Zastava Europske unije

Kratki vodič o EU-u

Kratki vodič o EU-u

Svako djelovanje EU-a proizlazi iz ugovora koji sadržavaju pravila o funkcioniranju EU-a. Te su ugovore dobrovoljno i demokratski odobrile sve države članice EU-a.

U Ugovorima EU-a utvrđeno je tko može donositi zakonodavstvo i u kojim područjima: EU, nacionalne vlade ili oboje. Države članice EU-a odgovorne su za donošenje vlastitih odluka i zakonodavstva u određenim područjima nacionalne politike, kao što su industrija, zdravlje i obrazovanje, a EU im u tome pruža potporu.

U Ugovorima je utvrđeno da u mnogim područjima mogu djelovati i EU i nacionalne vlade. U tim se slučajevima odluke uvijek donose na razini koja je najbliža građanima. To znači da EU neće intervenirati ako se problem može riješiti na lokalnoj, regionalnoj ili nacionalnoj razini.

EU djeluje u onim područjima za koja su ga ovlastile države članice i u područjima u kojima ima smisla djelovati zajednički, kao što su klimatske promjene ili svjetska trgovina. Kako bi lakše ostvarile svoje ciljeve, države članice osnovale su brojne institucije da bi se odluke donosile na razini EU-a i zatim provodile.

Europski parlament, čije se plenarne sjednice održavaju u Strasbourgu i Bruxellesu, zastupa interese građana EU-a. On je uz Vijeće Europske unije glavno tijelo EU-a za donošenje odluka.

Birači EU-a svakih pet godina izravno biraju 720 članova Europskog parlamenta, tj. zastupnika. Sljedeći izbori održat će se 2029. Svaka država članica bira određen broj zastupnika, a mjesta se raspodjeljuju razmjerno broju njezinih stanovnika. Zastupnici u Europskom parlamentu mogu biti nezavisni ili djelovati unutar klubova zastupnika u kojima je zastupljeno nekoliko država i u kojima su organizirani prema političkoj pripadnosti, a ne prema državljanstvu.

Vijeće Europske unije, poznato i kao Vijeće, čine ministri vlada svih država članica EU-a. Ono je uz Europski parlament glavno tijelo EU-a za donošenje odluka. Države članice EU-a svakih se šest mjeseci izmjenjuju u predsjedanju Vijećem. Kako bi se osigurao kontinuitet, predsjedništva blisko surađuju u tročlanim skupinama koje pripremaju zajednički program za razdoblje od 18 mjeseci.

Ne smije ga se zamijeniti s Europskim vijećem, čiji su članovi šefovi država ili vlada svih država članica EU-a. Ono određuje opće političko usmjerenje i prioritete EU-a.

Europska komisija javna je služba EU-a. Ima pravo predlagati novo zakonodavstvo, o čijem donošenju odlučuju Parlament i Vijeće. Isto tako, osigurava da države članice pravilno primjenjuju pravila EU-a. Komisiju predvode imenovana predsjednica ili predsjednik i tim povjerenika – po jedan iz svake države članice.

Sve države članice EU-a moraju poštovati pravila EU-a i ostvariti zadane ciljeve jer u protivnom Komisija može protiv njih poduzeti mjere.

Sud Europske unije osigurava jednako tumačenje i primjenu prava EU-a u svim državama članicama EU-a.

Europska središnja banka upravlja eurom. Glavna joj je zadaća održavanje stabilnosti cijena u europodručju.