Posebno poročilo
št.10 2018

Shema osnovnega plačila za kmete je operativno na dobri poti, a ima omejen vpliv na poenostavitev, ciljno usmerjanje in konvergenco ravni pomoči

O poročilu Z letnimi odhodki približno 18 milijard EUR je shema osnovnega plačila, ki je bila uvedena leta 2015, največja shema dohodkovne podpore za kmete v EU. Sodišče je ugotovilo, da je shema operativno na pravi poti, vendar je njen vpliv na poenostavitev, ciljno usmerjanje in konvergenco višine pomoči okrnjen.
Sodišče je dalo več priporočil za Komisijo glede popravkov pravic kmetov do plačil, ključnih kontrol plačilnih agencij, sistemov Komisije za razširjanje informacij med državami članicami in vloge nacionalnih certifikacijskih organov.
Za naslednje programsko obdobje po letu 2020 Sodišče priporoča, naj Komisija analizira dejavnike, ki vplivajo na dohodke vseh skupin kmetov, njihove potrebe po dohodkovni podpori in vrednost javnih dobrin, ki jih zagotavljajo kmetje. Predlagane ukrepe dohodkovne podpore za kmete bi bilo treba že od začetka povezati z ustreznimi operativnimi cilji in izhodišči, s katerimi se bo primerjala smotrnost podpore.

Ta publikacija je na voljo v 23 jezikih in v naslednjem formatu:
PDF
PDF General Report

Povzetek

I

Reforma skupne kmetijske politike iz leta 2013 je uvedla novo shemo osnovnega plačila za kmete, ki se uporablja v 18 državah članicah1. Enako kot pri predhodni shemi enotnega plačila je namen sheme osnovnega plačila zagotoviti osnovno dohodkovno podporo za kmete in s tem prispevati k trajnostni proizvodnji hrane v EU brez izkrivljanja proizvodnih odločitev. Z letnimi odhodki približno 18 milijard EUR, ki so dodeljeni približno 4 milijonom kmetov, je to največja shema dohodkovne podpore za kmete v EU.

II

Glavno revizijsko vprašanje v tem poročilu je bilo, ali so Komisija in države članice usmerile shemo osnovnega plačila na pravo pot. Sodišče je ugotovilo, da je shema operativno na pravi poti, vendar je njen vpliv na poenostavitev, ciljno usmerjanje in konvergenco ravni pomoči okrnjen.

III

Za uvedbo sheme osnovnega plačila so bila potrebna precejšnja prizadevanja nacionalnih organov, vendar so kontrolni sistemi obiskanih držav članic močno ublažili tveganje nepravilnega izračunavanja in dodeljevanja pravic. Na splošno izračunana plačila v shemi osnovnega plačila niso vsebovale pomembnih napak. Vendar so bile leta 2017 vrednosti pravic sheme osnovnega plačila v nekaterih primerih še vedno netočne, izračunane samo začasno ali na podlagi ocen, nekatere obiskane plačilne agencije pa so se spopadale z izrecnimi težavami.

IV

Komisija je državam članicam za ta postopek pripravila obsežne smernice. Kljub zagotovljenim pojasnilom pa države članice niso vedno dosledno tolmačile specifičnih pravil za izračune, Komisiji pa tudi niso predložile vseh podatkov o spremljanju. Rezultati lastnih revizij Komisije so bili sicer dobri, vendar bi lahko od certifikacijskih organov zahtevala več.

V

Eno od vodilnih načel reforme SKP iz leta 2013 je bila poenostavitev. Kompleksna pravila EU o shemi osnovnega plačila in upravičenih zemljiščih so vključevala številne možnosti za izvajanje sheme in izjeme pri njenem izvajanju. Pravila in možnosti za izračun, ki so jih izbrale države članice, niso bili vedno v korist poenostavljanja, ampak so včasih povečali kompleksnost in breme za nacionalne uprave ter nekaterim kmetom omogočili, da so dosegli nepričakovan dobiček.

VI

Z reformo SKP iz leta 2013 je bil uveden negativni seznam, katerega namen je bila izključitev upravičencev, katerih primarna dejavnost ni bila kmetijska dejavnost. Uporaba tega seznama je bila samo delno učinkovita, lahko je povzročila različno obravnavo podobnih prosilcev, pomenila pa je tudi precejšnje upravno breme za plačilne agencije. Glede na te težave sta se Svet in Parlament strinjala, da se lahko države članice od leta 2018 odločijo, ali bodo znižale merila, po katerih lahko prosilci dokažejo svoj status aktivnega kmeta, ali prenehale uporabljati negativni seznam.

VII

Z reformo so bile tudi razširjene kategorije zemljišč, za katera se lahko plača podpora, državam članicam pa je bilo omogočeno, da sprejmejo ukrepe za zmanjšanje tveganja špekulativnih zahtevkov. Vendar je poskus boljšega ciljnega usmerjanja podpore na kmetijska zemljišča ustvaril velike težave z izvajanjem.

VIII

Reforma SKP iz leta 2013 je pomenila premik k enotnejšim ravnem podpore na hektar. V skladu z reformo bi morale praviloma imeti vse plačilne pravice, aktivirane v državi članici ali določeni regiji v letu 2019, enotno vrednost na enoto, vendar je samo šest od 18 držav članic izbralo to možnost za celotno svoje ozemlje ali njegovo večino, sedma pa do leta 2020. Drugim državam članicam je bilo dovoljeno odstopanje, in sicer so lahko pri izračunu vrednosti plačilnih pravic, ki naj bi jih kmetje imeli leta 2019, upoštevale zgodovinske dejavnike. Izbire držav članic so imele velik vpliv na stopnjo prerazporeditve podpore in kmetje so lahko v nekaterih primerih zamrznili posebej visoke ravni podpore, ki so izhajale iz prejšnjih ravni subvencij.

IX

Ker je shema močno povezana s površino, imajo ponavadi od nje večjo korist velike kmetije. Komisija pričakuje, da se bo zaradi zasnove sheme z reformo SKP iz leta 2013 povečala kapitalizacija podpore v cenah zemljišč, kar bo koristilo lastnikom kmetijskih zemljišč.

X

Podpora v okviru sheme osnovnega plačila je bistven vir dohodkov za številne kmete, vendar ima inherentne omejitve. Ne upošteva tržnih pogojev, rabe kmetijskih zemljišč ali posameznih okoliščin kmetijskega gospodarstva in ne temelji na analizi skupnega dohodkovnega položaja kmetov.

XI

Cilj Pogodbe, da se zagotovi primeren življenjski standard kmetov, in splošni cilj SKP glede trajnostne proizvodnje hrane in dohodkov kmetov še nista bila pretvorjena v merljive cilje, poleg tega ni izhodišča, s katerim bi se doseženi rezultati lahko primerjali.

XII

V zvezi s trenutno shemo osnovnega plačila, ki velja do leta 2020, je Sodišče Komisiji podalo več priporočil glede izračunavanja in dodeljevanja pravic sheme osnovnega plačila, obravnave ustreznega izvajanja ključnih kontrol plačilnih agencij, sistemov Komisije za razširjanje informacij med državami članicami in vloge certifikacijskih organov.

XIII

V zvezi s pripravljanjem predlogov za naslednje programsko obdobje Sodišče priporoča, naj Komisija analizira dejavnike, ki vplivajo na dohodke vseh skupin kmetov, njihove potrebe po dohodkovni podpori in vrednost javnih dobrin, ki jih zagotavljajo kmetje, ter od začetka poveže predlagane ukrepe z ustreznimi operativnimi cilji in izhodišči, s katerimi se bo lahko primerjala smotrnost podpore.

Uvod

01

Povečanje kmetijske produktivnosti in s tem zagotavljanje primernega življenjskega standarda za kmete sta ključna cilja Pogodbe in pomembna skrb skupne kmetijske politike (SKP).2 Pred letom 1992 je bila SKP osredotočena na podpiranje zajamčenih cen (intervencijske cene) za kmetijske proizvode. Posledici sta bili precejšnja čezmerna proizvodnja in nesorazmerno povečanje izdatkov EU. Z reformo SKP leta 1992 so bile znižane intervencijske cene za žita in goveje meso, večje kmetije pa so morale del svojih zemljišč obvezno pustiti v prahi. Kot nadomestilo za pričakovane izgube dohodka zaradi znižanja cen žit in govejega mesa so proizvajalci prejemali neposredna plačila, vezana na posejane površine ali število živali. Splošna raven porabe je bila omejena z regionalnimi ali nacionalnimi zgornjimi mejami, specifičnimi za sektor.

02

Reforma SKP iz leta 2003 ni spremenila skupne ravni neposredne podpore, vendar je uvedla sistem dohodkovne podpore za kmete, povezane s kmetijskimi površinami, a brez obveznosti proizvodnje (nevezanost), znan kot shema enotnega plačila. Podobna, a prehodna nevezana shema, shema enotnega plačila na površino, je bila na voljo kmetom v državah članicah, ki so se EU pridružile leta 2004 oziroma 2007. Ko je bila podpora v različnih kmetijskih sektorjih postopno vključena v shemo enotnega plačila, je ta postala največja shema dohodkovne podpore za kmete v EU.

03

Pri svojem prejšnjem revizijskem delu o shemi enotnega plačila je Sodišče ugotovilo, da je ta zagotovila neko raven dohodkovne podpore in kmetom omogočila, da so proizvajali izdelke, po katerih je bilo povpraševanje na trgu. Vendar je ugotovilo tudi pomanjkljivo natančnost v opredelitvah ključnih pojmov, kot so kmet, upravičeno zemljišče in kmetijska dejavnost. Priporočilo je, naj se podpora usmeri na aktivne kmete in natančneje opredelita pojma upravičeno zemljišče in kmetijska dejavnost ter naj izračun plačilnih pravic temelji na trenutnih kmetijskih pogojih v različnih regijah.3 Sodišče je ugotovilo še, da je shema enotnega plačila vsebovala napake v izračunih in slabosti v notranjih kontrolah v državah članicah, ter priporočilo, naj plačilne agencije popravijo napake in sprejmejo jasne postopke, ki bodo vključevali uspešne kontrole zanesljivosti podatkov, na katerih temeljijo izračuni, ter točnosti plačilnih pravic, ki so jih izračunale države članice.4

04

Reforma SKP iz leta 2013 je ohranila sistem nevezane podpore, vendar se je hkrati z njo nekoliko zmanjšal skupni proračun, ki je na voljo za neposredna plačila za obdobje od leta 2014 do leta 2020.5 Z njo je bila uvedena nova struktura za neposredna plačila kmetom, ki jo sestavljajo shema osnovnega plačila6, ki je na voljo tudi državam članicam, ki so uvedle shemo enotnega plačila na površino, plačilo za kmetijske prakse, ki ugodno vplivajo na podnebje in okolje7, ter plačilo za mlade kmete8. Poleg tega lahko države članice izkoristijo številne možnosti, s katerimi naj bi bila podpora bolj usmerjena na podpiranje kmetov v sektorjih in regijah z gospodarskimi težavami ali manjše kmetije.

05

Shema osnovnega plačila je začela veljati v letu predložitve zahtevkov 2015 (plačila so bila financirana iz proračuna EU za leto 2016) in trenutno shemo uporablja 18 držav članic.9 To je največja shema neposredne podpore EU za kmete, letno stane približno 18 milijard EUR in je v celoti financirana iz proračuna EU. Leta 2015 je približno 4 milijone kmetijskih gospodarstev v EU prejemalo podporo v okviru sheme osnovnega plačila. Komisija na podlagi odločitev držav članic o dodelitvi nacionalnih proračunskih zgornjih mej različnim shemam neposredne podpore izračuna zneske, ki so vsako leto na voljo za podporo v okviru sheme osnovnega plačila, s čimer zagotovi, da se kar največji delež razpoložljivega proračuna razdeli kmetom.10 Zato se lahko delež podpore v okviru sheme osnovnega plačila v skupnih neposrednih plačilih EU močno razlikuje med državami članicami (glej sliko 1).

Slika 1

Delež podpore v okviru sheme osnovnega plačila v neposrednih plačilih EU na državo članico leta 2015

Vir: Evropsko računsko sodišče.

06

V pravnem okviru EU, vzpostavljenem z reformo SKP iz leta 2013, je trajnostna proizvodnja hrane opredeljena kot splošni cilj neposredne podpore.11 Namen sheme osnovnega plačila je enak kot pri njeni predhodnici, shemi enotnega plačila, in sicer zagotoviti osnovno dohodkovno podporo kmetom brez izkrivljanja proizvodnih odločitev.12 S tem naj bi se zagotovila varnostna mreža za kmete, ki so izpostavljeni velikim nihanjem tržnih cen svojih proizvodov, in pomagal stabilizirati njihov dohodek, hkrati pa omogočilo odločanje o proizvodnji na podlagi povpraševanja na trgu. Kot shema nevezane podpore ni odvisna od kmetijske proizvodnje in je torej v skladu z mednarodnimi trgovinskimi sporazumi.13

07

Plačilo podpore je odvisno od vzdrževanja kmetijskih površin v stanju, primernem za pašo ali pridelavo. Tako podpora pomaga ohranjati kmetijski proizvodni potencial EU in preprečiti opustitev zemljišč. Kmetijska gospodarstva, ki prejemajo podporo, morajo izpolnjevati minimalne standarde vzdrževanja, da bi zagotovila dobre kmetijske in okoljske pogoje zemljišča, in izpolnjevati nekatere obveznosti v zvezi z varnostjo hrane, zdravjem rastlin in živali ter dobrobitjo živali na svojih kmetijah (navzkrižna skladnost). To naj bi prispevalo k doseganju drugih splošnih ciljev SKP, povezanih z rabo zemljišč, kot so varstvo tal, biotska raznovrstnost in blaženje podnebnih sprememb.

Ključni elementi sheme osnovnega plačila

08

Dostop do podpore v okviru sheme osnovnega plačila je odvisen od posedovanja plačilnih pravic (pravice sheme osnovnega plačila). Na podlagi vsake pravice je kmet upravičen do letnega zneska pomoči v okviru sheme enotnega plačila za prijavljeni hektar upravičenega kmetijskega zemljišča (aktivacija). Načeloma to vključuje vsa orna zemljišča, trajno travinje in trajne nasade. Najvišja skupna vrednost vseh pravic sheme osnovnega plačila v dani regiji ali državi članici je v okviru fiksne proračunske zgornje meje.

09

Upravičenost do sheme osnovnega plačila (in posedovanje pravic sheme osnovnega plačila) je tudi temeljni pogoj, da lahko kmetje prejmejo druga neposredna plačila, kot so plačilo za zeleno komponento, prerazporeditveno plačilo14 in plačilo za mlade kmete. Večina držav članic plačuje plačilo za zeleno komponento in mnoge tudi plačilo za mlade kmete kot fiksni odstotni delež vrednosti plačilnih pravic, ki jih prosilci aktivirajo. To pomeni, da nepravilna dodelitev pravic sheme osnovnega plačila (njihove vrednosti in števila) vpliva na pravilnost plačil iz drugih shem neposredne podpore.

10

Shema osnovnega plačila je namenjena kmetom. Kmetje so opredeljeni kot fizične ali pravne osebe ali skupine oseb s kmetijsko dejavnostjo, s katero proizvajajo kmetijske proizvode, vzdržujejo kmetijsko zemljišče v stanju, primernem za pašo ali pridelavo, ali izvajajo minimalne aktivnosti na kmetijskih površinah, ki se naravno vzdržujejo v stanju, primernem za pašo ali pridelavo.

11

Da bi zagotovili boljše usmerjanje podpore na aktivne kmete, so morala od leta 2015 nekatera podjetja, ki bi lahko upravljala zemljišča, a katerih poslovni nameni so samo obrobno vključevali kmetijsko dejavnost, kot so letališča, železniška podjetja, vodovodi, nepremičninske agencije ali osebe, ki upravljajo stalna športna in rekreacijska igrišča, in ki so prejela neposredna plačila nad zgornjimi mejami, določenimi v državah članicah15, dokazati, da so njihove kmetijske dejavnosti pomembne, kadar so zaprosila za podporo. Države članice so lahko sprejele strožja pravila z dodajanjem drugih podjetij na seznam ali s splošno izključitvijo vseh oseb, katerih kmetijske dejavnosti so bile le zanemarljiv del njihovih skupnih gospodarskih dejavnosti ali katerih glavne poslovne dejavnosti niso bile kmetijske dejavnosti.

12

V okviru prejšnje sheme enotnega plačila so bile vrednosti plačilnih pravic v večini držav članic odvisne od vrednosti zgodovinskih podpornih plačil, vezanih na proizvodnjo, ki jih je vsak kmet prejel v danem referenčnem obdobju.16 Zato so lahko bile posamezne ravni podpore na hektar precej različne med kmeti glede na njihove zgodovinske ravni podpore.17

13

Namen reforme SKP iz leta 2013 je bil postopno odpraviti ali vsaj zmanjšati te zgodovinske elemente v vrednostih plačilnih pravic in jih najpozneje do leta 2019 približati enotni vrednosti na hektar (notranja konvergenca). Države članice so lahko ohranile zgodovinski element v vrednosti plačilnih pravic po letu 2019, da bi preprečile negativne finančne posledice za kmete. To je pomenilo, da bo vrednost zgodovinskih plačil kmetov iz prejšnjih vezanih shem podpore še naprej odražena v vrednosti pravic sheme osnovnega plačila do naslednje reforme SKP. Vendar bo vpliv teh razhajanj v obdobju do leta 2019 zmanjšan, kot je navedeno v odstavku 67.

14

Med letoma 2016 in 2019 se bodo zneski, ki so na razpolago za shemo osnovnega plačila, dodatno spremenili, saj se bodo nacionalne zgornje meje zviševale ali zniževale (zunanja konvergenca).18

15

Države članice so lahko izbrale med tremi osnovnimi modeli za določitev vrednosti pravic sheme osnovnega plačila (glej sliko 2).

Slika 2

Osnovni modeli za izvajanje sheme osnovnega plačila

Vir: Evropsko računsko sodišče.

16

V okviru osnovnih modelov sheme osnovnega plačila so imele države članice številne možnosti za izvajanje sheme. Države članice so lahko v okviru teh možnosti izbrale raven, na kateri so želele uporabljati shemo (nacionalna ali regionalna), metodo izračuna referenčnih zneskov za kmete in vrednosti njihovih pravic sheme osnovnega plačila, kako bolje usmeriti podporo na aktivne kmete in kako določiti površino, ki je upravičena do dodelitve pravic sheme osnovnega plačila.19

Izračun in dodeljevanje pravic sheme osnovnega plačila

17

Države članice so morale določiti pravice sheme osnovnega plačila za leto 2015 in jih dodeliti kmetom. Poleg tega so morale nameniti določen znesek razpoložljivega proračuna v nacionalno rezervo za dodeljevanje pravic sheme osnovnega plačila mladim kmetom, kmetom, ki začenjajo svojo kmetijsko dejavnost, ali kmetom v posebnih položajih.20

18

Praviloma je bilo v vseh modelih sheme osnovnega plačila število plačilnih pravic, dodeljenih kmetom, enako številu upravičenih kmetijskih hektarov, ki so jih obdelovali v letu 2015. Vrednost je bila odvisna od modela sheme osnovnega plačila, ki ga je izbrala država članica ali regija. V državah članicah, ki so leta 2015 že uporabljale model pavšalnega zneska sheme osnovnega plačila, so vsi kmetje v dani regiji prejeli pravice sheme osnovnega plačila z enako vrednostjo enote na hektar (glej sliko 3).

Slika 3

Elementi za izračun pravic sheme osnovnega plačila (model pavšalnega zneska)

*) Brez površine za plačilno pravico iz nacionalne rezerve.

Vir: Evropsko računsko sodišče.

19

V državah članicah, ki so izbrale konvergenčni model sheme osnovnega plačila in torej leta 2015 niso uporabljale enotnih vrednosti na hektar, so državni organi načeloma izračunali vrednosti na podlagi šestih elementov (glej sliko 4)21:

  • skupna upravičena kmetijska površina vseh aktivnih kmetov v zadevnih državi članici ali regiji v letu 2015;
  • upravičena kmetijska površina leta 2015 vsakega posameznega prosilca;
  • posamezni referenčni zneski iz leta 201422 prosilcev za leto 2015;
  • skupni referenčni zneski za leto 2014 za vse aktivne kmete v letu 2015;
  • nacionalne ali regionalne zgornje meje, ki so veljale za shemo osnovnega plačila v letu 2015;
  • nacionalna ali regionalna ciljna vrednost (nacionalno ali regionalno povprečje) za leto 2019.

Slika 4

Elementi za izračun pravic sheme osnovnega plačila (konvergenčni modeli)

*) Brez površine za plačilno pravico iz nacionalne rezerve.

Vir: Evropsko računsko sodišče.

20

Plačilne agencije držav članic so morale pri vseh konvergenčnih modelih določiti posamezni referenčni znesek za vsakega kmeta in upoštevati spremembe kmetovega osebnega položaja, kot so združitve, delitve ali prenosi zemljišča, ki so nastale med letoma 2014 in 2015. Da bi preprečile kompleksnost, so lahko države članice, ki so shemo enotnega plačila uporabljale regionalno, ohranile obstoječe pravice sheme enotnega plačila, ki so postale pravice sheme osnovnega plačila.23

Vloge Komisije in držav članic pri uvedbi sheme osnovnega plačila

21

Komisija in države članice so skupaj odgovorne za upravljanje sheme osnovnega plačila in drugih shem neposrednih plačil. Vendar ima Komisija končno odgovornost za izvrševanje proračuna24. To pomeni, da je morala Komisija zagotoviti pravilno izvajanje sheme osnovnega plačila z ustreznimi delegiranimi pravnimi akti, s spremljanjem upravljanja sheme osnovnega plačila v državah članicah in z revizijami skladnosti kontrolnih sistemov za upravljanje sheme. Če nacionalno izvajanje ni v skladu s pravnim okvirom EU, lahko Komisija zahteva finančne popravke.

