Publications Office of the EU
Frankrike-Lyon: Rökanalysatorer - Offentlig upphandling i EU
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Frankrike-Lyon: Rökanalysatorer

  • Publicerat
    09/10/2020
  • Tidsfrist
    06/11/2020
  • Anbudsöppning
    09/11/2020
  • Tilldelat
    12/01/2021
  • I dag
    02/09/2026
Status
Tilldelat
Typ av kontrakt
Supplies
Återstartad upphandling
No
Köpare
Métropole de Lyon
Plats för utförande
NUTS code: FRK26 Rhône
Köparens plats
NUTS code: FRK26 Rhône
Bransch (Huvudsaklig CPV-kod)
38432300 Rökanalysatorer
Totalt uppskattat kontraktsvärde (exkl. moms)
2,700,000.00 EUR
Totalt slutligt kontraktsvärde (exkl. moms)
1,083,600.00 EUR
Upphandlingens referensnummer
20DP016
Beskrivning

L'Unité de traitement et de valorisation énergétique (UTVE) de Lyon Sud est équipée de trois lignes d'incinération identiques. Elle dispose d'un système complet d'analyse des fumées rejetées à l'atmosphère conformément aux dispositions de la réglementation en vigueur et de son arrêté préfectoral d'autorisation d'exploiter. Ce système, en grande partie installé en 2005, est vieillissant et doit être remplacé.
De plus, avec la publication au Journal officiel de l'Union européenne le 3.12.2019 des conclusions sur les «Meilleures Techniques Disponibles» (MTD) pour l'incinération des déchets, l'UTVE va devoir s'équiper en complément d'analyseurs en continu de mercure, dans un délai de quatre ans à compter de cette parution.

Inlämningsmetod
Anbud eller ansökan om att få delta ska skickas till:
Officiellt namn: Métropole de Lyon
Postadress: 20 rue du Lac, CS 33569
Ort: Lyon Cedex 03
Nuts-kod: FRK26
Postnummer: 69505
Land: FRA
Huvudadress: http://marchespublics.grandlyon.com
Anbud kan lämnas in
Submission for all lots
Information om ett offentligt kontrakt, ramavtal eller ett dynamiskt inköpssystem
Inte tillgängligt
Villkor för anbudsöppning (datum)
09/11/2020 09:00
Plats för utförande
Tilldelningsmetod
The most economic tender
Uppskattat värde
2,700,000.00 EUR
Slutligt kontraktsvärde
1,083,600.00 EUR
Tilldelning av kontrakt
Officiellt namn: SICK
Postadress:
Ort: Émerainville
Postnummer: 77184
Land: FRA
Förhandsinformation
Kontrakt
Tilldelning
Footnote - legal notice

Innehållet på den här sidan är enbart avsett som en extratjänst och har ingen rättslig verkan. EU-institutionerna tar inget ansvar för innehållet. De officiella versionerna av relevanta upphandlingsmeddelanden är de som offentliggörs i tillägget till Europeiska unionens officiella tidning (EUT S) och som finns tillgängliga i TED. De officiella texterna är direkt tillgängliga via länkarna på den här sidan. Läs mer i meddelandet om förklarbarhet och ansvar inom offentlig upphandling.