Odštevanje do evropskih volitev leta 2024 se je začelo.
Tudi TI lahko sooblikuješ Evropo, kakršno si želiš!
Naj se sliši tvoj glas!
Ne pozabi! Naslednje evropske volitve bodo potekale od 6. do 9. junija 2024.
Zakaj se udeležiti volitev
Z udeležbo na volitvah lahko sodeluješ pri odločanju o tem, kdo bo sprejemal odločitve o pomembnih vprašanjih, ki zadevajo tudi tebe – od podnebnih sprememb do zaposlovanja ter zaščite tvojih pravic in svoboščin.
Ti je mar za demokracijo? Pridruži se skupnosti skupajsmo.eu!
V večini držav EU je volilna starost 18 let. Nekoliko drugače je v Avstriji, Belgiji, Nemčiji in na Malti, kjer se je mogoče volitev udeležiti že pri 16 letih, v Grčiji pa je ta starost 17 let.
V Belgiji, Bolgariji, Grčiji in Luksemburgu je za vse, ki so vpisani v volilni imenik, glasovanje na volitvah obvezno.
Če živiš v državi EU, ki ni tvoja matična država, v večini primerov lahko izbereš, v kateri državi želiš oddati svoj glas.
Več informacij o svojih glasovalnih pravicah lahko najdeš na elections.europa.eu/sl.
Glasuješ za kandidata oziroma kandidatko, ki te bo zastopal oziroma zastopala v Evropskem parlamentu.
Poslanci in poslanke Evropskega parlamenta se zavzemajo za tvoje interese, ko v sodelovanju z drugimi institucijami EU oblikujejo zakonodajo Unije.
Obstajajo tudi številni drugi načini, kako lahko TI prispevaš k spremembam.
Sodeluj v razpravah
Mladi predstavljajo tretjino sodelujočih na evropskih državljanskih forumih, ki lahko oblikujejo priporočila za ukrepanje na ravni EU v zvezi s pomembnimi vprašanji.
Na spletišču Povejte svoje mnenje lahko tudi ti izraziš svoje mnenje in predstaviš svoje zamisli v zvezi z novimi zakonodajnimi akti, ki vplivajo na mlade, ter prispevaš k izboljšanju obstoječih.
Poleg tega ne pozabi na naslednji evropski teden mladih, ki bo potekal spomladi leta 2024 – pozanimaj se, kakšni dogodki za mlade bodo organizirani v tvoji bližini.
S sodelovanjem v mladinskem dialogu EU lahko prispevaš k uresničitvi 11 evropskih ciljev mladih, ki jih je oblikovalo več kot 50 000 mladih. To najlažje storiš tako, da se pridružiš nacionalni delovni skupini v svoji državi.
Z evropsko državljansko pobudo lahko sanjaš velike sanje. Če ti uspe zbrati milijon podpisov, bo tvoj predlog morda podlaga za nov zakonodajni akt! Tudi če pobuda ne doseže ciljne številke, bi tvoja zamisel lahko vplivala na oblikovalce politik. Najnižja starost, pri kateri je mogoče izraziti podporo pobudi, je, odvisno od države, od 16 do 18 let.
Če želiš imeti še bolj neposreden vpliv na odločitve na ravni EU, lahko kandidiraš za poslanca oziroma poslanko Evropskega parlamenta.
Najnižja starost za kandidaturo na volitvah je, odvisno od države, od 18 do 25 let.
Doslej najmlajša poslanka Evropskega parlamenta je bila izvoljena pri 21 letih.