Visi ES veiksmai grindžiami Sutartimis, kuriose nustatytos ES veikimo taisyklės. Dėl šių sutarčių visos ES šalys susitarė savanoriškai ir demokratiškai.
ES Sutartyse apibrėžiama, kas ir kokių sričių teisės aktus gali priimti: ES, šalių vyriausybės ar ir viena, ir kita. ES šalys yra atsakingos už savo sprendimų ir teisės aktų priėmimą tam tikrose nacionalinės politikos srityse, pavyzdžiui, pramonės, sveikatos ir švietimo, o ES teikia paramą.
Sutartyse nurodyta, kad daugelyje sričių priemonių gali imtis ir ES, ir nacionalinės vyriausybės. Tokiais atvejais sprendimai visada priimami kuo arčiau piliečių. Tai reiškia, kad jei problemą galima išspręsti vietos, regioniniu ar nacionaliniu lygmeniu, ES nesikiša.
ES imasi veiksmų tose srityse, kuriose ją veikti įgaliojo valstybės narės ir kuriose prasminga veikti kartu, pavyzdžiui, klimato kaitos ar prekybos visame pasaulyje klausimais. Siekdamos padėti įgyvendinti savo tikslus, ES šalys sukūrė keletą institucijų, kad jos priimtų sprendimus ES lygmeniu ir vėliau juos įgyvendintų.
Strasbūre ir Briuselyje įsikūręs Europos Parlamentas, atstovauja ES piliečių interesams. Kartu su Europos Sąjungos Taryba jis yra pagrindinės ES sprendimų priėmimo institucijos.
Kas 5 metus ES rinkėjai tiesiogiai renka 720 Europos Parlamento narius. Kiti rinkimai vyks 2029 m. Kiekviena ES šalis renka tam tikrą narių skaičių, kuris proporcingas jos gyventojų skaičiui. EP nariai yra suskirstę ne pagal tautybes, o priklauso politinėms frakcijoms, kuriose yra kelių šalių atstovai, arba yra nepriklausomi nariai.
Europos Sąjungos Tarybą, dar vadinamą Taryba, sudaro visų ES šalių vyriausybių ministrai. Taryba ir Europos Parlamentas yra pagrindinės ES sprendimų priėmimo institucijos. Kas šešis mėnesius Tarybai pirmininkauja vis kita ES šalis. Siekdamos užtikrinti tęstinumą, pirmininkaujančios valstybės narės glaudžiai bendradarbiauja grupėmis po tris šalis, kad parengtų bendrą darbotvarkę 18 mėnesių laikotarpiui.
Tarybos nereikėtų painioti su Europos Vadovų Taryba, kurią sudaro visų ES šalių vadovai. Ji nustato ES politinę kryptį ir prioritetus.
Europos Komisija yra ES viešoji tarnyba. Ji turi teisę siūlyti naujus veiksmus ir teisės aktus, dėl kurių priėmimo vėliau sprendžia Parlamentas ir Taryba. Ji taip pat yra atsakinga už tai, kad ES taisyklės būtų tinkamai taikomos. Komisijai vadovauja paskirtas pirmininkas ir Komisijos narių komanda, kurioje yra po vieną narį iš kiekvienos ES šalies.
Visos Europos Sąjungos šalys turi laikytis ES taisyklių ir siekti užsibrėžtų tikslų, kitaip Komisija prieš jas gali imtis veiksmų.
Europos Sąjungos Teisingumo Teismas užtikrina, kad ES teisė visose ES šalyse būtų užtikrinama ir taikoma vienodai.
Europos Centrinis Bankas valdo eurą. Pagrindinis jo tikslas – palaikyti kainų stabilumą euro zonoje.