Žena, ktorá drží mapu Európskej únie a prezerá si ju.

Čo je to Európska únia?

Európska únia (EÚ) je jedinečný hospodársky a politický zväzok 27 európskych krajín. Tieto krajiny spolupracujú s cieľom zlepšovať životy ľudí v Európe a dokonca aj za jej hranicami.

EÚ pracuje na mieri, prosperite a dobrých životných podmienkach svojich občanov už vyše 60 rokov. Zo šiestich zakladajúcich krajín – alebo členských štátov – v päťdesiatych rokoch minulého storočia sa rozvinula na úniu 27 členských štátov s počtom obyvateľov takmer 450 miliónov ľudí.

Tento pôvodne hospodársky projekt, ktorý mal prispieť k nárastu životnej úrovne v povojnovej Európe, viedol k vytvoreniu najväčšej oblasti jednotného trhu na svete, v ktorej je možný voľný pohyb ľudí, tovaru, služieb a peňazí. V priebehu desaťročí EÚ rozšírila svoj rozsah pôsobnosti na oblasti, v ktorých spolupráca medzi krajinami prináša lepšie výsledky. Členské štáty sú presvedčené, že vďaka spolupráci sú silnejšie a majú lepšie schopnosti riešiť aktuálne veľké výzvy, ako je zmena klímy a digitálna transformácia našej spoločnosti, závažné zdravotné a bezpečnostné hrozby, ako pandémia COVID-19 a ruská útočná vojna proti Ukrajine.

Táto príručka obsahuje množstvo užitočných informácií o EÚ a o tom, čo robí, a tipy, kde je možné získať ďalšie informácie.

Infografika s viacerými kľúčovými údajmi o Európskej únii.

EÚ tvorí 27 krajín a celkový počet jej obyvateľov je vyše 448,4 miliónov. Má 24 úradných jazykov a 347 milión ľudí v 20 rôznych krajinách EÚ používa ako menu euro. Vlajku EÚ tvorí kruh 12 žltých hviezd uprostred na modrom pozadí. Motto EÚ znie: „Zjednotení v rozmanitosti“. Deň Európy oslavujeme 9. mája.

Únia hodnôt

Aj keď Európania hovoria rôznymi jazykmi a majú rôzne tradície, zhodujú sa na rovnakom súbore hodnôt, na ktorých bola EÚ založená. Sú to rešpektovanie ľudskej dôstojnosti, slobody, demokracie, rovnosti, právneho štátu a ľudských práv.

Tieto hodnoty sú ukotvené v zmluvách EÚ a v Charte základných práv Európskej únie, v ktorej sa uvádzajú všetky osobné, občianske, politické, hospodárske a sociálne práva, ktoré požívajú ľudia v rámci EÚ.

V roku 2022 bolo 13,7 milióna ľudí v EÚ občanmi iného členského štátu, než v ktorom žili.

Ak ste občanom jedného z 27 členských štátov, ktoré tvoria EÚ, ste takisto občanom EÚ. Znamená to, že máte niektoré dôležité výnimočné práva, napríklad slobodu pohybovať sa, žiť, pracovať a študovať v ktoromkoľvek členskom štáte a právo voliť a byť volený vo voľbách na miestnej a európskej úrovni, a to aj vtedy, ak žijete v inom členskom štáte. Takisto máte právo podať petíciu Európskemu parlamentu, obrátiť sa na európskeho ombudsmana a napísať ktorejkoľvek inštitúcii EÚ v jednom z 24 úradných jazykov EÚ.

Dve ženy natočené k objektívu sa držia za zdvihnuté ruky na znak solidarity.

Európska únia okrem ochrany práv svojich občanov a ľudí žijúcich v Európskej únii podporuje aj ľudské práva a spravodlivé voľby na celom svete. Európsky parlament každý rok udeľuje Sacharovovu cenu jednotlivcovi alebo organizácii, ktorí bojujú za ľudské práva a základné slobody.

Život v EÚ prináša so sebou niektoré dôležité práva a výhody, napríklad:

som chránený/chránená pred diskrimináciou na akomkoľvek základe vrátane pohlavia, rasy, náboženstva, etnického alebo sociálneho pôvodu, zdravotného postihnutia, veku alebo sexuálnej orientácie,

mám právo na ochranu svojich osobných údajov,

môžem s dôverou nakupovať online a z ktoréhokoľvek členského štátu vďaka silnej ochrane spotrebiteľov EÚ,

moje zdravie je chránené prostredníctvom prísnych environmentálnych noriem EÚ, napríklad predpisov o kvalite ovzdušia a vody.

Viac informácií o vašich právach.

Stručný prehľad o EÚ

Vďaka jednotnému trhu sa môžu ľudia, tovar, služby a peniaze pohybovať vo všetkých 27 členských štátoch EÚ takmer rovnako voľne ako v rámci jednej krajiny.

Dvadsaťtri členských štátov EÚ a štyri krajiny mimo EÚ – Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Švajčiarsko patria do schengenského priestoru. To znamená, že pri prekračovaní hraníc medzi týmito krajinami nemusíte predkladať cestovný pas.

Mapa Európy a jej najvzdialenejších regiónov.

Na mape sú zobrazené členské štáty Európskej únie v kontinentálnej Európe, ako aj zámorské regióny Francúzska (Francúzska Guyana, Guadeloupe, Martinik, Mayotte, Réunion a Svätý Martin), Holandska (Svätý Martin), Portugalska (Madeira a Azory) a Španielska (Kanárske ostrovy). Takisto sú na nej zobrazené kandidátske krajiny (Albánsko, Bosna a Hercegovina, Čierna Hora, Moldavsko, Severné Macedónsko, Srbsko, Turecko, Ukrajina) a potenciálne kandidátske krajiny (Gruzínsko, Kosovo).

Tabuľka s údajmi o členských štátoch Európskej únie.

