Publications Office of the EU
Utförande av Basunderhåll väg på allmänna vägar inom område Svenstavik, Jämtlands län - Offentlig upphandling i EU
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Utförande av Basunderhåll väg på allmänna vägar inom område Svenstavik, Jämtlands län

  • Publicerat
    09/10/2025
  • Tidsfrist
    10/02/2026
  • Tilldelat
    25/06/2026
  • I dag
    03/09/2026
Status
Tilldelat
Typ av kontrakt
Works
Återstartad upphandling
No
Köpare
Trafikverket Myndighet
Plats för utförande
NUTS code: Flera platser för utförande
Köparens plats
NUTS code: SE312 Dalarnas län
Bransch (Huvudsaklig CPV-kod)
45233139 Underhåll av allmänna vägar
Totalt uppskattat kontraktsvärde (exkl. moms)
276,000,000.00 SEK
Totalt slutligt kontraktsvärde (exkl. moms)
221,520,000.00 SEK
Upphandlingens referensnummer
KOM-414066
Beskrivning

Basunderhåll väg på allmänna vägar i område Svenstavik, Jämtlands län. Total väglängd ca 956 km.

Inlämningsmetod
Elektroniskt via:
https://upphandling.trafikverket.se/Notice/NoticeDispatch.aspx?NoticeId=23654
Anbud kan lämnas in
Elektronisk inlämning: krävs
https://upphandling.trafikverket.se/Notice/NoticeDispatch.aspx?NoticeId=23654
Information om ett offentligt kontrakt, ramavtal eller ett dynamiskt inköpssystem
Inte tillgängligt
Villkor för anbudsöppning (datum)
Inte tillgängligt
Plats för utförande
Tilldelningsmetod
Kriterium:
Typ: price
Beskrivning: framgår av förfrågningsunderlaget
Viktning (procentandel, exakt):
Uppskattat värde
276,000,000.00 SEK
Slutligt kontraktsvärde
221,520,000.00 SEK
Tilldelning av kontrakt
Officiellt namn: Svevia AB (publ)
Postadress:
Ort: Stockholm
Postnummer: 10225
Land:
Officiellt namn: Terranor AB (publ)
Postadress:
Ort: VÄXJÖ
Postnummer: 35246
Land:
Officiellt namn: Peab Anläggning AB
Postadress:
Ort: SOLNA
Postnummer: 16928
Land:
Officiellt namn: Infrakraft Drift & Underhåll Sverige AB
Postadress:
Ort: Sundsvall
Postnummer: 852 29
Land:
Förhandsinformation
Kontrakt
Tilldelning
Footnote - legal notice

Innehållet på den här sidan är enbart avsett som en extratjänst och har ingen rättslig verkan. EU-institutionerna tar inget ansvar för innehållet. De officiella versionerna av relevanta upphandlingsmeddelanden är de som offentliggörs i tillägget till Europeiska unionens officiella tidning (EUT S) och som finns tillgängliga i TED. De officiella texterna är direkt tillgängliga via länkarna på den här sidan. Läs mer i meddelandet om förklarbarhet och ansvar inom offentlig upphandling.