Cestovanie v Európe

Doprava

Cestná doprava

Platný vodičský preukaz vydaný v ktorejkoľvek krajine EÚ je uznaný za platný v celej EÚ a na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku a vo Švajčiarsku.

Všetky nové vydané vodičské preukazy sú vytlačené na plastovej karte a majú štandardný európsky formát. Vo väčšine krajín musíte mať pri sebe okrem platného vodičského preukazu aj osvedčenie o evidencii svojho vozidla.

Vodiči z krajín mimo EÚ by si mali overiť, či v krajinách EÚ, v ktorých chcú viesť vozidlo, potrebujú medzinárodný vodičský preukaz, najmä ak plánujú navštíviť Cyprus, Írsko, Maltu a Španielsko.

Nech cestujete kamkoľvek v EÚ, v povinnom poistení vášho vozidla je automaticky zahrnuté poistné krytie škôd spôsobených tretím stranám v dopravnej nehode (poistenie zodpovednosti za škodu). Komplexné poistenie vozidla uzatvorené vo vašej krajine sa často vzťahuje aj na cesty do iných krajín. O tom, v ktorých krajinách a v akom období platí, sa však presvedčte ešte pred odchodom na cestu.

Európsky formulár vyhlásenia o nehode získaný od vášho poisťovateľa alebo online je štandardný dokument, ktorý je k dispozícii vo viacerých jazykoch, vďaka čomu sa v prípade nehody v inej krajine jednoduchšie vypĺňa priamo na mieste.

Ak cestujete v rámci EÚ so zmluvným poistením zodpovednosti za škodu vydaným v krajine mimo EÚ, možno budete potrebovať zelenú kartu alebo budete musieť uzavrieť cezhraničné poistenie. Pravidlá môžu byť v jednotlivých krajinách, v ktorej sa poistná zmluva vystavuje, rozdielne, overte si to teda vopred.

V mnohých krajinách je používanie ciest spoplatnené buď prostredníctvom mýta (podľa vzdialenosti), alebo diaľničných známok (podľa času). EÚ zabezpečuje, aby systémy spoplatňovania nediskriminovali osoby, ktoré v krajine nemajú pobyt, ani príležitostných používateľov.

Vo všetkých krajinách EÚ sa musia počas jazdy používať bezpečnostné pásy vo všetkých vozidlách, v ktorých sú nainštalované. Deti musia mať vhodné detské sedačky.

Používanie mobilného telefónu počas jazdy, s výnimkou zariadenia „hands-free“, podstatne zvyšuje riziko nehody, a preto je vo všetkých krajinách EÚ a na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku a vo Švajčiarsku zakázané.

Maximálna povolená hladina obsahu alkoholu v krvi sa v závislosti od krajiny pohybuje medzi 0 mg/ml a 0,5 mg/ml.

Vďaka kvalitnejšej cezhraničnej výmene informácií možno vypátrať vodičov, ktorí prekročia povolenú rýchlosť alebo jazdia pod vplyvom alkoholu.

Pamätajte na to, že na Cypre, v Írsku a na Malte sa jazdí vľavo a že v niektorých krajinách, ako je Belgicko, Francúzsko, Holandsko a Portugalsko, sa obvykle dáva prednosť vozidlám prichádzajúcim sprava.

Aké sú maximálne povolené rýchlosti v Španielsku? Potrebujem mať helmu, keď sa bicyklujem vo Švédsku? Pred cestou si pozrite najdôležitejšie pravidlá cestnej premávky.

V EÚ sa v súčasnosti nachádza viac než 700 000 nabíjacích bodov pre elektrické vozidlá, pričom čoraz vyšší podiel na nich tvoria rýchlonabíjacie stanice. Vďaka štandardizovaným elektrickým zásuvkám si vodiči môžu nabiť svoje autá kdekoľvek v EÚ. Pozrite si mapu miest, kde môžete dostať alternatívne palivá:

EÚ neustále zlepšuje bezpečnostné normy pre autobusy a autokary. Napríklad nedávno zaviedla nové požiadavky týkajúce sa funkcií, ako je detekcia mŕtvych uhlov a výstražné systémy na zabránenie kolíziám s chodcami a cyklistami. Ak sú autobusy a autokary vybavené bezpečnostnými pásmi, v celej EÚ platí povinnosť mať ich počas jazdy zapnuté.

Prečo nepreskúmať Európu na bicykli? EuroVelo, európska sieť cyklistických trás, prepája celý kontinent a niektoré z jeho hlavných atrakcií prostredníctvom 17 diaľkových cyklistických tratí s celkovou dĺžkou viac ako 90 000 km. Na dopravu po európskych mestách a mestečkách môžete využiť svoj vlastný bicykel alebo jeden z mnohých samoobslužných systémov prenájmu bicyklov, z ktorých niektoré spolufinancuje EÚ.

