Publications Office of the EU
Tyskland-Elmshorn: Byggnadsanläggning - Offentlig upphandling i EU
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Den här sidan innehåller innehåll som genereras automatiskt för att förbättra sökbarheten och tillgängligheten

- anger att CPV-koden har härletts från förfarandetexten

Tyskland-Elmshorn: Byggnadsanläggning

  • Publicerat
    04/07/2012
  • Tidsfrist
    15/08/2012
  • Tilldelat
    30/04/2013
  • I dag
    05/09/2026
Status
Tilldelat
Typ av kontrakt
Works
Återstartad upphandling
No
Köpare
Kreisverwaltung Pinneberg
Plats för utförande
NUTS code: DEF09 Pinneberg
Köparens plats
NUTS code: Inte tillgängligt
Bransch (Huvudsaklig CPV-kod)
45210000 Byggnadsanläggning
Totalt uppskattat kontraktsvärde (exkl. moms)
Inte tillgängligt
Totalt slutligt kontraktsvärde (exkl. moms)
24,000,000.00 EUR
Upphandlingens referensnummer
Inte tillgängligt
Beskrivning

Der Kreis Pinneberg realisiert eine umfassende Neugestaltung der Beruflichen Schule des Kreises Pinneberg in Pinneberg mit ca. 12 300 m² BGF im Rahmen einer modifizierten Öffentlich-Privaten Partnerschaft (ÖPP). Hierfür werden Planungs-, Abriss- und Neubauarbeiten durchgeführt. Das Projekt wird schlüsselfertig von einem Generalunternehmer realisiert. Der Generalunternehmer übernimmt zudem eine verlängerte Mängelhaftung für den Bau über 10 Jahre und für die technische Gebäudeausrüstung über 5 Jahre. Ebenfalls übernommen wird die Vollwartung, welche als Option ausgeschrieben worden war.

Inlämningsmetod
Inte tillgängligt
Anbud kan lämnas in
Submission for all lots
Information om ett offentligt kontrakt, ramavtal eller ett dynamiskt inköpssystem
Meddelandet gäller ett offentligt kontrakt
Villkor för anbudsöppning (datum)
Inte tillgängligt
Plats för utförande
Tilldelningsmetod
The most economic tender
Uppskattat värde
Inte tillgängligt
Slutligt kontraktsvärde
24,000,000.00 EUR
Tilldelning av kontrakt
Officiellt namn: Ed. Züblin AG
Postadress: Carsten-Dreßler-Straße 16
Ort: Bremen
Postnummer: 28279
Land: DEU
Förhandsinformation
Kontrakt
Tilldelning
Footnote - legal notice

Innehållet på den här sidan är enbart avsett som en extratjänst och har ingen rättslig verkan. EU-institutionerna tar inget ansvar för innehållet. De officiella versionerna av relevanta upphandlingsmeddelanden är de som offentliggörs i tillägget till Europeiska unionens officiella tidning (EUT S) och som finns tillgängliga i TED. De officiella texterna är direkt tillgängliga via länkarna på den här sidan. Läs mer i meddelandet om förklarbarhet och ansvar inom offentlig upphandling.