Na cestách po evropě 2024

Cestování

Autem

Platný řidičský průkaz vystavený v jedné zemi EU je uznáván v celé Unii a rovněž na Islandu, v Lichtenštejnsku, Norsku a Švýcarsku.

Všechny nové řidičské průkazy se vystavují ve formě plastových karet ve standardním evropském formátu. Ve většině zemí musíte mít při řízení u sebe kromě platného řidičského průkazu rovněž osvědčení o registraci vozidla.

Řidiči ze zemí mimo EU by si měli ověřit, zda pro svou cestu do zemí EU potřebují mezinárodní řidičský průkaz, zejména pokud plánují navštívit Kypr, Irsko, Maltu a Španělsko.

Při cestách v rámci EU vaše povinné ručení automaticky pokrývá škody způsobené třetím osobám v případě dopravní nehody (občanskoprávní odpovědnost). Máte-li ve vaší zemi uzavřeno sdružené pojištění vozidla, ověřte si před odjezdem, na jaké další země se pojistné krytí případně vztahuje, a dobu jeho platnosti.

Evropský formulář oznámení nehody, který získáte od vaší pojišťovny nebo na internetu, je standardní dokument dostupný v několika jazykových verzích, který vám v případě autohavárie v zahraničí usnadní hlášení události přímo na místě.

Pokud cestujete v rámci EU a vaše smlouva na pojištění odpovědnosti byla vystavena v zemi mimo EU, budete možná potřebovat zelenou kartu nebo budete muset uzavřít hraniční pojištění. Předem si ověřte, jaká pravidla se ve vašem případě použijí, neboť se mohou lišit v závislosti na zemi, kde byla pojistná smlouva vystavena.

V některých zemích je používání silnic zpoplatněno buď prostřednictvím mýtného (na základě ujeté vzdálenosti) nebo dálničních známek (s vymezenou dobou platnosti). Unie dbá na to, aby tyto systémy byly přiměřené a neznevýhodňovaly zahraniční nebo příležitostné řidiče.

Ve všech zemích EU platí povinnost mít při jízdě zapnuté bezpečnostní pásy ve všech vozidlech, která jsou jimi vybavena. Pro děti se musí používat dětské zádržné systémy (autosedačky).

Používání mobilního telefonu za jízdy výrazně zvyšuje nebezpečí nehody a je zakázáno ve všech zemích EU i na Islandu, v Norsku, Lichtenštejnsku a Švýcarsku, pokud se při něm nevyužívá handsfree příslušenství.

Maximální povolené množství alkoholu v krvi se v jednotlivých zemích liší a pohybuje se mezi 0 mg/ml a 0,5 mg/ml.

Řidiče, kteří nedodržují rychlostní omezení nebo řídí pod vlivem alkoholu, lze nyní vysledovat díky dokonalejší přeshraniční výměně informací.

Nezapomeňte, že na Kypru, v Irsku a na Maltě se jezdí vlevo a že v některých zemích, např. v Belgii, Francii, Nizozemsku a Portugalsku, se pravidlo přednosti zprava používá ve větší míře.

Jaká je nejvyšší povolená rychlost ve Španělsku? Je ve Švédsku povinné nosit při jízdě na kole přilbu? Před odjezdem se seznamte s nejdůležitějšími pravidly bezpečnosti silničního provozu.

V současné době existuje v celé EU více než 700 000 dobíjecích bodů pro elektrická vozidla, přičemž podíl rychlonabíječek neustále roste. Díky standardizovaným elektrickým zásuvkám mohou řidiči dobíjet svá vozidla kdekoli v EU. Mapu míst pro dobíjení a čerpání alternativních paliv naleznete na těchto stránkách.

EU neustále zlepšuje bezpečnostní normy pro autobusy a autokary. Nedávno byly například zavedeny nové požadavky na prvky, jako jsou rozpoznání mrtvého úhlu a systémy varování, které mají zabránit srážkám s chodci a cyklisty. V celé EU platí také povinnost používat bezpečnostní pásy, pokud jsou jimi sedadla v autobusech vybavena.

A co takhle poznávat Evropu na kole? EuroVelo, síť evropských cyklistických tras, propojuje celý kontinent a některé z jeho největších turistických zajímavostí prostřednictvím sedmnácti dálkových cyklotras, jejichž celková délka činí přes 90 000 km V mnoha městech můžete k projížďkám využít buď své vlastní kolo, nebo systémy samoobslužného půjčování kol, kterých je v Evropě velké množství. Některé z nich spolufinancuje EU.

