Osobitná správa
č.22 2018

Mobilita v rámci programu Erasmus+: milióny účastníkov a mnohotvárna európska pridaná hodnota, no meranie výkonnosti treba ďalej zlepšovať

O správe Erasmus+ je známa, úspešná značka EÚ. V období 2014 až 2020 sa z programu poskytne podpora v oblastiach vzdelávania a odbornej prípravy, mládeže a športu v hodnote vyše 16 mld. EUR. Posudzovali sme výkonnosť a európsku pridanú hodnotu vzdelávacej mobility, kľúčového opatrenia programu Erasmus+, na ktorú je vyčlenená viac ako polovica celkového rozpočtu a ktorú využilo vyše dvoch miliónov študentov a aplikujúcich odborníkov.

Naším celkovým záverom je, že Erasmus+ má pozitívny vplyv na to, ako účastníci vnímajú EÚ, a vytvára mnohé formy európskej pridanej hodnoty, to znamená, že krajiny by jednotlivo neboli schopné zabezpečiť takéto výsledky.

Zistili sme však, že meranie výkonnosti je zložité, pretože ukazovatele nie sú v úplnom súlade s cieľmi. Takisto sme zistili, že aj napriek istým zjednodušeniam sú procesy predkladania prihlášok a podávania správ stále zložité.

Táto publikácia je dostupná v 23 jazykoch v tomto formáte:
PDF
PDF General Report

Zhrnutie

O programe Erasmus+

I

Erasmus+ (ďalej len „program“) je program EÚ na podporu opatrení v oblastiach vzdelávania a odbornej prípravy, mládeže a športu s celkovým rozpočtom na obdobie 2014 – 2020 vo výške 16,45 mld. EUR. Jeho účelom je poskytnúť študentom a zamestnancom príležitosť na získanie zručností a na osobný, sociálno-vzdelávací a profesionálny rozvoj prostredníctvom štúdia, odbornej prípravy, praxe alebo dobrovoľníckej činnosti v zahraničí. Jeho cieľom je tiež zvyšovať kvalitu a podporovať inovácie, excelentnosť a internacionalizáciu v organizáciách pôsobiacich v týchto troch oblastiach.

II

Vyšším cieľom programu Erasmus+ je pomáhať európskym krajinám pri modernizácii a skvalitňovaní ich systémov vzdelávania a odbornej prípravy a posilňovať ich úlohu hybnej sily rastu, zamestnanosti, konkurencieschopnosti, inovácií a sociálnej súdržnosti.

III

Erasmus+ zahŕňa vysokoškolské vzdelávanie, odborné vzdelávanie a odbornú prípravu, školské vzdelávanie, vzdelávanie dospelých, mládež a šport. Činnosti a projekty, ktoré možno v rámci programu Erasmus+ financovať, sú rozdelené medzi kľúčové akcie. Program vykonávajú väčšinou (80 %) národné agentúry v rámci nepriameho riadenia.

Čo sme kontrolovali

IV

Posudzovali sme výkonnosť a európsku pridanú hodnotu programu a zamerali sme sa pri tom na kľúčovú akciu 1 – Vzdelávacia mobilita jednotlivcov (ďalej len „akcia programu Erasmus+ zameraná na mobilitu“ alebo „mobilita“) s cieľom vzdelávania a odbornej prípravy, na ktorú je určená viac než polovica rozpočtu programu na obdobie 2014 – 2020. Do januára 2018 využilo túto možnosť mobility vyše 2,3 milióna študentov a aplikujúcich odborníkov.

Čo sme zistili

V

Naším celkovým zistením je, že Erasmus+ je známou, úspešnou značkou EÚ. Program zabezpečuje európsku pridanú hodnotu v mnohých podobách, ktoré zachádzajú ďalej, ako sa stanovuje v právnych požiadavkách. Erasmus+ zohráva kľúčovú úlohu pri zvyšovaní vzdelávacej mobility v zahraničí a má pozitívny vplyv na to, ako účastníci vnímajú EÚ. Krajiny by jednotlivo neboli schopné zabezpečiť takéto výsledky.

VI

Konkrétne sme zistili, že:

  1. akcia programu Erasmus+ zameraná na mobilitu zabezpečuje európsku pridanú hodnotu mnohými spôsobmi, ktoré idú nad rámec právnych požiadaviek, napríklad strategický prístup k mobilite, zvýšenie pocitu európskej identity a viacjazyčnosť;
  2. väčšina cieľových hodnôt stanovená pre ukazovatele v právnom základe sa plní. Tieto ukazovatele však nie sú plne zosúladené so všeobecnými a s konkrétnymi cieľmi vymedzenými v nariadení, v dôsledku čoho je meranie výkonnosti zložité. Kvalitatívne ukazovatele sú založené prevažne na dojmoch účastníkov zozbieraných pri rozhovoroch a zisťovaniach;
  3. Erasmus+ zavádza mnohé inovácie na zjednodušenie administratívy v oblasti mobility, aj keď procesy predkladania prihlášok a podávania správ sú stále zložité;
  4. inovatívny nástroj záruk za študentské pôžičky nepriniesol očakávané výsledky, v dôsledku čoho Komisia príslušné financie prerozdelila.

Čo odporúčame

VII

Odporúčame, aby Komisia konkrétne:

  1. pri koncipovaní a zavádzaní budúceho programu Erasmus navrhla dodatočné prvky európskej pridanej hodnoty. Vo fáze hodnotenia projektov by sa mali všetky prvky európskej pridanej hodnoty zoradiť podľa priority, monitorovať a vykazovať;
  2. ďalej rozvinula ukazovatele, ktoré pomôžu zmerať, do akej miery boli dosiahnuté všeobecné a konkrétne ciele, a pri prideľovaní finančných prostriedkov stanovila výkonnosť za prioritu;
  3. ešte viac zjednodušila systém s cieľom znížiť administratívnu záťaž, zjednodušila pre príjemcov a jednotlivých účastníkov proces prihlasovania a podávania správ a zachovala jednorazové platby, paušálne sadzby a jednotkové náklady, no v prípade potreby upravila sumy grantov. Mala by tiež zdokonaliť nástroje IT a pokračovať v elektronizácii postupov;
  4. presadzovala zahrnutie mobility študentov škôl do kľúčovej akcie 1 a zvážila zavedenie väčšej flexibilnosti pre doktorandov;
  5. zvážila možnosť znovuzavedenia financovania pre tradičnú výučbu jazykov v triedach;
  6. navrhla vhodné zmeny nástroja záruk za študentské pôžičky tak, aby zahŕňal aj mobilitu doktorandov a vysokoškolských študentov.

Úvod

01

V rámci programu Erasmus+ sa poskytuje podpora pre opatrenia v oblastiach vzdelávania a odbornej prípravy, mládeže a športu, pričom jeho celkový rozpočet na obdobie 2014 – 2020 predstavuje 16,45 mld. EUR. Jeho účelom poskytnúť študentom a zamestnancom príležitosť na získanie zručností a na osobný, sociálno-vzdelávací a profesionálny rozvoj prostredníctvom štúdia, odbornej prípravy, praxe alebo dobrovoľníckej činnosti v zahraničí. Program má ďalej za cieľ zvyšovať kvalitu a podporovať inovácie, excelentnosť a internacionalizáciu v organizáciách pôsobiacich v týchto troch oblastiach. Cieľom programu Erasmus+ je aj pomáhať európskym krajinám pri modernizácii a skvalitňovaní ich systémov vzdelávania a odbornej prípravy a posilňovať ich úlohu hybnej sily rastu, zamestnanosti, konkurencieschopnosti, inovácií a sociálnej súdržnosti.

02

Podľa nariadenia, ktorým sa zriaďuje program Erasmus+1 (ďalej len „nariadenie“), program prispieva okrem iného k dosiahnutiu cieľov stratégie Európa 20202 vrátane hlavného cieľa v oblasti vzdelávania. Ďalej prispieva aj k dosiahnutiu cieľov strategického rámca pre európsku spoluprácu vo vzdelávaní a odbornej príprave (ďalej len „ET 2020“) vrátane zodpovedajúcich referenčných hodnôt3.

03

Erasmus+ zlučuje programy z obdobia 2007 – 2013. Činnosti a projekty, ktoré sa v rámci neho financujú, sú rozdelené medzi kľúčové akcie, ako je to znázornené na ilustrácii 1.

Ilustrácia 1

Štruktúra programu Erasmus+ na obdobie 2014 – 2020

Zdroj: EDA.

04

Konečnú zodpovednosť za vykonávanie programu Erasmus+ nesie Európska komisia (Generálne riaditeľstvo pre vzdelávanie, mládež, šport a kultúru). Plní rozpočet a stanovuje priority, ciele a kritériá. Usmerňuje a monitoruje vykonávanie, následnú kontrolu a hodnotenie programu na európskej úrovni. Európska komisia nesie zodpovednosť aj za dohľad nad štruktúrami vykonávajúcimi program na národnej úrovni a ich koordináciu.

05

Vykonávanie programu Erasmus+ sa riadi zväčša (80 %) nepriamo (pozri ilustráciu 2). Európska komisia poveruje vykonávaním národné agentúry, ktoré boli zriadené v jednotlivých krajinách zapojených do programu. Národné agentúry zodpovedajú za riadenie všetkých fáz životného cyklu projektov. Národné agentúry ustanovujú vnútroštátne orgány, ktoré v súlade s nariadením o rozpočtových pravidlách vymenúvajú aj nezávislý audítorský subjekt.

Ilustrácia 2

Riadenie programu Erasmus+

Zdroj: EDA.

06

Z hľadiska rozpočtu EÚ je najvýznamnejšou časťou programu kľúčová akcia 1. Zahŕňa projekty mobility pre študentov a zamestnancov vo vysokoškolskom vzdelávaní, v odbornom vzdelávaní a odbornej príprave a vo vzdelávaní dospelých, ako aj pre zamestnancov v školskom vzdelávaní a pre mladých ľudí. Pod kľúčovú akciu 1 patria aj spoločné magisterské študijné programy Erasmus Mundus a pôžičky z programu Erasmus+ na magisterské štúdium.

07

Vzdelávacia mobilita, ktorú zabezpečuje kľúčová akcia 1 (fyzický presun do inej krajiny ako je krajina pobytu s cieľom absolvovať štúdium, odbornú prípravu či neformálne vzdelávanie alebo informálne učenie sa; pozri príklady v prílohe I), má zlepšiť úroveň najdôležitejších kompetencií a schopností, s osobitným ohľadom na ich význam pre trh práce a ich prispenie k súdržnej spoločnosti. Mobilita je okrem toho dôležitým prostriedkom na podporu začleňovania osôb pochádzajúcich zo znevýhodneného prostredia.

08

V ilustrácii 3 je zobrazené rozdelenie rozpočtu na jednotlivé časti programu.

Ilustrácia 3

Rozdelenie rozpočtu v období 2014 – 2020

Zdroj: EDA.

09

Krajiny zúčastňujúce sa na programe Erasmus+ sú rozdelené do dvoch skupín, ako je to znázornené v ilustrácii 4:

  1. krajiny zapojené do programu: členské štáty EÚ plus bývalá Juhoslovanská republika Macedónsko, Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Turecko;
  2. 145 partnerských krajín (krajiny európskeho susedstva a ostatné krajiny sveta).

Ilustrácia 4

Erasmus+ je program pre celý svet

Zdroj: EDA.

Rozsah auditu a audítorský prístup

10

Posudzovali sme výkonnosť a európsku pridanú hodnotu programu Erasmus+. Audit bol zameraný na kľúčovú akciu 1 (mobilita) pre vzdelávanie a odbornú prípravu, na ktorú je pridelená viac než polovica rozpočtu programu. Obdobie vykonávania projektov v rámci kľúčových akcií 2 a 3 trvá niekoľko rokov a v roku 2017 boli projekty väčšinou vo fáze realizácie a/alebo uzatvárania zmlúv.

11

Konkrétne sme skúmali, či:

  1. akcia programu Erasmus+ zameraná na mobilitu zabezpečuje očakávanú európsku pridanú hodnotu;
  2. sa výsledky akcie programu Erasmus+ zameranej na mobilitu náležite merajú;
  3. inovácie zavedené prostredníctvom akcie zameranej na mobilitu program Erasmus+ zlepšili.
12

Na účely auditu sme vybrali päť krajín zapojených do programu: Estónsko, Nórsko, Poľsko, Rumunsko a Španielsko. Pri výbere krajín sme uplatnili tieto kritériá: i) počet účastníkov, ktorých prijímajú a vysielajú; ii) krajina, ktorá prijíma alebo vysiela pomerne nízky počet účastníkov; iii) geografické rozmiestnenie medzi členskými štátmi EÚ; iv) jedna krajina mimo EÚ.

13

Dôkazy sme získali prostredníctvom:

  1. rozhovorov so stranami zainteresovanými na programe Erasmus+ vrátane:
    1. zamestnancov Komisie a Európskeho investičného fondu (EIF), ktorí zodpovedajú za riadenie programu Erasmus+;
    2. národných agentúr, vnútroštátnych orgánov, príjemcov a účastníkov z piatich vybraných krajín zapojených do programu;
  2. preskúmania dokumentácie a postupov týkajúcich sa programu Erasmus+;
  3. analýzy údajov vrátane hodnotenia programu Erasmus+ v polovici trvania (za obdobie 2014 – 2016)4. Toto hodnotenie bolo uverejnené 31. januára 2018, teda po skončení kontrolovaného obdobia. Preskúmali sme tento dôležitý dokument a zistili sme, že z veľkej časti potvrdzuje naše zistenia. V relevantných prípadoch na toto hodnotenie a jeho zistenia odkazujeme.

Pripomienky

Akcia programu Erasmus+ zameraná na mobilitu zabezpečuje viac podôb európskej pridanej hodnoty, ako sa požaduje v nariadení

Akcia programu Erasmus+ zameraná na mobilitu zabezpečuje európsku pridanú hodnotu, ako sa to požaduje v nariadení

14

V rámci programu sa podporujú len tie opatrenia a činnosti, ktoré majú potenciál zabezpečiť európsku pridanú hodnotu, a konkrétne tie, ktoré majú: nadnárodný charakter, predovšetkým so zreteľom na mobilitu a spoluprácu zameranú na dosiahnutie trvalého systémového vplyvu; doplnkovosť a synergický účinok s ostatnými programami a politikami na vnútroštátnej úrovni, úrovni Únie a medzinárodnej úrovni; a prínos k účinnému využívaniu nástrojov Únie pre transparentnosť a uznávanie kvalifikácií5.

Nadnárodný charakter a systémový vplyv
15

Program má nadnárodný charakter už vo svojej podstate. Štúdium, odborná príprava či odborné stáže sú nevyhnutnou podmienkou opatrení mobility v kľúčovej akcii 1: mobility jednotlivcov, či už s cieľom štúdia, stáže, kurzov odbornej prípravy, získania pracovných skúseností pozorovaním zamestnanca pri práci (job-shadowing) alebo výučby. Do januára 2018 využilo túto možnosť mobility v rámci programu Erasmus+ v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy a mládeže vyše 2,3 milióna študentov a aplikujúcich odborníkov6. V ilustrácii 5 je zobrazený počet účastníkov, ktorí využili možnosť mobility v rámci programu Erasmus+ v období 2014 – 2016, podľa krajín.

