Publications Office of the EU
Strategisk samarbejde om bygherrerådgivning - Offentlig upphandling i EU
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Den här sidan innehåller innehåll som genereras automatiskt för att förbättra sökbarheten och tillgängligheten

- anger att CPV-koden har härletts från förfarandetexten

Strategisk samarbejde om bygherrerådgivning

  • Publicerat
    24/01/2024
  • Tidsfrist
    22/02/2024
  • Tilldelat
    27/05/2024
  • I dag
    06/09/2026
Status
Tilldelat
Typ av kontrakt
Services
Återstartad upphandling
No
Köpare
Forsvarsministeriets Ejendomsstyrelse
Plats för utförande
NUTS code: Inte tillgängligt
Köparens plats
NUTS code: DK050 Nordjylland
Bransch (Huvudsaklig CPV-kod)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Totalt uppskattat kontraktsvärde (exkl. moms)
160,000,000.00 DKK
Totalt slutligt kontraktsvärde (exkl. moms)
Inte tillgängligt
Upphandlingens referensnummer
2022/005280
Beskrivning

Ejendomsstyrelsen udvikler og tilpasser de fysiske rammer i Danmark, Færøerne og Grønland, som er nødvendige for, at Forsvaret og øvrige myndigheder under Forsvarsministeriets koncern kan løse sine vigtige samfundsopgaver. Det øgede fokus på Forsvarets opgaver betyder, at der ses ind i, at der over de kommende år vil blive stillet større krav til aktiviteten i Ejendomsstyrelsen. Til at understøtte denne udvikling udbyder Ejendomsstyrelsen nærværende rammeaftale om et strategisk samarbejde med en bygherrerådgiver (herefter ”Rammeaftalen”), der hen over de kommende år skal bistå Ejendomsstyrelsen med at udvikle konkrete tiltag i den eksisterende og kommende bygningsmasse samt bidrage til at sikre langsigtede strategier herfor. Samarbejdet udbydes som en rammeaftale med én bygherrerådgiver, hvor opgaver vil blive tildelt løbende ved indgåelse af Honoraraftale (bestilling) angående udførelsen af specifikke rådgivningsopgaver inden for Rammeaftalens anvendelsesområde. Rammeaftalen forventes at blive Ejendomsstyrelsens primære aftaledækning for opgaver vedrørende bygherrerådgivning. Den udbudte rammeaftale er dog ikke eksklusiv eller med aftageforpligtelse. Rammeaftalen med bilag fastlægger omfanget af samt vilkårene for Ejendomsstyrelsens forpligtelser og ansvar i forbindelse med udførelse af de af Rammeaftalen omfattede rådgivningsydelser. Ydelserne der er omfattet af Rammeaftalen, er de bygherrerådgivningsydelser, der er beskrevet i Ydelsesbeskrivelsen for Bygherrerådgivning (YBB19) udgivet af Danske Arkitekter og FRI. Hertil er omfattet ydelser i henhold til de relevante tillægsydelsesbeskrivelser, herunder bæredygtighed og AMK. Desuden er konsulentydelser inden for ejendomsporteføljerådgivning og udvikling af Ejendomsstyrelsens paradigmer inden for bygge- og anlægsområdet omfattet. Ydelserne kan rekvireres som enkeltydelser ved eksempelvis forundersøgelser, men det forventes, at den klart overvejende del af ydelser rekvireres som bygherrerådgivning til gennemførelse af bygge- og anlægsprojekter.

Inlämningsmetod
Elektroniskt via:
https://www.ethics.dk/ethics/eo#/34c3fe39-d34f-43d4-aef5-71ed2a46001e/homepage
Anbud kan lämnas in
Elektronisk inlämning: krävs
https://www.ethics.dk/ethics/eo#/34c3fe39-d34f-43d4-aef5-71ed2a46001e/homepage
Information om ett offentligt kontrakt, ramavtal eller ett dynamiskt inköpssystem
Upphandlingen involverar upprättandet av ett ramavtal
Villkor för anbudsöppning (datum)
Inte tillgängligt
Plats för utförande
Inte tillgängligt
Tilldelningsmetod
Proces for opgaveløsning
Uppskattat värde
160,000,000.00 DKK
Slutligt kontraktsvärde
Inte tillgängligt
Tilldelning av kontrakt
Officiellt namn: Rambøll Danmark A/S
Postadress:
Ort: København S
Postnummer: 2300
Land:
Officiellt namn: Artelia A/S
Postadress:
Ort: Søborg
Postnummer: 2860
Land:
Officiellt namn: COWI A/S
Postadress:
Ort: Kongens Lyngby
Postnummer: 2800
Land:
Officiellt namn: Sweco Danmark A/S
Postadress:
Ort: København S
Postnummer: 2300
Land:
Officiellt namn: NIRAS A/S
Postadress:
Ort: Allerød
Postnummer: 3450
Land:
Förhandsinformation
Kontrakt
Tilldelning
Footnote - legal notice

Innehållet på den här sidan är enbart avsett som en extratjänst och har ingen rättslig verkan. EU-institutionerna tar inget ansvar för innehållet. De officiella versionerna av relevanta upphandlingsmeddelanden är de som offentliggörs i tillägget till Europeiska unionens officiella tidning (EUT S) och som finns tillgängliga i TED. De officiella texterna är direkt tillgängliga via länkarna på den här sidan. Läs mer i meddelandet om förklarbarhet och ansvar inom offentlig upphandling.