Celounijní zátěžové testy pro banky: bylo poskytnuto zatím největší množství informací o bankách, ale jsou zapotřebí větší koordinace a větší zaměření na rizika
(podle čl. 287 odst. 4 druhého pododstavce Smlouvy o fungování EU)
O této zprávě:
V této zprávě se posuzuje, jak byly prováděny celounijní zátěžové testy pro banky realizované v rámci mandátu Evropského orgánu pro bankovnictví (EBA). Scénář makroekonomické zátěže spočíval ve zhoršení ekonomických podmínek ve srovnání se základním scénářem, ale modelovaný otřes by méně závažný, než bylo původně sděleno.
Negativní účinky otřesu se soustředily na několik velkých ekonomik, které si při poslední recesi vedly relativně dobře, zatímco v zemích, které byly krizí postiženy nejvíce, se neprojevily. Scénář kromě toho nezajistil testování bank za situace závažných finančních otřesů a také nebyla dostatečně zohledněna určitá relevantní systémová rizika.
Vzhledem k nedostatečným zdrojům a stávajícím správním mechanismům nebyl orgán EBA schopen zajistit „srovnatelnost a spolehlivost metod, postupů a výsledků“ stanovené v nařízení. Namísto toho se musel v první řadě spoléhat národní orgány dozoru. Pozitivní skutečností je, že bylo zveřejněno velké množství informací.
Shrnutí
ICelounijní zátěžové testy představují vyhodnocení dopadu, který by měl společný otřes na finanční pozici velkých evropských bank. Nařízení z roku 2010, jímž se zakládá Evropský orgán pro bankovnictví (EBA), pověřilo tento orgán úkolem iniciovat a koordinovat zátěžové testy v rámci celé EU, a to ve spolupráci s Evropskou radou pro systémová rizika (ESRB).
IIZátěžové testy se provádějí od roku 2011 a všechny byly dosud realizovány na základě přístupu zdola nahoru, při němž banky připravovaly výsledky na základě zátěžového scénáře, který vycházel z metodiky schválené EBA. Ověřování kvality výsledků bylo do velké míry svěřeno daným příslušným orgánům (tj. vnitrostátním orgánům nebo Evropské centrální bance). V jiných jurisdikcích s velkými finančními systémy, jako jsou např. Spojené státy, uplatňují orgány dozoru přístup shora dolů, který jim dává nad výsledky poskytovanými bankami mnohem větší stupeň kontroly.
IIIAby se zajistilo, že metody, praxe a výsledky připravované bankami budou srovnatelné a spolehlivé, nařízení výslovně stanoví, že orgán EBA je oprávněn vyžádat si informace přímo od bank a příslušné orgány požádat, aby provedly specifické přezkumy a inspekce na místě, přičemž orgán se těchto činností může účastnit.
IVZaměřili jsme se na celounijní zátěžové testy organizované EBA v roce 2018. Obzvláště jsme posuzovali, zda zátěžové testy vyhovovaly svému účelu, zda měl orgán EBA dostatečnou jistotu o spolehlivosti údajů vypočtených jednotlivými bankami a zda zveřejnění výsledků umožnilo zainteresovaným stranám posoudit odolnost systému.
VPřezkoumali jsme příslušné dokumenty a vedli pohovory s pracovníky EBA, ESRB a Evropské centrální banky. Rovněž jsme provedli průzkum u bank a příslušných orgánů a navštívili dva národní příslušné orgány.
VIOrgán EBA koordinoval s velmi omezenými personálními zdroji a velkým úsilím zátěžové testy, které se týkaly mnoha zainteresovaných stran a měly krátké lhůty.
VIIZjistili jsme, že při koncipování i realizaci zátěžových testů není dostatečně zohledněna perspektiva celé EU, neboť klíčová rozhodnutí v EBA přijímají zástupci národních orgánů dohledu. Dopad je viditelný v různých fázích zátěžového testu.
VIIINa počátku procesu orgán EBA nestanovil rizika ani úroveň závažnosti, které pro zátěžové testy považoval za relevantní. ESRB, která vytvářela zátěžový scénář, získala zásadní vstupy od ECB a národních centrálních bank a orgánů. Zjistili jsme, že orgán EBA v důsledku toho neměl nad důležitými fázemi procesu kontrolu a že tudíž:
- důležitá systémová rizika byla vystavena nízké nebo žádné úrovni zátěže;
- otřes nebyl spuštěn událostmi uvnitř finančního systému EU, ale ekonomickým propadem;
- intenzita ekonomických otřesů se mezi jednotlivými zeměmi výrazně lišila, přičemž otřes byl často méně závažný tam, kde byla ekonomika slabší a finanční systém zranitelnější. Při generování zátěže nebyla také zajištěna minimální úroveň závažnosti.
Zadruhé, ačkoli příslušné nařízení pověřuje EBA úkolem zajistit spolehlivost a srovnatelnost metod, postupů a výsledků, orgán EBA tento mandát neuplatnil a omezil se na iniciování činností zátěžového testování, poskytování metodiky pro toto testování a jeho širokou koordinaci. Orgán se při ověřování toho, jak banky provádějí danou metodiku a odhadují dopady zátěže, rozhodl plně spoléhat na příslušné orgány. Také nerevidoval kontroly kvality prováděné příslušnými orgány, k čemuž mu nařízení uděluje pravomoc. EBA v současné době nemá zdroje, které pro plný výkon svého dohledu potřebuje. Nevyžádal si proto ani specifické přezkumy, ani se neúčastnil žádných inspekcí na místě a kromě stanovení metodiky bylo provedeno jen málo jiných činností, které by zajistily srovnatelnost a spolehlivost výsledků. Manuál EBA popisující opatření pro kontrolu kvality, která mají příslušné orgány provádět, nebyl závazný. Příslušné orgány tak měly značný prostor pro vlastní uvážení.
XZatřetí, publikace EBA se vyznačovaly dosud nevídanou úrovní transparentnosti, jelikož orgán zpřístupnil velké množství bankovních údajů. Ty nejzásadnější informace však v jeho zprávách chyběly – a sice kapitálové požadavky pro každou banku a informace o tom, kolik bank by při zátěži tyto požadavky nesplňovalo. I když se intenzita zátěže/otřesů výrazně mezi jednotlivými zeměmi lišila, zpráva EBA nevysvětluje, že malé dopady (malé vyčerpání kapitálu) v důsledku zátěže pro banky v některých zemích nebyly nezbytně nutně dány jejich zdravou situací, ale nízkou úrovní zátěže.
XIVzhledem k těmto skutečnostem a proto, aby zátěžové testy splnily svůj cíl, kterým je zjišťování (nárůstu) systémových slabých míst, předkládáme následující doporučení, která mají zajistit, aby bylo zátěžové testování smysluplnější:
- EBA by měl využít svůj mandát daný právními předpisy a zvýšit svou kontrolu nad procesem zátěžového testování.
- Pro zátěžové testy by měl koncipovat přístup shora dolů, aby tak doplnil stávající přístup zdola nahoru.
- Výběr bank pro zátěžové testování by neměl vycházet pouze z jejich velikosti, ale rovněž z rizika a systémové důležitosti a mělo by při něm být zajištěno i vhodné zeměpisné pokrytí.
- Orgán EBA by měl zajistit, aby zátěžové testy splnily svůj účel, tj. posoudily odolnost vůči nepříznivému vývoji na trhu. Mezi jednotlivými testy by měl měnit své scénáře a řádně při tom zohledňovat rizika pocházející z finančního systému EU a zajistit minimální úroveň zátěže.
- Měl by zveřejnit údaje o minimálních kapitálových požadavcích specifických pro každou banku a prezentovat výsledky testů způsobem, který umožní uživatelům zasadit si je do příslušné perspektivy.
- Orgán EBA by měl požádat o dodatečné zdroje, které jsou potřebné k plnému výkonu jeho úlohy stanovené nařízením.
- Evropská komise by měla řešit vhodnost správní struktury EBA v rámci příštího přezkumu nařízení o EBA.
Úvod
Zátěžové testování bank
01Zátěžový test je vyhodnocením finanční pozice banky, bude-li vystavena silnému tlaku. Základní myšlenkou zátěžového testování je modelovat, co by se stalo s nejdůležitějšími parametry životaschopnosti banky v případě jednoho či více velkých negativních otřesů. Takovéto otřesy mohou být vyvolány i) událostmi dopadajícími na celý trh, jako například závažná recese, pád akciových trhů nebo ztráta důvěry v banky; ii) „idiosynkratickými“ událostmi, tj. otřesem, který souvisí s konkrétní bankou a nemusí mít vztah k celkové hospodářské situaci; iii) kombinací obou těchto typů událostí.
02Zátěžové testování bylo původně nástrojem, který používaly samotné banky jako součást interního řízení rizik. Později ho ale začaly provádět i orgány jejich dozoru. Obecně se dá říci, že toto zátěžové testování bylo svou povahou mikroobezřetnostní, neboť se zaměřovalo na odolnost jednotlivých institucí, příslušné scénáře nepočítaly se systémovými efekty přelévání; tento postup se také zaměřoval hlavně na ochranu investorů a vkladatelů.
03Při finanční krizi vyšly však zřetelně najevo nedostatky v postupech mikroobezřetnostního zátěžového testování. Jak uvádí de Larosièrova zpráva z roku 2009, „vycházelo zátěžové testování příliš často z mírných či dokonce mylných předpokladů“1. Po skončení finanční krize uznali tvůrci politik potřebu zaměřit se rovněž na systémové otřesy, které zasáhnou celý finanční systém současně. To obnáší práci s ekonomickými a finančními otřesy, přezkoumávání efektů přelévání a zaměření se také na dopad otřesů na finanční systém jako celek.
Mandát EBA a další zapojení aktéři
04Evropský orgán pro bankovnictví (EBA), jenž byl zřízen v roce 2010, byl pověřen pravomocí iniciovat a koordinovat v součinnosti s Evropskou radou pro systémová rizika2 (ESRB) celounijní zátěžové testy. Nařízení o EBA rovněž stanoví, že by orgán měl zajistit „srovnatelnost a spolehlivost metod, postupů a výsledků“3.
05Cílem těchto zátěžových testů je vystavit velkou část evropských bank společnému a jednotnému otřesu, aby se tak posoudila odolnost finančního systému EU jako celku. K tomuto účelu je vypracován základní scénář (tj. nejlepší odhad budoucích makroekonomických podmínek) a zároveň nepříznivý (zátěžový) scénář (s výrazně negativnějším odhadem).
06EBA inicioval a koordinoval celounijní zátěžové testy bank v letech 2011, 2014, 2016 a 2018. Obecně může být koncepce zátěžových testů buď shora dolů, nebo zdola nahoru. V případě koncepce shora dolů vytváří negativní scénář orgán dohledu, který pak vypočítává jeho dopad na banky, jak tomu je například ve Velké Británii, USA a Japonsku. Orgán EBA se už v rané fázi tohoto postupu rozhodl pro přístup zdola nahoru, v něm scénář vytváří rovněž orgán dohledu, ale banky samotné připravují odhady dopadů otřesů na jejich hlavní finanční parametry. Možnost koncepce shora dolů byla v orgánu EBA několikrát projednávána (naposledy v prosinci 2016), ale byla vždy zamítnuta výraznou většinou členů jeho správní rady.
07Role jednotlivých zainteresovaných stran (viz příloha I) lze s použitím kontextu zátěžových testů z roku 2018 popsat takto:
- orgán EBA vypracoval metodiku a jako obecné nezávazné pokyny také manuál pro kontrolu kvality, shromáždil výsledky od bank poté, co prošly procesem kontroly kvality ze strany příslušných orgánů dohledu („příslušné orgány“), provedl numerické kontroly a kontroly věrohodnosti a zveřejnil výsledky;
- Generální rada ESRB4 schválila nepříznivý scénář. Nepříznivý scénář byl předtím vypracován a projednán pracovní skupinou ESRB pro zátěžové testování a poradním technickým výborem ESRB5. Tato pracovní skupina se velké míře opírala o zdroje ECB (viz příloha I);
- ECB a národní centrální banky připravily makroekonomické projekce, které sloužily jako základní scénář;
- příslušné orgány (tj. ECB pro banky v eurozóně a národní orgány pro banky zemí mimo eurozónu) byly odpovědné za kontrolu kvality projekcí dopadu zátěže připravených bankami. Omezené zdroje a složité řízení orgánu EBA neumožnily v praxi uplatnit pravomoci, které mu svěřuje nařízení o EBA6.
Správní struktura EBA se dosud vyznačovala významnou účastí národních orgánů. Jeho radu orgánů dohledu tvoří zástupci národních orgánů dohledu. Podle současného právního rámce tito zástupci rovněž vybírají kandidáta pro funkci předsedy rady orgánů dohledu; Parlament však s touto volbou může vyjádřit nesouhlas. Ačkoli nařízení stanoví, že členové rady orgánů dohledu by měli „vystupovat […] nezávisle a objektivně ve výlučném zájmu Unie“7, jejich jmenování nepodléhá žádnému schválení ze strany orgánu EU, zůstávají úředníky příslušných orgánů a mohou být kdykoli nahrazeni.
09To může vést k rozporům, neboť členové rady orgánů dohledu mohou hájit čistě národní zájmy bez dostatečného zohlednění širších evropských zájmů. Komise již v roce 2014 uznala8, že tyto rozpory někdy vedou k tomu, že rozhodnutí nejsou přijata, zejména pak v oblasti sbližování regulace a dohledu, nebo jsou podpořena rozhodnutí, jež jsou více zaměřena na národní, a nikoliv na širší unijní zájmy. Komise proto v roce 2017 předložila návrh na změnu nařízení o evropských orgánech dohledu (včetně EBA)9, která se mimo jiné týkala i oblastí financování a řízení. Jedním z cílů bylo zejména to, aby se rozhodovací proces orientoval více na EU než v současnosti. Komise konkrétně navrhla, že by orgán EBA měl mít výkonnou radu s členy na plný úvazek, vybraných z užšího seznamu kandidátů sestaveného Komisí a jmenovaných Radou, kteří by neměli v radě orgánů dohledu hlasovací právo. Společní normotvůrci se však na tomto návrhu neshodli. Politická dohoda ze dne 21. března 2019 nicméně s cílem zlepšit správu evropských orgánů dohledu jiným způsobem posiluje postavení předsedy rady orgánů dohledu.
Koncepce auditu
10Vzhledem k tomu, že zátěžové testy provedené v minulosti orgánem EBA byly předmětem určité kritiky, rozhodli jsme se provést audit zátěžových testů z roku 2018 a zohlednit při tom také určité aspekty zátěžových testů realizovaných v roce 2016. Cílem auditu bylo posoudit, zda řízení a realizace zátěžových testů EBA byly dostatečné na to, aby poskytly jasnou odpověď na otázku, zda je finanční systém EU odolný. Za tímto účelem jsme se tázali:
- Vyhovovaly zátěžové testy svému účelu?
- Měl orgán EBA jistotu, že výpočty provedené bankami jsou správné?
- Umožnilo zveřejnění výsledků zainteresovaným stranám posoudit odolnost systému?
Auditní kritéria byla odvozena z příslušných právních nástrojů, mezinárodních standardů zavedených Bankou pro mezinárodní platby (BIS) a samotným orgánem EBA a osvědčených postupů jiných orgánů provádějících zátěžové testování, jako jsou například Bank of England a centrální banka USA (Federal Reserve). Další podrobnosti k auditním kritériím jsou uvedeny v příslušných částech této zprávy.
12Důkazní informace byly shromážděny na základě:
- přezkumu příslušné dokumentace z EBA, ESRB a ECB,
- online průzkumu mezi pracovníky příslušných orgánů a bank, kterých se dohled týká,
- návštěv u příslušných orgánů,
- pohovorů s pracovníky EBA, ESRB a ECB.
Očekává se, že tento audit vytvoří vstupy pro debatu o nákladech a přínosech zátěžového testování a o kladech a záporech různých metodických přístupů.
Připomínky
Zátěžové testy EBA měly nedostatky z hlediska posuzování odolnosti vůči systémovým rizikům
14Systém zátěžových testů v rámci celé EU má za cíl10 vyhodnotit odolnost finančních institucí v EU vůči nepříznivému tržnímu vývoji a možnosti nárůstu systémového rizika v zátěžových situacích. Nepříznivý tržní vývoj je v nařízení o EBA definován jako trendy na mikroobezřetnostní úrovni, možná rizika a slabá místa11.
15Zátěžové testy mají pomoci určit instituce, jež mohou představovat systémové riziko, a to zejména v době zátěže, a zajistit, aby takováto rizika byla zmírňována12. O tom, které banky by měly podstoupit zátěžové testy, rozhoduje rada orgánů dohledu EBA. Příslušné referenční hodnoty pro zátěžové testování vypracovává Basilejský výbor pro bankovní dohled13 a také samotný orgán EBA14. Tyto subjekty došly k závěru, že zátěžové testy by měly mít jasně formulované a formálně definované cíle a že by s těmito cíli měla být sladěna koncepce příslušného scénáře. Zátěžové testy by měly být dostatečně závažné, ale přitom realistické.