Rakúsko pristúpilo k EÚ v roku 1995; má 9,1 milióna obyvateľov a ako menu používa euro. Belgicko pristúpilo k EÚ v roku 1958; má 11,8 milióna obyvateľov a ako menu používa euro. Bulharsko pristúpilo k EÚ v roku 2007; má 6,4 milióna obyvateľov a ako menu používa lev; nie je súčasťou schengenského priestoru. Chorvátsko pristúpilo k EÚ v roku 2013; má 3,9 milióna obyvateľov a ako menu používa euro. Cyprus pristúpil k EÚ v roku 2004; má 0,9 milióna obyvateľov a ako menu používa euro; nie je súčasťou schengenského priestoru. Česko pristúpilo k EÚ v roku 2004; má 10,8 milióna obyvateľov a ako menu používa českú korunu. Dánsko pristúpilo k EÚ v roku 1973; má 5,9 milióna obyvateľov a ako menu používa dánsku korunu. Estónsko pristúpilo k EÚ v roku 2004; má 1,4 milióna obyvateľov a ako menu používa euro. Fínsko pristúpilo k EÚ v roku 1995; má 5,6 milióna obyvateľov a ako menu používa euro. Francúzsko pristúpilo k EÚ v roku 1958; má 68,1 milióna obyvateľov a ako menu používa euro. Nemecko pristúpilo k EÚ v roku 1958; má 84,4 milióna obyvateľov a ako menu používa euro. Grécko pristúpilo k EÚ v roku 1981; má 10,4 milióna obyvateľov a ako menu používa euro. Maďarsko pristúpilo k EÚ v roku 2004; má 9,6 milióna obyvateľov a ako menu používa forint. Írsko pristúpilo k EÚ v roku 1973; má 5,2 milióna obyvateľov a ako menu používa euro; nie je súčasťou schengenského priestoru. Taliansko pristúpilo k EÚ v roku 1958; má 58,9 milióna obyvateľov a ako menu používa euro. Lotyšsko pristúpilo k EÚ v roku 2004; má 1,9 milióna obyvateľov a ako menu používa euro. Litva pristúpila k EÚ v roku 2004; má 2,9 milióna obyvateľov a ako menu používa euro. Luxembursko pristúpilo k EÚ v roku 1958; má 0,7 milióna obyvateľov a ako menu používa euro. Malta pristúpila k EÚ v roku 2004; má 0,5 milióna obyvateľov a ako menu používa euro. Holandsko pristúpilo k EÚ v roku 1958; má 17,8 milióna obyvateľov a ako menu používa euro. Poľsko pristúpilo k EÚ v roku 2004; má 36,8 milióna obyvateľov a ako menu používa zlotý. Portugalsko pristúpilo k EÚ v roku 1986; má 10,5 milióna obyvateľov a ako menu používa euro. Rumunsko pristúpilo k EÚ v roku 2007; má 19,1 milióna obyvateľov a ako menu používa leu; nie je súčasťou schengenského priestoru. Slovensko pristúpilo k EÚ v roku 2004; má 5,4 milióna obyvateľov a ako menu používa euro. Slovinsko pristúpilo k EÚ v roku 2004; má 2,1 milióna obyvateľov a ako menu používa euro. Španielsko pristúpilo k EÚ v roku 1986; má 48,1 milióna obyvateľov a ako menu používa euro. Švédsko pristúpilo k EÚ v roku 1995; má 10,5 milióna obyvateľov a ako menu používa švédsku korunu.

Štyria pracovníci jednotky koordinujúcej humanitárnu pomoc okolo mapy Ukrajiny. Jeden z pracovníkov vo veste s vlajkou EÚ na chrbte upriamuje pozornosť na mapu.
Koordinácia humanitárnej pomoci EÚ pre Ukrajinu, Rzeszów (Poľsko) 9. marca 2022.

Čo robí EÚ, aby sa podarilo vyriešiť pálčivé otázky, Ktorým v súčasnosti čelíme?

EÚ v týchto časoch čelí nebývalým výzvam: najprv finančnej kríze a celosvetovej pandémii, po ktorých nasledovala ruská útočná vojna proti Ukrajine a energetická kríza. Tieto historické udalosti zdôraznili potrebu schopnosti spoločne rýchlo a rozhodne reagovať na nové situácie. Zároveň EÚ nielen pokračovala vo svojom úsilí pri dosahovaní zelených a digitálnych cieľov, ale dokonca ho vystupňovala.

COVID-19

Pandémia koronavírusu viedla k ľudským tragédiám, zákazom vychádzania a k spomaleniu hospodárskeho rastu, pričom EÚ a zvyšok sveta vystavila veľkej skúške.

EÚ sa okrem toho, že prijímala opatrenia na obmedzenie šírenia vírusu prostredníctvom očkovacích kampaní, zameriavala aj na podporu vnútroštátnych systémov zdravotnej starostlivosti a pomáhala Európe postaviť sa opäť na nohy. Bola jedným z hlavných prispievateľov nástroja COVAX, globálnej iniciatívy pre spravodlivý prístup k vakcínam proti ochoreniu COVID-19. S medzinárodnými partnermi pracuje na tom, aby zaručila pripravenosť sveta na budúce pandémie.

EÚ takisto zaviedla spoločný systém očkovacích preukazov, ktorý ľuďom v EÚ uľahčil znova cestovať. Svetová zdravotnícka organizácia ho použila ako základ svetového systému na uľahčenie cestovania a zároveň na ochranu ľudí. Nový Úrad EÚ pre pripravenosť a reakcie na núdzové zdravotné situácie zabezpečí, aby EÚ v prípade ohrozenia zdravia mala k dispozícii potrebné lieky a vybavenie.

EÚ v snahe zaručiť rýchle oživenie hospodárstva po pandémii vytvorila osobitný fond obnovy s prostriedkami vo výške 800 miliárd EUR, známy ako nástroj nextGenerationEU. Investície z neho plynú do projektov a iniciatív, ktoré majú EÚ pomôcť stať sa ekologickejšou a digitálnejšou, čo znamená, že fond prispieva aj k príprave EÚ na budúce výzvy. Napríklad v kontexte ruskej útočnej vojny proti Ukrajine a globálnej energetickej krízy prostriedky z fondu už podporujú úsilie členských štátov prestať využívať ruské fosílne palivá a prejsť na čistú energiu.

Prehľad výdavkov E Ú v rokoch 2021 až 2027.

