ŹRÓDŁA
FINANSOWANIA DLA
TWOJEJ FIRMY W UE
POZNAJ SWOJE PRAWA
JEŚLI PLANUJESZ UZYSKAĆ FINANSOWANIE DLA SWOJEJ FIRMY W UE, PRZYSŁUGUJE CI SZEREG PRAW.
O JAKIE FUNDUSZE UE
MOŻE UBIEGAĆ
SIĘ MOJA FIRMA?
Z kredytów ze środków unijnych i kapitału wysokiego ryzyka mogą korzystać wszystkie rodzaje przedsiębiorstw niezależnie od wielkości czy sektora. UE zapewnia wsparcie finansowe i gwarancje, dzięki którym lokalne banki, inwestorzy biznesowi i inwestorzy kapitału wysokiego ryzyka mogą łatwiej pożyczać Ci pieniądze lub inwestować w Twoją firmę.
- Finansowanie może być udzielane w różnorodnych formach: kredytów dla przedsiębiorstw, mikrofinansowania, gwarancji i kapitału wysokiego ryzyka.
- Decyzja o przyznaniu dofinansowania ze środków unijnych jest podejmowana przez lokalne instytucje finansowe (banki, anioły biznesu, inwestorzy kapitału wysokiego ryzyka).
- Dokładne warunki finansowania – kwota, okres kredytowania, oprocentowanie i opłaty – są ustalane przez instytucje finansowe.
- Masz prawo do uzyskania od instytucji kredytowych informacji zwrotnych dotyczących podjętej przez nie decyzji. W przypadku niepowodzenia informacje te mogą Ci pomóc w zrozumieniu Twojej sytuacji finansowej i zwiększeniu szans na uzyskanie finansowania w przyszłości.
- Dostępne są następujące fundusze UE:
- program COSME – kredyty do kwoty 150 tys. euro dla małych i średnich przedsiębiorstw
- program InnovFin – kredyty i gwarancje dla innowacyjnych przedsiębiorstw oraz finansowanie projektów badawczych
- Kreatywna Europa – pożyczki dla małych i średnich przedsiębiorstw działających w sektorze kultury i sektorze kreatywnym
- program Unii Europejskiej na rzecz zatrudnienia i innowacji społecznych (EaSI) – kredyty do kwoty 25 tys. euro dla mikroprzedsiębiorstw i osób znajdujących się w trudnej sytuacji zamierzających założyć mikroprzedsiębiorstwo oraz inwestycje o wartości maksymalnie 500 tys. euro na rzecz przedsiębiorstw społecznych
- europejskie fundusze strukturalne i inwestycyjne – pożyczki, gwarancje, finansowanie kapitałowe lub dotacje dla przedsiębiorstw
- Europejski Bank Inwestycyjny i Europejski Fundusz Inwestycyjny – kredyty dla przedsiębiorstw, mikrofinansowanie, gwarancje i kapitał wysokiego ryzyka.
- Więcej informacji: https://europa.eu/youreurope/a2f_pl
UZYSKANIE DOTACJI Z UE
- UE dysponuje różnymi programami finansowania. O przydział środków z tych programów można ubiegać się w zależności od rodzaju działalności gospodarczej/projektu.
- Są dwa rodzaje finansowania: bezpośrednie i pośrednie.
- Finansowanie bezpośrednie – przydziałem środków zarządzają instytucje europejskie. Środki są dostępne w postaci dotacji.
- Dotacji udziela się na konkretne projekty dotyczące polityki unijnej, zazwyczaj w następstwie ogłoszenia publicznego zwanego zaproszeniem do składania wniosków. Wnioski o dotacje mogą składać firmy lub organizacje z nimi związane prowadzące projekty, które służą interesom UE lub sprzyjają wdrażaniu programu lub polityki UE.
- Finansowanie pośrednie – przydziałem środków zarządzają władze krajowe i regionalne. Środki te stanowią prawie 80 proc. budżetu UE. Środki pochodzą głównie z pięciu dużych funduszy tworzących europejskie fundusze strukturalne i inwestycyjne:
- Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
- Europejski Fundusz Społeczny
- Fundusz Spójności
- Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
- Europejski Fundusz Morski i Rybacki.
- O dotacje unijne powinieneś ubiegać się za pośrednictwem odpowiednich instytucji zarządzających (regionalnych/ krajowych) w państwie UE, w którym masz siedzibę.
- Więcej informacji: https://europa.eu/youreurope/programmes_pl