.

5 rekomendacija. Geresnė projektų atranka atsižvelgiant į pridėtinę vartę kaimo vietovėse ir projekto gyvybingumą

Siekdama sumažinti riziką, susijusią su dideliu 5C prioritetinei sričiai skiriamu biudžetu, įskaitant prastus įgyvendinimo rodiklius ir silpnas atrankos procedūras, Komisija drauge su valstybėmis narėmis turėtų patvirtinti poreikį taikyti tinkamas atrankos procedūras, kad paremtų tik gyvybingus atsinaujinančiosios energijos projektus, kurie duoda aiškią naudą tvariai kaimo plėtrai.

Tikslinė įgyvendinimo data: iki 2018 m. pabaigos.

Šią ataskaitą priėmė I kolegija, vadovaujama Audito Rūmų nario Phil WYNN OWEN, 2018 m. sausio 10 d. Liuksemburge įvykusiame posėdyje.

Audito Rūmų vardu

Pirmininkas
Klaus-Heiner LEHNE

Priedai

I priedas

Analizė: ar ES bioenergijos tvarumo sistema yra pakankama mažinant susijusias aplinkosaugines bei socialines ir ekonomines rizikas?

A1

Nagrinėjome, ar (ir kokiu mastu) ES bioenergijos tvarumo sistemoje sprendžiamos dėl 16 aplinkosauginių bei socialinių ir ekonominių rizikų, susijusių su bioenergijos naudojimu, kylančios problemos.

Komisija pasiūlė dabartinės bioenergijos tvarumo sistemos pakeitimus, …
A2

Dabar galiojančiuose ES teisės aktuose66 nustatyti biokurui ir skystiesiems bioproduktams taikomi tvarumo kriterijai. Diskusijos bioenergijos tvarumo klausimais vyksta nuo 2009 m., kai šie kriterijai buvo nustatyti ir iš dalies pakeisti 2015 m. Todėl savo dokumentų rinkinyje „Švari energija visiems europiečiams“ Komisija pateikė tvarumo kriterijus, kurie taip pat būtų taikomi kitų rūšių bioenergijai, pavyzdžiui, iš kietosios ir dujinės biomasės kuro pagamintai bioenergijai; žr. A1 lentelę).

1A lentelė

Siūlomos bioenergijos tvarumo sistemos glausta apžvalga

Siūlomi tvarumo kriterijai
Su biomasės kuro gamyba susiję tvarumo kriterijai1 Išmetamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio mažinimo kriterijai
iš žemės ūkio iš miškininkystės

-Minimalus išmetamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio sumažinimo procentinis dydis, taikomas skirtingų rūšių įrenginiams, atsižvelgiant į jų veikimo pradžios datą (taip pat žr. A4 dalį dėl atskaitomybės principų).

-Draudžiama išgauti biomasę energijos gamybai iš tam tikros rūšies žemės (t. y. didelę biologinės įvairovės vertę turinti žemė, didelę anglies sankaupą turinti žemė ir durpynai).

-Turėtų galioti įstatymai ir veikti stebėjimo ir vykdymo užtikrinimo sistemos, siekiant užtikrinti, kad būtų laikomasi tam tikros miškotvarkos praktikos.

-Šalys arba regionai, kurie tiekia miško biomasę į ES, privalo atitikti įvairius LULUCF reikalavimus, įskaitant Paryžiaus susitarimo ratifikavimą; įsipareigojimų ir veiksmų, kuriais siekiama išsaugoti ir didinti anglies sankaupas ir absorbentus, nustatymą, ir ataskaitų apie išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį teikimo tvarkos nustatymą.

26 straipsnio 2–4 dalys 26 straipsnio 5–6 dalys 26 straipsnio 7 dalis
Kitos nuostatos, kurios gali daryti poveikį bioenergijos tvarumui
Energijos vartojimo efektyvumo reikalavimas

-Poreikis naudoti didelio efektyvumo kogeneracinę technologiją įrenginiuose, kuriuose gaminama elektros energija ir kurių kuro kūrenimo pajėgumai yra >= 20 MW

26 straipsnio 8 dalis
Maistinių ar pašarinių augalų naudojimui taikoma riba

-Maistinių arba pašarinių augalų naudojimas biokuro ir skystųjų bioproduktų gamybai neturėtų viršyti 7 % ir būti sumažintas iki 3,8 % 2030 m.

7 straipsnis
Šildymo ir vėsinimo iš atsinaujinančiosios energijos tikslas

-Šildymui ir vėsinimui tiekiamos atsinaujinančiosios energijos dalis kasmet turėtų būti didinama 1 %.

23 straipsnis
Iš pažangiųjų biodegalų gaminamos energijos tikslas

-Minimali energijos iš pažangiųjų biodegalų (nurodytų IX priede), iš atsinaujinančiojo nebiologinės kilmės skystojo ir dujinio transporto kuro, iš atliekų iškastinio kuro ir iš atsinaujinančiosios elektros energijos dalis, atsižvelgiant į bendrą transporto kuro kiekį, 2021 m. turėtų sudaryti 1,5 %, o 2030 m. turėtų būti padidinta iki 6,8 %.

25 straipsnio 1 dalis

1Tvarumo kriterijai taikomi elektros energiją, šilumą arba vėsą gaminantiems įrenginiams arba įrenginiams, kurių kuro kūrenimo pajėgumai yra 20 MW arba daugiau (kietoji biomasė) ir kurių elektros energijos gamybos pajėgumas yra 0,5 MW arba daugiau (dujinė biomasė). Valstybės narės kriterijus gali taikyti įrenginiams, kurių kuro kūrenimo pajėgumai yra mažesni.

Šaltinis: Europos Audito Rūmai.

… tačiau pasiūlymo taikymo sritis yra ribota, …
A3

Tvarumo sistema neapima visos ES pagamintos ir panaudotos biomasės. Ji taikoma tik energijos gamybos tikslais panaudotai biomasei, kai kurie augalai arba naudojimo būdai nėra įtraukiami, o įrenginių, kuriems taikoma sistema, skaičius yra ribotas.

  1. 7 straipsnio 1 dalis netaikoma augalams, kurių paskirtis – sukurti biodujas elektros energijos gamybai.
  2. Transporto sektoriuje naudojamoms biodujoms netaikomas su išmetamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio mažinimu susijęs kriterijus (26 straipsnio 7 dalis).
  3. Šie kriterijai taikomi tik tam tikrus pajėgumus viršijantiems įrenginiams. Pramonės sektorius nėra pats didžiausias kietosios biomasės vartotojas, nes didžioji dalis tokios biomasės sunaudojama gyvenamųjų namų šildymui67. Be to, kietosios biomasės kurui taikoma 20 MW riba buvo nustatyta remiantis tik duomenimis, susijusiais su elektrinėmis, kuriose naudojamos medžio drožlės68; tačiau tik 32 % kietosios biomasės, kurią sudaro medžio drožlės, suvartojama įrenginiuose, kurių kuro kūrenimo pajėgumas yra didesnis nei 1 MW69. Biodujų įmonėms galiojanti 0,5 MW riba reiškia riziką, kad kriterijai gali būti taikomi tik labai ribotam biodujų įmonių skaičiui, nes įmonių, kuriose naudojamos žemės ūkio žaliavos, vidutinis elektros gamybos pajėgumas siekia 450 kW70.
… apima neišspręstus atskaitomybės klausimus, susijusius su išmetamu šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekiu…
A4

Šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio, kuris išmetamas gaminant bioenergiją, apskaičiavimas yra problematiška užduotis. Toliau aprašomi svarbiausi klausimai. Vis dėlto jie nėra aptariami pasiūlyme dėl AIED II, tačiau turėtų būti aptariami Komisijos pasiūlyme dėl LULUCF.

  1. Pavienių įrenginių lygmeniu: tiesiogiai išmetamas anglies dioksido kiekis, susijęs su biomasės deginimu, nėra įtrauktas į gyvavimo ciklo analizes (angl. LCA)71 pagal Atsinaujinančiųjų išteklių energijos direktyvą apskaičiuojant išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį. Todėl galima netiesiogiai numanyti, kad anglis beveik nedelsiant sugeriama apsodinant augalais. Tačiau ši prielaida nėra teisinga medienos biomasės atveju, nes tam, kad medis subręstų, jis turi užaugti, ir dėl to, kad neatsižvelgiama į anglies sugėrimą ir išsiskyrimą, kuris vyktų žemėje, jei ji nebūtų naudojama biomasės gamybai. Tai išsamiau paaiškinta A1 langelyje.
  2. Nacionaliniu išmetamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio apskaitos lygmeniu: pagal dabar galiojančias Kioto protokole nustatytas išmetamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio apskaitos taisykles biomasės deginimas energetikos sektoriuje prilyginamas nuliui remiantis prielaida, kad bet kokie atsirandantys anglies sankaupos pokyčiai priskiriami prie LULUCF72 sektoriaus išmetamo teršalų kiekio. Taip daroma siekiant išvengti dvigubos šio išmetamo teršalų kiekio apskaitos. Kita vertus LULUCF dar nėra visiškai įtrauktas į ES išmetamo teršalų kiekio viduje mažinimo iki 2020 m. tikslą, todėl deginant biomasę išmetamas šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis dabar nėra apskaitomas nė viename sektoriuje. 2016 m. liepos mėn. Komisija pateikė pasiūlymą dėl reglamento, pagal kurį būtų reikalaujama nuo 2021 m. į 2030 m. klimato ir energetikos sistemą įtraukti su LULUCF susijusį išmetamą ir pašalinamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį73.

A1 langelis

Ar medienos biomasės naudojimas, atsižvelgiant į anglies junginių aspektą, yra neutralus?

Deginant medieną energijos gamybos tikslais paprastai vienam energijos vienetui pagaminti išmetama daugiau anglies nei deginant iškastinį kurą.

Tai reiškia, kad bioenergijos nauda aplinkai dėl sumažinto išmetamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio negali būti užtikrinama biomasės naudojimo etape (t. y. deginant biomasę energijos gamybos tikslais). Vietoje to, nauda turi būti pasiekiama gaminant biomasę, t. y. sumažinant išmetamą teršalų kiekį (visų pirma naudojant atliekas ir gamybos liekanas) arba didinant anglies sankaupas (pavyzdžiui, jeigu dėl biomasės gamybos energijai išgauti auginama daugiau augalų; tai vadinama papildoma biomase).

Mokslininkai nesutaria dėl tinkamo laikotarpio trukmės, po kurios būtų galima pastebėti, kokią naudą bioenergija duoda aplinkai. Trumpuoju laikotarpiu medienos biomasės deginimas gali pastebimai sumažinti išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį. Tačiau ruošiant medieną energijos gamybos tikslais padidės CO2 kiekis atmosferoje, net jeigu bus pasodinti nauji medžiai, nes naujai pasodinti medžiai negali sugerti tokio pat anglies kiekio, palyginti su labiau subrendusiais medžiais, todėl CO2 kiekis, kuris išsiskiria deginimo metu, sugeriamas per ilgesnį laiką. Tai netgi gali sukelti negrįžtamus pasaulinio klimato pokyčius, susijusius su vienos stabilios būklės pakitimu į kitą (klimato galutiniai taškai). Kai kurie mokslininkai teigia, kad anglies mažinimo įrenginių atsipirkimo laikotarpis iš tikrųjų nėra svarbus tol, kol visi išmetami CO2 teršalai galiausiai yra sugeriami.

Tolesnėse diskusijose aptariami atitinkami atskaitos scenarijai. Pasak EAA mokslinio komiteto, „[p]agrindinė klaida, susijusi su biomasės anglies neutralumo prielaida, yra biomasės, kurią pagamintų žemė, jei nebūtų naudojama bioenergijai išgauti, neapskaitymas (priešingos padėties scenarijus)“. Todėl Komitetas rekomenduoja bioenergijos vartojimo srityje naudoti tik papildomai užaugintą biomasę ir atliekas, t. y. biomasę, kuri priešingu atveju suirtų miške. Kiti mokslininkai su tuo nesutinka ir teigia, kad miškų kirtimas bioenergijos gamybai yra priimtinas, nes miškas vis tiek bus iškirstas bet kuriuo atveju.

… ir nėra visapusiškai aptariama bioenergijos tvarumo rizika
A5

Statistiniais duomenimis patvirtinama, kad biomasės gamyba naudojant miško ir žemės ūkio žaliavas iš esmės didėja74. ES miškai, kurie yra galutinis anglies absorbentas, plečiasi. Kiekvienais metais dėl šio padidėjimo neutralizuojama apytiksliai 10 % ES su LULUCF išmetamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio ekvivalento. Tačiau šis sugėrimo pajėgumas galėtų sumažėti, o kita tvarumo rizika gali padidėti, jei gerokai padidėtų bioenergijos paklausa.

A6

Savo analizės metu nustatėme, kad pasiūlyme dėl AIED II nustatyta tvarumo sistema nėra visiškai išspręstos su 16 mūsų nustatytų aplinkosauginių bei socialinių ir ekonominių rizikų susijusios problemos. Pasiūlyme dėl AIED II, buvo aptartos tik trys iš šešiolikos rizikos rūšių, kurias nustatėme, o dvi rizikos rūšys buvo aptartos kituose teisės aktuose; dar šešios rizikos rūšys buvo aptartos iš dalies, o penkios – apskritai neaptartos (žr. A2 ir A3 lenteles). Pagrindinė rizika, su kuria susijęs klausimas neišspręstas arba išspręstas iš dalies, yra:

  1. miškininkystės praktikos intensyvinimas (žr. A2 lentelę, 1c), 2c) ir 3c) rizika). Komisija nepasiūlė paskelbti dabartinių savanoriškų tvarumo reikalavimų privalomais. Kadangi nėra privalomų standartų, kuriais būtų užtikrinama vienoda ir aukšto lygio tvari miškotvarkos praktika75, pasiūlyme remiamasi savanoriškomis ES valstybėse narėse įgyvendinamomis iniciatyvomis (pavyzdžiui, „Forest Europe“) ir ne ES šalyse, kurios tiekia biomasę į ES, įgyvendinamomis iniciatyvomis.
  2. žemės ūkio praktikos intensyvinimas (žr. A2 lentelę, 1c), 2c) ir 3c) rizika). Pagal dabartinėje Atsinaujinančiųjų išteklių energijos direktyvoje nustatytus biokuro tvarumo kriterijus aiškiai reikalaujama nustatyti privalomus geros žemės agrarinės ir aplinkosauginės būklės išlaikymo standartus76. Šis reikalavimas pasiūlyme dėl AIED II buvo išbrauktas. Todėl atitinkami aplinkosaugos standartai nėra privalomi vietovėse, kurios nėra tikrinamos pagal bendrą žemės ūkio politiką. Tokie standartai taip pat netaikomi biomasei, kuri išgaunama už ES ribų.
  3. Pakopinio naudojimo principas (žr. A3 lentelę, 6a) rizika). Remiantis žiedinės ekonomikos logika, mediena, prieš ją pakartotinai panaudojant, perdirbant ir galiausiai sudeginant energijai išgauti, turi būti tinkamai panaudojama. Pagal šį principą, kuris vadinamas pakopinio naudojimo principu, pirmenybė suteikiama didesnės vertės panaudojimo būdams ir naudoti energiją skatinama tik tais atvejais, kai išnaudojami kiti energijos šaltiniai. Tačiau pakopinio naudojimo principas nustatomas, jei jis turi ekonominę prasmę. Tvirtos politinės paskatos naudoti biomasę kaip atsinaujinančiosios energijos šaltinį, pavyzdžiui, finansinė parama ir plataus užmojo tikslai, gali iškraipyti šią logiką. Ši rizika nėra aptarta Komisijos pasiūlyme.
A7

Atsinaujinančiosios energijos tikslų nustatymas kartu su viešosios paramos bioenergijai sistemomis skatina naudoti bioenergiją. Ši tendencija pastebima nuo 2000 m. pradžios ir ji visų pirma yra susijusi su transporto ir elektros energijos gamybos sektoriumi. Dalis šios biomasės yra importuojama: 2015 m. ES importavo 34 % granulių ir 9,5 % suvartoto skystojo biokuro77. Kadangi nėra pakankamų apsaugos priemonių (silpni tvarumo kriterijai), mūsų manymu, yra rizikinga, jog pasiūlymu dėl AIED II, įskaitant finansines paskatas, ir nustatant plataus užmojo tikslus, susijusius su atsinaujinančiąja energija, bus skatinama bioenergijos gamyba ir naudojimas, nes dėl šios priežasties ilguoju laikotarpiu gali padidėti netvarios biomasės naudojimas. Todėl dabartinėje ir siūlomoje sistemoje nėra tinkamo pagrindo, kuriuo remiantis kaimo vietovės būtų pakankamai apsaugotos nuo nustatytų aplinkosauginių bei socialinių ir ekonominių rizikų ir kuris padėtų kuo labiau išnaudoti jų tolesnės tvarios plėtros galimybes.