16Z tohoto důvodu jsme prověřovali, zda:
- byl vzorek zúčastněných bank vhodný pro účely daného testování,
- byla zjištěná rizika vhodná pro účely daného testování,
- byla nastolená zátěž dostatečně závažná na to, aby umožnila posoudit odolnost.
Ze zátěžových testů byly vyňaty určité rizikové banky
17Orgán EBA měl za cíl dosáhnout širokého pokrytí bankovních aktiv v EU a také zahrnout do testů největší banky. Do svého vzorku proto zahrnul pouze banky, jejichž výše konsolidovaných aktiv činila minimálně 30 miliard EUR.
18Od prvního kola zátěžových testů počet zúčastněných bank poklesl. V roce 2011 se testů účastnilo 90 bank ve 21 zemích, zatímco v roce 2018 se tento počet snížil na 48 bank v 15 zemích: devíti zemích, v nichž je hlavním orgánem dohledu ECB15, a šesti zemích, kde ECB hlavním orgánem dohledu není16.
19Ne všechny banky přesahující limit 30 miliard EUR konsolidovaných aktiv byly přitom do vzorku zařazeny: největší banky byly zařazovány do chvíle, kdy vzorek pokryl zhruba 70 % bank v eurozóně z hlediska celkových konsolidovaných aktiv a stejně tak zhruba 70 % bank mimo eurozónu. To znamenalo, že skutečný limit pro banky v eurozóně byl 100 miliard EUR, což vedlo k vyřazení určitých zemí, jejichž bankovní systém je slabší.
20Rovněž jsme zjistili, že rada orgánů dohledu nakonec ze vzorku vyřadila sedm bank s aktivy přesahujícími 30 miliard EUR, neboť tyto banky buď procházely restrukturalizací17, nebo probíhala jejich fúze s jinou bankou, nebo výše jejich konsolidovaných aktiv v době, kdy byl vzorek odsouhlasen, poklesla pod minimální limit. Banky, které procházejí restrukturalizací a kterým byla poskytnuta státní podpora, však patří mezi nezranitelnější. Mezi vyřazenými bankami pak byly také banky, u nichž se nakonec projevily kapitálové nedostatky.
21Nezjistili jsme žádné důkazní informace o tom, že rada orgánů dohledu EBA projednala klady a zápory použití dodatečných kritérií založených na riziku při výběru bank. Rozhodnutí EBA použít jako jediné kritérium velikost má některé nevýhody, kterými jsou například:
- do vzorku nebyla zahrnuta žádná z bank s vysokým podílem úvěrů se selháním (a to v celkem pěti zemích) a vzorek neobsáhl ani banky s vysokou expozicí vůči domácímu státnímu dluhu a jinému veřejnému dluhu18;
- součástí procesu výběru nebyly ani informace o bankách, které trhy oceňují výrazně nižší hodnotou, než je výše jejich vlastního kapitálu.
V nepříznivém scénáři není přiměřeně zohledněn význam určitých relevantních systémových rizik
22V souladu s nařízením o EBA má orgán EBA povinnost ve spolupráci s ESRB iniciovat a koordinovat v rámci celé Unie zátěžové testy. Pro jednotlivé role příslušných stran však neexistují žádná formální ujednání. Během let se zavedla praxe, kdy orgán EBA požádá ESRB o vypracování nepříznivého scénáře za pomoci různých výborů, v nichž se účastní též zástupci EBA (viz obrázek 1 v příloze I).
23Nepříznivý scénář pro testování v roce 2018 byl vytvořen pracovní skupinou pro zátěžové testování ESRB, kterou tvořili pracovníci sekretariátu ESRB a členů ESRB19. Použily se v něm vstupní informace od ECB. Pracovní skupině předsedal zástupce ECB (zástupce generálního ředitele z ředitelství pro makroobezřetnostní politiku a finanční stabilitu) a skupina se ve velké míře opírala o zdroje ECB (pracovníci, modely, údaje). Pracovní skupina tyto zdroje ECB velmi využila20 při kalibraci modelů vytvářejících proměnné, které byly banky povinny použít ve svých výpočtech.
24Vzhledem k tomu, že cílem zátěžových testů je vyhodnotit, jak by se v případě zátěžové situace zvýšilo systémové riziko (viz bod 14), mělo by výchozím bodem při přípravě scénáře testu být stanovení nejvýznamnějších rizik, a to jak z hlediska jejich systémové povahy, tak relevantnosti. Na klíčové faktory rizika by pak měla být uplatněna smysluplná úroveň zátěže.
25Z tohoto důvodu jsme prověřovali, zda:
- byla stanovena nejdůležitější systémová rizika,
- byla tato rizika faktory uplatněné zátěže.
Ne všechna systémová rizika byla zohledněna
26Rada orgánů dohledu EBA nesdělila formálně ESRB své stanovisko k rizikům, na které by se na začátku procesu měla uplatnit zátěž (tj. která by měla sloužit jako spouštějící událost), ať už to jsou rizika vyplývající z finančního sektoru EU, rizika specifická pro danou zemi nebo rizika pocházející z jednotlivých bank či bankovních skupin, která by mohla vážně poškodit finanční systém. Ačkoli existuje určité překrývání u členství ve výborech, které vypracovávaly nepříznivý scénář, příslušná rizika byla radou orgánů dohledu EBA schválena až ke konci tohoto procesu (tj. v prosinci 2017).
27Stanovení rizik bylo tedy ponecháno zejména na úvaze ESRB, po projednání v příslušných výborech včetně pracovní skupiny pro zátěžové testování. V mandátu této pracovní skupiny se explicitně uvádí, že by měla zvažovat, jak by bylo možné podchytit systémová rizika (včetně rizik týkajících se specifických sektorů nebo jen několika zemí) a že by jí zvolená koncepce měla mít za cíl vytvořit dostatečnou úroveň zátěže pro banky.
28ESRB provádí pravidelné posouzení rizik. To je využíváno rovněž pro účely zátěžového testování. Dalšími vstupními faktory pro zátěžové testování byly i) výsledek průzkumu zdola nahoru u členů ESRB (hlavně makroobezřetnostních orgánů); ii) přímé vstupy od členů ESRB; iii) diskuse a prezentace na odborných skupinách ESRB; iv) škála údajů obsažených v přehledu ukazatelů rizik ESRB21; v) interní analýza ECB.
29V rámci uvedeného průzkumu zdola nahoru, který byl jedním ze vstupních prvků při posouzení rizika, jsou makroobezřetnostní orgány jednou za čtvrtletí vyzvány, aby určily rizika pro finanční stabilitu pro ekonomiku jejich země a EU a stanovily jejich pořadí. Výsledek průzkumu však obsahoval nedostatky, které mohly mít dopad na postup stanovení a agregování rizika a mohou tento postup zkreslit. Například:
- makroobezřetnostní orgány jsou soustavně pozitivnější při posuzování svých vlastních zemí než při hodnocení situace EU jako celku. To může vést k rizikům podhodnocení jedné země nebo skupiny zemí;
- ve vyznění a obsahu kvalitativních posouzení připravovaných makroobezřetnostními orgány jsou výrazné odchylky. Co se týče obsahu, některé orgány ve svých odpovědích kladou důraz na nepříznivý vývoj, zatímco jiné kladou důraz na opak.
Jak se uvádí ve vysvětlení scénáře, generální rada ESRB vybrala čtyři rizika jako faktory nepříznivého scénáře (viz příloha II). Ačkoli rizika související s kvalitou aktiv v bankovním sektoru (např. problémy týkající se úvěrů se selháním) byla v rámci průzkumu zdola nahoru označena za důležitá, v nepříznivém scénáři nebyla zahrnuta jako hlavní riziko nebo faktor zátěže22, a to přestože po finanční krizi byly rizikové úvěry příčinou většiny případů záchrany bank (podrobnosti též v bodě 37 f.).
31Do rozsahu testování nepatří rizika likvidity pro banky, neboť se zaměřilo na solventnost bank. Problematika zahrnutí oblasti rizik likvidity byla naposledy projednávána radou orgánů dozoru EBA v roce 201123. Pro porovnání MMF, který také provádí zátěžové testy pro posouzení odolnosti bankovního systému v eurozóně, použil postup s dvojím zaměřením – na testování jak likvidity, tak solventnosti.
32ESRB neurčila rizika, která potenciálně vyplývají z jednotlivých bank či bankovních skupin, a to přestože má jasný mandát24 také k identifikaci rizik, které jednotlivé finanční instituce představují pro finanční systém. Proces identifikace rizik se namísto toho zaměřil na souhrnné hodnoty na úrovni jednotlivých států, eurozóny a EU.
33EBA pravidelně zveřejňuje přehled ukazatelů rizik25, který spočívá ve stanovení a monitorování systémových rizik. Pro každé riziko popisuje přehled ukazatelů rizik EBA rizikové faktory a úroveň rizika, tj. pravděpodobnost, že se rizikové faktory stanou skutečností a pravděpodobný dopad na banky, včetně statistických trendů (bez komentáře). Tyto ukazatele v přehledu ukazatelů rizik však při přípravě zátěžových testů nehrály žádnou explicitní úlohu a orgán EBA ani nepožádal, aby byly použity jako klíčové vstupní údaje.
Modelovaná zátěž vycházela z ekonomického propadu, a nikoliv z otřesu, který vznikl ve finančním sektoru EU
34Na základě stanovených rizik by v nepříznivém scénáři měly být „stanoveny intenzita otřesů, přenosové kanály a časový horizont, v němž zátěžové faktory mohou mít dopad na banky“26. Na radě orgánů dozoru EBA však nedošlo k žádné formální diskusi či formálnímu rozhodnutí o tom, jaké typy otřesů budou pro banky navozeny navíc k procesu stanovení rizik. To bylo ponecháno na zvážení ESRB. Až na konci procesu předložil předsedající pracovní skupiny scénář a příslušná rizika radě orgánů dozoru EBA.
35Koncepce zvolená ESRB v roce 2018 byla podobně jako u předchozích zátěžových testů tato: sled nepříznivých makroekonomických a finančních událostí s dopadem na proměnné, jako je HDP, nezaměstnanost, ceny nemovitostí a úrokové sazby, které se stanou skutečností během tříleté doby. Výchozí úroveň odpovídá nejnovějším makroekonomickým projekcím pro EU vytvořeným pracovníky Eurosystému a ECB27 a nepříznivý scénář se zakládá na souboru odchylek od výchozí úrovně pro hlavní parametry ve stejném období.
36Zátěžový test EBA posuzoval zranitelnost systému a bank vůči společné makrofinanční zátěži (ekonomickému propadu), a nikoli vůči závažnému finančnímu otřesu, která by následně vytvořila zátěž určité úrovně. Avšak podle pracovního dokumentu Banky pro mezinárodní platby z roku 2009 nepotvrzují empirické důkazy implicitní předpoklad z předchozích makrozátěžových testů, a sice že závažný makroekonomický otřes způsobuje pád finančního systému, který je křehký28.
37Volba scénáře vycházejícího z ekonomického propadu nezohledňovala význam některých rizik, včetně jejich nerovnoměrného rozložení podle jednotlivých zemí. Preference scénáře vycházejícího z ekonomického propadu, u nějž jsou finanční rizika předmětem implicitní zátěže, rovněž neumožnila zjistit citlivost na určitá systémová rizika. Jinými slovy, tento scénář nevycházel z finančního otřesu vyvolaného selháním velkých finančních institucí nebo systémovými riziky stanovenými v přehledu ukazatelů rizik EBA (viz bod 33), například:
- prudkým nárůstem sazeb centrální banky nebo prudkým nárůstem úvěrového rozpětí pro státní dluhopisy určitých členských států, který by dál podnítil krizi státního dluhu;
- zbývající vysoký objem úvěrů v selhání v důsledku možných rostoucích překážek pro snižování objemu úvěrů v selhání a riziko ze zvýšené úrovně zadlužení.
Kromě toho byl použitý ekonomický propad vyvolán událostmi mimo EU. Ani nepříznivý scénář z roku 2018, ani žádný z předchozích použitých scénářů nepracovaly s tím, že by nepříznivý scénář mohla spustit událost nebo riziko v EU. Jako spouštějící faktor se také nezohlednila ani událost nebo riziko uvnitř bankovního sektoru29, třebaže v průzkumu zdola nahoru (viz příloha II) bylo uvedeno, že dvě ze čtyř nejdůležitějších rizik pocházejí z bankovního sektoru. Do scénáře nebyly zahrnuty ani efekty zesílení (např. rozprodej portfolií nebo situace, kdy selhání jedné banky má vliv na úvěrová rozpětí jiných), ani problémy z minulosti v jednotlivých zemích, ačkoli toho se do jisté míry zástupně dosáhlo pomocí proměnných ve scénáři (např. nárůstem úrokových sazeb).
Nepříznivý scénář z roku 2018 nezajistil minimální závažnost pro všechny země a byl méně závažný než finanční krize
39Při vytváření scénáře pro rok 2018 zohlednila příslušná pracovní skupina ESRB kritiku týkající se předchozího zátěžového testu, jako např. že scénář i) nebyl dostatečně zaměřen na budoucnost nebo ii) pro některé země byl méně relevantní, s nerovnoměrnou závažností.
40EBA ani ESRB předem neobjasnily, co považují za „závažné“. Ačkoli pracovní skupina provedla srovnání na úrovni členských států, hlavní zaměření u porovnávání závažnosti (a to jak interně v ESRB, tak v publikacích) se týkalo úrovně závažnosti na souhrnné úrovni za EU a eurozónu. Bylo to na úkor zaměření na vývoj parametrů na úrovni členského státu, neboť mnoho ze zranitelných míst by se dalo konstatovat právě tam.
41Přezkoumávali jsme proto proces tvorby scénáře (včetně aspektů modelování) a navrhovaný vývoj pro řadu parametrů.
42Zjistili jsme, že se národní centrální banky a orgány dohledu výrazně podílely na přípravě nepříznivého scénáře, a to prostřednictvím své přítomnosti v pracovní skupině a v generální radě ERSB. Například mnoho z výstupů modelování bylo připraveno na základě takzvaných pružností základního modelu (basic model elasticities, BME), které předkládají národní centrální banky v rámci pravidelného prognózování prováděného ECB.
43Takováto prvořadá úloha národních orgánů spolu s omezenou schopností EBA kontrolovat tento proces ale nepřispěly k dosažení nezaujatého a objektivního nepříznivého scénáře, který by řádně zohledňoval zranitelná místa bank a zemí konzistentně napříč celou EU. V návaznosti na diskuse v rámci struktur ESRB byla v souvislosti s nepříznivým scénářem přijata řada rozhodnutí ad hoc (viz rámeček 1).
Rámeček 1
Rozhodnutí přijatá strukturami ESRB
- Orgány některých členských států si pro své ekonomiky vyžádaly přidat při testu na závažnosti (např. v podobě větší devalvace měny), zatímco jiné požadovaly menší stupeň závažnosti (např. z hlediska poklesu HDP).
- Později při tomto postupu orgán EBA požadoval určitou minimální úroveň závažnosti z hlediska poklesu HDP, konkrétně v té podobě, že všechny členské státy by v průběhu tříletého období měly zaznamenat záporný kumulativní nárůst. To vedlo k určitým neshodám v pracovní skupině ESRB pro zátěžové testování, kdy se někteří její členové stavěli proti dodatečným požadavkům na stupeň závažnosti (z hlediska odchylky od výchozí úrovně). Stávající úroveň považovali pro své země za dostačující a tvrdili, že je v souladu s dohodnutou metodikou. Nakonec bylo dohodnuto, že minimální požadovanou hodnotou bude pro každý členský stát negativní kumulativní nárůst těsně pod 0 %. To znamenalo nárůst v závažnosti scénáře pro 11 členských států ve velmi pozdní fázi přípravy scénáře.
Kromě národních centrálních bank se na přípravě scénáře rovněž intenzivně podílela ECB, a to zejména ředitelství pro oblast měnové politiky, nikoli dohledové funkce. V důsledku toho ESRB jednak nezvážila možné důsledky rozhodnutí v oblasti měnové politiky jakožto spouštějící činitel nepříznivého scénáře30. Na druhé straně ESRB předpokládala, že měnová politika i) omezí růst dlouhodobých úrokových sazeb v EU v případě nepříznivého scénáře a ii) zabrání výraznému rozšiřování úrokových rozpětí státních dluhopisů31 (tj. rozdílu ve výnosu dluhopisů vydaných jednotlivými státy). K takovémuto rozšiřování došlo během evropské dluhové krize. Z tohoto důvodu byly v nepříznivém scénáři nárůsty úrokových sazeb relativně nevýrazné.
