Publications Office of the EU
Förenade kungariket-Belfast: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård - Offentlig upphandling i EU
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Förenade kungariket-Belfast: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård

  • Tilldelat
    22/11/2016
  • I dag
    03/09/2026
Status
Tilldelat
Typ av kontrakt
Works
Återstartad upphandling
No
Köpare
Belfast Health and Social Care Trust c/o CPD — Construction Division Health Projects
Plats för utförande
NUTS code: UKN0 Northern Ireland
Köparens plats
NUTS code: United Kingdom
Bransch (Huvudsaklig CPV-kod)
45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård
Totalt uppskattat kontraktsvärde (exkl. moms)
10,000,000.00
Totalt slutligt kontraktsvärde (exkl. moms)
9,283,000.00 GBP
Upphandlingens referensnummer
Inte tillgängligt
Beskrivning

The Project is for the provision of a new Non-Clinical Support Building on the Royal Hospitals Site, Belfast. The new building will be 4 storeys in height and will provide office accommodation, workshops, stores, staff facilities, and associated plant. A new service yard will also be provided to serve the building. Owing to the topography of the site, a portion of the lower ground floor will be a basement construction. This floor will also connect into existing below ground services ducts which serve the wider hospital site. The new building is to be constructed in the centre of an Acute Hospital site. Site clearance works will be required as a part of the project, along with the alteration/ diversion of critical hospital services including steam, power, data and medical gases. Site works will also include the construction of a new entrance plaza, retaining walls, fencing, gates and general soft landscaping.

Inlämningsmetod
Inte tillgängligt
Anbud kan lämnas in
Not applicable
Information om ett offentligt kontrakt, ramavtal eller ett dynamiskt inköpssystem
Inte tillgängligt
Villkor för anbudsöppning (datum)
Inte tillgängligt
Plats för utförande
Tilldelningsmetod
Lowest price
Uppskattat värde
10,000,000.00
Slutligt kontraktsvärde
9,283,000.00 GBP
Tilldelning av kontrakt
Officiellt namn: Felix O'Hare Co. Ltd
Postadress: 88 Chancellors Road
Ort: Newry
Postnummer: BT35 8NG
Land: GBR
Förhandsinformation
Kontrakt
Tilldelning
Footnote - legal notice

Innehållet på den här sidan är enbart avsett som en extratjänst och har ingen rättslig verkan. EU-institutionerna tar inget ansvar för innehållet. De officiella versionerna av relevanta upphandlingsmeddelanden är de som offentliggörs i tillägget till Europeiska unionens officiella tidning (EUT S) och som finns tillgängliga i TED. De officiella texterna är direkt tillgängliga via länkarna på den här sidan. Läs mer i meddelandet om förklarbarhet och ansvar inom offentlig upphandling.