Az Európai Unió zászlaja

Alapvető tudnivalók az EU-ról

Alapvető tudnivalók az EU-ról

Szeretne Ön is beleszólni Európa jövőjének alakulásába? Szeretne aktívan részt venni a döntéshozatali folyamatban? Számos módja van annak, hogy részt vegyen az EU alakításában és fejlesztésében.

Európaiak ezrei osztották meg az elkövetkező évekre vonatkozó reményeiket és várakozásaikat az Európa jövőjéről szóló konferencián, az EU legnagyobb jelentőségű konzultációján. A konferencia egyik fő eleme a polgárok irányításával lezajlott vitasorozat volt, amely mostanra az EU demokratikus életének szerves részévé vált.

Európai polgári vitacsoportok

150

uniós polgár

véletlenszerűen kiválasztva

a 27 tagállamból

sokféle háttérrel

(különböző nemű, életkorú, iskolázottságú, jövedelmű, városi vagy vidéki területekről származó emberek)

akiknek egyharmaduk fiatal

(16–25 éves)

A társadalomban tapasztalható gyűlölet elleni küzdelemmel foglalkozó európai polgári vitacsoport résztvevői, Brüsszel, Belgium, 2024. április–május.

Ezenkívül az ötévente tartott európai választásokon is véleményt nyilváníthat.

Országának európai parlamenti képviselője képviseli az Ön érdekeit, az Ön európai városának vagy régiójának érdekeit, valamint szavaz az Ön nevében is az EU-szerte alkalmazandó jogszabályokról.

Nézzen utána, melyik európai parlamenti képviselők járnak el az Ön országa érdekében.

Gondolt már arra, hogy az uniós jogon lehetne mit javítani? Ha javaslatokat tesz a meglévő jogszabályok egyszerűsítésére és korszerűsítésére, hozzájárulhat ahhoz, hogy az uniós szabályok megfeleljenek a jövő kihívásainak. Ezenkívül az új szakpolitikákkal kapcsolatos álláspontját is megoszthatja. Az EU 24 hivatalos nyelvének bármelyikén kifejtheti a gondolatait.

Ossza meg velünk véleményét az Ön számára legfontosabb kérdésekről.

Az európai polgári kezdeményezés keretében új jogszabály előterjesztésére is felkérheti a Bizottságot. Először támogatókat kell felsorakoztatnia az ügye mellett. Ha egy kezdeményezés aláíróinak száma elérte az egymilliót, a Bizottság dönt arról, hogy milyen lépéseket tegyen. Eddig kilenc polgári kezdeményezés esetében sikerült összegyűjteni a szükséges mennyiségű aláírást.

Az első sikeres európai polgári kezdeményezés, a „Right2Water” eredményeként új szabályokat dolgoztak ki, melyeknek köszönhetően garantálható a biztonságos és megfelelő minőségű ivóvíz, és a veszélyeztetett csoportok is egyszerűbben jutnak ivóvízhez. Egy újabb kezdeményezés, az „End the Cage Age” (Vessünk véget a ketreces állattenyésztésnek!) nyomán hamarosan jogalkotási javaslat lát majd napvilágot, amely számos haszonállat esetében fokozatosan megszünteti a ketreces tartást.

Egy újabb kezdeményezés, az „End the Cage Age” (Vessünk véget a ketreces állattenyésztésnek!) nyomán hamarosan jogalkotási javaslat lát majd napvilágot, amely számos haszonállat esetében fokozatosan megszünteti a ketreces tartást.