45Celkově byly jednotlivé země vystaveny velmi rozdílné úrovni zátěže, a v důsledku toho i banky byly vystaveny velmi rozdílné úrovni zátěže v závislosti na své zeměpisné expozici. Například Švédsko bylo v absolutních číslech vystaveno největšímu otřesu u HDP, který byl více než dvakrát větší než v případě Itálie (viz grafická prezentace za všechny země v obrázku 4 níže v této zprávě).
46Abychom posoudili závažnost testů z roku 2018, přezkoumali jsme scénář z celé řady hledisek, srovnávali jsme aspekty scénáře oproti předchozím zátěžovým testům EBA, historickým událostem (finanční krize z roku 2008) a scénářům používaným jinými orgány provádějícími zátěžové testy, jak je popsáno v následujících bodech.
47Jak je zmíněno v bodě 35, byl nepříznivý scénář definován ve vztahu k výchozí úrovni na prognózované období a orgán EBA ve svém sdělení uvedl, že zátěžové testy z roku 2018 byly v porovnání s předchozími testy tohoto orgánu zatím nejzávažnější z hlediska odchylky proměnné HDP (odchylka činila 8,3 %). Nejrelevantnějším faktorem je však absolutní pokles mezi výchozím bodem (HDP v roce 2017) a konečným bodem podle nepříznivého scénáře (viz glosář). Jinými slovy, i velká odchylka může znamenat jen velmi malou zátěž, je-li výchozí úroveň silná, a revidovaná směrem nahoru, k čemuž v našem případě došlo.
48Nepříznivý scénář z roku 2018 byl v zásadě finalizován na konci listopadu 2017. V prosinci 2017 však byla dokončena nová výchozí hodnota a nepříznivý scénář se podle ní musel řídit. Jelikož se výchozí úroveň zlepšila, byly absolutní hodnoty zátěže vzhledem k počátečnímu bodu pro mnoho zemí nižší. Orgán EBA se proto snažil zajistit, aby byly nastoleny minimální úrovně zátěže (viz rámeček 1). Tento krok však přišel velmi pozdě a znamenal mnoho změn v samotném závěru procesu.
49Ve srovnání se zátěžovými testy provedenými EBA v roce 2014 a 2016 byl nepříznivý scénář z roku 2018 závažnější. Týkalo se to například odchylky od výchozí hodnoty u HDP a úrovně nezaměstnanosti eurozóny. Avšak vzhledem k příznivým projekcím pro výchozí úroveň byla situace v absolutních číslech jiná:
- pro HDP eurozóny vypadaly zátěžové testy z roku 2018 přísněji, ale jen mírně. To však neplatilo pro většinu členských států (viz tabulka 1). Absolutní pokles byl největší v roce 2018 (ve srovnání s předchozími testy) u několika velkých ekonomik, z nichž většina si během poslední recese vedla ve skutečnosti dosti dobře. U jiných členských států, které byly během poslední recese těžce zasaženy, byl absolutní pokles ve scénáři relativně mírný. Toto specifické rozdělení negativních dopadů na HDP napříč členskými státy nebylo dobře vysvětleno;
- co se týče nezaměstnanosti, byly zátěžové testy z roku 2018 o něco mírnější, protože výchozí hodnota pro nezaměstnanost byla u testů v roce 2018 mnohem lepší.
Při přezkoumání z hlediska jednotlivých ekonomik a proměnných není navozená zátěž důsledně závažná. Pokles HDP v absolutních číslech není pro většinu členských států tak závažný jako finanční krize a její následky a růst nezaměstnanosti je výrazně méně závažný, v některých případech se jedná o významný rozdíl (viz rámeček 2).
Rámeček 2
Závažnost scénáře na úrovni členských států ve srovnání s finanční krizí a jejími následky
Jak ukazuje obrázek 1, je u HDP pokles z maxima na minimum u nepříznivého scénáře z roku 2018 menší než pokles při finanční krizi a jejich následcích, a to u 23 z 28 členských států.
Na úrovni jednotlivých členských států byl u nezaměstnanosti v nepříznivém scénáři z roku 2018 nárůst z minima na maximum menší než hodnoty při finanční krizi a její následky u 20 členských států. U deseti těchto států (GR, ES, CY, LI, LV, IE, HR, PT, BG, IT) byl nárůst ve srovnání s finanční krizí výrazně méně dramatický (tj. nárůst o pět či více procent u nezaměstnanosti při finanční krizi a v jejím důsledku, zatímco pět z těchto deseti zemí mělo nárůst nezaměstnanosti o deset či více procentních bodů; u Řecka a Španělska je to rozdíl přibližně 20 procentních bodů). U Řecka, Španělska a Kypru vykazoval i nepříznivý scénář pokles nezaměstnanosti.
Jak vyplývá z obrázku 2, který ukazuje úvěrové rozpětí státních dluhopisů (tj. úrokové sazby v poměru k německému státnímu dluhopisu), bylo rozšiřování rozpětí pro řadu členských států (např. GR, IE, CY, ES, IT, PL a BE) mnohem méně významné než během finanční krize.
Nejrelevantnějšími externími referenčními hodnotami pro zátěžové testy orgánu EBA jsou zátěžové testy Bank of England, zátěžové testy prováděné centrální bankou USA Federal Reserve a zátěžové testy realizované MMF pro eurozónu. Nepříznivý scénář EBA z roku 2018 EBA byl stejně závažný nebo závažnější ve srovnání s ostatními u HDP, ale byl v porovnání s nimi slabší pro oblast nezaměstnanosti, dlouhodobých úrokových sazeb, úrokových rozpětí a cen nemovitostí (příklady viz rámeček 3).
Rámeček 3
Srovnání s jinými orgány provádějícími zátěžové testy
Ačkoli zaměření scénáře vybrané příslušnými orgány provádějícími zátěžové testy má na závažnost vliv, následující srovnání jsou relevantní:
- Z hlediska absolutního poklesu HDP byl pokles HDP rovnocenný výrazně nepříznivým hodnotám u zátěžového testu v USA a ve srovnání s testy Bank of England byl závažnější (viz příloha III).
- Co se týče nezaměstnanosti (eurozóna), a to jak z hlediska odchylky od výchozí hodnoty, tak absolutního nárůstu, byly testy Bank of England závažnější.
- U dlouhodobých úrokových sazeb byla odchylka od výchozí hodnoty výrazně závažnější u testů Bank of England. U zátěžového testu EBA nepřesáhl nárůst úrokových sazeb v eurozóně 100 bazických bodů. Na druhé straně u zátěžového testu americké centrální banky úrokové sazby v daném období klesly. Co se týče úvěrového rozpětí dluhopisů, byl dopad zpřísnění finančních podmínek větší u scénáře MMF než u zátěžového testu EBA z roku 2018.
Z příslušných mezinárodních referenčních hodnot vyplývá, že zátěžové testy mohou pracovat s jedním nepříznivým scénářem nebo s větším počtem takových scénářů32. V zápisu ze zasedání rady orgánů dozoru EBA není žádný záznam o tom, zda proběhla nějaká diskuse nebo bylo přijato rozhodnutí o tom, zda se má použít jeden scénář nebo více scénářů. Všechny zátěžové testy EBA od roku 2011 byly realizovány s jedním nepříznivým scénářem. Ve srovnání s tím je praxí americké Federal Reserve a Bank of England vytvářet dva scénáře. Také MMF ve svých nedávných zátěžových testech pro eurozónu doplnila svůj makrofinanční scénář celou škálou testů citlivosti33.
Výpočty bank zůstávají do určité míry pro EBA černou skříňkou
53Orgán EBA připravil metodiku, která stanovuje, jak by měly banky vypočítávat zátěžový dopad při základním a nepříznivém scénáři.
54Tato metodika pracuje s použitím horních a spodních mezních hodnot, aby se v dohledu zajistila určitá úroveň konzervativnosti – konkrétně aby banky v určitých případech nemohly využít navozenou zátěž. Například výnos z úroků z úvěrů se selháním předpokládaný bankami podléhá horní mezní hodnotě, aby banky nemohly být nadměrně optimistické.
55Vzhledem k tomu, že výsledky vypočítávají banky, jsou tyto výsledky předmětem procesu kontroly kvality.
56Prověřovali jsme, zda:
- byla metodika vhodná,
- orgán EBA získal dostatečnou jistotu o tom, že výpočty bank jsou solidní.
Provedené volby měly dopad na věrohodnost výsledků
57Metodiku schvaluje rada orgánů dohledu EBA. Může rovněž udělit výjimku z této metodiky. Ačkoli se takovéto výjimky týkají jednotlivých bank, neexistuje žádný mechanismus, který by zajišťoval, aby se hlasující členové, kteří jsou v možném střetu zájmů, hlasování nezúčastnili. K jedné takové výjimce došlo například u zátěžových testů v roce 2016, kdy rada schválila odchylku od metodiky (ve prospěch jedné velké banky a obavám pracovníků EBA navzdory). V zátěžovém testu z roku 2018 žádné takovéto výjimky nebyly.
58Celkově jsme zjistili, že je metodika EBA velmi ucelená. Pro určité aspekty však metodika nebyla dostatečné podrobná z hlediska omezení a pokynů, například pro oblast úvěrového rizika (nezajištěné části úvěrů, „záchranné nákupy“ a přístup k nehypotékovému zajištění).
59Při aplikaci této metodiky musí banky převést základní a nepříznivý scénář (tj. makroekonomické parametry) do podoby rizikových parametrů. To se často provádí prostřednictvím modelů34. Tyto výpočty založené na modelech vedou ke změnám v rozvaze, výsledovce a také rizikově vážených aktivech (a v důsledku toho i v kapitálových požadavcích35). Rámeček 4 uvádí (velmi zjednodušenou) ilustraci pro úvěrové riziko.
Rámeček 4
Převedení makroekonomických parametrů do podoby dopadů
Pro úvěrová rizika je nutné, aby byly makroekonomické parametry mimo jiné převedeny do podoby pravděpodobnosti selhání (PD) a ztrátovosti ze selhání (LGD). Například pravděpodobnost selhání portfolia spotřebitelských úvěrů by měla být vypočtena v návaznosti na (mimo jiné) koeficienty reakce na HDP, soukromou spotřebu, nezaměstnanost a úrokové sazby.
PD a LGD jsou vstupní parametry pro modely bank, které se použijí k výpočtu očekávaných i neočekávaných ztrát a kapitálových požadavků. Zjednodušená ilustrace je na obrázku 3.
U bank, které používaly své vlastní modely, je pro důvěryhodnost výsledků zátěžového testu klíčová přesnost těchto modelů. Jelikož ale tyto modely připravují samotné banky, mohou být zkreslené36, což dokládá potřebu důkladné kontroly kvality.
61V případě, že banky nedisponují vhodnými modely na odhadnutí parametrů úvěrového rizika (tj. PD a LGD, viz obrázek 3), předpokládá se, že budou spoléhat na referenční hodnoty úvěrového rizika vytvořené ECB. Tyto referenční hodnoty byly vymodelovány ředitelstvím ECB pro makroobezřetnostní politiku a finanční stabilitu (GŘ MF), což je ředitelství ECB z její monetární sekce.
62Kromě výsledné nejistoty modelu jsme zjistili i nedostatky u určitých použitých předpokladů.
63Referenční hodnoty by měly být tvořeny koeficientem nebo souborem koeficientů pro každý rizikový parametr (PD, LGD atd.), jimiž se měří reakce každého rizika na jednotlivé makroekonomické proměnné. Metodika použitá pro stanovení referenčních hodnot i pro referenční hodnoty jako takové (včetně koeficientů) byla projednána s národními příslušnými orgány. Referenční hodnoty byly schváleny radou orgánů dohledu EBA37. ECB však tyto přesné koeficienty příslušným bankám neposkytuje, ani je nezveřejňuje. Namísto toho se generuje výsledek pro každý typ portfolia pro každou zemi, a to na základě makroekonomických proměnných v základním a nepříznivém scénáři, a bankám se sděluje pouze tento výsledek. To způsobilo snížení transparentnosti38 a vedlo banky k tomu, že v našem průzkumu uváděly, že vytváření referenčních hodnot úvěrového rizika je proces typu „černá skříňka“.
64Přístup zdola nahoru byl limitován tím, že byla zavedena řada horních a spodních mezních hodnot (viz bod 54). EBA provedl určitá posouzení ad hoc (týkající se také údajů bank), aby odhadl dopad těchto horních a spodních mezních hodnot na výsledky bank. Vzhledem ke svým omezeným zdrojům však orgán EBA nebyl schopen připravit komplexní přehled dopadů těchto horních a spodních mezních hodnot na výsledky.
65Aby mohly banky provést své projekce, je třeba stanovit předpoklady. Některé z těchto předpokladů jsou dány metodikou, jiné mohou stanovit samotné banky. Jedním z klíčových metodických rozhodnutí bylo pracovat s předpokladem statické, a nikoli dynamické rozvahy, konkrétně pak s neměnným operačním modelem na celé období projekce, což znamená, že splatná aktiva a pasiva jsou v projekcích bank nahrazena položkami s podobnou charakteristikou.
66Tento předpoklad statické rozvahy má své nedostatky, a sice:
- u bank silně postižených zátěžovou situací je pravděpodobné, že budou ztrácet obchodní příležitosti a přístup k financování (zejména financování z jiných (tržních) zdrojů než klientských vkladů nebo mezibankovního financování). To však nelze ve výpočtech bank zohlednit;
- banky by do určité míry byly schopny bojovat s negativními účinky nepříznivého scénáře tím, že by využily určité ozdravné postupy39, jako např. prodej aktiv. Předpoklad statické rozvahy však bankám neumožňuje zahrnout takováto opatření do své projekce při nepříznivém scénáři. Ačkoli uznáváme, že EBA/příslušné orgány by musely vyhodnotit důvěryhodnost a proveditelnost takovýchto opatření, konstatujeme zároveň, že součástí zátěžového testu provedeného v roce 2018 Bank of England bylo i uplatnění „strategických“ opatření vedení, které by banka realisticky při zátěžovém scénáři mohla použít. Nezohlednění tohoto aspektu omezuje posouzení skutečné odolnosti banky, která by byla zátěži vystavena.
Orgán EBA má jen omezený přehled o tom, zda jsou výpočty bank solidní
67Orgán EBA disponuje právním základem40, který umožňuje, aby se přímo podílel na kontrole kvality modelů a výsledků bank. Orgán EBA má konkrétně pravomoc k tomu, aby i) si vyžádal informace přímo od bank; ii) mohl požadovat, aby příslušný orgán provedl specifické přezkumy; iii) mohl požádat příslušný orgán o provedení inspekce na místě a iv) mohl požádat příslušný orgán, aby bankám uložil, aby poskytly příslušné informace pro účely nezávislého auditu.
68Vzhledem ke své stávající struktuře řízení a omezeným zdrojům se však orgán EBA z hlediska kontroly kvality plně spoléhal41 na příslušné orgány. Pouze pro zátěžový test v roce 2011 byla kontrola kvality provedena přímo pracovníky, kterým napomáhal tým národních odborníků a odborníků z ECB/ESRB.
69EBA připravil standardní šablony, do nichž měly banky vyplnit všechny požadované údaje (až 900 000 datových bodů u větších bank). EBA rovněž poskytl k této šabloně související pokyny.
70Banky měly povinnost vyplněné šablony předat příslušným orgánům, které musely provést kontroly k zajištění kvality údajů. Následně měly příslušné orgány šablony předložit orgánu EBA.
71Po převzetí souborů orgán EBA prováděl u poskytnutých šablon automatizované kontroly kvality údajů. Jakékoli zjištěné problémy byly předány příslušnému orgánu pro vysvětlení.
72Z tohoto důvodu jsme prověřovali, zda:
- měl orgán EBA dostatečnou jistotu ohledně kvality kontrol prováděných příslušnými orgány;
- vlastní kontroly EBA byly dostatečné na to, aby zajistily kvalitu výsledků předložených bankami.
Orgán EBA měl o kontrolách kvality prováděných na úrovni příslušných orgánů jen omezené informace
73Co se týče kontrol kvality, které mají být prováděny příslušnými orgány, metodická poznámka hovoří o určitých krocích, jež měly příslušné orgány podniknout (tj. příslušné orgány jsou povinny „přezkoumat“, „vyžádat si“, „revidovat“ atd.). Tato metodická poznámka byla závazným dokumentem. Orgán EBA rovněž vytvořil samostatný manuál pro kontrolu kvality. V něm jsou příslušným orgánům poskytnuty pokyny pro přezkum výpočtů bank a pro vyslovení námitek k výsledkům předkládaným bankami. Tento manuál byl schválen radou orgánů dozoru jako nezávazný dokument; příslušné orgány tudíž měly značnou diskreční pravomoc.
74Příslušné orgány měly banky požádat, aby jim poskytly vysvětlující poznámky nebo dokumenty ve formátu, které tyto orgány určily, a to včetně kvalitativních informací uvedených v příloze III metodické poznámky. Předpokládalo se, že uvedené vysvětlující poznámky budou příslušné orgány používat v procesu kontroly kvality při provádění smysluplné analýzy předložených údajů. Kvalita a úroveň podrobnosti u těchto poznámek se u jednotlivých příslušných orgánů lišila42.