Celková suma 2 018 miliárd eur sa skladá z rozpočtu EÚ na sedem rokov (1 211 miliárd eur) a 807 miliárd eur z nástroja NextGenerationEU (balík na podporu obnovy po pandémii COVID-19).

Útočná vojna Ruska proti Ukrajine

Po invázii Ruska na Ukrajinu vo februári 2022 EÚ rýchlo zareagovala na podporu Ukrajiny a jej obyvateľov. Jej reakcia zahŕňala humanitárnu pomoc, núdzovú pomoc, finančnú a prevádzkovú podporu, vojenskú pomoc i podporu na hranici s EÚ a v Moldavsku.

Ako súčasť humanitárnej pomoci EÚ poskytuje potraviny, útočisko a zdravotnícku pomoc ľuďom zasiahnutým týmto konfliktom. Takisto prijala výnimočné opatrenie pomocou ktorého udelila dočasnú ochranu miliónom ľudí na úteku z Ukrajiny a poskytla im prístup k ubytovaniu, školám, zdravotnej starostlivosti i prístup na pracovný trh v EÚ. Finančná pomoc zo zdrojov EÚ pomohla stabilizovať ukrajinské hospodárstvo, obnoviť infraštruktúr a zlepšiť obranné a bezpečnostné schopnosti.

EÚ je takisto na čele medzinárodného odsúdenia ruskej vojenskej agresie voči Ukrajine a zaviedla celý rad tvrdých sankcií voči Rusku a jeho spolupáchateľom vo vojne. Tieto opatrenia majú Rusko hospodársky izolovať a obmedziť jeho schopnosť vojensky útočiť.

EÚ spolu so svojimi členskými štátmi a finančnými inštitúciami zmobilizovala vyše 50 miliárd EUR na celkovú podporu Ukrajine.

Riešenie klimatickej krízy

Ruská vojenská agresia výrazne narušila svetový energetický systém, pretože mala za následok prudký nárast cien a neistotu vzhľadom na dodávky plyn, čo ešte viac zhoršilo už aj tak náročnú situáciu na trhu s energiou po pandémii.

Čo robí EÚ, aby tento stav vyriešila?

Postupné ukončenie využívania ruských fosílnych palív.

Zrýchlenie výroby energie z obnoviteľných zdrojov (vodík, veterná, slnečná energia), čo je dôležitou časťou jej záväzku dosiahnuť klimatickú neutrálnosť do roku 2050.

Zníženie nákladov pre občanov a podniky.

Zníženie dopytu po energii.

Vytváranie väčších zásob plynu na zimu.

Umožnenie členským štátom, aby energiu kupovali spoločne a vyjednali tak lepšie ceny.

Posilnenie pravidiel, aby sa zaručila pomoc každému členskému štátu v prípade núdze.

Investície do infraštruktúry, aby každý členský štát mal aspoň dva zdroje dodávok plynu.

Viac informácií o práci EÚ v snahe zaručiť bezpečnú, čistú a cenovo dostupnú energiu.

Zmena klímy

Európska zelená dohoda je stratégia EÚ, ako vytvoriť moderné a konkurencieschopné európske hospodárstvo. Má poslúžiť na to, aby sa Európa do roku 2050 stala prvým klimaticky neutrálnym kontinentom, to znamená, že už nebudeme produkovať viac skleníkových plynov, ako naše ekosystémy dokážu prirodzene absorbovať.

Ako prvý míľnik na tejto ambicióznej ceste si EÚ stanovila nový cieľ znížiť do roku 2030 čisté emisie skleníkových plynov v EÚ najmenej o 55 % v porovnaní s úrovňami z roku 1990. Svoju úlohu budú musieť zohrať všetky časti spoločnosti a hospodárstva – od priemyslu, energetiky a dopravy až po potravinársku výrobu, poľnohospodárstvo a stavebníctvo. Bude sa poskytovať finančná podpora tým regiónom, priemyselným odvetviam a pracovníkom, ktorí čelia najväčším výzvam. V júli 2021 Európska komisia navrhla balík opatrení na zaistenie toho, aby EÚ dosiahla svoje ciele v rámci Európskej zelenej dohody.

Najmenej 30 % výdavkov EÚ od roku 2021 do roku 2027 bude vynaložených na boj proti zmene klímy a jej účinkom.

Čo vám prinesú?

Prínosy cieľa znížiť do roku 2030 čisté emisie skleníkových plynov v EÚ najmenej o 55 % v porovnaní s úrovňami z roku 1990.

  • Minimálne 42,5 % obnoviteľných zdrojov energie v energetickom mixe EÚ do roku 2030.
  • Chrániť a obnovovať európske lesy, vysadiť do roku 2030 ďalšie tri miliardy stromov.
  • Čistejšia verejná doprava a udržateľnejšie palivá.
  • Jeden milión ďalších ekologických pracovných miest v EÚ do roku 2030.
  • Zníženie počtu úmrtí v dôsledku znečisťovania životného prostredia najmenej o 55 % do roku 2030.
  • Spravodlivá transformácia založená na európskej solidarite.
  • Jeden milión elektrických nabíjacích staníc v celej EÚ do roku 2025.
  • Modernizované a odolné hospodárstvo EÚ.

Všetci môžeme prispieť – od obmedzenia plytvania potravinami a väčšej miery recyklovania až po prepravu bicyklom namiesto autom, alebo aj výsadbou stromu. Ak sa chcete zapojiť, prezrite si Európsky klimatický pakt, ktorý spája ľudí a organizácie s cieľom podeliť sa o informácie o opatreniach v oblasti klímy. Pomôžte nám vybudovať ekologickejšiu Európu!

Natura 2000 je najväčšia sústava chránených území na svete, ktorá ochraňuje tisíce útočísk najcennejších a najohrozenejších druhov a biotopov Európy.

Rys španielsky sa pozerá do objektívu, v pozadí jeho dve mláďatá.

© LIFE06 NAT/E/000209/Aixa SOPEÑA.

Rys španielsky v Portugalsku a Španielsku už viac nie je na pokraji vyhynutia, a to vďaka hromadnému úsiliu, na ktorom majú podiel aj projekty financované z programu EÚ LIFE. Návrat tohto druhu je jedným z najväčších dôkazov o úspechoch ochrany zvierat v Európe.

