
© Adobe Stock
Możesz mieszkać i pracować w innym państwie UE. Zapoznaj się z portalem EURES, gdzie możesz znaleźć oferty pracy i praktyczne porady.

© Adobe Stock
Na emeryturze możesz zamieszkać w dowolnym państwie UE (oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii lub Szwajcarii) i tam otrzymywać świadczenia emerytalne.

Możesz studiować lub odbyć szkolenie w innym państwie UE. Ponad 15 mln osób wzięło udział w programie Erasmus odkąd uruchomiono go w 1987 r.

© Adobe Stock
W 2017 r. w UE zniesiono opłaty roamingowe, dzięki czemu spadły koszty utrzymywania kontaktu z przyjaciółmi i rodziną w czasie podróży na terenie UE. Twoje abonamenty cyfrowe podróżują razem z Tobą!

Jeżeli zachorujesz w trakcie podróży do innego państwa UE, będziesz mieć możliwość skorzystania z usług państwowej opieki zdrowotnej, dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego. Przebieg i koszt Twojego leczenia będą takie same jak w przypadku osób ubezpieczonych w danym kraju.

Punkty dostępu WiFi4EU w miejscach publicznych w tysiącach gmin w całej UE oznaczają, że możesz łączyć się z internetem za darmo. Szukaj tego znaku:


W 20 państwach UE możesz używać jednej waluty – euro.

© Adobe Stock
Możesz spać spokojnie, podróżując po UE. Przysługuje Ci pełna ochrona praw pasażerów podczas podróży samolotem, koleją, statkiem, autobusem lub autokarem.

© Adobe Stock
Zabawki muszą spełniać surowe wymogi bezpieczeństwa, zanim zostaną dopuszczone do sprzedaży w UE.

© Adobe Stock
Zgodnie z przepisami UE masz prawo do odstąpienia od umowy i zwrotu towaru zakupionego przez internet w terminie 14 dni bez podania jakiejkolwiek przyczyny.

© Adobe Stock
Mieszkańcy UE są bezpieczni dzięki jednym z najsurowszych norm dotyczących bezpiecznej i zdrowej żywności na świecie.

© Adobe Stock
Depozyty bankowe do 100 tys. euro są zawsze chronione.
Dowiedz się więcej o tym, co UE robi dla Ciebie.