75EBA neměl za to, že je schopen systematicky revidovat nebo monitorovat práci příslušných orgánů. Zjistili jsme, že orgán EBA neměl podrobné informace o hloubce či rozsahu kontrol prováděných příslušnými orgány, zejména pak o tom:
- zda příslušný orgán posuzuje fungování modelů bank pro zátěžové testování ve srovnání s minimálními standardy, a to z hlediska ekonometrické spolehlivosti a schopnosti reagovat na rizikové parametry. Podle našeho průzkumu u příslušných orgánů a provedených pohovorů orgány dohledu neprováděly hloubkové kontroly těchto modelů na místě. Orgány dohledu revidovaly model pouze v případě, kdy se jim zdály hodnoty nevěrohodné;
- nakolik byly výsledky ovlivněny uplatněním omezení (horních a spodních mezních hodnot), tj. jak by se výsledky kladně či záporně v nepřítomnosti takovýchto omezení lišily. EBA ani příslušné orgány takovéto informace systematicky neshromažďovaly;
- nakolik byly výsledky ovlivněny dalšími údaji jako např. referenčními hodnotami ECB pro úvěrové riziko. Orgán kromě toho neměl informace o tom, zda byly dané referenční hodnoty použity kvůli slabým/nedostatečným interním modelům bank nebo proto, že byly referenční hodnoty příznivější než vlastní výpočty bank. Bylo ponecháno na úvaze příslušných orgánů, zda použijí referenční hodnoty ECB pro úvěrové riziko v případě, že posoudí hodnoty od bank jako nadměrně optimistické nebo budou považovat vlastní modely bank na nevhodné, nebo nikoli.
V manuálu pro kontrolu kvality se uvádí, že příslušné orgány mají provádět sebehodnocení toho, jak manuál používají. Žádný příslušný orgán však EBA takovéto hodnocení nepředložil.
Vlastní kontroly EBA jsou nedostatečné
77Na realizaci zátěžových testů v roce 2018 měl orgán EBA k dispozici jen omezený počet pracovníků – zhruba sedm ekvivalentů plného pracovního úvazku. EBA u údajů předkládaných příslušnými orgány prováděl automatizované kontroly. Ty zahrnovaly i) numerické kontroly (nesprávná znaménka, dílčí součty by neměly být vyšší než součty atd.); ii) ověření toho, zda byla správně uplatněna omezení daná metodikou; iii) statistické kontroly věrohodnosti. Výsledky těchto kontrol orgán sděloval příslušným orgánům, které byly odpovědné za následná opatření.
78Pro účely kontrol věrohodnosti byly porovnávány různé údaje od bank. Údaje, které se odchylovaly od normálního rozdělení, byly považovány za údaje, u nichž je potenciálně problém s kvalitou (mimořádné hodnoty).
79Pro účely těchto kontrol byly všechny banky zařazeny do stejného souboru. Malá velikost vzorku znamenala, že nemohly být vytvořeny skupiny srovnatelných subjektů (v podobě bank s podobnou zeměpisnou expozicí a úrovní zátěže, bank s podobnými obchodními modely nebo bank s podobným stupněm finančního zdraví). Identifikace mimořádných hodnot prováděná EBA měla tedy jen velmi omezené použití pro ověřování výsledků, neboť pro mimořádné hodnoty existuje mnoho platných vysvětlení. Zaměření na mimořádné hodnoty může dokonce odvést pozornost od kritičtějších případů – bank, které měly vykazovat mimořádné hodnoty, ale nevykazovaly.
80Přestože měl orgán EBA úlohu koordinátora, nebyly mu systematicky podávány informace (ani neměl zdroje na to, aby takovéto informace vyžadoval) vyplývající z dozorové činnosti příslušných orgánů (jako např. skóre SREP43 podle jednotlivých bank), jež by byly relevantní pro posuzování platnosti výsledků zátěžového testu.
81Orgán EBA měl omezené informace o tom, do jaké míry příslušné orgány následně řeší problémy s kvalitou, na které je upozornil. Tam, kde orgán vyjádřil obavy o konzervativnost výsledků, závisel u odpovědi na dobré vůli příslušných orgánů. Kvalita zpětné vazby se u zátěžového testu z roku 2018 mezi jednotlivými příslušnými orgány skutečně výrazně lišila. V případě, že EBA obdržel vysvětlení, neměl ani čas, ani zdroje na jejich podrobnou revizi; tam, kde vysvětlení neobdržel, v mnoha případech další kroky nepodnikl, protože vycházel z předpokladu, že daný příslušný orgán měl platné důvody se již dál nevyjadřovat.
82Došlo k několika případům vzniku nedostatku kapitálu v bankách brzy poté, co EBA zveřejnil výsledky zátěžových testů. K těmto případům nedostatku došlo za normálních ekonomických a finančních podmínek (tj. ne při zátěžovém scénáři). Poměr kmenového kapitálu tier 144 v rámci základního scénáře takovéto situace neodrážel. Orgán EBA se v praxi spoléhal na výchozí údaje poskytnuté bankami.
83Vzhledem k tomu, že se orgán EBA spoléhal při kontrole kvality na příslušné orgány, hrál v procesu kontroly kvality omezenou roli. Rada orgánů dohledu se nikdy nerozhodla využít své pravomoci, které jí uděluje nařízení o EBA, zejména pravomoc požádat příslušné orgány o provedení specifických přezkumů nebo provést kontroly na místě (viz body 67–68).
Publikace EBA a příslušných orgánů vykazovaly různý stupeň kvality
84Výsledky a klíčové relevantní údaje z celounijních zátěžových testů byly zveřejněny v listopadu 2018. Dopad zátěžového testu je zobrazen hlavně na výkyvu kmenového kapitálu tier 1 a ukazatele pákového poměru45. Na internetové stránce EBA jsou k dispozici dokumenty, v nichž se výsledky analyzují. Ze stránky je rovněž možný přístup do databáze s informacemi shromážděnými od bank v průběhu celého postupu.
85Výsledky zátěžového testu EBA kromě tohoto orgánu zveřejnily i některé příslušné orgány a zúčastněné banky.
86Zkoumali jsme proto:
- relevantnost publikovaných údajů EBA,
- přesnost komunikace ze strany příslušných orgánů a bank.
Orgán EBA zveřejnil dosud největší množství údajů, ale určité klíčové informace chyběly
87Kvantita informací zveřejněných EBA výrazně přesahuje objem informací zveřejňovaných jinými orgány po jejich zátěžových testech. To přináší větší transparentnost, hlavně pro orgány dohledu, bankovní analytiky a další odborníky.
88Abychom mohli posoudit informační hodnotu údajů zveřejněných EBA, prověřovali jsme, zda publikované informace poskytují odpověď na tyto otázky:
- Jaké byly faktory ovlivňující výsledky?
- Jsou výsledky srovnatelné?
- Je jasné, zda jsou banky a finanční systém v EU odolné proti otřesům?
Informace o faktorech
89Na souhrnné úrovni zpráva EBA analyzuje hlavní faktory dopadu podle typu rizika (úvěrové riziko, tržní riziko, provozní riziko) a dopady na hlavní položky rozvahy. Zpráva navíc obsahuje podrobnější popis dopadu konkrétních typů rizika a také metodické předpoklady (např. uvádí, že ztráty z úvěrového rizika jsou hlavním činitelem dopadu zátěže).
90Ve zprávě EBA o výsledcích však chybí tyto důležité informace:
- Do jaké míry byly úvěrové ztráty – zdaleka největší faktor záporných výsledků – ovlivněny novými selháními, nebo starými nahromaděnými aktivy v selhání46.
- Do jaké míry měla na výsledky dopad metodika EBA včetně předpokladů a omezení EBA (viz bod 64) nebo použití referenčních hodnot ECB pro úvěrové riziko (viz 60–63). Orgán EBA dosud tyto aspekty nevyhodnotil.
Porovnání výsledků
91Ve zprávě EBA se uvádí, že mezi jednotlivými bankami existují velké rozdíly. Výsledky za jednotlivé banky skutečně nejsou snadno srovnatelné. Je pro to řada důvodů, například:
- předpoklad statické rozvahy (viz body 65–66) a další preskriptivní prvky (viz bod 64) metodiky mají na jednotlivé banky odlišný dopad;
- výsledky banky (tj. změna v kmenovém kapitálu tier 1) jsou ovlivněny přístupem, který banka používá pro výpočet svého regulačního kapitálového požadavku, tj. tento přístup má vliv na jmenovatele poměru47 (viz bod 59);
- každá banka si převádí parametry základního a nepříznivého scénáře svým vlastním způsobem (většinou prostřednictvím individualizovaných modelů) (viz body 59-60);
- příslušné orgány nepřistupovaly ke kontrole kvality jednotným způsobem 73–83).
Jak uvádíme v bodě 87, orgán EBA zveřejňuje širokou škálu užitečných informací, které by jinak nebyly k dispozici. Zpráva EBA ale neobsahuje určitá vysvětlení, které by jejímu čtenáři umožnila zasadit čísla do kontextu. Zpráva například neprezentuje analýzu bank podle zemí48, v níž by se porovnaly výsledky bank s relativní závažností nepříznivého scénáře pro jejich zemi. Příklady chybějících vysvětlení se týkají:
- míry, v níž se úroveň zatížení liší mezi jednotlivými zeměmi,
- míry, v níž se úroveň zatížení lišila od finanční krize (Bank of England podobné srovnání provedla),
- přístup použitý každou z bank pro výpočet jejich kapitálových požadavků a jak tento přístup ovlivnil výsledky49.
Rámeček 5 obsahuje příklady analýz, které jsme provedli, abychom zasadili výsledky za rok 2018 do příslušné perspektivy. Takovéto informace (a jejich dopady na odolnost) však do publikací EBA zařazeny nebyly.
Rámeček 5
Výsledky za rok 2018 – příklady toho, co měl orgán EBA vysvětlit
V roce 2018 měly banky ze Švédska a Belgie jedny z nejnižších dopadů z hlediska kmenového kapitálu tier 1, a to navzdory skutečnosti, že otřesy HDP byly výrazně nad průměrem a dvojnásobně velké než při finanční krizi. Účastnická banka z Maďarska vykázala třetí nejmenší dopad, ta ale čelila poklesu HDP výrazně pod průměrem a v objemu méně než třetinovém v porovnání s finanční krizí. Zdaleka nejnižší dopady vykázaly polské banky. Pro Polsko ale nedošlo k žádnému poklesu HDP (-0,2 %).
Nejpozoruhodnější výsledek byl pro účastnické banky z Irska: dopady u nich byly výrazně nad průměrem, ačkoli pokles HDP zde byl druhý nejnižší (ne ani 20 % stavu za finanční krize).
Mimořádné hodnoty – tj. banky s velmi výrazným dopadem na poměr kmenového kapitálu tier 1 – představuje jedna banka z Nizozemska (N.V. Bank Nederlandse Gemeenten) a jedna z Itálie (Banco BPM).
Podrobnosti za všechny země jsou uvedeny na obrázku 4 a v tabulce 2.
Tabulka 2 – Srovnání poklesu HDP (pokles z maxima na minimum, PTT) s dopadem na poměr kmenového kapitálu tier 1 (přechodným)
Zdroj: EÚD na základě údajů EBA.
Odolnost bank a finančního systému
94Pro každou banku zpráva EBA předkládá vývoj několika kapitálových poměrů (jako např. poměr kmenového kapitálu tier 1 a ukazatel pákového poměru), tj. udává hodnotu za rok 2017, hodnotu po navozené zátěži (v roce 2020) a rozdíl mezi těmito dvěma hodnotami. Zlepšením oproti minulosti byla skutečnost, že zpráva z roku 2018 poprvé seřazuje banky podle velikosti jejich poměru kmenového kapitálu tier 1.
95Pro poznání stavu odolnosti banky – tj. aby se dalo pochopit, zda daná banka splní nebo nebude schopna splnit za nepříznivých podmínek kapitálové požadavky – chybí ve zprávě EBA klíčová informace: kapitálové požadavky pro každou z bank (tj. pilíř 1, pilíř 2 a požadavek kombinovaných kapitálových rezerv).
96Ačkoli pracovníci EBA navrhli údaje o kapitálových požadavcích zveřejnit, tento návrh byl radou orgánů dohledu zamítnut. Ve svém stanovisku z roku 2015 však EBA zveřejnění požadavků na vlastní kapitál silně zastává. Orgán rovněž poukázal na to, že směrnice o zneužívání trhu50 požaduje zveřejnění kapitálových požadavků u institucí, jejichž akcie jsou veřejně obchodovatelné51. Tehdejší předseda rady orgánů dohledu EBA opakovaně veřejně prohlašoval, že příslušné orgány by tyto informace měly zveřejnit. Pro porovnání uveďme, že Bank of England tyto informace do publikací o výsledcích svých zátěžových testů zahrnuje52. V této oblasti se liší praxe mezi jednotlivými příslušnými orgány (které mají pravomoc tyto požadavky zveřejňovat) a bankami (které je mohou zveřejnit na základě své vlastní iniciativy).
97Vzhledem k tomu, že orgán EBA nezveřejnil kapitálové požadavky u jednotlivých bank, jsou čtenáři zprávy nuceni získat tyto údaje z dalších veřejných zdrojů, které často uveřejňují údaje nekonzistentně a v různých formátech. Co se týče zátěžového testu z roku 2016, hledali jsme tyto informace pro vzorek osmi bank a zjistili, že by tyto banky nejen nesplnily požadavky na kombinované kapitálové rezervy, ale ani minimální kapitálové požadavky (tj. pilíř 1 a pilíř 2). Zpráva EBA z roku 2016 tuto důležitou informaci nesděluje.
98Za rok 2018 docházíme na základě informací, které má k dispozici orgán EBA, k závěru, že minimální kapitálové požadavky (pilíř 1 a pilíř 2 na základě kmenového kapitálu tier 1) by neporušila žádná banka. Čtyři banky by však nesplnily limit stanovený v čl. 27 odst. 1. směrnice o ozdravných postupech a řešení krize bank53 (tj. požadavek na kapitál instituce plus 1,5 procentního bodu), což může vést k zahájení opatření včasného zásahu. Identifikovali jsme rovněž devět bank, které by nesplnily požadavky na kombinované kapitálové rezervy.
99Rovněž skutečnost, že řadě bank hrozilo, že při ekonomickém propadu poruší limit 3 % pro ukazatel pákového poměru, by si zasloužila více pozornosti, než je jediná řádka v šedesátistránkové zprávě EBA54.
100Vzhledem k tomu, že zátěžový test pracuje s předpokladem statické rozvahy, orgán EBA neshromažďuje informace o opatřeních vedení, která by banky mohly přijmout, zejména o jejich případných ozdravných postupech, a tudíž není schopen takovéto informace zveřejnit. Bez těchto dodatečných informací nelze posoudit schopnost bank zmírnit negativní dopady nepříznivého scénáře – a tedy jejich odolnost55.
101Nepříznivé scénáře se u jednotlivých zátěžových testů lišily z hlediska závažnosti i pokrytých rizik. V důsledku toho je obtížné posoudit, zda se odolnost bank v průběhu času zlepšila či naopak zhoršila.
102Celkovým závěrem EBA v roce 2016 bylo, že bankovní systém EU je odolný. Ve své zprávě z roku 2018 však orgán EBA podobné explicitní tvrzení neuvádí, ale mnoho příslušných orgánů tvrdilo, že výsledky dokazují odolnost bank, nad nimiž provádějí dohled. Kromě toho nelze vydat osvědčení o dobrém stavu ani pro všechny jednotlivé banky, ani finanční systémy ve všech zemích:
- srovnání s finanční krizí z roku 2008 by ukázalo, zda jsou banky v EU připraveny odolat takovéto závažné zátěži lépe než před deseti lety. Jak však již bylo vysvětleno, byl nepříznivý scénář méně závažný než finanční krize;
- u jednotlivých bank bylo zjištěno porušení nebo téměř porušení regulačních minimálních požadavků (viz body 97–98) a nebyla provedena žádná analýza pro systém jako celek (včetně efektů zesílení, společných vzorců atd.);
- existuje několik příkladů bank, které se krátce po zveřejnění výsledků zátěžového testu potýkaly s nedostatkem kapitálu.
Konstatujeme též, že bývalá předsedkyně Rady dohledu ECB opakovaně upozorňovala na to, že „při provádění důkladného přezkumu rozvah v kombinaci se zátěžovými testy [ECB] významně zvýšila své informace o skutečné finanční situaci bank.“56. Ohledně zátěžových trestů z roku 2018 uvedla, že byly pro orgán finančního dozoru velmi nákladné a že nepřinesly dostatek nových poznatků57.