EÚ financovala premenu pohonu dvoch trajektov, osobného a nákladného, z ťažkého oleja na elektrický pohon na batérie, ktorý je šetrnejší k životnému prostrediu. Tieto lode sú prevádzkované na vyťaženej trase medzi prístavmi Helsingør (Dánsko) a Helsingborg (Švédsko). Trajekty s novým pohonom pomáhajú zlepšiť kvalitu ovzdušia v týchto husto osídlených oblastiach.

Maximálne využitie potenciálu digitálnej transformácie

V dnešnej spoločnosti musíme byť všetci technicky zdatní, či už ide o elektronické bankovníctvo a nakupovanie z domu alebo o používanie technológií v zamestnaní.

EÚ investuje do všetkého: od digitálnych zručností a superpočítačov až po vysokorýchlostné pripojenie a lepšiu kybernetickú bezpečnosť. Jej cieľom je pomôcť všetkým držať krok a zaistiť pozíciu Európy ako svetového lídra v oblasti technológií.

Žena sediaca pri počítači skúma mikročip na obrazovke.
Technická pracovníčka skúma mikročip v laboratóriu na analýzu materiálov, Drážďany (Nemecko) 8. februára 2022. Tieto laboratóriá majú zásadnú úlohu pri snahe EÚ vyrábať svoje vlastné mikročipy a stať sa technologicky nezávislou.

EÚ sa usiluje o zabezpečenie toho, aby bol online svet bezpečný a spravodlivý pre ľudí a rovnako aj pre podniky. Vďaka predpisom EÚ máme dnes väčšiu kontrolu nad svojimi osobnými údajmi a nad tým, ako ich používajú iní.

Viac informácií o pravidlách EÚ k bezpečnému digitálnemu priestoru.

Pomoc ľuďom pri hľadaní práce

Európsky sociálny fond plus pomáha ľuďom nájsť si zamestnanie (alebo lepšie zamestnanie), a to aj znevýhodneným ľuďom. Fond každoročne pomôže približne 10 miliónom ľudí nájsť si zamestnanie alebo zlepšiť zručnosti.

EÚ pomáha mladým ľuďom vstúpiť na trh práce. Napríklad cieľom záruky pre mladých ľudí je zabezpečiť, aby osoby mladšie ako 30 rokov dostali kvalitnú ponuku zamestnania, vzdelávania, učňovskej prípravy alebo odbornej prípravy v lehote štyroch mesiacov po strate zamestnania alebo ukončení vzdelávacieho procesu.

Dobrovoľníctvo je skvelý spôsob, ako byť prínosom pre miestne spoločenstvá doma alebo v zahraničí a zároveň rozvíjať nové zručnosti a získavať priateľov. Európsky zbor solidarity umožňuje mladým ľuďom vykonávať dobrovoľnícku činnosť alebo pracovať na projektoch v ich domovskej krajine alebo v zahraničí.


Iniciatíva Dobrovoľníci pomoci EÚ ponúka osobám, ktoré majú najmenej 18 rokov, príležitosť zúčastňovať sa na humanitárnych projektoch na celom svete.

Muž píli drevo cirkulárom.
27 ročný muž pracujúci na stavbe, Setúbal (Portugalsko) 5. augusta 2021.

Zintenzívnenie boja proti rakovine

EÚ je odhodlaná bojovať proti rakovine. Európsky plán na boj proti rakovine, ktorý má k dispozícii 4 miliardy EUR, načrtáva novú koncepciu EÚ pri prevencii rakoviny, jej liečbe a starostlivosti o onkologických pacientov. Financovanie z prostriedkov EÚ už viedlo k prelomovému výskumu – od 3D modelovania nádorov až po odhaľovanie rakoviny prostredníctvom dychu človeka.

Zdravotnícky pracovník vyšetruje pacienta prístrojom na magnetickú rezonanciu.
Ošetrovateľ pripravuje vyšetrenie magnetickou rezonanciou, Univerzitná nemocnica, Liège (Belgicko) 24. januára 2020.

Únia rovnosti

EÚ buduje Európu rovnosti. To znamená, že ženy a muži by mali dostávať rovnakú odmenu za rovnakú prácu, osoby so zdravotným postihnutím majú možnosť rovnako sa zúčastňovať na všetkých oblastiach života a rasizmus nie je tolerovaný. Znamená to, že ľudia by nemali byť vylúčení ani marginalizovanímali by mať slobodu milovať toho, koho chcú.

Migranti a občania EÚ s migrantským pôvodom zohrávajú v európskej spoločnosti kľúčovú úlohu, a to aj ako pracovníci v kritických povolaniach. EÚ sa snaží zabezpečiť, aby sa každý mohol plne zúčastňovať na živote spoločnosti, pričom sa zameriava na otázky, ako je lepší prístup k vzdelaniu, pracovným miestam, zdravotnej starostlivosti a bývaniu.

Viac o prioritách Európskej komisie.

Ochrana ľudí

Ochrana a bezpečnosť ľudí v Európe, vo fyzickom aj digitálnom svete, sú pre EÚ najvyššou prioritou. Denne pracuje na riešení hrozieb, ako sú terorizmus, organizovaný zločin, obchodovanie s nelegálnymi drogami a obchodovanie s ľuďmi.

Kríza COVID-19 a ruská vojenská agresia proti Ukrajine takisto zviditeľnili hrozby a problémy, ktoré pre naše spoločnosti predstavuje dezinformácia. EÚ spolupracuje so spoločnosťami pôsobiacimi v oblasti sociálnych médií a s online platformami s cieľom obmedziť šírenie zavádzajúcich informácií a falošných správ v Európe. Európske stredisko pre monitorovanie digitálnych médií podporuje prácu nezávislých overovateľov faktov a jeho cieľom je stať sa európskym centrom boja proti dezinformáciám na internete.

Európa znamená kultúru

Čo majú spoločné filmy Milionár z chatrče, Saulov syn, Otec a Chľast, ktoré získali Oscara? Na všetky plynula podpora z programu MEDIA, ktorý je podprogramom programu EÚ Kreatívna Európa.