Letecká doprava

Vytvorenie jednotného európskeho trhu v leteckej doprave pred 30 rokmi viedlo k lacnejšiemu cestovnému a väčšiemu výberu dopravcov, trás a služieb pre cestujúcich. Bezpečnosť leteckej dopravy v Európe sa radí medzi najvyššie na svete. V záujme ďalšieho zlepšovania bezpečnosti musia mať letecké spoločnosti z krajín mimo EÚ povolenie, ktoré potvrdzuje ich súlad s medzinárodnými bezpečnostnými normami. Ich lietadlá môžu okrem toho byť kontrolované v Európe a v prípade zistenia, že tieto lietadlá nie sú bezpečné alebo nad nimi orgány danej krajiny nevykonávajú dostatočný dohľad, sa vydá zákaz prevádzkovania ich letov v rámci európskeho vzdušného priestoru. Na všetky lety s odletom z letísk EÚ sa vzťahujú spoločné pravidlá EÚ týkajúce sa bezpečnostných kontrol cestujúcich, príručnej batožiny a podanej batožiny. Takisto sa uplatňujú obmedzenia týkajúce sa tekutín, ktoré si možno vziať do kabíny, a spoločný zoznam predmetov, ktoré nie sú povolené v príručnej ani podanej batožine.

Železničná doprava

Železničná doprava je aj naďalej jedným z najbezpečnejších a najobľúbenejších spôsobov dopravy v Európe a zastupuje dôležité miesto v rámci ambície EÚ dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050. EÚ má viac ako 200 000 km železničných tratí. Na dôležitých trasách, ako sú Paríž – Brusel – Amsterdam/Kolín, Miláno – Rím či Barcelona – Madrid, existuje viac než 11 000 km vysokorýchlostných tratí, pričom ďalšie sú vo výstavbe. EÚ sa usiluje o posilnenie diaľkovej a cezhraničnej osobnej železničnej dopravy vrátane nočných vlakov. Jej cieľom je zdvojnásobiť vysokorýchlostnú železničnú dopravu do roku 2030 a strojnásobiť ju do roku 2050.

Vodná doprava

Medzi prístavmi EÚ existuje mnoho kľúčových námorných ciest, ktoré ponúkajú pravidelné a vysokokvalitné služby ako alternatívu k cestnej, leteckej alebo železničnej doprave či ich kombináciu. Okrem toho sa tu nachádza vyše 40 000 km splavných riek, kanálov a jazier.

Práva cestujúcich

EÚ je jediná oblasť na svete, kde občanov chráni komplexný súbor práv cestujúcich, či už pri cestovaní lietadlom, vlakom, autobusom, autokarom alebo loďou. Cestujúci v EÚ majú právo na presné, včasné a prístupné informácie, pomoc v prípade prerušenia dopravy a v určitých prípadoch aj na kompenzáciu po zrušení alebo dlhom meškaní spoja.

Stiahnite si aplikáciu, aby ste si mohli overiť, aké sú vaše práva a ako si ich môžete uplatniť:

Pravidlá EÚ vás navyše chránia aj pri kúpe balíkov cestovných služieb alebo zájazdov, ktoré kombinujú aspoň dva rôzne druhy cestovných služieb (napríklad let a hotel alebo prenájom auta), prostredníctvom tej istej alebo prepojenej internetovej rezervácie.

Pred odchodom: musíte dostať jasné informácie o svojom balíku cestovných služieb (vrátane destinácií, zoznamu zahrnutých služieb a núdzového čísla). Musíte byť informovaní aj o svojich právach, napríklad máte väčšie práva v prípade zrušenia alebo ak organizátor skrachuje.

Po príchode: ak sa počas svojho pobytu v zahraničí ocitnete v ťažkostiach, máte nárok na pomoc, napríklad na informácie o zdravotníckych službách a konzulárnu pomoc.

Cestujúci so zdravotným postihnutím alebo zníženou pohyblivosťou majú nárok na bezplatnú pomoc na letiskách, železničných staniciach, v prístavoch a určených autobusových a autokarových termináloch, ako aj na palubách lietadiel a lodí, vo vlakoch, v autobusoch či autokaroch. Na špecifické potreby je vhodné upozorniť dopravcov alebo prevádzkovateľov terminálov už pri objednávaní lístka pri jeho kúpe v predstihu. Pri vybranom spôsobe dopravy si overte, aké informácie potrebujete pred cestou poskytnúť.

Ak cestujete autom a máte parkovací preukaz pre osoby so zdravotným postihnutím vystavený vo vašej krajine, mali by ste mať možnosť využívať parkovacie miesta určené pre osoby so zdravotným postihnutím aj v ostatných krajinách EÚ. Vopred si overte, aké podmienky platia v krajine, ktorú navštevujete.

Ak si myslíte, že neboli dodržané vaše práva cestujúceho, a chcete požiadať o nápravu, mali by ste podať sťažnosť dopravcovi alebo prevádzkovateľovi terminálu, prípadne vnútroštátnemu orgánu presadzovania práva, ktorý zodpovedá za konkrétny spôsob dopravy, ktorý ste využili.

Viac informácií získate na bezplatnej linke Europe Direct na čísle 00 800 6 7 8 9 10 11.

Predchádzajúca Ďalšia