Publications Office of the EU
Frankrike-Grenoble: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster - Offentlig upphandling i EU
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Frankrike-Grenoble: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster

  • Tilldelat
    30/07/2018
  • I dag
    01/09/2026
Status
Tilldelat
Typ av kontrakt
Services
Återstartad upphandling
No
Köpare
Conseil général de l'Isère
Plats för utförande
NUTS code: FRK24 Isère
Köparens plats
NUTS code: FRK24 Isère
Bransch (Huvudsaklig CPV-kod)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Totalt uppskattat kontraktsvärde (exkl. moms)
Inte tillgängligt
Totalt slutligt kontraktsvärde (exkl. moms)
917,000.00 EUR
Upphandlingens referensnummer
Inte tillgängligt
Beskrivning

La maîtrise d'œuvre porte sur les études et les travaux à effectuer pour réaliser les opérations d'aménagement de sécurité la section de 32 km de la RD1075 entre le col du Fau et le col de la Croix Haute. Les travaux à réaliser comprennent:
— la création de zones de dépassement sécurisées (des créneaux de dépassement à 2+1 voies conformes aux recommandations et des créneaux beaucoup plus courts adaptés à la topographie de l'axe),
— la création de carrefours et la sécurisation d'intersections existantes,
— la rectification de courbes,
— la réalisation d'aménagements paysagers et de mesures compensatoires suite aux impacts environnementaux.

Inlämningsmetod
Inte tillgängligt
Anbud kan lämnas in
Not applicable
Information om ett offentligt kontrakt, ramavtal eller ett dynamiskt inköpssystem
Upphandlingen involverar upprättandet av ett ramavtal
Villkor för anbudsöppning (datum)
Inte tillgängligt
Plats för utförande
Tilldelningsmetod
The most economic tender
Uppskattat värde
Inte tillgängligt
Slutligt kontraktsvärde
917,000.00 EUR
Tilldelning av kontrakt
Officiellt namn: WSP France
Postadress: 33 allée Champrond
Ort: Saint-Ismier
Postnummer: 38330
Land: FRA

Officiellt namn: Sitetudes
Postadress: 31 rue Mazenod
Ort: Lyon
Postnummer: 69003
Land: FRA

Officiellt namn: Bertrand Richard Paysagiste DPLG
Postadress: 9 allée de La Chaux
Ort: Andrezieux-Boutheon
Postnummer: 42160
Land: FRA
Förhandsinformation
Kontrakt
Tilldelning
Footnote - legal notice

Innehållet på den här sidan är enbart avsett som en extratjänst och har ingen rättslig verkan. EU-institutionerna tar inget ansvar för innehållet. De officiella versionerna av relevanta upphandlingsmeddelanden är de som offentliggörs i tillägget till Europeiska unionens officiella tidning (EUT S) och som finns tillgängliga i TED. De officiella texterna är direkt tillgängliga via länkarna på den här sidan. Läs mer i meddelandet om förklarbarhet och ansvar inom offentlig upphandling.