Publications Office of the EU
Seirbhís farantóireachta Ornö-Dalarö - Tairscintí AE
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Ar an leathanach seo tá ábhar a ghintear go huathoibríoch chun inaimsitheacht agus inrochtaineacht a fheabhsú

- léirítear leis sin téacs atá aistrithe go huathoibríoch go dtí do theanga bhrabhsála

Seirbhís farantóireachta Ornö-Dalarö

  • Foilsithe
    24/03/2025
  • Sprioc‑am
    27/06/2025
  • Bronnta
    24/10/2025
  • Inniu
    02/09/2026
Stádas
Bronnta
Cineál conartha
Services
Faoi réir athnuachana
No
Ceannaitheoir
Ornöfärjans samfällighetsförening
An áit feidhmíochta
NUTS code: Níos mó ná áit amháin feidhmíochta
Suíomh an cheannaitheora
NUTS code: SE110 Stockholms län
Earnáil gnó (Príomh-CPV)
60610000 Ferry transport services
Luach measta iomlán an chonartha (gan CBL san áireamh)
322,500,000.00 SEK
Luach deiridh iomlán an chonartha (gan CBL san áireamh)
576,000,000.00 SEK
Uimhir thagartha na tairisceana
Níl fáil air
Cur síos

Tá sé beartaithe ag an gcustaiméir soláthróir a fháil chun seirbhísí farantóireachta a oibriú idir Ornö agus Dalarö le dhá bhád farantóireachta a bhfuil toilleadh acu d’fheithiclí agus do phaisinéirí araon. Meastar go gcuirfear tús leis an gcomhaontú ag 2027-01-01 agus tá sé bailí ar feadh ocht (8) mbliana, tá an deis ag na páirtithe síneadh a chur leis an gcomhaontú ar feadh cúig (5) bliana ag an am, suas le dhá (2) uair.

