Publications Office of the EU
Tyskland-Augsburg: Byggnation av högstadie- och gymnasieskola - Offentlig upphandling i EU
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Den här sidan innehåller innehåll som genereras automatiskt för att förbättra sökbarheten och tillgängligheten

- anger att CPV-koden har härletts från förfarandetexten

Tyskland-Augsburg: Byggnation av högstadie- och gymnasieskola

  • Aviserat
    05/04/2013
  • Publicerat
    29/04/2014
  • Tidsfrist
    27/05/2014
  • Anbudsöppning
    27/05/2014
  • Tilldelat
    09/07/2014
  • I dag
    31/08/2026
Status
Tilldelat
Typ av kontrakt
Works
Återstartad upphandling
No
Köpare
Landkreis Augsburg
Plats för utförande
NUTS code: DE276 Augsburg, Landkreis
Köparens plats
NUTS code: Inte tillgängligt
Bransch (Huvudsaklig CPV-kod)
45214220 Byggnation av högstadie- och gymnasieskola
Totalt uppskattat kontraktsvärde (exkl. moms)
Inte tillgängligt
Totalt slutligt kontraktsvärde (exkl. moms)
Inte tillgängligt
Upphandlingens referensnummer
1.2356.9400-032-2
Beskrivning

Beginn der Auftragsausführung: 11.8.2014
Abschluss der Auftragsausführung: 27.3.2015
Einzelfristen: Bauzeitenplan
Gesamtmenge bzw. – Umfang:
Verglasung inkl. Unterkonstruktion mit Brandschutzanforderung (F30) ca. 312 m²;
Verglasung inkl. Unterkonstruktion ohne Brandschutzanforderungen ca. 429 m²;
Mit dem Angebot sind einzureichen:
Nachweis der Verwendbarkeit von Bauprodukten für die angebotenen Produkte (z. B. Allgemeine bauaufsichtliche Zulassung, Prüfzeugnis); Technische Beschreibung des Herstellers; Nachweise zur Risikostoffprüfung. Nachweise zum Schallschutz, Brandschutz und Absturzsicherung einzelner Verglasungen inkl. Unterkonstruktion.

Inlämningsmetod
Inte tillgängligt
Anbud kan lämnas in
Submission for all lots
Information om ett offentligt kontrakt, ramavtal eller ett dynamiskt inköpssystem
Meddelandet gäller ett offentligt kontrakt
Villkor för anbudsöppning (datum)
27/05/2014 11:00
Plats för utförande
Tilldelningsmetod
The most economic tender
Uppskattat värde
Inte tillgängligt
Slutligt kontraktsvärde
Inte tillgängligt
Tilldelning av kontrakt
Officiellt namn: Planotec Innenausbau GmbH
Postadress:
Ort: Tüßling
Postnummer: 84577
Land: DEU
Förhandsinformation
Kontrakt
Tilldelning
Footnote - legal notice

Innehållet på den här sidan är enbart avsett som en extratjänst och har ingen rättslig verkan. EU-institutionerna tar inget ansvar för innehållet. De officiella versionerna av relevanta upphandlingsmeddelanden är de som offentliggörs i tillägget till Europeiska unionens officiella tidning (EUT S) och som finns tillgängliga i TED. De officiella texterna är direkt tillgängliga via länkarna på den här sidan. Läs mer i meddelandet om förklarbarhet och ansvar inom offentlig upphandling.