22

Države članice so izračunale pravice sheme osnovnega plačila in jih evidentirale v posebni podatkovni zbirki. Morale so tudi zagotoviti, da so akreditirane plačilne agencije nato kmetom plačale podporo v okviru sheme osnovnega plačila. V ta namen so morali nacionalni organi uporabiti integrirani administrativni in kontrolni sistem (IAKS), da bi zagotovili pravilna plačila in preprečili nepravilnosti. Sistem IAKS naj bi kmetom tudi zagotovil podporo pri pravilni prijavi, saj uporablja zanesljive informacije o kmetijskih površinah in sistem avtomatiziranih navzkrižnih preverjanj, s katerim naj bi učinkovito ugotovil morebitne nepravilnosti. Poleg tega je moral neodvisni nacionalni certifikacijski organ izvesti revizijo zakonitosti in pravilnosti vseh izdatkov EU, ki so jih izplačale plačilne agencije. Slika 5 prikazuje vloge Komisije in držav članic pri izvajanju sheme osnovnega plačila.

Slika 5

Vloge Komisije in držav članic pri izvajanju sheme osnovnega plačila

Vir: Evropsko računsko sodišče.

Obseg revizije in revizijski pristop

23

Cilj te revizije je bil ugotoviti, ali so Komisija in države članice leta 2015 uvedle shemo osnovnega plačila v skladu s pravnim okvirom EU in cilji SKP. V tem okviru je Sodišče tudi pregledalo značilnosti, ki so izhajale iz zasnove sheme osnovnega plačila kot sheme, ki zagotavlja nevezano dohodkovno podporo za kmete. Poskušalo je odgovoriti na glavno revizijsko vprašanje:

Shema osnovnega plačila za kmete – ali so Komisija in države članice usmerile shemo na pravo pot?

24

Da bi odgovorilo na to vprašanje, je Sodišče preučilo, ali:

  • so kontrolni sistemi držav članic ublažili tveganje nepravilnih izračunov plačilnih pravic sheme osnovnega plačila;
  • je Komisija primerno podprla uvedbo osnovnega plačila v državah članicah ter ustrezno nadzirala in revidirala države članice;
  • je uvedba sheme osnovnega plačila prispevala k poenostavitvi postopka za kmete in uprave in ali je bila v skladu s cilji SKP.
25

Sodišče je revizijo opravilo med septembrom 2016 in aprilom 2017, vključevala pa je:

  • anketo, ki je bila poslana vsem 18 državam članicam, ki so uvedle shemo osnovnega plačila, da bi pridobili ključne podatke in informacije o njeni vzpostavitvi in izvajanju. Kadar je bilo to ustrezno, je Sodišče uporabilo rezultate pri svojem poročanju;
  • obiske Generalnega direktorata Evropske Komisije za kmetijstvo in razvoj podeželja in šestih držav članic (Nemčije (Spodnje Saške), Grčije, Španije, Francije, Italije in Združenega kraljestva (Anglije in Škotske)), izbranih na podlagi njihovega deleža v proračunu EU, ki je na voljo za shemo osnovnega plačila, in specifičnega modela, ki so ga izbrale za izvajanje sheme. Sodišče je izvedlo pogovore, analiziralo postopke in podatke in preučilo zadevne dokumente;
  • revizijo vzorca 400 datotek o plačilnih pravicah kmetov iz leta zahtevkov 2015. Vzorec je bil izbran delno naključno in delno na podlagi ocene tveganja, da bi se pregledali izračuni pravic sheme osnovnega plačila in uporabljene ključne kontrole.

Poleg tega smo upoštevali tudi rezultate našega dela v zvezi z izjavo o zanesljivosti za leto 2016.

Opažanja

Kontrolni sistemi obiskanih držav članic so močno ublažili tveganje nepravilnega izračunavanja in dodeljevanja pravic sheme osnovnega plačila, vendar so nacionalne izbire v nekaterih primerih lahko povzročile posebne težave plačilnim agencijam

Večina držav članic je uspešno premagala izzive in na splošno ni bilo pomembnih napak pri plačilih v okviru sheme osnovnega plačila kmetom …

26

Vse obiskane države članice so se spoprijemale s številnimi izzivi pri izvajanju sheme osnovnega plačila. Ti so bili predvsem odvisni od izbranih možnosti. Države članice so morale predvsem:

  • preveriti upravičenost prosilcev do podpore v okviru sheme osnovnega plačila, torej ali so bili upravičeni do neposredne podpore leta 2013 in ali so bili leta 2015 aktivni kmetje;
  • določiti posamezni referenčni znesek za vsakega kmeta, kadar država članica ni uporabila pavšalnega zneska na hektar;
  • določiti upravičeno kmetijsko površino vsakega kmeta za leto 2015 na podlagi najnovejših informacij iz identifikacijskega sistema za zemljišča (LPIS) in preverjanj na kraju samem. To je lahko vključevalo identifikacijo zemljišč, ki niso bila upravičena pred uvedbo sheme osnovnega plačila;
  • določiti vrednost pravic sheme osnovnega plačila za obdobje od leta 2015 do leta 2019 po tem, ko so bila vsa preverjanja in izračuni končani;
  • obvestiti zadevne kmete do konca leta 2015 ali, kadar so nacionalni organi imeli na voljo samo začasne podatke, do 1. aprila 2016;
  • do 30. junija 2016 izplačati podporo iz sheme osnovnega plačila in drugo neposredno podporo.
27

Večina držav članic se je uspešno spopadla z izzivi in končala svoje izračune do zakonskih rokov ali nedolgo po njih. Vendar je Komisija Španiji, Franciji, Italiji, Nizozemski, Avstriji, Švedski in Združenemu kraljestvu (Škotski), ki končnih plačil niso mogle izvesti do zakonskega roka 30. junija 2016, dovolila izplačila brez znižanj do 15. oktobra 2016.25

28

Glede na razpoložljive podatke v celotni EU plačila na podlagi pravic sheme osnovnega plačila na splošno niso vsebovala pomembnih napak.26 Vendar bi napake pri izračunu lahko vplivale na plačila mnogim posameznim kmetom in zmanjšale zanesljivost podatkovnih zbirk o pravicah sheme osnovnega plačila, kot je pojasnjeno v nadaljevanju.

… vendar so bile vrednosti pravic sheme osnovnega plačila v nekaterih primerih netočne, izračunane samo začasno ali na podlagi ocen …

29

Sodišče je ugotovilo, da so države članice (ali regije) večinoma pravilno uporabile splošna pravila za izračun in z izjemo Italije in ene nemške regije (Mecklenburg-Predpomorjanska) spoštovale veljavne nacionalne ali regionalne zgornje meje. Vendar je v nekaterih primerih ugotovilo, da so bile vrednosti pravic sheme osnovnega plačila netočne, izračunane samo začasno ali na podlagi ocen, kar je vplivalo na razdelitev plačil med posameznimi kmeti.

  1. V Združenem kraljestvu (na Škotskem) nacionalni organi niso pravilno uporabili pravil za izračun za določitev ciljnih pavšalnih zneskov za leto 2019 in letnih proračunskih prilagoditev do navedenega leta. Na Nizozemskem so organi izračunali netočno konvergenčno vrednost za prilagoditev plačilnih pravic do pavšalnega zneska v letu 2019. Vendar to ni vplivalo na skupni znesek plačil na Škotskem in Nizozemskem, temveč je imelo le majhen vpliv na razdelitev plačil med posameznimi kmeti.
  2. Francija in Združeno kraljestvo (Anglija in Škotska) sta uporabila začasne podatke ali ocene, saj sta imela posebne težave pri pravočasnem izračunavanju končnih vrednosti pravic sheme osnovnega plačila. To je vplivalo na točnost vrednosti pravic sheme osnovnega plačila, saj so bile spremembe enega elementa izračuna (kot je skupna upravičena površina) povezane z možnimi spremembami drugih elementov (kot je vrednost pravic) in so lahko dodatno vplivale na izračun konvergence. Zaradi tega tudi kmetje niso poznali končne vrednosti svojih pravic sheme osnovnega plačila pred predložitvijo zahtevka za naslednje leto zahtevkov. V nadaljevanju so opisane nekatere od nastalih težav.
    1. V Franciji je plačilna agencija maja 2017 še izračunavala končno vrednost plačilnih pravic sheme osnovnega plačila za leto 2015 in jih še ni formalno dodelila kmetom. Zamuda je pojasnjena s pozno uvedbo novega sistema za identifikacijo zemljišč, težavami pri identifikaciji nekmetijskih površin in velikimi zamudami pri preverjanjih kmetov na kraju samem iz leta 2015, ki so jih francoski organi končali šele decembra 2016.27
    2. Združeno kraljestvo (Anglija in Škotska) je imelo velike zamude pri izračunu vrednosti plačilnih pravic, ker v Angliji, ki se je odločila ohraniti prejšnje pravice sheme enotnega plačila, niso bili pravočasno na voljo popolni podatki o pokritosti zemljišč. Organi so zato lahko samo ocenili končno upravičeno površino, ki pa je ključni element za točen izračun vrednosti plačilnih pravic. Poleg tega novi računalniški sistem za obravnavo zahtevkov ni deloval po pričakovanjih, zato se je morala plačilna agenciji vrniti k tiskanim zahtevkom. To je povzročilo velike težave pri prilagajanju pravic sheme osnovnega plačila upravičenim površinam in upoštevanju roka za plačilo28. Tudi na Škotskem so se organi spopadali s težavami pri pravočasni obravnavi vseh zahtevkov, delno zaradi zaostanka pri identifikaciji upravičenega trajnega travinja. Opravili so samo ponazoritvene izračune vrednosti pravic sheme osnovnega plačila, da bi izpolnili roke za razdelitev podpore, vendar do maja 2017 še vedno niso določili končnih vrednosti.29

… nekatere obiskane plačilne agencije pa so imele posebne težave

30

Plačilne agencije so morale vzpostaviti uspešne ključne kontrole za zagotovitev točnosti števila in vrednosti pravic sheme osnovnega plačila, dodeljenih kmetom. Te so vključevale navzkrižna preverjanja upravičenosti površin, ki so jih kmetje prijavili v zahtevkih za pomoč, glede na podatke iz identifikacijskega sistema za zemljišča30 in zgodovinske referenčne podatke ter preverjanje verodostojnosti podporne dokumentacije, ki so jo predložili kmetje, in pregledovanje izračunov pravic sheme osnovnega plačila. V spodnjih odstavkih so opisane nekatere težave, s katerimi so se spopadale obiskane države članice.

31

V Italiji je bil za izračun pravic sheme osnovnega plačila in njihovo dodeljevanje kmetom odgovoren osrednji koordinacijski organ, ki ni spadal v notranji kontrolni okvir italijanskih plačilnih agencij. Ta organ ni končal vseh preverjanj upravičenosti kmetov in še vedno so obstajale negotovosti glede upravičenosti velikega dela trajnega travinja. Zaradi tega je prišlo do ponovljajočega se procesa, v katerem je moral isti koordinacijski organ znova izračunati vrednosti približno tretjine pravic sheme osnovnega plačila po tem, ko so že bile dodeljene. Na koncu je njihova skupna vrednost presegla nacionalno proračunsko zgornjo mejo. V skladu z zakonodajo EU bi bila zaradi tega potrebna dodatna prilagoditev vrednosti vseh italijanskih pravic sheme osnovnega plačila. Vpliv na plačila podpore kmetom je verjetno na splošno majhen, vendar je lahko večji na ravni posameznega kmeta. Aprila 2017 so se še vedno izvajali ponovni izračuni, ki so vplivali tudi na vrednosti pravic sheme osnovnega plačila in nadaljnja plačila podpore v prihodnjih letih.31

32

Zanesljive informacije v identifikacijskem sistemu za zemljišča o dejanski upravičeni površini prijavljenih parcel so bile drug ključni dejavnik za pravilno določitev pravic sheme osnovnega plačila. Sodišče je ugotovilo, da so bile informacije v identifikacijskem sistemu za zemljišča na splošno posodobljene v dveh od šestih obiskanih držav članic. V Franciji, Italiji in Združenem kraljestvu je potekal postopek posodabljanja sistema, ki se je večinoma izvajal hkrati z izračunavanjem pravic sheme osnovnega plačila.32 Grška plačilna agencija, ki si je več let zelo prizadevala za pravilno identifikacijo trajnega travinja, ni imela potrebnih nacionalnih sredstev za posodobitev celotnega identifikacijskega sistema za zemljišča z najnovejšimi razpoložljivimi informacijami. Zato so morali organi leta 2015 za več kot polovico zadevnega ozemlja izračunati pravice sheme osnovnega plačila na podlagi slik iz leta 2008.33

33

V Grčiji je približno 90 % vsega trajnega travinja in več kot 25 % kmetijskih površin v javni lasti. Za te vrste zemljišč so grški organi izračunali pravice sheme osnovnega plačila na podlagi povprečnega regionalnega števila živali na hektar in števila živali, ki jih je vsak kmet prijavil v zahtevku za pomoč.34 Vendar je bilo zaradi nezanesljivih informacij v registru živali težko pravilno izračunati število pravic sheme osnovnega plačila, dodeljenih kmetom.35

Komisija je ustrezno podprla uvedbo sheme osnovnega plačila, vendar bi lahko od certifikacijskih organov zahtevala več

Komisija je na splošno dobro nadzirala postopek izvajanja in zagotovila obsežne smernice …

34

Zaradi širokega nabora možnosti, ki jih je zakonodaja EU predvidela za države članice, so bile določbe kompleksnejše in zato bi bile mogoče napačne razlage in dvoumnosti. Komisija je pravočasno zagotovila izvedbene določbe.36 Vendar so države članice potrebovale dodatne smernice Komisije glede svojih zadevnih modelov izvajanja. Zato je Komisija od leta 2014 državam članicam izdala več kot 400 smernic in organizirala dvostranska srečanja z nacionalnimi organi, da bi zagotovila tekoče izvajanje sheme osnovnega plačila in drugih shem neposredne podpore EU. Kljub zagotovljenim pojasnilom pa države članice niso vedno dosledno tolmačile specifičnih pravil za izračune.

… vendar države članice niso zagotovile vseh informacij o spremljanju

35

Ker je Komisija odgovorna za spremljanje sheme, so jo morale vse države članice, ki so uporabljale shemo osnovnega plačila, obvestiti o svojih izbirah, da bi lahko izvedla poglobljeno analizo njihove skladnosti s pravnim okvirom EU in določila nadaljnje ukrepe. Vendar Komisija maja 2017 še vedno ni imela ključnih informacij, kot je skupna vrednost pravic sheme osnovnega plačila za leto 2015, dodeljenih kmetom v Franciji in Italiji, ki so skupaj zajemale 31 % razpoložljivega proračuna. Ker teh informacij ni bilo, je bilo spremljanje sheme težavnejše. v skladu z zakonodajo EU Komisija ni imela pravice zmanjšati plačil državam članicam, kadar niso pravočasno predložile določenih statističnih informacij o shemi osnovnega plačila.

Revizije Komisije so imele na splošno dobre rezultate …

36

Komisija je pravočasno začela revizijo izvajanja sheme osnovnega plačila v državah članicah, ki je prinesla dobre rezultate, čeprav zaradi pomanjkanja virov ni mogla izvesti vseh načrtovanih revizij na kraju samem. Ker je obiske opravila zgodaj, Komisija tudi ni mogla oceniti kakovosti pregledov izračunov pravic sheme osnovnega plačila, ki so jih opravili certifikacijski organi.

37

Revizijsko delo Komisije je bilo predvsem osredotočeno na pregledovanje vzorcev transakcij in upravičenosti prijavljenih površin. Manj pozornosti je posvetila potrjevanju splošnih izračunov, uporabljenim notranjim kontrolam in preverjanju, ali so države članice imele vzpostavljene sisteme, ki so omogočali tesno spremljanje upravljanja pravic sheme osnovnega plačila, kot so izračunavanje in upoštevanje veljavnih zgornjih mej ter upravljanje nacionalnih rezerv, vključno s postopki za preklic pravic sheme osnovnega plačila.

… vendar bi lahko od certifikacijskih organov zahtevala več

38

Organizacijsko neodvisen organ izvede letno certifikacijsko revizijo vseh izdatkov EU, ki jih razdelijo plačilne agencije držav članic. Ti revizorji naj bi predložili mnenje, pripravljeno v skladu z mednarodno priznanimi revizijskimi standardi, o popolnosti, točnosti in resničnosti letnih obračunov plačilnih agencij, pravilnem delovanju njihovih notranjih kontrolnih sistemov ter zakonitosti in pravilnosti odhodkov, za katere je bilo od Komisije zahtevano povračilo.37 Ker je vrednost pravic sheme osnovnega plačila ključni element za izračun zneskov podpore, razdeljenih kmetom, je preverjanje izračunov pravic sheme osnovnega plačila, ki ga opravljajo certifikacijski organi, posebej pomembno. Zaradi konvergence, ki trenutno poteka, in možnih prilagoditev vrednosti pravic sheme osnovnega plačila je to pomembno tudi za nadaljnja proračunska leta.

39

Komisija je v svojih smernicah za certifikacijske organe navedla, da naj bi njihova preverjanja vključevala „oceno vzpostavljenih postopkov za zagotavljanje pravilnega dodeljevanja pravic sheme osnovnega plačila”, ter zahtevala, naj certifikacijski organi podajo mnenje, ali so plačilne agencije vzpostavile ustrezen sistem za identifikacijo in prijavljanje pravic sheme osnovnega plačila in uporabile ustrezne kontrole pri vzpostavitvi sheme. V smernicah Komisije so bili zahtevani preskusi skladnosti desetih transakcij, vendar ni bilo pojasnjeno, kakšne preglede naj certifikacijski organi opravijo v zvezi s pravilnostjo izračunov.

40

V obiskanih državah članicah so certifikacijski organi različno razlagali smernice Komisije, število transakcij, za katere naj bi se po priporočilih Komisije izvedli preskusi skladnosti, pa je bilo premajhno, da bi lahko oblikovali veljavne splošne zaključke o pravilnosti izračunov pravic sheme osnovnega plačila.

41

V smernicah Komisije ni bila opredeljena vloga certifikacijskih organov v primerih, ko so izračune pravic sheme osnovnega plačila opravljali organi, ki niso plačilne agencije. Zato:

  • v Nemčiji (Spodnja Saška) certifikacijski organ ni pregledal pravilnosti izračunov, ker je izračun opravil osrednji koordinacijski organ, ki ni bil predmet certifikacijske revizije;
  • je v Italiji certifikacijski organ navedel le, da v času priprave poročila koordinacijski organ ni končal izračunov pravic sheme osnovnega plačila;
  • je v Franciji certifikacijski organ potrdil, da je plačilna agencija pravilno uporabila metodo izračuna, ki jo je določilo ministrstvo za kmetijstvo, vendar je sporočil, da podatki še niso bili končni in ni pregledal nekaterih izračunov.

Nekatera pravila za izračun in možnosti, ki so jih izbrale države članice, bi lahko povečale kompleksnost in breme za nacionalne uprave ter omogočile nekaterim kmetom, da dosežejo nepričakovan dobiček

Nekatera pravila za določitev pravic sheme osnovnega plačila so zahtevala kompleksne izračune

42

Eden od osrednjih ciljev in ključnih zahtev reforme SKP iz leta 2013 je bilo zmanjšanje upravnega bremena, Komisija in države članice pa bi morale to upoštevati pri pripravljanju zadevnih določb za shemo neposredne podpore.38

43

Izbira modela za izračun pravic sheme osnovnega plačila je imela pomemben vpliv na kompleksnost, s katero so se spopadali nacionalni organi. Model pavšalnih zneskov, uporabljen v Nemčiji, Franciji (na Korziki), na Malti in v Združenem kraljestvu (Angliji) je sicer uvedel preproste izračune vrednosti in števila pravic, vendar to ni veljalo za konvergenčne modele, uporabljene v drugih državah članicah ali regijah, s podrobnimi in specifičnimi pravili za izračune, ki so jih države članice pogosto dopolnile z nacionalnimi ali regionalnimi izvedbenimi določbami. Zaradi tega so lahko nastale napake pri izračunih, poleg tega je bilo plačilnim agencijam naloženega precej dodatnega dela39.

Možnosti, ki so jih izbrale države članice, so lahko nacionalnim upravam naložile veliko breme …

44

Države članice so lahko dodatno razdelile svoja ozemlja glede na objektivna merila in uporabile shemo osnovnega plačila na regionalni ravni. Ta merila so vključevala institucionalno strukturo (npr. v Nemčiji), regionalni kmetijski potencial (npr. v Združenem kraljestvu (v Angliji in na Škotskem)) ali agronomske značilnosti (npr. v Grčiji in Španiji).

45

V tem kontekstu je Španija uvedla 50 novih regij za shemo osnovnega plačila, ki so jih nacionalni organi opredelili na podlagi agronomskih značilnosti in rabe zemljišč v teh regijah v letu 2013. Te regije so vključevale približno 316 „comarcas agrarias”, kar je pomenilo, da je zemljišče, ki je pripadalo eni regiji sheme osnovnega plačila, lahko bilo v več „comarcas” in avtonomnih skupnostih po celinski Španiji. Pri tem so se povprečne vrednosti enot pravic sheme osnovnega plačila razlikovale le malenkostno. Ta razdelitev na regije je sicer bila v skladu s pravnim okvirom EU, vendar je povečala kompleksnost upravljanja zemljišč. Kmetje so lahko svoje pravice uporabili samo v regiji, za katero so bile izvorno dodeljene, kar je lahko zadevalo posamezne kmetijske parcele v isti vasi (glej sliko 6).