Letecky

Vytvoření jednotného evropského trhu letecké dopravy před 30 lety přineslo cestujícím levnější lety a širší nabídku dopravců, tras a služeb. Letecká bezpečnost v Evropě patří mezi nejvyšší ve světě. V zájmu posílení této bezpečnosti musí mít letecké společnosti ze zemí mimo EU povolení potvrzující, že splňují mezinárodní bezpečnostní normy. Kromě toho mohou být jejich letadla v Evropě kontrolována, a pokud se zjistí, že tyto společnosti nejsou bezpečné nebo nepodléhají dostatečné kontrole ze strany příslušného státu, nesmějí provozovat lety v rámci evropského vzdušného prostoru. Pro všechny odlety z evropských letišť platí společná pravidla EU týkající se bezpečnostních kontrol cestujících a příručních a odbavených zavazadel. Existují omezení týkající se tekutin, které lze vnášet na palubu, a společný seznam předmětů, které není povoleno přepravovat buď v příručním, nebo odbaveném zavazadle.

Vlakem

Železnice je v Evropě i nadále jedním z nejbezpečnějších a nejoblíbenějších způsobů dopravy a hraje důležitou roli v souvislosti s cílem EU dosáhnout do roku 2050 klimatické neutrality. EU má železniční síť o délce více než 200 000 km. Na důležitých trasách, jako jsou např. Paříž–Brusel–Amsterdam/Kolín nad Rýnem, Milán–Řím či Barcelona–Madrid, existuje více než 11 000 km vysokorychlostních tratí a další úseky se staví. EU usiluje o rozvoj dálkové a přeshraniční osobní železniční dopravy, včetně nočních vlaků. Jejím cílem je vysokorychlostní železniční dopravu do roku 2030 zdvojnásobit a do roku 2050 ji ztrojnásobit.

Lodí

Přístavy EU spojuje řada důležitých námořních tras, na kterých se poskytují pravidelné a kvalitní služby a jež jsou alternativou k silniční, letecké či železniční dopravě, nebo je lze využívat v kombinaci s touto dopravou. Existuje zde rovněž okolo 40 000 km vodních cest na řekách, kanálech a jezerech.

Práva cestujících

Evropská unie je jedinou oblastí na světě, kde občany chrání komplexní soubor práv cestujících platný pro všechny druhy dopravy – silniční, leteckou, železniční i lodní. Cestující v EU mají právo na přesné, včasné a dostupné informace, pomoc v případě narušení přepravy a za určitých okolností i na náhradu škody v případě zrušení spoje nebo velkého zpoždění.

Stáhněte si aplikaci s informacemi o tom, jaká jsou vaše práva a jak je lze uplatnit.

Předpisy EU vám rovněž poskytují ochranu, když nakupujete pobyt nebo zájezd, které kombinují alespoň dva různé druhy cestovních služeb (např. let a ubytování v hotelu nebo pronájem auta) na stejných či propojených internetových stránkách.

Před cestou: musíte obdržet jasné informace o svém zájezdu (včetně cíle cesty, seznamu zahrnutých služeb a čísla pro případ nouze). Musíte být rovněž informováni o svých právech – máte například více práv, pokud jde o zrušení cesty nebo v případě krachu příslušného poskytovatele.

Na cestách: pokud se během svého pobytu ocitnete v obtížné situaci, máte nárok na asistenci, například na informace o zdravotnických službách a konzulární pomoc.

Cestující se zdravotním postižením nebo omezenou pohyblivostí mají nárok na bezplatnou pomoc na letišti, nádraží, v přístavu a na určených konečných stanicích autobusů, jakož i na palubě letadla či lodi, ve vlaku a v autobusu. Doporučuje se upozornit dopravce nebo provozovatele terminálu na případné zvláštní potřeby při rezervaci či koupi jízdenky předem. Před cestou si ověřte lhůtu pro informování pro konkrétní druh dopravy.

Cestujete-li autem a jste-li ve své zemi držitelem evropské parkovací karty pro osoby se zdravotním postižením, měli byste mít možnost využívat parkovací místa pro osoby se zdravotním postižením i v jiných zemích EU. Předem si ověřte, jaké místní podmínky uplatňuje země, kam cestujete.

Pokud máte pocit, že během cesty byla porušena vaše práva a chcete se domáhat nápravy, měli byste podat stížnost dopravní společnosti nebo provozovateli terminálu nebo vnitrostátnímu donucovacímu orgánu, který je pro daný druh dopravy příslušný.

Více informací získáte na bezplatné lince služby Europe Direct na čísle 00 800 6 7 8 9 10 11.

Předchozí Další