Je vaše mesto ďalším európskym hlavným mestom kultúry? Tento prestížny titul bol udelený viac ako 50 mestám v celej EÚ. Zameriava pozornosť na miestnych umelcov a jedinečné kultúrne bohatstvo jednotlivých miest.

Preskúmajte európske umenie a kultúru z vášho kresla! Digitálna platforma Europeana poskytuje prístup k viac ako 58 miliónom položiek zo zbierok vyše 4 000 kultúrnych inštitúcií.

Dievča so starou kamerou v skejtbordovom parku.

EÚ vo svete

EÚ úzko spolupracuje so svojimi susedmi a takisto buduje nové partnerstvá na celom svete a propaguje svoje hodnoty a záujmy. Prostredníctvom spoločného úsilia v oblastiach ako je digitalizácia, klíma, energia, doprava, zdravie a vzdelávanie sa EÚ snaží riešiť celosvetové výzvy a vytvoriť viac prepojenú a prosperujúcu celosvetovú komunitu.

EÚ takisto uzatvára obchodné dohody s inými krajinami, naposledy s Novým Zélandom. Tieto dohody rozširujú obchod, ktorý podporuje hospodárstvo EÚ a vytvára pracovné miesta.

EÚ a jej členské štáty sú spoločne najväčším poskytovateľom rozvojovej pomoci na svete. V roku 2021 poskytli 71,6 miliardy EUR, čo zodpovedá 41 % celkovej pomoci (podľa najnovších údajov). Okrem toho ich spoločný príspevok k vzdelávaniu predstavuje viac ako polovicu celkovej celosvetovej pomoci vo viac ako 100 krajinách na celom svete.

Čo napríklad EÚ robí pre mňa?

Môžete žiť a pracovať v inom členskom štáte. Na portáli EURES nájdete ponuku voľných pracovných miest a praktické rady.

Môžete odísť do dôchodku v ktoromkoľvek členskom štáte (vrátane Islandu, Lichtenštajnska, Nórska alebo Švajčiarska) a poberať v nej svoj štátny starobný dôchodok.

Môžete študovať alebo absolvovať kurz odbornej prípravy v inom členskom štáte. Od štartu programu Erasmus v roku 1987 sa na ňom zúčastnilo viac ako 10 miliónov ľudí.

EÚ v roku 2017 zrušila roamingové poplatky, aby vám umožnila lacnejšie udržiavať kontakt s priateľmi a rodinou počas vašich ciest v celej EÚ. Aj vaše digitálne predplatné cestuje s vami!

Ak ochoriete počas návštevy iného členského štátu, európsky preukaz zdravotného poistenia vám zaistí poskytnutie zdravotnej starostlivosti poskytovanej štátom. Budete ošetrení za rovnakých podmienok a za rovnaké sadzby, ako majú osoby poistené v danej krajine.

Prístupové body WiFi4EU vo verejných priestoroch v tisícoch miestnych komunít v celej EÚ znamenajú, že sa môžete pripojiť na internet zadarmo. Hľadajte tento symbol:

Jednotnú menu – euro – môžete používať v 20 členských štátoch.

Na cestách v EÚ nemusíte mať žiadne obavy. Ste chránení kompletným súborom práv cestujúcich, či už cestujete lietadlom, vlakom, loďou, autobusom alebo autokarom.

Hračky musia pred predajom v EÚ spĺňať prísne bezpečnostné predpisy.

Podľa predpisov EÚ môžete online nákupy zrušiť alebo vrátiť do 14 dní bez udania dôvodu.

Ľudia v EÚ profitujú z noriem týkajúcich sa bezpečných a zdravých potravín, ktoré patria k najprísnejším na svete.

Bankové úspory do výšky 100 000 EUR sú vždy chránené.

Zistite viac o tom, čo pre vás EÚ robí.

Žena na bicykli prechádza mestom popri mužovi, ktorý v nákladom bicykli vezie dieťa, všetci traja majú na hlavách cyklistickú helmu.
Rodina na bicykloch na akcii nedeľa bez áut, Brusel (Belgicko) 20. septembra 2020.

Čo robí EÚ pre to, aby sa zlepšili Veci tam, kde žijem?

V rokoch 2021 až 2027 EÚ plánuje investovať do svojich regiónov viac ako 378 miliárd EUR. Spolu s investíciami členských štátov sa dosiahne celková suma 550 miliárd EUR.

EÚ na miestnej úrovni investuje do miest a regiónov s cieľom podporiť zamestnanosť a hospodárstvo a zlepšiť kvalitu života. Jej cieľom je dosiahnuť zmenu v piatich kľúčových oblastiach:

modernizácia dopravy a energetiky s cieľom bojovať proti zmene klímy,

poskytovanie pomoci ľuďom, aby si našli zamestnanie, začali sa vzdelávať, alebo aby sa začlenili do spoločnosti,

malé a stredné podniky,

výskum a inovácie,

ochrana a zlepšovanie životného prostredia.

Investície do ľudí a miest

Rozhliadnite sa po svojom okolí a čoskoro nájdete školu, most, nemocnicu alebo iný projekt, ktorý sa financoval z prostriedkov EÚ.

V priebehu rokov získali podporu z regionálnych programov EÚ tisíce projektov. Ďalej je uvedených len niekoľko príkladov projektov, ktoré majú alebo čoskoro budú mať vplyv na životy ľudí v celej EÚ.

Zvýšenie štandardov zdravotnej starostlivosti v Poľsku

Najväčšia verejná nemocnica v meste Toruń sa vďaka renovácii, ktorú EÚ podporila prostriedkami vo výške 52,7 milióna EUR, premenila na jedno z vedúcich zdravotníckych zariadení v Poľsku. Centralizovaná vysokokvalitná zdravotná starostlivosť znamená, že pacienti na liečbu čakajú kratšie.

Lepšie cestné spojenia v Grécku

Obyvatelia, turisti a podniky v Grécku budú využívať dôležitý nový diaľničný úsek. Z finančných prostriedkov EÚ vo výške 255 miliónov EUR sa podporuje výstavba chýbajúceho spojenia medzi mestom Lamia a malou vidieckou obcou Xyniada. Tento úsek pripojí regióny stredného Grécka a západnej Tesálie k hlavnej diaľničnej sieti.

