Publications Office of the EU
Survey on the role of vehicle generated data on the functioning of vehicle and spare parts distribution markets and the provision of repair and maintenance services - Offentlig upphandling i EU
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Den här sidan innehåller innehåll som genereras automatiskt för att förbättra sökbarheten och tillgängligheten

- anger att CPV-koden har härletts från förfarandetexten

Survey on the role of vehicle generated data on the functioning of vehicle and spare parts distribution markets and the provision of repair and maintenance services

  • Publicerat
    21/11/2024
  • Tidsfrist
    10/12/2024
  • Anbudsöppning
    11/12/2024
  • Tilldelat
    13/03/2025
  • I dag
    31/08/2026
Status
Tilldelat
Typ av kontrakt
Services
Återstartad upphandling
No
Köpare
European Commission, DG JRC - Joint Research Centre
Plats för utförande
NUTS code: Inte tillgängligt
Köparens plats
NUTS code: ES618 Sevilla
Bransch (Huvudsaklig CPV-kod)
79311000 Undersökningar
Totalt uppskattat kontraktsvärde (exkl. moms)
235,000.00 EUR
Totalt slutligt kontraktsvärde (exkl. moms)
Inte tillgängligt
Upphandlingens referensnummer
EC-JRC/SVQ/2024/OP/2846
Beskrivning

The survey aims to gain insights into the functioning of the EU vehicle repair and maintenance services, including the spare parts distribution market, as well as the role of vehicle data and the uptake of connected vehicles in the repair market outlook. The survey will provide evidence and information relevant to a study carried out by JRC in order to support the evaluation of the functioning of the Motor Vehicle Block Exemption Regulation (EU) No 461/2010 ("MVBER"). This evaluation must be carried out by the Commission as part of the review process of the MVBER. This exercise is led by DG COMP, and the study is part of an AA signed between DG COMP and JRC in order to provided technical and economic analysis of the trends underpinning recent developments in the vehicle repair and maintenance services market.

Inlämningsmetod
Elektroniskt via:
https://webgate.ec.europa.eu/digit/opsys/esubmission?cftUuid=a2dbc6ea-ecc4-430c-9b35-b247c636e062
Anbud kan lämnas in
Elektronisk inlämning: krävs
https://webgate.ec.europa.eu/digit/opsys/esubmission?cftUuid=a2dbc6ea-ecc4-430c-9b35-b247c636e062
Information om ett offentligt kontrakt, ramavtal eller ett dynamiskt inköpssystem
Inte tillgängligt
Villkor för anbudsöppning (datum)
11/12/2024 11:00
Plats för utförande
Inte tillgängligt
Tilldelningsmetod
Kriterium:
Typ: quality
Beskrivning: Please consult the procurement documents.
Viktning (procentandel, exakt): 60
Kriterium:
Typ: price
Beskrivning: Please consult the procurement documents.
Viktning (procentandel, exakt): 40
Uppskattat värde
235,000.00 EUR
Slutligt kontraktsvärde
Inte tillgängligt
Tilldelning av kontrakt
Officiellt namn: VERIAN GROUP BELGIUM SA
Postadress:
Ort: BRUXELLES
Postnummer: 1000
Land:
Förhandsinformation
Kontrakt
Tilldelning
Footnote - legal notice

Innehållet på den här sidan är enbart avsett som en extratjänst och har ingen rättslig verkan. EU-institutionerna tar inget ansvar för innehållet. De officiella versionerna av relevanta upphandlingsmeddelanden är de som offentliggörs i tillägget till Europeiska unionens officiella tidning (EUT S) och som finns tillgängliga i TED. De officiella texterna är direkt tillgängliga via länkarna på den här sidan. Läs mer i meddelandet om förklarbarhet och ansvar inom offentlig upphandling.