A1 diagrama

Išmetamo ŠESD kiekio tiekimo grandinė, palyginti su baziniu deginant iškastinį kurą išmetamu teršalų kiekiu, atsižvelgiant į reprezentatyviausius kietosios biomasės panaudojimo būdus

Pastaba. Reikšmės neapima deginimo ir visų tiekimo grandinės teršalų ir pašalinamo biogeninės anglies kiekio, išskyrus metaną. Reikšmės yra pagrįstos numatytosiomis išmetamo ŠESD kiekio vertėmis. SRC (angl. Short Rotation Coppice) – trumpos rotacijos želdiniai.

a)Skaičiavimai yra pagrįsti išmetamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio duomenimis, susijusiais su eukaliptų kultivavimu tropinėse zonose.

b)Duomenys yra pagrįsti ES kultivuojamomis tuopomis nenaudojant sintetinių trąšų.

c)Kamieno mediena (NG) = granulės, kurios pagamintos naudojant gamtines dujas kaip technologinį kurą, visi kiti naudojimo būdai yra pagrįsti mediena kaip technologiniu kuru.

Šaltinis: J. Giuntoli, A. Agostini, R. Edwards, L. Marelli „Solid and gaseous bioenergy pathways: input values and GHG emissions. Apskaičiuota taikant metodiką, nustatytą COM(2016) 767“, EUR 27 215 EN, doi:10.2790/27 486, p. 131 (http://publications.jrc.ec.europa.eu/repository/bitstream/JRC104759/ld1a27215enn.pdf).

A2 diagrama

Sumažinto išmetamo ŠESD kiekio pavyzdys, atspindintis reprezentatyviausius biodujų ir biometano panaudojimo būdus

Pastaba. Reikšmės neapima deginimo ir visų tiekimo grandinės teršalų ir pašalinamo biogeninės anglies kiekio, išskyrus metaną. Reikšmės yra pagrįstos numatytosiomis išmetamo ŠESD kiekio vertėmis. Didesnės nei 100 % reikšmės reiškia sistemas, kuriose geresnio žemės ūkio valdymo veiklos nauda yra didesnė nei bet kurie tiekimo grandinėje išmetami teršalai. Pavyzdžiui, 70 % mėšlo (neišdžiūvusi masė) skaidymo ir 30 % (neišdžiūvusi masė) kukurūzų mišinio skaidymo reikšmės taip pat yra įtrauktos.

Šaltinis: J. Giuntoli, A. Agostini, R. Edwards, L. Marelli „Solid and gaseous bioenergy pathways: input values and GHG emissions. Apskaičiuota taikant metodiką, nustatytą COM(2016) 767“, EUR 27 215 EN, doi:10.2790/27 486, p. 141 (pritaikyta) (http://publications.jrc.ec.europa.eu/repository/bitstream/JRC104759/ld1a27215enn.pdf).

A2 lentelė

Kaip sprendžiama su biomasės gamyba susijusi rizika?

Tvarumo rizika Ar su rizika susijęs klausimas išspręstas atsižvelgiant į pasiūlymo dėl AIED II tvarumo arba sumažinto išmetamo ŠESD kiekio kriterijus? Susijęs ES politikos pagrindas
Aplinka 1) Mažėjanti biologinė įvairovė 1a) dėl tiesioginio žemės naudojimo keitimo (pavyzdžiui, miškų naikinimas, saugomų teritorijų praradimas) Taip.
26 straipsnio 2 dalies a, b ir c punktai; 26 straipsnio 3 dalies b ir c punktai; 26 straipsnio 5 dalies a punkto ii, iii ir iv papunkčiai; 26 straipsnio 5 dalies b punkto ii, iii ir iv papunkčiai

ES biologinės įvairovės strategija:

Paukščių direktyva 2009/147/EB,
Buveinių direktyva 92/43/EEB,
Reglamentas dėl invazinių svetimų rūšių (ES) Nr. 1143/2014.

1b) dėl intensyvesnės žemės ūkio praktikos (pavyzdžiui, kultūrinių augalų įvairovės sumažėjimas)
Iš dalies išspręstas 7 straipsnio 1 dalyje, kurioje nustatyta maistinių ir pašarinių augalų naudojimo biokurui ir skystiesiems bioproduktams ir biomasės kuro, skirto transportui, riba. Tačiau ši riba netaikoma augalų naudojimui siekiant iš biodujų gaminti elektros energiją. Be to, buvo pašalinta nuoroda į kompleksinės paramos reikalavimus (AIED 17 straipsnio 6 dalis).

Bendra žemės ūkio politika:

Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1306/2013,
Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) Nr. 809/2014,
Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) Nr. 640/2014.

1c) dėl intensyvesnės miškotvarkos Iš dalies išspręstas 26 straipsnio 5 dalies a punkto iv papunktyje ir 26 straipsnio 5 dalies b punkto iv papunktyje, tačiau nenustatytos jokios papildomos tvarios miškotvarkos priemonės. 26 straipsnio 5 dalis yra visiškai pagrįsta galiojančiais teisės aktais ir valdymo planais. Jei nėra privalomų standartų, kuriais užtikrinama vienoda ir aukšto lygmens tvarios miškotvarkos praktika, pasiūlymas yra pagrįstas savanoriškomis iniciatyvomis. ES miškų strategija COM(2013) 659 final.
2) Dirvožemio degradacija 2a) dėl tiesioginio žemės naudojimo keitimo (kuris, pavyzdžiui, lemia anglies kiekio dirvožemyje mažėjimą, eroziją) Taip.
26 straipsnio 3 dalies a punktas; 26 straipsnio 4 dalis; 26 straipsnio 5 dalies a punkto ii papunktis ir 26 straipsnio 5 dalies b punkto ii papunktis

Bendra žemės ūkio politika:

Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1306/2013.
Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) Nr. 809/2014,
Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) Nr. 640/2014.

2b) dėl intensyvesnės žemės ūkio praktikos (kuri, pavyzdžiui, lemia tankinimą, mažesnį dirvožemio derlingumą, eroziją) Išspręstas iš dalies.
Netiesiogiai ir iš dalies išspręstas VI priedo 6 punkte: apskaičiuojant sumažintą išmetamą ŠESD kiekį, galima atsižvelgti į tam tikrą žemės ūkio valdymo praktiką (pavyzdžiui, sumažėjęs žemės įdirbimas arba be įdirbimo, geresnė kultūrinių augalų rotacija, antsėlių naudojimas), jeigu yra patikimų ir patikrinamų įrodymų, kad dirvožemyje padidėjo anglies sankaupa. Be to, buvo pašalinta nuoroda į kompleksinės paramos reikalavimus (AIED 17 straipsnio 6 dalis). Kalbant apie padidėjusį žemės ūkio liekanų išgavimą, kuris lemia dirvožemio degradaciją, pažymėtina, kad šiuo atžvilgiu nėra jokių apibrėžtų apsaugos priemonių.
2c) dėl intensyvesnės miškotvarkos (kuri, pavyzdžiui, lemia mažesnį miškų dirvožemio derlingumą dėl maisto medžiagų gavybos – miško liekanos) Išspręstas iš dalies. Nors 26 straipsnio 6 dalis skirta reikalavimams, susijusiems su netvarios miškų biomasės gamybos rizika, joje nenustatyta jokių apsaugos priemonių, susijusių su padidėjusiu miško liekanų išgavimu, nulemiančiu dirvožemio degradaciją. Nenustatytos jokios privalomos papildomos tvarios miškotvarkos priemonės. 26 straipsnio 5 dalis yra visiškai pagrįsta galiojančiais teisės aktais ir valdymo planais, jei šie atitinka tame pačiame straipsnyje nustatytus reikalavimus. Jei nėra privalomų standartų, kuriais užtikrinama vienoda ir aukšto lygmens tvarios miškotvarkos praktika, pasiūlymas yra pagrįstas savanoriškomis iniciatyvomis. ES miškų strategija COM(2013) 659 final.
3) Vandens stygius ir tarša 3a) dėl žemės naudojimo keitimo (pavyzdžiui, vandens pusiausvyros pokyčiai) Taip.
26 straipsnio 3 dalies a punktas; 26 straipsnio 4 dalis; 26 straipsnio 5 dalies a punkto ii papunktis ir 26 straipsnio 5 dalies b punkto ii papunktis
Vandens pagrindų direktyva 2000/60/EB.
3b) dėl intensyvesnės žemės ūkio praktikos (pavyzdžiui, drėkinimas, tręšimas) Išspręstas iš dalies. Netiesiogiai ir iš dalies išspręstas VI priede. SRC tuopų nenaudojant trąšų rezultatai yra šiek tiek didesni, kiek jie susiję su sumažintu išmetamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekiu, palyginti su tręšiamomis SRC tuopomis. Be to, buvo pašalinta nuoroda į kompleksinės paramos reikalavimus (AIED 17 straipsnio 6 dalis).

Bendra žemės ūkio politika:

Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1306/2013.
Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) Nr. 809/2014,
Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) Nr. 640/2014.

3c) dėl intensyvesnės miškotvarkos (pavyzdžiui, vandens pusiausvyros pokyčiai) Išspręstas iš dalies. Nors 26 straipsnio 6 dalis skirta reikalavimams, susijusiems su netvarios miškų biomasės gamybos rizika, nenustatytos jokios privalomos papildomos tvarios miškotvarkos priemonės. 26 straipsnio 5 dalis yra visiškai pagrįsta galiojančiais teisės aktais ir valdymo planais. Jei nėra privalomų standartų, kuriais užtikrinama vienoda ir aukšto lygmens tvarios miškotvarkos praktika, pasiūlymas yra pagrįstas savanoriškomis iniciatyvomis. ES miškų strategija COM(2013) 659 final.
4) Išmetamas šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) kiekis 4a) dėl išmetamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio gyvavimo ciklo, išskyrus biogeninę anglį (pavyzdžiui, trąšų naudojimas, biomasės vežimas, metano nuotėkis iš biodujų įmonių) Išspręstas iš dalies.
26 straipsnio 7 dalies a, b ir c punktai; 26 straipsnio 7 dalies d punktas
Tačiau pirmiau minėti išmetamos šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio mažinimo reikalavimai netaikomi transporto sektoriui skirtose biodujose.

Klimato politika:

LULUCF reglamento Apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemos (ATLPS) direktyvų 2003/87/EB ir 2009/29/EB pasiūlymas.
Sprendimas Nr. 406/2009/EB dėl pastangų pasidalijimo,
Kuro kokybės direktyva 2009/30/EB,
Energijos vartojimo efektyvumo direktyva 2012/27/ES.

4b) dėl netiesioginio poveikio (pavyzdžiui, netiesioginis žemės naudojimo keitimas (ILUC), kurį lemia maisto kultūrinių augalų kultivavimo vietos perkėlimas, jaunesni miškai) Iš dalies išspręstas 7 straipsnio 1 dalyje, kurioje nustatyta maistinių ir pašarinių augalų naudojimo biokurui ir skystiesiems bioproduktams ir biomasės kuro, skirto transportui, riba. Tačiau ši riba netaikoma augalų naudojimui siekiant iš biodujų gaminti elektros energiją. LULUCF reglamento Netiesioginio žemės naudojimo keitimo direktyvos 2015/1513 pasiūlymas.

Šaltinis: Europos Audito Rūmai.

A3 lentelė

Kaip sprendžiamas su biomasės naudojimu susijusios rizikos klausimas?

Tvarumo rizika Ar su rizika susijęs klausimas išspręstas atsižvelgiant į pasiūlymo dėl AIED II tvarumo arba sumažinto išmetamo ŠESD kiekio kriterijus? Susijęs ES politikos pagrindas
Aplinka 4) Išmetamas šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) kiekis 4c) dėl CO2 išmetamųjų teršalų, kurie išsiskiria deginant biomasę (biogeniniai teršalai) Išspręstas iš dalies.
26 straipsnio 7 dalies a, b ir c punktai, 26 straipsnio 7 dalies d punktas
Tačiau pirmiau minėti išmetamos šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio mažinimo reikalavimai netaikomi transporto sektoriui skirtose biodujose.
Neišspręsti apskaitos klausimai, susiję su biogeninėmis šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis, nėra aptariami (žr. A1 ir A4 dalis).

Klimato politika:

Apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemos (ATLPS) direktyvos 2003/87/EB ir 2009/29/EB,
Sprendimas Nr. 406/2009/EB dėl pastangų pasidalijimo,
Kuro kokybės direktyva 2009/30/EB,
Energijos vartojimo efektyvumo direktyva 2012/27/ES.

5) Oro tarša 5a) dėl biomasės deginimo (pavyzdžiui, kietosios dalelės, SO2…) Neišspręstas šiame pasiūlyme, bet aptariamas kitose priemonėse.
Teisės aktas netaikomas daugybei senų (gyvenamųjų namų) įrenginių, naudojančių biomasę šildymui.

ES oro taršos politika:

Ekologinio projektavimo direktyva 2009/125/EB,
Vidutinio dydžio kurą deginančių elektrinių direktyva 2015/2193,
Pramoninių teršalų direktyva 2010/75/ES.

5b) dėl teršalų, kurie išmetami per likusį bioenergijos gyvavimo ciklą (pavyzdžiui, biomasės vežimas) Neišspręstas šiame pasiūlyme, bet aptariamas kitose priemonėse. Transporto priemonių efektyvumo standartai
6) Socialiniai ir ekonominiai klausimai 6a) neefektyvus biomasės naudojimas (įskaitant pakopinio naudojimo principo netaikymą, neoptimalius biomasės sukuriamos energijos perskaičiavimo metodus) Išspręstas iš dalies. 26 straipsnio 8 dalyje aptariamas elektros energijos gamybos iš biomasės efektyvumas, tačiau jis nėra susijęs su šilumos gamyba. Šis straipsnis taikomas tik įrenginiams, kurių kuro deginimo pajėgumas yra > 20 MW. Atsižvelgiant į daug mažesnį biodujų įmonių vidutinį dydį, jis taikomas tik nedidelei daliai biodujų įmonių.
Pasiūlyme neaptariama pakopinio naudojimo principo netaikymo rizika. Atliekų hierarchijos principai yra paminėti 7 straipsnio 5 dalyje, tačiau tik tiek, kiek tai susiję su naujų žaliavų įtraukimu į IX priedą (žaliavos pažangiųjų biodegalų gamybai).
Direktyva 2012/27/EB dėl energijos vartojimo efektyvumo,
Pagrindų direktyva 2008/98/EB dėl atliekų.
6b) konkurencija su esamais naudojimo būdais (pavyzdžiui, maisto gamyba, popieriaus ir plaušienos pramonei tiekiama mediena) Iš dalies išspręstas 7 straipsnio 1 dalyje, kurioje nustatyta maistinių ir pašarinių augalų naudojimo biokurui ir skystiesiems bioproduktams ir biomasės kuro, skirto transportui, riba. Tačiau ši riba netaikoma augalų naudojimui siekiant iš biodujų gaminti elektros energiją.
7 straipsnio 5 dalyje pripažįstama, kad, į IX priedą įtraukiant naujas žaliavas (žaliavos pažangiųjų biodegalų gamybai), reikia išvengti (šalutinių) produktų, atliekų ar liekanų rinkų reikšmingo iškraipymo poveikio.
Galimas produktų, atliekų ar liekanų rinkų iškraipymas, kuris šiuo metu įtrauktas į IX priedą, nėra paminėtas. Į IX priedą įtrauktos žaliavos vėliau negali būti pašalinamos.
 

Šaltinis: Europos Audito Rūmai.

II priedas

Audito metu tikrintų projektų ypatumai

Projekto Nr. Programavimo laikotarpis –
EŽŪFKP priemonė
Projekto pavadinimas ir trumpas aprašymas Faktinės projekto išlaidos (visas projektas, įskaitant tam tikrais atvejais su energija nesusijusias dalis) Atsinaujinančiosios energijos rūšis;
Naudojamos energijos rūšis
Projekto ypatumai, susiję su tvaria kaimo plėtra
01 AT-01 2007–2013 m.
M 121
Ūkio (fermos) šildymas naudojant medienos biomasę 36 424,57 eurų Bioenergija
Energijos naudojimas savo reikmėms

Aplinkos apsaugos aspektai: efektyviai energiją vartojanti šildymo sistema; deginant medieną išmetama kietųjų dalelių masė.