104Bývalý předseda orgánu EBA zdůraznil pozitivní roli, kterou hraje „výrazný dozorový tlak koordinovaný EBA prostřednictvím řady zátěžových testů a provedení rekapitalizace“58 z hlediska posílení kapitálových poměrů u bank a také to, že „podrobné zveřejnění výsledků posílilo tržní disciplínu a přispělo k obnovení důvěry“59. Rovněž však uvedl, že60 „bez ohledu na objem údajů, které zveřejňujeme […] je informační hodnota výsledků omezená, a to vzhledem k oddělenosti výsledků zátěžových testů od opatření v oblasti dohledu a nesouladu mezi transparentností těchto výsledků a neprůhledností opatření“.
Komunikace některých příslušných orgánů a bank dává nepřiměřeně pozitivní obraz
105Před zveřejněním výsledků zátěžových testů schválila rada orgánů dohledu komunikační protokol k celounijním zátěžovým testům. Jeho cílem bylo podpořit komunikaci, soulad a ucelenost v externí komunikaci. Je zaměřen na interakci s příslušnými orgány a na jejich externí komunikaci a stanovuje minimální požadavky na zveřejnění informací ze strany těchto příslušných orgánů a bank.
106Tiskové zprávy informující o zátěžových testech zveřejněné příslušnými orgány a účastnícími se bankami se však liší, a to kvantitativně i obsahem. ECB se ve svém sdělení odvolávala na zprávu EBA. Zjistili jsme případy, a to včetně eurozóny, kdy národní příslušné orgány nebo banky vykreslovaly příliš optimistický obraz o odolnosti banky nebo finančního systému na úrovni dané země, a to přestože při uplatnění nepříznivého scénáře docházelo k porušení minimálních regulačních kapitálových požadavků (viz rámeček 6). Z toho vyplývá, že orgán EBA nemá pravomoc určovat to, co jednotlivé příslušné orgány a účastnické banky budou zveřejňovat. Tato skutečnost je významnější o to, že všechny příslušné orgány mají povinnost před zveřejněním předložit návrh svého komunikačního materiálu EBA.
Rámeček 6
Případy zavádějící komunikace
Některé centrální banky nevydaly své vlastní tiskové zprávy, ale odkázaly namísto toho na publikace EBA. Jiné příslušné orgány se ohledně výsledků bank ve svých jurisdikcích vyjadřovaly velmi pozitivně. Ačkoli poukázaly na podprůměrné snížení u poměru kmenového kapitálu tier 1, nezmínily už, že dané banky úspěšně čelily jen podprůměrné úrovni zatížení, případně vůbec nezmínily banky, které měly slabé výsledky.
Také v tom, jak banky prezentovaly své vlastní výsledky, byly zásadní rozdíly. Například ne všechny banky informovaly, že při použití nepříznivého scénáře porušily požadavek na vlastní kapitál plus 1,5 procentního bodu, který je relevantní pro opatření včasného zásahu.
Kromě toho několik dalších bank nezveřejnilo, že by při aplikaci nepříznivého scénáře nesplnilo ukazatel přechodného pákového poměru, který je pro banky v EU od 1. ledna 2019 povinný. Jedna banka ve své zveřejněné tiskové zprávě uvedla, že zátěžový test z roku 2018 je přísnější než testy v předchozích letech, což je v rozporu s uvedeným komunikačním protokolem.
Závěry a doporučení
107Nařízení o EBA z roku 2010 pověřilo tento orgán ve spolupráci s ESRB úkolem iniciovat a koordinovat celounijní zátěžové testy. Aby byla zajištěna „porovnatelnost a spolehlivost metod, postupů a výsledků“, udělilo nařízení orgánu pravomoc vyžádat si informace přímo od finančních institucí, žádat příslušný orgán, aby provedl specifické přezkumy a inspekce na místě, a podílet se na těchto činnostech (viz body 4, 6 a 67).
108Orgán EBA se v praxi rozhodl svou roli omezit na iniciování činností zátěžového testování, poskytování metodiky pro toto testování a jeho širokou koordinaci, aniž by vyvinul skutečnou snahu zajistit spolehlivost a srovnatelnost výsledků předkládaných bankami na základě přístupu zdola nahoru (viz body 67–68 a 73–76).
109Manuál EBA popisující opatření pro kontrolu kvality, která mají příslušné orgány provádět, nebyl závazný. Orgán měl jen malou (nebo neměl vůbec žádnou) znalost kontrol prováděných příslušnými orgány a modelů používaných bankami. V souladu s interpretací svého mandátu orgán si EBA nevyžádal žádné specifické přezkumy, ani se neúčastnil žádných kontrol na místě a nedošlo ani k žádným jiným činnostem, které by zajistily srovnatelnost a spolehlivost výsledků (viz body 73–83).
Doporučení 1 – EBA musí zvýšit svou kontrolu nad procesem zátěžového testováníAby zajistil smysluplnost, srovnatelnost a spolehlivost zveřejňovaných výsledků, měl by orgán EBA:
- využít svou pravomoc danou právními předpisy požadovat příslušných orgánů všechny informace, které považuje za nezbytné, a účastnit se návštěv na místě v případech, kdy je to relevantní k získání jistoty o i) spolehlivosti metod a modelů používaných bankami a ii) výsledcích bank. Výběr bank, nad nimiž bude EBA provádět specifický dozor, by měl být založen na riziku.
- příslušným orgánům poskytnout jasné a závazné pokyny a přiměřeným způsobem vytvořit své vlastní postupy pro kontrolu kvality.
- V řádně odůvodněných případech výsledky zátěžového testu zamítnout – tj. v případech, kdy příslušné orgány a banky nedodržely jeho pokyny a kdy výsledky neprošly kontrolou kvality ze strany tohoto orgánu.
- vyžádat od rozpočtového orgánu zdroje, které potřebuje k řádnému plnění svých povinností stanovených v nařízení o EBA.
Časový rámec: zátěžový test v roce 2022
Doporučení 2 – Doplnit stávající přístup zdola nahoru o prvky přístupu shora dolůOrgán EBA by měl testovat odolnost finančních institucí vůči negativnímu vývoji na trhu tím, že zavede jako doplněk ke stávajícímu přístupu zdola nahoru také přístup shora dolů. To by zajistilo větší ucelenost a také více kontroly nad tímto postupem a zároveň by to poskytlo referenční hodnoty pro zátěžové testy prováděné příslušnými orgány a jednotlivými finančními institucemi. Výběr finančních institucí, na které se bude aplikovat jeden či druhý přístup, se může lišit.
Časový rámec: zátěžový test v roce 2022
110Výchozím bodem pro EBA při výběru bank byl objem aktiv, ale EBA následně přijal rozhodnutí ad hoc některé banky z výběru vyřadit (viz bod 19–20). Orgán EBA rovněž nezohledňoval systémové riziko, které banky mohou pro finanční systém představovat. V důsledku toho nebyly do testu zařazeny všechny zranitelné banky. Některé z bank, které do testu nebyly zařazeny, v poslední době procházely restrukturalizací, byly ze zemí, kde mají banky významnou expozici vůči vlastním státním dluhopisům, nebo měly velkou koncentraci úvěrů se selháním (viz bod 21).
Doporučení 3 – Vybírat banky na základě rizika a nikoli pouze na základě velikostiAby orgán EBA zajistil relevantnost vzorku účastnických bank z hlediska pokrytí rizik, které pro účely zátěžového testu identifikoval jako podstatná, měl by při výběru bank pro tento test rozšířit také zeměpisné pokrytí a kritéria založená na riziku.
Časový rámec: zátěžový test v roce 2022
111Zjistili jsme, že zátěžový test EBA prověřoval banky pro situaci ekonomického propadu spíše nežli otřesu, který je v první řadě vyvolán selháními ve finančním systému, ačkoli přesně tento typ otřesu byl hlavním faktorem, který způsobil poslední velkou recesi (viz body 35-36).
112Kromě toho jsme zjistili, že v testu byla některá významná systémová rizika (a určité země a proměnné) vystavena menší nebo nulové zátěži. Ačkoli by měla být zátěž „dostatečně závažná, ale přitom realistická“, ani EBA, ani ESRB nestanovily předběžná opatření pro závažnost procesu. Pro řadu proměnných a řadu členských států byla zátěž navozená nepříznivým scénářem výrazně mírnější, než jaká byla situace za finanční krize (viz body 37–52 a rámeček 2).
Doporučení 4 – Zavést alternativní zátěžové scénářeK zajištění toho, aby byla zátěž dostatečně závažná na to, aby umožnila vyhodnotit potenciál zvýšení systémového rizika v zátěžové situaci a zároveň odolnost banky vůči systémovým slabým místům v EU, měl by orgán EBA:
1) Orientovat proces identifikace a agregace rizik více na EU tím, že:
- se zaměří na rizika uvnitř EU, která by mohla spustit nepříznivou událost s důsledky pro finanční systém.
- bude požadovat, aby rizika zjištěná v rámci přehledů ukazatelů rizik EBA, tvořila při modelování nepříznivého scénáře klíčový vstup.
2) Vyzkoušet při jednotlivých testech různé typy scénářů (např. zatěžujících různá rizika) a zvážit přidání dodatečných zatížení specifických pro danou zemi nebo analýz citlivosti.
3) Uvést, o jako celkovou úroveň závažnosti pro klíčové parametry usiluje a stanovit kritéria pro posuzování minimální úrovně závažnosti v absolutním vyjádření pro všechny země.
Časový rámec: zátěžový test v roce 2020
113Dominantní úloha, kterou při koncipování zátěžového testu hrály národní orgány dohledu a makroobezřetnostní orgány, nepřispěla k zajištění porovnatelných a nezaujatých scénářů pro členské státy (viz body 29, 42, 43 a rámeček 1), neboť nebyla dostatečně zohledněna perspektiva celé EU.
Doporučení 5 – Správní struktura by měla zajistit, aby byly náležitě zohledňovány zájmy EUV září 2017 Evropská komise představila řadu návrhů, „které připraví půdu pro další finanční integraci a pro úplnou unii kapitálových trhů“, což obnáší i správu a financování evropských orgánů dohledu, jedním z nichž je EBA. Politická dohoda mezi Radou a Evropským parlamentem z března 2019 však s takovými důležitými změnami nepočítá.
Komise by v souvislosti s příštím přezkumem nařízení o EBA po třech letech měla řešit vhodnost správní struktury tohoto orgánu.
Časový rámec: příští přezkum v roce 2022
114Orgán EBA o výsledcích zátěžových testů zveřejnil širokou škálu údajů, čímž přispěl ke zvýšení transparentnosti (viz body 84 a 87). Údaje o kapitálových požadavcích pilíře 2, a tudíž i o celkových kapitálových požadavcích však zveřejněny nebyly. Nejzásadnější informace pro pochopení důsledků zátěžových testů tak nebyly k dispozici (viz body 94–99).
115Zpráva EBA neinformuje o vazbě mezi výsledky a nepříznivým scénářem. Neobsahuje kromě toho důležité informace o faktorech zapříčiňujících výsledky bank, které by tyto výsledky uvedly do kontextu (viz body 90, 92–93 a rámeček 5).
116Stávající praxe bank i příslušných orgánů ohledně zveřejňování informací o dodatečných kapitálových požadavcích se liší, ale v mnoha členských státech jsou tyto údaje veřejně přístupné (viz bod 96).
117V některých případech vnitrostátní orgány (hlavně centrální banky) a banky zveřejnily zkreslené informace o dopadu navozené zátěže na finanční pozici bank (viz bod 106 a rámeček 6).
Doporučení 6 – Zvýšit informační hodnotu publikacíAby orgán EBA umožnil uživatelům svých publikací pochopit důsledky údajů, které se zveřejňují, měl by:
- zahrnout do zveřejňovaných informací také údaje o minimálních kapitálových požadavcích specifických pro každou banku a prezentovat výsledky testů způsobem, který umožní čtenářům zasadit si je do příslušné perspektivy (např. roztřídit výsledky podle zemí, podle úrovně zátěže, které byly banky vystaveny, a podle typu a velikosti banky).
- Vydat jasná tvrzení o odolnosti finančního systému EU jako celku ve srovnání s předchozím zátěžovým testem a jasně uvést, které faktory mají na odolnost největší vliv.
Časový rámec: zátěžový test v roce 2022
Tuto zprávu přijal senát IV, jemuž předsedá Neven MATES, člen Účetního dvora, v Lucemburku na svém zasedání dne 4. června 2019.
Za Účetní dvůr
předseda
Klaus-Heiner LEHNE
Přílohy
Příloha I
Správní struktura a úloha jednotlivých subjektů v zátěžovém testování
Správní struktura orgánu EBA
EBA je regulační agentura EU.
Rada orgánů dohledu: Tvoří ji předseda EBA a vedoucí představitelé národních orgánů dohledu z 28 členských států Evropské unie. Rada přijímá všechna rozhodnutí EBA o politikách včetně návrhů technických norem, pokynů, stanovisek a zpráv. Přijímá též konečné rozhodnutí o rozpočtu EBA.
Správní rada: Tvoří ji předseda EBA a šest členů, kteří jsou zvoleni z řad členů rady orgánů dohledu. Správní rada rozhoduje o operačních otázkách EBA a je odpovědná na provádění pracovního programu EBA. Její rolí je zajistit, aby orgán EBA plnil svou úlohu a úkoly, které mu svěřuje jeho nařízení.
Správní struktura a pracovní skupiny ESRB
ESRB je nezávislý subjekt EU.
Generální rada: Rozhodovacím orgánem ESRB je generální rada, které předsedá prezident ECB. Jejím mandátem je identifikovat systémová rizika a stanovovat jejich priority a v případě potřeby vydávat doporučení a varování. Členy generální rady s hlasovacími právy jsou prezident a viceprezident Evropské centrální banky (ECB), guvernéři národních centrálních bank členských států, jeden člen Evropské komise, předsedové EBA, EIOPA a ESMA, předseda a oba místopředsedové poradního vědeckého výboru (ASC) a předseda poradního technického výboru (ATC). Členy bez hlasovacích práv jsou vysocí představitelé národních příslušných orgánů, předseda hospodářského a finančního výboru, guvernéři národních centrálních bank nebo vysocí představitelé z Islandu, Norska a Lichtenštejnska.
Scénáře zátěžových testů jsou připravovány a projednávány na technické úrovni a schvalovány generální radou.
Poradní technický výbor (ATC, Advisory Technical Committee): Poradní technický výbor poskytuje rady a pomoc v otázkách vztahujících se k činnosti ESRB. Členství v ATC odráží plné členství v generální radě a zahrnuje zástupce z národních centrálních bank, národních orgánů dohledu, tří evropských orgánů dohledu, Evropské komise (EK), poradního vědeckého výboru a států EHP (nečlenských zemí EU). Poradní technický výbor připravuje a projednává scénáře zátěžových testů.
Pracovní skupina pro zátěžové testování (TFST, Task Force on Stress Testing): Pracovní skupina pro zátěžové testování byla zřízena pod záštitou poradního technického výboru; udržuje kontakt s příslušnými strukturami evropských orgánů dohledu a ve vysoké míře spoléhá na technickou a modelovací podporu z ECB. TFST připravuje návrhy scénářů, které jsou následně projednávány v poradním technickém výboru a pak předkládány k projednání a schválení generální radě. Z tohoto důvodu podléhá předseda této pracovní skupiny poradnímu technickému výboru, řídicímu výboru a generální radě. Pracovní skupinu tvoří odborníci z národních centrálních bank a národních příslušných orgánů a z ECB, EIOPA, EBA, ESMA a Evropské komise.
Subjekty a jejich úloha v zátěžovém testu
Úlohy jednotlivých subjektů v celounijním zátěžovém testu ukazuje obrázek 1.
Příloha II
Rizika zjištěná při průzkumu zdola nahoru a rizika vybraná generální radou ESRB
01Tabulka 1 porovnává čtyři rizika s největším skóre, jak byla zjištěna v průzkumu zdola nahoru (viz bod 29), se čtyřmi riziky nakonec zvolenými generální radou ESRB jako faktory zátěžového scénáře.
Tabulka 1
Rizika zjištěná při průzkumu zdola nahoru a rizika vybraná generální radou ESRB
Největší rizika identifikovaná v rámci průzkumu zdola nahoru | Rizika vybraná generální radou ESRB |
---|---|
Globální přehodnocení rizikových přirážek | Náhlé a výrazné přehodnocení cen rizikových přirážek na globálních finančních trzích – vyvolané např. očekávaným otřesem z politiky – vedoucí ke zpřísnění finančních podmínek |
Kvalita aktiv v bankovním sektoru | |
Ziskovost v bankovním sektoru | Negativní zpětná vazba mezi slabou ziskovostí bank a nízkým nominálním růstem za stávajících strukturálních problémů v bankovním sektoru EU |
Udržitelnost státního dluhu | Obavy o udržitelnost veřejného a soukromého dluhu vzhledem potenciální revizi cen rizikových přirážek a rostoucí politické fragmentaci |
– | Rizika likvidity v nebankovním finančním sektoru s možným přeléváním do širšího finančního systému |
Zdroj: veřejná i interní dokumentace ESRB.