Ilustrácia 5

Počet účastníkov, ktorí využili možnosť mobility v rámci programu Erasmus+ v období 2014 – 2016, podľa krajín

Zdroj: EDA.

16

Mobilita je zámerne „zameraná“ na dosiahnutie systémového vplyvu na systémy vzdelávania a odbornej prípravy v krajinách zapojených do programu a v partnerských krajinách7. V tejto fáze ešte inštitúcie a školy, ktoré sme kontrolovali, neboli schopné preukázať konkrétny systémový vplyv svojich projektov, či už na úrovni svojich inštitúcií alebo na celoštátnej úrovni.

17

Komisia pripúšťa, že systémový vplyv na systémy vzdelávania a odbornej prípravy je menej viditeľný a že dôkazy o tom, že tvorcovia politík využívajú výsledky projektov a účinne sa angažujú aj vtedy, keď nie sú zapojení do samotného projektu, nie sú vždy zrejmé8. Uznáva tiež, že dôkazy o tom, že program mení prístupy inštitúcií k pedagogike a ich cieľovým skupinám, sú neoverené9.

18

V právnom základe sa skutočne uvádza, že nie je nutné, aby mali jednotlivé projekty systémový vplyv. K dosiahnutiu systémového vplyvu by mal prispieť súhrnný výsledok týchto projektov, a preto je možné, že tento vplyv bude zreteľný až na konci programu. V Sprievodcovi programom sa uvádza, že „z dlhodobého hľadiska sa očakáva, že spojený účinok niekoľko tisíc projektov podporených v rámci tejto kľúčovej akcie bude mať vplyv na systémy vzdelávania, odbornej prípravy a mládeže v zúčastnených krajinách, a tak sa podnietia politické reformy“10.

Doplnkovosť a synergický účinok s ostatnými programami a politikami
19

Doplnkovosť a synergický účinok s ostatnými programami a politikami sa majú dosiahnuť predovšetkým tak, že sa zaistí prínos programu Erasmus+ k dosiahnutiu cieľov stratégie Európa 2020 vrátane hlavných cieľov v oblasti vzdelávania. Program má ďalej prispievať aj k dosiahnutiu cieľov strategického rámca pre európsku spoluprácu vo vzdelávaní a odbornej príprave (referenčných hodnôt pre mobilitu v rámci ET 2020)11.

20

Erasmus+ síce prispieva k plneniu referenčných hodnôt pre mobilitu, no ako sa vysvetľuje v bodoch 57 a 58, súvis medzi kľúčovou akciou 1 a hlavným cieľovým ukazovateľom v oblasti vzdelávania stanoveným v prílohe I k nariadeniu nie je zjavný.

21

Komisia vymedzila vzťah medzi programom Erasmus+, stratégiou Európa 2020 a rámcom ET 2020 nasledovne: „Program je zameraný na posilnenie zručností, zamestnateľnosti a modernizácie systémov v oblastiach vzdelávania, odbornej prípravy a mládeže a podporuje opatrenia, projekty spolupráce a nástroje súvisiace s prioritami politiky ET 2020. Tým zároveň prispieva k vykonávaniu stratégie Európa 2020, a predovšetkým k vykonaniu odporúčaní v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy vydaných pre jednotlivé krajiny. Investície z programu Erasmus+ budú prínosom pre jednotlivcov, inštitúcie i celú spoločnosť a prispejú tak k vytváraniu pracovných miest, rastu a ku konkurencieschopnosti a zvýšia prosperitu a sociálne začlenenie.“12

22

V krajinách zapojených do programu, ktoré sme skontrolovali, sme zistili, že opatrenia v oblasti mobility skutočne posilňujú zručnosti a zamestnateľnosť, najmä v sektore odborného vzdelávania a odbornej prípravy. Na úrovni programu sa v hodnotení v polovici jeho trvania uvádzajú dôkazy o tom, že študenti vysokoškolského vzdelávania a odborného vzdelávania a odbornej prípravy, ktorí využili možnosť mobility, majú lepšie vyhliadky, pokiaľ ide o zamestnanie a výšku platu, ako študenti, ktorí mobilitu nevyužili, aj keď väčšia časť týchto dôkazov zatiaľ pochádza z predchádzajúcich programov.

23

Zo spätnej väzby od účastníkov vyplýva veľmi vysoká miera spokojnosti s akciou programu Erasmus+ zameranou na mobilitu a s jej účinkom na ich zamestnateľnosť. 93,8 % respondentov napríklad k januáru 2018 uviedlo, že zlepšili svoje najdôležitejšie kompetencie. 93 % zamestnancov uviedlo, že sa naučili nové osvedčené postupy, a 75 % vyhlásilo, že sa vrátili s praktickými zručnosťami, ktoré sú relevantné pre ich súčasnú prácu. 79,1 % uviedlo, že zvýšili svoju zamestnateľnosť13. Takáto spätná väzba je síce informatívna a povzbudivá, môže však byť subjektívna (pozri body 8082).

24

Vo výročnej správe o programe Erasmus+ za rok 2015 sa vysvetľuje súvislosť medzi týmto programom a inými politikami EÚ, ako je Európsky fond pre strategické investície (vzdelávanie a odborná príprava na obnovu pracovných miest a rastu), a uvádza sa, že „v priebehu roku 2015 sa v rámci programu Erasmus+ vykonávali existujúce politické programy EÚ na podporu inkluzívnej vzdelávacej mobility a spolupráce medzi rôznymi zainteresovanými stranami pôsobiacimi v sektoroch vzdelávania, odbornej prípravy a mládeže“14.

25

Niektoré členské štáty využívajú na financovanie mobility prostredníctvom mechanizmov programu Erasmus+ iné fondy EÚ. Poľsko napríklad v roku 2016 upravilo svoj operačný program Európskeho sociálneho fondu (ESF) tak, že sa z neho v rámci programu Erasmus+ financovalo 2 500 účastníkov školského vzdelávania a 17 200 účastníkov odborného vzdelávania či odbornej prípravy. Znevýhodnení študenti okrem toho dostávajú z ESF dodatočné finančné prostriedky.

Prínos k účinnému využívaniu nástrojov EÚ pre transparentnosť a uznávanie kvalifikácií.
Transparentnosť
26

V Sprievodcovi programom sa uvádza, že „aktivity slúžiace na šírenie a využívanie výsledkov predstavujú spôsob, ako prezentovať prácu realizovanú v rámci projektu Erasmus+. Delenie sa o výsledky, získané poznatky, závery a zistenia nad rámec účastníckych organizácií umožnia širšiemu spoločenstvu využívať výhody z práce financovanej z prostriedkov EÚ“15.

27

Prostredníctvom platforiem GR EAC na šírenie informácií o programe Erasmus+ bolo vyzdvihnutých viac než 80 úspešných prípadov. O úspešných prípadoch vybraných v rokoch 2015 a 2016 sa vytvorilo 120 prehľadov a 10 videí, ktorými sa tieto projekty ešte lepšie zviditeľnili. Propagovali sa prostredníctvom sociálnych médií, webových stránok a spravodajcu GR EAC, ako aj počas rôznych akcií. V roku 2017 začala Komisia uverejňovať mesačného online spravodajcu, v ktorom sa informovalo o niekoľkých úspešných prípadoch. Erasmus+ má najväčšiu facebookovú stránku spomedzi jednotlivých generálnych riaditeľstiev v Komisii (s takmer 300 000 sledujúcimi priaznivcami).

28

Pre program Erasmus+ bola vytvorená nová platforma (VALOR alebo platforma na šírenie výsledkov projektov), ktorá ponúka úplný prehľad projektov financovaných v rámci programu a vyzdvihuje príklady osvedčených postupov a úspešné prípady. Platforma sprístupňuje produkty, výsledky a intelektuálne výstupy, ktoré sa vytvorili v rámci financovaných projektov. Poskytuje otvorený internetový prístup k opisu, výsledkom a kontaktným informáciám týkajúcim sa všetkým projektov financovanými v programe Erasmus+ a k niektorým projektom financovaným v rámci predchádzajúcich programov.

29

Našli sme dôkazy, že päť kontrolovaných krajín i Komisia veľmi aktívne šíria výsledky projektov.

Uznávanie
30

Erasmus+ podnecuje k uznávaniu kreditov získaných počas mobility. Príjemcovia a účastníci, s ktorými sme sa stretli počas auditu, nepovažovali uznávanie kreditov za problém. V roku 2016 bola miera uznávania kvalifikácií vo vysokoškolskom vzdelávaní na úrovni 100 % (73 % v roku 2013) a v odbornom vzdelávaní a odbornej príprave 77 %16. Potreba získať kredity zaručuje, aby študenti počas mobility pracovali usilovne.

31

V kontexte odborného vzdelávania a odbornej prípravy systém Europass osvedčuje medzinárodný prvok odbornej prípravy a potenciálnym zamestnávateľom poskytuje väčšiu záruku, v dôsledku čoho sa zvyšuje zamestnateľnosť študentov takéhoto štúdia.

Erasmus+ zabezpečuje európsku pridanú hodnotu ďalšími spôsobmi

32

Európsku pridanú hodnotu programu Erasmus+ možno definovať ako pozitívny účinok programu, ku ktorému by bez neho nedošlo. Na základe tejto definície sme identifikovali ďalšie spôsoby, ktorými mobilita zabezpečuje európsku pridanú hodnotu, ktorá presahuje rámec stanovený v nariadení.

Systém chárt
33

Všetky inštitúcie vysokoškolského vzdelávania v krajinách zapojených do programu (vysielajúce i prijímajúce študentov) musia získať Chartu programu Erasmus pre vysokoškolské vzdelávanie (ECHE). Táto charta, vytvorená v rámci predchádzajúceho programu, je zárukou poskytovania kvalitných kurzov po celej Európe. Žiadna krajina by sama nedokázala zriadiť takýto systém. Zistili sme prípady, keď sa univerzity uchádzali o chartu, len aby ju mali ako známku kvality. V rámci programu Erasmus+ sa zaviedlo uznávanie kreditov získaných počas mobility. Charta tomu vo veľkej miere pomohla.

34

Program Erasmus+ podnecuje inštitúcie odborného vzdelávania a odbornej prípravy, aby sa uchádzali o chartu OVP. Podobne aj táto nedávno zavedená charta je zárukou kvality a zvyšuje reputáciu a atraktívnosť inštitúcie odborného vzdelávania a odbornej prípravy. Aj tu sme zistili prípady, keď sa inštitúcie odborného vzdelávania a odbornej prípravy uchádzali o chartu OVP, len aby ju mali ako známku kvality.

Ilustrácia 6

Charta OVP v niektorých kontrolovaných krajinách

Zdroj: EDA.

Sieť spolupráce a harmonizácia univerzitných študijných programov
35

Mobilita pomohla rozvinúť spoluprácu medzi univerzitami a viedla k zakladaniu kancelárií pre medzinárodné vzťahy, ktoré dopĺňa systém štandardnej dokumentácie a nástrojov na podporu mobility študentov a zamestnancov. Univerzitné študijné programy boli upravené tak, aby uľahčovali mobilitu študentov, zosynchronizovali sa semestre, študijné obdobia a dostupnosť študijných predmetov v jednotlivých krajinách. Táto spolupráca tiež uľahčuje presun kreditov a vzájomné uznávanie ukončených modulov a diplomov získaných počas mobility.

36

V sektoroch vysokoškolského vzdelávania a odborného vzdelávania a odbornej prípravy študenti a prijímajúce inštitúcie uzatvárajú zmluvy o štúdiu. Ide o formu oficiálnej záruky, že kredity získané počas mobility budú uznané. Z uzatvorenia zmluvy o štúdiu možno spoľahlivo usudzovať, že mobilita bude neskôr uznaná17.

37

Pri projektoch, ktoré sme kontrolovali, mobilita zamestnancov vo vysokoškolskom a školskom vzdelávaní a mobilita študentov odborného vzdelávania a odbornej prípravy viedla k neskoršej spolupráci a výmenám mimo programu Erasmus+.

Strategický prístup k mobilite
38

V programe Erasmus+ sa o schválenie projektov mobility uchádzajú inštitúcie vysokoškolského vzdelávania, odborného vzdelávania a odbornej prípravy a školy, nie študenti či jednotliví učitelia. Oproti predchádzajúcim programom ide o veľkú zmenu, ktorá podľa nášho názoru prispieva k inštitucionálnemu rozvoju. Inštitúciám vysokoškolského vzdelávania, ktoré musia navrhnúť a vykonávať stratégiu internacionalizácie, z toho plynú výhody. Poskytovatelia odborného vzdelávania a odbornej prípravy a školy musia vypracovať európsky plán rozvoja, v ktorom uvádzajú, ako navrhovaný projekt mobility plní potreby inštitúcie a ako zapadá do jej celkového rozvoja.

39

Tento strategický prístup pomáha zaručiť angažovanosť vedenia pri dosahovaní cieľov projektu, ako aj dlhodobejšie udržanie kontaktov a poznatkov, čím sa zabezpečí udržateľnejšia pridaná hodnota.

Európska pridaná hodnota pedagogických zamestnancov
40

Pedagogickí zamestnanci, ktorí využili možnosť mobility, by po návrate mali naučené poznatky zaviesť do praxe. Napríklad univerzitní zamestnanci v Estónsku a zamestnanci v odbornom vzdelávaní a odbornej príprave v Poľsku uviedli, že svoje skúsenosti získané počas mobility využívajú vo svojich domovských inštitúciách.

Viacjazyčnosť
41

Jedným z konkrétnych cieľov programu je zlepšovať výučbu a štúdium jazykov a podporovať jazykovú rozmanitosť EÚ. Jazykové zručnosti prispievajú k mobilite, zamestnateľnosti a osobnému rozvoju európskych občanov.

42

Jedným z ukazovateľov stanovených v prílohe I k nariadeniu je percentuálny podiel účastníkov potvrdzujúcich, že si zvýšili jazykové zručnosti. Miera plnenia tohto ukazovateľa je vyše 96 %18 (pozri však aj bod 81). Mobilita v zahraničí je pre takýto výsledok zásadná.

43

Nedostatočné jazykové zručnosti môžu byť pre študentov zúčastňujúcich sa na mobilite stále prekážkou, a to najmä mimo vysokoškolského vzdelávania. Z našich rozhovorov s účastníkmi vyplýva, že hlavne v sektore odborného vzdelávania a odbornej prípravy môžu nedostatočné jazykové zručnosti účastníkov obmedzovať a zabrániť v tom, aby stáž v rámci mobility viedla priamo k zamestnaniu. Napríklad španielskym študentom odborného vzdelávania a odbornej prípravy, s ktorými sme sa stretli, zabránili chýbajúce jazykové schopnosti v získaní zamestnania na konci ich mobility v Berlíne. Respondenti v rámci otvorenej verejnej konzultácie na podporu hodnotenia programu v polovici trvania uvádzali jazykové bariéry ako najčastejšiu prekážku pre dosiahnutie cieľov programu19.

Cezhraničná a medzinárodná mobilita
44

Mobilita je vo väčšine krajín dôležitou súčasťou stratégie vzdelávania. Napríklad Nórsko má stanovený cieľ, v súlade s ktorým sa má 20 % študentov zapojiť do cezhraničnej mobility, Estónsko zriadilo portál StudyinEstonia, ktorý má prilákať zahraničných študentov, a Španielsko by chcelo intenzívnejšie spolupracovať s krajinami Južnej Ameriky tým, že im pomôže zriadiť kancelárie pre medzinárodné vzťahy, ako aj prostredníctvom budovania kapacít. Program Erasmus+ je na dosiahnutie týchto cieľov významným prostriedkom a modelom (pozri ilustráciu 5).