Kuro tiekimas vietos lygmeniu: mediena iš ūkininkui priklausančio miško.

Ūkio pajamos nėra įvairinamos, nevykdoma jokia papildoma ūkininkavimo veikla ir neteikiamos papildomos paslaugos.

02 AT-02 2007–2013 m.
M 413 (321)
Centralizuotas šilumos tiekimas naudojant medienos biomasę (šilumos tinklo plėtros projektas) 269 512,69 eurų Bioenergija
Trečiosios šalies tiekiama energija

Aplinkos apsaugos aspektai: efektyviai energiją vartojanti šildymo sistema; centralizuoto šilumos tiekimo sistema; deginant medieną išmetama kietųjų dalelių masė.

Kuro tiekimas vietos lygmeniu: mediena gaunama iš tiekėjų, esančių ne toliau nei 50 km spinduliu nuo katilo.

Ūkio pajamų įvairinimas / darbo vietų išlaikymas ūkiuose ir medienos tiekimo grandinėje.

Vietos energijos paslaugų teikimas.

Vietos gyventojų dalyvavimas (LEADER projektas).

03 AT-03 2007–2013 m.
M 321
Centralizuoto šilumos tiekimo sistema – medienos biomasė, biodujos + paskirstymo tinklas 928 443,47 eurų Bioenergija
Trečiosios šalies tiekiama energija

Aplinkos apsaugos aspektai: efektyviai energiją vartojanti šildymo sistema; centralizuoto šilumos tiekimo sistema; deginant medieną išmetama kietųjų dalelių masė; biodujų gamyba iš mėšlo.

Kuro tiekimas vietos lygmeniu: mediena gaunama iš tiekėjų, esančių ne toliau nei 50 km spinduliu nuo katilo ir vietos biodujų įmonės.

Ūkio pajamų įvairinimas / darbo vietų išlaikymas ūkiuose ir medienos tiekimo grandinėje.

Vietos energijos paslaugų teikimas.

04 AT-04 2007–2013 m.
M 413 (311)
Centralizuoto šilumos tiekimo sistema – medienos biomasė; ūkininkų kooperatyvas 311 865,86 eurų Bioenergija
Trečiosios šalies tiekiama energija

Aplinkos apsaugos aspektai: efektyviai energiją vartojanti šildymo sistema; centralizuoto šilumos tiekimo sistema; deginant medieną išmetama kietųjų dalelių masė.

Kuro tiekimas vietos lygmeniu: mediena gaunama iš tiekėjų, esančių ne toliau nei 50 km spinduliu nuo katilo.

Ūkio pajamų įvairinimas / darbo vietų išlaikymas ūkiuose ir medienos tiekimo grandinėje (ūkio kooperatyvas) ir pajamos iš parduotos šilumos.

Vietos energijos paslaugų teikimas.

Vietos gyventojų dalyvavimas (LEADER projektas).

05 AT-05 2007–2013 m.
M 311
Biodujų gamykla 1 550 000,00 eurų Bioenergija
Trečiosios šalies tiekiama energija ir energijos naudojimas savo reikmėms

Aplinkos apsaugos aspektai: bendra šilumos ir elektros energijos gamyba; iš esmės gyvūninių atliekų iš nuosavų ir kitų vietos ūkių naudojimas biodujų įmonėje; biodujų mėšlo gamyba.

Ūkio pajamų įvairinimas / darbo vietos ūkyje išlaikymas.

Sukurta viena darbo vieta: techninė priežiūra ir apskaita / finansų valdymas.

Prasmingas šilumos naudojimas: džiovinimo paslaugų teikimas (grūdų džiovinimas); džiovintas mėšlas sodininkystės įmonėms.

06 AT-06 2014–2020 m.
M 6.4.3
Fotovoltinis įrenginys 18 065,00 eurų Saulės energija
Energijos naudojimas savo reikmėms.

Ūkio energijos kaštų mažinimas.

Ūkio pajamos nėra įvairinamos, nevykdoma jokia papildoma ūkininkavimo veikla ir neteikiamos papildomos paslaugos.

07 AT-07 2014–2020 m.
M 4.1.1
Ūkio šildymas naudojant medienos biomasę 25 902,53 eurų Bioenergija
Energijos naudojimas savo reikmėms

Aplinkos apsaugos aspektai: efektyviai energiją vartojanti šildymo sistema; deginant medieną išmetama kietųjų dalelių masė.

Kuro tiekimas vietos lygmeniu: mediena iš vietinių miškų.

Darbo vietų išsaugojimas ir ūkio veiklos išplėtimas (gyvulininkystės plėtra) dėl sutaupyto laiko ir erdvės (kuri anksčiau buvo naudojama šildymui skirtiems šiaudams džiovinti).

08 BG-01 2007–2013 m.
M 121
Fotovoltinis įrenginys, skirtas drėkinimo siurbliui ir kitiems elektros prietaisams; organinių triufelių ir riešutų gamyba 42 791,12 eurų Saulės energija
Energijos naudojimas savo reikmėms

Aplinkos apsaugos aspektai: saulės energijos naudojimas (palyginti su dyzeliniu generatoriumi, kuris būtų naudojamas kaip alternatyva, nes sklypas nėra prijungtas prie kaimo elektros energijos tinklo).

Sukurtas naujas ūkis, kuriame vykdoma inovatyvi gamyba: naujas verslas ir darbo vietų kūrimas.

09 BG-02 2007–2013 m.
M 312
Fotovoltinis įrenginys (labai maža įmonė) 278 112,28 eurų Saulės energija
Trečiosios šalies tiekiama energija

Sukurta labai maža įmonė: pajamos gaunamos parduodant elektros energiją (ST išmokos).

Sukurta viena darbo vieta (iš esmės susijusi su priežiūra).

Nesukurtas naujas verslas ar verslo galimybės ir neteikiamos naujos paslaugos.

10 BG-03 2007–2013 m.
M 312
Fotovoltinis įrenginys (labai maža įmonė) 277 908,78 eurų Saulės energija
Trečiosios šalies tiekiama energija

Sukurta labai maža įmonė: pajamos gaunamos parduodant elektros energiją (ST išmokos).

Sukurta viena darbo vieta (iš esmės susijusi su priežiūra).

Nesukurtas naujas verslas ar verslo galimybės ir neteikiamos naujos paslaugos.

11 BG-04 2007–2013 m.
M 123
Fotovoltinis įrenginys ir biodujų įmonė (šilumos gamyba); savarankiškas naudojimas maisto gamyboje 3 615 358,49 eurų Saulės energija ir bioenergija
Energijos naudojimas savo reikmėms

Aplinkos apsaugos aspektai: saulės elektros energija, nuotekų valymas ir prasmingas nuotekų dumblo naudojimas biodujų įmonėje.

Įmonės energijos kaštų mažinimas.

Darbo vietų kūrimas kaimo vietovėje.

Prekybos galimybių suteikimas vietos ūkininkams (ūkio ir darbo vietų išlaikymas).

12 BG-05 2014–2020 m.
M 04.1
Fotovoltinis įrenginys, skirtas apšvietimui; naujas, mažas ūkis Projektas nebuvo užbaigtas audito vizito metu. Saulės energija
Energijos naudojimas savo reikmėms

Aplinkos apsaugos aspektai: saulės energijos naudojimas (palyginti su dyzeliniu generatoriumi, kuris būtų naudojamas kaip alternatyva, nes sklypas nėra prijungtas prie kaimo elektros energijos tinklo).

Sukurtas naujas ūkis, kuriame vykdoma inovatyvi gamyba: naujas verslas ir darbo vietų kūrimas.

13 BG-06 2007–2013 m.
M 311
Fotovoltinis įrenginys; ūkio veiklos įvairinimas 255 764,12 eurų Saulės energija
Trečiosios šalies tiekiama energija

Ūkio pajamų įvairinimas (ST išmoka).

Sukurta viena darbo vieta (iš esmės susijusi su priežiūra).

Nesukurtas naujas verslas ar verslo galimybės ir neteikiamos naujos paslaugos.

14 FR-01 2007–2013 m.
M 121
Šilumos siurblio montavimas 49 945,00 eurų Energijos efektyvumo projektas

Geresni ekonominės veiklos ir aplinkosauginio veiksmingumo rezultatai, susiję su žemės ūkio veikla dėl mažesnio kuro suvartojimo ūkyje ir padidėjusios pieno gamybos.

15 FR-02 2007–2013 m.
M 413 (311)
Anaerobinio skaidytuvo statyba ūkyje 1 409 920,00 eurų Bioenergija
Trečiosios šalies tiekiama energija ir energijos naudojimas savo reikmėms

Aplinkos apsaugos aspektai: bendra šilumos ir elektros energijos gamyba; iš esmės gyvūninių atliekų iš nuosavų ir kitų vietos ūkių naudojimas biodujų įmonėje; biodujų mėšlo gamyba.

Ūkio pajamų įvairinimas / darbo vietos ūkyje išlaikymas.

Sukurta viena darbo vieta: techninė priežiūra.

Prasmingas šilumos panaudojimas grūdams džiovinti.

Vietos gyventojų dalyvavimas (LEADER projektas).

16 FR-03 2007–2013 m.
M 411 (121)
Fotovoltinis įrenginys 47 500,00 eurų Saulės energija
Trečiosios šalies tiekiama energija

Ūkio energijos kaštų mažinimas.

Ūkio pajamos nėra įvairinamos, nevykdoma jokia papildoma ūkininkavimo veikla ir neteikiamos papildomos paslaugos.

Vietos gyventojų dalyvavimas (LEADER projektas).

17 FR-04 2014–2020 m.
M 04.3
Parama miško paslaugoms – „Volet 2“ 13 506,00 eurų Projektai, kuriais remiama biomasės gamyba.
Projektai buvo atrinkti, nes audito vizito metu nebuvo pradėti jokie 2014– 2020 m. investicijų į atsinaujinančiąją energiją projektai.

Verslo galimybė vietos miškininkystės įmonėms.

18 FR-05 2014–2020 m.
M 08.6
Miško konversija – „Volet 2“ Projektas nebuvo užbaigtas audito vizito metu.
19 IT-01 2007–2013 m.
M 311
Geoterminė elektrinė 71 042,00 eurų Geoterminė energija
Energijos naudojimas savo reikmėms

Geresni ekonominės veiklos ir aplinkosauginio veiksmingumo rezultatai, susiję su žemės ūkio ir kaimo turizmo veikla dėl sumažėjusio išmetamo CO2 kiekio ir išaugusio vyno pardavimo.

20 IT-02 2007–2013 m.
M 311
Fotovoltinis įrenginys 16 570,12 eurų Saulės energija
Energijos naudojimas savo reikmėms

Geresni ekonominės veiklos ir aplinkosauginio veiksmingumo rezultatai, susiję su žemės ūkio veikla dėl fotovoltinės energijos naudojimo ir intensyvesnės kaimo turizmo veiklos.

21 IT-03 2007–2013 m.
M 123
Geoterminė elektrinė, šildymas biomase, fotovoltinės plokštės ir šviesos sugėrimo sistema 807 500,00 eurų Geoterminė energija, saulės energija, bioenergija, įskaitant energijos taupymo būdus
Energijos naudojimas savo reikmėms

Aplinkos apsaugos aspektai: genėjimo, kanalų, krūmynų ir ūkių miškais apaugusių vietovių valymo atliekų reguliavimas valstybinėmis priemonėmis; energijos taupymas; mažesnis anglies pėdsakas (kuris tenka vienam vyno buteliui).

Išaugęs vyno pardavimas.

Sukurta 12 naujų darbo vietų.

22 IT-04 2007–2013 m.
M 121
Pastatų apšiltinimas energijos taupymo tikslais 241 064,50 eurų Energijos efektyvumo projektas (projektas yra IT-03 projekto sudedamoji dalis)

Nauda aplinkai dėl sutaupytos energijos.

23 IT-05 2007–2013 m.
M 121
Geoterminė elektrinė 315 022,94 eurų Geoterminė energija
Energijos naudojimas savo reikmėms

Geresni ekonominės veiklos ir aplinkosauginio veiksmingumo rezultatai, susiję su žemės ūkio veikla dėl sumažėjusio išmetamo CO2 kiekio ir išaugusio pelno.

Dvi vietos bendrovės pastatė geoterminę elektrinę.

24 IT-06 2007–2013 m.
M 311
Fotovoltinės plokštės, saulės šiluminės plokštės ir šildymas biomase 32 740,20 eurų Geoterminė energija, saulės energija, bioenergija
Energijos naudojimas savo reikmėms

Aplinkos apsaugos aspektai: veiksmingos energijos gamybos sistemos pakeičia iškastinio kuro (dujų) katilus.

Žaliavos (mediena) tiekiamos iš paramos gavėjo vykdomos miškotvarkos veiklos ir iš alyvų ir vaismedžių genėjimo.

Kaimo turizmo veiklos pradžia.

Darbo vietų kūrimas (2–3 FTE).

Atsinaujinančiosios energijos komponentus įrengė tik vietos įmonės.

25 LT-01 2007–2013 m.
M 312
Hidroelektrinė 552 712,80 eurų Hidroenergija
Trečiosios šalies tiekiama energija

Ūkių pajamų įvairinimas parduodant elektros energiją (ST išmokos nemokamos).

26 LT-02 2007–2013 m.
M 123
Šiaudų granulių gamyba 831 500,00 eurų Biomasės kuro gamyba

Labai mažų kaimo įmonių steigimas.

Sukurta 20 darbo vietų.

Vietinės žaliavos naudojimas.

Šiaudų granulių tiekimas atsinaujinančiosios energijos įrenginiams nėra pelningas, todėl pereinama prie pakratų gamybos.

27 LT-03 2007–2013 m.
M 312
Šiaudų granulių gamyba ir šilumos tiekimo veikla 202 784,00 eurų Bioenergija
Trečiosios šalies tiekiama energija

Aplinkos apsaugos aspektai: dviejų valstybinių pastatų šildymas naudojant efektyviai energiją vartojančią šildymo sistemą.

Labai mažų kaimo įmonių steigimas.

Sukurtos šešios darbo vietos.

Vietinės žaliavos naudojimas.

Šiaudų granulių tiekimas atsinaujinančiosios energijos įrenginiams nėra pelningas, todėl svarstoma galimybė pereiti prie pakratų gamybos.

28 LT-04 2007–2013 m.
M 311
Medienos drožlių gamyba – būtinos įrangos įsigijimas (traktorius, priekaba, puspriekabė ir medienos smulkintuvas) 85 200,00 eurų Biomasės kuro gamyba

Ūkio pajamų įvairinimas.

Išsaugotos trys esamos darbo vietos.

Traktorius ir kita įranga naudoja dyzeliną.

29 LT-05 2007–2013 m.
M 311
Vėjo turbina ūkyje 404 024,00 eurų Vėjo energija
Trečiosios šalies tiekiama energija

Ūkių pajamų įvairinimas parduodant elektros energiją (ST išmoka).

Komisijos atsakymai

Santrauka

IV

ES Atsinaujinančiųjų išteklių energijos direktyva skatinama naudoti atsinaujinančiąją energiją nustačius 20 proc. ES tikslą, kurį reikia pasiekti iki 2020 m., ir nacionalinius privalomus atsinaujinančiosios energijos tikslus. Spręsdamos, kaip pasiekti savo nacionalinius atsinaujinančiosios energijos tikslus, ir rinkdamosi, kurios rūšies atsinaujinančiąją energiją remti, valstybės narės turi plačią diskreciją.

Klausimą, kaip dar labiau padidinti atsinaujinančiosios energijos naudą kaimui, geriau spręsti vykdant kaimo plėtros politiką, o sprendimus įgyvendinti pagal nacionalines arba regionines kaimo plėtros programas.

Iš turimų duomenų matyti, kad dabartinėje Atsinaujinančiųjų išteklių energijos direktyvoje (toliau – AIED) išdėstyti esami biodegalams ir skystiesiems bioproduktams taikomi ES tvarumo kriterijai veiksmingai padėjo išvengti nenumatyto tiesioginio poveikio aplinkai. 2015 m. AIED iš dalies pakeista, siekiant taip pat spręsti netiesioginio žemės naudojimo keitimo rizikos klausimą. Komisijos pasiūlyme dėl laikotarpiui po 2020 m. skirtos naujos Atsinaujinančiųjų išteklių energijos direktyvos redakcijos ES tvarumo kriterijai išplečiami, įtraukiant šilumai ir elektros energijai gaminti skirtą biomasę ir biodujas. Taip kaimo vietovės toliau pakankamai apsaugomos nuo nustatytos aplinkos ir socialinės bei ekonominės rizikos, o bioenergijos teikiamos tolesnės tvarios plėtros galimybės yra maksimaliai išnaudojamos.

