Publications Office of the EU
Danmark-Frederiksberg: Bank- och investeringstjänster - Offentlig upphandling i EU
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Danmark-Frederiksberg: Bank- och investeringstjänster

  • Publicerat
    24/08/2017
  • Tidsfrist
    25/09/2017
  • Anbudsöppning
    25/09/2017
  • Tilldelat
    01/05/2018
  • I dag
    05/09/2026
Status
Tilldelat
Typ av kontrakt
Services
Återstartad upphandling
No
Köpare
Ministry of Taxation
Plats för utförande
NUTS code: DK011 Byen København
Köparens plats
NUTS code: DK011 Byen København
Bransch (Huvudsaklig CPV-kod)
66100000 Bank- och investeringstjänster
Totalt uppskattat kontraktsvärde (exkl. moms)
9,000,000.00 EUR
Totalt slutligt kontraktsvärde (exkl. moms)
4,900,000.00 EUR
Se varje delkontrakt för närmare uppgifter
Antal delkontrakt
2
Upphandlingens referensnummer
2017-2466
Beskrivning

Lønmodtagernes Dyrtidsfond (“LD”) conducted an open procedure regarding Fund Management Services and Depository Services as announced in Contract Notice 2017/S 161-332360. Unfortunately, LD had to cancel this tender procedure, cf. Contract Notice 2017/S 193-396530, as all received tenders were considered non-compliant and “irregular. LD continued the procedure as a negotiated procedure cf. Section 61, 1) nº 2 of the Public Procurement Act and the negotiations have been conducted based on the same tender material. Thus, the object of the tender was to contract with a Fund Manager and a Depositary Bank (Global Custodian) regarding the fund management services and depositary services, respectively, of KLD’s assets. Nykredit Porteføljeadministration A/S and J.P. Morgan Europe, Copenhagen Branch, filial af J.P. Morgan Europe Limited, Storbritannien, has been awarded the contracts, and the contracts have been signed after the expiry of a 10 day standstill period.

Inlämningsmetod
Anbud eller ansökan om att få delta ska skickas till:
Officiellt namn: Lønmodtagernes Dyrtidsfond
Nationellt organisationsnummer: 61552812
Postadress: Dirch Passers Allé 27, 2. sal
Ort: Frederiksberg
Nuts-kod: DK011
Postnummer: 2000
Land: DNK
Kontaktperson: Michael Steen
Huvudadress: http://www.ld.dk
Anbud kan lämnas in
Submission for all lots
Information om ett offentligt kontrakt, ramavtal eller ett dynamiskt inköpssystem
Upphandlingen involverar upprättandet av ett ramavtal
Ramavtal med single Aktör
Villkor för anbudsöppning (datum)
25/09/2017 13:00
Plats för utförande
Förhandsinformation
Kontrakt
Tilldelning
Footnote - legal notice

Innehållet på den här sidan är enbart avsett som en extratjänst och har ingen rättslig verkan. EU-institutionerna tar inget ansvar för innehållet. De officiella versionerna av relevanta upphandlingsmeddelanden är de som offentliggörs i tillägget till Europeiska unionens officiella tidning (EUT S) och som finns tillgängliga i TED. De officiella texterna är direkt tillgängliga via länkarna på den här sidan. Läs mer i meddelandet om förklarbarhet och ansvar inom offentlig upphandling.