Erasmus+ ako súčasť susedskej a rozvojovej politiky EÚ
45

Ako sa stanovuje v rôznych nástrojoch vonkajšej činnosti20, z rozpočtu EÚ sa uvoľňujú finančné prostriedky, aby sa v rámci programu Erasmus+ podporil medzinárodný rozmer vysokoškolského vzdelávania. Toto financovanie sa prideľuje na opatrenia v oblasti vzdelávacej mobility medzi krajiny zapojené do programu a partnerské krajiny. Mobilita študentov a zamestnancov do partnerských krajín alebo z nich financovaná z prostriedkov z nástroja rozvojovej spolupráce sa musí zameriavať na oblasti, ktoré sú relevantné pre inkluzívny a udržateľný rast rozvojových krajín21.

46

Z tohto hľadiska je Erasmus+ formou mäkkej moci a diplomacie EÚ, politickou európskou pridanou hodnotou. Prostredníctvom tohto programu sa vykonáva rozvojová a susedská politika, najmä v podobe mobility v oblasti vysokoškolského vzdelávania s partnerskými krajinami (pozri ilustráciu 5).

47

Pri predchádzajúcom programe sa takéto projekty posudzovali na úrovni EÚ. V rámci programu Erasmus+ sa projekty posudzujú v jednotlivých krajinách zapojených do programu. Môže to viesť k poklesu kvality, keďže v každej krajine sa vyberá minimálny počet projektov.

Zvýšenie významu a prestíže odborného vzdelávania a odbornej prípravy
48

Na odborné vzdelávanie a odbornú prípravu je vyčlenených 17 % celkového rozpočtu programu Erasmus+. Kompenzujú sa tým obmedzené financie, ktoré sú k dispozícii na úrovni štátov na výmeny študentov, učiteľov a zamestnancov v odbornom vzdelávaní a odbornej príprave. Navyše výmeny študentov odborného vzdelávania a odbornej prípravy prispievajú k väčšej atraktívnosti a prestíži inštitúcií tohto sektora – i sektora samotného. Do mobility v odbornom vzdelávaní a odbornej príprave sa zapája čoraz viac študentov a zamestnancov (pozri ilustráciu 7).

Ilustrácia 7

Výrazné zvýšenie mobility v oblasti odborného vzdelávania a odbornej prípravy (študenti a zamestnanci)

Zdroj: Európska komisia.

Odborné vzdelávanie a odborná príprava približuje program Erasmus+ rôznorodejším občanom
49

Zahrnutie odborného vzdelávania a odbornej prípravy do programu Erasmus+ približuje program rôznorodejším občanom, ktorí sa venujú širokej škále menej akademických oblastí (napr. stravovanie či karosárstvo). Začlenenie takýchto disciplín do programu Erasmus+ poskytuje okrem toho príležitosti študentom pochádzajúcim zo znevýhodneného prostredia, aby využili možnosť mobility. Mnohí študenti odborného vzdelávania a odbornej prípravy, s ktorými sme sa stretli, pred využitím mobility v rámci tohto programu nikdy neopustili svoju krajinu alebo dokonca ani región. V prílohe II sa uvádzajú príklady typov mobility v sektore odborného vzdelávania a odbornej prípravy v kontrolovaných školách/krajinách.

Zvýšený pocit európskej identity
50

Účastníci, ktorí mobilitu využili, uviedli, že táto účasť zvýšila ich pocit európskej identity. Aj v hodnotení v polovici trvania programu sa zistilo, že účasť na mobilite rozvinula v účastníkoch pocit, že sú Európania (o 19 % viac ako v prípade nezúčastnených osôb). Široká verejnosť navyše vníma program, a najmä mobilitu (keďže ide o najviditeľnejšiu časť), ako jeden z pilierov európskej identity a konkrétny prínos, ktorý EÚ poskytuje svojim občanom. Erasmus+ je jednou z najznámejších značiek EÚ.

51

Erasmus+ teda zabezpečuje európsku pridanú hodnotu v mnohých podobách, ktoré zachádzajú ďalej, ako sa stanovuje v právnych požiadavkách. Program zohráva kľúčovú úlohu pri zvyšovaní vzdelávacej mobility v zahraničí a má veľmi pozitívny vplyv na to, ako účastníci vnímajú EÚ. Krajiny by jednotlivo neboli schopné zabezpečiť takéto výsledky.

Meranie výkonnosti akcie programu Erasmus+ zameranej na mobilitu má nedostatky v niektorých kľúčových oblastiach

52

Účinné riadenie výkonnosti vrátane hodnotenia a monitorovania si vyžaduje vypracovanie konkrétnych, merateľných a realistických ukazovateľov výkonnosti, ktoré možno merať v čase a ktoré odrážajú logiku intervencie22. Táto intervenčná logika je zobrazená v ilustrácii 8.

Ilustrácia 8

Model intervenčnej logiky kľúčovej akcie 1 v rámci programu Erasmus+ zameranej na mobilitu

Zdroj: EDA.

53

Hlavným cieľom programu Erasmus+ v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy je prispievať k dosiahnutiu: cieľov stratégie Európa 2020 vrátane hlavného cieľa v oblasti vzdelávania; cieľov strategického rámca pre európsku spoluprácu vo vzdelávaní a odbornej príprave vrátane zodpovedajúcich referenčných hodnôt; udržateľného rozvoja partnerských krajín v oblasti vysokoškolského vzdelávania; podpory európskych hodnôt v súlade s článkom 2 Zmluvy o Európskej únii23. Konkrétne ciele v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy relevantné pre mobilitu v rámci kľúčovej akcie 1 sú vymedzené v článku 5.

Stanovené ciele sa plnia, niektoré ukazovatele však nie sú v plnom súlade so všeobecnými a s konkrétnymi cieľmi stanovenými v nariadení

Niektoré ukazovatele stanovené v nariadení treba zlepšiť, aby lepšie slúžili rámcu hodnotenia výkonnosti
54

Na hodnotenie programu je stanovený súbor ukazovateľov24. Tieto ukazovatele sa charakterizujú ako „merateľné a relevantné“25 a sú určené „na meranie rozsahu, v akom boli dosiahnuté všeobecné a konkrétne ciele programu“26. Ukazovatele stanovené pre mobilitu v rámci kľúčovej akcie 1 sú uvedené v ilustrácii 9.

Ilustrácia 9

Ukazovatele na hodnotenie programu

Zdroj: Príloha I k nariadeniu.

55

Preskúmali sme, či sú tieto ukazovatele vhodné. Komisia tvrdí, že „program je na dobrej ceste k splneniu ale prekročeniu veľkej väčšiny cieľov“.

Nie je jasné, ako financované projekty mobility pomáhajú pri plnení hlavného cieľa stratégie Európa 2020 v oblasti vzdelávania
56

Ukazovatele stratégie Európa 2020 stanovila Rada. Komisia informovala, že „plnenie ukazovateľov pre hlavný cieľ stratégie Európa 2020 v oblasti vzdelávania, a konkrétne ukazovateľov súvisiacich s dosiahnutým terciárnym vzdelávaním a predčasným ukončením školskej dochádzky, neustále napreduje […]. V roku 2016 dosiahla miera predčasného ukončenia školskej dochádzky v EÚ úroveň 10,8 %27, čo je o dve desatiny menej ako v roku 2015 […]. Priemerný percentuálny podiel osôb vo veku 30 – 34 rokov s ukončeným terciárnym vzdelaním v EÚ zároveň v roku 201628 vzrástol o tri desatiny na 39,0 %29.

57

Nie je však jasné, ako projekty financované v rámci akcie pre mobilitu pomáhajú pri plnení týchto hlavných cieľov v oblasti vzdelávania. A keby aj k plneniu týchto cieľov prispievali, tento príspevok sa nedá odlíšiť od príspevkov ostatných národných opatrení a opatrení EÚ a nedá sa ani samostatne zmerať.

58

Preto medzi akciou zameranou na mobilitu, či dokonca programom Erasmus+ ako celkom, a hlavnými cieľovými ukazovateľmi v oblasti vzdelávania nie je zjavný vzťah. Tieto ukazovatele stratégie Európa 2020 nie sú v súlade so všeobecnými ani s konkrétnymi cieľmi vymedzenými v nariadení, ako sa vyžaduje v článku 5 ods. 2.

Keďže v referenčnej hodnote sú zohľadnené len čiastočné výsledky, táto hodnota sa riadne nemeria
59

V roku 2011 členské štáty odsúhlasili referenčnú hodnotu EÚ pre mobilitu vo vysokoškolskom vzdelávaní30, podľa ktorej by v roku 2020 malo mať aspoň 20 % absolventov vysokoškolského vzdelávania absolvované obdobie súvisiace s vysokoškolským štúdiom alebo odbornou prípravou (vrátane odborných stáží) v zahraničí.

60

Stanovili tiež referenčnú hodnotu pre vzdelávaciu mobilitu v odbornom vzdelávaní a odbornej príprave: do roku 2020 by aspoň 6 % absolventov odborného vzdelávania alebo odbornej prípravy malo mať absolvované obdobie štúdia alebo odbornej prípravy v zahraničí (vrátane odborných stáží).

61

Mobilita vo vysokoškolskom vzdelávaní v rámci programu Erasmus+ je hlavnou hnacou silou pri dosahovaní referenčnej hodnoty pre mobilitu v tomto sektore. Referenčná hodnota pre mobilitu jasne súvisí s kľúčovou akciou 1. Erasmus+ však nie je jediný program, ktorý prispieva k mobilite, a jeho príspevok sa preto nedá úplne zistiť.

62

Okrem toho údaje, na ktorých je založená táto referenčná hodnota31, sú podľa analýzy Centra pre výskum celoživotného vzdelávania (CRELL) dostupné len vo veľmi neúplných častiach a nie sú k dispozícii v porovnateľnej podobe za celú Európu32. Výsledky tohto ukazovateľa preto nie sú presné.

63

Obmedzená dostupnosť údajov znemožňuje vykonanie komplexného posúdenia miery mobility v odbornom vzdelávaní a odbornej príprave. Eurostat vykonal pilotné zisťovanie s cieľom posúdiť vzdelávaciu mobilitu v odbornom vzdelávaní a odbornej príprave. Zisťovanie dokončil na konci roku 2015. Z výsledkov vyplynulo, že v 17 krajinách zapojených do programu, ktoré sa na zisťovaní zúčastnili, možnosť vzdelávacej mobility využilo 3,1 % študentov odborného vzdelávania a odbornej prípravy.

64

Keďže v tomto ukazovateli sú zohľadnené len čiastočné výsledky, tento ukazovateľ sa riadne nemeria.

Kvantitatívne (všeobecné) ukazovatele poskytujú užitočné informácie, no niektoré definície treba zjednotiť a upraviť
65

Tieto ukazovatele sa týkajú konkrétne mobility a ich vykazovanie a monitorovanie je úlohou Komisie. Napredovanie (ku koncu roka 2016) dosahovania cieľových hodnôt za tieto ukazovatele, ktoré sú stanovené v ročnom pracovnom programe GR EAC, je zhrnuté v ilustrácii 10.

Ilustrácia 10

Kvantitatívne (všeobecné) ukazovatele

Zdroj: Výročná správa o činnosti, GR EAC, 2016.

66

Akcia programu Erasmus+ zameraná na mobilitu podporuje začleňovanie študentov s menšími príležitosťami. Nie je jasné, prečo sa na nich v právnom základe vzťahuje ten istý ukazovateľ ako na účastníkov so špeciálnymi potrebami. Vo výročnej správe o programe Erasmus+ za rok 2016 sa navyše uvádza, že „program pokračuje v odstraňovaní bariér pre mobilitu tým, že vo väčšej miere začleňuje osoby pochádzajúce zo znevýhodneného prostredia i osoby so špeciálnymi potrebami“33. Táto terminológia sa teda nepoužíva jednotne.

67

V období 2014 – 2017 program Erasmus+ využilo takmer 205 000 účastníkov pochádzajúcich zo znevýhodneného prostredia a s menšími príležitosťami tým, že sa zapojili do činností nadnárodnej mobility34. Akcia programu Erasmus+ zameraná na mobilitu ponúkla nové skúsenosti v zahraničí mnohým ľuďom, ktorí by si to inak nemohli dovoliť.

68

Definícia termínov „znevýhodnení/menšie príležitosti“ sa v jednotlivých krajinách zapojených do programu líši. V Španielsku sú napríklad do tejto kategórie zahrnutí všetci príjemcovia, ktorí dostávajú od vlády grant na štúdium. A podľa údajov Komisie je skutočne vyše 35 % účastníkov zo znevýhodneného prostredia, ktorí využívajú mobilitu, práve zo Španielska.

69

V dôsledku toho výsledky za tento ukazovateľ neposkytujú presné porovnanie jednotlivých krajín EÚ z hľadiska tohto druhu mobility. Komisia si uvedomuje, že jedným z hlavných problémov, ktoré mali vplyv na analýzu štruktúry účasti je „chýbajúca jednotná definícia osôb s menšími príležitosťami a pochádzajúcich zo znevýhodneného prostredia vo všetkých sektoroch“ a že „kvalita údajov o účasti osôb zo znevýhodnených skupín je nejasná, pretože sa uplatňujú rozličné definície a postupy“35.

70

Tieto tri ukazovatele merajú výstupy programu a pomáhajú pri preukazovaní napredovania jeho realizácie. Poskytujú teda len malé množstvo informácií o výsledkoch a vplyve programu (pozri ilustráciu 8).

Ukazovatele v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy sa plnia, neukazujú však, do akej miery boli dosiahnuté všeobecné a konkrétne ciele programu
71

Ukazovatele v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy v prílohe I k nariadeniu sú stanovené osobitne pre tento program. Napredovanie plnenia týchto ukazovateľov za rok 2016 je znázornené v ilustrácii 11 a ilustrácii 12, z ktorých vyplýva, že väčšina cieľov sa plní.

72

Ukazovatele v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy a) až d) v ilustrácii 11 sú ukazovatele výstupov. Tieto kvantitatívne ukazovatele sú síce užitočné, nie sú však úplným meradlom toho, „do akej miery boli dosiahnuté všeobecné a konkrétne ciele programu“, a predovšetkým konkrétne ciele, ako sa to požaduje v prílohe I k nariadeniu.

Ilustrácia 11

Ukazovatele výstupov

Zdroj: Výročná správa o činnosti, GR EAC, 2016.

73

Ukazovatele e) až g) sú ukazovatele výsledkov, ktoré vyjadrujú výhody účasti na programe. Ukazovateľ f) je subjektívnym meradlom, založeným na vnímaní jednotlivca, ktoré oznamuje na konci mobility.

Ilustrácia 12

Ukazovatele výsledkov

Zdroj: Výročná správa o činnosti, GR EAC, 2016.

74

Komisia si je vedomá obmedzení týchto ukazovateľov, ktoré spočívajú v tom, že „ukazovatele sú založené predovšetkým na subjektívnom vnímaní príspevku kľúčovej akcie 1, o ktoré sa podelia príjemcovia“36. Uvádza, že jednotlivé štáty vo svojich správach, ktoré sú základom hodnotenia programu v polovici trvania, informujú o zlepšení najdôležitejších kompetencií a zručností u študentov, pripúšťa však, že tieto informácie „vychádzajú hlavne zo subjektívnych názorov účastníkov“37.