Be to, Komisijos pasiūlyme dėl teisėkūros procedūra priimamo akto dėl žemės naudojimo (LULUCF pasiūlymas), įtrauktame į ES 2030 m. klimato ir energetikos politikos strategijos įgyvendinimo dokumentų rinkinį (šiuo metu dėl jo vyksta bendro sprendimo procedūra ir 2017 m. gruodžio 14 d. teisėkūros institucijos pasiekė preliminarų susitarimą), numatytos biomasės naudojimo pagal visas paskirtis tvarumo bendros apsaugos priemonės, nes nustatyta, kad ES sausumos anglies dioksido absorbentų kiekis turi būti, jei ne padidintas, tai bent išlaikytas („debeto nebuvimo taisyklė“).

Be to, šiuo metu pagal bendrą žemės ūkio politiką (toliau – BŽŪP) numatoma dirvožemio organinės anglies apsauga pasėliuose ir pievose. Taigi, pagal bendrą žemės ūkio politiką numatyta saugoti dirvožemio organinę anglį ir taip prisidėti prie biomasės tvarumo toje srityje, kurioje mokamos BŽŪP išmokos. Ateityje Komisija sieks didinti BŽŪP išteklių naudojimo efektyvumo, aplinkos apsaugos ir klimato politikos veiksmų užmojus.

V

Per derybas dėl 2014–2020 m. programavimo laikotarpio Komisija aktyviai ragino užtikrinti Europos struktūrinių ir investicijų fondų lėšų naudojimo sąveiką ir papildomumą, kartu atsižvelgiant į esamas nacionalines arba kitas ES finansavimo sistemas. Tačiau už pasirinktus įgyvendinimo būdus yra atsakingos valstybės narės.

VI

Nors 2007–2013 m. laikotarpio pradžioje konkrečių atsinaujinančiosios energijos projektų produkto rodiklių tikrai nebuvo, pradėjus vykdyti BŽŪP reformos patikrinimus, duomenys apie išlaidas buvo renkami. Be to, 2007–2013 m. į bendrą stebėjimo ir vertinimo sistemą (BSVS) įtrauktas poveikio rodiklis, kuris apėmė atsinaujinančiosios energijos gamybą.

2014–2020 m. programavimo laikotarpio BSVS patobulinta, atsižvelgiant į visų valstybių narių duomenų rinkimo problemas, sistemos išlaidų veiksmingumą ir valstybėms narėms priimtiną administracinę naštą.

VII

Pagal teisės aktus reikalaujama, kad valstybės narės į savo kaimo plėtros programas (KPP) įtrauktų atrankos kriterijų nustatymo principus, tačiau pagal pasidalijamojo valdymo principą faktinės atrankos procedūros ir kriterijai išlieka valstybių narių kompetencijos dalykas.

VIII

Pirma pastraipa. Komisija priima šią rekomendaciją tiek, kiek ji yra taikoma Komisijos veiklai. Komisija mano, kad būsimos atsinaujinančiosios energijos politikos formavimo klausimą ji sprendžia pateikdama savo pasiūlymus dėl Valdymo reglamento ir dėl naujos Atsinaujinančiųjų išteklių energijos direktyvos redakcijos.

Rengdamos integruotus nacionalinius energetikos ir klimato planus, kaip to reikalaujama pagal Valdymo reglamentą (šiuo metu dėl jo vyksta bendro sprendimo procedūra), valstybės narės galėtų, be kita ko, atsižvelgti į savo kaimo vietovių sąlygas ir poreikius.

Antra pastraipa. Ši rekomendacija priimta. Komisija mano, kad savo 2016 m. pasiūlymu dėl naujos Atsinaujinančiųjų išteklių energijos direktyvos redakcijos (toliau – AIED II) ji labai sustiprino ES bioenergijos tvarumo sistemą, be kita ko, numatydama papildomų apsaugos nuo netvaraus miškų biomasės naudojimo priemonių.

Be to, Komisijos LULUCF pasiūlyme, įtrauktame į ES 2030 m. klimato ir energetikos politikos strategijos įgyvendinimo dokumentų rinkinį (šiuo metu dėl jo vyksta bendro sprendimo procedūra ir 2017 m. gruodžio 14 d. teisėkūros institucijos pasiekė preliminarų susitarimą), numatyta bendra biomasės naudojimo pagal visas paskirtis tvarumo apsaugos priemonė, nes nustatyta, kad ES sausumos anglies dioksido absorbentų kiekis turi būti, jei ne padidintas, tai bent išlaikytas („debeto nebuvimo taisyklė“).

Be to, kaip nurodyta komunikate „Maisto ir ūkininkavimo ateitis“, Komisija siekia didinti BŽŪP išteklių vartojimo efektyvumo, aplinkos apsaugos ir klimato politikos veiksmų užmojus.

Trečia pastraipa. Komisija gali tik iš dalies priimti šią rekomendaciją, nes kol kas negali prisiimti konkrečių įsipareigojimų dėl pasiūlymų dėl teisėkūros procedūra priimamų aktų laikotarpiu po 2020 m.

Komisija įsipareigoja analizuoti, kaip būtų galima sustiprinti būsimos BŽŪP orientaciją į rezultatus, užtikrinant ES pridėtinę vertę ir kartu geriau atsižvelgiant į atitinkamų teritorijų poreikius bei lūkesčius, kaip nurodyta Komisijos komunikate COM(2017) 713 final.

Ketvirta pastraipa. Komisija šią rekomendaciją priima iš dalies. Rekomendacija jau įgyvendinta ir patobulintose 2019 m. metinėse įgyvendinimo ataskaitose reikiama informacija bus pateikta.

Penkta pastraipa. Komisija mano, kad ši rekomendacija turi būti skirta valstybėms narėms. Nors pagal pasidalijamojo valdymo principą faktinės atrankos procedūros ir atrankos kriterijų nustatymas ir toliau yra valstybių narių kompetencijos dalykas, Komisija toliau stengsis raginti valstybes nares taikyti tinkamas atrankos procedūras.

Įvadas

12

Komisija jau pradėjo rengti naują tyrimą dėl paramos energetikos ir kitiems sektoriams (pvz., transporto), įskaitant atsinaujinančiuosius energijos išteklius. Pagal Reglamentą dėl energetikos sąjungos valdymo (šiuo metu dėl jo vyksta bendro sprendimo procedūra) Komisija vykdo subsidijų energetikos sektoriui stebėseną. Išsami analizė ir rezultatai bus pateikti kitoje energijos kainų ir sąnaudų ataskaitoje, – ji bus paskelbta 2018 m.

15

Komisijos pozicija išdėstyta jos atsakymuose į Specialiosios ataskaitos Nr. 16/2017 pastabas.

Pastabos

25

Pagal kaimo plėtros politiką sukurta lanksti sistema / priemonių rinkinys, leidžiantis valstybėms narėms, laikantis subsidiarumo ir pasidalijamojo valdymo principų, vadovaujantis ES politikos tikslais ir atsižvelgiant į konkrečias valstybių narių / regionų aplinkybes, galimybes ir poreikius, spręsti, kaip geriausia remti atsinaujinančiosios energijos plėtrą.

27

i) Atsinaujinančioji energija susiejama su kaimo plėtra dviem aspektais. Pirma, pagal ES atsinaujinančiosios energijos politiką kuriant atsinaujinančiosios energijos paklausą galima netiesiogiai remti kaimo vietovių plėtrą, nes jos tampa atsinaujinančiosios energijos (pvz., vėjo ir saulės) arba biomasės žaliavų (kurias teikia miškininkystės ir žemės ūkio sektoriai) tiekėjomis. Antra, atsinaujinančiosios energijos gamybą kaimo vietovėse galima remti tiesiogiai pagal kaimo plėtros politikos sistemą, kuri ES lygmeniu yra daugiausia remiama naudojantis EŽŪFKP.

30

Patikra kaimo požiūriu minima Komisijos komunikate dėl maisto ir ūkininkavimo ateities (žr. COM(2017) 713 final, p. 22).

Tame komunikate Komisija įsipareigoja skatinti taikyti patikros kaimo požiūriu mechanizmą, pagal kurį svarbi politika sistemingai peržiūrima iš kaimo perspektyvos, apsvarstant galimą poveikį kaimo bendruomenėms.

Konkretus patikros kaimo požiūriu pavyzdys – pažangiųjų kaimų koncepcija. Pagal šią ESI fondų ir įvairių politikos sričių priemones remiamą koncepciją skatinamas ateities kaimų, kurie būtų tinkamai pasirengę pasinaudoti konkrečiu savo turtu, kūrimas (žr. COM(2017) 713 final, p. 21).

35

Su bioenergijos gamyba ir naudojimu susijusi rizika yra išnagrinėta 2016 m. poveikio vertinimo „Bioenergijos tvarumas“ ataskaitoje (angl. Impact Assessment on Bioenergy Sustainability,1 SWD(2016) 418 final), kuri buvo parengta rengiant naują Atsinaujinančiųjų išteklių energijos direktyvos redakciją. Gaminant biomasę išskiriamo anglies dioksido poveikio klausimas taip pat analizuojamas 2016 m. poveikio vertinimo ataskaitoje, pridėtoje prie pasiūlymo dėl LULUCF reglamento (SWD(2016) 249 final)2.

39

Esami ir siūlomi ES bioenergijos tvarumo kriterijai yra privalomi valstybėms narėms ir ekonominės veiklos vykdytojams. ES tvarumo kriterijai nėra privaloma bioenergijos tiekimo į ES rinką sąlyga. Siekiant išvengti pernelyg didelės administracinės naštos, ES tvarumo ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų mažinimo kriterijai, išdėstyti pasiūlyme dėl AIED II, netaikomi nedideliems elektriniams biomasę naudojantiems šildymo ir (arba) vėsinimo įrenginiams, kuriuose suvartojamų degalų kiekis yra mažesnis negu 20 MW (kai naudojama biomasė) ir 0,5 MWel (kai naudojamos biodujos).

40

Su bioenergijos gamyba ir naudojimu susijusi rizika, taip pat susijusi ES politikos sistema analizuojamos Komisijos poveikio vertinimo ataskaitoje „Bioenergijos tvarumas“, kuri buvo parengta rengiant naują Atsinaujinančiųjų išteklių energijos direktyvos redakciją. Gaminant biomasę išskiriamo anglies dioksido poveikio klausimas taip pat analizuojamas 2016 m. poveikio vertinimo ataskaitoje, pridėtoje prie pasiūlymo dėl LULUCF reglamento (SWD(2016) 249 final)3.

Priėmus AIED II, ES tvarumo kriterijai bus sugriežtinti, siekiant kuo labiau sumažinti didelę neigiamo poveikio aplinkai riziką, susijusią su biomasės naudojimu energijai gaminti. Pirmiausia pažymėtina, kad pasiūlymu siekiama kuo labiau sumažinti neigiamą poveikį aplinkai, susijusį su padidėjusia miškų biomasės ruoša. Be to, pasiūlyme reikalaujama kuo labiau sumažinti biomasės ruošos poveikį dirvožemio kokybei ir biologinei įvairovei. Įrodymais, kad reikalavimų laikomasi, gali būti biomasės kilmės šalyje priimti teisės aktai, o jei šios informacijos neturima – įrodymai miškininkystės bendrovių lygmeniu. Šiuos kriterijus reikėtų taikyti atsižvelgiant į kitas atitinkamas ES politikos sritis.

Be to, Komisijos pasiūlyme dėl LULUCF reglamento nurodytas su biomasės tiekimu energijai gaminti susijęs išmetamas arba pašalinamas šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis, taip pat numatyta išlaikyti ES LULUCF anglies atsargas („debeto nebuvimo taisyklė“).

41

Komisija yra įsitikinusi, kad ir pagal dabartinę AIED, ir pagal siūlomą AIED II netvarus bioenergijos vartojimas yra stabdomas.

Komisija yra įsitikinusi, kad pasiūlymu dėl AIED II gerokai sustiprinama ES bioenergijos tvarumo sistema ir užtikrinama, kad ES vartojant bioenergiją po 2020 m. bus optimaliai sumažintas ŠESD kiekis ir kartu sumažės su didesne miškų biomasės ruoša susijusi neigiamo poveikio aplinkai rizika. Komisijos pasiūlyme dėl LULUCF (šiuo metu dėl jo vyksta bendro sprendimo procedūra) numatyta papildoma tvarumo apsaugos priemonė. Pasiūlyme numatyta ES LULUCF sektoriuje toliau laikytis Kioto protokole įtvirtintos „debeto nebuvimo taisyklės“, o tai reiškia, kad ES LULUCF anglies dioksido absorbentus reikia saugoti arba bent išlaikyti jų kiekį.

43

Kaimo plėtros politika grindžiama pasidalijamojo valdymo ir subsidiarumo principais. Taigi, nustatyti, kaip EŽŪFKP remiamomis investicijomis į atsinaujinančiąją energiją būtų geriausia siekti kaimo plėtros tikslų, atsižvelgiant į konkrečias aplinkybes, savo galimybes ir poreikius, yra valstybių narių ir (arba) regionų kompetencijos dalykas.

44

Siekiant užtikrinti, kad nebūtų mokamos per didelės kompensacijos, horizontaliose valstybės pagalbos taisyklėse, būtent Bendrame bendrosios išimties reglamente (ES) Nr. 651/2014 (žr. 7 skirsnį) ir 2014–2020 m. valstybės pagalbos aplinkos apsaugai ir energetikai gairėse nustatytos maksimalaus pagalbos intensyvumo ir kitos sąlygos.

Bendras Komisijos atsakymas į 45 ir 46 dalių pastabas

ESI fondų teminiai tikslai specialiai nustatomi platesni ir nėra skirti pavienėms susijusių aspektų dalims, pavyzdžiui vien tik atsinaujinančiosios energijos naudojimui. Tačiau tikslinis rodiklis T 16 gerai atspindi pasinaudojant EŽŪFKP planuojamas investicijas į atsinaujinančiosios energijos gamybą (5C prioritetinė sritis, taip pat žr. 68 dalį).

48

Komisija nesutinka su nuomone, kad dėl tariamų sunkumų, susijusių su prioritetinių sričių programavimu, buvo labai vėluojama įgyvendinti atsinaujinančiajai energijai skirtą programos dalį. Vėlavimų kilo, be kita ko, dėl to, kad valstybėms narėms prireikė laiko kvietimams paskelbti ir projektams atrinkti, taip pat šiems investiciniams projektams įgyvendinti praktiškai.

50

Komisija pateikė išsamų rekomendacinių dokumentų dėl strateginio programavimo rinkinį, kuriame valstybėms narėms paaiškinama, kaip sudaryti aiškią intervencijos logiką, kuri padėtų įgyvendinti ES prioritetus ir tikslus (pavyzdžiui, atsinaujinančiosios energijos tikslą) bei kaimo plėtros tikslus, atsižvelgiant į konkrečias valstybių narių ir (arba) regionų aplinkybes, galimybes ir poreikius. Ši intervencijos logika (pasirinkti atitinkami tikslai, nustatyti uždaviniai, suderintos atitinkamos priemonės, atitinkamai paskirstytas finansavimas ir pan.) išdėstyta KPP, o Komisija derėdamasi dėl programų ją atidžiai vertina.

Sukurti palankesnes sąlygas tiekti ir naudoti atsinaujinančiąją energiją – tik vienas iš daugybės įvairių EŽŪFKP tikslų. Valstybės narės gali nuspręsti remti atsinaujinančiosios energijos projektus kitomis priemonėmis, ne pagal KPP. Įvairių ESI fondų ir kitų finansavimo priemonių koordinavimo sistema išdėstyta partnerystės susitarimuose, o tų susitarimų vertinimą atlieka Komisija.

51

Kiekybinis finansinių poreikių įvertinimas matyti iš to, koks biudžetas paskirstomas atitinkamoms priemonėms ir kokios nustatomos siektinos atitinkamų rodiklių reikšmės. Tačiau Komisija pripažįsta, kad nustatytų poreikių ir strateginio požiūrio sąsają dar galima gerinti.

5 langelis. KPP nustatyto pradinio atsinaujinančiosios energijos finansavimo metodo pakeitimai

Pirma pastraipa.

