Publications Office of the EU
Italien-Cagliari: Personlighetsutvecklande utbildning - Offentlig upphandling i EU
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Italien-Cagliari: Personlighetsutvecklande utbildning

  • Publicerat
    20/07/2012
  • Tidsfrist
    20/09/2012
  • Anbudsöppning
    24/09/2012
  • Tilldelat
    26/09/2013
  • I dag
    07/09/2026
Status
Tilldelat
Typ av kontrakt
Services
Återstartad upphandling
No
Köpare
Regione Autonoma della Sardegna. Assessorato del lavoro, formazione professionale, cooperazione e sicurezza sociale
Plats för utförande
NUTS code: Flera platser för utförande
Köparens plats
NUTS code: Inte tillgängligt
Bransch (Huvudsaklig CPV-kod)
80570000 Personlighetsutvecklande utbildning
Totalt uppskattat kontraktsvärde (exkl. moms)
702,479.35 EUR
Totalt slutligt kontraktsvärde (exkl. moms)
637,500.00 EUR
Upphandlingens referensnummer
Inte tillgängligt
Beskrivning

Con il presente bando si intende qualificare ed omogeneizzare le competenze presenti sul territorio in materiadi immigrazione e di relazioni interculturali e migliorare la qualità delle prestazioni offerte, così da rafforzare le capacità di accoglienza e integrazione dei cittadini stranieri da parte del territorio sardo, valorizzandone competenze e risorse e favorendo una migliore fruizione da parte dei cittadini immigrati sia dei servizi loro dedicati sia dei servizi generalmente offerti a tutti i cittadini. L'intervento è articolato in 7 aree formative sulla base delle differenti tipologie di destinatari, individuati all'articolo 6 del capitolato d'oneri, diversamente impegnati nella realizzazione di interventi specificamente rivolti alla popolazione immigrata oppure di servizi o attività rivolti all'intera cittadinanza che intercettano anche la popolazione straniera.

Inlämningsmetod
Inte tillgängligt
Anbud kan lämnas in
Submission for all lots
Information om ett offentligt kontrakt, ramavtal eller ett dynamiskt inköpssystem
Meddelandet gäller ett offentligt kontrakt
Villkor för anbudsöppning (datum)
24/09/2012 09:30
Plats för utförande
Tilldelningsmetod
The most economic tender
Uppskattat värde
702,479.35 EUR
Slutligt kontraktsvärde
637,500.00 EUR
Tilldelning av kontrakt
Officiellt namn: Costituendo RTI con mandataria Associazione Inforjob
Postadress: Piazza De Gasperi 32
Ort: Padova
Postnummer: 35100
Land: ITA
Förhandsinformation
Kontrakt
Tilldelning
Footnote - legal notice

Innehållet på den här sidan är enbart avsett som en extratjänst och har ingen rättslig verkan. EU-institutionerna tar inget ansvar för innehållet. De officiella versionerna av relevanta upphandlingsmeddelanden är de som offentliggörs i tillägget till Europeiska unionens officiella tidning (EUT S) och som finns tillgängliga i TED. De officiella texterna är direkt tillgängliga via länkarna på den här sidan. Läs mer i meddelandet om förklarbarhet och ansvar inom offentlig upphandling.