Dashboard poskytuje informácie o výstupoch a výsledkoch v reálnom čase
75

V roku 2016 Komisia uviedla do prevádzky Dashboard programu Erasmus+. Ide o jednotný dátový sklad, v ktorom sa zhromažďujú všetky informácie, ktoré zaznamenali národné agentúry a príjemcovia. Údaje sa aktualizujú každý deň a poskytujú kvalitatívne a kvantitatívne informácie v reálnom čase o vykonávaní programu, pokiaľ ide o projekty, granty, účastníkov a organizácie zapojené do programu. Zaznamenávajú sa v ňom zisťovania a vyhlásenia účastníkov a príjemcov po ukončení mobility.

76

Podľa informácií v Dashboarde je spokojnosť účastníkov vysoká: 95,8 % bolo spokojných so skúsenosťou so vzdelávacou mobilitou (k januáru 2018) a 80 % sa domnievalo, že sú lepšie pripravení na hľadanie práce. Podľa zisťovaní a vyhlásení po ukončení mobility je Erasmus+ skutočne úspechom.

Zdrojmi na meranie výkonnosti v hodnotení v polovici trvania sú vo veľkej miere zisťovania a spätná väzba od účastníkov
77

Správa o hodnotení programu Erasmus+ v polovici trvania bola predložená 31. januára 201838. Vychádza z národných správ krajín zapojených do programu, hodnotiacej správy nezávislého externého zhotoviteľa, ďalších recenzovaných štúdií, zo skúseností s riadením programu a z vyše milióna odpovedí od zainteresovaných strán. Z celkového trvania programu Erasmus+ sa hodnotenie vzťahuje na obdobie 2014 – 2016.

78

Zdrojmi na meranie výkonnosti v hodnotení v polovici trvania sú vo veľkej miere zisťovania a spätná väzba od účastníkov: „V hodnotení sa použila kombinácia niekoľkých techník zberu a analýzy údajov. Väčšina výsledkov sa dosiahla kombináciou dôkazov […] získaných zo zisťovaní medzi príjemcami, spätnej väzby, ktorú poskytli samotní príjemcovia, a z kvalitatívnych rozhovorov a prípadových štúdií.“39 Prostredníctvom otvorenej verejnej konzultácie sa okrem toho zozbierali názory širokej verejnosti a zainteresovaných skupín.

79

Pri našich stretnutiach so zostavovateľmi národných správ v piatich kontrolovaných krajinách sme zistili, že nedostatok spoľahlivých údajov sťažil posúdenie vplyvu programu.

Dotazník pre účastníkov po ukončení mobility je subjektívny a zložitý
80

Po ukončení mobility musí každý účastník vyplniť dotazník, v ktorom vyhodnotí svoju celkovú spokojnosť a konkrétne aspekty účasti na programe, napríklad uznanie mobility domovskou inštitúciou, zvýšenie pocitu európskej identity a zlepšenie jazykových zručností.

81

Táto spätná väzba od účastníkov je užitočná, no keďže je subjektívna, nemala by sa používať ako hlavné meradlo pri posudzovaní kvality a výsledkov mobility. Je ešte o to subjektívnejšia, že konečná platba študentovi je podmienená vyplnením dotazníka, aj keď podmienkou tejto platby nie je pozitívne sebahodnotenie.

82

Študenti, s ktorými sme sa stretli, uviedli, že dotazníky boli príliš zložité (najmä tie, ktoré sa týkali odborného vzdelávania a odbornej prípravy) a používa sa v nich príliš veľa žargónu EÚ. Niektorí študenti uviedli, že mali problém s vyplňovaním dotazníka. Nórska národná agentúra napríklad upozornila, že otázky nie sú vhodné pre študentov odborného vzdelávania a odbornej prípravy.

Priority v ročnom pracovnom programe pre Erasmus+ na seba z roka na rok nadväzujú len v malej miere

83

Komisia stanovila strategické priority pre program Erasmus+ v roku 2014. Niektoré z nich boli zachované aj nasledujúcich ročných pracovných programoch, kým iné sa zanechali a zaviedli sa nové priority.

84

Priorita „Systémové zmeny vo vzdelávaní a odbornej príprave s cieľom zvýšiť ich význam pre trh práce prostredníctvom lepších možností učenia sa pri práci“, zavedená v roku 2014, nebola zahrnutá do ročného pracovného programu na nasledujúci rok.

85

Žiadne z priorít v oblasti odborného vzdelávania a odbornej prípravy na rok 2014 neboli zachované v ročnom pracovnom programe na rok 2017. V každom nasledujúcom roku boli však pridané nové priority. V súvislosti s vysokoškolským vzdelávaním bola z ročného pracovného programu na rok 2017 odstránená priorita „zvýšiť úrovne dosiahnutého vzdelania“ a zavedené boli nové priority.

86

Tieto priority sú relevantné, no neboli pre ne stanovené žiadne kvantitatívne cieľové hodnoty ani ukazovatele. Nie je jasné, do akej miery boli splnené ciele týchto priorít, ani to, prečo boli mnohé z priorít zanechané. Priority, ktoré v ročnom pracovnom programe pre Erasmus+ stanovilo GR EAC, na seba z roka na rok nadväzujú len v malej miere.

Prideľovanie finančných prostriedkov nie je založené na výkonnosti

87

Prideľovanie finančných prostriedkov by malo byť založené na výkonnosti, aby sa podporilo efektívne a účinné využívanie zdrojov. V nariadení sa požaduje, aby sa kritériá na meranie výkonnosti zameriavali na „úroveň ročných realizovaných výstupov a úroveň ročných realizovaných platieb“40.

88

Tieto kritériá nepovažujeme za dostatočné na zmeranie výkonnosti programu. Merajú len objem finančných prostriedkov, ktoré možno vynaložiť (vstupy a výstupy). V súlade s nariadením výkonnosť zahŕňa aj výsledky a vplyv41.

89

Záverom je, že meranie výkonnosti akcie programu Erasmus+ zameranej na mobilitu treba v niektorých kľúčových oblastiach ďalej zlepšovať. Cieľové hodnoty sa plnia, no ukazovatele nie sú plne zosúladené so všeobecnými a s konkrétnymi cieľmi vymedzenými v nariadení, v dôsledku čoho je meranie výkonnosti zložité.

Program Erasmus+ zaviedol mnohé inovácie, niektoré z nich však ešte neboli úplne dopracované

Konsolidácia v rámci programu Erasmus+ je úspešná

90

Erasmus+ v sebe zlučuje programy z obdobia 2007 – 2013 (pozri ilustráciu 1). Pokiaľ ide o mobilitu, zahŕňa bývalé programy Erasmus (vysokoškolské vzdelávanie), Leonardo (odborné vzdelávanie a odborná príprava) a Comenius (školské vzdelávanie) Národné agentúry, ktoré sme navštívili, ako aj riaditelia všetkých národných agentúr vo forme dokumentu42 potvrdili, že to považujú za pozitívnu skutočnosť. Jednotné označenie zabezpečuje lepšie zviditeľnenie na politickej úrovni a pre verejnosť a prispieva k zvyšovaniu pocitu európskej identity (pozri bod 50).

Prístup založený na nepriamom riadení je pozitívny

91

Nepriame riadenie43 zvyšuje účinnosť projektov. Keďže sú národné agentúry bližšie k príjemcom, môžu lepšie prispieť k zvyšovaniu kvality návrhov projektov a k zlepšovaniu ich realizácie a prispôsobiť ich rôznorodým národným systémom vzdelávania a odbornej prípravy. Príjemcovia, s ktorými sme hovorili, potvrdili, že národné agentúry poskytujú dobrú podporu a spätnú väzbu vo fázach podávania prihlášok a realizácie projektov a zorganizovali podujatia a školenia na uľahčenie prístupu k programu.

Erasmus+ zavádza mnohé inovácie na zjednodušenie administratívy, aj keď procesy predkladania prihlášok a podávania správ sú stále zložité

92

Vykonávanie programu by sa malo zjednodušiť znížením formálnych a byrokratických požiadaviek na príjemcov a členské štáty44. Zefektívnenie a zjednodušenie organizácie a riadenia a trvalé zameranie na znižovanie administratívnych výdavkov majú pre úspech programu zásadný význam45.

93

Len menšia časť národných agentúr (36 %) považuje Erasmus+ za menej zaťažujúci ako predchádzajúce programy46. Pre príjemcov a účastníkov je program stále zložitý (prihlášky, realizácia, podávanie správ). Účastníci, s ktorými sme uskutočnili rozhovory, sa domnievali, že sa pri prihlasovaní a podávaní správ o projektoch v oblasti odborného vzdelávania a odbornej prípravy opakovane, pri niekoľkých príležitostiach požadovalo predloženie tých istých informácií. Menšie organizácie považovali potrebu opísať „európsky vplyv“ ich jednotlivých projektov mobility za prehnanú.

94

Takmer vo všetkých krajinách sa účastníci sťažovali na zložité administratívne postupy v súvislosti s prihlasovaním a podávaním správ47. Zistili sme, že pre niektorých študentov je vypĺňanie zmluvy o štúdiu komplikované a študenti po príchode niekedy zisťujú, že obsah kurzu sa zmenil. Katalógy kurzov sa niekedy neaktualizujú. Niektorí študenti môžu byť sklamaní, keď po príchode zistia, že kurz, ktorý plánovali absolvovať, už neexistuje.

95

Niektorí účastníci, s ktorými sme sa stretli, považovali formuláre prihlášok pre školy za príliš komplikované. Jedným konkrétnym problémom je určiť, ako projekty splnia ciele európskeho plánu rozvoja. Formuláre prihlášok boli pri výzve na rok 2018 zjednodušené.

96

Komisia vypracovala komplexného Sprievodcu programom, ktorý má pomôcť prijímateľským organizáciám i jednotlivým účastníkom. Aktualizuje sa každý rok. Zmeny v sprievodcovi, ku ktorým došlo z jedného roka na druhý, je však ťažké identifikovať, pretože nie sú označené. Národné agentúry, ktoré sme navštívili, uviedli, že by ocenili online príručku (v súčasnosti vo formáte pdf) so všetkými zdrojovými dokumentmi – spolu s označenými aktualizáciami – v jedinom dokumente. Sprievodca programom na rok 2017 bol medzičasom sprístupnený na internete.

97

Niektoré inštitúcie, ktoré sme navštívili, sa domnievali, že pravidlá pre mobilitu v oblasti vysokoškolského vzdelávania s partnerskými krajinami48 sú príliš zložité. Realizácia tohto druhu mobility bola v prvom roku veľmi zložitá, pretože vo finančnej dohode medzi univerzitami a národnými agentúrami sa vykonalo desať zmien. V tejto oblasti zatiaľ k zjednodušeniu nedošlo.

Jednorazové platby, paušálne sadzby a jednotkové náklady sú dobrým príkladom zjednodušenia, Komisia by však mala zabrániť neželaným účinkom

98

Vykonávanie programu Erasmus+ zjednodušilo používanie financovania jednorazovými sumami, paušálnymi sadzbami a jednotkovými nákladmi. V preskúmaní zjednodušenia grantov49 sa dospelo k záveru, že využívanie takéhoto financovania prinieslo pre realizáciu programu mnohé finančné i nefinančné výhody. Zjednodušilo plánovanie rozpočtu, podávanie správ národnej agentúre aj účtovníctvo. Pri preskúmaní sa tiež zistilo, že vďaka zníženej administratívnej záťaži sa príjemcovia v rámci programu môžu vo fáze plánovania sústrediť na obsah projektu a vo fáze realizácie projektu na dosahovanie jeho cieľov.

99

Zistili sme, že zainteresované strany oceňujú zavedenie jednorazových súm, paušálnych sadzieb a jednotkových nákladov, ktoré so sebou priniesli zjednodušenie finančného riadenia programu.

100

V záujme rozšírenia prístupu k programu Erasmus+ by sa však granty poskytované na podporu mobility jednotlivcov mali upravovať podľa životných nákladov a nákladov spojených s pobytom v hostiteľskej krajine50.

101

Jednorazové sumy, paušálne sadzby a jednotkové náklady sú stanovené v Sprievodcovi programom a rozdeľujú sa do troch skupín: krajiny s podobnými, vyššími a nižšími životnými nákladmi. Niektorí študenti a inštitúcie uviedli, že granty z programu Erasmus+ nepostačovali na pokrytie nákladov a že študenti potrebovali dodatočné financie v podobe vlastných úspor alebo podpory od rodičov. Táto skutočnosť môže odradiť od účasti znevýhodnených študentov.

102

Zistili sme, že výška grantov sa neupravuje tak, aby odrážala reálne náklady účastníkov v prípadoch, keď prijímajúca krajina poskytuje špecifické dotácie. Napríklad vo Francúzsku štát často hradí ubytovanie študenta, čo znamená, že takíto účastníci sú vo zvýhodnenej situácii.

103

V jednotkových cenách založených na pásmach cestovných vzdialeností sa nezohľadňuje, či existujú medzi miestami spojenia a aká je ich frekvencia, ani to, aké sú rozdiely v cenách medzi turistickými destináciami a geograficky vzdialenými miestami. Používanie kalkulačky na výpočet vzdialeností zvýhodňuje ľudí vo veľkých mestách s letiskami.

104

Na základe pripomienok národných agentúr Komisia upravila niektoré prvky vo výzve na rok 2017, napríklad navýšenie príspevku na vysoké domáce cestovné náklady. Podľa informácií v preskúmaní zjednodušenia grantov v polovici trvania programu budú upravené pravidlá financovania platiť od roku 201851.

Zavádzanie IT systémov bolo problematické, väčšina problémov je však už v súčasnosti vyriešená

105

Zavedenie veľkého množstva nástrojov IT na začiatku programu spôsobilo pre národné agentúry a žiadateľov zmätok. Nástroje IT poskytnuté Komisiou mali spočiatku rôznu kvalitu a boli zavedené neskoro. Nástroj mobility sa považoval za nespoľahlivý a zložitý na používanie a mnohé záležitosti sa zohľadňovali len postupne (napr. eForms, EPlusLink a OEET). Všetky krajiny, ktoré sme kontrolovali, informovali o problémoch s integráciou nových nástrojov, ktoré pred zavedením neboli testované v pilotnej fáze.

106

Komisia vyriešila väčšinu problémov vďaka zavedeniu akčného plánu v oblasti IT na rok 2016. Národné agentúry počas našich návštev potvrdili, že došlo k zlepšeniu.

107

Zistili sme, že národné agentúry, príjemcovia aj účastníci by uvítali používanie elektronickej dokumentácie vo väčšom rozsahu, čo by viedlo k bezpapierovému programu Erasmus+. Mnohé dokumenty k programu Erasmus+ boli stále v papierovej podobe.

Online jazyková podpora je užitočný nástroj. Avšak kurzy financované v rámci predchádzajúceho programu, ktoré nie sú online, sa považujú za zásadne dôležité

108

Jedným z konkrétnych cieľov programu Erasmus+ je zlepšovať výučbu a štúdium jazykov.

109

Komisia vytvorila online jazykovú podporu, ktorá dáva študentom možnosť vyhodnotiť svoje znalosti cudzieho jazyka, ktorý budú používať počas štúdia alebo práce v hostiteľskej krajine, a zapojiť sa do online jazykového kurzu, aby zlepšili úroveň svojich znalostí.