Bulgarijoje dabartiniu programavimo laikotarpiu buvo atsižvelgta į 2007–2013 m. programavimo laikotarpiu įgytą patirtį, įskaitant didesnį klaidų lygį ir finansines pataisas. Bulgarija, siekdama sumažinti būsimų klaidų riziką, nusprendė pagal 2014–2020 m. KPP remti tik tuos projektus, kurie yra susiję su vartojimu ūkiuose.

Antra pastraipa.

Per programavimo laikotarpį biudžeto asignavimus galima tikslinti dėl įvairių priežasčių. Prancūzijoje (Žemutinėje Normandijoje) EŽŪFKP finansinis asignavimas atsinaujinančiosios energijos tikslams įgyvendinti buvo sumažintas, nes regionas nusprendė pakeisti tam tikro pobūdžio projektų, kuriuos iš pradžių planuota finansuoti EŽŪFKP lėšomis, finansavimo šaltinį. Siūlomo pakeitimo pagrindimas buvo pateiktas Komisijai prieš atliekant pakeitimus. Pakeitimai buvo susiję su sprendimu pakeisti energijos gamybos naudojant miško išteklius ir katilinėms skirtų programų finansavimo šaltinį, kad šios sritys būtų finansuojamos nacionalinėmis – Aplinkos ir energetikos valdymo agentūros (ADEME) lėšomis, o biodujų (anaerobinio skaidymo) projektus, padedant Normandijos plėtros agentūrai (ADN), remti kapitalo įnašais arba banko garantijomis.

52

EŽŪFKP strateginio programavimo etapu siekiama suderinti įvairius poreikius ir tikslus, o ne kaimo vietovėse įgyvendinti visą atsinaujinančiosios energijos strategiją.

Biudžeto asignavimų pakeitimai, kaip Žemutinės Normandijos KPP atveju, turi būti pagrįsti prašyme leisti iš dalies keisti programą. Be to, jeigu keičiama daugiau kaip 50 proc. kiekybiškai įvertinto prioritetinės srities tikslo, t. y. biudžetas iš esmės perskirstomas, reikia rengti programos strategijos pakeitimą, vadinasi pagal Reglamento (ES) Nr. 1305/2013 11 straipsnio a punktą įgyvendinimo aktais turi būti priimtas Komisijos sprendimas.

54

Per derybas dėl partnerystės susitarimų ir atitinkamų programų Komisija aktyviai ragino užtikrinti Europos struktūrinių ir investicijų fondų naudojimo sąveiką ir papildomumą, o kartu atsižvelgti į esamas nacionalines arba kitas ES finansavimo sistemas. Tačiau už pasirinktus įgyvendinimo būdus yra atsakingos valstybės narės.

Bendras Komisijos atsakymas į 56 ir 57 dalių pastabas

Laikydamosi strateginio programavimo metodo, valstybės narės, atsižvelgdamos į konkrečią atitinkamos priemonės paskirtį, gali pasirinkti, į kurią prioritetinę sritį, jų manymu, yra tinkamiausia tą priemonę įtraukti. Todėl logiška, kad viena priemonė gali būti priskirta skirtingoms prioritetinėms sritims. Be to, papildomo poveikio koncepcija gerai atspindi įvairių kaimo plėtros priemonių įvairialypiškumą, nes dažnai jomis nėra siekiama vieno tikslo.

6 langelis. Atsinaujinančiosios energijos projektų priskyrimas skirtingoms prioritetinėms sritims

Pirma pastraipa.

Priemonių priskyrimas skirtingoms prioritetinėms KPP sritims taip pat atspindi kiekybinį tikėtinų priemonių rezultatų įvertinimą, o šis pagal įvairias programas gali skirtis. Priemonės priskiriamos prioritetinėms sritims pagal pagrindinį jų poveikį, o papildomas poveikis priimant šį sprendimą lemiamos reikšmės neturi.

Antra pastraipa.

Palyginus Rumunijos ir Bulgarijos KPP, taip pat matyti, kad tikslai suskirstyti skirtingai: Pagrindinis Bulgarijos atsinaujinančiosios energijos priemonės tikslas yra gamyba savo reikmėms patenkinti, todėl priemonė priskirta 5C prioritetinei sričiai. Pagal Rumunijos KPP padėtis iš tiesų kitokia, nes rengiant programą buvo numatyta, kad tik tie projektai, į kuriuos įtrauktos investicijos į atsinaujinančiąją energiją savo reikmėms patenkinti, tiesiogiai prisideda prie 5C prioritetinės srities, o kitų priemonių, priskirtų FA, 2A, 3A, 6A ir 6B prioritetinėms sritims, poveikis 5C prioritetinei sričiai laikytas papildomu. Vienas pavyzdys yra nedideli infrastruktūros objektai, įskaitant investicijas į atsinaujinančiąją energiją ir energijos taupymą, – laikoma, kad jomis pirmiausia skatinama kaimo vietovių vietos plėtra, dėl to jos priskiriamos 6B prioritetinei sričiai.

61

Nors 2007–2013 m. laikotarpio pradžioje konkrečių atsinaujinančiosios energijos projektų produkto rodiklių iš tiesų nebuvo, į 2007–2013 m. BSVS įtrauktas programos vertinimo rodiklis, konkrečiai susijęs su atsinaujinančiosios energijos gamyba. Poveikio rodiklis Nr. 7 „Indėlis kovojant su klimato kaita“ buvo vertinamas matuojant, kiek padidėjo atsinaujinančiosios energijos gamyba (kiekybinis ir kokybinis atsinaujinančiosios energijos gamybos pokytis, priskirtinas iš EŽŪFKP finansuotai intervencijai).

62

Komisija teikia rekomendacijas dėl stebėsenos ir rodiklių ataskaitų rengimo, siekdama padėti valstybėms narėms stiprinti gebėjimus vykdyti stebėsenos įsipareigojimus. Dėl duomenų, kuriuos teikia valstybės narės, pažymėtina, kad Komisija vertina jų kokybę. Tačiau už šių duomenų patikimumą yra atsakingos valstybių narių institucijos.

63

Kadangi atsinaujinančiosios energijos naudojimo projektai remiami pagal įvairias priemones ir, kol nebuvo surengtas BŽŪP reformos patikrinimas, nebuvo nė vieno produkto rodiklio, išsamią informaciją surinkti sunku. Tačiau atsakyme į 61 dalies pastabas paminėtas poveikio rodiklis suteikia tam tikros informacijos apie galimą paramos investicijoms į atsinaujinančiąją energiją veiksmingumą.

Turint galvoje, kad atsinaujinančiosios energijos uždavinys kaip naujas uždavinys buvo įtrauktas tik į BŽŪP reformos patikrinimą, kai programos jau buvo pradėtos įgyvendinti, su atsinaujinančiąja energija susijusi informacija per ex ante vertinimus, kuriais remtasi rengiant KPP, buvo ribota.

65

Per ex post vertinimus visos valstybės narės ir (arba) regionai turėjo atsakyti į konkretų tiesiogiai su atsinaujinančiąja energija susijusį vertinimo klausimą. Komisija pateikė (neprivalomas) rekomendacijas. Tačiau ex post vertinimų turinys priklauso nuo konkrečios KPP turinio, o šis atspindi valstybių narių politinius sprendimus. Jeigu kaimo plėtros programoje atsinaujinančiajai energijai dėmesio skiriama nedaug, atitinkamai dėmesio jai bus skirta ir per vertinimą.

Bendras Komisijos atsakymas į 68 ir 69 dalių pastabas

Pagal KPP numatomi rezultatai ir atitinkami tiksliniai rodikliai nustatomi tikslų (t. y. prioritetinių sričių), o ne pavienių priemonių lygmeniu.

KPP efektyvumas ir veiksmingumas bus vertinami atliekant išplėstinius vertinimus, o BSVS rodikliai bus naudojami tik kaip viena iš šių vertinimų priemonių ir juos papildys kita informacija. Apibrėžiant bendrus rodiklius, reikėjo atsižvelgti į visų valstybių narių duomenų rinkimo problemas, sistemos išlaidų veiksmingumą ir valstybėms narėms priimtiną administracinę naštą. Nors papildomi konkrečios programos rodikliai ne visada atitinka rezultatų rodiklių apibrėžtį, Komisija mano, kad vertinant programas jie gali būti naudingi.

70

Komisijos gairių „KPP rezultatų vertinimas. Kaip pasirengti teikti vertinimo ataskaitas 2017 m.“ (angl. Assessment of RDP results: how to prepare for reporting on evaluation in 2017) 11 priede (p. 76) nurodyti įvairūs duomenų šaltiniai, pavyzdžiui: paramos gavėjų paraiškų formos, mokėjimo prašymai, nacionalinė ir (arba) regioninė statistika, energijos tiekimo ir kontrolės subjektų duomenys, Eurostato energetikos statistika. Paskutiniame ilgo kitų galimų pirmiau minėtų duomenų šaltinių sąrašo punkte kaip vienas iš galimų duomenų šaltinių taip pat nurodytos tyrimų ir (arba) tikslinės grupės (https://enrd.ec.europa.eu/evaluation/publications/guidelines-assessment-rdp-results-how-prepare-reporting-evaluation-2017_en).

Taip pat atkreipiame dėmesį, kad Komisijos gairės nėra privalomi dokumentai. Jų tikslas – pagerinti vertinimų (o už juos atsakingos valstybės narės) kokybę ir palyginamumą.

71

Pagal kaimo plėtros programas konkretaus tikslo rezultatų galima siekti pagal keletą priemonių. Šiuos rezultatus galima įvertinti tik atliekant vertinimus. Komisija pripažįsta, kad dėl to gali būti sukurta administracinė našta, tačiau stengiasi užtikrinti reikiamą sąnaudų ir naudos pusiausvyrą. Atsakant į pastabą, kad dėl programų specifikos, pvz., papildomų konkrečios programos rodiklių, duomenys esą yra nepakankamai palyginami, pažymėtina, kad per kiekvienos KPP vertinimą tos programos poveikis ir rezultatai vis tiek yra vertinami ir jais kaip pavyzdžiu gali būti remiamasi rengiant kitas KPP, kuriose atitinkamų priemonių galbūt net nėra.

75

Kaimo plėtros srityje galimybės naudoti atsinaujinančiąją energiją gerinamos vykdant įvairią veiklą, o investicijos į atsinaujinančiosios energijos gamybą ar miškų biomasės rinkimą energijai gaminti yra tik dvi iš visų veiklos sričių.

Atsinaujinančiosios energijos projektai EŽŪFKP lėšomis taip pat remiami įgyvendinant pagal iniciatyvą LEADER remiamas vietos plėtros strategijas. Paprastai tokios bendruomenės inicijuotos vietos plėtros iniciatyvos yra naudingos tuo, kad joms labiau pritaria vietos bendruomenė; be to, jomis užtikrinama, kad atsinaujinančiosios energijos projektai būtų įtraukti į platesnę atitinkamos vietovės tvarios plėtros strategiją.

78

Atrankos kriterijų paskirtis – suskirstyti projektus pagal prioritetus, atsižvelgiant į visos programos tikslų skirstymą, grindžiamą nustatytais poreikiais ir galimybėmis.

Laikydamosi pasidalijamojo valdymo principo, valstybės narės nustato kiekvienos priemonės atrankos kriterijus ir konsultuojasi su KPP stebėsenos komitetu (pagal partnerystės principą jame atstovaujama visiems atitinkamiems suinteresuotiesiems subjektams).

79

Komisija dalyvauja tų stebėsenos komitetų veikloje, teikia rekomendacijas ir grįžtamąją informaciją. Šioje grįžtamojoje informacijoje taip pat gali būti aiškiai nurodoma, kad minimalios ribos yra laikomos pernelyg žemomis. Taip, pavyzdžiui, buvo Prancūzijos KPP, dėl kurios surengtas Europos Audito Rūmų vizitas, atveju.

10 langelis. Atsinaujinančiosios energijos projektai, kurių nauda kaimo plėtrai nėra didelė

Remiantis 2007–2013 m. programavimo laikotarpiu įgyta patirtimi, dabartiniu programavimo laikotarpiu pagal Bulgarijos KPP remiamos investicijos tik į savoms (ūkio arba įmonės) reikmėms skirtos atsinaujinančiosios energijos gamybą.

81

Valstybės narės paprastai yra skatinamos pasirinkti tokius EŽŪFKP lėšomis remtinus projektus, kuriais labai prisidedama prie kaimo plėtros. Tačiau vertinant tokių projektų naudą kaimo plėtrai, palyginti su atsinaujinančiosios energijos projektais, finansuojamais pagal kitas paramos schemas, reikia atsižvelgti į tokių EŽŪFKP lėšomis remiamų projektų aprėptį. Šiomis aplinkybėmis reikia vertinti sukurtų darbo vietų skaičių ir kitas teikiamas verslo galimybes ir paslaugas.

Išvados ir rekomendacijos

84

Komisija sutinka, kad atsinaujinančiosios energijos projektais galima prisidėti prie tvarios kaimo plėtros, ypač jei bus įtraukti vietos suinteresuotieji subjektai. Tačiau, ar šiuo tikslu naudotis galimu EŽŪFKP finansavimu, sprendžia valstybės narės ir (arba) regionai, rengdami KPP ir derindami įvairius savo kaimo plėtros strategijų tikslus.

85

Atsinaujinančiųjų išteklių energijos direktyva yra bendras teisinis pagrindas visoje ES skatinti naudoti atsinaujinančiąją energiją ir siekti 2020 m. atsinaujinančiosios energijos tikslų. Nors kaimo plėtra yra svarbus atsinaujinančiosios energijos naudojimą skatinantis veiksnys, pačioje direktyvoje valstybėms narėms paliekama daug laisvės spręsti, kaip siekti savo nacionalinių atsinaujinančiosios energijos tikslų, įskaitant tai, kaip skatinti atsinaujinančiosios energijos naudojimą kaimo vietovėse. Komisijos pasiūlyme dėl naujos Atsinaujinančiųjų išteklių energijos direktyvos redakcijos atsižvelgiama į naujus atsinaujinančiosios energijos vartojimo būdus ir atsinaujinančiosios energijos bendruomenes; tai gali toliau didinti atsinaujinančiosios energijos naudą kaimo plėtrai.

1 rekomendacija. Kaimo patikros priemonių taikymas būsimai atsinaujinančiosios energijos politikai

Pirma pastraipa. Komisija priima šią rekomendaciją tiek, kiek ji yra taikoma Komisijos veiklai. Komisija mano, kad būsimos atsinaujinančiosios energijos politikos formavimo klausimą ji sprendžia pateikdama savo pasiūlymus dėl Valdymo reglamento ir dėl naujos Atsinaujinančiųjų išteklių energijos direktyvos redakcijos.

Rengdamos integruotų nacionalinės energetikos ir klimato planų projektus, kurių reikalaujama pagal Valdymo reglamentą (šiuo metu dėl jo vyksta bendro sprendimo procedūra), valstybės narės galėtų, be kita ko, atsižvelgti į savo kaimo vietovių aplinkybes ir poreikius.

Antra pastraipa. Patikra kaimo požiūriu minima Komisijos komunikate dėl maisto ir ūkininkavimo ateities (žr. COM(2017) 713 final, p. 22).

Tame komunikate Komisija įsipareigoja skatinti taikyti patikros kaimo požiūriu mechanizmą, pagal kurį svarbi politika sistemingai peržiūrima iš kaimo perspektyvos, apsvarstant galimą poveikį kaimo bendruomenėms.

Trečia pastraipa. Rekomendacija priimama, nes savo pasiūlyme dėl Reglamento dėl energetikos sąjungos valdymo (šiuo metu dėl jo vyksta bendro sprendimo procedūra) Komisija jau numatė interaktyvų dialogą su valstybėmis narėmis, siekiant įvertinti, ar į jų nacionalinius energetikos ir klimato planus įtraukti uždaviniai, tikslai ir įnašai yra pakankami, kad energetikos sąjungos tikslai būtų kolektyviai pasiekti.

86

Iš rengiant poveikio vertinimo ataskaitą „Bioenergijos tvarumas“ atlikto modeliavimo matyti, kad nepaisant prognozių, jog biomasės importas didės, biomasė energijos gamybos tikslais daugiausia ir toliau bus tiekiama iš vietos šaltinių. Remiantis pačios Komisijos atliktu 2020–2030 m. laikotarpio modeliavimu, prognozuojama, kad biomasės paklausa šildymui ir energijai piką pasieks 2025 m., o vėliau iki 2030 m. dėl konkurencijos su kitais atsinaujinančiųjų išteklių sektoriais ir dėl efektyvaus energijos vartojimo pastatuose poveikio šiek tiek mažės. Ilgesnio laikotarpio perspektyvoje (2050 m.) prognozuojama, kad dėl poreikio sumažinti transporto sektoriaus, įskaitant aviaciją, priklausomybę nuo iškastinio kuro biodegalų paklausa labai padidės.