Slika 6

Kompleksno regionalno izvajanje sheme osnovnega plačila v Španiji

Vir: Evropsko računsko sodišče na podlagi podatkov španskih organov (FEGA).

V nasprotju s Španijo je Grčija uporabila precej manj kompleksen model na podlagi kmetijskih značilnosti, ki je obsegal samo tri regije.

46

Izzive za tekoče izvajanje sheme osnovnega plačila niso povzročile samo izbire držav članic glede modela sheme osnovnega plačila, ampak tudi možnosti, ki jih je zakonodaja EU predvidela za opredeljevanje upravičenih območij. Te naj bi izboljšale usmerjanje podpore, vendar so lahko povzročile velike zamude pri izračunavanju pravic sheme osnovnega plačila in vplivale na točnost vrednosti (glej okvir 1).

Okvir 1

Izbire držav članic, ki so prispevale k velikim zamudam pri izvajanju sheme osnovnega plačila

Praviloma so vse površine, ki se uporabljajo kot orna zemljišča, trajna travinja ali trajni nasadi, upravičene do sheme osnovnega plačila. Poleg tega so se lahko države članice odločile, da so nekatere lastnosti krajine, kot so žive meje, ribniki, jarki, drevesa v vrsti, skupini ali posamično, omejki in terase, zaradi njihove zaščite prav tako upravičene do dodelitve plačilnih pravic sheme osnovnega plačila. Vendar so lahko v skladu s pravili za plačila za zeleno komponento določile druge lastnosti krajine kot površine z ekološkim pomenom, ki niso bile upravičene do sheme osnovnega plačila. Če so države članice tako odločile, je bilo treba preveriti vse lastnosti in jih evidentirati v nacionalnem identifikacijskem sistemu za zemljišča. Francija se je odločila za okvir, v skladu s katerim so morali francoski organi pri veliki posodobitvi svojega identifikacijskega sistema za zemljišča prijaviti in nadzorovati približno 45 milijonov takšnih lastnosti krajine in določiti, ali so bile upravičene do sheme osnovnega plačila in zelene komponente, samo do zelene komponente ali sploh ne. Če so kmetje prijavili parcele, ki so vključevale tudi neupravičene lastnosti, jih je bilo treba ročno preveriti in pogosto je bilo treba vzpostaviti stik s kmeti, da bi ti pojasnili neskladja, čeprav so bili zadevni zneski podpore zanemarljivi. Zaradi tega so nastajale večje zamude pri izračunavanju pravic sheme osnovnega plačila in plačilih podpore v Franciji.

V Italiji se je najmanjša raven kmetijske dejavnosti, zahtevana za upravičenost velikega dela trajnega travinja40, razlikovala glede na lokacijo parcel, na regionalni ravni pa so se uporabljale številne izjeme. Italijanski organi so morali na podlagi katastra identificirati vse parcele, za katere so veljali določeni pogoji, in jih nato navzkrižno preveriti glede na zahtevke kmetov za pomoč. Postopek je v času revizije še vedno potekal in italijanski organi niso mogli odgovoriti, kdaj bodo svoje delo končali. Ta podrobni pristop je povečal kompleksnost in povzročil velike zamude pri izračunavanju plačilnih pravic in plačilih podpore.

… nekateri kmetje pa so lahko ustvarili nepričakovane dobičke s precejšnjim zmanjšanjem velikosti svojih kmetijskih gospodarstev

47

Za države članice, ki so uporabile konvergenčni pristop za shemo osnovnega plačila41, je nastalo tveganje, da bo kmetom z uvedbo sheme osnovnega plačila izplačana previsoka podpora, saj so med referenčnim obdobjem (2014) in letom 2015 precej zmanjšali število obdelanih hektarov. To je omogočilo koncentracijo referenčnega zneska, izračunanega na podlagi večjega območja, na manjše območje in kmetje so tako lahko ustvarili nepričakovan dobiček.

48

Države članice so lahko zahtevale vračilo nepričakovanih dobičkov42. To možnost je izkoristilo sedem od 13 držav članic, ki jih je to zadevalo43, kar jim je tudi omogočilo, da so ta sredstva prerazporedile učinkoviteje, na primer z dodelitvijo pravic sheme osnovnega plačila mladim kmetom. Vendar italijanski organi niso pravilno identificirali vseh kmetov, ki so ustvarili nepričakovane dobičke, oziroma so pravila ponekod uporabili nepravilno. V Franciji so se organi prvotno odločili uporabiti klavzulo o nepričakovanem dobičku, vendar tega v praksi niso mogli izvesti (glej okvir 2)44.

Okvir 2

Primeri nepričakovanih dobičkov zaradi zmanjšanja velikosti kmetijskih gospodarstev

Nepričakovani dobički so lahko bili precejšnji. V Španiji so organi od več kot 7 000 kmetov zahtevali vračilo referenčnih zneskov v višini več kot 75 milijonov EUR, ki so jih lahko dodelili kmetom, ki so začeli kmetovati. To je pomenilo približno 3 % podpore v okviru sheme osnovnega plačila, plačane v Španiji.

Ker Francija ni uporabila klavzule o nepričakovanem dobičku, skupna raven nepričakovanih dobičkov, ki so jih ustvarili kmetje, ni znana. Vendar je Sodišče ugotovilo primere posameznih kmetov, ki so leta 2014 prejeli neposredna plačila, leta 2015 pa so skoraj vse svoje zemljišče prenesli na druge kmete, vključno z družinskimi člani. V izjemnih primerih so obdržali samo majhen kos zemljišča, včasih samo 0,01 ha, na katerega so lahko strnili celoten referenčni znesek, kar jim je prineslo vrednosti pravic sheme osnovnega plačila do 9 000 EUR in več. To je bilo pravno mogoče, saj Francija, v nasprotju z drugimi državami članicami, ni določila najmanjše površine zemljišča, ki so jo kmetje morali imeti, da bi lahko zahtevali pravice sheme osnovnega plačila.45 Posamezniki ali podjetja, ki so zemljišče prejeli, so lahko dobili pravice iz nacionalne rezerve kot novi kmetje.

Nova pravila naj bi izboljšala usmerjanje podpore, vendar so bila le delno uspešna

Z novimi pravili so bile uvedene zahteve za posebna preverjanja nekaterih kategorij prosilcev za pomoč …

49

Namen reforme SKP iz leta 2013 je bil bolje ciljno usmeriti neposredno podporo EU na dejanske kmete, z njo pa je bil uveden tudi pojem aktivnega kmeta.46 S tem pojmom so bile določene obvezne dodatne zahteve za upravičenost za dve kategoriji prosilcev za pomoč: osebe, ki večinoma obdelujejo zemljišča, ki se naravno vzdržujejo v stanju, primernem za pašo ali pridelavo,47 in osebe s poslovnimi dejavnostmi, opredeljenimi na negativnem seznamu. Slednje so bile lahko znova sprejete, če so lahko dokazale, da njihove kmetijske dejavnosti „niso bile nepomembne”.

50

Nova pravila so državam članicam omogočila, da prosilce za letna neposredna plačila do 5 000 EUR izvzamejo iz vseh preverjanj ali določijo lastna drugačna merila, glede na katera so lahko prosilci znova sprejeti in lahko koristijo neposredno podporo EU. Enajst od 18 držav članic je uporabilo zgornji prag 5 000 EUR na celotnem svojem ozemlju ali njegovem delu.48 Države članice so se lahko odločile še, da ne plačajo podpore osebam, katerih kmetijske dejavnosti so pomenile le zanemarljiv delež vseh njihovih gospodarskih dejavnosti ali katerih glavni poslovni namen ni bil kmetijska dejavnost.

51

Ker shema osnovnega plačila ni vezana na kmetijsko proizvodnjo, ni bilo mogoče zahtevati, da kmetje zaslužijo dohodke s kmetovanjem, da bi bili upravičeni do podpore. Upravičenci so načeloma lahko oddali vse kmetijske dejavnosti na svojih zemljiščih v podizvajanje tretjim stranem, ne da bi izgubili status aktivnega kmeta. Vendar morajo imeti kmetje pristojnost odločanja, upravičeni morajo biti do ugodnosti in nositi morajo finančna tveganja v zvezi s kmetijskimi dejavnostmi na prijavljenih zemljiščih.

… in nekatere države članice so dosegle dobre rezultate …

52

Sodišče je ugotovilo, da sta glede na upravne podatke, kot so trgovinski ali davčni registri, Španija in Italija dosegli dobre rezultate pri identifikaciji prosilcev brez kmetijskih dejavnosti ali z le zanemarljivimi kmetijskimi dejavnostmi.49 Nizozemska je Sodišče obvestila, da so nacionalni organi izključili približno 4 % prosilcev, ker njihova glavna poslovna dejavnost ali poslovni namen ni bil kmetijska dejavnost in torej niso mogli biti vključeni v uradni poslovni register.

53

Sicer so na splošno države članice zahtevale, da prosilci navedejo, ali so opravljali dejavnosti z negativnega seznama, vendar so vse obiskane države članice imele težave z ustrezno identifikacijo prosilcev, katerih status aktivnega kmeta so morale preveriti, in to ker obrazec vloge ni bil dovolj jasen ali ker v nekaterih primerih niso dovolj preiskale primerov morebitnega izogibanja.

… vendar je bilo izvajanje samo delno uspešno in je pomenilo precejšnje upravno breme …

54

Število prosilcev, katerih pomembnost kmetijskih dejavnosti je bilo treba preveriti, je bilo odvisno od odločitve držav članic in se je lahko precej razlikovalo. V nekaterih primerih je bila večina prosilcev v državi članici ali regiji pod veljavnimi pragi in v večini primerov se države članice niso odločile razširiti negativnega seznama. Prosilci na negativnem seznamu in nad pragom so lahko zagotovili dokaze, da i) njihova neposredna plačila pomenijo vsaj 5 % njihovih nekmetijskih dohodkov v zadnjem davčnem letu, ii) je njihov glavni poslovni namen kmetijstvo ali iii) njihove kmetijske dejavnosti niso zanemarljive. Pri zadnji možnosti so imele države članice znova veliko manevrskega prostora pri določanju meril. Nekatere države članice so uporabile merila, kot je delež nekmetijskih dohodkov v skupnih dohodkih, Nemčija in Združeno kraljestvo (z izjemo Škotske) pa sta kot aktivne kmete sprejela tudi prosilce, ki so navedli, da opravljajo dejavnosti z negativnega seznama, če je njihovo upravičeno število hektarjev presegalo velikost, ki je bila blizu nacionalnemu ali regionalnemu povprečju. Zaradi tega so lahko bili izključeni prosilci z dejavnostmi z negativnega seznama, katerih velikost zemljišča je bila pod pragom, prosilci z več hektarji, ki so presegli prag, pa so lahko bili sprejeti, ne glede na to, ali so bile njihove dejavnosti zanemarljive ali ne.

55

V večni obiskanih držav članic so organi izključili le malo oseb, ker je večina oseb, ki so spadale na področje uporabe negativnega seznama, izpolnjevala eno od možnosti za ponovni sprejem. Na primer v Nemčiji so organi najprej opravili podrobno preverjanje približno 1 000 prosilcev, ki so prijavili dejavnosti z negativnega seznama. To je pomenilo precejšnje upravno breme, vendar je bil dostop do sheme osnovnega plačila zaradi preverjanja onemogočen samo 26 prosilcem.

… ter je lahko povzročilo različno obravnavo podobnih prosilcev

56

Zaradi meril, ki so jih sprejele države članice, so bili lahko prosilci v podobnih položajih obravnavani različno, saj so nacionalni organi različno razlagali zakonodajo EU ali niso razširili negativnega seznama na subjekte, ki običajno upravljajo zemljišča in katerih kmetijske dejavnosti so bile zanemarljive ali katerih glavni poslovni namen ni bila kmetijska dejavnost (glej okvir 3).

Okvir 3

Primeri različnega obravnavanja podobnih položajev

Nemški organi so odločili, da morajo konjeniški klubi ali konjeniške šole dokazati svoj status aktivnega kmeta samo, če imajo stalne športne objekte, kot je jahalnica za treniranje konjev. Francoski organi so odločili, da konjeniški klubi in podobne dejavnosti spadajo v kategorijo športne in prostočasne dejavnosti, zato so bili vsi prosilci, pri katerih je bilo mogoče ugotoviti te dejavnosti, preverjeni glede statusa aktivnega kmeta. Tako je bila 700 prosilcem zavrnjena pravica do neposrednih plačil.

Italijanski organi pa so se odločili, da bodo javne subjekte uvrstili na negativni seznam z nekaj izjemami. Občinam in gozdarskim organom je bila tako načeloma zavrnjena dodelitev pravic sheme osnovnega plačila. Nemčija in Združeno kraljestvo (Anglija) nista razširili negativnega seznama na te subjekte. Zato so bile občine in gozdarski organi, ki so vzdrževali javna zemljišča, načeloma upravičeni do dodelitve pravic sheme osnovnega plačila.

Od leta 2018 se lahko države članice odločijo, ali bodo poenostavile merila ali prenehale uporabljati negativni seznam

57

Komisija je v okviru revizije finančnih pravil, ki veljajo za splošni proračun EU, predlagala, da se državam članicam prepusti več presoje pri uporabi opredelitve aktivnega kmeta, tako da bi sistem precej razbremenile, bodisi z zmanjšanjem števila meril, ki so na voljo prosilcem za dokazovanje statusa aktivnega kmeta, bodisi s prenehanjem uporabe določb.50 Ta predlog je utemeljila s pomisleki, da so težave in upravni stroški izvajanja klavzule o aktivnem kmetu večji od koristi izključitve precej majhnega števila neaktivnih upravičencev v okviru shem neposrednih podpor. Oktobra 2017 sta se Svet in Parlament strinjala, da se lahko države članice od leta 2018 odločijo, ali bodo zmanjšale število meril, s katerimi lahko prosilci dokažejo svoj status aktivnega kmeta, kar bi dalo prosilcem manj možnosti za ponovno sprejetje, ali prenehale uporabljati negativni seznam51.

Z novimi pravili so bile razširjene kategorije zemljišč, za katere se lahko plača podpora …

58

Kmetje so lahko prejeli pravice sheme osnovnega plačila in plačilo v okviru sheme osnovnega plačila ter druge neposredne podpore na površino, če so imeli na voljo upravičeno kmetijsko zemljišče. Države članice so lahko razširile upravičenost tudi na trajno travinje, pri katerem niso prevladovale trave in druge zelene krmne rastline. V praksi je to zadevalo resavja ali gozdne površine v regijah, kjer je bila raba takšnih zemljišč del uveljavljenih lokalnih praks.52 V okviru prejšnje sheme enotnega plačila upravičenost teh zemljišč do podpore ni bila dovolj jasna.53

… državam članicam pa je bilo omogočeno, da sprejmejo ukrepe za zmanjšanje tveganja špekulativnih zahtevkov …

59

Sodišče je v preteklosti ugotovilo, da so lahko vlagatelji v okviru sheme enotnega plačila pridobili plačilne pravice z visoko vrednostjo in jih prijavili skupaj z zemljišči z nizko vrednostjo, za katera je bilo potrebno le minimalno vzdrževanje ali to sploh ni bilo potrebno.54 Tako se je dohodkovna podpora EU plačevala osebam, ki niso opravljale kmetijske dejavnosti. Sodišče je ugotovilo, da so nekatere države članice v okviru sheme osnovnega plačila sprejele ukrepe, ki so delno popravili te razmere ali katerih namen je bil zmanjšati tveganje špekulativnih zahtevkov (glej okvir 4).

Okvir 4

Učinkovito blaženje stranskih učinkov nevezane neposredne podpore

V Združenem kraljestvu (na Škotskem) so se organi odločili, da bodo uporabili regionalizacijo sheme osnovnega plačila, da bi zboljšali usmerjanja podpore na kmete na območjih z večjim kmetijskim potencialom ali tiste, ki aktivno uporabljajo svoja zemljišča. Opredelili so posebne regije, ki so vključevale najbolj obrobna zemljišča (ekstenzivni pašniki). V državah članicah, ki so se odločile za uporabo regionalizacije sheme osnovnega plačila, kot je Združeno kraljestvo (Škotska), se lahko plačilne pravice prenesejo ali aktivirajo samo znotraj iste regije. Zato ni mogoče, da bi se pravice sheme osnovnega plačila z višjimi vrednostmi iz drugih regij prenesle na to vrsto zemljišč. Do leta 2019 bodo vse pravice sheme osnovnega plačila v teh regijah prilagojene na zelo nizko vrednost na hektar, ki bolje odraža majhen kmetijski potencial zemljišč. Kmetje, ki svoja zemljišča aktivno uporabljajo za proizvodnjo, lahko izkoristijo novo uvedeno posebno shemo podpore za ovce, katere namen je zmanjšati tveganje opuščanja zemljišč in zmanjševanje proizvodnje. Čeprav so posamezni vlagatelji leta 2015 še prejeli precejšnje podpore, bodo sprejeti ukrepi do leta 2019 postopno izboljšali usmerjanje podpore.

V Španiji se velike površine trajnega travinja niso uporabljale več let. Obstajalo je tveganje, da bodo prosilci prijavili ta zemljišča le za pridobitev pravic sheme osnovnega plačila, čeprav na njih niso opravljali kmetijske dejavnosti. Španski organi so se odločili dodeliti pravice sheme osnovnega plačila na podlagi zemljišč, prijavljenih maja 2013 (torej preden so se kmetje lahko seznanili z reformo SKP iz leta 2013, ki je bila sprejeta decembra 2013), če je bila ta površina manjša kot površina leta 2015. Poleg tega so zahtevke za to vrsto zemljišč sprejeli samo, če so kmetje predložili dokaze, da jih dejansko uporabljajo za kmetijske dejavnosti, v sumljivih primerih pa so izvedli preverjanja na kraju samem.

… vendar so zaradi njih nastale tudi resne težave pri izvajanju

60

V skladu z zakonodajo EU je zemljišče na splošno upravičeno samo, če ga kmet uporablja za kmetijsko dejavnost.55 S tem se pomaga preprečiti opuščanje zemljišč in slabšanje habitatov. Sodišče je ugotovilo, da je večina držav članic opredelila minimalno redno letno aktivnost, kot je paša ali košnja, ki je bila primerna za ohranjanje kmetijskega potenciala zemljišča ali preprečevanje slabšanja habitatov. Države članice so lahko tudi določile značilnosti kmetijske površine, glede na katere se je štelo, da se zemljišče uporablja za kmetijsko dejavnost, če so bile te značilnosti izpolnjene.56 V državah članicah, ki so izbrale to možnost, se je opredelitev posebnih značilnosti izkazala za težavno: Francija in Združeno kraljestvo (Anglija) sta na primer opredelila splošne značilnosti, kot so: „ni pokrito z gostim grmičevjem” (Anglija) ali „ne prevladuje neželen plevel” (Francija). Kmetje zato morda niso bili prepričani o upravičenosti svojih zemljišč, pravice sheme osnovnega plačila pa so lahko bile dodeljene za zapuščene površine.

61

Poleg tega so lahko za površine v regijah s posebnimi podnebnimi razmerami ali slabo kakovostjo tal potrebne posebne redne aktivnosti za ohranjanje njihovega kmetijskega potenciala. Z novimi pravili je bilo določeno, da so takšne površine, „ki se naravno vzdržujejo v stanju, primernem za pašo ali pridelavo” upravičene samo, če so kmetje na njih izvajali neko minimalno aktivnost57.

62

Države članice so lahko same odločile, ali bodo imele „površine, ki se naravno vzdržujejo v stanju, primernem za pašo ali pridelavo”. Na primer Francija in Italija sta opredelili površine v gorskih regijah nad določeno nadmorsko višino, na katerih sta zahtevali redno pašo ali košnjo kot minimalno kmetijsko aktivnost. Vendar so organi v Združenem kraljestvu (na Škotskem) menili, da v skladu z veljavno zakonodajo EU ni potrebno, da je takšna minimalna dejavnost nujno kmetijska dejavnost ali dejavnost, povezana z upravljanjem zemljišča (glej okvir 5).

Okvir 5

Minimalne aktivnosti na zemljiščih, ki se naravno vzdržujejo v stanju, primernem za pašo ali pridelavo

Združeno kraljestvo (Škotska) je opredelilo slabo trajno travinje (ekstenzivni pašniki) kot „zemljišče, ki se naravno vzdržuje v stanju, primernem za pašo ali pridelavo”. Te površine so bile upravičene samo, če so jih kmetje uporabljali za kmetijsko proizvodnjo ali če so vsako koledarsko leto izvedli okoljsko oceno zemljišča. To je vključevalo zemljevid in opis okolja kmetije, raziskave gojenih ptic, sesalcev, metuljev in zdravja rastlin in spremljanje habitatov. Leta 2015 so bile takšne ocene na voljo za približno 190 000 ha.

Slika 1

Zemljišča, ki se naravno vzdržujejo v stanju, primernem za pašo ali pridelavo in ki so predmet okoljske ocene

Vir: Evropsko računsko sodišče.

Ocene so povzročile velike stroške za upravičence, a so zagotovile dragocene okoljske podatke. Vendar je bila njihova povezava s ciljem dohodkovne podpore za kmete šibka.

63

Nova pravila so državam članicam omogočila še, da dodelijo pravice sheme osnovnega plačila za kmetijske površine, na katerih ne prevladujejo trava ali druge zelene krmne rastline. To so lahko gozdnati pašniki ali pašno resavje, če kmetje tradicionalno uporabljajo ta zemljišča za pašo. Običajno je paša edina aktivnost, s katero se takšno zemljišče lahko vzdržuje v dobrem stanju, ki ga ločuje od nekmetijskih zemljišč in preprečuje škodo na zemljišču ali opustitev zemljišča58. Vendar podpora, ki bi bila pogojena s posedovanjem živali, ne bi bila v skladu z nevezano naravo sheme osnovnega plačila. Zato so imele države članice težave pri določitvi pravil, s katerimi bi bilo zagotovljeno ustrezno vzdrževanje zemljišča.