Conas tairiscint a chur isteach
Leictreonach trí:
https://www.e-avrop.com/ornsjo/e-Upphandling/NoticeLink.aspx?id=109874
Is féidir tairiscintí a chur isteach
Ríomhaighneacht: ceadaithe
https://www.e-avrop.com/ornsjo/e-Upphandling/NoticeLink.aspx?id=109874
Eolas maidir le conradh poiblí, creat-chomhaontú nó córas dinimiciúil ceannaigh (CDC)
Níl fáil air
Coinníollacha maidir le tairiscintí a oscailt (dáta)
Níl fáil air
An áit feidhmíochta
Modh bronnta
Critéar:
Cineál: quality
Cur síos: Kriteriet nr 2 - Anbudsgivarens resurssättning i form av personal Anbudsgivare bör i sitt anbud bifoga en beskrivning av sin resurssättning i form av personalen där tydligt framgår nedanstående information: 1. Erfarenhet och kvalifikationer hos de personer som kommer att utföra arbetet, inklusive besättning, underhållspersonal och ledning. 2. Anbudsgivarens bemanningsplan inklusive åtgärder för att hantera oförutseddbara händelser. Beskrivning bör omfatta maximalt tre (3) A-sidor i text motsvarande minst 12 pt. Anbudsgivaren ombeds att beskriva sin resurssättning med samma numrering som ovanstående punkter. Bedömningsgrund - Anbudsgivarens personal har omfattande erfarenhet och kvalifikationer som är direkt relevanta för arbetet. - Angiven beskrivning innehåller konkreta rutiner på hur anbudsgivaren säkerställer kontinuitet i bemanningen. - Anbudsgivaren presenterar en genomtänkt bemanningsplan som tydligt beskriver flexibla och proaktiva strategier som säkerställer att uppdraget ej påverkas negativt vid oförutsebara händelser.
Ualú (céatadán, beacht) :
Critéar:
Cineál: quality
Cur síos: kriteriet nr 3 - Genomförandebeskrivning Anbudsgivaren bör i sitt anbud bifoga en beskrivning av genomförande av uppdraget där tydligt framgår nedanstående information: 1. En sammanfattning av anbudsgivarens tillbudsplan/handlingsplan vid eventuella olyckor. 2. Anbudsgivarens lösning för upprätthållande av trafiken vid eventuell skada/haveri. 3. Hur anbudsgivaren planerar att säkerställa intäkter av fordon och passagerare som transporteras. 4. Hur anbudsgivaren kan säkerställa färjetrafiken långsiktigt. 5. Hantering av avfall. Beskrivning bör omfatta maximalt fem (5) A-sidor i text motsvarande minst 12 pt. Anbudsgivaren ombeds att beskriva sin genomförande beskrivning med samma numrering som ovanstående punkter. Bedömningsgrund - Anbudsgivaren redovisar på ett tydligt sätt hur sin tillbudsplan/handlingsplan identifierar potentiella olyckor och risker samt detaljerade rutiner för snabbt och effektivt hantera dessa. - Anbudsgivaren redovisar tydliga rutiner och resurser som kan tillämpas för att säkerställa trafikens kontinuitet och minimera störningar. - Anbudsgivarens beskrivning innehåller konkreta metoder för att säkerställa intäktsflöden och hantera eventuella förluster, vilket bidrar till en stabil och hållbar ekonomisk verksamhet. Anbudsgivaren redovisar långsiktiga strategier för att upprätthålla och utveckla färjetrafiken som till exempel investeringar i ny teknik och kontinuerligt innehåll, etc. - Anbudsgivaren visar förståelse för hållbar avfallshantering vilket bidrar till en miljövänlig och hållbar verksamhet.
Ualú (céatadán, beacht) :
Critéar:
Cineál: quality
Cur síos: Kriteriet nr 4 - Föreslagna fartyg för uppdraget och dess lämplighet Anbudsgivaren bör i sitt anbud bifoga en beskrivning/förteckning av tilltänkta färjor för uppdraget, där tydligt framgår nedanstående information: 1. Antal färjor som anbudsgivaren kan disponera för uppdraget och dess skick. 2. År för anskaffandet och information om underhåll och eventuella renoveringar av de enskilda färjorna. 3. Färjans kapacitet för transport av passagerare och bilar. 4. Vilka certifieringar varje enskild färja erhåller. Beskrivning bör omfatta maximal två (2) A-sidor i text motsvarande minst 12 pt. Anbudsgivaren ombeds att beskriva föreslagna fartyg för uppdraget och dess lämplighet med samma numrering som ovanstående punkter. Bedömningsgrunden - Anbudsgivaren har angett ett tillräckligt antal färjor som kan disponeras för uppdraget, vilket visar deras kapacitet att hantera projektet effektivt. - De föreslagna färjorna är i bra skick och har genomgått nödvändigt underhåll för att säkerställa driftsäkerhet och pålitlighet. - De föreslagna färjorna har tillräcklig kapacitet för att möta Beställarens behov och säkerställa en smidig och effektiv transport av både passagerare och fordon. - Anbudsgivaren har tydligt redovisat vilka certifieringar varje enskild färja har erhållit.
Ualú (céatadán, beacht) :
Luach measta
322,500,000.00 SEK
Luach conartha deiridh
576,000,000.00 SEK
Conradh a bhronnadh
Ainm oifigiúil: Ornö Sjötrafik Aktiebolag
Seoladh poist:
Baile: Ornö
Cód poist: 130 55
Tír:
Réamheolas
Conradh
Dámhachtain
Footnote - legal notice

An t-ábhar seo a fhoilsítear ar an leathanach seo, is mar sheirbhís bhreise amháin atá sé beartaithe agus níl aon éifeacht dhlíthiúil aige. Ní ghabhann institiúidí an Aontais aon dliteanas orthu féin i leith inneachar an téacs. Is iad na leaganacha oifigiúla de na fógraí tairisceana ábhartha na cinn a fhoilsítear i bhForlíonadh Iris Oifigiúil an Aontais Eorpaigh agus atá ar fáil in TED. Is féidir teacht ar na téacsanna oifigiúla sin ach na naisc atá leabaithe sa leathanach seo a bhrú. Chun tuilleadh eolais a fháil, féach an fógra maidir le Inmhínitheacht agus Dilteanas Soláthair Phoiblí.