Be to, Komisija yra įsitikinusi, kad pasiūlymu dėl naujos Atsinaujinančiųjų išteklių energijos direktyvos redakcijos sustiprinama ES bioenergijos tvarumo sistema ir taip suteikiama pakankamai apsaugos priemonių, kuriomis užtikrinama, kad energijai gaminti skirta biomasė būtų gaminama ir naudojama tvariai.

2 rekomendacija. Geresnė bioenergijos tvarumo sistema

Komisija priima šią rekomendaciją. Komisijos nuomone, priėmus pasiūlymą dėl naujos Atsinaujinančiųjų išteklių energijos direktyvos redakcijos (šiuo metu dėl jo vyksta bendro sprendimo procedūra), bus sustiprinta ES bioenergijos tvarumo sistema ir taip suteikta pakankamai apsaugos priemonių, kuriomis užtikrinama, kad energijai gaminti skirta biomasė būtų gaminama tvariai ir naudojama efektyviai.

Bet to, Komisijos pasiūlymu dėl LULUCF reglamento (šiuo metu dėl jo vyksta bendro sprendimo procedūra, o 2017 m. gruodžio 14 d. pasiektas preliminarus teisėkūros institucijų susitarimas) siekiama užtikrinti, kad valstybės narės nacionaliniu lygmeniu tvarkytų naudojant biomasę energijai gaminti išmetamo ir pašalinamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio apskaitą ir kad LULUCF būtų taikoma „debeto nebuvimo taisyklė“. Todėl Komisija mano, kad tiek, kiek ši rekomendacija yra susijusi su Komisijos pasiūlymais dėl AIED II ir LULUCF, ji yra įvykdyta.

Be to, pagal BŽŪP šiuo metu numatoma dirvožemio organinės anglies apsauga pasėliuose ir pievose. Taigi, pagal BŽŪP numatoma saugoti dirvožemio organinę anglį ir taip prisidėti prie biomasės tvarumo tuose plotuose, už kuriuos mokamos BŽŪP išmokos.

Kaip nurodyta komunikate „Maisto ir ūkininkavimo ateitis“, Komisija siekia didinti BŽŪP išteklių vartojimo efektyvumo, aplinkos apsaugos ir klimato politikos veiksmų užmojus.

87

Per derybas dėl partnerystės susitarimų ir atitinkamų programų Komisija aktyviai ragino užtikrinti Europos struktūrinių ir investicijų fondų naudojimo sąveiką ir papildomumą, o kartu atsižvelgti į esamas nacionalines arba kitas ES finansavimo sistemas. Tačiau už pasirinktus įgyvendinimo būdus yra atsakingos valstybės narės.

Įgyvendinant atsinaujinančiosios energijos projektus EŽŪFKP gali būti itin tinkamas vietos projektų rėmimo mechanizmas ir taip papildyti kitą esamą finansavimą. Be to, šie projektai bus skirti galimiems kaimo vietovių paramos gavėjams, kurie neatitinka kitų fondų paramos skyrimo reikalavimų.

88

Laikydamosi strateginio programavimo metodo, valstybės narės, atsižvelgdamos į konkrečią atitinkamos planuojamos priemonės paskirtį, gali pasirinkti, į kurią prioritetinę sritį, jų manymu, yra tinkamiausia tą priemonę įtraukti. Todėl logiška, kad atsinaujinančiosios energijos projektai įtraukiami į skirtingas prioritetines sritis.

3 rekomendacija. Aiškios rekomendacijos dėl EŽŪFKP vaidmens remiant atsinaujinančiąją energiją

Pirma pastraipa. Komisija gali tik iš dalies priimti šią rekomendaciją, nes kol kas negali prisiimti konkrečių įsipareigojimų dėl teisėkūros procedūra priimamų aktų pasiūlymų laikotarpiu po 2020 m.

Komisija įsipareigoja analizuoti, kaip būtų galima sustiprinti būsimos BŽŪP orientaciją į rezultatus, užtikrinant ES pridėtinę vertę ir kartu geriau atsižvelgiant į atitinkamų teritorijų poreikius bei lūkesčius, kaip nurodyta Komisijos komunikate COM(2017) 713 final.

Be to, valstybės narės ir (arba) regionai gali geriausiai nuspręsti, kurie finansavimo mechanizmai tinkamiausi konkrečiomis aplinkybėmis ir kaip juos būtų geriausia derinti, kad atsinaujinančiosios energijos ir kaimo plėtros tikslai būtų pasiekti ekonomiškai efektyviausiu būdu.

Antra pastraipa. Komisija priima šią rekomendaciją ir mano, kad ją jau įgyvendino.

Europos kaimo plėtros tinklo interneto svetainėje pateikta gerosios patirties pavyzdžių duomenų bazė, kurioje, be kita ko, yra EŽŪFKP lėšomis remiamų atsinaujinančiosios energijos projektų ir bendruomenės veikla šioje srityje pagrįstų metodų pavyzdžių. Be to, pagal Europos žemės ūkio našumo ir tvarumo inovacijų partnerystės iniciatyvą (EIP-AGRI) neseniai sukurta tikslinė darbo grupė atsinaujinančiosios energijos gamybos ir naudojimo ūkiuose didinimo klausimu. Pirmasis jos posėdis įvyko 2017 m. lapkričio 21–22 d.

89

Nors 2007–2013 m. laikotarpio pradžioje konkrečių atsinaujinančiosios energijos projektų produkto rodiklių tikrai nebuvo, į 2007–2013 m. BSVS įtrauktas poveikio rodiklis, pagal kurį vertinant programą matuotas atsinaujinančiosios energijos gamybos padidėjimas. Priklausomai nuo to, kiek šis klausimas buvo sprendžiamas pagal programas, surinkta tam tikros informacijos.

90

Pagal pasidalijamojo valdymo sistemą už KPP vertinimą atsakingos valstybės narės.

KPP efektyvumas ir veiksmingumas bus vertinami atliekant išplėstinius vertinimus, o BSVS rodikliai bus naudojami tik kaip viena iš šių vertinimų priemonių ir juos papildys kita informacija. Apibrėžiant bendrus rodiklius, reikėjo atsižvelgti į visų valstybių narių duomenų rinkimo problemas, sistemos išlaidų veiksmingumą ir valstybėms narėms priimtiną administracinę naštą.

Nors pagal papildomus konkrečių programų rodiklius rengiamos ataskaitos gali būti ne tokios palyginamos, Komisija mano, jog jos yra priimtinos ir gali padėti įvertinti programas.

91

Šiuo metu Komisija ruošia patobulintų 2019 m. metinių įgyvendinimo ataskaitų rengimo gaires.

Kaip pažymėta diskusijose dėl laikotarpio po 2020 m., Komisija įsipareigoja analizuoti, kaip būtų galima pagerinti visos BŽŪP veiklos rezultatų matavimą. Numatoma sukurti patobulintą į rezultatus orientuotą BŽŪP įgyvendinimo modelį. Tuo tikslu užtikrinimo procesą reikėtų pakoreguoti taip, kad jis atitiktų į rezultatus orientuotos politikos formavimo reikalavimus, ir, be kita ko, suformuluoti bei taikyti patikimus ir išmatuojamus rodiklius ir sukurti bei taikyti patikimą veiklos rezultatų stebėsenos ir ataskaitų teikimo sistemą.

4 rekomendacija. Paprastesnė ir prasmingesnė stebėjimo ir vertinimo sistema

Komisija šią rekomendaciją priima iš dalies. Rekomendacijos dėl duomenų apie išlaidas atsinaujinančiosios energijos projektams ir pagal remiamus projektus pagaminamą atsinaujinančiąją energiją jau įgyvendintos. Patobulintose 2019 m. metinėse įgyvendinimo ataskaitose ši informacija bus teikiama.

Tačiau Komisija neturi įgaliojimų reikalauti, kad valstybės narės savo ataskaitose teiktų informaciją, kurios jų nebuvo prašoma rinkti nuo programavimo laikotarpio pradžios, pavyzdžiui, apie įdiegtus energijos gamybos pajėgumus.

93

Tam, kad būtų galima visapusiškai išnaudoti EŽŪFKP finansavimą pagal atitinkamose KPP nustatytus tikslus, dabartiniu programavimo laikotarpiu programos lygmeniu taikoma N+3 taisyklė. Taip siekiama sumažinti riziką, kad EŽŪFKP parama bus suteikta nenaudingai, o atrankos procedūras per programavimo laikotarpį galima koreguoti, laikantis pasidalijamojo valdymo ir partnerystės principo.

5 rekomendacija. Geresnė projektų atranka atsižvelgiant į pridėtinę vertę kaimo vietovėse ir projekto gyvybingumą

Komisija mano, kad ši rekomendacija turi būti skirta valstybėms narėms. Nors pagal pasidalijamojo valdymo principą faktinės atrankos procedūros ir atrankos kriterijų nustatymas ir toliau yra valstybių narių kompetencijos dalykas, Komisija toliau stengsis raginti valstybes nares taikyti tinkamas atrankos procedūras.

Žodynėlis ir santrumpos

AEBIOM: Europos biomasės asociacija.

AGRI GD: Europos Komisijos žemės ūkio ir kaimo plėtros generalinis direktoratas.

Anaerobinis skaidymas: procesas, kurio metu organinė medžiaga, pavyzdžiui, gyvūninės arba maisto atliekos, yra suskaidomos siekiant pagaminti biodujas arba organines trąšas.

Anglies pėdsakas: per bet kokio produkto ar veiklos gyvavimo ciklą į atmosferą išmestas šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis, išreikštas anglies dioksido ekvivalentais (CO2e).

Atsinaujinančioji energija (AE): iš atsinaujinančiųjų išteklių, kurie natūraliai atsinaujina per žmogaus gyvenimo trukmę, pavyzdžiui, saulės šviesa, vėjas, biomasė ir geoterminė energija, surinkta energija.

Atsinaujinančiosios energijos bendruomenės: MVĮ arba ne pelno organizacija, kurios akcininkai arba nariai bendradarbiauja gaminant, skirstant, saugant ar tiekiant iš atsinaujinančiųjų išteklių pagamintą energiją.

Atsinaujinančiųjų išteklių energijos direktyva (AIED): 2009 m. balandžio 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2009/28/EB dėl skatinimo naudoti atsinaujinančiųjų išteklių energiją, iš dalies keičianti bei vėliau panaikinanti Direktyvas 2001/77/EB ir 2003/30/EB (OL L 140, 2009 6 5, p. 16).

Bendra stebėjimo ir vertinimo programa (BSVP): ES lygmens 2007–2013 m. programavimo laikotarpio kaimo plėtros stebėjimo ir vertinimo programa. 2014–2020 m. programavimo laikotarpiu ji apima abu BŽŪP ramsčius (EŽŪGF ir EŽŪFKP).

Bendra stebėjimo ir vertinimo sistema (BSVS): BSVP dalis, kurią sudaro su kaimo plėtra (BŽŪP antrasis ramstis) susijusios taisyklės ir procedūros.

Bendra žemės ūkio politika (BŽŪP): Europos Sąjungos priimti teisės aktai ir praktika, kuriais remiantis formuojama bendra, vieninga žemės ūkio ir kaimo plėtros politika.

Bioekonomika: ekonomikos sektoriai, kuriuose atsinaujinantieji biologiniai žemės ir jūros ištekliai, – pavyzdžiui, javai, miškai, žuvis, gyvūnai ir mikroorganizmai, – naudojami maisto, medžiagų ir energijos gamybai.

Bioenergija: iš biomasės pagaminta energija.

Biomasė: biologiškai skaidi biologinės kilmės produktų, atliekų ir liekanų, gaunamų žemės ūkyje, įskaitant augalinės ir gyvūninės kilmės medžiagas, miškų ūkyje ir susijusiose pramonės šakose, įskaitant žuvininkystę ir akvakultūrą, dalis, taip pat biologiškai skaidi atliekų, įskaitant biologinės kilmės pramonines ir buitines atliekas, dalis.

BŽŪP būklės patikrinimas: 2009 m. buvo išnagrinėti ir koreguoti įvairūs BŽŪP komponentai siekiant, kad BŽŪP būtų orientuota subalansuoto ir aplinką tausojančio vystymosi kryptimi. Šis pakeitimas žinomas kaip „BŽŪP būklės patikrinimas“.

Centralizuotas šilumos tiekimas arba centralizuotas vėsumos tiekimas: šilumos energijos (garų, karšto vandens ar ataušintų skysčių) paskirstymas iš centrinio gamybos šaltinio per tinklą daugelio pastatų arba vietų erdvės ar procesų šildymui ar vėsinimui.

CLIMA GD: Europos Komisijos klimato politikos generalinis direktoratas.

CO2: anglies dioksidas.

Daugiametė finansinė programa (DFP): ES daugiametis išlaidų planas, kuriame ES politiniai prioritetai išreiškiami lėšų paskirstymu. Ji apima septynerių metų laikotarpį.

EEG: vok. Erneuerbare-Energien-Gesetz (Atsinaujinančiųjų energijos išteklių įstatymas).

ENER GD: Europos Komisijos energetikos generalinis direktoratas.

Energijos matavimo vienetai

  • tne: tona naftos ekvivalentu – tai energijos, kuri išsiskiria sudeginus vieną toną žalios naftos, kiekis, apytiksliai 42 GJ.
    Ktne: viena kilotona (tūkstantis tonų) naftos ekvivalentu.
    Mtne: milijonas tonų naftos ekvivalentu;
  • kW: kilovatas;
  • MWh/kWh: mega / kilovatvalandė.

ENV GD: Europos Komisijos aplinkos generalinis direktoratas.

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas (EESRK): patariamasis organas, kuriuo Europos socialinės ir užimtumo srities interesų grupių atstovai ir kiti subjektai naudojasi kaip savo nuomonės ES klausimais išdėstymo platforma.

Europos regioninės plėtros fondas (ERPF): Europos regioninės plėtros fondo tikslas – stiprinti ekonominę ir socialinę sanglaudą Europos Sąjungoje panaikinant pagrindinius regionų skirtumus. Šis tikslas pasiekiamas teikiant finansinę paramą infrastruktūros kūrimui ir produktyvioms darbo vietas kuriančioms investicijoms, daugiausia įmonėms.

Europos struktūriniai ir investicijų fondai (ESI fondai): Europos struktūriniai ir investicijų fondai – tai penkių atskirų fondų grupė, kurių tikslas – sumažinti regionų skirtumus visoje ES remiantis politikos pagrindais, suderintais su septynerių metų daugiametės finansinės programos biudžeto laikotarpiu. Šie penki fondai yra: Europos regioninės plėtros fondas (ERPF), Europos socialinis fondas (ESF), Sanglaudos fondas (SF), Europos žemės ūkio fondas kaimo plėtrai (EŽŪFKP) ir Europos jūrų reikalų ir žuvininkystės fondas (EJRŽF).

Europos žemės ūkio fondas kaimo plėtrai (EŽŪFKP): Europos žemės ūkio fondas kaimo plėtrai skirtas padėti ES kaimo vietovėms spręsti įvairias ekonomines, aplinkos ir socialines problemas.

FV: fotovoltinis.

Gaminantis vartotojas (atsinaujinančiąją energiją gaminantis vartotojas): aktyvus klientas, kuris vartoja ir gali saugoti bei parduoti atsinaujinančiąją elektros energiją, kuri pagaminama jo patalpose, įskaitant daugiabučius namus, komercinių arba bendrų paslaugų teikimo teritoriją arba uždarą paskirstymo sistemą, jeigu tai nėra pagrindinė komercinė arba profesinė tokia veikla užsiimančių ne namų ūkio gaminančių vartotojų veikla.

GD: Europos Komisijos departamentai ir tarnybos, žinomos kaip generaliniai direktoratai (GD).

Gyvavimo ciklo analizė (GCA): daugiapakopė procedūra, kurią naudojant apskaičiuojamas produkto arba paslaugos gyvavimo ciklo poveikis aplinkai.

Kaimo patikros priemonė: tai priemonė, kurios paskirtis – suprasti vyriausybės politinės intervencijos poveikį ir užtikrinti sąžiningus ir teisingus politikos rezultatus kaimo vietovėse. Tai yra susiję su geriausių būdų, kaip kaimo vietovėse įgyvendinti politiką, paieška.