První tři rizika vybraná generální radou ESRB zhruba odpovídají třem z hlavních rizik identifikovaných v rámci průzkumu zdola nahoru.
03Naproti tomu čtvrté riziko podle ESRB (rizika likvidity v nebankovním finančním sektoru) bylo vybráno i přesto, že v průzkumu zdola nahoru byla předem definovaným souvisejícím rizikům přiřazena jen malá priorita61.
Příloha III
Hlavní proměnné nepříznivého scénáře EBA z roku 2018 ve srovnání s finanční krizí
Poznámky na konci textu
1 Zpráva skupiny na vysoké úrovni pro finanční dohled v EU (de Larosièrova zpráva), 2009, bod 14.
2 Evropská rada pro systémová rizika (ESRB) byla zřízena jako nezávislý subjekt nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1092/2010 ze dne 24. listopadu 2010 k provádění dohledu nad finančním systémem Evropské unie (EU) a pro předcházení systémovým rizikům a jejich zmírňování (Úř. věst. L 331, 15.12.2010, s. 1).
3 Čl. 32 odst. 3 písm. a) nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1093/2010 o zřízení Evropského orgánu dohledu (Evropského orgánu pro bankovnictví) (označované též jako „nařízení o EBA“), (Úř. věst. L 331, 15.12.2010, s. 12).
4 Mezi členy ESRB patří: Evropská komise, ECB, EBA, EIOPA a ESMA a národní orgány makroobezřetnostního dohledu (tj. centrální banky a příslušné orgány dohledu).
5 Pracovní skupina ESRB pro zátěžové testování byla zřízena pod záštitou poradního technického výboru ESRB a tvoří ji pracovníci sekretariátu ESRB a členů ESRB (včetně EBA).
6 Viz nařízení č. 1093/2010, čl. 32 odst. 3a: „Pro účely provádění celounijního posouzení odolnosti finančních institucí, podle tohoto článku, může orgán pro bankovnictví v souladu s podmínkami stanovenými v článku 35 požadovat veškeré potřebné informace přímo od uvedených finančních institucí. Může rovněž požadovat, aby příslušné orgány prováděly zvláštní přezkumy. Může po příslušných orgánech žádat, aby prováděly kontroly na místě, a to i za účasti orgánu pro bankovnictví v souladu s podmínkami stanovenými v čl. 21, aby byla zajištěna srovnatelnost a spolehlivost metod, postupů a výsledků.“
7 Článek 42 nařízení o EBA.
8 Zpráva Komise Evropskému parlamentu a Radě o fungování evropských orgánů dohledu a Evropského systému dohledu nad finančním trhem, COM(2014) 509 final ze dne 8.8.2014
9 COM(2017) 536 final ze dne 20.9.2017 ve znění COM(2018) 646 final ze dne 12.9.2018.
10 Čl. 21 odst. 2 písm. b) nařízení o EBA.
11 43. bod odůvodnění nařízení o EBA a „de Larosièrova zpráva“, bod 4.
12 Čl. 22 odst. 2 a článek 23 nařízení o EBA.
13 Basilejský výbor pro bankovní dohled, Banka pro mezinárodní platby, Stress testing principles (Zásady zátěžového testování), naposledy aktualizováno v říjnu 2018.
14 EBA/GL/2018/03 ze dne 19. července 2018: Guidelines on the revised common procedures and methodologies for the SREP and supervisory stress testing (Pokyny k revidovaným společným postupům a metodikám pro proces přezkumu a hodnocení v oblasti dohledu a zátěžové testy v této oblasti).
15 Rakousko, Belgie, Německo, Španělsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie a Nizozemsko.
16 Dánsko, Maďarsko, Norsko, Polsko, Švédsko a Spojené království.
17 Vzorek pro zátěžové testy prováděné v roce 2011 a 2014 banky procházející restrukturalizací zahrnoval.
18 Podle přehledu ukazatelů rizik EBA z prosince 2017, který sestavoval pořadí finančních systémů jednotlivých zemí podle jejich poměru ohrožených půjček, existovalo pět zemí (GR, CY, PT, BG a SI), u nichž tento podíl dosahoval přibližně 10 %. Žádná z těchto zemí ovšem do vzorku pro zátěžové testování zařazena nebyla.
19 Mezi členy ESRB patří Evropská komise, ECB, EBA a národní orgány makroobezřetnostního dohledu (tj. centrální banky a příslušné orgány dohledu).
20 Pracovníci z ředitelství pro makroobezřetnostní politiku a finanční stabilitu, ředitelství pro mezinárodní vztahy a ředitelství pro ekonomii.
21 ESRB má právními předpisy stanovenou povinnost pravidelně vytvářet přehledy ukazatelů rizik. ESRB rizika nehodnotí ani se k nim nevyjadřuje, ale poskytuje informace specifické pro danou zemi a pro konkrétní časový bod (tj. nejsou k dispozici žádné historické údaje pro posuzování jakýchkoli změn).
22 Co se týče kvality aktiv (např. úvěry se selháním), je zde jen nepřímá vazba jako faktor pro výnosy banky a popis scénáře obecného typu s dopadem na ceny nemovitostí a ohrožené úvěry, ale nikoli scénář upravený speciálně na to, aby zasáhl banky se slabými portfolii.
23 ECB provedla v roce 2019 samostatné zátěžové testy zaměřené na likviditu.
24 Čl. 22 odst. 2 nařízení o EBA.
25 Přehled ukazatelů rizik vyžaduje čl. 22 odst. 2 nařízení o EBA.
26 Banka pro mezinárodní platby, Institut pro finanční stabilitu, FSI Insights on policy implementation No 12, stress-testing banks – a comparative analysis (Poznatky FSI k realizaci politiky č. 12, zátěžové testování bank – srovnávací analýza), listopad 2018.
27 Před rokem 2018 vycházel základní scénář z projekcí Evropské komise.
28 Rodrigo Alfaro/Matthias Drehmann, BIS quarterly Review (čtvrtletní přezkum BIS), prosinec 2009, s. 34, a Borio, Drehmann, Tsatsaronis, BIS Working Papers No 369 (pracovní dokument BIS č. 369), s. 8.
29 Jako např. rizika týkající se kvality aktiv v portfoliích bank nebo obavy v souvislosti se ziskovostí bank.
30 Je nutné zdůraznit, že de Larosièrova zpráva došla mimo jiné k závěru, že zásadním faktorem, který vznik krize umožnil, byla celosvětově převažující značná likvidita a s ní související nízké úrokové sazby.
31 Jedním z předpokladů, použitých při přípravě modelu, bylo kalibrovat otřesy v oblasti úrokových sazeb na období po roce 2012, zatímco hospodářské otřesy byly kalibrovány na mnohem delší období. Argumentem pro to bylo připravenost měnových orgánů od roku 2012 intervenovat, aby v době zátěže udržely nízkou úroveň sazeb.
32 Basilejský výbor pro bankovní dohled, Banka pro mezinárodní platby, Stress testing principles (Zásady zátěžového testování), naposledy aktualizováno v říjnu 2018, s. 6.
33 IMF Country Report (Zpráva MMF o jednotlivé zemi) č. 18/228: „Byla provedena celá škála testů citlivosti, aby se mohla dál zkoumat odolnost bankovního systému eurozóny vůči širším posunům rizikových faktorů. Při reverzním zátěžovém testu na neprůhledných komplexních aktivech byla posuzována zátěž pro ocenění vyplývající z mírně špatného ocenění, které je požadované pro vyčerpání kapitálových rezerv […]“.
34 Banky mají různé možnosti, jak stanovit své kapitálové požadavky. Mohou použít buď tzv. standardizovaný přístup, nebo přístup založený na interním ratingu (na základní nebo pokročilé úrovni). V druhém uvedeném případě se pravděpodobně použijí modely. Právní předpisy vyžadují, aby takovéto modely schválil orgán dohledu dané banky.
35 Kapitálové požadavky se vyjadřují jako procentní podíl rizikově vážených aktiv.
36 V důsledku chyb při vytváření, zavádění anebo použití těchto modelů mohou být rizika nadhodnocena nebo naopak podceněna, a to i výrazně. To se obvykle označuje jako „modelové riziko“. Banky také mohou modely kalibrovat tak, aby minimalizovaly dopad zátěže na své výsledky.
37 Metodika pro stanovení referenčních hodnot byla rovněž prezentována bankovnímu sektoru (pouze bankám eurozóny) v kontextu semináře k zátěžovým testům pro toto odvětví, který se konal před samotnými zátěžovými testy.
38 Ačkoli se orgán EBA domnívá, že větší transparentnost u metodiky pro referenční hodnoty úvěrového rizika by mohlo bankám usnadnit manipulaci s výsledky, je manipulace možná ve všech částech procesu.
39 To může zahrnout uplatnění opatření, která jsou stanovena v ozdravném plánu banky. Ozdravné plány stanovují opatření, která by banky přijaly v případě vážného zhoršení své finanční situace. Musí být každoročně aktualizovány.
40 Čl. 32 odst. 3a a 3b nařízení o EBA.
41 Viz např. manuály pro kontrolu kvality EBA.
42 Z našeho přezkumu například vyplynulo, že se komplexnost údajů poskytnutých příslušným orgánům v souladu s přílohou 3 u zátěžových testů z roku 2016 významně různila (dokumenty měly od 11 do 180 stran).
43 Celkové skóre SREP se pohybuje od stupně 1 (žádné znatelné riziko) do stupně 4 (vysoké riziko).
44 Poměr kmenového kapitálu tier 1 = kmenový kapitál tier 1/ ∑ objemů rizikové expozice (pro úvěrové riziko, tržní riziko, provozní riziko atd.).
45 Tento ukazatel byl zaveden po finanční krizi, aby omezil vznik nadměrného pákového efektu v bankovním sektoru (nezohledňuje přitom rizika bank). Je tvořen: kmenovým kapitálem 1 /součtem hodnoty expozice aktiv a mimorozvahových položek.
46 Posledně uvedený aspekt má obzvláštní důležitost, neboť takovéto ztráty mohou být způsobeny tím, že je metodika EBA přísnější než účetnictví dané banky. Bylo-li by tomu tak, úvěrové ztráty v zátěžovém testu by poukázaly na stávající nedostatečné opravné položky, a nikoli na dodatečné budoucí ztráty podle nepříznivého scénáře.
47 Například kapitálové požadavky na úvěrové riziko zůstávají z velké míry beze změny pro banky (ty nejméně sofistikované), které používají standardizovaný přístup, ale narostly by pro banky, které používají základní přístup založený na interním ratingu, neboť by se zvýšila pravděpodobnost selhání. Avšak pouze kapitálové požadavky (nejsofistikovanějších) bank, které používají pokročilý přístup založený na interním ratingu, by do velké míry odrážely nepříznivý scénář.
48 Například zpráva k testům z roku 2018 na rozdíl od zprávy za rok 2016 obsahuje jednu tabulku, která srovnává souhrnné přechodné a plně zatížené poměry kmenového kapitálu tier 1 podle jednotlivých jurisdikcí, ale bez členění států eurozóny (uvádí jen šest zemí, eurozónu a EU). Je nutno poznamenat, že v roce 2016 byly údaje v členění podle jednotlivých zemí z konečné publikace vyňaty na žádost ECB v její úloze příslušného orgánu.
49 Ve zprávě EBA (s. 22) se pouze uvádí, že „při srovnání výsledků při plném zatížení a přechodných výsledků podle jednotlivých bank se mezi bankami liší vývoj kapitálových poměrů a dopad bez přechodných mechanismů i s nimi“. Zpráva ale neobjasňuje, jak banky tyto přechodné mechanismy využívaly, ačkoli je to viditelné na internetových interaktivních nástrojích.
50 Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES ze dne 28. ledna 2003 o obchodování zasvěcených osob a manipulaci s trhem (zneužívání trhu) (Úř. věst. L 96, 12.4.2003, s. 16).
51 EBA, opinion on interaction of pillar 1, pillar 2, combined buffer requirements and restrictions on distributions (stanovisko k interakci pilíře 2, pilíře 2, požadavku kombinovaných kapitálových rezerv a omezení týkajících se rozdělování výnosů), 16.12.2015, body 10–13, 15. https://www.eba.europa.eu/documents/10180/983359/EBA-Op-2015-24+Opinion+on+MDA.pdf.
52 Stress testing the UK banking system: 2017 results, both on an aggregate and a bank-by-bank basis (Zátěžové testování bankovního systému ve Spojeném království: výsledky za rok 2017, souhrnně i podle jednotlivých bank), s. 10.
53 Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/59/EU (Úř. věst. L 173, 12.6.2014, s. 190).
54 Christian Stiefmueller, Banks stress-tests 2018: Trying too hard to reassure (Zátěžové testy bank v roce 2018: přílišná snaha ujistit) Finance Watch, 7. listopadu 2018.
55 Posuzovaní důvěryhodnosti a proveditelnosti takovýchto případných ozdravných postupů je součástí systematického dohledu.
56 Projev Danièle Nouyové, A year of the SSM – résumé and outlook (První rok fungování jednotného mechanismu dohledu – shrnutí a výhledy), přednesen na konferenci Iniciativy pro vzdělávání evropských orgánů dohledu v Praze v říjnu 2015.
57 Handelsblatt, EZB fordert Banken-Stresstest 2.0 (ECB požaduje zátěžové testy bank 2.0), A. Kröner, J.Deters, 27.11.2018.
58 Projev, který přednesl Andrea Enria, tehdejší předseda Evropského orgánu pro bankovnictví v Danmarks Nationalbank dne 14. 6.2017.
59 Úvodní poznámky pronesené Andreou Enria na kolokviu EBA-MMF v Londýně dne 1.3.2017.
60 Projev, který přednesl Andrea Enria, tehdejší předseda Evropského orgánu pro bankovnictví v Rumunské národní bance dne 15.11.2018.
61 Konkrétně „nedostatek likvidity na finančních trzích“, „penzijní systémy“ a „investiční fondy a další finanční instituce“.
Odpovědi Komise
Úvod
09Komise si uvědomila riziko, které představuje rozhodovací orgán ESA tím, že je ovlivňován národními zájmy a dostatečně nezohledňuje širší evropské zájmy. Komise proto v roce 2017 předložila návrh na změnu nařízení o evropských orgánech dohledu (včetně EBA), která se mezi jiným týkala i oblastí financování a řízení. Jedním z cílů bylo zejména to, aby se rozhodovací proces orientoval na EU více, než je tomu v současnosti. Komise konkrétně navrhla, že by orgán EBA měl mít výkonnou radu s členy na plný úvazek, vybranými z užšího seznamu kandidátů sestaveného Komisí a jmenovanými Radou, kteří by neměli ve výkonné radě hlasovací právo.
Spolunormotvůrcům se však nepodařilo o tomto řešení dosáhnout dohody a v rámci poslední politické dohody ze dne 21. března 2019 byl návrh na tyto změny stažen. Nicméně, aby došlo ke zlepšení řízení evropských orgánů dohledu jinými způsoby, posílila politická dohoda z 21. března 2019 postavení předsedy. Konkrétně má být předseda od vstupu těchto upravených ustanovení v platnost jmenován Radou, a to poté, co jeho jmenování potvrdí Evropský parlament, a to na základě krátkého seznamu vhodných uchazečů připraveného radou orgánů dohledu s pomocí Komise. Předseda nebo předsedkyně budou mít hlasovací právo v hlavním rozhodovacím orgánu rady orgánů dohledu a výslovné právo na předložení návrhů rozhodnutí k přijetí.
Závěry a doporučení
Doporučení 5: Správní struktura by měla zajistit, aby byly náležitě zohledňovány zájmy EUKomise přijímá doporučení a souhlasí s tím, že správní struktura Evropského orgánu pro bankovnictví (a ostatních evropských orgánů dohledu) by měla zajistit náležité zohlednění zájmů EU.
Jak je uvedeno v článku 81 nařízení 1093/2010 (a v souladu s politickou dohodou z 21. března 2019, jíž dosáhli spolunormotvůrci), Komise do roku 2022 znovu přezkoumá fungování EBA. V přezkumu se rovněž zohlední správa orgánu EBA. Na základě výsledků uvedeného přezkumu rozhodne Komise o tom, zda by bylo žádoucí provést další zlepšení správy EBA.
Odpovědi orgánu EBA
Obecné připomínky
Orgán EBA vítá zprávu Účetního dvora a oceňuje úsilí, které Účetní dvůr vynaložil, aby poskytl cenné podněty ke zlepšení účinnosti celounijního zátěžového testu v budoucnosti.
Od roku 2011 orgán EBA provedl čtyři zátěžové testy. Oznámení výsledků zátěžového testu umožnilo přijetí značného množství preventivních opatření. Zátěžové testy orgánu EBA přispěly k významnému posílení kapitálové pozice evropských bank, náležité identifikaci nevýkonných úvěrů a neustálé snaze o jejich snižování. Významně také napomohly trhu lépe pochopit bankovní systém EU.
