Vlajka Európskej únie

Krátka príručka o EÚ

Krátka príručka o EÚ

Všetko, čo EÚ robí, je založené na zmluvách, ktoré obsahujú pravidlá fungovania EÚ. Všetky krajiny EÚ sa na týchto zmluvách dohodli dobrovoľne a demokraticky.

Zmluvy EÚ určujú, kto môže prijímať právne predpisy a v ktorých oblastiach: EÚ a národné vlády zvlášť alebo spoločne. Krajiny EÚ sú zodpovedné za svoje vlastné rozhodnutia a právne predpisy v konkrétnych oblastiach vnútroštátnej politiky, napríklad v oblasti priemyslu, zdravotníctva a vzdelávania, a EÚ im poskytuje podporu.

Zmluvy EÚ v mnohých oblastiach určujú, že konať môže tak EÚ, ako aj národné vlády. V týchto prípadoch sa rozhodnutia prijímajú na úrovni čo najbližšie k občanovi. To znamená, že keď možno otázku vyriešiť na miestnej, regionálnej či vnútroštátnej úrovni, EÚ nebude zasahovať.

koná v tých oblastiach, v ktorých jej to členské štáty povolili a v ktorých má zmysel konať spoločne, napríklad v oblasti zmeny klímy alebo obchodovania na celom svete. Krajiny EÚ vytvorili viacero inštitúcií na prijímanie rozhodnutí na úrovni EÚ a na ich následné vykonávanie, ktoré im majú pomáhať pri dosahovaní ich cieľov.

Európsky parlament so sídlom v Štrasburgu a v Bruseli zastupuje záujmy občanov EÚ. Spolu s Radou Európskej únie je hlavným rozhodovacím orgánom EÚ.

720 poslancov Európskeho parlamentu, označovaných aj ako poslanci EP, volia voliči EÚ priamo každých 5 rokov. Najbližšie voľby sa uskutočnia v roku 2029. Každá krajina EÚ volí počet poslancov úmerne k počtu svojich obyvateľov. Poslanci EP nezasadajú v skupinách podľa svojej národnosti, ale v politických skupinách, ktoré zahŕňajú niekoľko krajín, alebo ako nezávislí poslanci.

Rada Európskej únie (Rada) sa skladá z ministrov vlád všetkých krajín EÚ. Spolu s Európskym parlamentom je hlavným rozhodovacím orgánom EÚ. Každých šesť mesiacov zastáva predsedníctvo Rady iná krajina EÚ. Predsedníctva v snahe zabezpečiť kontinuitu úzko spolupracujú v skupinách po troch na spoločnom programe počas 18 mesiacov.

Nesmie sa však zamieňať s Európskou radou, ktorá sa skladá z vedúcich predstaviteľov všetkých krajín EÚ. Tá stanovuje politické smerovanie a priority EÚ.

Európska komisia je verejnou službou EÚ. Má právo navrhovať nové opatrenia a nové právne predpisy, o ktorých následne rozhodujú Parlament a Rada. Okrem toho zodpovedá za správne uplatňovanie predpisov EÚ. Komisiu vedie vymenovaný predseda či predsedníčka a tím komisárov – jeden komisár alebo komisárka z každej krajiny EÚ.

Všetky krajiny v Európskej únii musia dodržiavať predpisy EÚ a plniť ciele, voči ktorým sa zaviazali, inak môže Komisia proti nim prijať opatrenia.

Súdny dvor Európskej únie zabezpečuje, aby sa právne predpisy EÚ presadzovali a uplatňovali rovnako v každej krajine EÚ.

Európska centrálna banka pravuje euro. Jej hlavným cieľom je udržať stabilné ceny v eurozóne.