Publications Office of the EU
Frankrike-Massy: Förebyggande underhåll - Offentlig upphandling i EU
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Den här sidan innehåller innehåll som genereras automatiskt för att förbättra sökbarheten och tillgängligheten

- anger att CPV-koden har härletts från förfarandetexten

Frankrike-Massy: Förebyggande underhåll

  • Publicerat
    25/07/2015
  • Tidsfrist
    14/09/2015
  • Tilldelat
    22/12/2015
  • I dag
    31/08/2026
Status
Tilldelat
Typ av kontrakt
Services
Återstartad upphandling
No
Köpare
Ville de Massy
Plats för utförande
NUTS code: FR1 Ile-de-France
Köparens plats
NUTS code: Inte tillgängligt
Bransch (Huvudsaklig CPV-kod)
50324200 Förebyggande underhåll
Totalt uppskattat kontraktsvärde (exkl. moms)
Inte tillgängligt
Totalt slutligt kontraktsvärde (exkl. moms)
170,000.00 EUR
Upphandlingens referensnummer
T15038
Beskrivning

Le présent marché concerne les équipements sportifs suivants: — parc des sports (logements et stade Ladoumègue, vestiaires Paul Nicolas, local associatif), — centre omnisport Pierre de Coubertin (piscine et salles de sports), — complexe Villaine ( piscine, gymnase, tennis 2013). La liste exhaustive des équipements et locaux se trouve en annexe 2 du CCTP. Le présent marché a pour objet de faire assurer par l'exploitant pour le compte de la Ville de Massy, les prestations suivantes: — la production et la distribution de chaleur nécessaire et suffisante pour le chauffage des locaux et la production d'eau chaude sanitaire, — le maintien en état de bon fonctionnement des installations de chauffage, de production d'eau chaude sanitaire, des installations de traitement, la filtration et le chauffage d'eaux de bassins des piscines, — le gros entretien et le renouvellement des installations de chauffage et de production d'eau chaude sanitaire, des installations de traitement, la filtration et le chauffage des eaux de bassin des piscines, — le maintien en état de bon fonctionnement, le gros entretien et le renouvellement de matériels divers (sauna, hammam, station de relevage eaux usées, etc..). Le combustible nécessaire à la réalisation des clauses contractuelles du marché est à la charge du pouvoir adjudicateur et sont livrés par divers fournisseurs (CURMA, GDF, etc.).. L'entreprise devra assurer l'entretien de tous les appareils de traitement d'eau y compris le gros entretien. Sont exclues du présent marché les fournitures d'électricité et les consommations électriques. Appel d'offres ouvert passé en application des articles 33, 57 à 59 du code des marchés publics.

Inlämningsmetod
Anbud eller ansökan om att få delta ska skickas till:
Officiellt namn: Mairie de Massy
Postadress: Direction des affaires juridiques commande publique 4ème étage de 9:00 à 12:00 et de 14:00 à 17:00 contre récépissé ou en lettre recommandée avec accusé de réception, ou par voie dématérialisée sur achatpublic.com 1 avenue du Général de Gaulle
Ort: Massy Cedex
Postnummer: 91349
Anbud kan lämnas in
Submission for all lots
Information om ett offentligt kontrakt, ramavtal eller ett dynamiskt inköpssystem
Meddelandet gäller ett offentligt kontrakt
Villkor för anbudsöppning (datum)
Inte tillgängligt
Plats för utförande
Tilldelningsmetod
The most economic tender
Uppskattat värde
Inte tillgängligt
Slutligt kontraktsvärde
170,000.00 EUR
Tilldelning av kontrakt
Officiellt namn: Dalkia SA
Postadress: 37 avenue du Maréchal de Lattre de Tassigny
Ort: Saint-André-les-Lille
Postnummer: 59350
Land: FRA
Förhandsinformation
Kontrakt
Tilldelning
Footnote - legal notice

Innehållet på den här sidan är enbart avsett som en extratjänst och har ingen rättslig verkan. EU-institutionerna tar inget ansvar för innehållet. De officiella versionerna av relevanta upphandlingsmeddelanden är de som offentliggörs i tillägget till Europeiska unionens officiella tidning (EUT S) och som finns tillgängliga i TED. De officiella texterna är direkt tillgängliga via länkarna på den här sidan. Läs mer i meddelandet om förklarbarhet och ansvar inom offentlig upphandling.