Zatímco za posuzování na úrovni jednotlivých bank nadále odpovídají vnitrostátní orgány dohledu, orgán EBA používá ve své analýze statistické nástroje, které umožňují porovnat vlastní výsledky bank s ostatními. Orgán EBA provedl zátěžové testy na rozsáhlém mezinárodním vzorku bank, přičemž shromáždil informace, které byly dříve dostupné pouze na vnitrostátní úrovni. Vytvořil tak první komplexní databázi tohoto druhu v Evropě.
Podobně jako ve Spojených státech jsou výsledky celounijních zátěžových testů zveřejňovány podle jednotlivých bank. Podrobnost zveřejňovaných informací v EU však nemá obdoby, jak Účetní dvůr uznal ve své zprávě. To představuje další přínos v nejednotné komunitě orgánů dohledu, jakou je ta v EU. Výsledky testů jsou doplněny o zveřejňované číselné údaje, které účastníci trhu používají k provádění svých vlastních zátěžových testů nebo obecných analýz.
Zátěžové testy podléhají krátkým lhůtám a účastní se jich řada subjektů. To nezbytně vede k problémům se správní strukturou, což je náročné v rámci jakéhokoli zátěžového testu, zvláště pak při testování na úrovni celého regionu. Úlohu orgánu EBA jakožto koordinátora metodiky a subjektu, který ji vypracovává a dohlíží na ni, je třeba sladit s právním rámcem, který orgánu EBA propůjčuje omezenou roli při zajišťování kvality výsledků předkládaných bankami, a s omezenými zdroji.
Jak zpráva upozorňuje, v EU je zapotřebí zvláštního úsilí k zajištění souladu mezi bankami, které spadají do různých jurisdikcí a v oblasti dohledu podléhají předpisům a postupům, které nejsou plně harmonizovány. Orgán EBA je odhodlán zvážit doporučení Účetního dvora v rámci probíhající diskuse o případných dlouhodobějších změnách v provádění celounijního zátěžového testu.
V případě potřeby orgán EBA na těchto odpovědích spolupracoval s Evropskou radou pro systémová rizika (ESRB) a s Evropskou centrální bankou (ECB).
Podrobné připomínky
Shrnutí
VIIOrgán EBA se ke své správě a řízení již vyjádřil ve zveřejněném „stanovisku Evropského orgánu pro bankovnictví k veřejné konzultaci o fungování evropských orgánů dohledu“ a žádné další připomínky nemá.
VIIISložení rady orgánů dohledu orgánu EBA a generální rady ESRB a jejich podskupin je ve značné míře stejné, tyto dvě organizace tudíž spolupracují během celého procesu.
IXÚloha orgánu EBA se odvíjí od jeho správy, řízení a zdrojů. Tato skutečnost je v řadě rozhodnutí o uspořádání a provedení zátěžových testů klíčová.
Vzhledem ke stávajícím právním předpisům, správě, řízení a zdrojům představuje aktuální rozdělení úkolů v rámci zátěžových testů mezi orgán EBA a příslušné orgány (kdy příslušné orgány nesou plnou odpovědnost za zajištění kvality) obezřetný a účinný způsob provádění zátěžových testů. Orgán EBA vítá úzkou a úspěšnou spolupráci s příslušnými orgány (včetně bankovního dohledu ze strany ECB) v rámci zátěžového testování v posledních letech. Díky této spolupráci se podařilo dosáhnout přísnějšího a věrohodnějšího přístupu k zátěžovému testování.
XOrgán EBA by rád zdůraznil, že na tuto připomínku je třeba nahlížet v kontextu diskuse příslušných orgánů o zveřejňování v rámci pilíře 2. Do změn právních předpisů týkajících se kapitálových požadavků, které byly předloženy ve velmi nedávné době, nebyla povinnost zveřejňovat hodnoty bank v rámci pilíře 2 výslovně stanovena. To se změní v červenci 2019, kdy vstoupí v platnost změny právních předpisů týkajících se kapitálových požadavků (nařízení č. 575/2013 a směrnice 2013/36/EU), viz článek 447: Zpřístupňování klíčových ukazatelů.
Zpráva orgánu EBA je zprávou faktickou. Orgán EBA však zdůraznil, že výsledky je třeba vykládat v kontextu makroekonomického scénáře.
Úvod
07Úloha orgánu EBA je odrazem jeho právního mandátu, který mu neukládá žádné zvláštní povinnosti týkající se zajištění kvality, a omezených zdrojů.
Připomínky
14K tomuto bodu je třeba uvést, že celounijní zátěžový test byl klíčový pro identifikaci slabých míst a dal podnět k opatřením v oblasti rekapitalizace bankovního sektoru EU. Dosud nevídané zveřejnění expozic bank navíc posílilo tržní disciplínu. Celounijní test si nicméně jako jakýkoli jiný zátěžový test neklade za cíl zahrnout veškerá možná rizika. Orgán EBA na toto omezení ve svých zprávách vždy upozornil a jasně jej vysvětlil.
20Do vzorku nejsou zahrnuty banky, které procházejí restrukturalizací, jelikož „posouzení proveditelnosti GŘ COMP v souvislosti se státní podporou“ pravidelně provádí Evropská komise. Předpoklad statické rozvahy by pro banky podléhající restrukturalizaci navíc nebyl optimální, zejména pokud je snižování pákového efektu součástí podmínek pro získání státní podpory.
21Orgán EBA by rád upozornil, že účelem zátěžového testu je identifikovat potenciální rizika pro banky v budoucnosti. Začít je tedy třeba neutrálním výběrem bank, který není předpojatý. Mohlo by totiž dojít k neobjektivnímu výběru, jelikož orgány dohledu by na základě ukazatelů rizik z minulosti vybraly pouze „slabší“ banky, přičemž by opomenuly banky s potenciálními, avšak dosud neznámými slabými místy.
Většina bank ze zemí uvedených v první odrážce byla součástí vzorku bank podrobených zátěžovému testu ECB. Zpráva o tomto zátěžovém testu, zveřejněná v únoru 2019, uváděla výsledky souhrnně (s výjimkou Řecka, v jehož případě byly údaje zveřejněny pro jednotlivé banky).
22V souvislosti s tímto bodem orgán EBA upozorňuje, že v rámci zátěžového testu uplatňuje jediný nepříznivý scénář, a nemůže tudíž pokrýt všechna systémová rizika. Zaměřuje se nicméně na ta nejdůležitější. Zahrnutí dalšího scénáře by znamenalo, že provedení zátěžového testu bude náročnější, a tudíž by bylo nutné posoudit, jaký to bude mít dopad na náklady, přínosy a zdroje.
26-33V souvislosti s tímto bodem orgán EBA upozorňuje, že celounijní test si jako jakýkoli jiný zátěžový test neklade za cíl zahrnout veškerá možná rizika. Orgán EBA na toto omezení ve svých zprávách vždy upozornil a jasně jej vysvětlil.
27Přestože to není zdokumentováno, pravidelná činnost orgánu EBA v oblasti posuzování rizik, včetně vypracovávání přehledu ukazatelů rizik, napomáhá jeho zaměstnancům vytvořit si o scénáři úsudek. Účetní dvůr navíc v následujícím bodě oceňuje přínos členů ESRB k posuzování rizik ze strany ESRB, což rovněž zahrnuje přínos orgánu EBA.
30Zátěžový test orgánu EBA je analýzou scénáře, kdy jsou makroekonomické proměnné podrobeny zátěži podle popisu rizik (vstupní informace), přičemž odhad konkrétních proměnných bank (výsledky) podrobených zátěži následně v souladu se společnou metodikou provádějí banky. Významný nárůst nevýkonných úvěrů je tudíž výsledkem, nikoli východiskem zátěžového testu, přičemž rezervy na úvěrové riziko se při zátěžovém testu skutečně zvyšují. Je třeba také uvést, že v nepříznivém makrofinančním scénáři celounijního zátěžového testu bankovního sektoru provedeného v roce 2018 se uvádí, že „nárůst úvěrového rizika dlužníků by celkově vedl k tomu, že banky by byly vystaveny vyšší míře nevýkonných úvěrů a současně nárůstu ušlých úrokových výnosů“.
ESRB by navíc ráda upozornila na skutečnost, že rizika identifikovaná generální radou většinou zahrnují podrobnější terminologii použitou v tzv. bottom-up průzkumu (průzkumu zdola nahoru), např. že rizika týkající se kvality aktiv spadají pod riziko 2 uvedené v příloze II zprávy.
31I když je tato věta pravdivá, nezohledňuje, že zátěžový test likvidity se z hlediska metodiky liší od zátěžového testu solventnosti. V tomto ohledu je celounijní zátěžový test testem solventnosti, a nikoli likvidity, jelikož riziko likvidity je třeba zachytit jinak, např. prostřednictvím ukazatele krytí likvidity či ukazatele čistého stabilního financování. Zátěžový test likvidity by musel být proveden v rámci jiného testu (např. testu, který v roce 2019 provádí ECB). Navíc vzhledem k rozdílným časovým horizontům lze zátěžový test likvidity začlenit do současného celounijního zátěžového testu jen stěží. Důvodem je i) jeho časový horizont; ii) předpoklad statické rozvahy a iii) podrobné zveřejnění výsledků jednotlivých bank.
32Posuzování rizik ze strany ESRB zahrnuje v souladu s jejím mandátem analýzy údajů o jednotlivých bankách z různých zdrojů, kdykoli je to považováno za vhodné. ESRB je pověřena makroobezřetnostním dohledem nad finančním systémem EU a předcházením a zmírňováním systémového rizika, a nikoli mikroobezřetnostním dohledem nad bankami.
33Přehled ukazatelů rizik orgánu EBA používají jeho zaměstnanci jako zdroj informací, který jim pomáhá vytvořit si úsudek o scénáři ESRB. Navíc, jak je uvedeno výše, oceňuje se přínos členů ESRB k posuzování rizik, což rovněž zahrnuje přínos orgánu EBA.
34Zátěžový test orgánu EBA je analýzou scénáře, kdy jsou makroekonomické proměnné podrobeny zátěži podle popisu rizik (vstupní informace), přičemž odhad konkrétních proměnných bank (výsledky) podrobených zátěži následně v souladu se společnou metodikou provádějí banky.
Jak je uvedeno výše, popis scénáře je výsledkem společného úsilí orgánu EBA a ESRB. Členství v radě orgánů dohledu orgánu EBA (a jejích dílčích strukturách) a generální radě ESRB (a jejích dílčích strukturách) se ve značné míře překrývá, a v obou organizacích jsou tudíž zastoupeny tytéž příslušné orgány, což rovněž znamená, že k výměně stanovisek a diskusím o návrhu scénáře se všemi zapojenými subjekty dochází v průběhu celého procesu.
36Scénář zahrnuje šoky jak z reálného, tak finančního sektoru.
37Je důležité rozlišovat mezi spouštěcími faktory scénáře a jejich interakcí s jinými riziky a slabými místy, což je nicméně zohledněno v popisu a kalibraci scénáře. ESRB navíc upozorňuje, že rizika ohrožující finanční stabilitu, z nichž nepříznivý scénář vychází, nepředstavují žádné nezamýšlené důsledky budoucích rozhodnutí týkajících se měnové politiky.
38Důležitou zesilující roli ve scénáři hrají rizika vyvolaná v EU. Nepříznivé zpětné dopady mezi slabou ziskovostí bank a nízkým nominálním růstem společně s obavami ohledně udržitelnosti veřejného a soukromého dluhu jsou v popisu scénáře výslovně uvedeny a při kalibraci šoků hrají zásadní roli. Návrh scénáře zajišťuje, že zátěžový test identifikuje banky, které jsou těmto rizikům vystaveny v nadměrné míře, což zahrnuje i možnost selhání bank, pokud je to podloženo. Navíc vzhledem k širším důsledkům zesilujících dopadů obvykle překračují mikroobezřetnostní rámec zátěžového testu orgánu EBA.
43ECB a ESRB se domnívají, že prohlášení Účetního dvora, že zapojení vnitrostátních orgánů do procesu nepřispělo k dosažení objektivního scénáře, není úplným popisem procesu vypracování scénáře.
Rámeček 1Pokud jde o připomínky Účetního dvora týkající se přidání na závažnosti, ESRB a ECB upozorňují, že jakýkoli model vycházející z historických údajů má omezení a že v rámci celého procesu je úsudek tvůrců politik považován za důležitý přínos. Během celého procesu se uskutečnila řada diskusí a příslušné orgány měly na náležitou závažnost pro jejich zemi různé názory. Neznamenalo to však, že tyto názory a diskuse automaticky vedly k nějakým krokům. Všechna rozhodnutí byla přijata transparentním způsobem ve spolupráci s celou pracovní skupinou.
45S ohledem na připomínku Účetního dvora, že země byly vystaveny velmi rozdílné úrovni zátěže, je třeba konstatovat, že se ukázalo, že rozdíly v zátěži jednotlivých zemí vyplývají z popisu scénáře – viz Bianchi (2019), „The role of country factors in the 2018 EBA stress test“ (Úloha faktorů v jednotlivých zemích v zátěžovém testu orgánu EBA v roce 2018), č. 1/FS/19, Irská centrální banka.
Ve Švédsku celkovou závažnost scénáře vysvětluje významný cenový šok u nemovitostí, který byl odrazem slabých míst realitního trhu v této zemi.
Rámeček 3Scénáře zátěžového testu ve Spojených státech a celounijního zátěžového testu se liší od scénáře zátěžového testu Bank of England (britské centrální banky), jelikož předpokládají nízkou inflaci v průběhu celého tříletého období, a nikoli prudký nárůst úrovně cen, jako v případě Spojeného království. Liší se navíc v uplatnění šoku na dlouhodobé úrokové sazby. Scénář celounijního zátěžového testu předpokládá relativně mírné zvýšení úrokových sazeb na 10 let, zatímco scénář Bank of England simuluje jejich vysoký nárůst. Naopak scénář komplexní analýzy a přezkumu kapitálu (Comprehensive Capital Analysis and Review, CCAR) předpokládá snížení dlouhodobých sazeb.
Šok týkající se míry nezaměstnanosti v nepříznivém scénáři celounijního zátěžového testu je mírnější než ve všech ostatních scénářích zátěžových testů, konečná míra nezaměstnanosti v EU je však v porovnání s jinými zátěžovými testy nejvyšší.
58Pomocí metodiky nelze vysvětlit každý jednotlivý případ. Potenciální zlepšení by měla poskytovat dostatek podrobných údajů, aniž by bylo nutné používat příliš komplikované metody.
60Přestože je pravdou, že modely mohou vykazovat nedostatky, „bottom-up“ test doplňují:
- omezení zahrnutá v metodice;
- proces zajištění kvality (a manuály pro zajištění kvality);
- popisné statistiky;
- referenční hodnoty úvěrového rizika;
- rozsáhlý soubor nástrojů pro zajištění srovnatelnosti výsledků.
Použité předpoklady vycházejí ze zjištění uvedených v související ekonomické literatuře nebo z nejmodernějších metod zátěžového testování.
63Přesné koeficienty se bankám nesdělují, aby byla zajištěna účinnost celounijního zátěžového testu. Je třeba zejména uvést, že pokud by byla zajištěna úplná transparentnost referenčních hodnot a ověřovacích modelů orgánu EBA / ECB, mařilo by to účel provedení (omezeného) „bottom-up“ zátěžového testu, jelikož jedním z jeho klíčových cílů je napomoci bankám posílit řízení rizik a kapacitu modelování. V „bottom-up“ zátěžovém testu by se zúčastněné instituce měly zaměřit na vypracování nových modelů nebo na zlepšení modelů stávajících, a nikoli se snažit předvídat očekávání orgánů dohledu. Pokud by byl bankám navíc poskytnut úplný soubor elasticit, na nichž se zakládají referenční hodnoty orgánu EBA / ECB, bylo by pro ně příliš snadné přizpůsobit své prognózy a požadovanou dokumentaci modelu v rámci zátěžového testu, a pro příslušné orgány by tudíž bylo prakticky nemožné náležitě ověřit jejich výsledky.
66Předpoklad statické rozvahy slouží k analýze dopadu zátěžového testu za předpokladu stejných okolností. Možná zmírňující opatření vedení jsou považována za součást procesu přezkumu a vyhodnocení orgány dohledu. Změna tohoto přístupu by vyžadovala výrazně více zdrojů k zajištění kvality a k posuzování důvěryhodnosti opatření vedení.
68Orgán EBA za zajištění kvality neodpovídá, poskytl však příslušným orgánům několik prostředků k usnadnění tohoto úkolu (popisné statistiky, zprávy o zajištění kvality). Viz také odpověď orgánu EBA k otázce inspekcí na místě.