Kaimo plėtros programa (KPP): valstybės narės arba regiono parengtas ir Komisijos patvirtintas dokumentas, skirtas planuoti ir įgyvendinti kaimo plėtros programą regioniniu arba nacionaliniu lygmeniu.

Kvotų prievolės: minimali energijos įmonių, elektros energijos tiekėjų arba kartais ir stambių elektros energijos vartotojų atsinaujinančiųjų išteklių energijos dalis, atsižvelgiant į energijos rūšių derinį, kurią nustatė nacionalinės, regioninės arba vietos vyriausybės.

LEADER: bendruomenės inicijuotos vietos plėtros metodas, skirtas kaimo bendruomenių telkimui ir plėtrai pasitelkiant vietos viešojo ir privačiojo sektorių partnerystes (vietos veiklos grupes). Terminas kilęs iš akronimo prancūzų kalba Liaison Entre Actions de Développement de lʼEconomie Rurale (kaimo ekonomikos plėtrai skirtų veiksmų ryšiai).

MVĮ: mažosios ir vidutinės įmonės.

NAIEVP: nacionaliniai atsinaujinančiųjų išteklių energijos veiksmų planai pagal AIED 4 straipsnį.

Netiesioginis žemės naudojimo paskirties keitimas (ILUC): žemės naudojimo paskirties keitimas, kurį lemia žemės ūkio produktų gamybos vietos pakeitimas, t. y. kai esamoje žemės ūkio paskirties žemėje pradedami auginti kuro augalai, pavyzdžiui, kukurūzai, drambliažolės, o maisto ir pašarų gamyba plečiama į žemės plotus, kurie anksčiau nebuvo skirti žemės ūkio veiklai, pavyzdžiui, miškus, pievas, durpynus, pelkes ir kitas daug anglies turinčias ekosistemas. Šios rūšies žemę paverčiant pasėliais gali padidėti išmetamas CO2 kiekis.

Partnerystės susitarimas: dokumentas, kurį valstybė narė parengė kartu su partneriais ir kuriame nustatoma valstybės narės strategija, prioritetai ir Europos struktūrinių ir investicijų fondų veiksmingo ir efektyvaus naudojimo tvarka. Šį susitarimą, atlikusi vertinimą ir surengusi dialogą su valstybe nare, tvirtina Komisija.

Pasiūlymas dėl AIED II: 2016 m. lapkričio 30 d. Europos Komisijos pasiūlymas dėl 2021–2030 m. laikotarpio Atsinaujinančiųjų išteklių energijos direktyvos.

Prioritetinės sritys: Europos Sąjunga nustatė šešis kaimo plėtros prioritetus. Jie suskirstyti į 18 prioritetinių sričių, siekiant geriau detalizuoti kiekvieno prioriteto tikslus ir palengvinti programavimą.

Programa „Horizontas 2020“: ES mokslinių tyrimų ir inovacijų programa 2014–2020 metų laikotarpiui.

Programa LIFE: pranc. L’Instrument Financier pour l’Environnement ES finansinė priemonė, kuria remiama aplinkosaugos, gamtos išsaugojimo ir klimato politikos veiksmų projektai visoje ES.

Programavimo laikotarpis: kaimo plėtros politikos įgyvendinimo laikotarpis, kuris sutampa su ES daugiamete finansine programa. Dabartinis programavimo laikotarpis yra 2014–2020 m., kuris eina po 2007–2013 m. programavimo laikotarpio.

SSGG analizė: KPP naudojamas metodas, kuriuo nustatomos organizacijos arba regiono stiprybės, silpnybės, galimybės ir grėsmės.

Supirkimo tarifai (ST): paramos sistema, pagal kurią atsinaujinančiosios energijos gamintojams už kiekvieną pagamintą energijos vienetą, kuris yra patiekiamas elektros energijos tinklams, sumokama fiksuota elektros energijos kaina. Išmoka už ST paprastai garantuojama tam tikrą laiko tarpą, kuris yra dažnai susijęs su atitinkamo atsinaujinančiosios energijos projekto ekonominio gyvavimo ciklo trukme (kuri paprastai siekia 10–25 metus).

Šiltnamio efektą sukeliančios dujos (ŠESD): dujos veikia kaip Žemės atmosferą dengianti antklodė, sulaikanti šilumą ir taip šildanti žemės paviršių, o šis reiškinys yra pavadintas „šiltnamio efektu“. Pagrindinės šiltnamio efektą sukeliančios dujos yra: anglies dioksidas (CO2), metanas (CH4), azoto oksidas (N2O) ir fluorintos dujos (HFC, PFC, SF6 ir NF3).

Tiekimo priemokos (TP): paramos sistema, pagal kurią iš atsinaujinančiųjų energijos išteklių pagaminta elektros energija paprastai parduodama elektros rinkoje, o gamintojai greta savo elektros energijos gamybos rinkos kainos gauna papildomą priemoką. TP gali būti fiksuotos (t. y. nustatomas pastovus, nuo rinkos kainų nepriklausomas, dydis) arba kintančio (t. y. įvairūs dydžiai, kurie priklauso nuo rinkos kainų raidos).

Trišalis dialogas: Parlamento, Tarybos ir Komisijos atstovų trišaliai susitikimai, kuriuose aptariami pasiūlymų dėl teisėkūros procedūra priimamų aktų klausimai. Šių susitikimų tikslas – pasiekti susitarimą dėl pakeitimų, kurie būtų priimtini Tarybai ir Parlamentui, rinkinio. Komisija atlieka tarpininkės vaidmenį siekdama palengvinti teisėkūros institucijų sutarimą.

Tvarumo kriterijai: biokurui, skystiesiems bioproduktams ir biomasei taikomų kriterijų rinkinys, nustatytas AIED ir pasiūlyme dėl AIED II, susijęs su žemės naudojimo ir miškotvarkos praktika, išmetamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio sumažinimu ir energijos konversijos efektyvumu siekiant užtikrinti bioenergijos aplinkosauginį tvarumą.

Valstybės pagalba: valstybių narių suteikta pagalba, dėl kurios tokios pagalbos gavėjai įgyja ekonominį pranašumą. Tai gali būti tiesioginė finansinė pagalba arba netiesioginė parama, pavyzdžiui, mokestinė nauda, geresnės žemės įsigijimo arba nuomos sąlygos, paskolos suteikimas arba banko garantijos suteikimas paskolai gauti geresnėmis sąlygomis, palyginti su rinkoje galiojančiomis palūkanų normomis ir pan.

Žaliasis sertifikatas: apyvartinė prekė, kuria įrodoma, kad tam tikra energija pagaminama naudojant atsinaujinančiuosius energijos išteklius.

Žemės naudojimas, žemės naudojimo keitimas ir miškininkystė (LULUCF): šiltnamio efektą sukeliančių dujų inventoriaus sektorius, kuris apima išmetamą ir pašalinamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį, kurį sukelia tiesioginis žemės naudojimas, žemės naudojimo keitimas ir miškininkystės veikla. Panašiai kaip ir kituose ekonomikos sektoriuose, žemės naudojimas, žemės naudojimo keitimas ir miškininkystė daro poveikį pasauliniam anglies ciklui. Su žemės naudojimu, žemės naudojimo keitimu ir miškininkyste susijusi veikla gali padidinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį atmosferoje arba jį pašalinti iš atmosferos ir taip daryti įtaką klimato kaitai dėl neigiamos (pavyzdžiui, miškų naikinimas) arba teigiamos (pavyzdžiui, miško įveisimas ir miško atkūrimas) veiklos.

5C prioritetinė sritis: prioritetinė sritis „Atsinaujinančioji energija“ apima įvairius tikslus, kuriems priklauso atsinaujinančiųjų energijos išteklių, šalutinių produktų, atliekų, liekanų ir kitų nemaistinių žaliavų tiekimo ir naudojimo palengvinimas bioekonomikos kūrimo tikslais.

Galinės išnašos

1 Iš biomasės pagaminta bioenergija. Biomasė – tai biologiškai skaidi biologinės kilmės produktų, atliekų ir liekanų, gaunamų žemės ūkyje, įskaitant augalines ir gyvūnines medžiagas, miškų ūkyje ir susijusiose pramonės šakose, įskaitant žuvininkystę ir akvakultūrą, dalis, taip pat biologiškai skaidi atliekų, įskaitant biologinės kilmės pramonines ir buitines atliekas, dalis.

2 Atsinaujinančiųjų išteklių energijos direktyvos (AIED) 2 straipsnio b punkte atsinaujinančioji energija apibrėžiama taip: „atsinaujinančių išteklių energija“ – atsinaujinančių neiškastinių išteklių energija, būtent, vėjo, saulės energija, aeroterminiai, geoterminiai, hidroterminiai ištekliai ir vandenynų energija, hidroenergija, biomasė, sąvartynų dujos, nuotekų perdirbimo įrenginių dujos ir biologinės dujos;“.

3 Eurostatas „Supaprastintas energijos balansas – metiniai duomenys [nrg_100a]“, paskutinį kartą atnaujinta 2017 m. birželio 8 d. (http://ec.europa.eu/eurostat/web/energy/data/database).

4 Eurostatas, „Žemės ūkio ir aplinkos rodiklis – atsinaujinančiosios energijos gamyba“. 2013 m. kovo mėn. duomenys (straipsnį planuojama atnaujinti 2018 m. gruodžio mėn.) (http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Archive:Agri-environmental_indicator_-_renewable_energy_production).

5 Komisijos pasiūlymas pateiktas 2008 m. sausio mėn., Parlamentas jį patvirtino 2008 m. gruodžio mėn., o Taryba – 2009 m. balandžio mėn.; daugiau informacijos žr. „EURLex – Procedure 2008/0016/COD“: http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/HIS/?uri=CELEX:32009L0028&qid=1464183881140

6 Atsinaujinančiųjų išteklių energijos direktyvos (AIED) 3 straipsnio 1 dalis.

7 AIED I priedas.

8 AIED 22 ir 23 straipsniai.

9 2014 m. spalio 23 ir 24 d. Europos Vadovų Tarybos išvados, EUCO Nr. 169/14, 2014 m. spalio 24 d.

10 2017 m. vasario 23 d., COM(2016) 767 final/2, „Pasiūlymas dėl direktyvos dėl skatinimo naudoti atsinaujinančių išteklių energiją“.

11 COM(2016) 759 final, 2016 11 30, „Pasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl energetikos sąjungos valdymo” (https://ec.europa.eu/energy/en/news/commission-proposes-new-rules-consumer-centred-clean-energy-transition).

12 Eurostatas, „Energijos gamyba ir importas“ (http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Energy_production_and_imports).

13 2017 m. vasario 1 d., COM(2017) 57 final, „Atsinaujinančiosios energijos pažangos ataskaita“, p. 4 ir 9.

14 M. Herczeg, 2012 m., „Renewable energy support schemes in Europe, Copenhagen Resource Institute“ ir „Climate Policy Info Hub“, „Renewable Energy Support Policies in Europe“ (http://climatepolicyinfohub.eu/renewable-energy-support-policies-europe).

15 Finansavimo priemonė FREE (angl. Future of Rural Energy in Europe) (http://www.rural-energy.eu/en_GB/funding#.V0gVvU1f2Hv), ir Merų paktas dėl klimato ir energetikos, „Quick Reference Guide – Financing Opportunities for Local Climate & Energy Actions (2014–2020)“, Briuselis, 2016 m. (http://www.covenantofmayors.eu/support/funding-instruments_en.html).

16 „Ecofys“, „Subsidies and costs of EU energy“, 2014 m. (http://ec.europa.eu/energy/en/content/final-report-ecofys).

17 Žr. AIED 1 konstatuojamąją dalį ir pasiūlymo dėl AIED II 2 konstatuojamąją dalį.

18 2006 m. vasario 20 d. Tarybos sprendimas 2006/144/EB dėl kaimo plėtros Bendrijos strateginių gairių (2007–2013 m. programavimo laikotarpis) (OL L 55, 2006 2 25, p. 20), iš dalies pakeistas 2009 m. sausio 19 d. Tarybos sprendimu 2009/61/EB (OL L 30, 2009 1 31, p. 112). Žr. 3.1; 3.2; 3.3 ir 3.4a skirsnius.

19 Žr. 2005 m. rugsėjo 20 d. Tarybos reglamento (EB) Nr. 1698/2005 dėl Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai (EŽŪFKP) paramos kaimo plėtrai (OL L 277, 2005 10 21, p. 1) 22 ir 23 konstatuojamąsias dalis.

20 Kiti „nauji uždaviniai“ buvo: klimato kaita, vandentvarka, biologinė įvairovė, pieno sektoriaus restruktūrizavimas ir plačiajuostis ryšys.

21 2010 m. kovo 3 d., COM(2010) 2020 final, „Pažangaus, tvaraus ir integracinio augimo strategija „Europa 2020“.

22 Žr. 2013 m. gruodžio 17 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1305/2013 dėl paramos kaimo plėtrai, teikiamos Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai (EŽŪFKP) lėšomis, kuriuo panaikinamas Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1698/2005, 5 straipsnį (OL L 347, 2013 12 20, p. 487).

23 EBPO, „Linking Renewable Energy to Rural Development“, OECD Publishing, 2012 m. (http://dx.doi.org/10.1787/978 926 418 0444-en).

24 EBPO, „Linking Renewable Energy to Rural Development“, OECD Publishing, 2012 m. (http://dx.doi.org/10.1787/978 926 418 0444-en).

„Revitalisation of local economy by development of renewable energy: good practices and case studies (REvLOCAL) for the IEA-RETD“ (Tarptautinė energetikos agentūra – atsinaujinančiosios energijos technologijų diegimo platforma) (http://iea-retd.org/archives/publications/revlocal).

AGRI-2010-EVAL-03 – B. Pedroli, H. Langeveld ir kt. „Impacts of Renewable Energy on European Farmers – Creating Benefits for Farmers and Society“. Europos Komisijos Žemės ūkio ir kaimo plėtros generalinio direktorato galutinė ataskaita, 2011 m. gruodžio 5 d. (https://ec.europa.eu/agriculture/external-studies/renewable-energy-impacts_en).

SWD(2016) 416 final, 2016 11 30, „Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2009/28/EB REFIT vertinimas“, p. 54 (http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX:52 016SC0416).

25 EBPO, „Linking Renewable Energy to Rural Development“, OECD Publishing, 2012 m., p. 18–19 (http://dx.doi.org/10.1787/978 926 418 0444-en).

26 „Nordregio“ politikos apžvalga 2017:3 „Bioenergy and rural development in Europe: Policy recommendations from the TRIBORN research and stakeholder consultations, 2014–17“ (http://www.nordregio.se/en/Publications/Publications-2017/Bioenergy-and-rural-development-in-Europe-Policy-recommendations-from-the-TRIBORN-research-and-stakeholder-consultations-2014–17/).

27 AGRI-2010-EVAL-03 – B. Pedroli, H. Langeveld ir kt. „Impacts of Renewable Energy on European Farmers – Creating Benefits for Farmers and Society“. Europos Komisijos Žemės ūkio ir kaimo plėtros generalinio direktorato galutinė ataskaita, 2011 m. gruodžio 5 d. (https://ec.europa.eu/agriculture/external-studies/renewable-energy-impacts_en).

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto (EESRK) nuomonė dėl pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos dėl skatinimo naudoti atsinaujinančių išteklių energiją (nauja redakcija) [COM(2016) 767 final - 2016–382-COD], 2.9 dalis (https://webapi.eesc.europa.eu/documentsanonymous/eesc-2016–06 926–00-00-ac-tra-en.docx).

28 Europos Komisija, Korko 2.0 deklaracija „Geresnis gyvenimas kaimo vietovėse“ (http://enrd.ec.europa.eu/sites/enrd/files/cork-declaration_en.pdf).

29 DEFRA, „Rural proofing – Practical guidance to assess impacts of policies on rural areas“, 2017 m. gegužės mėn. (https://www.gov.uk/government/publications/rural-proofing).

30 COM(2016) 759 final, 2016 11 30, „Pasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl energetikos sąjungos valdymo” (https://ec.europa.eu/energy/en/news/commission-proposes-new-rules-consumer-centred-clean-energy-transition).

31 Pasiūlymo dėl AIED II 21 ir 22 straipsniai.

32 Pavyzdžiui, žemės ūkio kultūriniai augalai (pavyzdžiui, rapsai, kukurūzai, drambliažolė), žemės ūkio produkcijos atliekos, mėšlas ir mediena (pavyzdžiui, apvali mediena, genėjimo ir retinimo mediena, medienos apdirbimo pramonės įmonių atliekos).

