Publications Office of the EU
”Mottagning och behandling av avfall kod ex 19 12 12– högvärmefraktion (preRDF) från blandat kommunalt avfall” - Offentlig upphandling i EU
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Den här sidan innehåller innehåll som genereras automatiskt för att förbättra sökbarheten och tillgängligheten

- anger att texten har översatts automatiskt till ditt sökspråk

”Mottagning och behandling av avfall kod ex 19 12 12– högvärmefraktion (preRDF) från blandat kommunalt avfall”

  • Publicerat
    26/08/2024
  • Tidsfrist
    24/09/2024
  • Anbudsöppning
    24/09/2024
  • Tilldelat
    04/12/2024
  • I dag
    02/09/2026
Status
Tilldelat
Typ av kontrakt
Services
Återstartad upphandling
No
Köpare
Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej – Krośnieński Holding Komunalny Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Plats för utförande
NUTS code: Flera platser för utförande
Köparens plats
NUTS code: PL821 Krośnieński
Bransch (Huvudsaklig CPV-kod)
90513000 Hantering av ofarligt avfall
Totalt uppskattat kontraktsvärde (exkl. moms)
Inte tillgängligt
Totalt slutligt kontraktsvärde (exkl. moms)
798,000.00 PLN
Upphandlingens referensnummer
DZ-2300-13/RCO/2024
Beskrivning

1. Föremålet för avtalet är en tjänst för insamling, transport och behandling av avfall i en anläggning för produktion av alternativa bränslen, som i enlighet med den aktuella avfallskatalogen – med kod ex 19 12 12 – klassificeras som annat avfall (inklusive blandade ämnen och föremål) från mekanisk behandling av annat avfall än det som anges i 19 12 11, som producerats i den kommunala anläggningen RCO Krosno genom mekanisk behandling av osegregerat (blandat) kommunalt avfall, nedan kallat avfall. 2. Krav avseende kontraktsföremålet: a) Den totala mängd avfall som förväntas överlämnas under detta avtal är cirka 1 200 ton avfall per dag från 21 ton till 50 ton, (från måndag till fredag beroende på beställarens behov), beställaren förbehåller sig rätten att överlämna en mindre mängd avfall, men denna mängd kommer inte att vara mindre än 700 ton. b) detta avfall kommer att utgöra den så kallade preRDF-fraktionen. Avfallet kommer att produceras genom mekanisk och manuell bearbetning, vilket innebär att följande fraktioner kommer att avlägsnas från strömmen: glas, stora filmer och kartonger, järnhaltiga och icke-järnhaltiga metaller. Avfallet kommer bland annat att innehålla lätta icke återvinningsbara råmaterialfraktioner, c) avfallet kommer att överföras i form av komprimerade balkar, d) avfallet kommer att samlas in av uppdragstagarens transport och på dennes bekostnad från måndag till fredag, beroende på beställarens behov mellan kl. 6.15 och 21.30, e) kostnaderna för lastning bärs av beställaren, f) beställaren förbehåller sig rätten att frånträda avtalet om giltighetsdatumet för bilaga 4 till ekonomiministerns förordning av den 16 juli (Polens officiella tidning 2015, punkt 1277), 3. Den upphandlande myndigheten kräver att uppdragstagaren ska föras in i det register över enheter som för in produkter, förpackade produkter och avfallshantering (BDO) som förs av provinsmarskalken och som avses i artikel 49.2. 1 i lagen av den 14 december 2012 om avfall inom området lagring, bearbetning av avfall med kod ex 19 12 12 och inom området produktion av alternativa bränslen från avfall med kod 19 12 10 och tillämpningsområdet för avfallstransporter med kod 19 12 12. 4. Ytterligare krav Klausul om anställning på grundval av ett anställningsavtal Art. 1 i lagen om offentlig upphandling på grundval av artikel 95 sek. 1 i lagen om offentlig upphandling kräver att entreprenören eller en underentreprenör ska anställa personer som utför verksamhet med anknytning till avfallstransport (förare) under kontraktets löptid på grundval av ett anställningsavtal. Beslut i detta avseende regleras i punkt 7 i del II i SWZ-modellkontraktet. En detaljerad beskrivning av föremålet för kontraktet finns i kapitel IV i SWZ.

Inlämningsmetod
Elektroniskt via:
https://ezamowienia.gov.pl/mp-client/search/list/ocds-148610-d5239e2c-cff4-4003-a3f1-a7fda7d5d065
Anbud kan lämnas in
Elektronisk inlämning: krävs
https://ezamowienia.gov.pl/mp-client/search/list/ocds-148610-d5239e2c-cff4-4003-a3f1-a7fda7d5d065
Information om ett offentligt kontrakt, ramavtal eller ett dynamiskt inköpssystem
Inte tillgängligt
Villkor för anbudsöppning (datum)
24/09/2024 11:30
Plats för utförande
Tilldelningsmetod
Kriterium:
Typ: price
Beskrivning: Kryterium - cena za 1 Mg Waga - 100 %
Viktning (procentandel, exakt): 100
Uppskattat värde
Inte tillgängligt
Slutligt kontraktsvärde
798,000.00 PLN
Tilldelning av kontrakt
Officiellt namn: EURO-EKO Sp. z o.o.
Postadress:
Ort: Mielec
Postnummer: 39-300
Land:
Förhandsinformation
Kontrakt
Tilldelning
Footnote - legal notice

Innehållet på den här sidan är enbart avsett som en extratjänst och har ingen rättslig verkan. EU-institutionerna tar inget ansvar för innehållet. De officiella versionerna av relevanta upphandlingsmeddelanden är de som offentliggörs i tillägget till Europeiska unionens officiella tidning (EUT S) och som finns tillgängliga i TED. De officiella texterna är direkt tillgängliga via länkarna på den här sidan. Läs mer i meddelandet om förklarbarhet och ansvar inom offentlig upphandling.