110

Všetci účastníci využívajúci mobilitu sú povinní vyplniť online jazykový test na vyhodnotenie ich jazykových znalostí pred mobilitou i po jej ukončení. Tieto výsledky by poskytli vyčísliteľné údaje o zlepšení ich znalostí. Absolvovanie testu v rámci online jazykovej podpory je povinné, aby sa účastníkovi mohol vyplatiť zostatok grantu.

111

Zistili sme, že bodové hodnotenie na teste po ukončení mobility v niekoľkých prípadoch naznačuje, že jazykové znalosti ostali nezmenené alebo sa dokonca zhoršili. Komisia sa domnieva, že zjavný pokles úrovne jazykových znalostí medzi prvým a záverečným hodnotením odráža chýbajúcu motiváciu účastníkov, pretože v tejto fáze mobility už chýbajú stimuly. Hoci sú tieto záverečné testy zásadné, treba k nim pristupovať opatrne, keď sa meria zlepšenie jazykových znalostí.

112

Podľa niektorých inštitúcií vysokoškolského vzdelávania na základe testov v rámci online jazykovej podpory nemožno získať osvedčenia o jazykových kompetenciách, ktoré by zodpovedali kritériám mnohých európskych univerzít. Skupina univerzít Coimbra Group zastáva názor, že sa kladie príliš veľký dôraz na online jazykové testy a účinným jazykovým kurzom na mieste sa nedostáva dostatočná podpora52.

113

Niektorých účastníkov v rámci odborného vzdelávania a odbornej prípravy tiež mrzí, že v rámci programu Erasmus+ nie sú k dispozícii jazykové kurzy, ktoré by sa neposkytovali online a ktoré sa zvykli financovať v rámci predchádzajúceho programu. V Estónsku napríklad účastníci s poľutovaním konštatovali, že už nie sú k dispozícii jazykové kurzy v prednáškovej miestnosti, ktoré študentov lepšie motivovali.

Ilustrácia 13

Príklady pripomienok k online jazykovej podpore od kontrolovaných inštitúcií odborného vzdelávania a odbornej prípravy

Zdroj: EDA.

Nástroj záruk za študentské pôžičky nesplnil očakávania

114

Nástroj záruk za študentské pôžičky poskytuje čiastočné záruky finančným sprostredkovateľom za pôžičky udelené „za najvýhodnejších možných podmienok“ pre študentov, ktorí študujú v druhom cykle vysokoškolského vzdelávania, ako je magisterské štúdium, v inej krajine zapojenej do programu53.

115

Nástroj v mene Komisie riadi a vykonáva Európsky investičný fond (EIF). Na tento nástroj bolo pôvodne vyčlenených maximálne 3,5 % celkového rozpočtu programu Erasmus+.

116

Cieľom bolo poskytnúť 200 000 študentom magisterského štúdia do roku 2020 pôžičky vo výške 3 mld. EUR, čím by sa v súlade s referenčnou hodnotou EÚ pre mobilitu na úrovni 20 % podporila mobilita študentov v Európe.

117

V dohode o delegovaní uzatvorenej medzi EIF a Komisiou sa stanovujú cielené stimuly na to, aby EIF vybral finančného sprostredkovateľa z každej krajiny zapojenej do programu s cieľom zaistiť, aby mali k nástroju prístup študenti zo všetkých týchto krajín54. Napriek tomu, že EIF uskutočnil prieskum trhu, z ktorého vyplynul značný záujem sprostredkovateľov, a nástroj aktívne propagoval vo vyše 120 finančných inštitúciách, následné výzvy na vyjadrenie záujmu neprilákali mnohých z nich. Na konci roku 2017 nástroj fungoval prostredníctvom jedného takéhoto sprostredkovateľa vo Francúzsku a v Turecku (len odchádzajúci študenti) a v Španielsku (odchádzajúci a prichádzajúci študenti).

118

Do tej doby získalo pôžičku len 358 študentov magisterského štúdia. Hoci spätná väzba od zapojených študentov bola pozitívna a 77 % z nich potvrdilo, že bez pôžičky, za ktorú bola v rámci nástroja poskytnutá záruka, by neboli schopní študovať v magisterskom štúdiu v zahraničí, nie je pravdepodobné, že cieľ, ktorým sú záruky za pôžičky až pre 200 000 študentov55, bude splnený. Na konci roku 2017 Komisia príslušné financie prerozdelila.

119

Jedným z dôvodov nezáujmu finančných sprostredkovateľov môže byť skutočnosť, že v nariadení je ochrana dlžníkov upravená príliš neflexibilne a v dostatočnej miere nezohľadňuje štandardné trhové postupy. Táto ochrana je konkrétne vymedzená v bode 2 prílohy II k nariadeniu.

120

Nástroj sa okrem toho vzťahuje na úzku cieľovú populáciu (študenti magisterského štúdia) a vylučuje výrazné segmenty študentov, v dôsledku čoho sa záujem finančných sprostredkovateľov ešte viac znížil.

121

EIF v roku 2017 uzavrel dohody s Luxemburskou a Cyperskou univerzitou, v súlade s ktorými univerzity povolia nastupujúcim študentom magisterského štúdia odložiť platbu školného a nákladov na ubytovanie o dva roky a budú sa na ne vzťahovať záruky dohodnuté v rámci nástroja. Tento inovatívny prístup je pozitívom, keďže univerzity zohrávajú vo financovaní vysokoškolského vzdelávania čoraz väčšiu úlohu.

Pozornosť si vyžadujú aj ďalšie nové črty programu Erasmus+

Študenti škôl už nemôžu využívať možnosť mobility v rámci kľúčovej akcie 1
122

Účasť na mobilite v rámci kľúčovej akcie 1 pre študentov škôl už nie je možná. Národným agentúram a školám v kontrolovaných krajinách bolo ľúto, že možnosť takejto mobility už neexistuje. Okrem toho je nezvyčajné, že študenti v tom istom veku sa môžu v rámci kľúčovej akcie 1 zapojiť do mobility v oblasti odborného vzdelávania a odbornej prípravy, no ako študenti škôl už nie.

Pre mnohé inštitúcie odborného vzdelávania a odbornej prípravy je ťažké nájsť partnerov a často sa musia uchýliť k službám sprostredkovateľov
123

Kontrolované inštitúcie odborného vzdelávania a odbornej prípravy uvádzali, že je pre ne ťažké nájsť partnerov pre kvalitnú mobilitu. Príklady týchto ťažkostí sa uvádzajú v ilustrácii 14. Niektoré inštitúcie sa obracajú na sprostredkovateľov, čo môže byť drahé a znížiť financie, ktoré sú k dispozícii na mobilitu. Navštívené inštitúcie odborného vzdelávania a odbornej prípravy by pri hľadaní partnerov ocenili viac podpory od Komisie a národných agentúr.

124

V rámci programu Leonardo sa poskytoval príspevok na také výdavky ako predbežné návštevy učiteľov na vykonanie inšpekcie u nových hostiteľských partnerov, v programe Erasmus+ však už táto možnosť neexistuje. Inštitúcie odborného vzdelávania a odbornej prípravy vyjadrili želanie, aby sa poskytovalo viac podpory, ktorá by administratívnym zamestnancom a učiteľom umožnila sprevádzať študentov na začiatku a na konci mobility a tiež vykonávať predbežné návštevy. Sprievod je veľmi dôležitý, pretože študenti sú často tínedžeri a pre mnohých je to prvá cesta do zahraničia.

125

Komisia nedávno vytvorila online mapu držiteľov charty OVP, podľa ktorej môžu odborné školy vyhľadávať partnerstvá s odbornými školami v zahraničí, ktoré sa považujú za spoľahlivé.

Ilustrácia 14

Ťažkosti pri hľadaní partnerov – pripomienky navštívených inštitúcií odborného vzdelávania a odbornej prípravy

Zdroj: EDA.

Potreba flexibility pre doktorandov
126

V rámci predchádzajúcich programov bolo možné zorganizovať krátke, intenzívne programy, ktoré veľmi oceňovali hlavne doktorandi. V súčasnosti je najkratšia povolená doba tri mesiace. Inštitúcie vysokoškolského vzdelávania, ktoré sme navštívili, argumentovali, že títo študenti potrebujú viac flexibility a doba jedného mesiaca lepšie zodpovedá ich disponibilite.

Závery a odporúčania

127

Zistili sme, že Erasmus+ je známou, úspešnou značkou EÚ. Program zabezpečuje európsku pridanú hodnotu v mnohých podobách, z ktorých viaceré zachádzajú ďalej, ako sa stanovuje v právnych požiadavkách. Cieľové hodnoty sa plnia, no rámec hodnotenia výkonnosti akcie programu Erasmus+ zameranej na mobilitu treba v niektorých kľúčových oblastiach ešte zlepšiť, aby sa dalo zmerať, do akej miery boli dosiahnuté všeobecné a konkrétne ciele. Zaviedli sa inovatívne prvky a opatrenia na zjednodušenie, no niektoré zainteresované strany stále považujú kľúčové aspekty za ťažkopádne.

128

Opatrenia akcie programu Erasmus+ zameranej na mobilitu spĺňajú kritériá európskej pridanej hodnoty stanovené v právnom základe (pozri body 1431). Identifikovali sme ďalšie spôsoby, ktorými tieto opatrenia vytvárajú európsku pridanú hodnotu (pozri body 3251).

Odporúčanie 1

Pri koncipovaní a zavádzaní budúceho programu Erasmus by Komisia mala navrhnúť dodatočné prvky európskej pridanej hodnoty. Vo fáze hodnotenia projektov by sa mali všetky prvky európskej pridanej hodnoty zoradiť podľa priority, monitorovať a vykazovať.

Cieľový dátum vykonania: prvý semester 2021.

129

Hoci väčšina cieľov stanovených pre program sa plní, zistili sme, že ukazovatele nie sú v plnom súlade so všeobecnými a s konkrétnymi cieľmi stanovenými v nariadení, v dôsledku čoho je meranie výkonnosti zložité. Rámec hodnotenia výkonnosti akcie programu Erasmus+ zameranej na mobilitu treba preto v niektorých kľúčových oblastiach ešte zlepšiť (body 5288). Systémový vplyv mobility zatiaľ nebol preukázaný (pozri body 1618).

130

Väčšina ukazovateľov je kvantitatívna a založená na výstupoch. Kvalitatívne ukazovatele sú založené prevažne na dojmoch zainteresovaných strán a účastníkov zozbieraných pri rozhovoroch a zisťovaniach. Spätná väzba od účastníkov je užitočná, no keďže môže byť subjektívna, nemala by sa používať ako hlavné meradlo pri posudzovaní kvality a výsledkov opatrení v oblasti mobility (pozri body 5482).

131

Kritériami výkonnosti, na základe ktorých sa prideľujú finančné prostriedky a ktoré sú stanovené v nariadení, sa merajú len vstupy a výstupy, nie však výsledky či vplyv. Na dodržanie nariadenia sa výkonnosť podľa nášho názoru musí posudzovať z hľadiska pokroku dosahovania cieľov. Priority programu Erasmus+ navyše na seba z roka na rok nadväzujú len v malej miere (pozri body 8388).

Odporúčanie 2

Komisia by mala:

  1. ďalej rozvinúť a zverejniť ukazovatele, ktoré pomôžu zmerať, do akej miery boli dosiahnuté všeobecné a konkrétne ciele programu;
  2. stanoviť kritériá, ktoré zabezpečia, aby sa finančné prostriedky prideľovali na základe výkonnosti pri plnení cieľov. Tým sa podporí efektívne a účinné využívanie zdrojov.

Cieľový dátum vykonania: prvý semester 2021.

132

V programe Erasmus+ sa zaviedli mnohé pozitívne inovácie, ktorých cieľom je predovšetkým dosiahnuť zjednodušenie a znížiť administratívnu záťaž účastníkov, prijímateľských inštitúcií a národných agentúr. Sú však potrebné ešte ďalšie zlepšenia, aby bola účasť atraktívnejšia a menej zaťažujúca, a to najmä v súvislosti s procesmi prihlasovania a podávania správ. Len menšia časť národných agentúr (36 %) považuje Erasmus+ za menej zaťažujúci ako predchádzajúce programy (pozri body 9097).

133

Jednorazové platby, paušálne sadzby a jednotkové náklady sú dobrým príkladom zjednodušenia, Komisia by však mala zabrániť nežiadúcim účinkom (pozri body 98104).

134

Zavádzanie IT systémov bolo spočiatku problematické, no väčšina problémov bola do roku 2017 vyriešená. V hodnotení programu v polovici trvania sa však napriek tomu dospelo k záveru, že „by sa malo zjednodušiť uplatňovanie postupov a používanie IT nástrojov riadenia, aby sa znížila administratívna záťaž výkonných orgánov a príjemcov“56. Je potrebné podporovať používanie elektronického podávania prihlášok (pozri body 105107).

Odporúčanie 3

Komisia by mala program ešte viac zjednodušiť, aby znížila administratívnu záťaž. Konkrétne by mala:

  1. uľahčiť príjemcom a jednotlivým účastníkom proces prihlasovania a podávania správ;
  2. zachovať prístup založený na používaní jednorazových súm, paušálnych sadzieb a jednotkových nákladov a v prípade potreby upraviť výšku grantov;
  3. zdokonaliť nástroje IT a pokračovať v elektronizácii postupov;

Cieľový dátum vykonania: 2019.

135

Online jazyková podpora je užitočný doplnkový nástroj na individuálne štúdium a testovanie úrovne jazykových znalostí. V budúcnosti by však mohla byť doplnená o kurzy, ktoré sa neposkytujú online a ktoré sa financovali v rámci predchádzajúceho programu (pozri body 108113).

Odporúčanie 4

Komisia by mala zvážiť možnosť znovuzavedenia financovania pre tradičnú výučbu jazykov v triedach.

Cieľový dátum vykonania: 2021.

136

Pokiaľ ide o nástroj záruk za študentské pôžičky, finanční sprostredkovatelia sú zapojení len v obmedzenej miere a jeho zamýšľaný vplyv sa nedosahuje. EIF sa snaží o inovatívne a flexibilné riešenia. Rozšírenie portfólia potenciálnych pôžičiek na ďalšie cykly v nástupníckom programe by mohlo zvýšiť atraktívnosť nástroja pre finančných sprostredkovateľov (pozri body 114121).

Odporúčanie 5

Komisia by mala:

  1. navrhnúť vhodné regulačné a legislatívne zmeny nástroja záruk za študentské pôžičky tak, aby sa vzťahoval aj na mobilitu doktorandov a vysokoškolských študentov;
  2. prijať vhodné opatrenia, ktorými povzbudí krajiny zapojené do programu, aby zabezpečili zapojenie svojich národných podporných inštitúcií do existujúce nástroja.

Cieľový dátum vykonania: a) prvý semester 2021, b) 2018.

137

Zistili sme značný dopyt po znovuzavedení mobility študentov škôl v rámci kľúčovej akcie 1 programu Erasmus+ (pozri bod 122).

138

Minimálne obdobie mobility doktorandov v dĺžke troch mesiacov nie je vždy vhodné. Títo študenti potrebujú väčšiu flexibilitu (pozri bod 126).

Odporúčanie 6

Komisia by mala:

  1. presadzovať zahrnutie mobility študentov škôl do kľúčovej akcie 1;
  2. zvážiť zavedenie väčšej flexibilnosti pre dĺžku obdobia mobility doktorandov. Doba jedného mesiaca lepšie zodpovedá ich disponibilite.