Reforma SKP iz leta 2013 je pomenila premik k enotnejši razdelitvi podpore na hektar, še vedno pa je težko določiti učinkovitost podpore v okviru sheme osnovnega plačila za dohodke kmetov

Reforma skupne kmetijske politike iz leta 2013 je bila zasnovana kot premik k enotnejši podpori na hektar …

64

V okviru reforme SKP iz leta 2003 so kmetje prejemali dohodkovno podporo predvsem na podlagi svoje neposredne podpore v letih 2000 do 2002. Čeprav je reforma SKP iz leta 2003 državam členicam že omogočila, da zmanjšajo te zgodovinske elemente v vrednostih pravic sheme enotnega plačila ali jih približajo enotnim zneskom na hektar, se je za to odločilo malo držav članic.59

65

Reforma SKP iz leta 2013 je pomenila premik k enotnejšim ravnem podpore na hektar. V skladu z reformo bi morale praviloma imeti vse plačilne pravice, aktivirane v državi članici ali določeni regiji v letu 2019, enotno vrednost na enoto60. Državam članicam je bilo dovoljeno odstopanje in lahko so upoštevale zgodovinske dejavnike pri izračunu vrednosti plačilnih pravic, ki naj bi jih kmetje imeli leta 2019, da bi preprečile negativne finančne posledice zanje. Šest od 18 držav članic, ki uporabljajo shemo, bo do leta 2019 v svojih regijah plačevalo enotno vrednost na hektar, sedma pa do leta 2020 (glej sliko 7)61.

Slika 7

Izvajanje sheme osnovnega plačila v državah članicah

Vir: Evropsko računsko sodišče.

… vendar je večina držav članic izbrala možnost delne konvergence …

66

Prehod na model sheme osnovnega plačila s pavšalnimi zneski bi lahko povzročil precejšno prerazporeditev podpore med kmeti in kmetijskimi sektorji in torej močno vplival na dohodkovni položaj posameznih kmetov.

67

Glede na to se je enajst držav članic odločilo za model delne konvergence. Ta model zagotavlja, da bo vrednost enot vseh pravic do leta 2019 vsaj 60 % nacionalnega ali regionalnega povprečja. (Celinska) Francija je izbrala ambicioznejši model, v skladu s katerim bodo kmetje do leta 2019 upravičeni do 70 % povprečne nacionalne vrednosti enote na hektar, da bi olajšala poznejšo prilagoditev na enotno podporo na hektar. Večina od teh enajstih držav članic se je odločila omejiti zmanjšanje vrednosti pravic kmetov, ki so bili nad povprečjem za leto 2019, na največ 30 %, kot to dovoljuje zakonodaja EU.

68

Sodišče je ugotovilo, da so poleg izbire modela sheme osnovnega plačila na raven prerazporeditve precej vplivala tudi merila za regionalno dodelitev razpoložljivih proračunskih zgornjih mej in kmetje so lahko ohranili posebej visoke ravni podpore, ki so izhajale iz pretekle proizvodnje (glej okvir 6).

Okvir 6

Učinki prerazporeditve glede na uporabljeni model sheme osnovnega plačila

Španski model sheme osnovnega plačila temelji na regionalnem kmetijskem potencialu in upošteva dejavnike, kot so vrsta zemljišča ali poljščina v letu 2013. Zaradi oblikovanja 50 regij je bilo za leto 2019 določenih 50 različnih ciljnih vrednosti enot, od približno 60 EUR do 1 430 EUR. Zneski, ki se bodo v okviru konvergence med letoma 2015 in 2019 prerazporedili med kmeti, predstavljajo le 5,9 % zgornje meje sheme osnovnega plačila v Španiji. Italija se je odločila drugače in za leto 2019 opredelila samo eno regijo s ciljno vrednostjo na hektar približno 217 EUR. Prerazporeditev podpore med letoma 2015 in 2019 med kmeti in regijami bo predstavljala 10,7 % skupne letne zgornje meje za shemo osnovnega plačila.62

69

Zaradi določitve nacionalnih zgornjih mej na podlagi zgodovinskih ravni podpore in različnih odločitev držav članic glede dodelitve nacionalne zgornje meje za neposredna plačila za razpoložljive sheme se povprečne ravni podpore v okviru sheme osnovnega plačila precej razlikujejo (glej tabelo 1).

Tabela 1

Povprečne vrednosti pravic sheme osnovnega plačila za leto 2015

Država članica Regija Regije sheme osnovnega plačila Povprečna vrednost pravice sheme osnovnega plačila v letu 2015 (v EUR)1) Delež sheme osnovnega plačila v neposrednih plačilih EU
(%)
Belgija Flandrija 1 235 59
Valonija 1 122 32
Danska 1 201 62
Nemčija 132) 155–192 60
Irska 1 183 68
Grčija 3 258/314/386 63
Španija 50 60–1 430 58
Francija 2 1353) / 144 47
Hrvaška 1 79 61
Italija 1 229 60
Luksemburg 1 185 68
Malta 1 76 13
Nizozemska 1 289 67
Avstrija 1 200 68
Portugalska 1 99 49
Slovenija 1 165 54
Finska 2 110/126 51
Švedska 1 127 55
Združeno kraljestvo Anglija 3 45/170/172 68
Severna Irska 1 235 68
Škotska 3 143) / 513) / 1413) 60
Wales 1 121 58

1)V državah članicah, ki ne uporabljajo pavšalnega zneska na hektar, se lahko posamezne vrednosti precej razlikujejo od vrednosti v tabeli.

2)Ena regija do leta 2019.

3)Začasne vrednosti.

Vir: Evropsko računsko sodišče.

Prav tako obstaja tudi tveganje, da bi zelo različne ravni podpore pri kmetih v primerljivih položajih lahko negativno vplivale na konkurenčne pogoje in motile enotnost SKP.

… in še vedno je težko ugotoviti učinkovitost podpore v okviru sheme osnovnega plačila za dohodke kmetov

70

Reforma SKP iz leta 2013 zagotavlja, da bodo do leta 2019 kmetje prejemali minimalno podporo na hektar. Pri standardnem znesku podpore na hektar v skladu z opredelitvijo niso upoštevane specifične razmere na posameznih kmetijah, kot so strošek kmetovanja, ustvarjen prihodek, dobičkonosnost kmetije ali potreba po dohodkovni podpori EU. Ker se skupna podpora plača kmetijskemu gospodarstvu sorazmerno glede na število obdelanih hektarjev, imajo velike kmetije, ki lahko uresničujejo ekonomijo obsega, od sheme osnovnega plačila večjo korist kot manjše.63 Nekatere velike ekstenzivne kmetije ali upravitelji zemljišč, ki so zgodovinsko prejemali nizko raven podpore, bi lahko dobili precej višjo dohodkovno podporo EU, ne da bi to bilo povezano s spremembo njihovega načina kmetovanja, njihovih stroškov ali spremembo na trgu (glej okvir 7).

Okvir 7

Primeri prerazporeditve zaradi reforme iz leta 2013 brez sprememb vzorcev kmetovanja64

V Italiji je Sodišče odkrilo velikega rejca ovc in goveda s približno 270 ha upravičenega zemljišča, ki je bilo večinoma javno slabo travinje. Pred letom 2015 je ta kmet prejemal približno 5 000 EUR letne neposredne podpore. Z uvedbo sheme osnovnega plačila je prejel pravice sheme osnovnega plačila, katerih vrednost se je zvišala na približno 61 000 EUR.

V Združenem kraljestvu (na Škotskem) je Sodišče odkrilo kmeta, ki je imel v lasti več tisoč hektarov slabega trajnega travinja. Kmet se nikoli prej ni ukvarjal s kmetijsko proizvodnjo, vendar je pred reformo kupil plačilne pravice od drugih kmetov in tako dobil približno 27 000 EUR podpore v okviru sheme enotnega plačila. Z uvedbo sheme osnovnega plačila je prejel pravice sheme osnovnega plačila v skupni vrednosti več kot 34 000 EUR. Zaradi konvergence se bo njihova vrednost do leta 2019 zvišala na 130 000 EUR.

V Nemčiji (Spodnji Saški) so organi razširili upravičenost zemljišč na resavje. Tako so bile rejcu ovc z več sto hektari takšnega zemljišča dodeljene dodatne pravice sheme osnovnega plačila v višini 65 000 EUR.

71

Sodišče še ni moglo oceniti vseh učinkov reforme SKP iz leta 2013 na dohodke kmetov in sposobnost preživetja njihovih kmetij. Vendar je že v prejšnjih poročilih ugotovilo, da je sistem, ki je izključno povezan s površino, povzročil povečanje tržne cene kmetijskih zemljišč in najema zemljišč ter pojavljanje novih kategorij prosilcev za pomoč.65 Komisija pričakuje, da bo zaradi zasnove sheme osnovnega plačila in drugih plačil podpore na površino reforma SKP iz leta 2013 povezana z dodatnim povečanjem kapitalizacije nevezane podpore v vrednosti zemljišč.66 Z drugimi besedami, velik delež podpore v okviru sheme osnovnega plačila koristi lastnikom kmetijskih zemljišč.

72

Podpora v okviru sheme osnovnega plačila je bistven vir dohodkov za številne kmete, vendar ima shema inherentne omejitve. Plača se, ne glede na to, ali so kmetovi dohodki visoki ali nizki oziroma ali kmet javno podporo potrebuje ali ne, in ne glede na vrsto rabe zemljišča in povezane stroške. Premalo je znanega o dohodkih kmetov, ki niso povezani s kmetijo, da bi bilo mogoče oceniti, ali je zagotovljena podpora primerna.67 Le nekaj držav članic se je odločilo dodeliti pravice sheme osnovnega plačila na podlagi agronomskih ali družbenoekonomskih značilnosti regij in tako uvesti ustrezno različno podporo v teh regijah68 ali izključiti območja iz dodelitve, če so menile, da kmetje na splošno niso posebej potrebovali podpore v okviru sheme osnovnega plačila69.

73

Cilj Pogodbe, da se zagotovi primeren življenjski standard kmetov, in splošni cilj SKP glede trajnostne proizvodnje hrane, ki je neposredno povezan s shemo osnovnega plačila, nista bila jasno opredeljena in pretvorjena v merljive cilje, poleg tega ni izhodišča, s katerim bi se lahko primerjali uspešnost in učinkovitost podpore pri izboljšanju dohodkov kmetov. Ob tem ni znano, kakšna razdelitev podpore med populacijo kmetov je najbolj učinkovita in uspešna za zagotavljanje trajnostne proizvodnje hrane v celotni EU ter primernega standarda življenja kmetov. Zato je še vedno težko oceniti smotrnost podpore v okviru sheme osnovnega plačila za doseganje njenega glavnega cilja in ali bi ga lahko dosegli z drugačno razdelitvijo podpore, ki bi vključevala manjše proračunske stroške.70

Sklepi in priporočila

74

Glavno revizijsko vprašanje v tem poročilu je bilo, ali so Komisija in države članice usmerile shemo osnovnega plačila na pravo pot. Sodišče je ugotovilo, da je shema operativno na pravi poti, vendar je njen vpliv na poenostavitev, ciljno usmerjanje in konvergenco ravni pomoči okrnjen.

75

Za uvedbo sheme osnovnega plačila je bilo potrebnih veliko prizadevanj nacionalnih organov, saj so morali določiti in dodeliti pravice sheme osnovnega plačila približno štirim milijonom kmetov. Na splošno so države članice uspešno reševale te izzive. Tveganja nepravilnih izračunov so precej ublažile in plačila podpore niso vsebovala pomembne stopnje napak. Vendar so bile leta 2017 vrednosti pravic sheme osnovnega plačila v številnih državah članicah izračunane samo začasno ali na podlagi ocen ali pa so nanje vplivale napake pri izračunu,nekatere obiskane plačilne agencije pa so se spopadale s posebnimi težavami pri ključnih kontrolah in identifikaciji upravičenih površin (odstavki 26 do 33).

Priporočilo 1

Komisija bi morala zagotoviti, da države članice ustrezno izvajajo ključne kontrole in popravijo pravice sheme osnovnega plačila, na vrednosti katerih sta pomembno vplivala neuporaba ustreznih pravil ali pomanjkanje posodobljenih informacij o rabi zemljišč.

Ciljni rok za izvedbo: 2018.

76

Na splošno je Komisija dobro nadzorovala izvajanje sheme osnovnega plačila, vendar ni mogla vedno zagotoviti doslednega razlaganja kompleksnih pravil za izračun. Poleg tega nekatere države članice niso ustrezno predložile ključnih informacij, zaradi česar je Komisija težko spremljala shemo (odstavka 34 in 35).

77

Na splošno so bili rezultati lastnih revizij Komisije dobri, vendar bi lahko od certifikacijskih organov zahtevala več pri njihovih preverjanjih ključnih kontrol za dodeljevanje pravic sheme osnovnega plačila in pravilnosti letnih izračunov pravic sheme osnovnega plačila (odstavki 36 do 41).

Priporočilo 2

Komisija bi morala:

  1. pregledati in preučiti uspešnost svojih sistemov za razširjanje informacij med državami članicami, da bi izboljšala njihovo dosledno razlaganje in uporabo pravnega okvira sheme osnovnega plačila;
  2. oceniti možnosti za prihodnjo zakonodajo, na podlagi katere bi lahko uveljavljala predložitev ključnih informacij o izvajanju shem neposredne podpore;
  3. pojasniti svojo vlogo in vlogo certifikacijskih organov pri preverjanju, ali so na voljo učinkovite ključne kontrole za shemo osnovnega plačila, in preverjanju centralnega izračuna pravic sheme osnovnega plačila.

Ciljni rok za izvedbo: 2018.

78

Kompleksna pravila za izračun plačilnih pravic sheme osnovnega plačila in številne možnosti ter izjeme, ki so jih izbrale nekatere države članice v zvezi z upravičenostjo zemljišč in zasnovo regij, so povečali breme za nacionalne uprave. To ni prispevalo k doseganju splošnega cilja poenostavitve (odstavki 42 do 46).

79

Če države članice niso uporabile možnosti, predvidene v zakonodaji EU, so lahko kmetje, ki so med letoma 2014 in 2015 precej zmanjšali obdelane površine, dosegli nepričakovane dobičke (odstavka 47 in 48).

80

Namen novih pravil je bilo boljše usmerjanje podpore v okviru sheme osnovnega plačila in drugih neposrednih plačil na aktivne kmete. Nekatere države članice so dosegle dobre rezultate, vendar je bilo izvajanje pravil o aktivnem kmetu le delno učinkovito, povzročilo je precejšnje upravno breme in zaradi njega so lahko bili podobni prosilci obravnavni različno, ni pa doseglo pričakovanih rezultatov. Zato sta se Svet in Parlament strinjala, da se lahko države članice od leta 2018 odločijo, ali bodo znižale merila, s katerimi lahko prosilci dokažejo svoj status aktivnega kmeta, ali prenehale uporabljati negativni seznam (odstavki 49 do 57).

81

Reforma SKP iz leta 2013 je razširila kategorije zemljišč, za katera se lahko plača podpora, državam članicam pa omogočila sprejetje ukrepov za zmanjšanje tveganja špekulativnih zahtevkov. Vendar so prizadevanja za boljše ciljno usmerjanje podpore na kmetijska zemljišča ustvarila resne težave z izvajanjem (odstavki 58 do 63).

82

Reforma SKP iz leta 2013 je pomenila premik k enotnejšim ravnem podpore na hektar. V skladu z reformo bi morale praviloma imeti vse plačilne pravice, aktivirane v državi članici ali določeni regiji v letu 2019, enotno vrednost na enoto. Državam članicam je bilo z možnostjo delne konvergence dovoljeno odstopanje, in sicer so lahko pri izračunu vrednosti plačilnih pravic, ki naj bi jih kmetje imeli leta 2019, upoštevale zgodovinske dejavnike. Šest od 18 držav članic, ki uporabljajo shemo, bo za celotno svoje ozemlje ali njegovo večino do leta 201971plačevalo enotno vrednost na hektar, sedma pa do leta 2020. Preostalih enajst držav članic se je odločilo za delno konvergenco. Izbire držav članic so pomembno vplivale na stopnjo prerazporeditve podpore in kmetje so lahko v nekaterih primerih zamrznili posebej visoke ravni podpore, ki so izhajale iz prejšnjih ravni subvencij (odstavki 64 do 69).

83

Dodeljene pravice sheme osnovnega plačila v letu 2015 so bile na splošno sorazmerne z obdelano površino v navedenem letu. Konvergenca k enotnejšim zneskom na hektar je precej vplivala na razdelitev podpore med kmeti. Ker je shema močno povezana s površino, imajo velike kmetije od nje večjo korist. Zaradi zasnove sheme osnovnega plačila in drugih plačil podpore, povezanih s površino, Komisija pričakuje, da bo reforma SKP iz leta 2013 povezana s še dodatno kapitalizacijo nevezane podpore v vrednostih zemljišč, kar koristi lastnikom kmetijskih zemljišč (odstavka 70 in 71).

84

Podpora v okviru sheme osnovnega plačila je bistven vir dohodkov za številne kmete, vendar ima inherentne omejitve. Ne upošteva tržnih razmer, rabe kmetijskih zemljišč ali posameznih okoliščin kmetijskega gospodarstva in ne temelji na analizi skupnega dohodkovnega položaja kmetov (odstavek 72).

85

Cilj Pogodbe, da se zagotovi primeren življenjski standard kmetov, in splošni cilj SKP glede trajnostne proizvodnje hrane in dohodkov kmetov še nista bila pretvorjena v merljive cilje, poleg tega ni izhodišča, s katerim bi se doseženi rezultati lahko primerjali. Zato bo v prihodnjem scenariju zmanjšanih proračunov težko izmeriti smotrnost podpore in določiti, ali bi lahko bili cilji doseženi z drugačno razdelitvijo podpore in z manjšimi proračunskimi stroški (odstavek 73).

Priporočilo 3

Komisija bi morala, preden poda predlog za prihodnjo zasnovo SKP, preučiti dohodkovni položaj vseh skupin kmetov in analizirati njihovo potrebo po dohodkovni podpori ob upoštevanju trenutnih razdelitev podpore EU in nacionalne podpore, kmetijskega potenciala zemljišč, razlik med površinami, ki so predvsem namenjene kmetijski proizvodnji ali vzdrževanju, stroškov in trajnosti kmetijstva, prihodkov iz proizvodnje hrane in druge kmetijske proizvodnje ter nekmetijskih virov, dejavnikov, ki vplivajo na učinkovitost in konkurenčnost kmetij, ter vrednosti javnih dobrin, ki jih kmetje zagotavljajo.

Komisija bi morala od začetka povezati predlagane ukrepe z ustreznimi operativnimi cilji in izhodišči, s katerimi se bo lahko primerjala smotrnost podpore.

Ciljni rok za izvedbo: 2019.

To poročilo je sprejel senat I, ki ga vodi Phil WYNN OWEN, član Evropskega računskega sodišča, v Luxembourgu na zasedanju 7. februarja 2018.

Za Evropsko računsko sodišče

Klaus-Heiner LEHNE
Predsednik

Priloge

Priloga I

Proračunske zgornje meje za shemo osnovnega plačila za obdobje 2015–20201

(v milijonih EUR)
Država članica 2015 2016 2017 2018 2019 2020
Belgija 231,51 225,60 222,20 214,40 211,28 225,12
Danska 565,12 564,77 553,02 546,80 539,58 581,97
Nemčija 3 063,11 3 042,98 3 022,78 3 005,47 2 988,16 3 128,96
Irska 828,31 828,43 826,18 825,89 825,61 825,61
Grčija 1 205,70 1 182,88 1 129,25 1 103,65 1 091,17 1 156,27
Španija 2 809,79 2 816,11 2 826,61 2 835,99 2 845,37 2 845,37
Francija 3 577,32 3 199,09 3 185,17 2 280,46 2 272,64 2 528,64
Hrvaška 79,65 87,94 108,75 126,00 143,25 138,04
Italija 2 345,13 2 314,33 2 245,53 2 217,39 2 189,26 2 189,26
Luksemburg 22,86 22,82 22,78 22,76 22,74 22,74
Malta 0,65 0,65 0,65 0,64 0,65 0,26
Nizozemska 521,77 513,03 504,28 475,19 466,96 509,89
Avstrija 471,28 470,85 470,39 470,38 470,38 470,38
Portugalska 279,10 284,81 274,19 273,50 279,56 279,56
Slovenija 74,80 73,58 73,62 71,58 71,12 71,12
Finska 267,42 269,56 262,27 262,55 262,84 262,84
Švedska 383,29 401,64 401,86 402,46 403,06 403,06
Združeno kraljestvo 2 100,80 2 091,38 2 112,70 2 102,72 2 092,65 2 346,80

1 Države članice se lahko odločijo spremeniti svoje začetne odločitve o določitvi svojih nacionalnih zgornjih mej za neposredna plačila (Priloga II k Uredbi (EU) št. 1307/2013). V tem primeru bo prilagojena tudi letna proračunska zgornja omejitev za shemo osnovnega plačila.

