Publications Office of the EU
Tyskland-Homberg: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster - Offentlig upphandling i EU
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Tyskland-Homberg: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster

  • Publicerat
    01/04/2022
  • Tidsfrist
    29/04/2022
  • Tilldelat
    20/07/2022
  • I dag
    01/09/2026
Status
Tilldelat
Typ av kontrakt
Services
Återstartad upphandling
No
Köpare
Magistrat der Reformationsstadt Homberg (Efze)
Plats för utförande
NUTS code: DE735 Schwalm-Eder-Kreis
Köparens plats
NUTS code: DE735 Schwalm-Eder-Kreis
Bransch (Huvudsaklig CPV-kod)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Totalt uppskattat kontraktsvärde (exkl. moms)
6,500,000.00 EUR
Totalt slutligt kontraktsvärde (exkl. moms)
1,100,134.45 EUR
Se varje delkontrakt för närmare uppgifter
Antal delkontrakt
3
Upphandlingens referensnummer
47/2022
Beskrivning

Sanierung des Freibades inkl. Erneuerung Technik
Das Freibad Erleborn ist ein beliebtes Familienschwimmbad der Kreisstadt Homberg (Efze). Das in den 50er Jahren von sportbegeisterten Bürgern in Eigenleistung erstellte Freibad zeigt in zunehmendem Maße Reparaturnotwendigkeiten und augenscheinlich erhöhten baulichen und anlagentechnischen Sanierungs- und Modernisierungsbedarf. In den vergangenen Jahren haben sich die Regelwerke zum Teil grundlegend geändert, das Nutzungsverhalten, vordringlich die Vermeidung von Nutzerkonflikten, stellt heute völlig andere Anforderungen an die Disposition einer Badeeinrichtung und die Organisation des Betriebes als noch zur Errichtungszeit des Freibades.
Das Freibad am Erleborn liegt am nördlichen Ortsrand leicht außerhalb der Kernstadt Homberg (Efze). Es liegt idyllisch in der Natur und gliedert sich unauffällig ein, welches den Charme des Bades ausmacht. Das Grundstück weist ein geneigtes Gelände auf. Zwischen dem Eingangsbereich und dem Schwimmbecken liegt ein Höhenunterschied von ca. 3m vor.
Bei dem geplanten Bauvorhaben handelt es sich um eine vom Land Hessen geförderte Zuwendungsmaßnahme. Das Projekt unterliegt daher der Prüfung einer behördlichen Stellen und aufgrund der Vorgaben der Fördermitteldgeber, ist die Leistungsphase 3 inkl. Kostenberechnung nach DIN 276 bis in die dritte Ebene zeitnah abzuschließen.

Inlämningsmetod
Anbud eller ansökan om att få delta ska skickas till:
Officiellt namn: Magistrat der Reformationsstadt Homberg (Efze)
Postadress: Rathausgasse 1
Ort: Homberg (Efze)
Nuts-kod: DE735
Postnummer: 34576
Land: DEU
Kontaktperson: Technische Dienste
Huvudadress: www.homberg-efze.de
Elektroniskt via:
https://www.subreport.de/E29234173
Anbud kan lämnas in
Submission for all lots
Information om ett offentligt kontrakt, ramavtal eller ett dynamiskt inköpssystem
Inte tillgängligt
Villkor för anbudsöppning (datum)
Kontrollera länkade dokument för detaljer
Plats för utförande
Förhandsinformation
Kontrakt
Tilldelning
Footnote - legal notice

Innehållet på den här sidan är enbart avsett som en extratjänst och har ingen rättslig verkan. EU-institutionerna tar inget ansvar för innehållet. De officiella versionerna av relevanta upphandlingsmeddelanden är de som offentliggörs i tillägget till Europeiska unionens officiella tidning (EUT S) och som finns tillgängliga i TED. De officiella texterna är direkt tillgängliga via länkarna på den här sidan. Läs mer i meddelandet om förklarbarhet och ansvar inom offentlig upphandling.