Udržateľné plávanie v Belgicku

Pri obnove bazéna na Vrije Universiteit Brussel (Slobodná univerzita v Bruseli) je udržateľnosť jedným zo základných kritérií. Nové zariadenie spotrebuje o 60 % menej energie, emituje ročne o 500 ton menej CO2 než starý bazén a je otvorené pre plavcov, ktorí nie sú študentmi univerzity. Projekt získal niečo vyše 2 miliónov EUR z finančných prostriedkov EÚ.

Ekologickejšie mestá a regióny

Spoľahlivejšie a efektívnejšie dodávky energie v Česku, 21 nových elektrických vlakov na zlepšenie železničnej siete v Chorvátsku a opatrenia na zvýšenie ochrany pred povodňami v Maďarsku patria medzi 14 zelených projektov, ktoré budú prospešné pre občanov EÚ. V siedmich členských štátoch sa investuje viac ako 1,4 miliardy EUR finančných prostriedkov EÚ do oblastí, ako sú životné prostredie, zdravie, doprava a energetika.

Rýchle širokopásmové pripojenie pre vidiecke oblasti Rumunska

EÚ podporila projekt RO-Net, ktorý zabezpečil širokopásmové pripojenie 400 000 ľuďom, vyše 8 500 podnikom a takmer 3 000 verejným inštitúciám vo vzdialených vidieckych oblastiach Rumunska. Zhruba 665 dedín a miest má teraz prístup k online zdravotnej starostlivosti, vzdelávaniu a nakupovaniu. Ľudia takisto môžu online predávať miestne domáce a poľnohospodárske výrobky.

Zelené ihriská v Paríži

Betónové školské dvory v Paríži sa menia na príjemné zelené ostrovy, ktoré sú schopné zadržiavať vodu a znižovať teplo. Projekt OASIS, podporovaný takmer 5 miliónmi EUR z finančných prostriedkov EÚ, pomáha chrániť Parížanov pred účinkami zmeny klímy a zároveň vytvára priestory, kde sa deti môžu hrať a šantiť.

Informácie o projektoch vo vašom regióne, na ktoré plynuli finančné prostriedky EÚ.

Ako môžem získať pomoc s financovaním?

Ste výskumník, poľnohospodár, podnikateľ alebo umelec? Viac informácií o tom, kto je oprávnený na financovanie.

Priekopníci EÚ

Infografika o priekopníkoch EÚ s portrétmi dejateľov Konrada Adenauera, Ursuly Hirschmannovej, Anny Lindhovej, Meliny Mercouriovej, Jeana Monneta, Roberta Schumana, Altiera Spinelliho, Simony Veilovej a Louise Weissovej.

Od bojovníkov v odboji a politických vodcov až po svetoznámu herečku – zistite viac o ženách a mužoch, ktorí podnietili vytvorenie Európy, v ktorej dnes žijeme.

Míľniky EÚ

1950

9. mája

Schumanova deklarácia. Francúzsky minister zahraničných vecí Robert Schuman navrhuje zoskupiť ťažbu uhlia a výrobu ocele, aby žiadna krajina nemohla vyrábať zbrane a použiť ich proti inej krajine.

Robert Schuman sedí za stolom a podpisuje zmluvu.

Robert Schuman podpisuje Parížsku zmluvu, ktorou sa založilo Európske spoločenstvo uhlia a ocele, Paríž (Francúzsko) 18. apríla 1951.

1952

23. júla

Vzniká Európske spoločenstvo uhlia a ocele.

1957

25. marca

Šesť členských štátov podpisuje Rímske zmluvy – Belgicko, Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Luxembursko a Holandsko. Od 1. januára 1958 vytvárajú spoločný trh, Európske hospodárske spoločenstvo.

1962

30. júla

Zavádza sa spoločná poľnohospodárska politika, ktorá pomáha zaručiť dodávky potravín a podporuje poľnohospodárov a vidiecke oblasti.

1968

1. júla

Rušia sa clá medzi šiestimi členskými štátmi.

1979

Od 7. do 10. júna

Európski občania môžu prvýkrát voliť svojich zástupcov v Európskom parlamente.

1987

15. júna

Začína sa študentský výmenný program Erasmus.

Východonemecký príslušník pohraničnej stráže pozerá cez dieru v Berlínskom múre, ktorého časť demonštranti strhávajú.

Pád Berlínskeho múru (Nemecko) 11. novembra 1989.

1989

Pád komunizmu vyvoláva vlnu demokratických zmien v strednej a východnej Európe.

Usmievajúce sa dievča s vlajkou EÚ v rukách.

1993

1. januára

Zavedenie jednotného trhu, na ktorom sa môžu voľne pohybovať ľudia, tovar, služby a peniaze.

1. novembra

Vytvára sa Európska únia.

1995

26. marca

Schengenská dohoda odstraňuje hraničné kontroly medzi niektorými členskými štátmi. V súčasnosti využíva túto výhodu dvadsaťtri z nich.

2002

1. januára

Prvýkrát sa objavujú euro bankovky a euro mince, ktoré v súčasnosti používa 20 členských štátov.

2012

1. apríla

Štartuje európska iniciatíva občanov.

10. decembra

EÚ je udelená Nobelova cena za mier.

2015

12. decembra

195 krajín vrátane všetkých členských štátov EÚ prijíma Parížsku dohodu o zmene klímy.

Stan na konferencii s nápisom hešteg GoCOP21.

Konferencia OSN o zmene klímy (COP21), Paríž (Francúzsko) 1. decembra 2015.

2017

15. júna

Končia sa roamingové poplatky.

2020

Január

Do Európy sa dostáva ochorenie COVID-19, ktoré podnecuje dosiaľ najväčšiu reakciu na núdzovú situáciu v oblasti verejného zdravia v histórii EÚ.

2021

9. mája

Štartuje Konferencia o budúcnosti Európy, ktorá občanom EÚ dáva príležitosť formovať svoju spoločnú budúcnosť.