Priloga II

Modeli izvajanja sheme osnovnega plačila

Država članica Regija Uporaba na regionalni ravni Model sheme osnovnega plačila Ohranitev plačilnih pravic sheme enotnega plačila Število upravičencev Najmanjša velikost kmetijskega gospodarstva Najnižja raven povprečja za leto 2019
na hektar
Največje zmanjšanje vrednosti plačilnih pravic do leta 2019 Referenčni znesek sheme enotnega plačila Vključitev neposrednih plačil razen sheme enotnega plačila Površine za izračun števila plačilnih pravic Klavzula o nepričakovanih dobičkih
Belgija Flandrija Ne Delna konvergenca Ne 22 275 2 ha 60% 30% Vrednosti plačilnih pravic sheme enotnega plačila za leto 2014 Ne 2015 ali 2013, če so manjše. Ne
Valonija Ne Ne 13 666 1 ha Ne 2015 Ne
Danska Ne Delna konvergenca Da 40 696 2 ha 60% Ne Ni na voljo. Ne 2015 Ni na voljo.
Nemčija 13 regij leta 2015
1 regija leta 2019
Pavšalni znesek v letu 2015 Ne 320 786 1 ha Ni na voljo. Ni na voljo. Ni na voljo. Ni na voljo. 2015 Ni na voljo.
Irska Ne Delna konvergenca Ne 121 355 60% Ne Vrednosti plačilnih pravic sheme enotnega plačila za leto 2014 Da 2015 ali 2013, če so manjše. Ne
Grčija 3 regije Delna konvergenca Ne 684 306 0,4 ha 60% 30% Vrednosti plačilnih pravic sheme enotnega plačila za leto 2014 Ne 2015, a brez obdelovalnih zemljišč trajnih rastlinjakov Da
Španija 50 regij Delna konvergenca Ne 784 938 0,2 ha 60% 30% Plačila v okviru sheme enotnega plačila za leto 2014 Da 2015 ali 2013, če so manjše. Da
Francija Celinska Delna konvergenca Ne 358 5341) 70% 30% Plačila v okviru sheme enotnega plačila za leto 2014 Da 2015, a brez vinogradov (2013) Ne
Korzika Pavšalni znesek v letu 2015 Ne 2 004 Ni na voljo. Ni na voljo. Ni na voljo. Ne 2015, a brez vinogradov (2013) Ni na voljo.
Hrvaška Ne Delna konvergenca Ne 72 152 1 ha 60% Ne Plačila v okviru sheme enotnega plačila za leto 2014 Da 2015 Da
Italija Ne Delna konvergenca Ne 982 0021) 0,5 ha 60% 30% Plačila v okviru sheme enotnega plačila za leto 2014 Da 2015 Da
Luksemburg Ne Delna konvergenca Ne 1 830 0,3 ha 0 Ne Plačila v okviru sheme enotnega plačila za leto 2014 Ni na voljo. 2015 Ne
Malta Ne Pavšalni znesek v letu 2015 Ne 5 178 0,3 ha Ni na voljo. Ni na voljo. Ni na voljo. Ni na voljo. 2015 Ni na voljo.
Nizozemska Ne Popolna konvergenca do leta 2019 Ne 47 029 0,3 ha Ni na voljo. Ni na voljo. Vrednosti plačilnih pravic sheme enotnega plačila za leto 2014 Ne 2015, a brez obdelovalnih zemljišč trajnih rastlinjakov Ne
Avstrija Ne Popolna konvergenca do leta 2019 Ne 108 054 1,5 ha Ni na voljo. Ni na voljo. Plačila v okviru sheme enotnega plačila za leto 2014 Da 2015 Da
Portugalska Ne Delna konvergenca Ne 158 831 0,5 ha 60% 30% Plačila v okviru sheme enotnega plačila za leto 2014 Da 2015 ali 2013, če so manjše. Da
Slovenija Ne Delna konvergenca Ne 55 465 1 ha 60% 30% Plačila v okviru sheme enotnega plačila za leto 2014 Da 2015 Ne
Finska 2 regiji Popolna konvergenca do leta 2019 Da 52 024 60% Ne Ni na voljo. Ne 2015 Ni na voljo.
Švedska Ne Popolna konvergenca do leta 2020 Da 60 543 4 ha Ni na voljo. Ni na voljo. Ni na voljo. Ne 2015 Ni na voljo.
Združeno kraljestvo Anglija 3 regije Pavšalni znesek v letu 2015 Da 87 303 5 ha Ni na voljo. Ni na voljo. Ni na voljo. Ni na voljo. 2015 Ni na voljo.
Severna Irska Ne Delna konvergenca Ne 23 327 3 ha 71,4% Ne Vrednosti plačilnih pravic sheme enotnega plačila za leto 2014 Ne 2015 Ne
Škotska 3 regije Popolna konvergenca do leta 2019 Ne 18 243 3 ha Ni na voljo. Ni na voljo. Vrednosti plačilnih pravic sheme enotnega plačila za leto 2014 Ne 2015 Da
Wales Ne Popolna konvergenca do leta 2019 Ne 15 348 5 ha Ni na voljo. Ni na voljo. Vrednosti plačilnih pravic sheme enotnega plačila za leto 2014 Ne 2015 Da

1)Začasni podatki.

Priloga III

Izvajanje koncepta aktivnega kmeta

Država članica Regija Prag za izjemo od uporabe določb o aktivnem kmetu (v EUR) Razširitev negativnega seznama Razširitev na vse prosilce s samo zanemarljivimi kmetijskimi dejavnostmi1) Prag glede površine, od katerega se dejavnosti upoštevajo kot pomembne (v ha) Zemljišča, ki se naravno vzdržujejo v stanju, primernem za pašo ali pridelavo
Belgija Flandrija 0 Ne Ne Da
Valonija 350 Ne Ne Ne
Danska 5 000 Ne Ne Ne
Nemčija 5 000 Da Ne 38 Da
Irska 5 000 Ne Ne 32 Ne
Grčija 5 000 Ne Da Ne
Španija 1 250 Ne Ne Ne
Francija 200 Ne Ne Da
Hrvaška 5 000 Ne Ne Ne
Italija 1 250 2) Da Da Da
Luksemburg 100 Ne Ne Ne
Malta 250 Da Ne Ne
Nizozemska 0 Da Da Ne
Avstrija 1 250 Ne Ne Ne
Portugalska 5 000 Ne Ne Ne
Slovenija 5 000 Ne Ne Ne
Finska 5 000 Ne Ne Ne
Švedska 5 000 Ne Ne 36 Ne
Združeno kraljestvo Anglija 5 000 Ne Ne 36 Ne
Severna Irska 5 000 Ne Ne 26 Ne
Škotska 5 000 Ne Ne Da
Wales 0 Ne Ne 21 Da

1)Člen 9(3) Uredbe (EU) št. 1307/2013.

2)5 000 EUR na območjih z omejenimi možnostmi ali gorskih območjih.

Odgovori Komisije

Povzetek

III

Z zakonodajo EU se je od držav članic zahtevalo, naj upravičenim hektarjem, določenim v letu prve dodelitve plačilnih pravic, tj. hektarjem, ki se po koncu upravne kontrole in pregleda na kraju samem štejejo za upravičene, dodelijo plačilne pravice. Podobno je bilo treba vrednost plačilnih pravic izračunati šele po določitvi njihovega števila.

Komisija je med revizijami skladnosti ugotovila podobne netočnosti v zvezi z vrednostmi plačilnih pravic sheme osnovnega plačila. Postopki potrditve skladnosti še potekajo. Vsa finančna tveganja za proračun EU v zvezi z odhodki sheme osnovnega plačila se bodo krila s finančnimi popravki.

IV

Komisija je zagotovila jasne in nedvoumne smernice, ki so vsem državam članicam na voljo v spletnem sistemu Komunikacijsko-informacijskega središča za uprave, podjetja in državljane (v nadaljnjem besedilu: CIRCABC)1. Odgovornost držav članic je, da preučijo razpoložljive smernice. Nekaj držav članic ni pravočasno posredovalo nekaterih informacij.

Opravljeni so bili revizijski obiski za preverjanje dela certifikacijskih organov v zvezi s pravicami sheme osnovnega plačila. Kar zadeva preizkuse, ki jih je treba izvesti v zvezi s pravicami, smernice Komisije ne smejo biti preveč predpisujoče, saj so certifikacijski organi usposobljeni revizorji, ki bi morali pri certificiranju v skladu z mednarodno sprejetimi revizijskimi standardi uporabljati strokovno presojo. V nekaterih državah članicah je certifikacijski organ znova izračunal pravice za vse transakcije, ki so bile predmet preizkušanja podatkov (tj. za statistično izbrani vzorec).

V

V sozakonodajnem postopku je bilo določenih več možnosti za izvajanje sheme osnovnega plačila. Vendar je bilo v njem omogočeno tudi, da države članice omejijo svoje možnosti izbire. Komisija ima vtis, da je bilo upravno breme za države članice, ki so za možnosti skupne kmetijske politike (SKP) uporabile restriktivni pristop, manjše.

VI

Negativni seznam ni bil del predloga Komisije, ampak je bil uveden zaradi političnega kompromisa. Medtem ko je Komisija na začetku predlagala, da se za vse prosilce izvede enoten preizkus (neposredna plačila pomenijo vsaj 5 % skupnih prihodkov iz nekmetijskih dejavnosti), sta sozakonodajalca odobrila več možnosti politike glede izvajanja določbe o aktivnem kmetu, s katerimi se državam članicam omogoča, da upoštevajo svoje nacionalne posebnosti.

VII

Zaradi ciljnega usmerjanja je izvajanje pogosto bolj zapleteno. Jasno je, da ima vsaka sprememba zakonskih zahtev, vključno z opredelitvami upravičenosti, posledice za administrativne in kontrolne sisteme (IAKS). Komisija je med izvajanjem zadnje reforme zagotovila obsežno podporo, med drugim tudi za prvo dodelitev plačilnih pravic.

IX

Velika večina neposrednih plačil se dodeli na hektar upravičene površine in je zato tesno povezana s kmetijsko površino kmetije. Vendar se shema osnovnega plačila ne bi smela obravnavati kot samostojna shema. Zagotavlja, da kmetje prejmejo minimalni znesek podpore na hektar. Dopolnjujejo jo druga plačila, ki podpirajo prerazporeditev podpore. Analiza Komisije dejansko kaže, da se neposredna plačila na hektar z velikostjo kmetije zmanjšujejo in da je podpora na enoto večja pri manjših kmetijah, ki imajo v povprečju nižje dohodke na delavca.

Na vrednost zemljišč zelo vplivajo številni dejavniki, ki niso podpora SKP, na primer cene osnovnih kmetijskih proizvodov, pritisk mest, nacionalni predpisi o trgu zemljišč, davki in trajanje najemnih pogodb. Poleg tega je dohodkovna podpora v državah članicah, ki uporabljajo shemo osnovnega plačila in v katerih je mogoče s pravicami enostavno trgovati brez zemljišča, manj kapitalizirana v cenah zemljišč.

X

Namen sheme osnovnega plačila je izboljšati splošni dohodkovni položaj kmetov. Podpora v okviru sheme osnovnega plačila temelji na površini, ni vezana na proizvodnjo in je v večini držav članic povezana s preteklimi referenčnimi podatki. Da bi se preprečilo preveliko upravno breme, ni osredotočena na posamezne okoliščine vsakega kmetijskega gospodarstva. Podpora se nadalje ciljno usmerja prek drugih shem, kot so plačilo za mlade kmete, prerazporeditveno plačilo, shema za male kmete in prostovoljna vezana podpora.

V okviru prihodnje ocene učinka, ki je del predloga za novi izvedbeni model SKP, bosta analizirana sedanja razdelitev in ciljno usmerjanje dohodkovne podpore glede na velikost kmetije in vrsto kmetovanja, pri čemer se bo upošteval dohodek iz kmetijskih dejavnosti. Poleg tega se bodo pri oceni splošne ustreznosti dohodkovne podpore upoštevali drugi prihodki iz nekmetijskih dejavnosti, ki temeljijo na kmetijskih dejavnikih (kot je kmečki turizem). V zvezi s tem zaradi dejstva, da je ocena učinka še vedno v začetni fazi, še ni mogoče opredeliti, ali bo zajemala vse dejavnike, navedene v tej ugotovitvi.

XI

Zagotovitev primernega življenjskega standarda kmetov je dejansko cilj SKP iz Pogodbe. V sporočilu Komisije z naslovom „Prihodnost preskrbe s hrano in kmetijstva“ je predlagan nov izvedbeni model SKP, v skladu s katerim bi morala Unija določiti osnovne parametre politike, države članice pa bi morale imeti večjo odgovornost in odgovarjati za način izpolnjevanja ciljev in doseganje ciljnih vrednosti, ki bi morali biti predstavljeni in utemeljeni v strateškem načrtu SKP. Komisija priznava pomen cilja SKP glede trajnostne proizvodnje hrane in je dodelila nalogo, da se oceni učinek ukrepov SKP na „trajnostno proizvodnjo hrane“.

XII

Nekatera priporočila so bila sprejeta, druga pa zavrnjena. Sprejeta so bila priporočila glede dodeljevanja in izračunavanja pravic sheme osnovnega plačila ter vloge certifikacijskih organov. Priporočilo glede sistemov Komisije za razširjanje informacij med državami članicami pa je bilo zavrnjeno.

XIII

Komisija delno sprejema priporočilo v zvezi s predlogi za naslednje programsko obdobje. V sporočilu Komisije z naslovom „Prihodnost preskrbe s hrano in kmetijstva“2 je predlagan nov izvedbeni model za SKP. Cilj sporočila je večja subsidiarnost, ki omogoča boljše upoštevanje lokalnih razmer in potreb glede na cilje in ciljne vrednosti. Pri oceni učinka, ki bo podlaga za predlog Komisije za SKP po letu 2020, se bodo upoštevali vsi razpoložljivi dokazi o dosedanji uspešnosti politike, med drugim analiza nekaterih predlaganih dejavnikov, te informacije pa bodo uporabljene pri analizi posebnih rešitev za prihodnost.

Da Komisija ne bi prenagljeno sodila o rezultatih zgoraj navedene ocene učinka, ne more sprejeti priporočila, naj se predlagani ukrepi že na začetku povežejo z ustreznimi operativnimi cilji in izhodišči, s katerimi se bo lahko v tej fazi primerjala uspešnost podpore. V skladu s sporočilom Komisije z naslovom „Prihodnost preskrbe s hrano in kmetijstva“ se bo sicer preučil način ocenjevanja uspešnosti vseh vrst intervencij, vključno z dohodkovno podporo, kjer je to ustrezno.

Uvod

03

Komisija je ob reformi leta 2013 obravnavala pomanjkljivosti, ki jih je odkrilo Evropsko računsko sodišče, zato je bila uvedena obvezna klavzula o „aktivnem kmetu“. Države članice so lahko v prejšnjem sistemu (ki je bil urejen z Uredbo (ES) št. 73/2009) osebe na prostovoljni osnovi že izključile iz dostopa do neposredne podpore. Izključile so jih lahko, če so kmetijske dejavnosti pomenile le majhen delež vseh gospodarskih dejavnosti teh oseb ali če poslovni namen ni bil ali je bil le v zanemarljivi meri usmerjen v opravljanje kmetijske dejavnosti. To možnost je izbrala samo Nizozemska.

Poleg tega je bila izboljšana opredelitev upravičenega zemljišča, da bi vključevala posebne zahteve glede naravno vzdrževanih površin. Države članice lahko tudi sestavijo seznam površin, ki se uporabljajo predvsem za nekmetijske dejavnosti. V opredelitvi kmeta in kmetijske dejavnosti se izražata nevezana narava neposrednih plačil in z njo povezana potreba, da se proizvodne dejavnosti v skladu s pravili STO o zeleni škatli ne uporabljajo kot merila za upravičenost.

Komisija je med revizijami skladnosti v zvezi s shemo enotnega plačila ugotovila podobne napake in pomanjkljivosti. Finančno tveganje za proračun EU, ki izhaja iz teh napak in pomanjkljivosti, se je krilo s finančnimi popravki, dokler niso zadevne države članice sprejele ustreznih popravnih ukrepov za zagotovitev zakonitosti in pravilnosti odhodkov sheme enotnega plačila.

12

Glej odgovor Komisije na odstavek 13.

13

V državah članicah, ki uporabljajo model delne konvergence, vrednost plačilnih pravic temelji na zgodovinskih elementih, zato zgodovinske razlike v ravni podpore na hektar ostajajo. Te razlike v ravni podpore se bodo sicer do leta predložitve zahtevkov 2019 postopoma zmanjšale zaradi procesa notranje konvergence.

Opažanja

29

Prekoračitev zgornje meje sheme osnovnega plačila je bila ugotovljena tudi med revizijo skladnosti, ki jo je Komisija izvedla v Italiji. Postopek potrditve skladnosti še poteka. Vsa finančna tveganja za proračun EU v zvezi z odhodki sheme osnovnega plačila se bodo krila s finančnimi popravki.

  1. Revizija skladnosti sistema upravljanja in kontrole v zvezi s plačilnimi pravicami sheme osnovnega plačila na Škotskem (Združeno kraljestvo) še ni bila izvedena. Če bodo v zvezi z dodeljenimi plačilnimi pravicami ugotovljene napake, se bodo posledična finančna tveganja za proračun EU krila s finančnimi popravki, dokler ne bodo sprejeti ustrezni popravni ukrepi za zagotovitev zakonitosti in pravilnosti odhodkov sheme osnovnega plačila.

    Kar zadeva Nizozemsko, je Komisija seznanjena z ugotovitvijo Evropskega računskega sodišča, ki kaže na nepravilno uporabo pravil o notranji konvergenci. Ta težava se bo upoštevala pri analizi tveganja za načrtovanje revizij Komisije.

  2. Med revizijo skladnosti, ki jo je Komisija izvedla v Franciji in Angliji (Združeno kraljestvo), je bilo prav tako ugotovljeno, da kmetje pred vložitvijo zahtevka za naslednje leto predložitve zahtevkov niso poznali končne vrednosti svojih pravic sheme osnovnega plačila. Postopki potrditve skladnosti še potekajo. Vsa finančna tveganja za proračun EU se bodo krila s finančnimi popravki.

V zvezi s Škotsko (Združeno kraljestvo) glej odgovor Komisije na odstavek 29(a).

  1. Komisija je med revizijo skladnosti, ki jo je izvedla v Franciji, odkrila podobne zamude.

    Ob upoštevanju pomanjkljivosti je bil 12. julija 2016 sprejet Izvedbeni sklep Komisije (C(2016) 4287) o začasni prekinitvi mesečnih plačil Franciji od julija 2016 do vključno julija 2017. Začasna prekinitev je veljala za 3 % neposrednih plačil, za katera se je zahtevalo povračilo.

    Postopek potrditve skladnosti še poteka. Vsa finančna tveganja za proračun EU se bodo krila s finančnimi popravki, dokler ne bo država članica sprejela ustreznih popravnih ukrepov za zagotovitev zakonitosti in pravilnosti odhodkov sheme osnovnega plačila.

  2. Komisija je podobne pomanjkljivosti v sistemu upravljanja in kontrole v zvezi s shemo osnovnega plačila ugotovila med revizijami skladnosti, ki jih je izvedla v Angliji (Združeno kraljestvo). Postopek potrditve skladnosti še poteka. Vsa finančna tveganja za proračun EU zaradi teh pomanjkljivosti se bodo krila s finančnimi popravki, dokler ne bodo sprejeti ustrezni popravni ukrepi za zagotovitev zakonitosti in pravilnosti odhodkov sheme osnovnega plačila.

V zvezi s Škotsko (Združeno kraljestvo) glej odgovor Komisije na odstavek 29(a).

31

Komisija je podobne pomanjkljivosti v sistemu upravljanja in kontrole v zvezi s shemo osnovnega plačila odkrila med revizijami skladnosti, izvedenimi v Italiji. Postopki potrditve skladnosti še potekajo. Vsa finančna tveganja za proračun EU zaradi teh pomanjkljivosti se bodo krila s finančnimi popravki, dokler ne bodo sprejeti ustrezni popravni ukrepi za zagotovitev zakonitosti in pravilnosti odhodkov sheme osnovnega plačila.

32

Na podlagi revizij skladnosti, ki jih je Komisija izvedla v Grčiji, Franciji, Italiji in Združenem kraljestvu, so bila oblikovana podobna opažanja. Postopek potrditve skladnosti še poteka. Vsa finančna tveganja za proračun EU zaradi teh napak in pomanjkljivosti se bodo krila s finančnimi popravki, dokler ne bodo sprejeti ustrezni popravni ukrepi za zagotovitev zakonitosti in pravilnosti odhodkov sheme osnovnega plačila.

33

Zanesljivost informacij v registru živali bo preverjena v okviru revizije skladnosti, ki je v skladu z večletnim revizijskim programom za obdobje 2017–2020 načrtovana za prvo polovico leta 2018. Vsa finančna tveganja za proračun EU se bodo krila s finančnimi popravki, dokler ne bodo sprejeti ustrezni popravni ukrepi za zagotovitev zakonitosti in pravilnosti odhodkov sheme osnovnega plačila.

34

Smernice, ki jih je izdala Komisija, so bile jasne, nedvoumne in skladne. Poleg tega se praviloma vsi razlagalni dokumenti ali odgovori v splošnem interesu vsem državam članicam dajo na voljo prek spletne storitve CIRCABC. Predstavniki vseh držav članic, ki imajo dostop do nje, se lahko naročijo na sistem obveščanja, ki zagotavlja, da prejmejo obvestilo vsakič, ko je v njej na voljo nov dokument. Države članice so odgovorne za redno pregledovanje obvestil v storitvi CIRCABC, da bi zagotovile pravilno uporabo zakonodaje EU.

