Publications Office of the EU
Frankrike-Villerville: Stabilisering av klippor - Offentlig upphandling i EU
DisplayCustomHeader
Procurement Detail Actions Portlet
OP Portal - Procurement - Details

Frankrike-Villerville: Stabilisering av klippor

  • Publicerat
    29/03/2022
  • Tidsfrist
    20/05/2022
  • Anbudsöppning
    24/05/2022
  • Tilldelat
    22/09/2022
  • I dag
    05/09/2026
Status
Tilldelat
Typ av kontrakt
Works
Återstartad upphandling
No
Köpare
commune de Villerville
Plats för utförande
NUTS code: FRD11 Calvados
Köparens plats
NUTS code: FRD11 Calvados
Bransch (Huvudsaklig CPV-kod)
45243110 Stabilisering av klippor
Totalt uppskattat kontraktsvärde (exkl. moms)
Inte tillgängligt
Totalt slutligt kontraktsvärde (exkl. moms)
5,631,416.90 EUR
Se varje delkontrakt för närmare uppgifter
Antal delkontrakt
3
Upphandlingens referensnummer
Falaise
Beskrivning

la falaise de Villerville fait l'objet d'un processus régressif continu mettant en péril la sécurité des personnes en promenade basse et les habitations situées en crête. Cette situation a fait l'objet d'études, diagnostics et réflexions aboutissant aujourd'hui à l'identification des phénomènes et à la définition d'un programme de travaux.Ces travaux comprennent notamment un clouage généralisé de la falaise, associé à un parement en béton armé, pour confiner les terrains et traiter le risque de rupture de la falaise.Ces aménagements techniques de confortement s'accompagnent d'un projet d'insertion paysager, ayant pour objectif général la mise en valeur de la falaise, du village de Villerville et de la promenade située en pied de falaise.La présente consultation se décompose en 3 lots:- lot 1 : Gros oeuvre- lot 2 : Voirie et réseaux divers- lot 3 : Espaces verts et mobilier

Inlämningsmetod
Elektroniskt via:
http://www.marches-publics.info
Anbud kan lämnas in
Submission for all lots
Information om ett offentligt kontrakt, ramavtal eller ett dynamiskt inköpssystem
Inte tillgängligt
Villkor för anbudsöppning (datum)
24/05/2022 00:00
Plats för utförande
Förhandsinformation
Kontrakt
Tilldelning
Footnote - legal notice

Innehållet på den här sidan är enbart avsett som en extratjänst och har ingen rättslig verkan. EU-institutionerna tar inget ansvar för innehållet. De officiella versionerna av relevanta upphandlingsmeddelanden är de som offentliggörs i tillägget till Europeiska unionens officiella tidning (EUT S) och som finns tillgängliga i TED. De officiella texterna är direkt tillgängliga via länkarna på den här sidan. Läs mer i meddelandet om förklarbarhet och ansvar inom offentlig upphandling.