75Orgán EBA souhlasí s Účetním dvorem, že vzhledem k omezeným zdrojům není možné systematicky shromažďovat úplné informace o tom, jak by se výsledky kladně či záporně lišily v nepřítomnosti omezení. Pokud jde však o fungování modelů bank pro zátěžové testování ve srovnání s minimálními standardy, orgán EBA poskytl příslušným orgánům popisné statistiky a zprávy o zajištění kvality, aby jim usnadnil zajišťování kvality v rámci ověřování odhadů bank v zátěžovém testu.
Pokud jde o referenční hodnoty úvěrového rizika, formulář pro úvěrové riziko zahrnoval v roce 2018 políčka k vyplnění bankami, pokud tyto referenční hodnoty použily, takže tyto informace byly svým způsobem od bank požadovány. Orgán EBA nicméně uznal, že způsob, jakým banky uváděly, že použily referenční hodnoty, byl shledán jako nekonzistentní, a z tohoto důvodu se v dalším zátěžovém testu očekávají změny. Bankám by měly být poskytnuty další pokyny ohledně podmínek, za kterých by na použití referenčních hodnot měly poukázat.
ECB jakožto příslušný orgán upozorňuje, že existuje značné množství modelů zátěžového testování, které se používají na úrovni bank a které nepodléhají monitorování ani schválení ze strany orgánů dohledu. ECB tedy vzhledem ke zdrojům a času, jež má k dispozici v průběhu zátěžového testu, nemůže systematicky podrobovat všechny modely kontrole kvality. Nicméně pokud ECB shledala, že číselné údaje byly nevěrohodné, příslušné modely ověřila.
76Orgán EBA by rád poukázal na to, že přestože manuál pro zajištění kvality uvádí, že příslušné orgány by měly takové sebehodnocení provádět, nezmiňuje se o tom, že jsou povinny toto hodnocení předložit orgánu EBA.
79Orgán EBA by rád upozornil, že tam, kde to bylo možné (v případě úvěrového rizika a čistého úrokového výnosu), bylo rozhodnuto poskytovat statistické údaje podle země protistrany, a to ve všech zemích EU, v rámci jednotného mechanismu dohledu a v severských zemích.
82Cílem zátěžového testu „non-pass/fail“ (tj. testu, který není koncipován tak, zda by banky zátěž přestály, či nikoli), není identifikovat banky, které jsou v selhání, ale rozpoznat, které banky jsou slabší a zaslouží si podrobnější dohled. Banka, na kterou tato věta podle všeho odkazuje, vykázala v zátěžovém testu nejvyšší vyčerpání kapitálu. Veškerá ověření výchozích údajů navíc provádějí příslušné orgány.
83K plánování a přípravě inspekcí na místě obvykle dochází s několikaměsíčním předstihem. Pokud jde o potřebné zdroje, je třeba zdůraznit, že například jedna inspekce na místě může v závislosti na rozsahu kontroly a složitosti kontrolovaných záležitostí vyžadovat více než 50 člověkotýdnů práce na místě.
87Orgán EBA vítá závěr Účetního dvora ohledně transparentnosti zátěžového testu, díky které je k dispozici velké množství informací, přičemž bere na vědomí, že jediné chybějící informace se vztahují k požadavkům pilíře 2, což odráží diskusi o jejich zveřejňování v EU.
Viz rovněž vyjádření uvedené níže k bodu týkajícímu se zveřejňování kapitálových požadavků.
90Je třeba uvést, že formulář zátěžového testu zahrnuje informace o migraci mezi fázemi, aby byla zachycena nová aktiva v selhání.
91Orgán EBA by rád upozornil, že všechny odrážky v tomto bodě poukazují na zřejmé, typické rysy „bottom-up“ zátěžového testu.
Srovnání interních modelů a standardizovaného přístupu, na něž poukazuje druhá odrážka, ukládá nařízení o kapitálových požadavcích, nikoli orgán EBA v rámci své metodiky.
92Poznámka pod čarou k tomuto bodu je z faktického hlediska správná, neuvádí však, že toto srovnání je patrné také u jednotlivých bank v samostatných předložených tabulkách.
93Zpráva orgánu EBA o výsledcích zátěžového testu je velmi neutrálním shrnutím výsledků, které má být informativní, ale nestranné. Přestože je zajištěna úplná transparentnost výsledků a podkladových expozic, je ponecháno na příslušných orgánech a dalších zainteresovaných subjektech, aby je vyhodnotily, a to i vzhledem k tomu, že zátěžový test je první, a nikoli poslední fází procesu přezkumu orgány dohledu.
95Orgán EBA by rád zdůraznil, že na tuto otázku je třeba nahlížet v kontextu diskuse o zveřejňování v rámci pilíře 2. Do velmi nedávných změn právních předpisů týkajících se kapitálových požadavků nebylo zveřejňování hodnot bank podle požadavků pilíře 2 povinné a na přínosnost úplné transparentnosti existovaly různé názory.
Orgán EBA nicméně souhlasí s tím, že v této oblasti je zapotřebí určitých zlepšení, zejména těch, o nichž se zmínil ve svém projevu v Rumunské národní bance (v listopadu 2018) bývalý předseda orgánu EBA.
97-100Obecné pokyny k procesu přezkumu a vyhodnocení v rámci dohledu poukazují na důležitou roli zmírňujících opatření při umožňování instituci splnit v plném rozsahu její příslušné kapitálové požadavky v odpovídajícím časovém rámci. To zpráva uznává. Vzhledem k tomu, že zátěžový test orgánu EBA vychází z předpokladu statické rozvahy, je při prostém srovnání výsledků zátěžového testu a kapitálových požadavků zapotřebí obezřetnosti.
101Orgán EBA by rád upozornil, že tuto větu lze chápat pouze v tom smyslu, že se zaměřuje na posuzování citlivosti bank na daný scénář. Odolnost rovněž závisí na výchozích hodnotách kapitálu banky, které lze v průběhu času porovnávat.
Celounijní zátěžový test skutečně přispěl k postupnému zvyšování kapitálu bank, jak potvrzuje vývoj výchozí hodnoty poměru kmenového kapitálu tier 1 v průběhu času.
102Orgán EBA netvrdí, že poskytuje osvědčení o dobrém stavu, ani to nevyplývá z jeho zpráv, vždy však zdůrazňuje, že výsledky je třeba chápat společně s navazujícími opatřeními a předpoklady, a zejména že je třeba na ně nahlížet jako na východisko k diskusím s příslušnými orgány.
Orgán EBA neposuzuje, zda by banky v současnosti přestály finanční krizi z roku 2008 či jakoukoli jinou krizi, protože to by bylo možné pouze s využitím scénáře, který by dané krizi zcela odpovídal.
Závěry a doporučení
108Úloha orgánu EBA je odrazem jeho právního mandátu, který mu neukládá žádné zvláštní povinnosti týkající se zajištění kvality, a omezených zdrojů. Větší zapojení orgánu EBA do procesu zajišťování kvality je možné pouze tehdy, pokud bude mít k dispozici více zdrojů. Navíc je třeba zvážit, jaké by to mělo dopady z hlediska nákladů na zátěžový test, a zohlednit možnost, že by orgán EBA prováděl práci, kterou již vykonávají orgány dohledu (např. v rámci jednotného mechanismu dohledu).
Orgán EBA by rád zdůraznil, že srovnání je možné díky zveřejnění velmi podrobných údajů, přičemž umožňuje transparentně vysvětlit případné rozdíly mezi jednotlivými bankami. Orgán EBA také poskytuje příslušným orgánům srovnávací nástroje k zajištění kvality.
109Orgán EBA souhlasí s Účetním dvorem, že bez ohledu na právní mandát je tato činnost náročná na zdroje, a nelze ji proto provádět se sedmi ekvivalenty plného pracovního úvazku, což zahrnuje i statistiky, kteří v současnosti na zátěžovém testu pracují. Navíc je třeba zorganizovat, zajistit atd. zvláštní přezkumy a inspekce, což je v časovém rámci zátěžového testu téměř nemožné, zejména když je na tyto úkoly přidělen malý nebo vůbec žádný rozpočet.
Doporučení 1 – EBA musí zvýšit svou kontrolu nad procesem zátěžového testováníOrgán EBA toto doporučení přijímá. Je třeba zdůraznit, že aby mohlo být provedeno, je nutné, aby i) byly získány další podstatné zdroje, jak již uvedl a doporučil Účetní dvůr; ii) správa a řízení byly vhodné pro daný účel, jak rozhodla Komise na základě doporučení Účetního dvora.
Je také důležité zamezit překrývání s úkoly, které již vykonávají příslušné orgány.
Doporučení 2 – Doplnit stávající přístup zdola nahoru o prvky přístupu seshora dolůOrgán EBA toto doporučení přijímá. Je třeba zdůraznit, že aby mohlo být provedeno, je nutné získat další zdroje.
Také v tomto případě je zapotřebí zvlášť vyčleněných zdrojů a rozpočtu. Vytvoření zcela nového „top-down“ modelu (modelu založeného na přístupu seshora dolů) vyžaduje zvláštní odborné znalosti a případně pomoc konzultantů. Postupné zavedení „top-down“ prvků by však mělo být proveditelné, pokud se na to orgán EBA a zúčastněné subjekty včas připraví, přičemž cílem je, aby tyto prvky byly zavedeny do roku 2022.
110Rozhodnutí o vzorku nejsou svévolná, ale vycházejí z kritérií zahrnutých v metodice a z formální zpětné vazby od příslušných orgánů.
Orgán EBA by rád poznamenal, že vzhledem k tomu, že samotným účelem zátěžového testu je identifikovat potenciálně slabé banky, výběr vzorku by měl být neutrální, tj. vzorek může zahrnovat banky, které jsou na základě ukazatelů rizik z minulosti považovány za bezpečné, ale které jsou vysoce citlivé na nepříznivý šok.
Doporučení 3 – Vybírat banky na základě rizika, a nikoli pouze na základě velikostiOrgán EBA toto doporučení částečně přijímá. Orgán EBA znovu zváží zeměpisné pokrytí. Orgán EBA nicméně nesdílí stanovisko Účetního dvora, pokud jde o doplnění kritéria velikosti kritérii založenými na rizicích v rámci sestavení vzorku bank pro celounijní zátěžový test.
111Orgán EBA upozorňuje, že v obou případech by se konečný dopad hodnotil z hlediska zhoršení makroekonomických a finančních proměnných.
Doporučení 4 – Zavést alternativní zátěžové scénářeOrgán EBA toto doporučení částečně přijímá.
Pokud jde o dílčí doporučení č. 4.1, orgán EBA si vzhledem k tomu, že rizika mohou mít globální povahu, ponechává možnost volného uvážení (ve spolupráci s ESRB) při výběru nejvýznamnějších rizik.
Pokud jde o dílčí doporučení č. 4.2, jeho uplatnění by v souvislosti se zátěžovým testem zvýšilo pracovní zátěž příslušných orgánů, bank a orgánu EBA. Bez dalších zdrojů by použití více scénářů v celounijním zátěžovém testu nemuselo být zvládnutelné.
Pokud jde o dílčí doporučení č. 4.3, orgán EBA rovněž konstatuje, že jeho uplatnění by mohlo zlepšit kritéria pro posouzení závažnosti scénáře, nebylo by však možné kvantifikovat míru závažnosti každého jednotlivého parametru, to je spíše výsledkem celkového scénáře.
Uplatnění tohoto doporučení v zátěžovém testu v roce 2020 by bylo náročné, a to nejen z hlediska zdrojů. V rámci obvyklého časového harmonogramu zátěžového testu by ESRB měla jen několik málo měsíců na prodiskutování a zavedení této významné změny návrhu scénáře a na přijetí příslušných rozhodnutí.
Doporučení 5 – Správní struktura by měla zajistit, aby byly náležitě zohledňovány zájmy EUNení na orgánu EBA, aby se vyjádřil ke své vlastní správě. Uvítal by tedy jakékoli posouzení ze strany Komise.
114Pilíř 2, a tudíž celkový kapitálový požadavek, se nezveřejňuje kvůli diskusi příslušných orgánů o zveřejňování požadavků pilíře 2.
Cílem orgánu EBA je vypracovat celistvou, faktickou a dostupnou zprávu, která shrnuje výsledky zátěžového testu. Zpráva doplňuje zpřístupnění rozsáhlých údajů v rámci zveřejnění výsledků zátěžového testu. Orgán EBA je připraven zvážit možná zlepšení v zájmu dalšího zvýšení informativní hodnoty této zprávy.
Doporučení 6 – Zvýšit informativní hodnotu publikacíOrgán EBA dílčí doporučení č. 6.1 přijímá.
Orgán EBA dílčí doporučení č. 6.2 částečně přijímá. Upozorňuje, že zátěžový test je první fází procesu přezkumu a vyhodnocení orgány dohledu a vychází z předpokladu statické rozvahy. Jakákoli tvrzení o odolnosti by mohla být zavádějící, jelikož odolnost mají na konci procesu přezkumu a vyhodnocení posoudit příslušné orgány. Orgán EBA zlepší informativní obsah souhrnné zprávy.
Auditní tým
Účetní dvůr ve svých zvláštních zprávách informuje o výsledcích auditů politik a programů EU či témat z oblasti správy a řízení zaměřených na konkrétní oblasti rozpočtu. Účetní dvůr vybírá a koncipuje tyto auditní úkoly tak, aby byl jejich dopad co nejvyšší, a zohledňuje přitom rizika pro výkonnost a zajištění souladu s předpisy, objem příslušných příjmů či výdajů, očekávaný vývoj, politické zájmy a zájem veřejnosti.
Tento audit výkonnosti provedl auditní senát IV, který odpovídá za oblast regulace trhu a konkurenceschopného hospodářství a jemuž předsedá člen EÚD Neven Mates. Audit vedl člen Účetního dvora Neven Mates a podporu mu poskytovali vedoucí kabinetu George Karakatsanis a tajemník kabinetu Marko Mrkalj, vyšší manažerka Marion Colonerusová, vedoucí úkolu Mirko Gottmann a auditoři Karolína Benešová, Giuseppe Diana, Shane Enrigh, Jörg Genner, Helmut Frank, Athanasios Koustoulidis, Violeta Raduová a Julio César Santín Santos.
Zleva doprava: Marion Colonerus, Giuseppe Diana, Mirko Gottmann, Julio Cesar Santin Santos, Neven Mates, Marko Mrkalj, Jörg Genner, Athanasios Koustoulidis, Shane Enright
Kontakt
EVROPSKÝ ÚČETNÍ DVŮR
12, rue Alcide De Gasperi
1615 Lucemburk
LUCEMBURSKO
Tel.: +352 4398-1
Dotazy: eca.europa.eu/cs/Pages/ContactForm.aspx
Internetová stránka: eca.europa.eu
Twitter: @EUAuditors
Mnoho doplňujících informací o Evropské unii je k dispozici na internetu.
Můžete se s nimi seznámit na portálu Europa (http://europa.eu).
Lucemburk: Úřad pro publikace Evropské unie, 2019
ISBN 978-92-847-2183-2 | ISSN 1977-5628 | doi:10.2865/54321 | QJ-AB-19-008-CS-N | |
HTML | ISBN 978-92-847-2216-7 | ISSN 1977-5628 | doi:10.2865/26727 | QJ-AB-19-008-CS-Q |
© Evropská unie, 2019
K jakémukoli použití či reprodukci fotografií nebo jiných materiálů, které nejsou chráněny autorskými právy Evropské unie, je nutno získat povolení přímo od držitelů autorských práv.
Obraťte se na EU
Osobně
Po celé Evropské unii se nachází stovky informačních středisek Europe Direct. Adresu nejbližšího střediska naleznete na internetové stránce: https://europa.eu/european-union/contact_cs.
Telefonicky nebo e-mailem
Europe Direct je služba, která odpoví na vaše dotazy o Evropské unii. Můžete se na ni obrátit:
- prostřednictvím bezplatné telefonní linky: 00 800 6 7 8 9 10 11 (někteří operátoři mohou tento hovor účtovat),
- na standardním telefonním čísle: +32 22999696 nebo
- e-mailem prostřednictvím internetové stránky: https://europa.eu/european-union/contact_cs.
Vyhledávání informací o EU
On-line
Informace o Evropské unii ve všech úředních jazycích EU jsou dostupné na internetových stránkách Europa na adrese: https://europa.eu/european-union/index_cs.
Publikace EU
Publikace EU, ať už bezplatné, nebo placené, si můžete stáhnout nebo objednat na adrese: https://publications.europa.eu/cs/publications. Chcete-li obdržet více než jeden výtisk bezplatných publikací, obraťte se na službu Europe Direct nebo na místní informační střediska (viz https://europa.eu/european-union/contact_cs).
Právo EU a související dokumenty
Právní informace EU včetně všech právních předpisů EU od roku 1952 ve všech úředních jazykových verzích jsou dostupné na stránkách EUR-Lex na adrese: http://eur-lex.europa.eu.
Veřejně přístupná data od EU
Portál veřejně přístupných dat EU (http://data.europa.eu/euodp/cs) umožňuje přístup k datovým souborům z EU. Data lze bezplatně stahovat a opakovaně použít pro komerční i nekomerční účely.