36

Nekateri revizijski obiski v koledarskih letih 2016 in 2017 dejansko niso bili izvedeni v skladu z načrti. Glede na razpoložljive kadrovske vire so imeli prednost potrebni nadaljnji ukrepi na podlagi 13 revizij v pisarni, ki so se začele izvajati leta 2016, pri čemer so ti ukrepi poleg prostovoljne vezane podpore zajemali tudi elemente, povezane s shemo osnovnega plačila, kot sta klavzula o aktivnem kmetu in dodeljevanje plačilnih pravic iz nacionalne rezerve.

Komisija je na podlagi analize tveganja pregledala delo certifikacijskih organov v zvezi z zakonitostjo in pravilnostjo, zato delu v zvezi s pravicami sheme osnovnega plačila ni dala posebne prednosti, saj delo certifikacijskih organov zajema sredstva SKP in vse ukrepe. Načrtovanih je bilo nekaj obiskov, namenjenih zlasti preverjanju dela certifikacijskih organov v zvezi s pravicami sheme osnovnega plačila. Komisija na obiskih, katerih predmet niso bile pravice, ni posebej pregledala dela certifikacijskega organa v zvezi s pravicami, razen če so bila z njimi povezana posebna tveganja. V okviru finančne potrditve so bili izvedeni nadaljnji ukrepi za vsa vprašanja v zvezi s pravicami sheme osnovnega plačila.

37

Delo Komisije v okviru revizij skladnosti v skladu z njeno revizijsko strategijo temelji na sistemu in tveganju, tj. osredotočeno je na preverjanje ključnih kontrol z največjim povezanim finančnim tveganjem v primeru neskladnosti s pravili EU, na primer s pregledovanjem vzorcev transakcij. Glede na čas takih revizij skladnosti so se za ključne kontrole z največjim povezanim finančnim tveganjem štele ključne kontrole, povezane s prvo dodelitvijo plačilnih pravic sheme osnovnega plačila in dodelitvijo novih plačilnih pravic sheme osnovnega plačila iz nacionalne rezerve, ki je pomemben vidik upravljanja nacionalne rezerve. Pregled vzorcev transakcij je omogočil tudi preverjanje pomembnih splošnih elementov izračunov (tj. različnih uporabljenih koeficientov in izračunanih letnih povprečij itd.).

Večina revizij skladnosti v zvezi s plačilnimi pravicami sheme osnovnega plačila je bila izvedena leta 2016. Takrat (ko je bila prva dodelitev plačilnih pravic ravnokar zaključena ali celo še ni bila zaključena in ob upoštevanju pomembnih zamud pri izvajanju sheme osnovnega plačila v nekaterih državah članicah) postopki za preklic neupravičeno dodeljenih plačilnih pravic niso bili ocenjeni kot morebitno veliko finančno tveganje.

39

Preizkušanje v zvezi s pravicami, ki ga morajo izvesti certifikacijski organi, je dvojno, določeno pa je v smernicah, ki so jim zagotovljene:

  • prvič, preveriti je treba postopke, ki jih je država članica vzpostavila za zagotavljanje pravilnega dodeljevanja pravic in pravilnega izračunavanja vrednosti pravic (prim. oddelek 5.2 smernice št. 2). Glavni postopkovni vidiki, ki jih je treba preveriti, so navedeni v oddelku 7.2.2 smernice št. 3, saj bi bilo treba dodeljevanje pravic obravnavati s postopkovnega (sistemskega) vidika. Temu bi moralo slediti preverjanje skladnosti določenih transakcij. V smernici št. 3 je predlagano, naj se preizkusi deset transakcij. V zvezi s preverjanjem skladnosti je v smernici št. 2 jasno predlagano, naj se kot referenčno merilo uporabi seznam ključnih in pomožnih kontrol (prim. str. 21 smernice št. 2 za proračunsko leto 2016);
  • drugič, certifikacijski organ bi moral med preizkušanjem podatkov dokumentacije za neposredna plačila preveriti računsko točnost in dejstvo, ali je bilo za plačilo vzeto končno število pravic.
40

Smernice Komisije ne smejo biti preveč predpisujoče, saj so certifikacijski organi usposobljeni revizorji, ki bi morali pri certificiranju v skladu z mednarodno sprejetimi revizijskimi standardi uporabljati strokovno presojo. V nekaterih državah članicah je certifikacijski organ znova izračunal pravice za vse transakcije, ki so bile predmet preizkušanja podatkov (tj. za statistično izbrani vzorec).

41

Smernice Komisije so splošne in ne morejo zagotoviti rešitev za vse primere v državah članicah. Kljub temu jasno določajo delo, ki ga morajo v zvezi s pravicami izvajati certifikacijski organi, kot je navedeno v odgovoru Komisije na odstavek 39. Poleg tega je v oddelku 7.2.2 smernice št. 3 določeno, da je proračunsko leto 2016 (koledarsko leto 2015) prvo leto določitve plačilnih pravic, zato se je zahteval sklep certifikacijskih organov o postopku dodeljevanja pravic.

Poleg tega je več držav članic končne pravice določilo z zamudo. Ker morajo certifikacijski organi upoštevati stroge roke za poročanje (tj. 15. februar po zadevnem proračunskem letu), niso mogli vedno sprejeti sklepa o točnosti izračuna pravic.

Prva alinea: izračuni pravic so lahko v večini držav članic, ki imajo regionalne plačilne agencije in v katerih se pravice izračunajo na nacionalni ravni, predmet certifikacijske revizije. V primeru Nemčije osrednji organ, ki je izračunal plačilne pravice, ni bil predmet certifikacijske revizije. Zato primer Nemčije (Spodnje Saške) ni značilen za delo certifikacijskih organov, opravljeno v drugih državah članicah.

Druga alinea: nadaljnji ukrepi v zvezi z vprašanjem pravic v Italiji se izvajajo v okviru revizije skladnosti, ki še poteka.

Tretja alinea: nadaljnji ukrepi v zvezi z vprašanjem pravic v Franciji se izvajajo v okviru revizije skladnosti, ki še poteka.

42

Cilj prvotnega predloga Komisije je bil poenostavitev sheme neposrednih plačil. Njen prvotni predlog je dejansko vseboval manj možnosti, zato je bil enostavnejši. Vendar so bile v sozakonodajnem postopku dodane druge možnosti, zato so pravila postala zapletenejša. Poleg tega je v razpravah o novi skupni kmetijski politiki po letu 2020 poenostavitev eden od glavnih ciljev.

43

Čeprav je model notranje konvergence za določitev vrednosti plačilnih pravic res zapletenejši, je treba opozoriti, da so ga lahko države članice od prvega leta izvajanja uporabljale kot alternativo enostavnemu modelu pavšalnih zneskov. Odločitev držav članic za izbiro določenega izvedbenega modela je v skladu z načelom deljenega upravljanja SKP, po katerem vsaka država članica neposredno upravlja izvajanje, nacionalni organi pa so odgovorni za upravljanje neposrednih plačil kmetom v svoji državi in nadzor nad njimi.

45

Španski organi so se v tesnem sodelovanju z regionalnimi organi odločili za razdelitev sheme osnovnega plačila na regije na podlagi številnih meril. Izvajanje sedanje razdelitve sheme osnovnega plačila na regije se bo ocenilo in upoštevalo pri razmisleku o prihodnji SKP.

46

Razširitev opredelitve upravičene površine za države članice ni bila obvezna. Če država članica uporabi to možnost, je odgovorna za oceno zapletenosti sistema, ki se ga odloči izvajati, in dejanske potrebe po upoštevanju posebnih kmetijskih metod na svojem ozemlju.

48

V zakonodaji je predvidena možnost, da se povečanje vrednosti plačilnih pravic omeji, če bi zaradi takšnega povečanja nastali nepričakovani dobički. Države članice so odgovorne za odločitev, ali uporabljati to neobvezno določbo.

Poleg tega se v primeru, da zaradi pogojev, ki so bili ustvarjeni umetno in v nasprotju s cilji SKP, nastanejo nepričakovani dobički, uporablja (obvezna) klavzula o izogibanju iz člena 60 Uredbe (EU) št. 1306/2013. Zaradi uporabe člena 60 se takim fizičnim ali pravnim osebam ne odobri nobena ugodnost.

Nazadnje, kmetije, ki so s koncentriranjem podpore na manjšo površino pridobile plačilne pravice visoke vrednosti, so povzročile večje zmanjšanje vrednosti navedenih plačilnih pravic zaradi notranje konvergence.

Odgovor Evropskega računskega sodišča

Učinek klavzule o izogibanju iz člena 60 Uredbe (EU) št. 1306/2013 in notranje konvergence kot mehanizmov za zmanjšanje nepričakovanega dobička je le delen.

Kot je Sodišče EU že večkrat odločilo, sta pogoja, da države članice uporabijo klavzulo o izogibanju, prvič, obstoj kombinacije objektivnih okoliščin, zaradi katerih kljub formalnemu spoštovanju pogojev, določenih v pravilih EU, namen teh pravil ni bil dosežen in, drugič, obstoj subjektivnega elementa, in sicer namena pridobitve ugodnosti z umetnim ustvarjanjem pogojev, določenih za pridobitev te ugodnosti. Kadar gre za nepričakovane dobičke, ki so posledica prenosa zemljišča drugim kmetom (glej okvir 2), države članice izredno težko dokažejo, da je prosilec zemljišče prenesel samo zaradi pridobitve neke ugodnosti v nasprotju s cilji sheme osnovnega plačila.

Do leta 2019 se bo vrednost pravic sheme osnovnega plačila, omenjenih v okviru 2, zaradi notranje konvergence zmanjšala za približno 25 %, kar pomeni, da bodo tega leta kmetje še vedno deležni 75 % nepričakovanega dobička.

53

Komisija je med revizijami skladnosti odkrila podobne pomanjkljivosti v zvezi s preverjanjem, ali imajo prosilci status aktivnega kmeta. Postopki potrditve skladnosti še potekajo. Vsa finančna tveganja za proračun EU se bodo krila s finančnimi popravki, dokler države članice ne bodo sprejele ustreznih popravnih ukrepov za zagotovitev zakonitosti in pravilnosti odhodkov za neposredna plačila.

54

Sozakonodajalca sta odobrila več možnosti politike za izvajanje določbe o aktivnem kmetu, s katerimi je državam članicam omogočeno, da upoštevajo svoje nacionalne posebnosti.

Komisija je pozitivno ocenila uporabo praga, izraženega v upravičenih hektarjih, kot alternativnega merila za namen člena 9(2)(b) Uredbe (EU) št. 1307/2013, tj. za dokazovanje, da kmetijska dejavnost ni zanemarljiva, če ta pogoj ne vključuje nobene spodbude kmetom za proizvodnjo.

55

Negativni seznam ni bil del predloga Komisije, ampak je bil uveden zaradi političnega kompromisa. Medtem ko je Komisija na začetku predlagala, da se za vse prosilce izvede enoten preizkus (neposredna plačila pomenijo vsaj 5 % skupnih prihodkov iz nekmetijskih dejavnosti), sta sozakonodajalca odobrila več možnosti politike glede izvajanja določbe o aktivnem kmetu, s katerimi je državam članicam omogočeno, da upoštevajo svoje nacionalne posebnosti. Zelo verjetno je, da so se nekateri subjekti zaradi obstoja negativnega seznama odločili, da vloge sploh ne bodo vložili, vendar ti podatki Komisiji niso na voljo.

Okvir 3: Primeri različnega obravnavanja podobnih položajev

Komisija je objavila smernice za izvajanje člena 9 Uredbe (EU) št. 1307/2013 (DSCG/2014/29). Države članice so odgovorne za nadaljnje izvajanje navedene določbe v skladu z namenom pravila o aktivnem kmetu in splošnimi načeli prava EU.

Kar zadeva stalna športna in rekreacijska igrišča, je negativni seznam usmerjen v specializirane upravljavce stalnih površin s stalno prisotno opremo in/ali trajnimi umetnimi strukturami za gledalce, ki se uporabljajo za športne in rekreacijske dejavnosti. Nemčija je te smernice upoštevala. V zvezi s Francijo poteka postopek potrditve skladnosti.

Sozakonodajalec je zagotovil prožnost, ki državam članicam omogoča, da negativni seznam prilagodijo svojim posebnim okoliščinam in potrebam. Drugi pododstavek člena 9(2) Uredbe (EU) št. 1307/2013 državam članicam dejansko omogoča, da na podlagi objektivnih in nediskriminatornih meril na negativni seznam dodajo katero koli drugo podobno nekmetijsko podjetje ali dejavnost. Je pa treba vsako dodajanje na seznam objektivno utemeljiti s preizkusom „podobnosti“ iz člena 9(2), tj. podjetja/dejavnosti takih subjektov bi morale biti po naravi podobne podjetjem/dejavnostim subjektov, ki so že vključeni na negativni seznam.

Prav tako se je sozakonodajalec odločil omogočiti neobvezno izvajanje člena 9(3) navedene uredbe.

57

Rezultat postopka pogajanj o tako imenovani uredbi omnibus3 je, da se lahko člen 9(2) Uredbe (EU) št. 1307/2013 (negativni seznam) leta 2018 ali katero koli leto po tem preneha uporabljati. Nasprotno se člen 9(1) še naprej uporablja v vseh državah članicah, ki imajo površine, ki se naravno vzdržujejo.

60

Opredelitev upravičenosti na podlagi značilnosti kmetijskega zemljišča ne pomeni, da so kmetje opravičeni izvajanja kmetijske dejavnosti. Značilnosti bi morale biti rezultat te dejavnosti. Če države članice pravilno opredelijo te značilnosti, bi se zapuščene površine pokazale kot take in se zato štele za neupravičene.

62

Komisija meni, da pri površinah, ki se naravno vzdržujejo, minimalna aktivnost ne bi smela biti popolnoma nepovezana s kakršnim koli upravljanjem zemljišča, razen če je to rezultat izvajanja mreže Natura 2000 (kar prav tako pomeni, da so bile površine leta 2008 upravičene do plačil)4.

Okvir 5: Minimalne aktivnosti na zemljiščih, ki se naravno vzdržujejo v stanju, primernem za pašo ali pridelavo

Škotski organi Komisije niso uradno obvestili o svoji odločitvi, da vsako koledarsko leto izvedejo okoljsko oceno zemljišča namesto ocene za kmetijsko dejavnost.

Vprašljivo je, ali se lahko okoljska ocena šteje kot minimalna aktivnost na kmetijski površini.

Pričakuje se, da aktivnost vpliva na samo zemljišče (npr. ohranja ali celo izboljša naravno vrednost zadevnega travinja) in ni omejena na opazovanje okoljskega stanja površine, katerega razvoj ni posledica ukrepov, ki jih izvaja kmet.

Okvir 6: Učinki prerazporeditve glede na uporabljeni model sheme osnovnega plačila

Španski organi so se v tesnem sodelovanju z regionalnimi organi odločili za razdelitev sheme osnovnega plačila na regije na podlagi številnih meril. Izvajanje sedanje razdelitve sheme osnovnega plačila na regije se bo ocenilo in upoštevalo pri razmisleku o prihodnji SKP.

Čeprav znesek, ki je prenesen s plačilnih pravic visoke vrednosti na plačilne pravice nizke vrednosti in izražen kot delež zgornje meje sheme osnovnega plačila, kaže, da je konvergenca v Italiji boljša kot v Španiji, na podlagi primerjave navedenih deležev ni mogoče sklepati o različnih učinkih konvergence med vsemi državami članicami. Dejansko država članica, pri kateri je ta delež večji kot pri drugi, na koncu obdobja ni nujno v boljšem položaju. Upoštevati je treba tudi začetno stanje, zlasti možnost za nadaljnjo konvergenco. Čeprav bodo prenosi sredstev kot delež zgornje meje sheme osnovnega plačila manjši v državi članici, v kateri so vrednosti plačilnih pravic že na začetku obdobja konvergence blizu povprečju, so lahko vrednosti v tej državi članici na koncu bolj usklajene kot v državi članici z veliko večjim deležem prenesenih sredstev.

69

Razlike v povprečni ravni podpore v okviru sheme osnovnega plačila je mogoče delno pojasniti z dejstvom, da so države članice sprejele različne odločitve v zvezi z dodelitvijo sredstev različnim shemam neposrednih plačil. Finančni okvir za shemo osnovnega plačila je enak znesku sredstev, ki ostane po dodelitvi tem drugim shemam.

Shema osnovnega plačila je nevezano plačilo, ki ima že po definiciji najmanjši možni vpliv na proizvodne odločitve kmetov ter posledično na tržne in konkurenčne pogoje. Ocena, ki jo je izvedlo Evropsko računsko sodišče, temelji na teoretični domnevi, da so kmetje v različnih državah članicah v popolnoma enakem položaju. Tak primerljiv položaj bi pomenil enake proizvodne razmere, pa tudi enake cene zemljišč, najemnine in druge dejavnike proizvodnje v obeh državah članicah.

70

Shema osnovnega plačila zagotavlja, da vsi kmetje prejmejo minimalni znesek podpore na hektar. Druge sheme, kot so prerazporeditveno plačilo, plačilo za mlade kmete, shema za male kmete in prostovoljna vezana podpora, omogočajo ciljno usmerjanje neposrednih plačil. Shema osnovnega plačila je sistem, ki temelji na površini, zato se skupna podpora običajno povečuje z velikostjo kmetije. Vendar analiza Komisije kaže, da se neposredna plačila na hektar z večanjem kmetije zmanjšujejo in da je podpora na enoto večja pri manjših kmetijah, ki imajo v povprečju nižji dohodek na delavca, in sicer zlasti zaradi uporabe drugih shem neposrednih plačil.

Okvir 7: Primeri prerazporeditve zaradi reforme iz leta 2013 brez sprememb vzorcev kmetovanja

Evropsko računsko sodišče navaja primere kmetij, za katere se podpora, ki jo prejema kmet, eksponentno povečuje, čeprav se način njegovega kmetovanja ne spreminja.

Komisija meni, da se absolutni znesek podpore ne more obravnavati kot samostojen znesek, temveč bi ga bilo treba oceniti skupaj z velikostjo površine in podporo, ki so jo drugi kmetje v primerljivih položajih prejeli pred konvergenco in po njej. V okviru konvergence je mogoče bistveno povečanje podpore za določenega kmeta najverjetneje pojasniti z dejstvom, da je bila podpora, ki jo je kmet prejemal pred uvedbo sheme osnovnega plačila, znatno pod povprečjem, in/ali z večjo pokritostjo območij v okviru sheme osnovnega plačila v primerjavi s shemo enotnega plačila. Jasna cilja sheme sta bila zvišanje plačilnih pravic nizke vrednosti in večja pokritost območij.

Če natančneje preučimo primere, ki jih je izpostavilo Evropsko računsko sodišče, razmere niso tako skrajne, kot se morda zdijo na prvi pogled.

Na Škotskem v Združenem kraljestvu, kjer bo podpora leta 2019 usklajena z regionalnim pavšalnim zneskom, je na primer najvišji možni znesek podpore na površino v letu predložitve zahtevkov 2019 določen na 161 EUR/ha za regijo 1 (orna zemljišča in trajno travinje), 26,9 EUR/ha za regijo 2 (ekstenzivni pašniki na območjih, kjer možnosti niso omejene, in območjih z omejenimi možnostmi s kategorijami paše B, C in D) ter 8,7 EUR/ha za regijo 3 (ekstenzivni pašniki na območjih z omejenimi možnostmi s kategorijo paše A). Komisija meni, da te ravni plačila na površino niso ustrezne.

V primeru, navedenem za Italijo, povprečno plačilo zadevnemu kmetu na hektar znaša približno 225 EUR, kar je nekoliko pod povprečno vrednostjo plačilne pravice sheme osnovnega plačila v Italiji za koledarsko leto 2015 (228 EUR/ha).

Kar zadeva Nemčijo, je treba pojasniti, da se bo stanje v tej državi članici do leta 2019 spremenilo, saj bo prešla na nacionalni pavšalni znesek.

71

Neposredna plačila so lahko glede na različne dejavnike bolj ali manj kapitalizirana v cenah zemljišč. Na vrednost zemljišč vplivajo številni dejavniki; podpora SKP je le eden od njih, drugi pa so med drugim tudi cene osnovnih kmetijskih proizvodov, kmetijska produktivnost, pritisk mest, različni nacionalni predpisi o trgu zemljišč, trajanje najemnih pogodb in različne stopnje zemljiških davkov. Kot so navedli Swinnen idr.: „Subvencije SKP vplivajo na vrednost zemljišč, vendar se ta vpliv med državami pomembno razlikuje, in zdi se, da je razmeroma skromen v primerjavi z drugimi dejavniki, zlasti kjer so cene zemljišč visoke.“5 Poleg tega je dohodkovna podpora v državah članicah, ki uporabljajo shemo osnovnega plačila in v katerih je mogoče enostavno trgovati s pravicami brez zemljišča, manj kapitalizirana v cenah zemljišč.

72

Shema osnovnega plačila državam članicam omogoča ciljno usmerjanje podpore z izključitvijo kmetov, ki ne potrebujejo posebej dohodkovne podpore, ali z razlikovanjem osnovnih plačil. Podpora se nadalje ciljno usmerja predvsem prek drugih shem: prerazporeditvenega plačila, plačila za mlade kmete, sheme za male kmete ali prostovoljne vezane podpore. Medtem ko je stopnja ciljnega usmerjanja v nekaterih državah članicah visoka, je v drugih državah članicah nižja.

Poleg tega Pogodba vsebuje povezavo s povečanjem kmetijske produktivnosti kot sredstvom za zagotovitev primerne življenjske ravni kmetijske skupnosti, zlasti s povečanjem individualnega zaslužka oseb, ki se ukvarjajo s kmetijstvom. Zato se je primerno osredotočiti na dohodek iz kmetijskih dejavnosti, saj je ta za SKP najpomembnejši6. Nazadnje, stroški zbiranja podatkov o dohodku kmečkih gospodinjstev lahko prevladajo nad koristmi takih podatkov7.