Cieľový dátum vykonania: a) 2020, b) prvý semester 2021.

Túto správu prijala komora IV, ktorej predsedá Neven MATES, člen Dvora audítorov, v Luxemburgu na svojom zasadnutí dňa 3. júla 2018.

Za Dvor audítorov

Klaus-Heiner LEHNE
predseda

Prílohy

Príloha I

Príklady projektov mobility v rámci kľúčovej akcie 1 v rôznych sektoroch vzdelávania

Vysokoškolské vzdelávanie

Univerzitný projekt, Luxembursko – od 1. 7. 2014 do 31. 10. 2015)

Projekt Luxemburskej univerzity umožnil mobilitu 469 študentov (tri mesiace) a 20 zamestnancov (6 až 12 dní).

Rozpočet: 792 400 EUR

Odborné vzdelávanie a odborná príprava

Lycée technique pour Professions de Santé, Luxembursko – od 1. 10. 2014 do 30. 9. 2015

Táto odborná škola v oblasti zdravotníckej starostlivosti uskutočnila projekt vzdelávacej mobility, ktorého cieľom bolo zvýšiť kvalitu odbornej prípravy, a to:

  • umiestnením študentov do odlišného profesionálneho a sociálno-kultúrneho kontextu,
  • rozvojom schopnosti študentov uvažovať a byť otvorení odlišným metódam práce,
  • zvýšením jazykových zručností študentov v nemčine a vo francúzštine, najmä pokiaľ ide o správne používanie odborných a lekárskych termínov.

Rozpočet: 96 950 EUR

Školské vzdelávanie

Vrije Basisschool Roezemoes, Belgicko – od 1. 9. 2014 do 31. 8. 2015

Táto škola vyslala na účely odbornej prípravy do zahraničia štyroch učiteľov (osem dní).

Rozpočet: 6 580 EUR

Vzdelávanie dospelých

Verejná knižnica v Bergene, Nórsko – 2015

Predmetom projektu bola výmena s knižnicou Rosengård v Malmö a vzdelávacie iniciatívy pre migrantov.

Rozpočet: 8 840 EUR

Príloha II

Príklady mobility v kontrolovaných inštitúciách odborného vzdelávania a odbornej prípravy

Inštitúcie odborného vzdelávania a odbornej prípravy kontrolované Dvorom audítorov Mobilita
Prijímajúce krajiny Oblasti
Estónsko Študenti Dánsko
Fínsko
Francúzsko
Island
Taliansko
Španielsko
Spojené kráľovstvo
Automechanika
Hotel
Varenie
Pečenie
Elektrotechnika
Drevospracujúci priemysel
Zamestnanci Dánsko
Fínsko
Francúzsko
Nemecko
Španielsko
Krajčírstvo
Upratovanie
Varenie
Logistika
Elektrotechnika
Nórsko Študenti Rakúsko
Island
Činnosti vonku
Chov oviec
Výcvik koní
Zamestnanci Rakúsko
Island
Slovinsko
Činnosti vonku
Chov oviec
Výcvik koní
Ochrana prírody
Poľsko Študenti Portugalsko Varenie
Zamestnanci Portugalsko Varenie
Rumunsko Študenti Španielsko
Turecko
Vizuálne programy
Photoshop
Chirurgia
Pohotovosť
Pôrodníctvo
Gynekológia
Zamestnanci Dánsko
Španielsko
Turecko
Štúdium zdravotnej starostlivosti
Kybernetika
Partnerské mentorstvo
Účtovníctvo
Zdravotnícka pomoc
Španielsko Študenti Nemecko
Írsko
Taliansko
Karosárstvo
IT
Zamestnanci Nemecko
Taliansko
Poľsko
Pozorovanie pri práci (job-shadowing)

Zdroj: EDA.

Odpoveď Komisie

Zhrnutie

VI b)

Komisia sa domnieva, že ukazovatele poskytujú spravodlivé, hoci nie vždy komplexné meranie plnenia všeobecných a špecifických cieľov.

Komisia je presvedčená o dôležitosti kvalitatívnych informácií ako primárneho zdroja merania výkonnosti základného programu, ktoré priamo podporujú jednotlivcov.

c)

Komisia sa stanovením pravidiel v sprievodcovi programom Erasmus+ snaží vyvážiť kontroly a zhromažďovanie informácií s cieľom zabezpečiť splnenie programových cieľov, aby bolo podávanie žiadostí pre príjemcov čo najmenej komplikované.

d)

Komisia podrobne monitoruje vykonávanie tejto inovačnej iniciatívy a na zistené problémy rýchlo zareagovala, aby sa zabezpečilo prerozdelenie finančných prostriedkov.

VII
  1. Komisia akceptuje toto odporúčanie.
  2. Komisia akceptuje odporúčanie vypracovať ukazovatele, nesúhlasí však s odporúčaním prideľovať finančné prostriedky na základe výsledkov a dosahu. Komisia považuje kritériá výkonnosti používané na pridelenie finančných prostriedkov vymedzené v rámci právneho základu za primerané.
  3. Komisia toto odporúčanie akceptuje, ale poukazuje na to, že ďalšie zjednodušovanie je obmedzené vzhľadom na potrebu zhromažďovania informácií používaných pri analýze programu. Komisia sa neustále usiluje dosahovať ciele uvedené Európskym dvorom audítorov.
  4. Komisia akceptuje odporúčanie opäť zaviesť mobilitu študentov škôl v rámci kľúčovej akcie 1 a zahrnula ju na nasledujúce obdobie. Akceptuje aj odporúčanie zvážiť zavedenie väčšej flexibilnosti pre doktorandov.
  5. Komisia akceptuje toto odporúčanie.
  6. Komisia akceptuje toto odporúčanie.

Rozsah auditu a audítorský prístup

13 c)

Komisia konštatuje, že hodnotenie v polovici trvania:

  1. vychádza z jej dlhodobých dotazníkov pre príjemcov (ktoré sa líšia od monitorovacieho prieskumu v tom, že umožňujú porovnanie v rozpätí desiatich rokov a medzi sektormi);
  2. kombinuje len pár rôznych techník hodnotenia (kvantitatívne metódy a kvalitatívne metódy nevyužívajúce prieskum);
  3. vychádza z krížového hodnotenia (kontrolné skupiny umožňujúce porovnanie výstupov týkajúcich sa príjemcov a subjektov, ktoré nie sú príjemcami) vykonaného prvýkrát na celom programe.

Komisia upozorňuje na skutočnosť, že v rámci hodnotenia v polovici trvania sa potvrdilo, že skúmané programy majú vplyv na tvorbu a vykonávanie politík v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu.

Pripomienky

16

Komisia konštatuje, že jednotliví príjemcovia nemusia mať potrebný pohľad na určenie systémového vplyvu. V hodnotení v polovici trvania sa uvádza: „v hodnotení sa potvrdzuje systémový účinok hodnotených programov na politiky a systémy v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu priamo prostredníctvom kritického množstva dosiahnutého minimálne v sektore vysokoškolského vzdelávania alebo nepriamo prostredníctvom financovania spolupráce (otvorená metóda koordinácie)“.

17

Komisia zdôrazňuje, že z hodnotenia v polovici trvania vyplýva, že opatrenia akcie v oblasti mobility mali značný vplyv na vytvorenie ECTS (Európskeho systému prenosu a zhromažďovania kreditov – bolonský proces). Toto malo preukázaný vplyv na harmonizáciu programov a študijných programov plánov, ako aj na mobilitu a uznávanie štúdia a kvalifikácií.

20

Komisia konštatuje, že výmena najlepších postupov (kľúčová akcia 2) a podpora reformy politík (kľúčová akcia 3) majú jednoznačnú súvislosť s dosahovaním hlavných ukazovateľov.

22

Komisia by chcela zdôrazniť, že vplyv činností v rámci programu môže byť dlhodobý. Vzdelávanie a odborná príprava vo svojej povahe predstavujú proces na zvýšenie zručností a schopností a využívajú ich v rámci rôznych kontextov v dlhom časovom období. V dokumentoch súvisiacich s programom okrem toho neexistuje nijaké ustanovenie, ktorým by sa stanovilo, ako rýchlo by opatrenia mobility mali zvýšiť zručnosti a vyhliadky v oblasti zamestnateľnosti.

23

Komisia sa domnieva, že dôkazy získané od účastníkov programu majú podstatný vplyv na hodnotenie výkonnosti programu a musia sa posudzovať zároveň so značným množstvom kvantitatívnych údajov, ktoré Komisia zozbierala.

Informácie (kvalitatívne) z prieskumu sú hlavným zdrojom merania výkonnosti základného programu, lebo priamo podporujú jednotlivcov. Názory a postrehy účastníkov programu preto majú rozhodujúci význam.

35

Komisia poukazuje na to, že zmeny sa nevynucujú. Inštitúciám sa odporúča, aby upravili študijné programy s cieľom uľahčiť mobilitu študentov.

43

Ako uvádza Európsky dvor audítorov, Komisia je o probléme informovaná a jazykové zručnosti považuje za kľúčové.

47

Zo skúseností Komisie vyplýva, že prenos tejto právomoci na krajiny zapojené do programu bol hmatateľným zlepšením. Posudzovanie v národných agentúrach poskytlo možnosť zvýšiť spoluprácu s tretími krajinami spôsobom, ktorý by bol v rámci predchádzajúceho systému menej účinný a efektívny. Priority sa stanovujú na úrovni programu, čo si vyžaduje, aby krajiny zapojené do programu zabezpečili vyváženú zmes rôznych typov mobility.

57

Rozsah auditu Európskeho dvora audítorov sa týka mobility v rámci kľúčovej akcie 1, program Erasmus+ však tvorí aj kľúčová akcia 2 Spolupráca v oblasti inovácií a výmen osvedčených postupov a kľúčová akcia 3 Podpora reformy politík. Tieto kľúčové akcie majú priamy potenciálny účinok na terciárne vzdelávanie tým, že zvyšujú príťažlivosť, účinnosť a efektívnosť terciárneho vzdelávania. Presné meranie a prisudzovanie prínosu intervencií je problém týkajúci sa aj iných opatrení verejnej politiky a nie je vlastný iba programu Erasmus+. V hodnotení v polovici trvania sa uvádza: „v hodnotení sa potvrdzuje systémový účinok hodnotených programov na politiky a systémy v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu priamo prostredníctvom kritického množstva dosiahnutého minimálne v sektore vysokoškolského vzdelávania alebo nepriamo prostredníctvom financovania spolupráce (otvorená metóda koordinácie)“.

58

Komisia sa domnieva, že kľúčová akcia 2, výmena najlepších postupov, a kľúčová akcia 3, podpora reformy politík, majú jednoznačnú súvislosť s dosahovaním hlavných ukazovateľov. Pozri bod 72 o vzťahu k špecifickým cieľom.

61

Komisia berie na vedomie ťažkosti pri meraní presného úmerného príspevku programu Erasmus+, celkový pozitívny príspevok je však jasný.

Hodnotením v polovici trvania sa potvrdilo, že Erasmus+ je hlavným prispievateľom na opatrenia akcie v oblasti mobility. Komisia sa domnieva, že porovnaním štatistických údajov Eurostatu týkajúcich sa vzdelávacej mobility so štatistickými údajmi programu Erasmus+ je možné určiť tento príspevok, i keď údaje môžu byť neúplné.

62

Komisia by chcela doplniť charakterizáciu údajov, ktoré sú podľa Európskeho dvora audítorov dostupné vo „veľmi neúplných častiach“. Ako sa uvádza v správe COM(2017) 148 o pokroku týkajúcej sa referenčnej hodnoty pre vzdelávaciu mobilitu, „členské štáty celkom dobre dodržiavajú nariadenie Komisie“, a až Spojené štáty predložia svoje údaje, údaje budú pokrývať 95 % svetovej mobility, pričom hlavné cieľové krajiny, ktorých údaje chýbajú, sú krajiny z juhovýchodnej Ázie. Údaje v rámci Monitora vzdelávania a odbornej prípravy sú podrobné a úplné, hoci v niektorých prípadoch bolo potrebné spraviť odhad. Skutočnosť, že existuje celkový problém s meraním mobility v rámci krajín mimo EÚ, je postreh týkajúci sa širšieho prostredia, a nie samotného výkonnostného rámca programu Erasmus+. Z údajov Komisie vyplýva, že 95 % informácií bolo podchytených alebo sa zaznamenajú do konca roku 2018.

63

Pokračuje sa vo vývoji merania mobility v odbornom vzdelávaní a príprave, keďže boli schválené štatistické opatrenia a definície a zhromaždené údaje. Tento proces prebieha mimo programu Erasmus+. Príspevok samotného programu ku konečnému cieľu však možno ľahko posúdiť. Počet študentov v odbornom vzdelávaní a príprave (ISCED 3) v EÚ je 13 388 000 (pozri Monitor za rok 2016). Šesť percent zo súčasného počtu študentov v odbornom vzdelávaní a príprave (ISCED 3) predstavuje 803 000 študentov. Počet účastníkov odborného vzdelávania a prípravy v rámci víťazných projektov odborného vzdelávania a prípravy kľúčovej akcie 1 je približne 140 000. Takto možno odhadnúť, že mobilita v rámci programu Erasmus predstavuje asi 1,5 % študentov odborného vzdelávania a prípravy v EÚ, a teda 25 % cieľového počtu.

64

Ako Komisia uviedla vo svojej správe Rade v roku 2017, Komisia podniká kroky na to, aby zber týchto údajov v budúcnosti prebiehal nákladovo efektívne.

66

Komisia si uvedomuje problém, ktorý súvisí s jasnosťou tohto ukazovateľa. Hlavným cieľom je odmerať, ako program oslovuje účastníkov s týmito vlastnosťami. Komisia navrhla nástroje na podávanie správ, ktoré takéto meranie umožňujú.

68

Komisia berie na vedomie túto pripomienku o rozdielnych definíciách v jednotlivých krajinách zapojených do programu, rešpektuje však vnútroštátne právne definície týkajúce sa podávania správ.

69

Tento problém je Komisii známy a jeho príčinou je rôznorodosť definícií v krajinách zapojených do programu.

70

Komisia zastáva názor, že počtom účastníkov s menšími príležitosťami a pochádzajúcich zo znevýhodneného prostredia sa meria kvalitatívny aspekt sociálnej inklúzie. Tento ukazovateľ teda poskytuje informácie o vplyve programu a sledovaním tohto ukazovateľa sa na tento problém zameriava pozornosť, stimuluje účasť a stanovujú základy rozvinutejšieho prístupu v budúcich programoch.

72

Komisia sa domnieva, že ukazovatele poskytujú spravodlivé, hoci nie vždy komplexné meranie plnenia všeobecných a špecifických cieľov. Napríklad v právnom základe programu Erasmus+ sa ako všeobecný cieľ stanovuje jeho príspevok do strategického rámca pre európsku spoluprácu vo vzdelávaní a odbornej príprave („ET 2020“)1. Jeho prvým strategickým cieľom je úsilie, aby sa celoživotné vzdelávanie a mobilita stali realitou. Ako prvý špecifický cieľ programu sa v programe Erasmus+ stanovujú „väčšie príležitosti pre vzdelávaciu mobilitu“. Tento cieľ je potom zachytený v rámci ukazovateľov uvedených v prílohe 1 obsahujúcich „počet vysokoškolských študentov, ktorí získavajú podporu na štúdium v partnerskej krajine, ako aj počet študentov z partnerských krajín, ktorí prichádzajú študovať do krajiny zapojenej do programu“.

