Publications Office of the EU
Tyskland-Frankfurt am Main: Byggnadsarbeten: fjärrvärmehuvudledningar - Offentlig upphandling i EU
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Den här sidan innehåller innehåll som genereras automatiskt för att förbättra sökbarheten och tillgängligheten

- anger att CPV-koden har härletts från förfarandetexten

Tyskland-Frankfurt am Main: Byggnadsarbeten: fjärrvärmehuvudledningar

  • Publicerat
    01/08/2015
  • Tidsfrist
    31/08/2015
  • Tilldelat
    26/01/2016
  • I dag
    05/09/2026
Status
Tilldelat
Typ av kontrakt
Works
Återstartad upphandling
No
Köpare
Mainova AG im Auftrag der Netzdienste Rhein-Main GmbH
Plats för utförande
NUTS code: DE712 Frankfurt am Main, Kreisfreie Stadt
Köparens plats
NUTS code: Inte tillgängligt
Bransch (Huvudsaklig CPV-kod)
45232140 Byggnadsarbeten: fjärrvärmehuvudledningar
Totalt uppskattat kontraktsvärde (exkl. moms)
3,600,000.00 EUR
Totalt slutligt kontraktsvärde (exkl. moms)
Inte tillgängligt
Upphandlingens referensnummer
Inte tillgängligt
Beskrivning

Die Netzdienste Rhein-Main GmbH plant den Bau einer Fernwärmeverbindungsleitung beginnend am HKW – West bis HKW – Messe. Die Gesamttrassenlänge beträgt insgesamt ca. 2,4 km, bestehend aus einer Vor- und einer Rücklaufleitung. Im vorliegenden Verfahren sollen die Leistungen für die Herstellung des 1. Bauabschnitts vergeben werden. Die Teilabschnitte befinden sich teilweise auf dem Betriebsgelände der Mainova AG, im öffentlichen Bereich, im Einflussgebiet der DB AG, im Einflussgebiet der „Hafenbahn Frankfurt“ (Management für Hafen und Markt Frankfurt) sowie der Messe Frankfurt GmbH. Die Leitung wird sowohl als Freileitung als auch als erdverlegte Fernwärmeleitung realisiert. Aufgrund der innerstädtischen Lage sowie der Bauarbeiten im Einzugsbereich DB AG sowie der anderen benannten Dritten ist mit einem erhöhten Koordinierungsaufwand im Rahmen der Ausführung zu rechnen.
Das Transportmedium ist Heißwasser, das mit einer max. Temperatur von 120 °C und einem Betriebsdruck von PN 16 (Pressure Nominal) durch die Fernwärmeleitungen fließt.
Für die Errichtung einer funktionstüchtigen (betriebsbereiten) Fernwärmeleitung ist die Herstellung einer Fernwärmeleitung als erdverlegte Leitung (ca. 420 m) und Freileitung (ca. 465 m) inklusiver aller Trag- und Hilfskonstruktionen (Stahlbau, Gründung etc.) sowie Bauzwischenzuständen zu erbringen.

Inlämningsmetod
Inte tillgängligt
Anbud kan lämnas in
Submission for all lots
Information om ett offentligt kontrakt, ramavtal eller ett dynamiskt inköpssystem
Meddelandet gäller ett offentligt kontrakt
Villkor för anbudsöppning (datum)
Inte tillgängligt
Tilldelningsmetod
The most economic tender
Uppskattat värde
3,600,000.00 EUR
Slutligt kontraktsvärde
Inte tillgängligt
Tilldelning av kontrakt
Officiellt namn: Franz Kassecker Gmbh
Postadress: Egerer Straße 36
Ort: Waldsassen
Postnummer: 95652
Land: DEU
Förhandsinformation
Kontrakt
Tilldelning
Footnote - legal notice

Innehållet på den här sidan är enbart avsett som en extratjänst och har ingen rättslig verkan. EU-institutionerna tar inget ansvar för innehållet. De officiella versionerna av relevanta upphandlingsmeddelanden är de som offentliggörs i tillägget till Europeiska unionens officiella tidning (EUT S) och som finns tillgängliga i TED. De officiella texterna är direkt tillgängliga via länkarna på den här sidan. Läs mer i meddelandet om förklarbarhet och ansvar inom offentlig upphandling.