73

V sporočilu Komisije z naslovom „Prihodnost preskrbe s hrano in kmetijstva“8 je predlagan nov izvedbeni model za SKP.

Cilj sporočila je večja subsidiarnost, ki omogoča boljše upoštevanje lokalnih razmer in potreb glede na cilje in ciljne vrednosti. Poleg tega Komisija priznava pomen cilja SKP glede trajnostne proizvodnje hrane in je dodelila nalogo, da se oceni učinek ukrepov SKP na „trajnostno proizvodnjo hrane“.

Pri oceni učinka, ki bo podlaga za predlog Komisije za SKP po letu 2020, se bodo upoštevali vsi razpoložljivi dokazi o dosedanji uspešnosti politike, te informacije pa se bodo uporabile pri analizi posebnih rešitev za prihodnost.

Sklepi in priporočila

74

Cilj prvotnega predloga Komisije je bil poenostavitev sheme neposrednih plačil. Njen prvotni predlog je dejansko vseboval manj možnosti, zato je bil enostavnejši. Vendar so bile v sozakonodajnem postopku dodane druge možnosti, zato so pravila postala zapletenejša.

Kar zadeva ciljno usmerjanje, shema osnovnega plačila državam članicam omogoča ciljno usmerjanje podpore z izključitvijo kmetov, ki ne potrebujejo posebej dohodkovne podpore, ali z razlikovanjem osnovnih plačil. Podpora se nadalje ciljno usmerja predvsem prek drugih shem: prerazporeditvenega plačila, plačila za mlade kmete, sheme za male kmete ali prostovoljne vezane podpore. Medtem ko je stopnja ciljnega usmerjanja v nekaterih državah članicah visoka, je v drugih državah članicah nižja.

Kar zadeva konvergenco, so imele države članice v skladu z Uredbo (EU) št. 1307/2013 tri možnosti za uporabo notranje konvergence (pavšalni znesek od leta 2015, popolno konvergenco do leta 2019 in „tunelski način“ delne konvergence). Zato se lahko vpliv in učinki izvajanja med državami članicami razlikujejo. Pri doseganju dejanske ravni konvergence je imela pomembno vlogo tudi razdelitev na regije.

75

Na podlagi revizij skladnosti, ki jih je izvedla Komisija, je bila oblikovana podobna ugotovitev, ki pa ne velja za Nizozemsko in Škotsko (Združeno kraljestvo). Postopki potrditve skladnosti še potekajo. Vsa finančna tveganja za proračun EU zaradi napak in pomanjkljivosti v delovanju sistemov upravljanja in kontrole, povezanih s shemo osnovnega plačila, se bodo krila s finančnimi popravki, dokler ne bodo sprejeti ustrezni popravni ukrepi za zagotovitev zakonitosti in pravilnosti odhodkov navedene sheme.

Priporočilo 1

Komisija sprejema to priporočilo in meni, da ga z izdanimi smernicami, izvedenih spremljanjem in postopki revizij skladnosti že izvaja. Kadar Komisija odkrije napake in pomanjkljivosti v delovanju ključnih kontrol, od držav članic zahteva, naj sprejmejo popravne ukrepe, in spremlja, kako jih izvajajo.

Poleg tega državam članicam zagotavlja smernice in nasvete o pravilnem izvajanju teh ključnih kontrol.

76

Neposredna plačila se kot vsi odhodki EKJS izvajajo na podlagi načela deljenega upravljanja med Komisijo in državami članicami. Za zagotovitev pravilne uporabe sheme osnovnega plačila morajo države članice Komisiji ustrezno pošiljati informacije in dokumente ter tako izpolniti obveznosti iz Uredbe (EU) št. 1307/2013.

Komisija je zagotovila jasne in skladne smernice in razlago; če so v splošnem interesu, so vsem državam članicam na voljo v storitvi CIRCABC.

77

Komisija meni, da je določila, kaj se zahteva od certifikacijskih organov. Revizijsko delo, ki naj bi ga certifikacijski organi opravili v proračunskem letu 2016 (koledarskem letu 2015), je jasno določeno v smernicah št. 2 in 3.

Priporočilo 2
  1. Komisija zavrača to priporočilo, saj so v skladu z načelom deljenega upravljanja za uporabo dosledne razlage pravnega okvira sheme osnovnega plačila odgovorne države članice. Vse razlage in pomembne informacije se državam članicam posredujejo v odboru za neposredna plačila, pomembni dokumenti pa se naložijo v storitev CIRCABC, ki je državam članicam prav tako na voljo. V skladu s tem Komisija meni, da je sprejela ustrezne ukrepe za razširjanje informacij in zagotavljanje učinkovitosti doslednih razlag med državami članicami, zato meni, da bi bilo nadaljnje izboljšanje zanjo nedosegljiv cilj.
  2. Komisija sprejema to priporočilo. Priznava pomen posredovanja ključnih informacij o izvajanju shem neposrednih podpor, vendar v tej fazi ne more sprejeti posebnih zavez glede zakonodajnih predlogov za obdobje po letu 2020. Poleg tega lahko že na podlagi veljavne zakonodaje sprejme različne uradne pravne ukrepe. Na podlagi nekaterih obstoječih določb lahko začasno prekine plačila, obravnava naknadne izjave o odhodkih kot nedopustne in začne postopek potrditve skladnosti. V primeru sistemskih težav in resnih težav z neskladnostjo lahko tudi začne postopek za ugotavljanje kršitev, ki ga pripravi tako, da začne dialog v okviru mehanizma EU Pilot, če je to koristno, pri čemer lahko Sodišče Evropske unije v primeru neizvršitve prve sodne odločbe naloži sankcijo (pavšalni znesek ali denarno kazen). Odločitev o ustreznem ukrepu je odvisna od ocene, izvedene za vsak primer posebej, in pravnega okvira, ki se uporablja.
  3. Komisija sprejema to priporočilo. V zvezi z zadevnimi vlogami Komisije in certifikacijskih organov meni, da je to priporočilo že izvedeno, saj so zahteve glede revizijskega dela certifikacijskih organov v zvezi s pravicami (pregled postopka prve dodelitve pravic in pregled izračunov vrednosti pravic v prvem letu dodelitev ter pregled vseh novih dodelitev pravic, preklicev pravic, konvergence itd. v naslednjih letih) za proračunsko leto 2016 in naslednja leta jasno določene v smernicah št. 2 in 3. V skladu z mednarodno sprejetimi revizijskimi standardi bi bilo treba certifikacijskim organom omogočiti strokovno presojo. Glavni okvir je zagotovljen v smernicah (tj. da je treba postopke preizkusiti skupaj s kontrolami, vključenimi v proces, pri tem pa uporabljati seznam ključnih in pomožnih kontrol itd.), certifikacijski organ pa nato oblikuje in izvede lastne revizijske preizkuse v zvezi s pravicami.

Komisija želi ob tej priložnosti pojasniti, da če institucionalna ureditev države članice certifikacijskim organom ne omogoča revizije postopkov dodelitve in izračuna pravic, je delo organov te države članice (plačilnih agencij, certifikacijskih organov ali drugega organa, odgovornega za izračun pravic) predmet revizij skladnosti, da se oceni, ali se uporabljajo veljavni pravni okvir in ustrezne smernice.

78

Cilj prvotnega predloga Komisije je bil poenostavitev sheme neposrednih plačil. Njen prvotni predlog je dejansko vseboval manj možnosti, zato je bil enostavnejši. Vendar so bile v sozakonodajnem postopku dodane druge možnosti, zato so pravila postala zapletenejša.

79

Kadar nastane nepričakovani dobiček, ker so kmetje umetno ustvarili pogoje, da bi pridobili plačilne pravice zelo visokih vrednosti, bi morale države članice uporabiti klavzulo o izogibanju, kar pomeni, da zadevnim kmetom ne bi smele odobriti nobene prednosti.

Poleg tega se bo vrednost plačilnih pravic kmetov, ki so s koncentracijo referenčnega zneska na manjšo površino pridobili plačilne pravice visoke vrednosti, bolj znižala zaradi notranje konvergence.

Odgovor Evropskega računskega sodišča

Učinek klavzule o izogibanju iz člena 60 Uredbe (EU) št. 1306/2013 in notranje konvergence kot mehanizmov za zmanjšanje nepričakovanega dobička je le delen.

Kot je Sodišče EU že večkrat odločilo, sta pogoja, da države članice uporabijo klavzulo o izogibanju, prvič, obstoj kombinacije objektivnih okoliščin, zaradi katerih kljub formalnemu spoštovanju pogojev, določenih v pravilih EU, namen teh pravil ni bil dosežen in, drugič, obstoj subjektivnega elementa, in sicer namena pridobitve ugodnosti z umetnim ustvarjanjem pogojev, določenih za pridobitev te ugodnosti. Kadar gre za nepričakovane dobičke, ki so posledica prenosa zemljišča drugim kmetom (glej okvir 2), države članice izredno težko dokažejo, da je prosilec zemljišče prenesel samo zaradi pridobitve neke ugodnosti v nasprotju s cilji sheme osnovnega plačila.

Do leta 2019 se bo vrednost pravic sheme osnovnega plačila, omenjenih v okviru 2, zaradi notranje konvergence zmanjšala za približno 25 %, kar pomeni, da bodo tega leta kmetje še vedno deležni 75 % nepričakovanega dobička.

80

Stopnja prožnosti, ki je državam članicam na voljo na primer pri razširitvi seznama negativnih dejavnosti in/ali uporabi določbe o aktivnem kmetu na vse prosilce, jim omogoča, da to določbo prilagodijo svojim posebnostim, vendar neizogibno povzroča razlike v izvajanju.

Poleg tega je bilo treba v prvem letu uporabe klavzule o aktivnem kmetu izvesti enkratno vzpostavitev postopkov za preverjanje skladnosti s to klavzulo. Čeprav se bodo za države članice, ki še naprej izvajajo negativni seznam, še naprej zahtevali letni pregledi, je razumno pričakovati, da se bo upravno breme v naslednjih letih ustalilo.

82

Tudi če bodo leta 2019 ostale nekatere zelo visoke ravni dohodkovne podpore, so se v primerjavi z ravnjo iz leta 2015 vseeno znižale.

83

Shema osnovnega plačila zagotavlja, da kmetje prejmejo minimalni znesek podpore na hektar. Druge sheme, kot so prerazporeditveno plačilo, plačilo za mlade kmete, shema za male kmete in prostovoljna vezana podpora, omogočajo ciljno usmerjanje neposrednih plačil. Shema osnovnega plačila je sistem, ki temelji na površini, zato se skupna podpora običajno povečuje z velikostjo kmetije. Vendar analiza Komisije kaže, da se neposredna plačila na hektar z večanjem kmetije zmanjšujejo in da je podpora na enoto večja pri manjših kmetijah, ki imajo v povprečju nižji dohodek na delavca, in sicer zlasti zaradi uporabe drugih shem neposrednih plačil.

Bistveno povečanje podpore za določenega kmeta je mogoče najverjetneje pojasniti z dejstvom, da je bila podpora, ki jo je kmet prejel pred uvedbo sheme osnovnega plačila, znatno pod povprečjem, in/ali z večjo pokritostjo območij v okviru sheme osnovnega plačila v primerjavi s shemo enotnega plačila. Jasna cilja sheme sta bila zvišanje plačilnih pravic nizke vrednosti in večja pokritost območij.

84

Namen sheme osnovnega plačila je izboljšati splošni dohodkovni položaj kmetov. Podpora v okviru sheme osnovnega plačila temelji na površini, ni vezana na proizvodnjo in je v večini držav članic povezana s preteklimi referenčnimi podatki. Da bi se preprečilo preveliko upravno breme, ni osredotočena na posamezne okoliščine vsakega kmetijskega gospodarstva.

Nevezana narava sheme osnovnega plačila zagotavlja tržno usmerjenost in preprečuje ustvarjanje spodbude kmetom za proizvodnjo.

Priporočilo 3

Komisija delno sprejema to priporočilo.

V sporočilu Komisije z naslovom „Prihodnost preskrbe s hrano in kmetijstva“ z dne 29. novembra 2017 je predlagan nov izvedbeni model za SKP, v skladu s katerim bi morala Unija določiti osnovne parametre politike (cilje SKP, splošne vrste intervencij, osnovne zahteve), države članice pa bi morale imeti večjo odgovornost ter odgovarjati za to, kako dosegajo cilje in ciljne vrednosti, ki bi morali biti predstavljeni in utemeljeni v strateškem načrtu SKP.

Pri oceni učinka, ki bo podlaga za predlog Komisije za SKP po letu 2020, se bodo upoštevali vsi razpoložljivi dokazi o dosedanji uspešnosti politike, te informacije pa se bodo uporabile pri analizi posebnih rešitev za prihodnost.

Komisija bo zlasti analizirala sedanjo razdelitev in ciljno usmerjanje dohodkovne podpore glede na velikost kmetije in vrsto kmetovanja, pri čemer bo upoštevala dohodek iz kmetijskih dejavnosti.

Komisija opozarja9, da SKP podpira dohodek kmetov s financiranjem kmetijske dejavnosti (podpora na površino, nekaj podpor, značilnih za posamezni sektor, naložbe, tržni ukrepi in okoljske dejavnosti na kmetijskih površinah). Zato se je v zvezi s shemo osnovnega plačila primerno osredotočiti na dohodek iz teh kmetijskih dejavnosti.

Poleg tega je v sporočilu Komisije predvideno ciljno usmerjanje v „prave kmete“, to pomeni v kmete, ki se s kmetovanjem dejansko preživljajo.

V dvojnosti ciljev neposrednih plačil se kaže priznavanje „skupne narave“ zagotavljanja tržnih proizvodov in javnih dobrin ter s tem težav v zvezi s pravilnim ekonomskim vrednotenjem vseh javnih dobrin, ki jih zagotavljajo kmetje. Pri oceni splošne ustreznosti dohodkovne podpore se bodo sicer upoštevali drugi prihodki iz nekmetijskih dejavnosti, ki temeljijo na kmetijskih dejavnikih (kot je kmečki turizem).

Ker je ocena učinka še vedno v začetni fazi, še ni mogoče opredeliti, ali se bodo pri njej upoštevali vsi dejavniki iz priporočila.

Da Komisija ne bi prenagljeno sodila o rezultatih zgoraj navedene ocene učinka, ne more sprejeti priporočila, naj se predlagani ukrepi že na začetku povežejo z ustreznimi operativnimi cilji in izhodišči, s katerimi se bo lahko v tej fazi primerjala uspešnost podpore. V skladu s sporočilom Komisije z naslovom „Prihodnost preskrbe s hrano in kmetijstva“ pa se bo preučil način ocenjevanja uspešnosti vrst intervencij, vključno z dohodkovno podporo, kjer je to ustrezno.

Kratice in okrajšave

EU: Evropska unija

GD: generalni direktorat

ha: hektar

IAKS: Integrirani administrativni in kontrolni sistem

LPIS: Identifikacijski sistem za zemljišča

PDEU: Pogodba o delovanju Evropske unije

SKP: skupna kmetijska politika

STO: Svetovna trgovinska organizacija

Glosar

Aktivni kmet: to je kmet, ki opravlja minimalno aktivnost na zemljiščih, ki se naravno vzdržujejo v stanju, primernem za pašo ali pridelavo, ali čigar kmetijske dejavnosti niso obrobne. Države članice imajo precej manevrskega prostora pri opredelitvi podrobnih meril. Prosilci morajo biti zmožni dokazati, da so pristojni za odločanje, da jim pripadajo ugodnosti in da nosijo finančna tveganja, in sicer v zvezi s kmetijskimi dejavnostmi na vsakem zemljišču, za katero so zaprosili za plačilno pravico.

Ekonomije obsega: zmožnost kmeta, da zmanjša povprečne stroške proizvodnje s povečanjem obdelane površine.

Kmet: fizična ali pravna oseba oziroma združenje fizičnih ali pravnih oseb, ne glede na pravni status, ki je takemu združenju in njegovim članom dodeljen z nacionalno zakonodajo, katerega kmetijsko gospodarstvo je na ozemlju EU in ki opravlja kmetijsko dejavnost.

Kmetijska dejavnost: (i) proizvodnja, vzreja ali gojenje kmetijskih proizvodov in kmetijska reja živali, (ii) vzdrževanje kmetijskega zemljišča v stanju, primernem za pašo ali pridelavo, ali (iii) izvajanje minimalne dejavnosti, kot jo opredelijo države članice, na kmetijskih zemljiščih, ki se naravno vzdržujejo v stanju, primernem za pašo ali pridelavo.

Kmetijsko gospodarstvo: vse enote, ki se uporabljajo za kmetijske dejavnosti in ki jih upravlja kmet ter so na ozemlju iste države članice.

Konvergenca: proces prilagajanja plačilnih pravic bolj enakopravnim vrednostim na hektar. Do leta 2019 bodo plačilne pravice prilagojene nacionalni ali regionalni povprečni vrednosti (notranja konvergenca). Hkrati bodo prilagojene plačilne pravice sheme osnovnega plačila, in to zaradi odločitve EU, da je treba pravičneje porazdeliti neposredno podporo med državami članicami (zunanja konvergenca).

Nacionalna rezerva: vsaka država članica ima nacionalno rezervo za namene dodelitve plačilnih pravic predvsem novim kmetom ali kmetom v posebnih položajih. Nacionalna rezerva obsega razliko med posameznimi nacionalnimi zgornjimi mejami sheme enotnega plačila in skupno vrednostjo vseh dodeljenih plačilnih pravic.

Negativni seznam: seznam podjetij ali dejavnosti, kot so letališča, vodovodi, nepremičninske agencije ali stalna športna in rekreacijska igrišča, ki se ne štejejo za aktivne kmete, razen če lahko dokažejo, da njihove kmetijske dejavnosti niso obrobne.

Neposredna plačila: podporne sheme za kmete, ki se izplačujejo iz Evropskega kmetijskega jamstvenega sklada, ki se navadno imenuje „prvi steber” SKP. Njihov namen je predvsem zagotoviti dohodkovno podporo za kmete, vendar bi morale prispevati tudi k doseganju drugih ciljev, povezanih z rabo zemljišč, kot so varstvo tal, izboljšanje biotske raznovrstnosti in blaženje podnebnih sprememb. Za vsako državo članico je določena nacionalna proračunska meja.

Nepričakovani dobički: dobički, ki se pojavijo nepričakovano, na primer zaradi sprememb zakonodaje.

Nevezana podpora: podpora, ki ni vezana na proizvodnjo nekega kmetijskega proizvoda.

Plačilna agencija: organ države članice, ki je odgovoren za upravljanje plačil kmetijske podpore.

Plačilna pravica (pravica sheme osnovnega plačila): prenosljiva pravica, na podlagi katere je aktivni kmet upravičen do določenega zneska podpore, ki je dodeljena za prijavljeni hektar upravičenega kmetijskega zemljišča.

Plačilo za zeleno komponento: plačilo na površino za prakse, ki koristijo okolju in podnebju.

Reforma SKP iz leta 1992: prva velika reforma SKP („MacSharryjeva reforma”), ki je vključevala znižanje intervencijskih cen v sektorjih poljščin in govejega mesa. Kot nadomestilo za pričakovane izgube dohodka so bila z reformo uvedena neposredna plačila proizvajalcem poljščin in plačila za zemljišča, umaknjena iz proizvodnje (v prahi).

Reforma SKP iz leta 2003: s to reformo sta bila uvedena ločevanje neposrednih plačil od kmetijske proizvodnje, da bi se okrepila tržna usmerjenost kmetov, in pogojenost plačil z izpolnjevanjem osnovnih standardov v zvezi z vzdrževanjem zemljišč, okoljem, varnostjo hrane, zdravjem rastlin in živali ter dobrim počutjem živali (navzkrižna skladnost).

Reforma SKP iz leta 2013: v tej reformi so bili poudarjeni trije cilji politike (trajnostna proizvodnja hrane, trajnostno upravljanje naravnih virov in ukrepi na področju podnebnih sprememb ter uravnotežen teritorialni razvoj), med katerimi prvi izrecno navaja kmetijske dohodke. Z njo se je nadaljeval sistem neposrednih plačil, nevezanih na proizvodnjo, ki je bil uveden z reformo SKP iz leta 2003.

Shema enotnega plačila: shema dohodkovne podpore za kmete, ki ni vezana na proizvodnjo in je bila uvedena z reformo SKP iz leta 2003. Da bi prejeli neposredna plačila, morajo kmetje imeti plačilne pravice in jih aktivirati skupaj z upravičenim kmetijskim zemljiščem.

Shema osnovnega plačila: shema osnovne dohodkovne podpore za kmete na podlagi plačilnih pravic. Da bi prejeli neposredna plačila, morajo kmetje aktivirati svoje plačilne pravice skupaj z upravičenimi kmetijskimi zemljišči. Podpora ni odvisna od kmetijske proizvodnje in dohodkov (ni vezana nanjo).

Skupna kmetijska politika (SKP): evropska politika, katere cilji so trajnostna proizvodnja hrane, stabilizacija kmetijskih trgov, dohodki kmetov, zagotavljanje redne preskrbe s hrano, trajnostno upravljanje naravnih virov in ukrepi na področju podnebnih sprememb ter uravnotežen teritorialni razvoj na podeželju.

Sporazum STO o kmetijstvu: rezultat pogajanj urugvajskega kroga v obdobju 1986–1994, pri čemer so se države članice Svetovne trgovinske organizacije (STO) dogovorile o izboljšanju dostopa do trgov in zmanjšanju kmetijskih subvencij, ki izkrivljajo trgovino.

