Az EU összes tevékenysége olyan szerződéseken alapul, amelyek lefektetik az EU működésének szabályait. Valamennyi uniós ország önkéntesen és demokratikusan elfogadta ezeket a szerződéseket.
Az uniós szerződések meghatározzák, hogy kik és milyen területeken hozhatnak jogszabályokat: az EU, a nemzeti kormányok vagy mindkettő. A nemzeti szakpolitikák bizonyos területein – például az ipar, az egészségügy és az oktatás esetében – az uniós országok felelnek a saját döntéseikért és jogszabályaikért, az EU pedig támogatást nyújt nekik.
A Szerződések értelmében számos olyan terület van, amellyel kapcsolatban mind az EU, mind a nemzeti kormányok felléphetnek. Ezekben az esetekben a döntéseket mindig a polgárokhoz legközelebb eső szinten hozzák meg. Más szóval: ha egy kérdés helyi, regionális vagy nemzeti szinten megoldható, az EU nem fog beleavatkozni.
Az EU olyan területeken lép fel, amelyeken a tagállamai feljogosították arra, hogy intézkedéseket tegyen. Olyan ügyekben jár el így, amelyekben észszerű közösen fellépni – ilyen például az éghajlatváltozás vagy a világkereskedelem. Az uniós országok a céljaik elérése érdekében számos intézményt hoztak létre azért, hogy uniós szinten hozhassanak döntéseket, majd végrehajthassák azokat.
A Strasbourgban és Brüsszelben ülésező Európai Parlament az EU polgárainak érdekeit képviseli. Az Európai Unió Tanácsával együtt ez az EU legfontosabb döntéshozó szerve.
Az Európai Parlament 720 képviselőjét ötévente közvetlenül választják meg az uniós szavazók. A következő választás 2029-ben lesz. Az egyes uniós országok több képviselőt is delegálnak, a képviselők száma az adott ország lakosságával van arányban. Az európai parlamenti képviselők nem állampolgárság szerinti csoportokban, hanem több országot lefedő politikai csoportokban vagy függetlenként foglalnak helyet az intézményben.
Az Európai Unió Tanácsa – más néven a Tanács – az egyes uniós országok kormányminisztereiből áll. Az Európai Parlamenttel együtt ez az EU legfontosabb döntéshozó szerve. A Tanács elnöki tisztségét félévente más-más uniós ország tölti be. A folytonosság biztosítása érdekében az elnökségek 18 hónapig szorosan együttműködnek hármas csoportokban, és közös menetrendet dolgoznak ki.
Az intézmény nem összekeverendő az Európai Tanáccsal, amely az összes uniós ország vezetőit foglalja magában. Ez a szerv határozza meg az EU politikai irányvonalát és prioritásait.
Az Európai Bizottság az EU közszolgálata. Jogában áll új intézkedéseket és jogszabályokat javasolni, amelyekről ezt követően a Parlament és a Tanács határoz. Emellett az uniós szabályok helyes alkalmazásának biztosításáért felel. A Bizottságot egy kinevezett elnök és a biztosokból álló csapata vezeti – minden uniós országból egy-egy.
Az Európai Unió valamennyi országának követnie kell az uniós szabályokat, és teljesítenie kell a vállalt célkitűzéseket. Ellenkező esetben a Bizottság felléphet vele szemben.
Az Európai Unió Bírósága gondoskodik arról, hogy az uniós jogot minden uniós országban ugyanúgy hajtsák végre és alkalmazzák.
Az Európai Központi Bank kezeli az eurót. Fő célja, hogy az árak stabilak maradjanak az euróövezetben.