Publications Office of the EU
Skogsförvaltning - Offentlig upphandling i EU
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Skogsförvaltning

  • Publicerat
    17/10/2025
  • Tidsfrist
    23/10/2025
  • Anbudsöppning
    24/10/2025
  • Tilldelat
    01/01/2026
  • I dag
    03/09/2026
Status
Tilldelat
Typ av kontrakt
Services
Återstartad upphandling
No
Köpare
Mölndals stad
Plats för utförande
NUTS code: Flera platser för utförande
Köparens plats
NUTS code: SE232 Västra Götalands län
Bransch (Huvudsaklig CPV-kod)
77231300 Skogsförvaltning
Totalt uppskattat kontraktsvärde (exkl. moms)
16,000,000.00 SEK
Totalt slutligt kontraktsvärde (exkl. moms)
Inte tillgängligt
Antal delkontrakt
3
Upphandlingens referensnummer
KS 596/2025
Beskrivning

Uppdraget omfattar förvaltning, planering och rådgivning samt ansvarar för utförandet av åtgärder för Mölndals stads skogsinnehav. Leverantören ska förvalta stadens skogsmark enligt hållbara principer och långsiktiga mål för biologisk mångfald, sociala värden och friluftsliv. Förvaltningen ska bedrivas i samråd med kommunen. I uppdraget ingår även att ta fram en ny skogsbruksplan. Mölndals stad äger i dagsläget ca 3 300 ha skog. Mål för skogsförvaltningen Den valda skogsförvaltaren ska ansvara för att förvalta Mölndals stads skogsinnehav i enlighet med den strategiska inriktning som anges i ”Strategi för Mölndals stads skogsinnehav”. Strategin ska fungera som vägledning för hur stadens skogar ska skötas och utvecklas. Skogsförvaltaren ska aktivt samråda med Mölndals stad för att säkerställa att skogsförvaltningen överensstämmer med stadens mål och riktlinjer. Se bilaga 2, Strategi för Mölndals stads skogsinnehav.

Inlämningsmetod
Elektroniskt via:
https://tendsign.com/doc.aspx?MeFormsNoticeId=69140&GoTo=Tender
Anbud kan lämnas in
Elektronisk inlämning: krävs
https://tendsign.com/doc.aspx?MeFormsNoticeId=69140&GoTo=Tender
Information om ett offentligt kontrakt, ramavtal eller ett dynamiskt inköpssystem
Inte tillgängligt
Villkor för anbudsöppning (datum)
24/10/2025 00:00
Förhandsinformation
Kontrakt
Tilldelning
Footnote - legal notice

Innehållet på den här sidan är enbart avsett som en extratjänst och har ingen rättslig verkan. EU-institutionerna tar inget ansvar för innehållet. De officiella versionerna av relevanta upphandlingsmeddelanden är de som offentliggörs i tillägget till Europeiska unionens officiella tidning (EUT S) och som finns tillgängliga i TED. De officiella texterna är direkt tillgängliga via länkarna på den här sidan. Läs mer i meddelandet om förklarbarhet och ansvar inom offentlig upphandling.