Končne opombe

1 Belgija, Danska, Nemčija, Irska, Grčija, Španija, Francija, Hrvaška, Italija, Luksemburg, Malta, Nizozemska, Avstrija, Portugalska, Slovenija, Finska, Švedska in Združeno kraljestvo. V preostalih državah članicah, ki so se EU pridružile leta 2004 oziroma 2007, se uporablja podobna, a prehodna shema, in sicer shema enotnega plačila na površino.

2 Glej člen 39 Pogodbe o delovanju Evropske unije (UL C 326, 26.10.2012, str. 47).

3 Posebno poročilo št. 5/2011 – Shema enotnega plačila (SEP): vprašanja, ki jih je treba obravnavati za izboljšanje njenega dobrega finančnega poslovodenja.

4 Posebno poročilo št. 8/2014 – Ali je Komisija uspešno upravljala vključitev vezane podpore v shemo enotnega plačila?

5 Priloga II Uredbe (EU) št. 1307/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. decembra 2013 o pravilih za neposredna plačila kmetom na podlagi shem podpore v okviru skupne kmetijske politike ter razveljavitvi Uredbe Sveta (ES) št. 637/2008 in Uredbe Sveta (ES) št. 73/2009 (UL L 347, 20.12.2013, str. 608).

6 Naslov III, poglavje 1, oddelek 1 Uredbe (EU) št. 1307/2013.

7 T.i. plačilo za zeleno komponento, člen 43(1) Uredbe (EU) št. 1307/2013.

8 Člen 50 Uredbe (ES) št. 1307/2013.

9 Belgija, Danska, Nemčija, Irska, Grčija, Španija, Francija, Hrvaška, Italija, Luksemburg, Malta, Nizozemska, Avstrija, Portugalska, Slovenija, Finska, Švedska in Združeno kraljestvo. Druge države članice so še naprej uporabljale shemo enotnega plačila na površino.

10 Glej Prilogo I.

11 Člen 110 Uredbe (EU) št. 1306/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. decembra 2013 o financiranju, upravljanju in spremljanju skupne kmetijske politike in razveljavitvi uredb Sveta (EGS) št. 352/78, (ES) št. 165/94, (ES) št. 2799/98, (ES) št. 814/2000, (ES) št. 1290/2005 in (ES) št. 485/2008 (UL L 347, 20.12.2013, str. 549).

12 Glej uvodno izjavo 24 Uredbe Sveta (ES) št. 1782/2003 z dne 29. septembra 2003 o skupnih pravilih za sheme neposrednih podpor v okviru skupne kmetijske politike in o uvedbi nekaterih shem podpor za kmete ter o spremembi uredb (EGS) št. 2019/93, (ES) št. 1452/2001, (ES) št. 1453/2001, (ES) št. 1454/2001, (ES) 1868/94, (ES) št. 1251/1999, (ES) št. 1254/1999, (ES) št. 1673/2000, (EGS) št. 2358/71 in (ES) št. 2529/2001,(UL L 270, 21.10.2003, str. 1).

13 Sporazum STO o kmetijstvu (UL L 336, 23.12.1994, str. 22).

14 Člen 41 Uredbe (EU) št. 1307/2013.

15 Člen 9(2) in (4) Uredbe (EU) št. 1307/2013.

16 Praviloma so bila to povprečna vezana plačila, ki so jih kmetje prejeli v letih od 2000 do 2002.

17 Večina držav članic je izračunala plačilne pravice sheme enotnega plačila izključno na podlagi zgodovinskih plačil. Za podrobnosti glej Prilogo I Posebnega poročila št. 5/2011 z naslovom „Shema enotnega plačila (SEP): vprašanja, ki jih je treba obravnavati za izboljšanje njenega dobrega finančnega poslovodenja”.

18 Druge prilagoditve se lahko uvedejo, če se države članice odločijo spremeniti dodeljevanje neposrednih plačil za določene sheme, npr. če potrebujejo več (ali manj) podpore za mlade kmete. V tem primeru morajo države članice linearno zmanjšati (ali povečati) vrednost vseh plačilnih pravic sheme osnovnega plačila.

19 Glej Prilogo II, v kateri so navedene možnosti, ki so jih izbrale države članice.

20 Npr. da bi preprečili opuščanje zemljišč ali v primerih višje sile ali izrednih okoliščin.

21 Členi 24 do 26 Uredbe (EU) št. 1307/2013.

22 Načeloma so to bila neposredna plačila, ki jih je kmet prejel v letu 2014, ali vrednost pravic sheme enotnega plačila, ki jih je posedoval.

23 To možnost so izbrali Danska, Švedska, Finska in Združeno kraljestvo (Anglija). V tem primeru je bilo treba vrednosti in števila pravic sheme enotnega plačila iz leta 2014 prilagoditi razpoložljivemu proračunu in upravičenim površinam sheme osnovnega plačila za leto 2015. Leta 2014 so vse pravice sheme enotnega plačila v Angliji že imele regionalno enotno vrednost na hektar.

24 Člen 317 PDEU.

25 Člen 5(4) Uredbe (EU) št. 907/2014 (UL L 255, 28.8.2014, str. 18). Komisija mora plačila, ki jih države članice plačajo kmetom po preteku zakonsko določenih rokov, znižati ali izključiti iz financiranja EU. V tem primeru morajo države članice dele plačil, ki jih Komisija ne povrne, financirati iz lastnega proračuna.

26 Glej odstavek 1.15 in poglavje 7 letnega poročila Sodišča za leto 2016 o izvajanju proračuna za proračunsko leto 2016 (UL C 322, 28.9.2017, str. 1).

27 Glede na podatke, ki so jih zagotovili francoski organi, so bile začasne vrednosti med 0,5 % in 2,9 % nižje kot verjetne dejanske vrednosti v letu 2015, za naslednja leta pa organi izračunov še niso končali.

28 V okviru modela sheme osnovnega plačila, uporabljenega v Angliji, je bilo treba preklicati plačilne pravice, ki so presegale upravičene površine, ki so jih kmetje prijavili v zahtevkih za pomoč. Zaradi pravic, ki niso bile ustrezno preklicane, so bila lahko v poznejših letih zahtevkov izvedena nepravilna plačila podpore.

29 Sodišče je ocenilo, da je bil skupni vpliv tega takšen, da bodo dejanske pavšalne vrednosti za leto 2019 za 2,9 % nižje oziroma za 4,6 % višje od vrednosti, ki so jih izračunali organi, odvisno od regije.

30 Glej tudi Posebno poročilo št. 25/2016 – Identifikacijski sistem za zemljišča je koristno orodje za določanje upravičenosti kmetijskih zemljišč, vendar bi bilo mogoče njegovo upravljanje še izboljšati.

31 Da bi pokrili finančno tveganje, so se italijanski organi odločili, da za leto predložitve zahtevkov 2016 zadržijo 7 % plačil.

32 Julija 2016 se je Komisija odločila zadržati 3 % mesečnih plačil pomoči, vezane na površino, ki jo je Francija prijavila za leto 2015, zaradi velikih zamud pri posodabljanju identifikacijskega sistema za zemljišča.

33 Do leta 2017 so bili na voljo novejši ortofoto posnetki, vendar 33 % kmetijskih zemljišč ni bilo posodobljenih.

34 Člen 39(2) Izvedbene uredbe Komisije (EU) št. 809/2014 z dne 17. julija 2014 o pravilih za uporabo Uredbe (EU) št. 1306/2013 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z integriranim administrativnim in kontrolnim sistemom, ukrepi za razvoj podeželja in navzkrižno skladnostjo (UL L 227, 31.7.2014, str. 69).

35 Ta navedba je bila podkrepljena s stopnjami napake, ki so jih nacionalni organi odkrili pri preverjanjih v zvezi z živalmi, čeprav niso bile vse napake povezane s slabostmi v registru živali.

36 Delegirana uredba Komisije (EU) št. 639/2014 z dne 11. marca 2014 o dopolnitvi Uredbe (EU) št. 1307/2013 Evropskega parlamenta in Sveta o vzpostavitvi pravil za neposredna plačila kmetom v podpornih shemah v okviru skupne kmetijske politike ter o spremembi Priloge X k navedeni uredbi ter Izvedbena uredba Komisije (EU) št. 641/2014 z dne 16. junija 2014 o določitvi pravil za uporabo Uredbe (EU) št. 1307/2013 Evropskega parlamenta in Sveta o pravilih za neposredna plačila kmetom na podlagi shem podpore v okviru skupne kmetijske politike (UL L 181, 20.6.2014, str. 1 in 74).

37 Glej tudi Posebno poročilo št. 7/2017 – Nova vloga certifikacijskih organov pri odhodkih SKP: napredek k uvedbi modela enotne revizije, vendar je treba odpraviti številne pomanjkljivosti.

38 Uvodna izjava 2 preambule Uredbe (EU) št. 1307/2013.

39 Npr. organi v Franciji so prejeli 360 000 zahtevkov za dodelitev plačilnih pravic, med katerimi jih je 46 000 vključevalo spremembo referenčnega zneska in preverjanja podpornih dokumentov. Hkrati so morali obravnavati približno 12 milijonov nepravilnosti, ki so jih ugotovili pri navzkrižnih preverjanjih z identifikacijskim sistemom za zemljišča. Zaposliti so morali približno 700 dodatnih članov osebja, da bi lahko obvladali nepričakovano delovno obremenitev.

40 Površine, ki se naravno vzdržujejo v stanju, primernem za pašo ali pridelavo, površine, ki so del uveljavljenih lokalnih praks za pašo živine, in pašniki slabe kakovosti.

41 Glej sliko 2.

42 Člen 28 Uredbe (EU) št. 1307/2013.

43 Glej Prilogo II. Ta možnost se ni uporabljala v petih državah članicah (Danska, Švedska in Finska so se odločile obdržati pravice sheme enotnega plačila, Nemčija in Malta pa sta leta 2015 uporabljali pavšalni znesek sheme osnovnega plačila).

44 Niti francoski niti italijanski organi niso mogli zagotoviti podatkov o skupnem finančnem učinku dejstva, da niso uporabili klavzule o nepričakovanem dobičku.

45 Glej Prilogo II.

46 Uvodna izjava 10 preambule Uredbe (EU) št. 1307/2013. Glej tudi odstavke 29 do 31 Posebnega poročila št. 5/2011.

47 Glej odstavek 61.

48 Več podrobnosti je v Prilogi III.

49 Španski organi so menili, da je bil njihov pristop na splošno učinkovit, saj so leta 2015 prejeli okoli 35 000 zahtevkov manj kot leta 2014. To zmanjšanje so pripisali informativni kampanji o novih pravilih o aktivnih kmetih in kmetijski dejavnosti. Za druge države članice takšne informacije niso na voljo.

50 Predlog Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o finančnih pravilih, ki se uporabljajo za splošni proračun Unije, in spremembi Uredbe (ES) št. 2012/2002, uredb (EU) št. 1296/2013, (EU) št. 1301/2013, (EU) št. 1303/2013, (EU) št. 1304/2013, (EU) št. 1305/2013, (EU) št. 1306/2013, (EU) št. 1307/2013, (EU) št. 1308/2013, (EU) št. 1309/2013, (EU) št. 1316/2013, (EU) št. 223/2014, (EU) št. 283/2014, (EU) št. 652/2014 Evropskega parlamenta in Sveta ter Sklepa št. 541/2014/EU Evropskega parlamenta in Sveta (predlog omnibus).

51 Uredba (EU) 2017/2393 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 13. decembra 2017 o spremembi uredb (EU) št. 1305/2013 o podpori za razvoj podeželja iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP), (EU) št. 1306/2013 o financiranju, upravljanju in spremljanju skupne kmetijske politike, (EU) št. 1307/2013 o pravilih za neposredna plačila kmetom na podlagi shem podpore v okviru skupne kmetijske politike, (EU) št. 1308/2013 o vzpostavitvi skupne ureditve trgov kmetijskih proizvodov in (EU) št. 652/2014 o določbah za upravljanje odhodkov v zvezi s prehransko verigo, zdravjem in dobrobitjo živali ter v zvezi z zdravjem rastlin in rastlinskim razmnoževalnim materialom, UL L 350, 29.12.2017, str. 15. Sprememba ne vpliva na pravila za minimalne aktivnosti na zemljišču, ki se naravno vzdržuje v stanju, primernem za pašo ali pridelavo.

52 Oktobra 2017 sta se Svet in Parlament dogovorila o dodatnih spremembah pravil o upravičenosti zemljišč, s katerimi je bilo državam članicam dovoljeno, da dodatno razširijo opredelitev trajnega travinja na zemljišča, na katerih ni trav ali zelenih krmnih rastlin.

53 Glej odstavek 36 Posebnega poročila št. 5/2011.

54 Glej odstavke 66 do 68 Posebnega poročila št. 5/2011.

55 Člen 32(2)(a) Uredbe (EU) št. 1307/2013.

56 Člen 4(1) Uredbe (EU) št. 639/2014.

57 Člen 4(1)(iii) Uredbe (EU) št. 1307/2013.

58 Takšnih površin je veliko v Združenem kraljestvu (na Škotskem), Španiji, Italiji in Grčiji ter v drugih državah članicah, ki niso bile vključene v revizijo Sodišča.

59 Odstavki 46, 55 in 58 Posebnega poročila št. 5/2011.

60 Uvodna izjava 23 preambule Uredbe (EU) št. 1307/2013.

61 Nemčija, Malta, Nizozemska, Avstrija, Švedska (2020), Finska in Združeno kraljestvo (z izjemo Severne Irske).

62 Kar zadeva prerazporeditev neposredne podpore pred reformo SKP iz leta 2013, sta bili Španija in Italija v veliki meri primerljivi.

63 Na ravni plačil lahko države članice te učinke izravnajo z uporabo znižanja za zneske nad 150 000 EUR na kmeta ali z dodelitvijo prerazporeditvenega plačila na hektar vsem kmetom za število hektarjev, ki ni več kot 30 ha ali povprečna velikost kmetije. Večina držav članic uporablja petodstotno zmanjšanje.

64 Dejansko raven podpore, plačane tem kmetom, je treba povečati za plačilo za zeleno komponento, ki je bila leta 2015 v Italiji enaka 50,2 % vrednosti pravic sheme osnovnega plačila. V Združenem kraljestvu (na Škotskem) je bilo v tem letu plačilo za zeleno komponento med 83 EUR in 4 EUR na hektar, odvisno od regije, v kateri so bile parcele, v Nemčiji (Spodnji Saški) pa 87 EUR. V Italiji in na Škotskem so lahko kmetje, ki so redili govedo ali ovce, pod nekaterimi pogoji koristili vezano podporo, ki se plača na žival, kmetje v Nemčiji pa prerazporeditveno plačilo 50 EUR za prvih 30 ha in dodatnih 30 EUR za površine do 46 ha.

65 Glej odstavke 27 do 31 in 53 Posebnega poročila št. 5/2011.

66 Glej https://ec.europa.eu/jrc/en/publication/impact-2013-cap-reform-decoupled-payments-capitalization-land-values.

67 Sodišče je v drugi reviziji ugotovilo, da sta bili količina in kakovost statističnih podatkov, uporabljenih za analizo dohodkov kmetov, precej okrnjeni. Glej odstavke 27, 47, 50 in 77 Posebnega poročila št. 1/2016 – Ali je sistem Komisije za merjenje smotrnosti poslovanja v zvezi z dohodki kmetov dobro zasnovan in temelji na zanesljivih podatkih?

68 Grčija, Španija, Francija (Korzika) in Združeno kraljestvo (z izjemo Severne Irske). Avstrija je uporabila posebno možnost, ki je omogočala dodelitev nižjega števila pravic sheme osnovnega plačila za gorska območja.

69 Npr. Francija za parcele z nasadi vinogradov.

70 Glej odstavek 81 Posebnega poročila št. 1/2016.

71 Francija se je odločila uvesti sistem pavšalnih stopenj samo za regijo Korzika, ki predstavlja samo 0,6 % francoske proračunske zgornje meje za shemo osnovnega plačila.

 

1 CIRCABC je spletna storitev za izmenjavo dokumentov z državami članicami, ki jo zagotavlja Evropska komisija.

2 COM(2017) 713 final.

3 Uredba (EU) 2017/2393 (UL L 350, 29.12.2017).

4 Člen 32(2)(b)(i) Uredbe (EU) št. 1307/2013.

5 Swinnen, J., Ciaian, P., Kancs, d'A. (2008), Study on the Functioning of Land Markets in the EU Member States under the Influence of Measures Applied under the Common Agricultural Policy. Final report (Študija o delovanju trgov zemljišč v državah članicah EU pod vplivom ukrepov, ki se izvajajo v okviru skupne kmetijske politike – končno poročilo), Center za evropske politične študije (CEPS).

6 Glej odgovore Komisije (odstavek V povzetka) na Posebno poročilo Evropskega računskega sodišča št. 1/2016: „Ali je sistem Komisije za merjenje smotrnosti poslovanja v zvezi z dohodki kmetov dobro zasnovan in temelji na zanesljivih podatkih?“.

7 Glej odgovore Komisije (odstavek VI(b) povzetka) na Posebno poročilo Evropskega računskega sodišča št. 1/2016: „Ali je sistem Komisije za merjenje smotrnosti poslovanja v zvezi z dohodki kmetov dobro zasnovan in temelji na zanesljivih podatkih?“.

8 COM(2017) 713 final.

9 Glej odgovore Komisije (odstavka I in V povzetka) na Posebno poročilo Evropskega računskega sodišča št. 1/2016: „Ali je sistem Komisije za merjenje smotrnosti poslovanja v zvezi z dohodki kmetov dobro zasnovan in temelji na zanesljivih podatkih?“.

Dogodek Datum
Sprejetje revizijskega memoranduma / začetek revizije 29.6.2016
Osnutek poročila uradno poslan Komisiji (ali drugemu revidirancu) 7.12.2017
Sprejetje končnega poročila po razčiščevalnem postopku 7.2.2018
Prejeti uradni odgovori Komisije (ali drugega revidiranca) v vseh jezikih 6.3.2018

Revizijska ekipa

V posebnih poročilih Evropskega računskega sodišča so predstavljeni rezultati njegovih revizij smotrnosti poslovanja in skladnosti za posamezna proračunska področja ali upravljavske teme. Računsko sodišče izbira in načrtuje revizijske naloge tako, da je njihov učinek kar največji, in pri tem upošteva tveganje za smotrnost ali skladnost, višino ustreznih prihodkov ali porabe, prihodnji razvoj ter politični in javni interes.

To revizijo smotrnosti je opravil revizijski senat I – Trajnostna raba naravnih virov, ki ga vodi član Evropskega računskega sodišča Phil Wynn Owen. Revizijo je vodil član Evropskega računskega sodišča João Figueiredo. Vodja naloge je bil Sven Kölling. Člani revizijske ekipe so bili Blanka Happach in Jan Huth, namestnika vodje naloge, Felipe Andres Miguelez, Ingrid Ciabatti, Michail Konstantopoulos in Anžela Poliulianaitė.

Od leve proti desni: Ingrid Ciabatti, Michail Konstantopoulos, Blanka Happach, Jan Huth, Sven Kölling, João Figueiredo, Anžela Poliulianaitė.

Stik

EVROPSKO RAČUNSKO SODIŠČE
12, rue Alcide De Gasperi
1615 Luxembourg
LUKSEMBURG

Tel.: +352 4398-1
Vprašanja: eca.europa.eu/sl/Pages/ContactForm.aspx
Spletišče: eca.europa.eu
Twitter: @EUAuditors

Veliko dodatnih informacij o Evropski uniji je na voljo na internetu.
Dostop je mogoč na strežniku Europa (http://europa.eu).

Luxembourg: Urad za publikacije Evropske unije, 2018

PDF ISBN 978-92-872-9164-6 ISSN 1977-5784 doi:10.2865/553286 QJ-AB-18-001-SL-N
HTML ISBN 978-92-872-9145-5 ISSN 1977-5784 doi:10.2865/29289 QJ-AB-18-001-SL-Q

© Evropska unija, 2018.

Za dovoljenje za uporabo ali reprodukcijo fotografij ali drugega gradiva, za katere Evropska unija nima avtorskih pravic, je treba zaprositi neposredno imetnike avtorskih pravic.

STIK Z EU

Osebno
Po vsej Evropski uniji je na stotine informacijskih točk Europe Direct. Naslov najbližje lahko najdete na spletni strani: https://europa.eu/european-union/contact_sl.

Po telefonu ali elektronski pošti
Europe Direct je služba, ki odgovarja na vaša vprašanja o Evropski uniji. Nanjo se lahko obrnete:

  • s klicem na brezplačno telefonsko številko: 00 800 6 7 8 9 10 11 (nekateri ponudniki lahko klic zaračunajo),
  • s klicem na navadno telefonsko številko: +32 22999696 ali
  • po elektronski pošti s spletne strani: https://europa.eu/european-union/contact_sl.

ISKANJE INFORMACIJ O EU

Na spletu
Informacije o Evropski uniji v vseh uradnih jezikih EU so na voljo na spletišču Europa: http://europa.eu.

Publikacije EU
Brezplačne in plačljive publikacije EU lahko prenesete s spletišča EU Bookshop (https://publications.europa.eu/sl/web/general-publications/publications) ali jih na tem spletišču naročite. Za več izvodov brezplačnih publikacij se obrnite na Europe Direct ali najbližjo informacijsko točko (http://europa.eu/contact).

Zakonodaja EU in drugi dokumenti
Do pravnih informacij EU, vključno z vso zakonodajo EU od leta 1951 v vseh uradnih jezikovnih različicah, lahko dostopate na spletišču EUR-Lex: http://eur-lex.europa.eu.

Odprti podatki EU
Do podatkovnih zbirk EU lahko dostopate na portalu odprtih podatkov EU (http://data.europa.eu/euodp). Podatke lahko brezplačno prenesete in uporabite tudi v komercialne namene.