2022

EÚ a jej medzinárodní partneri odsudzujú útočnú vojnu Ruska proti Ukrajine a poskytujú Ukrajine silnú politickú, finančnú a humanitárnu pomoc.

Širokouhlá snímka zhora ľudí prichádzajúcich do Európskeho parlamentu.
Plenárne zasadnutie Európskeho parlamentu, Brusel (Belgicko) 26. apríla 2021.

Ako EÚ funguje?

Všetko, čo EÚ robí, je založené na zmluvách, ktoré obsahujú pravidlá fungovania EÚ. Všetky členské štáty s nimi súhlasili dobrovoľne a demokraticky.

Zmluvy EÚ určujú, kto môže prijímať právne predpisy a v ktorých oblastiach: EÚ a národné vlády zvlášť alebo spoločne. Členské štáty sú zodpovedné za svoje vlastné rozhodnutia a právne predpisy v konkrétnych oblastiach vnútroštátnej politiky, napríklad v oblasti priemyslu, zdravotníctva a vzdelávania a EÚ im poskytuje podporu.

Zmluvy EÚ v mnohých oblastiach určujú, že konať môže tak EÚ, ako aj národné vlády. V týchto prípadoch sa rozhodnutia prijímajú na úrovni čo najbližšie k občanovi. To znamená, že keď možno otázku vyriešiť na miestnej, regionálnej či vnútroštátnej úrovni, EÚ nebude zasahovať.

koná v tých oblastiach, v ktorých jej to členské štáty povolili a v ktorých má zmysel konať spoločne, napríklad v oblasti zmeny klímy alebo obchodovania na celom svete. Členské štáty vytvorili viacero inštitúcií na prijímanie rozhodnutí na úrovni EÚ a na ich následné vykonávanie, ktoré im majú pomáhať pri dosahovaní ich cieľov.

Úlohy jednotlivých aktérov

Európsky parlament so sídlom v Štrasburgu a v Bruseli zastupuje záujmy občanov EÚ. Spolu s Radou Európskej únie je hlavným rozhodovacím orgánom EÚ.

705 poslancov Európskeho parlamentu (poslanci EP), volia voliči EÚ priamo každých 5 rokov. Najbližšie voľby sa uskutočnia v roku 2024. Každý členský štát volí počet členov úmerne k počtu svojich obyvateľov. Poslanci EP nezasadajú v skupinách podľa svojej národnosti, ale v politických skupinách, ktoré zahŕňajú niekoľko krajín, alebo ako nezávislí poslanci. V súčasnosti je predsedníčkou Európskeho parlamentu Roberta Metsolová.

Súčasné zloženie Európskeho parlamentu.

Európsky parlament má 705 členov. Sú rozdelení do politických skupín. Sú to (zostupne podľa počtu členov): Poslanecký klub Európskej ľudovej strany (Kresťanských demokratov), Skupina progresívnej aliancie socialistov a demokratov v Európskom parlamente, Skupina Renew Europe, Identita a demokracia, Skupina zelených/Európska slobodná aliancia Európski konzervatívci a reformisti, Konfederatívna skupina Európskej zjednotenej ľavice – Severskej zelenej ľavice nezaradení poslanci.

Rada Európskej únie, známa aj ako Rada, sa skladá z ministrov vlád všetkých členských štátov. Spolu s Európskym parlamentom je hlavným rozhodovacím orgánom EÚ. Každých šesť mesiacov zastáva predsedníctvo Rady iný členský štát. Predsedníctva v snahe zabezpečiť kontinuitu úzko spolupracujú v trojčlenných skupinách na spoločnom programe počas 18 mesiacov.

Nesmie sa však zamieňať s Európskou radou, ktorá sa skladá z vedúcich predstaviteľov všetkých členských štátov. Tá stanovuje politické smerovanie a priority EÚ. Súčasným prezidentom Európskej rady je Charles Michel.

Európska komisia je verejnou službou EÚ. Má právo navrhovať nové opatrenia a nové právne predpisy, o ktorých následne rozhodujú Parlament a Rada. Okrem toho zodpovedá za správne uplatňovanie predpisov EÚ. Komisiu vedie predsedníčka Ursula von der Leyenová a jej tím komisárov – jeden komisár z každého členského štátu.

Všetky členské štáty musia dodržiavať predpisy EÚ a plniť ciele, voči ktorým sa zaviazali, inak môže Komisia proti nim prijať opatrenia.

Súdny dvor Európskej únie zabezpečuje, aby sa právne predpisy EÚ presadzovali a uplatňovali rovnako v každom členskom štáte.

Európska centrálna banka spravuje euro. Jej hlavným cieľom je udržať stabilné ceny v eurozóne.

Kto platí za EÚ?

Peniaze, ktoré EÚ vynakladá (rozpočet EÚ), pochádzajú z niekoľkých zdrojov: z ciel, z príspevkov založených na dani z pridanej hodnoty (DPH) zozbieraných krajinami EÚ a z priamych príspevkov od členských štátov. V januári 2021 bol zavedený nový zdroj príjmov – poplatok za odpad z nerecyklovaného odpadu z plastových obalov.

Rozpočet EÚ – od prispievania k novým a lepším cestám, železniciam a letiskám až po rozvoj vidieckych oblastí a umožnenie príležitostí štúdia v zahraničí – pomáha dosahovať veci, ktoré sú pre ľudí v EÚ dôležité. Okrem vedenia digitálnej transformácie a boja proti zmene klímy takisto pomáha znižovať rozdiely v členských štátoch a medzi nimi.

Žena drží na rukách bábätko a súčasne prednáša pri rečníckom pulte.
Mladá matka hovorí o budúcnosti Európy v Európskom parlamente, Štrasburg (Francúzsko) 30. apríla 2022.

Ako sa môžem zapojiť?

Chcete sa zapojiť do úvah nad budúcnosťou Európy? Chcete sa aktívne podieľať na rozhodovacom procese? Môžete pomôcť formovať a zlepšiť EÚ mnohorakým spôsobom.