33 Įskaitant kietąsias daleles (PM) ir benzo[a]pireną (BaP).

34 IPCC, „Special Report on Renewable Energy Sources and Climate Change Mitigation“, 2011 m.

Europos aplinkos agentūra, „EAA mokslinio komiteto nuomonė dėl šiltnamio efektą sukeliančių dujų, kurias sukelia bioenergija, apskaitos“, 2011 9 15, p. 4.

„Bioenergija ir kaimo plėtra Europoje: TRIBORN tyrimu ir konsultacijomis su suinteresuotaisiais subjektais pagrįstos politinės rekomendacijos, 2014–171“, „Nordregio“ politikos apžvalga 2017:3, paskelbta 2017 m. gegužės mėn., p. 5.

Europos aplinkos agentūra, „Oro kokybė Europoje – 2016 m. ataskaita“, 2016.

Europos akademijų mokslinės patariamoji taryba, „Multi-functionality and sustainability in the European Union’s forests“, 2017 m.

T. D. Searchinger, T. Beringer ir A. Strong „Does the world have low-carbon bioenergy potential from the dedicated use of land?“, 2017 m.

D. Brack „Woody Biomass for Power and Heat Impacts on the Global Climate“, Chatham House, 2017 2 23.

Atsakymas į „Chatham House“ ataskaitą „Woody Biomass for Power and Heat: Impacts on the Global Climate“, 2017 3 13.

35 Rizikos rūšys iš esmės buvo nustatytos remiantis toliau nurodytais Komisijos dokumentais:

  • SWD(2014) 259 final, 2014 7 28, „State of play on the sustainability of solid and gaseous biomass used for electricity, heating and cooling in the EU“.
  • SWD(2016) 418 final, 2016 11 30, „Impact assessment: Sustainability of Bioenergy. Accompanying the document Proposal for a Directive of the European Parliament and of the Council on the promotion of the use of energy from renewable sources (recast)“.

Šį procesą papildė kituose moksliniuose tyrimuose ir politikos dokumentuose atliktos peržiūros.

36 SWD(2016) 418 final, 2016 11 30, „Impact assessment: Sustainability of Bioenergy. Accompanying the document Proposal for a Directive of the European Parliament and of the Council on the promotion of the use of energy from renewable sources (recast)“.

37 K. Schaubach, M. Lauer „Bioenergy Development in Germany and implications of the 2017 Renewable Energy Act“, Bundesministerium für Wirtschaft und Energie, 2017 4 4.

38 ADEME, „Benchmark des stratégies européennes des filières de production et de valorisation de biogaz“, 2014 m. spalio mėn.

39 Maisto, žemės ūkio ir vartotojų apsaugos federalinės ministerijos Mokslinė patariamoji valdyba žemės ūkio politikos klausimais (http://www.bmel.de/SharedDocs/Downloads/EN/Ministry/Biogas-EEG.pdf).

40 Decreto ministeriale 6 luglio 2012 – Incentivi per energia da fonti rinnovabili elettriche non fotovoltaiche (2012 m. liepos 6 d. ministro dekretas „Atsinaujinančiosios elektros energijos nefotovoltinės gamybos paskatos“; žr. „Eurobserv’ER“ biodujų barometrą 2014 m. (https://www.eurobserv-er.org/biogas-barometer-2014).

41 AIED direktyva ir 2009 m. balandžio 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2009/30/EB, kuria iš dalies keičiama Direktyva 98/70/EB (Kuro kokybės direktyva) (OL L 140, 2009 6 5, p. 88). 2015 m. buvo įtrauktas šių direktyvų pakeitimas siekiant išspręsti netiesioginio žemės naudojimo keitimo (ILUC), kurį lemia iš maisto produktų pagaminto biokuro gamyba, klausimą.

42 Europos Audito Rūmų specialiosios ataskaitos Nr. 18/2016 „ES tvarių biodegalų sertifikavimo sistema“ 10 ir 11 dalys (http://eca.europa.eu).

43 2016 m. lapkričio 30 d. paskelbtas pasiūlymas dėl AIED II, įskaitant 2017 m. vasario 23 d. klaidų ištaisymą.

44 AEBIOM, „2016 m. statistinių duomenų ataskaita“, p. 121, 147 (apskaičiuota)

45 Europos Komisija (SFC), 2017 m. spalio 12 d.

46 Ten pat.

47 Ten pat.

48 Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1303/2013, kuriuo nustatomos Europos regioninės plėtros fondui, Europos socialiniam fondui, Sanglaudos fondui, Europos žemės ūkio fondui kaimo plėtrai ir Europos jūros reikalų ir žuvininkystės fondui bendros nuostatos ir Europos regioninės plėtros fondui, Europos socialiniam fondui, Sanglaudos fondui ir Europos jūros reikalų ir žuvininkystės fondui taikytinos bendrosios nuostatos ir panaikinamas Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1083/2006, 27 straipsnio 1 dalis (OL L 347, 2013 12 20, p. 320).

49 Europos Audito Rūmų specialiosios ataskaitos Nr. 16/2017 „Kaimo plėtros programavimas: reikia mažinti sudėtingumą ir daugiau dėmesio skirti rezultatams“ 25–29 dalys (http://eca.europa.eu).

50 Pagal EŽŪFKP įgyvendinamos miškininkystės priemonės yra susijusios su įvairiais miškotvarkos aspektais (kuriais paprastai siekiama skatinti tvarią miškotvarką ir daugiafunkcinį miškų vaidmenį), taip pat su žemės ūkio ir miškų veikla. Miškai yra pagrindinis biomasės šaltinis ir viena svarbiausių atsinaujinančiosios energijos rūšių kaimo vietovėse. Miškininkystės priemonės, be kita ko, palengvina medienos energijos gamybą ir pardavimą. Todėl jų poveikis atsinaujinančiosios energijos gamybos srityje pasireiškia tik iš dalies.

51 Visos aplankytos valstybės narės, išskyrus Lietuvą.

52 Europos Audito Rūmų specialiosios ataskaitos Nr. 6/2014 „Sanglaudos politikos fondų parama atsinaujinančiosios energijos gamybai – ar pasiekta gerų rezultatų“ 28 ir 29 dalys (http://eca.europa.eu).

53 Europos Audito Rūmų specialiosios ataskaitos Nr. 6/2014 89–92 dalys.

54 2017 m. gegužės mėn. Komisija patvirtino, kad trys ex post vertinimai dar nebuvo baigti Bulgarijoje, Rumunijoje ir Ispanijoje (Galisijoje).

55 BSVS buvo nustatyta Reglamento (ES) Nr. 1305/2013 67 ir 68 straipsniuose ir Reglamento (ES) Nr. 808/2014 14 straipsnyje ir IV, V ir VI prieduose, ir pakeitė 2007–2013 m. programavimo laikotarpio BSVP.

56 Danija, Estija, Vokietija (Šiaurės Reinas-Vestfalija), Italija (Sicilija, Aostos Slėnis), Lietuva, Ispanija (nacionalinis lygmuo, Katalonija ir Mursija) ir Jungtinė Karalystė (Škotija).

57 Europos Audito Rūmų specialiosios ataskaitos Nr. 16/2017 50 ir 51 dalys.

58 Europos Audito Rūmų specialiosios ataskaitos Nr. 16/2017 23 ir 24 dalys.

59 Žr. Reglamento (ES) Nr. 1305/2013 49 straipsnį.

60 DG AGRI, „Rekomendacijų dėl tinkamumo sąlygų ir atrankos kriterijų 2014–2020 m. programavimo laikotarpiu projektas“, 2014 m. kovo mėn.

61 Visos aplankytos valstybės narės, išskyrus Bulgariją, taikė susijusius kriterijus.

62 ENER GD „Atsinaujinančiųjų išteklių energijos direktyvos laikotarpio vidurio vertinimas, skirtas Europos Komisijai“, 2015 m. balandžio mėn., p. 38.

63 T16 – bendros investicijos į atsinaujinančiosios energijos gamybą, R15 – pagal finansuotus projektus pagaminta atsinaujinančioji energija.

64 Specialiosios ataskaitos Nr. 16/2017 3 ir 4 rekomendacijos.

65 „Rekomendacijų dėl tinkamumo sąlygų ir atrankos kriterijų 2014–2020 m. programavimo laikotarpiu projektas ir DUK“. Atrankos kriterijai (https://enrd.ec.europa.eu/news-events/events/enrd-workshop-selection-criteria-towards-more-performant-rd-policy_en).

66 AIED ir Direktyva 2009/30/EB. 2015 m. buvo įtrauktas šių direktyvų pakeitimas siekiant išspręsti netiesioginio žemės naudojimo keitimo (ILUC), kurį lemia iš maisto produktų pagaminto biokuro gamyba, klausimą.

67 Iš kietosios biomasės suvartojimo statistinių duomenų matyti, kad vien energijos vartojimas gyvenamuosiuose namuose (išskyrus granules) jau sudaro 39 % bendro kietosios biomasės suvartojimo. Prie šio skaičiaus reikėtų pridėti suvartojamų granulių dalį (atsižvelgiant į tai, kad 65 % ES medžio drožlių suvartojimo yra skirta gyvenamųjų namų šildymui) ir „kitas skystasis biokuras (mažos apimties medienos drožlių naudojimas, sulfatinės išviros ir pan.)“ nėra naudojamas pramoninėse patalpose.

68 ES lygmeniu kietąją biomasę naudojančių elektrinių (visų pirma granules ir kitą kietąjį biokurą (mažos apimties medienos drožlių naudojimas, sulfatinės išviros ir pan.) naudojančių elektrinių) skaičius nėra žinomas, taip pat nežinomas jų dydis, tačiau yra tam tikrų duomenų apie medienos drožles naudojančias elektrines. Medienos drožles naudojančios elektrinės, kurių galia yra daugiau nei 200 MW, pagal AEBIOM 2016 m. išsamią ataskaitą, sudaro 16 % viso elektrinių, naudojančių šią medžiagą kaip žaliavą, skaičiaus; vien šios elektrinės sunaudoja 75 % medienos drožlių biomasės.

69 AEBIOM „2016 m. statistinių duomenų ataskaita“, p. 68 (apskaičiuota).

70 Prieinamos informacijos apie ES biodujų įmonių skaičių ir pajėgumą yra labai nedaug. EBI 2016 m. statistinių duomenų ataskaitoje (p. 8) nurodomi žemės ūkio žaliavomis kūrenamų elektrinių elektros gamybos pajėgumai, kurių vidurkis yra 450 kW.

71 LCA – tai sisteminio produkto arba paslaugos sistemos, atsižvelgiant į visus jos gyvavimo ciklo etapus, aplinkosaugos aspektų vertinimo priemonė. Deja, naudojant LCA metodus negalima tinkamai apibūdinti žemės naudojimo padarinių.

72 LULUCF reiškia žemės naudojimą, žemės naudojimo keitimą ir miškininkystę, žr. žodynėlį.

73 COM(2016) 479 final ir SWD(2016) 249 final.

74 http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Agri-environmental_indicator_-_renewable_energy_production

75 „Poveikio vertinimas“ SWD(2016) 418 final.

76 AIED 17 straipsnio 6 dalyje nustatyta, kad kompleksinės paramos reikalavimai taikomi žemės ūkio paskirties žemei, kuri naudojama biokuro ir skystųjų bioproduktų gamybai. Kai kurie reikalavimai yra susiję su dirvožemio apsauga, dirvožemio organinių medžiagų ir struktūros išlaikymu, buveinių blogėjimo išvengimu ir vandentvarka.

77 AEBIOM, „2016 m. statistinių duomenų ataskaita“, p. 121, 147 (apskaičiuota)

 

1 http://eur-lex.europa.eu/resource.html?uri=cellar:1bdc63bd-b7e9-11e6-9e3c-01aa75ed71a1.0001.02/DOC_1&format=PDF

2 http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/PDF/?uri=CELEX:52016SC0249&from=EN

3 http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/PDF/?uri=CELEX:52016SC0249&from=EN

Etapas Data
APM patvirtinimas / audito pradžia 10.11.2016
Oficialus ataskaitos projekto siuntimas Komisijai (arba kitam audituojamam subjektui) 13.11.2017
Galutinės ataskaitos patvirtinimas po prieštaravimų procedūros 10.1.2018
Komisijos (ar kito audituojamo subjekto) oficialių atsakymų gavimas visomis kalbomis 7.2.2018

Audito grupė

Specialiosiose ataskaitose Audito Rūmai pateikia savo auditų, susijusių su ES politikomis ir programomis arba su konkrečių biudžeto sričių valdymo temomis, rezultatus. Audito Rūmai audito užduotis atrenka ir nustato taip, kad jos turėtų kuo didesnį poveikį, atsižvelgdami į neveiksmingumo ar neatitikties teisės aktams rizikas, susijusių pajamų ar išlaidų lygį, būsimus pokyčius ir politinį bei viešąjį interesą.

Šį veiksmingumo auditą atliko Audito Rūmų nario Phil Wynn Owen vadovaujama I audito kolegija „Tvarus gamtos išteklių naudojimas“. Auditui vadovavo Europos Audito Rūmų narys Samo Jereb, jam talkino kabineto atašė Jerneja Vrabic; pagrindinis vadybininkas Michael Bain; atsakingieji auditoriai Ramona Bortnowschi ir Els Brems; ir auditoriai Roussalia Nikolova, Anžela Poliulianaitė, Maria Eulàlia Reverté i Casas, Frédéric Soblet, Pekka Ulander ir Jolanta Žemailaitė. Kalbinę pagalbą teikė Miroslava Chakalova-Siddy ir Richard Moore, o sekretoriaus užduotimis rūpinosi Teppan Niesen.

Kontaktas

EUROPOS AUDITO RŪMAI
12, rue Alcide de Gasperi
1615 Luxembourg
LUXEMBOURG

Tel. +352 4398-1
Užklausos: eca.europa.eu/lt/Pages/ContactForm.aspx
Interneto svetainė: eca.europa.eu
Twitter: @EUAuditors

Daug papildomos informacijos apie Europos Sąjungą yra internete. Ji prieinama per portalą Europa (http://europa.eu).

Liuksemburgas: Europos Sąjungos leidinių biuras, 2018

PDFISBN 978-92-872-9230-8ISSN 1977-5725doi:10.2865/027581QJ-AB-18-002-LT-N
HTMLISBN 978-92-872-9203-2ISSN 1977-5725doi:10.2865/116957QJ-AB-18-002-LT-Q

© Europos Sąjunga, 2018

Dėl leidimo naudoti arba kopijuoti nuotraukas arba kitą medžiagą, kurių autorių teisės nepriklauso Europos Sąjungai, būtina tiesiogiai kreiptis į autorių teisių subjektus.

 

KAIP SUSISIEKTI SU ES

Asmeniškai
Visoje Europos Sąjungoje yra šimtai Europe Direct informacijos centrų. Artimiausio centro adresą rasite svetainėje https://europa.eu/european-union/contact_lt

Telefonu arba el. paštu
Europe Direct tarnyba atsakys į jūsų klausimus apie Europos Sąjungą. Su šia tarnyba galite susisiekti:

  • nemokamu numeriu:
    • 00 800 6 7 8 9 10 11 (kai kurie operatoriai už šiuos skambučius gali imti mokestį),
    • šiuo standartiniu numeriu: +32 22999696 arba
  • elektroniniu paštu svetainėje https://europa.eu/european-union/contact_lt

KAIP RASTI INFORMACIJOS APIE ES

Internetas
Informacijos apie Europos Sąjungą visomis oficialiosiomis ES kalbomis galima rasti svetainėje Europa (http://europa.eu)

ES leidiniai
Nemokamų ir mokamų ES leidinių galite atsisiųsti arba užsisakyti svetainėje EU Bookshop (https://publications.europa.eu/lt/web/general-publications/publications). Jeigu jums reikia daugiau nemokamų leidinių egzempliorių, kreipkitės į Europe Direct arba į vietos informacijos centrą (žr. http://europa.eu/contact)

ES teisė ir susiję dokumentai
Norėdami susipažinti su ES teisine informacija, įskaitant visus ES teisės aktus nuo 1951 m. visomis oficialiosiomis kalbomis, apsilankykite svetainėje EUR-Lex (http://eur-lex.europa.eu)

ES atvirieji duomenys
ES atvirųjų duomenų portale (http://data.europa.eu/euodp) galima susipažinti su ES duomenų rinkiniais. Duomenis galima nemokamai parsisiųsti ir pakartotinai naudoti tiek komerciniais, tiek nekomerciniais tikslais