73

Hoci sú ukazovatele založené na vlastnom vyhlásení účastníkov, že zlepšili svoje schopnosti a jazykové zručnosti, treba poznamenať, že existuje aj ustanovenie týkajúce sa objektívneho jazykového posudzovania zo strany online jazykovej podpory a medziinštitucionálne prijatie vzdelávacích prvkov, ktoré sú objektívnejšie.

74

Komisia berie na vedomie, že tieto kvalitatívne informácie slúžia ako prvý zdroj merania výkonnosti tohto základného programu, pretože priamo podporujú jednotlivcov. Kľúčový význam teda má získanie názorov od tých, na ktorých je program zameraný.

Prieskumy boli starostlivo vytvorené tak, aby poskytovali čo najpresnejšie informácie o výstupoch a výsledkoch a do určitej miery o dlhodobom dosahu. Pripomíname, že v rámci prieskumov sa nezaznamenáva vnímanie, ale hodnotenie účinkov programu na samotných účastníkov.

78

Komisia zdôrazňuje, že tieto informácie sú osobitne dôležité ako primárny zdroj merania výkonnosti základného programu, pretože priamo podporujú jednotlivcov. Názory a postrehy účastníkov programu majú preto rozhodujúci význam.

Hodnotenie v polovici trvania obsahuje široký okruh zdrojov vrátane prehľadu odbornej literatúry, národných správ od všetkých krajín zapojených do programu a referenčné porovnávanie s vnútroštátnymi či nadnárodnými programami.

79

Komisia konštatuje, že toto vyhlásenie sa týka najmä vnútroštátneho kontextu, a nie výkonnosti programu Erasmus+, ktorý sa stále nachádza vo svojej počiatočnej fáze. Tento dojem mohol vzniknúť z toho dôvodu, že zodpovednosť za hodnotenie a zdroje naň sa stanovujú na úrovni EÚ.

Vnútroštátna úroveň okrem toho nemusí byť vždy vhodnou úrovňou na hodnotenie cezhraničnej intervencie ako v prípade kľúčovej akcie 1. Existujú aj príklady krajín, v ktorých existujú dobre vypracované nástroje na posudzovanie, napr.: vo Francúzsku – monitorovacie stredisko.

81

Komisia zdôrazňuje, že vyplnenie dotazníka je povinné na účely vyplatenia záverečnej platby a nie je nevyhnutne potrebné pozitívne hodnotenie. Komisia ako hlavné meradlo pri posudzovaní kvality a výsledkov mobility nepoužíva prieskum medzi účastníkmi. Posudzovanie kvality a výsledkov mobility sa vykonáva na základe zberu údajov o činnostiach, ktoré sa uskutočnili, ako sú kredity, ktoré študenti získali, a o zlepšení ich jazykových zručností. Povinný charakter dotazníkov je primeraný, keďže spätná väzba účastníkov je kľúčová pre základné programy, ktorými sa podporujú jednotlivci.

82

Pociťovaná zložitosť dotazníka musí byť vyvážená potrebou získať údaje potrebné na vykázanie výkonnosti vo všetkých rozličných programových cieľoch.

83

Strategické priority sa nevzťahujú na opatrenia akcie programu Erasmus v oblasti mobility, ktoré patria do rozsahu správy Európskeho dvora audítorov. Zavedenie strategických priorít nemalo na opatrenia akcie v oblasti mobility vplyv. Pokiaľ ide o uplatňovanie priorít v rámci iných akcií programu, Komisia by rada zdôraznila, že odôvodnením týchto strategických priorít je práve možnosť účinnejšie riešiť vznikajúce problémy v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy a mládeže a premena programu Erasmus+ na nástroj reakcie na tieto problémy (napr. migrácia, sociálna inklúzia atď.). Napriek vnútornej logike tohto prístupu sa niekoľko rokov udržiavalo niekoľko priorít, hoci v určitých prípadoch sa ich formulácia mierne dolaďovala.

84

Ako už bolo uvedené, táto priorita sa v opatreniach akcie v oblasti mobility ako takých nikdy neuplatňovala. Skutočnosť, že v nasledujúcich rokoch nebola znovu osobitne určená ako priorita, neznamená, že akcie súvisiace s významom pre trh práce boli ukončené. Naopak, prístup „učenia sa prácou“ bol začlenený do plánu akcií (napr. podpora odborných stáží počas vysokoškolského vzdelávania alebo dôraz na metódy učenie sa prácou) ako prierezový aspekt všetkých opatrení akcie mobility v odbornom vzdelávaní a príprave.

85

Priority neboli priamo spojené iba s kľúčovou akciou 1, ktorá patrila do rozsahu auditu.

86

Komisia nesúhlasí s týmto tvrdením, keďže priority pre kľúčovú akciu 1 nie sú vymedzené. Tvrdenie vyvoláva dojem, že priority sa prestali uplatňovať alebo boli úplne zrušené, čo nie je pravda.

V hodnotení v polovici trvania sa uvádza, že zosúladenie programu Erasmus+ s európskymi strategickými prioritami je väčšie než v prípade jeho predchodcov. Program Erasmus+ sa navyše ukázal ako flexibilný pri prispôsobovaní sa novým problémom vznikajúcim na úrovni EÚ2 (napr. často sa spomínala utečenecká kríza, intolerancia alebo násilná radikalizácia), a to najmä prostredníctvom jeho ročných programov3.

87

Cieľom ustanovenia v nariadení je snaha o zabezpečenie flexibilného prideľovania finančných prostriedkov na základe čerpania a vykonávania.

88

Komisia považuje kritériá výkonnosti používané na prideľovanie finančných prostriedkov za primerané. Mechanizmus prideľovania finančných prostriedkov nie je určený na riešenie všeobecnejšej koncepcie výkonnosti, ako uvádza Európsky dvor audítorov, kritika tohto kritéria sa teda na tento prípad nevzťahuje.

93

Komisia je presvedčená, že na uľahčenie pracovnej záťaže príjemcov a národných agentúr bolo vyvinuté značné úsilie. V odpovediach národných agentúr takisto môže splývať tzv. byrokratické (bez pridania hodnoty) zaťaženie so zvýšeným objemom získavania údajov, ktoré môže byť vnímané ako záťaž, ktoré však vo všeobecnosti pridáva programu hodnotu. Podávanie správ o európskom vplyve takisto predstavuje nevyhnutný prvok potrebný na dosiahnutie konsolidovaného prehľadu vzhľadom na celkové ciele programu.

95

Ako sa uvádza v bode 93, účelom európskeho plánu rozvoja je však zabezpečiť, aby sa vo všetkých programoch, dokonca aj v tých najmenších, zohľadnila európska pridaná hodnota.

96

Ako uvádza Európsky dvor audítorov, sprievodca je teraz verejne dostupný na internete a je ľahké ho prehľadávať.

97

Komisia sa domnieva, že podobne ako v prípade iných nových opatrení existuje určitá krivka učenia sa, čím si prešli národné agentúry, v súčasnosti, keď prebehlo niekoľko cyklov, je však už proces plynulejší.

98

Komisia sa pri navrhovaní usiluje starostlivo vyvážiť všetky relevantné faktory, pričom hlavným cieľom je zaistiť konečným príjemcom značné zjednodušenie. Nijaký systém však nedokáže odstrániť všetky kompromisy, ktoré nevyhnutne vznikajú medzi presnosťou a zjednodušením.

101

Z preskúmania zjednodušených grantov v polovici trvania vyplynulo, že jednotkové náklady sú v priemere primerané. Môžu však vzniknúť situácie, keď granty nestačia na pokrytie nákladov konkrétneho študenta.

102

Komisia konštatuje, že národným agentúram bolo poskytnuté rozpätie minimálneho a maximálneho príspevku individuálnej podpory študentom. Konečná výška príspevku sa stanovuje na vnútroštátnej úrovni, čo štátom umožňuje zohľadniť rôzne premenné s cieľom zabezpečiť spravodlivé spolufinancovanie. Berieme na vedomie príklad, ktorý uvádza Európsky dvor audítorov, program Erasmus+ však musí pokrývať široký okruh okolností, napríklad študenti s nulovým grantom z prostriedkov EÚ môžu využívať takéto dotácie.

103

Zjednodušené formy grantov sú vo svojej podstate príspevky na základné náklady, a nie presná náhrada skutočných nákladov. Hoci bolo vyvinuté veľké úsilie na minimalizáciu negatívnych vplyvov, nie je možné úplne zabrániť tomu, že tento prístup povedie k rôznym následkom z dôvodu odlišných cestovných možností účastníkov.

Hlavným cieľom jednotkových nákladov je spravodlivé spolufinancovanie cestovných výdavkov tak, aby sa zabezpečilo dodržiavanie zásady neziskovosti a minimalizovalo administratívne zaťaženie (v rozhodnutí Komisie4 je stanovená zásada neziskovosti).

Podľa tohto preskúmania, ktoré vykonal externý konzultant, nemusí byť miera spolufinancovania dostatočná približne v 5 % činností v oblasti mobility v rámci kľúčovej akcie 1.

104

Miera spolufinancovania (jednotkové náklady, paušálne sadzby, jednorazové platby) sa neustále monitorujú a posudzujú s cieľom poskytovať primerané spolufinancovanie v rámci akcií programu Erasmus+. Prínosom pre analýzu je spätná väzba zainteresovaných strán. Pripomienky národných agentúr nie sú jediným ukazovateľom, ktorý sa má zohľadniť pri rozhodovaní o úprave jednotkových nákladov.

107

Začal sa proces výmeny dokumentov a žiadostí v papierovej podobe. V súčasnosti je väčšina dokumentov dostupná v elektronickej podobe.

113

Komisia uznáva, že študenti uprednostňujú kurzy neposkytované online. Tento aspekt však treba analyzovať z hľadiska nákladovej účinnosti a celkového efektívneho využívania rozpočtu. V rámci online kurzov možno ponúkať viac jazykov a tieto kurzy sú viac dostupné. Obsah online kurzov sa navyše neustále zlepšuje. Napríklad licencie pre učiteľov umožňujú lepšiu a dôslednejšiu prácu so žiakmi.

122

Táto činnosť v oblasti mobility (mobilita v rámci kľúčovej akcie 1 pre študentov škôl) bola znovu zavedená v legislatívnom návrhu pre budúci program.

123

Komisia zistila, že používanie je v tomto odvetví nevyhnutným prvkom na zvýšenie účasti. Existujúce problémy nie sú v účastníckych krajinách zapojených do programu úplne rovnaké. V niektorých krajinách, napríklad v Nemecku, nepredstavuje hľadanie partnerov problém, keďže kľúčovú úlohu zohráva Obchodná komora.

Komisia národné agentúry neustále upozorňuje, aby náležite vyškolili príjemcov.

124

Komisia by chcela vysvetliť, že podpora sprevádzajúcich osôb je v skutočnosti v rámci opatrení akcie v oblasti mobility povolená v súvislosti s neplnoletými osobami a tieto osoby môžu účastníkov sprevádzať na začiatku mobility, počas nej alebo k jej koncu. Národné agentúry Komisiu na túto stránku počas pravidelných konzultácií neupozornili a neupozornili ju na to ani príjemcovia počas monitorovacích návštev.

Prípravné návštevy (prípravné návštevy) boli začlenené do projektov, v ktorých návrhu je zahrnutá činnosť ErasmusPro, keďže dlhodobejšia mobilita si vyžaduje starostlivejšiu prípravu, pričom sa zachováva vysoká úroveň kvality a zabezpečuje dosiahnutie príslušných vzdelávacích výstupov.

126

Komisia je o tejto záležitosti informovaná. Komisia v súčasnosti analyzuje situáciu, ako by sa tento problém mohol riešiť lepšie. Treba zdôrazniť, že medzi študentmi mobility v rámci kľúčovej akcie 1 je pomerne malé množstvo doktorandov. Doktorandi majú iné možnosti, napr. odborné stáže s kratším minimálnym trvaním 2 mesiace.

Závery a odporúčania

Odporúčanie 1

Komisia akceptuje toto odporúčanie.

129

Komisia súhlasí, že ukazovatele uvedené v právnom základe nie sú úplne komplexné, ako sa uvádza v jej odpovedi na body 5288.

Komisia zdôrazňuje, že z hodnotenia v polovici trvania vyplýva, že opatrenia v oblasti mobility mali značný vplyv na vytvorenie ECTS (Európskeho systému prenosu a zhromažďovania kreditov – bolonský proces). Toto malo preukázaný vplyv na harmonizáciu programov a študijných programov, ako aj na mobilitu a uznávanie štúdia a kvalifikácií.

130

Komisia pripomína svoje stanovisko týkajúce sa významu údajov z prieskumov v kontexte základného programu, pri ktorom má veľký význam spätná väzba od príjemcov. Prieskumy boli starostlivo vytvorené tak, aby poskytovali čo najpresnejšie informácie o výstupoch a výsledkoch a do určitej miery o dlhodobom dosahu. Pripomíname, že v rámci prieskumov sa nezaznamenáva vnímanie, ale hodnotenie účinkov programu účastníkmi. Kvalita týchto prieskumov sa pravidelne overuje na základe porovnania s ďalšími zdrojmi.

131

Komisia nepovažuje za žiaduce alebo operačne uskutočniteľné prideľovať finančné prostriedky na základe výsledkov a dosahov, ak je posúdenie možné uskutočniť iba v dlhšom časovom období. Komisia takisto považuje za normálne meniť v priebehu času strategické priority, a domnieva sa, že zmena priorít neznamená, že sa viac nepokračuje vo vykonávaní príslušných činností.

Odporúčanie 2

Komisia akceptuje odporúčanie 2a. Okrem ukazovateľov uvedených v právnom základe nového programu Erasmus slúžiacich na monitorovanie výkonnosti a dosahovania cieľov Komisia do šiestich mesiacov od nadobudnutia účinnosti ďalšieho programu Erasmus predloží doplňujúci súbor ukazovateľov.

Komisia odporúčanie 2b neakceptuje. Komisia nepovažuje za žiaduce alebo operačne uskutočniteľné prideľovať finančné prostriedky na základe výsledkov a dosahov, ak je posúdenie možné uskutočniť iba v dlhšom časovom období. Komisia považuje kritériá výkonnosti vymedzené v právnom základe a používané na prideľovanie finančných prostriedkov za primerané.

132

Komisia považuje za dôležité rozlišovať medzi záťažou spojenou s väčšími povinnosťami súvisiacimi s podávaním správ, ktoré značne prispievajú k dostupným rozsiahlym informáciám o riadení, a medzi záťažou spojenou s podávaním žiadostí.

133

Komisia sa pri navrhovaní usiluje starostlivo vyvážiť všetky relevantné faktory, pričom hlavným cieľom je zaistiť konečným príjemcom značné zjednodušenie. Nijaký systém však nedokáže odstrániť všetky kompromisy, ktoré nevyhnutne vznikajú medzi presnosťou a zjednodušením.

Odporúčanie 3

Komisia toto odporúčanie akceptuje, ale poukazuje na to, že ďalšie zjednodušovanie je obmedzené vzhľadom na potrebu zhromažďovania informácií používaných pri analýze programu. Komisia sa neustále usiluje dosahovať ciele uvedené Európskym dvorom audítorov.

