Zastava Evropske unije

Kratek vodnik po EU

Kratek vodnik po EU

Vse, kar EU počne, temelji na pogodbah, ki vsebujejo pravila o njenem delovanju. O njih so se prostovoljno in demokratično dogovorile vse države EU.

Pogodbe EU določajo, kdo lahko sprejema predpise in na katerih področjih: EU, nacionalne vlade ali oboji. Države EU so odgovorne za samostojno sprejemanje odločitev in predpisov na nekaterih področjih nacionalne politike, kot so industrija, zdravstvo in izobraževanje, pri čemer jim EU zagotavlja podporo.

Na številnih področjih je v pogodbah določeno, da lahko ukrepajo tako EU kot nacionalne vlade. V teh primerih se odločitve vedno sprejemajo v čim tesnejši povezavi z državljankami in državljani. To pomeni, da EU ne bo posredovala, če je vprašanje mogoče rešiti na lokalni, regionalni ali nacionalni ravni.

EU sprejema ukrepe na področjih, za katera so jo pooblastile države članice in na katerih je smiselno nastopati skupaj, na primer na področju podnebnih sprememb ali svetovne trgovine. Za pomoč pri doseganju ciljev so države EU vzpostavile več institucij, ki sprejemajo odločitve na ravni EU in jih nato izvajajo.

Evropski parlament, ki zaseda v Strasbourgu in Bruslju, zastopa interese državljank in državljanov EU. Skupaj s Svetom Evropske unije je glavni organ odločanja EU.

720 poslancev in poslank Evropskega parlamenta oziroma evropskih poslancev in poslank vsakih pet let neposredno izvolijo volivci EU. Naslednje volitve bodo leta 2029. Vsaka država EU izvoli več poslancev, in sicer sorazmerno s številom prebivalcev. Evropski poslanci in poslanke ne zasedajo v skupinah na podlagi narodnosti, temveč se združujejo v politične skupine, ki vključujejo več držav, ali pa delujejo neodvisno.

Svet Evropske unije ali preprosto Svet sestavljajo vladni ministri vseh držav EU. Skupaj z Evropskim parlamentom je glavni organ odločanja EU. Vsakih šest mesecev predsedovanje Svetu prevzame druga država EU. Za zagotovitev kontinuitete dela po tri predsedstva v 18-mesečnih obdobjih tesno sodelujejo na podlagi skupne agende.

Sveta ne smemo zamenjevati z Evropskim svetom, ki ga sestavljajo voditelji vseh držav EU. Ta določa politično usmeritev in prednostne naloge EU.

Evropska komisija je javna služba EU. Ima pristojnost predlagati nove ukrepe in predpise, o katerih nato odločata Parlament in Svet. Poleg tega je odgovorna za zagotavljanje, da se predpisi EU pravilno izvajajo. Komisijo vodi imenovani predsednik oz. predsednica in ekipa komisarjev in komisark, od katerih vsak prihaja iz ene od držav članic.

Vse države v Evropski uniji morajo upoštevati predpise EU in dosegati cilje, h katerim so se zavezale, v nasprotnem primeru lahko Komisija ukrepa zoper njih.

Sodišče Evropske unije skrbi za to, da se zakonodaja EU v vseh državah EU izvršuje in uporablja na enak način.

Evropska centralna banka upravlja evro. Njena glavna naloga je ohranjanje stabilnih cen v evrskem območju.