Vše, co EU dělá, vychází ze smluv, které obsahují pravidla fungování EU. Na těchto smlouvách se všechny země EU dobrovolně a demokraticky dohodly.
Smlouvy EU stanoví, kdo a ve kterých oblastech může přijímat právní předpisy: Evropská unie, vlády jednotlivých států, nebo oba subjekty. Země EU jsou odpovědné za přijímání vlastních rozhodnutí a zákonů v určitých oblastech vnitrostátní politiky, jako je průmysl, zdravotnictví a vzdělávání, a EU poskytuje podporu.
Smlouvy stanoví mnoho oblastí, kde může jednat jak EU, tak i vlády jednotlivých zemí. V těchto případech jsou rozhodnutí vždy přijímána na úrovni, která je co nejblíže občanům. To znamená, že pokud lze danou záležitost vyřešit na místní, regionální nebo celostátní úrovni, EU nezasáhne.
EU přijímá opatření v oblastech, v nichž ji k tomu členské státy zmocnily a v nichž má smysl postupovat společně, například v oblasti změny klimatu nebo při celosvětovém obchodování. Aby země EU lépe dosáhly svých cílů, vytvořily řadu institucí, které mají přijímat rozhodnutí na úrovni EU a poté je provádět.
Evropský parlament, který má sídlo ve Štrasburku a v Bruselu, zastupuje zájmy občanů EU. Společně s Radou Evropské unie je hlavním orgánem EU s rozhodovací pravomocí.
Celkem 720 poslanců Evropského parlamentu, kterým se rovněž říká europoslanci, je voleno přímo voliči EU, a to každých pět let. Příští volby se budou konat v roce 2029. Každá země EU volí určitý počet poslanců v poměru k počtu obyvatel. Europoslanci nezasedají ve skupinách podle své státní příslušnosti, nýbrž v rámci politických skupin, které zahrnují několik zemí, popřípadě jako nezávislí.
Rada Evropské unie, známá též jako Rada, se skládá z ministrů vlád všech zemí EU. Spolu s Evropským parlamentem je hlavním orgánem EU s rozhodovací pravomocí. Každých šest měsíců předsedá Radě jiná země EU. Aby byla zajištěna návaznost, členské státy vykonávající předsednictví úzce spolupracují v rámci tříčlenných skupin na společném programu na období 18 měsíců.
Radu EU nelze zaměňovat s Evropskou radou, kterou tvoří vedoucí představitelé všech zemí EU. Určuje politický směr a priority EU.
Evropská komise je veřejnou službou EU. Má právo navrhovat nová opatření a nové právní předpisy, o nichž následně rozhoduje Parlament a Rada. Odpovídá též za zajišťování správného uplatňování pravidel EU. V čele Komise stojí jmenovaný předseda či jmenovaná předsedkyně, jakož i tým komisařů a komisařek – z každé země EU jeden zástupce.
Všechny země v Evropské unii musí dodržovat pravidla EU a plnit cíle, k nimž se zavázaly, jinak proti nim může Komise zasáhnout.
Soudní dvůr Evropské unie zajišťuje, aby právo EU bylo v každé zemi EU prosazováno a uplatňováno stejným způsobem.
Evropská centrální banka spravuje euro. Jejím hlavním cílem je udržet ceny v eurozóně na stabilní úrovni.