Odporúčanie 4

Komisia akceptuje toto odporúčanie.

Odporúčanie 5

Komisia akceptuje tieto odporúčania.

Odporúčanie 6
  1. Komisia toto odporúčanie akceptuje a do svojho návrhu ďalšieho programu Erasmus z mája 2018 začlenila mobilitu študentov škôl v rámci kľúčovej akcie 1, pričom bude pokračovať v jej podpore.
  2. Komisia akceptuje toto odporúčanie.

Skratky a akronymy

DCI: Nástroj rozvojovej spolupráce (Development Cooperation Instrument)

EIF: Európsky investičný fond

EPH: Európska pridaná hodnota

ESF: Európsky sociálny fond

GR EAC: Generálne riaditeľstvo Európskej komisie pre vzdelávanie, mládež, šport a kultúru je výkonný odbor Európskej únie zodpovedný za politiku v oblasti vzdelávania, kultúry, mládeže, jazykov a športu.

HPT: Hodnotenie v polovici trvania

KA: Kľúčová akcia

NA: Národná agentúra

OJP: Online jazyková podpora

OVP: Odborné vzdelávanie a odborná príprava

RPP: Ročný pracovný program

ŠV: Školské vzdelávanie

VV: Vysokoškolské vzdelávanie

ZoŠ: Zmluva o štúdiu

Glosár

Dashboard: Dátový sklad v Komisii, kde sa zhromažďujú všetky informácie o programe Erasmus+, ktoré zaznamenali národné agentúry a príjemcovia. Údaje sa aktualizujú každý deň a poskytujú kvalitatívne a kvantitatívne informácie v reálnom čase o vykonávaní programu.

Erasmus: Predchádzajúci program mobility pre vysokoškolské vzdelávanie.

ET 2020: Vzdelávanie a odborná príprava 2020 je celoeurópsky rámec pre spoluprácu v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy prijatý v záveroch Rady z 12. mája 2009.

Europass: Portfólio piatich dokumentov, ktoré majú občanom pomôcť lepšie informovať o svojich zručnostiach a kvalifikáciách, keď sa uchádzajú o prácu alebo štúdium v Európe. Týmito dokumentmi sú Europass-životopis, jazykový pas a tri dokumenty, ktoré sa môžu vydať občanom, ktorí majú skúsenosti s mobilitou v inej európskej krajine (Europass-mobilita) alebo ktorí ukončili formálny program odborného vzdelávania alebo odbornej prípravy (dodatok k osvedčeniu) či program vysokoškolského vzdelávania (dodatok k diplomu).

Krajiny zapojené do programu a partnerské krajiny: Rozlišujú sa dve skupiny oprávnených krajín: krajiny zapojené do programu (členské štáty EÚ plus bývalá Juhoslovanská republika Macedónsko, Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Turecko) a 145 partnerských krajín z celého sveta.

Leonardo da Vinci: Predchádzajúci program mobility pre odborné vzdelávanie a odpornú prípravu.

Nástroj záruk za študentské pôžičky: Iniciatíva EÚ, ktorú v mene Európskej komisie riadi a vykonáva EIF, zavedená v decembri 2014 v kontexte programu Erasmus+ s cieľom poskytovať čiastočné záruky finančným sprostredkovateľom v súvislosti s pôžičkami udelenými študentom magisterského štúdia v zahraničí.

Program Comenius: Predchádzajúci program mobility pre školy.

Referenčná hodnota pre mobilitu: Ukazovateľ týkajúci sa programu Erasmus+, ktorý je jedným z cieľov v rámci ET 2020.

Stratégia Európa 2020: Desaťročná stratégia Európskej únie pre zamestnanosť a rast, ktorá sa začala uplatňovať v roku 2010 a ktorej cieľom je vytvoriť podmienky pre inteligentný, udržateľný a inkluzívny rast.

Vzdelávacia mobilita: Fyzický presun do inej krajiny ako je krajina pobytu s cieľom absolvovať štúdium, odbornú prípravu alebo neformálne vzdelávanie alebo informálne učenie sa. Môže mať tiež podobu stáží, učňovskej prípravy, mládežníckych výmen, dobrovoľníctva, výučby či účasti na činnosti profesijného rozvoja.

Koncové poznámky

1 Článok 4 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1288/2013 z 11. decembra 2013, ktorým sa zriaďuje „Erasmus+“: program Únie pre vzdelávanie, odbornú prípravu, mládež a šport, a ktorým sa zrušujú rozhodnutia č. 1719/2006/ES, č. 1720/2006/ES a č. 1298/2008/ES (Ú. v. EÚ L 347, 20.12.2013, s. 50).

2 KOM(2010) 2020 v konečnom znení z 3. marca 2010 – Európa 2020 – Stratégia na zabezpečenie inteligentného, udržateľného a inkluzívneho rastu.

3 Závery Rady z 12. mája 2009 o strategickom rámci pre európsku spoluprácu vo vzdelávaní a odbornej príprave (ET 2020), 2009/C 119/02.

4 COM(2018) 50 final z 31. januára 2018 – Hodnotenie programu Erasmus+ v polovici jeho trvania (2014 – 2020) a sprievodný dokument SWD(2018) 40 final.

5 Článok 3 nariadenia.

6 Zdroj: Dashboard GR EAC.

7 Článok 3 nariadenia.

8 SWD(2018) 40, s. 2.

9 Tamže, s. 36.

10 Sprievodca programom, Európska komisia, Generálne riaditeľstvo pre vzdelávanie a kultúru, Brusel, 2016, s. 31.

11 Článok 4 nariadenia.

12 SWD(2015) 161 final, s. 86.

13 Zdroj: Dashboard GR EAC.

14 Výročná správa o programe Erasmus+ za rok 2015, s. 3 a 4.

15 Sprievodca programom, s. 299.

16 Výročná správa o činnosti GR AGRI za rok 2016.

17 SWD(2018) 40, s. 26.

18 Zdroj: Dashboard GR EAC.

19 SWD(2018) 40, s. 26.

20 Nástroj rozvojovej spolupráce (DCI), nástroj európskeho susedstva (ENI), nástroj partnerstva pre spoluprácu s tretími krajinami (PI), nástroj predvstupovej pomoci (IPA) a Európsky rozvojový fond na obdobie 2016 – 2020 (ERF).

21 Článok 18 ods. 4 nariadenia.

22 Odôvodnenie 30 nariadenia.

23 Článok 4 nariadenia.

24 Príloha I k nariadeniu.

25 Článok 5 ods. 2 nariadenia.

26 Príloha I k nariadeniu.

27 Cieľový percentuálny podiel osôb, ktoré predčasne ukončili školskú dochádzku, je podľa stratégie Európa 2020 „menej než 10 %“, http://ec.europa.eu/eurostat/web/education-and-training/eu-benchmarks.

28 Výročná správa o činnosti, GR EAC, 2016.

29 Cieľový percentuálny podiel osôb vo veku 30 – 34 rokov s ukončeným terciárnym vzdelaním je podľa stratégie Európa 2020 „minimálne 40 %“, http://ec.europa.eu/eurostat/web/education-and-training/eu-benchmarks.

30 http://ec.europa.eu/eurostat/web/education-and-training/eu-benchmarks

31 Monitor vzdelávania a odbornej prípravy, Európska komisia (2016), s. 77.

32 Technická správa o vzdelávacej mobilite (Learning Mobility Technical Report), Európska komisia/Spoločné výskumné centrum (JRC) (2015).

33 Výročná správa o programe Erasmus+ za rok 2016, s. 20.

34 Zdroj: Dashboard GR EAC.

35 SWD(2018) 40, s. 17 a 20.

36 SWD(2018) 40, s. 22.

37 Tamže, s. 23.

38 V súlade s článkom 21 nariadenia bola Komisia povinná predložiť hodnotenie programu v polovici trvania do 31. decembra 2017.

39 SWD(2018) 40, s. 15.

40 Článok 18 ods. 8 nariadenia.

41 Odôvodnenie 30 a článok 21 ods. 1 nariadenia.

42 Očakávania od programu Erasmus+ do budúcna: príspevok riaditeľov národných agentúr pre vzdelávanie a odbornú prípravu (Erasmus+ expectations for the future: a contribution from the NA Directors Education and Training), 15. marca 2017.

43 Pozri bod 5.

44 Odôvodnenie 42 nariadenia.

45 Odôvodnenie 3 nariadenia.

46 SWD(2018) 40, s. 68.

47 SWD(2018) 40, poznámka pod čiarou č. 318 a s. 67.

48 Pozri bod 46.

49 Preskúmanie zjednodušených grantov používaných v programe Erasmus+ v polovici trvania (Mid-term review of Simplified Grants used in the Erasmus+ Programme) (2017), zhrnutie, s. 6.

50 Odôvodnenie 40 nariadenia.

51 Rozhodnutie Komisie C(2017) 6864 zo 17.10.2017, ktorým sa mení rozhodnutie Komisie C(2013) 8550, ktorým sa schvaľuje využívanie jednorazových súm, náhrad na základe jednotkových nákladov a paušálneho financovania v programe Erasmus+.

52 Stanovisko skupiny Coimbra Group k programu Erasmus+ (Coimbra Group position paper on Erasmus+), prijaté 3. mája 2017. Coimbra Group je združenie európskych univerzít na vysokej medzinárodnej úrovni.

53 Článok 20 nariadenia.

54 Tamže.

55 Strana 104 Sprievodcu programom na rok 2016.

56 COM(2018) 50, s. 6.

 

1 http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/PDF/?uri=CELEX:52009XG0528(01)&from=EN

2 Osobitne pozitívne ho vnímajú zainteresované strany v odvetví školstva a vysokoškolského vzdelávania na úrovni EÚ, hoci vnímanie medzi zainteresovanými stranami na úrovni EÚ v odvetví športu a medzi vnútroštátnymi zainteresovanými stranami je menej jednoznačné. Napríklad často sa oceňoval dobrý súlad programu s oznámením o modernizácii vysokoškolského vzdelávania, nového programu v oblasti zručností pre Európu alebo vyššia miera pozornosti venovaná učeniu sa prácou (ErasmusPro).

3 Je však pravdou, že problémy neboli vždy uvedené jasne; napríklad v sprievodcovi programom na rok 2017 sa stručne predstavuje Európsky zbor solidarity (v časti s opisom Európskej dobrovoľníckej služby) ako prostriedok, ktorý má pomôcť „pri riešení problematických situácií“, pričom tieto situácie neboli presne stanovené.

4 C(2013) 8550 zo 4. decembra 2013, ktorým sa povoľuje používanie zjednodušených grantov.

Udalosť Dátum
Schválenie memoranda o plánovaní auditu/začiatok auditu 22.11.2016
Oficiálne zaslanie návrhu správy Komisii (alebo inému kontrolovanému subjektu) 27.4.2018
Schválenie konečnej správy po námietkovom konaní 3.7.2018
Prijatie oficiálnych odpovedí Komisie (alebo iného kontrolovaného subjektu) vo všetkých jazykoch 26.7.2018

Audítorský tím

V osobitných správach EDA sa predkladajú výsledky jeho auditov, ktoré sa týkajú politík a programov EÚ alebo tém riadenia súvisiacich s konkrétnymi rozpočtovými oblasťami. EDA vyberá a navrhuje tieto audítorské úlohy tak, aby mali maximálny dosah, pričom sa zohľadňujú riziká pre výkonnosť či zhodu, výška súvisiacich príjmov alebo výdavkov, budúci vývoj a politický a verejný záujem.

Tento audit výkonnosti vykonala audítorská komora IV Regulácia trhov a konkurencieschopné hospodárstvo, ktorej predsedá člen EDA Neven Mates. Audit viedol člen EDA Rimantas Šadžius a podporu mu poskytli vedúci litovského kabinetu Mindaugas Pakštys, atašé kabinetu Tomas Mackevičius, asistentky kabinetu Aušra Maziukaitė a Niamh Carey, hlavný manažér Paul Stafford, vedúca úlohy Maria Echanove a audítori Sandra Dreimane, Agnieszka Plebanowicz, Bogdan Sinca a Timothy Upton. Jazykovú podporu zaisťoval Michael Pyper.

Zľava doprava: Niamh Carey, Rimantas Šadžius, Mindaugas Pakštys, Maria Echanove, Tomas Mackevičius, Paul Stafford, Aušra Maziukaitė.

Kontakt

EURÓPSKY DVOR AUDÍTOROV
12, rue Alcide De Gasperi
1615 Luxembourg
LUXEMBOURG

Tel. +352 4398-1
Otázky: eca.europa.eu/sk/Pages/ContactForm.aspx
Webová stránka: eca.europa.eu
Twitter: @EUAuditors

Viac doplňujúcich informácií o Európskej únii je k dispozícii na internete. Sú dostupné cez server Európa (http://europa.eu).

Luxemburg: Úrad pre vydávanie publikácií Európskej únie, 2018.

PDF ISBN 978-92-847-0502-3 ISSN 1977-5776 doi:10.2865/07873 QJ-AB-18-017-SK-N
HTML ISBN 978-92-847-0459-0 ISSN 1977-5776 doi:10.2865/11118 QJ-AB-18-017-SK-Q

© Európska únia, 2018

Rozmnožovanie je povolené len so súhlasom autora. V prípade použitia či šírenia fotografií a iných materiálov, na ktoré sa nevzťahujú autorské práva Európskej únie, je potrebné žiadať povolenie priamo od držiteľov autorských práv.

OBRÁŤTE SA NA EÚ

Osobne
V rámci celej EÚ existujú stovky informačných centier Europe Direct. Adresu centra najbližšieho k vám nájdete na tejto webovej stránke: https://europa.eu/european-union/contact_sk.

Telefonicky alebo e-mailom
Europe Direct je služba, ktorá odpovedá na vaše otázky o Európskej únii. Túto službu môžete kontaktovať:

  • prostredníctvom bezplatného telefónneho čísla: 00 800 6 7 8 9 10 11 (niektorí operátori môžu tieto hovory spoplatňovať),
  • prostredníctvom štandardného telefónneho čísla: +32 22999696 alebo
  • e-mailom na tejto webovej stránke: https://europa.eu/european-union/contact/write-to-us_sk.

VYHĽADÁVANIE INFORMÁCIÍ O EÚ

Online
Informácie o Európskej únii sú dostupné vo všetkých úradných jazykoch Európskej únie na webovej stránke Europa: https://europa.eu/european-union/contact_sk

Publikácie EÚ
Publikácie EÚ, bezplatné alebo platené, si môžete stiahnuť alebo objednať z kníhkupectva EU Bookshop na webovej stránke: https://publications.europa.eu/sk/publications. Ak chcete získať viac než jeden výtlačok bezplatných publikácií, obráťte sa na službu Europe Direct alebo vaše miestne informačné centrum (pozri https://europa.eu/european-union/contact_sk).

Právo EÚ a súvisiace dokumenty
Prístup k právnym informáciám EÚ vrátane všetkých právnych predpisov EÚ od roku 1951 vo všetkých úradných jazykoch nájdete na webovej stránke EUR-Lex: http://eur-lex.europa.eu.

Otvorený prístup k údajom z EÚ
Portál otvorených dát EÚ (http://data.europa.eu/euodp/sk/home?) poskytuje prístup k súborom dát z EÚ. Dáta možno stiahnuť a opätovne použiť bezplatne na komerčné aj nekomerčné účely.