Tisíce Európanov sa už prostredníctvom Konferencie o budúcnosti Európy podelilo o svoje nádeje a očakávania do budúcich rokov. Išlo o najväčšiu konzultáciu, ktorú EÚ kedy vykonala. Jednou z hlavných častí konferencie bola séria diskusií pod vedením občanov, ktoré sa teraz stávajú pravidelnou súčasťou demokratického života v EÚ.

Európske panelové diskusie občanov

  • 150 občanov náhodne vybratých z 27 členských štátov
  • z rôznych prostredí (pohlavie, vek, vzdelanie, príjem, z miest/vidieka)
  • 1/3 boli mladí ľudia (vek 16 – 25 rokov)

Svoj názor môžete vyjadriť aj prostredníctvom hlasovania v Európskych voľbách každých 5 rokov.

Váš poslanec Európskeho parlamentu zastupuje vaše záujmy, ako aj záujmy vášho mesta a regiónu v Európe a vo vašom mene hlasuje o právnych predpisoch, ktoré sa uplatňujú v celej EÚ.

Zistite, ktorí poslanci EP zastupujú vašu krajinu.

Uvažovali ste niekedy o tom, že by bolo možné zlepšiť právne predpisy EÚ? Môžete prispieť k tomu, aby boli predpisy EÚ vhodné pre budúcnosť, a to prostredníctvom návrhov na zjednodušenie a modernizáciu existujúcich právnych predpisov. Môžete sa takisto podeliť o svoje názory na nové politiky. Prispieť môžete v ktoromkoľvek z 24 úradných jazykov EÚ.

Vyjadrite svoj názor na témy, na ktorých vám záleží.

V rámci Európskej iniciatívy občanov môžete vyzvať Komisiu, aby navrhla nové právne predpisy. Najskôr musíte získať podporu pre svoju záležitosť. Ak iniciatíva získa 1 milión podpisov, Komisia rozhodne, aké opatrenia v danej súvislosti prijme. Požadovaný počet podpisov doteraz dosiahlo deväť občianskych iniciatív.

Úplne prvá úspešná európska občianska iniciatíva, Right2Water, viedla k novým predpisom zameraným na bezpečnosť a kvalitu pitnej vody a jednoduchší prístup k nej pre zraniteľné skupiny.
Nedávna iniciatíva „End the Cage Age“ (Skoncujme s klietkovým chovom) zanedlho povedie k návrhu postupne ukončiť klietkový chov celého radu hospodárskych zvierat.

Skupina občanov sedí v auditóriu so slúchadlami, v prednom rade sa mladý muž ujal slova.
Občan kladie otázky v rámci dialógu s občanmi o vzdelávacej mobilite, Brusel (Belgicko) 3. marca 2023

Kde môžem nájsť ďalšie informácie?

V rámci celej EÚ existujú stovky centier Europe Direct. Adresu centra najbližšieho k vám nájdete online (europa.eu/european-union/contact/meet-us_sk).

Centrum Europe Direct môžete kontaktovať:

— prostredníctvom bezplatného telefónneho čísla: 00 800 6 7 8 9 10 11 (niektorí operátori môžu tieto hovory spoplatňovať),

— prostredníctvom štandardného telefónneho čísla: +32 22999696,

— prostredníctvom formulára na: europa.eu/european-union/contact/write-to-us_sk.

Informácie o Európskej únii sú dostupné vo všetkých úradných jazykoch Európskej únie na webovej stránke Europa (european-union.europa.eu).

Publikácie EÚ si môžete stiahnuť alebo objednať na webovej stránke op.europa.eu/sk/web/general-publications/publications.

Ak chcete získať viac kópií bezplatných publikácií, obráťte sa na službu Europe Direct alebo na vaše miestne dokumentačné centrum

(europa.eu/european-union/contact/meet-us_sk). Pomoc a poradenstvo pre občanov a podniky EÚ nájdete na webovej stránke Vaša Európa (https://europa.eu/youreurope/index_sk.htm).

Učebné materiály, hry a kvízy nájdete v Kútiku na vzdelávanie: https://europa.eu/learning-corner/home_sk.

Objavte Portál pre mládež na adrese: https://europa.eu/youth/EU_sk.

Európska komisia vo vašej krajine: https://ec.europa.eu/info/about-european-commission/contact/representations-member-states_sk.

Európsky parlament vo vašej krajine: https://www.europarl.europa.eu/at-your-service/sk/stay-informed/liaison-offices-in-your-country.

Sieť európskych spotrebiteľských centier: https://commission.europa.eu/live-work-travel-eu/consumer-rights-and-complaints/resolve-your-consumer-complaint/european-consumer-centres-network-ecc-net_sk.

Print ISBN 978-92-68-07144-1 doi:10.2775/310751 NA-05-22-433-SK-C
PDF ISBN 978-92-76-60509-6 doi:10.2775/61491 NA-05-22-433-SK-N
HTML ISBN 978-92-76-60542-3 doi:10.2775/504189 NA-05-22-433-SK-Q

Krátka príručka o EÚ

Európska komisia

Generálne riaditeľstvo pre komunikáciu

Redakčná služba a cielená komunikácia

1049 Bruxelles/Brussels
BELGIQUE/BELGIË

Kontakt: COMM-A2@ec.europa.eu

Tento dokument sa nemôže považovať za dokument predstavujúci oficiálne stanovisko Európskej komisie.

Luxemburg: Úrad pre vydávanie publikácií Európskej únie, 2023

© Európska únia, 2023

Politika v oblasti opakovaného použitia dokumentov Európskej komisie sa vykonáva rozhodnutím Komisie 2011/833/EÚ z 12. decembra 2011 o opakovanom použití dokumentov Komisie (Ú. v. EÚ L 330, 14.12.2011, s. 39). Ak nie je uvedené inak, opakované použitie tohto dokumentu je povolené v zmysle medzinárodnej licencie Creative Commons Attribution 4.0 (CC-BY 4.0) (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/). To znamená, že opakované použitie je povolené za predpokladu, že sa riadne uvedie zdroj a akékoľvek zmeny.

Akékoľvek použitie alebo reprodukcia prvkov, ktoré nie sú vo vlastníctve Európskej únie, môžu byť podmienené získaním súhlasu príslušných nositeľov práv.

Všetky fotografie © Európska únia, pokiaľ nie je uvedené inak.